Мемлекеттiк кепiлдiктер берудiң тәртiбi туралы нұсқаулық
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 1 тамыз N 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 5 наурыз N 155 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2005 жылғы 3 маусымдағы N 211 Бұйрығымен
--------------Бұйрықтан үзінді--------------
"Заңға тәуелдi актiлердi жетiлдiру бойынша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiн iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлген тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарының күшi жойылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Заң қызметi департаментi (Д.В. Вагапов) қоса берiлген тiзбеде көрсетiлген бұйрықтардың күшi жойылды деп тану туралы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне белгiленген тәртiппен бiр апталық мерзiмде хабарласын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнің
2005 жылғы 3 маусымдағы
N 211 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң күшiн
жойған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
1. "Мемлекеттiк кепiлдiктер берудiң тәртiбi туралы нұсқаулық" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1995 жылғы 1 тамыз N 195 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде 1996 жылғы 5 наурызда N 155 тiркелген)...
--------------------------------------------
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi бойынша
1995 жылғы 1 тамыздағы
N 195 бұйрығымен бекiтiлдi
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Мемлекеттiк кепiлдiктер берудiң осы тәртiбi "Қазақстан Республикасының экономикасына шетелдiк капиталды тарту саласында мемлекеттiк басқару мен реттеудiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қаңтардағы N 2035  U952035_ Жарлығын орындау мақсатында қабылданған "Қазақстан Республикасына шетелдiк несиелердi тарту жөнiндегi жұмысты тәртiпке келтiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 8 ақпандағы N 139  P950139_ Қаулысына сәйкес жасалды.
2. Мемлекеттiк кепiлдiк - займ алушы-Қазақстан Республикасының резидентi шетелдiк кредитор алдындағы несиелiк мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда оларды өтеуге Қазақстан Республикасының атынан берiлген мiндеттеме.
2. МЕМЛЕКЕТТIК КЕПIЛДIКТЕРДIҢ НЫСАНЫ
3. Мемлекеттiк кепiлдiк шетелдiк кредиторға несиеге қызмет көрсетуге өкiлеттiгi бар банк арқылы берiледi.
4. Қазақстан Республикасының атынан берiлетiн мемлекеттiк кепiлдiк жазбаша нысанда уағдаласушы тараптар қабылдаған тiлде бiр дана болып жасалады.
5. Мемлекеттiк кепiлдiктерге Қазақстан Республикасының атынан тек Қазақстан Республикасының Қаржы министрi, болмаса оны алмастыратын адам ғана қол қоя алады.

Об утверждении Инструкции о порядке выдачи государственных гарантий
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 1995 г. N 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 1996 г. N 155. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 03.06.2005г. N 211
Извлечение из приказа Министра финансов РК от 03.06.2005г. N 211
"В целях реализации распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан, согласно прилагаемому перечню...
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр
Приложение
к приказу Министра
финансов РК
от 03.06.2005г. N 211
Перечень некоторых
приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 1995 г. N 195 "Об утверждении Инструкции о порядке выдачи государственных гарантий"...".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с пунктом 1(в) постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 февраля 1995 года N 139 P950139_ "О мерах по упорядочению работы по привлечению иностранных кредитов в Республику Казахстан" и в целях усиления контроля за использованием средств, получаемых в виде иностранных займов и кредитов, гарантируемых государством приказываю:
1. Утвердить Инструкцию о порядке выдачи государственных гарантий, согласно приложению.
2. Управлению внешних займов, долгов и международных финансовых организаций:
организовать регистрацию и учет выдачи государственных гарантий в полном соответствии с данной Инструкцией;
по мере издания директивных документов по изменению установленного порядка выдачи государственных гарантий вносить в Инструкцию соответствующие изменения и дополнения;
совместно с Департаментом по организации работы аппарата разработать форму титульного листа Государственной гарантии и порядок заверения каждой страницы подписанной Гарантии.
3. Контроль за использованием зарубежных займов и кредитов, гарантированных государством, возложить на Управление внешних займов, долгов и международных финансовых организаций.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на заместителя Министра финансов Мынбаева С.М.
