1. Осы бiлiктiлiктi бағалаудың жүргiзiлуi бойынша басшылардың, инженерлiк-техникалық қызметкерлердiң және басқа да мамандардың қызметтерiнiң тiзiмi Қазақстан Республикасы Экология және биресурстар министрлiгiнiң басшыларымен Аграрлық өнеркәсiп кешенi жұмысшылары кәсiподағының республикалық комитетiмен келiсiмi бойынша белгiленедi /1 қосымша/.
2. Кезектен тыс бiлiктiлiгiн бағалауға жатпайтын қызметкерлер:
шұғылданатын қызметiне бiр жыл толмағандар, оқу бiтiргеннен кейiн жолдамамен мiндеттi жұмысы уақыты кезеңiнде өндiрiстен қол үзiп, аспирантураны бiтiрген жас мамандар және мамандар, сондай-ақ жүктi әйелдер және 3 жасқа дейiн балалары бар әйелдер, кiшi қызмет етушiлер.
Кезектен тыс бiлiктiлiгiне бағалау жүргiзу
және бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясының құрамы
1. Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрi
бұйрығымен кезектен тыс бiлiктiлiгiне бағалау жүргiзу үшiн бiлiктiлiгiн бағалай комиссиясын министрлiктiң жоғары маман қызметкерлерiнен және қоғамдық өкiлдерден /келiсiмi бойынша/ сайлайды /оның iшiнде төраға және хатшысы/.
Экология және биоресурстар министрлiгi жүйелерiнiң бөлiмдерiнде осы ведомстволардың басщыларына осыған ұқсас түрде.
Кезектен тыс бiлiктiлiгiне бағалау жүргiзу тәртiбi
1. Шұғылданатын қызметi жөнiнде оған қойылатын нақты жағдайлар мен талаптардың нәтижесiнен қызметкерлердiң жұмысын әдiл бағалау негiзiнде кезектен тыс бiлiктiлiгiне бағалау жүргiзiледi.
Басқармалардың /бөлiмдердiң/ бастықтары бiлiктiлiгi бағаланатын қызметкерлерге сипаттау-мiнездеме және алдыңғы өткен бiлiктiлiгiн бағаланған қағазын ұсынады, бағалаудағы бiлiктiлiгi бағаланатын қызметкерге бiлiктiлiгiн бағалауға дейiн кемiнде апта iшiнде оған берiлген сипаттама-мiнездемемен танысу мүмкiндiгi ертерек берiлуге тиiстi.
2. Егер бiлiктiлiгi бағаланатын материалда жағымсыз мiнездеме болса, онда комиссияның мәжiлiсiне басқарманың /бөлiмнiң/ басшылары шақырылумен өткiзiледi.
3. Бiлiктiлiгi бағаланатын жұмыстарын бағалау, олардың мiндеттерiн қызметiнiң нұсқаулары бойынша қызметшiнiң қызметiн мамандық анықтамасына сәйкес әзiрленген оның мамандық деңгейi, iстелiнген жұмысының нәтижелi және сапалы, iстелiнетiн жұмысы күрделi және уақытында, бiлiм жетiстiгi отандық және шетелдiк ғылымдар мен өндiрiстер салаларына сәйкестiгiнде, ал қажеттi жағдайларда ұжымды басқарушыларға сәйкес ұйымдастыру дағдылары негiзiн пайдалану есебiмен жүргiзiледi.
Қызметкердiң қызметi нәтижесiн талқылаудың және осы мәлiметтердiң негiзiнде, оның iскер және рухани-өнегелi сапасына, комиссия ашық дауыспен келесi бағалардың бiрiн бередi:
а) мамандығы ұсынылатын қызметке тұруға сәйкес;
б) қызметi сәйкес емес.
Бiлiктiлiгiн бағалайтын комиссия бiлiктiлiгi бағаланатын адамның жұмысының дұрыс жақтары мен оның кемшiлiктерiн көрсетедi, қажеттi ұсыныстар бередi.
Қызметкердiң орынсыз себептермен бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясының мәжiлiсiне келмеген кезде комиссия бiлiктiлiгiн бағалау оның жоғында жүргiзедi.
Нәтижесiн талқылау бойынша дауыс бiлiктiлiгi бағаланатын қызметкердiң жоғында берiледi.

