Об утверждении Положения о таможенном перевозчике
Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 сентября 1995 г. N 125-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.10.1995 г. за N 118. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
15) Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 сентября 1995 г. N 125-П "Об утверждении Положения о таможенном перевозчике"...".
----------------------------------------------------------------
В целях реализации положений Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 20 июля 1995 года N 2368
П Р И К А З Ы В А Ю :
1. Утвердить прилагаемое Положение о таможенном перевозчике.
2. Начальникам таможенных органов в течении двухмесячного срока с даты вступления в силу настоящего Приказа принять все необходимые меры по разъяснению утвержденного Положения транспортным организациям, находящимся в зоне деятельности таможенного органа, имея в виду функционирование в качестве таможенного перевозчика хотя бы одного предприятия.
3. Управлению организации таможенного контроля (Качкаев) совместно с таможенными управлениями по областям:
- совместно с Управлением автоматизации и таможенной статистики Таможенного комитета (Грязнов) вести республиканский и зональный реестры таможенных перевозчиков;
- обеспечить периодическую (не реже одного раза в три месяца) публикацию перечня зарегистрированных таможенных перевозчиков с указанием местонахождений.
4. Начальникам таможенных органов:
- обеспечить направление в Таможенный комитет (Управление организации таможенного контроля) копий Регистрационных карточек таможенных перевозчиков в трехдневный срок с даты оформления;
- при принятии решения о перевозке подакцизных товаров таможенными перевозчиками, разрешается перевозка таких товаров только в случае, если страховая сумма, указанная в лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика и Регистрационной карточке таможенного перевозчика, равна или превышает размер, указанный в подпункте 2 пункта 2.1. Положения о таможенном перевозчике.
5. Управлению финансирования и материально-технического обеспечения таможенных органов (Мухамедов) в месячный срок обеспечить:
- Таможенный комитет бланками Лицензий на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
- таможенные органы бланками Регистрационных карточек таможенного перевозчика.
6. Пресс-службе Таможенного комитета (Муратбаева) приступить к освещению настоящего Приказа в средствах массовой информации.
7. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан Шкляра В.В.
Председатель
Положение о
таможенном перевозчике
1. Общие положения

Кеден тасымалдаушысы туралы Ереженi бекiту жайында
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi 1995 жылғы 25 қыркүйек N 125-П. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 26 қазанда N 118 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 20 шiлдесiндегi N 2368 Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының ережелерiн жүзеге асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса тiркелiп отырылған кеден тасымалдаушысы туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Кеден органдарының бастықтары осы бұйрықтың күшiне енген күнiнен бастап екi ай мерзiм iшiнде кеден органының қызмет аймағында орналасқан көлiк ұйымдарына ең болмағанда бiр кәсiпорынның кеден тасымалдаушысы ретiнде жұмыс iстеуiн ескере отырып, бекiтiлген Ереженi түсiндiру бойынша қажеттi шараларды қолдансын.
3. Кеден бақылауын ұйымдастыру басқармасы (Качкаев) облыстар бойынша кеден басқармаларымен бiрлесе отырып:
- Кеден комитетiнiң автоматтандыру және кеден статистикасы басқармасымен (Грязнов) бiрлесе отырып, кеден тасымалдаушыларының республикалық және аймақтық және аймақтық тiзiмдерiн жүргiзсiн;
- жүйелi түрде (үш ай сайын бiр реттен кем емес) орналасқан орнын көрсете отырып, кеден тасымалдаушыларының тiркелген тiзiмiн жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Кеден органдары бастықтары:
- Кеден комитетiне (кеден бақылауын ұйымдастыру басқармасы) ресiмделген күнiнен бастап үш күн мерзiм iшiнде кеден тасымалдаушыларының тiркеу карточкаларының көшiрмелерiн жiберудi қамтамасыз етсiн;
- кеден тасымалдаушылары акцизделетiн тауарларды тасымалдау туралы шешiм қабылдаған кезде осындай тауарларды тасымалдауға, егер кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияда және кеден тасымалдаушының тiркеу карточкасында көрсетiлген қамсыздандыру сомасы кеден тасымалдаушысы туралы Ереженiң 2.1. тармағының 2 тармақшасында көрсетiлген мөлшерiне тең немесе асып кеткен жағдайда ғана рұқсат етiледi.
5. Кеден органдарын қаржыландыру және материалдық-техникалық жабдықтау басқармасы (Мұхамедов) бiр ай мерзiм iшiнде:
- Кеден комитетiн кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияларын бланкiлерiмен;
- кеден органдарын кеден тасымалдаушысының тiркеу карточкалары бланкiлерiмен қамтамасыз етсiн.
6. Кеден комитетiнiң баспасөз қызметi (Мұратбаева) бұқаралық ақпарат құралдарында осы Бұйрықты жариялауға кiрiссiн.
7. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетi Төрағасының орынбасары В.В.Шклярға жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетi
жанындағы Кеден комитетінің
1995 жылғы 25 қыркүйектегi
N 125-П бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден тасымалдаушысы туралы ереже 1. Жалпы ережелер

1.1. Таможенным перевозчиком признается перевозчик, осуществляющий перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем, в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О Таможенном деле в Республике Казахстан" от 20 июля 1995 года N 2368 (далее по тексту - Указ) и настоящим Положением.
1.2. Таможенным перевозчиком может быть созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан организация, обладающая правами юридического лица, (далее - организация), получившая лицензию Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее по тексту - Таможенный комитет) на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика.
1.3. Таможенный перевозчик вправе перевозить товары, находящиеся под таможенным контролем, без таможенного сопровождения и обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов (залога товаров и транспортных средств, гарантии третьего лица, внесения на депозит причитающихся сумм).
1.4. Таможенный перевозчик может быть:
- зональным (при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика только в зоне деятельности одного таможенного управления);
- республиканским (при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика по всей территории Республики Казахстан).
2. Порядок выдачи лицензии
2.1. Для получения лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика необходимо:
1) иметь транспортные средства, оборудование которых соответствует Правилам оборудования транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, утвержденных Приказом Таможенного комитета от 25 сентября 1995 года N 124-П (далее - Правила оборудования) в качестве, определяемом таможенным органом, в зоне деятельности которого находится организация, исходя из того, что товары, которые по техническим причинам могут перевозиться на таких транспортных средствах, должны перевозиться только на них;
2) заключить договор страхования своей деятельности. Страховая сумма по страхованию ответственности перед таможенными органами по каждому страховому случаю не может быть менее:
а) 50000 ЭКЮ в отношении товаров, не облагаемых в Республике Казахстан акцизом;
б) 100000 ЭКЮ в отношении товаров, облагаемых в Республике Казахстан акцизом;
3) иметь в собственности или в полном хозяйственном ведении либо арендовать на срок не менее трех лет такое количество оборудованных в соответствии с Правилами оборудования транспортных средств, которое обеспечивало бы прибытие в течение 24 часов хотя бы одного такого транспортного средства в место таможенного оформления, в зоне деятельности таможенного органа, в котором таможенный перевозчик зарегистрирован. При этом срок действия аренды должен полностью охватывать срок действия лицензии;

1.1. Кеден тасымалдаушысы деп Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 1995 жылдың 20 шiлдесiндегi N 2368 "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығына (бұдан әрi - Жарлық) және осы Ережеге сәйкес кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауды жүзеге асырушы тасымалдаушы танылады.
1.2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң (бұдан әрi мәтiн бойынша - Кеден комитетi) кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензиясын алған заңды тұлға құқығы бар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған ұйым (бұдан әрi - ұйым) кеден тасымалдаушысы бола алады.
1.3. Кеден тасымалдаушысы кеден бақылауындағы тауарларды кедендiк алып жүрусiз және кеден төлемдерi мен салықтарды (тауарларға және көлiк құралдарына кепiлдi, үшiншi адамның кепiлiнсiз, тиесiлi сомаларды депозитке өндiрусiз) төлеудi қамтамасыз етпей-ақ тасымалдауға құқылы.
1.4. Кеден тасымалдаушысы:
- аймақтық (тек бiр ғана кеден басқармасы аймағында кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыру кезiнде);
- республикалық (Қазақстан Республикасының бүкiл аумағы бойынша кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыру кезiнде) болуы мүмкiн.
2. Лицензия беру тәртiбi
2.1. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензия алу үшiн:
1) Жабдықтау Кеден комитетiнiң 1995 жылдың 25 қыркүйегiндегi 124 N - П Бұйрығымен (бұдан әрi - жабдықтау Ережелерi) бекiтiлген кеден мөрлерiмен және қорғасын таңбаларымен тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi) жабдықтау Ережелерiне сәйкес келетiн, техникалық себептер бойынша осындай көлiк құралдарында тасымалдана алынатын, тек қана солармен тасымалдануы тиiстi тауарларды ескере отырып, ұйым тұрған қызмет аймағындағы кеден органдарында анықталатын көлiк құралдарының бар болуы:
2) Өз қызметiн қамсыздандыруға шарт жасауы қажет. Әрбiр қамсыздандыру жағдайына байланысты кеден органдарының алдында жауап берудi қамсыздандыру бойынша қамсыздандыру сомасы:
а) Қазақстан Республикасында акциз салынбайтын тауарларға қатысты 50000 ЭКЮ-ден;
б) Қазақстан Республикасында акциз салынатын тауарларға қатысты 100000 ЭКЮ-ден аз болмауы керек.
3) Жабдықтау ережелерiне сәйкес кеден тасымалдаушысы тiркелген кеден органы қызмет аймағындағы кедендiк ресiмдеу орнына 24 сағат iшiнде ең болмағанда бiр көлiк құралының келуiн қамтамасыз ететiндей сандық мөлшерде жабдықталған көлiк құралдарын өз меншiгiнде немесе толық шаруашылығында иемденуге не кемiнде үш жылдық мерзiмге жалдауы қажет. Мұнда жалдаудың күшi бар мерзiмi лицензияның күшi бар мерзiмiн толық қамтуы тиiс.

