Қабылдау комиссиясының Ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнің 1994 жылғы 22 сәуiрдегi N 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 20 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 50. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 554 бұйрығымен.
Жоғары оқу орындарына студенттер қабылдауды ұйымдастыру және өткiзу жұмыстарын жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Жоғары оқу орындарына қабылдау комиссиясы жайында Ереже бекiтiлсiн (қосымша берiледi).
2. Жоғары бiлiм бас басқармасына (Мұқаметқалиев Т.М.) осы Ереженi барлық жоғары оқу орындарына және ведомстволық аймақтық бiлiм басқару ұйымдарына жеткiзiлу жүктелсiн.
Министр
Жобаны ұсынушы:                          Келiсiлген:
Жоғары бiлiм бас басқармасы          Министрдiң орынбасары
Заң бөлiмi
Қазақстан Республикасы
Бiлiм министрлiгiнiң
N 164 22.04.1994 ж.
бұйрығына қосымша
Жоғары оқу орындарына қабылдау комиссиясы туралы
Ереже
1. Жоғары оқу орындарына түсушiлердiң құжаттарын қабылдауды, қабылдау емтихандарын жүргiзудi және студенттер қатарына қабылдауды ұйымдастыру үшiн жыл сайын жоғары оқу орындарында қабылдау комиссиясы құрылады.
2. Қабылдау комиссиясының негiзгi мiндетi оқытудың барлық түрлерiне студенттер құрамын қалыптастыру болып табылады.
Қабылдау комиссиясы осы Ереженi және Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң басқа да нормативтiк құжаттарын басшылыққа алады.
3. Жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясының құрамы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылатын ректордың бұйрығымен бекiтiледi.
3.1. Қабылдау комиссиясының құрамына мыналар кiредi: оқу iсi бойынша проректор - төраға орынбасары, факультет декандары (дек. орынбасарлары), жауапты хатшы, кейбiр кафедра меңгерушiлерi мен профессорлар, пән емтихандары (апелляция) комиссиясының төрағалары, жоғары оқу орнының басқару ұйымдарының өкiлдерi.
3.2. Қабылдау комиссиясы құрамына, солар үшiн арнайы мамандар дайындалатын ұйым, мекеме, кәсiпорын әкiмшiлiктерiнiң ұсынуы бойынша, олардың өкiлдерiн кiргiзуге болады.
Ұйым, мекеме және кәсiпорын өкiлдерi қабылдау комиссиясының құрамына сол ұйым, мекеме және кәсiпорын басшыларының ұсынысы бойынша енгiзiледi.
3.3. Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы жоғары оқу орнының бiлiктi және абыройлы оқытушыларының iшiнен тағайындалады.
4. Жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы қабылдау комиссияның төрағасы бекiткен календарлық жоспарға сәйкес жұмыс iстейдi.
Қабылдау комиссиясының шешiмдерi қарапайым дауысқа салу арқылы, бекiтiлген құрамның 2/3 бөлiгi қатысқан жағдайда, қабылданады. Қабылдау комиссиясының жұмысы қабылдау комиссиясының төрағасы мен жауапты хатшысы қойған мәжiлiс хаттамасымен тұжырымдалады.

Об утверждении Положения о приемной комиссии высшего учебного заведения
Приказ Министерства образования Республики Казахстан от 22 апреля 1994 г. N 164. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.01.1995 г. за № 50. Утратил силу - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2003 г. N 554
В целях совершенствования организации и проведения приема в высшие учебные заведения приказываю:
1. Утвердить Положение о приеме комиссии высшего учебного заведения /прилагается/.
2. Главному управлению высшего образования /Мухаметкалиева Т.М./ довести настоящее Положение до сведения всех высших учебных заведений, ведомственных и территориальных органов управления образования.
Министр
Приложение
к приказу Министерства
образования Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 г. N 164
ПОЛОЖЕНИЕ
О приемной комиссии высшего учебного заведения
1. Для организации приема документов поступающих в высшее учебное заведение, проведение вступительных экзаменов и зачисления в состав студентов ежегодно организуется приемная комиссия вуза.
2. Основной задачей приемной комиссии является формирование контингента студентов всех форм обучения.
