Есiрткiлiк дәрi-дәрмектердi сатып алу, өткiзу, сақтау есепке алу және тасымалдау тәртiбi мен оны бақылау жөнiндегi және "Күштi әсер етушi улы заттарды сатып алу, өткiзу сақтау, есепке алу және тасымалдау жөнiндегi" Нұсқауларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi Iстер Министрлiгiнiң 1995 жылғы 31 қазандағы N 251 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1996 жылғы 10 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 230. Күші жойылды - ҚР Iшкi Iстер Министрлiгiнiң 2005 жылғы 13 шілдедегі N 429 бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Заңға тәуелдi кесiмдердi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiн орындау үшiн БҰЙЫРАМЫН:
1. "Есiрткiлiк дәрi-дәрмектердi сатып алу, өткiзу, сақтау, есепке алу және тасымалдау тәртiбi мен оны бақылау жөнiндегi" және "Күштi әсер етушi улы заттарды сатып алу, өткiзу, сақтау, есепке алу және тасымалдау жөнiндегi" Нұсқаулықтарды бекiту туралы Қазақстан Республикасы ішкi iстер министрлiгiнiң 1995 жылғы 31 қазандағы N 251 бұйрығының (нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде N 230 болып тiркелген) күшi жойылды деп танылсын...
Министрдiң міндетін атқарушы
милиция генерал-майоры
-----------------------------
1. "Есiрткiлiк дәрi-дәрмектердi сатып алу, өткiзу, сақтау есепке алу және тасымалдау тәртiбi мен бақылау жөнiндегi" (1 қосымша) және "Күштi әсер етушi улы заттарды сатып алу, өткiзу сақтау, есепке алу және тасымалдау тәртiбi жөнiндегi" Нұсқауларды бекiтiлсiн және 1995 жылдың 1 желтоқсанынан бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Алматы қаласының IIББ, облыстық көлiктегi және Ленинск қаласының IIБ басшыларына:
2.1. Тиiстi қызмет бөлiмдерi қызметкерлерiнiң аталған нұсқауларды оқып-үйренулерiн ұйымдастырсын және олардың сынақ тапсыруларын қамтамасыз етсiн.
2.2. 1996 жылдың 1 қаңтарынан бастап, есiрткiлiк дәрi-дәрмектердi және күштi әсер етушi улы заттарды сақтау және есепке алу тәртiбiн тексерсiн, олардың сақталуы мен тасымалдауына қатаң бақылау жүргiзсiн.
3. ССРО IIМ N 76, 27 сәуiр 1973 жылғы және N 247, 4 қыркүйек 1968 жылғы бұйрықтарды өз күшiн жойды деп есептелсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы IIМ қоғамдық тәртiптi сақтау бас басқармасына жүктелсiн.
МИНИСТР IШКI ҚЫЗМЕТ
ГЕНЕРАЛ-МАЙОРЫ
"Бекiтемiн"                          "Келiсемiн"
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрiнiң             Денсаулық сақтау министрi
орынбасары милиция                         В.ДЕВЯТКО
полковнигi Н.ӘКIМБЕКОВ
19___ ж. "___"____________          19__ ж. "___"_____________
Есiрткiлiк дәрi-дәрмектердi бақылау және оларды сатып алу,
өткiзу, сақтау, есепке алу мен тасымалдау тәртiбi туралы НҰСҚАУ
I. Жалпы ережелерi
1. Есiрткi заттарын сатып алу, тасымалдау, сақтау және есепке алу ережелерiнiң орындалуын бақылау iшкi iстер органдарына жүктеледi (аумақтық бағыныштылығына қарай), олар өз кезегiнде кәсiпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға есiрткi заттарын сатып алуға, оларды (автомашинамен, көлiк-арбамен немесе теңдеп артылған жүкпен) тасымалдауға және сақтауға, сондай-ақ есiрткiлiк дәрi-дәрмектердi өткiзетiн ұйымдардың және бақылау-талдау зерттеулерiн жүргiзетiн лабораториялардың жұмыс iстеуiне лицензия (рұқсат) бередi.
Ескертулер: Дәрiгерлiк мақсатқа арналған есiрткi заттарын сатып алуды, тасымалдауды, сақтауды және есепке алуды Нұсқауда көрсетiлген мекемелерден басқасын, милиция органдары бақыламайды.
Апиын шикiзатына және майлы көкнардың қорапшаларына осы Нұсқау қолданылмайды.

Об утверждении Инструкций "О контроле и порядке приобретения, сбыта, хранения, учета и перевозки наркотических лекарственных средств" и "О порядке приобретения, сбыта, хранения, учета и перевозки сильнодействующих ядовитых веществ"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 октября 1995 г. N 251. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 1996 г. N 230. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 13.07.2005г. N 429
Извлечение из приказа Министра внутренних дел РК
от 13.07.2005г. N 429
"Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 октября 1995 г. N 251 "Об утверждении Инструкций "О контроле и порядке приобретения, сбыта, хранения, учета и перевозки наркотических лекарственных средств" и "О порядке приобретения, сбыта, хранения, учета и перевозки сильнодействующих ядовитых веществ"...
И.о. Министра".
--------------------------------------------------------------------
Утвердить и ввести в действие с 1 декабря 1995 года Инструкции "О контроле и порядке приобретения, сбыта, хранения, учета и перевозки наркотических лекарственных средств" (приложение N 1) и "О порядке приобретения, сбыта, хранения, учета и перевозки сильнодействующих ядовитых веществ" (приложение N 2).
2. Начальникам ГУВД города Алматы, УВД областей, на транспорте и города Ленинска:
2.1. Организовать изучение указанных инструкций с работниками соответствующих служб и обеспечить принятие зачетов от них.
2.2. Проверить до 1 января 1996 года порядок хранения и учета наркотических лекарственных средств и сильнодействующих ядовитых веществ, установить строгий контроль за их хранением и перевозкой.
3. Считать прекратившими свое действие приказы МВД СССР N 76 от 27 апреля 1973 года и N 247 от 4 сентября 1968 года.
4. Контроль за выполнением настоящего Приказа возложить на ГУООП МВД Республики Казахстан.
Министр
Приложение N 1
к приказу МВД
Республики Казахстан
N 251 от 31 октября 1995 года
Согласовано                        Согласовано
Заместитель Министра             Министр здравоохранения
внутренних дел                   Республики Казахстан
Республики Казахстан
27 октября 1995 г.
ИНСТРУКЦИЯ
О КОНТРОЛЕ И ПОРЯДКЕ ПРИОБРЕТЕНИЯ, СБЫТА, ХРАНЕНИЯ,
УЧЕТА И ПЕРЕВОЗКИ НАРКОТИЧЕСКИХ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ
1. Общие положения
1. Контроль за выполнением правил приобретения, перевозки, хранения и учета наркотических средств возлагается на органы внутренних дел (по территориальной принадлежности), которые выдают предприятиям, учреждениям, организациям лицензию (разрешение) на приобретение наркотических средств, перевозку их (автомобильным, гужевым транспортом и вьюками) и хранение, а также на функционирование сбытовых организаций и лабораторий, производящих контрольно-аналитические исследования наркотических лекарственных средств.
Примечания: Контроль за приобретением, перевозкой, хранением и учетом наркотических средств, предназначенных для медицинских целей, кроме учреждений, указанных в Инструкции, органы милиции не осуществляют.
Данная Инструкция не распространяется на опий-сырец и коробочки масличного мака.

2. Есiрткi заттарын сатып алу, сақтау, босатылуына есеп жүргiзу және тасымалдау тәртiбiн сақтауға тиiстi кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың басшылары немесе сенiмхат бойынша өкiлеттi адамдар жауап бередi, олар есiрткi заттарының сақталуына, босатылуына, есеп жүргiзiлуiне, тасымалдануы мен негiздi пайдалануына тiкелей басшылық жасайды.
3. Iшкi iстер органдары республикалық, облыстық және ауданаралық дәрiханалар қоймаларының (базаларының), стационарлық емдеу мен айналыспайтын денсаулық сақтау жүйесi лабораторияларының, ғылыми-зерттеу жұмыстары мен оқу орындарының, сондай-ақ басқа министрлiктер мен ведомстволардың ғылыми зерттеу институттары мен оқу орындарының есiрткi заттарын сатып алу, сақтау, босатылуына есеп жүргiзу және тасымалдау тәртiбiне тоқсан сайын тексеру жүргiзедi.
II. Есiрткi заттарын өткiзу, сатып алу және есеп
жүргiзу тәртiбi
4. Дәрiгерлiк мақсатқа және басқа қажеттерге есiрткi заттарын бөлу жоспарын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi мен басқа ведомстволардың аймақтық құрылымдарда есiрткi заттарын тұтынуды талдау негiзiнде жасалған оларға деген өтiнiш бойынша Қазақстан Республикасының есiрткiнi бақылау жөнiндегi Мемлекеттiк комиссиясы бекiтедi.
5. Дайындаушы заводтар есiрткi заттарын республикалық, облыстық және ауданаралық дәрiханалар қоймаларына (базаларына) милиция органдарының лицензиясынсыз (рұқсатынсыз) нарядтар бойынша босатады.
6. Қоймалар (базалар) есiрткi заттарын тұтынушыларға Қазақстан Республикасының есiрткiнi бақылау жөнiндегi Мемлекеттiк комиссиясы бекiткен тұтыну нормативтерi (бөлу жоспары) шегiнде босатады, бұл ретте оларда белгiленген тәртiпте берiлген есiрткi заттарымен фармацевтикалық қызметпен айналысуға және осы заттарды пайдалануға лицензиясы (рұқсат) болу керек.
Денсаулық сақтау жүйесiнiң емдеу-профилактикалық және басқа ұйымдары Қазақстан Республикасы Денсаулық министрлiгiнiң немесе оның аймақтық органдарының бұйрығы бойынша есiрткi заттарымен жабдықтау үшiн белгiлi бiр қоймаларға (базаларға) бекiтiлiп қойылады. Есiрткiлiк дәрi-дәрмектер оларды тұтынушы кәсiпорындардың, ұйымдардың басшылары қол қойған сенiмхат бойынша босатылады.
7. Денсаулық сақтау жүйесiнiң ғылыми-зерттеу институттары мен оқу орындары (лабораториялары) дәрiхана қоймаларынан есiрткi заттарын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң немесе оның аймақтық органдарының және аумақтық iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша алады.
8. Есiрткiлiк дәрi-дәрмектермен жұмыс iстеу үшiн қоймаларда, базаларда (жұмыс iстейтiн және жаңадан ашылатын) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Министрiлiгi немесе оның аумақтық органдарымен жергiлiктi iшкi iстер органдары берген лицензиясы рұқсаты болу керек.
Жұмыс iстейтiн қоймаларда (базаларда) және жаңадан ашылатындарында дәрi-дәрмектер сақтауға лицензия (рұқсат) алу үшiн милиция органдарына мыналар тапсырылуы керек:
а) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi немесе оның аймақтық органдары берген фармацевтика қызметiмен айналысуға арналған лицензиясы;
в) Санитарлық-эпидемиологиялық және өрттi қадағалау, милиция мен мүдделi ұйымдардың өкiлдерiнен тұратын ведомствоаралық комиссияның есiрткiлiк дәрi-дәрмектердiң сақталуын қамтамасыз ететiн жайлардың техникалық жарамдылығын және оларды күзет-өрт дабылымен жабдықтау туралы актiсi;
в) Күзеттiң жеке құрамы мен есiрткi заттарына жiберiлген адамдардың тiзiмi.

2. Ответственность за соблюдение порядка приобретения, хранения, учета отпуска и перевозки наркотических средств несут руководители или по доверенности уполномоченные соответствующих предприятий, учреждений и организаций, которые непосредственно руководят хранением, отпуском, учетом, перевозкой и обоснованностью использования наркотических средств.
3. Органы внутренних дел осуществляют ежеквартальную проверку порядка приобретения, хранения, учета отпуска и перевозки наркотических средств республиканскими, областными и межрайонными аптечными окладами (базами), лабораториями, научно-исследовательскими институтами и учебными заведениями системы здравоохранения, не занимающимися стационарным лечением, а также научно-исследовательскими институтами и учебными заведениями других министерств и ведомств.
II. Порядок сбыта, приобретения и
учета наркотических средств
4. План распределения наркотических веществ для медицинских целей и других нужд утверждает Государственная комиссия Республики Казахстан по контролю за наркотиками по представлению заявок на них Министерством здравоохранения Республики Казахстан и другими ведомствами, составленными на основании анализа потребления наркотических веществ в их региональных структурах.
5. Отпуск заводами-изготовителями наркотических средств республиканским, областным и межрайонным аптечным складам (базам) производится по нарядам без лицензии (разрешения) органов милиции.
6. Склады (базы) отпускают наркотические средства потребителям в пределах нормативов потребления (плана распределения), утвержденного Государственной комиссией Республики Казахстан по контролю за наркотиками при наличии у них лицензии (разрешения) на фармацевтическую деятельность с наркотическими средствами и использования этих веществ, выданных в установленном порядке.
Лечебно-профилактические и другие организации системы здравоохранения, прикрепляются к определенным складам (базам) на снабжение наркотическими средствами по приказу Министерства здравоохранения Республики Казахстан или его региональных органов.
Наркотические лекарственные средства отпускаются по доверенности, подписанной руководителями предприятий, организаций, их потребляющих.
7. Научно-исследовательские институты и учебные заведения (лаборатории) системы здравоохранения, наркотические средства из аптечных складов получают с разрешения Министерства здравоохранения Республики Казахстан или его региональных органов и территориальных органов внутренних дел.
8. Склады, базы (действующие и вновь открываемые), для осуществления работы с наркотическими лекарственными средствами (закупка, импорт, экспорт, хранение, отпуск) должны иметь лицензию (разрешение) Министерства здравоохранения Республики Казахстан или его территориальных органов и органов внутренних дел на местах.
Для получения лицензии (разрешения) на хранение наркотических лекарственных средств в действующих складах (базах) и вновь открываемых в органы милиции должны быть представлены:
а) лицензия на осуществление фармацевтической деятельности от Министерства здравоохранения Республики Казахстан или его региональных органов;
б) акт технической укрепленности и оснащению охранно-пожарной сигнализацией, обеспечивающие сохранность наркотических лекарственных средств, от межведомственной комиссии, состоящей из представителей санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора, милиции и заинтересованной организации;
в) список личного состава охраны и лиц, имеющих доступ к наркотическим средствам.

