Жер салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы Нұсқаулық
Бұйрық Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясы 27 маусым 1995 ж. N 34. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 4 маусым тіркелді. Тіркеу N 75. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
5. "Жер салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 34 Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 27 маусымдағы N 34 V950075_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
ЕСКЕРТУ. Бүкiл мәтiндегi "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi
төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995
жылғы N 2235 Заң күшi бар Жарлығы" деген сөздер "Салық және
бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан
Республикасының 1995 жылғы N 2235 Заңы" деген сөздермен
ауыстырылсын; "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен",
"Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер тиiсiнше "Заң",
"Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен
ауыстырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990903_
Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) "Жер салығы" бөлiмiне, "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң "1996 ж. 31 желтоқсандағы 60-1 Заңына" негiзделiп шығарылды.
ЕСКЕРТУ. Кiрiспе өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер мемлекеттiк меншiк болып табылады. Мемлекеттiк меншiктен жер учаскелерiн жеке меншiкке беру, егер заңдарда өзгеше көзделмесе, ақы төленiп жүргiзiледi.
Мемлекеттiк меншiктегi жерлердегi жер учаскелерi мынадай болуы мүмкiн:
1) жеке меншiкке өтеусiз берiлдi немесе сатылды;
2) тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға берiледi;
3) "Жер туралы" (бұдан әрi - Жарлық) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығымен, өзге де заңдар актiлерi мен мемлекеттiк шарттарда көзделген жағдайлардағы өзге де құқықтық нысандарда iске асырылады.
Жерге жеке меншiк азаматтар мен мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың меншiгi түрiнде болып келедi.
Жер иесiне оған тиесiлі жердi иелену, пайдалану және билiк ету құқықтары жатады.
Шетел азаматтары мен заңды тұлғалар, сондай-ақ азаматтығы жоқ тұлғалар, егер өзге де Жарлықпен немесе басқа да заңдарда көзделмесе, жер құқықтық қатынастарында Қазақстан Республикасының азаматтары және заңды тұлғаларымен бiрдей құқықтарды пайдаланады және мiндеттердi орындайды.
Мемлекет берген жер үшiн төлем жер учаскесiнiң сапасы, орналасқан жерi және сумен қамтамасыз етiлуiне қарай айқындалған жер салығы немесе жал төлемi нысандарында алынады.
Осы Нұсқауда қолданылатын ұғымдар мынадай мағыналарды бiлдiредi:
жерге жеке меншік құқығы - азаматтар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың Жарлықпен және өзге де заңдармен белгіленген жағдайлар мен шектерде олардың жер учаскелерін иелену, пайдалану және билік ету құқығы;

Инструкция N 34 о порядке исчисления и уплаты земельного налога
Утверждена приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 г. N 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4.07.95 г. за N 75. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 года N 34 "Об утверждении Инструкции N 34 "О порядке исчисления и уплаты земельного налога"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Сноска. По всему тексту:
слова "Указ Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменены словами "Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменены словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону".
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .
I. Общие положения
1. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан земля находится в государственной собственности. Передача земельных участков из государственной собственности в частную производится за плату, если иное не предусмотрено законодательством.
Земельные участки из земель, находящихся в государственной собственности могут быть:
1) проданы или переданы безвозмездно в частную собственность;
2) предоставлены в постоянное или временное землепользование;
3) реализованы в иных правовых формах в случаях, предусмотренных Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О земле" (далее - Указ), иными законодательными актами или международными договорами.
Частная собственность на землю выступает в виде собственности граждан и негосударственных юридических лиц.
Собственнику принадлежат права владения, пользования и распоряжения принадлежащей ему землей.
Иностранные граждане и юридические лица, а также лица без гражданства пользуются правами и несут обязанности в земельных правоотношениях наравне с гражданами и юридическими лицами Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Указом или другими законодательными актами.
Плата за землю, предоставляемую государством, взимается в формах земельного налога или арендной платы, определяемых в зависимости от качества, местоположения и водообеспеченности земельного участка.
Понятия, используемые в настоящей Инструкции, означают следующее:
право частной собственности на землю - право граждан и негосударственных юридических лиц владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим им земельным участком на условиях и в пределах, установленных Указом и иным законодательством;

5. Мақсатты пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасындағы барлық
жерлер мынадай топтарға бөлiнедi:
- ауылшаруашылық мақсаттағы жерлер;
- тұрғын пункттердiң /қалалардың, поселкелердiң және селолық тұрғын
пункттердiң/ жерлерi;
- өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс және өзге ауылшаруашылық емес
мақсаттағы жерлер;
- ерекше қорғалатын табиғат аумағының жерлерi;
- орман қорының жерлерi;
- су қорының жерлерi;
- запастағы жерлер.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
IV. Жер салығын есептеу және төлеу тәртiбi
6. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заңына басқа жер салығын белгiлеуге және төлеуге мыналар негiз болып табылады:
Жер иелену және пайдалану құқығы актi немесе жер учаскелерiне иелену немесе пайдалану құқығын куәландыратын басқа құжат;
ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жердi мемлекеттiк сандық және сапалық есепке алудың деректерi.
Бонитет балын анықтайтын топырақ материалдары болмаған жағдайда жердi пайдаланудың немесе жердi иемденудiң топырақ жамылғысының сапасын сараптамалық бағалау жергiлiктi жерге шығара отырып нақты көру арқылы жүргiзiледi.
Құрамында:
1) жергiлiктi өкiмет органының өкiлi;
2) жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аудандық комитет өкiлi;
3) жер ресурстары және жерге орналастырудың Мемлекеттiк орталығының облыстық бөлiмшесiнен топырақтанушы;
4) жер иеленушi немесе жер пайдаланушының өкiлiн қамтитын 4 адамнан тұратын комиссия сараптамалық бағалау жүргiзедi.
Жер иелену немесе жер пайдалану аумағына тексеру нәтижесi Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы (одан әрі - Бас салық инспекциясы) белгiлеген үлгi бойынша актiмен ресiмделедi.
(Осы Нұсқаулыққа тiркелген N 1 қосымша).
7. Жер салығының базалық ставкалары негiзгi нысаналық мақсаттағы жер санаты бойынша белгiленедi.
Нақты жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылар үшiн жер салығының ставкаларын өз құзыретiне сәйкес жергiлiктi өкiмет органдары белгiлейдi.
8. Жер салығының мөлшерi жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылардың шаруашылық қызметiнiң нәтижесiне байланысты болмайды, ол жер учаскесiнiң сапасына, орналасуына және сумен қамтамасыз етiлуiне қарай анықталады.
9. Жер салығы жер алаңының бiрлiгi үшiн жыл сайынғы тiркелген төлем түрiнде белгiленедi.
108, 112 және 114 баптар бойынша базалық жер ставкаларына Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын тағайындайтын коэффициент қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
10. Заңды тұлғаларға (олардың iшiнде резидент еместерге), олардың филиалдарына, өкiлдiктерiне және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерiне және азаматтарға жер салығы салық салынатын жер учаскесiнiң алаңына және салығының бекiтiлген ставкаларын негiзге ала отырып есептеледi.
Салық төлеушiнiң пайдалануындағы жер әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын жер учаскелерiнен тұратын ретте жерсалығының жалпы мөлшерi осы жер учаскелерi бойынша салықты қосындылауы арқылы анықталады.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990903_
11. Азаматтарға жеке қосалқы шаруашылық, бағбаншылық, бақша және құрылысқа арналған жерлердi қоса саяжай құрылысы үшiн жерге салық ставкасы мынадай мөлшерлерде белгіленедi:
0,12 гектарға дейiн жер көлемiнде - 0,01 гектар үшiн 20 теңге;
0,12-ден 0,25 гектарды қоса жер көлемiне - 0,01 гектар үшiн 100 теңге;
(алынып тасталды)
Мысал.

5. В соответствии с целевым назначением все земли в Республике
Казахстан подразделяются на следующие категории:
- земли сельскохозяйственного назначения;
- земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских
населенных пунктов);
- земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного
несельскохозяйственного назначения;
- земли особо охраняемых природных территорий;
- земли лесного фонда;
- земли водного фонда;
- земли запаса;
Отнесение земель к категориям, а также перевод земель из одной категории в другую в связи с изменением их целевого назначения производится по решению исполнительных органов в соответствии с их компетенцией.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N
62.
6. Основанием для установления и взимания земельного налога, кроме Закона Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" являются:
акт на право владения или пользования землей или другой документ, удостоверяющий право владения или пользования земельным участком;
данные государственного количественного и качественного учета земель по состоянию на 1 января текущего года.
При отсутствии почвенных материалов, определяющих баллы бонитета проводится экспертная оценка качества почвенного покрова землепользования или землевладения с выездом в натуру.
При отсутствии у юридических лиц (в том числе нерезидентов), их филиалов, представительств и иных обособленных структурных подразделений и физических лиц акта на право владения или пользования землей или другого документа, удостоверяющего право владения или пользования земельным участком, основанием для признания этих лиц налогоплательщиками в отношении земельного участка является фактическая реализация их прав по владению, распоряжению и пользованию этим земельным участком.
Экспертная оценка проводится комиссией в составе 4 человек, включающих:
1) представителя местного органа власти;
2) представителя районного комитета по земельным отношениям и землеустройству;
3) почвоведа из областных подразделений Государственного научного центра земельных ресурсов и землеустройства;
4) землевладельца или представителя землепользователя.
Результаты обследования территории землевладения или землепользования оформляется актом по форме, установленной Главной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Главная налоговая инспекция). (Приложение N 1 к настоящей Инструкции).
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
7. Базовые ставки земельного налога установлены по категориям основного целевого назначения земель.
Для конкретных землевладельцев и землепользователей ставки земельного налога устанавливаются местными органами власти в соответствии с их компетенцией.
8. Размер земельного налога не зависит от результатов хозяйственной деятельности землевладельца и землепользователя, а определяется в зависимости от качества, местоположения и водообеспеченности земельного участка.
9. Земельный налог устанавливается в виде ежегодных фиксированных платежей за единицу земельной площади в расчете на год.
К базовым ставкам земельного налога по статьям 108, 112 и 114 (приложение N 2, N 3, N 4 соответственно) применяется коэффициент, устанавливаемый ежегодно Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17.
10. Земельный налог юридическим лицам (в том числе нерезидентам), их филиалам, представительствам и иным обособленным структурным подразделениям и гражданам начисляется, исходя из площади земельного участка, облагаемой налогом и утвержденных ставок земельного налога.
Если землевладение или землепользование плательщика состоит из земельных участков, облагаемых налогом по различным ставкам, то общий размер земельного налога определяется суммированием налога по этим земельным участкам.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
11. Ставка налога на земли, предоставленные гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, огородничества и дачного строительства, включая земли, занятые под постройками, устанавливается в следующих размерах:
при площади до 0,50 гектара - 20 тенге за 0,01 гектара;
на площадь превышающую 0,50 гектара - 100 тенге за 0,01 гектара.
Пример.

