Құбыр жүргiзетiн транспортпен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Кеден комитетi 1996 жылғы 28 мамыр N 114-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 12 маусымда N 180 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 51 бұйрығымен. ~V011441
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Жарлығының 154, 193, 201, 202 баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы құбыр жүргiзетiн транспортпен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен тауарлар өткiзудiң кедендiк ресiмделуiн және кедендiк бақылауын жетiлдiру мақсатында бұйрық етемiн:
1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы құбыр жүргiзетiн
транспортпен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен өткiзiлетiн тауарларды
кедендiк ресiмдеу туралы қоса тiркелiп отырылған Нұсқау бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Кеден комитетi Төрағасының Бiрiншi орынбасары Ә.М.Мелдехановқа жүктелсiн.
Төраға
ҚР КК-нiң
28.05.96 N 114-П
бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы
құбыр жүргiзетiн транспортпен және электр берiлiсiнiң
желiлерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу туралы
НҰСҚАУ
1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы құбыр жүргiзетiн транспортпен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу туралы осы Нұсқау (бұдан әрi - Нұсқау) Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы магистралды мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары және газ құбырларымен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен өткiзiлетiн тауарларды (бұдан әрi - тауарлар) кедендiк ресiмдеу тәртiбiн анықтайды.
Осы Нұсқаудың күшi бiреуi құбыр жүргiзетiн транспорт болып табылатын әркелкi түрлерiмен тауарларды тасымалдаудың аралас күйiне де қолданылады.
1.2. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы құбыр жүргiзетiн транспортпен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен өткiзiлетiн тауарларды өткiзу "Қазақстан Республикасы кеден iсi туралы" Жарлықта көзделген тәртiппен кеден режимдерiне және Қазақстан Республикасы кеден заңдарының өзге де қалыпты құқықтық актiлерiне сәйкес жүргiзiледi.
1.3. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы құбыр жүргiзетiн транспортпен және электр берiлiсiнiң желiлерiмен өткiзiлетiн тауарлар осы Нұсқауға және Қазақстан Республикасы КК-нiң басқа да қалыпты актiлерiне сәйкес кедендiк ресiмдеуге және кедендiк бақылауға жатады.
Тауарларды кеден органдарының рұқсатынсыз өткiзуге жол берiлмейдi. Тауарларды кеден органдарының рұқсатынсыз өткiзетiн тұлға Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес жауап бередi.
1.4. Тауарларды өткiзетiн тұлға Қазақстан Республикасы кеден органдарына осы органдардың кедендiк және валюталық бақылауды жүргiзуi үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi. Құжаттар мен мәлiметтер, оларды ұсыну тәртiбi осы Нұсқау, "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлық және Қазақстан Республикасы КК-iнiң қалыпты актiлерi арқылы анықталады.
1.5. Тауарларды кедендiк ресiмдеу бұл үшiн анықталған жерлерде кеден органының қызметi аймағында жүргiзiледi. Өнiм қоюға шет ел тұлғасымен (бұдан әрi тиiсiнше экспортшы немесе импортшы) шарт жасасқан ұйым тауарларды кедендiк ресiмдеудi тауардың орналасқан жерi бойынша аймақта жүргiзедi.
ЕСКЕРТУ. 1.5.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.

у.с. - приказом Таможенного Комитета МГД РК от 15.02.2001г. N 51 ~V011441 Инструкция о таможенном оформлении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач
Утверждена приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 28 мая 1996 г. N 114-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.07.1996 г. за N 180
1. Общие положения
1.1. Настоящая Инструкция о таможенном оформлении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач (далее - Инструкция), определяет порядок таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан магистральным нефтепроводом, нефтепродуктопроводами и газопроводами (далее - трубопроводный транспорт) и по линиям электропередач.
Действие настоящей Инструкции распространяется также и на смешанные перевозки товаров различными видами транспорта, один из которых трубопроводный транспорт.
1.2. Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач производится в соответствии с их таможенными режимами в порядке, предусмотренном Указом Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" и иными нормативно-правовыми актами таможенного законодательства Республики Казахстан.
1.3. Товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач, подлежат таможенному оформлению и таможенному контролю в соответствии с настоящей Инструкцией и другими нормативными актами Таможенного комитета Республики Казахстан.
Перемещение товаров без разрешения таможенных органов не допускается. Лица, перемещающие товары без разрешения таможенных органов, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1.4. Лица, перемещающие товары, обязаны представлять таможенным органам Республики Казахстан документы и сведения, необходимые для проведения этими органами таможенного и валютного контроля. Документы и сведения, порядок их представления определяются настоящей Инструкцией, Указом "О таможенном деле в Республике Казахстан" и нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан.