Приемная комиссия руководствуется данным Положением и другими нормативными документами Министерства образования Республики Казахстан по вопросам приема в вузы.
3. Состав приемной комиссии вуза утверждается приказом ректора, который является председателем приемной комиссии.
3.1. В состав приемной комиссии входят:
проректор по учебной работе - заместитель председателя,
деканы (заместители деканов) факультета,
ответственный секретарь,
некоторые заведующие кафедрами, отдельные профессора вуза,
председатели предметных экзаменационных (апелляционных) комиссий, представители органов управления вузами.
3.2. По рекомендации руководства организаций, учреждений и предприятий, для которых ведется подготовка специалистов, в состав приемной комиссии могут быть включены их представители.
3.3. Ответственный секретарь приемной комиссии назначается ректором из числа квалифицированных и авторитетных преподавателей вуза.
4. Приемная комиссия вуза работает в соответствии с календарным планом, утвержденным председателем приемной комиссии.
Решения приемной комиссии принимаются простым большинством голосов при наличии 2/3 утвержденного состава. Работа приемной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем и ответственным секретарем приемной комиссии.

5. Қабылдау комиссияның өкiлеттiк мерзiмi - бiр жыл. Қабылдау комиссияның жұмысы ғылыми кеңесте оқуға қабылдау қорытындылары туралы есеп берумен аяқталады.
6. Талапкерлердiң құжаттарын қабылдау, әңгiмелесудi жүргiзу және жеке iс-қағаздарын қарау үшiн жоғары оқу орнының аймақтық бөлiмшелерi мен факультеттерiнде қажеттi жағдайда жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясының басшылығымен жұмыс iстейтiн iрiктеу комиссиялары ұйымдастырылады.
7. Iрiктеу комиссияның құрамына мыналар кiредi: факультет деканы (филиал директоры) - төраға, факультет профессоры немесе доцентi, iрiктеу комиссиясының хатшысы, ал аймақтық бөлiмшелерiнде - базалық жоғары оқу орнының өкiлдерi.
8. Қабылдау емтихандарын өткiзу үшiн ректордың бұйрығымен жоғары оқу орнының ең тәжiрибелi, бiлiктi және жауапкершiлiктi оқытушыларының iшiнен пәндiк емтихан комиссиялары құрылады және олардың төрағалары тағайындалады. Пәндiк емтихан комиссиясының төрағасы емтихан материалдарын бекiтуге дайындайды, емтихан қабылдаушылардың жұмысын басқаруды және жүйелiк бақылауды жүзеге асырады, қабылдау емтиханының қорытындысы туралы есеп дайындайды.
8.1. Кейбiр жағдайларда пәндiк емтихан комиссия құрамына жоғары оқу орны әкiмшiлiгiнiң ұсынуы бойынша басқа жоғары оқу орынының оқытушылары және ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң қызметкерлерi кiре алады.
8.2. Қабылдау және пәндiк емтихан комиссияларының жұмысына жеке жаттықтырушылықпен айналысатын адамдар жiберiлмейдi.
9. Қабылдау және iрiктеу комиссияларының жұмысын қамтамасыз ету үшiн ректордың бұйрығымен жоғары оқу орнының оқытушылары, инженерлiк-техникалық және қосалқы оқу қызметкерлерi iшiнен техникалық құрам бекiтiледi.
10. Қабылдау және iрiктеу комиссиясының құрамын бекiту туралы ректордың бұйрығы 15 қаңтарға дейiн, ал пәндiк емтихан комиссиясының құрамы туралы емтиханның басталуынан 2 ай бұрын шығарылады. Қабылдау және iрiктеу комиссиясының техникалық құрамын бекiтудi ректордың бұйрығы құжаттарды қабылдауды бастаудан 1 ай бұрын шығарылады.
11. Қабылдау және iрiктеу комиссиялардың құрамы, қызмет бабымен кiретiндерден басқасы ректор мен оқу-iсi жөнiндегi проректор әрбiр 2 жыл сайын толық жаңарып отырады.
12. Қабылдау комиссиясы оқуға түсушiлердiң қабылдау сынақтарына жiберiлуi туралы шешiмдердi қабылдайды, олардың конкурсқа қатысу жағдайларын анықтайды. Пәндiк емтихан комиссияларының жұмысына бақылауды жүзеге асырады, қабылдау емтихандарының нәтижелерiн қарайды, конкурс өткiзедi және студенттер қатарына қабылдау туралы шешiм қабылдайды, пәндiк емтихан комиссияларының есептерiн қарап бекiтедi.