Жеке тұлға иелігінде көлемі 0,70 гектар қосалқы, бағбандық, бау-бақша және саяжайлық шаруашылық жүргізу үшін берілетін жер учаскесі бар.
Заңның 108-бабы 4-тармағына сәйкес салық ставкасы 0,50 гектарға дейінгі көлемінде 0,01 гектар үшін 20 теңге мөлшерінде, 0,50 гектардан асатын алаң көлеміне - 0,01 гектар үшін 100 теңгеде белгіленген. Аталған ставкаларға жыл сайын Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілейтін коэффициент қолданылады, 1999 жылғы коэффициент 1,57 болды.
1999 жыл үшін жер салығы мөлшері мынаны құрады:
1) 0,50 гектарға дейінгі алаңға
0,50 га : 0,01 га х 20 теңге х 1,57 = 1570 теңге;
2) 0,50 гектардан асатын алаңға
(0,70 га - 0,50 га) : 0,01 га х 100 теңге х 1,57 = 3140 теңге.
Жалпы 1570 теңге + 3140 теңге = 4710 теңге.
Сөйтіп, 1999 жыл үшін жер салығы мөлшері мынаны құрады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы
N 929 бұйрығымен. V990791_
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгертілді, мысал жаңа редакцияда жазылды - ҚР
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы
N 929 бұйрығымен. V990903_
12. Басқа мемлекеттерге берiлген жер учаскесiн пайдаланғаны үшiн салық салудың тәртiбi мен шарттары Қазақстан Республикасының осы мемлекеттермен жасасқан шарттарымен анықталады.
13. Заңды тұлғалар (соның ішінде резидент еместер), олардың филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi (бiртұтас жер салығын төлеушiлерден басқа) төленуге тиiстi жер салығы мөлшерiн дербес есептейдi және жыл сайын ағымдағы жылдың бiрiншi шiлдесiнен қалдырмай өздерінің орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органдарына белгiленген нысанда әрбiр жер учаскесi бойынша тиесiлi салық декларациясын тапсырады (осы Нұсқауға 5 қосымша).
Ағымдағы жылдағы 1 шілдеге дейiнгi жер учаскелерінің алаңдар мөлшерлерiнің ұлғаюы немесе кемуi жағына өзгерiстер жағдайынан бастап ауыл шаруашылығы емес жер пайдаланушылар-заңды тұлғалар жер алаңдарының өзгерген күнiнен бастап 30 күнтiзбелiк күн iшiнде салық органына 8-қосымшаға сәйкес Есеп тапсыру қажет.
Ағымдағы жылдағы 1 шiлдеден кейiнгi (яғни Декларация ұсынғаннан кейiн) жер учаскелерiнiң алаңдар мөлшерлерiнiң ұлғаюы немесе кемуi жағына өзгерiстер жағдайынан бастап ауыл шаруашылығы емес жер пайдаланушылар-заңды тұлғалар жер алаңдарының өзгерген күнiнен бастап 30 күнтiзбелiк күн iшiнде салық органына қосымша декларация тапсыру қажет.
Бұл жағдайларда төлем мерзiмi деп алдағы (келесi) жер салығын төлеу мерзiмi есептеледi.
Төлемдер заңды тұлғаларға иеленуге немесе пайдалануға берiлген әрбiр жер учаскесi бойынша бөлек, ал тұрғын үй қорлары орналасқан жерi үшiн әрбiр үй бойынша бөлек есептеледi.
Егер заңды тұлғалардың салық салу объектiлерi бiр салық органы қызмет көрсететiн аумақта орналасса, барлық объектiлер бойынша бiр жиынтық декларация тапсыруға болады, бiрақ оған жер көлемi, ставкалар және әрбiр жер учаскесi мен үй бойынша есептелген салық сомасы көрсетiлген анықтамалар немесе талдама кестелер қосып тапсырылады, өйткенi оларға әртүрлi аймақтарда орналасуына байланысты әрқилы ставкалар бойынша салық салынуы мүмкiн. Егер бiр заңды тұлғаның салық салу объектiлерi әртүрлi салық органдары қызмет көрсететiн аумақта орналасса, әрбiр салық органына осы салық органы қызмет көрсететiн аумақта орналасқан салық салу объектiлерi үшiн салық есебi тапсырылады.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақтың 1-абзацы жаңа редакцияда жазылды - ҚР
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы
N 929 бұйрығымен. V990791_
ЕСКЕРТУ. 13-тармақтың 1-абзац өзгертілді, 2-абзац жаңа редакцияда
жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы
4 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990903_

Физическое лицо имеет во владении земельный участок, предоставленный для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, огородничества и дачного строительства, площадью 0,70 гектара.
Согласно пункту 4 статьи 108 Закона ставка налога установлена в размере 20 тенге за 0,01 гектара при площади до 0,50 гектара, на площадь превышающую 0,50 гектара - 100 тенге за 0,01 гектара. К указанным ставкам применяется коэффициент, устанавливаемый ежегодно Правительством Республики Казахстан, в 1999 году коэффициент 1,57.
Размер земельного налога за 1999 год составит:
1) на площадь до 0,50 гектара
0,50 га : 0,01 га х 20 тенге х 1,57 = 1570 тенге;
2) на площадь, превышающую 0,50 гектара
(0,70 га - 0,50 га): 0,01 га х 100 тенге х 1,57 = 3140 тенге.
Всего 1570 тенге + 3140 тенге = 4710 тенге.
Таким образом, размер земельного налога за 1999 год составит 4710 тенге.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .
12. Порядок и условия взимания налога за использование земельных участков, предоставленных другим государствам, определяется договорами, заключенными Республикой Казахстан с этими государствами.
12-1. Начиная с 2000 года несельскохозяйственные землепользователи - юридические лица представляют в срок до 15 февраля Расчеты текущих платежей по земельному налогу на предстоящий год согласно приложению 7, с распределением суммы земельного налога по установленным срокам равными долями.
Сноска. Дополнен пунктом 12-1 согласно приказу МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .
13. Юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения "(кроме плательщиков единого земельного налога)" самостоятельно исчисляют размер земельного налога, подлежащего уплате, и ежегодно не позднее первого июля текущего года представляют в территориальные налоговые органы по месту своего нахождения декларации причитающегося налога по каждому земельному участку по установленной форме (приложение 5 к настоящей Инструкции).
В случае изменений размеров площадей земельных участков в сторону уменьшения или увеличения до 1 июля текущего года несельскохозяйственным землепользователям - юридическим лицам необходимо в течение 30 календарных дней со дня изменения земельных площадей представить в налоговый орган Расчет согласно приложению 8.
В случае изменений размеров площадей земельных участков в сторону уменьшения или увеличения после 1 июля текущего года (т.е. после представления Декларации) несельскохозяйственным землепользователям - юридическим лицам необходимо в течение 30 календарных дней со дня изменения земельных площадей представить в налоговый орган дополнительную декларацию.
В этих случаях сроком уплаты считается предстоящий (очередной) срок уплаты земельного налога.
Платежи исчисляются отдельно по каждому земельному участку, предоставленному юридическому лицу во владение или пользование, а за земли, занятые их жилищным фондом, отдельно по каждому домовладению.
Если объекты обложения юридических лиц расположены на территории, обслуживаемой одним и тем же налоговым органом, допускается предоставление одной сводной декларации по всем объектам, но с приложением к нему справки или разработочных таблиц с указанием площадей, ставок и сумм налога, исчисленных по каждому земельному участку и домовладению, так как они могут подлежать налогообложению по разным ставкам в связи с их местонахождением в различных регионах, а также при обложении земель сельскохозяйственного назначения, в зависимости от качества почв. Если объекты обложения одного юридического лица расположены на территории, обслуживаемой различными налоговыми органами, то в каждый налоговый орган представляется декларация налога за те объекты обложения, которые находятся на территории, обслуживаемой данным налоговым органом.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .

14. Салық салу объектiлерi мен коммуникация желiлерi Қазақстан Республикасының әртүрлi аймақтары арқылы өтетiн мына заңды тұлғалар декларацияларды мемлекеттiк салық комитеттеріне әрбiр әкiмшiлiк ауданы бойынша жер салығын тиiстi жергiлiктi бюджеттерге төлейдi:
- Қазақстан Республикасы Көлiк министрлiгiнiң темiржол бөлiмшелерi - темiржолдар және тiлкем жер, темiржол станциялары, вокзалдар орналасқан жерлер үшiн;
- Қазақстан Республикасы Көлiк құрылысы министрлiгiнiң автомобиль жолдары өндiрiстiк басқармалары мен жөндеу-құрылыс бiрлестiктерi - жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары және осы жолдардың тiлкем жерi орналасқан жерлер үшiн;
- Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң балансында желiлерi бар өндiрiстiк энергетика және электрлендiру бiрлестiктерi - осы желiлер мен тiлкем жерi орналасқан жерлер үшiн;
- Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң балансында мұнай, газ құбырлары бар мұнай және газ тасымалдау кәсiпорындары, мұнай-газ өндiру бiрлестiктерi (басқармалары) - осы құрылыстар мен тiлкем жер орналасқан жерлер үшiн;
- балансында радиорелейлi, әуе, кабельдi байланыс желiлерi бар мемлекеттiк пайдалану байланыс кәсiпорындары, - осы желiлер мен тiлкем жер орналасқан жерлер үшiн;
- балансында бүкiл қаланың (ауданға бөлiнген қалаларда) мемлекеттiк тұрғын үй қоры және тұрғын үй емес қоры бар тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық ұйымдары - осы құрылыстарға бөлiнген жерлер үшiн.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы N 929 бұйрығымен. V990791_
15. Азаматтарға жер салығын есептеудi аумақтық салық органдарымен жүргiзiп, ағымдағы жылдың бiрiншi тамызынан кешiктiрмей оларға салықты төлеу туралы төлем хабарламасын тапсырып отырады.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы N 929 бұйрығымен. V990791_
16. Төлеушiлердiң есебiн алу және жер салығын есептеу жыл сайын ағымдағы жылдың бiрiншi маусымындағы жағдай бойынша жүргiзiледi.
17. Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi және жеке тұлғалардан (бiртұтас жер салығын төлеушiлерден басқа) алынатын жер салығы оларға жер учаскесi берiлген айдан кейiнгi айдан бастап есептеледi.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы N 929 бұйрығымен. V990791_
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990903_

14. Представляют декларации налоговым комитетам отдельно по каждому административному району и уплачивают земельный налог в соответствующие местные бюджеты следующие юридические лица, объекты обложения и линии коммуникаций которых проходят через различные регионы Республики Казахстан:
- отделения железных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан - за земли, занятые железнодорожными путями и полосами отчуждения, железнодорожными станциями, вокзалами;
- производственные управления автомобильных дорог и ремонтно-строительные объединения Министерства транспортного строительства Республики Казахстан - за земли занятые автомобильными дорогами общего пользования и охранными зонами этих дорог;
- производственные объединения энергетики и электрофикации Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан, на балансе которых находятся линии электропередач, - за земли, занятые этими линиями и охранными зонами;
- предприятия по транспортировке нефти и газа, нефтегазодобывающие объединения (управления) Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан, на балансе которых находятся нефтепроводы, газопроводы, - за земли, занятые этими сооружениями и охранными зонами;
- государственные эксплуатационные предприятия, связи, на балансе которых находятся радиорелейные, воздушные, кабельные линии связи, - за земли, занятые этими линиями и полосами отчуждения;
- организации жилищно-коммунального хозяйства, на балансе которых находится государственный жилищный фонд и нежилой фонд всего города (в городах с районным делением), - за земли, обслуживающие эти строения.
Сноска. Пункт 14 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
15. Начисление земельного налога гражданам производится территориальными налоговыми органами, которые ежегодно не позднее первого августа текущего года вручают им платежные извещения об уплате налога.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
16. Учет плательщиков и начисление земельного налога производится ежегодно по состоянию на первое июня текущего года.
17. Земельный налог с юридических лиц (в том числе нерезидентов), их филиалов, представительств и иных обособленных структурных подразделений и физических лиц "(кроме плательщиков единого земельного налога)" исчисляется начиная с месяца, следующего за месяцем предоставления им земельного участка.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; дополнения - приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .

