Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi оның аумақтық органдарының Әкiмшiлiк комиссиялары туралы ЕРЕЖЕ
Бұйрық Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 5 маусымдағы N 152 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 7 тамызда N 185 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігiнiң Тіркеу қызметі комитетінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 465-НҚ бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігiнiң  Тіркеу қызметі комитетінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 465-НҚ бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасын басшылыққа ала отырып БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес Монополияға қарсы органның кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
...
4. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Монополияға қарсы органның кейбір
шешімдерінің күші жойылды деп
тану туралы" Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің 2004 жылғы
2 желтоқсандағы N 465-НҚ бұйрығына
қосымша
Монополияға қарсы органның кейбір шешімдерінің
күші жойылды деп тану туралы
...
3. "Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі мемлекеттік комитеті және оның аумақтық органдарың әкімшілік комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1996 жылғы 7 тамызда N 185 нөмірмен тіркелген) Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі мемлекеттік комитетінің 1996 жылғы 5 маусымдағы N 152 бұйрығы....
______________________________________
1. Бұл Ереже қолданылымдағы заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның аумақтық органдарының (бұдан әрi - "Комитет") бағынысындағы Әкiмшiлiк комиссияларының (бұдан әрi - "Комиссиялар") жұмысы мен баға жөнiндегi және монополияға қарсы саясаттың, тұтынушылардың заңды құқықтарының (бұдан әрi монополияға қарсы заңдардың) бұзылуы туралы iстердi қараудың тәртiбiн белгiлейдi және айқындалған заң бұзушылықтар, жүргiзiлген тексерулердiң нәтижелерi бойынша iс қарап, тиiстi шешiмдер қабылдаудың тәртiбi мен мерзiмiн реттейдi.
Комиссиялардың басты мiндетi - жоғарыда көрсетiлген санаттағы iстердiң дер кезiнде толық әрi объективтi қаралуын қамтамасыз ету.
2. Комиссиялар өз қызметiнде "бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы" Ереженi, Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-iнiң Кодексiн, басқа да заңдық және нормативтiк актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

Об утверждении Положения об административных комиссиях Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и его территориальных органов
Приказ Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике от 5 июня 1996 года N 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.08.1996 г. за N 185. Утратило силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 2 декабря 2004 года N 465
Извлечение из приказа Председателя Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий от 2 декабря 2004 года N 465
... ПРИКАЗЫВАЮ:
...
3. Приказ Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике от 5 июня 1996 года N 152 "Об утверждении Положения об административных комиссиях Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и его территориальных органов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 1996 года N 185).
...
_______________________________________________________
Примечание РЦПИ: см.  V991012_ Приказ Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 24 декабря 1999 года N 19-ОД "Об утверждении Положения об административной комиссии Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса и его территориальных органов".
В соответствии с Положением  P940999_ "О государственном комитете Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике", утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан N 999 от 6 сентября 1994 года, Кодексом Каз.ССР об административных правонарушениях:
приказываю
1. Утвердить Положение об административных комиссиях
Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и
антимонопольной политике и его территориальных органов (прилагается).
2. Территориальным комитетам создать административные комиссии
в соответствии с настоящим приказом.
3. Приказ от 28 октября 1994 года N 108 признать утратившим
силу.
Председатель
Положение
об административных комиссиях
Государственного комитета Республики
Казахстан по ценовой и антимонопольной
политике и его территориальных органов
1. Настоящее Положение устанавливает порядок работы административных комиссий (далее - "Комиссии") и рассмотрения дел о нарушениях ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей (далее - "антимонопольного законодательства"), подведомственных в соответствии с действующим законодательством Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и его территориальным органам (далее - "Комитет") и регламентирует порядок и сроки рассмотрения дел по выявленным нарушениям, результатам проведенных расследований и принятие соответствующих решений.
Главной задачей Комиссий является своевременное, полное и объективное рассмотрение дел вышеуказанной категории.
2. Комиссии в своей деятельности руководствуются Законом Республики Казахстан "О развитии конкуренции и ограничении монополистической деятельности", Положением "О Государственном комитете Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике", Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях, другими законодательными и иными нормативными актами, а также настоящим Положением.

3. Комиссиялар Комиссия төрағасы, Комиссия төрағасының
орынбасары, Комиссияның мүшелерi және Комиссияның жауапты хатшысы
құрамында құралып, iс-қимыл жасайды.
3.1. Комиссия төрағасы:
Комиссияның жұмысын басқарады, Комиссияға жүктелген
мiндеттердiң орындалуы үшiн жауап бередi;
Комиссияның мәжiлiстерiнде төрағалық етедi;
Қаралатын iстер бойынша Комиссияның хаттамаларына, қаулыларына
қол қояды.