1.5. Таможенное оформление товаров производится в определенных для этого местах в регионе деятельности таможенного органа. Организация, заключившая с иностранным лицом договор на поставку (далее соответственно экспортер или импортер), производит таможенное оформление товаров в регионе по месту нахождения товара.
Сноска. Пункт 1.5. - в новой редакции согласно приказу Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.

1.6. Кедендiк ресiмдеудiң нақты орнын тиiстi кеденнiң бастығы белгiлейдi.
Тауарларды өткiзу транспорттың бiр түрiнен көбiн (құбырмен жүргiзетiн-темiржол транспорттың, құбырмен жүргiзетiн автомобиль транспорттың ж.т.б.) пайдаланатын жағдайда кедендiк ресiмдеу қызметi аймағында соңғы түрiне қайта тиеу жүзеге асырылатын кеден органында жүргiзiледi.
Егер тауарларды iс жүзiнде әкелу (әкету) теңiз (өзен) транспортын пайдалана отырып жүргiзiлетiн болса, онда кедендiк ресiмдеу қызметi аймағында Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тiкелей өтетiн теңiз (өзен) кемеге тиеп салу жүзеге асырылатын кеден органында жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 1.6.-тармақ өзгертiлдi - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.
2. Тауарларды декларациялау
2.1. Тауарлар осы Нұсқауға, "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлыққа және Қазақстан Республикасы КК-iнiң қалыпты актiлерiне сәйкес кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органында декларациялауға жатады.
2.2. Бiр топтама ретiнде жеткiзiлiм көлемiне қарамастан бiр шарт (келiсiм шарт) арқылы жеткiзiлетiн тауарларды бiр күнтiзбелiк ай iшiнде, ал электр энергиясын тоқсан iшiнде декларациялауға болады. Мұндайда теңiз (өзен) транспортын пайдалану жағдайларын қоспағанда декларациялауға кеден органының арнайы рұқсаты талап етiлмейдi.
2.3. Толық кедендiк жүк декларациясы (бұдан әрi - КЖД) төрт данада толтырылады, кедендiк ресiмдеу аяқталған соң олардың:
бiрiншi данасы - кеденде қалады;
екiншi данасы - кедендiк статистикада қолданылады;
үшiншi данасы - декларантқа қайтарылады;
төртiншi данасы - тасымалдаушыға беру үшiн декларантқа қайтарылады және тауарды тасымалдауға рұқсат болып табылады.
Егер тауарлар Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы осы Нұсқаудың 1.5. тармағында көрсетiлген транспорт әркелкi түрлерiн пайдалана отырып өткiзiлетiн болса, онда Қазақстан Республикасы кеден аумағынан нақты әкетуге рұқсат болып кеден органының "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасы басылған, кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген, КЖД нөмiрi бар, сонымен қатар жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген тасымалдау құжаттары саналады.
2.4. Бiр топтама ретiнде бiр шарт (келiсiм шарт) арқылы жеткiзiлетiн тауарларды декларациялау кезiнде декларант КЖД-ның 31 бағанына күнтiзбелiк айдың және жылдың не тоқсан мен жылдың атын көрсете отырып "... үшiн өнiм қою iшiндегi жеткiзiлiм" деп қосымша жазу жазады.
Тасымалдаушы тауарларды Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткiзудi тек КЖД-да мәлiмделген мерзiмде ғана жүргiзе алады.
ЕСКЕРТУ. 2.4.-тармақ өзгертiлдi - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.

1.6. Конкретное место таможенного оформления устанавливает начальник соответствующей таможни.
В случае, если перемещение товаров производится с использованием более одного вида транспорта (трубопроводный-железнодорожный, трубопроводный-автомобильный и т.п.), таможенное оформление производится в таможенном органе, в регионе деятельности которого осуществляется перевалка на последний вид.
В случае, если фактический вывоз (ввоз) товаров осуществляется с использованием морского (речного) транспорта, таможенное оформление производится таможенным органом, в регионе деятельности которого осуществляется загрузка морского (речного) судна, непосредственно пересекающего таможенную границу Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1.6. - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.
2. Декларирование товаров
2.1. Товары подлежат декларированию таможенному органу, которым производится таможенное оформление в соответствии с настоящей Инструкцией, Указом "О таможенном деле в Республике Казахстан" и нормативными актами Таможенного комитета Республики Казахстан.
2.2. Как одну партию можно декларировать товары, поставляемые по одному договору (контракту) в течении календарного месяца, а электроэнергию - в течение квартала, независимо от объема постановок. Специального разрешения таможенного органа на декларирование таким образом не требуется, за исключением случая с использованием морского (речного) транспорта.
