Құрылыста мердiгерлiк конкурстар мен саудаласуларды (тендерлердi) әзiрлеу және өткiзу туралы
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi 1994 жылғы 10 шілде N 29. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 29. Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс істері жөніндегі комитеті төрағасының 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 162 бұйрығымен.
Құрылыста мердiгерлiк конкурстар мен саудаласуларды
(тендерлердi) әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ереже    I. Жалпы ереже
1. Осы ереже мердiгерлiк конкурстар мен саудаласулар (тендерлер) түрлерi мен қолданылу салаларын, оларды әзiрлеп, өткiзу тәртiбiн, қажеттi құжаттар құрамы мен оларға қойылатын талаптарды анықтайды, оларды әзiрлеп, өткiзудi ұйымдастыру және олардың Қазақстан Республикасы аумағында жаңа құрылыс салуға, жұмыс iстеп тұрған объектiлердi кеңейтуге, қайта құруға, техникалық қосымша жарақтандыруға және күрделi жөндеуге байланысты жұмыстың бүкiл кешенiн орындау мен қызмет көрсетуге келтiрер нәтижесiн реттеу шартын тәпiштейдi.
Мердiгерлiк конкурстар мен саудаласулар (тендерлер) туралы Уақытша ереже (одан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының құрылыс саласында қолданылып жүрген заңдарына сәйкес әзiрлендi.
2. Ереже тапсырыс берушiлер, коммерциялық құрылыс салушылар және мердiгерлер үшiн:
- толығынан немесе iшiнара мемлекеттiк бюджеттен, Экономиканы қайта құру қорынан, Жол қорынан, Кәсiпкерлiктi қолдау қорынан, мемлекеттiк сектордың осындай басқа қорларынан және банктiк кредиттен;
- өз қаражаты немесе мемлекеттiк кәсiпорындардың заем қаражаты есебiнен;
- егер конкурсты және саудаласуды ұйымдастыру туралы тапсырыс берушi шешiмiнде осы Ереженi қолдану көзделсе, басқа көздерден қаржыландырылатын құрылыстар бойынша жаңадан басталатын, қайта жасалатын, кеңейтiлетiн кәсiпорындарды, сондай-ақ техникалық қосымша жарақтандыруға және күрделi жөнделуге жататын объектiлердi жобалауға, салуға, мердiгерлiк қайсыбiр жұмыстар мен қызметтердi орындауға тапсырысты орналастырып, жүзеге асыру барысында мiндеттi болып табылады.
Басқа реттерде Ереже ұсыныстық сипат ұстайды.

Временное положение по подготовке и проведению подрядных конкурсов и торгов (тендеров) в строительстве
Утверждено Министром строительства жилья и застройки территорий Республики Казахстан, Министром экономики Республики Казахстан от 7 октября 1994 г. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.11.1994 г. N 29. Утратило силу - приказом Председателя Комитета по делам строительства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года N 162
Извлечение из приказа Председателя Комитета по делам
строительства Министерства индустрии и торговли Республики                     Казахстан от 14 апреля 2004 года N 162
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" приказываю:
1. Считать утратившим силу приказ Министра строительства жилья и застройки территорий Республики Казахстан от 7 октября 1994 г. об утверждении Временного положения по подготовке и проведению подрядных конкурсов и торгов (тендеров) в строительстве"...
Председатель
--------------------------------------------------------------------
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет виды и области применения подрядных конкурсов и торгов (тендеров), порядок их подготовки и проведения, состав и требования к необходимой документации, регламентирует условия подготовки, организацию проведения и регулирования их последствий на выполнение всего комплекса работ и оказание услуг, связанных со строительством новых, расширением, реконструкцией, техническим перевооружением и капитальным ремонтом действующих объектов на территории Республики Казахстан.
Временное положение о подрядных конкурсах и торгах (тендерах) в строительстве (в дальнейшем - Положение) разработано в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в области строительства.
2. Положение обязательно для Заказчиков, Коммерческих застройщиков и Подрядчиков при размещении и реализации заказов на проектирование, строительство, выполнении любых подрядных работ и услуг для вновь начинаемых, реконструируемых, расширяемых предприятий, а также объектов, подлежащих техническому перевооружению и капитальному ремонту по стройкам финансируемым:
- полностью или частично из государственного бюджета, Фонда преобразования экономики, Дорожного фонда, Фонда поддержки предпринимательства, других аналогичных фондов государственного сектора и банковского кредита;
- за счет собственных или заемных средств государственных предприятий;
- из других источников, если применение настоящего Положения предусмотрено решением Заказчика об организации конкурса и торга.
В остальных случаях Положение носит рекомендательный характер.

3. Конкурстар мен саудаласуларды (тендерлердi) ұйымдастыру барысында:
- мердiгерлiк конкурс пен саудаласудың таңдалған түрiнiң инвестициялық-құрылыс қызметiнiң нақты жағдайына, соның iшiнде инвестордың мүмкiндiктерiне сәйкес болуы;
- үмiткер-мердiгерлердiң кеңiнен сайыстылығын қамтамасыз ету;
- меншiк түрiне, шаруашылықты жүргiзу нысанына және олардың орналасқан жерiне қарамастан үмiткер-мердiгерлердiң бiрдей құқығын қамтамасыз ету;
- үмiткер-мердiгерлер тарапынан монополдық сипатта ықпал ету шараларына жол бермеу;
- конкурстар мен саудаласуларға қатысушылардың мiндеттi процедуралардың орындалмағаны үшiн жауапкершiлiгiн қамтамасыз ету қағидаттары сақталуға тиiс.
4. Осы Ережеде пайдаланылған терминдер N 1 қосымшада келтiрiлген.
5. Күрделi құрылыстағы мердiгерлiк конкурстар мен саудаласулардың негiзгi түрлерi N 2 қосымшада аталған.
II. Конкурстар мен саудаласулар (тендерлер)
6. Жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттамалардың барлық түрi, соның iшiнде аумақтарда кешендi құрылыс салу, тұрғын үйлер мен әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы объектiлер жобалары конкурс нысаны бола алады.
7. Кәсiпорындарды, үйлер мен ғимараттарды, соның iшiнде тұрғын үйлердi және инфрақұрылым объектiлерiн жұмыс бабында жобалау және салу;
- құрылыс, монтаж, iске қосу-баптау жұмыстарының жекелеген кешендерiн орындау;
- күрделi де бiрегей жабдықтарды әзiрлеу, жеткiзу, монтаждау;
- инжирингтiк жұмыстар мен қызметтер;
- кәсiби басқару жөнiндегi (менеджмент) қызметтер;
- құрылыс саласындағы басқа мердiгерлiк жұмыстар мердiгерлiгi саудаласу нысаны бола алады.
8. Конкурстың немесе саудаласудың бас мердiгерлiкке, қосалқы мердiгерлiкке, бөлек немесе бiрлескен мердiгерлiкке өткiзiлуi мүмкiн.
Қосалқы мердiгерлiк жұмыстарға конкурстарды немесе саудаласуларды бас мердiгер ұйымдастырады.
Бөлек мердiгерлiкке арналған конкурс немесе саудаласу iрi кәсiпорындарды, объектiлер кешендерiн жеделдете салу қажеттiгi барысында өткiзiледi және мердiгерлiктiң жекелеген түрлерi (жалпы құрылыстық, арнаулы құрылыс, монтаж және iске қосу-баптау жұмыстары) бойынша конкурс немесе саудаласу өткiзудi қарастырады. Кейiннен тапсырыс берушi қызметi жекелеген мердiгерлер жұмысын үйлестiредi.
Iрi мердiгерлiкке арналған конкурсқа немесе саудаласуға қатысу үшiн бiрнеше мердiгер қолданылып жүрген заңға сәйкес бiрлесе қызмет ету үшiн бiрiге алады.
9. Құрылыс-монтаж және басқа жұмыстарды жобалауға лицензиясы бар кәсiпорын, меншiк түрi мен нысанына және шаруашылықты жүргiзудiң ұйымдық-құқылық нысанына қарамастан, сондай-ақ шетелдiк резидент емес кәсiпорындарды қоса алғанда жабдықтарды жасаушы ұйымдар, делдалдық ұйымдар конкурстар мен саудаласуларға қатыса алады.
Конкурстар мен саудаласуларға:
- шаруашылық қызметiн жүргiзу үшiн тiркелмеген;
- банкрот деп жарияланған;
- конкурс-саудаласуға қойылған тапсырысты орындау үшiн қажеттi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы жоқ заңды және жеке тұлғалар;
- конкурстық комиссия (тендерлiк комитет) мүшелерi;
- Қазақстан Республикасы аумағында тиым салынған ұйымдар қатыса алмайды.

3. При организации конкурсов и торгов (тендеров) должны соблюдаться следующие принципы:
- соответствие избранного вида подрядного конкурса и торга конкретным условиям инвестиционно-строительной деятельности, в том числе возможностям инвестора;
- обеспечение широкой состязательности претендентов-подрядчиков;
- обеспечение равных прав всем претендентам-подрядчикам, независимо от вида собственности, формы хозяйствования и места их расположения;
- исключение мер воздействия монопольного характера со стороны претендентов-подрядчиков;
- обеспечение ответственности участников конкурсов и торгов за невыполнение обязательных процедур.
4. Термины, используемые в настоящем Положении, приведены в приложении N 1.
5. Основные виды подрядных конкурсов и торгов в капитальном строительстве указаны в приложении N 2.
II. Конкурсы и торги (тендеры)
6. Предметом конкурса могут быть все виды предпроектной и проектно-сметной документации, в том числе проекты комплексной застройки территорий, жилых домов и объектов социально-бытового назначения.
7. Предметом торга может быть подряд на:
- рабочее проектирование и строительство предприятий, зданий и сооружений, в том числе жилых домов и объектов инфраструктуры;
- выполнение отдельных комплексов строительных, монтажных, пусконаладочных работ;
- изготовление, поставку, шефмонтаж сложного и уникального оборудования;
- инжиниринговые работы и услуги;
- услуги по профессиональному управлению (менеджменту);
- другие подрядные работы в области строительства.
8. Конкурс или торг может производиться на генподряд, субподряд, раздельный или совместный подряд.
Конкурсы или торги на субподрядные работы организуются генподрядчиком.
Конкурс или торг на раздельный подряд проводится при необходимости ускоренного строительства крупного предприятия, комплекса объектов и предполагает проведение конкурса или торга по отдельным видам подряда (общестроительные, специальные строительные, монтажные и пусконаладочные работы) с последующей координацией работы раздельных подрядчиков службой заказчика.
Для участия в конкурсе или торге на крупный подряд несколько подрядчиков могут объединяться для совместной деятельности в соответствии с действующим законодательством.
9. В конкурсах и торгах могут принимать участие предприятия, независимо от видов и форм собственности и организационно-правовых форм хозяйствования, имеющие лицензии на проектирование и производство строительно-монтажных и других работ, а также организации-изготовители оборудования, посреднические организации, включая иностранные предприятия-нерезиденты.
В конкурсах и торгах не могут участвовать юридические и физические лица:
- незарегистрированные для ведения хозяйственной деятельности;
- объявленные банкротами;
- не имеющие лицензий на осуществление деятельности, необходимой для выполнения заказа, выставленного на конкурс-торг;
- члены конкурсной комиссии (тендерного комитета);
- запрещенные организации на территории Республики Казахстан.

10. Iрi де күрделi кәсiпорындар мен объектiлердi жобалау және салу барысында конкурсқа немесе саудаласуға қатысу үшiн басқа мемлекеттерден қатысушылар шақырыла алады.
Халықаралық конкурстар мен саудаласуларды ұйымдастыру осы Уақытша ереженiң 6-бөлiмiмен тәпiштеледi.
11. Ашық конкурс немесе саудаласу, әлбетте, техникалық жағынан онша күрделi емес қайта қолданылатын объектiлер үшiн өткiзiледi. Қорғаныс немесе басқа арнаулы мақсаттағы объектiлерде мердiгерлiктi орналастыруға арналған ашық конкурс немесе саудаласу өткiзуге жол берiлмейдi.
12. Жабық конкурс немесе саудаласу:
- ықтимал қатысушылардың шектеулi аясын көздейтiн жобалау немесе құрылыс салудың өзiндiк сипаты және шарты бар;
- олар бойынша ашық саудаласу тапсырыс берушi немесе үмiткерлер үшiн шығынға, мердiгерлiк жұмыстарды орындаудан күтiлетiн кiрiстiң сәйкессiздiгiне соқтыратын;
- ол бойынша бұрынырақ өткiзiлген ашық сауда оң нәтиженi қамтамасыз етпеген объектiлер үшiн жүзеге асырылады.
13. Техникалық онша күрделi емес объектiлердi жобалау немесе салу конкурсы немесе саудаласуды, әлбетте, бiр турда өткiзiледi.
Iрi де күрделi объектiлердi жобалау немесе салу конкурсы немесе саудаласудың екi турда өткiзiлуi мүмкiн. Бiрiншi турда бiрнеше таңдаулы үмiткер iрiктеледi, олар екiншi турға қатысуға шақырылады. Сонымен бiрге конкурс немесе саудаласу нысаны өзгертiлмейдi.
14. Жартылай жабық (ашық-жабық) конкурс немесе саудаласу екi турда және одан көп өткiзiледi.
15. Алдын ала квалификациялау арқылы ашық конкурсқа немесе
саудаласуға қатысушыларды реттеу N 9 қосымшаға сәйкес жүзеге
асырылады.
Алдын ала квалификациялау арқылы ашық конкурс немесе саудаласу, әлбетте, iрi де күрделi объектiлердi жобалауға немесе салуға немесе күрделi де бiрегей жабдықтарды конструкциялап жасауға, жеткiзуге және монтаждауға тапсырысты орналастыру барысында өткiзiледi.
Қайта квалификациялау арқылы конкурстық жұмыстарды беруге немесе ашық конкурсқа қатысуға шақыруды конкурстық iрiктеуден өткен үмiткерлер ғана алады.
16. Конкурстар мен саудаласулар жариялы болуға тиiс.
III. Конкурстарды ұйымдастыру
17. Конкурсты өткiзу туралы шешiм тапсырыс берушiнiң реттеушi
құжатымен (бұйрықпен, қаулымен, өкiммен) ресiмделедi. Онда
конкурстың түрi, өткiзу тәртiбi мен мерзiмi анықталады.
18. Конкурстарға арналған мiндеттi құжаттардың тiзбесi N 3 қосымшада көрсетiлген. Конкурстық құжаттама қатысушылардың бәрi оны бiрдей түсiне алатындай етiп жасалуға тиiс.
19. Конкурс шартымен конкурстық тапсырманы тiкелей тапсырыс берушi немесе шартты негiзде мамандардың уақытша тобы әзiрлейдi.