3.2. Комиссия мүшелерi:
Комиссияның жұмысына қатысады және Комиссияға жүктелген
мiндеттердiң орындалуы үшiн жауап бередi;
қаралатын iстер бойынша Комиссияның қаулыларына қол қояды.
3.3. Комиссияның жауапты хатшысы:
Комиссияның жұмысына қатысады және Комиссияға жүктелген
мiндеттердiң орындалуы үшiн жауап бередi;
Комиссияның мәжiлiстерiнде қарау үшiн материалдар әзiрлейдi;
Комиссия мәжiлiсiн өткiзудiң ұйымдық мәселелерiн шешедi;
Комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасын жүргiзедi;
Комиссияның хаттамаларына, анықтамаларына және қаулыларына қол
қояды;
Iстi қарауға қатысушы адамдарға мәжiлiс өткiзiлетiн орны мен
оның уақытын хабарлайды;
Комиссияның iс қағаздарын жүргiзедi.
4. Комиссия 7-9 адамнан құралады.
4.1. Лауазым бойынша Комитет төрағасының құқықтық сұрақтарды қадағалайтын орынбасары, ал ол болмаған жағдайда - Комиссия төрағасының орынбасары Комиссия төрағасы болып табылады.
4.2. Өз жұмысының түрi бойынша Комитет қызметiнiң басты бағыттарының бiрiмен айналысушы Комитет қызметкерлерi Комиссияның мүшелерi бола алады.
4.3. Комиссияның жауапты хатшысы Комитеттiң заң бiлiмi бар қызметкерi болуы керек.
4.4. Комиссияның жеке құрамын Комитет төрағасы бекiтедi.
5. Аумақтық комитеттердiң комиссиялары осы Ережеде белгiленген тәртiппен 5-7 адамнан құралады.
6. Комитеттiң уәкiлдi қызметкерi әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-нiң Кодексiнiң талаптарына сәйкес жасаған әкiмшiлiк құқық бұзу туралы хаттама монополияға қарсы заңдардың бұзылуы жөнiнде iстердi қарау үшiн негiз болып табылады.
7. Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iстi қарауға әзiрлеу кезiнде Комиссияның жауапты хатшысы;
белгiлi бiр iстi қарау Комиссияның құзырына жата ма;
iстiң хаттамасы мен өзге материалдары дұрыс әзiрленген бе;
алдын ала реттеу үшiн шаралар қолданған ба;
қажеттi қосымша материалдар сұратылған ба;
жауапқа тартылушы, зәбiрленушi адамның немесе олардың заңды өкiлдерiнiң өтiнiштерi қанағаттандырылуға немесе қабылдамай тастауға жата ма;
iстi қарауға қатысушы адамдардың тiзiмiн, қаралу уақыты мен оның орнын - мiне, осы мәселелердi айқындайды.

3. Комиссии образуются и действуют в составе: Председателя
Комиссии, заместителя Председателя Комиссии, членов Комиссии и
ответственного секретаря Комиссии.
3.1. Председатель Комиссии:
- руководит работой Комиссии, несет ответственность за
выполнение возложенных на Комиссию задач:
- председательствует на заседаниях Комиссии;
- подписывает протоколы, постановления Комиссии по
рассматриваемым делам.
3.2. Члены Комиссии:
- участвуют в работе Комиссии и несут ответственность за
выполнение возложенных на Комиссию задач;
- подписывают постановления Комиссии по рассматриваемым делам.
3.3. Ответственный секретарь Комиссии:
- участвует в работе Комиссии и несет ответственность за
выполнение возложенных на Комиссию задач;
- осуществляет подготовку материалов к рассмотрению на
заседаниях Комиссии;
- решает организационные вопросы проведения заседания Комиссии;
- ведет протоколы заседания Комиссии;
- подписывает протоколы и постановления Комиссии;
- извещает лиц, участвующих в рассмотрении дела о месте и
времени проведения заседания;
- ведет делопроизводство Комиссии.
4. Комиссия формируется в составе 7-9 человек.
4.1. "Председателем Комиссии по должности является заместитель Председателя комитета, курирующий правовые вопросы, а в случае его отсутствия - заместитель Председателя Комиссии".
4.2. Членами Комиссии могут быть сотрудники Комитета, занимающиеся по роду своей работы одним из основных направлений деятельности Комитета.
4.3. Ответственным секретарем Комиссии должен быть работник Комитета, имеющий высшее юридическое образование.
4.4. Персональный состав Комиссии утверждается Председателем Комитета.
5. Комиссии территориальных Комитетов формируются в составе 5-7 человек в порядке, определенном настоящим Положением.
