Бажсыз сауда дүкендері туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті бұйрығымен бекітілген 1995 жылғы 16 қазан N 144-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 14 желтоқсан N 137 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 жылғы 27 желтоқсан N 634-Б бұйрығымен. ~V991053
1. Жалпы ережелер
1.1. Бажсыз сауда дүкені - кеден режимі, бұл режим жағдайында тауарлар Қазақстан Республикасының кеден аумағында кеден бақылауында кеден бажын, қосымша құн салығын, акциздерді және төленуі кеден органдарына жүктелген өзге де салықтарды төлетусіз және тауарларға экономикалық саясат (квоталау, лицензиялау және т.б.) шараларды қолданусыз сатылады.
1.2. Бажсыз сауда дүкеніне кеден режимімен орналастырылған тауарлар тікелей арнаулы дүкендерде (бажсыз сауда дүкендері) сатылады.
1.3. Бажсыз сауда дүкендері халықаралық жолаушылар қатынасы үшін ашылған аэропорттарда, порттарда, жеке тұлғалар шекарадан өтуге арналған Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу орындарында құрылады.
1.4. Бажсыз сауда дүкендерін қазақстандық тұлғалар Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитетінің бажсыз сауда дүкенін құруға лицензиясы болған жағдайда құра алады.
1.5. Бажсыз сауда дүкенінің (сауда залдарының, қосалқы жайлардың және қойманың) аумағы кеден бақылау аймағы болып табылады.
1.6. Бажсыз сауда дүкенінде сатып алынған тауарлар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерге әкетілуге тиіс.
1.7. Бажсыз сауда дүкенінің кедендік режимін пайдалану шарттарының кеден төлемдерін төлеумен қоса бұлжытпай орындалуына бажсыз сауда дүкенінің иесі жауап береді.
2. Бажсыз сауда дүкенін құруға
лицензия беру тәртібі
2.1. Бажсыз сауда дүкенін құру лицензиясы иелігінде осы ереженің талаптарына сай келетін және бір өткізу орынында немесе бір өткізу орны мен соған шектес бір кеденнің жұмыс істейтін аумағында немесе бір кеден бекетінің, егер бекеттің өзінің жұмыс істейтін аймағы бар болса, жұмыс істейтін аймағында орналасқан жайлары бар адамға беріледі.
2.2. Лицензия алу үшін жайлардың иесі Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті өтініш береді және лицензия бергені үшін жиын төлейді.
2.3. Лицензия беру туралы өтініште:
- өтініш берушінің толық және қысқартылған атауы, ОКПО коды;
- өтініш берушінің заңды және іс жүзіндегі мекен-жайы, мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің тіркелетін нөмірі;
- банкілердегі валюталық шоттардың және ұлттық валютадағы шоттарын, осы банкілердің атаулары, мекен-жайлары және ОКПО кодтары;
- сауда залдары, қосалқы жайлар және қойма ретінде пайдалануға арналған жайлардың тұрған орны; әрбір жайдың көлемі;
- жайларды материалдық-техникалық жабдықтау көрсеткіштері;
- жайларды күзетпен қамтамасыз ету, арнаулы сигнализация жабдықтарының және өрттен қорғау жабдықтары бар екендігі туралы мәліметтер;
- бажсыз сауда дүкенінде сатылады деп ұйғарылып отырған тауарлар түрінің тізбегі;
- лицензия беру туралы шешім қабылдау үшін пайдаланыла алатын өзге хабар көрсетіледі.

Положение о магазинах беспошлинной торговли
Утверждено Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 16 октября 1995 г. N 144-П. Утратило силу приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 27 декабря 1999 г. N 634-П ~V991053
1. Общие положения
1.1. Таможенный режим магазина беспошлинной торговли предназначен для того, чтобы допустить розничную продажу товаров под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан (в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения) без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер экономической политики.
1.2. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, реализуются непосредственно в специальных магазинах (магазины беспошлинной торговли).
1.3. Магазин беспошлинной торговли может учреждаться казахстанскими лицами при наличии лицензии Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет) на учреждение магазина беспошлинной торговли.
1.4. Территория магазина беспошлинной торговли (торговых залов,
подсобных помещений и склада) является зоной таможенного контроля.
1.5. Товары, приобретенные в магазине беспошлинной торговли,
должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики
Казахстан.
1.6. Ответственность за соблюдение условий использования
таможенного режима магазина беспошлинной торговли, включая уплату
таможенных платежей и налогов, несет владелец магазина беспошлинной
торговли.
2. Порядок выдачи
лицензии на учреждение
магазина беспошлинной торговли
2.1. Магазин беспошлинной торговли может учреждаться казахстанским лицом в местах, определяемых таможенными органами Республики Казахстан, после получения его владельцем лицензии Таможенного комитета.
Лицензия на учреждение магазина беспошлинной торговли выдается лицу, во владении которого находятся помещения, отвечающие требованиям настоящего Положения и находящиеся в одном пункте пропуска либо одном пункте пропуска и на прилегающей к нему территории в регионе деятельности одного таможенного органа.
2.2. Для получения лицензии владелец помещений подает заявление в Таможенный комитет, а также уплачивает сбор за выдачу лицензии.
2.3. В заявлении о выдаче лицензии указываются:
- полное и сокращенное юридическое наименование заявителя, код ОКПО;
- юридический и фактический адреса заявителя, регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации;
- номера валютных счетов и счетов в национальной валюте в банках, наименования, адреса и коды ОКПО этих банков;
- местонахождение помещений, предназначенных для использования в качестве торговых залов, подсобных помещений и склада: площадь каждого помещения;
- характеристика материально-технического оснащения помещений;
- сведения об обеспечении охраны помещений, наличии специальных сигнализационных устройств и противопожарного оборудования;
- перечень видов товаров, предполагаемых для реализации в магазине беспошлинной торговли;
- иная информация, которая может быть использована для принятия решения о выдаче лицензии.

2.4. Өтінішке төмендегі құжаттар қоса тіркеледі:
- жайлардың иесінің құрылтайшы және тіркеуші құжаттарының көшірмелері (жарғы, құрылтайшы шарт, мемлекеттік тіркелу туралы куәлік және т.б.);
- тауарларды сақтауға және сатуға арналған жайлардың (сауда залдарының, қосалқы жайлар мен қойманың) бажсыз сауда дүкенінің кеден режиміне сәйкес жоспарлары мен сызбалары;
- жайларды иелену құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері;
- сауданы жүргізуге берілетін тіркелетін немесе рұқсат беретін құжаттардың (лицензиялардың) көшірмелері, егер осындай тіркеу немесе лицензия беру Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген болса;
- Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің азаматтардың тауарларды шетел валютасына сатуға беретін рұқсатының көшірмесі, егер осындай рұқсат Қазақстан Республикасының валюта туралы заңдарына сәйкес талап етілетін болса;
- сауда заңдары ретінде пайдалануға арналған жайлардың тұрған жерінде сауда жасауға рұқсат беретін атқарушы үкімет органы құжатының көшірмесі, егер Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес осындай рұқсат талап етілетін болса;
- көлік мекемесінің Шекара әскерімен келісімі бойынша берген, бажсыз сауда дүкенін құру Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізудің дәл осы жерінде белгіленген режимге қайшы келмейді деп дәлелденген құжаты;
- лицензия бергені үшін жиын төленгенін растайтын төлем құжаты;
- кеден режиміндегі бажсыз сауда дүкеніне орналастырылған тауарлармен жүк, сауда және кез келген басқа операцияларды жүргізуге құқы бар қызметкерлер тізімі;
- жұмыс аумағында бажсыз сауда дүкенін құру ұйғарылып отырған кеденнің қатынас қағазы.
Ұсынылатын құжаттардың көшірмелерін өтініш берушінің басшысы және бас бухгалтері куәландырады.
2.5. Кеден комитеті өзінің қатынас қағазында өтініш берушінің берген мәліметтерін растап, бажсыз дүкен құруға лицензия берудің мүмкіндігі және ақылға қонымдылығы туралы қорытынды пікір жазып береді.
Кеден комитеті осындай қатынас қағазды жайлардың иесінің жазбаша өтініші бойынша береді. Жазбаша өтініш алынған күннен бастап 30 күн ішінде қаралуға тиіс. Кеден органының онда жазылған қорытынды пікірге қарамастан, қатынас қағаз беруден бас тартуға қақысы бар.
2.6. Лицензия беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды көрсеткен жағдайда оны алған күннен бастап 30 күн ішінде қарайды.
Кеден комитеті көрсетілген мерзімде жайлардың иесі мәлімдеген мәліметтердің осы Ереже талаптарына сәйкестігін тексереді.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті әкелген мәліметтерді растайтын қосымша құжаттарды мемлекеттік органдардан, банкілерден, өзге ұйымдардан сұрататын болса, өтінішті қарау мерзімі осындай құжаттардың түскен күнінен бастап есептеледі.
Өтінішті қараудың жалпы мерзімі екі айдан аспау керек.