Первый заместитель
Министра
1. Общие положения
1. Настоящий порядок выдачи государственных гарантий разработан в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 февраля 1995 года N 139 P950139_ "О мерах по упорядочению работы по привлечению иностранных кредитов в Республику Казахстан", принятого во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 года N 2035 U952035_ "О мерах по повышению эффективности государственного управления и регулирования в сфере привлечения иностранного капитала в экономику Республики Казахстан".
2. Государственная гарантия - это выданное от имени Республики Казахстан обязательство произвести погашение кредитных обязательств заемщика-резидента Республики Казахстан в случае их невыполнения последним перед иностранным кредитором.
2. Форма государственных гарантий
3. Государственная гарантия выдается иностранному кредитору через уполномоченный на обслуживание кредита банк.
4. Государственная гарантия от имени Республики Казахстан совершается в письменной форме в одном экземпляре на языке, принятом договаривающимися сторонами.
5. Государственные гарантии могут быть подписаны от имени Республики Казахстан только министром финансов Республики Казахстан либо лицом, его заменяющим.

6. Кепiлдiктiң сыртқы бетiнде кепiлдiктiң нөмiрi, кепiлдiк субъектiсiнiң атауы және кепiлдiк берiлетiн келiсiм туралы деректер болады және ол кепiлдiктiң N 1 бетi болып табылады. Кепiлдiктiң қалған беттерi нөмiрленуi және мынадай нысан бойынша куәландырылуы тиiс: әр беттiң төменгi жағына "Кепiлдiк N #" деген жазу басылады, кепiлдiк берушiнiң мөрi басылып, өкiлеттiгi бар адамның қолы қойылады.
3. МЕМЛЕКЕТТIК КЕПIЛДIКТЕРДI БЕРУДIҢ
ШАРТТАРЫ МЕН ТӘРТIБI
7. Мемлекеттiк кепiлдiктер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Қазақстан Республикасының сыртқы борышының бюджеттiк лимитi шегiнде ғана берiледi.
8. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi (бұдан әрi "Кепiлдiктер") олардың берiлу нысандарына қарамастан (тауарлық, инвестициялық, консигнация шарттарында, лизинг және т.б.) шетелдiк қаржы институттары (банктер, халықаралық несие консорциумдары және т.б.) беретiн несиелерге берiледi.
9. Үкiметтiң шешiмi және тапсыруы бойынша Қаржы министрлiгi мемлекеттiк кепiлдiктердi несие ресурстарын мезгiлiнде қайтару және барлық iлеспе шығындарды төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi қамтамасыз ететiн қарсы кепiлдiктердi және/немесе тиiсiнше ресiмделген кепiлдiк шарттарын мiндеттi түрде берген жағдайда, тартылып отырған несиеге қызмет көрсететiн банктермен шарттар жасалғаннан кейiн бередi.
Кепiлдiк тақырыбы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес өндiрiп алуға берiлетiн кез келген мүлiк (үй-жайлар, ғимараттар, кәсiпорындар, негiзгi қорлар, бағалы қағаздар, ақша қаражаты, валюталық құндылықтар, мүлiктiк құқықтар және т.б.) болуы мүмкiн.
Қаржы министрлiгi шетелдiк әрiптесi алдындағы мiндеттемелерiне мемлекет кепiлдiгi берiлген займ алушымен келiсiм (шарт) жасайды, онда республикалық бюджеттiң қаржылары кепiлдiк мiндеттемелердi қамтамасыз етуге пайдаланылған жағдайда олардың ақылы негiзде қайтарылуын қамтамасыз етудiң тәртiбi, мерзiмдерi мен рәсiмдерi айқындалады.
10. Мемлекеттiк кепiлдiктердi Қаржы министрлiгi банктiң өкiлеттi өкiлi банк сараптамасының оң қорытындысын, банктiң қарсы кепiлдiгiн және кепiлдiк берушiнiң шығындары толық қайтарылуын қамтамасыз ететiн басқа да құжаттарды қоса тiркей отырып тапсырыс берген күннен бастап он бес күн iшiнде ресiмдейдi.