6. Основанием для рассмотрения дел о нарушениях антимонопольного законодательства является протокол об административном правонарушении, составленный уполномоченным работником Комитета в соответствии с требованиями Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях.
7. При подготовке к рассмотрению дела об административном нарушении антимонопольного законодательства ответственный секретарь Комиссии выясняет следующие вопросы:
- относится ли к компетенции Комиссии рассмотрение данного дела;
- правильно ли составлен протокол и другие материалы дела;
- принимались ли меры предварительного урегулирования;
- истребованы ли необходимые дополнительные материалы;
- подлежат ли удовлетворению или отклонению ходатайства лица, привлекаемого к ответственности, потерпевшего или их законных представителей;
- список лиц, участвующих в рассмотрении дела, время и место его рассмотрения.

8. Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iстер жауапқа тартылушы адамның қатысуымен қаралады.
Жауапқа тартылушы адамның қатысуынсыз iстi мына жағдайларда: iстiң қаралу уақыты мен орны туралы оған уақытша хабарланғаны жайында дерек болса және оның Комиссияның мәжiлiсiне келмеу себептерi туралы қолда мағлұмат болмаса не Комиссия келмеу себептерiн дәлелсiз деп таныса, қарауға болады.
9. Комиссия iстердi қажетiне қарай өткiзiлетiн мәжiлiстерде қарайды, бiрақ бұл әкiмшiлiк құқық бұзу туралы хаттама және iстiң басқа материалдары қолға тиген соң 15 күн мерзiмiнен кешiктiрiлмеуi тиiс.
10. Белгiлi бiр жағдайлар анықталғанша iстiң шын мәнiсiнде
қаралуы мүмкiн болмаған жағдайда Комиссия iстiң қаралуын тоқтата
тұруы мүмкiн.
Iстiң қаралуын тоқтата тұру туралы қаулы (үлгiсi қоса берiлiп
отыр) шығарылып, оған Комиссияның мәжiлiсiне қатысушы барлық
мүшелерi қол қояды.
11. Iстi қарау оны қарайтын Комиссияның құрамын жариялаудан
басталады, сонан соң мәжiлiсте төрағалық етушi қандай iс қаралуға
жататынын, әкiмшiлiк жауапкершiлiкке кiм тартылатынын
хабарландырады, iске қатысушы адамдарға олардың құқықтары мен
мiндеттерiн түсiндiредi.
Бұдан кейiн iстi қарау төмендегiдей тәртiппен басталады:
әкiмшiлiк құқық бұзу туралы хаттама жарияланады;
iске қатысушы адамдардың өтiнiштерi мәлiмделедi және
жарияланады;
жауапкершiлiкке тартылушы адамның түсiнiктемелерi тыңдалады;
куәлердiң жауаптары тыңдалады;
iстi қарауға қатысушы басқа адамдар тыңдалады;
дәлелдер зерделiнедi;
iске прокурор қатысса, оның тұжырымы тыңдалады;
iс бойынша қаулы шығарылады.
12. Комиссия баға жөнiндегi және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың заңды құқықтарының әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iс қаралған кезде:
баға жөнiндегi және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың құқықтарының әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы орын алды ма;
жауапкершiлiкке тартылушы адам осындай құқық бұзу орын алғаны үшiн кiнәлi ме және ол әкiмшiлiк тұрғыдан жауапкершiлiкке жата ма;
белгiлi бiр әкiмшiлiк құқық бұзу үшiн жауапкершiлiктi жеңiлдететiн немесе ауырлататын жағдайлар бар ма;
белгiлi бiр әкiмшiлiк құқық бұзу мүлiктiк зиян келтiрдi ме - мiне, осыларды айқындап алуға мiндеттi.
Сол сияқты Комиссия iстiң дұрыс шешiлуi үшiн маңызы бар басқа да жағдаяттарды айқындауға мiндеттi.
13. Кез келген нақты деректер, солардың негiзiнде Комитет тараптардың немесе қарсылықтарын дәлелдейтiн жағдаяттардың бар-жоғын анықтайды, сондай-ақ iстiң дұрыс қаралуы үшiн маңызы бар басқа да фактiлер баға жөнiндегi және монополияға қарсы саясаттың, тұтынушылардың заңды құқықтарының әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iс қарау бойынша айғақтама болып табылады.
Айғақтамалар жазбаша түрде де, сол сияқты, көру-тыңдау және өзге материалдарды, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарларын, тараптар өкiлдерiнiң түсiнiктемелерiн, сондай-ақ сарапшылар мен құзырлы органдардың тұжырымдарын қоса алғанда, заттай түрде де болуы мүмкiн.
