В связи с введением в действие настоящих Основных положений утрачивают силу "Основные положения по определению стоимости строительства предприятий, зданий и сооружений, составлению сводных сметных расчетов и договорных цен в связи с введением национальной валюты "тенге", разработанные Минстроем Республики Казахстан от 2 марта 1994 г. N АК-5-1-431.
I. Общие положения по определению
стоимости строительства
1. Настоящие Основные положения предназначены для обеспечения методологического единства при определении сметной стоимости строительства и формирования договорных цен на строительную продукцию предприятиями и организациями независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности для применения на территории Республики Казахстан.
2. Сметная документация составляется в установленном порядке (СНиП А.2.2.-1-96) с учетом дополнительных требований, удовлетворяющих рыночным отношениям.
При этом стадийность проектирования, состав и содержание проектно-сметной и предпроектной документации, сроки ее разработки определяются подрядчиками и заказчиками с участием проектных и других организаций, имеющих право на ведение проектно-изыскательской деятельности, и отражаются в договоре на разработку этой документации.
3. Стоимость строительства новых, реконструкции, расширения и технического перевооружения действующих предприятий, зданий и сооружений - это сумма денежных средств, требующихся для его осуществления. Она определяется в составе предпроектных проработок (ТЭО строительства).
Сметная стоимость строительства предприятий, зданий и сооружений - это сумма денежных средств, необходимых для его осуществления в соответствии с проектными материалами.
Сметная стоимость строительства является основой для определения размера капитальных вложений, финансирования строительства, формирования договорных цен на строительную продукцию, расчетов за выполненные подрядных (строительно-монтажных) работы, оплаты расходов по приобретению оборудования и доставке его на стройки, а также возмещения других затрат за счет средств, предусмотренных сводным сметным расчетом.
На основе сметной документации осуществляются также учет и отчетность, хозяйственный расчет и оценка деятельности строительно-монтажных организаций и заказчиков. Исходя из сметной стоимости определяется в установленном порядке балансовая стоимость вводимых в действие основных фондов по построенным предприятиям, зданиям и сооружениям.

Негiзгi Ереженiң iске асыруға байланысты Қазақстан Республикасы Құрылыс министрлiгiнiң 1994 ж. 2 наурыз күнгi /N АК-5-1-431/ номерлi әзiрлеп, қазiр қолдануда жүрген "Республикада ұлттық валюта "теңгенi" енгiзуге байланысты кәсiпорындарды, үйлердi және ғимараттарды тұрғызғанда, оның бағасын /құнын/ анықтауда, жинақталған сметалық есеп-қисаптарды және келiсiмдiк бағаны жасаудағы негiзгi Ереже күшiн жояды. ____________________________________
х Қазақстан Республикасында шетелдiк фирмалардың қатысуымен салатын құрылыстардың құнын /бағасын/ айқындаудың ерекшелiктерi "Қазақстан Республикасында шетелдiк фирмалардың /инвесторлардың/ қатысуымен құрылыстың құнын /бағасын/ айқындаудың тәртiбi" деген Ережеде айқындалады.
I. Құрылыс бағасын айқындаудың негiзгi
Ережелерi
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумақтарында меншiктiк және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан кәсiпорында және ұйымдарда құрылыстың сметалық бағасын айқындауда және құрылыс өнiмдерiне келiсiмдiлiк баға қойған кездегi әдiстемелiк құжат болып табылады.
2. Сметалық құжат рыноктық қатынастарды ескере отырып, белгiлi бiр тәртiпке сай /ҚНмЕ А.2.2-1-96/ қосымша шарттарды ескере отырып жасалынады.
Жобалаудың сатысы, жобалау сметалық және жоба жасау алдындағы құжаттарда мердiгерлiк және тапсырыс жасаушылар жобалап iздестiру жұмысын жүргiзуге құқығы бар жобалаушы және басқа да ұйымдармен қатыса отырып, оның мерзiмi құжаттарда айқындалып, жалгерлiк шартта көрсетiлуi тиiс.
3. Жаңадан салынып, қайта құратын, кеңiтетiн және техникалық жағынан қайта жарақтандыратын мекемелер, үйлер мен ғимараттарды салғандағы бағасы - оны жүзеге асырудағы кететiн ақшалай қаржы болып табылады. Ол жоба алдындағы жасалған пысықтау құрамына енiп, айқындалады.
Құрылыстың сметалық бағасына кәсiпорынды, үйлер мен ғимараттарды салған кездегi жұмсалатын ақшалай қаржылар, ол жоспарлау материалдарына сәйкес жүзеге асыру үшiн қажеттi:
Құрылыстың сметалық құны - күрделi қаржының көлемiн белгiлеу, құрылысты қаржыландыру, құрылыс өнiмдерiне келiсiм шарттық бағаны айқындау, құрылыс-монтаж жұмысын орындағанда мердiгерлiк жұмысқа есеп-қисап жүргiзу, құрал-жабдықтарды сатып алып, оны құрылыс басына жеткiзгендегi шыққан шығынды төлеу, сол жиынтық сметалық есеп-шотқа көрсетiлген басқа да шығындарды өтеуге байланысты құралады.
Сметалық құжаттардың негiзiне есеп жүргiзу мен есеп беру, шаруашылық есеп және құрылыс-монтаж ұйымдардың және мердiгерлердiң қызметiне баға берiледi. Сметалық баға арқылы салынған кәсiпорынның, үй мен ғимараттардың негiзгi қорының iске асуындағы баланстық бағасы айқындалып, белгiленген тәртiпке сәйкес айқындалады.

4. Основанием для определения сметной стоимости строительства служат:
проект и рабочая документация (РД), включая чертежи, ведомости объемов строительных работ, спецификации и ведомости на оборудование, основные решения по организации и очередности строительства, а также пояснительные записки к проектным материалам;
действующие сметные нормативы, а также отпускные цены на оборудование, мебель и инвентарь;
отдельные, относящиеся к соответствующей стройке, решения центральных и других органов государственного управления.
5. Сметная стоимость строительства в соответствии с технологической структурой капитальных вложений и порядком осуществления деятельности строительно-монтажных организаций подразделяется по следующим элементам:
строительные работы;
работы по монтажу оборудования (монтажные работы);
затраты на приобретение (изготовление) оборудования, мебели и инвентаря;
прочие затраты.
6. Для определения сметной стоимости строительства проектируемых предприятий, зданий и сооружений или их очередей составляется сметная документация, состоящая из локальных смет, локальных сметных рассчетов, объектных смет, объектных сметных расходов, сметных расчетов на отдельные виды затрат, сводных сметных расчетов стоимости строительства, сводок затрат и др., формы которых приведены в приложении N 1 (формы 1-7).
Локальные сметы являются первичными сметными документами и составляются на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам на основе объемов, определившихся при разработке рабочей документации (РД) или рабочих чертежей.
Локальные сметные расчеты составляются также на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или на общеплощадочные работы в тех случаях, когда объемы работ и размеры затрат окончательно не определились и подлежат уточнению, как правило, на основании РД.
Объектные сметы объединяют в своем составе на объект в целом данные из локальных смет и являются сметными документами, на основе которых формируются договорные цены на строительную продукцию.
Объектные сметные расчеты объединяют в своем составе на объект в целом данные из локальных сметных расчетов локальных смет и подлежат уточнению на основе РД.
Сметные расчеты на отдельные виды затрат составляются в случаях, когда требуется определить размер (лимит) средств, необходимых для возмещения тех затрат, которые не учтены сметными нормативами (например, компенсации в связи с изъятием земель под застройку; расходы, связанные с применением льгот и доплат, установленных правительственными решениями, и т.п.).
Сводные сметные расчеты стоимости строительства предприятий, зданий и сооружений (или их очередей) составляются на основе объектных сметных расчетов, объектных смет и сметных расчетов на отдельные виды затрат.
Сводка затрат - это сметный документ, определяющий стоимость строительства предприятий, зданий и сооружений или их очередей в случаях, когда наряду с объектами производственного назначения составляется проектно-сметная документация на объекты жилищно-гражданского и другого назначения.
Одновременно со сметной документацией по желанию пользователя в составе проекта и рабочей документации (РД) могут разрабатываться ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс и ведомость сметной стоимости объектов и работ по охране окружающей среды.

4. Құрылыстың сметалық бағасын айқындаудың негiзi:
- жобалау мен жұмыс құжаттарына /РД/, бұған сызу жұмыстары қосылады, құрылыс жұмысының көлемiнiң ведомостiсi, құрал-жабдықтардың спецификациясы мен ведомостiсi, құрылысты жүргiзiп ұйымдастыру мен тұрғызу кезегiнiң негiзгi шешiмдерiне, сол секiлдi жобалық материалдарға түсiнiктемелiк жазбаға;
- қолданылып жүрген сметалық нормативке, сол сияқты құрал-жабдықтарды, жиhаз бен жабдықтарды сатар кездегi бағаға;
- бұл құрылысқа сәйкес орталық және басқа да мемлекеттiк басқарма органдарының шешiмдерiне.
5. Құрылыстың сметалық құны күрделi қаражат жұмсаудың технологиялық құрылымына сәйкес және құрылыс-монтаж ұйымының қызметiн жүргiзу тәртiбi төмендегiдей элементке байланысты:
- құрылыс жұмыстарын жүргiзу;
- жабдықтарды монтаждауға байланысты жұмыстар /монтаждау жұмыстар/;
- құрал-жабдықтарды, жиhаздарды және құрал-саймандарды сатып алуға /немесе әзiрлеуге/ кеткен шығындар;
- басқа да әртүрлi бағыттағы шығындар;
6. Жобаланған кәсiпорынның, үйлер мен ғимараттардың және оның кезегiн салу құрылысын жүргiзу үшiн сметалық құжаттар әзiрленедi, ал жергiлiктi сметадан тұратын, жергiлiктi сметалық есеп-айырысу, объектiнiң сметасы, объектiнiң сметалық есеп-қисабы, жеке бiр шығынның есеп-айырысуы, құрылыс құнының жиынтық сметалық есеп-қисабы, шығынның мәлiметi т.б. N 1 қосымшадағы /I-7/ нысанда көрсетiлген.
Жергiлiктi сметалар - ол сметалық құжаттардың бастапқысы болып табылады және ол әрбiр жұмыстың түрлерiне, әрбiр ғимараттар мен үйлерге кеткен шығындарға немесе жұмысшы құжаттары /РД/ және жұмысшы сызбаларында айқындалған, жалпы барша алаң жұмыс көлемiне жасалынады.
Жұмыс көлемi егер де айқындалмаса және кететiн көлем шығыны нақтылы анықталмай жұмысшы құжаттарына /РД/ анықтау қажет болған жағдайда әрбiр жеке циклдарға және құрылыс пен тұрғын үйлерге кететiн шығындардың жұмыстарына және бүкiл алаңдағы жұмыстар көлемiне арналып жергiліктi сметалық есептесу жасалынады.
Объектiнiң сметасы - жергiлiктi сметаның мәлiметтерiн өз құрамына бiрiктiредi, соның нәтижесiнде құрылыс өнiмдерiнiң келiсiмдiк бағасы қалыптасады.
Объектiнiң - сметалық есептесуi өз құрамына жергiлiктi сметалық есеп-айырысудың мәлiметтерiн және жұмысшы құжаттарына /РД/ сәйкес айқындалып нақтыланатын жергiлiктi сметаларды бiрiктiредi.
Егер де сметалық нормативте /мысалы: құрылыс салатын жердi алуға байланысты өтем /компенсация/ төлеген жағдайда, Үкiмет шешiмiне сәйкес жеңiлдiк жасалса, немесе қосымша еңбек ақыға ақша төлеп қаржы жұмсалса жұмсалатын /лимиттi/ қаражаттың көлемiн айқындауды және жұмсалатын шығынды өтеудi қажет еткенде кейбiр құрылыс түрлерiне кететiн шығындарға сметалық есептесу жасалынады.
Объектiнiң сметалық есеп-қисаптың, объектiнiң сметасы және сметалық әрбiр шығындардың жеке бiр түрлерiне жасалған сметалық есептесу негiзiнде кәсiпорынның, үйлер мен ғимараттардың /оның келесi кезеңдерiнiң/ құрылыс құнының /бағасының/ жинақталған сметалық есептеуi жасалынады.
Шығынның мәлiметтерi де - бұл да сметалық құжат, онда кәсiпорын салатын құрылыстың құны /бағасы/ айқындалады. Сонымен бiрге келесi кезеңде салынатын құрылыстың, үйлердiң және өндiрiстiк бағытқа арналған объектiлермен қоса азаматтық - тұрғын үйге және басқа да қажеттерге арналып салынатын құрылысқа сметалық құжаттар жасалынады.

Ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс составляется по форме N 6 (приложение N 1) в том случае, когда строительство и ввод в эксплуатацию предприятия, здания и сооружения предусматривается осуществлять отдельными пусковыми комплексами. Эта ведомость включает в себя сметную стоимость входящих в состав пускового комплекса объектов, а также общеплощадочных работ и затрат.
Ведомость сметной стоимости объектов и работ по охране окружающей природной среды составляется в том случае, когда при строительстве предприятия, здания и сооружения предусматривается осуществлять мероприятия по охране окружающей природной среды. Ведомость может составляться по форме N 7 (приложение N 1). При этом в ней, как правило, сохраняется нумерация объектов и работ, принятая в сводном сметном расчете. В ведомость включается только сметная стоимость объектов и работ, непосредственно относящихся к природоохранным мероприятиям.
7. В условиях рыночных отношений оценка строительной продукции осуществляется инвестором (заказчиком) и подрядчиком на равноправной основе в процессе заключения договора подряда (контракта) на строительство или капитальный ремонт предприятий, зданий и сооружений.
Для принятия решения об инвестировании и оценки стоимости строительства при подготовке предложений по договорным ценам на строительную продукцию рекомендуется составлять:
при разработке предпроектной или проектно-сметной документации по заказу инвестора - инвесторские сметы (расчеты, калькуляции издержек);
при подготовке и заключении договора подряда на капитальное строительство подрядчиком или, по его заказу, проектной организацией на основании передаваемой инвестором тендерной документации - расчеты (сметы, калькуляции издержек производства) подрядчика.
Сметы (расчеты) инвестора и подрядчика могут составляться
различными методами, выбор которых осуществляется в каждом конкретном
случае в зависимости от договорных условий и общей экономической
ситуации.
8. Для определения сметной стоимости строительства предприятий,
зданий и сооружений (или их очередей) составляется следующая
документация:
в составе проекта:
сводный сметный расчет стоимости строительства и (при
необходимости) сводка затрат;
объектные и локальные сметные расчеты;
сметные расчеты на отдельные виды затрат (в т.ч. на проектные и
изыскательские работы);
в составе рабочей документации (РД):
объектные и локальные сметы.

Егер де құрылысты салу мен кәсiпорынды, үйлер мен ғимараттарды тұрғызып пайдалануға берiп жеке бiр iске қосатын кәсiпорын орын ретiнде жүзеге асырылуы көзделсе ондайда iске қосылатын комплекске қосылып N 1 қосымшадағы N 6 нысанға сәйкес объектiнiң құнының /бағасының/ сметалық ведомостiсi жасалынады.
Бұл ведомость iске қосылатын комплекстiң құрамына кiретiн объектiлердiң сметалық бағасын, сол сияқты құрылыс алаңындағы жұмыстарға және кеткен шығындардың бәрiн бiрiктiредi.
Объектiнiң сметалық құны мен айналадағы табиғаттық ортаны қорғау жұмыстары туралы ведомость - кәсiпорынды, тұрғын үйлер мен ғимараттарды салғанда айналадағы табиғаттық ортаны қорғау туралы шараларды жүзеге асыру көзделген жағдайда жасалынады.
Ведомость /N 1 қосымшаның N 7 үлгiсi бойынша/ толтырылуы мүмкiн. Сонымен бiрге онда мiндеттi түрде жинақталған сметалық есептесуге сәйкес қабылданған объектiнiң және жұмыстың реттiлiгi сақталады.
Ведомостiге табиғатты қорғауға байланысты салынған объектi мен жүргiзiлген жұмыстарға жұмсалған шығындардың сметалық құны ғана толтырылады.
7. Рыноктық қатынас жағдайында құрылысқа қажеттi өнiмдердiң бағасы /құны/ инвесторлар мен мердiгерлер арасындағы құрылысқа және кәсiпорынды, үйлер мен ғимараттарды тұрғызып немесе күрделi жөндеуден өткiзу туралы тең құқығы негiзiндегi келiсiм жасалған келiсiм шартқа /контрактыға/ байланысты.
Құрылыс өнiмдерiне шарттық баға туралы келiсiмге келу туралы ұсынысты дайындап, оны инвесторлар құрылыстың бағасын шығару туралы шешiм алу үшiн мыналарды ескеру ұсынылады:
Жоба жасар алдында немесе жобалық-сметалық құжаттарды әзiрлегенде инвесторлардың тапсырмасы бойынша - инвесторлық сметаны /есептесу, шығатын шығындардың есебi/ шығарылады.
Инвесторлардың тендерлiк құжаттарына /смета, өндiрiстен шығатын шығындардың есебiне/ мердiгерлiк есептесуге сәйкес мердiгерлердiң жобалау мекемелерiнiң немесе олардың тапсырмасы бойынша күрделi құрылыс жұмысын жүргiзуге арналып, шарттасу дайындалып, оған нақтылы дәйектеме әзiрленедi.
Инвесторлармен және мердiгерлермен смета /есептесу/ жасау әртүрлi әдiстермен жасалынуы мүмкiн, ол оны таңдап алу шарттық талапқа және жалпы экономикалық жағдайға байланысты.
8. Кәсiпорынның, үйлер мен ғимараттардың құрылысын салғанда немесе келесi бiр кезегiн тұрғанда /сметалық бағасын анықтағанда төмендегiдей құжаттар жасалынады:
Жобаның құрамында:
Құрылыстың бағасы /құны/ жинақталған сметалық есептесуi /расчеты/; және шығындардың мәлiмет /қажет болған жағдайда/;
Объектiлердiң және жергiлiктi сметалардың есептесуi /расчеты/;
Әртүрлi шығындардың /оның iшiнде жобалау мен iздестiру жұмыстарының/ сметалық есеп-қисабы жасалынады;
Жұмыс құжаттардың /РД/ құрамына;
Объектiнiң және локалдық /сметалар/;

При составлении сметной документации применяется сметно-нормативная база, введенная в действие с 1 января 1991 года.
Стоимость строительства в сметной документации приводится в двух уровнях цен:
в базисном (постоянном) уровне, определяемом на основе действующих сметных норм и цен;
в текущем или прогнозном уровне, определяемом на основе цен, сложившихся ко времени составления смет или прогнозируемых к периоду осуществления строительства.
Расчетная стоимость строительства с составе ТЭО (обоснование инвестиций), а также проекта определяется на основе укрупненных показателей стоимости строительства (УПСС), укрупненных сметных нормативов и стоимости показателей прогрессивных проектов - аналогов.
Стоимость строительства в текущем уровне цен в сметной документации заказчика (инвестора) может определяться на основе ее базисного уровня и статистических или расчетных индексов, определенных расчетами на базе набора ресурсов и данных об индексах цен на отдельные ресурсы.
Стоимость строительства в текущем уровне цен в документации заказчика (инвестора) носит предварительный (ориентировочный) характер и используется при принятии решения о целесообразности данного строительства.
9. При составлении смет (расчетов) может применяться ресурсный или базисно-компенсационный метод определения стоимости строительства.
Ресурсный метод определения - это калькулирование в текущих ценах и тарифах ресурсов (элементов затрат), необходимых для реализации проектного решения. Калькулирование ведется на основе выраженной в натуральных измерителях потребности в материалах, изделиях, конструкциях, данных о расстояниях и способах их доставки на место строительства, времени эксплуатации строительных машин и их состава, затрат труда рабочих. Указанные ресурсы выделяются из состава проектных материалов, различных нормативных и других источников.
Ресурсный метод определения стоимости применяется в соответствии с положениями, изложенными в "Методических рекомендациях по составлению сметных расчетов (смет) на строительные и монтажные работы ресурсным методом" (письмо Минстроя от 20.01.95 г. N ЖД-5-1-107).
Базисно-компенсационный метод - это суммирование стоимости, исчисленной в базисном уровне сметных цен, введенных в действие с 01.01.91 г., и определяемых расчетами дополнительных затрат подрядных организаций и организаций - заказчиков, связанных с текущим изменением цен и тарифов на потребляемые в строительстве ресурсы (материальные, технические, энергетические, трудовые, оборудование, инвентарь, услуги и пр.) с дальнейшим уточнением этих расчетов в процессе строительства в зависимости от реальных изменений цен и тарифов.
II. Локальные и объективные сметные расчеты
(сметы) стоимости строительства

Сметалық құжаттарды дайындағанда 1991 ж.1 қаңтардан бастап қолданылып келе жатқан сметалық нормалық база қолданылады.
Сметалық құжаттарда құрылыстың құны екi деңгейдегi бағада көрсетiледi:
Қолданылып жүрген сметалық норма мен баға негiзiнде белгiленген базистiк /тұрақты/ деңгейде;
Құрылысты жүргiзген кездегi болжамға және сметаны жасаған кездегi қалыптасқан жағдайға байланысты бағаға сәйкес нақтылы кезеңдегi немесе болжамдық деңгейде;
Құрылыстың расчеты бағасы ТЭО /негiзделген инвестицияға/ кiредi, сол секiлдi УПСС УСП және СППП негiзiне сәйкес белгiленген жобада айқындалады.
Құрылыстың нақты кезеңдегi бағасы тапсырыс жасаушы /инвестициялардың/ құжаттарында алдын ала болжам жасау бағытында болып, бұл құрылысты жүргiзу мәселесiн шешкенде шешiм қабылдауға пайдаланылады.
9. Смета /расчет/ жасағанда құрылыстың бағасын /құнын/ айқындайтын ресурстық немесе базистiк-компенсациялық әдiс қолданылуы да мүмкiн.
Ресурстық әдiс - ресурстың нақты кезеңдегi бағасы мен тарифтік калькуляциясын айқындайтын, ол негiзiнен жобалық шешiмдердi iске асырған кезде өте қажет болып табылады.
Калькуляциялау арқылы материалдардың, өнiмдердiң, конструкциялардың нақты қажеттiлiгiн айқындайды және құрылыс машиналарын оның басқа да құрамының пайдалану уақытын белгiлеп, құрылыс жүрiп жатқан жерге жеткiзу әдiстерi оның жолының қашықтығын, сонымен бiрге жұмысшылар еңбегiне кететiн шығынды да есептейдi.
Бұл ресурстар жобалық материалдардан, әртүрлi нормативтiк және басқа да көздерден бөлiнедi.
Бағаны айқындайтын ресурстық әдiспен құрылыста және монтаждау жұмыстарында сметалық есептесудi /сметаны/ жасағанда пайдаланылатын методикалық ұсыныста айқындалған. Құрылыс министрлiгiнiң 1995 ж. 20 қаңтардағы N ЖД-5-1-107 қатынас қағазы/.
Базистiк-компенсациялық әдiс - 1991 ж. 1 қаңтарынан бастап iске кiрiсiп, сметалық бағаның базистiк көлемiнен төленетiн, жинақталған құны, құрылыстағы нақтылы баға мен тарифтiң өзгеруiне қарай мына есептесулер толықтыруды қажет етедi, олар құрылыс ресурстары /материалдар, техникалық, энергетикалық, еңбек, құрал-жабдықтар, пайдаланатын саймандар, қызмет көрсету т.б. құрылыс процесiндегi бұл есептесулердi әрi қарай нақтылауды талап етедi.
II. Локалдық және объектiнiң сметалық есеп
айырысуындағы құрылыстың бағасы

1. Стоимость, определяемая локальными сметными расчетами (сметами), включает в себя прямые затраты, накладные расходы и сметную прибыль (плановые накопления).
Прямые затраты в базисном уровне цен учитывают стоимость оплаты труда рабочих, материалов, изделий и конструкций и эксплуатации строительных машин.
Стоимость строительства в базисном (постоянном) уровне, определяется на основе действующих сметных норм и расценок, а также республиканских сборников сметных цен на местные строительные материалы, изделия и конструкции для зон промышленно-гражданского и сельского строительства, утвержденных в установленном порядке и введенных в действие с 01.01.91 г. При этом следует иметь в виду, что при применении ранее утвержденных и действующих в настоящее время сметных нормативов один рубль в этих документах приравнивается к одному тенге, т.е. сметная стоимость строительства определяется в национальной валюте (тенге)
2. Накладные расходы учитывают затраты строительно-монтажных организаций, связанные с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением.
Накладные расходы в базисном уровне цен учитываются в локальных сметах (сметных расчетах) в размерах, установленных постановлением Госархстроя Казахской ССР от 2.04.1991 г. N 1 и от 5.06.1991 г. N 5-2, в порядке, определенном письмом Комитета от 22.01.1992 г. N ЭО-5-9-150. Уточнение величины накладных расходов в текущем уровне цен по сравнению с учтенными в базисной сметной стоимости строительства производится в соответствии с расчетом, приведенном в приложении N 2.
3. Сметная прибыль (плановые накопления) - это сумма средств, необходимая для покрытия отдельных (общих) расходов строительно-монтажных организаций, не относимых на себестоимость работ, и являющаяся нормативной (гарантированной) частью стоимости строительной продукции.
В соответствии с письмом Минстроя от 14.11.95 N АК-05-6-1881 в качестве базовой устанавливается норма плановых накоплений на строительно-монтажные и ремонтные работы, определенные в ценах, введенных в действие с 01.01.91 г. в размере 8 процентов от суммы прямых затрат и накладных расходов.
При осуществлении строительства за счет государственных средств и иностранных инвестиций на дополнительные затраты подрядчика, вызываемые рыночными отношениями, размер плановых накоплений определяется по договоренности между заказчиками и подрядчиками, но не выше 25 процентов.
При строительстве, осуществляемом из других источников финансирования, размер сметной прибыли (плановых накоплений) определяется по согласованию сторон.
При строительстве объектов независимо от источником их финансирования принимаемый по договоренности между заказчиком и подрядчиком размер сметной прибыли (плановых накоплений) на дополнительные затраты подрядной организации, вызываемые рыночными отношениями, не может быть ниже нормы, установленной в качестве базовой (8 процентов).

