НОРМАТИВТЕР Почталық жөнелтiмдердi және мерзiмдi басылымдарды алмастыру жиiлiгiнiң, тасымалдаудың, жеткiзудiң нормативтерi, почтаны өңдеудiң және жеткiзудiң негiзгi бақылау мерзiмi
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар Министрлiгi 1994 жылғы 6 желтоқсан. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 6 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 36. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
I. Нормативтер
1. Почта байланысы кәсiпорындары бағыттар жоспарларына сәйкес вагондармен, ұшақтармен және почталық автокөлiктермен почта алмастыру жұмыстарын атқарады. Поездар тiзiмiн, почта вагондарымен және автокөлiкпен жүргiзiлетiн алмастырулар санын облыстық мемлекеттiк почта байланысы қызметi белгiлейдi және олар Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Мемлекеттiк почта байланысы қызметiмен келiсiледi. Темiр жол станцияларында орналасқан почта байланысы кәсiпорындары (аудандық байланыс торабы, басқа байланыс кәсiпорындарының алмастыру пункттерi) почта вагондарымен күн сайын почта алмастырады. Почта кәсiпорындарының алмастыру пунктi болмайтын және аптасына үзiлiспен жұмыс iстейтiн басқа селолық байланыс бөлiмдерi почта вагондарымен байланыс бөлiмiнiң жұмыс iстейтiн күндерi почта алмастырады. Ондай байланыс бөлiмдерiнiң тiзiмiн облыстық мемлекеттiк почта байланысы қызметi анықтайды.
2. Почта мынадай тәртіппен тасымалданады:
2.1. Ауданаралық маршруттар бойынша облыс қарауындағы қалаларға және аудандар орталықтарына дейiн - аптасына 6-5 күн.
2.2. Почта вагондарымен және әуе көлiктерiмен алмастырулар жүргiзу үшiн олармен жүргiзiлетiн алмастырулардың санына байланысты.
2.3. Iшкi аудандық маршруттар бойынша селолық байланыс бөлiмдерiне дейiн - кем дегенде аптасына 5 күн, ал алыстағы елдi мекендерге дейiн - кем дегенде аптасына 3 күн.
2.4. Iшкi қалалық маршруттар бойынша апта iшiнде үзiлiссiз жұмыс iстейтiн байланыс бөлiмшелерiне дейiн - күн сайын, үзiлiспен жұмыс iстейтiн бөлiмшелерге - демалыс күндерiнен басқа күндердiң бәрiнде. Рейстер санын қалалық байланыс бөлiмшелерiнде қабылданған почталық жөнелтiлiмдердiң жiберiлу тиiстiлiгiне қарай анықтайды.
3. Маршруттар бойынша почта тасымалдаудың жиiлiгiн қысқартуға тек ерекше жағдайларда ғана мемлекеттiк почта байланысы қызметiнiң келiсiмiмен, почтаны пайдаланушылар мүддесiне нұқсан келтiрмейтiн жағдайда ғана жол берiледi.
4. Адресатқа почтаны жеткiзу үшiн мынадай тәртiп белгiленедi:
4.1. Алматы қаласында, облыс орталықтарында жергiлiктi және кiрiс корреспонденциялары жексенбiден басқа күндерi - күнiне бiр-екi рет, республикалық басылымдар мен жергiлiктi газеттер шыққан күнi;
4.2. Басқа қалаларда, аудан орталықтарында - аптасына 6-5 күн. Почта бөлiмшесi орналасқан елдi мекендерде почта өзiнiң келiп түсу жиiлiгiне сәйкес, алыстағы елдi мекендерге - кем дегенде аптасына үш күнде жеткiзiледi.
4.3. Мемлекеттiк почта байланысы қызметiне, облыстық мемлекеттiк почта байланысы қызметтерiне қажет болған жағдайда жергiлiктi үкiмет органдарымен келiсiп, облыс орталықтарында және басқа елдi мекендерде почта жеткiзу сандарын арттыруға, сондай-ақ мереке күндерi почта жеткiзуге хұқық берiледi.
4.4. Елдi мекендерден тыс жерлердегi (мал жайылымдарындағы, жол бойындағы т.б.) адресаттарға почта мүдделi мекемелердiң күшiмен жеткiзiледi немесе олардан өкiлеттiк алған адамдарға ең жақын деген почта бөлiмшелерiнен берiледi.