Актiлер, хаттар, түсiнiктемелер, мағлұматтар және iстiң дұрыс
қаралуы үшiн маңызды жағдаяттары бар басқа да жазбаша материалдар,
жазбаша айғақтамалар болып табылады.
Iс үшiн маңызы бар айғақтамалар ғана қарауға қабылданады.

8. Дела об административных нарушениях антимонопольного законодательства рассматриваются в присутствии лица, привлекаемого к ответственности.
В отсутствии лица, привлекаемого к ответственности, дело может быть рассмотрено в случае, когда имеются данные о его своевременном извещении о месте и времени рассмотрении дела и отсутствуют сведения о причине его неявки на заседание Комиссии либо если Комиссия признает причины неявки неуважительными.
9. Комиссия рассматривает дела на заседаниях, проводимых по мере надобности, но не позднее 15-ти дневного срока со дня получения протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
10. В случае, когда до наступления определенных обстоятельств, рассмотрение дела по существу невозможно, производство по делу может быть Комиссией приостановлено.
О приостановлении производства по делу выносится постановление
(образец прилагается), которое подписывается всеми членами Комиссии,
участвующими в заседании.
11. Рассмотрение дела начинается с объявления состава Комиссии,
рассматривающей дело, после чего председательствующий на заседании
сообщает, какое дело подлежит рассмотрению, кто привлекается к
административной ответственности, разъясняет лицам, участвующим в
деле, их права и обязанности.
После этого рассмотрение дела начинается в следующем порядке:
- оглашается протокол об административном правонарушении;
- заявляются и оглашаются ходатайства лиц, участвующих в деле;
- заслушиваются объяснения лица, привлекаемого к
ответственности;
- заслушиваются показания свидетелей;
- заслушиваются другие лица, участвующие в рассмотрении дела;
- исследуются доказательства;
- в случае участия в деле прокурора заслушивается его
заключение;
- выносится постановление по делу.
12. Комиссия при рассмотрении дела об административном нарушении ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей обязана выяснить:
- было ли совершено административное правонарушение ценового и антимонопольного законодательства законных прав потребителей;
- виновно ли привлекаемое к ответственности лицо в совершении данного правонарушения и подлежит ли оно административной ответственности;
- имеются ли обстоятельства, смягчающие или отягчающие ответственность за данное административное правонарушение;
- причинен ли данным административным правонарушением имущественный ущерб.
Комиссия обязана выяснить также другие обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
13. Доказательствами по рассматриваемому делу об административном нарушении ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей являются любые фактические данные, на основе которых Комитет устанавливает наличие или отсутствие обстоятельств, обосновывающих требования или возражения сторон, а также иные факты, имеющие значение для правильного рассмотрения дела.
Доказательства могут быть как письменными, так и вещественными, включая видео-, аудио- и иные материалы, сообщения в средствах массовой информации, объяснения представителей сторон, а также заключения экспертов и компетентных органов.
Письменными доказательствами являются акты, письма, объяснения, сведения и иные письменные материалы, содержащие данные об обстоятельствах, имеющих значение для правильного рассмотрения дела.
К рассмотрению принимаются только те доказательства, которые
имеют значение для дела.

14. Арнайы бiлiмдi талап ететiн iстi қарау кезiнде туындайтын
мәселелерге түсiнiк беру үшiн Комиссия сараптама тағайындайды.
Сарапшының тұжырымы Комиссияға жазбаша түрде тапсырылады,
тараптарға көшiрмелер берiлуi мүмкiн.
15. Комиссия монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан
бұзылуы туралы iс қараған кезде хаттама (үлгiсi қоса берiлiп отыр)
жүргiзiлiп, онда:
мәжiлiстiң уақыты мен орны;
iс қараушы органның атауы мен құрамы;
қаралатын iстiң мазмұны;
iстi қарауға қатысушы адамдар туралы мағлұматтар, олардың
өтiнiштерi;
iстi қарау кезiнде зерттелген құжаттар мен заттай айғақтамалар;
қабылданған қаулыны жариялау туралы мағлұматтар және оған шағым
берудiң тәртiбi мен мерзiмiнiң түсiнiктемелерi көрсетiледi.
Хаттамаға мәжiлiсте төрағалық етушi мен Комиссияның хатшысы қол
қояды.
16. Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы
туралы iстi қарап, Комиссия iс бойынша қаулы (үлгiсi қоса берiлiп
отыр) шығарады.