10. При проектировании и строительстве крупных и сложных предприятий и объектов для участия в конкурсе или торге могут быть приглашены участники из других государств.
Организация международных конкурсов и торгов регламентируется разделом 6 настоящего Временного положения.
11. Открытый конкурс или торг проводится, как правило, для повторно применяемых и технически несложных объектов. Проведение открытого конкурса или торга для размещения подрядов на объекты оборонного и другого специального назначения не допускается.
12. Закрытый конкурс или торг осуществляется для объектов:
- со специфическим характером и условиями проектирования или строительства, обуславливающими ограниченный круг возможных участников;
- по которым открытые торги повлекут за собой затраты для заказчика, или претендентов, не соответствующие ожидаемой прибыли от выполнения подрядных работ;
- по которым ранее проведенные открытые торги не обеспечили положительного результата.
13. Конкурс или торг на проектирование или строительство технически несложных объектов проводится, как правило, в один тур.
Конкурс или торг на проектирование или строительство крупных и сложных объектов может проводиться в два тура. В первом туре отбирается несколько лучших претендентов, которые приглашаются к участию во втором туре. При этом предмет конкурса или торга не изменяется.
14. Полузакрытый (открыто-закрытый) конкурс или торг проводится в два и более тура.
15. Отбор участников открытого конкурса или торга с предварительной квалификацией (далее - предквалификацией) осуществляется согласно приложению N 9.
Открытый конкурс или торг с предквалификацией проводится, как правило, на проектирование или строительство крупных и сложных объектов или при размещении заказов на конструирование и изготовление, поставку и шефмонтаж сложного и уникального оборудования.
Приглашения на подачу конкурсных работ или к участию в открытом конкурсе или торге с предквалификацией получают только претенденты, прошедшие конкурсный отбор.
16. Конкурсы и торги должны быть гласными.
III. Организация конкурсов
17. Решение о проведении конкурса оформляется распорядительным документом (приказом, распоряжением, постановлением) заказчика, в котором определяются вид, порядок и сроки проведения конкурса.
18. Перечень обязательных документов для конкурсов указан в приложении N 3. Конкурсная документация должна быть составлена таким образом, чтобы все участники понимали ее одинаково.
19. Условия конкурса и конкурсное задание разрабатываются непосредственно заказчиком или на договорной основе временной группой специалистов.

20. Конкурс шарты:
- конкурс тақырыбының атауын;
- конкурстық жұмысты орындау мерзiмiн;
- конкурстық жұмыстар тiлiне талапты;
- конкурстық сыйақы нысандарын (сыйлық, қаламақы, жүлде, тағы сол сияқтылар);
- конкурстық жұмыстарды беру орны, оның нақты мекен-жайын көрсету арқылы;
- егер конкурс бiрнеше турда өткiзiлетiн болса, онда конкурстың әр турын өткiзу мерзiмi мен тәртiбiн;
- конкурстық жұмыстарды бағамдау түйiндерiн;
- конкурстың, оның турларының қорытындысын шығару процедурасы мен күнiн;
- жүлделi конкурстық жұмыстарды пайдалану тәртiбiн қамтуға тиiс.
21. Конкурстық тапсырма:
- тақырып атауы мен конкурс нысанының ақшам сипаттамасын;
- конкурс мiндеттерi мен талаптарын;
- конкурстық тапсырманы орындауға арналған бастапқы деректердi;
- конкурсқа ұсынылатын сызбалар мен схемалардың құрамы мен санын, олардың көлемiн;
- қала құрылысы, келiмдi-кеңiстiктiк, техникалық-экономикалық, әлеуметтiк және басқа көрсеткiштер номенклатурасын;
- конкурстық жұмыстар көлемi мен ресiмделуiне талапты анықтайды.
22. Жарияланған ашық конкурсты өткiзбеуге болмайды.
Конкурстық жұмыстарды әзiрлеу үшiн белгiленген мерзiмнiң алғашқы жартысында ғана конкурс шарттарын өзгертуге жол берiледi. Конкурс шартына енгiзiлетiн iшiнара өзгертулер конкурстың мәнiн қамтымауға тиiс. Мұндай өзгертулер конкурстық жұмыстар көлемi мен оларды беру мерзiмiне ғана қатысты бола алады. Мұның барысында конкурстық жұмыс тақырыбы мен мақсатын өзгертуге жол берiлмейдi.
Тапсырыс берушi-конкурсты ұйымдастырушы конкурс шартын өзгерту туралы конкурс жарияланғандағыдай тәртiппен хабарлауға мiндеттi.
23. Конкурстың құрамы, реттiлiгi және шамамен ұзақтығы N 4 қосымшада көрсетiлген конкурсты ұйымдастыру бағанасында келтiрiлген.
Ашық конкурстар
24. Ашық конкурсты өткiзу туралы хабарландыру ол басталардан екi апта бұрын жариялануға тиiс. Ашық конкурс туралы хабарландырудың мiндеттi құрамы N 5 қосымшада келтiрiлген. Хабарландыруда Қазақстан Республикасының нормативтiк актiлерiне қайшы келмейтiн басқа шарттар да бейнелене алады.
Конкурс шарты мен конкурстық тапсырма конкурс туралы хабарландырумен бiр мезгiлде жарияланады.
25. Ашық конкурсқа қатысушы белгiленген негiзгi кезеңде конкурстық жұмысты және оған түсiнiктеме хатты әзiрлейдi. Конкурстық жұмыс құрамы конкурс шартына және конкурстық тапсырмаға сай келуге тиiс.
26. Ашық конкурсқа берiлетiн материалдар құрамына екi дана конкурстық жұмыс пен оған түсiнiктеме хат, ақпараттық бет және девиздiк конверт енедi.
Аталған материал конвертке салынып, желiмделiп берiледi, онда конкурстық жұмыстарды қабылдау үшiн белгiленген нақты мекен-жай көрсетiледi.
Желiмделiп жабылатын девиздiк конвертте ақпараттық бет салынады, ол конкурстық жұмыстың девизiн және (авторлар) туралы мәлiметтердi - фамилиясын, аты-жөнiн, автордың (авторлардың) мекен-жайын, сондай-ақ сыйлықты (сыйақыны) авторлар арасында проценттiк бөлу туралы анықтаманы баяндайды.

20. Условия конкурса должны включать:
- наименование темы конкурса;
- срок выполнения конкурсной работы;
- требование к языкам конкурсных работ;
- формы конкурсного вознаграждения (премии, гонорары, призы и пр.);
- место представления конкурсных работ с указанием его точного адреса;
- срок и порядок проведения каждого тура конкурса, если он проводится в несколько туров;
- критерии оценки конкурсных работ;
- процедура и дата проведения итогов конкурса, его туров;
- порядок использования призовых конкурсных работ.
21. Конкурсное задание определяет:
- наименование темы и краткое описание предмета конкурса;
- задачи и требования конкурса;
- исходные данные для выполнения конкурсного задания;
- состав и количество представляемых на конкурс чертежей и схем, их масштабы;
- номенклатуру градостроительных, объемно-пространственных, технико-экономических, архитектурных, социальных и других показателей;
- требования к объему и оформлению конкурсных работ.
22. Объявленный открытый конкурс не подлежит отмене.
Изменение условий конкурса допускается только в первой половине срока, установленного для подготовки конкурсных работ. Частичные изменения, вносимые с условия конкурса, не должны затрагивать существа конкурса. Такие изменения могут касаться объема конкурсных работ и срока их представления, при этом изменение темы и назначения конкурсной работы не допускается.
Об изменении условий конкурса заказчик-организатор конкурса обязан сообщить в том же порядке, в каком был объявлен конкурс.
23. Состав, последовательность и примерная продолжительность конкурса приведены в графике организации конкурса, указанном в приложении N 4.
Открытые конкурсы
24. Объявление о проведении открытого конкурса должно быть опубликовано не позднее чем за две недели до его начала. Обязательный состав объявления об открытом конкурсе приведен в приложении N 5. В объявлении могут быть отражены и другие условия, не противоречащие нормативным актам Республики Казахстан.
Условия конкурса и конкурсное задание публикуется одновременно с объявлением о конкурсе.
25. В установленный основной период каждый участник открытого конкурса подготавливает конкурсную работу и пояснительную записку к ней. Состав конкурсной работы должен отвечать условиям конкурса и конкурсному заданию.
26. В состав материалов, представляемых на открытый конкурс, входят: конкурсная работа и пояснительная записка к ней в 2-х экземплярах, информационный лист и девизный конверт.
Указанные материалы представляются в запечатанном конверте, на котором указывается точный адрес, установленный для приема конкурсных работ.
В запечатываемый девизный конверт вкладывается информационный лист, который должен содержать девиз конкурсной работы и сведения об авторе (авторах) - фамилия, имя, отчество, адрес автора (авторов), а также справку о процентном распределении премии (вознаграждения) между авторами.

27. Егер конкурстық жұмыстар почта арқылы жiберiлсе немесе конкурстар шартында көрсетiлген мерзiмнен кешiктiрiлмей жеке табыс етiлсе ол белгiленген мерзiмде ұсынылады деп есептеледi.
Автор конкурстық жұмысты почта арқылы жөнелту барысында конкурстық комиссияның мекен-жайына жедел хат жолдап, аталған жұмыстың жiберiлуiн куәландыратын түбiр қағаз нөмiрiн және девиздi көрсетуге тиiс.
28. Конкурстық комиссия құрамы тиiстi салалардағы жетекшi мамандардан құрылады. Және тапсырыс берушi - конкурсты ұйымдастырушы бұйрығымен бекiтiледi. Конкурстық комиссия құрамына салалық министрлiктен (ведомстводан), Экономика министрлiгiнен, Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнен, жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдарынан, тапсырыс берушi ұйымнан немесе коммерциялық құрылыс салушылардан, ұлттық, тұрғын үй-құрылыс, құрылысты қаржыландырушы басқа банкiлерден бiр өкiлден, жобалау, ғылыми-зерттеу, инженерлiк-iздестiру, сараптама және басқа ұйымдар атынан заңды тұлғалар енгiзiлуге тиiс.
Конкурстық комиссияға:
- берiлген конкурстық жұмыстардың конкурстық тапсырма мен конкурс шарттары талаптарына сәйкестiгiн тексеру, аталған жұмыстарды қабылдау немесе қабылдамау туралы шешiм шығару;
- конкурс қорытындыларын шығарып, сыйлық беру және мадақтаудың басқа түрлерi туралы шешiм қабылдау;
- мадақталған жұмыстарды одан әрi жетiлдiре беру жөнiнен ұсыныстар әзiрлеу жүктеледi.
Конкурстық комиссия мүшелерiнiң конкурсқа қатысуға және конкурстық жұмыстар бойынша кеңестер беруге, конкурстық комиссия жұмысына байланысты мәлiметтердi жария етуге құқығы жоқ.
29. Конкурстық комиссияның жауапты хатшысы дауыс беру құқығынсыз оның мәжiлiстерiне қатысады.
30. Ашық конкурстар қорытындыларын шығару оның мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсiнiң қатысуымен конкурстық комиссияның жабық мәжiлiсiнде әр жұмыс бойынша жеке-жеке көпшiлiк дауыспен ашық дауыс беру арқылы, егер конкурс шарттарында өзгедей көзделмесе, жүзеге асырылады. Жақтаған немесе қарсы дауыстар санының бiрдей болуы барысында конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
Комиссия ашық конкурсқа ұсынылған конкурстық жұмыстарды қарау нәтижелерi бойынша конкурстық сыйақы туралы;
- конкурс шартына сәйкес конкурстық сыйақыны төлеу туралы;
- жекелеген күрделi орындар үшiн конкурстық сыйақыны беруден бас тарту туралы;
- бiрде-бiр конкурстық сыйақыны бермеу туралы шешiмдердiң бiрiн қабылдайды.
31. Конкурстық комиссия шешiмi дауыс беруге қатысқан комиссияның барлық мүшелерiнiң қол қоюы арқылы хаттамамен ресiмделедi. Хаттамада:
- жұмыстардың әрқайсысының девизi көрсетiлiп, қарауға қабылданған жұмыстар тiзбесi;
- конкурстық тапсырма талаптарын немесе конкурс шарттарын бұзушылықтан қарауға қабылданған конкурстық жұмыстар тiзбесi, осы ағаттықтардың сипаты;
- конкурстық сыйақыны және мадақтаудың басқа түрлерiн беру туралы шешiм;
- сыйлық берiлген конкурстық жұмыстарды одан әрi әзiрлей беру туралы ұсыныстар көрсетiлуге тиiс.
Конкурстық комиссия шешiмi түпкiлiктi болып табылады, конкурс шарттары бойынша ол тапсырыс берушi - конкурсты ұйымдастырушының бекiтуiне жататын реттер бұған кiрмейдi.

27. Конкурсные работы считаются предъявленными в установленный срок, если они отправлены по почте или представлены лично не позднее срока, указанного в условиях конкурса.
При отправке конкурсной работы по почте автор должен выслать в адрес конкурсной комиссии телеграмму с указанием девиза и номера квитанции, удостоверяющей высылку указанной работы.
28. Состав конкурсной комиссии формируется из числа ведущих специалистов в соответствующей области и утверждается приказом заказчика-организатора конкурса. В состав конкурсной комиссии включаются по представителю: Отраслевого министерства (ведомства), Министерства экономики, Министерства строительства, жилья и застройки территорий, местных органов архитектуры и градостроительства, организации-заказчика или коммерческого застройщика, Национального, жилищно-строительного, других финансирующих строительство банков, юридических лиц, представляющих проектные, научно-исследовательские, инженерно-изыскательские, экспертные и другие организации.
На конкурсную комиссию возлагается:
- проверка соответствия представленных конкурсных работ требованиям конкурсного задания и условиям конкурса, вынесение решения о принятии или отклонении указанных работ;
- подведение итогов конкурса с вынесением решения о присуждении премий и других видов поощрения;
- подготовка рекомендаций по дальнейшей разработке премирования работ.
Члены конкурсной комиссии не вправе участвовать в конкурсе и давать консультации по конкурсным работам, разглашать сведения, связанные с работой конкурсной комиссии.
29. Ответственный секретарь конкурсной комиссии участвует в ее заседаниях без права голоса.
30. Подведение итогов открытого конкурса осуществляется на закрытом заседании конкурсной комиссии в присутствии не менее 2/3 ее членов открытым голосованием по каждой работе в отдельности большинством голосов, если иное не предусмотрено условиями конкурса. При равном количестве голосов "за" и "против" голос председателя конкурсной комиссии является решающим.
По результатам рассмотрения конкурсных работ, представленных на открытый конкурс, комиссия принимает одно из следующих решений о конкурсном вознаграждении:
- о выплате конкурсного вознаграждения согласно условиям конкурса;
- об отказе в присуждении конкурсного вознаграждения за отдельные призовые места;
- о неприсуждении ни одного конкурсного вознаграждения.
31. Решения конкурсной комиссии оформляются протоколом за подписями всех членов комиссии, принимавших участие в голосовании. В протоколе должны быть указаны:
- перечень работ, принятых к рассмотрению с указанием девиза каждой из них;
- перечень не принятых к рассмотрению конкурсных работ из-за нарушения требований конкурсного задания или условий конкурса с указанием характера этих нарушений;
- решение о присуждении конкурсного вознаграждения и других видов поощрений;
- рекомендации о дальнейшей разработке премированных конкурсных работ.
Решение конкурсной комиссии является окончательным, кроме случаев, когда по условиям конкурса оно подлежит утверждению заказчиком-организатором конкурса.