9. Есiрткi заттарын сатып алуға лицензияны (рұқсатты) iшкi iстер органдары мекемелерге, кәсiпорындар мен ұйымдарға олардың басшыларының жазбаша талабы бойынша бередi. Оған осы заттарды тұтынушылары мен жасалған шарт, есiрткi заттарын сақтауға арналған лицензия (рұқсат) және осы заттармен фармацевтiк қызметпен айналысуға арналған лицензия қоса тiркеледi.
10. Есiрткi заттарын сақтауға лицензия (рұқсат) кәсiпорындардың, мекемелердiң ұйымдардың қоймаларының (база) басшыларының атына олардың өтiнiштерi негiзiнде 3 жыл мерзiмге берiледi. Оған осы Нұсқаудың 9 тармағында көрсетiлген құжаттар қоса тiркеледi.
11. Есiрткi заттарын қолданатын кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар (қоймаларда және басқа сақтайтын орындарда) жiп өткiзiлген және мөр басылып, қол қойылған арнаулы кiтаптарда есеп жүргiзуге мiндеттi. Есiрткi заттарының кiрiсi мен шығысы осы заттардың қанша мөлшерде қалғанын күнделiктi анықтауға болатындай есеппен жүргiзiледi.
12. Есiрткi заттарын бiр тұтынушыдан екiншiсiне беруге тыйым салынады.
13. Өзiнiң тiкелей мақсаты бойынша пайдалануға болмайтын немесе қолдануға қажет болмай қалған есiрткi заттары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң есiрткi бақылау жөнiндегi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк комиссиясының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң рұқсаты бойынша дайындаушы заводқа қайта өңдеуге жiберiлуi мүмкiн. Екi жақтың келiсiмi болмаған жағдайда бұл заттар белгiленген тәртiппен акт бойынша жойылады.
III. Есiрткi заттарын сақтау тәртiбi
14. Есiрткi заттарын сақтауға арналған базистiк және шығыс қоймалары қоршаған болуы керек жұмыстан кейiнгi уақытта қоймалардың жайлары жабылып, мөр соғылып және тәулiк бойы қаруланған күзет, қойылады ал қоймаларға апаратын жолдар түнгi уақытта жарық пен қамтамасыз етiледi.
Күзеттiң түрi, олардың қарулануы, техникалық құралдары мен олардың санын милиция органымен келiсiм бойынша кәсiпорынының басшылары бiрлесiп белгiлейдi.
15. Есiрткiлiк дәрi-дәрмектер мынадай жағдайда сақталуы керек:
- дәрiхана қоймаларында - жеке бөлмеде сейфте немесе темiр шкафта аузы құлыпталады, терезелерi темiр торлармен бекiтiледi, есiктерi темiрмен қапталған, ал жайлары - жары және дабыл беру құралдарымен жабдықталады немесе күзетiледi;
- ғылыми зерттеу мекемелерi мен оқу орындарында, сондай-ақ лабораторияларда;
- жеке бөлмелерде бекiтiлетiн темiр (сейф) шкафтарда. Терезелерi темiр мен торланған, есiктерi - темiрмен қапталып, берiк құлыппен жабылады;
- жұмыс көлемi шағын ғылыми-зерттеу мекемелерi мен лабораторияларда есiрткi заттарын (5 грамнан көп емес) жеке бөлмесiз сейфтерде сақтауға рұқсат етiледi;
- дәрi-дәрмектер дайындайтын кәсiпорындарда-жеке бөлмелерде, есiгi құлыпталып жабылатын темiр торлармен бекiтiлген, есiктерi-темiрмен қапталып, берiк құлыппен жабылады.
Бөлмелер мен шкафтар жұмыс аяғында құлыпталып, ал кiлттер, мөр және пломбы есiрткi заттарды сақтауға жауапты адамда болады;
- дәрiхана басқармасының бақылау-талдау лабораторияларында - темiр сейфтерде сақталады.

9. Лицензия (разрешение) на приобретение наркотических средств выдается органами внутренних дел учреждениям, предприятиям и организациям по письменному требованию их руководителей с приложением к нему договора с потребителями этих средств, лицензии (разрешения) на хранение и лицензии на фармацевтическую деятельностью с наркотическими средствами.
10. Лицензия (разрешение) на хранение наркотических средств выдается на имя руководителя склада (базы) предприятия, учреждения, организации сроком до 3 лет на основании их ходатайства, к которому прилагаются документы, указанные в пункте 8 настоящей Инструкции.
11. Предприятия, учреждения, организации, применяющие наркотические средства, обязаны вести учет их (в складе и других местах хранения) в специальной прошнурованной и скрепленной печатью и подписью книге. Приход и расход наркотических средств производится с таким расчетом, чтобы можно было ежедневно установить, какое количество этих средств имеется в наличии.
12. Передача наркотических средств от одного потребителя другому не допускается.
13. Наркотические средства, которые не могут быть использованы по своему прямому назначению или потребность в которых отпала, с разрешения Государственной комиссии Республики Казахстан по контролю за наркотиками Правительства Республики Казахстан и Министерства здравоохранения Республики Казахстан могут быть переданы на переработку заводам-изготовителям. При отсутствии согласия сторон эти вещества уничтожаются в установленном порядке с обязательным составлением акта.
III. Порядок хранения наркотических средств
14. Базисные и расходные склады, предназначенные для хранения наркотических средств, должны быть огорожены, помещения складов в нерабочее время закрыты, опечатаны и круглосуточно охраняться вооруженной охраной, а подступы к складам в ночное время освещаться.
Вид охраны, ее вооружение, технические средства и количество их устанавливаются руководителями предприятий по согласованию с органами милиции.
15. Наркотические лекарственные средства должны храниться:
- в аптечных складах - в отдельной комнате в сейфах или металлических шкафах под замком, окна должны быть оборудованы металлическими решетками, двери обиты железом, а помещение - оборудовано световой и звуковой сигнализацией или находиться под охраной;
- в научно-исследовательских учреждениях и учебных заведениях, а также в лабораториях - в отдельных комнатах в запирающихся металлических (сейфах) шкафах. Окна должны быть оборудованы железными решетками, а двери - обиты железом, закрывающиеся на надежные замки. В научно-исследовательских учреждениях и лабораториях с небольшим объемом работы допускается хранение наркотических средств (не более 5 граммов) в сейфах не в отдельной комнате;
- на фармацевтических производственных предприятиях - в отдельных комнатах в запирающихся металлических шкафах или сейфах, на окнах - железные решетки, двери обиты железом. Комнаты и шкафы по окончании работы должны запираться и опечатываться или пломбироваться, а ключи, печать и пломбир - находиться у лица, ответственного за хранение наркотических средств;
- в контрольно-аналитических лабораториях аптечных управлений - в металлических сейфах.

16. Есiрткi заттарын сақтау үшiн жер үйлердi, палаткаларды, жанар май материалдарының қойма жайларын пайдалануға, сондай-ақ есiрткелердi төбе немесе ашық аспан астында сақтауға тыйым салынады.
IҮ. Есiрткi заттарын тасымалдау тәртiбi
17. Есiрткi заттары темiржолмен және су жолымен, сондай-ақ әуе көлiгiмен Қазақстан Республикасы Көлiк министрлiгi шығаратын тиiстi ережелермен көзделген тәртiпте iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз тасымалданады.
18. Есiрткi заттарын автомашиналармен, арбамен және теңдеп артылған жүкпен, сондай-ақ темiржол және су көлiгiнде қол жүгiмен тасымалдау iшкi iстер органдарының лицензиясы (рұқсаты) бойынша жүзеге асырылады.
Есiрткi заттарын қала немесе аудан iшiнде тасымалдау iшкi iстер органдарының лицензиясынсыз (рұқсатынсыз) жүргiзiледi. Бұл жағдайларда олар қойма (база) басшысы немесе жүктi берушi берген жол куәлiгi бойынша тасымалданады. Қоймалар (базалар) есiрткi заттарын көлiктiң барлық түрiмен iшкi iстер органдарының лицензиясынсыз (рұқсатынсыз) жол куәлiктерi бойынша тасиды.
19. Есiрткi заттарын жеңiл автомашиналармен тасымалдағанда жүргiзушiмен қоса жүктi алып бару үшiн жауапты адам белгiленедi, ал жүк машинамен, арбамен немесе теңдеп арқан жүкпен тасымалдағанда сонымен бiрге күзет бөлiнедi.
20. Егер есiрткi заттарының жүгi белгiленген жерге қысқа мерзiмде жеткiзiлуi мүмкiн болса, бұл жағдайда оларды түнгi уақытта босатуға және тасымалдауға қатаң тыйым салынады.
21. Тасымалдауға лицензияны (рұқсатты) жүктi апаратын жердегi iшкi iстер органдары бередi.
Лицензия (рұқсат) алу үшiн мекемелер, кәсiпорындар мен ұйымдар iшкi iстер органдарына жүктiң көлiктiң қай түрiмен тасымалданатын, маршруты мен тасымалдау ұзақтығы көрсетiлген, сондай-ақ жолда жүктi тасымалдау және күзету үшiн жауапты адамдардың тiзiмi қоса тiркелген өтiнiш бередi.
22. Iшкi iстер органдары осы Нұсқаудың ережелерi бұзылғанын анықтаған жағдайда есiрткi заттарын сатып алуға, өткiзуге, сақтауға және тасымалдауға тыйым салуға құқылы.
23. Сауықтыру-профилактикалық және дәрiхана мекемелерiнен есiрткiлiк дәрi-дәрмектердiң ұрлануы және жымқырылуы туралы барлық жағдайларда кiнәлiлердi анықтап, оларды қылмыстық жауапқа тарту үшiн iшкi iстер органдарына дереу хабарлау керек.
24. Емдеу-профилактикалық және дәрiхана ұйымдарында есiрткiлiк дәрi-дәрмектердiң ұрлануы және жымқырылуы туралы әрбiр факты бойынша аумақтық iшкi iстер органдары 15 күндiк мерзiмде Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi мен Iшкi iстер Министрлiгiне хабарлама жолдайды.

16. Запрещается использовать под склады для хранения наркотических средств землянки, палатки, помещения складов горюче-смазочных материалов, а также хранить наркотики под навесом или открытым небом.
IV. Порядок перевозки наркотических средств
17. Наркотические средства по железным дорогам и водным путям сообщения, а также воздушным транспортом перевозятся без разрешений органов внутренних дел порядком, предусмотренным соответствующими правилами, издаваемыми Министерством транспорта Республики Казахстан.
18. Перевозка наркотических средств автомобильным, гужевым транспортом и вьюками, а также ручной кладью по железной дороге и водным транспортом осуществляется по лицензии (разрешению) органов внутренних дел.
Перевозка наркотических средств в пределах города или района производится без лицензии (разрешений) органов внутренних дел. В этих случаях они транспортируются по дорожным свидетельствам, выданным руководителем склада (базы) или отправителем груза.
Склады (базы) перевозят наркотические средства любым видом транспорта без лицензии (разрешений) органов внутренних дел по дорожным свидетельствам.
19. При перевозке наркотических средств в легковых автомашинах кроме шофера назначается ответственное лицо за сопровождение груза, а при транспортировке грузовой автомашиной, гужевым транспортом или вьюками - также и охрана.
20. Если грузы наркотических средств могут быть доставлены к месту назначения за небольшой промежуток времени, категорически запрещается в этих случаях выдавать и перевозить их в ночное время.
21. Лицензия (разрешение) на перевозку выдается органами внутренних дел по месту завоза груза.
Для получения лицензии (разрешения) учреждения, предприятия и организации представляют в органы внутренних дел ходатайство с указанием в нем, каким транспортом перевозится груз, маршрута и продолжительности перевозки, а также прилагают список лиц, ответственных за перевозку и охрану груза в пути следования.
22. Органы внутренних дел в случае обнаружения нарушений настоящей Инструкции вправе запрещать приобретение, сбыт, хранение и перевозку наркотических средств.
23. Немедленно сообщать в органы внутренних дел о всех случаях краж и хищений наркотических лекарственных средств из лечебно-профилактических и аптечных учреждений для установления виновных и привлечения их к уголовной ответственности.
24. Территориальным органам внутренних дел по каждому факту кражи и хищения наркотических лекарственных средств в лечебно-профилактических и аптечных организациях в 15-ти дневный срок направлять извещения в Министерство здравоохранения и Министерство внутренних дел Республики Казахстан.