2.3. Полная грузовая таможенная декларация (далее - ГТД) заполняется в четырех экземплярах, из которых по завершению таможенного оформления:
первый экземпляр - остается в таможне;
второй экземпляр - используется в таможенной статистике;
третий экземпляр - возвращается декларанту;
четвертый экземпляр - возвращается декларанту для передачи его перевозчику и является разрешением на транспортировку товара.
В случае перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан с использованием различных видов транспорта, указанных в п.
1.5. настоящей Инструкции, разрешением на фактический вывоз с таможенной территории Республики Казахстан являются перевозочные документы с оттисками штампа таможенного органа "Выпуск разрешен", заверенного личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, и с номером ГТД, также заверенным личной номерной печатью.
2.4. При декларировании как одной партии товаров, поставляемых по одному договору (контракту) в графе 31 ГТД декларантом дополнительно делается запись: "Поставка за ..." с указанием названием календарного месяца и года либо квартала и года.
Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан может производиться перевозчиком только в течение периода, заявленного в ГТД.
Сноска. Пункт 2.4. - с изменениями, внесенными приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.

3. Уақытша кедендiк жүк декларациясын беру жолымен
тауарларды декларациялау кезiнде оларды кедендiк ресiмдеу
3.1. Декларант ерекше себептермен КЖД-ны бере алмаса, уақытша кедендiк жүк декларациясын (бұдан әрi - УКЖД) беруге рұқсат етiледi.
Ерекше себептер ретiнде:
- КЖД-ны беретiн күнге кеден органына iс жүзiнде ұсынылуы мүмкiн құрылған тауар топтамасының жоқтығының;
- КЖД-ны беретiн күнге тауарлардың мөлшерi мен сапасын және олардың құнын анықтаудың мүмкiн еместiгiнiң қаралуы мүмкiн.
3.2. Декларант УКЖД-ны тауардың жеткiзiлiмi жоспарланатын айдың алдындағы, электр энергиясы үшiн тоқсанның алдындағы ай iшiнде кеден органына ұсынады.
УКЖД-мен бiрге мәлiмделген кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасы КК-нiң белгiлеген кедендiк ресiмдеу және кедендiк, валюталық бақылауды жүргiзуге қажеттi құжаттар мен мәлiметтер де берiледi.
УКЖД-ны - жеткiзiлiм айында ұсынуға жол берiледi.
3.3. УКЖД мәлiмделген кеден режимiне қатысты қолданылатын КЖД-ны толтыру тәртiбiне сәйкес төмендегi ерекшелiктер:
а) "Декларация үлгiсi" 1 бағанының үшiншi бөлiмшесiнде "УД" әрiп индексi - "уақытша декларация" жазылып көрсетiледi;
б) транспорт құжаттарының нөмiрлерi мен күндерi көрсетiлмей тауарлардың жоспарланатын мөлшерi көрсетiледi;
в) тауарлар мөлшерi мен сапасына байланысты КЖД-да мәлiмделiнуге жататын басқа мәлiметтер жеткiзiлiмге жататын тауардың жоспарланатын мөлшерi ескерiлiп, шамалай көрсетiледi;
г) декларант тауардың құнын сыртқы саудалық мәмiле сауда-саттық бағасын ескере отырып мәлiмдейдi. Келiсiм шартта (шартта) тауардың белгiленген (дәл, түпкi) бағасы болмаса, оны анықтау шарттары (мәселен, белгiлi бiр күнге бағаны есептеудiң немесе тауарды сату күнiне биржалық бағалаудың формуласы негiзiнде) ғана белгiленiп отырса, сонымен қатар УКЖД-ны беретiн күнге әкелiнетiн тауардың мөлшерi мен сапасы туралы дәл ақпарат жоқ болса, онда әкелiнетiн (әкетiлетiн) тауарды шартты (уақытша) бағалау үшiн не келiсiм-шартта белгiленген алдын алғы (шамалай) баға, не келiсiм-шартпен белгiленген есептеу шарттарына сәйкес УКЖД-ны беретiн күнге анықталған есептеу бағасы қолданылады.
Мұндай есептеудi жүргiзу мүмкiн болмаса, онда әкелiнетiн (әкетiлетiн) тауарды шартты (уақытша) бағалауды кеден органындағы бар бағалық ақпараттың негiзiнде жүргiзуге болады.
д)
ЕСКЕРТУ. д)-тармақша алынып тасталды - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.

3. Таможенное оформление товаров
при их декларировании путем подачи
временной грузовой таможенной декларации
3.1. Если декларант в силу особых причин не может подать ГТД, разрешается подача временной грузовой таможенной декларации (далее - ВГТД).