4) уплатить сбор за выдачу лицензии, размеры которой определяются Кабинетом Министров Республики Казахстан;
5) иметь в собственности или полном хозяйственном ведении основные фонды (средства) - здания, сооружения, машины и оборудование, транспортные средства и иные предметы, учитываемые в качестве таких фондов (средств) в соответствии с действующими нормативными актами по бухгалтерскому учету, балансовой стоимостью не менее:
- в случае предполагаемого осуществления деятельности в качестве зонального таможенного перевозчика - 250000 ЭКЮ;
- в случае предполагаемого осуществления деятельности в качестве республиканского таможенного перевозчика - 500000 ЭКЮ.
2.2. Для получения лицензии таможенного перевозчика организация должна обратиться с заявлением в Таможенный комитет Республики Казахстан.
2.3. В заявлении должно быть указано полное и сокращенное юридическое наименование, код ОКПО, юридический и фактический адреса организации, регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации, испрашиваемый статус, вид и количество имеющихся транспортных средств, номера тенгового и валютного счетов в банках, наименования, адреса и коды ОКПО этих банков, перечень населенных пунктов (районов, если место таможенного оформления находится вне населенного пункта, районов в крупных городах), обязанность по прибытию в которые в течение 24 часов хотя бы одного транспортного средства берет на себя организация, и иные сведения, которые могут быть использованы для принятия решения о выдачи лицензии.
Образец заявления приведен в Приложении N 1.
2.4. К заявлению прилагаются следующие документы:
- копии учредительных и регистрационных документов организации (устав, учредительный договор, свидетельство о государственной регистрации и т.п.);
- копия лицензии на осуществление перевозочной деятельности (транспортно-экспедиторской деятельности), за исключением железнодорожных перевозок;
- копия свидетельств о допущении транспортных средств для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами;
- копии документов, подтверждающих право собственности, полного хозяйственного ведения или аренды на срок не менее трех лет в отношении транспортных средств;
- копия страхового свидетельства (полиса, сертификата);
- платежный документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
- документ, подтверждающий наличие у организации основных фондов (средств) не менее чем в установленном размере, заверенный уполномоченной организацией (налоговой инспекцией, аудиторской организацией, органом по управлению государственным или муниципальным имуществом).
Копии представляемых документов должны быть заверены руководством и главным (старшим) бухгалтером организации.

4) мөлшерiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi анықтайтын лицензияны бергенi үшiн алымды төлеуi қажет;
5) өз меншiгiнде немесе толық шаруашылығында бухгалтерлiк есеп бойынша қолданылып жүрген нормативтi актiлерге сәйкес негiзгi қорлар (қаржылар) ретiнде ескертiлетiн, баланс құны кемiнде:
- аймақтық кеден тасымалдаушысы ретiнде болжамдалынған қызметiн жүзеге асыру жағдайына - 250000 ЭКЮ;
- республикалық кеден тасымалдаушысы ретiнде болжамдалынған қызметiн жүзеге асыру жағдайында - 500000 ЭКЮ осындай қорларды (қаржыларды) - ғимараттар, құрылғылар, машиналар және құрал-жабдықтар, көлiк құралдары және өзге заттарды иемденуi қажет.
2.2. Кеден тасымалдаушысы лицензиясын алу үшiн ұйым Қазақстан Республикасының Кеден комитетiне өтiнiшпен қайырылуға тиiстi.
2.3. Өтiнiште ұйымның толық және қысқартылған заңдық атауы, ЖКҰЖ коды, заңдық және iс жүзiндегi мекен-жайы, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнiң тiркеу нөмiрi, сұралынған мәртебесi, қолда бар көлiк құралдарының түрi және саны, банктердегi теңгелiк және валюталық шоттарының нөмiрлерi, осы банктердiң атауы, мекен-жайы және ЖКҰЖ кодтары, ұйымның өз мiндетiне алған 24 сағат iшiнде ең болмаса бiр көлiк құралының келетiн елдi мекендердiң (егер кедендiк ресiмдеу орны елдi мекеннен, iрi қалалардың аудандарынан тыс жерлерде болса, аудандардың) тiзбесi, және лицензия беру туралы шешiмдi қабылдау үшiн пайдалануы мүмкiн өзге мәлiметтер көрсетiлуi тиiс.
Өтiнiштiң үлгiсi N 1 Қосымшада келтiрiлген.
2.4. Өтiнiшке төмендегi құжаттар:
- ұйымның құру және тiркеу құжаттарының көшiрмелерiн (жарғы, құру шарты, мемлекеттiк тiркеу туралы және т.б.)
- тасымал қызметiн (көлiк-экспедиторлық) қызметтi (темiр жол тасымалдарын қоспағанда); жүзеге асыруға лицензияның көшiрмесi;
- кеден мөрлерi және қорғасын мөртаңбаларымен тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарының жiберiлуi туралы куәлiктердiң көшiрмелерi;
- меншiктiк, шаруашылықты толық жүргiзуге немесе көлiк құралдарына қатысты үш жылдан кем емес мерзiмге жалдауға құқығын растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
- қамсыздандыру куәлiгiнiң (полистiң, сертификаттың) көшiрмесi;
- кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияны бергенi үшiн алымның төленгенiн растайтын төлем құжаты;
- ұйымда уәкiлдiгi бар ұйым (салық инспекциясы, аудиторлық ұйым, мемлекеттiк немесе муниципалдық мүлiктi басқару жөнiндегi орган) куәлендiрген, белгiленген мөлшерден кем емес негiзгi қорлардың (қаржылардың) барын растайтын құжат тiркеледi.
Ұсынылатын құжаттардың көшiрмелерiн ұйым басшылығы және бас (аға) бухгалтер куәлендiруi тиiс.

2.5. От организации, предполагающей осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика, требуется также представление в Таможенный комитет Республики Казахстан отношение таможенного органа, в зоне деятельности которого эта организация находится.
В таком отношении таможенный орган подтверждает сведения, предоставляемые организацией, дает характеристику технического состояния транспортных средств, излагает заключение о возможности и целесообразности выдачи лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика.
Таможенный орган выдает свое отношение организации по его письменному ходатайству. Ходатайство должно быть рассмотрено в течение 30 дней со дня его получения.
Таможенный орган не вправе отказать в выдаче отношения вне зависимости от изложенного в нем заключения.
2.6. Заявление рассматривается Таможенным комитетом в течение 30 дней со дня его получения.
В указанный срок Таможенный комитет проверяет заявленные организацией сведения на соответствие требованиям настоящего Положения.
Таможенный комитет вправе запрашивать у государственных органов, банков, иных организаций дополнительные документы в подтверждение представленных сведений. В этом случае срок рассмотрения заявления исчисляется с даты поступления таких документов. Общий срок рассмотрения заявления не должен превышать двух месяцев.
2.7. Лицензия на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика оформляется в двух экземплярах, один из которых остается в Таможенном комитете. Форма лицензии приведена в Приложении N 2. Бланки лицензии являются документами строгой финансовой отчетности.
2.8. В выдаче лицензии может быть отказано в случаях, если заявленные сведения являются неполными или недостоверными, если организация не отвечает требованиям настоящего Положения, а также в иных случаях, когда имеются достаточные основания для отказа.
При отказе в выдаче лицензии Таможенный комитет извещает организацию об этом в письменном виде с изложением причин отказа.
2.9. Отказ в выдаче лицензии может быть обжалован в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.10. Срок действия лицензии составляет 3 года.
2.11. Таможенный перевозчик направляет копии лицензии, заверенные Таможенным комитетом во все таможенные органы, в зоне деятельности которых таможенный перевозчик вправе осуществлять свою деятельность.
3. Отзыв или
приостановление действия лицензии
3.1. Лицензия на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика может быть отозвана либо действие ее может быть приостановлено Таможенным комитетом по ходатайству начальника таможенного органа в соответствии с Указом.
В качестве меры взыскания за нарушение таможенных правил лицензия может быть отозвана Таможенным комитетом по ходатайству начальника таможенного органа в соответствии с Указом.