25. Есiрткi заттарын тасымалдау (әкелу, әкету және өткiншi тасымалдау) тәртiбi Қазақстан Республикасының Кеден заңдарымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы IIМ
N____"___"___________1995ж.
бұйрығына N 2 қосымша
К Е Л I С I Л Г Е Н
Қазақстан Республикасы iшкi
iстер Министрiнiң орынбасары
"____"_______________1995ж.
"К Е Л I С I Л Г Е Н"
Қазақстан              "Экспорт-Импорт     Көлiк және
Республикасының        Қазақстан           коммуникация
Денсаулық сақтау       ДХ Командит         Министрiнiң
Министрiнiң            Корпорациясының     орынбасары
орынбасары               Президентi
Күштi әсер етушi улы заттарды сатып алу, өткiзу, сақтау,
есепке алу және тасымалдау тәртiбi жөнiндегi
Н Ұ С Қ А У
Жалпы ережелер
1. Лицензиялық-рұқсат жүйесiмен бекiтiлген күштi әсер етушi улы заттардың тiзiмi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен (N 1 қосымша) бекiтiледi.
2. Iшкi iстер органдары күштi әсер етушi улы заттарды сатып алу, тасымалдау және сақтау ережелерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асырады, оларды сатып алу, сақтау және тасымалдауға, сондай-ақ уларға анализ жасайтын, оларды сатып өткiзетiн ұйымдар мен лабораторияларға лицензия (рұқсаттар) бередi.
3. Күштi әсер етушi улы заттарды өндiрушi кәсiпорындар, оларды алуға, ал қажет болған жағдайда тасымалдауға iшкi iстер органдары беретiн лицензияларды (рұқсаттарды) мiндеттi түрде ұсына отырып, оларды министрлiктер мен ведомстволардың (бөлiнген қорлар шеңберiндегi) нарядтары бойынша тұтынушыларға күштi әсер етушi улы заттарды, оларды сатып өткiзетiн ұйымдарға босату министрлiктер мен ведомстволардың нарядына енгiзiлген ұйымдарға, iшкi iстер органдарының рұқсаттарынсыз, жүзеге асырылады.
Медициналық және малдәрiгерлiк мақсатта қолданылатын қатты әсер етушi улы заттар, iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз, сатып алынады, тасымалданады және сақталады.
4. Күштi әсер етушi улы заттарды өткiзу былайша жүзеге асырылады:
а) барлық мұқтаждықтар үшiн (осы баптың "б", "в", және "г" тармақшаларында көрсетiлгендерден басқа) "Экспорт-Импорт Қазақстан ДХ Коммандит" Корпорациясының сатып өткiзушi бөлiмдерi арқылы;
б) ауыл шаруашылық мұқтаждықтары үшiн (мал дәрiгерлiктен басқа) - Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылық Министрлiгiнiң жанындағы ғылыми жабдықтау және материалдық-техникалық жабдықтау басқармасы арқылы;
в) медициналық мұқтаждықтар үшiн - "Фармация" акционерлiк қоғамы улы, есiрткiлiк және соларға теңестiрiлген дәрi-дәрмектермен фармацевтiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялары бар басқа да шаруашылық етушi субъектiлер арқылы;
г) мал дәрiгерлiк мұқтаждықтар үшiн-
- ҚР ауыл шаруашылық Министрлiгiнiң жанындағы "Каззооветоснаб" республикалық бiрлестiгi арқылы.

25. Порядок перевозки (ввоза, вывоза и транзита) наркотических средств осуществлять в порядке, установленном Таможенным законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 2
к приказу МВД Республики
Казахстан N 251
от 31 октября 1995 г.
Согласовано
Заместитель министра внутренних
дел Республики Казахстан
27 октября 1995 г.
"Согласовано"
Заместитель Министра     Президент Корпорации    Заместитель Министра
здравоохранения           "Экспорт-Импорт          транспорта и
Республики Казахстан    Казахстан ДХ Коммандит"     коммуникаций
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке приобретения,
сбыта, хранения, учета и перевозки
сильнодействующих ядовитых веществ
Общие положения
1. Перечень сильнодействующих ядовитых веществ, на которые установлена лицензионно-разрешительная система, утверждается постановлением Кабинета Министра Республики Казахстан (приложение N 1).
2. Органы внутренних дел осуществляют контроль за выполнением правил приобретения, перевозки и хранения сильнодействующих ядовитых веществ, выдают лицензию (разрешения) на их приобретение, хранение, перевозку, а также на функционирование сбытовых организаций и лабораторий, производящих анализы ядов.
3. Предприятия, производящие сильнодействующие ядовитые вещества, опускают их потребителям по нарядам министерств и ведомств (в пределах выделенных фондов), с обязательным представлением лицензии (разрешений) органов внутренних дел на их приобретение, а при необходимости и на перевозку.
Отпуск сильнодействующих ядовитых веществ сбытовым организациям производится по нарядам министерств и ведомств, которым принадлежат сбытовые организации, без разрешений органов внутренних дел.
Сильнодействующие ядовитых вещества, предназначенные для медицинских и ветеринарных целей, приобретаются, перевозятся и хранятся без разрешений органов внутренних дел.
4. Сбыт сильнодействующих ядовитых веществ производится:
а) для всех нужд (кроме указанных в подпунктах "б", "в" и "г" настоящей статьи) - через отделы сбыта Корпорации "Экспорт-Импорт Казахстан ДХ Коммандит";
б) для нужд сельского хозяйства (кроме ветеринарных) - через Управление научного оборудования и материально-технического снабжения при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан;
в) для медицинских нужд - через Акционерное общество "Фармация" и другие хозяйствующие субъекты, имеющие лицензии на осуществление фармацевтической деятельности с ядовитыми, наркотическими и приравненными к ним лекарственными средствами;
г) для ветеринарных нужд - через республиканское объединение "Каззооветснаб" при Министерстве сельского хозяйства РК.

5. Күштi әсер етушi улы заттарды өткiзу жөнiндегi бөлiмдер мен кеңселердi құрамына өткiзушi ұйым енетiн тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың және iшкi iстер органдарының рұқсатымен ғана ашуға болады. Өткiзушi ұйымдардың жұмыс iстеуiне лицензиялар (рұқсат қағаздарын) алу үшiн, iшкi iстер органдарына мыналар ұсынылады:
- арыз (ходатайство)
- санитарлық, өрт бақылауы, милиция және қоймалардың улы
заттарды сақтау жарамдылығына мүдделi ұйымдардың өкiлдерiнен
құралған комиссияның актiсi;
- қойма күзетушiлер мен қатты әсер етушi улы заттарға баруға рұқсат етiлген адамдардың жеке құрамының тiзiмi.
6. Өткiзушi ұйымдар тұтынатын ұйымдар мен кәсiпорындар басшылары қол қойған сенiмхаттар мен iшкi iстер органдарының рұқсаттары бойынша, бөлiнген қорлар шеңберiнде, тұтынушыларға қатты әсер етушi улы заттарды босатады.
Күштi әсер етушi улы заттарды өткiзудi, iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз, "Фармация" Акционерлiк қоғамы мен улы, есiрткiлiк және соларға теңестiрiлген дәрi-дәрмектермен фармацевтiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялары бар басқа да шаруашылық етушi субъектiлер-медициналық мұқтаждықтар үшiн, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң жанындағы "Каззооветснаб" республикалық бiрлестiгi-малдәрiгерлiк мұқтаждықтар жүзеге асырылады.
7. Стационарлық емдеумен шұғылданбайтын жоғары, орта медициналық және малдәрiгерлiк оқу орындары, сондай-ақ ғылыми және ғылыми-зерттеу медициналық және малдәрiгерлiк мекемелер қатты әсер етушi улы заттарды жалпы негiздерде бөлiмдер, қоймалар, базалар арқылы алады. Егер оқу орындары орналасқан жерде 4.6. тармақшаларда көрсетiлген өткiзушi ұйымдар болмаса, онда күштi әсер етушi улы заттарды олар iшкi iстер органдарының лицензия (рұқсаты) бойынша, "Фармация" Акционерлiк қоғамының және Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылық Министрлiгiнiң жанындағы "Каззооветснаб" республикалық бiрлестiгiнiң-өткiзушi ұйымдарынан алады.
8. Өткiзушi ұйымдар даярлаушы кәсiпорындардан алынған, оларды қажет етуден қалған тұтынушылардан алынған, оларды сатып алу, тасымалдау және сақтау тәртiбiн бұзғаны үшiн, iшкi iстер органдары қолға түсiрген қатты әсер етушi улы заттарды өткiзедi.
9. Өткiзушi ұйымдардың күштi әсер етушi улы заттарды сақтайтын үй-жайлары, басқа тауарлар мен материалдарды сақтайтын үй жайлардан бөлек орналасуы тиiс және күзетiлуi қажет.
Күштi әсер етушi улы заттарды өлшеп-орау (өлшеу) жергiлiктi сорғыш саңылаулары бар жекеленген үй-жайларда жүзеге асырылуы тиiс.

5. Отделения и конторы по сбыту сильнодействующих ядовитых веществ могут быть открыты только с разрешения соответствующего министерства, ведомства, в систему которого входит сбытовая организация, и органов внутренних дел.
Для получения лицензии (разрешения) на функционирование сбытовой организации в орган внутренних дел представляются:
- заявление (ходатайство);
- акт комиссии, состоящей из представителей санитарного, пожарного надзора, милиции и заинтересованной организации о пригодности склада к хранению ядов;
- список личного состава охраны склада и лиц, имеющих допуск к сильнодействующим ядовитым веществам.
6. Сбытовые организации отпускают сильнодействующие ядовитые вещества потребителям в пределах выделенных им фондов по разрешениям органов внутренних дел и доверенностям, подписанным руководителями предприятий, организаций, их потребляющих.
Сбыт сильнодействующих ядовитых веществ без разрешения органов внутренних дел производят Акционерное общество "Фармация" и другие хозяйствующие субъекты, имеющие лицензии на осуществление фармацевтической деятельности с ядовитыми, наркотическими и приравненными к ним лекарственными средствами для медицинских нужд и республиканское объединение "Каззооветснаб" при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан - для ветеринарных нужд.
7. Высшие, средние медицинские и ветеринарные учебные заведения, а также научные и научно-исследовательские медицинские и ветеринарные учреждения, которые не занимаются стационарным лечением, сильнодействующие ядовитые вещества получают на общих основаниях через отделения, склады, базы.
Если по месту нахождения учебных заведений не имеется указанных сбытовых организаций, указанных в пп. 4, 6 они могут по лицензии (разрешению) органов внутренних дел приобрести сильнодействующие ядовитые вещества в сбытовых организациях Акционерного общества "Фармация" и республиканского объединения "Каззооветснаба" при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан.
8. Сбытовые организации реализуют сильнодействующие ядовитые вещества, полученные с предприятий-изготовителей, принятые от потребителей, у которых потребность в них отпала, изъятые органами внутренних дел за нарушение порядка их приобретения, перевозки и хранения.
9. Помещения для хранения сильнодействующих ядовитых веществ в сбытовых организациях должны быть отделены от помещений, где хранятся все прочие товары и материалы, и находиться под охраной. Расфасовка (развешивание) сильнодействующих ядовитых веществ должна производиться в изолированных помещениях с местной вытяжкой.

10. Өлшеп-оралған қатты әсер етушi улы заттар тұтынушыларға ұқыпты пломбыланған және бөлектенген, өткiзушi ұйымының таңбасы, өнiмнiң атауы, шығарылған сериясының нөмiрi, брутто, нетто, салмақтары адамның бас сүйегiнiң бейнесi көрсетiлген және "у" деген сөз жазылған металл және шыны ыдыстармен босатылады.
11. Мекемелерге, кәсiпорындарға және ұйымдарға күштi әсер етушi улы заттарды сатып алу рұқсаты олардың басшыларының жазбаша өтiнiшiне қосымша улы заттар қорларын бөлу жөнiндегi хабарлама немесе наряд бойынша берiледi. Бөлiнген қорға рұқсат-тиеу мерзiмiн көрсете отырып, бiрден немесе, улы заттарды сақтау қоймаларының көлемiне байланысты бөлек-бөлек берiледi.
Улы заттарды азғантай мөлшерде бiр жолғы сатып алу рұқсаты жоғарғы ұйымдардың сатып алу мақсаты көрсетiлген жазбаша арыз бойынша берiледi.
12. Күштi әсер етушi улы заттар тұрғын үйлер мен өндiрiстiк құрылыстардан бөлектенген үй-жайларда орналасқан тұтынушылардың арнайы тағайындалған және жабдықтандырылған қоймаларында сақталуы тиiс.
Улы заттар қоймасының кiретiн есiктерi берiк болуы тиiс:
металл немесе ағаштан жасалған, сыртқы құлыппен жабылатын, темiрмен қапталған. Егер қоймаларда терезе ойықтары болса, олар көлденеңiнен 15 мм қашықтықтан кем емес темiр шыбықтардан тұратын тормен бекiтiлуi тиiс.
Тұтынушылардың қойма үй-жайлары құрғақ, жарық, әрi жақсы табиғи және жергiлiктi желдеткiшi болуы керек және кем дегенде екi бөлiмнен тұруы қажет: улы заттарды сақтау және беру бөлiмiнен, арнайы киiмдер, су сабын, сондай-ақ алғашқы жәрдем көрсету дәрi қобдишасы сақталатын бөлiмнен:
13. Улы заттарды сақтау үшiн, жер үйлердi, шатырларды, жанар-жағар өнiмдерi қойылған үй-жайларды пайдалануға, сондай-ақ улы заттарды қалқаның астында немесе ашық жерде сақтауға болмайды, институттарда, лабораторияларда қатты әсер етушi улы заттардың азғантай мөлшерiн (3 кг салмаққа дейiн) құлпы жөндетiлген берiк сейфтерде сақтауға рұқсат етiледi. Мұндай жағдайда улы заттардың қоршаған ортадағы адамдарға қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қажет.
14. Күштi әсер етушi улы заттарды сақтауға арналған негiзгi және шығыс қоймалар қоршалуы тиiс, жұмыс iстемейтiн уақыттарда қоймалар жабық тұруы керек және есiктерi мөрмен жабылып, тәулiк бойы қарулы күзет қойылуы тиiс, ал қоймалардың маңайы түнгi уақытта жарықтандырылуы керек.
Күзеттiң қандай болатыны, олардың қарулары мен техникалық құралдарының санын кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдардың басшылары iшкi iстер органдарымен келiсе отырып, белгiледi:
әр қоймадағы улы заттардың мөлшерi iшкi iстер органдары рұқсат ететiн деңгейден аспауы тиiс.