1. Перечень должностей руководящих, инженерно-технических работников и других специалистов, по которым проводится аттестация, устанавливается руководством Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан по согласованию с Республиканским комитетом профсоюза работников агропромышленного комплекса (Приложение N 1).
2. Внеочередной аттестации не подлежат работники, проработавшие в занимаемой должности менее одного года, молодые специалисты и специалисты, окончившие аспирантуру с отрывом от производства в период срока обязательной работы по направлению после окончания учебы, а также беременные женщины и женщины, имеющие детей в возрасте до 3-х лет младший обслуживающий персонал.
Проведение внеочередной
аттестации и состав аттестационных комиссий
1. Для проведения внеочередной аттестации Министр экологии и биоресурсов Республики Казахстан приказом назначает аттестационную комиссию (в том числе председателя и секретаря) из числа высококвалифицированных работников министерства и представителей общественности (по согласованию). В подразделениях системы Минэкобиоресурсов - руководителями этих ведомств аналогичным способом.
Порядок проведения внеочередной аттестации
1. Внеочередная аттестация проводится на основе объективной оценки деятельности работника, исходя из конкретных условий и требований, предъявляемых к нему по занимаемой должности.
На аттестуемого работника начальники управлений (отделов) представляют отзыв-рекомендацию и аттестационный лист предыдущей аттестации.
Аттестуемому работнику должна быть предоставлена возможность заранее, не менее чем за неделю до аттестации ознакомиться с поступившим на него отзывом-рекомендацией.
2. Если аттестуемый материал носит отрицательный характер, то заседание комиссии проводится с приглашением руководителя управления (отдела).
3. Оценка работы аттестуемого производится с учетом исполнения им обязанностей согласно должностной инструкции, разработанной в соответствии с квалификационным справочником должностей служащих, эффективности и качества выполненных работ, сложности и своевременности выполняемых работ, знания достижений в соответствующей области отечественной и зарубежной науки и производства, уровня его квалификации, а в необходимых случаях и наличия организационных навыков по руководству коллективом.
На основе этих данных и результатов обсуждения деятельности работника, его деловых и морально-нравственных качеств, комиссия открытым голосованием дает одну из следующих оценок:
а) соответствует квалификации на занятие рекомендуемой должности;
б) не соответствует должности.
Аттестационная комиссия отмечает положительные стороны работы аттестуемого и его недостатки, дает необходимые рекомендации.
При неявке работника на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин комиссия может провести аттестацию в его отсутствие.
Голосование по результатам обсуждения проводится в отсутствие аттестуемого.

4. Бiлiктiлiгiне бағалау жүргiзу және дауыс беру кезiнде бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясының бекiтiлген құрамының кемiнде 2/3 мүшелерi қатысуы керек. "Мамандығы ұсынылатын қызметке тұруға сәйкес" және "қызметiне сәйкес емес" берiлген бағалауларына бiрдей дауыс берiлген кезде, бiлiктiлiгi бағаланатын қызметкердiң пайдасына шешiм қабылданады. Ашық дауыс беру кезiнде қалыс қалдырғандары "Мамандығы ұсынылатын қызметке тұруға сәйкес" бағалаушылардың дауысына санайды.
Дауыс берудiң нәтижелерi көпшiлiк дауыс берумен анықталады және комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасына кiргiзiледi /2 қосымша/.
5. Комиссия бiлiктiлiгiн бағалаудың қорытындысы жөнiнде министрлiктiң басшысына, жекелеген қызметкерлердi материалдық қолдау, қызмет еңбек ақысына дербес үстеме қосу, шұғылданатын қызметiн көтеру туралы, ал кейбiр жағдайларда мамандығына сәйкес қызметiн төмендету, басқа қызметке ауыстыру немесе жұмыстан шығару туралы ұсыныстарды енгiзе алады.
Бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясы хаттамасына комиссияның төрағасы, хатшысы және барлық мүшелерi қол қояды.
Бiлiктiлiгi бағаланған қызметкер комиссия шешiмiмен танысқанына қол қояды,
6. Бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясы бiлiктiлiгiн бағалаудың нәтижелерi мен сипаттамалары Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрiне тапсырады /бөлiмдердiң басшысына/.
Бiлiкбiлiгiн бағалаудың нәтижелерiмен ұйымдардың басшылары жекелеген қызметкерлердi жұмыстағы жеткен табыстарына қолдау, олардың қызметiн көтеру, қызмет еңбекақыларын дербес үстемелеу туралы шешiм қабылдай алады.
Дербес жағдайларда ұйымдардың /мекемелердiң/ басшылары заңды белгiленген тәртiппен бiлiктiлiгiн бағалаудың нәтижесi бойынша шұғылданатын қызметiне сай емес деп танылған қызметкердi шығару туралы шешiм қабылдай алады.
Сәйкестi қызметкердiң еңбек кiтапшаларына: "Бiлiктiлiгiн бағалау бойынша жұмыстан босатылды" немесе "Бiлiктiлiгiн бағалау бойынша басқа қызметке /қызметтiң аты/ ауысты" деген жазу енгiзiледi.
Сипаттама-мiнездеме және бiлiктiлiгi бағаланған қағаз бiлiктiлiгi бағаланған қызметкердiң жеке iс-қағазында сақталады.
7. Бiлiктiлiгiн бағалау нәтижесi бойынша жұмыстан босатылған, шығарылған қызметкерлердiң мәселелерi бойынша еңбек даулары белгiленген әрекеттегi заң тәртiбiмен шешiледi.
8. Бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясының кәсiподақ ұйымымен әкiмшiлiктегi жұмысы аяқталғаннан кейiн, бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясының ұсыныстарын орындау бойынша шараларды әзiрлейдi және олардың орындалуына бақылау ұйымдастырылады.
Бiлiктiлiгiн бағалаудың қорытындысын және бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясының ұсыныстарын орындау бойынша әзiрленген шараларды, республикалық экологиялық жағдайын жақсартуға бағытталған, ғылыми-техникалық прогрестi үдетудi, жұмыс сапасын жақсартуды еңбек ұжымының жиналысында талқыланады. Бiлiктiлiгiн бағалау жөнiнде бұйрық шығарады.