В качестве указанных особых причин могут рассматриваться:
- отсутствие на дату подачи ГТД сформированной товарной партии, которая может быть фактически предъявлена таможенному органу;
- невозможность определения количества, качества товаров и их стоимости на дату подачи ГТД.
3.2. ВГТД представляется декларантом в таможенный орган в течение месяца, предшествующего месяцу планируемой поставки товара, для электроэнергии - предшествующего кварталу поставки.
Одновременно с ВГТД представляются другие, установленные Таможенным Комитетом Республики Казахстан документы и сведения, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного и валютного контроля в соответствии с заявленным таможенным режимом.
Подача ВГТД допускается в месяц когда осуществляется поставка.
3.3. ВГТД заполняется в соответствии с порядком заполнения ГТД, действующим в отношении заявляемого таможенного режима, с учетом следующих особенностей:
а) в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" указывается буквенный индекс "ВД" - "временная декларация";
б) указывается планируемое количество товаров без указания номеров и дат транспортных документов;
в) другие сведения, зависящие от количества и качества товара и подлежащие заявлению в ГТД, указываются ориентировочно, с учетом планируемого количества подлежащего поставке товара;
г) стоимость товара заявляется декларантом с учетом цены внешнеторговой сделки купли-продажи. Если в контракте (договоре) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения (например, на основе формулы расчета цены на определенную дату или биржевых котировок на дату продажи товара), а также если на дату подачи ВГТД отсутствует точная информация о качестве или количестве ввозимого товара, то для условной (временной) оценки ввозимого/вывозимого товара используется либо предварительная (ориентировочная) цена, зафиксированная в контракте, либо расчетная цена, определенная на дату подачи ВГТД в соответствии с установленными контрактом условиями расчета.
При невозможности проведения таких расчетов условную (временную) оценку ввозимого/вывозимого товара можно произвести на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации.
Сноска. Подпункт д) пункта 3.4. - исключен приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.

3.4. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзудi тасымалдаушының УКЖД-ның 44 бағанында мәлiмделген мерзiмдерiнде, алайда үш айдан асырмай жүргiзуге болады.
ЕСКЕРТУ. 3.4.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.
3.5. УКЖД-ны, транспорт және басқа да құжаттарды ресiмдеудi кеден органы КЖД-ны беру жолымен декларацияланатын тауарларға қатысты қолданылатын тәртiпке сәйкес жүргiзедi.
3.6. УКЖД парақтарын бөлiп тарату осы Нұсқаудың 2.3. тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
3.7. УКЖД-да мәлiмделген тауар топтамасы жеткiзiлгеннен кейiн 20 күннен кешiктiрмей декларант УКЖД-да мәлiмделген тауардың кедендiк ресiмдеуiн жүргiзген кеден органына толық кедендiк жүк декларациясын ұсынады.
Аталған мерзiм коносаменттi, қабылдау-өткiзу актiсiн не жеткiзiлген тауардың мөлшерiн анықтау үшiн пайдаланатын және тасымалдаушы ресiмдейтiн (бұдан әрi - транспорт құжаттары) басқа да құжатты ресiмдеген күннен бастап есептеледi.
Декларацияланатын топтамаға бiрiнен кейiн бiрi бiрнеше транспорт құжаттары жасалған жағдайда аталған мерзiм соңғы транспорт құжаты ресiмделген күннен бастап есептеледi.
Аталған мерзiм табиғи газ бен электр энергиясы үшiн тауар жеткiзiлген айдың соңғы күнiнен бастап есептеледi.
Ерекше жағдайларда кеден бастығының рұқсатымен КЖД ұсыну мерзiмi ұзартылсын, бiрақ 30 күннен асырылмасын.
ЕСКЕРТУ. 3.7.-тармақ өзгертiлдi - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.
3.8. КЖД-ны декларант толтырады және бередi, кеден органының УКЖД-ны қабылдаған күнiне қолданылатын Қазақстан Республикасы КК-iнiң қалыпты актiлерiне сәйкес қабылданады және ресiмделедi.
КЖД төмендегi ерекшелiктер:
- "Декларация үлгiсi" 1 бағанының үшiншi бөлiмшесiнде "ТД" әрiп индексi - "толық декларация" жазылып көрсетiледi;
"Жөнелтушi" 2 бағанында тауарларды мұнай, мұнай өнiмдерiн, газ бен электр энергиясын тiкелей өндiрушiлердi көрсетедi, жөнелтушi тауарлардың өндiрушiсi болып табылмаса, Қазақстан Республикасы кеден аумағынан әкету, осы аумаққа әкелу үшiн тауарларды тиеу мен оларды тасымалдаушыға беру бойынша әрекеттер жасайтын тұлға туралы мәлiметтердi көрсету қажет.
"Жалпы декларация/алдын алғы құжат" 40 бағанында УКЖД-ының анықтамалық нөмiрi көрсетiледi.