2.5. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруды болжамдайтын ұйымнан сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кеден комитетiне осы ұйымның қызмет аймағында орналасқан кеден органынан қатынас талап етiледi.
Мұндай қатынаста кеден органы ұйым ұсынған мәлiметтердi растайды, көлiк құралдарының техникалық жағдайына сипаттама бередi, кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензия берудiң мүмкiндiгi және мақсаттылығы туралы қорытындысын баяндайды.
Кеден органы ұйымға оның жазбаша өтiнiшi бойынша өз қатынасын бередi. Өтiнiш оны алған күннен бастап 30 күн iшiнде қаралуы тиiстi.
Кеден органының онда баяндалған қорытындыға қарамай-ақ қатынасты беруден бас тартуға құқысы жоқ.
2.6. Кеден комитетi өтiнiштi алған күннен бастап 30 күн iшiнде қарайды.
Көрсетiлген мерзiмде Кеден комитетi ұйым мәлiмдеген мәлiметтердiң осы Ереженiң талаптарына сәйкес келуiн тексередi.
Кеден комитетi мемлекеттiк ұйымдардан, банкiлерден, өзге ұйымдардан ұсынылған мәлiметтердi растайтын қосымша құжаттарды сұрауға құқылы. Мұндай жағдайда өтiнiштi қарау мерзiмi осы құжаттардың түскен күнiнен бастап есептелiнедi.
Өтiнiштi қараудың жалпы мерзiмi екi айдан аспауы тиiс.
2.7. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензия екi данада ресiмделедi, оның бiреуi Кеден комитетiнде қалады. Лицензияның нысаны N 2 Қосымшада келтiрiлген. Лицензияның бланкiлерi есеп берудiң қатаң қаржы құжаттары болып табылады.
2.8. Егер мәлiмделген мәлiметтер толық емес немесе жалған болатын, егер ұйым осы Ереженiң талаптарына жауап бере алмайтын жағдайларда, сондай-ақ бас тарту үшiн жеткiлiктi негiз болған өзге де жағдайларда лицензия беруден бас тартылуы мүмкiн.
Лицензия беруден бас тарту кезiнде Кеден комитетi бас тарту себебiн баяндай отырып, бұл туралы ұйымды хабардар етедi.
2.9. Лицензия беруден бас тарту туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шағым берiлуi мүмкiн.
2.10. Лицензияның күшi бар мерзiмi - 3 жыл.
2.11. Кеден тасымалдаушысы Кеден комитетi куәлендiрген лицензияның көшiрмелерiн аймағында кеден тасымалдаушысы өзiнiң қызметiн жүзеге асыруға құқылы барлық кеден органдарына жiбередi.
3. Лицензияны қайтарып алу немесе күшiн кiдiрту
3.1. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияны Жарлыққа сәйкес кеден органының өтiнiшi бойынша Кеден Комитетi қайтарып алуы не оның күшiн кiдiртуi мүмкiн.
Кеден ережелерiн бұзғандығы үшiн жазалау шарасы ретiнде лицензияны Жарлыққа сәйкес кеден органы бастығының өтiнiшi бойынша Кеден комитетi қайтарып алуы мүмкiн.

3.2. Лицензия отзывается в случае:
1) если она была выдана на основе неполных или недостоверных сведений, предъявленных заявителем;
2) неоднократного невыполнения обязанностей таможенного перевозчика, включая необоснованные отказы в перевозке товаров и документов на них, использование на оборудованных в соответствии с Правилами оборудования транспортных средств и установление платы за перевозку, не соразмерной со средней стоимостью оказываемых услуг;
3) совершения правонарушений в области таможенного дела;
4) причинение неправомерного существенного ущерба отправителю товаров и документов на них, в том числе путем незаконного использования сведений, составляющих коммерческую тайну или конфиденциальную информацию, что установлено судом;
5) несоблюдение таможенным перевозчиком условий выдачи лицензии, в том числе, если страховая сумма становится меньше указанной в подпункте 2 пункта 2.1. настоящего Положения, а перевозчик не заключил нового договора страхования своей деятельности, отвечающим условиям названного подпункта.
6) признание таможенного перевозчика несостоятельным либо объявление им о своей несостоятельности.
Лицензия может быть отозвана также в качестве меры взыскания за нарушение таможенных правил в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Решение об отзыве действует с даты выдачи лицензии, а при отзыве лицензии в качестве меры взыскания за нарушение таможенных правил - с даты обращения постановления по делу к исполнению.
3.3. Действие лицензии может быть приостановлено на срок до трех месяцев при наличии достаточных оснований полагать, что таможенный перевозчик злоупотребляет своими правами.
При приостановлении действия лицензии организация не вправе начинать новые перевозки в качестве таможенного перевозчика или иные перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем, и использовать наименование "таможенный перевозчик" в своей коммерческой деятельности в течении срока приостановления.
3.4. Приостановление действия лицензии оформляется по распоряжению руководства Таможенного комитета по ходатайству начальника таможенного органа. В таком распоряжении обязательно указываются причины такого решения.
Отзыв лицензии оформляется в форме распоряжения руководства Таможенного комитета по ходатайству начальника таможенного органа либо постановления о наложении взыскания по делу о нарушении таможенных правил.
3.5. При отзыве лицензии перевозчик не позднее пятнадцати дней со дня принятия решения должен передать ее таможенному органу, принявшему такое решение. При отзыве лицензии в качестве меры взыскания за нарушение таможенных правил указанный срок исчисляется со дня вручения или направления постановления об этом, а в случае обжалования или опротестования такого постановления - со дня вынесения решения об оставлении жалобы или протеста без удовлетворения.

3.2. Лицензия мына жағдайларда:
1) егер ол мәлiмдеушi көрсеткен толық емес немесе жалған мәлiметтер негiзiнде берiлсе;
2) тауарларды және олардың құжаттарын тасымалдауға негiзделмеген бас тартуларды, Жабдықтау ережелерiне сәйкес жабдықталмаған көлiк құралдарын пайдалануды және көрсетiлетiн қызметтiң орташа құнының мөлшерiне сәйкес емес тасымалдау ақысын белгiлеудi қосқанда кеден тасымалдаушысының мiндеттерi бiрнеше рет орындалмаса;
3) кеден iсi саласында құқықтардың бұзылуы;
4) тауарларды және олардың құжаттарын жiберушiге сотпен айқындалғандай, оның iшiнде коммерциялық құпияны немесе жасырын ақпаратты құрайтын мәлiметтердi заңсыз пайдалану жолымен айтарлықтай жолсыз зиян келтiрсе;
5) кеден тасымалдаушысы лицензияны беру шарттарын сақтамаса, оның iшiнде егер қамсыздандыру сомасы осы Ереженiң 2.1. тармағының 2 тармақшасында көрсетiлгеннен аз болса, ал тасымалдаушы аталған тармақшаның шарттарына жауап беретiн өз қызметiн қамсыздандырудың жаңа шартын жасамаса.
6) кеден тасымалдаушысы шамасы келмейдi деп танылса не оның шамасы келмейтiндiгi жарияланса қайтарылып алынады.
Лицензия сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес кеден ережелерiн бұзғаны үшiн өндiрiп алу шарасы ретiнде керi қайтарып алынуы мүмкiн.
Керi қайтарылып алу туралы шешiм лицензияны берген күннен ал лицензияны кеден ережелерiн бұзғаны үшiн өндiрiп алу шарасы ретiнде керi қайтарып алу - iстi орындау бойынша қаулы алынған күннен бастап қолданылады.
3.3. Лицензияның күшi кеден тасымалдаушысы өзiнiң құқығын терiс пайдаланды деп ойлауға жеткiлiктi негiз бар кезде үш ай мерзiмге дейiн кiдiртiлуi мүмкiн.
Лицензияның күшiн кiдiрту кезiнде ұйымның кеден тасымалдаушысы ретiнде жаңа тасымалдарды немесе кеден бақылауындағы өзге де тауарларды тасымалдауды бастауға және кiдiрту мерзiмi iшiнде өзiнiң коммерциялық қызметiнде "кеден тасымалдаушысы" атауын пайдалануға құқысы жоқ.
3.4. Лицензияның күшiн кiдiрту кеден органы бастығының өтiнiшi бойынша Кеден комитетi басшылығының өкiмiмен ресiмделедi. Осы өкiмде осындай шешiмнiң себептерi мiндеттi түрде көрсетiледi.
Лицензияны қайтарып алу кеден органы бастығының өтiнiшi бойынша Кеден комитетi басшылығының өкiмi не кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша өндiрiп алу жазасын қолдану туралы қаулысы нысанында ресiмделедi.
3.5. Лицензияны керi қайтарып алу кезiнде тасымалдаушы шешiм қабылдаған күннен бастап он бес күннен кешiктiрмей оны осындай шешiм қабылдаған кеден органына беруi тиiс. Лицензияны кеден ережелерiн бұзғаны үшiн өндiру шарасы ретiнде керi қайтарып алу кезiнде көрсетiлген мерзiм ол туралы қаулының берiлген немесе жiберiлген күнiнен бастап, ал осындай қаулыға шағым жасау немесе қарсылық бiлдiру жағдайында шағымды немесе немесе қарсылықты қанағаттандырусыз қалдырғаны туралы шешiм шығарылған күнiнен бастап есептеледi.