32. Ашық конкурс қорытындыларын шығару туралы конкурстық комиссия шешiмi қабылданғаннан кейiн сыйлық берiлген жұмыстардың ғана девиздiк конверттерi ашылады.
33. Ашық конкурс қорытындылары конкурс жарияланған тәртiпте оған қатысушыларға жария етiледi.
34. Ашық конкурс жеңiмпаздарына конкурстық сыйақы төлемi конкурс қорытындысы шығарылғаннан кейiнгi бiр ай iшiнде, егер конкурс шарттарында мейлiнше қысқа мерзiм айтылмаса, конкурстық комиссия шешiмiнiң негiзiнде төленедi.
35. Сыйлық берiлген конкурстық жұмыстар ашық конкурстың тапсырыс берушiсiнiң иелiгiне, пайдалануына және қарауына түседi. Егер интеллектуалдық меншiк нысаны болып табылатын жүлделi жұмыстарды пайдалану тәсiлi конкурс туралы хабарландыруда көрсетiлмесе, тапсырыс берушi мұндай жұмыстарды авторлық шартты жасасу барысында ғана пайдалана алады.
Конкурстық жүлделi жұмыстарға авторлық құқық (баспасөзде жариялау, көрмелерге қатысу, одан әрi пысықтау т.б.) интеллектуалдық меншiк туралы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңымен және конкурс шарттарымен көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
Конкурсқа ұсынылған, конкурс шарттарына немесе конкурстық тапсырмаға сай келмейтiн жұмыстар, сондай-ақ сыйақыға ие бола алмаған жұмыстар, егер конкурс шарттарымен өзгедей көзделмесе, авторларға қайтарылуға жатады.
Жүлделi емес жұмыстарды иелену, пайдалану және жұмсау құқы олардың авторларына толығынан тиесiлi болады.
36. Конкурсты ұйымдастырушылар пайдаланып жүрген жұмыстар үшiн сыйлық төлеу олардың авторларының, егер конкурс шарттарымен өзгедей белгiленбесе, авторлық құқық нормаларына сәйкес сыйақы алу құқығынан айырмайды.
Конкурс туралы хабарландыруда сыйлықты немесе төлемдi авторлық сыйақы есебiне алу құқығының көзделуi мүмкiн. Егер авторлық құқық нормалары бойынша есептелген сыйақы сыйлық мөлшерiнен асып түссе, мұндай есепке жол берiледi.
Жабық конкурс
37. Жабық конкурс шартты негiзде жүзеге асырылады және объектiнi жобалау мен салуды қабыстыруы (қосарланған мердiгерлiк) мүмкiн.
Конкурстық комиссия құрамы 28-тармақта анықталған.
38. Жабық конкурс барысында тапсырыс берушi - конкурсты ұйымдастырушы әлеуеттi мердiгерлердi iрiктеп алып, олардың әрқайсысына шақыру жiбередi. Онда конкурсқа қатысуға шақыруды өздерiнiң қабылдағаны (қабылдамағаны) туралы жауапты алудың шектi мерзiмi мiндеттi түрде көрсетiледi. Шақыруға конкурстық тапсырманың және конкурс шартының қоса берiлуi мүмкiн.
Конкурстық тапсырма ТЭН (ТЭЕ)-нi әзiрлеуге тапсырыс немесе жобалауға тапсырма, не жобалауға функционалды (жеке) тапсырма түрiнде ресiмделедi.
39. Инженерлiк iздестiрулердi жүргiзу үшiн тапсырыс берушi-конкурсты ұйымдастырушы бөлек мердiгерлiк шартын жасасады. Инженерлiк iздестiрулер материалдары конкурсқа қатысушылардың - бас жобалаушылардың бәрiне жiберiледi.

32. После вынесения решения конкурсной комиссией о подведении итогов открытого конкурса вскрываются девизные конверты только премированных работ.
33. Итоги открытого конкурса объявляются его участникам в том же порядке, в каком был объявлен конкурс.
34. Выплата конкурсного вознаграждения победителям открытого конкурса производится на основании решений конкурсной комиссии в течение месяца после подведения итогов конкурса, если более короткий срок не оговорен в условиях конкурса.
35. Премированные конкурсные работы поступают во владение, пользование и распоряжение заказчика открытого конкурса. Если способ использования призовых работ, являющихся предметом интеллектуальной собственности, не указан в объявлении о конкурсе, такие работы могут быть использованы заказчиком только при заключении авторского договора.
Авторские права (публикация в печати, участие в выставках, дальнейшая доработка и т.д.) на призовые конкурсные работы реализуются в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан об интеллектуальной собственности и условиями конкурса.
Представленные на конкурс работы, не соответствующие условиям конкурса или конкурсного задания, а также работы, не удостоенные вознаграждения, подлежат возврату авторам, если иное не предусмотрено условиями конкурса.
Права владения, пользования и распоряжения непризовыми работами полностью принадлежат их авторам.
36. Выплата премий за используемые организаторами конкурса работы не лишает их авторов права на вознаграждение в соответствии с нормами авторского права, если иное не установлено условиями конкурса.
В объявлении о конкурсе может быть предусмотрено право зачета премии или выплата авторского вознаграждения. Такой зачет допускается, если вознаграждение, исчисленное по нормам авторского права, превышает размер премии.
Закрытые конкурсы
37. Закрытый конкурс осуществляется на договорной основе и может совмещать проектирование и строительство объекта (совмещенный подряд).
Состав конкурсной комиссии определен в п. 28.
38. При закрытом конкурсе заказчик-организатор конкурса выбирает потенциальных подрядчиков и каждому из них направляет приглашение, в котором обязательно указывается предельный срок получения ответа о принятии (непринятии) ими приглашения к участию в конкурсе. К приглашению могут прилагаться конкурсное задание и условия конкурса.
Конкурсное задание оформляется в виде задания на разработку ТЭО (ТЭР), или задания на проектирование, либо функционального (частного) задания на проектирование.
39. Для проведения инженерных изысканий заказчик-организатор конкурса заключает договор раздельного подряда. Материалы инженерных изысканий направляются всем генпроектировщикам-участникам конкурса.

40. Үмiткер конкурсқа қатысудан бас тарта алады, бұл жайлы, егер шақыруда өзгедей мерзiм көрсетiлмесе, тапсырыс берушiге жетi күндiк мерзiмде жазбаша хабарлауға тиiс. Конкурсқа қатысуға өтiнiм аталған мерзiмде алынбаған ретте, егер конкурс шарттарында өзгедей айтылмаса, шақыру қабылданбады деп есептеледi.
41. Үмiткер шақыру, конкурс шарты және конкурсқа тапсырма негiзiнде конкурстық жұмысты орындау мердiгерлiгi шартты жобасын әзiрлеп, оны тапсырыс берушi - конкурсты ұйымдастырушының мекен-жайына жiбередi. Қосарланған мердiгерлiк барысында конкурстық жұмыс құрамында N 6 қосымшаға сәйкес мердiгерлiк саудаласуды өткiзуге арналған деректер болуға тиiс.
Конкурстық жұмысты орындаудың мердiгерлiк шартын жасасудың бұдан былайғы процедурасы қолданылып жүрген құрылыстағы шарттар туралы ережелермен көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
42. Егер конкурсқа (мердiгерлiк шарттар жобаларына) қатысуға кемiнде екi мердiгерден қатысу ұсынысы түссе, конкурстық жобалауға шарт жасалады. Өйтпеген жағдайда конкурсқа өтiнiм беру мерзiмiн ұзарту, не оның нысанын қамтымайтын конкурс шартын өзгерту қажет. Тапсырыс берушi конкурс шартын өзгерту туралы конкурс жарияланғандағыдай тәртiпте конкурсқа әлеуеттi қатысушыны хабардар етуге мiндеттi.
43. Жабық конкурсқа қатысушы бас жобалаушы немесе жобалау-құрылыс ұйымы (фирмасы) конкурстық немесе конкурстық емес негiзде мамандандырылған (ғылыми-зерттеу, жобалау, iздестiру, жобалау-iздестiру) ұйымдарын тартуға құқылы.
44. Конкурстық негiзде әзiрленген құжаттамаларды топтамасымен тапсыру-қабылдау конкурстық комиссия жұмысы басталғанға дейiн жүзеге асырылады. Конкурстық комиссия топталмаған құжаттаманы қабылдамайды.
45. Конкурстық комиссия әрбiр конкурстық жұмыс бойынша тұжырым бередi. Тұжырымда конкурс шарттарында қабылданған түйіндер ескерiлiп, әрбiр құжаттаманы қабылдамау себептерi және жүлделi құжаттамаларды таңдау дәлелдерi көрсетiлуге тиiс.
Жабық конкурс қорытындылары қорытындылар шығарылғаннан кейiнгi екi апталық мерзiмде оның барлық қатысушыларына хабарланады.
46. Сараптамаға және бекiтуге (егер бас құрылысшы белгiленсе) таңдаулы бiр конкурстық жұмыс қана жiберiледi. Осыған орай жобалаушылардың құжаттамаларды келiсуге, сараптамасына және бекiтiлуiне қатысуы жөнiндегi шығынын тапсырыс берушi жеке төлейдi.
Жартылай ашық конкурстар
47. Мұндай конкурстар iрi және күрделi объектiлер үшiн өткiзiледi. Әрi бiрнеше турдан тұрады. Алғашқы тур ашық болады.
Аталған конкурстың екiншi туры жабық болуға тиiс. Оған бiрiншi турдың жүлдегерлерi ғана қатысады. Оны әзiрлеу мен өткiзу осы Уақытша ереженiң 37-46-тармақтарымен көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
Қажетiне қарай конкурстың әрбiр келесi туры жабық түрде өтедi.
IV. Саудаласуларды ұйымдастыру

40. Претендент может отказаться от участия в конкурсе, о чем должен письменно сообщить заказчику в 7-дневный срок, если иной срок не указан в приглашении. В случае неполучения в указанный срок заявки на участие в конкурсе приглашение считается не принятым, если иное не оговорено в условиях конкурса.
41. Претендент на основании приглашения, условий конкурса и конкурсного задания подготавливает проект договора подряда на выполнение конкурсной работы и высылает его в адрес заказчика-организатора конкурса. При совмещенном подряде состав конкурсной работы должен содержать данные для проведения подрядных торгов в соответствии с приложением N 6.
Дальнейшая процедура заключения договора подряда на выполнение конкурсной работы осуществляется в порядке, предусмотренном действующими правилами о договорах в строительстве.
42. Договоры на конкурсное проектирование заключаются, если предложение на участие в конкурсе (проекты договоров подряда) поступили не менее чем от двух подрядчиков. В противном случае необходимо продлить срок подачи заявок на конкурс либо изменить условия конкурса, не затрагивающие его предмета. Об изменении условий конкурса заказчик обязан сообщить потенциальным участникам конкурса в таком же порядке, в каком был объявлен конкурс.
43. Генпроектировщик или проектно-строительная организация (фирма), участвующие в закрытом конкурсе, вправе привлекать специализированные (научно-исследовательские, проектные, изыскательские, проектно-изыскательские) организации на конкурсных или неконкурсных началах.
44. Сдача-приемка по комплектности документации, разработанной на конкурсной основе, осуществляется до начала работы конкурсной комиссии. Некомплектная документация конкурсной комиссией не рассматривается.
45. Конкурсная комиссия дает заключение по каждой конкурсной работе. В заключении должны быть указаны, исходя из принятых в условиях конкурса критериев, причины отклонения каждой документации и мотивы выбора призовой документации.
Итоги закрытого конкурса сообщаются всем его участникам в 2-недельный срок со дня подведения итогов.
46. На экспертизу и утверждение (если определен генстроитель) направляется только одна лучшая конкурсная работа. Связанные с этим затраты по участию проектировщиков в согласовании, экспертизе и утверждении документации оплачиваются заказчиком отдельно.
Полуоткрытые конкурсы
47. Такие конкурсы проводятся для крупных и сложных объектов и состоят из нескольких туров. Первый тур является открытым.
Второй тур указанного конкурса должен быть закрытым. Участие в нем принимают только призеры первого тура. Его подготовка и проведение осуществляются в порядке, предусмотренном пунктами 37-46 настоящего Временного положения.
При необходимости каждый последующий тур конкурса выполняется как закрытый.
IV. Организация торгов

48. Саудаласуды өткiзу туралы шешiмдi, егер мемлекеттiк тапсырыс берушi орган немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органы оны қарастырмаса, тапсырыс берушi қабылдайды.
Шешiм өкiмдi құжатпен (бұйрықпен, өкiммен, қаулымен) ресiмдейдi, онда өткiзiлетiн саудаласудың мақсаты мен түрi, сондай-ақ оны қаржыландыру көздерi көрсетiледi.
49. Тапсырыс берушi (коммерциялық құрылыс салушы) саудаласуды ұйымдастыру үшiн уақытша тендерлiк комитет құрады, оның құрамына салалық министрлiктiң (ведомствоның), Құрылыс тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң, жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдарының, қаржыландырушы банктiң, бас жобалаушының, инженерлiк-iздестiру, сараптама және басқа ұйымдардың бiр-бiр өкiлiнен енедi немесе саудаласуды әзiрлеу мен өткiзудi тиiстi министрлiктiң (ведомствоның), жергiлiктi өзiн-өзi басқару органының жанынан тұрақты жұмыс iстейтiн тендерлiк комитетке тапсырады.
Тендерлiк комитеттiң құрамы саудаласуды өткiзу туралы шешiмiнде, не тапсырыс берушiнiң (коммерциялық құрылыс салушының) жеке шешiмiмен анықталады.
Тапсырыс берушi ұйымның (коммерциялық құрылыс салушының) немесе оның жетекшi қызметтерiнiң бiрiнiң жетекшiсi уақытша тендерлiк комитет төрағасы болуға тиiс.
Уақытша тендерлiк комитет құрамын тапсырыс берушiнiң (коммерциялық құрылыс салушының) жоғары ұйымы немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқарудың жоғары органы, ал тапсырыс берушiнiң жоғары ұйымы болмауы барысында тапсырыс берушi-кәсiпорын (коммерциялық құрылыс салушы) жетекшiсi бекiтедi.
50. Саудаласуға қатысудан алдын-ала квалификациялаудан немесе
ұсыныста (офертада) қасақана жалған мәлiмет берген, бәсекелестiктi шектеу мақсатымен сөз байланысқан қатысушылардың ығыстырылуы мүмкiн.
51. Әлеуеттi мердiгердiң (оференттiң) өзiнiң жеке басын қуландыратын сенiм хаты мен құжаты болуға тиiстi өзiнiң өкiлеттi өкiлi арқылы тендерлiк комитетпен өзара қатынасты жүзеге асыруға құқылы.
52. Тендерлiк комитеттiң нысан бойынша үйлеспейтiн және шарттарға сәйкес келмейтiн саудаласу ұсыныстарын қарамауға, сондай-ақ саудаласуды өткiзу күнiн кейiнге қалдыруға немесе ауыстыруға немесе саудалауды өткiзбеуге құқылы.
53. Мердiгерлiк саудаласуды ұйымдастырудың мiндеттi құжаттарының тiзбесi мен графигi N 6 және N 7 қосымшаларда келтiрiлген.
Саудаласуды өткiзу
54. Тендерлiк комитет әзiрлiк кезеңiнде:
- N 6 қосымшада көрсетiлген тендерлiк құжаттаманы әзiрлейдi;
- қажетiне қарай алдын ала квалификациялауды өткiзедi;
- қатысушылар сұранымы бойынша тендерлiк құжаттаманы жiбередi
(бередi) және ол бойынша түсiнiктеме бередi;
- қажетiне қарай қатысушылардың болашақ құрылыс алаңына баруын
ұйымдастырады;
- ұсынысты қабылдап, тiркейдi.

