Ассоциациялардағы, корпорациялардағы, компаниялалардағы және басқа бiрлестiктердегi еңбектi қорғау қызметi туралы үлгi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек Министрлiгi 1994 жылғы 30 наурыздағы N 18 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 11 қарашада тіркелді. Тіркеу N 18. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы желтоқсанның 17-сiндегi N 1270 P931270 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерiнiң және ведомстволарының қатысуымен Еңбектi қорғау департаментi талдап жасаған Ассоциациялардағы, корпорациялардағы, компаниялардағы және басқа бiрлестiктердегi еңбектi қорғау қызметi туралы үлгi ереже қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Ассоциациялардың, корпорациялардың, компаниялардың және басқа бiрлестiктердiң басшылары саланың нақты жағдайлары мен ерекшелiктерiн есепке ала отырып, Үлгi ереже негiзiнде еңбектi қорғау қызметi туралы өздерiнiң ережелерiн бекiтетiн болсын, бұл жөнiнде Қазақстан Республикасының Еңбектi қорғау департаментiмен алдын ала келiсiп алуы тиiс.
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек министрлiгiнiң
1994 жылғы 30 наурыздың
N 53 қаулысымен
Бекiтiлген
Ассоциациялардағы, корпоррациялардағы,
компаниялардағы және басқа бiрлестiктердегi
еңбектi қорғау қызметi туралы
Үлгi ереже
I. Жалпы ережелерi
1.1. Ассоциациялардың, корпорациялардың, компаниялардың және басқа бiрлестiктердiң 1)<*> орталық аппараттарының ұйымдық құрылымдарында еңбектi қорғау қызметi (бөлiмi) құрылады, бұл дербес құрылымдық бөлiмше болып есептеледi және тiкелей бiрiншi басшыға бағынады.
1.2. "Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Z933000_ 16-бабына сәйкес еңбектi қорғау қызметi мәртебесi жөнiндегi негiзгi өндiрiстiк қызметтерге теңеледi және еңбектi қорғау қызметi 2) <*> қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақылары тиiсiнше соларға теңестiрiлуi тиiс.
1.3. Қызмет өзiнiң жұмысында Қазақстан Республикасының конституциясын, "Еңбектi қорғау туралы", "Ұжымдық шарттар туралы" Заңдарды және басқа да заң актiлерiн, нормативтiк құжаттарды, сондай-ақ осы Үлгi ереженi басшылыққа алады.
1.4. Қызмет өзiнiң жұмысын бiрлестiктiң құрылымдық бөлiмшелерiмен, кәсiпорындарымен және басқа да ұйымдармен, Еңбектi қорғаудың мемлекеттiк инспекциясымен, Еңбек министрлiгiнiң Еңбектi қорғау департаментiмен Мемкентехқадағалаумен, Iшкi iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк автоинспекциясымен (МАИ), Мемлекеттiк өрттi қадағалау органымен, Бiлiм министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының прокуратурасымен және кәсiподақтармен тығыз байланысты жүргiзедi.
<*> 1) Бұдан былай "ассоциация, корпорация, компания және басқа бiрлестiктер" "бiрлестiктер" деп аталады.
<*> 2) Бұдан былай "еңбектi қорғау" деген сөздер түсiп қалады.
II. Негiзгi мiндеттерi

Об утверждении Типового положения о службе охраны труда в ассоциациях, корпорациях, компаниях и других объединениях
Постановление Министерства труда Республики Казахстан от 30 марта 1994 г. N 53. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.11.1994 г. N 18. Утратило силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п
"В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан о безопасности и охране труда ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Перечень
утративших силу некоторых нормативных правовых актов
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
...
4. Постановление Министерства труда Республики Казахстан от 30 марта 1994 г. N 53 "Об утверждении Типового положения о службе охраны труда в ассоциациях, корпорациях, компаниях и других объединениях"...".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 декабря 1993 г. N 1270 Министерство труда Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить разработанное Департаментом охраны труда с участием заинтересованных министерств и ведомств Республики Казахстан Типовое положение о службе охраны труда в ассоциациях, корпорациях, компаниях и других объединениях согласно приложению.