18. Жер салығын ауыл шаруашылығы жерiн иеленушiлер мен жер пайдаланушылар және жеке тұлғалар - жер учаскелерiнiң иелерi ағымдағы жылдың бiрiншi қазанынан кешiктiрмей төлейдi. Салықтық төлеу жер учаскелерi бiртұтас жер салығын төлеушiлерден басқа) орналасқан орын бойынша жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
1995.12.29. N 367 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990903_
19. Ауыл шаруашылығынан тыс жердi пайдаланушылар - заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкілдiктерi және өзгеде құрылымдық бөлiмшелерi жер салығын ағымдағы жылдың 20 ақпанында, 20 мамырында, 20 тамызында және 20 қарашасында тең үлестермен төлеп отырады.
1995 жылы ауыл шаруашылығынан тыс жердi пайдаланушылар жер салығының жылдық сомасының үштен екi бөлiгi мөлшерiндегi алғашқы жарнаны бұның алдындағы төлемдердi төлемегенi үшiн өсiм есептемей 20 тамызда, жер салығының барлық қалған бөлiгiн 20 қарашада төлейдi.
Салықты төлеу жер учаскелерi орналасқан орын бойынша жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрiнiң
1995.12.29. N 367 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990903_
20. Жер учаскесiн иелену құқығы немесе пайдалану құқығы тоқтатылған жағдайда жер салығы учаскенi пайдаланудың нақты мерзiмi үшiн төленедi.
Егер төленген салық сомасы есептелген сомадан асып кетсе, салық қызметi:
1) артығын салық төлеушi төлейтiн басқа салықтардың есебiне жатқызылады;
2) салық төлеушiнiң келiсуi бар болған жағдайда қалдығын алдағы төлемдер жөнiндегi мiндеттемелер есебiне жатқызылады;
3) қалдығын 20 күн мерзiм iшiнде төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша салық төлеушiге қайтарады.
Егер салық төлеушiнiң артық төлеген салық сомасы басқа салықтар бойынша мiндеттемелердiң есебiне жатқызылса, жоғарыда аталған соманы пайдалануға қатысты мәлiметтер есептелген салық сомасы туралы хабарламада жазылуға тиiс.
21. Азаматтарға берiлген жер учаскелерiнiң көлемiн есепке алу мына органдардың мәлiметтерi негiзiнде жүргiзiледi:
- тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органдары (техникалық түгендеу бюросы), сондай-ақ жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аудандық және қалалық комитеттерiнiң қалалар мен жұмысшы поселкелерiнiң шекараларына жеке қосалқы шаруашылық жүргiзу, ұжымдық және жеке бау-бақша өсiру, мал шаруашылығымен айналысу, сондай-ақ жеке тұрғын үй, саяжай, гараж салу үшiн азаматтарға берiлген жер учаскелерiнiң көлемi туралы деректерi. Бақылау материалдары ретiнде қалалардың қала құрылысы және архитектурасы жөнiндегi бөлiмдерiнiң (басқармаларының) осы құрылыстар үшiн жер учаскелерiн бөлу туралы деректер пайдаланылуы мүмкiн;
- селолық өкiмет органдары селолық елдi мекендердiң шекарасында және селолық жерлерде жеке қосалқы шаруашылық жүргiзу, жеке бау-бақша өсiру, мал шаруашылығымен айналысу, шөп шабу және мал жаю үшiн, сондай-ақ жер учаскелерiнiң көлемi туралы деректерi;
- көлiк, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, ағаш өнеркәсiбi, байланыс, су, балық, аң шаруашылықтары, сондай-ақ халық шаруашылығының басқа салалары кәсiпорындарының, мекемелерi мен ұйымдарының осы салалар мен ведомстволардың қызметкерлерiнiң жекелеген санаттары аталған кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс iстеген кезеңде оларға берiлген қызмет бабындағы жер үлестерi туралы мәлiметтерi;
- ауылшаруашылық тауар өндiрушілер өзге де заңды тұлғалардың осы заңды тұлғалар мен басқа да органдардың пайдалануындағы жерлердiң есебiнен жеке бау-бақша өсiру, шөп шабу және мал жаю үшiн азаматтарға берiлген жер учаскелерiнiң көлемi туралы мәлiметтер;
Егер нұсқаулықтың осы тармағының алдындағы абзацында көрсетiлген жер учаскелерi үшiн жер салығын оларда тiкелей аты аталған заңды тұлғалар төлесе, осы жерге салық қайта салынбауы үшiн екiншi жер пайдаланушылардан салық алынбайды.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақтың өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы N 929 бұйрығымен. V990791_
V. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге салынатын салық

18. Земельный налог уплачивается сельскохозяйственными землевладельцами и землепользователями и физическими лицами - владельцами земельных участков "(кроме плательщиков единого земельного налога)" не позднее первого октября текущего года. Уплата налога производится по месту расположения земельных участков.
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 367; приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .
19. Несельскохозяйственные землепользователи - юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения уплачивают земельный налог равными долями двадцатого февраля, двадцатого мая, двадцатого августа и двадцатого ноября текущего года.
В 1995 году не сельскохозяйственные землепользователи первый взнос в размере двух третей годовой суммы земельного налога вносят к 20 августа без начисления пени за предыдущие неуплаты, к 20 ноября вносится вся остающаяся часть земельного налога.
Уплата налога производится по месту расположения земельных участков.
Сноска. Пункт 19 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 367; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
20. В случае прекращения права владения или права пользования земельным участком земельный налог уплачивается за фактический период пользования участком.
Если уплаченная сумма налога превышает начисленную сумму, налоговая служба:
1) зачитывает превышение в счет уплаты налогоплательщиком других налогов;
2) при наличии согласия налогоплательщика зачитывает остаток в счет обязательств по предстоящим платежам;
3) возвращает налогоплательщику остаток в 20-дневный срок по письменному заявлению плательщика.
Если излишне уплаченная налогоплательщиком сумма налога засчитывается в счет обязательств по другим налогам, сведения относительно использования вышеназванной суммы должны быть изложены в уведомлении о начисленной сумме налога.
21. Учет площадей земельных участков предоставленных гражданам, производится на основании данных следующих органов:
- органов жилищно-коммунального хозяйства (бюро технической инвентаризации), а также районных и городских комитетов по земельным отношениям и землеустройству о размерах земельных участков, предоставленных гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, коллективного и индивидуального жилищного, дачного, гражданского строительства в границах городов и рабочих поселков. В качестве контрольных материалов могут использоваться данные отделов (управлений) по градостроительству и архитектуре городов о выделении земельных участков для указанного строительства;
- сельских органов власти о размерах земельных участков, предоставленных гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, индивидуального садоводства, огородничества, животноводства, сенокошения и выпаса скота, а также для индивидуального жилищного, дачного и гаражного строительства в границах сельских населенных пунктов в сельской местности;
- сведений предприятий, учреждений и организаций транспорта, сельского, лесного хозяйства, лесной промышленности, связи, водного, рыбного, охотничьего хозяйства, а также других отраслей народного хозяйства о размерах служебных наделов, предоставленных отдельным категориям работников этих отраслей и ведомств на период их работы на указанных предприятиях, в учреждениях и организациях;
- сельскохозяйственных товаропроизводителей, иных юридических лиц о размерах земельных участков, предоставленных гражданам для индивидуального огородничества и садоводства, сенокошения и выпаса скота за счет земель, находящихся в пользовании этих юридических лиц и других органов.
Если за земельные участки, указанные в предыдущем абзаце данного пункта инструкции, земельный налог уплачивается непосредственно перечисленными в них юридическими лицами, то о вторичных землепользователей во избежание повторного налогообложения этих налог не взимается.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
V. Налог на земли
сельскохозяйственного назначения

22. Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшiн берілген немесе осы мақсатқа арналған жер ауыл шаруашылық мақсатындағы жерге жатады.
23. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге салынатын жер салығының базалық ставкасы республиканың жерге орналастыру органдары анықтайтын бонитет балы өлшемiмен өлшенетiн топырақтың табиғи құнарлылығына негiзделедi және Қазақстан Республикасының екi аймағы бойынша сараланады: бiрiншi, бұған далалық және қуаң далалық аймақтардың кәдiмгi және оңтүстiк қара топырақты, күңгiрт қызыл қоңыр және қызыл қоңыр топырақты жазықтағы аумақтары жерiнде, сондай-ақ тау бөктерлерiндегi күңгiрт (сұрғылт қоңыр), қызыл қоңыр (қоңыр) сұр топырақты және тау бөктерлерiндегi қара топырақты аймақтардағы жерлер (108-бап, 2-тармақ) және жартылай шөлейт және тау бөктерлеріндегi шөлейт аймақтардағы бозғылт қызыл қоңыр, қоңыр, сұр қоңыр, бозғылт және кәдiмгi сұр топырақты, сондай-ақ таулы-далалық, таулы шалғындық - далалық және таулы альпiлiк және субальпiлiк топырақты таулы аумақтардағы жерлер (108-бап, 3-тармақ) жатады.
24. Ауыл шаруашылық мақсатындағы жерлерге салынатын салықтың
аралық маңыз бойынша есептелген базалық нарықтары осы нұсқаулықтың N 2
қосымшасында келтiрiлген.
25. Жергiлiктi өкiмет органдары жер учаскелерiнiң орналасуына, оның
сумен қамтамасыз етiлуiне, шаруашылық жүргiзудiң өндiрiстiк және өзге
жағдайларында байланысты өз құзыретi шеңберiнде жер салығының ставкасын 20
процент аралығында төмендетуге және немесе жоғарылатуға құқығы бар.
VI. Елдi мекендердiң жерлерiне салынатын салық
26. Қалалық (поселкелiк) жергiлiктi өкiмет органдарының қарауындағы
қала мен поселке шегi шеңберiнде орналасқан бүкiл жер қалалар мен жұмысшы
поселкелерiнiң жерiне жатады.
Қалалар (поселкелер) жерiнiң құрамына:
1) қалалық (поселкелiк) құрылыс салатын жер;
2) жалпы пайдаланылатын жер;
3) ауыл шаруашылық мақсатында пайдаланылатын жер мен басқа да алаптар;
4) қаланың ағаш өсiрiлген жерi;
5) темiр жол, су, әуе, труба құбырлары көлiгiнiң, кен өнеркәсiбi мен
өзге де өнеркәсiп жерi кiредi.
Селолық елдi мекендердiң жерiне осы мекендерге арналып жерге орналастыру тәртiбi бойынша белгiленген өлшем шеңберiндегi барлық жерлер жатады.
27. Елдi мекеннiң жерлерi салық салу мақсаттары үшiн екi топқа бөлiнген: 1) тұрғын үй емес құрылыстар, ғимараттар алып тұрған жерлер, оларды ұстауға қажеттi учаскелер, сондай-ақ объектiлердi санитарлық қорғау аймақтары, техникалық және өзге де аймақтар; 2) тұрғын үй қорлары алып тұрған жерлер, оның iшiнде олардың жанындағы құрылыстар және ғимараттар.

22. К землям сельскохозяйственного назначения относятся земли, предоставленные для нужд сельского хозяйства или предназначенные для этих целей.
23. Базовые ставки земельного налога на земли сельскохозяйственного назначения основываются на естественном плодородии почв, измеряемого величиной - баллом бонитета, определяемой органами землеустроительной службой республики, и дифференцированы по двум зонам Республики Казахстан: первой, куда относят земли степной и сухостепной зон равнинных территорий с черноземами обыкновенными и южными, темно-каштановыми и каштановыми почвами, а также предгорных территорий с сероземами темными (серо-коричневыми), каштановыми (коричневыми) черноземами предгорными (пункт 2 ст. 108) и второй, к которой отнесены земли полупустынной, пустынной и предгорно-пустынной территорий со светло-каштановыми, бурыми, серо-бурыми, сероземами светлыми и обыкновенными, а также горных территорий с горно-степными, горно-лугово-степными и горными альпийскими и субальпийскими почвами. (пункт 3 статья 108).
24. Базовые ставки земельного налога на земли
сельскохозяйственного назначения, рассчитанные по промежуточным
значениям, приведены в приложении N 2 к настоящей Инструкции.
25. Местные органы власти в пределах своей компетенции имеют
право в зависимости от местонахождения земельного участка, его
водообеспеченности, производственных и иных условий хозяйствования
понижать или повышать ставки земельного налога в пределах 20
процентов.
VI. Налог на земли населенных пунктов
26. К землям городов и рабочих поселков относятся все земли,
находящиеся в пределах городской и поселковой черты и ведении
городского (поселкового) местного органа власти.
В состав земель городов (поселков) входят:
1) земли городской (поселковой) застройки;
2) земли общего пользования;
3) земли сельскохозяйственного использования и другие угодья;
4) земли, занятые городскими лесами;
5) земли железнодорожного, водного, воздушного, трубопроводного
транспорта, горной и иной промышленности.
К землям сельских населенных пунктов относятся все земли, находящиеся в пределах черты, установленной для этих пунктов в порядке землеустройства.
27. Базовые ставки земельного налога по землям населенных пунктов приведены в приложении N 4 к настоящей Инструкции.
Земли населенных пунктов для целей налогообложения разделены на две группы: 1) земли, занятые нежилыми строениями, сооружениями, участками, необходимыми для их содержания, а также санитарно-защитными зонами объектов, техническими и иными зонами,
2) земли, занятые жилищным фондом, включая строения и сооружения при них.