3.6. За возобновления действия лицензии после приостановления ее действия взимается сбор в размере, устанавливаемый Кабинетом Министров Республики Казахстан.
3.7. Повторное заявление о выдаче лицензии может быть рассмотрено по истечении одного года со дня вынесения решения об отзыве лицензии при условии устранения причин, послуживших основанием для ее отзыва.
3.8. При отзыве лицензии либо приостановлении ее действия сборы за выдачу лицензии и за возобновление ее действия возврату не подлежат.
3.9. При отзыве или приостановлении действия лицензии Таможенный комитет извещает об этом таможенные органы, в зоне действия которых регистрировался таможенный перевозчик.
4. Регистрация
таможенного перевозчика
4.1. Таможенный комитет, выдавший лицензию, на основании заявления перевозчика о готовности обеспечить прибытие в течение 24 часов хотя бы одного транспортного средства информирует об этом таможенные органы, в зоне деятельности которых находятся указанные перевозчиком населенные пункты (районы).
4.2. Таможенный перевозчик в течении двух недель с даты выдачи лицензии обязан зарегистрироваться в таможенных органах, в зоне деятельности которых намерен выполнять такие функции.
4.3. Таможенные органы производят регистрацию таможенных перевозчиков (в том числе отдельную - для обособленных структурных подразделений таможенного перевозчика, расположенных вне места нахождения таможенного перевозчика) путем заведения регистрационной карточки по форме, установленной Приложением N 3.
4.4. На каждое транспортное средство таможенного перевозчика выдается заверенная таможенным органом копия регистрационной карточки.
Копия регистрационной карточки предъявляется таможенному органу отправления при каждой перевозке товаров, предприятием в качестве таможенного перевозчика.
4.5. Таможенные органы предоставляют для общедоступного ознакомления в местах своего нахождения и местах таможенного оформления перечень зарегистрированных таможенных перевозчиков.
4.6. При регистрации таможенный перевозчик совместно с таможенным органом определяет порядок извещения о необходимости прибытия транспортных средств, а также указывает таможенный орган, который ведет учет перевозок им товаров под таможенным контролем.
5. Обязанности таможенного перевозчика
5.1. Таможенный перевозчик обязан:
- доставлять товары и документы на них без какого-либо изменения им упаковки или состояния, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки хранения; без использования в каких-либо иных целях, кроме доставки, в определенное таможенным органом отправления место и находиться в этом месте после прибытия;
- соблюдать установленные таможенным органом отправления сроки доставки товаров и документов на них и маршрут движения. Сроки доставки устанавливаются в соответствии с обычными сроками исходя из возможностей транспортного средства, установленного маршрута и других условий перевозки, но не свыше предельного срока, определенного из расчета две тысячи километров за один месяц;
- не перевозить одновременно с товарами, находящимися под таможенным контролем, другие товары;
- обеспечивать сохранность товаров;
- предоставлять товары и вручать документы на них таможенному органу назначения, а по требованию этого таможенного органа фактически предъявлять товары;
- размещать товары, прибывшие в место назначения вне времени работы таможенного органа, в зоне таможенного контроля;
- после доставки товаров без разрешения таможенного органа назначения не оставлять их без присмотра, не изменять место стоянки, не выгружать и не перегружать товары, не изменять первоначальное место нахождения товаров, не вскрывать упаковку, не упаковывать и не переупаковывать товары, не изменять, не удалять и не уничтожать средства таможенной идентификации. Нарушение этой обязанности не влечет ответственности таможенного перевозчика только в случае, если он докажет, что существовала реальная угроза жизни и здоровью экипажа транспортного средства, угроза уничтожения, безвозвратной утраты или осуществленной порчи товаров или транспортного средства. Об указанных обстоятельствах таможенный перевозчик незамедлительно уведомляет таможенный орган назначения;
- обучить свой персонал правилам перевозки товаров под таможенным контролем;
- вести учет перевозок под таможенным контролем и предоставлять таможенному органу, в котором он зарегистрирован, отчетность о таких перевозках;
- поддерживать транспортные средства в надлежащем техническом состоянии и обеспечить постоянное соответствие оборудования транспортных средств Правилам оборудования;
- обеспечить загрузку и перегрузку товаров на свои транспортные средства, выгрузку и перегрузку с них своими силами или на основании договора с другими предприятиями или организациями;
- по требованию таможенного органа назначения немедленно либо в установленный этим органом срок обеспечить изменение места стоянки, выгрузку и перегрузку товаров, изменение первоначального места нахождения товаров, вскрытие упаковки, упаковку и переупаковку товаров, изменение, удаление или уничтожение средств идентификации;
- при аварии или действии непреодолимой силы принять все необходимые меры для обеспечения сохранности товаров и недопущения какого-либо неразрешенного их использования, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об обстоятельствах дела, месте нахождения товаров и транспортных средств, обеспечить перевозку товаров в ближайший таможенный орган и предпринять другие меры, которые будут определены этим таможенным органом для обеспечения таможенного контроля.

3.6. Лицензияның күшi кiдiртiлгеннен кейiн оның күшiн қалпына келтiру үшiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi белгiлеген мөлшерде алым алынады.
3.7. Лицензияны беру туралы екiншi рет берiлген өтiнiш лицензияны керi қайтарып алу туралы шешiм шыққан күннен бастап, оны керi қайтарып алуға негiз болған себептердi болдырмаған жағдайда бiр жыл толғанда ғана қаралуы мүмкiн.
3.8. Лицензияны керi қайтарып алу не күшiн кiдiрту кезiнде лицензияны бергенi үшiн және оның күшiн қалпына келтiргенi үшiн алымдар қайтаруға жатпайды.
3.9. Лицензияны керi қайтарып алу немесе күшiн кiдiрту кезiнде Кеден комитетi бұл туралы кеден тасымалдаушысы тiркелген аймақта орналасқан кеден органдарын хабардар етедi.
4. Кеден тасымалдаушысын тiркеу.
4.1. Лицензияны берген Кеден комитетi 24 сағат iшiнде ең болмаса бiр көлiк құралының келуiн қамтамасыз етуге дайындығы туралы тасымалдаушының өтiнiшi негiзiнде бұл жайлы қызмет аймағы тасымалдаушы көрсеткен елдi-мекендерде (аудандарда) орналасқан кеден органдарын хабардар етедi.
4.2. Кеден тасымалдаушысы лицензияны берген күннен бастап екi апта iшiнде өз функцияларын орындауды қалайтын қызмет аймағындағы кеден органдарында тiркелуге мiндеттi.
4.3. Кеден органдары кеден тасымалдаушыларын тiркеудi (оның iшiнде кеден тасымалдаушысы орналасқан орыннан басқа жерде орналасқан кеден тасымалдаушысының жеке құрылымдық бөлiмшелерi үшiн жеке тiркеудi) N 3 Қосымшада белгiленген нысан бойынша тiркеу карточкаларын жүргiзу жолымен жүргiзедi.
4.4. Кеден тасымалдаушысының әрбiр көлiк құралына кеден органы куәлендiрген тiркелген карточканың көшiрмесi берiледi.
Тiркеу карточкасының көшiрмесiн кеден тасымалдаушысы ретiндегi кәсiпорын тауардың әрбiр тасымалы сайын жөнелтушi кеден органына көрсетедi.
4.5. Кеден органдары тiркелген кеден тасымалдаушыларының тiзбесiн өздерi орналасқан және кедендiк ресiмдеу орындарында жалпыға ортақ танысу үшiн ұсынады.
4.6. Кеден тасымалдаушысы тiркеу кезiнде кеден органымен бiрлесе отырып, көлiк құралының келу қажеттiлiгi туралы хабардар ету тәртiбiн анықтайды, сондай-ақ олардың кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдау есебiн жүргiзетiн кеден органын көрсетедi.
5. Кеден тасымалдаушысының мiндеттерi
5.1. Кеден тасымалдаушысы:
- қалыпты тасымалдау, сақтаудың кезiнде табиғи тозуы немесе кемуi салдарынан өзгерiстердi қоспағанда, әкелуден басқа жөнелтушi кеден органы анықтаған орынға жеткiзудi қоспағандағы өзге мақсаттарға пайдаланбай, тауарларды және олардың құжаттарын орамдары және жай-күйлерi ешқандай өзгерiссiз жеткiзуге және келгеннен кейiн осы орында болуға;
- тауарларды және құжаттарды жеткiзудiң және қозғалыс бағытының жөнелтушi кеден органы белгiлеген мерзiмiн сақтауға. Жеткiзу мерзiмi көлiк құралының, белгiленген бағыттың және тасымалдың басқа да шарттарының мүмкiндiгiн ескере отырып, бiрақ бiр айда екi мың шақырым есебiнен белгiленген шектеулi мерзiмiнен аспайтын, әдеттегi мерзiмге сәйкес белгiленедi;
- кеден бақылауындағы тауарлармен бiр мезгiлде басқа тауарларды тасымалдауға;
- тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
- жiберiлген кеден органына тауарларды беруге және құжаттарды тапсыруға, ал осы кеден органының талап етуi бойынша тауарларды iс жүзiнде көрсетуге;
- кеден органы жұмысынан тыс уақытта жiберiлген орынға келген тауарларды кеден бақылауы аймағында орналастыруға;
- жiберiлген кеден органының рұқсатынсыз тауарларды жеткiзгеннен кейiн оларды қараусыз қалдырмауға, тұрған аялдамасын өзгертпеуге, тауарларды түсiрмеуге не артық салмауға, тауарлардың бастапқыда тұрған орнын өзгертпеуге, орамдарын ашпауға, тауарларды орамау және қайта орамауға, кедендiк теңестiру құралдарын өзгертпеуге, алып тастамау және жоймауға Осы мiндеттердi бұзу кеден тасымалдаушысына мына жағдайда, егер көлiк құралы экипажының өмiрiне және денсаулығына нақты қауiп-қатер, жойып жiберу қаупi, тауарларды немесе көлiк құралдарын мүлде жоғалту немесе айтарлықтай бұзылу төнгендiгiн дәлелдей алса, жауапкершiлiк жүктемейдi.
- өз адамдарын кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдау ережелерiне үйрету;
- кеден бақылауындағы тасымалдар есебiн жүргiзуге және ол тiркелген кеден органына осындай тасымалдар туралы есеп берудi ұсынуға;
- көлiк құралдарын тиiстi техникалық жағдайда ұстауға және көлiк құралдарын жабдықтаудың Жабдықтау ережелерiне үнемi сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
- өз көлiк құралдарына тауарларды тиеу және асыра тиеудi, олардан өз күшiмен немесе басқа да кәсiпорындармен немесе ұйымдармен шарт негiзiнде түсiру және асыра тиеудi қамтамасыз етуге;
- жiберiлген кеден органының талап етуi бойынша дереу не осы орган белгiлеген мерзiмде аялдама, тауарларды түсiру және асыра тиеу орнын өзгертудi, тауарлардың бастапқы орнын өзгертудi, тауарлар орамдарын ашуды, орауды және қайта орауды, теңестiру құралдарын өзгерту, алып тастау немесе жойып жiберудi қамтамасыз етуге;
- авария немесе тежеусiз күш салдары кезiнде тауарларды сақтауды және оларды рұқсатсыз пайдалануды болдырмауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi барлық шараларды қолдануға, жақын жердегi кеден органына iстiң жайы, тауарлардың және көлiк құралдарының орналасқан орны туралы ұзартпай хабарлауға, жақын жердегi кеден органына тауарларды тасымалдауды қамтамасыз етуге және кедендiк бақылауды қамтамасыз ету үшiн осы кеден органы анықтайтын басқа да шараларды алдын ала қолдануға мiндеттi.

