Еңбек ұжымының /кәсіподақ ұйымның/ еңбегін қорғау бойынша уәкіл жөніндегі Үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек министрлігі 1995 жылғы 3 сәуірдегі N 4-3 Коллегия қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 19 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 61. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Еңбекті қорғау туралы" Z933000_ заңының 24 бабына сәйкес Еңбек министрлігінің ұжымы Қаулы Етеді:
1. Еңбек ұжымының /кәсіподақ ұйымның/ еңбегін қорғау бойынша уәкіл жөніндегі Үлгі ереже бекітілсін.
2. Еңбекті қорғау департаменті басшылық үшін Үлгі ережені аймақтық еңбекті қорғау басқармаларына, министрліктер мен ведомстволарға, мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарына жеткізсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек министрлігінің
ұжым қаулысымен бекітілген
N 4-3 3 көкек 1995 ж.
Еңбек ұжымының /кәсіподақ ұйымының/ еңбегін
қорғау бойынша уәкіл жөніндегі
Үлгі ереже 1. Жалпы ережелер
1.1. Еңбекті қорғау бойынша заңдар мен басқа да нормативті актілер сақтауға еңбекті қорғау бойынша уәкілдер кейіптегі еңбек ұжымдары мен кәсіподақ ұйымдары қоғамдық бақылау жасайды.
1.2. Еңбекті қорғау бойынша уәкілдер еңбек ұжымының жиналысы /уәкілді органмен/ 3 жыл мерзімге немесе уәкілдік мерзімге дейін кәсіподақ органы сайлайды және бекітеді.
1.3. Осы Үлгі ереже мен қолданылып жүрген заңдар негізінде еңбек ұжымы мен кәсіподақ ұйымдарының уәкілетті органдары еңбекті қорғау бойынша уәкілеттік туралы өз Ережелерін жасай алады.
1.4. Еңбекті қорғау бойынша, әдеттегідей, егер ол адамның жоғары немесе орта техникалық білімі, сол өндірісте кемінде 3 жыл еңбек стажы бар, сондай-ақ арнайы дайындықтан өткен маман жұмысшылар мен басқа да қызметкерлер және еңбекті қорғау бойынша жұмыс тәртібі мен ережелерін сақтауды қадағалау бойынша жұмыстарын орындай алатын талапты адамдар өкіл етіледі.
1.5. Еңбек жағдайына және еңбекті қорғауға жауап беретін қызметкер еңбекті қорғау бойынша өкілдікке сайланбайды.
1.6. Еңбекті қорғау бойынша уәкіл етілген адамдардың саны жұмыс көлемі мен басқа да ерекшеліктерін ескере отырып, бірлестіктерде, мекемелерде, ұйымдарда, кәсіпорындарда /бұдан әрі - кәсіпорын/ жұмыс істейтіндердің санына байланысты /өкілетті органның/ еңбек ұжымының /кәсіподақтың/ жиналысында анықталады.
1.7. Еңбекті қорғау бойынша уәкілдік алғандар сайланғаннан кейін бір ай ішінде еңбекті қорғау мәселесі бойынша кәсіпорында тұрақты жұмыс істейтін емтихан комиссиясында білімдерін тексертіп және оқулары қажет.

Типовое положение об уполномоченном по охране труда трудового коллектива (профсоюзной организации)
Утверждено постановлением коллегии Министерства труда Республики Казахстан от 3 апреля 1995 г. N 4-3. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.04.1995 г. N 61. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
В соответствии со ст. 24 Закона Республики Казахстан  Z933000_ "Об охране труда" коллегия Министерства труда постановляет:
1. Утвердить Типовое положение об уполномоченном по охране труда трудового коллектива (профсоюзной организации).
2. Департаменту охраны труда довести Типовое положение до региональных управлений охраны труда, министерств и ведомств, органов государственного надзора и контроля для руководства.