27-1) Астана, Алматы қалалары мен осы Нұсқаудың 6 қосымшасындағы тiзбеде облыстық маңызы бар қалалар үшiн көрсетiлген үй қорында орналасқан, оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттарды қоса үй жанындағы жер учаскелерiне салық ставкасы мынадай мөлшерлерде белгіленедi:
0,06 гектарды қоса жер көлемiнде - 0,01 гектар үшiн 20 теңге;
0,06 гектардан асатын жер көлемiне - 0,01 гектар үшiн 600 теңге.
Мысал:
Жеке тұлға иелiгiнде Алматы облысы Қапшағай қаласында жалпы көлемi
0,18 гектар жер учаскесi бар, соның iшiнде 0,06 гектары тұрғын үй қорына
арналған және 0,12 гектары үй жанындағы жер учаскесiне бөлiнген.
Жанындағы құрылыстар мен ғимараттарды қоса елдi мекендердiң тұрғын үй
қорына арналған жерiне салықтың базалық ставкасы Қапшағай қаласы бойынша
осы нұсқаудың 4 қосымшасына сәйкес 1 шаршы метр үшiн 0,2 теңге құрайды.
1999 жылға белгiленген коэффициенттi ескерiп елдi мекендердiң тұрғын үй
қорына арналған жерiне салықтың базалық ставкасы
0,2 х 1,57 = 0,31 теңге құрайды.
1999 жыл үшiн жер салығы мөлшерi мынандай болады:
тұрғын үйге арналған 0,06 гектар жер көлемiне:
600 х 0,31 = 186 (теңге)
(0,06 гектар = 600 шаршы метр),
үй жанындағы жер учаскесiне арналған 0,06 гектар жер көлемiне:
6 х 20 = 120 (теңге),
үй жанындағы жер учаскесiне арналған 0,06 гектардан асатын жер
көлемiне:
(12 - 6) х 600 = 3600 (теңге).
Барлығы: 186 + 120 + 3600 = 3906 (теңге).
Қалған елдi мекендер үшiн үй жанындағы жер учаскесiне салық ставкасы тұрғын үй қорына, олардың жанындағы құрылыстар мен ғимараттарды қоса арналған жерлердi қоспағанда мынадай мөлшерлерде белгiленедi:
0,50-ге дейiнгi жер көлемiнде - 0,01 гектар үшiн 20 теңге,
0,50-ден асатын жер көлемiне - 0,01 гектар үшiн 100 теңге;
27-2) Оларды Қазақстан Республикасы рыноктарында тауарлар сату құқығы автотұрақтар, автомайқұю станциялары үшін алым алынатын қызмет жүзеге асырылатын аумақтарға арналған елдi мекендердiң жерлерiне, тұрғын емес құрылыстарға, ғимараттарға, оларды ұстау үшiн қажеттi учаскелерге арналған, сондай-ақ объектiлердiң санитариялық-қорғаныс аймақтарына, техникалық және өзге де аймақтарға арналған жерлерге, осы нұсқаудың 4 қосымшасында көзделген, 10 есе арттырылған ставкалар бойынша салық салынады.
ЕСКЕРТУ. 27-тармақ 27-1), 27-2) тармақшалармен толықтырылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы
N 929 бұйрығымен. V990791_
ЕСКЕРТУ. 27-1-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990903_

27-1) Для городов Астаны, Алматы и городов областного значения, перечень которых приведен в приложении 6 к настоящей Инструкции, ставка налога на придомовые земельные участки, за исключением земель, занятых жилищным фондом, включая строения и сооружения при них, устанавливается в следующих размерах:
при площади по 0,06 гектара - 20 тенге за 0,01 гектара;
на площадь, превышающую 0,06 гектара - 600 тенге за 0,01 гектара.
Пример.
Физическое лицо имеет во владении земельный участок в городе Капчагае Алматинской области общей площадью 0,18 гектара, в том числе 0,06 гектара занято жилищным фондом и 0,12 гектара отведено под придомовой земельный участок.
Базовая ставка налога на земли населенных пунктов, занятые
жилищным фондом, включая строения и сооружения при них, по городу
Капчагаю согласно приложению 4 настоящей инструкции составляет 0,2
тенге за 1 квадратный метр. Базовая ставка налога на земли населенных
пунктов, занятые жилищным фондом с учетом коэффициента, установленного
на 1999 год, составит
0,2 х 1,57 = 0,31 тенге.
Размер земельного налога за 1999 год составит:
на площадь 0,06 гектара, занятую под жилым домом:
600 х 0,31 = 186 (тенге)
(0,06 гектара = 600 квадратных метров),
на площадь по 0,06 гектара, отведенную под придомовой земельный
участок:
6 х 20 = 120 (тенге),
на площадь, превышающую 0,06 гектара, отведенную под придомовой
земельный участок:
(12 - 6) х 600 = 3600 (тенге)
Всего: 186 + 120 + 3600 = 3906 (тенге).
Для остальных населенных пунктов ставка налога на придомовые
земельные участки, за исключением земель, занятых жилищных фондом,
включая строения и сооружения при них, устанавливается в следующих
размерах:
при площади до 0,50 гектара - 20 тенге за 0,01 гектара;
на площадь превышающие 0,50 гектара - 100 тенге за 0,01 гектара.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-1 - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; пункт 27-1 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990903_ .
27-2) Земли населенных пунктов, занятые под территории, на которых осуществляется деятельность со взиманием сбора за право реализации товаров на рынках Республики Казахстан, автостоянки, автозаправочные станции облагаются налогом по ставкам на земли, занятые нежилыми строениями, сооружениями, участками, необходимыми для их содержания, а также санитарно-защитными зонами объектов, техническими и иными зонами, предусмотренным в приложении 4 к настоящей Инструкции, увеличенным в 10 раз.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-2 - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .

- елдi мекен қысқарып, ол басқа елдi мекеннiң құрамына енгiзiлсе (мәселен, жер салығы шаршы метр үшiн 0,5 теңге ставка бойынша алынатын жұмысшы поселкесi тамыз айында облыс орталығы - қаласының аймағына қосылды, ал мұнда мәртебесi есебiне неғұрлым көтерiңкi ставка қолданылады) қысқартылған елдi мекеннiң аумағында жаңа ставка келесi жылдан бастап қолданылуға тиiс.
33. Өнеркәсiп, көлiк, байланыс және ауылшаруашылығынан басқа мақсаттағы (шахталарды, карьерлердi қосқанда және олардың санитарлық, техникалық және басқа да зоналармен) елдi мекен аумағында бiрақ селитебтi аумақтан тыс орналасқан жерлерге 112-бапта көрсетiлген (Нұсқаулыққа N 4 қосымша), 70 процентке дейiн азайтылған ставка бойынша салық салынады. Азайтудың нақтылы көлемiн жергiлiктi өкiлеттi органдар тағайындайды.
Мысал:
Осы нұсқаудың 4-қосымшасына сәйкес Қостанай қаласындағы тұрғын үй емес құрылыстар орналасқан жерлерге базалық салық ставкасы 1 шаршы метр үшiн 3,25 теңге құрайды. Жарлықтың 107-бабының 4-тармағына сәйкес елдi мекендер жерлерiнiң базалық салық ставкасына Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен белгiленетiн коэффициент қолданылады. Елдi мекендер жерлерiне базалық салық ставкасы 1999 жылға арналып белгiленген коэффициент ескерiлiп 3,25 х 1,57 = 5,10 теңге құрайды. 113-баптың 3-тармағына сәйкес жергiлiктi өкiлдi органдардың жер салығының базалық ставкаларын жетпiс процентке дейiн азайтуға құқығы бар. Мұның өзiнде, төмендетiлген базалық ставканың шектi мөлшерi 3,57 теңге (5,10 х 70% = 3,57) болуы керек.
"Сәулет және қала құрылысы туралы" 1993 жылғы 22 қазандағы N 2473 Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 2-тармағына сәйкес тұрғын үй қорын, қоғамдық үй-жайлар мен ғимараттар, сондай-ақ санитарлық-қорғау аймақтарын орнатуды қажет етпейтiн жекелеген коммуналдық және өндiрiстiк объектiлер орналастыруға арналған елдi мекен аумағының бiр бөлiгi қоныс аумағы деп ұғынылады.
Игерiлген аумақтың шекарасын жергiлiктi өкiмет орындары белгiлейдi.
ЕСКЕРТУ. 33-тармақ 2-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрiнiң
1995.12.29. N 367 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 33-тармақтың 1-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 33-тармақтағы мысал жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы N 929
бұйрығымен. V990791_
VII. Өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс және басқа
ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерге салынатын
салық

при упразднении населенного пункта и включении его территории в состав другого населенного пункта (например, рабочий поселок, где земельный налог взимается по ставке 0,5 тенге за квадратный метр, с августа включен в черту города - областного центра, где действует более повышенная ставка за счет статуса) на территории упраздненного населенного пункта новая ставка должна применяться со следующего года.
33. Земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения (включая шахты, карьеры и их санитарно-защитные, технические и иные зоны), расположенные в черте населенных пунктов, но за пределами селитебной территории, облагаются налогом по ставкам, предусмотренным статьей 112 (приложение N 4 к Инструкции), сниженным до семидесяти процентов. Конкретные размеры снижения устанавливаются местными представительными органами.
Пример.
Базовая ставка налога на земли, занятые нежилыми строениями в г. Костанае согласно приложению 4 настоящей Инструкции составляет 3,25 тенге за 1 кв.метр. В соответствии с пунктом 4 статьи 107 Указа к базовой ставке налога на земли населенных пунктов применяется коэффициент, устанавливаемый постановлением Правительства Республики Казахстан. Базовая ставка налога на земли населенных пунктов с учетом коэффициента, установленного на 1999 год, составит 3,25 х 1,57 = 5,10 тенге. Согласно пункту 3 статьи 113 местные представительные органы имеют право понижать базовые ставки земельного налога до семидесяти процентов. При этом предельный размер сниженной базовой ставки должен составлять 3,57 тенге (5,10 х 70% = 3,57).
В соответствии с пунктом 2 статьи 1 Закона Республики Казахстан Z933200_ "Об архитектуре и градостроительстве" от 22.10.93 г. N 2473 под селитебной территорией понимается часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилищного фонда, общественных зданий и сооружений, а также отдельных коммунальных и производственных объектов, не требующих устройства санитарно-защитных зон.
Границы селитебной территории устанавливаются представителями местных органов власти.
Сноска. Пункт 33 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 367 и приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
VII. Налог на земли промышленности,
транспорта, связи, обороны и иного
не сельскохозяйственного назначения

34. Тиiстi кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру үшiн пайдалануға берiлген жер өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс жерi және өзге мақсаттағы жер деп танылады.
Көлiк жерiне темiр жол, су, әуе және автомобиль көлiгiнiң жерлерi жатады.
Магистралды труба құбырларының (газ құбырлары, мұнай құбырлары, су құбырлары) жерiне магистралды труба құбырлары кәсiпорындарына, мекемелерi мен ұйымдарына бақылау үйшiктерiн, компрессор станцияларын және труба құбырларының техникалық жобаларға сәйкес қалыпты пайдаланылуын қамтамасыз ететiн басқа да құрылыстарды орналастыру үшiн берiлген жер учаскелерi жатады.
Байланыс және электр энергиясын тарату желiлерiнiң жерiне осы желiлердiң пайдаланылуын жүзеге асырушы кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға әуедегi байланыс, радиоландыру және электр энергиясын тарату желiлерiнiң тiреуiштерi, үйлер, құрылыстар мен басқа да құрылғылар үшiн берiлген жер учаскелерi жатады.
Қазақстан Республикасының Қарулы күштерiнiң, Республикалық ұланның, шекара, iшкi және темiр жол әскерлерiнiң әскер бөлiмдерiн, әскери-оқу орындарын, кәсiпорындарын, мекемелерi мен ұйымдарын орналастырып, олардың қызмет етуi үшiн берiлген жер қорғаныс мұқтаждарына арналған жер деп танылады.
35. Елдi мекендерден тысқары орналасқан өнеркәсiп, көлiк, байланыс жерiне өзге ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерге салынатын салықтың базалық ставкалары осы Нұсқаулыққа тiркелген N 2 қосымшада келтiрiлген.
36. Өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс және өзге ауыл шаруашылық мақсатына арналмаған жерлерге салық салу бонитет балымен анықталатын жер сапасына байланысты.
Жұмыс iстеп тұрған заңды тұлғалар орналасқан жер учаскелерiнiң бонитет балын айқындау мүмкiн болмаған кезде, жер салығының мөлшерi шектес жатқан жердiң бонитет балы негiзiне алынып айқындалады.
37. Өнеркәсiп, көлiк, байланыс және өзге ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерге салынатын салық ставкаларын әрбiр жер пайдаланушы үшiн базалық ставкаларды негiзде ала отырып, жергiлiктi өкiмет органдары айқындап, бекiтедi.
38. Жергiлiктi өкiмет органдары өнеркәсiп, көлiк, байланыс және өзге ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерге салынатын салық ставкаларын учаскенiң орналасқан өңiрiне, коммуникациялардың болуына және басқа факторларға қарай 20 проценттен асырмай азайтуға немесе арттыруға құқығы бар.
39. Қорғаныс мұқтажына уақытша пайдаланылмайтын және ауыл шаруашылық мақсаттары үшiн басқа жер пайдаланушыларға берiлген жерге осы Жарлықтың 108 және 109-баптарында көзделген тәртiп пен шарттар негiзiнде салық салынады.