6. Взаимоотношения между
перевозчиком, отправителем, получателем товаров,
таможенным перевозчиком и таможенными органами
6.1. Взаимоотношения между перевозчиком, отправителем, получателем товаров и таможенным перевозчиком строятся на договорной основе.
6.2. Таможенный перевозчик может перевозить товары под таможенным контролем по инициативе заинтересованных лиц или по решению таможенного органа отправления, в случаях предусмотренных разделом 7 настоящего Положения.
6.3. Решение таможенного органа отправления о перевозке товаров таможенным перевозчиком является обязательным для перевозчика, отправителя и получателя товаров, а также для таможенного перевозчика.
6.4. Расходы, возникшие у перевозчика, отправителя, получателя в связи с перевозкой товаров таможенным перевозчиком, подлежат урегулированию между перевозчиком, отправителем или получателем и таможенными органами не возмещаются.
6.5. Расходы, возникшие у таможенного перевозчика в связи с перевозкой товаров под таможенным контролем, подлежат урегулированию между перевозчиком, отправителем, получателем товаров с одной стороны и таможенным перевозчиком, с другой стороны, и таможенными органами не возмещаются.
7. Перевозка товаров
таможенным перевозчиком
7.1. Перевозка товаров, находящихся под таможенным контролем, поручается таможенному перевозчику в случае, если у таможенного органа имеются основания полагать, что обычный перевозчик либо его транспортное средство не могут гарантировать соблюдение положений таможенного законодательства.
7.2. Решение о перевозке товаров, находящихся под таможенным контролем таможенным перевозчиком принимается должностным лицом таможенного органа отправления в результате выяснения характера и статуса перевозимых товаров и обстоятельств перевозки. Заинтересованное лицо вправе самостоятельно воспользоваться услугами таможенного перевозчика с ведома таможенного органа.
7.3. При принятии решения о перевозке товаров таможенным перевозчиком либо продолжение перевозки обычным перевозчиком учитываются:
- соответствие оборудования транспортных средств обычного перевозчика требованиям, установленным Правилами оборудования;
- возможность таможенного сопровождения (сопровождение товаров, транспортных средств и документов на них должностными лицами таможенных органов);
- характер товаров (подакцизные товары, товары, облагаемые повышенными ввозимыми таможенными платежами и налогами, товары, подлежащие контролю других государственных органов);
- статус товаров для таможенных целей (включает ли конкретный таможенный режим невзимания таможенных платежей и пошлин, налога на добавленную стоимость, акцизов и неприменение мер экономической политики: квотирования, лицензирования и т.п.);
- имеющиеся в таможенном органе сведения об обычном перевозчике (добросовестность выполнения обязанностей перед таможенными органами, платежеспособность, собственник имущества, организационно-правовая форма, стоимость основных фондов (средств)), характер занятия перевозочной деятельностью (постоянные или разовые перевозки, основной или дополнительный вид деятельности), известность на рынке перевозочных услуг и другие подобные сведения;
- другие факторы, дающие основания полагать о вероятности недоставки товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения либо неуплаты причитающихся таможенных платежей.

6. Тауарларды тасымалдаушы, жөнелтушi, алушы,
кеден тасымалдаушысы және кеден органдары
арасында өзара қарым-қатынас
6.1. Тауарларды тасымалдаушы, жөнелтушi, алушы және кеден тасымалдаушысы арасындағы өзара қарым-қатынас шартты негiзде құрылады.
6.2. Кеден тасымалдаушысы кеден бақылауындағы тауарларды мүдделi адамдардың бастамасы бойынша немесе жөнелтушi кеден органының шешiмi бойынша осы Ереженiң 7 бөлiмiнде көзделген жағдайларда тасымалдай алады.
6.3. Кеден тасымалдаушысының тауарларды тасымалдауы туралы жөнелтушi кеден органының шешiмi тауарларды тасымалдаушы, жөнелтушi және алушы үшiн, сондай-ақ тасымалдаушысы үшiн мiндеттi болып табылады.
6.4. Кеден тасымалдаушысының тауарларды тасымалдауына байланысты тасымалдаушыда, жөнелтушiде, алушыда туындаған шығыстар тасымалдаушы, жөнелтушi немесе алушы арасында реттелуге жатады және кеден органдары оларды өтемейдi.
6.5. Кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауға байланысты кеден тасымалдаушысында туындаған шығыстар бiр жағынан тауарларды тасымалдаушы, жөнелтушi, алушы, екiншi жағынан және кеден тасымалдаушысы арасында реттеуге жатады және кеден органдары оларды өтемейдi.
7. Кеден тасымалдаушысының тауарларды
тасымалдауы
7.1. Кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдау егер кеден органында әдеттегi тасымалдаушы не оның көлiк құралы кеден заңдары ережелерiн сақтауға кепiлдiк бере алмайды деп ойлануға негiз болса, кеден тасымалдаушысына тапсырылады.
7.2. Кеден бақылаушысының кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауы туралы шешiмдi тасымалданатын тауарлардың сипатын және мәртебесiн және тасымалдау жағдаяттарын анықтау нәтижесiнде жөнелтушi кеден органының лауазымды адамы қабылдайды. Мүдделi адам кеден органының рұқсатымен өз бетiнше кеден тасымалдаушысының қызмет көрсетулерiн пайдалануға құқылы.
7.3. Кеден тасымалдаушысының тауарларды тасымалдауы не әдеттегi тасымалдаушының тасымалдауды жалғастыруы туралы шешiм қабылдау кезiнде:
- әдеттегi тасымалдаушының көлiк құралдарын жабдықтауының Жабдықтау ережелерiмен белгiлеген талаптарға сәйкестiгi;
- кедендiк алып жүрудiң мүмкiндiгi (тауарларды, көлiк құралдарын және оларға құжаттарды кеден органдары лауазымды адамдарының алып жүруi);
- тауарлар сипаты (акцизделген тауарлар, арттырылған кедендiк әкелiм төлемдерi мен салықтар салынатын тауарлар, мемлекеттiк басқа органдар бақылауына жататын тауарлар);
- кедендiк мақсат үшiн тауарлар мәртебесi (кеден төлемдерiн және баждарды, қосымша құнға салықты, акциздердi алмаудың нақты кедендiк режимi және экономикалық саясат шараларын қолданбау: квоталау, лицензиялау және т.б. қосыла ма);
- кеден органында әдеттегi тасымалдаушы туралы бар мәлiметтер (кеден органдары алдында мiндеттерiн адал орындауы, төлем төлеу қабiлеттiлiгi, мүлiктiң иесi, ұйымдастыру - құқықтық нысаны, негiзгi қорлар (қаржылардың) құны, тасымал қызметiмен айналысу сипаты (тұрақты немесе бiр жолғы тасымалдар, қызметтiң негiзгi және қосымша түрi), тасымал қызметi нарқындағы танымалдығы және осыған ұқсас басқа да мәлiметтер;
- жiберiлген кеден органына тауарлардың, көлiк құралдарының және оларға құжаттардың жеткiзiлмегенi не тиесiлi кеден төлемдерiнiң төленбегендiгiнiң мүмкiн екенi туралы ойлауға негiз беретiн басқа да факторлар ескерiледi.

7.4. Обязательная перевозка товаров таможенным перевозчиком не требуется в следующих случаях:
- перевозки товаров в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МПД (Конвенция МПД. 1975 г.);
- перевозки товаров с таможенным сопровождением.
7.5. При обеспечении уплаты таможенных платежей и налогов (залог товаров и транспортных средств, гарантия третьего лица, внесение на депозит причитающихся сумм) решение о перевозке товаров таможенным перевозчиком может приниматься в исключительных случаях с учетом всех обстоятельств перевозки и только в отношении товаров:
- запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан в случае необходимости их перевозки между таможенными органами;
- ввозимых товаров, подлежащих лицензированию;
- подлежащих контролю иных государственных органов - в случае, если контроль этих органов не был осуществлен;
- подлежащих сертификации.
7.6. Таможенное оформление при перевозке товаров таможенным перевозчиком и контроль за доставкой товаров в таможенный орган назначения осуществляется в порядке, предусмотренном нормативными актами Таможенного комитета Республики Казахстан в отношении соответственно использования таможенного режима транзита и доставки товаров под таможенным контролем.
7.7. Таможенный перевозчик вправе осуществлять перевозки товаров в соответствии с настоящим Положением не только на своих транспортных средствах и с использованием своего транспортного оборудования, но и с использованием прицепов, полуприцепов, контейнеров и другого транспортного оборудования иных лиц.
8. Учет перевозок
товаров под таможенным контролем
таможенным перевозчиком и отчетность о них
8.1. Таможенный перевозчик и его обособленное структурное подразделение, а также таможенные органы ведут учет перевозок товаров под таможенным контролем.
8.2. Учет со стороны таможенных органов перевозок товаров таможенным контролем таможенным перевозчиком ведется таможенным органом, в зоне деятельности которой находится таможенный перевозчик или его обособленное структурное подразделение.
8.3. Учет таможенным перевозчиком (его обособленным структурным подразделением) перевозок товаров под таможенным контролем осуществляется путем ведения книги учета по форме, приведенной в Приложении N 4.
Книги учета ведутся по календарным годам, Книги должны быть предварительно прошиты, пронумерованы, сброшюрованы и скреплены подписью начальника таможенного управления, в зоне деятельности которой находится таможенный перевозчик или его обособленное структурное подразделение, либо лица, замещающего начальника таможенного органа.
После внесения последней записи книга учета передается в таможенный орган на проверку. По окончании проверки книга учета возвращается таможенному перевозчику и хранится им не менее трех лет. Внесение дополнительных записей или исправлений после проверки книги учета не допускается.
Книга учета предъявляется должностным лицам таможенного органа по первому их требованию.