1. Жергiлiктi сметаға тура шығындар, үстеме шығыстар, сметалық кiрiстер /жоспарлы қор жинау/ бағалары кiредi:
Базистiк деңгейдегi тура шығындар жұмысшылардың еңбегiне, материалдарға, өнiмдерге, құрылыс машинасын құрастырып, оны пайдалануға кеткен қаржы есептелiнедi.
Базистiк деңгейдегi құрылыстың бағасы нақтылы түрде негiзге алатын сметалық норма мен баға қою негiзiнде айқындалады, өндiрiстiк-азаматтық және село құрылыс аймақ үшiн өнiмдер мен конструкцияларға, сол сияқты жергiлiктi құрылыс материалдарына сметалық бағасы, сол сияқты республикалық жинақтарда айқындалған және 1991 ж. 1 қаңтарынан бастап қолданылатын Ережеге сәйкес есептелiнедi.
Сонымен бiрге, бұрын бекiтiлiп қазiр жұмыс iстеп тұрған сметалық нормативтегi көрсетiлген бiр сом бiр теңгемен теңгерiледi, былайша айтқанда құрылыстың сметалық бағасы ұлттық валютамен /теңгемен/ айқындалады.
2. Үстеме шығысқа өндiрiске қажеттi құрылыс-монтаж ұйымын құрып, оны қамтып, ұйымдастыратын, басқаруға кететiн шығындар есептеледi.
Базистiк деңгейдегi үстеме шығындардың бағасы локалдық сметада ескерiледi, оған негiзгi Қазақ ССР Госархстройдың 1991 ж. 2 сәуiрдегi N 1, сол сияқты 1991 ж. 5 маусымдағы N 5-2 және сол сияқты Комитеттiң 1992 жылғы 22 қаңтарындағы N ЭО-5-9-150 қатынас қағазындағы ұсыныстар еске алынады.
Қазiргi жағдайдағы бағаға сәйкес шыққан үстеме шығындар жергiлiктi сметада көрсетiлiп құрылыстың бағасында ескерiлiп, N 2 қосымшаға сәйкес жүргiзiледi.
3. Сметалық пайда /жоспары қорлану/ - ол құрылыс-монтаж ұйымының кейбiр жекеше /жалпы/ шығындарын жабуға арналған, бұл жұмыстың өзiндiк құнына және де құрылыстың өнiмдерiнiң нормативтiк бөлiмде көрсетiлген бағасына қатысы жоқ.
1995 ж. 14. ХI күнгi Құрылыс министрлiгiнiң N АК-05-6-1881 ұсыныс хатына сәйкес құрылыс-монтаж және жөндеу жұмыстарына база ретiнде жоспарлы қолдану нормасы айқындалып, онда 1991 ж. 01.01. тiкелей шығындар мен барлық сомасының қосымша шығындардың 8 процентi белгiленедi.
Мемлекет пен шетелдiк инвестицияның есебiмен, рыноктық жағдайда мердiгерлердiң қосымша қаражаты арқылы құрылысты жүргiзгенде жоспарлы түрдегi қор жинау көлемi тапсырыс жасаушы мен мердiгерлер арасындағы жасалынған келiсiмде айқындалады, ол 25 проценттен аспауы тиiс.
Басқа да қосымша көздер жолымен қаржыландыру арқылы жүргiзгенде, сметалық пайда /жоспарлы қорлану/ көлемi екi жақты мәмілеге келуi арқылы айқындалады.
Құрылыс жұмысын басқа бiреулердiң қаржыландыруына тәуелсiз болмаған мердiгерлер мен тапсырыс берушiлер арасындағы келiсiмге байланысты сметалық пайда /жоспарлы қорлану/ көлемi рыноктық жағдайда мердiгерлiк ұйымдардың қосымша жұмсаған қаражатына /шығындарына/ сәйкес, белгiленген базалық сапаға байланысты 8 процент мөлшерiнен кем болмауы керек.

4. Объектные сметные расчеты (сметы) составляются на объект в целом путем суммирования данных локальных сметных расчетов (смет) с группировкой работ и затрат по соответствующим графам сметной стоимости "строительных работ"," монтажных работ", "оборудования", "мебели и инвентаря", "прочих затрат". Они составляются в базисном уровне цен. Объектный сметный расчет определяет сметный лимит по соответствующему объекту в составе проекта, а объектная смета - стоимость объекта в составе рабочей документации, на основе которой формируется договорная цена строительной продукции.
III. Сводный сметный расчет стоимости строительства
1. Сводные сметные расчеты стоимости строительства предприятий, зданий, сооружений или их очередей являются документами, определяющими сметный лимит средств, необходимых для полного завершения строительства всех объектов, предусмотренных проектом. Утвержденный в установленном порядке сводный сметный расчет стоимости строительства служит основанием для определения лимита капитальных вложений и открытия финансирования строительства, а также предназначен для решения вопроса о целесообразности и финансовой возможности осуществления строительства.
Сводный сметный расчет стоимости к проекту на строительство предприятия, здания, сооружения или его очереди составляется по форме N 1, приведенной в приложении N 1. В него включаются отдельными строками итоги по всем объектным сметным расчетам (сметам) и сметным расчетам на отдельные виды затрат. Позиции сводного сметного расчета стоимости строительства предприятий, зданий и сооружений должны иметь ссылку на номер указанных сметных документов. Сметная стоимость
каждого объекта, предусмотренного проектом, распределяется по графам,
обозначающим сметную стоимость "строительных работ", "монтажных
работ", "оборудования, мебели и инвентаря", "прочих затрат" и "общую
сметную стоимость".
2. В сводных сметных расчетах стоимости производственного и
жилищно-гражданского строительства средства распределяются по
следующим главам:
1. Подготовка территорий строительства.
2. Основные объекты строительства.
3. Объекты подсобного и обслуживающего назначения.
4. Объекты энергетического хозяйства.
5. Объекты транспортного хозяйства и связи.
6. Наружные сети и сооружения водоснабжения, канализации,
теплоснабжения и газоснабжения.
7. Благоустройство и озеленение территории.
8. Временные здания и сооружения.
9. Прочие работы и затраты.
10. Содержание дирекции (технический надзор) строящегося
предприятия (учреждения)
11. Подготовка эксплуатационных кадров.

4. Объектiнiң сметалық расчеты /сметасы/ жергiлiктi сметалық есеп-шоттың /сметаның/ нәтижелерiнiң қосындылары жолымен жасалынады, сонда жұмыс жинақталып, "құрылыс жұмыстарының", "монтаждау жұмыстарының", "құрал-жабдықтар, жиhаздар мен құрал-саймандар" "басқа да шығындар" деп сметалық бағасы нақтылы бағанға /графаға/ толтырылады.
Олар бағаның базистiк деңгейiндегi баға ретiнде есептелiнiп, жазылады.
Объектiнiң сметалық расчеты - жобаның құрамындағы объектiсiнiң сметалық лимитiн айқындайды, ал объектiнiң сметасы - жұмысшы құжатының құрамындағы объектiнiң бағасын құрайды, осының негiзiне келiп құрылыс өнiмдерiнiң жалгерлiк бағасы қалыптасады.
III. Құрылыс бағасының құрама сметалық есептесуi
1. Салынатын құрылыстың, ғимарат пен үйлердiң немесе оның келесi кезегiнiң нақтылы құжаттары болып құрама сметалық расчеты саналады, ол жобада белгiленген құрылыстың барлық объектiсiн толық түрде аяқтауына қажеттi сметалық лимиттi айқындайды.
Белгiлi тәртiпке сәйкес құрылыс бағасының жинақталған сметалық есептеулерi күрделi қаражатты айқындап, құрылысты қаржыландыру лимиттiк ашу үшiн, сол сияқты құрылысты жүргiзу үшiн оның қажеттiлiгi мен қаржылық мүмкiндiгi туралы мәселенi шешуге керек.
Кәсiпорындарды, үйлердi және ғимараттар құрылысының немесе оның келесi кезегiнiң жобасын жасаған N 1 қосымшаның N 1 үлгiсiне бағаны жинақталған сметалық расчеты жасалып толтырылады.
Барлық объектiнiң сметалық расчеты /сметалары/ нәтижелерi және әрбiр сметалық шығындардың сметалық расчеты жеке-жеке жолдарда жазылады.
Кәсiпорынның, үйлер мен ғимараттардың құрылысының бағасының  жинақталған сметалық расчетының позициясы сметалық құжаттардың номерлерiне сiлтеме жасалуы тиiс.
Жобада белгiленген әрбiр объектiнiң "құрылыс жұмысының", "монтаждау жұмысының", "құрал-жабдықтар, жиhаздар, қолданылатын саймандар" басқа да әртүрлi шығындар және "жалпы сметаның бағасы" жеке-жеке графаларға бөлiнедi.
2. Құрама сметалық расчетта өндiрiстiк және азаматтық тұрғын үй құрылысында қаражат мынадай тарауға бөлiнедi:
1. Құрылыс салынатын аумақты /территорияны/ әзiрлеу.
2. Құрылыстың негiзгi объектiлерi.
3. Қосалқы және қызмет көрсететiн объектiлер.
4. Энергетикалық шаруашылық объектiсi.
5. Қатынас шаруашылығы мен байланыс объектiлерi.
6. Сумен қамтитын канализацияның, жылумен газбен қамтитын құрылыстар және сыртқы жүйелер.
7. Аумақты көркейту мен көгалдандыру.
8. Уақытша тұратын үйлер мен ғимараттар.
9. Әртүрлi жұмыстар мен шығындар.
10. Салынып жатқан кәсiпорынның /мекеменiң/ дирекциясын/ техникалық қадағалаушы ұстау.
11. Эксплуатацияны жүргiзетiн кадрларды дайындау.

12. Проектные и изыскательские работы, авторский надзор.
Для отдельных отраслей народного хозяйства, промышленности и видов строительства на основании нормативных документов по проектированию, утверждаемых министерствами и ведомствами, наименование и номенклатура глав сводного сметного расчета могут быть изменены.
Примерная номенклатура сводного сметного расчета стоимости строительства приведена в приложении N 9.
3. Сводный сметный расчет составляется в целом на строительство
объекта независимо от числа подрядных строительно-монтажных
организаций, участвующих в нем.
Сметная стоимость работ и затрат, подлежащих осуществлению каждой
подрядной организацией, оформляется в отдельную ведомость, составляемую
применительно к форме сводного сметного расчета.
4. К сводному сметному расчету, представляемому на утверждение в
составе проекта, составляется пояснительная записка, в которой
приводятся:
ссылка на территориальный район, где расположено строительство;
уровень сметных цен, в которых составлен расчет;
перечень каталогов сметных нормативов, принятых для составления
смет на строительство объектов;
наименование подрядной организации;
нормы накладных расходов и сметной прибыли;
особенности определения сметной стоимости строительных работ для
данной стройки;
особенности определения сметной стоимости оборудования и его
монтажа для данной стройки;
особенности определения для данной стройки средств по главам 8-12 сводного сметного расчета (при наличии ссылок на отчетные данные подрядных и других организаций рекомендуется приложить копии соответствующих документов);
расчет распределения средств по направлениям капитальных вложений (для жилищно-гражданского строительства);
другие сведения о порядке определения стоимости, характерные для данной стройки (наличие проектов на строительство объектов общего пользования, документов о включении средств на строительство общих объектов пропорционально потребности в услугах и т.д.), а также ссылки на соответствующие решения правительственных и других органов государственной власти по вопросам, связанным с ценообразованием и льготами для данного строительства.
5. В сводном сметном расчете стоимости строительства приводятся (в гр. 4-8) следующие итоги: по каждой главе (при наличии в главе разделов - по каждому разделу), по сумме глав 1-7, 1-8, 1-9, 1-12, а также после начисления сумма резерва средств на непредвиденные работы и затраты - "Всего по сводному расчету".
6. В главу 1 "Подготовка территории строительства" включаются средства на работы и затраты, связанные с отводом и освоением застраиваемой территории. К этим работам относятся:
отвод земельного участка, выдача архитектурно-планировочного задания и красных линий застройки;
разбивка основных осей зданий и сооружений, перенос их в натуру и закрепление пунктами и знаками;
освобождение территории строительства от имеющихся на ней строений, лесонасаждений, промышленных отвалов и других мешающих предметов, переселение жильцов из сносимых домов, перенос и переустройство инженерных сетей, коммуникаций, сооружений, путей и дорог, снятие и хранение плодородного слоя почвы и т.п.;
компенсация стоимости сносимых (переносимых) строений и насаждений, принадлежащих государственным, общественным, кооперативным организациям и отдельным лицам (владельцам на правах частной собственности);
осушение территорий стройки, проведение на ней других мероприятий, связанных с прекращением или уменьшением условий водопользования, а также с защитой окружающей среды и ликвидацией неблагоприятных условий строительства;
приведение земельных участков, предоставленных во временное пользование на период строительства в состояние, пригодное для использования в сельском, лесном, рыбном хозяйстве или для других целей, в соответствии с проектом восстановления (рекультивации) нарушенных земель;
плата за землю при изъятии (выкупе) земельного участка для строительства;
возмещение убытков, причиненных пользователем земли изъятием или временным занятием земельных участков, ограничением их прав или ухудшением качества земель (стоимость подлежащих сносу или переносу зданий и сооружений);
стоимость плодово-ягодных, защитных и иных многолетних насаждений, незавершенного производства - вспашка, внесение удобрений, посев и другие работы; затраты, необходимые для восстановления ухудшенного качества земель и др.;
возмещение потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием или ограничением использования, ухудшения качества сельскохозяйственных угодий;
другие затраты, связанные с освоением застраиваемой территории и возмещением компенсаций, полагающихся по действующему законодательству.