"Кедендiк бақылау" Д бағанында кеден органының лауазымды адамы транспорт құжатының күнiн қосымша жазады, табиғи газ бен электр энергиясы үшiн тауар жеткiзiлiмi жүзеге асырылған соңғы айдың күнiн көрсетедi. Осы жазу кеден органының лауазымды адамының қолымен және "Шығаруға рұқсат"
мөртаңбасымен куәлендiрiлуi ескерiлiп толтырылады.
КЖД парақтары төмендегiдей тәртiппен бөлiнiп таратылады:
бiрiншi данасы - кеденде қалады;
екiншi данасы - кедендiк статистикада қолданылады;
үшiншi данасы - декларантқа қайтарылады;
төртiншi данасы - тасымалдаушыға беру үшiн декларантқа қайтарылады
және тауарды тасымалдауға рұқсат болып табылады.

3.4. Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан может производиться в сроки, заявленные перевозчиком в графе 44 ВГТД, но не более трех месяцев.
Сноска. Пункт 3.4. - в новой редакции согласно приказу Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.
3.5. Оформление ВГТД, транспортных и других документов производится таможенным органом в соответствии с порядком, применяемым в отношении товаров, декларируемых путем подачи ГТД.
3.6. Распределение листов ВГТД осуществляется в соответствии с п. 2.3. настоящей Инструкции.
3.7. Не позднее 30 дней, после поставки заявленной в ВГТД партии товара, декларант представляет в таможенный орган, производивший таможенное оформление товара, заявленного в ВГТД, полную грузовую таможенную декларацию.
Указанный срок исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта либо другого документа, используемого для определения количества поставленного товара и оформляемого перевозчиком (далее - транспортные документы).
В случае, если на декларируемую партию составлялось последовательно несколько транспортных документов, указанный срок исчисляется с даты оформления последнего транспортного документа.
Для природного газа и электроэнергии указанный срок исчисляется с последнего дня месяца поставки товара.
В исключительных случаях, с разрешения начальника таможни, срок подачи ГТД может быть увеличен, но не более, чем на 10 дней.
Сноска. Пункт 3.7. - с изменениями, внесенными приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.
3.8. ГТД заполняется и подается дакларантом, принимается и оформляется таможенным органом в соответствии с нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан, действующими на день принятия таможенным органом ВГТД.
ГТД заполняют с учетом следующих особенностей:
- в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" проставляют буквенный индекс "ПД" - "полная декларация";
- в графе 2 ГТД "Отправитель" указывают непосредственно производителей товаров - нефти, нефтепродуктов, газа и электроэнергии, а в случае, если отправитель не является производителем товаров, необходимо указать сведения о лице, совершающем действия по загрузке товаров и передаче их перевозчику для вывоза с таможенной территории Республики Казахстан для ввоза на эту территорию;
- в графе 40 "Общая декларация/предшествующий документ"
указывают справочный номер ВГТД;
- в графе Д "Таможенный контроль" должностное лицо таможенного
органа дополнительно проставляет дату транспортного документа, для
природного газа и электроэнергии указывает дату последнего дня
месяца, в котором осуществлялась поставка товара. Данная запись
заверяется подписью должностного лица таможенного органа и штампом
"Выпуск разрешен";
- листы ГТД распределяются следующим образом:
первый экземпляр - остается в таможне;
второй экземпляр - используется в таможенной статистике;
третий экземпляр - возвращается декларанту;
четвертый экземпляр - возвращается декларанту для передачи его
перевозчику для разрешения на транспортировку товара.

3.9. Сыртқы сауданың статистикасында және валюталық бақылауды жүзеге
асыру үшiн тек қана толық кедендiк жүк декларациялары ескерiледi.
4. Тауарларды кеден органы мәлiмдегеннен өзгеше
мөлшерде әкелу (әкету) жағдайында оларды кедендiк
ресiмдеудiң ерекшелiктерi
4.1. Әкелiнген (әкетiлген) тауардың нақты мөлшерi УКЖД немесе КЖД-да
мәлiмделген мөлшерден асуы мүмкiн емес.
4.2. Әкелiнген (әкетiлген) тауардың нақты мөлшерi УКЖД немесе КЖД-да (топтаманы жөнелткенге (алғанға) дейiн кеден органына нақты ұсынылған нақты тауар топтамасын декларациялау кезiнде) мәлiмделген тауарларды нақты әкелудi (әкетудi), сонымен қатар УКЖД (КЖД)-да мәлiмделгеннен аз мөлшерде әкетудi (әкелудi) жүзеге асырмаған жағдайда мұндай тауарлар келесi жолы да жеткiзiлетiн кезiнде қайта декларациялауға жатады.