7.4. Кеден тасымалдаушысының тауарларды мiндеттi тасымалдауы:
- тауарлар МПД кiтапшасын (МПД Конвенциясы 1975 ж.) қолдана отырып, халықаралық жүк тасымалдау туралы Кеден конвенциясына сәйкес тасымалданатын;
- тауарлар кедендiк алып жүрумен тасымалданатын жағдайларда талап етiлмейдi.
7.5. Кеден төлемдерiн және салықтарды төлеудi қамтамасыз ету кезiнде (тауарлардың және көлiк құралдарының кепiлi, тиесiлi сомаларды депозитке салу, үшiншi адамның кепiлi) кеден тасымалдаушысының тауарларды тасымалдауы туралы шешiм тасымалдаудың барлық жағдайларын есепке ала отырып және тек қана:
- кеден органдары арасында оларды тасымалдау қажет болатын жағдайда Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған;
- лицензиялауға жататын әкелiнген тауарларға;
- мемлекеттiк өзге органдардың бақылауына жататын егер осы органдардың бақылауы жүзеге асырылмаса;
- сертификаттауға жататын тауарларға қатысты ерекше жағдайларда қабылдануы мүмкiн.
7.6. Кеден тасымалдаушысы тауарларды тасымалдау кезiнде кедендiк ресiмдеу және жiберiлген кеден органына тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау жасау транзиттiң кедендiк режимiн пайдалану және кедендiк бақылаудағы тауарларды жеткiзуге қатысты Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң нормативтi актiлерiндегi көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
7.7. Кеден тасымалдаушысы тауарларды тасымалдау осы Ережеге сәйкес өз көлiк құралдарында ғана емес және өз көлiк жабдықтарын ғана емес сонымен қатар өзге адамдардың тiркемелерiн, жартылай тiркемелерiн, контейнерлерiн және басқа көлiк жабдықтарын пайдалану арқылы жүзеге асыруға құқылы.
8. Кеден тасымалдаушысының кеден бақылауындағы
тауарларды тасымалдауды есепке алу және олар
туралы есеп беру
8.1. Кеден тасымалдаушысы және оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесi, сондай-ақ кеден органдары кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдаудың есебiн жүргiзедi.
8.2. Кеден тасымалдаушысының кедендiк бақылауындағы тауарларды кеден органдары тарапынан тасымалдауын есепке алуды кеден тасымалдаушысының немесе оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесi қызмет аймағында орналасқан кеден органы жүргiзедi.
8.3. Кеден тасымалдаушысының (оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесiнiң) кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауын есепке алу N 4 Қосымшада келтiрiлген нысан бойынша кiтап жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
Есепке алу кiтаптары күнтiзбелiк жылдар бойынша жүргiзiледi. Кiтаптар алдын ала тiгiлуi, нөмiрленуi, кiтапшалануы және қызмет аймағында кеден тасымалдаушысы немесе оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесi орналасқан кеден басқармасы бастығының, не кеден органы бастығының орнындағы адамның қолымен бекiтiлуi тиiс.
Соңғы жазу өндiрiлгеннен кейiн есепке алу кiтабы кеден органына тексеруге берiледi. Тексеру аяқталғаннан кейiн есепке алу кiтабы кеден тасымалдаушысына қайтарылады және оны тасымалдаушы кемiнде үш жыл сақтайды. Есепке алу кiтабын тексергеннен кейiн қосымша жазуларды ендiруге және түзетуге болмайды.
Кеден органы лауазымды адамдарына есепке алу кiтабы олардың алғаш қойған талабы бойынша-ақ көрсетiледi.

8.4. Таможенный орган, ведущий учет перевозок товаров под таможенным контролем таможенным перевозчиком, самостоятельно определяет его форму, в том числе порядок обмена сведениями с таможенными органами, в которых таможенный перевозчик (его обособленное структурное подразделение) зарегистрирован.
При каждой перевозке товаров таможенным перевозчиком заполняется дополнительный лист таможенного документа, используемого при доставке товаров под таможенным контролем или при таможенном режиме транзита. Указанный дополнительный лист направляется в таможенный орган, ведущий учет перевозок товаров под таможенным контролем таможенным перевозчиком.
8.5. Таможенный перевозчик и его обособленное структурное подразделение обязаны ежеквартально, не позднее 5 числа первого месяца следующего квартала, предоставлять в таможенный орган, ведущий учет перевозок или товаров под таможенным контролем, обобщенный отчет о всех перевозках за отчетный период, а в таможенный орган, в котором они зарегистрированы, отчет о всех перевозках за отчетный период, которые осуществлялись по решению или с ведома этого таможенного органа. Отчет составляется в соответствии с формой учета перевозок, приведенной в Приложении N 4, подписывается руководителем таможенного перевозчика или его обособленного структурного подразделения и заверяется печатью.
8.6. Перевозки товаров, в том числе под таможенным контролем, организацией, хотя и имеющей лицензию на осуществление деятельности в качестве перевозчика, но не в качестве таможенного перевозчика осуществляются в общем порядке и не учитываются в соответствии с настоящим Положением.
9. Прекращение деятельности в
качестве таможенного перевозчика
9.1. Организация прекращает свою деятельность в качестве таможенного перевозчика:
- в случае отзыва лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
- при прекращении действия лицензии на осуществление перевозочной (транспортно-экспедиторской) деятельности;
- по желанию таможенного перевозчика;
- по истечению срока действия лицензии, если организация до истечения этого срока не обратится в таможенные органы с заявлением о выдаче новой лицензии в соответствии с разделом 2 настоящего Положения.
9.2. Решение о прекращении деятельности организации в качестве таможенного перевозчика по истечении срока действия лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика, при прекращении действия лицензии на осуществление перевозочной (транспортно-экспедиторской) деятельности либо по желанию таможенного перевозчика оформляется в форме распоряжения руководства Таможенного комитета.
При прекращении деятельности организации в качестве таможенного перевозчика в связи с отзывом лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика дополнительный приказ (распоряжение) не издается.

8.4. Кеден тасымалдаушысының кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауын есепке алуды жүргiзушi кеден органы оның нысанын, оның iшiнде кеден тасымалдаушысы (оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесi) тiркелген кеден органдарымен мәлiметтер алмастыру тәртiбiн өз бетiнше анықтайды.
Кеден тасымалдаушысы тауарларды әрбiр тасымалдау кезiнде кеден бақылауындағы тауарларды жеткiзу кезiнде немесе транзиттiң кедендiк режимi кезiнде пайдаланылған кедендiк құжаттың қосымша парағын толтырады. Көрсетiлген қосымша парақ кеден тасымалдаушысының кеден бақылауындағы тауарларды есепке алуын жүргiзген кеден органына жiберiледi.
8.5. Кеден тасымалдаушысы және оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесi тоқсан сайын келесi тоқсанның бiрiншi айының 5-күнiнен қалдырмай, тасымалдауды немесе кеден бақылауындағы тауарларды есепке алуды жүргiзушi кеден органына есеп беру кезеңi үшiн барлық тасымалдар туралы қорытындыланған есебiн ұсынады, ал олар тiркелген кеден органына осы кеден органының шешiмi бойынша немесе оның рұқсатымен жүзеге асырылған барлық тасымалдар туралы есеп бередi. Есеп беру N 4 Қосымшада келтiрiлген тасымалдауды есепке алу нысанына сәйкес жасалады, кеден тасымалдаушысы немесе оның айрықшаланған құрылымдық бөлiмшесi басшысының қолы қойылады және мөрмен куәлендiрiледi.
8.6. Ұйымның тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар болғанымен кеден тасымалдаушысы емес ретiнде тауарларды, оның iшiнде кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауы жалпы тәртiппен жүзеге асырылады және осы Ережеге сәйкес ескерiлмейдi.
9. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн доғару
9.1. Ұйым кеден тасымалдаушысы ретiнде:
- кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияны керi қайтарып алу жағдайында;
- (көлiк экспедиторлық) тасымал қызметiн жүзеге асыруға лицензияның күшiн тоқтату кезiнде;
- кеден тасымалдаушысының қалауы бойынша;
- лицензия күшiнiң мерзiмi аяқталған соң, егер ұйым кеден органына осы мерзiмнiң аяқталуына дейiн кеден органдарына осы Ереженiң 2 бөлiмiне сәйкес жаңа лицензия беру туралы қайырылмаса, өз қызметiн тоқтатады.
9.2. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензия күшi мерзiмiнiң аяқталған соң, тасымалдау (көлiк - экспедиторлық) қызметiн жүзеге асыруға лицензияның күшi доғарылған кезде не кеден тасымалдаушысының қалауы бойынша кеден тасымалдаушысы ретiнде ұйым қызметiн доғару туралы шешiм Кеден комитетi басшылығының өкiмi нысанында ресiмделедi.
Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияны керi қайтарып алуға байланысты кеден тасымалдаушысы ретiнде ұйым қызметiн доғарған кезде қосымша бұйрық (өкiм) шығарылмайды.