2. Руководителям ассоциаций, корпораций, компаний и других объединений на основе Типового положения утвердить свое Положение о службе охраны труда с учетом конкретных условий и особенностей отрасли, предварительно согласовав с Департаментом охраны труда Республики Казахстан.
Министр
Утверждено
постановлением Министерства труда
Республики Казахстан
от 30 марта 1994 г. N 53
Типовое положение
о службе охраны труда в ассоциациях, корпорациях,
компаниях и других объединениях
I. Общие положения
1.1. В организационной структуре центрального аппарата ассоциации, корпорации, компании и других объединений создается служба (отдел) охраны труда, являющаяся самостоятельным структурным подразделением и подчиняющаяся непосредственно первому руководителю.
Сноска. В дальнейшем "ассоциация, корпорация, компания и другие объединения" именуются "объединения".
1.2. В соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "Об охране труда" служба охраны труда по статусу приравнивается к основным производственным службам и соответственно должностные оклады работников службы охраны труда должны быть к ним приравнены.
Сноска. В дальнейшем слова: "охрана труда" опускаются.
1.3. В своей деятельности служба руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законами "Об охране труда", "О коллективных договорах" и другими законодательными актами, нормативными документами, а также настоящим Типовым Положением.
1.4. Служба проводит свою работу в тесном контакте со структурными подразделениями, предприятиями и другими организациями объединения, Государственной инспекцией охраны труда, Департамента охраны труда Министерства труда, Госгортехнадзора, Госавтоинспекции (ГАИ), Госпожнадзором МВД, Минздравом, Прокуратурой Республики Казахстан и профсоюзами.
II. Основные задачи

2. Бiрлестiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып саналады:
2.1. Бiрлестiктiң кәсiпорындары мен ұйымдарының еңбектi қорғау саласындағы қызметiн ұйымдық-әдiстемелiк жағынан қамтамасыз ету және өндiрiсте еңбектi қорғау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруда және жүзеге асыруда олардың бiрыңғай тәртiптi қамтамасыз етуiне бақылау жасау, сондай-ақ "Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру.
2.2. Жұмыс iстеушiлердiң салауатты және қауiпсiз еңбек жағдайларын жасау, өндiрiстiк зақымданудың және кәсiби аурулардың алдын алу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды сондай-ақ ведомстволық бақылауды үнемi жетiлдiре беру.
2.3. Салада еңбектi қорғау жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын үйлестiру, нормативтiк, оқу-әдiстемелiк құжаттарды талдап жасауды қамтамасыз ету. Осы мәселелер бойынша озат тәжiрибе мектептерiн, семинар-кеңестердi, көрмелер мен ғылыми-практикалық конференциялар ұйымдастыру және олардың жұмысын жүргiзу.
2.4. Барлық кәсiпорындардың өндiрiстегi кездейсоқ оқиғаларды тексеру және оларды есебiн жүргiзу ережелерiн сақтауды қамтамасыз ету. Бiрлестiктiң кәсiпорындары мен ұйымдарында еңбектi қорғаудың жағдайына үнемi талдау жасап отыру.
III. Мiндеттi қызметтерi
3. Қызмет оған жүктелген негiзгi мiндеттерге сәйкес:
3.1. Бiрлестiктiң және Еңбектi қорғау мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарының шешiмдерiнiң орындалу барысына үнемi бақылау жасап отырады.
3.2. Кәсiпорындарда салауатты және қауiпсiз еңбек жағдайларын жасау жұмыстарын ұйымдастыруды жақсарту жөнiндегi ұсыныстарын талдап жасап, бiрлестiк басшысына енгiзiп отырады.