12. Жобалық және iздестiру жұмыстарын авторлық бақылау.
Халық шаруашылығының, өндiрiстiң және кейбiр құрылыстың түрлерiнде министерство мен ведомствоның бекiтуiмен жобалау құжаттарының негiзiнде тараулардың аттарында және номенклатурасында жинақталған сметалық расчетта өзгерiстер болуы мүмкiн.
Құрылыс бағасының жинақталған сметалық расчетын номенклатураның үлгiсi N 9 қосымшада көрсетiлген.
3. Құрама сметалық расчет мердiгерлiк құрылыс-монтаж ұйымдарының санына қарамастан тек қана сол құрылыс объектiсiне жасалынады.
Әрбiр мердiгерлiк ұйымдар жұмысының және шыққан шығындардың сметалық құны туралы жеке-жеке ведомстi жасалады, ол жобалық сметалық расчеты үлгiсiне сәйкес келуi тиiс.
4. Жобалық құрамға енгiзiлетiн бекiту жасауға ұсынылған құрама сметалық расчетқа түсiнiктеме анықтама хат жазылады, онда мыналар қамтылады:
- құрылыс орналасқан ауданның аумағына сiлтеме жасалынады
- расчет жасалынған, сметалық құн көлемi
- құрылыс объектiсiнiң сметасын жасауға алған, сметалық нормативтiң катологының тiзiмдерi
- мердiгерлiк ұйымдардың аты
- үстеме шығын мен сметалық пайданың нормасы
- бұл объектiдегi құрылыс жұмысындағы сметалық бағасын айқындаудағы ерекшелiктер
- бұл объектiдегi құрал жабдықтардың бағасының және оны монтаждауға кететiн сметаны айқындаудың өзгешелiктерi
- бұл объектiдегi 8-12 тарау бойынша құрама сметалық расчетын айқындаудың ерекшелiктерi мердiгерлiк және басқа мекемелер есеп-қисаптарына сiлтеме жасалынған жағдайда және нақты құжаттардың көшiрмесiн салу ұсынылады.
Күрделi қаражат бағытында /азаматтық-тұрғын үй құрылысына/ қаржыны бөлудiң расчеты.
Құрылыстың құнын /бағасын/ анықтау тәртiбi туралы басқа да мәлiметтер, осы құрылысқа тән ортақ түрде пайдаланатын құрылыс объектiсiнiң жобасының болуы, тең түрде қызмет көрсететiн ортақ объектiлердiң құрылыс қаражаттарына қосу туралы; сол сияқты үкiметтiк және басқа да мемлекеттiк өкiмет органдарының бұл құрылысқа бағаны жасау мен жеңiлдiк беру туралы нақтылы шешiмдерiне сiлтемелер жасалған мәлiметтер;
5. Жинақталған сметалық расчетта құрылыс бағасы /құны/ 4-8- топта мынадай қорытындымен жазылады:
Әрбiр тарауда егер тарауда бөлiмдер болса, онда әрбiр бөлiм бойынша /тараудағы 1-7, 1-8, 1-9, 1-12 қосындысы бойынша, сол сияқты кейiн кездескен жұмысқа және одан шыққан шығындарға резервтiк қаржыдан ақшаны аударған соң - "Құрама расчеттың қорытындысы" жазылады.
6. 1 тарауға "Құрылыс салатын аумақты әзiрлеуге" - құрылыс тұрғызылатын аумаққа жер учаскесiн бөлу және игеруге байланысты жұмысқа кететiн қаржы мен шығындар жазылады.
Жер учаскесiн бөлу, сәулеттiк-жобалауға және салатын құрылыстың қызыл линиясын айқындау;
Тұрғын үй немесе ғимараттардың осiн айқындап, оны пункттермен және таңбалы белгiлермен бөлу.
Құрылыс салынатын аумақты /аймақты/ бұрыннан бар керексiз ескi құрылыстан, егiлген ағаштардан, өндiрiстiк қайырма мен үйiндiлерден, басқа да кедергi келтiретiн басы артық заттардан арылтып тазартылуы тиiс.
Сол сияқты, бұзылатын үйде тұратын тұрғындар көшiрiлiп, инженерлiк желiлер, коммуникациялар, салынған басқа бiр қажетсiз құрылыстар, темiр жол мен тас жолдар көшiрiлiп, жаңадан салынады, жердiң бетiндегi құнарлы топырақ ойылып алынып, басқа бiр жерге тасылып, үйiледi, бұдан басқа да т.б. кейбiр жұмыстар атқарылуы тиiс.
Жеке бiр адамның /иесi жекеменшiктiк құқысы да болуы да/ мемлекеттiк, қоғамдық, кооперативтiк ұйымдардың меншiгiндегi бұзылатын /немесе көшiрiлетiн/ құрылыстарға, көгал мен екпе ағаштардың бағасына сәйкес өтемақы төлеуi тиiс.
Құрылыс жүргiзiлетiн аймақ құрғатылып, суды пайдалануды тоқтатып немесе оны азайту iсi ұйымдастырылады, сол сияқты табиғи айналаны қорғауды ұйымдастырып, құрылысқа кедергi келтiрiп кесiрiн тигiзетiн қолайсыз жағдайлар жойылуы керек.
Құрылыс жұмысы жүргiзiлген кездерде бөлiнiп берiлген жер учаскесiн тәртiпке сай дұрыс ұстап, кейiн ауыл шаруашылығы, орман-тоғай, балық өсiретiн шаруашылығына пайдаланған кезде, бүлiнген жердi орнына қайта келтiру /рекультивация шаралары/ жобаға сәйкес жүргiзiледi.
Құрылысқа бөлiнген жер учаскесi үшiн төлем ақша төленуi тиiс.
Уақытша пайдаланған жер учаскесiне келтiрiлген зиянды және кеткен шығындарды, олардың ортақ зиянды құқықтарын шектеп және жердiң құнарлылығын төмендетуге байланысты /тұрғын үйлер мен ғимараттарды бұзу немесе басқа бiр жерге қайта көшiруге/ кеткен шығындар төленуi тиiс.
Жемiс-жидектiк, қорған болу үшiн отырғызылған ағаштар немесе көпжылдық көшеттер, бiтпеген өндiрiс орындары-жыртылған жер, тасылмай қалған тыңайтқыштар, өсiп тұрған егiн және төмендеген жердiң құнарлылығын қалпына келтiру үшiн ақша төленедi.
Жерден алынатын өнiмнiң сапасының нашарлауы, оны пайдаланудың бiржола тоқтатылу немесе шектеушiлiк нәтижесiнде, ауылшаруашылық өндiрiсiнiң тоқырауына байланысты келтiрiлген шығындар өтелуi тиiс.
Құрылыс жүргiзiлген аймақты қайта құрап, қалпына келтiруге байланысты кеткен басқа да шығындардың өтемiн қолданылып жүрген заңға сәйкес төленедi.

Определение размера средств, учитываемых в главе 1 сводного сметного расчета стоимости строительства, осуществляется в соответствии с приложением N 3. #
7. В главу 2 "Основные объекты строительства" включается сметная стоимость зданий, сооружений и видов работ основного назначения.
8. В главу 3 "Объекты подсобного и обслуживающего назначения" включается сметная стоимость объектов подсобного и обслуживающего назначения:
для промышленного строительства - здания ремонтно-технических мастерских, заводоуправлений, эстакады, галереи, складские помещения и др.
для жилищно-гражданского строительства - хозяйственные корпуса, проходные, теплицы в больничных и научных городках, мусоросборники и др., а также стоимость зданий и сооружений культурно-бытового назначения, предназначенных для обслуживания работающих (отдельно стоящие поликлиники, столовые, магазины, объекты бытового обслуживания населения и др. объекты, расположенные в пределах территории, отведенной для строительства предприятий).
В том случае, когда разрабатывается отдельный проект со сводным сметным расчетом стоимости строительства таких объектов, как котельная, линия электроснабжения, тепловые сети, благоустройство, дороги и другие, которые обычно указываются в главах 3-7 сводного сметного расчета к комплексному проекту, сметная стоимость этих объектов должна включаться в главу 2 в качестве основных объектов.
9. В главы 4-7 включаются объекты, перечень которых соответствует наименованиям глав.
10. В главу 8 "Временные здания и сооружения" включаются средства на строительство и разборку титульных временных зданий и сооружений, к которым относятся специально возводимые или приспособляемые на период строительства производственные, складские, вспомогательные, жилые и общественные здания и сооружения, необходимые для производства строительно-монтажных работ и обслуживания работников строительства. Временные здания и сооружения подразделяются на титульные (т.е. для обеспечения нужд строительства в целом) и нетитульные (т.е. для обеспечения нужд отдельного объекта, они учитываются в составе накладных расходов).
Перечень титульных и нетитульных временных зданий и сооружений приведен в приложении N 13.
Размер средств, предназначенных для титульных зданий и сооружений, определяется либо по расчету, основанному на данных ПОС в соответствии с необходимым набором титульных временных зданий и сооружений, либо по нормам, приведенным в Сборнике сметных норм и затрат на строительство временных зданий и сооружений (СНиП 4.09.91) в процентах от сметной стоимости строительных и монтажных работ по итогам глав 1-7 сводного сметного расчета. Средства включаются в графы 4,5 и 8. Принцип определения указанных затрат показан в приложении N 3.
При составлении расчета, основанного на данных ПОС, используется Перечень работ и затрат, относящихся к титульным временным зданиям и сооружениям, приведенный в приложении N 13.

Құрылыстың құны туралы жинақталған сметалық есеп-айырысудың N 1 тарауында ескерiлiп, бөлiнетiн қаржы көлемiн айқындау N 3 қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Үйдiң, құрылыстың және ерекше бағытқа арналған жұмыс түрлерiнiң сметалық бағасы "Құрылыстың негiзгi объектiлерi" деген 2 тарауға қосылады.
8. Қосалқы және қызмет көрсету объектiлердiң сметалық бағасы "Қосалқы қызмет көрсететiн объектiлер" деген 3 тарауға қосылады.
- Өндiрiстiк құрылысқа - жөндеу-техника шеберханалардың, завод басқармасының ғимараты, эстакадалар, галереялар, қоймалық бөлмелер және т.б.
- Азаматтық - тұрғын үйлiк құрылысқа - шаруашылық үшiн қажеттi корпустар, әрлi-берлi адамдар өтетiн бөлме /проходная/, ғылыми қалашық пен ауруханадағы жылы жайлар, қоқыс жинаушы және басқалар, сол сияқты кәсiпорын құрылыс жүргiзiп отырған аймақ iшiнде орналасқан мәдени-қызмет көрсету бағытындағы үйлер мен ғимараттардың бағасы /құны/, жұмыс iстеушiлерге арналған оңаша тұрған поликлиника, асхана, дүкендер, құрылыстық қызмет көрсететiн басқа да объектiлер;
Егер де құрама сметалық есеп-қисапта бу қазандығы, электрмен жабдықтау желiсi, жылу жүйесi, көгалдандыру, асфальттық жол және басқалар жекеше жобамен әзiрленедi, ол 3-7 тарауда белгiленiп, көрсетiледi, ал бұл объектiнiң сметалық бағасы /құны/ 2 тарауға басты объектi ретiнде қосылады.
9. 4-7 тарауға аты тiзбектегi объектiлерге сай келетiн объектiлер тiркеледi.
10. "Уақытша түрде салынған үйлер мен ғимараттар" деген 8 тарауға уақытша түрде салынып және бұзылатын үйлер мен ғимараттарға жұмсалатын қаржы жазылады, құрылыс-монтаж өндiрiсiнiң жұмыстарына және құрылыстың жұмысшыларының тұрмысына қажеттi уақытша түрде лайықтап салынған өндiрiстiк, қоймалық, қосалқы бағытта тұрғызылған баспана мен қоғамдық негiздегi ғимараттар мен үйлер жазылады.
Уақытша салынған үйлер мен құрылыстар титульдiк және титульдiк емес болып екiге бөлiнедi. Титульдiкке /яғни құрылыс үшiн қажеттiлiктi қамтамасыз етедi, ал титульдiк еместе /жеке объектiнiң қажеттiгiн қамтамасыз етедi/, олар үстеме шығынның құрамына кiредi.
N 13 қосымшада титульдiк және титульдiк емес уақытша түрде салынған үйлер мен ғимараттардың тiзбесi берiлген.
Титульдiк үй мен ғимаратқа арналған қаржының көлемi, құрылыс ұйымын жобалаушылардың /ПОС/ берген мәлiметтерiне сәйкес расчетпен айқындалады немесе ол уақытша салынатын үйлер мен ғимараттардың титульдiк қажеттiлiгiне сай келуi тиiс немесе сметалық нормамен шығынды бейнелейтiн Жинақта /СНиП 4.09-91/ көрсетiлген нормаға сәйкес келуi тиiс, ол құрылыс пен монтаждау жұмысының сметалық бағасының процентi түрiнде жинақталып 1-7 тараудың жинақталған сметалық есеп-қисабына /расчетына/ жазылады. Қаражат 4, 5 және 8 бағанға /графаға/ жазылады. Көрсетiлген осы шығынды анықтау принципi N 3 қосымшада көрсетiлген.
Құрылыс ұйымын жобалаушылардың /ПОС/ мәлiметiне сүйене отырып, расчетты жасағанда N 13 қосымшада көрсетiлген, уақытша салынатын үйлер мен ғимараттардың титулiне кiретiн жұмыс пен шығынның тiзбелерi пайдаланылады.

