Жоғары оқу орындарын мемлекеттiк аттестациялау туралы Ереженi бекiту
Қазақстан Республикасы Бiлiм Министрлiгiнің 7 қазандағы 1993 жылғы N 427 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1995 жылғы 13 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 48. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 554 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Жоғары бiлiм туралы" Заңына сәйкес бұйырамын:
1. Жоғары оқу орындарын мемлекеттiк аттестациялау туралы Ереже бекiтiлсiн (қосымша).
2. Жоғары бiлiм бас басқармасы (Мухаметқалиев Т.М.) Республикалық ұйымдастыру-педагогикалық инспекциясымен (Икрамов К.И.) бiрiге отырып, 1993 жылдың желтоқсанының 01-не дейiн жоғары оқу орындарын аттестациялауды жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша ұйымдастыру әдiстемелiк құжаттар дайындасын.
3. Қазақстан Республикасының бiлiм министрлiгiнiң 1992 жылы шiлденiң 2-де шығарған N 300 бұйрығының Жоғары оқу орындарын аттестациялаудан өткiзетiн бөлiгi өз күшiн жоғалтты деп есептелсiн.
4. Аталған Ереже осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Министрдiң орынбасары Е.Ө. Медеуовке жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Бiлiм Министрлiгiнiң
1993 ж. 7.10. N 427 бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарын
мемлекеттiк аттестациялау туралы
Ереже Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарын, олардың ведомстволық бағыныштылығына және меншiк түрлерiне қарамай мемлекеттiк аттестациялау (бұдан былай - аттестациялау) мақсатын, принциптерiн, ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбiн анықтайды.
2. Жоғары оқу орындарына аттестациялау жүргiзу мақсаты олардың беретiн бiлiмiнiң сапасын бағалау, оның мемлекеттiк бiлiм беру - кәсiби бағдарламаларға сәйкестiгiн анықтау, жоғары бiлiмге мемлекет бөлетiн бюджеттiк қаржыларды ұтымды пайдалану, мамандар даярлау мен ғылыми зерттеулердiң жоғары деңгейiн қамтамасыз ету, жоғары оқу орындары ұжымдарының творчестволық белсендiлiгiн ынталандыру, жоғары оқу орнының мемлекеттiк мәртебесiн (үлгiсi мен түрiн) анықтау, жоғары бiлiмдi мамандар дайындаудағы үйлесiмдiлiк жүйесiн және құрылымын жетiлдiру, жоғары оқу саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және жүзеге асыру.

Об утверждении Положения о государственной аттестации высших учебных заведений Республики Казахстан
Приказ Министерства образования Республики Казахстан от 7 октября 1993 г. N 427. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13.01.1995 г. за № 48. Утратил силу - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2003 г. N 554
В соответствии с Законо м Республики Казахстан "О высшем образовании"
приказываю:
1. Утвердить "Положение о государственной аттестации высших учебных заведений Республики Казахстан" (приложение).
2. Главному управлению высшего образования (Мухаметкалиев Т.М.) совместно с Республиканской организационно-педагогической инспекцией (Икрамов К.И.) до 1 декабря 1993 года разработать организационно-методические документы по вопросам проведения аттестации высших учебных заведений.
3. Считать утратившим силу приказ Минобразования Республики Казахстан от 02.07.1992г. N 300 в части аттестации высших учебных заведений.
4. Названное положение ввести в действие со дня подписания настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра Медеуова Е.У.
Министр
Внесено:                                 Согласовано:
Главное управление                 Первый заместитель министра
высшего образования                ______В.Т.Корольков
______________Т.М.Мухаметкалиев    Заместитель министра
__________Е.У.Медеуов
Заместитель министра
____________Б.М.Сапарбаев
Республиканская
организационно-
педагогическая комиссия
_______________К.Икрамов
Главное управление
экономики и финансов
_________________________
Управление науки
_______________Н.Б.Калабаев
Юридический отдел
______________У.Нурмашев
Утверждено
приказом Минобразования
Республики Казахстан
от 07.10.1993 г. N 427
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственной аттестации высших
учебных заведений Республики Казахстан
Общие положения
1. Настоящее положение определяет цели, задачи, принципы и порядок организации и проведения государственной аттестации (в дальнейшем аттестация) высших учебных заведений (вуз) Республики Казахстан независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
2. Аттестация вузов проводится с целью оценки качества образования, предлагаемого высшими учебными заведениями, его соответствия государственным образовательно-профессиональным программам, рационального использования бюджетных ассигнований, выделяемых государством на высшее образование, обеспечения высокого уровня подготовки специалистов и научных исследований, стимулирования творческой активности вузовских коллективов, установления государственного статуса (типа и вида) высшего учебного заведения, упорядочения сети и структуры подготовки специалистов с высшим образованием, формирования и проведения единой государственной политики в области высшего образования.