4. В проведении аттестации и голосовании должны участвовать не менее 2/3 числа членов утвержденного состава аттестационной комиссии. При равенстве голосов, поданных за оценки "Соответствует квалификации на занятие рекомендуемой должности" и "Не соответствует должности", решение принимается в пользу аттестуемого. При открытом голосовании воздержавшиеся считаются проголосовавшими за оценку "Соответствует квалификации на занятие рекомендуемой должности".
Результаты голосования определяются большинством голосов и заносятся в протокол заседания комиссии (Приложение 2).
5. По итогам аттестации комиссия может внести предложение руководству министерства о материальном поощрении отдельных работников, персональных надбавках к должностным окладам, повышении в занимаемой должности, а в некоторых случаях и о понижении в должности, переводе на другую, в соответствии с квалификацией, должность или увольнении с работы.
Протокол аттестационной комиссии подписывается председателем, секретарем и всеми членами комиссии.
С решением комиссии аттестуемый ознакамливается под роспись.
6. Результаты аттестации и рекомендации аттестационной комиссии передаются Министру экологии и биоресурсов Республики Казахстан (руководителю подразделения).
По результатам аттестации руководитель организации может принять решение о поощрении отдельных работников за достигнутые успехи в работе, повысить их в должности, установить персональные надбавки к должностным окладам.
В отдельных случаях руководитель организации (учреждения) в установленном Законом порядке может принять решение об увольнении работника, признанного несоответствующим занимаемой должности по результатам аттестации.
В трудовую книжку работника соответственно вносится запись: "Освобожден от работы по результатам аттестации" или "Переведен на должность (наименование должности) по результатам аттестации".
Отзыв-рекомендация и аттестационный лист хранятся в личном деле аттестуемого работника.
7. Трудовые споры по вопросам увольнения работников, которые освобождены от работы по результатам аттестации, решаются в установленном действующим законодательством порядке.
8. После завершения работы аттестационной комиссии администрацией, совместно с профсоюзной организацией, разрабатываются мероприятия по выполнению рекомендаций аттестационной комиссии и организуется контроль за их выполнением.
Итоги аттестации и разработанные мероприятия по выполнению рекомендаций аттестационной комиссии, направленные на улучшение экологической обстановки в республике, ускорение научно-технического прогресса, улучшение качества работы, обсуждаются на собраниях трудовых коллективов. По итогам аттестации издается приказ.

9. Бiлiктiлiгiн бағалау комиссиясын ұйымдастыру жұмысына жауапкершiлiктi оларға тиiстi жағдай, зерттеу, талдап қорыту және комиссияның жақсы жұмыс тәжiрибесiн таратуды министрлiк, ұйымдар мен кәсiпорындардағы қызметiне сәйкес басшылар атқарады.
Қазақстан Республикасы Экология
және биоресурстар министрлiгiнiң
басшы қызметкерлерi мен маман.
дарының бiлiктiлiгiне кезектен
тыс бағалау жүргiзу туралы
Ережеге N 1 қосымша
Бiлiктiлiгiн бағалауға жататын басшылар, инженерлiк-
техникалық қызметкерлер және мамандардың қызметтерiнiң
тiзiмi мен оны өткiзу уақыты
___________________________________________________________________
|                                      |Бiлiктiлiгi|Жүргiзiлу
р. N |           Қызметiнiң аталуы          |бағалатын. | уақыты
|                                      |дардың саны|
______|______________________________________|___________|_________
1. Бас басқармалар, басқармалардың, дербес
бөлiмдердiң бастықтары және олардың
орынбасарлары
2. Бөлiмдердiң бастықтары және олардың
орынбасарлары
3. Бас мамандар
4. Жетекшi мамандар
5. I-II санаптағы мамандар, машбюроның
меңгерушiсi, көшiрмелi-көбейту
бюросының меңгерушiсi
6. Аға инспектор, инспектор және
машинисткалар

9. Ответственность за организацию работы аттестационных комиссий, создание им надлежащих условий, изучение, обобщение и распространение опыта работы лучших комиссий несут руководители соответствующих служб министерства, организаций и предприятий.
Приложение N 1
к Положению о проведении
внеочередной аттестации
руководящих работников и
специалистов Минэкобиоресурсов
Республики Казахстан
"___"__________________199__г.
Перечень
должностей руководящих,
инженерно-технических работников и специалистов,
подлежащих аттестации и сроки ее проведения
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
NN і      Наименование должностей        і  Кол-во   і   Сроки
пп і                                     іаттестуемыхі проведения
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1.   Начальник главных управлений,
управлений, самостоятельных отделов
и их заместители
2.   Начальники отделов и их заместители
3.   Главные специалисты
4.   Ведущие специалисты
5.   Специалисты I-II категории,
зав. машбюро, зав. копировально-
множительным бюро
6.   Старшие инспектора, инспектора
и машинистки