11. В главу 9 "Прочие работы и затраты" включаются:
средства на дополнительные затраты при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время, которые определяются по нормам сборника этих затрат (НДЗ-91), выраженным в процентах от сметной стоимости строительных и монтажных работ по итогу глав 1-8, и показываются в графах 4, 5 и 8. При строительстве микрорайона, квартала или комплекса жилых и общественных зданий этот процент принимать усредненным исходя из удельного веса сметной стоимости соответствующих объектов главы 2 (жилые дома, школы, магазины, учебные и лечебные заведения и др.);
средства на прочие работы и затраты, определение размера которых осуществляется в соответствии с приложением N 3. При этом, состав затрат, включаемый в главу 9, может уточняться в зависимости от конкретных условий стройки.
12. В главу 10 "Содержание дирекции (технический надзор) строящегося предприятия (учреждения)" включаются средства на содержание аппарата заказчика-застройщика (единого заказчика, дирекции строящегося предприятия), определяемые по нормам, выраженным в процентах от полной сметной стоимости, учтенной в главах 1-9 в соответствии с постановлением бывшего Госстроя СССР от 25.04.83 г. N 79 (при этом следует иметь в виду, что один рубль приравнен к одному тенге).
Средства на эти цели предусматриваются в случаях, определенных Положением о заказчике-застройщике (едином заказчике, дирекции строящегося предприятия) и техническом надзоре, утвержденным постановлением Госстроя СССР от 2.02.88 г. N 16, и показываются в гр. 7 и 8.
Дополнительные затраты на содержание дирекций строящихся предприятий (технадзора) определяются от полной стоимости дополнительных затрат заказчика и подрядчика, вызываемых рыночными отношениями (за исключением обязательных отчислений и налогов, установленных законодательными органами) в процентах, получаемых для учета этих затрат в базисном уровне цен.
Указанные дополнительные затраты показывают в сводном сметном расчете сверх базисной стоимости строительства в графах 7 и 8.
Принцип определения этих затрат приведен в приложении N 3.
13. В главу II "Подготовка эксплуатационных кадров" включаются (в графы 7 и 8) средства на подготовку эксплуатационных кадров для вновь строящихся и реконструированных предприятий, определяемые расчетами, исходя из:
количества и квалифицированного состава рабочих, обучение
которых намечается осуществить в учебных центрах, учебно-курсовых
комбинатах непосредственно на предприятиях с аналогичным
производством и т.д.;
сроков обучения;
расходов на теоретическое и производственное обучение рабочих
кадров;
заработной платы (стипендии) обучающихся рабочих с начислениями
к ней;
стоимости проезда обучаемых до места обучения (стажировки) и
обратно;
прочих расходов, связанных с подготовкой указанных кадров.
Расчеты выполняются, как правило, в текущем уровне цен.

11. 9 тарауға "Әртүрлi бағыттағы жұмыстар мен шығындар" жазылады, оған мыналар кiредi:
Қыс кезiнде құрылыс-монтаждау жұмысын жүргiзгенде қосымша шығынға кеткен қаржы есепке алынып, ол шығын Жинақтағы нормаға /НДЗ-91/ сәйкес айқындалады, ол 1-8 тараудың қорытындысы бойынша құрылыс пен монтаждау жұмысының сметалық проценттiк түрде белгiленгенiн 4, 5-8 бағанда /графада/ көрсетiлген.
Шағын аудандар, кварталдар немесе тұрғын үйлер мен қоғамдық бағыттағы ғимараттар тұрғызғанда сметалық бағасы өзiндiк үлес салмағын ескере отырып 2 тараудағы /тұрғын үйлер, мектеп, дүкендер, оқу және емдеу мекемелерi және т.б. сияқты объектiлерге жатқызылып, процентi ескерiлуi тиiс.
Басқа да жұмыстар мен шығындар жұмсалған қаражаттың көлемi N 3 қосымшаға сәйкес айқындалуы мүмкiн. Мiне, осымен N 9 тарауға қосылатын шығынның құрамы құрылыс жүрген кездегi нақты жағдайға сәйкес белгiленедi.
12. "Салынатын кәсiпорынның дирекциясын /техникалық қадағалаушыны/ ұстауға" - тапсырыс жасаушылардың - салушылардың /бiрыңғай тапсырыс берушi, салынып жатқан кәсiпорынның дирекциясы/ аппарат құрамын ұстауға кететiн қаржылар жазылады, нормада көрсетiлген толық сметалық бағасын проценттiк түрге балап-шаққандағы сомасы көрсетiлiп, ол 10 тарауға жазылады, 1-9 тарауда ескерiлген бұрынғы ССРО Мемлекеттiк құрылыс комитетiнiң 1983 ж. 25 сәуiр күнгi N 79 қаулысына сәйкес 1 сом ақша 1 теңгеге теңгерiледi.
Тапсырыс жасаушы - салушы /бiрыңғай/ тапсырыс берушi, салынып жатқан кәсiпорынның дирекциясы/ және техникалық қадағалаушы туралы Ережеде көрсетiлген адамдарға қаржы белгiлеу ССРО Мемлекеттiк құрылыс комитетiнiң 1988 жылы 2 ақпан күнгi бекiтiлген N 16 қаулысына сәйкес төленедi және ол 7 және 8 бағанда көрсетiледi.
Салынып жатқан кәсiпорында /техникалық қадағалау/ жұмысын жүргiзу үшiн қосымша қаражат тапсырыс жасаушы мен мердiгерлердiң қосымша шығынын толық бағасына немесе ол рыноктық қатынастың процентiне байланысты болады.
Көрсетiлген қосымша шығындар құрылыстың негiзгi бағасы ретiнде жинақталған сметалық расчетта 7 және 8 бағанда көрсетiлген.
Бұл шығындарды есептен шығару принципi N 3 қосымшада көрсетiлген.
13. 12 тарауда "Эксплуатациялық /пайдалану/ кадрларын әзiрлеу" жазылады, ол жаңадан салынып жатқан және қайтадан құрылатын кәсiпорынға қажеттi эксплуатациялық кадрларды әзiрлеу кезiндегi қажеттi қаражат, оны айқындайтын есептесу жұмысы, /7 және 8 бағанда/ толықтырылады, ол мынадан шығады:
оқу орталықтарында, курстық-оқу комбинаттарында немесе осы сияқты тектес өндiрiс орындарындағы мекемелерде және т.б. жерлерде мамандығын жетiлдiрген жұмысшылардың құрамы мен саны;
оқу мерзiмi;
жұмысшы кадрларын теориялық және өндiрiстiк оқуына керектi қаржы;
оқитын жұмысшылардың стипендиясы және оларды реттеп, төлеу;
оқу орнына дейiн және кейiн қайту үшiн /стажировкадан/ үшiн төленетiн қаржы;
осы кадрларды әзiрлеп-дайындауға байланысты басқа әртүрлi шығындар - белгiленедi.
Есептеу жұмысы мiндеттi түрде, қазiргi кездегi айналыста жүрген бағаға байланысты төленедi.

14. В главу 12 "Проектные и изыскательские работы, авторский
надзор" включаются (в графы 7 и 8) средства на:
выполнение проектно-изыскательских работ - раздельно на
проектные и изыскательские;
проведение авторского надзора проектных организаций за
строительством;
проведение экспертизы предпроектной и проектно-сметной
документации.
Стоимость проектно-изыскательских работ определяется по Сборникам цен на проектные и изыскательские работы, утвержденным бывшим Госстроем СССР, и поправочных коэффициентов, действующих до 1.01.91 г.
Дополнительные затраты на проектно-изыскательские работы определяются в соответствии с коэффициентами, устанавливаемыми Минстроем Республики Казахстан, и показываются сверх базисной стоимости в графах 7 и 8.
Средства на проведение авторского надзора проектных организаций за строительством в базисном уровне цен определяются расчетом по установленным нормам, приведенным в таблице 1 приложения N 4.
Затраты на осуществление авторского надзора за строительством, вызванные формированием рыночных отношений, устанавливаются расчетом пропорционально увеличению заработной платы, определенной в сметной документации в соответствии с п. 20 настоящего документа.
Пример расчета затрат на осуществление авторского надзора проектных организаций за строительством приведен в приложении N 4.
Эти затраты включаются в графы 7 и 8 сводного сметного расчета сверх базисной стоимости как лимит заказчика.
Стоимость экспертизы ТЭО и проектов принимается в соответствии с "Порядком определения стоимости работ за проведение экспертизы архитектурно-градостроительной документации на территории Республики Казахстан", утвержденным постановлением коллегии Минстроя от 31 августа 1995 г. N 9-2.
Принцип определения указанных затрат в базисном и текущем уровнях цен приведен в приложении N 3.
15. В сводный сметный расчет стоимости строительства включается резерв средств на непредвиденные работы и затраты, предназначенный для возмещения стоимости работ и затрат, потребность в которых возникает в процессе разработки рабочей документации или в ходе строительства в результате уточнения проектных решений или условий строительства по объектам (видам работ), предусмотренным в утвержденном проекте.
Этот резерв определяется от общей сметной стоимости строительства по итогу сводного сметного расчета в размере 2 процентов по объектам социального назначения и 3 процентов для объектов производственного назначения, и показывается отдельной строкой с распределением по графам 4-8.
Часть резерва средств на непредвиденные работы и затраты, предусмотренного в сводном сметном расчете, в размере, согласованном с заказчиком и подрядчиком, может включаться в состав твердой договорной цены на строительную продукцию. При производстве расчетов между заказчиком и подрядчиком за фактически выполненные объемы работ (открытая договорная цена) эта часть резерва подрядчику не передается, а остается в распоряжении заказчика.

14. 12 тараудағы "Жобалау мен iздестiру жұмыстары, авторлық бақылауға" жұмсалатын қаражат /7 және 8 бағанға жазылады, ол мынаны ескередi:
жобалау-iздестiру жұмыстарының игерiлуi - жобалау мен iздестiру iстерi жеке-жеке көрсетiледi.
құрылыспен байланысатын жобалайтын ұйымдардың жұмыстарына авторлық бақылау жасау.
- жобалау алдындағы және жобалау құжаттарына сараптама жүргiзу.
Жобалау-iздестiру жұмыстарының бағасы бұрынғы ССРО Мемлекеттiк құрылыс комитетi бекiткен 1991 ж. 1 қаңтардағы жобалау мен iздестiрудiң құны туралы Жарлықта белгiленген коэффициентiмен белгiленедi.
Жоба жасап iздестiру жұмыстарына деген және қосымша шығындар Қазақстан Республикасының Құрылыс министрлiгi белгiленген коэффициентiне сәйкес белгiленедi және ол негiзгi бағадан тыс ретiнде 7 және 8 бағанда көрсетiледi.
Құрылыс жұмысына жоба жасаушыларға авторлық бақылауына негiзгi деңгейдегi бағасы белгiленген нормалық расчет арқылы белгiленедi ол N 4 қосымшадағы N 1 кесте бойынша белгiленедi.
Құрылыс жұмысына авторлық бақылауды жүргiзгенде кететiн шығын, рыноктық қатынастың қалыптастырған жағдайына қарай еңбекке ақы төлеу пропорционалды түрде арттырылады, оған негiзге осы құжаттың 20 процентiне сәйкес жасалған сметалық құжат есепке алынады.
Жоба жасаушы ұйымның құрылысқа жүргiзетiн авторлық бақылауына жұмсалатын шығынның есеп-қисабының есебi қосымшада көрсетiлген.
Бұл шығындар 7 және 8 жиналған сметалық расчетқа қосылады, ол тапсырыс жасаушының негiзгi бағасынан тыс лимит болып табылады.
ТЭО-ның және жобаның сараптау бағасы Құрылыс министрлiгiнiң алқасының 1995 ж. 31 тамыз күнгi N 9-2 қаулысында қабылданған "Қазақстан Республикасының территориясында сәулет-қала құрылысында сараптау жұмысын жүргiзгенде оның бағасын айқындаудың Тәртiбiне" сәйкес қабылданады.
Негiзгi және қазiргi кездегi бағаға байланысты кеткен шығындардың принциптерiн айқындау N 3 қосымшада белгiленген.
15. Құрылыстың құрама сметалық бағасына бұрын белгiленбеген жұмыстар мен шығындарға жұмыстың құны мен шығындарын өтеуге арналған резервтегi қаржы қосылады оның қажеттiгi жұмыс құжаттарын жасағанда немесе құрылыс жұмысы басталып жобалаған шешiмдердi анықтау барысында немесе белгiленген жобаға сәйкес объектiлерде /жұмыс түрлерiн/ құрылыс жұмысын анықтар кезiнде пайда болуы мүмкiн.
Жалпы сметалық құнынан құрылысқа жиынның сметалық есеп-қисаптан әлеуметтiк бағыттағы объектiлерге 2 процент көлемiнде, өндiрiстiк бағыттағы объектiлер үшiн 3 процент көлемiнде, бұл резерв жасалып, 4-8 бағандағы жолдарда айқындалып жекеше көрсетiледi.
Жинақталған сметалық расчетта белгiленген бұрын ескерiлмеген жұмысқа шыққан қаржы мен шығынның резервтiк бөлiгi мердiгерлер мен тапсырыс берушiлер арасындағы көлемге сәйкес нақтылы келiсiмдi бағаның есебiнде құрылыс өнiмiнiң құрамына енедi.
Мердiгерлер мен тапсырыс берушiлер арасындағы есеп-қисаптасуды жүргiзгенде жұмыс көлемiнiң нақтылы орындағаны үшiн түскен ашық көлемдi қаржының бөлiгi мердiгерлердiң резервiнде қалдырылмай тапсырыс берушiнiң иелiгiнде қалады.