11. Нысаны мен мазмұны шетелдiк инвесторларға ұсынылатын мемлекеттiк кепiлдiктерге оның Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары мен халықаралық құқық нормаларына сәйкес келетiндiгiне Әдiлет министрлiгiнен оң қорытынды алынғаннан кейiн ғана қол қойылады.

6. Титульный лист гарантии содержит номер гарантии, наименование субъекта гарантии и данные о гарантируемой сделке и является страницей N 1 Гарантии. Остальные страницы Гарантии должны быть пронумерованы и заверены по следующей форме: внизу каждой страницы печатается надпись "Гарантия N ...", ставится печать гаранта и подпись уполномоченного лица.
3. Условия и порядок
выдачи государственных гарантий
7. Государственные гарантии выдаются только в пределах бюджетного лимита внешнего долга Республики Казахстан, утвержденного Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства финансов Республики Казахстан.
8. Государственные гарантии Республики Казахстан (в дальнейшем - "Гарантии") выдаются на кредиты, предоставляемые иностранными финансовыми институтами (банками, международными кредитными консорциумами и т. п.) независимо от форм их предоставления (товарные, инвестиционные, на условиях консигнации, лизинг и т.п.).
9. По решению и поручению Правительства Министерство финансов выдает государственные гарантии после заключения договоров с банками, обслуживающими привлекаемый кредит, при обязательном предоставлении контргарантий в обеспечение обязательств по своевременному возврату кредитных ресурсов и выплате всех сопутствующих расходов и/или надлежащим образом оформленных договоров залога.
Предметом залога может быть любое имущество (здания, сооружения, предприятия, основные фонды, ценные бумаги, денежные средства, валютные ценности, имущественные права и т. д.), на которые в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан допускается обращение взыскания.
С заемщиком, обязательства которого перед иностранным партнером гарантируются государством, Министерство финансов заключает соглашение (договор), в котором определяются порядок, сроки и процедуры, обеспечивающие на платной основе возврат средств республиканского бюджета в случае использования их в обеспечение гарантийных обязательств.
10. Государственные гарантии оформляются Министерством финансов в течение пятнадцати дней со дня предъявления уполномоченным банком заявки, с приложением положительного заключения банковской экспертизы, контргарантии банка и других документов, обеспечивающих полное возмещение затрат гаранта.
11. Государственные гарантии, форма и содержание которых предлагаются иностранным инвестором, подписываются только после получения положительного заключения Министерства юстиции, на предмет соответствия ее действующему законодательству Республики Казахстан и нормам международного права.

12. Қаржы министрлiгi берiлген мемлекеттiк кепiлдiктердi тиiстi куәлiк пен қолданылып жүрген мемлекеттiк кепiлдiктердiң тiзiмiн бұдан былай жүргiзудi ресiмдей отырып тiркейдi.
4. БЕРIЛЕТIН МЕМЛЕКЕТТIК КЕПIЛДIКТЕР
ҮШIН АҚЫ ТӨЛЕУ
13. Мемлекеттiк кепiлдiктердi беру және тiркету үшiн тартылғалы отырған несиеге қызмет көрсететiн банктер немесе ақырғы займ алушылар кепiлдiк сомасының 2 % мөлшерiнде алдын ала мiндеттi бiр жолғы төлем төлейдi.
14. Кепiлдiк мiндеттемелерi бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн Қаржы министрлiгi республикалық бюджетте арнайы қор көздейдi, оған мемлекеттiк кепiлдiк алушы займ алушылар кепiлдiк бойынша ықтимал қауiп үшiн жылдық 1 % мөлшерiнде берiлген мемлекеттiк кепiлдiк валютасында төлемдер төлейдi. Төлемдер тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 30-жұлдызына дейiн жүргiзiледi. Кепiлдiк берiлген уақыт - проценттер төлеудiң алғашқы есеп айырысу кезеңiнiң басталу уақыты. Бiр жолғы және мерзiмдi төлемдер төленуге тиiстi шотты кепiлдiк беру кезiнде Қаржы министрлiгi айқындайды. Проценттiк төлемдер кепiлдiк сомасына есептеледi. Займ алушы (немесе ол үшiн) мемлекеттiк кепiлдiк бойынша негiзгi борышты өтеуiне қарай кепiлдiкке төленетiн проценттiк төлемдердiң есебiн шығару үшiн пайдаланылатын сома өтеу уақытынан өтеу сомасына кемiтiледi. Ақырғы проценттiк төлем мемлекеттiк кепiлдiк толық өтелген тоқсан үшiн жүзеге асырылады.