2.4. К заявлению прилагаются следующие документы:
- копии учредительных и регистрационных документов владельца помещений (устав, учредительный договор, свидетельство о государственной регистрации и т.п.);
- планы и чертежи помещений (торговых залов, подсобных помещений и склада), предназначенных для хранения и реализации товаров в соответствии с таможенным режимом магазина беспошлинной торговли;
- копии документов, подтверждающих право владения помещениями;
- копии регистрационных или разрешительных документов (лицензий) на осуществление торговли, если такая регистрация или лицензирование предусмотрены законодательством Республики Казахстан;
- копия разрешения Национального банка Республики Казахстан на реализацию гражданам товаров за иностранную валюту, если такое разрешение требуется в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
- копия документа органа исполнительной власти, разрешающего осуществление торговли в месте нахождения помещений, предназначенных для использования в качестве торговых залов, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- документ, выданный транспортной организацией по согласованию с Комитетом по охране государственной границы Республики Казахстан, в котором подтверждается, что учреждение магазина беспошлинной торговли совместимо с режимом, установленным в данном пункте пропуска через границу Республики Казахстан;
- платежный документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу лицензии;
- список работников, имеющих право проводить грузовые, торговые и любые иные операции с товарами, помещенными под таможенный режим магазина беспошлинной торговли;
- отношение таможенного органа, в регионе деятельности которого предполагается учредить магазин беспошлинной торговли.
Копии представляемых документов заверяются руководителем и главным бухгалтером заявителя.
2.5. Таможенный орган в своем отношении подтверждает сведения, представляемые заявителем, и дает заключение о возможности и целесообразности выдачи лицензии на учреждение магазина беспошлинной торговли.
Таможенный орган выдает такое отношение по письменному ходатайству владельца помещений. Ходатайство должно быть рассмотрено в течении 30 дней со дня его получения.
Таможенный орган в праве отказать в выдаче отношения в независимости от изложенного в нем заключения.
2.6. Заявление о выдаче лицензии рассматривается Таможенным комитетом в течение 30 дней со дня его получения при условии представления всех требуемых сведений и документов.
В указанный срок Таможенный комитет проверяет заявленные владельцем помещений сведения на соответствие требованиям настоящего Положения.
В случае, если Таможенный комитет запрашивает у государственных органов, банков, иных организаций дополнительные документы в подтверждение представленных сведений, срок рассмотрения заявления исчисляется с даты поступления таких документов.
Общий срок рассмотрения заявления не должен превышать двух месяцев.

2.7. Бажсыз сауда дүкенін құруға лицензияны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті береді. Лицензияның үлгісі N 1 қосымшада келтірілген.
Лицензия екі дана етіп ресімделеді, біреуі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитетінде қалады, ал екіншісі бажсыз сауда дүкенінің иесіне беріледі. Кеден комитеті лицензияның көшірмесін жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкені құрылған кеденге жолдайды.
2.8. Мәлімделген мәліметтер толық емес немесе күмәнді болса, егер өтініш беруші және оның бажсыз сауда дүкенінің кеден режиміне сәйкес тауарларды сақтауға және сатуға арналған жайлары осы Ереженің талаптарына сай келмесе, егер бажсыз сауда дүкенін құру Қазақстан Республикасының экономикалық саясатына сәйкес келмесе, сондай-ақ бас тартуға негіз бар өзге жағдайларда лицензия берілмейді.
2.9. Лицензия беруден бас тартылған жағдайда оны беру туралы қайталанған өтініш бас тартуға негіз болған себептері жойылған жағдайда бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап алты ай өткенде қаралады.
2.10. Лицензия беруден бас тарту туралы Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" заң күші бар Жарлығының XV тарауына сәйкес шағым арыз беруге болады.
2.11. Лицензияның қолданылу мерзімі - 3 жыл.
2.12. Лицензия берілгені үшін мөлшері 20 мың ЭКЮ барабар Қазақстан Республикасы валютасымен жиын алынады.
3. Лицензияның күшін жою, қолданылуын
тоқтату және қайтарып алу
3.1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті бажсыз сауда дүкенін құруға берілген лицензияның күшін жоя алады немесе қайтарып ала алады, болмаса оның қолданылуын тоқтата алады.
Жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкені құрылған кеден органы және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті кеден ережелерін бұзғаны үшін жазалау шаралары ретінде лицензияны қайтарып ала алады.
3.2. Егер лицензия өтініш берушіге белгіленген тәртіп негізінде берілмейтіндей болған болса, немесе ол оны беру туралы шешім қабылдауға елеулі маңызы болған толық емес және күмәнді мәліметтер негізінде берілген болса, оның күші жойылады. Күшін жою туралы шешім лицензия берілген мерзімнен бастап күшіне енеді.
3.3. Бажсыз сауда дүкенінің иесі өзінің құқықтарын теріс пайдаланады деуге жеткілікті негіз бар жағдайда лицензияның күші үш ай мерзімге дейін тоқтатыла алады.
Лицензия күшін тоқтатқан жағдайда бажсыз сауда дүкенінде тауарлар сатуға жол берілмейді. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режиміне тауарлар орналастыру және сол тауарлардың бажсыз сауда дүкеніне түсуі осы Ережеде көзделген тәртіпте жүргізіледі. Бұл орайда барлық тауарлар, оның ішінде бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған, бірақ сатылмаған және сауда залдарында және қосалқы жайларда жатқан тауарлар бажсыз сауда дүкендерінің қоймасында орналастырылуға және сақталуға тиіс.