Министр
Типовое положение
об уполномоченном по охране труда
трудового коллектива (профсоюзной организации)
I. Общие положения
1.1. Общественный контроль за соблюдением законодательных и иных нормативных актов по охране труда осуществляют трудовые коллективы и профсоюзные организации в лице уполномоченных по охране труда.
1.2. Уполномоченные по охране труда избираются и утверждаются собранием (представительным органом) трудового коллектива сроком на три года или профсоюзным органом на срок его полномочий.
1.3. На основании настоящего Типового положения и действующего законодательства представительные органы трудовых коллективов и профсоюзных организаций могут разрабатывать свои положения об уполномоченных по охране труда.
1.4. Уполномоченными по охране труда могут быть лица, как правило, с высшим или среднетехническим образованием, имеющие стаж работы на производстве данной отрасли не менее трех лет, а также наиболее квалифицированные рабочие или другие работники, прошедшие специальную подготовку и по своим деловым качествам способные выполнять работу по контролю за соблюдением правил и норм по охране труда.
1.5. Уполномоченным по охране труда не может быть избран работник, который по занимаемой должности несет ответственность за состояние условий и охраны труда.
1.6. Численность уполномоченных по охране труда определяется собранием (представительным органом) трудового коллектива (профкомом) в зависимости от числа работающих в объединении, учреждении, организации, на предприятии (в дальнейшем - предприятие) с учетом объема работ и других особенностей.
1.7. Уполномоченные по охране труда после их избрания должны в течение месяца пройти обучение и проверку знаний в постоянно действующей экзаменационной комиссии предприятия по вопросам охраны труда.

1.8. Еңбекті қорғау бойынша уәкіл етілгендердің құқығын қорғау Қазақстан Республикасының тиісті заңымен реттеліп, сондай-ақ заңды түрде жүзеге асырылуы мүмкін.
1.9. Еңбекті қорғау бойынша уәкіл етілгендерге белгіленген үлгіде /N 1 қосымша/ куәлік беріледі.
2. Еңбекті қорғау бойынша уәкіл етілгендердің
жұмыс мазмұны, олардың құқықтары мен міндеттері
Еңбекті қорғау бойынша уәкіл етілгендер:
2.1. Өз қызметінде Қазақстан Республикасының "Еңбекті қорғау туралы" заңымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі заңдарымен және нормативті актілерімен әрі осы Ережемен басшылық етеді.
2.2. Жұмыс орындарында еңбек жағдайын және еңбекті қорғаудың жай-күйін қарастыру үшін бөгетсіз тексеріс жүргізуге және байқалған тәртіпсіздікті жою туралы ұсыныс енгізуге құқылы.
2.3. Еңбекшілердің өндірісте бақытсыз жағдайға ұшырап және басқа да денсаулығына келтірілген зақымдарын тексеру бойынша жүріп жатқан комиссия жұмыстарына қатысады. Зиянның орнын толтырудың мөлшерін анықтау үшін аралас жауапкершілік кезінде зақымданған адамның айыптылық дәрежесін анықтау жөнінде ұсыныс айтады.
2.4. Жұмыс істейтіндерді еңбектің қауіпсіз тәсілдері мен әдістерін нұсқау және үйрету жұмыстарының сапасы мен оның ұйымдасуына бақылау жасайды.
2.5. Техникалық жүккөтергіш, энергетикалық және басқа да жабдықтардың, көлік құралдарының және өндіріс процестерінің еңбекті қорғау бойынша ережелер мен нормаларының талабына сәйкес болуын бақылайды.
2.6. Белгіленген заңға сәйкес залалды және қауіпті еңбек жағдайындағы, сондай-ақ қолмен істелетін ауыр жұмыстарда еңбек ететін әйелдердің және он сегіз жастан кіші адамдардың еңбегін қолдануға бақылау жасайды.