4.3. Декларанттағы УКЖД (КЖД) данасын, кеден органдары мен лауазымды адамдары жүргiзген кеден мөрлерi, мөртаңбалары мен жазбалары қойылған осындай тауарларға транспорттық және тауарды iлеспелеу құжаттарын, сонымен қатар жеткiзбеудiң себептерi, нақты әкелiнген (әкетiлген) тауардың мөлшерi туралы экспортшының (импортшының) жазбаша түсiнiктемесiн тауарлар КЖД-ны осы Нұсқаудың 3.7. тармағында көрсетiлгеннен аспайтын мерзiмде беру жолымен декларацияланатын жағдайда декларант КЖД-ны бергенге дейiн немесе берумен бiр мезгiлде кеден органына ұсынады.
4.4. Әкелу (әкету) жүзеге асырылмаған жағдайда УКЖД (КЖД)-ны жою кеден органы лауазымды адамының қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлетiн "Жойылды" "С" бағанында жазу немесе сызып тастау жолымен жеткiзiлiмнiң жүзеге асырылмағаны жайында тасымалдаушының деректi растауынан соң жүргiзiледi.
4.5. КЖД-да мәлiмделген тауарларды әкелудi (әкетудi) iшiнара кеден органының лауазымды адамы жүзеге асырған жағдайда декларант пен кеден органының УКЖД (КЖД) даналарының "С" бағанында нақты жеткiзiлген тауардың мөлшерi көрсетiледi және кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлетiн "Тауар iшiнара жеткiзiлдi" деген жазу жазылады.
4.6. Транспорт және тауарларға iлеспе құжаттарында кеден органдарының лауазымды адамдары жүргiзген кеден мөрлерi, мөртаңбалары мен жазбалары кеден органы лауазымды адамының қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлетiн "Жойылды" жазуын жазу және сызып тастау жолымен жойылады.
5. Кеден төлемдерiн төлеу, экономикалық саясат пен
басқа да шектеу шараларын сақтау
5.1. Декларациялауы УКЖД-ны беру жолымен жүзеге асырылған тауарларға қатысты экономикалық саясат пен шектес шараларын сақтау Қазақстан Республикасы валютасына шет ел валютасын аудару бағамын қоса отырып аталған уақытша декларацияны кеден органының қабылдаған күнi қолданылатын нормаларға сәйкес жүргiзiледi.
Кеден төлемдерi УКЖД қабылдағанға дейiн немесе қабылдаумен бiр мезгiлде төленедi. Кеден төлемдерiн төлеудi кейiнге қалдыру немесе бөлiп төлеудi ұсыну Қазақстан Республикасы Кеден Комитетiнiң қалыпты актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады. Төлеудi кейiнге қалдыру немесе бөлiп төлеудiң басталған күнi болып кеден органының УКЖД-ны қабылдаған күнi саналады.

3.9. В таможенной статистике внешней торговли и для
осуществления валютного контроля учитываются только полные грузовые
таможенные декларации.
4. Особенности таможенного
оформления товаров в случае их вывоза
(ввоза) в количестве, отличающемся
от заявленного таможенным органом
4.1. Фактическое количество вывезенного (ввезенного) товара не может превышать количества, заявленного в ВГТД или ГТД.
4.2. В случае неосуществления фактического вывоза (ввоза) товаров, заявленных в ГТД (при декларировании конкретной товарной партии, фактически представленной таможенному органу до ее отправки (получения)) или ВГТД (ГТД), такие товары подлежат повторному декларированию при их последующей поставке.
4.3. Экземпляр ВГТД (ГТД), находящийся у декларанта, транспортные и товаросопроводительные документы на такие товары с оттисками таможенных печатей, штампов и записями, произведенными должностными лицами таможенных органов, а также письменное объяснение экспортера (импортера) о причине непоставки, фактическом количестве вывезенного (ввезенного) товара представляются в таможенный орган декларантом до или одновременно с подачей ГТД либо, если товары декларировались путем подачи ГТД, в срок, не превышающий установленный п. 3.7. настоящей Инструкции.
4.4. Аннулирование ВГТД (ГТД) в случае неосуществления вывоза (ввоза) производится после документального подтверждения перевозчика о неосуществлении поставки путем их перечеркивания и совершения записи в графе "С" "Аннулировано", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
4.5. В случае, если вывоз (ввоз) товаров, заявленных в ГТД (ВГТД), осуществлен частично, должностным лицом таможенного органа в графе "С" в экземплярах ГТД (ВГТД) декларанта и таможенного органа указывается количество фактически поставленного товара и производится запись: "Товар поставлен частично", которая заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
4.6. Оттиски таможенных штампов, печатей и записи, произведенные должностными лицами таможенных органов на транспортных и товаросопроводительных документах, аннулируются путем их перечеркивания, совершения записи "Аннулировано", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
5. Уплата таможенных платежей,
соблюдение мер экономической
политики и других ограничений
5.1. Соблюдение мер экономической политики и ограничений в отношении товаров, декларирование которых осуществляется путем подачи ВГТД, производят в соответствии с нормами, действующими на день принятия таможенным органом указанной временной декларации, включая курс пересчета иностранной валюты в валюту Республики Казахстан.