9.3. При принятии решения об отзыве лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика предприятие обязано в течение семидневного срока представить в таможенный орган, ведущий учет перевозок им товаров под таможенным контролем, отчет о всех перевозках, выполненных этим предприятием в качестве таможенного перевозчика, применительно к порядку, изложенному в п. 8.5. настоящего Положения.
10. Ответственность
таможенного перевозчика
10.1. Таможенный перевозчик несет ответственность перед таможенными органами, включая уплату таможенных платежей и налогов, до фактической передачи товаров владельцу склада временного хранения в месте доставки либо фактической передачи товаров лицу, обладающему полномочиями в отношении этих товаров, с разрешения таможенного органа назначения после доставки товаров в этот орган.
10.2. Документом, подтверждающим доставку товаров является документ, используемый при доставке товаров под таможенным контролем или при таможенном режиме транзита, в котором должностным лицом таможенного органа назначения проставлен штамп "Товар поступил", заверенный подписью и личной номерной печатью этого должностного лица.
10.3. При выдаче без разрешения таможенного органа, утрате товаров или недоставлении их в таможенный орган назначения, таможенный перевозчик должен уплатить таможенные платежи и налоги, которые подлежали бы уплате соответственно при таможенных режимах выпуска для свободного обращения или экспорта, за исключением случаев, когда товары оказались уничтоженными, безвозвратно утерянными вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо недостача произошла в силу естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, либо товары выбыли из владения вследствие неправомерных, по законодательству Республики Казахстан действий органов или должностных лиц иностранного государства.
Таможенные платежи и налоги исчисляются на день совершения правонарушения, а если такой день невозможно установить - на день обнаружения правонарушения.
10.4. Уплата таможенным перевозчиком таможенных платежей и налогов не освобождает его от ответственности за нарушение таможенных правил.
11. Заключительные положения
11.1. Лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика передаче другому лицу не подлежат.
11.2. При изменении любых сведений, указываемых в заявлении, а также в документах, прилагаемых к заявлению, таможенный перевозчик обязан в течение 7 рабочих дней письменно уведомить об этом Таможенный комитет.

9.3. Кәсiпорын кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияны керi қайтарып алу туралы шешiм қабылдау кезiнде кеден бақылауындағы олардың тауарларды тасымалдауын есепке алуды жүргiзетiн кеден органына осы Ереженiң 8.5. тармағында баяндалған тәртiпке қатысты кеден тасымалдаушысы ретiнде осы кәсiпорынмен орындалған барлық тасымалдар туралы есеп беруге мiндеттi.
10. Кеден тасымалдаушысының жауапкершiлiгi
10.1. Кеден тасымалдаушысы кеден төлемдерi және салықтарды төлеудi қоса отырып, жiберiлген кеден органының рұқсатымен осы органға тауарларды жеткiзгеннен кейiн тауарлар жеткiзiлген не осы тауарларға қатысты уәкiлдiгi бар адамға тауарларды iс жүзiнде берген жердегi уақытша сақтау қоймасының иесiне тауарларды iс жүзiнде беруге дейiн кеден органдары алдында жауап бередi.
10.2. Кеден бақылауындағы тауарларды жеткiзу немесе транзиттiң кедендiк режимi кезiнде пайдаланылатын, жiберiлген кеден органының лауазымды адамы "Тауар келiп түстi" мөртаңбасын қойған, осы лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген құжат тауарлардың жеткiзiлуiн растайтын құжат болып есептеледi.
10.3. Тауарлар кеден органы рұқсатынсыз берiлген, жоғалған немесе жiберiлген кеден органына жеткiзiлмеген кезде тауарлар аварияның салдарынан немесе тежеусiз күштердiң әсерiнен мүлде жоғалып, жойылып кеткен, табиғи тозудың немесе тасымалдау және сақтаудың қалыпты жағдайларында кемiп кетудiң салдарынан жетiспеген не Қазақстан Республикасы заңдары бойынша шет мемлекеттiң органдарының немесе лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттерi салдарынан иелiктен шыққан жағдайларды қоспағанда тиiсiнше еркiн айналым үшiн шығарудың немесе экспорттың кедендiк режимдерi кезiнде төлеуге жатқызылуы мүмкiн кеден төлемдерi мен салықтарын кеден тасымалдаушысы төлеуге мiндеттi.
Кеден төлемдерi және салықтары құқық бұзушылық жасалынған күнге, ал осындай күндi белгiлеу мүмкiн болмаса құқық бұзушылық анықталған күнге есептелiнедi.
10.4. Кеден тасымалдаушысының кеден төлемдерi және салықтарды төлеуi оны кеден ережелерiн бұзғандығы үшiн жауапкершiлiктен босатпайды.
11. Қорытынды ережелерi
11.1. Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияның басқа адамға беруге болмайды.
11.2. Өтiнiште, сондай-ақ өтiнiшке тiркелген құжаттарда көрсетiлген кез-келген мәлiметтердiң өзгеруi кезiнде кеден тасымалдаушысы Кеден комитетiн 7 жұмыс күнi iшiнде бұл туралы хабардар етуi тиiс.

11.3. Если изменение сведений носит такой характер, что лицензия на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика не могла быть выдана, если бы организация указала такие сведения в заявлении о выдаче лицензии либо в прилагаемых к заявлению документах, то письменное уведомление об этом рассматривается как заявление организации о прекращении деятельности в качестве таможенного перевозчика по его желанию. Таможенный комитет мотивированно информирует организацию о невозможности сохранения действия лицензии. Решение Таможенного комитета может быть обжаловано в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11.4. Если таможенный перевозчик желает изменить свой статус, то он должен подать заявление о выдаче новой лицензии в порядке, предусмотренном разделом 2 настоящего Положения. При этом действие ранее выданной лицензии может быть прекращено таможенным перевозчиком по его желанию. При уплате сборов за выдачу новой лицензии сборы, уплаченные за выдачу ранее выданной лицензии, не засчитываются.
11.5. При изменении таможенным перевозчиком иных сведений, требующих внесение изменений в лицензию, производится перерегистрация лицензии путем заполнения нового бланка лицензии с указанием прежних, а в измененной части - новых сведений. К прежнему порядковому номеру лицензии добавляется буквенное обозначение в последовательности, определяемой алфавитом.
Приложение N 1
к Положению о таможенном
перевозчике
Таможенный комитет при
Кабинете Министров
Республики Казахстан
от______________________
(полное наименование
предприятия)
З А Я В Л Е Н И Е
Прошу выдать лицензию на осуществление деятельности в качестве
_________________________________таможенного перевозчика на
(республиканского, зонального)
территории _________________________________________________________
(область)
О предприятии сообщаю следующее:
1._____________________________________________________________
(полное и сокращенное юридическое наименование, код ОКПО,
юридический и фактический адреса, регистрационный номер
свидетельства о государственной регистрации)
2._____________________________________________________________
(организационно-правовая форма и кем учреждено)
3._____________________________________________________________
(тенговый и валютный счета предприятия; наименования,адреса
и коды ОКПО банков, в которых эти счета открыты)
4._____________________________________________________________
(виды деятельности предприятия)
5._____________________________________________________________
(номер и дата выдачи лицензии на осуществление перевозочной
(транспортно-экспедиторской) деятельности; орган, выдавший
лицензию; срок действия лицензии)
6._____________________________________________________________
(вид и количество имеющихся надлежаще оборудованных
транспортных средств)
7._____________________________________________________________
(перечень населенных пунктов (районов, если место таможенного
оформления находится вне населенных пунктов, районов в
крупных городах), обязанность по прибытию в которые в течение
24 часов хотя бы одного транспортного средства берет на себя
предприятие)
8._____________________________________________________________
(место нахождения обособленных структурных подразделений)
9._____________________________________________________________
(иные сведения, которые могут быть использованы для принятия
решения о выдаче лицензии)
Руководитель предприятия           подпись         Ф.И.О.
Приложение N 2
к Положению о таможенном
перевозчике
Изображение Государственного
герба Республики Казахстан
Таможенный комитет
Республики Казахстан
ЛИЦЕНЗИЯ N
НА ОСУЩЕСТВЛЕНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
В КАЧЕСТВЕ ТАМОЖЕННОГО ПЕРЕВОЗЧИКА
Настоящим Таможенный комитет Республики Казахстан разрешает
____________________________________________________________________
(наименование и юридический адрес предприятия)
осуществлять деятельность в качестве________________________________
(республиканского, зонального)
таможенного перевозчика на территории_______________________________
(зона)
____________________________________________________________________
(вид транспорта)
Договор страхования ответственности перед таможенными органами
N__________
на сумму______________________________<*>