2.7. Жұмыс істейтіндерді сапалы арнаулы жұмыс киімі, арнаулы жұмыс аяқ-киім және өзін қорғау үшін басқа да құралдармен өз уақытында қамтамасыз етуге бақылау жасайды.
2.8. Қолданылып жүрген нормативті актілерге сәйкес сүт, сабын, емдеу-сауықтыру тағамын беруге, сондай-ақ өндірісте тамақ ішу тәртібін ұйымдастыруға бақылау жасайды.
2.9. Санитарлық-тұрмыстық үйлермен құрылыстардың жай-күйі мен пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады.
2.10. Тексерудің нәтижелері актімен толтырылады /N 2 қосымша/. Бірінші дана еңбекті қорғау тәртібін бұзған айыпты адамға немесе кәсіпорынның басшысына /жұмыс берушіге/, актінің екінші данасы орын орындалуына бақылау жасау үшін еңбек ұжымының өкілетті органына беріледі /кәсіподақком/.
2.11. Қызметкерлердің денсаулығына немесе өміріне тікелей қауіп төнгені байқалған жағдайда еңбекті қорғау жөніндегі өкілет жұмыс басшысына, жұмыс берушіге қауіптің жойылғанына дейін жұмысты тоқтату туралы ұсыныс енгізеді.

1.8. Защита прав уполномоченных по охране труда регулируется соответствующим законодательством Республики Казахстан, а также может осуществляться в судебном порядке.
1.9. Уполномоченным по охране труда выдается удостоверение установленной формы (приложение N 1).
II. Содержание работы уполномоченных
по охране труда, их права и обязанности
Уполномоченный по охране труда:
2.1. В своей деятельности руководствуется Законом Республики Казахстан "Об охране труда", а также другими законодательными и иными нормативными актами Республики Казахстан по охране труда и настоящим Положением.
2.2. Имеет право беспрепятственно проводить проверку состояния условий и охраны труда на рабочих местах и вносить предложения об устранении выявленных нарушений.
2.3. Принимает участие в работе комиссий по расследованию несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве. Дает свои предложения комиссии по определению степени вины пострадавшего при смешанной ответственности для определения размера возмещения ущерба.
2.4. Контролирует организацию и качество проведения инструктажа и обучения работающих безопасным приемам и методам труда.
2.5. Контролирует соответствие технологического, грузоподъемного и другого оборудования, транспортных средств и производственных процессов требованиям правил и норм по охране труда.
2.6.
2.7. Осуществляет контроль за своевременным обеспечением работающих качественными спецодеждой, спецобувью и другими средствами индивидуальной защиты.
2.8. Контролирует в соответствии с действующими нормативными актами выдачу молока, мыла, предоставление лечебно-профилактического питания, а также организацию питьевого режима на производстве.
2.9. Осуществляет контроль за состоянием и использованием по назначению санитарно-бытовых помещений и устройств.
2.10. Оформляет результаты обследования актом проверки (приложение N 2), один экземпляр которого выдается должностному лицу, виновному в нарушениях правил охраны труда, или руководителю (работодателю) предприятия, второй экземпляр акта для контроля за его исполнением передается представительному органу трудового коллектива (профкому).
2.11. В случае обнаружения непосредственной угрозы здоровью или жизни работников уполномоченный по охране труда имеет право вносить предложения руководителю работ, работодателю о приостановке работ до ее устранения.

2.12. Басшыларға /жұмыс беруші/, мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарына еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен тәртіпті бұзған айыпты адамдарды жауапқа тарту туралы ұсыныс енгізу мүмкін.
2.13. Еңбек жағдайын сараптау және жұмыс орындарын аттестациялау жұмыстарына қатысады.
2.14. Еңбекті қорғау жөнінде келісім және ұжымдық шарттың тиісті бөлімін жасауға қатысады, олардың орындалуын бақылайды, сондай-ақ еңбекті қорғау бойынша номенклатуралық шараларды жүргізуге бөлінген қаржыны дұрыс пайдаланылуын тексереді.