Таможенные платежи уплачиваются до принятия или одновременно с принятием ВГТД. Предоставление отсрочки или рассрочки уплаты таможенных платежей осуществляется в соответствии с нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан. Датой начала отсрочки или рассрочки является дата принятия таможенным органом ВГТД.

5.2. Жеткiзiлiм нәтижесiнде төлеуге жататын кеден баждарының, салықтар мен алымдардың сомасы УКЖД-да мәлiмделгенмен салыстырғанда өсетiн жағдайда оларға қосымша төлеу жүргiзiледi, егер азаятын жағдайда кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органы төлеушiге айырмасын қайтарады не төлеушiнiң өтiнiшi бойынша артық төленген сомаларды келесi төлемдер есебiне жатқызады.
Кеден төлемдерiне қосымша төлеудi төлеушi Қазақстан Республикасы кеден органының КЖД-ны қабылдағанына дейiн немесе қабылдауымен бiр мезгiлде жүргiзедi.
Кеден төлемдерi мен салықтардың сомаларын қайтаруды, сонымен қатар оларды келесi төлемдер есебiне жатқызуды Қазақстан Республикасы қалыпты актiлерiне сәйкес кеден органдары жүргiзедi.
5.3. КЖД-ның (УКЖД-ның) күшi жойылған кезде кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын қайтару жүргiзiлмейдi. Төлеушiнiң өтiнiшi бойынша сома тауардың келесi топтамаларын кедендiк ресiмдеу үшiн төлемдердiң есебiне жатқызылады.
ЕСКЕРТУ. 5.3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Кеден комитетiнiң
1997.01.10. N 5-П бұйрығымен.
6. Кедендiк және валюталық бақылау
6.1. Кедендiк және валюталық бақылауды кеден органдары "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлыққа, Қазақстан Республикасының валюталық заңдарына және қалыпты актiлерiне сәйкес жүргiзедi.
УКЖД-ны беру жолымен тауарларды декларациялау кезiнде аталған декларацияны кеден органы қабылдаған күнi қолданылатын нормаларға сәйкес қолданылады.
Валюталық түсiмдердiң түсу мерзiмi кеден органы лауазымды адамының КЖД "Д" бағанында қосымша көрсеткен транспорт құжатының күнiнен бастап, табиғи газ бен электр энергиясы үшiн тауарды жеткiзу жүзеге асырылған айдың соңғы күнiнен бастап және "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасында көрсетiлген күннен бастап есептеледi.
6.2. КЖД ұсынылғанға дейiн УКЖД-ны беру жолымен тауарларды декларациялау кезiнде бақылау үшiн экспортшы (импортшы) ұсынатын жедел, коммерциялық және транспорт құжаттары пайдаланылады, сонымен қатар Қазақстан Республикасы кеден органының талабы бойынша тасымалдаушылар не аталған құжаттары бар не тауарлардың мөлшерi мен сапасы туралы мәлiметтерi бар басқа тұлғалар қолданады.
6.3. Тауарларға қатысты өкiлеттiктерге ие тұлғалар тауарлардың мөлшерi мен сапасын анықтауды жүргiзуге мiндеттi. Тауарлардың мөлшерi мен сапалық құрамын растайтын құжаттар КЖД-ны берумен бiр мезгiлде кеден органына берiледi.
6.4. Тауарлардың мөлшерi мен сапасына бақылауды қызметi аймағында құбыр жүргiзетiн транспортта және электр берiлiсiнiң желiлерiнде қабылдау-өткiзу пункттерi, сонымен қатар транспорттың бiр түрiнен екiншi түрiне тиеп салатын жерлер орналасқан Қазақстан Республикасы кеден органдары жүзеге асырады.
Тауарлардың мөлшерi мен сапасының бағасына сәйкес келуiн бақылау үшiн кеден органдары кеден лабораториялары жүргiзетiн сараптау бағалауын пайдалана алады.

5.2. В случае, если в результате поставки сумма подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов и сборов увеличивается по сравнению с заявленной в ВГТД, производится их доплата, а если уменьшается - таможенный орган, производивший таможенное оформление, возвращает плательщику разницу, либо по заявлению плательщика - засчитывает в счет будущих платежей излишне уплаченные суммы.