34. Землями промышленности, транспорта, связи, обороны и иного назначения признаются земли, предоставленные в пользование соответствующим предприятиям, учреждениям и организациям для осуществления возложенных на них задач.
К землям транспорта относятся земли железнодорожного, воздушного, водного и автомобильного транспорта.
К землям магистральных трубопроводов (газопроводов, нефтепроводов, водопроводов) относятся земельные участки, предоставленные предприятиям, учреждениям и организациям магистральных трубопроводов для размещения контрольных будок, компрессорных станций и других сооружений, охранных зон, обеспечивающих нормальную эксплуатацию трубопроводов в соответствии с техническими проектами.
К землям линий связи и электропередачи относятся земельные участки, предоставленные предприятиям, учреждениям и организациям, осуществляющими эксплуатацию этих линий, под опоры воздушных линий связи, радиофикации и электропередачи, здания, сооружения и другие устройства, охранные зоны.
Землями обороны признаются земли, предоставленные для размещения и деятельности войсковых частей, военно-учебных заведений, предприятий, учреждений и организаций Вооруженных Сил Республики Казахстан, Республиканской гвардии, пограничных, внутренних и железнодорожных войск.
Сноска. Пункт 34 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.
35. Базовые ставки земельного налога за расположенные вне населенных пунктов земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного не сельскохозяйственного назначения приведены в приложении N 2 к настоящей Инструкции.
36. Налогообложение земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного не сельскохозяйственного назначения зависит от качества земель, определяемого баллом бонитета. При невозможности определить балл бонитета земельных участков, занимаемых действующими юридическими лицами, размер земельного налога определяется исходя из балла бонитета смежно расположенных земель.
37. Ставки земельного налога на земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения для каждого землепользователя устанавливаются и утверждаются местными органами власти исходя из базовых ставок.
38. Местные органы власти имеют право понижать или повышать ставки налога на земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения, но не более чем на 20 процентов в зависимости от мест положения участка, наличия коммуникаций и других факторов.
39. Земли, временно не используемые для нужд обороны и предоставленные для сельскохозяйственных целей другим землепользователям, земельный налог взимается в порядке и на условиях, предусмотренных статьями 108 и 109 Указа.

40. Қорғаныс мұқтажы үшiн берiлген жер үшiн салық төлету тәртiбi мен шарттарын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi анықтайды.
VIII. Айрықша қорғалатын табиғат аумақтарына жер салығы
41. Айрықша қорғалатын табиғат аумақтарының жерлерiне мемлекеттiк табиғат, қорықтарының, оған биосфералық қорықтарды қоса, ұлттық табиғат парктерiнiң, дендрологиялық және зоологиялық парктердiң, ботаникалық бақтардың, мемлекеттiк табиғат заказниктерiнiң, табиғат ескерткiштерiнiң, орман резерваторларының жерлерi жатады.
Бұл жерлердiң құрамына, сондай-ақ айрықша экологиялық ғылыми, эстетикалық, тарихи-мәдени, рекреациондық және емдеу-сауықтыру мақсаттағы табиғат кешендерi мен нысандарының жер учаскелерi енгiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
42. Айрықша қорғалатын табиғат аумақтары жердiң құрамына кiретiн және заңды және жеке тұлғаларға ауыл шаруашылық мақсаты үшiн берiлген учаскелер ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер секiлдi ставкалар бойынша салық салынады (N 2 кесте).
Жергiлiктi өкiл органдары нақты жер иелену және жер пайдалануы үшiн жер учаскелерiнiң орналасуына, оның сумен қамтамасыз етiлуiне, өндiрiстiк және өзге шаруашылық жүргiзу шарттарына байланысты 20 проценттен асырмай азайтуға немесе арттыруға құқығы бар.
ЕСКЕРТУ. 42-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
43. Айрықша қорғалатын табиғат аумақтары жерлердiң құрамына кiретiн, заңды және жеке тұлғалардың иеленуiне немесе өзге мақсат үшiн пайдалануына берiлген учаскелер, ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатынынан басқасы өнеркәсiп, көлiк, байланыс және өзге ауыл шаруашылық мақсатына арналмаған жерлер секiлдi ставкалар бойынша салық салынады.
Жергiлiктi өкiмет органдары жерге жер салығының ставкасын учаскенiң орналасқан өңiрiне, коммуникациялар болуына және басқа факторларға қарай 20 проценттен асырмай азайтуға немесе арттыруға құқығы бар.
ЕСКЕРТУ. 43-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
IХ. Орман қорының жерлерiне салынатын салық
44. Ағаш өскен, сондай-ақ ағаш өспегенiмен, орман шаруашылығының мұқтаждары үшiн берiлген жер орман қорының жерi деп танылады.

40. Порядок и условия взимания налога на земли, предоставленные для нужд обороны, определяются Кабинетом Министров Республики Казахстан.
VIII. Налог на земли особо
охраняемых природных территорий
Сноска. Название раздела VIII - в новой редакции согласно приказу Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17.
41. К землям особо охраняемых природных территорий относятся земли государственных природных заповедников, включая биосферные заповедники, национальных природных парков, дендрологических и зоологических парков, ботанических садов, государственных природных заказников, памятников природы, лесных резерватов.
В состав этих земель включаются также земельные участки с природными комплексами и объектами, имеющими особое экологическое, научное, эстетическое, историко-культурное, рекреационное и лечебно-оздоровительное назначение.
Сноска. Пункт 41 - в новой редакции согласно приказу Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17.
42. Земельный налог за участки, входящие в состав земель особо охраняемых природных территорий, предоставленные юридическим лицам и гражданам для сельскохозяйственных целей, взимается по тем же ставкам, что и для земель сельскохозяйственного назначения (таблица N 2).
Для конкретных землевладений и землепользований, в зависимости от местонахождения земельного участка, его водообеспеченности, производственных и иных условий хозяйствования местные представительные органы имеют право повышать или понижать базы ставки земельного налога в пределах до 20 процентов.
Сноска. Пункт 42 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17.
43. Земельный налог за участки, входящие в состав земель особо охраняемых природных территорий, предоставленные юридическим лицам и гражданам во владение или пользование для иных целей, помимо сельскохозяйственных, исчисляется по тем же ставкам, что и для земель промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения.
Местные органы власти имеют право понижать или повышать ставки земельного налога на землю, но не более, чем на 20 % в зависимости от местоположения участка, наличия коммуникаций и других факторов.
Сноска. Пункт 43 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17.
IХ. Налог на земли лесного фонда
44. К землям лесного фонда относятся земли, покрытые лесами, а также не покрытые лесом, но предоставленные для нужд лесного хозяйства.

45. Орман қоры жерлерiнiң құрамына кiретiн және ауыл шаруашылығы мақсатына пайдаланылатын жерлерге жер салығын ауыл шаруашылығы мақсатына арналған жерлер секiлдi ставкалар бойынша салынады.
Жергiлiктi өкiл органдары нақты жер иеленуi және жер пайдалануы үшiн жер учаскелерiнiң орналасқан өңiрiне, оның сумен қамтамасыз етiлуiне, өндiрiстiк және өзге шаруашылық жүргiзу шарттарына байланысты жер салығының базалық ставкасын 20 процентке дейiнгi аралықта кемiту және арттыру құқығы бар.
46. Орман шаруашылығы мен су шаруашылығы органдарының үйлерi, ғимараттары және басқа объектiлерi тұрған орман қорының құрамына кiретiн жерлерге салынатын салық өнеркәсiп көлiк, байланыс және өзге ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер секiлдi ставкалар бойынша алынады.
Жергiлiктi өкiмет органдарына жер учаскелерiнiң қолайлы орналасуын ескере отырып (учаскелердiң орналасқан өңiрiне, коммуникациялардың болуына және басқа да факторларға) 20 проценттен асырмай азайтуға немесе арттыруға құқығы бар.
47. Ағаш дайындайтын пайдалану мақсатындағы ормандар орналасқан жерге салынатын салық есептеу сәтiнде қолданылып жүрген түбiрiнен босатылған ағаштың және ағаш шабу билетi (ордерi) бойынша басты пайдалану және орманды қалпына келтiру кесiмдi құнының бес процентi мөлшерiнде белгiленедi. Салық сомасы ағаш шабу билетiне (ордерiнде) жеке жолмен көрсетiлiп, ормандарды пайдалану үшiн төленетiн ақының құрамында төленедi.
Х. Су қорының жерлерiне салынатын салық
48. Су қоймалары (өзендер, көлдер, бөгендер, каналдар, iшкi теңiздер, аумақтық сулар), мұзарттар, батпақтар, гидротехникалық және басқа су шаруашылық құрылыстары алып жатқан жер, сондай-ақ су қоймаларының жағалауын тiлкем жерге арнап бөлiнген жер су қорының жерi деп танылады.
49. Су қоры жерлерiнiң құрамына кiретiн және ауыл шаруашылық мақсатына пайдаланылатын жерлерге салынатын салық ауыл шаруашылық мақсатындағы жер секiлдi ставкалар бойынша алынады.
Жергiлiктi өкiмет органдары нақты жер пайдалануы үшiн жер учаскесiнiң орналасқан өңiрiне, оның сумен қамтамасыз етiлуiне, өндiрiстiк және өзге де шаруашылық жүргiзу жағдайына байланысты жер салығы ставкасын 20 процентке дейiнгi аралықта арттыруға немесе кемiтуге құқығы бар.
50. Су қорларының құрамына кiретiн су шаруашылығы органдарының үйлерi, ғимараттары және басқа да объектiлерi орналасқан жерге салынатын салық өнеркәсiп, көлiк, байланыс және өзге ауыл шаруашылық мақсатына арналмаған жер секiлдi ставкалар бойынша алынады.
Жергiлiктi өкiмет органдарының салық ставкасын учаскенiң орналасқан жерiне, коммуникациялар болуына және басқа факторларға байланысты 20 проценттен асырмай азайтуға немесе арттыруға құқығы бар.
ХI. Салық салуды қайта қарау, қосымша есептелген және
азайтылған салық сомасын төлеу тәртiбi

45. Налог на земли, входящие в состав лесного фонда, используемые для сельскохозяйственных целей, взимается по тем же ставкам, что и для сельскохозяйственного назначения.
Для конкретных землевладений и землепользований в зависимости от местонахождения земельного участка, его водообеспеченности, производственных и иных условий хозяйствования местные представительные органы имеют право повышать или понижать базовые ставки земельного налогов в пределах до 20 процентов.
46. Налог на земли, входящие в состав лесного фонда, занятые зданиями, сооружениями и другими объектами лесного хозяйства и органов водного хозяйства, взимается по тем же ставкам, что и для земель промышленности, транспорта, связи и иного несельскохозяйственного назначения.
Местным органам власти предоставлено право с учетом благоприятных условий размещения земельных участков (местоположение участка, наличия коммуникаций и других факторов) понижать или повышать ставки земельного налога на земли, но не более, чем на 20 процентов.
47. Налог на земли лесного фонда и колхозных лесов, занятые лесами эксплуатационного назначения, в которых проводится заготовка древесины, определяется в размере пяти процентов от такс на древесину, отпускаемую на корню, действующих на момент исчисления налога и разрешенного по лесорубочному билету (ордеру) объема заготовки древесины по рубкам главного пользования и лесовосстановительным рубкам. Сумма налога указывается в лесорубочном билете (ордере) отдельной строкой и вносится лесозаготовителями в состав платы за пользование лесами.
Х. Налог на земли водного фонда
48. Землями водного фонда признаются земли, занятые водоемами (реками, озерами, водохранилищами, каналами, внутренними морями, территориальными водами), ледниками, болотами, гидротехническими и другими водохозяйственными сооружениями, а также земли, выделенные под полосы отвода по берегам водоемов.
49. Налог на земли, входящие в состав водного фондов, используемые для сельскохозяйственных целей, взимается по тем же ставкам, что и для сельскохозяйственного назначения.
Для конкретных землепользований, в зависимости от местонахождения земельного участка, его водообеспеченности, производственных и иных условий хозяйствования местные органы власти имеют право повышать или понижать базы ставки земельного налога в пределах до 20 процентов.
50. Налог на земли, входящие в состав водного фондов, занятые
зданиями, сооружениями и другими объектами водного хозяйства,
взимается по тем же ставкам, что и для земель промышленности,
транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения.
Местные органы власти имеют право понижать или повышать ставки
земельного налога на земли, но не более, чем на 20 процентов в
зависимости от местоположения участка, наличия коммуникаций и других
факторов.
ХI. Порядок пересмотра обложения и
уплаты доначисленных и уменьшенных сумм налога