48. Решение о проведении торга принимает заказчик, если оно не было предусмотрено органом, выдавшим государственный заказ, или органом местного самоуправления.
Решение оформляется распорядительным документом (приказом, распоряжением, постановлением), в котором указываются цель и вид проводимого торга, а также источники его финансирования.
49. Для организации торга заказчик (коммерческий застройщик) создает временный тендерный комитет, в состав которого включается по представителю отраслевого министерства (ведомства), Министерства строительства, жилья и застройки территорий, местных органов архитектуры и градостроительства, финансирующего банка, генпроектировщика, инженерно-изыскательских, экспертных и других организаций, или поручает подготовку и проведение торга тендерному комитету, постоянно действующему при соответствующем министерстве (ведомстве), органе местного самоуправления.
Состав тендерного комитета определяется в решении о проведении торга, либо отдельным решением заказчика (коммерческого застройщика).
Председателем временного тендерного комитета должен быть руководитель организации заказчика (коммерческого застройщика) или одной из ведущих ее служб.
Состав временного тендерного комитета утверждается вышестоящей организацией Заказчика (коммерческого застройщика) или высшим органом местного самоуправления, а при отсутствии вышестоящей организации заказчика - руководителем предприятия-заказчика (коммерческого застройщика).
50. От участия в торге могут быть отстранены участники, которые в предквалификации или в предложении (оферте) дали заведомо ложные сведения, участвовали в сговоре с целью ограничения конкуренции.
51. Потенциальный подрядчик (оферент) вправе осуществлять взаимоотношения с тендерным комитетом через своего полномочного представителя, который должен иметь доверенность и документы, удостоверяющие его личность.
52. Тендерный комитет вправе не рассматривать предложения торга, представленные не по форме и не соответствующие условиям, а также отсрочить или перенести дату проведения торгов или отменить торг.
53. Перечень обязательных документов и график организации подрядных торгов приведены в приложениях N 6 и 7.
Подготовка торга
54. На подготовительном этапе тендерный комитет:
- разрабатывают тендерную документацию, указанную в приложении N 6;
- проводит при необходимости, предквалификацию;
- рассылает (передает) по запросам участников тендерную документацию и дает разъяснения по ней;
- при необходимости организует выезд участников на площадку будущего строительства;
- принимает и регистрирует предложения.

55. Тендерлiк құжаттама оны қатысушылардың бәрi түсiне алатындай етiп жасауға тиiс.
Тапсырыс берушiнiң (коммерциялық құрылыс салушының) шешiмi бойынша тендерлiк құжаттама қатысушыларға төлем үшiн (оны көбейту құны бойынша) немесе тегiн (оны қайтару талабымен немесе қайтару талабынсыз) бередi.
56. Ашық саудаласуды өткiзу туралы хабарландыру саудаласу шартымен танысу және оған қатысу туралы шешiм қабылдау үшiн кемiнде екi рет мерзiмдi баспасөзде немесе басқа бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Тапсырыс берушi (коммерциялық құрылыс салушы) алдын ала квалификациялау арқылы саудаласуды өткiзу барысында мұны хабарландыруда көрсетiп, саудаласу нысанының жалпы сипаттамасы және әлеуеттi мердiгерлер қажеттi құжаттамаларды (алдын ала квалификациялауға қатысушылар үшiн анкеталарды және нұсқаунамаларды) алу үшiн жүгiне алатын мекен-жайды келтiруге, не алдын ала квалификациялауды өткiзу туралы алдын ала хабарландыру беруге мiндеттi.
Осы хабарландырудың мiндеттi құрамы N 8 қосымшада келтiрiлген. Тапсырыс берушiнiң (коммерциялық құрылыс салушының) шешiмi бойынша хабарландыруларда қолданылып жүрген заңға қайшы келмейтiн басқа деректер де көрсетiле алады.
57. Алдын ала квалификациялаусыз жабық саудаласуларға қатысуға шақыру тапсырыс берушi (коммерциялық құрылыс салушы) таңдаған әрбiр әлеуеттi мердiгерге жiберiледi. Саудаласуға қатысуға шақырудың мазмұны бiрдей болып, барлық үмiткерлерге бiр мезгiлде жiберiлуге тиiс.
Жабық саудаласуға қатысуға шақырылатын үмiткерлердiң саны кемiнде үшеу болуға тиiс.
58. Саудаласуды өткiзу туралы хабарландыруда келтiрiлген мiндеттi шарттарға және қатысушыларға арналған нұсқамаларға мыналар жатады:
- саудаласу нысанының сипаттамасы;
- ұсыныстар берудiң шектi мерзiмi (күнi мен уақыты);
- алдын ала квалификациялау түйiндерi мен оны өткiзу мерзiмi (егер ол өткiзiлсе);
- шартты бағаның түрi (бiр түрi) (тиянақты, ашық т.б.);
- тендерлiк құжаттамалардың құны және оны алуға болатын мекен-жайы;
- ұсыныстардың мәнiнiң кемуiне қарай оны бағамдау түйiндерi;
- кепiл сомасы және оны енгiзу немесе кепiлдеме хатын беру мерзiмi;
- мердiгерлiк шартын жасасу тәртiбi.
Саудаласу туралы хабарландыруда (шақыруда) аталған шарттардың бiреуiнiң ғана болмауы барысында ол жарамсыз деп есептеледi.
Тендерлiк комитеттiң қарауына қарай хабарландыруда (саудаласуға қатысуға шақыруға) басқа шарттар да енгiзiле алады.
59. Егер саудаласуды өткiзу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейiн (саудаласуға қатысуға шақыруды бергеннен кейiн), дегенмен хабарландыруда (шақыруда) аталған ұсынысты қабылдаудың шектi мерзiмi өткенге дейiн хабарландыруда (шақыруда) немесе тендерлiк құжаттамада өзгерiстер енгiзу қажеттiгi туындаса, мұндай өзгертулер бастапқы құжаттарды бергендегiдей тәртiппен қатысушыларға жеткiзiлуi тиiс.
Тендерлiк құжаттама жөнiндегi қайсыбiр елеулi ақпарат қатысушылардың бәрiне бiр мезгiлде жеткiзiлуге тиiс.

55. Тендерная документация должна быть составлена таким образом, чтобы все участники понимали ее одинаково.
Тендерная документация, по решению заказчика (коммерческого застройщика) предоставляется участникам за плату (по себестоимости ее размножения) или бесплатно (с требованием или без требования о ее возврате).
56. Объявление о проведении открытого торга публикуется в периодической печати или в другом средстве массовой информации не менее двух раз в срок, достаточный для ознакомления с условиями торга и принятия решения об участии в нем.
При проведении торга с предквалификацией заказчик (коммерческий застройщик) обязан указать на это в объявлении и привести общее описание предмета торга и адрес, по которому потенциальные подрядчики могут обратиться за получением необходимой документации (анкеты и инструкции для участников предквалификации), либо дать предварительное объявление о проведении предквалификации.
Обязательный состав этого объявления приведен в приложении N 8. По решению заказчика (коммерческого застройщика) в объявлении могут быть указаны и другие сведения, не противоречащие действующему законодательству.
57. Приглашение к участию в закрытых торгах без предквалификации направляется каждому потенциальному подрядчику, избранному заказчиком (коммерческим застройщиком). Приглашения к участию в торге должны иметь одинаковое содержание и рассылаться одновременно всем претендентам.
Количество претендентов, приглашаемых к участию в закрытых торгах, должно быть не менее трех.
58. К обязательным условиям торгов, приводимых в объявлении о проведении торга (приглашений к участию в торге) и инструкции для участников, относятся:
- описание предмета торга;
- предельный срок (дата и время) подачи предложений;
- критерии предквалификации и срок ее проведения (если она проводится);
- вид (разновидность) договорной цены (твердая, открытая и т.д.);
- стоимость тендерной документации и адрес, где ее можно приобрести;
- критерии оценки предложений, располагаемые по убыванию их значимости;
- сумма залога и срок его внесения или предоставления гарантийного письма;
- порядок заключения договора подряда.
При отсутствии хотя бы одного из указанных условий объявление (приглашение) о торге считается недействительным.
В объявлении (приглашении к участию в торге), по усмотрению тендерного комитета, могут включаться и другие условия.
59. Если после публикации объявления о проведении торга (передачи приглашений к участию в торге), но до истечения предельного срока приема предложений, указанного в объявлении (приглашении), возникает необходимость и изменении объявления (приглашения) или тендерной документации, такие изменения должны доводиться до участников в том же порядке, что и первоначальные документы.
Любая существенная информация по тендерной документации должна доводиться одновременно до всех участников.

60. Алдын ала квалификациялау арқылы саудаласу әрбiр әлеуеттi мердiгердiң толтырылған анкетаны және негiздемелi құжаттарды беруi жолымен жүзеге асырылады. Әлеуеттi мердiгерлер туралы ұсыныстарды беру мерзiмi мен квалификациялық деректер (N 9 қосымша) саудаласу туралы хабарландыруда (саудаласуға қатысуға шақыруда) көрсетiледi.
61. Тендерлiк комитет әлеуеттi мердiгерлердi жазбаша хабарландыру жолымен оларға алдын ала квалификациялау нәтижелерiн хабарлайды.
62. Бас мердiгерлiктi алуға арналған саудаласудың тендерлiк құжаттамаларының мiндеттi құрамы N 10 қосымшада келтiрiлген.
Тендерлiк комитет тендерлiк құжаттаманы:
- ашық саудаласудың;
- жабық саудаласуға қатысуға шақырылған;
- алдын ала квалификациялау арқылы саудаласуды өткiзу барысында алдын ала квалификациялаудан өткен;
- кепiлдiк енгiзген немесе тиiстi қаржы мекемесiнiң немесе сақтандыру қоғамының кепiлдi хатын берген әлеуеттi мердiгерлердiң бәрiне тапсырады.
Тендерлiк комитет тендерлiк құжаттама бойынша консультацияларды беретiн ақпарат қатысушылардың бiрде-бiрiне артықшылық берiлмейтiндей жағдайда тапсырылады.
63. Тендерлiк комитет қатысушылардың (оференттердiң) болашақ құрылысқа арналған құрылыс алаңымен тендерлiк құжаттамаларды жiберудiң (берудiң) шектi мерзiмi өткеннен кейiнгi он күн iшiнде, егер осы құжаттамада басқадай мерзiм көрсетiлмесе, танысу мүмкiндiгiн бередi.
Құрылыс алаңында болу күнi мен уақыты қатысушыларға арналған нұсқаунамада көрсетiледi. Болашақ құрылысқа арналған алаңмен (трассамен) танысу тапсырыс берушi өкiлiнiң қатысуымен өтедi.
64. Қатысушы тендерлiк құжаттама негiзiнде ұсыныс әзiрлейдi. Ұсыныстың негiзгi құрамы мен қатысушыларға арналған нұсқаунама N 11 және N 12 қосымшаларда келтiрiлген.
Аталған талапты орындамаушылық саудаласушылық шартын бұзушылық ретiнде қаралады және тиiсiнше негiзгi ұсыныс (оферта) қабылданбайды.
65. Қатысушының саудаласу шарты тұрғысынан қайсыбiр балама ұсынысы (офертасы) оның бағаға ықпалы және мердiгерлiктi орындау мерзiмiн көрсету арқылы дәлелдi болып, бөлек ұсыныс ресiмделуге тиiс.
Балама ұсынысты қарау негiзгi ұсыныспен бiр мезгiлде жүзеге асырылады.
66. Тендерлiк құжаттамада баяндалған негiзгi шарттық жағдайларды қабылдай отырып, қатысушының оған жеке өзгерiстi ұсыну құқығы бар. Осы ұсыныстар қабылданған ретте тапсырыс берушi ұсынысты тiркей алады.
67. Ұсынысты әзiрлеудiң ең аз мерзiмi тендерлiк құжаттаманы берудiң соңғы мерзiмi өткеннен кейiн кемiнде жиырма күн болуға тиiс.

60. Торг с предквалификацией осуществляется путем предоставления каждым потенциальным подрядчиком заполненной анкеты и обосновывающих документов. Сроки подачи и квалификационные данные о потенциальных подрядчиках (приложение N 9) указываются в объявлении о торге (приглашении к участию в торге).
61. Тендерный комитет сообщает результаты предквалификации потенциальным подрядчикам путем письменного их уведомления.
Если по условиям торга тендерная документация предоставляется безвозмездно, она высылается (передается) прошедшим предквалификационную комиссию подрядчикам одновременно с указанным уведомлением.
62. Обязательный состав тендерной документации к торгам на получение генподряда приведены в приложении N 10.
Тендерный комитет предоставляет тендерную документацию всем потенциальным подрядчикам:
- открытого торга;
- приглашенным к участию в закрытом торге;
- выдержавшим предквалификацию при проведении торга с предквалификацией;
- внесшим залог либо предоставившим гарантийное письмо соответствующего финансового учреждения или страхового общества.
Тендерный комитет дает консультации по тендерной документации при условии, что передаваемая информация не дает преимущества ни одному из участников.
63. Тендерный комитет обязан предоставить участникам (оферентам) возможность ознакомления с площадкой (трассой) для будущего строительства в течение 10 дней по окончании предельного срока рассылки (передачи) тендерной документации, если иной срок не указан в этой документации.
Дата и время посещения стройплощадки указываются в инструкции для участников. Ознакомление с площадкой (трассой) для будущего строительства производится в присутствии представителя заказчика.
64. Участник подготавливает предложение на основе тендерной документации. Обязательный состав предложения и инструкции для участников приведены в приложениях N 11 и 12.
Невыполнение указанного требования рассматривается как нарушение условий торга, и соответствующее основное предложение (оферта) отклоняется.
65. Любое альтернативное предложение (оферта) участника относительно условий торга должно быть аргументировано с указанием его влияния на цену и сроки выполнения подряда и оформлено отдельным предложением.
Рассмотрение альтернативного предложения осуществляется одновременно с основным.
66. Принимая основные договорные условия, содержащиеся в тендерной документации, участник вправе предложить отдельные изменения к ним. В случае принятия этих изменений заказчик может акцептовать предложение.
67. Минимальный срок подготовки предложения не может быть менее 20 дней после истечения последнего срока передачи тендерной документации.