3.3. Кәсiпорындардағы еңбектi қорғау қызметiне әдiстемелiк басшылық жасайды және олардың қатысуымен сала жүйесiнде еңбектi қорғаудың бiрыңғай саясатын жүргiзедi.
3.4. Кәсiпорындардағы өндiрiстiк зақымданудың және кәсiби аурулардың ахуалы мен олардың пайда болу себептерiне талдау жасайды және бiрлестiктiң басқа бөлiмшелерiмен бiрлесе отырып олардың алдын алу шараларын талдап жасайды.
3.5. Бiрлестiк басшылығының тапсыруы бойынша құрылысы аяқталған немесе қайта құрылған объектiлердi пайдалануға қабылдау жөнiндегi мемлекеттiк комиссияның жұмысына қатысады.
3.6. Өндiрiстiк бөлiмшелердi, кәсiпорындарды еңбектi қорғау жөнiндегi нормативтiк-техникалық әдебиеттермен қамтамасыз ету, кабинеттердi қажеттi оқу құралдарымен, макеттермен, анықтамалық әдебиетпен, плакаттармен, жабдықтау жөнiнде шаралар қабылдайды.
3.7. Еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы мәселелерi жөнiнде басшылар құрамы мен мамандарды оқытуды, мамандықтарын арттыруды, аттестациядан өткiзудi ұйымдастырады.

2. Основными задачами службы являются:
2.1. Организационно-методическое обеспечение деятельности предприятия и организаций объединения в области охраны труда и осуществление контроля за обеспечением ими единого порядка организации и проведения работ по охране труда на производстве, а также проведение в жизнь Закона Республики Казахстан "Об охране труда".
2.2. Постоянное совершенствование организации работы по созданию здоровых и безопасных условий труда работающих, предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний, а также ведомственного контроля.
2.3. Координация научно-исследовательских работ, обеспечение разработки нормативной, учебно-методической документации по охране труда в отрасли. Организация и проведение школ передового опыта, семинаров-совещаний, выставок и научно-практических конференций по этим вопросам.
2.4. Обеспечение соблюдения всеми предприятиями Положения о расследовании и учете несчастных случаев на производстве. Систематический анализ состояния охраны труда на предприятиях и в организациях объединения.
III. Функциональные обязанности
3. Служба в соответствии с возложенными на нее основными задачами:
3.1. Осуществляет постоянный контроль за ходом выполнения решений объединения и Государственных органов надзора и контроля по вопросам охраны труда.
3.2. Разрабатывает и вносит руководству объединения предложения по улучшению организации работы для создания на предприятиях здоровых и безопасных условий труда.
3.3. Осуществляет методическое руководство службами охраны труда предприятий и с их участием проводит в системе отрасли единую политику в области охраны труда.
3.4. Проводит анализ состояния и причин производственного травматизма и профессиональных заболеваний на предприятиях и разрабатывает совместно с другими подразделениями объединения, мероприятия по их предупреждению.
3.5. Принимает по поручению руководства объединения участие в работе государственных комиссий по приемке в эксплуатацию законченных строительством или реконструированных объектов.
3.6. Принимает меры по обеспечению производственных подразделений, предприятий нормативно-технической литературой по охране труда, укомплектованию кабинетов необходимыми учебными пособиями, макетами, справочной литературой, плакатами.
3.7. Организует обучение, повышение квалификации, аттестацию руководящего состава и специалистов по вопросам охраны труда и технике безопасности.

3.8. Қызметтiң құзырына жататын мәселелер жөнiнде еңбекшiлердiң хаттарын, мәлiмдемелерi мен арыздарын қарайды.