51. Жер салығын төлеуге уақытылы тартылмаған төлеушiлер кем дегенде осының алдындағы бес жыл үшiн салық төлеуге тартылады. Салық төлеушi салық салу кезеңi аяқталғаннан кейiн 5 жыл iшiнде ақшаны қайтаруды немесе артық төленген жер салығының сомасын есепке алуға құқылы.
52. Жер салығын есептелген кезде әрбiр төлемнiң жалпы сомасы 1 теңгеге дейiн дөңгелектенедi, 50 тиыннан кем сома есепке алынбайды, ал 50 тиын және одан көп тиын 1 теңгеге дейiн дөңгеленедi.
ХII. Жер салығы бойынша есептердi тексеру тәртiбi
53. Жер салығы бойынша есептердi салық инспекторлары салық инспекциялар органдары басшылары белгiленген мерзiмге кәсiпорынға, мекемеге және ұйымға барып, құжаттармен танысу арқылы тексередi.
ЕСКЕРТУ. 53-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы N 929
бұйрығымен. V990791_
54. Құжаттарды тексермес бұрын камеральдық тексеру (жергiлiктi жерге бармай) жүргiзiледi, оны салық инспекторлары әрбiр есеп бойынша жүзеге асырады. Бұл орайда есептердi жасау кезiнде жол берiлген ықтимал қателердiң бетiн ашу мақсатында өткен жылдың есебiмен салыстырғанда жер учаскелерiнiң көлемi дұрыс көрсетiлген бе, ставкалар дұрыс қолданылған ба, төлемдер дұрыс есептелiп, есептелген сомалар төлем мерзiмдерi бойынша дұрыс бөлiнген бе, жер салығының есебiне талдама кестелер тiркелген бе, жоқ па - осыны анықтау қажет.
ЕСКЕРТУ. 54-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы N 929
бұйрығымен. V990791_
55. Тексеру аяқталғаннан кейiн акт жасалып, оны тексеру кезiнде анықталған барлық тәртiп бұзу көрiнiстерi көрсетiлiп, қосымша есептелген немесе қосылған салық сомаларының, сондай-ақ қаржы санкцияларының егжей-тегжейлi есебi жасалып, оларды төлеу мерзiмдерi көрсетiледi. Актiнiң көшiрмесi заңды тұлғаға тапсырылады, ал қосымша есептелген немесе қосылған сомалардың есебi төлеушiнiң дербес шотына тиiстi белгi қою үшiн тапсырылады.
ХIII. Салық төлеушiлердiң жауапкершiлiгi мен салық
органдарының бақылауы
56. Заңды тұлғаларға берiлген жер учаскелерi үшiн салықтың дұрыс есептелiп, уақытылы төленуi жөнiнде жауапкершiлiк олардың басшыларына жүктеледi.
57. Уақытылы төленбеген салық сомасы, соның iшiнде ағымдағы төлемдер бюджетке, осы сома төленген күнi, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн (төлем жасау күнiн қосқанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 есе мөлшерiнде өсiм есептелiп, өндiрiп алынады.
58. Жер учаскесi көлемiнiң белгiленген бөлу нормасынан тыс бөлiгi үшiн салық үш есе көп мөлшерде тек 1995 жылдың 1 жартысында ғана алынады. Жер көлемiнiң артық болуын жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аудандық (қалалық) комитеттер белгiленген тәртiппен бекiтiлген жер бөлу нормалары бойынша анықтайды. Сондай-ақ жер учаскесiнiң шекарасын белгiлеу кезiнде бұрынғы жылдары жүзеге асырылған жер бөлу жөнiндегi жерге орналастыру iсiнiң материалдары пайдаланылады.

51. Плательщики, своевременно не привлеченные к уплате
земельного налога, привлекаются к обложению не более чем за пять
предшествующих лет. Налогоплательщики вправе потребовать возврата
денег или зачета излишне уплаченной суммы земельного налога в
течение 5 лет после окончания периода налогообложения.
52. При исчислении земельного налога общая сумма каждого
платежа округляется до 1 тенге, сумма менее 50 тиын из расчета
исключается, а 50 тиын и более округляется до 1 тенге.
ХII. Порядок проверки
расчетов по земельному налогу
53. Расчеты по земельному налогу проверяются документально с выходом на предприятие, в учреждение и организацию налоговыми инспекторами в сроки, установленные руководителями налоговых органов.
Сноска. В пункт 53 внесены изменения - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
54. Документальной проверке предшествует камеральная проверка (без выхода на место), которая производится налоговыми инспекторами по каждому расчету. При этом в целях выявления возможных ошибок, допущенных при составлении расчетов, необходимо выяснить правильно ли показана площадь земельных участков по сравнению с расчетом истекшего года, правильно ли применены ставки, исчислены платежи и распределены начисленные суммы по срокам уплаты, приложены ли к расчету земельного налога, разработочные таблицы.
Сноска. В пункт 54 внесены изменения - приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ .
55. После окончания проверки составляется акт, в котором указываются все выявленные при проверке нарушения и делается подробный расчет дополнительно исчисленных или сложенных сумм налога, а также финансовых санкций с указанием сроков их уплаты. Копия акта вручается юридическому лицу, а расчет дополнительно начисленных или сложенных сумм передается для производства соответствующей отметки в лицевом счете плательщика.
ХIII. Ответственность плательщиков
и контроль налоговых органов
56. Ответственность за правильность исчисления и своевременность уплаты за земельные участки, предоставленные юридическим лицам, возлагается на руководителей.
57. Своевременно не уплаченные суммы земельного налога, в том числе текущие платежи, взыскиваются в бюджет с начислением пени в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
58. Налог за часть площади земельного участка сверх установленной нормы взимается в трехкратном размере только в I полугодии 1995 года. Превышение площади устанавливается районными (городскими) комитетами по земельным отношениям и землеустройству по утвержденным в установленном порядке нормам отвода земель.
Используются также материалы землеустроительного дела по отводу
земель, выполненного в прошлые годы при установлении границ
земельного участка в натуре.

59. Жер салығын есептеудiң дұрыстығы мен дер кезiнде төленуiн бақылауды Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес салық органдары жүзеге асырады.
ХIV. Жер салығы бойынша жеңiлдiктер
60. Қорға сақталған жерлер және әдетте, табиғат қорғау мен тарихи-мәдени, айрықша қорғалатын табиғат аумақтары, орман және су қорының жерлерi осы Жарлықтың 117, 119, 121-баптарында көрсетiлген жерлерден басқасында, салық салуға жатпайды.
ЕСКЕРТУ. 60-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
61. Елдi мекендердiң жалпы пайдалануындағы жер учаскелерiнен салық алынбайды, сондай-ақ жалпы пайдаланудағы мемлекеттiк автомобиль жолдарының желесi орналасқан.
Елдi мекендердегi жалпы пайдаланылатын жерлерге алаңдар, көшелер, өткелдер, жолдар, жағалаулар, парктер, бульварлар, су қоймалары, пляждар және халықтың қажеттерiн қанағаттандыруға арналған басқа да нысандар орталықтандырылған және орналастыруға арналған жерлер жатады.
ЕСКЕРТУ. 61-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.12.29.
N 367 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 61-тармақтың 2-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
62. Жер салығын төлеуден:
1) балаларды сауықтыру мекемелерi, қорықтар, ұлттық, дендрологиялық және зоологиялық парктер, ботаника бақтары, зираттар;
2) мемлекеттiк мекемелер, кәсiпкерлiк қызмет үшiн пайдаланылатын және жалға берiлген жер учаскелерiнен басқа;
2-1) қызметтiң негiзгi түрi ғылым мен кiтапханалық қызмет көрсету саласындағы жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындау болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;
2-2) ғылыми кадрларды мемлекеттiк аттестациялау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік кәсiпорын;
2-3) қызметiнiң негiзгi түрi театр-көріністiк және (немесе) концерттiк шараларды жүзеге асыру, тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау жөнiнде, балалар, қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мен әлеуметтiк қамтамасыз ету саласында, спорт саласында қызмет көрсету болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;
3) Қазақстан Республикасы мүгедектерiнiң ерiктi қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Ақыл-есi мен дене бiтiмiнiң кемiстiгi бар балалар мен жасөспiрiмдер әлеуметтiк бейiмдеу және еңбек ету қабiлетiн қалпына келтiру орталығы, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерiнiң Қазақ республикалық ұйымы (кәсiпорындарсыз) Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты Ай және Қызыл Крест Ұлттық қоғамы (кәсiпорындарынсыз), балалардың қайырымдылық қорлары (кәсiпорындарынсыз);

59. Контроль за правильностью исчисления и своевременностью
уплаты земельного налога осуществляется налоговыми органами в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
ХIV. Льготы по земельному налогу
[
06_02_06
]
60. Не подлежат налогообложению:
земли запаса, земли природоохранного, историко-культурного,
особо охраняемых природных территорий, лесного и водного фондов, за
исключением земель, указанных в статьях 41-50, настоящей
Инструкции.
Сноска. Пункт 60 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от
23 января 1997 года N 14-1-/17.
61. Налог не взимается с земельных участков:
1) общего пользования населенных пунктов;
2) занятых сетью государственных автомобильных дорог общего
пользования;
3) занятых под строительство в городе Астана на период строительства
не более трех лет;
4) занятых под объекты, находящиеся на консервации по решению
Правительства Республики Казахстан.
К землям общего пользования населенных пунктов относятся земли, занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, бульварами, водоемами, пляжами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения.
Сноска. Пункт 61 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 367 и приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.
62. От уплаты земельного налога освобождаются:
1) оздоровительные детские учреждения, заповедники, национальные, дендрологические и зоологические парки, ботанические сады и кладбища;
2) государственные учреждения, кроме земельных участков, используемых для предпринимательской деятельности и предоставленных в аренду;
2-1) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является выполнение работ (оказание услуг) в области науки и библиотечного обслуживания;
2-2) государственное предприятие, осуществляющее функции в области государственной аттестации научных кадров;
2-3) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является осуществление театрально-зрелищных и (или) концертных мероприятий, оказание услуг по хранению историко-культурных ценностей, в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, в области спорта;
3) добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество слепых, Казахское общество глухих, центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушением умственного и физического развития, Казахская республиканская организация ветеранов войны в Афганистане (без предприятий), Национальное общество Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан (без предприятий) и детские благотворительные фонды (без предприятий);

4) мүгедектер жалпы қызметкерлер санының кемiнде 50 процентi құрайтын өндiрiстiк кәсiпорындар мен ұйымдар - есептi кезеңде алынған табыстың кемiнде 50 процентiн мүгедектердi әлеуметтiк қорғауға нақтылы пайдаланған жағдайда;
5) Қазақстан Ұлттық Банкi, оның филиалдары, өкiлдiктерi мен ұйымдары;
6) Ауылшаруашылық мақсаты үшiн иеленуге немесе өнiмдiлiгi аз жерлердi алған Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғалары, пайдаланудың алғашқы он жылында;
7) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылар, оларға теңестiрiлген адамдар, I, II және III топтағы мүгедектер, сондай-ақ бала кезiнен мүгедектiң ата-анасының бiреуi босатылады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 28 сәуiрдегi U952247_ "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Заң күшi бар Жарлығында былай деп белгiлендi, бiрiншi дүниежүзiлiк, азамат және Ұлы Отан соғыстары кезiнде, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағын қорғау жөнiндегi басқа да ұрыс операциялары кезiнде iс үстiндегi армия мен флот құрамына кiрген бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткен, әскери қызметшiлер, азамат және Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын күрес жүргiзушiлерi соғысқа қатысушылар деп танылады.
Жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестiрiлген адамдар деп мыналар танылады:
Ұлы Отан соғысы кезiнде өздерi қорғауға қатысқан қалалардағы қызметi iс үстiндегi армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарға есептелетiн әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар;
Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының, ерiктi жалдама құрамаларының адамдары яки сол кездерде қорғауға қатысуы майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарға есептелетiн қалаларда болған адамдар;
Ұлы Отан соғысы кезiнде iс үстiнде армия мен флоттың құрамына кiрген бөлiмдердiң, штабтар мен мекемелердiң құрамында полк баласы (тәрбиеленушiсi) және теңiзшi бала ретiнде болғандар;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс жылдарында шетелдердiң аумағында фашистiк Германия мен оның одақтастарына қарсы күрес қимылдарына партизан отрядтары, астыртын топтар және басқа да антифашистiк құрамалар құрамында қатысқан адамдар;
Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрамаларының, кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтерiлу құрамының, бұрынғы КСР Одағы Балық өнеркәсiбi халық комиссариатының, Теңiз және өзен флотының, Солтүстiк теңiз жолы Бас басқармасының ұшу-көтерiлу құрамының Ұлы Отан соғысы кезiнде әскери қызметшiлер жағдайына көшiрiлген және ұрыс майдандарының тылдағы шептерi, флоттардың жедел аймақтары шегiнде iс үстiндегi армия мен флот мүдделерiне орай мiндеттер атқарған қызметкерлердi, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезiнде басқа мемлекеттердiң порттарында тұтқындалған көлiк флоты кемелерi экипаждарының мүшелерi;
құрсау кезiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "құрсаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлерде, геттоларда және басқа да қамау орындарында бұрын қамауда болған жасы кәмелетке толмаған тұтқындар;
басқа мемлекеттердiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушы Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде), жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк тасу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль-батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы КСР Одағына жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн Ауғанстанға ұшып барып тұрған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi, Ауғанстандағы совет жауынгерлерiне қызмет көрсеткен жараланған, контузия болған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;