5. Срок полномочий приемной комиссии составляет 1 (один) год. Работа приемной комиссии завершается отчетом об итогах приема на ученом совете.
6. Для приема документов, проведения собеседования и оформления личных дел поступающих на факультетах и в территориальных структурных подразделениях вуза, при необходимости, организуются отборочные комиссии, работающие под началом приемной комиссии вуза.
7. В состав отборочных комиссий входят: декан факультета (директор филиала) - председатель, профессор или доцент факультета, секретарь отборочной комиссии.
8. Для проведения вступительных экзаменов приказом ректора организуются предметные экзаменационные комиссии из числа наиболее опытных, квалифицированных и ответственных преподавателей данного вуза и назначаются их председатели. Председатель предметной экзаменационной комиссии готовит и представляет к утверждению экзаменационные материалы, осуществляет руководство и систематический контроль за работой экзаменаторов, составляет отчеты об итогах вступительных экзаменов.
8.1. В отдельных случаях допускается включение в состав экзаменационных комиссий преподавателей других учебных заведений и работников научно-исследовательских учреждений.
8.2. К работе приемной и экзаменационной комиссий не допускаются лица, занимающиеся частным репетиторством.
9. Для обеспечения работы приемной и отборочной комиссий приказом ректора утверждается технический персонал из числа преподавателей, инженерно-технических работников и учебно-вспомогательного персонала вуза.
10. Приказ об утверждении состава приемной и отборочной комиссии издается ректором не позднее 15 января, а экзаменационных комиссий за 2 месяца до начала вступительных экзаменов. Приказ об утверждении технического персонала приемной, и апелляционной комиссии издается ректором за 1 месяц до начала приема документов.
11. Состав приемно-отборочной комиссии, за исключением входящих по служебному положению (ректор и проректор по учебной работе), обновляется полностью через каждые 2 года.
12. Приемная комиссия принимает решения о допуске поступающих к сдаче вступительных экзаменов определяет условия участия их в конкурсе. Осуществляет контроль за работой предметных комиссий, утверждает все случаи изменения оценок, рассматривает результаты вступительных экзаменов, проводит конкурс и принимает решение о зачислении в состав студентов, рассматривает и утверждает отчеты предметных комиссий.

13. Қабылдау емтихандары комплекстi текст түрiнде жеткiзiлетiн жағдайда, қабылдау комиссиясының қосымша құқы мен мiндеттi "Текст тәсiлiмен жоғары оқу орындарына қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi мен шарттары туралы Ереже" арқылы анықталады.
14. Белгiленген қабылдау Ережелерiн және студенттер құрамын қалыптастыру туралы басқа да нормативтi құжаттарды орындау жауапкершiлiгi, қабылдау комиссиясының төрағасы жоғары оқу орнының ректорына жүктеледi.
15. Қабылдау комиссиясы мен техникалық құрам жұмысына жалпы басшылық ету жауапты хатшыға жүктеледi, ол азаматтарды қабылдауды, қабылдау мәселесi бойынша азаматтардың жазбаша сұраныстарына жауап бередi, қабылдау комиссиясының ақпараттық материалдарын жариялауға дайындайды, кеңес (консультация) және қабылдау емтихандарының даярлығын, жүргiзiлуiн ұйымдастырады, жазбаша емтихан жұмыстарының шифрленуiн және де шифрленуiн жүргiзедi.
16. Конкурс мамандықтар бойынша және тiл бөлiмдерi бойынша өткiзiледi.
17. Факультеттер декандары оқуға түсушiлердiң бәрiмен әңгiмелесу жүргiзедi, құжаттармен танысады, даярлығы мен бейiм-қабiлетiн ескерiп мамандық таңдау бойынша кеңсе ұсыныс бередi және құжаттардың толтырылуының дұрыстығын тексередi.
18. Қабылдау емтихандарының кестесi емтихандардың басталуынан 10 күн бұрын жарияланады.
19. Емтихандар кестесiнде емтихан қабылдаушылардың аты-жөнi көрсетiлмейдi.