11.3. Егер мәлiметтердiң өзгеруi егер ұйым лицензия беру туралы өтiнiште не өтiнiшке тiркелген құжаттарда осындай мәлiметтердi көрсете алса да, кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензияның берiлуi мүмкiн болмайтындай сипатқа ие болса, онда бұл туралы жазбаша хабардар ету кеден тасымалдаушысының қалауы бойынша кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметiн тоқтату туралы ұйымның өтiнiшi ретiнде қарастырылады. Кеден комитетi ұйымды лицензияның күшiн сақтаудың мүмкiн еместiгi туралы дәлелдi түрде хабардар етедi. Кеден комитетiнiң шешiмiне Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес шағым беруге болады.
11.4. Егер кеден тасымалдаушысы өз мәртебесiн өзгертудi қаласа, ол осы Ереженiң 2 бөлiмiнде көзделген жаңа лицензия беру туралы өтiнiш беруi тиiс. Мұнда бұрын берiлген лицензияның күшi кеден тасымалдаушысының қалауы бойынша тоқтатылуы мүмкiн. Жаңа лицензияны бергендiгi үшiн алымдарды төлеу кезiнде бұрын берiлген лицензия бергенi үшiн төленген алымдар есептелiнбейдi.
11.5. Өзгертулердi лицензияға өндiрудi талап ететiн өзге мәлiметтердi кеден тасымалдаушысының өзгертуi кезiнде бұрынғыларды, ал өзгертiлген бөлiгiнде - жаңа мәлiметтердi көрсете отырып, лицензияның жаңа бланкiсiн толтыру жолымен лицензияны қайта тiркеу жүргiзiледi. Лицензияның бұрынғы реттiк нөмiрiне алфавитпен анықталған әрiптiк белгiлердiң реттiлiгi қосылады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетi
жанындағы Кеден комитетiнiң
Кеден тасымалдаушысы туралы
ережесiне
N 1 Қосымша
___________________________
(кәсiпорынның толық атауы)
Өтiнiш
______________________________________кеден тасымалдаушысы
(республикалық, аймақтық)
ретiнде___________________________________________________аумағында
(облыс)
қызметтi жүзеге асыруға лицензия берудi өтiнемiн
Кәсiпорын туралы төмендегiлердi хабарлаймын:
1.____________________________________________________________
(толық және қысқартылған заңды атауы, ЖКҰЖ коды, заңды және
iс жүзiндегi мекен-жайы, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң
тiркеу нөмiрi)
2.____________________________________________________________
(ұйымдастыру - құқылық нысаны және кiм құрды)
3.____________________________________________________________
(кәсiпорынның теңгелiк және валюталық шоттары; осы есептер
ашылған банктердiң атаулары, ЖКҰЖ коды және мекен-жайы)
4.____________________________________________________________
(кәсiпорын қызметiнiң түрлерi)
5.____________________________________________________________
(көлiк-экспедиторлық) тасымал қызметiн жүзеге асыруға лицензия
беру күнi және нөмiрi; лицензия берген орган; лицензия
күшiнiң мерзiмi)
6.____________________________________________________________
(жабдықталған көлiк құралдарына жататын бар түрлерi және саны)
7.____________________________________________________________
(елдi мекендердiң (егер кедендiк ресiмдеу орны елдi
мекендерден, тыс iрi қалалар аудандарынан тыс болса,
аудандардың) тiзбесi) ең болмағанда бiр көлiк құралының 24
сағат iшiнде келуi бойынша мiндеттi кәсiпорын өзiне алады)
8.____________________________________________________________
(айрықшаланған құрылымдық бөлiмшелердiң тұрған орны)
9.____________________________________________________________
(лицензия беру туралы шешiм қабылдау үшiн пайдаланылуы мүмкiн
өзге мәлiметтер)
Кәсiпорын жетекшiсi               қолы    аты-жөнi
Кеден тасымалдаушысы
туралы Ережеге
N 2 Қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк елтаңбасының
бейнесi Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетi жанындағы Кеден комитетi
Кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметтi
жүзеге асыруға
N лицензия
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi
осы Ережемен_______________________________________________________
(кәсiпорынның атауы және заңды мекен-жайы)
___________________________________________________________________
(көлiк түрi)
___________________________________кеден тасымалдаушысы ретiнде
(республикалық, аймақтық)
__________________________________аумағында қызметiн жүзеге асыруға
(аймақ)
рұқсат етедi.
Кеден органдары алдында жауап берудi қамсыздандыру шарты
N________________ _____________________________________сомаға
Осы лицензияның күшi бар мерзiмi 199__ж "__________________"
аяқталады.
_____________________________
(кеден комитетiнiң уәкiлдiгi
бар лауазымды адамның қолы)
199__ж. "__"_________________     М.О.
_____________________________

Сноска.  Графу Договора страхования заполняет таможенный
орган, в зоне деятельности которого, таможенный
перевозчик намерен
осуществлять свою деятельность.
Срок действия настоящей лицензии истекает "_____"______________
199____г.
______________________________
(подпись уполномоченного
должностного лица
Таможенного комитета)
М.П.
"_____"____________199___г.
Приложение N 3
к Положению о
таможенном перевозчике
РЕГИСТРАЦИОННАЯ КАРТОЧКА ТАМОЖЕННОГО ПЕРЕВОЗЧИКА
--------------------------------------------------------------------
1. Таможенный перевозчик (полное  !4. Юридический и фактический
и сокращенное наименование: код!   адреса таможенного перевозчика
ОКПО)                          !   (обособленного структурного
!   подразделения)
----------------------------------!---------------------------------
2. Лицензия N___________          !5. Территория деятельности
Действительна до______________ !
Договор страхования            !
ответственности перед          !
таможенными органами           !
N_________на сумму___________  !
----------------------------------!---------------------------------
3. Тенговые и валютные счета;     !6. Номера телефонов, телефаксов,
наименование банков, в которых !   телексов для вызова
эти счета открыты, их коды     !   транспортного средства
ОКПО                           !
----------------------------------!---------------------------------
7. Вид транспортного средства     !8. Количество
----------------------------------!---------------------------------
9. Номера свидетельств о допущении транспортного средства
----------------------------------!---------------------------------
10. Иная информация               !11. Таможенный орган, ведущий
!    учет перевозок товаров под
!    таможенным контролем
!    таможенным перевозчиком
----------------------------------!---------------------------------
!12. Дата заведения, Ф.И.О.,
!    Должность
!    Подпись и личная номерная
!    печать должностного лица
!    таможенного органа
----------------------------------!---------------------------------
Приложение N 4
к Положению о таможенном
перевозчике,
К Н И Г А
учета таможенным перевозчиком
товаров под таможенным контролем
(Таблица)
1 - N                            7 - Номер ВТД, номер ГТД
2 - Дата                         8 - Товар (наименование, код)
3 - Таможенный орган отправления 9 - Количество мест
4 - Таможенный орган назначения 10 - Вес брутто (тонны)
5 - Получатель/отправитель      11 - Валюта и фактурная стоимость
(наименование, адрес)       12 - Товар и сопроводительные
6 - Государственный номер и          документы представлены в
марка автомашины                 таможенный орган назначения
(дата)
13 - Подпись руководителя
организации
--------------------------------------------------------------------
1 !   2   !   3   ! 4 ! 5 !   6   ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13
--------------------------------------------------------------------

Ескерту. Қамсыздандыру шарты бағаның қызмет аймағында кеден
тасымалдаушысы қызметiн жүзеге асыруды болжамдайтын кеден органы толтырады.
Кеден тасымалдаушысы туралы
Ережеге N 3 Қосымша
Кеден тасымалдаушысының тiркеу
карточкасы
_________________________________________________________________
1. Кеден тасымалдаушысы (толық | 4. Кеден тасымалдаушысының
және қысқартылған атауы; ЖКҰЖ   | (айрықшаланған құрылымдық
коды                            | бөлiмшенiң) заңды және iс
| жүзiндегi мекен-жайы
___________________________________________________________________
2. N________________Лицензия   | 5. Қызмет аумағы
____________дейiн қолданылады   |
Кеден органдары алдында жауап   |
берудi қамсыздандыру шарты      |
N__________сомаға_____________  |
___________________________________________________________________
3. Теңгелiк және валюталық     | 6. Көлiк құралын шақырту үшiн
шоттар, осы шоттар ашылған      | телефондар, телефакстер,
банкiлердiң атауы, олардың      | телекстердiң нөмiрлерi
ЖКҰЖ коды
___________________________________________________________________
7. Көлiк құралының түрi        | 8. Саны
___________________________________________________________________
9. Көлiк құралының жiберiлгендiгi туралы куәлiктiң нөмiрi
___________________________________________________________________
10. Өзге ақпарат               | 11. Кеден тасымалдаушысының кеден
|бақылауындағы тауарларды тасымалдау
| есебiн жүргiзушi Кеден органы
___________________________________________________________________
| 12. Жүргiзудi бастау күнi
| Кеден органы лауазымды адамның
| тегi, аты-жөнi, лауазымы, қолы
| мен жеке нөмiрлiк мөрi
___________________________________________________________________
ҚР МК жанындағы КК 1995 ж.
25 қыркүйегiндегi N 125-П
Бұйрығымен бекiтiлген
кеден тасымалдаушысы
Ережесiне
Қосымша N 4
Кеден бақылауындағы тауарларды кеден
тасымалдаушысының есепке алу
Кiтабы
___________________________________________________________________
N | Күнi | Жөнелтушi | Жiберiлген |Алушы жөнелтушi| Автомашинаның
|      | кеден     | кеден      |(атауы,        | мемлекеттiк
|      | органы    | органы     | мекен-жайы)   | нөмiрi және
|      |           |            |               | маркасы
___________________________________________________________________
1 |  2   |     3     |      4     |       5       |       6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
IТҚ   | Тауар |Орынның| Брутто|Валюта   | Тауар және     | Ұйым
нөмiрi,|(атауы |  саны |салмағы|және фак.|iлеспе құжаттар |жетекшi.
КЖД   | код)  |       |(тонна)|туралық  |жiберiлген кеден|шiсiнiң
нөмiрi |       |       |       |құны     |органына (күнi) | қолы
|       |       |       |         |ұсынылды        |
___________________________________________________________________
7   |    8  |   9   |   10  |   11    |        12      |  13
___________________________________________________________________