10. Расфасованные сильнодействующие ядовитые вещества отпускаются потребителям в металлической или стеклянной таре, тщательно изолированной и запломбированной, имеющей ярлык с указанием сбытовой организации, наименования, номер серии выпуска продукции, веса брутто, нетто, с изображением черепа и слова "яд".
11. Разрешения на приобретение сильнодействующих ядовитых веществ выдаются учреждениям, предприятия и организациям по письменному заявлению их руководителей с приложением к нему извещения или наряда о выделении фондов ядов.
Разрешения могут выдаваться сразу на весь выделенный фонд с указанием сроков отгрузки или по частям, в зависимости от емкости склада для хранения ядов.
Разрешения на разовое приобретение небольшого количества ядов (не обусловленных фондом) выдаются по письменному ходатайству вышестоящих организаций с указанием цели приобретения.
12. Сильнодействующие ядовитые вещества должны храниться только в специально предназначенных и оборудованных складах потребителей, которые располагаются в помещениях, изолированных от жилых и производственных строений. Хранилища ядов должны иметь прочные входные двери: металлические или деревянные, обитые железом, закрывающиеся на наружные замки.
При наличии оконных проемов в хранилище они должны быть защищены решетками из металлических прутьев с поперечным сечением не менее 15 мм.
Складские помещения потребителей должны быть сухими, светлыми, иметь хорошую естественную и местную вентиляцию и состоять не менее чем из двух отделений: отделения для хранения и выдачи ядов, отделения для хранения спецодежды, воды. мыла, а также аптечки для оказания первой помощи.
13. Запрещается использовать под склады для хранения ядов землянки, палатки, помещения складов горюче-смазочных материалов, а также хранить яды под навесом или открытым небом.
В институтах, лабораториях небольшое количество сильнодействующих ядов (до 3 кг.) разрешается хранить в прочных с исправными замками сейфах. При этом должны быть соблюдены все условия, обеспечивающие сохранность ядов и безопасность для окружающих.
14. Базисные и расходные склады, предназначенные для хранения сильнодействующих ядовитых веществ, должны быть огорожены, помещения складов в нерабочее время закрыты, опечатаны и круглосуточно охраняться вооруженной охраной, а подступы к складам в ночное время освещаться.
Вид охраны, ее вооружение, технические средства и количество их устанавливаются руководителями предприятий, учреждений и организаций по согласованию с органами внутренних дел.
В каждом складе разрешается хранить не более того количества ядов, на которое органами внутренних дел выдано разрешение.

15. Осы Нұсқаудың 5-тармағында көрсетiлген құжаттарды қосымша тiркеу арқылы, кәсiпорын, мекеме, ұйымдардың басшылары атына улы заттарды сақтауға, олардың жазған өтiнiштерi негiзiнде рұқсат етiледi:
Күштi әсер етушi улы заттарды сақтауға арналған қоймалар санитарлық, өрттi бақылау, милиция мүдделi ұйымдар органдары өкiлдерiнен құралған ведомствоаралық комиссия арқылы қабылданады.
16. Улы заттарды қолданатын кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар оларды арнаулы бау өткiзiлген және мөрмен бекiтiлген кiтапқа тiркеудi жүргiзуге мiндеттi. Улы заттардың кiрiсi мен шығысын есептеудi жүзеге асыру үшiн, олардың қолдағы бар мөлшерiн күнделiктi есептеп отыру қажет.
17. Түрлi ұйымдардың тапсыруы бойынша, күштi әсер етушi улы заттарды зерттеу қажеттiлiгiн растайтын жоғарғы ұйымдардың анықтамасына берiлетiн iшкi iстер органдарының рұқсаты негiзiнде жұмыс iстейдi.
Лабораториялар улы заттарды сақтауға рұқсат берген iшкi iстер органдарын көрсете отырып жазған тиiстi ұйым басшысының өтiнiшi бойынша, күштi әсер етушi улы заттарды зерттеуге қабылдайды. Қабылданған улы заттар арнаулы бау өткiзiлген және мөрмен бекiтiлген кiтапқа тiркеледi.
Зерттеуден кейiн күштi әсер етушi улы заттардың қалдықтары ұйымдардың өздерiне қайтарылады, ал жөнсiз деп табылған жағдайда, белгiленген тәртiп бойынша, оларды жою тәсiлi қолданылады.
18. Улы заттарды тұтынушылардың бiр-бiрiнен алуы және өзара алмасулары жоғарғы ұйымдардың ұйғарымы iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша бiр министрлiк пен ведомствоның шеңберiнде рұқсат етiледi.
19. Тiкелей қолдануға болмайтын немесе қажетсiз боп қалған күштi әсер етушi улы заттар, сатып өткiзетiн ұйымдарға тапсырылады. Улы заттарды тiркеуден алу үшiн, оларды сақтауға рұқсат берген iшкi iстер органына, мiндеттi түрде оларды тапсыру туралы хабарлау қажет.
Жарамсыз күйге келген немесе тiкелей мақсатта қолдануға болмайтын және сатып өткiзетiн ұйымдарға тапсыруға келмейтiн күштi әсер етушi улы заттар арнаулы ережелерге сәйкес жойылады.
Медициналық және малдәрiгерлiк мақсатта қолданылатын улы заттарды сатып алу, өткiзу есепке алу және оларды жұмсау тәртiбi Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрлiгi мен Ауыл шаруашылығы Министрлiгi дайындап шығаратын нұсқауларға сәйкес реттеледi.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАРДЫ ТАСЫМАЛДАУ ТӘРТIБI:

15. Разрешение на хранение выдается на имя руководителя предприятия, учреждения, организации на основании их заявления, к которому прилагают документы, указанные в пункте 5 настоящей Инструкции.
Склады для хранения сильнодействующих ядовитых веществ принимаются межведомственной комиссией, состоящей из представителей органов санитарного, пожарного надзора, милиции и заинтересованной организации.
16. Предприятия, учреждения, организации, применяющие яды, обязаны вести их учет в специальной прошнурованной и скрепленной печатью книге. Приход и расход ядов производится с таким расчетом, чтобы можно было ежедневно установить, какое количество этих веществ имеется в наличии.
17. Самостоятельные лаборатории, производящие анализы сильнодействующих ядовитых веществ по поручению различных организаций, функционируют на основании разрешений органов внутренних дел, выданных по представлении справок вышестоящих организаций, подтверждающих необходимость производства анализов ядов.
Прием лабораториями сильнодействующих ядовитых веществ для анализа производится по письменному заявлению руководителя соответствующей организации с указанием в нем органа внутренних дел, выдавшего разрешение на их хранение. Принятые яды учитываются в специальной прошнурованной и скрепленной печатью книге.
Сильнодействующие ядовитые вещества, оставшиеся после производства анализов, возвращаются в организации, сдавшие их для этих целей, а при нецелесообразности возврата уничтожаются в установленном порядке.
18. Передача ядов от одного потребителя другому или обмен их между ними допускается в пределах одного министерства, ведомства по указанию вышестоящей организации и с разрешения органов внутренних дел.
19. Сильнодействующие ядовитые вещества, которые не могут быть использованы по своему прямому назначению или потребность в которых отпала, подлежат сдаче в сбытовую организацию. О их сдаче обязательно сообщается в орган внутренних дел, выдавший разрешение на хранение, для снятия с учета.
Сильнодействующие ядовитые вещества, которые пришли в непригодное состояние или не могут быть использованы по прямому назначению и сданы в сбытовые организации, уничтожаются порядком, предусмотренным специальными правилами.
Порядок приобретения, сбыта, хранения, учета и расходования ядов, предназначенных для медицинских и ветеринарных целей, регулируется соответствующими инструкциями, издаваемыми Министерством здравоохранения и Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан. #
Порядок перевозки сильнодействующих ядовитых веществ

20. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдау (тасып әкелу, сыртқа шығару және транзиттеу) тәртiбi Қазақстан Республикасының Кеден заңдарына және оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттар мен әсер етушi улы заттарды темiр жолдар арқылы тасымалдау Ережелерiнде, ал әуе көлiгiмен тасымалдауда Қазақстан Республикасы көлiк Министрлiгiнiң қауiптi жүктердi әуе арқылы тасымалдау Ережелерiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
21. Күштi әсер етушi улы заттарды темiр жолмен және су қатынасы жолдарымен тасмалдау (қол жүгiнен басқа) iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз жасалады.
Күштi әсеретушi заттар әуе көлiгiмен және қол жүгi ретiнде iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз тасымалданады.
22. Қол жүгi ретiнде темiр жолдары және су қатынасы жолдары, автомобиль, ат арба арқылы және жүкпен күштi әсер етушi улы заттар iшкi iстер органдарының рұқсатымен тасымалданады.
23. Күштi әсер етушi улы заттарды қала немесе аудан көлемiнде тасымалдау iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз жүзеге асырылады. Бұл жағдайларда улы заттар өткiзушi ұйымның басшысы немесе жүктi жөнелтушi адам берген жол куәлiктерiнiң негiзiнде тасымалданады.
24. Улы заттарды автокөлiкпен темiржол станциясына жеткiзу немесе темiржол станциясынан әкелу үшiн, егер жүктi қабылдаушы және жөнелтушi адам ол жерге жақын қашықтықта болса (бiр ауданның аумағында), онда улы заттарды қауiпсiздiктiң барлық шараларын қолдану арқылы, тек iшкi iстер органдарының рұқсаттарынсыз, жүктi қабылдаушы немесе жүктi жөнелтушiнiң жол куәлiктерi бойынша тасымалданады.
25. Өткiзушi ұйымдар күштi әсер етушi улы заттарды қоймаларға iшкi iстер органдарының рұқсаттарынсыз тасымалдайды.
26. Улы заттарды тасымалдау адамның жеке басының және қоғамдық қауiпсiздiк, әрi сақтық шараларын қадағалай отырып, тиiстi күзет қою арқылы және мiндеттi түрде улы заттардың қасиеттерi мен оларды қолдану жағдайларын бiлетiн жүктi қабылдаушы немесе жүктi жөнелтушi адамның жауапкершiлiк алуымен жүзеге асырылады.
Жүктердi тасымалдау кезiнде бiрге ерiп жүруге жауапты адамды өткiзушi ұйымдар тағайындайды.
27. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдауды бiрге ерiп жүретін адамдарды дұрыс iрiктеп оларға нұсқау беруге осы адамдарды тағайындайтын кәсiпорын, мекеме мен ұйымдардың басшылары жауапкершiлiк алады.
Бұл адамдарды мұқият түрде тексерiп, нұсқау бергеннен кейiн, оларды ережелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк алатындықтары жөнiнде ескерте отырып, олардың Нұсқауларды және улы заттарды тасымалдау ережелерiн қадағалау туралы қолхат алып қалу қажет.

20. Порядок перевозки (ввоза, вывоза и транзита) сильнодействующих ядовитых веществ осуществляется в порядке, установленном Таможенным законодательством Республики Казахстан и Правилами перевозки по железным дорогам и водным путям сообщения боеприпасов, взрывчатых и сильнодействующих ядовитых веществ, а воздушным транспортом - Правилами воздушных перевозок опасных грузов Министерства транспорта Республики Казахстан.
21. Сильнодействующие ядовитые вещества по железным дорогам и водным путям сообщения (кроме ручной клади) перевозятся без разрешения органов внутренних дел.
Сильнодействующие ядовитые вещества воздушным транспортом, в том числе и ручной кладью, перевозятся без разрешения органов внутренних дел.
22. Ручной кладью по железнодорожным и водным путям сообщения, автомобильным, гужевым транспортом и вьюками сильнодействующие ядовитые вещества перевозятся по разрешениям органов внутренних дел.
23. Перевозка сильнодействующих ядовитых веществ в пределах города или района производится без разрешения органов внутренних дел. В этих случаях яды транспортируются по дорожным свидетельствам, выданным руководителем сбытовой организации или отправителем груза.
24. Для доставки ядов автогужевым транспортом на железнодорожную станцию (пристань) или для получения с железнодорожной станции (пристани), если грузополучатель-отправитель находится в непосредственной близости от них (на территории одного района), яды перевозятся с соблюдением всех мер безопасности, но без разрешений органов внутренних дел по дорожным свидетельствам грузополучателя или грузоотправителя.
25. Сбытовые организации перевозят сильнодействующие ядовитые вещества в склады без разрешений органов внутренних дел.
26. Перевозка ядов должна производиться с соблюдением всех мер предосторожности, личной и общественной безопасности при надлежащей охране и обязательно в сопровождении специального ответственного лица - представителя грузоотправителя или грузополучателя, хорошо знающего свойства ядов и умеющего обращаться с ними. При перевозке грузов сбытовыми организациями лицо, ответственное за сопровождение груза, выделяется сбытовой организацией.
27. За правильный подбор лиц для сопровождения
сильнодействующих ядовитых веществ и их инструктаж ответственность
несут руководители предприятий, учреждений и организаций, которыми
выделяются данные лица.
После тщательной проверки и инструктажа этих лиц от них должна
быть отобрана подписка о соблюдении Инструкции и правил
транспортировки ядов, с предупреждением об ответственности за их
нарушение.