2.7. Лицензия на учреждение магазина беспошлинной торговли выдается Таможенным комитетом. Форма лицензии приведена в приложении N 1.
Лицензия оформляется в двух экземплярах, один из которых остается в Таможенном комитете, а другой выдается владельцу магазина беспошлинной торговли. Таможенный комитет направляет копию лицензии в таможенный орган, в регионе деятельности которого учреждается магазин беспошлинной торговли.
2.8. В выдаче лицензии может быть отказано в случаях, если заявленные сведения являются неполными или недостоверными, если заявитель и его помещения, предназначенные для хранения и реализации товаров в соответствии с таможенным режимом магазина беспошлинной торговли, не отвечают требованиям настоящего Положения, если учреждение магазина беспошлинной торговли не соответствует экономической политике Республики Казахстан, а также в иных случаях, когда имеются достаточные основания для отказа.
2.9. В случае отказа в выдаче лицензии повторное заявление о ее выдаче может быть рассмотрено по истечении шести месяцев со дня принятия решения об отказе при условии устранения причин, послуживших основанием для отказа.
2.10. Отказ в выдаче лицензии может быть обжалован в соответствии с разделом XV Указа Президента РК, имеющего силу Закона, Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан".
2.11. Срок действия лицензии составляет 3 года.
2.12. За выдачу лицензии взимается сбор в валюте Республики Казахстан в размере, эквивалентном 20 тыс. Экю.
3. Приостановление действия и отзыв лицензии
3.1. Лицензия на учреждение магазина беспошлинной торговли может быть отозвана либо ее действие может быть приостановлено Таможенным комитетом.
3.2. Лицензия отзывается, если она была выдана на основе неполных и недостоверных сведений, имевших существенное значение для принятия решения о ее выдаче, а также по основаниям, предусмотренным законодательством о лицензировании. Решение об отзыве действует с даты выдачи лицензии.
3.3. Действие лицензии может быть приостановлено при наличии достаточных оснований полагать, что владелец магазина беспошлинной торговли не соблюдает требований, установленных таможенным законодательством либо если такая лицензия более не соответствует экономической политике Республики Казахстан.
При приостановлении действия лицензии реализация товаров в магазине беспошлинной торговли не допускается. Помещение товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли и поступление этих товаров в магазин беспошлинной торговли производятся в порядке, предусмотренном настоящим Положением. При этом все товары, в том числе помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, но не реализованные и находящиеся в торговых залах и подсобных помещениях, подлежат размещению и хранению только на складе магазина беспошлинной торговли.

3.4. Егер бажсыз сауда дүкенінің иесі осы Ереженің талаптарын орындамаса, немесе мұндай лицензия Қазақстан Республикасының экономикалық саясатына сәйкес келмесе, лицензия қайтарып алынады.
Лицензияны кеден ережелерін бұзғаны үшін жазалау шаралары ретінде де қайтарып ала алады.
Қайтарып алу туралы шешім қабылдаған мерзімнен бастап күшіне енсе, ал кеден ережелерін бұзғаны үшін жазалау шаралары ретінде лицензияны қайтарып алған жағдайда - іс туралы қаулы орындалатын мерзімнен бастап күшіне енеді.
3.5. Лицензия толық емес немесе күмәнді мәліметтердің негізінде берілген жағдайда оның күшін жою, бажсыз сауда дүкенінің иесі осы Ереженің талаптарын орындамаған жағдайда лицензияны қайтарып алу, сондай-ақ лицензияның қолданылуын тоқтату жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкені орналасқан кеденнің дәлелді ұсынысы бойынша жүргізіледі. Шешім қабылдау үшін жеткілікті негіз бар жағдайда мұндай ұсыныстың қажеті болмайды.
3.6. Лицензияның күшін жою, оның қолданылуын тоқтату немесе оны қайтарып алу Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті Төрағасы орынбасарының өкімі осындай шешімнің себебі міндетті түрде көрсетіле отырып рәсімделеді.
Лицензияны қайтарып алған жағдайда кеден ережелерін бұзғаны үшін жазалау шаралары ретіндегі ондай шешім кеден ережелерін бұзғаны туралы іс бойынша жазалау шараларын тағайындау туралы қаулы түрінде рәсімделеді.
3.7. Лицензияның күші жойылған немесе қайтарып алынған жағдайда оны бергені үшін алынған жиын қайтарылмайды.
3.8. Лицензияның күші жойылған немесе қайтарып алынған жағдайда бажсыз сауда дүкенінің иесі оны шешім қабылданған күннен бастап он бес күннен кешіктірмей жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкені құрылған кеден органына беруге тиіс. Лицензия қайтарылып алынған жағдайда кеден ережелерін бұзғаны үшін жазалау шаралары ретінде көрсетілген мерзім сол туралы қаулыны тапсырған немесе жіберген күннен бастап есептеледі, ал енді осы қаулы туралы шағым арыз түсірген немесе оған наразылық білдірген
жағдайда - шағым арыз немесе наразылық туралы өтінішті қанағаттандырусыз
қалдыру туралы шешім қабылданған күннен бастап.
3.9. Лицензия беру туралы қайталанған өтініш лицензияның күшін жою
немесе лицензияны қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап екі
жыл өткенде осындай шешімге негіз болатын себептер жойылған жағдайда
қаралатын болады.
4. Бажсыз сауда дүкенінің тұрған орнына,
үй-жайларының орналасуына, техникалық
жабдықталуына қойылатын талаптар
4.1. Дүкен иесіне бажсыз сауда дүкенінің:
а) сауда залына (сауда залдарына);
ә) қосалқы жайларына;
б) қоймасына арналған бөлек жайлары болу керек.
4.2. Бажсыз сауда дүкенінің сауда залдарының, қосалқы жайларының және қоймасының орналасуы (жабдықталуы) бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарларын кеден бақылауынан басқаның алу мүмкіндігін болдырмауға, осы үй-жайларда тұрған мұндай тауарлардың сақталуын және оларға бөгде адамдардың қолы жеткізгісіз болуын қамтамасыз етуге тиіс.
Дүкен қоймасының жабдықталуы тауарлардың кеден бақылауынан тыс түсуін болдырмауға тиіс.
4.3. Бажсыз сауда дүкенінің сауда залдары кеден бақылауы сызығының арғы жағында (жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткенде алып өтетін тауарларды кедендік рәсімдеу үшін белгіленген орындардан тыс жерлерде) тұруға тиіс.
4.4. Бажсыз сауда дүкенінің сауда залдары Қазақстан Республикасы аумағына кіретін жеке тұлғалардың осы залдарға ену мүмкіндігін болдырмайтындай болып орналасуға тиіс.
4.5. Дүкеннің үй-жайлары Қазақстан Республикасы заңдарында белгіленген техникалық, санитарлық, өрттен қорғау және басқа талаптарға сай болуға тиіс.
Дүкеннің сауда залдары, қосалқы жайлары және қоймасы сақтаудың қажетті өрттен қорғау және механикалық жабдықтарымен, сондай-ақ тиісті сигнализациямен жарақтандырылуға тиіс.
4.6. Жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкенінің жабдықталуына, жарақтарына және үй-жайларының орналасқан орнына қойылатын нақты талаптарды белгілеуге құқылы.