68. Жетекшiнiң қолымен және ұйымның мөрiмен бекiтiлген ұсыныс қосарланған конвертке салынған қызметтiк хатпен бiрге тендерлiк комитетке берiледi.
Егер саудаласу шарты бойынша кепiл ұсынысты берумен бiр мезгiлде енгiзiлсе, соңғысы кепiлдiк туралы қуаттайтын банктiк құжатпен бiрге қабылданады.
Конверттердi ресiмдеуге және берiлетiн ұсыныстар данасының санына қойлатын талаптар қатысушыларға арналған нұсқаунамаларда көрсетiледi.
69. Ұсыныстарды беру - қабылдау тәртiбi қатысушыларға арналған нұсқаунамаларда көрсетiледi. Және:
- артынан хабарландыру арқылы ұсынысты тапсырысты почтамен жiберу;
- ұсыныстарды тiкелей тендерлiк комитетке берудi немесе ұсынысты қолхатпен мөрленген арнайы жабдықталған жәшiкке салу қарастырылуы мүмкiн.
Ұсыныс тапсырыстық хатпен жiберiлген ретте ұсыныстың түсу күнi барған жерiндегi почта штемпелi бойынша анықталады.
70. Саудаласудың ашылу сәтiнен кейiн келiп түскен ұсыныс ашылмайды және қарауға қабылданбайды.
Ұсыныстың саудаласу ашылғаннан кейiн, демек тапсырысты беру туралы шешiм қабылданған күннен кешiктiрiлмей, егер кешiгушiлiк хабарландырудағы (шақырудағы) немесе тендерлiк құжаттамалардағы техникалық қателiктен туындаса, қабылдана алады.
71. Ұсыныстары қабылданбаған немесе одан бас тартылған қатысушылар себебi көрсетiлiп, осы жайлы бес күндiк мерзiмде хабардар етiледi.
Қарауға қабылданбаған және бас тартылған ұсыныстарды қатысушылардың жазбаша келiсiмi арқылы тендерлiк комитет қайталама саудаласуға әзiрлену барысында немесе басқа мақсаттар үшiн пайдалануы мүмкiн.
Аталған ұсыныстар, егер мұндай талапты қатысушылар қарастырса және олар ұсыныстардың қарауға қабылданбағаны немесе бас тарту туралы хабарландыру жiбергеннен кейiнгi жиырма күн iшiнде өздерi талап ететiн болса, қатысушыларға берiледi.
72. Саудаласу тендерлiк комитеттiң алғашқы ұсынысты ашумен ашылып, саудаласу нәтижелерi туралы хабарландыруды жариялаумен (хабарламаны жiберумен) аяқталады.
Ұсыныстар бағамдау кезеңi ұсыныстар салынған конверттердi ресми ашып, саудаласу нәтижелерi туралы хаттаманы жасау сәтiне дейiнгi уақытты қамтиды және саудаласу шарттарында көрсетiледi.
73. Тендерлiк комитет саудаласуға кез-келген қатысушының сұрауы бойынша ұсыныстың ауытқу себептерi, не қатысушының саудаласуға жiберiлмеу себептерi туралы ақпаратты оған дереу беруге мiндеттi.
Саудаласуды өткiзу
74. Қатысушы өзiнiң берген ұсынысы тендерлiк комитеттiң қарауына қабылданған сәттен саудаласуға қатысушы мәртебесiн алады.
75. Бас саудаласу ұсынысы алып, жариялау барысында оған қатысушылардың өкiлеттi өкiлдерi қатысуға құқылы. Жария емес саудаласу барысында мұндай құқық оған қатысушыларға берiлмейдi.

68. Предложение, скрепленное подписью руководителя и печатью организации, представляется тендерному комитету вместе со служебным письмом в запечатанных двойных конвертах.
Если по условиям торга залог вносится одновременно с подачей предложения, последнее принимается только в сопровождении подтверждающего банковского документа о залоге.
Требования к оформлению конвертов и количество экземпляров передаваемого предложения указываются в инструкции для участников.
69. Порядок передачи-приемки предложений указывается в инструкции для участников и может предусматривать:
- направление предложений заказным почтовым отправлением с уведомлением;
- передачу предложений непосредственно тендерному комитету или опускание предложений в специально оборудованный ящик, опечатанный под расписку.
В случае отправки предложения заказным письмом, дата поступления предложений определяется по почтовому штемпелю места назначения.
70. Предложения, поступившие после момента открытия торга, не вскрываются и к рассмотрению не принимаются.
Предложение может быть принято и после открытия торга, но не позднее даты принятия решения о присуждении заказа, если задержка была вызвана технической ошибкой в объявлении (приглашении) или в тендерной документации.
71. Участники, чьи предложения не были приняты к рассмотрению или отклонены, уведомляются об этом в 5-дневный срок с указанием причин.
Не принятые к рассмотрению и отклоненные предложения могут быть использованы, с письменного согласия участников, тендерным комитетом при подготовке повторных торгов или для других целей.
Указанные предложения передаются участникам, если такое требование предусмотрено участниками и если они будут затребованы ими в течение 20 дней после отправки уведомления о их непринятии к рассмотрению или отклонению.
72. Торг открывается вскрытием тендерным комитетом первого предложения и завершается публикацией объявления (рассылкой уведомлений) о результатах торга.
Период оценки предложений охватывает время от официального вскрытия конвертов с предложениями до момента составления протокола о результатах торга и указывается в условиях торга.
73. Тендерный комитет, по запросу любого участника торга, обязан незамедлительно предоставить ему информацию о причинах отклонения предложения либо о причинах недопущения участника к торгам.
Проведение торга
74. Участник приобретает статус участника торга с момента принятия представленного им предложения к рассмотрению тендерным комитетом.
75. При вскрытии и оглашении предложений главного торга вправе присутствовать полномочные представители его участников. При негласном торге такое право его участникам не предоставляется.

76. Жария емес саудаласуды өткiзу жағдайында жоғары ұйым немесе тапсырыс берушi басшылығы өкiлiнiң қатысуымен ұсыныстар салынған конверттер ашылады.
77. Әрбiр ұсынысты ашу барысында қатысушының фирмалық атауы, қорытынды шартты баға, жұмысты орындау ұзақтығы, орындау бағасы, ұзақтығы туралы басқа деректер оқылып, ұсыныстар тiзбесi жария етiледi. Ұсыныстың қалған ақпараты жария етiлмейдi.
78. Ұсыныстар салынған конверттi ашумен бiр мезгiлде хаттама жасалады, онда қарауға қабылданған, соның iшiнде балама ұсыныстар саны, қатысушылардың фирмалық атауы, олар ұсынатын техникалық-экономикалық көрсеткiштер аталады. Хаттамада дер кезiнде келiп түспеген ұсыныстар жеке аталады.
Жария саудаласуларда аталған хаттама қатысушылардың қатысуымен жария етiледi. Саудаласу өкiлдерiнiң хаттамаға ескерту енгiзу және тендерлiк комитет мүшелерiмен қатар оған қол қою құқығы бар.
79. Тендерлiк комитет:
- саудаласу шартын бұзу арқылы жасалған;
- құқығы жоқ қатысушылар әзiрлеген;
- бәсекелестiктi шектеу мақсатымен берiлген;
- банкрот деп жарияланған немесе өздерiнiң бiлiктiлiгi, өндiрiстiк қуаты немесе тиянақтылығы туралы жалған мәлiметтер берген қатысушылар әзiрлеген;
- тиянақты бағамен немесе орындау ұзақтығымен саудаласу барысында баға және жұмыс ұзақтығы жөнiнен балама ұсыныстарды қабылдамайды.
80. Тапсырыс берушi, егер:
- бiрде-бiр ұсыныс түспесе немесе түскен ұсыныстардың бәрi саудаласу шарттарына сәйкес келмесе;
- бiр ғана ұсыныс түссе;
- саудаласуға арналған негiздеме күшi жойылса, саудаласуды өткiзбей тастауы мүмкiн.
Саудаласуға қатысушылар саудаласуды өткiзбеу және мұндай шешiмнiң себептерi туралы жазбаша нысанда хабардар етуге тиiс.
Егер тапсырыс берушi (коммерциялық құрылыс салушы) саудаласуға арналған негiздеменiң болмауынан оны өткiзбеген ретте әлеуеттi мердiгерлерге, олардың талабы бойынша, тiкелей шығыны өтеледi.
81. Тендерлiк комитет мүшелерiнен басқа ешкiмнiң ұсыныстарды
бағамдап, iрiктеуге, қатысуға құқығы жоқ.
82. Тендерлiк комитет ұсыныстарды бағамдау барысында төмендегiдей факторларды:
- ұсыныстың техникалық деңгейiн;
- ұсынылып отырған күрделi қаржы мен пайдалану шығыны көлемiн;
- ұсынылып отырған төлем шарттарын;
- объектiнi кешiктiрiп немесе мерзiмiнен бұрын iске қосудың қаржылық салдарын;
- бiлiктi қосалқы мердiгерлер мен өнiм берушiлердi тарту
мүмкiншiлiгiн;
- басқадай коммерциялық, техникалық және ұйымдық артықшылықты
ескередi.
83. Тендерлiк комитет ұсыныстар көрсеткiштерiн қарапайым немесе баллдық бағамдау әдiсiмен ұсыныстарды бағамдауды жүзеге асырады.
Ұсыныстарды қарапайым бағамдау барысында, егер онда ең төмен құн, жұмысты орындау ұзақтығы немесе алдын-ала басқадай жетекшi көрсеткiш ұсынылса, қатысушы ұтып шықты деп танылады.
Баллдық бағалау барысында ұсыныстың негiзгi көрсеткiштерiне тапсырыс берушi үшiн олардың салыстырмалы мәнiн бейнелейтiн балл берiледi.
Баллдық жүйе алдын-ала саудаласу шарттарында белгiленедi.
Ең көп балл алған ұсыныс ұтып шықты деп танылады.
Ұтып шыққан ұсыныс (оферта) белгiленген тәртiпте сараптамадан өтедi.

76. В случае проведения негласного торга вскрытие конвертов с предложениями производится в присутствии представителя вышестоящей организации или руководства заказчика.
77. По вскрытии каждого предложения зачитывается фирменное наименование участника, итоговая договорная цена, продолжительность выполнения, другие данные о цене, продолжительность выполнения и оглашается перечень вложений. Остальная информация предложения не оглашается.
78. Одновременно со вскрытием конвертов с предложениями составляется протокол, в котором указываются количество принятых к рассмотрению предложений, в том числе альтернативных, фирменные наименования участников, предлагаемые ими технико-экономические показатели. В протоколе отдельно перечисляются несвоевременно поступившие предложения.
В гласных торгах указанный протокол оглашается в присутствии участников. Представители торга вправе внести замечания в протокол и подписать его наряду с членами тендерного комитета.
79. Тендерный комитет отклоняет предложения:
- составленные с нарушением условий торга;
- подготовленные неправомочными участниками;
- переданные с целью ограничения конкуренции;
- подготовленные участниками, которые объявлены банкротами или представили ложные сведения о своей квалификации, производственной мощности или надежности;
- альтернативные по ценам и продолжительности - при торгах с твердой ценой или продолжительностью выполнения.
80. Торг может быть отменен заказчиком в случаях, если:
- не поступило ни одного предложения или все поступившие предложения не соответствуют условиям торга;
- поступило только одно предложение;
- основания для торга утратили силу.
Участники торга должны быть уведомлены в письменной форме об отмене торга и причинах такого решения.
В случае, если торг отменен заказчиком (коммерческим  застройщиком) ввиду утраты основания для его проведения, потенциальным подрядчикам, по их требованию, компенсируется прямой ущерб.
81. Никто, кроме членов тендерного комитета, не вправе участвовать в оценке и выборе предложений.
82. При оценке предложений тендерный комитет учитывает следующие факторы:
- технический уровень предложения;
- предлагаемый объем капитальных вложений и эксплуатационные расходы;
- предлагаемые условия платежей;
- финансовые последствия запоздалого или досрочного пуска объекта;
- возможность привлечения квалифицированных субподрядчиков и поставщиков;
- другие коммерческие, технические и организационные преимущества.
83. Тендерный комитет осуществляет оценку предложений методом простой или балльной оценки показателей предложений.
При простой оценке предложение признается выигравшим, если в нем предложена самая низкая стоимость, продолжительность выполнения или другой заранее указанный ведущий показатель.
При бальной оценке основным показателем предложения присваиваются баллы, отражающие их сравнительную значимость для заказчика.
Бальная система устанавливается предварительно в условиях торга. Выигравшим признается то предложение, которое получило максимальную сумму баллов.
Выигравшее предложение (оферта) проходит экспертизу в установленном порядке.

84. Егер жабық саудаласуға берiлген ұсынысты қарау барысында қателiктер анықталса, тендерлiк, комитеттiң:
- қатысушыға ұсынысқа түзету енгiзу мүмкiндiгiн беру;
- ұсынысты бағалау барысында сөзбен жазылған қорытынды сома, егер ол бұған кiретiн элементтердi қосу нәтижесi болып табылмаса да, егер қатысушыларға арналған нұқсаунамаларда өзгедей айтылмаса да, дұрыс деп есептелетiн шешiм қабылдау;
- басқа қатысушының белгiленген тәртiпте сараптамадан өтетiн ұсынысын (оферетасын) қабылдау құқығы бар.
85. Жеңiмпазды таңдау тендерлiк комитет мүшелерiнiң үштен екiсiнiң болуы барысында қарапайым көпшiлiк дауыспен жүзеге асырылады.
Тендерлiк комитет жұмыстың аяқталуына қарай хаттама жасайды, оған қабылдаған шешiм мен оның негiздемесi жазылады.
86. Саудаласуда ұтып шыққан мердiгер мердiгерлiк шартына қол қою үшiн шақырылады.
Ашық саудаласу нәтижелерi ол туралы хабарландыру жарияланған сол бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады, ал жабық саудаласу нәтижелерi туралы оған қатысушылар бiр мезгiлде жазбаша нысанда хабардар етiледi.
87. Тендерлiк комитеттiң екi-үш ұсынысты iрiктеп алып, болашақ мердiгерлiк шарттың техникалық және экономикалық жағдайларын анықтау үшiн оларды берген саудаласуға қатысушылармен келiссөз жүргiзуге құқылы.
88. Егер қатысушылардың бiрi тендерлiк комитет ұсынған құрылысты мерзiмiнде салып үлгермесе, соңғысының құрылысты белгiленген мерзiмiнде аяқтауды қамтамасыз ету үшiн мердiгерлiктi бiрнеше мердiгер арасында бөлiп, олармен бөлек мердiгерлiк шартын жасасуға құқылы.
89. Саудаласуда ұтып шыққан бас мердiгердiң қажеттi қосалқы мердiгерлердi тарту үшiн саудаласу жариялау құқығы бар.
90. Тендерлiк комитет саудаласу аяқталғаннан кейiн саудаласу туралы iстi ресiмдейдi, онда қарауға ұсынылған ұсыныстардың бәрi, конверттердi ашу хаттамасы мен жеңiмпазды анықтау хаттамасы, сараптамалық тұжырым, мердiгерлiк шарт немесе ниеттеме хаттамасының көшiрмесi, саудаласуға қатысушылар талап еткен қабылданбаған ұсыныстарды қайтару туралы құжаттар, тендерлiк комитеттiң ақтық шағымдары мен шешiмдерi, сондай-ақ тендерлiк комитет атына келiп түскен басқадай жазбаша ақпарат болады.
Саудаласуға қатысушылар шағымдарын қарау мерзiмiнiң өтуiне қарай саудаласу туралы iс мұрағатқа тапсырылады және өкiлеттi бақылау органдарының талап етуiмен оларға берiледi.
91. Тапсырыс берушiнiң (коммерциялық құрылыс салушының) мердiгерлiк саудаласуды ұтып шыққан ұйыммен шартын (контрактiсiн) ресiмдеу құрылыстағы шарттар туралы қолданылып жүрген ережеге сәйкес өткiзiледi.
V. Халықаралық конкурстар мен саудаласулар