28. Жүктi тасымалдауда ерiп жүруге жауапты адамның мiндеттерiне мыналар жатады:
- жөнелту орнынан белгiленген орынға дейiн жүкпен бiрге ерiп жүру және оны күзету;
- күзетушiлер мен көлiк жүргiзушiлерге нұсқау беру;
- улы заттарды тасымалдайтын көлiктiң жарамдылығын байқау және оны дайындау;
- сыртқы көрінiс байқау (жүктiң буып-түйiлуiнiң және тауарға белгi соғудың дұрыстығын тексеру) және жүктi алатын орындарда күштi әсер етушi улы заттарды қабылдау;
- жүктi тиеу және оны бекiту кезiнде бақылау жүргiзу;
- көлiктiң қозғалысы және оны тоқтату кезiнде қауiпсiздiк ережелерiн сақтау;
- жеке басының және қоғамдық қауiпсiздiк шараларын ұйымдастыру;
- белгiленген орынға келгеннен кейiн, жүктi тапсыру;
29. Күштi әсер етушi улы заттарды оның мөлшерiне байланыссыз, қоғамдық көлiкте қол жүгi ретiнде алып жүруге, сондай-ақ, пошта арқылы күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдауға тыйым салынады.
30. Күштi әсер етушi улы заттарды сатып өткiзушi, жөнелтушi ұйымдардың басшылары немесе олардың уәкiлдерi улы заттарды жөнелту алдында, Нұсқаудағы айтылған талаптарға сәйкес, көлiктiң жарамдылығын, сондай-ақ күзеттiң дайындығын тексеруден кейiн ғана улы заттарды жөнелтудi жүзеге асырулары қажет.
Егер нұсқаудағы ережелердi бұзу әрекеттерi болса, (iшкi iстер органдарының тасымалдау туралы рұқсатының барлығына қарамастан) күштi әсер етушi улы заттар ережелердi бұзу әрекеттерi жойылғанша, берiлмейдi.
31. Егер улы заттар тиелген жүк белгiленген жерге дейiн азғана уақыттың iшiнде жеткiзiлген болса, мұндай жағдайларда жүктi түнгi уақытта тасымалдауға, сондай-ақ жөнелтуге үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
32. Тасымалдау кезiнде арнайы жағдайлар туғызуға және қауiптiлiк дәрежесiне байланысты күштi әсер етушi улы заттар төрт топқа бөлiнедi:
- 1-шi топ - күкiртiк көмiртiк;
- 2-шi топ - хлорпикрин, көгертетiн қышқыл;
- 3-шi топ - сары фосфор;
- 4-шi топ - мышьяк ангидридi, алмас, акрил қышқылының нитролы, меркантофос, этилмеркурхлорид, этилмеркурфосфат, дальдрин, альдрин, бруцин, никотин, стрихнин, цинхонин, көгертетiн қышқыл тұздары (цианды натрий, цианды калий, цианды кадмий, цианды барий, цианды күмiс, цианды және окцианды сынап, цианды мыс, цианды мырыш, цианды кальций), цианды дәрi-дәрмектер (циклон, цианплав), меруран,
2-шi, 3-шi, 4-шi топтардағы улы заттарды 1-шi топтағы улы заттармен (бiр машинада немесе жүк таситын арбада) бiрге тасымалдауға үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
2-шi, 3-шi, 4-шi топтарға жататын улы заттарды бiрге тасымалдау кезiнде олар бiр-бiрiнен бөлек буылып-түйiлуi тиiс.
33. Рұқсаттар жүктi апаратын мекен-жай бойынша iшкi iстер органдары арқылы берiледi.
Рұқсат алу үшiн мекеме, кәсiпорын және ұйымдар iшкi iстер органдарына жүктiң қандай көлiкпен тасымалданатыны, жол бағыты мен тасымалдауға кететiн уақыты, сондай-ақ жол бойында жүктi күзетуге және тасымалдауға жауаптың адамдардың тiзiмi қосымша тiркелген өтiнiш ұсынады.

28. В обязанности ответственного лица за сопровождение груза
входит:
- сопровождение и охрана груза от места отправления до места
назначения;
- инструктаж охраны и водителей транспорта;
- осмотр и установление пригодности транспорта для перевозки
ядов;
- внешний осмотр (проверка правильности упаковки и маркировки
груза) и приемка сильнодействующих ядовитых веществ в местах
получения груза;
- наблюдение за погрузкой и укреплением груза;
- соблюдение правил безопасности во время движения и стоянок
транспорта;
- организация мер личной и общественной безопасности;
- сдача грузов по прибытии на место назначения.
29. Перевозка сильнодействующих ядовитых веществ ручной кладью в общественных видах транспорта независимо от их количества, а также пересылка сильнодействующих ядовитых веществ по почте категорически запрещается.
30. Руководители организаций, производящих сбыт, отпуск сильнодействующих ядовитых веществ, или лица, ими уполномоченные, в порядке контроля перед отпуском ядов обязаны проверить, соответствует ли транспорт, на котором будут перевозиться яды, требованиям настоящей Инструкции, а также наличие охраны, после чего производить их отпуск.
При обнаружении нарушений сильнодействующие ядовитые вещества (независимо от наличия разрешения органов внутренних дел на перевозку) выдаваться не должны до устранения нарушений.
31. Если грузы ядов могут быть доставлены по месту назначения за небольшой промежуток времени, категорически запрещается в этих случаях груз перевозить в ночное время, а также выдавать его для перевозки.
32. В зависимости от степени опасности и специальных условий при перевозках сильнодействующие ядовитые вещества подразделяются на четыре группы: 1-группа - сероуглерод; 2-группа - хлорпикрин, синильная кислота; 3-группа - фосфор желтый; 4-группа - мышьяковый, мышьяковистый ангидрид, сулема, нитрол акриловой кислоты, меркантофос, этилмеркурхлорид, этилмеркурфосфат, дальдрин, альдрин, бруцин, никотин, стрихнин, цинхонин, соли синильной кислоты (цианистый натрий, цианистый калий, цианистый кадмий, цианистый барий, цианистое серебро, цианистая и оксицианистая ртуть, цианистая медь, цианистый цинк, цианистый кальций), цианистые препараты (циклон, цианплав), меруран.
Совместная перевозка (на одной машине или повозке) ядов 2, 3 и 4-й групп с ядами 1-й группы категорически воспрещается.
При совместной транспортировке ядов 2, 3 и 4-й групп грузы должны быть упакованы отдельно.
33. Разрешения на перевозку выдаются органами внутренних дел по месту завоза груза.
Для получения разрешения учреждения, предприятия и организации представляют в органы внутренних дел заявление с указанием в нем, каким транспортом перевозится груз, маршрут и продолжительность перевозки, а также прилагают список лиц, ответственных за перевозку и охрану груза в пути следования.

34. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдауға жөнделген және соған лайық жабдықталған көлiк қана берiледi. Тасымалдау үшiн, жол бағыты бойынша жүретiн жолдар мүмкiндiгiнше бiртегiс болуы көпiрлер жөнделген және қозғалысы аз ғана болуы тиiс. Халқы көп елдi мекендер арұылы өтпеуге тырысу қажет.
35. Автомобиль төмендегiдей талаптарға жауап беруi тиiс:
- өртке қарсы құрал-жабдықтар (2 өрт сөндiргiш құрал, 2 шелек, күрек, лом, құм салынған жәшiк), ескерту белгiлерi, сондай-ақ шынжырлар және басқа да (қысқы уақытта) сырғанауға қарсы қолданылатын құралдарды бiрге алып жүру:
- уға қарсы дәрiлерi және нейтралдаушы заттары бар дәрi-дәрмек қобдишасын алып жүру:
- машина қоқсықтан тазартылып, басқа жүк қалдыратынан босатылуы тиiс және оның жүк салатын қорабында саңылау болмауы қажет.
Улы заттарды тасымаладауға арналған автомобильдi, рейске шығар алдында, гараждың меңгерушiсi немесе оның орнындағы адам тексередi. Жолдамаға: "Автомобиль жөнделген және белгiленген ережелерге сәйкес күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдауға жарамды", - деп жазылады.
Ескерту: Улы заттарды, оның iшiнде күкiрттi көмiртек және фосфорды ат арбамен тасымалдау кезiнде, мiндеттi түрде, өртке қарсы пайдаланатын құрал-жабдықтар болуы тиiс.
36. Жүктердi таулы және орманды жерлермен автомобильмен және ат арбамен тасымалдау мүмкiн болмаған жағдайда, киiзбен немесе басқа да жұмсақ материалмен қапталған мықты жәшiктермен (брутто 50 кг-ға дейiн) жақсы бекiтiлген жүктердi тасымалдауға рұқсат етiледi.
37. Көлiк құралдарын дайындау жауапкершiлiгi жүктi тасымалдаушы кәсiпорын, мекеме ұйымдар басшыларына жүктеледi.
38. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдайтын автокөлiктi басқаруға осы заттардың қасиеттерiн және жүктi тасымалдау ережелерiн жақсы бiлетiн 1-2 класты жүргiзушiлер ғана жiберiледi. Жүргiзушi мiндеттi түрде, жүктердi тасымалдау ережелерi бойынша сынақтан өтуi тиiс және оған улы заттарды тасымалдауға болатыны жөнiндегi куәлiк берiледi.
Ескерту: Сынақты жүктi тасымалдаушы кәсiпорындарда (мекемеде, ұйымда) құрылған комиссия қабылдайды.
39. Әрбiр атарбаға бiр арбакештен бекiтiледi. Бiр арбакешке бiрнеше атарба жүктеуге тыйым салынады. Арбакеш шұңқырлы, соқпақты, орлы және басқа да бөгет болатын жолдармен жүрмеуге мiндеттi:
Ат арбамен жүк тасыған кезде жәшiктер және басқа да ыдыстар көлденеңнен немесе ұзындығынан ат арбаның сыртынан шығып тұрмауы тиiс.
40. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдау кезiнде, елдi мекендерде демалу үшiн, тоқтауға болмайды. Жолдармен 100 метрден кем болмайтын жерлерде және тұрғын үй құрлыстарынан 200 метр қашықтықта тоқтатуға болады.
Көлiктi қоятын орыннан 200 метр қашықтықтан кем болмайтын жерге ескерту белгiлерi қойылады.
Көлiктi жүргiзу кезiнде темекi шегуге тыйым салынады. Көлiк тоқтаған кезде, көлiкпен 100 метр қашықтықта ғана темекi шегуге рұқсат етiледi.
Көлiк тоқтаған кезде от жағуға болмайды. Егер тағам даярлау қажеттiгi туған жағдайда көлiк тұрған орыннан 250 метр қашықтықта от жағуға болады.

34. К перевозке сильнодействующих ядовитых веществ допускается только исправный и соответственно оборудованный транспорт. Для перевозки выбирается маршрут с дорогами, имеющими по возможности ровную проезжую часть, исправные мосты и небольшое движение. Следует избегать проезда через большие населенные пункты.
35. Автомобиль должен удовлетворять следующим требованиям:
- иметь противопожарный инвентарь (2 огнетушителя, 2 ведра, лопату, лом, ящик с песком), предупредительные знаки, а также цепи и другие приспособления против скольжения (в зимнее время);
- иметь аптечку с противоядами и нейтрализующими средствами;
- быть очищен от мусора и остатков других грузов и не иметь щелей ни в дне, ни в бортах (стенках) кузова.
Перед выходом в рейс автомобиль, предназначенный для перевозки ядов, должен быть осмотрен заведующим гаражом или лицом, его замещающим. Ими на путевом листе делается надпись: "Автомобиль исправен и пригоден для перевозки сильнодействующих ядовитых веществ, согласно установленным правилам".
Примечание. При перевозке ядов гужевым транспортом противопожарный инвентарь является обязательным только при перевозке сероуглерода и фосфора.
36. В гористых и лесных местностях, когда перевозка указанных грузов автомобильным и гужевым транспортом невозможна, допускается перевозка их (до 50 кг брутто) в хорошо укрепленных вьюках, в крепких ящиках, обернутых войлоком или другим мягким материалом.
37. Ответственность за подготовку транспортных средств лежит на руководителе предприятия, учреждения, организации, перевозящей груз.
38. К управлению автотранспортом, перевозящим сильнодействующие ядовитые вещества, допускаются только водители 1-2 класса, хорошо знающие свойства и правила перевозки этого груза. От водителя обязательно принимают зачет по правилам перевозки этих грузов и выдается свидетельство о возможности допуска к транспортировке ядов.
Примечание. Зачет принимается комиссией, созданной предприятием (учреждением, организацией), перевозящей груз.
39. За каждой подводой закрепляется возчик. Назначение одного возчика на несколько подвод запрещается. Возчик обязан избегать переездов через выбоины, ухабы, канавы и другие подобные препятствия.
При перевозке груза гужевым транспортом ящики и другая тара не должна выступать по длине и ширине за края повозки.
40. При перевозке сильнодействующих ядовитых веществ запрещается останавливаться для отдыха в населенных пунктах. Такие остановки допускаются не ближе чем в 100 метрах от дороги и 200 метрах от жилых строений.
Место стоянки транспорта огораживается спереди и сзади предупредительными знаками, выставленными на расстоянии не менее 200 метров от транспорта.
Во время движения транспорта запрещается курить. Водителям транспорта и лицам, сопровождающим груз, во время стоянки разрешается курить не ближе чем в 100 метрах от транспорта.
Во время остановки транспорта не допускается разведение огня. В исключительных случаях для приготовления пищи можно разводить огонь на расстоянии не ближе 250 метров от места стоянки транспорта.