3. Аттестациялаудың шешетiн негiзгi мәселелерi - жоғары оқу орындарының iс-қызметiне мемлекеттiк бақылау жүргiзу, олардың потенциалды мүмкiндiктерiне баға беру және осы мәлiметтер негiзiнде, бiлiмнiң тиiстi мемлекет стандарттарын қанағаттандыратын жоғары мектепте дайындалатын мамандардың бiлiктiлiгiнiң деңгейiн анықтау.
4. Аттестациялаудың негiзгi принциптерi - оның мемлекеттiк-қоғамдық сипаты, объективтiлiгi және мiндеттiлiгi мен қайталанылуы. Аталған принциптердiң жүзеге асырылуы төмендегi шарттардың орындалуы арқылы қамтамасыз етiледi:
- аттестация жүйесiн жоғары мектебi басқарудың жалпы жүйесiне заңдастырылған негiзде енгiзу;
- аттестацияланатын бiрыңғай объектiлердiң жұмысына қойылатын нормативтiк талаптардың, аттестациялау тәртiбi мен бағалаудың әдiстемелiк тұтастылығы;
- аттестацияланған оқу орны мәртебесiнiң сақталу мерзiмiн анықтау;
- жоғары оқу орнының жекелеген бағыттары бойынша дайындаған мамандарына мемлекеттік үлгiдегi диплом беру құқы мiндеттi түрде әр мерзiмде қайталанып бекiтiлу.
5. Аттестациялаудан барлық мемлекеттiк жоғары оқу орындары етуге тиiстi.
6. Мемлекеттiк үлгiдегi жоғары бiлiм туралы құжаттарды беруге үмiткер мемлекеттiк емес оқу орындарын аттестациялау олардың Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiмен жасаған келiсiм негiзiнде жүргiзiледi.
Аттестациялауды ұйымдастыру және жүргiзу
тәртiбi
1. Жоғары оқу орындарын аттестациялау Бiлiм министрлiгiнiң Жоғары бiлiм Бас басқармасымен келiсе отырып осы министрлiктiң жоғары оқу орындарын аттестациялау жөнiндегi мемлекеттiк инспекция қарауында жоғары оқу орындары бар министрлiктер мен ведомстволардың жоғары оқу орындарын басқару органдарының, мүдделес мемлекеттiк, қоғамдық мекемелердiң және Бiлiм министрлiгiнiң құрылым бөлiмдерiнiң қатысуымен жоспарлы негiзде кем дегенде бес жылда бiр рет жүргiзiледi.
Аттестация бағдарламасымен жоғары оқу орнының жұмысын рейтингiлiк бағалау жүйесiн Бiлiм министрлiгiнiң жоғарыда айтылған инспекциясы жоғары оқу орындарының басқару органдарын, ассоциациялар мен оқу-әдiстемелiк бiрлестiктерiн қатыстыра отырып жасайды және оны жоғары бiлiм бас басқармасы бекiтедi.
2. Аттестациялау комиссиясы инспекцияның ұйымдастыруымен жоғары мектептiң бiлiктi ғылыми - педагогикалық қызметкерлерiнен және оқу-әдiстемелiк бiрлестiктерiнiң мүшелерiнен құрылады. Комиссия құрамына мүдделі министрлiктер, ведомстволар, ғылыми-зерттеу институттары, мекемелер, кәсiпорындар, қоғамдық мекемелер және жергiлiктi басқару орындары өкiлдерi кiредi.

3. Основными задачами аттестации являются осуществление государственного контроля за деятельностью высших учебных заведений, оценка их потенциальных возможностей и на основе этих данных определение степени гарантированного уровня подготовки специалистов, соответствующего государственным стандартам образования.
4. Основными принципами аттестации является ее государственно-общественный характер, объективность, обязательность и периодичность.
Реализация указанных принципов обеспечивается :
- включением системы аттестации в общую систему управления высшей школой на законодательной основе;
- методологическим единством аттестационных процедур и оценок, нормативных требований к деятельности однопрофильных объектов аттестации;
- установлением срока действия статуса аттестованного высшего учебного заведения;
- обязательностью периодического подтверждения высшим учебным заведением права выдачи диплома о высшем образовании государственного образца по отдельным направлениям подготовки (специальностям).
5. Аттестации подлежат все государственные высшие учебные заведения.
6. Аттестация негосударственных учебных заведений, претендующих на выдачу документов о высшем образовании государственного образца, проводится на договорной основе с Министерством образования Республики Казахстан.
Порядок организации и проведения аттестации
1. Аттестация высших учебных заведений осуществляется государственной инспекцией по аттестации вузов при Министерстве образования Республики Казахстан ( в дальнейшем инспекция) по согласованию с Главным управлением высшего образования Минобразования с участием органов управления учебными заведениями Министерств и ведомств, имеющих в ведении вузы, заинтересованных государственных и общественных организаций и структурных подразделений Минобразования на плановой основе не реже одного раза в пять лет.
Программа аттестации и рейтинговая система оценки деятельности высших учебных заведений разрабатываются упомянутой инспекцией Минобразования с участием органов Управления высших учебных заведений, ассоциаций и учебно-методических объединений вузов и утверждаются Главным управлением высшего образования Министерства образования.
2. Аттестационные комиссии формируются инспекцией из числа наиболее квалифицированных научно-педагогических работников высшей школы и членов учебно-методических объединений. В состав комиссии также входят представители заинтересованных Министерств и ведомств, научно-исследовательских институтов, предприятий, организаций и учреждений, общественных организаций и местных органов управления.