20. Емтихандар арасындағы үзiлiстер 1-2 күн, кейбiр жағдайларда 3 күнге дейiн болады.
21. Емтихандық билеттер қабылдау комиссиясының төрағасымен емтихан басталуынан 1 ай бұрын бекiтiледi.
22. Емтихан билеттерiнiң жиынтықтары жеке хатталады және мiндеттi түрдегi есеп құжаты ретiнде қабылдау комиссиясы төрағасында сақталады.
23. Қабылдау комиссиясының төрағасы немесе соның тапсырмасы бойынша төраға орынбасары емтихандардың басталуынан 20 минут бұрын пәндiк емтихан комиссиялары төрағаларына қажеттi топтардың емтихан қабылдаушыларын тағайындайды.
24. Қабылдау емтихандарында қабылдау комиссияның рұқсатынсыз бөгде адамдар қатыстырылмайды.
25. Топтар үшiн жазбаша емтихан өткiзу үшiн үзiлiссiз 4 сағат (240 минөт) мерзiм белгiленедi. Ауызша емтиханда жауап беруге даярлық 1,0 сағаттан (60 минөт) артық болмауы керек.
26. Қабылдау емтихандарының нәтижелерi "бес", "төрт", "үш", "екi" деген бағалармен белгiленедi. Емтихан бағалары сан және жазу түрiнде алдымен емтихан ведомсiне, сосын оқуға түсушiнiң емтихан қағазына қойылады. Ауызша емтихан бойынша әрбiр баға тұсына емтихан ведомосiне де емтихан қағазында да екi емтихан қабылдаушының қолы қойылады.
Пәндiк емтихан комиссиясының төрағасы емтихан қабылдаушылар "екi" және "бес"-ке бағалаған жазбаша жұмыстарды қосымша мiндеттi түрде тексередi, сонымен бiрге басқа жұмыстардың да 5% тексерiп бағалардың дұрыстығын өз қолымен куәландырады.

13. Дополнительные права и обязанности приемной комиссии вузов, где вступительные экзамены проводятся по технологии комплексного тестирования, регламентируются Положением "Порядок и условия организации приема в вузы с использованием метода тестирования".
14. Ответственность за выполнение установленных правил приема и других нормативных документов по формированию контингента студентов несет председатель приемной комиссии - ректор вуза.
15. Руководство работой приемной комиссии и технического персонала осуществляет ответственный секретарь, он же ведет прием граждан, дает ответы на письменные запросы граждан по вопросу приема, готовит к публикации информационные материалы приемной комиссии, организует подготовку и проведение предэкзаменационных консультаций и вступительных экзаменов, проводит шифровку и дешифровку экзаменационных и письменных работ.
16. Конкурс производится по специальностям и языковым отделениям.
17. Деканы факультетов проводят собеседование со всеми поступающими, знакомятся с документами, дают рекомендации по выбору специальности с учетом подготовки и личных склонностей и проверяют правильность оформления документов.
18. расписание вступительных экзаменов объявляется не позднее чем за 10 дней до их начала.
19. В расписании экзаменов фамилии экзаменаторов не указываются.
20. Интервал между экзаменами должен быть 1-2 дня, в исключительных случаях до 3 дней.
21. Экзаменационные билеты утверждаются председателем приемной комиссии не позднее чем за 1 месяц до начала экзаменов.
22. Каждый из комплектов экзаменационных билетов опечатывается и хранится как документ строгой отчетности у председателя приемной комиссии.
23. Председатель приемной комиссии или по его поручению заместитель председателя за 20 минут до начала экзаменов выдает председателям экзаменационных комиссий необходимое количество комплектов экзаменационных билетов и назначает экзаменаторов группы.
24. Присутствие на вступительных экзаменах посторонних лиц не допускается.
25. Продолжительность письменных экзаменов для потока устанавливается 4 часа (240) минут без перерыва. Подготовка к ответу на устном экзамене должна продолжаться не более 1 часа (60 минут).
26. Результаты вступительных экзаменов определяются оценками "пять", "четыре", "три", "два". Экзаменационная оценка ставится цифрой и прописью сначала в экзаменационную ведомость, а затем в экзаменационный лист поступающего. Каждая оценка по устному экзамену как в экзаменационной ведомости, так и в экзаменационном листе подписывается двумя экзаменаторами.