Нормативы частоты обмена, перевозки, доставки почтовых отправлений и периодической печати, основные контрольные сроки обработки и доставки почты
Утверждены приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1994 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 06.12.1994 г. N 36. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Приложение 1
к приказу Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
I. Нормативы
1. Предприятия почтовой связи в соответствии с планами направления производят обмен с почтовыми вагонами, самолетами и почтовым автотранспортом. Перечень поездов и количество обмена с почтовыми вагонами и почтовым автотраспортом устанавливается областной государственной службой почтовой связи и согласовывается с государственной службой почтовой связи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан. Предприятия почтовой связи, расположенные на железнодорожных станциях (районные узлы связи, пункты обмена для других предприятий связи) производят обмен с почтовыми вагонами ежедневно. Сельские отделения связи, не являющиеся пунктами обмена для других предприятий почтовой связи и работающие на прерывной рабочей неделе, осуществляют обмен почты с почтовыми вагонами в дни работы отделений связи. Перечень таких отделений определяется областной государственной службой почтовой связи.
2. Почта перевозится:
2. 1. По межрайонным маршрутам до городов областного подчинения и райцентров - 6-5 дней в неделю;
2. 2. По подъездным маршрутам - в зависимости от количества установленных обменов почты с почтовыми вагонами и воздушным транспортом;
2. 3. По внутрирайонным маршрутам до сельских отделений связи - не менее 5 дней в неделю, а в отдаленные населенные пункты - не менее 3-х дней в неделю;
2. 4. По внутригородским маршрутам до отделений связи, работающих на непрерывной рабочей неделе - ежедневно, до отделений связи, работающих с выходным днем - ежедневно, кроме выходного дня. Количество рейсов устанавливается с учетом отправки из городских отделений связи принятых почтовых отправлений в день приема.
3. Сокращение частоты перевозки почты по маршрутам допускается только в исключительных случаях по согласованию с государственной службой почтовой связи и без ущемления интересов потребителей услуг почтовой связи.
4. Количество доставок почты адресатам устанавливается:
4. 1. В г. Алматы, областных центрах - ежедневно, один - два раза в день, кроме воскресенья, с учетом доставки местной и входящей корреспонденции, а также в день выхода из печати республиканских, местных газет;
4. 2. В остальных городах, райцентрах - 6-5 дней в неделю. В сельских населенных пунктах, где находятся отделения связи почта доставляется с частотой поступления почты, в отдаленных населенных пунктах - не менее 3-х дней в неделю;
4. 3. Государственной службе почтовой связи, областным государственным службам почтовой связи предоставляется право по согласованию с местными органами власти, при необходимости, увеличивать количество доставок почты в облцентрах и других населенных пунктах, а также доставку почты в праздничные дни;
4. 4. Адресатам, находящимся вне населенных пунктов (участки отгонного животноводства, дома путевых обходчиков, подхозы и т. д.) почта доставляется силами и за счет средств заинтересованных организаций или выдается адресатам и их доверенным лицам в ближайших отделениях связи.

5. Почта жәшiктерiнен корреспонденцияларды алу санын олардың жер кезiнде өңделуiн және жөнелтiлетiн корреспонденциялардың жiберiлуiн ескерiп, Мемлекеттiк почта байланысы қызметi, облыстық мемлекеттiк почта байланысы қызметi анықтайды.
II. Негiзгi бақылау мерзiмдерi
6. Почта байланысы кәсiпорындары жергiлiктi жағдайды ескере отырып мынадай бақылау мерзiмдерiн белгiлейдi және бекiтедi:
- Почта жәшiктерiнен хаттарды алудың басталуы және аяқталуы;
- iшкi қалалық маршруттар бойынша почтаның жүрiп өтуi;
- алмасу пунктiне немесе түйiндiк кәсiпорындарына темiр жол және әуе көлiктерiнен келiп түскен аманаттық почталарды, қапқа салынған корреспонденциялар мен мерзiмдi басылымдарды тасымалдау;
- экспедициялық байланыс кәсiпорындарында газеттердi өңдеу;
- газеттердi байланыс кәсiпорындарында олардың келiп түсу негiзiнен бастап почтольондарға немесе бекiтiлген жеткiзушi байланыс бөлiмшелерiне тапсырылғанға дейiнгi;
- газеттердi, журналдарды және басқа да почталық жөнелтiмдердi почтольондардың шығуына дейiн топтастыру және терiп алып реттеу;
- қалаларда және басқа елдi мекендерде жазылып алушыларға газеттердi жеткiзу;
- кiрiс, шығыс және тарнзиттiк хаттарды өңдеу мерзiмдерi.
7. Журналдар байланыс бөлiмшесiне келiп түскен кезден бастап жаздырып алушыларға екi күннен кешiкпей жеткiзiледi.