2.15. Еңбекті қорғау жөнінде көпшілік шаралар дайындау және оларды жүргізу жұмыстарына қатысады /қоғамдық байқау, жарыстарда, еңбекті қорғау күндерінде, рейдтерде және т.б./, сондай-ақ еңбекті қорғау бойынша озат тәжірибені үйренуге, талдап қорытуға және өз жұмыстарына енгізуге ат салысады.
3. Еңбекті қорғау бойынша уәкілеттіліктің
жұмыс тәртібі
3.1. Еңбекті қорғау бойынша уәкілеттік өз жұмысында жұмыс берушіге тәуелсіз болып, еңбек ұжымы /кәсіпком/ бекіткен жоспар бойынша жұмыс істеп, жасаған жұмыстары туралы олардың алдында есеп береді.
3.2. Еңбекті қорғау бойынша уәкілеттік оларға жүктелген міндеттерді орындау үшін арнайы жұмыс орны мен уақыт беріледі және шарттарды /келісім/ реттейтін қажетті еңбек жағдайы жасалады.
3.3. Еңбекті қорғау бойынша уәкілеттік кәсіпорынның еңбекті қорғау қызметімен еңбекті қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекциямен және қадағалау мен бақылаудың басқа да органдарымен тығыз байланыста жұмыс істейді.
3.4. Еңбекті қорғау бойынша уәкілеттік Қазақстан Республикасында қолданылатын заңдарға сәйкес өздерінің уәкілеттілігінің құқын асыра сілтегені үшін жауап береді.
"Сол жағы"                                        N 1 қосымша
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/кәсіпорынның, кәсіподақтың атауы/
N _____________куәлік
____________________________________________________________________
/фамилиясы, аты, әкесінің аты/
еңбек ұжымының /кәсіпкомитеті/ еңбегін қорғау жөніндегі өкілеттік
болып табылады
Куәлік кәсіпорындарда _____________________________________ жарамды
____________________________________________________________________
199 ____ ж. ____________ жарамды
Еңбек ұжымы /кәсіподақ/ уәкілдік
органының басшысы               ______________  _______________
қолы             Ф.А.Ә ____________________________________________________________________
"Оң жағы"
____________________________________________________________________                                        "___"________199__________жіберілді
МО
Сурет                          куәліктің жарамды мерзімі
орны                    "____"_______199___ж. дейін ұзартылған
Еңбек ұжымы /кәсіподақ/
органының басшысы   ______ _________
МО                   қолы   Ф.А.Ә.
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Еңбек министрлігінің 3 көкек 1995 ж. алқа
қаулысына сәйкес еңбекті қорғау жөніндегі уәкілеттік жұмыс
орындарында еңбекті қорғау жағдайын кедергісіз тексеруге, байқалған
тәртіпсіздікті жоюға ұсыныс жасауға және тәртіп бұзған адамдарды
жауапқа тартуға құқылы.
N 2 қосымша
N-I УТК
Үлгі
Тексеріс актісі
____________________________________________________тексеріп
өндірістік учаскенің, цехтың және т.б.
____________________________________________________ қатысуымен
Ф.А.Ә. және әкімшілік уәкілінің лауазымы
Қазақстан Республикасының "Еңбекті қорғау туралы" заңының
24 бабы негізінде еңбек жағдайы және еңбекті қорғау мәселелері
бойынша ұсынамыз:
__________________________________________________________________
N   | Ұсыныс        | Орындалу      | Ескерту
п/п  |               | мерзімі       |
_____|_______________|_______________|________________________

2.12. Может вносить предложения руководителю (работодателю), органам государственного надзора и контроля о привлечении к ответственности лиц, виновных в нарушении норм и правил по охране труда.
2.13. Принимает участие в экспертизе условий труда и аттестации рабочих мест.