3.4. Отзыв лицензии, а также приостановление действия лицензии производятся по мотивированному представлению таможенного органа, в регионе деятельности которого находится магазин беспошлинной торговли. При наличии достаточных оснований для принятия решения такого представления не требуется.
3.5. Приостановление действия или отзыв лицензии оформляется в форме распоряжения заместителя председателя Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан с обязательным указанием причин такого решения.
3.6. При отзыве или приостановлении действия лицензии сбор за ее выдачу возврату не подлежит.
3.7. При отзыве лицензии владелец магазина беспошлинной
торговли не позднее пятнадцати дней со дня принятия решения должен
передать ее таможенному органу, в регионе деятельности которого был
учрежден магазин беспошлинной торговли.
3.8. Повторное заявление о выдаче лицензии может быть
рассмотрено по истечении двух лет со дня вынесения решения об
аннулировании или отзыве лицензии при условии устранения причин,
послуживших основанием для такого решения.
4. Требования к месту
расположения, обустройству и
оборудованию магазина беспошлинной торговли
4.1. Владелец магазина должен иметь отгороженные помещения,
предназначенные для:
а) торгового зала (торговых залов);
б) подсобных помещений;
в) склада магазина беспошлинной торговли.
Площадь каждого из указанных видов помещений должна быть достаточной для нормального функционирования магазина с учетом требований, предусмотренных настоящим Положением.
4.2. Обустройство торговых залов, подсобных помещений и склада магазина беспошлинной торговли должно исключать возможность изъятия товаров, помещенных под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, помимо таможенного контроля, обеспечивать сохранность таких товаров, находящихся в этих помещениях, и невозможность доступа к ним посторонних лиц.
Обустройство склада магазина беспошлинной торговли должно исключать возможность поступления товаров помимо таможенного контроля.
4.3. Торговые залы магазина беспошлинной торговли должны находиться за линией таможенного контроля (пределами места, определенного для производства таможенного оформления товаров, вывозимых физическими лицами при следовании этих лиц через таможенную границу Республики Казахстан).
4.4. Торговые залы магазина беспошлинной торговли должны располагаться таким образом, чтобы была исключена возможность доступа в эти залы физических лиц, въезжающих на территорию Республики Казахстан.
4.5. Помещения магазина должны отвечать техническим, санитарным, противопожарным и другим требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Торговые залы, подсобные помещения и склад магазина должны быть оснащены необходимыми противопожарными и механическими средствами защиты, а также соответствующей сигнализацией.
4.6. Таможенный орган, в регионе деятельности которого находится магазин беспошлинной торговли, вправе устанавливать конкретные требования к обустройству, оборудованию и месту расположения помещений магазина беспошлинной торговли.

4.7. Қажет болған жағдайда кеден органының талабы бойынша дүкен иесі кеден органының лауазымды тұлғаларына осы органның талаптарына сай келетін бажсыз сауда дүкендерінің үй-жайларын, қоймадағы жарақтары мен байланыс құралдарын кеден бақылауын және кеден рәсімдеуін жүзеге асыру үшін ақысыз беріп тұруға тиіс.
5. Бажсыз сауда дүкеніне тауарлардың түсуі
және тауарларды бажсыз сауда дүкенінің
кеден режимінде орналастыру
5.1. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарларын кедендік рәсімдеу орны осындай тауарларды сатуға көзделген тек қана дүкен қоймасы бола алады.
Тауарлардың келетін немесе әкелінетін орны уақытша сақтау қоймасы болған жағдайда, ондай тауарлар тауарларды кедендік бақылаумен әкелінетін ережелерге сәйкес бажсыз сауда дүкенінің қоймасына ауыстырылуға тиіс.
5.2. Тауарлар бажсыз сауда дүкенінің қоймасына кеден органының өкілетті лауазымды тұлғаларының қатысуымен немесе рұқсатымен орналастырылады.
5.3. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде - төмендегі тауарларды орналастыруға жол берілмейді:
а) Қазақстан Республикасына әкелінуге және Қазақстан Республикасынан әкетілуге тыйым салынған тауарларды;
ә) Қазақстан Республикасы аумағында сатуға тыйым салынған тауарларды;
б) басқа мемлекеттік органдар, егер осы органдардың рұқсаты болмаған жағдайда, бақылауға тиісті тауарларды;
в) жеке тұлғалардың жеке пайдалануына немесе тұтынуына арналмағаны беп-белгілі өндірістік-техникалық салаға арналған және өзге тауарларды;
г) салмағы ауыр (салмағы 20 кг. астам) және көлемді тауарларды (ұзындығы, ені және биіктігінің жиынтық көлемі 200 см. аса);
д) мыналардан басқа, әкетілетін кеден бажы салынатын, стратегиялық маңызды шикізат болып табылатын немесе лицензиялауға жататын тауарларды:
- қалайыдан, мырыштан, мыстан, қорғасыннан, алюминийден, никелден, олардың негізіндегі қорытпадан, жоғары дәрежеде өңделіп жасалған дайын бұйымдардан басқа;
- бөлшек сауда үшін буып-түйілген жайлар және жағар майлардан басқа;
- таблеткадағы немесе осындай басқа формадағы немесе нетто салмағы 1 кг. аспайтын ораудағы тыңайтқыштардан басқа;
- бөлшек сауда үшін буып-түйілген және тікелей қолдануға дайын балықтан және шаян тәрізділерден, моллюскалардан және басқа суда жүретін омыртқасыздардан (уылдырықтарды қосқанда) жасалған бұйымдардан басқа;
- нетто салмағы 1 кг. аспайтын бөлшек саудаға арналған буып-түйілген қанттан басқа;
- бөлшек саудаға арналған құтылардағы фармацевтік азық-түліктерден басқа (бұған провитаминдер, витаминдер, гормондар және антибиотиктер кіреді), егер осы азық-түліктер дәрігердің рецепінсіз (рұқсатынсыз) сатылатын болса;
- қымбатты металдардан және табиғи қымбат тастардан, інжуден, янтарьдан жасалған зергерлік және басқа тұрмыстық бұйымдардан басқа.
Әкелінетін баждар салынатын, стратегиялық маңызы бар шикізат тауарлары болып табылатын немесе лицензиялауға тиісті тауарлардың тізбесі өзгертілген немесе толықтырылған жағдайда, тізімге енгізілмейтін тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитетінің арнаулы нормативті актілері өзгерте және толықтыра алады.

4.7. В случае необходимости по требованию таможенного органа владелец магазина должен безвозмездно предоставлять должностным лицам таможенного органа отвечающие требованиям этого органа помещения, оборудование и средства связи на складе магазина беспошлинной торговли для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления.
5. Поступление товаров
в магазин беспошлинной торговли
и помещение товаров под таможенный
режим магазина беспошлинной торговли
5.1. Местом производства таможенного оформления товаров, помещаемых под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, может быть только склад магазина, в котором такие товары предусматривается реализовывать.
В случае, если местом прибытия или доставки товаров является склад временного хранения, такие товары подлежат перемещению на склад магазина беспошлинной торговли в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем.
5.2. Товары помещаются на склад магазина беспошлинной торговли в присутствии или с ведома уполномоченных должностных лиц таможенного органа.
5.3. Не допускается помещение под таможенный режим магазина беспошлинной торговли следующих товаров:
а) товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан;
б) товаров, запрещенных к реализации на территории Республики Казахстан;
в) товаров, подлежащих контролю других государственных органов, при отсутствии разрешения этих органов;
г) товаров производственно-технического назначения и иных товаров, явно не предназначенных для личного пользования или потребления физическими лицами;
д) тяжеловесных товаров (весом более 20 кг) и громоздких товаров (при сумме размеров по длине, ширине и высоте более 200 см);
е) казахстанских товаров, облагаемых вывозными таможенными пошлинами, являющихся стратегически важными сырьевыми товарами или подлежащих лицензированию, за исключением:
- готовых изделий высокой степени переработки из олова, цинка, меди, свинца, алюминия, никеля, сплавов на их основе, черных металлов;
- масел и материалов смазочных, упакованных для розничной продажи;
- удобрений в таблетках или других аналогичных формах или в упаковках весом нетто не более 1 кг;
- изделий из рыбы и ракообразных, моллюсков и других водных беспозвоночных (включая икру), упакованных для розничной продажи и готовых к непосредственному употреблению;
- сахара в упаковках для розничной продажи весом нетто не более 1 кг;
- фармацевтических продуктов (включая провитамины, витамины, гормоны и антибиотики) в упаковках для розничной продажи, если эти продукты могут продаваться без рецепта (назначения) врача;
- ювелирных и других бытовых изделий из драгоценных металлов и природных драгоценных камней, жемчуга и янтаря.
Перечень исключаемых товаров может изменяться и дополняться специальными нормативными актами Таможенного комитета при изменении или дополнении перечня товаров, облагаемых ввозными пошлинами, являющихся стратегически важными сырьевыми товарами или подлежащих лицензированию.