41. Жолдың жақсы болуы және оны көру дәрежесi жақсы болуына байланысты автокөлiк қозғалысының жылдамдығы сағатына 40 км-ден аспауы тиiс. Ауы райы тұманды, жаңбырлы, қарлы болған жағдайда жүк тасымалдайтын көлiктiң жылдамдығы екi есе азайтылады. Ат арба және жүк көлiгi адымдап жүредi.
42. Көлiктер көп болған жағдайда олардың белгiлi бiр арақашықтығы сақталынуы тиiс. Түзу жолдағы қозғалыс кезiнде және аялдаған кездегi арақашықтық мынадай болуы тиiс: жүк теңелген жануарлар үшiн - 10 метр, жүк таситын арбалар үшiн - 20 метр және автомобильдер үшiн - 50 метр. Тауға көтерiлетiн және түсетiн кезде мынадай арақашықтық бекiтiледi: жүк теңелген жануарлар үшiн - 50 метр, жүк таситын арбалар үшiн - 100 метр және автомобильдер үшiн - 300 метр.
43. Егер жолда автомобиль, жүк таситын арба немесе жүк теңелген жануар жарамсыз боп қалса, онда жүк мүмкiндiгiнше басқа жүк тасымалдаушы көлiктерге ауыстырылып салынады. Және де бұл туралы жақын жердегi iшкi iстер органына бiрден хабарланады.
Егер автомобиль немесе жүк таситын арба тұрған жерлерiнде жөнделетiн болса, онда жүктердi көлiктен 100 метр және елдi мекендер мен жолдар 250 метр қашықтықтағы жерге апарып, оларды күзету шараларын қолдану қажет.
Егер автомашинаны немесе жүк таситын арбаны гаражда немесе шеберханада жөндеу қажет болса, онда олар жүктен босатылуы тиiс.
44. Жүк тасымалдауға жауапты адамдар алдыңғы жақтағы автомашина немесе алдыңғы жүк таситын арбада отыруы тиiс, ал ең соңғы автомобильдiң қорабында немесе соңғы келе жатқан жүк таситын арбада қаруланған күзет адамының бiреуi отыруы тиiс.
Жүргiзушiлер, арбакештер мен күзетушiлер тасымалдауға жауапты адамның рұқсатынсыз, улы заттар тиелген көлiктi иесiз қалдыруына тыйым салынады.
45. Тасымалданатын жүктердi күннен, жаңбырдан, қардан, шаңнан қорғау үшiн, оларды брезентпен қаптау және көлiк жүрген уақытта жүктер ауып кетпес үшiн, оларды мықтап бекiту қажет.
Күштi әсер етушi улы заттармен бiрге басқа жүктердi, сондай-ақ жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынады.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАРДЫ ТАСЫМАЛДАУ КЕЗIНДЕГI
ЖЕКЕ БАСТЫҚ ЖӘНЕ ҚОҒАМДЫҚ ҚАУIПСIЗДIК ШАРАЛАРЫ
46. Күштi әсер етушi улы заттарды алып жүретiн адамдар, сондай-ақ көлiк жүргiзушiлер өздерiмен бiрге противогаздар, тығыз матадан тiгiлген комбинезондар және резеңке қолғаптар алып жүруге мiндеттi.
47. Өрт шыққан автомобильдiң жүргiзушiсi бензин келетiн түтiктiң аузын бекiткен соң, өрттi сөндiрудiң төмендегiдей жолдарын басшылыққа алады:
- ешқашан жанып жатқан бензиндi сумен сөндiрмеу
- түтiн немесе жалынды көрiнiсiмен бiрден өрт сөндiргiш құралдарды қолдану;
- егер өрт сөндiргiштiң күшi жетпей жатса, көлiктiң жүргiзушiсi мен жауапты адам жалынды суланған шүберекпен, ал жанып жатқан бензиндi құрғақ топырақпен өшiруге тырысу.

41. Скорость движения автотранспорта при хорошей дороге и видимости не должна превышать 40 км/час. При перевозке во время тумана, дождя, снега скорость движения уменьшается вдвое. Гужевой и вьючный транспорт передвигается шагом.
42. При наличии нескольких транспортных единиц между ними должны соблюдаться интервалы. При движении по ровной дороге и во время остановок: для вьючных животных - 10 метров, для повозок - 20 метров и для автомобилей - 50 метров. При подъеме в гору и спуске с горы устанавливаются интервалы: для вьючных животных - 50 метров, для повозок - 100 метров и для автомобилей - 300 метров.
43. Если в пути следования автомобиль, повозка или вьючное животное выбывает из строя, то груз необходимо переложить по возможности равномерными частями на другие перевозочные средства.
Кроме того, о случившемся немедленно сообщается в ближайщий орган внутренних дел.
Если автомобиль или повозка могут быть исправлены на месте, то груз на время ремонта следует с них снять и отнести не менее чем на 100 метров от транспорта и 250 метров от проезжей дороги и населенных пунктов, принять меры к его охране и сбережению.
Если повреждение автомашины или повозки требует починки в гараже или мастерской, то они доставляются туда разгруженными.
44. Ответственные за перевозку лица обязаны находиться в кабине передней автомашины или на передней повозке, а на последнем автомобиле в кузове или последней повозке одно из лиц вооруженной охраны.
Шоферам, возчикам и охране запрещается оставлять груженный ядами транспорт без разрешения лица, ответственного за перевозку.
45. Перевозимые грузы должны быть хорошо защищены брезентом от солнца, дождя, снега, пыли и укреплены в целях предупреждения смещения во время движения транспорта.
Перевозить вместе с сильнодействующими ядовитыми веществами какой-либо другой груз, а также пассажиров - запрещается.
Меры личной и общественной безопасности при
перевозке сильнодействующих ядовитых веществ
46. Лица, сопровождающие сильнодействующие ядовитые вещества, в том числе и водители транспорта, обязаны иметь при себе исправные противогазы, комбинезоны из плотной ткани и резиновые технические перчатки.
47. Шофер автомобиля, на котором начался пожар, после закрытия крана, подающего бензин, руководствуется для тушения пожара следующим:
- ни в коем случае не тушить горящий бензин водой;
- сейчас же при обнаружении дыма или пламени применить огнетушители;
- если огнетушители не погасили пожар, то водитель с ответственным лицом должны попытаться затушить пламя намоченными в воде тряпками, а горящий бензин забросать сухой землей или песком.

48. Жүктi тасымалдауға жауапты адам улы заттар салатын ыдысты жөндеуге қажеттi (балға, тiстеуiк, шегелер, замазка және т.с.с.)
құрал-жабдықтарды, ал түнгi уақытта жүргенде қолдағы батареялары бар электр шамын алып жүруге мiндеттi.
Ескерту: Күкiрттi көмiртек салынған ыдысты жөндеген кезде электр шамын, сондай-ақ темiр балғаларды, тiстеуiктердi және басқа да металл құралдарын пайдалануға болмайды.
49. Улы заттарды тасымалдайтын әрбiр көлiкте улы заттардың көлемiне байланысты артық ыдыс сақталуы тиiс.
50. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдау кезiнде ерiп жүретiн адамдар ыдыстардың жағдайын бақылап отыруға мiндеттi.
Егер улы заттар салынған ыдыс жарамсыз боп қалса, көлiктi бiрден тоқтатып, ыдысты жөндеуге кiрiсуi қажет;
шашылған улы заттарды мұқият жинап алып, оны артық ыдысқа салу.
Ыдысты жөндеу және шашылған немесе төгiлген улы заттарды жинап алу кезiнде арнаулы киiм киiп, басқа да қорғаныш құралдарын пайдалану қажет.
51. Күкiрттi көмiртек жанған кезде оны сумен (шашыраған күйде), өрт сөндiргiшпен немесе топырақпен сөндiру.
Сары фосфор жанған кезде оны сумен немесе ылғал топырақпен сөндiру, одан кейiн, қол тигiзбей, күрекпен оның қалдығын жинап алып, ыдысқа салу және үстiне су құю. Егер ыдыс болмаған жағдайда жақын жердегi денсаулық сақтау органына және iшкi iстер органына хабарлап, олардың ұсыныстары бойынша iс-әрекет жасау.
52. Улы заттарды мұқият оралып-түйiлгенiне қарамастан, олардың шашылуы, азаюы және жануына байланысты барлық жағдайда жергiлiктi әкiмшiлiкке, дәрiгерге және милиция қызметкерiне (егер апат селолық жерде болса), санэпидстанцияға және iшкi iстер органына (егер апат қалалық жерде болса) осы жүктi тасымалдауға жауапты адам шұғыл хабарлауға мiндеттi.
53. Егер улы заттарды тасымалдайтын ыдыстар тiптi жарамсыз боп қалса, онда жүктi тасымалдауға жауапты адам оларды қауiпсiз жерге апарып, ол жерге күзет қойып, жақын жердегi елдi пункттен шұғыл түрде қажеттi көмек берулерiн талап етедi, әрi жергiлiктi денсаулық сақтау және iшкi iстер органдарына хабарлайды.
54. Күштi әсер етушi улы заттардың ыдысы жарамсызданып, заттар шашылған барлық жағдайларда акт жасалады, ол 24 сағаттан кешiктiрiлмей, жергiлiктi iшкi iстер органына және санэпидемстанцияға жiберiледi.
55. Улы заттарды тасымалдау болғаннан кейiн, көлiк құралдары мұқият тазартылып, жуылған соң әрi қарай пайдалануға берiледi. Көлiктi жуу арнайы дайындалған, қоршаған ортаға қауiпсiз жерде жүргiзiледi. Ластанған су тереңдiгi 0,5 метрден кем емес шұңқырға жiберiлiп және топырақпен жабылады.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАРДЫ ҚОЛ ЖҮГIМЕН ТАСЫМАЛДАУ

48. Лицо, ответственное за сопровождение груза, обязано иметь весь необходимый инвентарь для починки тары (молоток, клещи, гвозди, замазку и т.п.), а при переездах в ночное время - электрический фонарь с запасными батареями.
Примечание. При починке тары с сероуглеродом нельзя пользоваться электрофонарем, а также применять железные молотки, клещи и другие металлические инструменты.
49. На каждом транспорте, перевозящем яды, должна быть запасная тара, характер которой устанавливается в зависимости от упаковки перевозимого яда.
50. Лица, сопровождающие сильнодействующие ядовитые вещества, обязаны следить за состоянием тары. В случае ее повреждения транспорт должен быть немедленно остановлен, а тара исправлена; рассыпанный яд тщательным образом собран и сложен в запасную тару.
Исправление тары и сбор рассыпанного, разлитого яда производится в спецодежде и с применением других защитных приспособлений.
51. При воспламенении сероуглерода следует тушить его водой (распыленной струей), струей из огнетушителя или забрасывать песком, землей.
При загорании фосфора желтого необходимо залить его водой или забросать мокрым песком, затем осторожно, не прикасаясь руками, собрать с помощью лопаты в тару и залить водой. В том случае, когда не имеется тары, которую после наполнения водой можно было бы герметически закрыть, то сообщить о происшествии в ближайщий орган здравоохранения и орган внутренних дел и поступить по их указанию.
52. О всех случаях россыпи ядов, утечки и воспламенения, независимо от того, насколько тщательно они были собраны, ответственное лицо, сопровождающее груз, обязано немедленно сообщить в местную администрацию, врачу и работнику милиции (если авария произошла в сельской местности), санэпидстанции и орган внутренних дел (если авария произошла в городе).
53. В случаях больших повреждений тары и невозможности исправления ее в пути следования ответственное лицо, сопровождающее груз, обязано отвезти его в безопасное место, оставить под охраной и немедленно затребовать необходимую помощь из ближайшего населенного пункта, одновременно сообщив местным органам здравоохранения и внутренних дел.
54. При каждом случае повреждения тары и россыпи сильнодействующих ядовитых веществ составляется акт, копия которого не позднее 24 часов направляется в местный орган внутренних дел и санэпидстанцию.
55. По окончании перевозки ядов транспортные средства должны быть тщательно вычищены, вымыты и только после этого допущены к дальнейшей эксплуатации. Промывка транспорта производится на специально отведенном безопасном для окружающих месте. Зараженная вода спускается в яму глубиной не менее 0,5 метра и засыпается землей.
Перевозка сильнодействующих
ядовитых веществ ручной кладью