Қаулыда:
қаулы шығарған Комиссияның атауы;
iстiң қаралған күнi, айы, жылы;
iс қаралушы адам туралы мағлұматтар;
iс қарау барысында анықталған жағдаяттардың мазмұндамасы;
белгiлi бiр әкiмшiлiк құқық бұзу үшiн жауапкершiлiктi көздейтiн
нормативтiк актiнiң нұсқамасы;
iс бойынша қабылданған шешiм;
қаулыға шағым берудiң тәртiбi мен мерзiмi көрсетiлуi тиiс.
Қаулы iстi қарауға қатысушы Комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк
дауысымен қабылданылады.
Iстi қарауға қатысқан Комиссия мүшелерiнiң барлығы қаулыға қол
қояды.
17. Баға жөнiндегi және монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың заңды құқықтарының әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iстi қарап, Комиссия төмендегi әкiмшiлiк жазалардың бiрiн қолдана алады:
қолданымдағы заңдарға сәйкес айыппұл салу құқығы Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне берiлген жағдайда айыппұл салады;
белгiлi бiр iс-әрекеттер жасау (немесе оларды жасауда бас тарту) туралы нұсқамамен не онысыз монополияға қарсы заңдардың бұзылуына жол бермеу туралы ескерту жариялайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-i Кодексiнiң 240, 241 баптарында көзделген жағдайларда iстiң қаралуын тоқтату туралы қаулы шығарылады.
18. Қаулы iстi қарау аяқталысымен дереу жарияланады.
Қаулының көшiрмесi өзi туралы қаулы шығарылған адамның қолына үш күн iшiнде табыс етiледi не оған жiберiледi.
Қаулының көшiрмесiн тиiстi адам қол қойып өзi алады немесе ол Комитет хатшылығы арқылы тiркелу жолымен жөнелтiледi.

14. Для разъяснения возникающих при рассмотрении дела вопросов,
требующих специальных знаний, Комиссия назначает экспертизу.
Заключение эксперта представляется Комиссии в письменном виде,
сторонам могут быть выданы копии.
15. При рассмотрении Комиссией дела об административном
нарушении антимонопольного законодательства, ведется протокол
(образец прилагается) в котором указывается:
- дата и место заседания;
- наименование и состав органа, рассматривающего дело;
- содержание рассматриваемого дела;
- сведения лиц, участвующих в рассмотрении дела, их ходатайства;
- документы и вещественные доказательства, исследованные при
рассмотрении дела;
- сведения об объявлении принятого Постановления и разъяснение
порядка и сроков его обжалования.
Протокол подписывается председательствующим в заседании и
секретарем комиссии.
16. Рассмотрев дело об административном нарушении
антимонопольного законодательства, Комиссия выносит Постановление
(образец прилагается) по делу.
Постановление должно содержать:
- наименование Комиссии, вынесшей Постановление;
- дату рассмотрения дела;
- сведения о лице, в отношении которого рассматривается дело;
- изложение обстоятельств, установленных при рассмотрении дела;
- указание на нормативный акт, предусматривающий ответственность за данное административное нарушение;
- принятое по делу решение;
- порядок и срок обжалования Постановления.
Постановление принимается простым большинством голосов членов Комиссии, участвующих в рассмотрении дела.
Постановление подписывается всеми членами Комиссии, участвовавшими в рассмотрении дела.
17. Рассмотрев дело об административном нарушении ценового и антимонопольного законодательства, законных прав потребителей, Комиссия может применять одно из следующих административных взысканий:
- накладывать штрафы в случаях, когда в соответствии с действующим законодательством право наложения штрафов предоставлено Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике;
- объявлять предупреждение о недопустимости нарушения антимонопольного законодательства с предписанием совершить определенные действия (или воздержаться от их совершения) либо без такового.
Постановление о прекращении дела производством выносится в случаях, предусмотренных статьями 240, 241 Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях.
18. Постановление объявляется немедленно по окончании рассмотрения дела.
Копия Постановления в течение трех дней вручается или высылается лицу, в отношении которого оно вынесено.
Копия Постановления вручается под расписку или высылается в регистрационном порядке через канцелярию комитета.

19. Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iс бойынша сот арқылы шағым беру мен қарсылық бiлдiру Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-нiң Кодексiне сәйкес жүзеге асырылды.
Монополияға қарсы заңдардың бұзылуы туралы iстер бойынша аумақтық Комитеттердiң Комиссияларының қаулы Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы мемлекеттiк комитетiнiң Комиссиясына, ал бұл Комиссияның шешiмдерiне - Комитет Төрағасына шағым беруге болады.
20. Монополиға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы туралы iс бойынша Комиссияның қаулысын мемлекеттiк, қоғамдық органдар, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, лауазымды адамдар мен азаматтар орындауға мiндеттi.
21. Қаулы ол шығарылған сәттен бастап орындауға жатады.