8. Жергiлiктi корреспонденциялар адресаттарға келесi күннен кешiкпей жеткiзiледi.
9. Байланыс бөлiмшесiне келiп түскен кiрiс корреспонденциялары адресаттарға әдетте сол күнi немесе келесi күннен кешiкпей жеткiзiледi.
10. Газеттердi орталықтандырылмаған басу ұйымдастырылған Алматы, Ақмола, Ақтөбе, Қарағанды қалаларында газеттер баспадан шыққан күнi, ал оларға бекiтiлген облыс орталықтарында келесi күннен кешiкпей жеткiзiледi.
10.1. Облыс қарауындағы басқа қалаларға, аудан орталықтарына бiрiншi - екiншi күндерi;
10.2. Басқа барлық елдi мекендерге - газеттер почта байланысының жеткiзу кәсiпорындарына келiп түскен күнi жеткiзiледi.
11. Үкiметтiк кiрiс корреспонденциялары және үкiметтiк почталық жөнелтiмдер туралы мәлiметтер байланыс бөлiмшелерiне келiп түскен күнi клиентурамен жұмыс iстеу уақыты iшiнде адресатқа жеткiзiледi.
(12-тармақтың қазақша ресми аудармасы жоқ, орысша мәтінді беріп отырмыз)
12. Входящие денежные переводы, ценные письма и бандероли, адресованные на дом, в том числе и местные, доставляются адресатам не позднее следующего дня.
13. Банктердiң есептiк шоттарына адрестелген кiрiс ақша аударымдары келiп түскеннен кейiнгi екiншi жұмыс күнiнен кешiкпей аударылуы тиiс.
14. Үстеме төлемдi кiрiс аманаттарының, құнды хаттар мен бандерольдердiң хабарлама хаттары келiп түскеннен кейiнгi келесi күннен кешiкпей адресаттарға табыс етiледi.

5. Количество выемок корреспонденции из почтовых ящиков устанавливается государственной службой почтовой связи областной государственной службой почтовой связи с учетом своевременной обработки и отправки исходящей корреспонденции.
II. Основные контрольные сроки.
6. Предприятия почтовой связи разрабатывают и утверждают исходя из местных условий, следующие контрольные сроки:
- начала и окончания выемки писем из почтовых ящиков;
- прохождение почты по внутригородским маршрутам;
- транспортировки в пункт обмена или узловое предприятия посылочной почты, мешков с корреспонденцией, мешков с печатью, поступивших железнодорожным и воздушным транспортом;
- обработки газет в экспедиционных предприятиях связи;
- обработки газет на предприятиях связи с момента их приема до выдачи почтальонам или отправки в прикрепленные доставочные ОС;
- расфальцовки и подборки газет, журналов, других почтовых отправлений до выхода почтальонов в доставку;
- доставка газет подписчикам в городах и населенных пунктах;
- обработки исходящей, входящей и транзитной письменной корреспонденции.
7. Журналы доставляются подписчикам не позднее следующих двух рабочих дней с момента поступления их в ОС.
8. Местная корреспонденция доставляется адресатам не позднее следующего дня.
9. Входящая письменная корреспонденция, поступившая в доставочное отделение связи, доставляется адресатам, как правило, в тот же день, но не позднее следующего дня.
10. В городах-пунктах децентрализованного печатания газет Алматы, Акмола, Актюбинск, Караганда - основные республиканские, местные газеты доставляются в день выхода из печати, а в прикрепленных областных центрах - не позднее следующего дня;
10. 1. В других городах областного подчинения и районных центрах - на 1-2-й день;
10. 2. Во всех остальных населенных пунктах - в день поступления газет в доставочное предприятие почтовой связи.
11. Во всех доставочных отделениях связи входящая правительственная корреспонденция и извещения на правительственные почтовые отправления доставляются в день поступления в течение всего времени работы с клиентурой.
12. Входящие денежные переводы, ценные письма и бандероли, адресованные на дом, в том числе и местные, доставляются адресатам не позднее следующего дня.
13. Входящие денежные переводы, адресованные на расчетные счета в банках, должны перечисляться не позднее чем на второй рабочий день после их поступления.
14. Извещения на входящие посылки, ценные письма, ценные бандероли с наложенным платежом доставляются не позднее следующего дня.

15. Барлық почталық түйiндерде, почтамттарда Республикалық почтаны өңдеу, тасымалдау орталығында, облыстарындағы почтаны өңдеу, тасымалдау бөлiмдерiнде почта жәшiктерiнен алынған және байланыс кәсiпорындарынан қабылданған шығыс корреспонденциялары белгiленген мерзiмде өңделедi және тиiстi бағыт бойынша почта тасымалдауға бекiтiлген бiрiншi көлiкпен жөнелтiледi.