56. Жолаушылар поездарында (кемелерiнде) әсер етушi улы заттарды, тиiстi түрде оралып-түйiлген күйiнде 5-6 кг салмаққа дейiн қол жүгi ретiнде ұстауға болады. Бұл салмақ жолаушыларға рұқсат етiлетiн қол жүгiнiң салмағына қосылады.
57. Улы заттарды жолаушылар поездарына (кемелерiнде) тасымалдау iшкi iстер органдарының рұқсатымен жүзеге асырылады.
58. Күштi әсер етушi улы заттарды қол жүгiмен алып жүруге осы заттардың қасиеттерiн және тасымалдау ережелерiн жақса бiлетiн адам тағайындалады. Жол үстiнде ол осы жүктi бақылауға және күзетуге, сондай-ақ алдын-ала сақтану шараларын қолдануға мiндеттi:
Тасымалдауға жауапты адам өзiмен бiрге жергiлiктi нейтралдаушы заттар және тиiстi қорғаныс құралдарын алып жүруге мiндеттi. Тасымалдау уақыты 12 сағаттан артық болса, онда оған көмекке екiншi адам ерiп жүредi.
59. Тасымалдауға жауапты болып тағайындалған адамдар поезд (кеме) жолға шығардан 2 сағат бұрын вокзалдың немесе станцияның (порттың, кемежайдың) бастығына iшкi iстер органының қол жүгiне берген рұқсатымен бiрге жүктерiнде көрсетуге мiндеттi.
Вокзалдың немесе станцияның (порттың, кемежайдың) бастығы рұқсат қағазға станцияның (порттың, кемежайдың) мөрiн басуға, рұқсат қағазда жауапты адамға қайтарып беруге, сондай-ақ жүктiң буып-түйiлген күйiн тексерiп, қажеттi жағдайларды жүктiң (брутто) салмағын тексеруге мiндеттi.
60. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдаушы жолаушыға мыналар ұсынылады:
- Купелi поездың артқы жағынан мүмкiндiгiнше жеке купе, Ал купелi вагондары жоқ болса, қауiпсiз вагоннан жеке орын берiледi. Егер поезд келе жатып бағытын өзгертетiн болса, онда ол адамға поездың артқы жағынан ауыстырылмайды.
- кемеден - жеке каюта, ал егер ол жоқ болса каютаның төменгi орны.
61. Күштi әсер етушi улы заттарды тасымалдаушы жолаушы поезға (кемеге), егер осындай жүктi тасымалдаушы тағы бiр жолаушы болса, кезексiз отыра алады.
Күштi әсер етушi улы заттарды қол жүгiмен тасымалдаушы жолаушы поезға (кемеге) отырғаннан кейiн, вокзал немесе станция (порт, кемежай) бастығы поездың бастығын немесе кеменiң капитанын, көлiктегi iшкi iстер органдарын хабардар етедi. Поездың бастығы бұл туралы мәлiмдемеге және поездың маршрутына белгi жасайды.
Вагоннан орын алған жауапты адам (бiрге ерiп жүрушi) вагонның жолсерiгiне күштi әсер етушi улы заттарды әкеле жатқаны жөнiнде хабарлауы тиiс.
62. Егер тасымалдаушы жүкке қауiптi жағдай туып қалса (өрт, вагонның, кеменiң жарамсыздануы) онда жүктi тасымалдаушы жолаушы алдын ала сақтанудың барлық шараларын қолдануға және жүктi басқа вагонға (кемедегi орынға) ауыстырып, оған күзет қоюға мiндеттi.
Ал жүктi сақтау мүмкiндiгi тiптi болмаған жағдайда немесе ол поездың (кеменiң) қауiпсiз жағдайда жүруiне бөгет жасаса, онда жауапты адам (жүкпен бiрге ерiп жүрушi адам мыналарға мiндеттi:
- темiр жолда келе жатқанда поезды тетiгi арқылы тоқтату, жүктi вагоннан алып шығып, қауiпсiз жерге қою және оны күзету, ал қажет болған жағдайда қоршаған ортаға зиян келтiрмейтiндей ету;
- теңiзге келе жатқанда - жүктi зиян келтiрмейтiндей етiп, кеменiң бүйiр жағынан суға лақтыру;
- өзенде, көлде, су қоймасында келе жатқанда жүктi - жағаға шығару, ал қажет болса, зиян келтiрмейтiндей әрекет қолдану.
Болған жағдайлар жөнiнде ерiп жүрушi адам мен поездың бастығының (бригадирiнiң) немесе бас кондукторының (кеменiң капитанының, шкиперiнiң) қатысуымен акт жасалады.

56. Перевозка сильнодействующих ядовитых веществ ручной кладью в пассажирских поездах (судах) допускается в соответствующей упаковке не более 5-6 килограммов, которые включаются в общеразрешенный вес клади пассажира.
57. Перевозка ядов в пассажирских поездах (судах) допускается только при наличии разрешения органов внутренних дел.
58. При перевозке сильнодействующих ядовитых веществ ручной кладью отправителем назначается ответственное лицо, хорошо знающее свойства груза и правила такой перевозки. На его обязанности лежит охрана и наблюдение за надлежащим состоянием клади в пути следования, а также принятие необходимых мер предосторожности.
Ответственное за перевозку лицо обязано иметь при себе достаточное количество нейтрализующих веществ и соответствующие средства защиты. При продолжительности перевозки более 12 часов в помощь ему назначается второй сопровождающий.
59. Назначенные для такой перевозки лица обязаны не менее чем за 2 часа до отправления поезда (судна) явиться к начальнику вокзала или станции (порта, пристани) и предъявить груз вместе с разрешением органов внутренних дел на перевозку ручной кладью. Начальник вокзала или станции (порта, пристани) обязан погасить разрешение штемпелем станции (порта, пристани) и возвратить его лицу, ответственному за перевозку, а также проверить наружное состояние упаковки груза и в необходимых случаях вес груза (брутто).
60. Пассажиру, перевозящему сильнодействующие яды ручной кладью предоставляется:
- отдельное купе в одном из купейных вагонов по возможности в хвостовой части поезда. При отсутствии купейных вагонов предоставляется отделение в некупейном вагоне. Если поезд идет с изменением направления, сопровождающий в хвостовую часть поезда не переводится;
- на судне - отдельная каюта, а при отсутствии ее - нижнее место в каюте.
61. Посадка в поезд (судно) пассажира, переводящего сильнодействующие яды, производится вне очереди, если в этом поезде (судне) не имеется другого пассажира, перевозящего такой же груз.
О произведенной посадке пассажира, перевозящего сильнодействующие ядовитые вещества ручной кладью, начальник вокзала или станции (порта, пристани) обязан поставить в известность начальника поезда или капитана судна и органы внутренних дел на транспорте. Начальник поезда делает об этом отметку в рапорте и поездном маршруте.
Заняв место в вагоне, ответственное лицо (сопровождающие) ставит в известность проводника вагона о провозе сильнодействующих ядовитых веществ.
62. При обнаружении обстоятельств, угрожающих перевозимому грузу (пожар, повреждение вагона, судна), пассажир, перевозящий такой груз, обязан принять все требуемые меры предосторожности и обеспечить сохранность груза путем переноса в другой вагон (помещение на судне).
В крайнем случае, когда сохранение груза невозможно или когда он сам создает угрозу безопасному следованию поезда (судна), ответственное лицо (сопровождающие) обязано:
- при следовании по железной дороге - остановить поезд стоп-краном, вынести груз из вагона в безопасное место, обеспечить его сохранность, а при необходимости обезвредить;
- при следовании морем - обезвредить груз и выбросить за борт;
- при следовании рекой, озером, водохранилищем - вывезти груз на берег, обеспечить его сохранность, а при необходимости обезвредить.
О случившемся составляется акт с участием сопровождающего и начальника (бригадира) или главного кондуктора поезда (капитана, шкипера судна).

63. Көлiк қызметкерлерiнiң барлығы күштi әсер етушi улы заттарды қол жүгiмен тасымалдаушы жолаушыларға алдын-ала сақтану шараларын қадағалауға көмек беруге мiндеттi:
ЖОЛ ҮСТIНДЕ ЖҮКТЕРДI КҮЗЕТУ
64. Күштi әсер етушi улы заттарды қаруланған күзетпен тасымалдану. Жеңiл автомашиналарда, сондай-ақ қала iшiнде улы заттарды көлiкпен тасымалдағанда қарусыз күзет алып жүруге рұқсат етiледi.
Ескерту: Күштi әсер етушi улы заттарды қол жүгiмен тасымалдайтын адамдар қаруланбайды.
65. Жауапты адам күзет адамдары күштi әсер етушi улы заттарды жөнелту орнынан бекiтiлген жерге апарғанша бiрге ерiп жүредi. Аталған жүктi күзететiн адамдар жүктi темiр жолға немесе су қатынасы жолдарына дейiн жеткiзген соң және жүк жол үстiнде Қазақстан Республикасы Министрлiгiнiң күзетiмен қадағалауға алынатын жағдайда ғана босатылады.
66. Улы заттарды тасымалдау кезiндегi күзетушi адамдардың санын iшкi iстер органының келiсiмiмен жүктiң жол жол үстiнде болу уақытына және көлiктiң санына байланысты жүктi қабылдаушы адам бекiтедi.
Аталған жүктердi тасымалдайтын көлiктердiң саны көп болған жағдайда, жүктi қабылдауға және тасымалдауға жауапты адамнан басқа кем дегенде 2 адам болу қажет.
Жүктi күзетушi адамдар көлiктiң жанында күндiз-түнi тапжылмай күзетуi тиiс.
Ерiп жүрушi жауапты адам жол үстiнде көлiктi басқарады және оған көлiк жүргiзушiлер, арбакештер және күзетушiлер бағынады.
КҮКIРТТI КӨМIРТЕКТI ТАСЫМАЛДАУДЫҢ АРНАЙЫ ЕРЕЖЕЛЕРI
67. Күкiрттi көмiртектi тасымалдау кезiнде оның тез тұтанғыштық және қопарылғыштық қасиеттерiн ескерумен қатар, жалпы ережелерден басқа төмендегiдей арнайы ережелердi ескеру мiндеттi. Ыдыстың кенеттен соғылып немесе үйкелуiне байланысты шығатын қызу мен жалыннан күкiрттi көмiртектiң жануын немесе қопрылуын болдырмас үшiн, автомашина қорабының металл бөлiктерi ағашпен немесе жұмсақ материалмен қапталуы тиiс; - күкiрттi көмiртектi алыс жерлерге тасымалдаған кезде, егер жанармай құюбекеттерi жоқ болса, онда бензин мен майларды тасымалдауға арнайы автомашиналар бөлiнедi; - автокөлiктегi батареялар мен электр сымдары күкiрттi көмiртек тұрған ыдыстарға өте жақын болмауы тиiс, сымдардың бiр-бiрiне тиiп жалындау қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету; - жүктi әкеле жатқан адамдардың бәрiне көлiктiң қозғалысы кезiнде де және тоқтаған кезiнде де темекi шегулерiне, сондай-ақ шырпы және де басқа тез тұтанғыш заттарды өздерiмен бiрге алып жүруге тыйым салынады. Шырпыны жүкпен ерiп жүрушi жауапты адам ғана алып жүре алады, ал көлiк тұрған жерден 150 метрден жақын емес қашықтықта темекi шегуге рұқсат етiледi; - демалу үшiн тоқтаған кездерде ереже бойынша от жағуға жол берiлмейдi. Тағам әзiрлеу және т.с.с. жағдайларда ғана көлiк тұрған жерден 300 метрден жақын емес қашықтықта от жағуға болады. Күкiрттi көмiртек тиелген көлiктi тұрғын үйлерден, зауыттардан, фабрикалардан, темiржолдардан, көпiрлерден және т.б. 1000 метрден жақын емес қашықтықта тоқтатуға рұқсат етiледi.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАРДЫ БУЫП-ТҮЮ

63. Все работники транспорта обязаны оказывать содействие пассажирам, перевозящим сильнодействующие яды ручной кладью, в отношении соблюдения в пути требуемых мер предосторожности.
Охрана грузов в пути следования
64. Сильнодействующие ядовитые веществ перевозятся в сопровождении вооруженной охраны. При перевозке ядов в легковых автомашинах, а также при внутригородских перевозках разрешается иметь невооруженную охрану.
Примечание. Лица, перевозящие сильнодействующие ядовитые вещества ручной кладью, не вооружаются.
65. Ответственное лицо и лица охраны сопровождают сильнодействующие ядовитые вещества от места отправления до места назначения.
Лица, охраняющие указанный груз, могут быть освобождены от охраны только с момента передачи груза для дальнейшей перевозки по железной дороге или водному пути сообщения и только тогда, когда этот груз будет охраняться в пути следования охраной Министерства транспорта Республики Казахстан.
66. Количество охраны при перевозке ядов устанавливается получателем груза в зависимости от времени нахождения груза в пути следования и числа транспортных единиц по согласованию с органами внутренних дел.
При большом количестве транспортных средств, перевозящих указанный груз, охрана должна быть не менее 2 человек, кроме лица, ответственного за получение и перевозку груза.
Лица, охраняющие груз, должны безотлучно днем и ночью находиться при транспорте.
Сопровождающее ответственное лицо является в пути начальником транспорта, и ему подчиняются водители, возчики и охранники.
Специальные правила перевозки сероуглерода
67. При перевозке сероуглерода, ввиду его огнеопасных и взрывчатых свойств, кроме общих правил, необходимо соблюдать следующие специальные правила:
- металлические части кузова должны быть покрыты деревом или заложены мягким материалом с тем, чтобы не допускать случайного удара или трения тары, от которых происходят нагревы или искры, могущие привести к загоранию или взрыву сероуглерода;
- при перевозках сероуглерода на большие расстояния по маршруту, где отсутствуют заправочные колонки, для транспортировки бензина и масла выделяются специальные автомашины;
- батареи и электропроводка на автотранспорте не должны иметь прямого прикосновения с тарой, где находится сероуглерод, а изоляция проводов - обеспечивать безопасность от короткого замыкания или нагрева;
- всем без исключения лицам, находящимся при грузе, запрещается курить во время движения транспорта, так и при его остановке, а также иметь при себе спички и другие легковоспламеняющиеся предметы. Спички может иметь только лицо, ответственное за сопровождение груза, а курить разрешается не ближе 150 метров от места стоянки транспорта;
- во время остановок для отдыха, как правило, разведение огня не допускается. В исключительных случаях для варки пищи и т.п. огонь должен разводиться на расстоянии не менее 300 метров от места стоянки транспорта. Остановка транспорта с сероуглеродом допускается не ближе 1000 метров от жилых зданий, заводов, фабрик, железнодорожных путей, мостов и т.д. #
Упаковка сильнодействующих ядовитых веществ