4) производственные предприятия и организации, в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа работников, при условии фактического использования в отчетном периоде не менее 50 процентов полученных доходов на социальную защиту инвалидов;
5) Национальный банк Казахстана, его филиалы, представительства и организации;
6) юридические и физические лица Республики Казахстан, получившие во владение или пользование для сельскохозяйственных целей нарушенные или малопродуктивные земли, на первые десять лет пользования;
6-1) республиканское государственное предприятие, созданное на базе имущества объектов комплекса "Байконур", по земельным участкам, включенным в комплекс "Байконур";
7) участники Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, приравненные к ним лиц, инвалиды I, II и III группы, а также одного из родителей инвалида с детства.
Указом Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона U952247_ "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц приравненных к ним" от 28 апреля 1995 года установлено, что участниками войны признаются военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период первой мировой, гражданской и Великой Отечественной войн, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизаны и подпольщики гражданской и Великой Отечественной войн.
Лицами, приравненными по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны, признаются:
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитываются в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитываются в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистких формирований;
работников спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флотов, летно-подъемного состава Главсевморпути, переведенных в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнивших задачи в интересах действующих армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членов экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалями "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
участники боевых действий на территории других государств, а именно:
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призвавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершившие вылеты на боевые задания в Афганистане с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживающие советский воинский контингент в Афганистане, получившие, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;

1986-1987 жылдары Чернобыль АЭС-ындағы апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар.
Жеңiлдiк аталған жеңiлдiкке құқығы туралы тиiстi куәлiктер немесе дәрiгерлiк-еңбек сараптамалық комиссияның анықтамасы негiзiнде берiледi.
8) салық төлеушiге инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм-шартқа сәйкес келiсiм-шарт жасау сәтiнен бастап 5 жылға дейiнгi мерзiмге жер салығын төлеуден босатылуы мүмкiн;
Жер салығы бойынша жеңiлдiктер берудiң нақты мерзiмдерi мен мөлшерлерi әрбiр салық төлеуші бойынша келiсiм-шартта және экономиканың негізгі капиталы мен басым секторына инвестициялар мөлшерлері қарай белгiленедi.
Келісiм-шарт бойынша инвестициялар бойынша уәкiл органмен жасалынған стандарттық жеңiлдiктердi беруде стандарттық жеңiлдiктердi анықтау базасы болып жаңа және қосымша iске косылған жер учаскелерi болып табылады.
Жеңiлдiктер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгінiң Жер ресурстарын басқару жөнiндегi Комитет берген анықтама негiзiнде беріледi.
Аталған жеңiлдiк берiлген келісiм-шарт бұзылған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" заң күшi бар Жарлығында көзделген тиiстi айыппұл санкцияларын қолдана отырып салық төлеушi қызметiнiң бүкiл кезеңiнде жер салығы бюджетке есептелуге және енгiзiлуге жатады, яғни мерзiмi өткен әр күн үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасы мөлшерiнде өсiм есептеле отырып жер салығының бүкiл сомасы өндiрiлiп алынады. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен шарттасқан контрактiге сәйкес салық төлеушiлер:
осы нұсқаулықтың 24, 27, 35 тармақтарының негiзгi ставкаларына сәйкес контракт жасасқан күннен 5 жылғы мерзiмге дейiн 100%;
басқа мерзiмге дейiн осы нұсқаулықтың 24, 27, 35 тармақтарының негiзгi ставкаларына сәйкес контракт жасасқан күннен 5 жылғы мерзiмге дейiн 50%.
Жер салығы бойынша жеңiлдiк берудiң нақты мерзiмi мен мөлшерi әрбiр салық төлеушiге контракт бойынша басымдылығына, жағдайының уақытына және жобаның пайдалылығына байланысты белгiленедi.
Осыған байланысты жеңiлдiк берiлген контрактiнi бұзған кезде, жер салығы есептеуге және салық төлеушiнiң барлық қызмет мерзiмiндегi Қазақстан Республикасының салық заңында көзделген тиiстi айыппұл санкциясын қолданып бюджетке төлемi жатады, яғни әрбiр ұзартылған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қосымша қаржы ставкасының 1,5 есе мөлшерiндегi өсiмi есептелiп жер салығының барлық сомасы өндiрiлiп алынады.
9) жұмыспен түзету мекемелері, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық атқарушы жүйесінің еңбекпен түзеу мекемелерінің республикалық мемлекеттік кәсіпорындары;
10) медициналық көмек (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) және (немесе) сондай қызметтен түсетін кіріс жылдық жиынтық кіріс көлемінің кемінде 50 процентін құрайтын жағдайда сол қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша мектепке дейінгі балалар,
орта, арнаулы орта және жоғары білім беру саласындағы білім беру
қызметтерін көрсетуге байланысты қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
ЕСКЕРТУ. 62-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1995.12.29. N 367 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 62-тармақ 8-тармақшамен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгiнiң 1997.04.21. N 80 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 62-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетi төрағасының 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
V970069_
ЕСКЕРТУ. 62-тармақтың 2-тармақшасы өзгертілді, 2-1), 2-2), 2-3), 9),
10) тармақшалармен толықтырылды, 8) тармақша жаңа
редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс  министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы N 310 бұйрығымен.
V990791_
ЕСКЕРТУ. 62-тармақтың 8) тармақшасының 1-абзацы жаңа редакцияда, 2-3
абзацтар алынып тасталынды, 4-абзацы  және
9) тармақшасы толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990903_
63. Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген, Ақмола қаласында
құрылыс салушы заңды тұлғалар, бiрақ бес жылдан артық емес, құрылысқа
байланысты қызметi кезiнде.
ЕСКЕРТУ. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетi төрағасының 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
V970069_
64. 62-тармақтың 1)-5), 9), 10) тармақшаларындағы көрсетiлген заңды
тұлғалар оның пайдалануына немесе жалға беру кезiнде жерге салық
төлеуден босатылмайды.
ЕСКЕРТУ. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетi төрағасының 1997.12.29. N 1
бұйрығымен.
V970069_
ЕСКЕРТУ. 64-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс  министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы N 310 бұйрығымен.
V990791_
65. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша конверсияланатын
нысандары орналасқан жерлер.
ЕСКЕРТУ. 65-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.23. N 14-1-17 бұйрығымен.
Бас салық инспекциясының
бастығы - Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң бiрiншi
орынбасары
N 1 Қосымша
А К Т
___________________________ауданы__________________облысының
____________________________________________________________
(жер иемдену немесе жер пайдалану атауы)
________________________________аумағын сараптамалық бағалау
___________________облысы___________________________аудандық
әкiмшiлiктiң сарапшылық комиссиясы мына құрамда:

лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях.
Льгота предоставляется на основании соответствующих удостоверений о праве на указанную льготу или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии;
8) налогоплательщикам в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям может быть предоставлено освобождение от уплаты земельного налога на срок до 5 лет с момента заключения контракта.
Конкретные сроки предоставления льгот по земельному налогу устанавливаются по каждому налогоплательщику в контракте и в зависимости от объемов инвестиций в основной капитал и приоритетного сектора экономики.
При предоставлении стандартных льгот по контракту, заключенному с уполномоченным органом по инвестициям базой определения стандартных льгот являются новые или дополнительно задействованные земельные участки.
Льготы предоставляются на основании справки, выданной Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
При расторжении контракта, в соответствии с которым была предоставлена указанная льгота, земельный налог подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением соответствующих штрафных санкций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", то есть взыскивается вся сумма земельного налога с начислением пени в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки;
9) исправительные учреждения, республиканские государственные предприятия исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
10) организации, осуществляющие деятельность, связанную с оказанием медицинской помощи (за исключением косметологических услуг), и (или) образовательных услуг в сфере детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, при условии, что доходы от такой деятельности составляют не менее 50 процентов в объеме совокупного годового дохода.
Сноска. Пункт 62 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 367 и Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 21 апреля 1997 года N 80; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; приказом МГД РК от 14 февраля 2000 года N 134 V001101_ .
63.
Сноска. Пункт 63 - исключен согласно приказу Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.
64. Юридические лица, указанные в подпунктах 1)-5),9),10) пункта
62, не освобождаются от уплаты налога на землю при передаче ее в
пользование или аренду.
При сдаче ими в аренду части здания земельный налог рассчитывается
исходя из размера земельного налога, который приходится на 1 кв. метр
общей площади помещения здания, и площади части здания, сдаваемой в
аренду.
Пример.
В г.Астане библиотека (государственное учреждение) сдает в аренду
часть здания площадью 150 кв. метров. Общая площадь помещения библиотеки -
600 кв. метров. Площадь земельного участка, занятого зданием библиотеки и
предназначенного для его обслуживания - 1000 кв. метров. Размер земельного
налога, подлежащего уплате за 1999 год, определяется следующим образом:
1) сумма земельного налога по земельному участку площадью 1000 кв.м.:
1000 кв.м х 10 тенге х 1,57 = 15700 тенге
где:
10 тенге - базовая ставка земельного налога на земли, занятые
нежилыми строениями, сооружениями, участками, необходимыми
для их содержания, а также санитарно-защитными зонами
объектов, техническими и иными зонами по г.Астане
согласно приложению 4 к настоящей инструкции;
1,57 -     коэффициент, установленный Правительством Республики
Казахстан на 1999 год;
2) определяем сумму земельного налога за 1 кв.метр площади помещения
библиотеки:
15700:600=26,17 тенге
3) определяем сумму земельного налога, приходящуюся на сдаваемую в
аренду площадь библиотеки:
150 кв.м. х 26,17 тенге = 3925,5 тенге
Согласно п. 52 настоящей инструкции при исчислении земельного налога общая сумма платежа округляется до целых тенге, сумма менее 50 тиын из расчета исключается, а сумма 50 тиын и более округляется до 1 тенге. Сумма земельного налога, следовательно, составит 3926 тенге.
Сноска. Пункт 64 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Министерства государственных доходов от 3 мая 1999 г. N 310 V990791_ ; приказом МГД РК от 14 февраля 2000 года N 134 V001101_ .
65.
Сноска. Раздел ХIV - дополнен пунктом 65 приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 23 января 1997 года N 14-1-/17; исключен согласно приказу Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.
Первый заместитель Министра
финансов Республики Казахстан
Приложение N 1
к Инструкции Главной
налоговой инспекции
Министерства финансов
Республики Казахстан N 34
АКТ
экспертной оценки территории___________________________________
(наименование землевладения или
____________________________________________________________________
землепользования)
______________________района__________________________области
Экспертная комиссия___________________________________районной
администрации______________________________области в составе:

1. Төраға __________________________________________________
(жергiлiктi өкiмет органы өкiлiнiң тегi, аты-жөнi)
2. Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аудандық
өкiлi ______________________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
3. ______________________________________институт филиалының
топырақтанушысы ____________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
4. Өкiл ____________________________________________________
(жер иемденушiнiң немесе жер пайдаланушының тегi,
аты-жөнi)
____________________________________________________________
(жер иемдену және жер пайдалану атауы
__________________________________________топырақ жамылғысын
анықтау жөнiнде осы акт жасалды.
Жоғарыда аталған шаруашылық аумақтарын етене аралап шығу
нәтижесiнде анықталды, ол __________________________________
___________________кiшi аймақта орналасқан және оның топырақ
(кiшi аймақ топырағының атауы)
жамылғысы бүтiндей__________________________________________
(негiз топырақ түрлерiнiң және олардың
_____________________тұрады.
жиынтығының атауы)
Осының негiзiнде облыстық бонитет шкаласын және көршi
шаруашылықтардың бонитет балын ескере отырып_____________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(олардың атауын келтiру)
_____________облысы________________ауданының________________
____________________________________________________________
(жер иемдену немесе жер пайдалану атауы)
бонитет балы _____________________ тең деп белгiленедi.
(әрiппен)
Комиссия төрағасы
Комиссия мүшесi
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
Бас салық инспекциясының
Нұсқауына N 2 қосымша
"___" мамыр 1995 ж. N ____
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерге салынатын жер
салығының базалық ставкалары:

1. Председатель________________________________________________
(фамилия, имя, отчество представителя местного
_______________________________________________________________
органа власти)
2. Представителя районного Комитета по земельным отношениям и
землеустройству_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
3. Почвоведа___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
филиала института___________________________________________________
4. Представителя_______________________________________________
( ф.и.о. землевладельца или землепользователя)
составила настоящий акт по определению качества почвенного покрова
____________________________________________________________________
(наименование землевладения или землепользования)
В результате натурного объезда территории вышеназванного
хозяйства установлено, что оно находится в подзоне__________________
(наименование
____________________________________и его почвенный покров в целом
почвенной подзоны)
представлен_________________________________________________________
(наименование господствующих почвенных разновидностей и
____________________________________________________________________
их комплексов)
На этом основании, с учетом областной бонитировочной шкалы и
баллов бонитета соседних хозяйств___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(перечислить их названия)
балл бонитета_______________________________________________________
(наименование землевладения или землепользования)
_______________________района____________________________области
устанавливается равным______________________________________________
(прописью)
Председатель комиссии
Члены комиссии
Приложение N 2
к Инструкции Главной
налоговой инспекции
Министерства финансов
Республики Казахстан N 34
Базовые ставки земельного налога на земли сельскохозяйственного
назначения:

1. Далалық және қуаң далалық аймақтардың кәдiмгi және оңтүстiк қара
топырақты, күңгiрт қызыл қоңыр және қызыл қоңыр топырақты жазықтағы
аумақтары жерлерiне, сондай-ақ тау бөктерлерiндегi күңгiрт (сұрғылт
қоңыр), қызыл қоңыр (қоңыр) сұр топырақты және тау бөктерлерiндегi қара
топырақты аумақтарға бонитет балына бара-бар жер салығының 1-га алаңға
теңгемен және тиынмен шаққанда мынадай базалық ставкалары белгiленедi:
_________________________________________________________________
NN !  Бонитет  !   Салық    !         Аралық маңызы
р/с!   балы    !  ставкасы  !____________________________________
!           !            ! бонитет балы   !   салық ставкасы
_________________________________________________________________

1. На земли степной и сухостепной зон равнинных территорий с
черноземами обыкновенными и южными, темно-каштановыми и каштановыми
почвами, а также предгорных территорий с сероземами темными
(серо-каштановыми), каштановыми (коричневыми) и черноземами
предгорными устанавливаются следующие базовые ставки земельного
налога пропорционально баллам бонитета в тенге и тиынах на 1 га
площади:
--------------------------------------------------------------------
NN !       Балл       !   Ставка    !   Промежуточные значения
п/п !     бонитета     !   налога    !------------------------------
!                  !             ! балл бонитета !ставка налога
--------------------------------------------------------------------

4. Талдықорған қаласы
5. Текелі қаласы
Атырау облысы
6. Атырау қаласы
Шығыс Қазақстан облысы
7. Өскемен қаласы
8. Зырян қаласы
9. Лениногор қаласы
10. Курчатов қаласы
11. Семей қаласы
Батыс Қазақстан облысы
12. Орал қаласы
Жамбыл облысы
13. Тараз қаласы
Қарағанды облысы
14. Қарағанды қаласы
15. Балхаш қаласы
16. Жезқазған қаласы
17. Қаражал қаласы
18. Приозер қаласы
19. Сарань қаласы
20. Теміртау қаласы
21. Шахтинск қаласы
Қостанай облысы
22. Қостанай қаласы
23. Арқалық қаласы
24. Лисаковск қаласы
25. Рудный қаласы
Қызылорда облысы
26. Қызылорда қаласы
Маңғыстау облысы
27. Ақтау қаласы
28. Жаңаөзен қаласы
Павлодар облысы
29. Павлодар қаласы
30. Ақсу қаласы
31. Екібастұз қаласы
Солтүстік Қазақстан облысы
32. Петропавл қаласы
33. Көкшетау қаласы
Оңтүстік Қазақстан облысы
34. Шымкент қаласы
35. Арыс қаласы
36. Кентау қаласы
37. Түркістан қаласы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 34 нұсқауына
7 қосымша
ЕСКЕРТУ. 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990903_
Жер салығы бойынша ағымдағы
төлемдер есебі
Кәсіпорын
(бірлестік, ұйым)
мөртабаны                           _______________
(банк шоттары)
СТТН
___________________________       ____________________________бойынша
(салық төлеушінің мекен-жайы)           (заңды тұлға атауы)
______________________
(телефон)
__________________________________________________________________________
Салық салынатын   Жер учаскесінің   1 га немесе 1 шаршы     Жер салығының
объектілер тіз.     көлемі           метрге ставка         сомасы, теңге
бесі және олардың  (га, шаршы метр)
орналасқан жері
__________________________________________________________________________
Жиынтығы:
__________________________________________________________________________
Барлығы жер салығын төлеуге тиесілі
Мынадай мерзімдерде:
____жылғы 20 ақпанға дейін ____ теңге   _____жылғы 20 тамызға дейін__теңге
____жылғы 20 мамырға дейін ____ теңге   ____жылғы 20 қарашаға дейін__теңге
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі
Біз осы есепте көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен шындығы үшін
заң алдында жауап береміз.
Басшы___________       __________
(аты-жөні)        (қолы)
Бас бухгалтер ___________  __________
(аты-жөні)   (қолы)
____________күні           МО
Есеп жасау бойынша қызмет көрсеткен аудитор
___________________           __________
(аты-жөні, СТТН)             (қолы)
МО
Салық органының басшысы ________________   _______________
(аты-жөні)           (қолы)
Бөлім бастығы ______________ ______________
(аты-жөні)      (қолы)
Ескерту. Ауыл шаруашылығы жер пайдаланушылары мен жер иелері үшін жер
салығын төлеу мерзімі - ағымдағы жылдың 1 қазанынан кешеуілдетпеу. Жер
салығы бойынша есепті ағымдағы жылдың 15 ақпанынан кешеуілдетпей
объектілер орналасқан жердегі салық комитетіне ұсынылады. Ай ішінде оның
ұсынылған сәтімен жер салығы қосымша декларация салық жылы ортасында қайта
жүргізілген жер учаскесі бойынша түседі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 34 нұсқауына
8 қосымша
ЕСКЕРТУ. 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990903_
Жер салығы бойынша
өзгерістер есебі
Кәсіпорын
(бірлестік, ұйым)
мөртабаны                           _______________
(банк шоттары)
СТТН
___________________________       _____________________________бойынша
(салық төлеушінің мекен-жайы)           (заңды тұлға атауы)
______________________
(телефон)
__________________________________________________________________________
Салық салынатын   Жер учаскесінің   1 га немесе 1 шаршы     Жер салығының
объектілер тіз.     көлемі           метрге ставка         сомасы, теңге
бесі және олардың  (га, шаршы метр)
орналасқан жері
__________________________________________________________________________
1                   2                  3                     4
__________________________________________________________________________
Жиынтығы:
__________________________________________________________________________
Барлығы жер салығын төлеуге тиесілі
мынадай мерзімдерде:
_____жылғы 20 ақпан дейін ____ теңге   _____жылғы 20 тамыз дейін__ теңге
_____жылғы 20 мамыр дейін ____ теңге   _____жылғы 20 қараша дейін __теңге
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі
Біз осы есепте көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен шындығы үшін
заң алдында жауап береміз.
Басшы___________       __________
(аты-жөні)        (қолы)
Бас бухгалтер ___________  __________
(аты-жөні)   (қолы)
____________күні           МО
Есеп жасау бойынша қызмет көрсеткен аудитор
___________________           __________
(аты-жөні, СТТН)             (қолы)
МО
Салық органының басшысы ________________   _______________
(аты-жөні)           (қолы)
Бөлім бастығы ______________ ______________
(аты-жөні)      (қолы)
Ескерту. Есеп жер учаскесінің көлемі өзгерген күннен бастап 30
күнтізбелік күн ішінде салық органына тапсырылады.

4. г. Талдыкорган
5. г. Текели
Атырауская область
6. г. Атырау
Восточно-Казахстанская область
7. г. Усть-Каменогорск
8. г. Зыряновск
9. г. Лениногорск
10. г. Курчатов
11. г. Семипалатинск
Западно-Казахстанская область
12. г. Уральск
Жамбылская область
13. г. Тараз
Карагандинская область
14. г. Караганда
15. г. Балхаш
16. г. Жезказган
17. г. Каражал
18. г. Приозерск
19. г. Сарань
20. г. Темиртау
21. г. Шахтинск
Костанайская область
22. г. Костанай
23. г. Аркалык
24. г. Лисаковск
25. г. Рудный
Кызылординская область
26. г. Кызылорда
Мангистауская область
27. г. Актау
28. г. Жанаозен
Павлодарская область
29. г. Павлодар
30. г. Аксу
31. г. Экибастуз
Северо-Казахстанская область
32. г. Петропавловск
33. г. Кокшетау
Южно-Казахстанская область
34. г. Шымкент
35. г. Арысь
36. г. Кентау
37. г. Туркестан
Приложение 7
к Инструкции Главной налоговой
инспекции Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 1995 года № 34
Сноска. Дополнен приложением 7 согласно приказу МГД РК от 4 августа
1999 года № 929
V990903_
Расчет
текущих платежей по земельному налогу
Штамп предприятия                                 ___________________
(объединения, организации)                             (банковские счета)
РНН _____________
По ___________________________________________________
(наименование юридического лица)
__________________________
(адрес налогоплательщика)
__________________________
(телефон)
---------------------------------------------------------------------------
Перечень объектов ! Площадь земельного ! Ставка за 1 га  !Сумма земельного
налогообложения и ! участка (га, кв.м) !   или за 1 кв.м !налога, тенге
их местонахождение!                    !                 !
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Всего подлежит уплате земельного налога ________________________ тенге
в следующие сроки:
до 20 февраля ____г.___________ тенге   до 20 августа ____г. _________тенге
до 20 мая     ____г.___________ тенге   до 20 ноября  ____г. _________тенге
Ответственность налогоплательщика перед законом
Мы несем ответственность перед законом за истинность и полноту сведений
приведенных в данном расчете
Руководитель __________  ___________   Руководитель налогового
(Ф.И.О.)    (подпись)    комитета ___________    ____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Главный
бухгалтер    __________  ___________   Начальник отдела _______  __________
(Ф.И.О.)   (подпись)                    (Ф.И.О.)  (подпись)
Дата ___________________             МП
Аудитор, оказавший услуги по составлению расчета
_______________     ________________
(Ф.И.О., РНН)          (подпись)
МП
Примечание. Срок уплаты земельного налога для сельскохозяйственных
землепользователей и землевладельцев - не позднее 1 октября текущего года.
Расчет по земельному налогу представляется в налоговый комитет по месту
нахождения объектов не позднее 15 февраля текущего года. По вновь
отведенным земельным участкам среди налогового года подается
дополнительная декларация по земельному налогу в течение месяца с момента
их предоставления.
Приложение 8
к Инструкции Главной налоговой
инспекции Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 1995 года № 34
Сноска. Дополнен приложением 8 согласно приказу МГД РК от 4 августа
1999 года № 929
V990903_
Расчет
изменений по земельному налогу
Штамп предприятия                                 ___________________
(объединения, организации)                             (банковские счета)
РНН _____________  По ___________________________________________________
__________________________         (наименование юридического лица)
(адрес налогоплательщика)
__________________________
(телефон)
---------------------------------------------------------------------------
Перечень объектов ! Площадь земельного ! Ставка за 1 га  !Сумма земельного
налогообложения и ! участка (га, кв.м) !   или за 1 кв.м !налога, тенге
их местонахождение!                    !                 !
---------------------------------------------------------------------------
1         !         2          !         3                4
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Всего подлежит уплате земельного налога ________________________ тенге
в следующие сроки:
до 20 февраля ____г.___________ тенге   до 20 августа ____г. _________тенге
до 20 мая     ____г.___________ тенге   до 20 ноября  ____г. _________тенге
Ответственность налогоплательщика перед законом
Мы несем ответственность перед законом за истинность и полноту сведений,
приведенных в данном расчете
Руководитель __________  ___________   Руководитель налогового
(Ф.И.О.)    (подпись)    комитета ___________    ____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Главный
бухгалтер    __________  ___________   Начальник отдела _______  __________
(Ф.И.О.)   (подпись)                     (Ф.И.О.)  (подпись)
Дата ___________________             МП
Аудитор, оказавший услуги по составлению расчета
_______________     ________________
(Ф.И.О., РНН)          (подпись)
МП
Примечание: Расчет представляется в налоговый орган в течение 30 календарных дней со дня изменения размеров земельных участков.