16. За итогом сводного сметного расчета стоимости строительства указываются:
а) Возвратные суммы, учитывающие стоимость:
материалов и деталей, получаемых от разработки временных зданий и сооружений, в размере 15% сметной стоимости временных зданий и сооружений (с амортизируемой частью стоимости) независимо от срока осуществления строительства;
материалов и деталей, получаемых от разборки конструкций, сноса и переноса зданий и сооружений, в размере, определяемом по расчету;
мебели, оборудования и инвентаря, приобретенных для меблировки жилых и служебных помещений для иностранного персонала, осуществляющего шефмонтаж оборудования;
материалов, получаемых в порядке попутной добычи.
Возвратные суммы, приводимые за итогом сводного сметного расчета, слагаются из итогов возвратных сумм, показанных справочно в объектных (локальных) сметных расчетах (сметах);
б) Суммарная (по итогам объектных и локальных сметных расчетов и смет) балансовая (остаточная) стоимость оборудования, демонтируемого и переставляемого в пределах действующего реконструируемого или технически перевооружаемого предприятия;
в) Итоговые данные о распределении общей сметной стоимости строительства микрорайона или комплекса жилых и общественных зданий по направлениям капитальных вложений в случае, когда в составе этого строительства предусмотрены встроенные, пристроенные или отдельно стоящие здания и сооружения, относящиеся к различным направлениям капитальных вложений (торговля и общественное питание, предприятия бытового обслуживания, коммунального хозяйства и др.).
Сметная стоимость сооружений, устройств и отдельных работ, общих для всех объектов, входящих в состав микрорайона или комплекса, распределяется:
стоимость внутриквартальных (дворовых) сетей водоснабжения, канализации, тепло- и энергоснабжения и др. - пропорционально потребности объектов, стоимость работ по благоустройству и озеленению территории - пропорционально площадям участков;
остаточная стоимость - пропорционально общей площади объектов.
Расчет распределения средств по направлениям капитальных вложений должен быть приведен в составе пояснительной записки к сводному сметному расчету стоимости строительства.
17. Дополнительные затраты подрядчика, вызываемые рыночными отношениями и не учтенные базисными сметными нормами и ценами, определяются по каждой конкретной стройке по отдельным расчетам, согласованным с заказчиком, и показываются в сводном сметном расчете стройки сверх базисной стоимости в графах, соответствующих технологической структуре капитальных вложений, т.е. дополнительные затраты, связанные с производством строительных и монтажных работ, а также дополнительные затраты заказчика и подрядчика, оплачиваемые по фактически произведенным затратам, распределяются на стоимость строительных и монтажных работ, оборудования - графы 4, 5 и 6, а дополнительные затраты, учитываемые как "прочие" (авторский, технадзор и др.), показываются в графе 7, итоговая сумма показывается в графе 8 сводного сметного расчета.

16. Құрама сметалық есеп-қисаптау қорытындысында құрылыстың бағасы былайша белгiленедi:
а) Бағасы ескерiлiп қайтарылатын қаржы:
құрылысты жүргiзген мерзiмiне қарамастан материалдар мен детальдарды және уақытша салынған үйлер мен ғимараттарды бұзғаннан кейiн уақытша салынған үйлер мен ғимараттардан /бағасының тозу есебiнен/ 15 проценттiк көлемiндегi сметалық бағадан;
материалдар мен детальдардан, конструкцияны бөлшектеген кезде, үйлер мен ғимараттарды бұзып, көшiрген кездегi есеп-айырысуда көрсетiлген көлемнен;
қызмет көрсететiн шетелдiк адамдар тұратын тұрғын үйлер және қызмет көрсететiн бөлмелердi жиhаздармен жабдықтау үшiн сатып алынған жиhаздарды, құрал-жабдықтар мен тұрмыстық қызметке қажеттi саймандарды, шефтiк көмек арқылы құрастырылған саймандар;
объектiге құрылысты жүргiзгенде қосымша табылған материалдардан;
б) Бөлшектенген және қайта жабдықтанатын немесе жұмыс iстеп тұрған және техникалық қайта жарақтанатын кәсiпорынның құрал-жабдықтарының баланстық бағасының /объектi мен жергiлiктi есеп-қисабы мен сметасы/ қосындысы.
в) Шағын аудандарды немесе тұрғын үй мен ғимараттар құрылысының күрделi қаржы бағытындағы жалпы сметалық бағасы бөлiнiсiнiң жалпы қосындысы мынаған байланысты болады, егерде бұл құрылыстың құрамында тұрғызылатын құрылыстар белгiленсе немесе бөлек тұратын үйлер мен ғимараттар болса, ол әртүрлi сауда және қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық қызмет көрсету, коммуналдық шаруашылық және басқа да бағытта болса;
Шағын аудандарды немесе комплекстiң құрамына кiретiн басқа бiр объектiлердi тұрғызу, орналастыру және жеке бiр жұмыстардың сметалық бағасы былайша бөлiнедi:
Квартал iшiндегi /ауладағы/ сумен жабдықтау, канализация, жылу және электрмен қамтамасыз ету жүйелерiнiң т.б. объектiлердiң қажет етуiне қарай пропорциялы түрде бөлiнедi, аумақты көркейту мен көгалдандыру жұмыстарының участоктың аумағына пропорциялы түрде бөлiнедi.
Қалдық құны объектiнiң жалпы аумағына пропорциялы түрде бөлiнедi:
Күрделi қаражаттың әртүрлi бағытта болу жұмысы құрылыс құнының жинақталған сметасы туралы түсiндiрме жазба түрiнде жүзеге асады.
17. Мердiгерлердiң қосымша шығындары рыноктық қатынастың жағдайына және ескерiлмеген сметалық норма мен бағаны ескере отырып, әрбiр құрылыстың нақты бағытына жеке-жеке есеп-қисап жасау арқылы айқындалып тапсырыс берушiмен келiсуi тиiс және құрылыстың жалпы сметалық расчетында негiзгi бағадан тыс бағандарда көрсетiледi.
Онда күрделi құрылымға сәйкес келетiн күрделi қаржыға, сол сияқты құрылыс салу мен лимит жүргiзу жұмысындағы өндiрiске байланысты қосымша шығында сол сияқты тапсырыс берушiмен жұмсалған қаржысы құрылыс пен монтаждау жұмыстарына құрал-жабдықтарды сатып алуға кеткен бағаға бөлiнiп, 4, 5 және 6 бағандарға жазылады, ал авторлық техникалық бақылау сияқты және т.б. "жай" шығындар есебiнде қосымша шығыстар ретiнде 7 бағанда жазылады, ал 8 бағанда жинақталған сметалық есеп-қисаптасудың барлық жинақталған сомасы жазылады.

18. Порядок определения удорожания материальных ресурсов, приобретаемых по договорным и другим ценам, превышающим базисный уровень (без учета НДС), приведен в приложении N 5.
19. Увеличение стоимости материальных затрат в составе эксплуатации строительных машин и механизмов определяется в соответствии с приложениями N 11 и N 12. Эти затраты согласовываются с заказчиком и показываются сверх базисной стоимости в графах 4, 5 и
8.

18. Шарт арқылы келiсiмдi бағамен немесе басқа да бағалармен сатып алынып ол жергiлiктi бағадан қымбатқа түссе /НДС-ты есептемегенде/ қымбатталған материалдың ресурстардың құнын есептеп шығару тәртiбi жүзеге асырылмай N 5 қосымшада белгiленедi.
19. Құрылыс машиналары мен механизмдерiнiң пайдалану кезiндегi материалдық шығындардың артуы N 11 және 12 қосымшаға сәйкес айқындалады. Бұл шығындар тапсырыс берушiмен келiсiп алынып жергiлiктi бағадан артық есебiнде көрсетiлiп, 4, 5 және 8 бағанда белгiленедi.

20. Дополнительные затраты, связанные с увеличением заработной платы рабочих, занятых в строительном производстве, определяются расчетом исходя из гарантированной (минимальной) заработной платы, установленной законодательными органами и включаемой в себестоимость продукции.
Порядок определения размера средств на оплату труда рабочих (сметная заработная плата, нормативная трудоемкость, разница между гарантированной величиной заработной платы, включаемой в себестоимость продукции и сметной заработной платой, учтенной в сметно-нормативной базе) для учета в составе сметной стоимости и договорных цен на строительство приведен в приложении N 7. Эти средства являются лимитом заказчика и используются им на оплату труда подрядных организаций исходя из фактического выполнения строительно-монтажных работ и показываются в графах 4 и 8 сводного сметного расчета сверх базисной стоимости строительства.
21. Дополнительные затраты, связанные с увеличением транспортных расходов в связи с изменением тарифов на железнодорожные и автомобильные перевозки, определяются в соответствии с приложением 14.
22. Средства на отчисление в фонд содействия занятости включаются в сводный сметный расчет сверх базисной стоимости как лимит заказчика в размере 2 процентов к фонду оплаты труда и показываются в гр. 7 и 8 без включения в объем выполненных строительно-монтажных работ.
23. Средства на отчисления в дорожный фонд за пользование автомобильными дорогами, учитываются в сводном сметном расчете сверх базисной стоимости в графах 7 и 8 в размере 0,5 процента от фактической сметной стоимости строительства с учетом дополнительных затрат подрядчика, вызываемых рыночными отношениями (кроме налогов и обязательных отчислений, устанавливаемых законодательными органами) и являются лимитом заказчика для покрытия указанных затрат подрядчика.
24. Суммы налога на добавленную стоимость.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 24.04.95 г. N 2235 "О налогах и других платежах в бюджет", а также Инструкцией Главной налоговой инспекции от 26.06.95 N 37 "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость" при составлении сметной документации на новое строительство (расширение, реконструкцию и техническое перевооружение действующих предприятий, зданий и сооружений), следует предусматривать в сводном сметном расчете стройки средства на покрытие затрат по уплате налога на добавленную стоимость в установленном размере 20 процентов от итоговых данных по сводному сметному расчету на строительство (с учетом дополнительных затрат подрядчика, вызываемых рыночными отношениями). Эти средства показываются отдельной строкой (в графах 7 и 8) под наименованием "Средства на покрытие затрат по уплате НДС".
При этом следует иметь в виду, что в итоговых данных во избежание двойного счета не должно учитываться начисление НДС в расчетах удорожания стоимости материалов и конструкций, оборудования, а также транспортных и других видов услуг в текущих ценах.
В соответствии с вышеназванной Инструкцией Главной налоговой инспекции, сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате в бюджет подрядной (субподрядной) строительно-монтажной организацией, определяется как разница между суммой налога, полученной от заказчиков строительства (подрядчиков) за выполненные строительно-монтажные работы и прочие затраты по договорной цене, и суммой налога, уплаченной поставщиком по налоговым счетам-фактурам за материальные ресурсы, топливо, работы и услуги.
При этом, оплаченные заказчиком подрядчику (подрядчиком субподрядчику) затраты, связанные с уплатой налога на добавленную стоимость, не включаются в объем выполненных строительно-монтажных работ и в состав договорных цен строек.
IV. Порядок формирования договорных
цен на строительную продукцию

20. Құрылыс өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың еңбек ақысының өсуiне байланысты шыққан қосымша шығындар заң шығарушы органның нұсқауына сәйкес ең төменгi жалақы есебiнде және өнiмнiң құны есебiнде айқындалады.
Жұмысшылардың еңбегiне төлейтiн сметалық еңбек ақы, еңбектi көбiрек қажет ететiн норматив өнiмнiң өзiндiк құнына қосылатын сметалық нормативтiк базадағы кепiлдiк берiлген еңбек ақымен нақты жалақы арасындағы айырмашылық құрылыстағы сметалық құн мен шарттасқан баға құрамында расчеттар N 7 қосымшада көрсетiлген.
Бұл қаржылар тапсырыс берушiнiң лимитi болып табылады, құрылыс-монтаж жұмысын нақты түрде жүргiзген жұмыс ретiнде мердiгерлiк ұйымның еңбек ақысына төленiп, N 4 және 8 бағандарда көрсетiледi құрылыстың жергiлiктi базистiк жинақталған сметалық расчетының N 4 және 8 бағандарында көрсетiледi.
Ескерту: 21, 22-тармақтардың қазақша аудармасы болмағандықтан
мәтіндері орысшада беріліп отыр.
21. Дополнительные затраты, связанные с увеличением транспортных расходов в связи с изменением тарифов на железнодорожные и автомобильные перевозки, определяются в соответствии с приложением 14.
22. Средства на отчисление в фонд содействия занятости включаются в сводный сметный расчет сверх базисной стоимости как лимит заказчика в размере 2 процентов к фонду оплаты труда и показываются в гр. 7 и 8 без включения в объем выполненных строительно-монтажных работ.
23. Автомобиль жолдарын пайдаланғаны үшiн қорға аудару қаражаты рыноктық қатынасты ескере отырып, құрылыстың нақтылы сметалық құнының 0,5 процент көлемiнде ескерiлiп мердiгерлердiң қосымша шыққан шығындары есебiнен төленiп 7 және 8 бағанда көрсетiледi. Мұнда Заң органдарының белгiленген салықтар мен мiндеттi түрдегi аударатын қаржы ескерiлмейдi, ол мердiгерлердiң бұл көрсетiлген шығындарды өтеуге заказ берушiлердiң лимитi болып табылады.
24. Қосымша құнға салынатын салықтың сомасы:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Салық және бюджетке төленетiн басқа да міндетті төлемдер туралы" N 2235  Z952235_ 1995 ж. 24 сәуiрдегi Жарғысына сәйкес сол сияқты бас салық инспекциясының "Қосымша құнға салынатын салықты айқындау және оны төлеу тәртiбi туралы" 1995 ж. 26 маусымдағы N 37 Нұсқауына сәйкес және құрылысқа /кеңейту, қайта құру, жұмыс iстеп тұрған кәсiпорынды техникалық жағынан қайта жарақтану, үйлер мен ғимараттар сан жұмыстарын құрылыстардың жинақталған сметалық есеп-қисаптасуында есепке алып, құрылыстың жинақталған сметалық есептерiнiң 20 процент көлемiнде шыққан шығынды жабу үшiн НДС төлейдi, бұл кезде рыноктық қатынасқа сәйкес мердiгерлердiң қосымша шығарған шығындары ескерiледi. Бұл қаржы "НДС-ты төлеу арқылы шыққан қаржыны толықтыру" деген атпен 7 және 8 бағандарда жеке түрде толықтырылады.
Мiне осы кездегi шыққан қорытындыдан НДС-ты ескерген кезде материалдар мен конструкцияларға, құрал-жабдықтардың бағасының қымбаттауы, сол секiлдi қатынасқа және осы кездегi бағаға сәйкес қызмет көрсетуге екi рет төлеуден сақ болу керек.
Бас салық инспекциясының жоғарыда аталған Нұсқауына байланысты құрылыс-монтаж ұйымдарының мердiгерлерiнiң НДС-тан бюджетке төлейтiн сомасы, құрылыс-монтаж жұмысын атқарғанда тапсырыс берушiлерден алынатын салық көлемiне айырма ретiнде айқындалады, сонымен бiрге, келiскен бағамен шыққан сол сияқты материалдық ресурстар, жанар май жұмыстар және басқа қызмет көрсетуге керек әртүрлi шығындар кiредi.
Сонымен бiрге, тапсырыс берушiлердiң мердiгерлерге төлеген шығындардың НДС-қа төлеген салықтар құрылыстық-монтаждау жұмыстар көлемiне, құрылыстың келiскен бағасының құрамына қосылмайды.
IV. Өндiрiс өнiмдерiнiң шарттасқан бағасын
жасаудың тәртiбi