15. Ақырғы займ алушының ақша қаражаты болмаған жағдайда кепiлдiк бергенi үшiн бiр жолғы төлемдi және ықтимал қауiп үшiн төленетiн төлемдердi жүзеге асыру үшiн Қаржы министрлiгi соңғысымен борыш мiндеттемесiн (келiсiмiн) жасайды, онда төлемдердi өтеудiң мерзiмдерi мен схемасы, олардың бюджетке төлейтiн процентi, мiндеттемелердi бұзғаны үшiн қолданылатын айып санкциялары айқындалады.
Бұл төлемдер ақырғы займ алушылардың шоттарынан мiндеттi түрде аударылуы тиiс.
16. Мемлекеттiк кепiлдiк күшiне енген кезде шетелдiк инвесторға қарызды өтеу Қаржы министрлiгi осы мақсаттар үшiн көзделген республикалық бюджеттiң арнаулы қорының қаржылары есебiнен жүргiзiледi.
17. Займ алушының ол үшiн мемлекеттiң кепiлдiк мiндеттемелерiн
қамтамасыз етуге жұмсалған қаржыларды республикалық бюджетке қайтаруы жөнiндегi мiндеттемелерi кепiлдiк бойынша шетелдiк әрiптеске алғашқы төлем төленген сәттен бастап күшiне енедi. Қайтару негiзгi борыш пен iлеспе төлемдердi бiртұтас ұлттық валютамен - қайтару сәтiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң бағамы бойынша теңгемен өтеу нысанында жүзеге асырылады.

12. Министерство финансов производит регистрацию выданных государственных гарантий с оформлением соответствующего свидетельства и последующее ведение реестра действующих государственных гарантий.
4. Плата за выдаваемые
государственные гарантии
13. За выдачу и регистрацию государственных гарантий банки, обслуживающие привлекаемый кредит, или конечные заемщики производят предварительную, обязательную единовременную плату в размере 2% от суммы гарантии.
14. Для осуществления платежей по гарантийным обязательствам в республиканском бюджете Министерством финансов предусматривается специальный фонд, в который заемщики, получающие государственную гарантию, производят платежи за риск по гарантии в размере 1% годовых в валюте предоставленной государственной гарантии. Платежи производятся ежеквартально, до 30-го числа последнего месяца квартала. Дата выдачи гарантии - дата начала первого расчетного периода выплаты процентов. Счет, на который должны производиться единовременные и периодические платежи, определяется Министерством финансов при выдаче гарантии. Процентные платежи рассчитываются на сумму гарантии. По мере погашения заемщиком (или за него) основного долга по гарантированному кредиту сумма, используемая для расчета процентных платежей за гарантию, уменьшается с даты погашения на сумму погашения. Последний процентный платеж осуществляется за квартал, в котором произошло полное погашение гарантированного кредита.
15. В случае отсутствия у конечного заемщика денежных средств для осуществления единовременного платежа за выдачу гарантии и платежей за риск Министерство финансов заключает с последним долговое обязательство (соглашение), в котором определяются сроки и схема погашения платежей, процент, уплачиваемый им в бюджет, штрафные санкции за нарушение обязательств.
Данные платежи подлежат перечислению со счетов конечных заемщиков в обязательном порядке.
16. При вступлении в силу государственной гарантии погашение задолженности иностранному инвестору производится из средств специального фонда республиканского бюджета, предусмотренного для этих целей Министерством финансов.
17. Обязательства заемщика по возврату в республиканский бюджет средств, затраченных на обеспечение для него гарантийных обязательств государства, вступают в силу с момента проведения первого платежа иностранному партнеру по гарантии. Возврат осуществляется в форме погашения основного долга и сопутствующих платежей в единой национальной валюте - тенге по курсу Национального банка Республики Казахстан на момент возврата.