3.9. Бiрлестiктiң басқа бөлiмшелерiмен бiрлесе отырып мына мәселелер бойынша кәсiпорындардың жұмысын тексерудi ұйымдастырады немесе тексеру жүргiзiледi:
"Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру;
еңбектi қорғау жөнiндегi заңдардың сақталуы;
бiрлестiктiң бұйрықтары мен өкiмдерiнiң орындалуы;
еңбек жағдайларын жақсарту, еңбектi қорғау және санитарлық-сауықтыру шараларын жетiлдiру бағдарламаларының, сондай-ақ еңбектi қорғау жөнiндегi келiсiмдердiң орындалуы;
еңбек қауiпсiздiгi стандартарын енгiзудi;
еңбек жағдайлары жөнiнде цехтардың санитарлық-техникалық ахуалын паспорттандырылған және жұмыс орындарын аттестациядан өткiзудi;
жұмыс iстеушiлердi оқытуды, еңбектi қорғау кабинеттерiнiң жұмысын ұйымдастырады, жұмыстың озат тәжiрибесiн енгiзудi;
Өндiрiстегi кездейсоқ оқиғаларды тексеру және есепке алу туралы ереженiң сақталуын;
арнаулы киiмдердi, арнаулы аяқкиiмдердi және адамның жеке басын қорғаудың басқа да құралдарын жуудың, химиялық тазартудың, кептiрудiң, шаңын кетiрудiң, зиянсыз болуының және жөнделуiнiң ұйымдастырылуын.
IV. Негiзгi құқықтары
4. Қызмет атқарушылардың мынадай құқықтары бар:
4.1. Бiрлестiктiң қарауындағы кәсiпорындарға кедергiсiз баруға, өндiрiстiк, қызмет және тұрмыс үйлерiн қарауға, еңбектi қорғау мәселелерi жөнiндегi есептермен, статистикалық және басқа құжаттармен танысуға.
4.2. Құрылымдық бөлiмшелердiң, кәсiпорындардың, шаруашылықтардың, еңбектi қорғау мәселелерi жөнiндегi қызметiн, жол қатынасы қауiпсiздiгi мен өрттен қорғау шараларын тағайындалған тәртiп бойынша тексеруден өткiзуге, орындалуы мiндеттi болып саналатын қажеттi жарлықтар беруге және оларға жауап алуға.
4.3. Басшылықпен келiсе отырып бiрлестiк аппаратының мамандарын, сондай-ақ кәсiпорындар қызметкерлерiн тексеру жүргiзуге қатыстыруға.
4.4. Бiрлестiк басшылығына мынадай ұсыныстар енгiзуге:
- өндiрiсте салауаты және қауiпсiз еңбек жағдайларын жасау жұмыста жақсы нәтижелерге қол жеткiзген кәсiпорындар ұжымдарын, жекелеген қызметкерлердi көтермелеу туралы;
- еңбек заңдарын, ережелердi, нормаларды, нұсқауларды бұзуға кiнәлi лауазымды адамдарды тағайындалған тәртiп бойынша жауапқа тарту туралы;
- кәсiпорындардың (шаруашылықтардың) басшыларының еңбектi қорғау, транспорт құралдарын қауiпсiз пайдалану жөнiндегi және өртке қарсы шаралардың қолданылып жүрген заңдарға, стандарттарға және басқа да нормативтiк актiлерге қайшы келетiн бұйрықтары мен өкiмдерiн бұзу туралы;
- басқарма (кеңес) мәжiлiстерiнде және тұрақты жұмыс iстейтiн комиссияда еңбектi қорғау, жол қатынасы қауiпсiздiгi және өртке қарсы мәселелердi қарау туралы.

3.8. Рассматривает письма, заявления и жалобы трудящихся по вопросам, относящимся к компетенции службы.
3.9. Организует или проводит совместно с другими подразделениями объединения проверки работы предприятий по вопросам:
реализации Закона Республики Казахстан "Об охране труда";
соблюдения законодательства по охране труда;
выполнения приказов и распоряжений объединения;
выполнения программ по улучшению условий, охраны труда и санитарно-оздоровительных мероприятий, а также соглашений по охране труда;
внедрения стандартов безопасности труда;
проведения паспортизации санитарно-технического состояния цехов и аттестации рабочих мест по условиям труда;
обучения работающих, организации работы кабинетов охраны труда, внедрения передового опыта работы;
соблюдения Положения о расследовании и учете несчастных случаев на производстве;
организации стирки, химической чистки, сушки, обеспыливания, обезвреживания и ремонта спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты.