68. Күштi әсер етушi улы заттар, кез келген көлiкпен тасыған кезде, Мемлекеттiк стандартқа немесе техникалық шарттарға сәйкес болатын және жүктi зақымданудан, шашылудан немесе ыдыстың iшiндегi заттың ағып кетуiне сақтандыратын және тасымалдау кезiндегi кез келген жағдайда толық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн берiк, жөндетiлген әрi таза ыдысқа салынып, жақсы буып-түйiлуi тиiс. Ыдыста өндiрiстiк немесе өткiзушi кәсiпорынның аты, заттың атауы, классификациялары, өнiмнiң шығу сериясының нөмiрi, брутто және нетто салмақтары, адамның бас сүйегiнiң бейнесi мен "у" деген таңба болуы қажет.
Мұндай заттарды тасымалдау кезiнде зауытта салынған және жекелей салынған ыдыстардан басқа, улы заттарды басқа тауарлар мен материалдардан мiндеттi түрде бөлектеп, пломба қойылған ерекше берiк жәшiктерге буып-түйедi.
69. Күштi әсер етушi улы заттар мынадай ыдыстарға буып-түйiлуi тиiс:
- тығыз тығындары бар шыны банкiлерге (мiндеттi түрде тексеру), банкiнiң ернеуi парафинделiп, ол резеңке қақпақпен жабылуы тиiс. Шыны банкiлер металл қаңылтыр қаптамаларға салынып, заттың зақымданбауы және ағып немесе ұшып кетпес үшiн шыны банкiлер (түбiне, араларына және беткi жағы) жұмсақ материалмен қапталуы тиiс. Қаңылтыр банкiлердiң қақпақпен қосылатын жерлерi дәнекерленуi тиiс және қозғалмас үшiн, араларына ағаш ұнтақтарын себу керек; жүктi жiберушiлер жәшiктердi пломбылауы тиiс. Жәшiктiң қақпағында "Жоғары ашыңыз, абайлаңыз" деген белгi болуы тиiс.
- қаптамалы винттi тығындары бар, қалайылған темiр банкiлерге;
- герметикалық тығындалған, төрт миллиметрлiк фанерден жасалған ағаш барабанға салынған металл барабандарға. Барабандардың үстiңгi және төменгi жақтары темiр құрсаулармен тартылуы тиiс, фанерлi барабандардың ұзындығы бойындағы жiктерi темiр құрсаумен бекiтiледi;
- төрт қабатты крафтцеллюлозалық қаптарға;
- кендiр қаптарға салынған, көп қабатты қағаз қаптарға, сондай-ақ
фанерлi немесе темiр барабандарға салынған қағаз, зығыр немесе кендiр
қаптарға;
- ағаш жәшiктерге салынған болаттан жасалған баллондарға;
70. Күштi әсер етушi улы заттар салынған барлық жүктерде мынадай
белгiлер көрсетiлуi тиiс; улы заттың қалай аталатыны, жүктi жөнелтушiнiң
және қабылдаушының аты-жөнi мен мекен-жайы, жүктiң нетто және брутто
салмақтары. Сонымен қатар удың қауiптiлiк дәрежесi және ол уды ұстаған
кезде қауiпсiздiк шараларын сақтау жөнiнде ескертетiн қағаз ыдысқа
тапсырылады.
Мұндай ескерту қағаздарды жүктердiң үстiңгi және бүйiр жақтарынан
жапсырылады. Ыдысқа барлық жазулар жуылмайтын қара бояумен анық жазылуы
тиiс.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАРДЫ САЛЫНҒАН ЖҮКТЕРДI
ТИЕУ ЖӘНЕ ТҮСIРУ ТӘРТIБI

68. Сильнодействующие ядовитые вещества при их перевозке любым транспортом должны быть упакованы в прочную, исправную и чистую тару, отвечающую ГОСТам или техническим условиям и гарантирующую сохранность груза от повреждений, россыпи или утечки содержимого и полную безопасность при любых условиях транспортирования.
Тара должна иметь ярлык с указанием производственного или сбытового предприятия, наименования вещества, классификации, N серии выпуска продукции, веса брутто и нетто с изображением черепа и слова "яд".
При перевозке этих веществ, помимо заводской и розничной тары, они упаковываются совершенно отдельно от прочих товаров и материалов в особые плотные ящики с наложением на них пломб.
69. Сильнодействующие ядовитые вещества могут быть упакованы:
- в стеклянные банки с хорошо притертыми пробками (обязательная проверка), горловина банки должна быть запарафинирована и на нее надет резиновой колпачок. Стеклянные банки вставляются в металлические жестяные футляры с достаточным количеством мягкого прокладочного материала (под дно, с боков емкости и сверху) для предохранения их от повреждений, и поглощения на случай утечки или разлива вещества. Жестяные банки в месте соединения с крышкой запаиваются, вставляются в плотные деревянные ящики и засыпаются кизельгуром или опилками так, чтобы не шатались; ящики опломбировываются пломбами отправителя. На крышке ящика должно быть обозначено: "Верх, осторожно";
- в железные луженые банки, закрывающиеся винтовыми пробками с прокладками;
- в барабаны металлические, герметично закупоренные, помещенные в деревянные барабаны из четырехмиллиметровой фанеры и древесины. Верх и низ барабанов должен быть обтянут железными обручами, продольные швы фанерных барабанов скрепляются прошивкой из обручного железа;
- в четырехслойные крафтцеллюлозные мешки;
- в многослойные бумажные мешки, вложенные в джутовые мешки, а также в бумажные, льняные или джутовые мешки, вложенные в фанерные или железные барабаны;
- в стальные баллоны, которые укладываются в деревянные плотные ящики и закрепляются в них прокладками.
70. На каждом упакованном месте с сильнодействующими ядовитыми веществами указывается: наименование ядовитого вещества, наименование и адрес отправителя и получателя, вес нетто и брутто. Кроме того, на тару наклеиваются ярлыки, предупреждающие о степени опасности яда и мерах предосторожности в обращении с ними.
Указанные ярлыки наклеиваются сверху и на одной из боковых сторон каждого места груза.
Все надписи наносятся на тару четко, ясно несмываемой черной краской.
Порядок погрузки и выгрузки
сильнодействующих ядовитых веществ

71. Күштi әсер етушi улы заттарды ұдайы тиеу жүргiзiлмейтiн
пункттерде
жүктi тиеу немесе түсiру жұмыстары тәулiктiң жарық мезгiлiнде жүргiзiледi.
Улы заттарды тиеу және түсiруге арналған жерлер тұрғын үй және өндiрiстiк құрылыстардан, жүк қоймаларынан (күкiрттi көмiртек қоймалырынан кем дегенде 500 метр) 125 метрден жақын болмауы тиiс.
Уларды тиеу және түсiруге арналған алаңдар шартты белгiлермен (қызыл
жалаушалар, шамдар) қоршалып, қарулы күзет қойылуы қажет.
Уларды қолмен тиеп-түсiретiн адамдар жеке басының қауiпсiздiгi
шараларын және жүктiң төгiлiп, шашылып қалмауы, буылған жүктi бүлдiрiп
алмау, сондай-ақ өрт қауiпсiздiгi шараларын қадағалауға мiндеттi.
Күштi әсер етушi улы заттар қойылған орындарды көмкеруге басқа
заттарды лақтыруға, сүйреуге және басқа жүктердi олардың үстiне қоюға
тыйым салынады.
КҮКIРТТI КӨМIРТЕКТI ТИЕУ (ТҮСIРУ) ТЕК ҚАНА КҮНДIЗГI
УАҚЫТТА (ТАБИҒИ ЖАРЫҚТА) ЖҮРГIЗIЛУI ТИIС
72. Улы заттарды тиеу кезiнде мiндеттi түрде жүктi жөнелтуге жауапты
адам, ал түсiру кезiнде жүктi қабылдауға жауапты адам болуы қажет.
Жүкпен бiрге ерiп жүруге жауапты адам екi жағдайда жүктiң жанында
болуға мiндеттi.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАР САЛЫНАТЫН
ЫДЫСТАРДЫ ТАСЫМАЛДАУ ТӘРТIБI
73. Күштi әсер етушi улы заттар салынатын ыдыстарды тасымалдау кезiнде күйiп немесе уланып қалмас үшiн, сақ болу керек.
Тасымалдауға күштi әсер етушi улы заттардың қалдықтарынан iшi де
сырты да толық тазартылған ыдыстар ғана шектеусiз қабылданады.
Тасымалдауға iшкi iстер органдарының рұқсаты талап етiлмейдi.
74. Күштi әсер етушi улы заттар салынатын ыдыстарды тасымалдайтын
адамның қолында кәсiпорын, мекеме немесе ұйым басшысының қолы қойылған,
ыдыстың улы заттардан тазартылғаны, залалсыздандырылғаны және тасымалдауға
қауiпсiздiгi жөнiнде анықтама болуы тиiс.
Ал егер ыдысты мұқият тазарту мүмкiндiгi болмаған жағдайда олар,
күштi әсер етушi улы заттар тұрған ыдыстар тасымалданатын тәртiппен
тасымалданады.
КҮШТI ӘСЕР ЕТУШI УЛЫ ЗАТТАРДЫ
ТАСЫМАЛДАУҒА ҚАЖЕТТI ҚҰЖАТТАР
75. Улы заттар тиелген жүктi алып жүруге жауапты әрбiр адамның
қолында мынадай құжаттар болуы тиiс:
- iшкi iстер органдарының рұқсат қағазы, ал медициналық және малдәрiгерлiк мақсатта тасымалдау үшiн, жол куәлiгi;
- жүктi жөнелтушiнiң тасымалданатын жүктiң Мемлекеттiк стандарт талаптарына сәйкес буып-түйiлгенi жөнiндегi анықтамасы;
- жүктi жөнелтушi мен қабылдаушының мекен-жайы, неше орын бар екендiгi, күштi әсер етушi әрбiр улы заттың аты, оның (брутто және нетто) салмақтары көрсетiлген тиiстi құжаттар;
- күштi әсер етушi улы заттарды автомобильмен, ат арбамен және теңестiрiлген жүкпен тасымалдау тәртiбi жөнiндегi қысқаша нұсқау.
ЖАУАПКЕРШIЛIК ЖӘНЕ БАҚЫЛАУ

71. В тех пунктах, где нет систематической отгрузки сильнодействующих ядовитых веществ, работа по погрузке или выгрузке производится в светлое время суток.
Места для погрузки, выгрузки ядов выбираются не ближе 125 метров от жилых и производственных строений, грузовых складов (сероуглерода не менее 500 метров).
Площадки, предназначенные для погрузки и выгрузки ядов, ограждаются условными сигналами (красные флажки, фонари) и охраняются вооруженной охраной.
При погрузке и выгрузке ядов вручную грузчики обязаны соблюдать меры личной безопасности и предохранения грузов от разлива, россыпи, повреждения упаковки, а также меры противопожарной безопасности.
Запрещается места с сильнодействующими ядовитыми веществами кантовать, бросать, волочить, ставить на них другие грузы.
Погрузка (разгрузка) сероуглерода должна производиться только в дневное время (при естественном свете).
72. Погрузка ядов производится обязательно в присутствии ответственного лица грузоотправителя, а выгрузка - ответственного лица грузополучателя.
Присутствие ответственного лица, сопровождающего груз, в обоих случаях является обязательным.
Порядок перевозки тары из-под
сильнодействующих ядовитых веществ
73. При перевозке тары из-под сильнодействующих ядовитых веществ следует также проявлять осторожность, иначе это может привести к ожогам или отравлению.
К транспортировке без ограничения принимается только тара, полностью очищенная от остатков перевозимых в ней сильнодействующих ядовитых веществ как внутри, так и снаружи. Разрешения органов внутренних дел на перевозку не требуется.
74. У лица, перевозящего тару из-под сильнодействующих ядовитых веществ, должна быть справка за подписью руководителя предприятия, учреждения или организации о том, что перевозимая тара от ядов очищена, обезврежена и безопасна для перевозки.
В том случае, когда в силу создавшихся условий невозможно тщательно очистить тару, она перевозится на тех же условиях, на каких перевозятся находившиеся в ней сильнодействующие ядовитые вещества.
Документы на перевозку
сильнодействующих ядовитых веществ
75. Каждое ответственное лицо, сопровождающее груз с ядом, должно иметь на руках:
- разрешение органов внутренних дел, а при перевозке для медицинских и ветеринарных нужд - дорожное свидетельство;
- справку грузоотправителя о том, что перевозимый груз упакован согласно требованиям ГОСТа;
- соответствующие документы с указанием адреса отправителя и получателя груза, данных о количестве мест, наименований каждого сильнодействующего ядовитого вещества, его весе (брутто и нетто);
- краткую инструкцию о правилах перевозки сильнодействующих ядовитых веществ автомобильным, гужевым транспортом и вьюками.
Ответственность и контроль