2.14. Участвует в разработке соглашения по охране труда и соответствующего раздела коллективного договора, контролирует их выполнение, а также проверяет правильность использования средств, ассигнованных на проведение номенклатурных мероприятий по охране труда.
2.15. Принимает участие в работе по подготовке и проведению массовых мероприятий по охране труда (общественных смотрах, конкурсах, днях охраны труда, рейдах и т. п.), а также в изучении, обобщении и внедрении передового опыта по охране труда.
III. Порядок работы
уполномоченного по охране труда
3.1. Уполномоченный по охране труда в своей работе независим от работодателя и работает под руководством представительного органа трудового коллектива (профкома) по утвержденному им плану и отчитывается перед ним о проделанной работе.
3.2. Уполномоченному по охране труда для выполнения возложенных на него обязанностей предоставляется специальное рабочее место и время, а также создаются другие необходимые условия труда, которые регулируются договорами (соглашениями).
3.3. Уполномоченный по охране труда работает в тесном контакте со службой охраны труда предприятия, государственной инспекцией охраны труда и другими органами надзора и контроля.
3.4. Уполномоченный по охране труда несет ответственность за превышение своих полномочий в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
"Левая сторона"
--------------------------------------------------------------------
____________________________________________________________________
(наименование предприятия, профсоюза)
Удостоверение N __________
г-н ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
является уполномоченным по охране труда трудового
коллектива (профкома).
Удостоверение действительно на предприятиях ___________
_______________________________________________________
Действительно по ______________199____ г.
М. П. Руководитель представительного
органа трудового коллектива
(профсоюза)          ________________      ______________
(роспись)            Ф. И. О.
--------------------------------------------------------------------     "Правая сторона"
--------------------------------------------------------------------
------------- Выдано "______"_______________199___г.
!   Место   ! М. П.
!    для    ! Срок действия удостоверения продлен по
!   фото    ! "_____"________________199___г.
!           ! М. П.
------------- Руководитель представительного органа
трудового коллектива
(профсоюза)  ______________     _______________
(роспись)            Ф. И. О.
--------------------------------------------------------------------     В соответствии с Постановлением коллегии Министерства труда
Республики Казахстан от 3 апреля 1995 г. N 4-3 уполномоченный
по охране труда имеет право беспрепятственно проводить проверку
состояния охраны труда на рабочих местах, вносить предложения
об устранении выявленных нарушений и привлечении к
ответственности должностных лиц, виновных в нарушениях.
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 2
Форма N 1-УТК
Акт проверки
Проверив________________________________________________________
(наименование производственного участка, цеха и т. д.)
с участием______________________________________________________
(Ф. И. О. и должность представителя администрации)
по вопросам состояния условий и охраны труда на основании ст. 24
Закона "Об охране труда" Республики Казахстан, предлагаем:
--------------------------------------------------------------------  N !          Предложение       !      Срок        !   Примечание
п/п!                            !    исполнения    !

1   |       2       |      3        |         4
_____|_______________|_______________|________________________
______________________________________________________________
Ұсыныстың орындалуы туралы еңбек ұжымының уәкілетті органына
хабарлауды сұраймыз          ____________________
мерзімі
Еңбекті қорғау
жөніндегі уәкілеттік  ______________    ______________________
қолы               Ф.А.Ә.
Тексеріс актісін алған ____________    _______________________
қолы               Ф.А.Ә.
лауазымы
"____"_______199____жыл
мерзімі

--------------------------------------------------------------------  1 !             2              !        3         !       4
--------------------------------------------------------------------____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
О выполнении предложений просим информировать представительный
орган трудового коллектива (профком) к _______________________
(дата)
Уполномоченный по охране
труда                     _______________     ________________
(подпись)             (Ф. И. О.)
Акт проверки получил _________  ______________________________
(подпись)  (Ф. И. О., занимаемая должность)
"_____"________________199____г.
(дата)