5.4. Тауарларды бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған жағдайда тауарлар N 2-Қосымша белгілеген тәртіпке сәйкес толтырылған кедендік жүк декларациясын кеден органына беру жолымен декларациялануға тиісті.
5.5. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде тауарларды, оның ішінде Қазақстанның тауарларын орналастырған жағдайда, кеден рәсімдері үшін Қазақстан Республикасының валютасымен кеден бағасының 0,2 проценті мөлшерінде жиын алынады.
5.6. Кедендік жүк декларациясымен бірге бір мезгілде төмендегідей құжаттар көрсетіледі:
- әкелінген тауарларға жүк және тауарлармен бірге жүретін құжаттар (жүк хаттары, коносаменттер, нақтыламалар, есеп-фактуралар және т.б.);
- кеден рәсімін және кеден бақылауын жүзеге асыруға қажетті өзге де құжаттар.
5.7. Бажсыз сауда дүкеніне кеден режимінде шеттен әкелінген өсімдіктен және малдан алынған өнімдерді орналастырған жағдайда тиісті мемлекеттік органдар фитосанитарлық және ветеринарлық бақылау жүргізеді, егер ондай бақылау тауарларды Қазақстан Республикасы аумағына әкелінгенде жүргізілмесе.
Бажсыз сауда дүкеніне кеден режимінде сертификациялауға тиісті тауарлар орналастырылғанда, оларды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелгенде тиісті сертификатты көрсету талап етіледі.
5.8. Бажсыз сауда дүкенінің сауда залдарын, қосалқы жайларын және қоймасын бажсыз сауда дүкенінің кеден режиміне мәлімделмеген тауарларды сақтау және сату үшін пайдалануға жол берілмейді.
5.9. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде Қазақстан тауарларын орналастырған жағдайда осы тауарларға қатысты кеден баждары мен салықтарының төленген сомалары қайтарылмайды.
6. Бажсыз сауда дүкенінде тауарларды сату
6.1. Бажсыз сауда дүкендері бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерге кетіп бара жатқан жеке тұлғаларға ғана бөлшек саудаға сатады.
6.2. Тауарларды бажсыз сауда дүкенінде тауарларды көтерме саудаға, оның ішінде ұсақ көтерме саудаға (шамалап алғанда - бөлшек сауда, комплекттер үшін 10 бірліктен аса буып-түймелер) жол берілмейді.
6.3. Осы Ереженің 5.3. тармағының "Д" тармақшасында көрсетілген тауарларды сату тек қана бір данадан (комплекттен) жүзеге асырылады.

5.4. При помещении товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли товары подлежат декларированию путем представления в таможенный орган грузовой таможенной декларации, заполненной в соответствии с порядком, установленным Инструкцией о порядке заполнения грузовой таможенной декларации, утвержденной приказом ТК при КМ РК от 26.09.95. N 127-П.
5.5. При помещении товаров, в том числе казахстанских, под таможенный режим магазина беспошлинной торговли взимаются сборы за таможенные процедуры в валюте Республики Казахстан в размере 0,2 процента от таможенной стоимости.
5.6. Одновременно с грузовой таможенной декларацией представляются следующие документы:
- грузовые и товаросопроводительные документы на ввезенные товары (накладные, коносаменты, спецификации, счета-фактуры и т.д.);
- иные документы, необходимые для осуществления таможенного оформления и таможенного контроля.
5.7. При помещении под таможенный режим магазина беспошлинной торговли ввезенной из-за границы продукции растительного и животного происхождения соответствующими государственными органами производится фитосанитарный и ветеринарный контроль, если такой контроль не производился при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан.
При помещении под таможенный режим магазина беспошлинной торговли товаров, подлежащих сертификации при их ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан, требуется представление соответствующего сертификата.
5.8. Использование торговых залов, подсобных помещений и склада магазина беспошлинной торговли для хранения и реализации товаров, не заявленных к таможенному режиму магазина беспошлинной торговли, не допускается.
5.9. При помещении под таможенный режим магазина беспошлинной торговли казахстанских товаров возврат уплаченных сумм таможенных пошлин и налогов, относящихся к этим товарам, не производится.
6. Реализация товаров в
магазине беспошлинной торговли
6.1. Магазины беспошлинной торговли осуществляют розничную продажу товаров, помещенных под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, исключительно физическим лицам, выезжающим за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
6.2. Продажа товаров в магазине беспошлинной торговли производится только за наличный расчет или по кредитным карточкам.
6.3. Оптовая, в том числе мелкооптовая (ориентировочно - свыше 10 единиц упаковок для розничной продажи, комплектов), продажа товаров в магазине беспошлинной торговли не допускается.
Продажа товаров, указанных в подпункте "е" пункта 5.3 настоящего Положения, осуществляется только в единичных экземплярах (комплектах).

6.4. Бажсыз сауда дүкенінде тауарларды үлгілер бойынша, алдын ала тапсырыстар бойынша үйге жеткізіп беріп, бөліп-бөліп төлеп сатуға, сондай-ақ (сатар алдындағы дайындықтан, буып-түюден, демонстрациядан, қайта буып-түюден және сол секілді операциялардан басқа) қосымша қызмет көрсетуге жол берілмейді.
6.5. Тауарларды бажсыз сауда дүкенінің қосалқы жайларынан және қоймасынан сатуға жол берілмейді.
6.6. Қазақстан Республикасы аумағында сатылуы шектелген тауарлар Қазақстан Республикасы заңдары белгілеген талаптарды бұлжытпай орындаған жағдайда бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде сатыла алады.
6.7. Дүкен иесі санитарлық ережелерді, қоймалау нормаларын, тауарлық көршілік және сақтау режимі ережелерін, мемлекеттік стандарттың міндетті талаптарын бұлжытпай орындауға, Қазақстан Республикасының сауда саласындағы қатынастарды реттейтін нормативті актілері белгілеген өзге де талаптар мен шарттарды орындауға міндетті.
6.8. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарларымен олардың сақталуын қамтамасыз етуге қажетті операцияларды сондай-ақ тауарларды сатуға (орауын ашу, тарадан босату және т.б.) дайындау жөніндегі операциялар жүргізіле алады.
Тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар бажсыз сауда дүкенінің қоймасында жүргізіледі, ал тауарларды сатуға дайындау жөніндегі операциялар бажсыз сауда дүкенінің қосалқы үй-жайларында жүргізіледі.
Көрсетілген операциялар кеден бақылауымен жүргізіледі.
6.9. Бажсыз сауда дүкенінде сатылатын тауарлардың кеден органымен келісілген арнаулы танымалдық белгісі болуға тиіс және алдын-ала бөлшек сауда үшін ораулы болу керек.
6.10. Бажсыз сауда дүкенінде тауарлар сатып алынғаны туралы ондай дүкеннің қызметкерлері Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерлерге кетіп бара жатқан жеке тұлғалардың жол құжаттарына белгі соғады.
Белгінің үлгісін кеден органымен келісе отырып бажсыз сауда дүкенінің иесі белгілейді.
Кеден органы бажсыз сауда дүкенінен сатып алынған тауарлардың әкетілуінің растығына бақылау жасайды.
6.11. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерге кетіп бара жатқан жеке тұлғаның бажсыз сауда дүкенінен сатып алған тауарларын ауыстыру және айырбастау Қазақстан Республикасы заңдары бекіткен тәртіпте жүзеге асырылады. Осы орайда, егер жаңа тауар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетілмесе, ондай тауарға әкелінгені үшін кеден бажы және салықтары салынады, оларды өндіртіп алу кеден органдарына (Қазақстан тауарларын алып тастағанда) жүктелген.