Доплата таможенных платежей производится плательщиком до или одновременно с принятием таможенным органом Республики Казахстан ГТД.
Возврат сумм таможенных платежей и налогов, а также их зачет в счет будущих платежей производится таможенными органами в соответствии с нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан.
5.3. При аннулировании ГТД (ВГТД) возврат таможенных сборов за таможенное оформление не производится. По заявлению плательщика, сумма засчитывается в счет платежей за таможенное оформление последующих партий товара.
Сноска. Пункт 5.3. - в новой редакции согласно приказу Таможенного комитета Республики Казахстан от 10.01.1997 г. N 5-п.
6. Таможенный и валютный контроль
6.1. Таможенный и валютный контроль осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Указом "О таможенном деле в Республике Казахстан", валютным законодательством Республики Казахстан и нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан. При декларировании товаров путем подачи ВГТД применяются соответствующие нормы, действующие на день принятия таможенным органом указанной декларации.
Срок поступления валютной выручки исчисляется с дополнительно указанной должностным лицом таможенного органа в графе "Д" ГТД даты транспортного документа, для природного газа и электроэнергии - дата последнего дня месяца, в котором осуществлялась поставка товара, и даты, указываемой в штампе "Выпуск разрешен". 6.2. При декларировании товаров путем подачи ВГТД до представления ГТД для контроля используется оперативные, коммерческие и транспортные документы, представляемые экспортером (импортером), а также по требованию таможенного органа Республики Казахстан перевозчиками либо другими лицами, имеющими указанные документы либо располагающими сведениями о количестве и качестве товаров.
6.3. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести определение количества товаров и их качества. Документы, подтверждающие количество товаров и их качественный состав, представляются в таможенный орган одновременно с подачей ГТД.
6.4. Контроль за количеством и качеством товаров осуществляется таможенными органами Республики Казахстан, в регионе деятельности которых располагаются приемо-сдаточные пункты на трубопроводном транспорте и линиях электропередач, а также места перевалки товаров с одного вида транспорта на другой.
Для контроля соответствия количества и качества товаров их цене таможенные органы могут использовать экспертные оценки, проводимые таможенными лабораториями.

7. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы
транзитпен өткiзiлетiн тауарларды ресiмдеу
7.1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы транзитпен, сонымен қатар Қазақстан Республикасы кеден аумағында орналасқан екi пункт арасында, басқа мемлекеттердiң аумағы арқылы өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлыққа және Қазақстан Республикасы КК-iнiң қалыпты актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асырады.
7.2. Тауарларды декларациялауды тауарлар транзитiнiң кеден режимiне қатысты осы Нұсқауға сәйкес тауарлардың шетелдiк иелерiне транспорттық экспедиторлық қызмет көрсететiн қазақстандық заңды тұлға, сонымен қатар кеден делдалы (брокерi, шарт негiзiнде декларант) жүзеге асырады.
7.3. Қолданылып жүрген қалыпты актiлермен транзиттiк тауарларды кедендiк ресiмдеудiң (КЖД ұсынылмай) өзгеше тәртiбi көзделген жағдайда декларациялауы жөнелтетiн ел, жiберген ел, Қазақстан Республикасы кеден аумағынан әкетiлген және осы аумаққа әкелiнген тауардың статистикалық құны, мөлшерi туралы мәлiметтерi бар жалпы деректердi Қазақстан Республикасы кеден органдарына беру жолымен қазақстандық тұлға немесе кеден делдалы (брокерi, шарт негiзiнде декларант) жүзеге асырады.

7. Оформление товаров,
перемещаемых через таможенную
территорию Республики Казахстан транзитом
7.1. Таможенное оформление товаров, перемещаемых через таможенную территорию Республики Казахстан транзитом, а также между двумя пунктами, расположенными на таможенной территории Республики Казахстан, через территорию других государств, осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Указом "О таможенном деле в Республике Казахстан" и нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан.
7.2. Декларирование товаров осуществляется казахстанским юридическим лицом, оказывающим транспортно-экспедиторские услуги иностранным владельцам товаров, а также таможенным брокером (декларантом на основе договора) в соответствии с настоящей Инструкцией применительно к таможенному режиму транзита товаров.
7.3. В случае, если действующими нормативными актами предусмотрен иной порядок таможенного оформления транзитных товаров (без представления ГТД), декларирование производится казахстанским перевозчиком или таможенным брокером (декларантом на основе договора) путем представления в таможенные органы Республики Казахстан сводных данных, содержащих сведения о стране отправления, стране назначения, статистической стоимости, количестве товара, вывезенного с таможенной территории Республики Казахстан и ввезенного на эту территорию.