5. КЕПIЛДIКТIҢ ҚОЛДАНЫЛУ КҮШIНIҢ МЕРЗIМI
18. Егер кепiлдiк берiлгеннен кейiн алты ай iшiнде несиенi игеру басталмаса және несие келiсiмiнде өзгеше көзделмеген болса, Қаржы министрлiгi берiлген кепiлдiктi жою жөнiнде шешiм шығарады.
19. Кепiлдiктi жою туралы шешiмге Қаржы министрi, болмаса оның орнындағы адам қол қояды.
Кепiлдiктiң жойылғаны туралы ақпарат қарызгер банкке берiледi.
20. Мемлекеттiк кепiлдiктiң қолданылу күшi ол арқылы қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң тоқтатылуымен бiрге тоқтатылады, бұл iшкi займ алушыны оның мiндеттемелерiнiң кепiлдiк өтемiне жұмсалған қаржыларды өтеуден босатпайды.
21. Қолданылу күшi жоқ кепiлдiктердiң түпнұсқа даналары оларды алушылар арқылы Қаржы министрлiгiне қайтарылуға тиiс.
22. Кредитор (жеткiзушi) ауыстырылған жағдайда бұл кепiлдiк жойылады. Жаңа кепiлдiк өзгерген жағдайларды ескере отырып, қайта қаралғаннан кейiн берiлуi мүмкiн.
6. БАҚЫЛАУ
23. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi займ алушылар мен өкiлеттi банктердiң шетелдiк кредиторлар алдындағы мемлекеттiк кепiлдiк берген мiндеттемелерiнiң мезгiлiнде және толық орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
24. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi өкiлеттi банктер мен займ алушылардың несие келiсiмдерiнде бюджеттен тыс көздерден жұмсау көзделген, кепiлдiк берiлген төлемдердiң орнын толтыруға бюджеттен жұмсалған шығындарды өтеу жөнiндегi мiндеттемелерiнiң атқарылуын бақылауды жүзеге асырады.
7. СЫРТҚЫ ҚАРЫЗДЫ ӨТЕУ ҮШIН ЖАУАПКЕРШIЛIК
25. Займ алушыларға, сондай-ақ тартылып отырған несиеге қызмет көрсететiн және пайдаланылған шетелдiк несиелердi мезгiлiнде және толық өтеу және оның iлеспе шығындарын төлеу жөнiндегi өзiнiң мiндеттемелерiн орындамайтын банктерге Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жасалған шарттар мен келiсiмдерде көзделген санкциялар қолданылады.

5. Срок действия гарантии
18. Если в течение шести месяцев после выдачи гарантии не началось освоение кредита по данной гарантии и если иное не предусмотрено кредитным соглашением, Министерство финансов выносит решение об аннулировании выданной гарантии.
19. Решение об аннулировании гарантии подписывается министром
финансов либо лицом, заменяющим его.
Информация об аннулировании гарантии передается в
банк-кредитор.
20. Действие государственной гарантии прекращается с
прекращением обеспеченного ею обязательства, что не освобождает
внутреннего заемщика от возмещения средств, затраченных на
гарантийное покрытие его обязательств.
21. Подлинные экземпляры недействующих гарантий подлежат
возврату в Министерство финансов через их получателей.
22. В случае замены кредитора (поставщика) данная гарантия
аннулируется. Новая гарантия может быть выдана после повторного
рассмотрения с учетом изменившихся обстоятельств.
6. Контроль
23. Министерство финансов Республики Казахстан осуществляет
контроль за своевременностью и полнотой выполнения гарантированных
государством обязательств заемщиков и уполномоченных банков перед
иностранными кредиторами.
24. Министерство финансов Республики Казахстан осуществляет
контроль за исполнением обязательств уполномоченных банков и
заемщиков по возмещению затрат бюджета на покрытие гарантированных
платежей, предусмотренных в кредитных соглашениях, из внебюджетных
источников.
7. Ответственность за
погашение внешнего долга
25. К заемщикам, а также банкам, обслуживающим привлекаемый кредит и не выполняющим своих обязательств по своевременному и полному погашению используемых иностранных кредитов и выплате сопутствующих ему расходов, применяются санкции, предусмотренные в заключенных договорах, и соглашениях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.