Қаулыға шағым берiлген немесе қарсылық бiлдiрiлген жағдайда шағым немесе қарсылық қанағаттандырылмай қалған соң қаулы орындалуға жатады.
22. Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы
туралы iс бойынша Комиссия қаулысының орындалуы әкiмшiлiк жазалар
(үлгiсi қоса берiлiп отыр) белгiлеу туралы қаулыны орындау үшiн
Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-нiң Кодексiнде көзделген
тәртiппен жүзеге асырылады.
23. Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк тұрғыдан бұзылуы
туралы iс бойынша қаулының орындалуына осы қаулыны шығарған Комиссия
бақылау жасайды.
24. Комиссияны материалдық-техникалық қамтамасыз ету iсiн
Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның аумақтық органдары жүзеге
асырады.
25. Комиссия өз жұмысында Қазақстан Республикасының Баға және
монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен оның
аумақтық органдарының бланктерiн, мөртаңбалары мен мөрлерiн
пайдаланады.
МОНОПОЛИЯҒА ҚАРСЫ ЗАҢДАРДЫҢ ӘКIМШIЛIК ТҰРҒЫДАН
БҰЗЫЛУЫ ТУРАЛЫ N_____IС
Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы
мемлекеттiк комитетiнiң (монополияға аумақтық
комитетiнiң) Әкiмшiлiк комиссиясы мәжiлiсiнiң
хаттамасы
199__ " " ____________                      Алматы қаласы
Комиссия:_____________________________________________________
бар Комиссия мүшелерiнiң құрамында:
___________________________________________________________________
қаралатын iстiң мазмұны
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
фактiсi бойынша iс қарады.
Iстi қарауға қатысушылар:
жауапқа тартылушы адам________________________________________
тегi, аты-жөнi
Сарапшылар____________________________________________________
(тегi, аты-жөнi)
___________________________________________________________________
басқа адамдар (зәбiр шегушi, заңды өкiл, қорғаушы)
аудармашы, прокурор________________________________________________
___________________________________________________________________
Iстi қарауға қатысушы адамдардың өтiнiшi:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өтiнiштердi қараудың нәтижелерi_______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Iстi қарауға қатысушы адамдардың түсiнiктемелерi, жауаптары,
тұжырымдары мен сөйлеген сөздерi___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Iстi қарау барысында зерттелген құжаттар мен заттай айғақтамалар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Iстi қарау аяқталысымен Комиссия қаулы қабылдап, ол
жарияланады. Сол сияқты қаулыға шағым берудiң тәртiбi мен мерзiмi
түсiндiрiлдi.
Мәжiлiс төрағасы:
Мәжiлiс хатшысы:
Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк
тұрғыдан бұзылуы туралы N____iс
Монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк
тұрғыдан бұзылуы туралы iс бойынша
ҚАУЛЫ
199__жылғы " "__________                      Алматы қаласы
Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат
жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Әкiмшiлiк комиссиясы Әкiмшiлiк
құқық бұзу туралы Қазақ КСР-i Кодексiнiң 269-279 баптарының
негiзiнде ашық мәжiлiсте монополияға қарсы заңдардың әкiмшiлiк
тұрғыдан бұзылуы туралы N____ iстi қарап, былай деп белгiледi.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жауапқа тартылушы адамның тегi, аты-жөнi)
Тұрғылықты орны____________________________________________________
Жұмыс орны мен лауазымы____________________________________________
199__жылғы " " _________   ________________________________________
iстi қарау барысында анықталған
___________________________________________________________________
(жағдаяттардың мазмұндамасы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
сөйтiп ол Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-i Кодексiнiң 193-3
бабын бұзды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жоғарыда баяндалғанның негiзiнде, Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы
Қазақ КСР-i Кодексiнiң 21, 24, 32, 193-3 баптарын басшылыққа алып,
комиссия Қаулы етедi
___________________________________________________________________
(құқық бұзушының тегi, аты-жөнi)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
түрiнде әкiмшiлiк жаза белгiленсiн.
Бұл қаулыға ол шығарылған күннен бастап 10 күн iшiнде
___________________________________________________________________
(органның атауы)
шағым беруге болады.
Комиссия төрағасы
Комиссия төрағасының орынбасары
Комиссия мүшелерi
Комиссия хатшысы
_________________________
_________________________
_________________________
Бiрiншi басшысына
N____       Шақыру қағазы
199__жылғы " "__________ "_____________" сағатта Қазақстан
Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң Монополияға қарсы заңдардың бұзылуы туралы
iстердi қарайтын әкiмшiлiк комиссиясының мәжiлiсiне шақырыласыз
(құқық бұзушы ретiнде).
Мiндеттi түрде келу керек.