84. В случае, если при рассмотрении предложений, представленных на закрытый торг, выявлены ошибки, тендерный комитет имеет право:
- предоставить участнику возможность внести поправки в предложение;
- принять решение, по которому при оценке предложения правильной будет считаться итоговая сумма, указанная прописью, даже если она не является результатом сложения входящих в нее элементов, если иное не оговорено инструкцией для участников;
- принять предложение (оферту) другого участника с прохождением экспертизы в установленном порядке.
85. Выбор победителя осуществляется простым большинством голосов при наличии 2/3 членов тендерного комитета.
По окончании работы тендерный комитет составляет протокол, в котором записывается принятое решение и его обоснование.
86. Подрядчик, выигравший торг, приглашается для подписания договора подряда.
Результаты открытого торга публикуются в тех же средствах массовой информации, в которых было опубликовано объявление о нем, а о результатах закрытого торга его участники уведомляются одновременно с письменной форме.
Оформление договора подряда осуществляется в соответствии с действующими правилами о договорах в строительстве.
87. Тендерный комитет вправе отобрать два-три предложения и провести переговоры с представившими их участниками торга для уточнения торга для уточнения технических и экономических условий будущего договора подряда.
88. Если ни один из участников не укладывается в сроки строительства, предложенные тендерным комитетом, последний вправе разделить подряд между несколькими подрядчиками для обеспечения завершения строительства в установленный срок, заключив с ними договоры раздельного подряда.
89. Генподрядчик, выигравший торг, вправе объявить торги для привлечения необходимых субподрядчиков.
90. По окончании торга тендерный комитет оформляет дело о торге, в котором содержатся все представленные к рассмотрению предложения, протоколы вскрытия конвертов и определение победителя, экспертные заключения, копия договора подряда или протокола намерений, копии документов о возврате тендерных залогов, документы о возврате востребованных участниками торга неакцептованных предложений, окончательные претензии и решения тендерного комитета, а также другая письменная информация, поступившая в адрес тендерного комитета.
По истечении срока рассмотрения претензий участников торга дело о торге сдается в архив и предоставляется уполномоченным контрольным органам по их требованию.
91. Оформление договора (контракта) заказчика (коммерческого застройщика), с организацией выигравшей подрядные торги, проводится в соответствии с действующим положением о договорах в строительстве.
V. Международные конкурсы и торги

92. Қазақстан Республикасында ұйымдастырылатын халықаралық конкурстар мен саудаласуларға өздерi орналасқан (тұрған) елдердiң және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқылы шетелдiк заңды және жеке тұлғалар, олардың бiрлестiктерi қатыса алады.
93. Осы бөлiммен белгiленген қағидаға сәйкес бұл Уақытша ереженiң нормалары конкурстар мен саудаласуларға шетелдiк қатысушыларға қолданылады.
94. Тапсырыс берушiнiң (коммерциялық құрылыс салушының) халықаралық конкурс пен саудаласуды өткiзуге арналған құжаттарды әзiрлеу барысында шетелдiк инженерлiк-консультациялық фирма қызметiн пайдалану құқығы бар.
95. Табиғат қорғау объектiлерiн жобалау мен (немесе) салуға халықаралық конкурсты немесе саудаласуды өткiзу барысында шетелдiк және жергiлiктi мердiгерлердiң бiрлескен қызметi туралы шарт мiндеттi талап болып табылады.
96. Ашық халықаралық конкурсты немесе саудаласуды өткiзу туралы хабарландыру Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде жарияланады. Жабық халықаралық конкурсқа және саудаласуға қатысуға шақыру Қазақстан Республикасының шетелдердегi консульдығына (елшiлiгiне) фирмаларды - ықтимал қатысушыларды хабарландыру үшiн жiберiледi.
97. Жабық халықаралық конкурсты немесе саудаласуды өткiзу барысында шетелдiк үмiткер тендерлiк құжаттамаларды алғанға дейiн, егер конкурс (саудаласу) шартымен және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңымен өзгедей қарастырылмаса, банкке немесе сақтық компаниясына шетелдiк валютамен алдын ала кепiлдiк беруге тиiс.
98. Ашық конкурсқа немесе саудаласуға шетелдiк қатысушылардың тендерлiк құжаттамаларды алуы конкурс (саудаласу) шартына және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңына сәйкес шетелдiк немесе ұлттық валютамен төлем үшiн жүзеге асырылады.
99. Конкурстық жұмыстар немесе ұсыныстар конкурстың немесе саудаласу шарттарының талаптарына сай ресiмделуге тиiс.
100. Тапсырыс берушi (коммерциялық құрылыс салушы) конкурсқа немесе саудаласуға шетелдiк қатысушылардың құрылыс алаңымен, алаңға кiрме жолдармен, тұрғын үй жағдайымен, құрылыс аймағындағы жұмысшы күшi жайымен танысу үшiн оңтайлы жағдай жасауға тиiс.
101. Саудаласуға шетелдiк қатысушылар ұсынған мердiгерлiк баға Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi сыртқы экономикалық алыс берiс үшiн белгiленген бағам бойынша валютаға аударылады.
102. Шетелдiк мердiгерлермен конкурстық жұмысты орындағаны үшiн есептесу Қазақстан Республикасының заңына, жабық конкурс шартына және жасалған мердiгерлiк шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
VI. Конкурстар мен саудаласуларды өткiзудi
қамтамасыз ету

92. В международных конкурсах и торгах, организуемых в Республике Казахстан, могут участвовать иностранные юридические и физические лица, их объединения, правомочные осуществлять предпринимательскую деятельность в соответствии с законодательствоми страны своего места нахождения (проживания) и Республики Казахстан.
93. На иностранных участников конкурсов и торгов распространяются нормы настоящего Временного положения с изъятиями, установленными данным разделом.
94. При подготовке документов для проведения международного конкурса и торга заказчик (коммерческий застройщик) вправе воспользоваться услугами иностранных инженерно-консультативных фирм.
95. При проведении международного конкурса или торга на проектирование и (или) строительство природоохранных объектов обязательным условием является договор о совместной деятельности иностранных и местных подрядчиков.
96. Объявления о проведении открытого международного конкурса или торга публикуются в Республике Казахстан и за ее пределами. Приглашения к участию в закрытом международном конкурсе и торге направляются в консульства (посольства) Республики Казахстан за границей для извещения фирм - возможных участников.
97. При проведении закрытого международного конкурса или торга иностранный претендент до получения тендерной документации должен предоставить предварительную гарантию (залог) банка или страховой компании в иностранной валюте, если иное не предусмотрено условиями конкурса (торга) и действующим законодательством Республики Казахстан.
98. Приобретение тендерной документации иностранными участниками открытого конкурса или торга осуществляется за плату в иностранной или национальной валюте, в соответствии с условиями конкурса (торга) и действующим законодательством Республики Казахстан.
99. Конкурсные работы или предложения должны быть оформлены в соответствии с требованиями условий конкурса или торга.
100. Заказчик (коммерческий застройщик) должен создать для иностранных участников конкурса или торга оптимальные условия для ознакомления в натуре со строительной площадкой, подъездными путями к площадке, жилищными условиями, положением с рабочей силой в районе строительства.
101. Цены подряда, предложенные иностранными участниками торга, пересчитываются в валюту по курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан для внешнеэкономических операций.
102. Расчеты с иностранными подрядчиками за выполненные конкурсные работы (услуги) осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, условиями закрытого конкурса и заключенными договорами подряда.
VI. Обеспечение проведения конкурсов
и торгов

103. Мердiгерлiк конкурстар мен саудаласуларды өткiзуге бақылау жасауды, бюджеттiк құрылыстар бойынша әдiстемелiк басшылық ету мен саудаласу жүйесiн жетiлдiрудi Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен бiрлесiп жүзеге асырады.
104. Ашық конкурсты немесе саудаласуды өткiзу шығыны N 13 қосымшаға сәйкес анықталады.
105. Конкурстарды немесе саудаласуларды ұйымдастырып, өткiзу жөнiндегi шығындарды қаржыландыру тапсырыс берушi қаражаты есебiнен жүзеге асырылады. Олар құрылыс құнының құрама сметалық есебiнде бейнеленедi.
Саудаласуды ұйымдастыру жөнiндегi шығын (тендерлiк құжаттама мен жоба сараптамасы үшiн төлемдi ұстап қалғанда) құрылыс құнының құрама сметалық есебiнiң "Басқа жұмыстар және шығындар" тарауында (7-бағанада), жобалау алдындағы, жобалау және iздестiру жұмыстарын орындауға конкурсты ұйымдастыру жөнiндегi шығын "Жобалау-iздестiру жұмыстары" тарауында (7-бағана) бейнеленедi. Сараптамаға арналған шығын "Жобалау-iздестiру жұмыстары" тарауында (7-бағана) бейнеленедi.
106. Конкурстық комиссия немесе тендерлiк комитет төрағалар мен мүшелерiне еңбекақы төлеу сараптамалық жұмыстарды бағалауды пайдалану арқылы Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
107. Мердiгерлер мен тапсырыс берушiлердiң үстеме шығындары есебiнен ұсыныстарды әзiрлеу шығыны жүзеге асырылады. Бiрақ бөлек өтелмейдi. Жабық саудаласулар ерекшелiк болуы мүмкiн, оның шарттары бойынша қатысушылардан көптеген жобалау және ұйымдық-технологиялық құжаттамаларды әзiрлеу талап етiледi. Мұндай жағдайлар үшiн қатысушыларға арналған нұсқаунамаларда аталған нұсқаунамаға сәйкес әзiрленгендер, кезiнде берiлген әр ұсыныс үшiн төлем сомасы белгiленедi.
108. Саудаласуға қатысуға үмiткер банкке, тапсырыс берушi көрсеткен есепке кепiл енгiзуге немесе банкiнiң не сақтандыру ұйымының кепiлдеме хатын беруге мiндеттi.
Кепiл мөлшерi саудаласу шартымен қайсыбiр қатысушы үшiн бiрдей тиянақты сомада белгiленедi. Кепiлдiк сома саудаласуда ұтып шыққан қатысушының бас тартуынан, мердiгерлiк шартын жасасудан немесе жұмысты сапалы орындау кепiлдiгiн беруден бас тарауынан тапсырыс берушiде туындайтын шығында өтеу үшiн жеткiлiктi болуға тиiс.
Кепiлдiң қолданылу кезеңi ұсыныстың қолданылу кезеңiне тең болуға тиiс.
Кепiлдiк сома:
- саудаласу ашылғаннан оның нәтижелерi туралы шешiм жарияланғанға дейiн қайтарылып алынған;
- саудаласуда ұтып шыққан қатысушы мердiгерлiк шартына қол қоюдан бас тартқан ретте қайтарылмайды.

103. Контроль за проведением подрядных конкурсов и торгов, методическое руководство и совершенствование системы торгов по бюджетным стройкам осуществляет Министерство строительства, жилья и застройки территорий совместно с Министерством экономики Республики Казахстан.
104. Затраты на проведение открытого конкурса или торга определяются согласно приложению N 13.
105. Финансирование расходов по организации и проведению конкурсов или торгов осуществляется за счет средств заказчика, с отражением их в сводном сметном расчете стоимости строительства.
Затраты по организации торга (за вычетом платы за тендерную документацию и экспертизу проекта) отражаются в главе "Прочие работы и затраты" (графа 7) сводного сметного расчета стоимости строительства, а затраты по организации конкурса на выполнение предпроектных, проектных и изыскательских работ - в главе "Проектно-изыскательские работы" (графа 7). Затраты на экспертизу отражаются в главе "Проектно-изыскательские работы" (графа 7).
106. Оплата труда председателей и членов конкурсной комиссии или тендерного комитета осуществляется в порядке, устанавливаемом Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан, с использованием расценок экспертных работ.
107. Расходы на разработку предложений осуществляются за счет накладных расходов подрядчиков и заказчиком отдельно не компенсируются. Исключение составляют закрытые торги, условиями которых от участников требуется разработка многочисленной проектной и организационно-технологической документации. Для таких случаев в инструкции для участников устанавливается сумма оплаты за каждое своевременно переданное предложение, подготовленное в соответствии с указанной инструкцией.
108. Претендент на участие в торгах обязан внести залог в банк на счет указанный заказчиком, или представить гарантийное письмо банка либо страховой организации.
Размер залога устанавливается условиями торга в одинаковой для любого участника твердой сумме. Залоговая сумма должна быть достаточной для возмещения потерь заказчика, которые могут возникнуть в случае отказа участника, выигравшего торг, от заключения договора подряда или от представления гарантий качественного выполнения работ.
Период действия залога должен быть равен периоду действительности предложений.
Залоговая сумма не возвращается в случае:
- отзыва предложения после открытия торга и до объявления решения о результатах торга;
- отказа участника, выигравшего торг, от подписания договора подряда.

Конкурсты өткiзу        тапсырыс           1             1
туралы шешiм әзiрлеу     берушi
Конкурс тапсырмасын      конкурстық         2             3
(жобалауға тапсырманы)   комиссия
және конкурс шартын
әзiрлеп, бекiту
Конкурс туралы          тапсырыс
хабарландыру (конкурсқа  берушi,
қатысуға шақыру)         конкурстық         7             10
комиссия
Конкурстық жұмысқа      тапсырыс берушi,
мердiгерлiк шартын       конкурсанттар      3             13
Конкурстық              конкурсанттар                    13+t
жұмыстарды                                                -----
әзiрлеу (конкурстық                                       10+t
жобаны әзiрлеу)
Конкурсқа               жауапты хатшы                    13+t
қатысушыларға                                            ------
консультация беру                                         10+t
Конкурстық жұмыстарды   жауапты            3             16+t
(жобаларды) жөнелту      конкурсанттар                    -----
(беру) және қабылдау                                      13+t
II. Негiзгi саты
Конкурстың ашылуы       конкурс            1            17+t                          комиссиясы                      -----
14+t
Конкурстың жұмыстарды                                   32+t
бағамдап, iрiктеу            "-"            15
29+t
Iрiктелген жобаның      сараптама
сараптамасы (егер бас    органы             30           62+t
құрылысшы анықталса)
29+t
Конкурс нәтижелерi      конкурстық         7            62+t
жарияланым (хабардар     комиссия                        ----
ету)                                                     36+t
Қажетiне қарай жобаны   конкурсанттар,     9            71+t
пысықтау, қайталап       сараптама органы,               ----
сараптау және бекiту     тапсырыс берушi                 36+t
III. Аяқталу сатысы
Конкурс жеңiмпаздарына  тапсырыс           5            76+t
сыйақы                                            ----
41+t
Жүлде алмаған және      конкурстық        10            76+t
конкурсқа кешiккен       комиссия                        ----
жұмыстарды жiберу                                        51+t
Шағымдарды қарау        конкурстық         0            76+t
комиссия                        ----
тапсырыс берушi                 51+t
Конкурс туралы iстi     жауапты хатшы      2            78+t
ресiмдеп, оны мұрағатқа                                  ----
тапсыру                                                  53+t
Ескерту. 1. t-конкурстық жұмыстарды әзiрлеудiң ұзақтығы
2. 4-бағанада сызықшаның үстiнде жабық конкурстың,
сызықшаның астында ашық конкурстың өткен
ұзақтығы көрсетiлген
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 5 қосымша
Ашық конкурс туралы хабарландырудың
мiндеттi құрамы
Тапсырыс берушiнiң фирмалық атауы
Конкурс нысаны
Конкурс нысанының атауы және турлар саны, егер олар
қарастырылса
Негiзгi бастапқы деректер және конкурстық жұмыстарға
талаптар
Конкурстық жұмыс құрамы
Конкурсқа қатысушылар құрамы жөнiндегi шектеулер
Конкурстық сыйақы және (немесе) мадақтаудың басқа түрлерi
Конкурс жұмысы тiлiне талап
Конкурстық жұмыстарды беру мерзiмi
Конкурстық жұмыстарды ресiмдеу мен беруге қойылатын талап
Конкурсқа қатысушылардың авторлық құқығы туралы ақпарат
Қабылданбаған және жүлделi емес жұмыстарды қайтару тәртiбi
Конкурс мәселелерi бойынша консультация алу мерзiмi және
уақыты
Конкурсты ұйымдастырушының фирмалық атауы мен заңды
мекен-жайы (соның iшiнде телефоны, телексi, факсi)
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 6 қосымша
Мердiгерлiк саудаласулардың мiндеттi
құжаттарының тiзбесi
___________________________________________________________________
Негiзгi құжаттар              |  саудаласулар үшiн жасалады
___________________________________________________________________
1                                2
___________________________________________________________________
I. Әзiрлiк сатысы
Тапсырыс берушiнiң саудаласуды    Мемлекеттiк тапсырыспен немесе
ұйымдастыру туралы өкiмдiк         жергiлiктi өзiн-өзi басқару
құжаты                             органының шешiмiмен көзделген
саудаласуға қоса кез келгенi
Саудаласуды өткiзу туралы         ашық
хабарландыру
Алдын ала квалификациялау         егер саудаласу туралы
туралы хабараландыру               хабарландыруда алдын ала
квалификациялауға нұсқау
болмаса, алдын ала квалификациялау
арқылы
Саудаласуға қатысуға шақыру       жабық
Саудаласуға қатысуға өтiнiмдер    ашық саудаласу барысында кепiл
енгiзу қарастырылады
Әлеуеттi мердiгерлер туралы       алдын ала квалификациялау
квалификациялық деректер тiзбесi   арқылы
Әлеуеттi мердiгерлердi алдын         "-"
ала квалификациялау хаттамасы
Алдын ала квалификациялау            "-"
нәтижелерi туралы хабардар ету
Кепiлдiк құжаттар                  кез-келген
Тендерлiк құжаттама:
- қатысушылар үшiн нұсқаунама      кез-келген
- ТЭН-дi (ТЭЕ-нi) немесе
жобалауға тапсырманы әзiрлеуге
тапсырма                            бiрлескен мердiгерлiктi
- жобалау алдындағы, жобалау       орындауға құрылыс мердiгерлерiн
және сметалық құжаттама, оның       орындауға
бөлiктерi
- мердiгерлiк шартының нысаны      кез-келген
- қоса жiберiлген хатпен бiрге
ұсыныс (оферталар)                  кез-келген

