"Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының темiр жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдаудың Уақытша ережелерiн бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасы Көлiк және Коммуникациялар Министрлiгi 1995 жылғы 16 ақпандағы N 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 17 наурыз тіркелді. Тіркеу N 57. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Заңының күшiне енуiне байланысты және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1994 ж. 21.09. Қазақстан Республикасының аумағында пәрмендi қалыптық актiлердi Заңға сәйкес келтiру туралы қаулысын орындау үшiн бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының темiр жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдаудың Уақытша ережелерi бекiтiлсiн (қоса берiлдi).
2. КСРО темiр жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелерi (N 5 Тариф басшылығы), 14, 105, 108, 157, 158 және 275 параграфтардан басқалары, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмеушi ретiнде республика темiр жол көлігiнде пәрмендi деп есептелсiн.
3. Министрлiктiң заң актiлерiн дайындау, Жоғарғы Кеңеспен байланыс және заң жұмыстары басқармасы республика темiр жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдаудың Уақытша ережелерiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде белгiленген тәртiппен тiркесiн.
4. Темiр жол бастықтары темiр жол кәсiпорындарындағы барлық қатысты қызметкерлерге нұсқау берудi және осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар
министрiнiң
1995 жылғы 16 ақпандағы
N 37 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының темiр жолдары
бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдаудың
Уақытша ережелерi
1. Жолаушының өзімен бірге тегін жеке орын алмай бір баланы алып жүруге құқығы бар, егер балалардың жасы:
- Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жергілікті, республикалық, мемлекетаралық және халықаралық қатынастардағы поездармен жүру барысында 7 жасқа дейін;
- мемлекетаралық қатынаста жол жүруі барысында 5 жасқа дейін;
- халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 4 жасқа дейін болған жағдайда;
- Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жергілікті, республикалық, мемлекетаралық және халықаралық қатынастардағы поездармен жүруі барысында жолаушы;
- жол жүрудің толық құнының 50% төлеу арқылы 7 жастан 15 жасқа дейінгі балалар үшін;
- мемлекетаралық қатынаста жол жүруі барысында 5 жастан 10 жасқа дейінгі балалар үшін балалар тарифі бойынша төлеу арқылы;

Временные Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам Республики Казахстан
Утверждены приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 февpаля 1995 г. N 37. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.03.1995 г. N 57. Отменены - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
В связи с введением в действие Закона Республики Казахстан  Z947000_  "О транспорте в Республике Казахстан" и во исполнение Постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 21.09.94 г. о приведении в соответствие с Законом действующих на территории Республики Казахстан нормативных актов приказываю:
1. Утвердить Временные Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам Республики Казахстан в соответствии с Законом "О транспорте в Республике Казахстан" (прилагаются).
Установить их действие до принятия Верховным Советом Кодекса железных дорог Республики Казахстан.
2. Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам Союза ССР (Тарифное руководство N 5), за исключением параграфов 14, 105, 108, 157, 158 и 275, как не противоречащие законодательству Республики Казахстан, считать действующими на железнодорожном транспорте республики.
3. Управлению подготовки законодательных актов, связи с Верховным Советом и юридической работы министерства зарегистрировать в установленном порядке в Министерстве юстиции Республики Казахстан Временные Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам республики.
4. Начальникам железных дорог обеспечить инструктаж всех причастных работников предприятий железных дорог и исполнение настоящего приказа.
Министр
Временные Правила
перевозок пассажиров и багажа по
железным дорогам Республики Казахстан
1. Пассажир имеет право провезти с собой бесплатно одного ребенка без предоставления ему отдельного места, если возраст детей:
- до 7 лет при поездке в пределах территории Республики Казахстан в поездах местного, республиканского, межгосударственного и международного сообщения;
- до 5 лет при поездке в межгосударственном сообщении;
- до 4 лет при поездке в международном сообщении.
Пассажир имеет право приобрести детский билет:
с оплатой 50% от полной стоимости проезда для детей в возрасте:
- от 7 до 15 лет при поездке в пределах территории Республики Казахстан в поездах местного, республиканского, межгосударственного и международного сообщения;
с оплатой по детскому тарифу для детей в возрасте:
- от 5 до 10 лет в межгосударственном сообщении;
с оплатой по детским билетам для детей в возрасте:

- халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 4 жастан 12 жасқа дейінгі балалар үшін балалар билеті бойынша төлеу арқылы бала билетін сатып алуға құқығы бар.
Осы тармақтың бірінші азат жолына сәйкес жолаушы өзімен бірге тегін жол жүруге құқығы бар бір баладан артық алып жүрген жағдайда, біреуінен басқа балаларға балалар билетін сатып алуы тиіс.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігінің 1998.04.10. N 78 бұйрығымен .
2. Осы Ереженің 1 тармағының талаптарын бұзып бір ересек жолаушы балаларды ертіп жүруі барысында ересек жолаушыдан белгіленген мөлшерде айыппұл алынады.<*>
Балалармен жол жүру ережелерiне сәйкес жолаушы бұдан былайға жолға жасөспiрiмдер билетiн алуға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Көлік және коммуникациялар
министрлігінің 1998.04.10. N 78 бұйрығымен .
3. Егер бала билеті бойынша жасы:
- Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жергілікті, республикалық, мемлекетаралық және халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 15 жастан жоғары;
- мемлекетаралық қатынаста жол жүруі барысында 10 жастан жоғары;
- халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 12 жастан жоғары;
- баланы ертіп жүрген жолаушыға белгіленген мөлшерде айыппұл салынады.
Билетсiз және ерiп жүрушiсiз жол жүрген балалар жақын жердегi iрi стансада көлiк милициясының кезекшiсiне тапсырылуы тиiс.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Көлік және коммуникациялар
министрлігінің 1998.04.10. N 78 бұйрығымен .
4. Жеткiзу мерзiмi өткеннен кейiн 7 күннiң iшiнде тағайынды пунктке жеткiзiлмеген тiркеудегi багаж егер тасымалдаушымен расталған болса, жоғалған болып есептеледi.
5. Тасымалдаушы багаждың жеткiзiлу мерзiмiн өткiзiп алған кезде әрбiр өткен тәулiк үшiн тасымалдау төлемiнiң 10 процент мөлшерiнде, бiрақ тасымал төлемiнiң 50 процент асырмай жүк алушыға айыппұл төлейдi.
Тасымалдаудың кешiгуiне байланысты багаж алушы мен жiберушiнiң шығынын темiр жол көтеруге мiндеттi.
6. Темiр жолдың салдарынан жолаушы пойызының кешiккенi үшiн темiр жол жолаушыға жол жүру құнының 3 процент мөлшерiнде айыппұл төлейдi. Бұл сома жол жүрудiң толық құнынан аспауы тиiс.
Айыппұл төлеу талап етiлу тәртiбi бойынша Қазақстан Республикасының жол басқармасымен жасалады.
Жолаушының сұрауы бойынша пойыздың кешiккенi жөнiнде билетке белгi соғылады немесе ресми құжаттар берiледi.
7. Жолаушы пойызының кешiккенi үшiн айыппұл төлеу туралы және осы кешiгудiң салдарынан зиянды өтеу жөнiнде жолаушы темiр жолға талап етуге қарастырылған мерзiмдерде Басқарманың жолаушы қызметi орындарына талап ету мақсатымен сұрануына құқығы бар.
Жолаушының дер кезiнде жеткiзiлмегендiгi үшiн айыппұл төлеу туралы өтiнiшiнде пойыздың кiдiргенi туралы белгi соғылған жол құжаты қоса берiлуi тиiс. Жолаушының ықыласы бойынша вокзал кезекшiсiмен (станса бастығы) жолаушының жол құжатында N_____ пойыз ________ сағ. _______ мин. стансаға келдi деген белгi соғылады.