16. Почтамттардан, түйiндерден және байланыс бөлiмшелерiнен қабылданған аманаттар, құнды хаттар, бандерольдер өңдеу және бағыттар бойынша жөнелту үшiн тиiстi почта түйiндерiне олар қабылданған күнi, егер автомашина кеткеннен кейiн қабылданса, келесi күнi жөнелтiледi.
17. Республикалық почтаны өңдеу, тасымалдау орталығынан, почтаны тасымалдау орталықтарынан келiп түскен транзиттiк аманаттар және құнды бандерольдер, өздерiнiң келiп түскен күнiнен бастап, ұшақтар мен поездардың жүру кестелерiне байланысты келесi күннен кешiкпей жөнелтiлуi тиiс.
18. Жеделдетiлген (экспресс) почталарды өңдеу және тасымалдау ерекшеленген тәртiппен орындалады. Жеделдетiлген (экспресс) почталардың өту мерзiмдерi почталардың жалпы бақылау мерзiмдерiнен бөлек жобаланады.
III. Өндiрiстiк бақылау нормативтерi
19. Өндiрiстiк бақылауды байланыс кәсiпорындарының бастықтары олардың орынбасарлары, өндiрiстiк цехтар, учаскелер бастықтары, олардың орынбасарлары, кезектiлiк бастықтары, бригадирлер, кезекшi көмекшiлер, почта алмастыру жөнiндегi кезекшi көмекшiлер, байланыс бөлiмшелерiнiң бастықтары және олардың көмекшiлерi, почта вагондарының бастықтары және олардың көмекшiлерi, байланыс кәсiпорындары осындай мiндеттер жүктелген басқа да жұмысшылар атқарады.
20. Почталық жөнелтiмдердi және басылымдарды өңдеу сапасын өндiрiстiк бақылаудың нормативтерiн мемлекеттiк почта байланысы қызметi, ал өндiрiстiк бақылаудың есепке алу журналын және жұмыс сапасын есепке алудың дербес карточкаларын облыстық мемлекеттiк почта байланысы қымзеттi жасап шығарады.
21. Өндiрiстiк бақылау қорытындыларын, жұмыстағы орын латын ақаулықтардың себептерiн, оларды болдырмау шараларын байланыс кәсiпорындарының өндiрiстiк мәжiлiстерiнде, облыстық мемлекеттiк почта байланысы қызметтерiнiң және мемлекеттiк почта байланысы қызметiнiң кеңестерiнде талқылау ұсынылады.
Байланыс департаментi директорының
бiрiншi орынбасары

15. Во всех почтовых узлах, почтамтах, РЦОПП, ОПП исходящая корреспонденция, вынутая из почтовых ящиков и принятая в предприятиях связи, обрабатывается в установленные сроки и отправляется по назначению первым отходящим транспортом с которым установлена перевозка почты.
16. Из почтамтов, узлов и отделений связи принятые посылки, ценные письма, бандероли отправляются в соответствующие почтовые узлы для обработки и отправки по направлению в день их приема, а принятые после заезда автомашин на следующий день.
17. Транзитные посылки и ценные бандероли должны отправляться из РЦОПП, ОПП не позднее следующего дня с момента поступления в зависимости от расписания движения самолетов и поездов.
18. Обработка и перевозка ускоренной (экспресс) почты производится выделенным порядком. Контрольные сроки прохождения ускоренной (экспресс) почты разрабатываются отдельно от общих контрольных сроков прохождения почты.
III. Нормативы производственного контроля
19. Производственный контроль осуществляют начальники предприятий связи, их заместители, начальники производственных цехов, участков, их заместители, начальники смен, бригадиры, дежурные помощники, ответственные дежурные по обмену почты, начальники ОС, их помощники, начальники почтовых вагонов, их помощники и др. работники, на которых возложены эти обязанности начальниками предприятий связи.
20. Нормативы производственного контроля за качеством обработки почтовых отправлений и печати разрабатывает государственная служба почтовой связи, а журнал учета результатов производственного контроля и личную карточку по учету качества работы - областная государственная служба почтовой связи.
21. Результаты производственного контроля, причины, порождающие брак в работе и меры, принимаемые для его устранения, рекомендуется обсуждать на производственных совещаниях предприятий связи, советах областных государственных служб почтовой связи, совещаниях государственной службы почтовой связи.
Первый заместитель директора
Департамента связи