Подготовка решения о проведении     заказчик         1        1
конкурса
Подготовка и утверждение конкурсного
задания (задания на проектирование)   конкурсная     2        3
и условий конкурса                    комиссия
Объявление о конкурсе (приглашение   заказчик,
к участию в конкурсе)                конкурсная      7       10
комиссия
Заключение договора подряда на       заказчик        3       13
конкурсную работу                    конкурсанты
Подготовка конкурсных работ          конкурсанты     t       13+t
(разработка конкурсного проекта)                            ------
10+t
Консультации участников              ответственный   t       13+t
конкурса                             секретарь              ------
10+t
Отправка (передача) и прием          ответственный   3       16+t
конкурсных работ (проектов)          секретарь,             -------
конкурсанты             13+t
II. Основная стадия
Открытие конкурса                    конкурсная      1        17+t
комиссия                -------
14+t
Оценка и отбор конкурсных работ         -"-         15        32+t
------
29+t
Экспертиза отобранного проекта        экспертный    30        62+t
(если определен генстроитель)         орган                   ------
29+t
Публикация (уведомление) о результатах  конкурсная   7        62+t
конкурса                                комиссия             --------
36+t
Доработка проекта в случае            конкурсанты,            71+t
необходимости, повторная экспертиза   орган          9        -------
и утверждение                         экспертизы,             36+t
заказчик
III. Завершающая стадия
Вознаграждение победителей конкурса   заказчик       5        76+t
-------
41+t
Высылка непризовых и опоздавших        конкурсная   10        76+t
на конкурс работ                       комиссия               -------
51+t
Рассмотрение претензий                 конкурсная    0        76+t
комиссия,              -------
заказчик               51+t
Оформление дела о конкурсе и сдача    ответственный  2        78+t
его в архив                             секретарь             -------
53+t
Примечание: 1. t - продолжительность подготовки
конкурсных работ
2. В графе 4 над чертой указана истекшая
продолжительность закрытого конкурса,
под чертой - открытого.
Приложение N 5
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
Обязательный состав объявления
об открытом конкурсе
Фирменное наименование заказчика
Цель конкурса
Наименование предмета конкурса и количество туров, если они
предусматриваются
Основные исходные данные и требования к конкурсным работам
Состав конкурсной работы
Ограничения по составу участников конкурса
Конкурсное вознаграждение и/или другие виды поощрения
Требования к языку конкурсных работ
Срок представления конкурсных работ
Требования к оформлению и представлению конкурсных работ
Срок объявления итогов конкурса
Срок выплаты конкурсного вознаграждения
Информация об авторском праве участников конкурса
Порядок возврата отклоненных и непризовых работ
Срок и время получения консультаций по вопросам конкурса
Фирменное наименование и юридический адрес организатора
конкурса (в том числе телефон, телекс, факс)
Приложение N 6
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
ПЕРЕЧЕНЬ
обязательных документов подрядных торгов
--------------------------------------------------------------------
Основные документы        !    Составляются для торгов
--------------------------------------------------------------------
I. Подготовительная стадия
Распорядительный документ        любых, кроме торгов, предусмотренных
заказчика об организации торга   госзаказом или решением органа
местного самоуправления
Объявление о проведении торга    открытых
Объявление о предквалификации    с предквалификацией, если в
объявлении о торге не было указания
на предквалификацию
Приглашение к участию в торгах   закрытых
Заявки на участие в торге        предусматривающих внесение залога
при открытии торга
Перечень квалификационных        с предквалификацией
данных о потенциальных
подрядчиках
Протокол предквалификации         -"-
потенциальных подрядчиков
Уведомление о результатах         -"-
предквалификации
Залоговые документы              любых
Тендерная документация:
- инструкция для участников      любых
- задание на разработку ТЭО      на выполнение совмещенного подряда
(ТЭР) или задание на
проектирование
- предпроектная, проектная и     на выполнение строительного
сметная документация, ее части   подряда
- форма договора подряда         любых
Предложения (оферты) с           любых
сопроводительными письмами

2. Негiзгi саты
Ұсыныстар салынған конверттердi    кез-келген
ашу хаттамасы
Мердiгерлiкке (өтпеген саудаласу
туралы) тапсырысты беру туралы
шешiм хаттамасы                      -"-
Мердiгерлiк шарты (ниеттеме        егер мердiгерлiк шарты
хаттамасы)                          жасалса (ниеттеме хаттамасы
жасалса) кез-келгенi
Тапсырысты беру және саудаласуды   егер шарт жасалса (ниеттеме
жабу (өтпеген саудаласу) туралы     хаттамасы жасалса), ашық
хабарландыру
3. Аяқталу сатысы
Тапсырысты беру және саудаласуды    жабық
жабу туралы саудаласуға
қатысушыларды хабардар ету
Тендерлiк кепiлдемелердi қайтару    кез-келген
туралы құжаттар
Саудаласу жөнiндегi шағымдар        егер олар бойынша шағымдар
мен талап етулер, төрелiк сот        мен талаптар болса,
(сот) шешiмi                         кез-келгенi
Саудаласу туралы iс тiзiмi          кез-келгенi
Ескерту: сабақтас мердiгерлiк бiр жобалау-құрылыс ұйымының
жобалау және құрылыс жұмыстар кешенiн орындауын
қарастырады
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 7 қосымша
Мердiгерлiк саудаласуды ұйымдастыру графигi
__________________________________________________________________
Жұмыс барысы         | Атқарушы  |Жұмыс барысының ұзақтығы, күн
|           |-----------------------------
|           | ең азы |үдемелi қорытындымен,
|           |        | жалпы
___________________________________________________________________
1                   2          3            4
___________________________________________________________________
I. Әзiрлiк сатысы
Саудаласуды өткiзу туралы   тапсырыс       1
шешiмдi әзiрлеу              берушi
Тендерлiк құжаттамаларды    тендерлiк      9           10
әзiрлеу                      комитет
Саудаласу туралы            "-"            10          20
хабарландыру (саудаласуға
қатысуға шақыру жiберу)
Әлеуеттi мердiгерлердi      мердiгерлер,   5           25
алдын ала квалификациялау    тендерлiк
комитет
Сұранымдар бойынша           "-"           3          28/23
тендерлiк құжаттамаларды
жiберу (беру)
Тендерлiк құжаттамалар        "-"          6          31/26
бойынша консультация
Болашақ құрылыс алаңымен      "-"          3          31/26
танысу
Ұсыныстарды әзiрлеу         қатысушы       20         48/43
Ұсыныстарды жiберу          тендерлiк      3          51/46
(беру)және қабылдау          комитет,
қатысушылар
II. Негiзгi саты
Ашық саудаласудың негiзгi    тендерлiк     1          52/47
сатысы                        комитет,
қатысушылар
Ұсыныстарды,                 тендерлiк     5          57/52
түсiнiктемелердi бағамдап,    комитет
iрiктеу
Iрiктелген ұсыныс            сараптама     30         87/82
сараптамасы                   органы

2. Основная стадия
Протокол вскрытия конвертов      любых
с предложениями
Протокол решения о присуждении    -"-
заказа на подряд (о несостоявшемся
торге)
Договор подряда (протокол        любых, если заключен договор
намерений)                       подряда (составлен протокол
намерений)
Объявление о присуждении         открытых, если заключен договор
заказа и закрытий торга (о       подряда (составлен протокол
несостоявшемся торге)            намерений)
3. Завершающая стадия
Уведомление участников торга о   закрытых
присуждении заказа и закрытии
торга
Документы о возврате тендерных   любых
залогов
Претензии и иски по торгу,       любых, если по ним были претензии
решение арбитража (суда)         и иски
Опись дела о торге               любых
Примечание: Совмещенный подряд предусматривает выполнение
комплекса проектных и строительных работ одной
проектно-строительной организацией
Приложение N 7
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
Г Р А Ф И К
организации подрядного торга
--------------------------------------------------------------------
Процесс            !   Исполнитель  !Продолжительность
!                !процесса, дней
!                !------------------
!                !минимал.!общая с
!                !        !нараст.
!                !        !итогом
--------------------------------------------------------------------
1. Подготовительная стадия
Подготовка решения о проведении     заказчик         1
торга
Подготовка тендерной                тендерный        9        10
документации                        комитет
Объявление о торге (отправка         -"-            10        20
приглашений к участию в торге)
Предквалификация потенциальных      подрядчики,      5        25
подрядчиков                         тендерный
комитет
Рассылка (передача) тендерной       -"-              3      28/23
документации по запросам
Консультация по тендерной           -"-              6      31/26
документации
Ознакомление с площадкой            -"-              3      31/26
будущего строительства
Подготовка предложений              участник        20      48/43
Отправка (передача) и прием         тендерный        3      51/46
предложений                         комитет,
участники
2. Основная стадия
Основная стадия открытого торга     тендерный        1      52/47
комитет,
участники
Оценка и отбор предложений,         тендерный        5      57/52
пояснения                           комитет
Экспертиза отобранного предложения  экспертный      30      67/87
орган

Ашық саудаласу               тендерлiк     10         97/92
нәтижелерiн жариялау (жабық   комитет
саудаласуға қатысушыларға
хабарландырулар жiберу)
Мердiгерлiк шартын жасасу    тапсырыс      3          100/95
берушi,
мердiгер
III. Аяқталу сатысы
Шағымдарды қарау             тендерлiк     0          57/52
комитет
Саудаласу туралы iстi        "-"           3          103/98
ресiмдеу және мұрағатқа
тапсыру
Ескерту: 4-бағанада сызықшаның үстiнде алдын ала
квалификациялау, сызықтың алдын ала
квалификациялаусыз мердiгерлiк садаласу
ұзақтығы көрсетiлген.
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 8 қосымша
Ашық саудаласу туралы хабарландырудың
мiндеттi құрамы
Тапсырыс берушiнiң фирмалық атауы
Саудаласу нысанының атауы мен құрылысты жобалауға және
(немесе) салуға арналған алаңның орналасқан жерi
Саудаласу нысанының негiзгi сипаттамалары
Мердiгерлiктiң шектi құны, қаржыландыру көздерi
Мердiгерлiктi орындаудың мерзiмiнен ұзақтығы
Мердiгерлiк шарты, шартты бағаның түрi (әр түрi)
Алдын ала квалификациялау туралы нұсқау (егер ол
өткiзiлер болса)
Тендерлiк құжаттамалар құны (егер ол төлем үшiн берiлетiн
болса)
Кепiлдеменiң құны, енгiзу нысаны мен мерзiмi туралы
нұсқау
Ұсыныстарды бағамдау түйіндерi
Ұсыныстарды берудiң шектi мерзiмi
Саудаласуды ашу күнi мен уақыты
Тендерлiк құжаттамалар бойынша консультациялар алу
мерзiмi мен уақыты
Тапсырыс берушiнiң фирмалық атауы мен заңды мекен-жайы
(соның iшiнде телефоны, телексi, факсi).
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 9 қосымша
Әлеуеттi мердiгерлер туралы квалификациялық
деректер тiзбесi
I. Жалпы мәлiметтер
Мердiгерлердiң заңды реквизиттерi <*> (толық және қысқартылған
фирмалық атауы, заңды мекен-жайы, телефоны, телексi, факсi)
Ескерту. <*> Егер мердiгерлер бiрлестiгi мердiгер болып
табылса, мәлiметтер оған қатысушылардың
әрқайсысы бойынша жеке берiледi.
Мердiгер кәсiпорнын тiркеу туралы сертификат көшiрмесi
Жұмыстың жекелеген түрлерiн орындау лицензиясының нотариалдық
расталған көшiрмесi
Ұйым басшылығы туралы мәлiметтер (мердiгер кәсiпорны атынан
қимыл-әрекет етуге өкiлеттi адамның лауазымы және фамилиясы)
II. Өндiрiстiк көрсеткiштер
Мердiгерлiк қызметтiң негiзгi түрлерi
Өндiрiстiк қуат
Осындай жұмыстарды орындағаны туралы мәлiмет (салынған объектiлердiң, соның iшiнде мемлекеттiк тапсырыс бойынша салынған объектiлердiң тiзбесi)
Жұмысшылар саны
Өзiнiң өндiрiстiк базасы
III. Қаржы жағдайы
Қызмет көрсетушi банкi
Соңғы өткен жыл iшiнде кiрiстер мен шығыстар туралы есептердiң
расталған көшiрмесi
Кәсiпорынды сақтандырудың түрi мен көлемi.
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 10 қосымша
Бас мердiгерлiктi алуға арналған саудаласудың
тендерлiк құжаттамаларының мiндеттi құрамы
___________________________________________________________________
|Талдама|Күрделi құрылыс|Құрылысты жұмыс
Құжат               |       |төмендегiдей   |бабындағы жоба.
|       |   негiзде     |лау мен салу
|       |               |төмендегiдей
|       |               |негiзде
_________________________________________
|ТЭН,| Жоба,| жұмыс| Жұмыс | жоба  |бас
|ТЭЕ |жұмыс |құжат.|сызба. |немесе |жосп.
|    |құжат.|тамасы. сының |кеңей. |және
|    |тамасы|ның жо.бас жос. тiлген|үлгi
|    |немесе|басы  |пары   |ТЭН,ТЭЕ|жоба
|    |жұмыс |жұмыс |және   |       |
|    |жобасы|жобасы|жұмыс  |       |
|    |      |      |көлемi.|       |
|    |      |      |нiң ве.|
|    |      |      |домство.       |
|    |      |      |сы     |       |