IV. Основные права
4. Работники службы имеют право:
4.1. Беспрепятственно посещать подведомственные объединению предприятия, осматривать производственные, служебные и бытовые помещения, знакомиться с отчетами, статистическими и другими документами по вопросам охраны труда.
4.2. Проводить в установленном порядке проверку деятельности структурных подразделений, предприятий, хозяйств по вопросам охраны труда, безопасности дорожного движения, противопожарной защиты, давать необходимые предписания, обязательные для исполнения и получать на них ответы.
4.3. Привлекать по согласованию с руководством специалистов аппарата объединений, а также работников предприятий для проведения проверок.
4.4. Вносить предложения руководству объединения:
- о поощрении коллективов предприятий, отдельных работников, добившихся положительных результатов в работе по созданию здоровых и безопасных условий труда на производстве;
- о привлечении в установленном порядке к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении трудового законодательства, правил, норм, инструкций;
- об отмене приказов и распоряжений руководителей предприятий (хозяйств), если они противоречат действующему законодательству, стандартам и другим нормативным актам по охране труда, безопасной эксплуатации транспортных средств и противопожарной защите;
- о рассмотрении на заседаниях правлений (Совета) и постоянно действующей комиссии вопросов по охране труда, безопасности дорожного движения и противопожарной защите.

4.5. Бiрлестiктiң құрылымдық бөлiмшелерiнен, сондай-ақ кәсiпорындардан қызметтiң құзырына жататын мәселелер жөнiнде тағайындалған тәртiп бойынша ақпараттар және басқа да материалдар сұратуға және алуға.
4.6. Мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдарда қызметтiң құзырына қатысты мәселелер қаралған жағдайда бiрлестiк атынан өкiл болуға.
5. Салауатты және қауiпсiз еңбек жағдайларын жасау жөнiнде ведомстволық бақылауды ұйымдастырудың тиiмдi болуы үшiн қызмет кәсiпорындардың (шаруашылықтардың) басшыларымен бiрге жауап бередi.
6. Қызметтiң құрылымы мен штаты белгiленген тәртiп бойынша бекiтiледi. Еңбектi қорғау қызметi қызметкерлерiнiң жоғары техникалық бiлiмi және тиiстi саладағы өндiрiсте жұмыс стажы кемiнде __________ жыл болуы тиiс.
7. Қызмет жұмысын бастық басқарады, оны бiрлестiктiң бастығы өзiнiң бұйрығымен тағайындайды және босатады.
8. Еңбектi қорғау қызметiнiң бастығы қызметтiң жұмысын ұйымдастырады, қызметкерлердiң атқаратын мiндеттерiнiң шеңберiн белгiлейдi және Қызмет туралы ережеде белгiленген мiндеттердiң орындалуына жауап бередi.

4.5. Запрашивать в установленном порядке и получать от структурных подразделений объединения, а также от предприятий информацию и другие материалы по вопросам, относящимся к компетенции службы.
4.6. Представительствовать от имени объединения в государственных и общественных организациях при рассмотрении вопросов, относящихся к компетенции службы.
5. Служба совместно с руководителями предприятий (хозяйств) несет ответственность за эффективность организации ведомственного контроля по созданию здоровых и безопасных условий труда.
6. Структура и штаты службы утверждаются в установленном порядке. Работники службы охраны труда должны иметь высшее техническое образование и стаж работы на производстве не менее 5 лет в соответствующей отрасли.
7. Службу возглавляет начальник, который назначается и освобождается от должности приказом руководителя объединения.
8. Начальник службы охраны труда организует работу службы, устанавливает круг обязанностей работников и несет ответственность за выполнение обязанностей, предусмотренных Положением о службе.