6.4. В магазине беспошлинной торговли не допускается продажа товаров по образцам, по предварительным заказам, с доставкой на дом, с рассрочкой платежа, а также оказание дополнительных услуг (кроме предпродажной подготовки, упаковки, демонстрации, переупаковки и аналогичных операций).
6.5. Продажа товаров из подсобных помещений и со склада магазина беспошлинной торговли не допускается.
6.6. Товары, реализация которых на территории Республики Казахстан ограничена, могут реализовываться в таможенном режиме магазина беспошлинной торговли только при условии соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
6.7. Владелец магазина обязан соблюдать санитарные правила, нормы складирования, правила товарного соседства и режима хранения, обязательные требования государственных стандартов, выполнять иные требования и условия, установленные нормативными актами Республики Казахстан, регулирующими отношения в сфере торговли.
6.8. С товарами, помещенными под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, могут производиться операции, необходимые для обеспечения их сохранности, а также операции по подготовке товаров к продаже (вскрытие упаковки, освобождение от тары и т.п.).
Операции по обеспечению сохранности товаров производятся на складе магазина беспошлинной торговли, а операции по подготовке товаров к продаже - на складе или в подсобных помещениях магазина беспошлинной торговли.
Указанные операции производятся под таможенным контролем.
6.9. Товары, реализуемые в магазине беспошлинной торговли, должны иметь специальную маркировку, согласованную с таможенным органом, и быть предварительно упакованы для розничной продажи.
6.10. О покупке товаров в магазине беспошлинной торговли работниками такого магазина делаются отметки в проездных документах физических лиц, выезжающих за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
Форма отметки определяется владельцем магазина беспошлинной торговли по согласованию с таможенным органом.
Таможенный орган осуществляет контроль за фактическим вывозом товаров, приобретенных в магазине беспошлинной торговли.
6.11. Замена и обмен товаров, купленных в магазине беспошлинной торговли, физическим лицом, выезжавшим за пределы таможенной территории Республики Казахстан, осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При этом, если новый товар не вывозится за пределы Республики Казахстан, такой товар облагается ввозной таможенной пошлиной и налогами, взимание которых возложено на таможенные органы (за исключением казахстанских товаров).

6.12. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарларды сатқан немесе басқаша түрде иесінен айырған жағдайда, сондай-ақ тауарлар жоғалған немесе жетіспеген жағдайда, бажсыз сауда дүкенінің иесі осындай тауарларды сатып алуға немесе көрсетілген тауарларды олардың кеден режиміне сәйкес емес пайдалануға құқысы жоқ тұлғаларға бажсыз сауда дүкенінің иесі тиісінше еркін айналымға немесе экспортқа шығарудың кеден режимдері жағдайында төленуге тиісті кеден төлемдерін төлеуге тиісті, бұған апаттың немесе жойқын күштің нәтижесінде тауарлардың жойылуы, қайтарымсыз жоғалуы кірмейді, немесе кемістік табиғи тозудың немесе тасымалдаудың және сақтаудың қалыпты жағдайларында азайғаннан болған.
7. Санақ және есеп
7.1. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарларды дүкен иесі және кеден органы санаққа алуға тиіс.
7.2. Бажсыз сауда дүкенінің иесі бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған (бажсыз сауда дүкенінің қоймасына түскен) тауарларға N 3 Қосымшада келтірілген үлгідегі санақ кітабын жүргізу жолымен санақ жүргізеді.
Санақ кітабы календарлық жылдар бойынша жүргізіледі. Кітаптар алдын ала тігілуге, нөмірленуге, брошюралануға және кеден органы бастығының немесе жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкені құрылған кеден бастығы орынбасарының қолы қойылуға және кеден органының мөрі басылуға тиіс.
Соңғы жазба енгізілген соң санақ кітабы кеденге тексеруге беріледі. Тексеріліп біткен соң санақ кітабы бажсыз сауда дүкенінің иесіне қайтарылады және ол оны кем дегенде үш жыл сақтайды. Санақ кітабы тексерілгеннен кейін қосымша жазбалар немесе түзетулер енгізуге жол берілмейді.
Кеденнің келісімімен санақ кітабының түрінің N 3-Қосымшада келтірілген үлгіден ауытқуына осындай түрінде осы үлгіде көрсетілген барлық мәліметтер болатын жағдайда жол беріледі.
Санақ кітабы бажсыз сауда дүкенінің қоймасында санақтың басқа, оның ішінде автоматтандырылған жүйелерінің пайдалануына қарамастан жүргізіледі.
Тауарларды санақ кітабы кеден органының лауазымды адамдарына олардың алғашқы талабы бойынша көрсетіледі.
7.3. Осы Ереженің 7.2. тармағына сәйкес тауар санағынан басқа бажсыз сауда дүкенінің иесі кеденмен келісілген түрде және тәртіпте сатылатын тауарларға санақ жүргізеді.
7.4. Кеден органы жүк кеден декларацияларын және санақтың автоматтандырылған жүйелерін пайдалана отырып тауарларға санақ жүргізеді.

6.12. При продаже или ином отчуждении товаров, помещенных под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, лицам, не имеющим права на приобретение таких товаров, либо ином использовании указанных товаров не в соответствии с их таможенным режимом, а также утрате или недостаче товаров владелец магазина беспошлинной торговли должен уплатить таможенные платежи, которые подлежали бы уплате соответственно при таможенных режимах выпуска для свободного обращения или экспорта, за исключением случаев, когда товары оказались уничтоженными, безвозвратно утерянными вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо недостача произошла в силу естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения. #
7. Учет и отчетность
7.1. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, подлежат обязательному учету владельцем магазина и таможенным органом.
7.2. Владелец магазина беспошлинной торговли ведет учет товаров, помещенных под таможенный режим магазина беспошлинной торговли (поступивших на склад магазина беспошлинной торговли), путем ведения книги учета по форме, приведенной в приложении N 3.
Книги учета ведутся по календарным годам. Книги должны быть предварительно прошиты, пронумерованы, сброшюрованы и скреплены подписью начальника таможенного органа либо лица, замещающего начальника таможенного органа, в регионе деятельности которого учрежден магазин беспошлинной торговли, и печатью таможенного органа.
После внесения последней записи книга учета передается в таможенный орган на проверку. По окончании проверки книга учета возвращается владельцу магазина беспошлинной торговли и хранится им не менее трех лет. Внесение дополнительных записей или исправлений после проверки книги учета не допускается.
С согласия таможенного органа допускается отклонение формы книги учета от образца, приведенного в приложении N 3, при условии, что в такой форме содержатся все сведения, указанные в этом образце.
Книга учета товаров ведется вне зависимости от использования на складе магазина беспошлинной торговли других систем учета, в том числе автоматизированных.
Книга учета товаров предъявляется должностным лицам таможенного органа по первому их требованию.
7.3. Помимо учета товаров в соответствии с п. 7.2 настоящего Положения, владелец магазина беспошлинной торговли ведет учет реализуемых товаров по форме и в порядке, согласованными с таможенным органом.
7.4. Таможенный орган ведет учет товаров с использованием грузовых таможенных деклараций и автоматизированной системы учета.