19. Обжалование и опротестование Постановления по делу об административном нарушении антимонопольного законодательства в судебном порядке осуществляется в соответствии с Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях.
Постановления Комиссии территориальных Комитетов по делам о нарушениях антимонопольного законодательства могут быть обжалованы в Комиссию Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, а решения последней - Председателю Комитета.
20. Постановление Комиссии по делу об административном нарушении антимонопольного законодательства обязательно для исполнения государственными, общественными органами, хозяйствующими субъектами, должностными лицами и гражданами.
21. Постановление подлежит исполнению с момента его вынесения.
При обжаловании или опротестовании Постановления оно подлежит исполнению после оставления жалобы или протеста без удовлетворения.
22. Исполнение Постановления Комиссии по делу об административном нарушении антимонопольного законодательства, осуществляется в порядке, предусмотренном Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях для исполнения Постановления о наложении административных взысканий (образец прилагается).
23. Контроль за исполнением Постановления по делу об
административном нарушении антимонопольного законодательства
осуществляется Комиссией, вынесшей данное постановление.
24. Материально-техническое обеспечение деятельности Комиссии
осуществляет Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой
и антимонопольной политике и его территориальные органы.
25. Комиссии пользуются в своей работе бланками, штампами и
печатями Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и
антимонопольной политике и его территориальных органов.
Расписка в получении копии
Постановления Комиссии
Копию Постановления от "___"______199__г. по делу
N____получил(а)__________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
"____"___________199__г.
Копия Постановления выслана______________________
_________________________________________________
(адресат)
по почте "____"__________199__г., квитанция N____
Дело об административном нарушении
антимонопольного законодательства
N ______
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
по делу об административном
нарушении антимонопольного законодательства
"___"_____199__г.                          г. Алматы
Административная комиссия Государственного комитета Республики
Казахстан по ценовой и антимонопольной политике на основании ст.ст.
269-279 Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях на
открытом заседании рассмотрела дело об административном нарушении
антимонопольного законодательства N____ и установила, что
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. лица, привлекаемого к ответственности)
место жительства___________________________________________________
место работы и должность___________________________________________
"___"______199__г._________________________________________________
(изложение обстоятельств, установленных
___________________________________________________________________
при рассмотрении дела)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
чем нарушил ст. 193-3 Кодекса Казахской ССР об административных
правонарушениях
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
На основании вышеизложенного, руководствуясь ст.ст. 21,24,32,
193-3 Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях,
Комиссия постановляет:
наложить на___________________________________________________
(Ф.И.О. правонарушителя)
административное взыскание в виде__________________________________
___________________________________________________________________
Настоящее постановление может быть обжаловано в течение 10 дней
со дня его вынесения в ____________________________________________
(наименование органа)
___________________________________________________________________
решение которого является окончательным.
Председатель Комиссии
Заместитель Председателя
Комиссии
Члены Комиссии:
Секретарь Комиссии
Дело об административном нарушении
антимонопольного законодательства
N ______
ПРОТОКОЛ
заседания административной комиссии
Государственного комитета Республики Казахстан
по ценовой и антимонопольной политике
(территориального антимонопольного комитета)
от "___"____199__г.                                г. Алматы
Комиссия в составе:
Членов Комиссии:
рассмотрела дело по факту____________________________________________
(содержание рассматриваемого дела)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В рассмотрении дела участвуют:
привлекаемое к ответственности лицо___________________________
(Ф.И.О., должность)
___________________________________________________________________
Эксперты______________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
___________________________________________________________________
другие лица (потерпевший, законный представитель, адвокат,
переводчик, прокурор)______________________________________________
Ходатайство лиц, участвующих в рассмотрении дела:_____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Результаты рассмотрения ходатайств:___________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Объяснения, показания, выводы и выступления лиц, участвующих в
рассмотрении дела__________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Документы и вещественные доказательства, исследованные при
рассмотрении дела:_________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
По окончании рассмотрения дела Комиссия приняла постановление,
которое объявлено. Разъяснены также порядок и сроки обжалования
постановления.
Председатель заседания:
Секретарь заседания:
Первому руководителю
____________________
____________________
____________________
П О В Е С Т К А  N______
"___"______199__г. в ____часов приглашаетесь на заседание
административной комиссии по рассмотрению дел о нарушении
антимонопольного законодательства Государственного комитета
Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике в
качестве правонарушителя.
Явка строго обязательна.

Мекен-жай: Алматы қаласы, Наурызбай батыр көшесi, 65/69-үй.
N____ кабинет, тел. 692002
Комиссия хатшысы
------------------------------------------------------------------
N____ Шақыру қағаздың түбiршегi
199__жылғы " "_______________     "____" сағатта табыс етiлдi.