Публикация результатов открытого    тендерный       10      97/92
торга (рассылка уведомлений         комитет
участникам закрытого торга)
Заключение договора подряда         заказчик,        3     100/95
подрядчик
3. Завершающая стадия
Рассмотрение претензий              тендерный        0      57/52
комитет
Оформление дела о торге и сдача в   -"-              3     103/98
архив
Примечание: В графе 4 над чертой указана продолжительность
подрядного торга с предквалификацией, под чертой
- без предквалификации
Приложение N 8
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
Обязательный состав объявления
об открытом торге
Фирменное наименование заказчика
Наименование предмета торга и место расположения площадки
для проектирования и/или строительства
Основные характеристики предмета торга
Предельная стоимость подряда, источник финансирования
Сроки и продолжительность выполнения подряда
Договора подряда, вид (разновидность) договорной цены
Указание о предквалификации (если она будет проводиться)
Стоимость тендерной документации (если она предоставляется
за плату)
Указания о сумме, форме и сроке внесения залога
Критерии оценки предложений
Предельный срок представления предложений
Дата и время открытия торга
Сроки и время получения консультаций по тендерной документации
Фирменное наименование и юридический адрес заказчика
(в том числе телефон, телекс, факс)
Приложение N 9
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
ПЕРЕЧЕНЬ
квалификационных данных о потенциальных
подрядчиках
I. Общие сведения
Юридические реквизиты подрядчика* (полное и сокращенное фирменное наименование, юридический адрес, телефон, телекс, факс).
*Сноска. Если подрядчиком является объединение подрядчиков,
сведения представляются раздельно по каждому из
его участников.
Копия сертификата о регистрации предприятия подрядчика.
Нотариально заверенные копии лицензии на выполнение отдельных видов работ.
Сведения о руководстве организации (должности и фамилии лиц, уполномоченных действовать от имени предприятия подрядчика).
II. Производственные показатели
Основные виды подрядной деятельности.
Производственная мощность.
Сведения о выполнении аналогичных работ (перечень построенных объектов, в том числе по государственному заказу).
Численность рабочих.
Собственная производственная база.
III. Финансовое положение
Обслуживающий банк.
Заверенная копия отчетов о прибылях и убытках за последний истекший год.
Вид и объем страховки предприятия.
Приложение N 10
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
Обязательный состав тендерной документации
к торгам на получение генподряда
1 - Документ
2 - Разработка: ТЭО/ТЭР
3 - Разработка: проекта и рабочей документации или рабочего
проекта
4 - Капитальное строительство на основе: проекта рабочей
документации или рабочего проекта
5 - Капитальное строительство на основе: генплана рабочих
чертежей и ведомости объема работ
6 - Рабочее проектирование и строительство на основе:
проекта или расширенного ТЭО, ТЭР
7 - Рабочее проектирование и строительство на основе:
генплана и типового проекта
--------------------------------------------------------------------

____________________________________________________________________          1                  2      3     4       5       6       7
____________________________________________________________________          I. Саудаласулар шарты
Қатысушыларға арналған      +       +     +       +       +       +
нұсқаунама
Жабық саудаласуға қатысуға  +       +     +       +       +       +
шақыру
II. Жобалау-смета құжаттамасы
Бастапқы деректердi қоса    +       -      -       -      -       -
алғанда (ТЭН-нi),(ТЭЕ-нi)
әзiрлеуге тапсырма
Жобалауға тапсырма,         -       +      -       -      +       +
бастапқы деректердi
қоса алғанда
Жоба және жұмыс             -       -      +       -      -       -
құжаттамасы (жұмыс жобасы)
Жоба немесе ТЭН-нi,ТЭЕ-нi   -       -      -       -      -       -
кеңейту
Объектiнiң (кәсiпорынның)   -       -      -       +      -       +
бас жоспары
Жұмыс сызбасы және          -       -      -       +      -       -
жұмыстың нақты көлемiнiң
ведомстiсi
Жабдықтарды спецификациялау -       -      -       +      -       +
жинақтары
Үлгi жоба                   -       -      -       -      -       +
Инженерлiк iздестiрулер     +       +      +       +      +       +
бойынша есеп (техникалық
тұжырым)
III. Шарттық құжаттама
Мердiгерлiк шартының        +       +       +       +      +      +
нысаны
Ұсыныстың негiзгi           +       +       +       +      +      +
текстiсiнiң нысаны
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 11 қосымша
Бас мердiгерлiктi алу саудаласуларына қатысу
туралы ұсыныстардың (оферетарлардың) мiндеттi құрамы
-------------------------------------------------------------------
Құжат                          |  Беру реттерi
__________________________________________________________________
Қоса жiберiлген хат                      әрдайым
Саудаласуға қатысушының бiлiктiлiк       егер алдын ала
мiнездемесi                              квалификациялау болмаса
Ұсыныстың негiзгi текстiсi               әрдайым
Ұсынысқа (оферетаға) қосымша:
- ұсыныстың негiзгi техникалық,
экономикалық көрсеткiштерi               әрдайым
Мердiгерлiк шартының жобасы, оның
қосымшалары                              "-"
- N 10 қосымшаға сәйкес тапсырыс
берушiден алынған жобалау-сметалық
құжаттама                                "-"
- қатысушы әзiрлеген қосымша
жобалау-сметалық құжаттама               қатысушының оны әзiрлеуi
қажет болған ретте
- негiздемелi материалға қоса бас        бас мердiгерлiктi орындауға
мердiгерлiктiң шартты бағасының          саудаласуға қатысу
ведомостiсi                               барысында
- жұмысты орындаудың негiзгi             әрдайым
календарлық жоспары
- қатысушының негiзгi шарты              қажетiне қарай
Мердiгерлiк шартын жасасудың             әрдайым
календарлық жоспары
Тендерлiк кепiлдiк туралы құжат          егер құжат бұрын берiлмесе
көшiрмесi
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 12 қосымша
Қатысушыларға арналған нұсқаунама <*>

1               !  2  !  3  !  4  !  5  !  6  ! 7
--------------------------------------------------------------------
I. Условия торгов
Инструкции для участников           +     +     +      +    +    +
Приглашение к участию в закрытом    +     +     +      +    +    +
торге
II. Проектно-сметная документация
Задание на разработку ТЭО (ТЭР),
включая исходные данные             +     -      -     -    -    -
Задание на проектирование, включая  -     +      -     -    +    +
исходные данные
Проект и рабочая документация       -     -      +     -    -    -
(рабочий проект)
Проект или расширение ТЭО, ТЭР      -     -      -     -    -    -
Генплан объекта (предприятия)       -     -      -     +    -    +
Рабочие чертежи и ведомости
физических объемов работ            -     -      -     +    -    -
Сборники спецификаций оборудования  -     -      -     +    -    +
Типовой проект                      -     -      -     -    -    +
Технический отчет (техническое      +     +      +     +    +    +
заключение) по инженерным
изысканиям
III. Договорная документация
Форма договора подряда              +     +      +     +    +    +
Форма основного текста              +     +      +     +    +    +
предложения
Приложение N 11
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
Обязательный состав предложения (оферты)
об участии в торгах на получение генподряда
--------------------------------------------------------------------
Документ                !    Случаи представления
--------------------------------------------------------------------
Сопроводительное письмо                        всегда
Квалификационная характеристика        если не было предквалификации
участника торга
Основной текст предложения                     всегда
Приложение к предложению (оферте):
- основные технико-экономические
показатели предложения                       всегда
Проект договора подряда с приложениями          -"-
к нему:
- проектно-сметная документация,
полученная от заказчика согласно
приложению N 10                               -"-
- дополнительная проектно-сметная
документация, разработанная          в случае необходимости
участником                           разработки ее участником
- ведомость договорной цены
генподряда с обосновывающими         при участии в торге на
материалами                          выполнение генподряда
- календарный план выполнения
работ                                       всегда
- основные условия участника              при необходимости
Календарный план заключения договора
подряда                                       всегда
Копия документа о тендерном залоге     если документ раньше не был
передан
Приложение N 12
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов
и торгов в строительстве
Инструкция
для участников <*>

Ескерту. <*> Тендерлiк комитет толтырады және конкурсқа
немесе саудаласуға қатысушыларға жiберiледi.
199___жылғы _____________________         N_____
Қазақстан Республикасының_____________________қаласы
Саудаласу туралы хабарландыру ________________________________
(басылым атауы, нөмiрi, күнi)
_______________________________________________жарияланды.
I. Жалпы ереже
1. Нұсқаунама тендерлiк құжаттамалардың етене бөлiгi болып табылады және ұсынысты (офертаны) жасап, берудiң, сондай-ақ саудаласуды өткiзудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Қатысушы ұсынысты жасау барысында Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларын және басқа нормативтiк актiлерiн сақтауға мiндеттi.
3. Қатысушы тендерлiк құжаттамалар мен осы Нұсқаунамаға сәйкес ұсыныстарды саудаласуға бередi.
4. ____________тiлде (тiлдерде) ________________дана етiп жасалған, ұйым жетекшiсi қол қойып, мөрмен расталған ұсыныс мына мекен-жай бойынша берiледi:___________________________________
5. Ұсыныс қоса берiлген хатпен бiрге қосарланған конвертке салынып берiледi. Сыртқы конвертте ұсынысты қабылдау үшiн белгiленген мекен-жай ғана, iшкi конвертте - саудаласу нысанының атауы мен ұсынысты қабылдау күнi көрсетiледi.
6. Ұсыныс өкiл-саудаласуды ұйымдастырушының жеке қол қоюымен
хабарландыру арқылы почта жiберiлiмiмен қабылданып, осы Нұсқаунаманың I-тарауының 4-тармағында көрсетiлген мекен-жайы бойынша жәшiкке салынады.
7. Сiздiң ұсынысыңыздың қолданылу мерзiмi саудаласу ашылған күннен ________________ күн.
8. Саудаласу шартын бұзу немесе одан ауытқу арқылы жасалған ұсыныс қарауға қабылданбайды, не қабылданбай қалады.
II. Ұсыныстар құрамы
1. Саудаласуға қатысуға ұсынысты беру туралы қоса жiберiлетiн хат.
2. Саудаласуда мердiгерлiк шарт жасасуға қатысу ұсынысы.
3. Ұсынысқа қосымша: ұсыныстың негiзгi техникалық-экономикалық
көрсеткiштерi.
III. Ұсынысты әзiрлеу
1. Қатысушы құрылысты жобалау (салу) үшiн 199___жылғы_________
199__жылғы ___________________дейiнгi мерзiмде алаңмен танысуға тиiс.
2. Қатысушының объектiнiң техникалық және (немесе) экономикалық көрсеткiштерiн, жұмысты атқаруды ұйымдастыруды жақсартатын тендерлiк құжаттамалар талаптарын өзгерту ұсыныстары жеке балама ұсыныс ретiнде ресiмделiп, негiзгi ұсыныстың болуы барысында ғана олар жiберiлiп, дербес ұсыныс ретiнде қаралады.
3. Қатысушы ұсынған қосалқы мердiгерлер:______________________
___________________________________________________________________
(ұйымның-қосалқы мердiгердiң фирмалық атауы)

Сноска. Заполняются тендерным комитетом и рассматривается
участниками конкурса или торга.
город                     N______              _____________199   г.
Республики Казахстан
Объявление о торге публиковалось_______________________________
____________________________________________________________________
(наименование издания, номер, дата)
I. Общие положения
1. Инструкция является неотъемлемой частью тендерной документации и определяет порядок составления и представления предложения (оферты), а также проведения торга.
2. При составлении предложения участник обязан соблюдать строительные нормы и другие нормативные акты Республики Казахстан.
3. Участник представляет на торг предложения согласно тендерной документации и настоящей Инструкции.
4. Предложения представляются на ____________языке (языках) в ______ экз., подписанных руководителем организации и заверенных печатью, по адресу:_________________________________________________
5. Предложение представляется с сопроводительным письмом в запечатанных двойных конвертах. На внешнем конверте указывается только адрес, установленный для приема предложения, на внутреннем - указывается наименование предмета торга и дата приема предложения.
6. Предложения принимаются почтовым отправлением с уведомлением лично под расписку представителя-организатора торга, опускаются в ящик по адресу, указанному в пункте 4 главы 1 настоящей инструкции.
7. Срок действия Вашего предложения_____дней с даты открытия торга.
8. Предложения, составленное с нарушениями или отклонениями от условий торга, не принимаются к рассмотрению либо отклоняются.
II. Состав предложений
1. Сопроводительное письмо о передаче предложения на участие в торге.
2. Предложения на участие в торге на заключение договора подряда.
3. Приложение к предложению: основные технико-экономические показатели предложения.
III. Подготовка предложения
1. Участник должен ознакомиться с площадкой для проектирования (строительства) в срок с__________________199    г. по______________ __________ 199   г.
2. Предлагаемые участником изменения требований тендерной документации, улучшающие технические и/или экономические показатели объекта, организацию производства работ, оформляются в виде отдельного альтернативного предложения, которые направляются и рассматриваются как самостоятельные только при наличии основного предложения.
3. Предлагаемые участником субподрядчики:______________________
____________________________________________________________________
(фирменное наименование организации-субподрядчиков)

6. Ұсыныстарды бағамдап, iрiктеу саудаласу ашылған күннен ________ күн iшiнде атқарылады.
Құрылыста мердiгерлiк
конкурстар мен саудаласуларды
әзiрлеу және өткiзу жөнiндегi
Уақытша ережеге
N 13 қосымша
Ашық конкурсты әзiрлеу мен өткiзу шығынының құрамы
Конкурстық тапсырма мен конкурс шарттарын көбейтудi қоса алғанда оны әзiрлеу төлемi.
Жауапты хатшыны қоса алғанда (тапсырыс берушiнiң) қайсыбiр ұйымында штатты қызмет атқармайтын (конкурстық комиссия мүшелерi жұмысының төлемi.
Хабарландыру (хабарландырулар) жариялау жөнiндегi шығындарды төлеу.
Сыйақы және конкурсқа қатысушыларды мадақтаудың басқа түрлерi.
Басқа қалалардан қатысушылардың талап етiлген, сыйлық алмаған
конкурстық жұмыстарын қайтарып берудi қоса алғанда почта мен көлiк
шығындары.
Конкурсты әзiрлеп, өткiзу үшiн қажеттi шығындардың басқа түрлерi.
Тендерлiк комитет
төрағасы _________________       _______________________
қолы                  фамилиясы, аты-жөнi.

6. Оценка и выбор предложений будут произведены в течение______ ____дней со дня открытия торга.
Приложение N 13
к Временному положению по подготовке
и проведению подрядных конкурсов и
торгов в строительстве
Состав затрат на подготовку и
проведение открытого конкурса
Оплата разработки конкурсного задания и условий конкурса,  включая их тиражирование.
Оплата работы членов конкурсной комиссии, включая ответственного секретаря (не занимающего штатной должности в какой-либо организации заказчика).
Оплата расходов по опубликованию объявления (объявлений).
Вознаграждение и другие виды поощрений участников конкурса.
Почтовые и транспортные расходы, включая отправку востребованных непремированных конкурсных работ иногородним участникам.
Другие виды затрат, необходимые для подготовки и проведения конкурса.
Председатель
тендерного комитета___________________     _________________________
подпись                расшифровка подписи
М.П.