- от 4 до 12 лет при поездке в международном сообщении.
При следовании с пассажиром более одного ребенка, имеющих право бесплатного проезда в соответствии с первым абзацем настоящего пункта, на всех остальных детей, кроме одного, должны приобретаться детские билеты. <*>
Сноска. Пункт 1 - в новой редакции согласно приказу Минтранспорта от 10.04.98г. N 78   V980092_  .
2. При проезде детей в сопровождении одного взрослого пассажира с нарушением требований пункта 1 настоящих Правил, с последнего взыскивается штраф в установленном размере.<*>
На дальнейший путь пассажир обязан приобрести детский билет согласно правилам о проезде детей.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтранспорта от 10.04.98г. N 78.
3. На пассажиров, сопровождающих детей, следующих по детскому билету, налагается штраф в установленном размере, если возраст детей:
- свыше 15 лет при поездке в пределах территории Республики Казахстан в поездах местного, республиканского, межгосударственного и международного сообщения;
- свыше 10 лет при поездке в межгосударственном сообщении;
- свыше 12 лет при поездке в международном сообщении.<*>
Дети, следующие без сопровождения и оказавшиеся без билетов, должны быть переданы на ближайшей крупной станции дежурному транспортной милиции.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтранспорта от 10.04.98г. N 78.
4. Зарегистрированный багаж считается утраченным, если это признано перевозчиком или, если багаж не прибыл в пункт назначения перевозки в течение 7 дней по истечении срока доставки.
5. За просрочку в доставке багажа перевозчик уплачивает получателю багажа штраф в размере 10% платы за перевозку за каждые сутки просрочки, но не свыше 50% платы за перевозку.
Железная дорога несет ответственность за убытки, возникшие у отправителя или получателя багажа в связи с задержкой перевозки, если последние имели место.
6. За опоздание пассажирского поезда железная дорога уплачивает штраф пассажиру в размере 3% от стоимости проезда за каждый час задержки по ее вине. Сумма не может превышать полной стоимости проезда (билета, плацкарты).
Выплата штрафа производится в претензионном порядке Управлением дороги назначения Республики Казахстан.
По запросу пассажира ему выдается официальный документ или производится отметка в билете об опоздании поезда.
7. О выплате штрафа за опоздание пассажирского поезда и возмещении убытков, вызванных этой задержкой, пассажир имеет право обратиться с претензией в пассажирскую службу Управления дороги в сроки, предусмотренные для предъявления претензий к железной дороге.
К заявлению о выплате штрафа за несвоевременную доставку пассажира должны прилагаться проездные документы с отметкой о задержке поезда. По желанию пассажира дежурным по вокзалу (начальник станции) в проездном документе пассажира проставляется отметка "Поезд N___ прибыл на станцию__________в____час_____мин.".

8. Тасымалдаудың кiдiргенiне байланысты зиянды өтеу туралы талап қойылған кезде шығынның нақты мөлшерiн растайтын құжаттар қоса берiлуi тиiс.
9. Темiр жол өтiнiш етiлген талапты қарауға мiндеттi және талап алынған күннен 30 күннiң iшiнде өтiнiш етушiге қанағаттандырылғандығы немесе қарсылығы жөнiнде мәлiмдейдi.
10. КСРО темiр жолдары бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелерi (N 5 Тариф басшылығы), 14, 105, 108, 157, 158 және 257 параграфтардан басқалары, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмеушi ретiнде республика темiр жол көлiгiнде пәрмендi деп есептелсiн.
11. Уақытша Ереженiң күшi Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiмен Қазақстан Республикасы темiр жолдарының Кодексi қабылданғанға дейiн белгiленедi.

8. При предъявлении претензии о возмещении убытков, связанных с задержкой перевозки, должны быть приложены документы, подтверждающие фактический размер убытков.
9. Железная дорога обязана рассмотреть заявленную претензию и уведомить заявителя об удовлетворении или отклонении ее в 30-ти дневный срок со дня получения претензии.
10. Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам Союза ССР (Тарифное руководство N 5), за исключением параграфов 14, 105, 108, 157, 158, 275, считать действующими как не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
11. Действие Временных Правил устанавливается до принятия Верховным Советом Республики Казахстан Кодекса железных дорог Республики Казахстан.