Алдым:_____________________________________________________________
тегi, аты-жөнi, лауазымы, қолы
____________________________________________________шақыру қағазынан
(бас тартқан адамның тегi аты-жөнi)
алудан бас тартуына байланысты шақыру қағазы 199___ жылғы " " почта
арқылы арнайы хатпен, хабар беру жолымен жөнелтiлдi. (керексiзi
сызылып тасталсын)
Почта түбiртегiнiң N_____________
199__жылғы " " __________________
Комиссия қаулысының көшiрмесiн алу туралы қолхат
N_____ iс бойынша 199__ жылғы " "  _________________
Қаулының көшiрмесiн алдым.
___________________________________________________________________
(тегi, аты-жөнi, қолы)
199__жылғы "  "________________
Қаулының көшiрмесi
___________________________________________________________________
(алушы адам)
199__ жылғы " " ____________почта арқылы жiберiлдi,
түбiртек N_____
N_____ ХАТТАМА
МОНОПОЛИЯҒА ҚАРСЫ ЗАҢНЫҢ БҰЗЫЛУЫ ТУРАЛЫ
199__жылғы " "__________                      Алматы қаласы
Мен.__________________________________________________________
(хаттама жасаған Комитет қызметкерiнiң тегi,
___________________________________________________________________
аты-жөнi)
Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы Қазақ КСР-i Кодексiнiң 248, 248-1,
261-баптарына сәйкес
___________________________________________________________________
(заң бұзушының тегi, аты-жөнi)
___________________________________________________________________
(заң бұзушылықтың мазмұны, оның жасалған орны мен уақыты)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
туралы осы хаттаманы жасадым.
___________________________________________________iс-әрекеттерiнде
(заң бұзушының тегi, аты-жөнi)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заңдарға, қаулыларға сiлтеме)
бабында көзделгендей құқық бұзушылық нышандары бар.
___________________________________________________________________
(заң бұзушы туралы мағлұматтар)
жасаған монополияға қарсы заңдардың бұзылуын ______________________
___________________________________________________________________
қоса берiлiп отырған материалдар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
айғақтайды.
Қазақстан Республикасының
Хаттама жасалды:________             Баға және монополияға
қолы                                 қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi
қызметкерiнiң тегi,
аты-жөнi
Құқық бұзушы:_________               Құқық бұзушының тегi,
қолы                  аты-жөнi
Куәлар:                              Куәлардың тегi, аты-жөнi
_______________________
_______________________
_______________________
Зәбiр шегушiлер:                     Зәбiр шегушiлердiң тегi,
_______________________              аты-жөнi
_______________________
Хаттама екi дана болып жасалды, бiр данасы құқық бұзушыға табыс
етiлдi.

Адрес: г. Алматы, ул. Наурызбай батыра 65/69, кабинет N
тел. 692002
Секретарь комиссии
___________________________________________________________________
КОРЕШОК К ПОВЕСТКЕ  N___
Вручено "___"___199___г. в______________часов
Получил:_____________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
В связи с отказом в получении повестки________________________
_____________________________________, повестка направлена по
(Ф.И.О., должность отказавшегося лица)
почте "___"_199__г. заказным письмом, с уведомлением
(ненужное зачеркнуть).
Почтовая квитанция N___________________
от "___"______199___г.
ПРОТОКОЛ  N___
о нарушении антимонопольного законодательства
"___"___199__г.                            г. Алматы
Я,____________________________________________________________
(Ф.И.О. сотрудника Комитета, составившего протокол)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
в соответствии со статьями 248, 248-1, 261 Кодекса Казахской ССР об
административных правонарушениях составил(а) настоящий протокол о
том, что____________________________________________________________
(Ф.И.О. нарушителя
___________________________________________________________________
содержание совершенного нарушения, место, время его
___________________________________________________________________
совершения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В действиях___________________________________________________
(Ф.И.О. нарушителя)
Признаки правонарушения, предусмотренные ст.__________________
(ссылка на
___________________________________________________________________
законы, постановления)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Нарушения антимонопольного законодательства, совершенное
___________________________________________________________________
(данные нарушителя)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
подтверждаются прилагаемыми материалами:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Протокол                   Ф.И.О._____________________________
составил:________          сотрудника Государственного
подпись          комитета по ценовой и
антимонопольной политике
Республики Казахстан
Правонарушитель:           Ф.И.О. нарушителя
_________
подпись
Свидетели:                 Ф.И.О. свидетелей
_________
_________
_________
Потерпевшие:               Ф.И.О. потерпевших
_________
_________
_________
Протокол составлен в двух экземплярах, один экземпляр вручен
нарушителю.