Председатель предметной экзаменационной комиссии должен дополнительно проверять письменные работы оцененные экзаменаторами на "два" и "пять", а также 5% остальных работ и правильность оценок удостоверяет своей подписью.

27. Кестедегi белгiленген уақыт бойынша емтиханға дәлелдi себептерсiз келмеген оқуға түсушiлер келесi емтихандарға жiберiлмейдi. Құжаттармен расталатын, дәлелдi себептерi бар оқуға түсушiлер қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасарының немесе жауапты хатшы рұқсатымен емтихандар қабылдау мерзiмдерi шеңберiнде өтетiн қабылдау емтихандарын тапсыруға жiберiле алады.
28. Қабылдау емтихандары қайта тапсырылмайды.
29. Қанағаттандырарлықсыз баға алғандар келесi емтихандарды тапсыру құқығынан айрылады.
30. Оқуға түсушiлердiң емтихан бағасы бойынша шағым арызы ауызша емтиханды тапсырған күнi немесе жазбаша емтиханның бағасы жарияланған күнi берiлуi тиiс.
осы мерзiмдi оқуға түсушiлер қабылдау емтихандары басталуына дейiн бiлуi тиiс. Шағым арыз бойынша талапкерлерден (абитуренттерден) қосымша жауап алынбайды.
31. Қабылдау емтихандарын табысты тапсырғандар арасында конкурс жүргiзу және студенттер қатарына қабылдау жоғары оқу орындарына қабылдау Ережелерiне сәйкес белгiлi мерзiм iшiнде жүргiзiледi. Қабылдау материалдарын әр факультет бойынша факультет деканы (орынбасары) немесе жауапты хатшы дайындайды.
32. Қабылдау комиссияның студенттер құрамына қабылдау туралы шешiм емтихансыз, конкурстан тыс, конкурс бойынша қабылдау негiздемелерi, сонымен қатар жартылай өту ұпайын жинаған адамдарды қабылдау негiздемелерi көрсетiлген хаттама түрiнде тiркеледi. Қабылдау комиссиясының шешiмдерiнiң негiз бойынша ректор студенттер құрамына қабылдау туралы бұйрық шығарады.
33. Қабылдау комплекстi тест тәсiлiмен жүзеге асатын жоғары оқу орындарында қабылдау емтихандары Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бекiткен "Тест тәсiлiмен жоғары оқу орындарына қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi және шарттары" Ережесiне сәйкес жүргiзiледi.
Жоғары бiлiм бас басқармасы

27. Поступающие не явившиеся без уважительных причин на экзамен в назначенное по расписанию время, к дальнейшим экзаменам не допускаются.
При наличии уважительных причин, подтвержденных документами, поступающие могут допускаться к сдаче пропущенных вступительных экзаменов по разрешению председателя приемной комиссии или ответственного секретаря в пределах установленных сроков проведения экзамена.
28. Пересдача вступительных экзаменов не допускается.
29. Получившие неудовлетворительную оценку лишаются права дальнейшей сдачи экзамена.
30. Апелляция поступающих по поводу экзаменационной оценки должна подаваться в день проведения устного экзамена или в день объявления оценки письменного экзамена.
Сроки апелляции поступающих объявляются до начала вступительного экзамена. Дополнительный опрос абитуриентов при апелляции не допускается.
31. Проведение конкурса сдачи успешно сдавших вступительные экзамены и зачисление в состав студентов осуществляется в соответствии с Правилами приема в вузы и установленные сроки. Материалы к зачислению по каждому факультету представляет декан факультета и ответственный секретарь.
32. Решение приемной комиссии о зачислении в состав студентов оформляется протоколом, в котором указываются основания зачисления без экзаменов, вне конкурса, по конкурсу, а также основания зачисления лиц набравших полупроходной балл. на основании решения приемной комиссии ректор издает приказ о зачислении в состав студентов.
33. В вузах, где прием осуществляется по технологии комплексного тестирования, вступительные экзамены проводятся согласно Положения "Порядок и условия организации приема в вузы с использованием метода тестирования", утвержденного Министерством образования Республики Казахстан".
Главное управление
высшего образования