3. Аттестациялау комиссиялары өз жұмысында Қазақстан Республикасының заңдарын. Бiлiм министрлiгiнiң нормативтi актiлерiн, осы Ереже және аттестациялау бағдарламасын басшылыққа алады.
Аттестациялау комиссиясының нақты жоғары оқу орнында жұмыс iстеу мерзiмi, әдетте 20 күннен аспауы керек.
4. Аттестациялаудан өту жоспарында енгiзiлген жоғары оқу орындары Бiлiм министрлiгiне өзiн-өзi аттестациялау материалдарын, кейiн жүргiзiлетiн мемлекеттiк аттестацияның нәтижелерiмен салыстыру, оларды талдау және жоғары оқу орнының потенциалын анықтау үшiн, алдын ала тапсыру керек.
5. Жоспары түрде қайталанып жүргiзiлетiн аттестациялауға байланысты шығындар, басқару органының осы мақсатқа әдейi арнап алдын ала белгiлеуi бойынша, жоғары оқу орнының қаржы есебiнен төленедi. Мәртебесiн өзгерту үшiн жоспардан тыс мемлекеттiк аттестация жоғары оқу орнының қаржы есебiнен жүргiзiледi.
6. Аттестациялау комиссиясы өзiнiң жұмысының нәтижесi бойынша қорытынды дайындайды. Мұндай оқу орны iс-әрекеттерiнiң нақты нәтижелерi анықталуға тиiстi. Қорытынды бойынша жоғары оқу орнының ғылыми кеңесiнiң мәжiлiсiнде мәлiмет берiледi.
Аттестациялау туралы шешiм қабылдау
1. Аттестациялау комиссиясының сараптау материалдары бойынша, Жоғары бiлiм Бас басқармасы және жоғары оқу орындарын аттестациялау жөнiндегi Мемлекеттiк инспекция мен бiрге дайындаған ұсынысымен жоғары оқу орнын аттестациялау туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң алқасы қабылдайды.
2. Аттестациялаудан өткен жоғары оқу орнына Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгi алқасының шешiмi бойынша аттестацияланған жоғары оқу орны мәртебесi және осы министрлiктiң куәлiгi берiледi.
Аттестациядан өтпедi деп танылған жоғары оқу орнының алдағы iс-әрекеттерi жайында шешiмдi Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң алқасы қабылдайды.
3. Аттестациялық сараптаудың ұйымдастырылуы, жүргiзiлуi және нәтижелерi туралы даулы мәселелер белгiленген заң тәртiбiне сүйене отырып шешiледi.
Жоғары бiлiм бас
басқармасының бастығы

3. Аттестационные комиссии в своей деятельности руководствуются законами Республики Казахстан, нормативными актами Минобразования, настоящим положением и программой аттестации. Продолжительность работы аттестационной комиссии непосредственно в вузе должна составлять, как правило, не более 20 дней.
4. Вузы, включенные в план работы по аттестации, заблаговременно представляют в Министерство образования материалы самоаттестации для предварительного их анализа и определения потенциала вуза для последующего сравнения с результатами гос. аттестации.
5. Расходы, связанные с плановой периодической аттестацией, оплачиваются из средств высшего учебного заведения, предусматриваемых вышестоящим органом управления специально для этих целей. Внеплановая государственная аттестация с целью изменения статуса вуза осуществляется за счет средств аттестуемого вуза.
6. По итогам работы аттестационная комиссия готовит заключение, в котором отражаются конкретные результаты деятельности высшего учебного заведения. По заключению дается информация на заседании Ученого совета вуза.
Принятие решения об аттестации
1. Решение об аттестации высшего учебного заведения принимаются коллегией Министерства образования Республики Казахстан по совместному представлению Главного Управления высшего образования и Государственной инспекции по аттестации вузов на основе экспертных материалов аттестационной комиссии.
Решение о дальнейшей деятельности, признанного неаттестованным высшего учебного заведения, принимается коллегией Министерства образования Республики Казахстан.
3. Спорные вопросы по организации, проведению и результатам аттестационной экспертизы решаются в установленном законодательством порядке.
Начальник Главного управления
высшего образования