7.5. Бажсыз сауда дүкенінің иесі кем дегенде үш айда бір рет кеден органына N 4-Қосымшада келтірілген үлгіде бажсыз сауда дүкеніне түскен және сатылған тауарлар туралы кезекті есеп беріп отыруға міндетті.
Жеткілікті негіздер бар жағдайда кеден органының кезектен тыс есеп бергізуге міндеттеуге қақысы бар. Ондай есеп көрсетілген формада кеден органы бастығының немесе оның орынбасарының осы туралы жазбаша талабы алынғаннан бастап жеті күн ішінде берілуге тиіс.
7.6. Кеден органының бажсыз сауда дүкенінің сауда залдарында, қосалқы бөлмелерінде және қоймасында жатқан тауарларға инвентаризация жүргізуге қақысы бар.
8. Бажсыз сауда дүкенінің иесі мен кеден
органдарының арасындағы өзара қарым-қатынастар
8.1. Жұмыс істеу аймағында бажсыз сауда дүкені құрылған кеден органы бажсыз сауда дүкені иесінің пікірлерін ескере отырып және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитетімен келісе отырып, бажсыз сауда дүкенін пайдалану рәсімін бекітеді.
8.2. Рәсімде:
- кеден органының бажсыз сауда дүкенінің сауда залдарының, қосалқы
бөлмелерінің және қоймасының, оның ішінде қажет болған жағдайда кеден
органы лауазымды тұлғалары үшін бөлме-жайлардың жабдықталуына қоятын
талаптары;
- дүкен жұмысының режимі;
- бажсыз сауда дүкенінде сатылатын тауарларға танымалдық белгі
салудың әдісі мен үлгісі;
- бажсыз сауда дүкенінде тауарлар сатып алу туралы белгінің үлгісі;
- тауарлардан санақтан өткізу үлгілері;
- кеден төлемдерін қосқанда тауарларды ауыстыру және айырбастау
тәртібі;
- бажсыз сауда дүкеніне түскен және сонда сатылған тауарлар туралы
есеп беру мерзімдері;
- бажсыз сауда дүкенінің қызмет істеуіне байланысты өзге де талаптар
мен шарттар алдын ала келісіледі.
8.3. Көрсетілген рәсім осы Ережеге және Қазақстан Республикасы
заңдарына қайшы келе алмайды.
9. Бажсыз сауда дүкенінің жойылуы
9.1. Бажсыз сауда дүкені, егер дүкен иесі мерзім аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитетіне осы Ереженің 2-тармағына сәйкес жаңа лицензия беру туралы өтінішпен келмесе, оны құру туралы лицензияның күші жойылған немесе қайтарып алынған жағдайда, дүкен иесінің қалауы бойынша және лицензия мерзімі аяқталуына байланысты жойылады.
9.2. Бажсыз сауда дүкенін лицензия мерзімі аяқталуына байланысты немесе оның иесінің қалауы бойынша жою туралы шешім Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитеті Төрағасы орынбасарының өкімі түрінде қабылданады.
Лицензияның күшін жоюға немесе лицензияны қайтарып алуға байланысты дүкенді жойған жағдайда бажсыз сауда дүкенін жою туралы қосымша өкім шығарылмайды.

7.5. Владелец магазина беспошлинной торговли обязан не реже одного раза в три месяца представить в таможенный орган очередной отчет о товарах, поступивших и реализованных в магазине беспошлинной торговли, по форме, приведенной в приложении N 4.
При наличии достаточных оснований таможенный орган вправе
обязать представить внеочередной отчет. Такой отчет должен быть
представлен по указанной форме в течение семи дней со дня получения
письменного требования об этом начальника таможенного органа или его
заместителя.
7.6. Таможенный орган вправе производить инвентаризацию
товаров, находящихся в торговых залах, подсобных помещениях и на
складе магазина беспошлинной торговли.
8. Взаимоотношения между
владельцем магазина беспошлинной
торговли и таможенными органами
8.1. Таможенный орган, в регионе деятельности которого
учреждается магазин беспошлинной торговли, с учетом мнения владельца
магазина беспошлинной торговли и по согласованию с Таможенным
комитетом утверждает процедуру использования магазина беспошлинной
торговли.
8.2. В процедуре оговариваются:
- требования таможенного органа к обустройству торговых залов,
подсобных помещений и склада магазина беспошлинной торговли, в том
числе, при необходимости, и помещений для должностных лиц
таможенного органа;
- режим работы магазина;
- способ и форма маркировки товаров, реализуемых в магазине
беспошлинной торговли;
- форма отметки о покупке товаров в магазине беспошлинной
торговли;
- формы учета товаров;
- порядок замены и обмена товаров, включая уплату таможенных
платежей;
- сроки представления отчетности о товарах, поступивших и
реализованных в магазине беспошлинной торговли;
- иные требования и условия, связанные с функционированием
магазина беспошлинной торговли.
8.3. Указанная процедура не может противоречить настоящему
Положению и законодательству Республики Казахстан.
9. Ликвидация магазина беспошлинной торговли
9.1. Ликвидация магазина беспошлинной торговли осуществляется в случаях отзыва лицензии на его учреждение, по желанию владельца магазина и по истечении срока действия лицензии, если владелец магазина до истечения срока не обратится в Таможенный комитет с заявлением о выдаче новой лицензии в соответствии с разделом 2 настоящего Положения.
9.2. Решение о ликвидации магазина беспошлинной торговли по истечении срока действия лицензии или по желанию его владельца принимается в форме распоряжения заместителя председателя Таможенного комитета.

9.3. Бажсыз сауда дүкенін жою туралы шешім қабылданған мерзімнен бастап залдары мен қосалқы жайларда жатқан тауарлар дереу қоймасына ауыстырылуға тиіс. Бұл орайда бажсыз сауда дүкеннің қоймасы уақытша сақтау қоймасы бола тұрады, ал бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған және осындай дүкенде сатылмаған тауарлар уақытша сақталуда тұрған тауарлар ретінде қарастырылады.
Көрсетілген мерзімнен бастап бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде тауарлардың жаңа партиясын орналастыруға және осы режимде орналастырылған тауарларды сатуға жол берілмейді.
9.4. Бажсыз сауда дүкенінің иесі дүкенді жою туралы шешім қабылданған күннен бастап үш күн ішінде кеден органына қоймада жатқан тауарлар туралы N 4-Қосымшада келтірілген үлгіде толық есеп беруге міндетті.
Лицензияның күші жойылуына байланысты бажсыз сауда дүкені жойылған жағдайда, ондай есепке дүкен құрылған күннен бастап сатылған барлық тауарлар туралы мәліметтер енгізіледі.
Кеден органы жеті күннен кешіктірмей жойылуға жататын бажсыз сауда дүкенінде жатқан тауарларды инвентаризациядан өткізеді.
9.5. Бажсыз сауда дүкенінің кеден режимінде орналастырылған тауарлар:
- лицензияның күшін жойған жағдайда - олардың дүкенге түскен мерзімінен бастап;
- кеден ережелерін бұзғаны үшін жазалау шаралары ретінде лицензияны қайта шақырып алған жағдайда іс туралы қаулы орындалатын мерзімнен бастап;
- бастап жағдайда жою туралы шешім қабылданған мерзімнен бастап қайтадан кедендік рәсімделуден өтуге тиіс.
Осы орайда:
а) кеден төлемдерінің мөлшері қайтадан кедендік рәсімдеуден өткен кезде кеден декларациясын қабылдаған күні қолданылған ставкаларға сүйене отырып белгіленеді;
ә) шетел валютасын Қазақстан Республикасы валютасымен қайта есептеу Қазақстан Республикасы Ұлттық банкісінің қайтадан кедендік рәсімделуден өткен кезде кеден декларациясын қабылдаған күні қолданылған курсы бойынша жүргізіледі.
9.6. Лицензияны жоюға байланысты бажсыз сауда дүкенін жойған жағдайда дүкенде сатылған шетел тауарлары еркін айналым үшін шығарудың кедендік режиміне сәйкес, ал Қазақстан тауарлары - экспорттың кедендік режиміне сәйкес кеден рәсімінен өтуге тиіс. Мұндай тауарларға экономикалық саясат шаралары қолданылмайды.
9.7. Жойылуға тиісті бажсыз сауда дүкенінің қоймасында жатқан Қазақстан тауарлары еркін айналым үшін шығарудың кедендік режиміне сәйкес осы тауарларға қатысты кеден баждарын, салықтарын алусыз және кедендік рәсімдеу үшін кеден жиындарынсыз кедендік рәсімдеуден өтуге тиіс. Осындай тауарларды декларациялау N 5-Қосымшада келтірілген үлгі бойынша жасалған декларацияны кеден органына ұсыну жолымен оңайлатылған тәртіппен жүзеге асырылады.

9.3. С даты принятия решения о ликвидации магазина беспошлинной торговли товары, находящиеся в торговых залах и подсобных помещениях, подлежат немедленному перемещению на склад магазина. При этом склад магазина беспошлинной торговли становится складом временного хранения, а товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли и не реализованные в таком магазине, рассматриваются как товары, находящиеся на временном хранении.
С указанной даты помещение новых партий товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли и реализация товаров, помещенных под этот режим, не допускаются.
9.4. Владелец магазина беспошлинной торговли обязан в трехдневный срок со дня принятия решения о ликвидации магазина беспошлинной торговли представить в таможенный орган полный отчет о товарах, находящихся на складе, по форме, приведенной в приложении N 4.
Таможенный орган не позднее чем в семидневный срок производит инвентаризацию товаров, находящихся в ликвидируемом магазине беспошлинной торговли.
9.5. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, подлежат повторному таможенному оформлению с даты принятия решения о ликвидации.
При этом:
а) размеры таможенных платежей определяются исходя из ставок, действующих на день принятия таможенной декларации при повторном таможенном оформлении;
б) пересчет иностранной валюты в валюту Республики Казахстан производится по курсу Национального банка Республики Казахстан, действующему на день принятия таможенной декларации при повторном таможенном оформлении.
9.6. При ликвидации магазина беспошлинной торговли в связи с отзывом лицензии, иностранные товары, реализованные в магазине беспошлинной торговли, подлежат таможенному оформлению в соответствии с таможенным режимом выпуска для свободного обращения, а казахстанские товары - в соответствии с таможенным режимом экспорта. Меры экономической политики к таким товарам не применяются.
9.7. Казахстанские товары, находящиеся на складе ликвидируемого магазина беспошлинной торговли, подлежат таможенному оформлению применительно к таможенному режиму выпуска для свободного обращения без взимания таможенных пошлин, налогов, относящихся к этим товарам и таможенных Сборов за таможенное оформление. Декларирование таких товаров осуществляется в упрощенном порядке путем представления в таможенный орган декларации, составленной по форме, приведенной в приложении N 5.

"___"________________ 199 _ ж. / 199 _ "___"___________________ бастап
199 _ ж.  "___"_____________________ дейінгі мерзімдегі
___________________________________________________________________________
(керексізі сызылып тасталсын)
_________________________________________________________________________
| р/б |Дүкенге| МКД |Тауар.|Тауарлардың| Орын |  Есеп   |Қалғаны | Ескерт.|
|     |түскен |     |лардың|мәртебесі  | саны |мерзіміне|(өлшем  |  пелер |
|  N  |мерзімі|  N  |атауы |(Қазақстан | және |сатылғаны|бірлігін|        |
|     |       |     |      |дық немесе |кг-дық|         |дегі    |        |
|     |       |     |      |шетелдік)  |брутто|         |саны)   |        |
|     |       |     |      |           | сал. |         |        |        |
|     |       |     |      |           | мағы |         |        |        |
|     |       |     |      |           |      |         |        |        |
|_________________________________________________________________________|
Бажсыз сауда дүкені
иесінің атауы
Басшының аты-жөні,
әкесінің аты                        Қолы                Мөр
Бажсыз сауда дүкендері
туралы Ережеге
N 5-Қосымша
ДЕКЛАРАЦИЯ
Еркін айналым үшін шығарудың кедендік режиміне сәйкес Қазақстанның
төмендегі тауарларын рәсімдеуді өтінемін:
_________________________________________________________________________
| р/б | Бажсыз сауда   | Қысқаша |   СЭҚ   | Орын  |    Өлшем    |Ескерт.|
|     | дүкенінің кеден|  атауы  |   ТН    | саны  |бірлігіндегі | пелер |
|  N  | режимінде      |         | бойынша | және  |    саны     |       |
|     | тауарларды     |         |   коды  |кг-дық |             |       |
|     | орналастырған. |         |         |брутто |             |       |
|     | дағы МКД N     |         |         | сал.  |             |       |
|     |                |         |         | мағы  |             |       |
|     |                |         |         |       |             |       |
_________________________________________________________________________|
Бажсыз сауда
дүкенінің атауы
Басшының аты-жөні,
әкесінің аты                        Қолы                Мөр
Оқығандар:
Умбетова А.М.
Касымбеков Б.А.

на "______"____________199___г./за период с "_____"____________199___г.
по "_____"______________199___г.
_____________________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть)
_____________________________________________________________________
N ! Дата поступл.!N ГТД!Наиме!Статус !Кол-во!Реализо!Остаток!Примеча-
п/! в магазин    !     !нова-!товаров!мест и!вано на!(кол-  !ния
п !              !     !ние  !(казах-!вес   !дату   !во) в  !
!              !     !това-!стан-  !брутто!отчета !един.  !
!              !     !ров  !ские   !в кг. !       !измере-!
!              !     !     !или ино!      !       !ния)   !
!              !     !     !стран- !      !       !       !
!              !     !     !ные)   !      !       !       !
_____________________________________________________________________
Наименование владельца
магазина беспошлинной
торговли
Ф.И.О. руководителя           Подпись          Печать
Приложение N 4
к Положению о магазинах беспошлинной торговли
Декларация
Прошу оформить применительно
к таможенному режиму выпуска для свободного
обращения следующие казахстанские товары:
_____________________________________________________________________
NN ! N ГТД при помещении !Краткое!Код по! Кол-во ! Кол-во !Примечание
п/п! товаров под         !наиме- !ТН ВЭД! мест и ! в еди- !
! таможенный режим    !нование!      ! вес    ! ницах  !
! магазина            !       !      ! брутто ! измере-!
! беспошлинной        !       !      ! в кг.  ! ния    !
! торговли            !       !      !        !        !
_____________________________________________________________________
Наименование владельца
беспошлинной торговли
Ф.И.О. руководителя                   Подпись              Печать