1. Исходя из общей экономической и единой ценовой политики Республики Казахстан, "Временных правил о договорах подряда на капитальное строительство в Республике Казахстан", утвержденных распоряжением Минстроя от 3.03.94. N 5-5, а также ценовых соотношений, отражающих спрос и предложения на рынке инвестиций, основным направлением ценовой политики в строительстве становится дальнейшее расширение сферы применения договорных цен на строительную продукцию. Формирование этих цен осуществляется как инвестором (заказчиком), так и подрядчиком на равноправной основе.
2. Основным методом экономической оптимизации цены строительной продукции в новых условиях являются подрядные торги (тендеры).
Проведение подрядных торгов (тендеров) по вновь начинаемым объектам, строительство которых осуществляется за счет государственных средств и иностранных инвестиций, является обязательным и производится в порядке, установленном Временным положением по подготовке и проведению подрядных конкурсов и торгов (тендеров) в строительстве, утвержденным Министерством экономики и Министерством строительства Республики Казахстан от 7 октября 1994 г. N 01-1735/15 и N ФГ-18-21-1845 и прошедшим правовую экспертизу Министерства юстиции Республики Казахстан от 30.11.94 N 29.
3. На основе сметной стоимости, определенной в текущем уровне цен, заказчики (инвесторы) и подрядчики формируют договорные цены на строительную продукцию. Эти цены могут быть открытыми, т.е. уточняемыми в соответствии с условиями договора (контракта) в ходе строительства, или твердыми (окончательными), реальное применение которых будет возможным в перспективе, по мере стабилизации рынка.
4. Подготовка материалов обоснования договорной цены на строительство является обязанностью стороны, которой поручается это выполнить в соответствии с достигнутой договоренностью. Как правило, это подрядчик.
По заданию заказчика ведомость договорной цены может быть составлена проектной организацией на основе исходных данных, подписанных заказчиком и подрядчиком.
При проведении подрядных торгов договорная цена стройки устанавливается после оценки и сопоставления предложений, предъявленных подрядчиками, а в случаях, когда торги не проводятся - на основании согласования ее между заказчиком и подрядчиком.
В результате совместного решения оформляется Ведомость (протокол согласования) договорной цены на строительную продукцию, которая является неотъемлемой частью договора подряда. Рекомендуемая форма этого документа приведена в приложении N 1, форма N 2. Примерный перечень работ и затрат, включаемых в Ведомость договорной цены, приведен в приложении N 10.
Принятая заказчиком и подрядчиком договорная цена на строительную продукцию не может быть изменена одной стороной без согласия другой стороны.

1. Қазақстан Республикасының жалпы экономикалық және бiрыңғай баға саясатын ескерiп, "Қазақстан Республикасының күрделi құрылыста шарттасқан мердiгерлiк туралы" уақытша Ережесi жөнiндегi 1994 жылы 3 наурыздағы Қазақстан Республикасының Құрылыс министрлiгiнiң N 5-5 өкiмiне сай инвестициялық рыноктың сұранысы мен ұсыныстарын ескере отырып, құрылыс жұмысында баға саясатының негiзгi бағыттарында құрылыс өнiмдерiне шарттасқан бағаны қолдану саласы бұдан кейiнде де арттырыла түседi.
Мұндай түрде бағаны бiр жағынан тапсырыс берушiде /инвестор/, сол сияқты мердiгерлерде тең негiзде қалыптастыра ала алады.
2. Құрылыс өнiмдерiнiң бағасын жаңа жағдайға қарай экономикалық оптималды түрде жасаудың негiзгi әдiсі мердiгерлiк жолмен сату /тендерлер/ болып табылады.
Мердiгерлiк /тендерлiк/ жолмен сату жаңадан басталып, құрылыс жұмысы мемлекет қаржысы немесе шетел инвестициясы есебiнен жүргiзiлген жағдайда жүзеге асады.
Ол Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Құрылыс министрлiгiнiң 1994 ж. 7 қазанда бекiтiлген N 01-1735/15 және 8 ФГ-18-21-1845 бекiткен және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнiң құқықтық сараптаудан 1994 ж. 30 қазанда өткiзiлген N 29 құрылыста жергiлiктi конкурстар мен сатуды /тендер/ өткiзудi ұйымдастырып және өткiзу туралы уақытша ережеде көрсетiлген тәртiпке сай өткiзiледi және ол мiндеттi болып саналады.
3. Құрылыс өнiмдерiне сметалық баға негiзiнде қазiргi кездегi бағамен тапсырыс жасаушы /инвесторлар/ және мердiгерлер шарттасқан баға белгiлейдi.
Бұл баға ашық түрде немесе шарт /контракт/ негiзiнде құрылыс жұмыстары үшiн жүрiп жатқан кезде қайта нақтылануы мүмкiн немесе нақтылы түрде /ақырғы түрде/ оның нақтылы түрде қолданылуы алдағы кезде перспективада немесе рыноктың қалыптасу жағдайына байланысты.
4. Құрылыстағы шарттасқан бағаның негiздемесi туралы материал екi жақтың да мiндетi болып табылады, ол қол жеткен уағдаластыққа сәйкес жүзеге асыру тапсырылады, көбiнесе негiзiнен, мердiгерлерге жүктеледi.
Тапсырыс берушiнiң тапсырмасы бойынша шарттасқан бағаның ведомостiсi тапсырыс берушi мен мердiгерлердiң келiсiп қол қойып бекiткен кездегi басты мәлiметтердiң негiзiне қарай жобалау ұйымдарын жасауы да мүмкiн.
Мердiгерлiк саудаластық өткiзер кезде құрылыстың шарттасқан бағасы мердiгерлердiң ұсынған ұсыныстарын ескерiп, баға қойғаннан кейiн барып белгiленедi, ал саудаластық жүргiзiлмеген жағдайда тапсырыс берушi мен мердiгерлер арасындағы келiсiмге келу негiзiне сәйкес айқындалады. Екi жақ келiскен кезде құрылыс өнiмдерiне шарттасқан баға ведомость /келiскендiк туралы хаттама/ жасалады, ол мердiгерлiк шарттық ажырамайтын бөлiгi болып табылады. Бұл құжаттың үлгiсi N 1 қосымшаның N 2 нысанында көрсетiлген шарттасқан бағаны ведомостьке кiретiн жұмыстармен шығындардың үлгiлi кестесi N 10 қосымшада көрсетiлiп отыр.
Тапсырыс берушiнiң және мердiгерлердiң құрылыс өнiмдерiне шарттасқан бағасы екiншi бiр жақтың келiсiмiнсiз өзгертуiне болмайды.

5. Договорная цена формируется на стройку в целом с распределением по объектам или пусковым комплексам, входящим в состав стройки, а также на отдельные комплексы и виды работ, поручаемые отдельным организациям.
При невозможности определения договорной цены на стройку в целом по согласованию между подрядчиком и заказчиком договорная цена может быть определена на объем строительно-монтажных работ, выполняемый в текущем году.
6. В договорной цене на строительную продукцию учитывается стоимость подрядных работ, включающая в себя стоимость строительно-монтажных работ, прочие затраты, относящиеся к деятельности подрядчика.
В состав договорных цен могут также включаться средства на возмещение других затрат и работ, поручаемых по договору подрядчику, но не относящиеся к стоимости подрядных работ (обеспечение оборудованием, проектные работы и пр.), например, при строительстве объектов "под ключ".
7. После установления договорной цены на строительство и получения сведений о стоимости приобретаемого оборудования, сводный сметный расчет стоимости строительства и другие сметные документы подлежат уточнению заказчиком и служат в качестве документации, определяющей общий размер средств, необходимых для строительства соответствующего объекта (стройки). При этом может уточняться и базисная стоимость подрядных работ на строительстве, которая должна быть единой для заказчика и подрядчика.
8. Сумма НДС, подлежащая начислению на стоимость реализуемой заказчику строительства (инвестору) строительной продукции, приводится отдельной строкой также за итогом договорной цены на строительную продукцию.
V. Порядок расчетов за выполненные работы
1. Порядок и сроки приемки выполненных работ, расчетов за них в процессе строительства устанавливаются по соглашению сторон в договоре подряда (контракте).
2. Расчеты между заказчиком и подрядчиком за выполненные строительно-монтажные и ремонтно-строительные работы могут осуществляться по конструктивным элементам (проценту технической готовности этих элементов), по отдельным, оговоренным договором этапам или после завершения всех работ по договору (контракту), в том числе и "под ключ".
При высоком уровне инфляции расчеты между заказчиком и
подрядчиком рекомендуется осуществлять, как правило, по стоимости,
определенной исходя из фактически сложившихся на момент
взаиморасчетов цен на соответствующие ресурсы, подтвержденных
бухгалтерскими документами, с учетом законодательных и нормативных
актов, регулирующих ценообразующие факторы.
#
Приложение N 1
Форма N 1
Орган (предприятие) заказчика
УТВЕРЖДЕН
Сводный сметный расчет
в сумме____________________тыс.тенге
в том числе:
возвратных сумм____________тыс.тенге
налог на добавленную стоимость
___________________________тыс.тенге
"____"___________________19__г.
СВОДНЫЙ СМЕТНЫЙ РАСЧЕТ
(наименование стройки)
Составлен в ценах 1991 г.
по состоянию на "____"_________19___г.
ДДВДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДД
NNіНомера іНаименова-і      Сметная стоимость,       і Общая
ппісметныхіние глав, і          тыс. тенге           і сметная
ірасче- іобъектов, ГДДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДө стоимость
ітов и  іработ и   істро- імонтажі оборудо- іпрочихі тыс. тенге
ісмет   ізатрат    іитель іных раі вания,   іработ і
і       і          іных   і бот  і мебели,  іи за- і
і       і          іработ і      і инвен-   ітрат  і
і       і          і      і      і таря     і      і
і       і          і      і      і          і      і
ДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДДДДД
1 і  2    і    3     і  4   і  5   і    6     і  7   і    8
ДДБДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДДД
Руководитель проектной организации      __________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Главный инженер проекта                __________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник (наименование) отдела        __________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Приложение N 1
Форма N 2
Заказчик (подрядчик) ___________________
(наименование)
Подрядчик (субподрядчик)  ___________________
(наименование)
Составлен(а) на
основе__________________________________________________
(ссылка на сметную или иную документацию)
и является приложением к договору
подряда (субподряда) N ___ от "__"_________199__г.
ВЕДОМОСТЬ (ПРОТОКОЛ СОГЛАСОВАНИЯ)
ДОГОВОРНОЙ ЦЕНЫ
на_________________________________________________________
(наименование строительной продукции)
ДДВДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДД
NNіНомера іНаименова-і   Стоимость, включаемая в     і Договорная
ппісмет И іние объек-ідоговорную цену, тыс. тенге    і цена на
ірасче- ітов,      ГДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДө строительную
ітов илиіработ и   іподрядных работ, в т.ч. і      і продукцию,
іиных   ізатрат    ГДДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДДДДө      і тыс. тенге
ідокумені          істро- імонтажі прочих   ідругихі
ітов    і          іитель іных раі работ    ізатраті
і       і          іных   і бот  і          іи раб-і
і       і          іработ і      і          ібот поі
і       і          і      і      і          ідоговоі
і       і          і      і      і          іру    і
і       і          і      і      і          і      і
ДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДДДДД
1 і  2    і    3     і  4   і  5   і    6     і  7   і    8
ДДБДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДДД
Руководитель предприятия      Руководитель подрядной
(организации)                (субподрядной)
заказчика (подрядчика)       строительно-монтажной
организации
__________________________    __________________________
подпись (инициалы, фамилия)   подпись (инициалы, фамилия)
Приложение N 1
Форма N 3
Наименование стройки__________________________________________
ЛОКАЛЬНЫЙ СМЕТНЫЙ РАСЧЕТ N_______
(ЛОКАЛЬНАЯ СМЕТА)
на____________________________________________________________
(наименование работ и затрат)
наименование объекта__________________________________________
Основание:____________________________________________________
Сметная стоимость____________тыс.тнг.
Нормативная трудоемкость_____чел.-ч.
Сметная заработная плата_____тыс.тнг.
2
Строительный объем___________м
Цена единицы_________________тенге
Составлен(а) в ценах 1991 года
ДДВДДДДДДДВДДДДДВДДДДВДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДД
NNіШифр и іНаимеіКол іСтоим. ед., і   Общая стоим.,тнгіЗатраты тру-
ппіN пози-інова іво  і  тенге     і                   іда рабочих,
іции    іние  і    ГДДДДДДВДДДДДЕДДДДВДДДДДДВДДДДДДДөчел. ч-, не
інорма- іработі    іВсего іЭкспліВсе-іОснов-іЭксплу.ізанятых обслу
ітива   іи заті    і      імашиніго  іной   імашин  іживан. машин
і       ірат, і    іДДДДДДЕДДДДДө    ізар-  ГДДДДДДДЕДДДДДДДДДД
і       іединиі    іОс-   ів    і    іплаты ів т.ч. іОбслуживающ.
і       іца изі    інов   іт.ч. і    і      ізар.   і машины
і       імере і    іной   ізар- і    і      іплаты  ГДДДДДДВДДД
і       іния  і    ізар-  іпла- і    і      і       іна едиівсе-
і       і     і    іпла   іты-  і    і      і       іницу  іго
і       і     і    іты    і     і    і      і       і      і
ДДЕДДДДДДДЕДДДДДЕДДДДЕДДДДДДЕДДДДДЕДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДЕДДД
1 і  2    і  3  і 4  і  5   і 6   і 7  і  8   і   9   і 10   і 11
ДДБДДДДДДДБДДДДДБДДДДБДДДДДДБДДДДДБДДДДБДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДБДДД
Составил____________________________________________________
[Должность, подпись (инициалы, фамилия)]
Проверил____________________________________________________
[Должность, подпись (инициалы, фамилия)]
Приложение N 1
Форма N 4
______________________________________________________________
(Наименование стройки)
ОБЪЕКТНЫЙ СМЕТНЫЙ РАСЧЕТ N____
(ОБЪЕКТНАЯ СМЕТА)
на строительство______________________________________
______________________________________
(наименование объекта)
Сметная стоимость____________________________тыс.тенге
Нормативная трудоемкость_______________________чел.-ч.
Сметная заработная плата_____________________тыс.тенге
Расчетный измеритель единичной стоимости______________
Составлен(а) в ценах 1991 г.
ДДВДДДДДДДВДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДВДДДДД
NNіN смет іНаимеіСметная стоимость, тыс. тенгеіНорма- іСмет-іПока-
ппіи расчеінова іДДДДВДДДДДДВДДДДДВДДДДДДВДДДДөтивная іная  ізате-
ітов    іние  іСтроіМонтажіОборуі      іВсе-ітрудо- ізара іли
і       іработіите-іных   Гдова-іПрочихіго  іемкостьібот  іеди-
і       іи затіль- іработ іния, ізатраті    ітыс.   іная  інич-
і       ірат  іных і      імебе-і      і    ічел.-ч Гпла- іной
і       і     іра- і      іли,  і      і    і       іта   істои
і       і     ібот і      іинвені      і    і       ітыс. імос-
і       і     і    і      ітаря і      і    і       Гтенгеіти
і       і     і    і      і     і      і    і       і     і
і       і     і    і      і     і      і    і       і     і
і       і     і    і      і     і      і    і       і     і
ДДЕДДДДДДДЕДДДДДЕДДДДЕДДДДДДЕДДДДДЕДДДДДДЕДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДЕДДДДДД
1 і  2    і  3  і 4  і  5   і 6   і 7    і8   і   9   і 10  і  11
ДДБДДДДДДДБДДДДДБДДДДБДДДДДДБДДДДДБДДДДДДБДДДДБДДДДДДДБДДДДДБДДДДДД
Главный инженер проекта____________________________
[Подпись (инициалы, фамилия)]
Начальник_________________отдела_________________________
(наименование)      [Подпись (инициалы, фамилия)]
Составил_________________________________________________
[Должность, подпись(инициалы, фамилия)]
Проверил_________________________________________________
[Должность, подпись (инициалы, фамилия)]
Приложение N 1
Форма N 5
Орган заказчика________________________________________________
"Утверждена"
Сводка затрат в сумме________________________________млн.тенге
В том числе возвратных сумм__________________________млн.тенге
_______________________________________________________________
(ссылка на документ об утверждении)
"____"________19__г.
СВОДКА ЗАТРАТ
_______________________________________________________________
(наименование стройки)
Составлена в ценах 1991 г.
по состоянию на "___"_____19__г.
млн.тенге
ДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДД
NNіНаименование затратіОбъекты производ-іОбъекты жилищно-  і
ппі                   іственного назна- і гражданского     іВсего
і                   і    чения        і  назначения      і
ДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДД

5. Шарттасқан баға барлық құрылысқа құрылыс құрамына кiретiн объектiлерге немесе iске қосылатын кешенге, сол сияқты басқа бiр ұйым тапсырған жекеше бiр кешенге немесе басқа бөлек бiр жұмыстарға арналып қалыптасып, бөлiнедi.
Құрылысты жүргiзгенде тапсырыс берушi мен мердiгерлер арасында шарттасқан бағаны айқындауға мүмкiн болмаса, ол бағаны биылғы жыл iшiнде жүргiзетiн құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемiне кiрiп айқындалуы мүмкiн.
6. Құрылыс өнiмдерiнiң шарттасқан бағасына мердiгерлiк жұмыстың бағасы да ескерiледi, оған мердiгерлiк жұмысқа кiрген басқа да әртүрлi шығындар құрылыс-монтаж жұмыстарының бағасы да бiрге кiредi.
Шарттасқан баға құрамына сол секiлдi әртүрлi шығындар мен жұмыстарға кеткен қаражатты төлеу де қосылады, ол мердiгерлердiң шарттары арқылы белгiленедi, алайда ол мердiгерлер құрылыс объектiсiн бiтiрiп тапсырар кездегi жұмыстың қаржысына кiрмейдi /құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету, жобалау жұмыстарын жүргiзу және т.с./.
7. Шарттасқан баға құрылыста белгiленген соң, сатып алатын құрал-жабдықтардың бағасы туралы мәлiметтер алынған соң құрылыс бағасының жинақталған сметалық расчеты және басқа да сметалық құжаттар тапсырыс берушiлермен нақтылануы тиiс, мұнда бұл объектiнiң /құрылысты/ жүргiзген кездегi жалпы жасалатын қаржы көлемi белгiленген құжат болып қызмет атқарады.
Мiне осы арқылы құрылыстағы мердiгерлiк жұмыстың базистiк бағасы айқындалып алынады, бұл тапсырыс берушiге де мердiгерлер үшiн де бiрдей болуы тиiс.
8. Құрылыс жұмысына тапсырыс берушi /инвесторлардың/ құрылыс өнiмдерiнiң бағасын айқындау кезiндегi НДС бағасы, сол сияқты құрылыс өнiмдерiнiң шарттасқан бағаның қорытындысы да жеке бiр жолдарға жазылады.
V. Орындалған жұмыстардың есеп-қисаптасуын
жүргiзудiң тәртiбi
1. Орындалған жұмысты қабылдап алудың тәртiбi мен мерзiмдерi құрылыс жұмысын жүргiзген кездегi есептесу жұмысы келiсiм жасасқан жақтың мердiгерлiк /контрактылық/ шарттарында белгiленедi.
2. Құрылыс-монтаждау және жөндеу құрылыс тұрғызу жұмыстары нақтылы түрде орындалған соң, сол сияқты конструктивтiк элементiне /бұл элементтiң техникалық дайындық процентiне/ қарай, келiсiм шартта көрсетiлген кейбiр және жұмыстар бiткен соң, сонымен бiрге құрылыс жұмысы "толық аяқталып" дайын болған кезде тапсырыс берушi мен мердiгерлiк мекемелер арасында есептесу /расчет/ жұмыстары жүргiзiледi.
Ақша құнсызданып, инфляциялық жағдай қалыптасса тапсырыс берушi мен мердiгерлiк мекемелер арасындағы есеп-қисаптасу /расчет жасау/жұмыстары үшiн мынадай ұсыныс берiледi, есеп-қисап айырысу кезiндегi нақтылы қалыптасқан жағдайға сәйкес әрбiр ресурстық материалдардың оның бағасына өзгерiстер енгiзiлiп, ол бухгалтерия құжаттарымен нақтыланып, бағаны қалыптастыратын заң мен нормативтiк актiлер негiзiнде жүргiзiлуi тиiс.
N 1 қосымша
N 1 нысан
Тапсырыс берушi мекеме /кәсiпорын/ ___________________________
______________________________________________________________
БЕКIТIЛГЕН
Жинақталған сметалық расчет
көлемi ____________ мың теңге
оның iшiнде
қайтарылатын сома
___________________ мың теңге
НДС _______________ мың теңге
"__"_______________ 199 ж.
ЖИНАҚТАЛҒАН СМЕТАЛЫҚ РАСЧЕТЫ
/құрылыстың аты/
1991 жылғы бағамен есептелiнедi
199  ж. "__"_________ мерзiмiнде.
_____________________________________________________________________
N |Смета. |Объектiнiң,|       Сметалық бағасы          |Жалпы      |
|мен ра.|жұмыстың,  |     /мың теңге есебiмен/       |сметалық   |
|счеттың|тарауының  |________________________________|бағасы     |
|номер. |аты және   |құры.|монтаж.|құрал-   |басқа   |/мың теңге/|
|лерi   |шыққан шы. |лыс  |дау жұ.|жабдық   |әртүрлi |           |
|       |ғындары    |жұмыс|мыстары|тар, жи. |жұмыстар|           |
|       |           |тары |       |hаздар,  |және    |           |
|       |           |     |       |саймандар|шығындар|           |
___|_______|___________|_____|_______|_________|________|___________|
1     2         3        4      5        6         7         8
____________________________________________________________________
Жоба жасаушы ұйымның жетекшiсi _________________________________
Қолы, /фамилиясы және инициалы/
Жобаның бас инженерi           _________________________________
Қолы, /фамилиясы және инициалы/
Бөлiмнiң бастығы               _________________________________
Қолы, /фамилиясы және инициалы/
N 1 қосымша
N 2 нысан
Тапсырыс берушi ________________________
Мердiгерлер ____________________________
Негiзге арнап жасалынды _______________________________________
_______________________________________________________________
/сметалық немесе басқа құжаттарға сiлтеме жасалынды/
және мердiгерлiк 199 жылғы "__"_________________ N ____________
шарттық қосымшасы.
ШАРТТАСҚАН БАҒАНЫҢ /КЕЛIСКЕН ХАТТАМАСЫНЫҢ/ ВЕДОМОСТIСI
____________________________________________________________________
/құрылыс өнiмдерiнің аты/
___________________________________________________________________
N |Есеп-   |Объектi.|  Шарттасқан бағаға қосылатын     |Құрылыс
|шоттың  |нiң аты |   бағалар /мың теңгемен/         |өнiмдерiне
|және    |жұмыс   |__________________________________|шарттасқан
|сметаның|түрлерi |  мердiгерлiк жұмыстар |шарттасқан|баға /мың
|немесе  |және    |       оның iшiнде     |жұмыс және|теңгемен/
|басқа   |шығындар|_______________________|басқа     |
|бiр құ. |        |құры.|монтаж.|басқа бiр|шығындар  |
|жаттар. |        |лыс  |дау жұ.|жұмыстар |          |
|дың     |        |жұмыс|мыстары|         |          |
|номерi  |        |тары |       |         |          |
___|________|________|_____|_______|_________|__________|__________
1      2        3      4      5        6          7         8
___________________________________________________________________
Тапсырыс берушi                  Құрылыс-монтаждау мекемесiнiң
мекеменiң бастығы                мердiгерлiк бастығы
_________________________________     ______________________________
Қолы, /фамилиясы, инициалы/           Қолы, /фамилиясы, инициалы/
N 1 қосымша
N 3 нысан
Құрылыстың аты ________________________________________________
ЛОКАЛДЫҚ СМЕТАЛЫҚ РАСЧЕТЫ N _____________
_______________________________________________________________
/жұмыстың аты және шығындар/
Объектiнiң аты ________________________________________________
Негiз: ________________________________________________________
Сметалық құны ___________________________ мың теңге
Еңбектi көп қажетсiнетiн нормасы ______ адам уақыты
Сметалық еңбек ақысы ____________________ мың теңге
Құрылыс көлемi _________________________ шаршы метр
1991 жылғы бағамен есептелiнедi.
___________________________________________________________________
N  |Норма. |Жұмыстың|Жал.| Бiрлiктiң құны  |     Жалпы бағасы    |
Рет.|тивтiң |аты, шы.|пы  | / теңгемен/     |      /теңгемен/     |
тiк |пози.  |ғындар, |кө. |_________________|_____________________|
саны|циясы  |/бiрлiк |лемi|Барлығы|Машинаны |Бар.|Негiз.|Машинаны |
|және   |өлшемi/ |    |Негiзгi|пайдалану|лығы|гi ең.|пайдалану|
|шығын. |        |    |еңбек  |оның     |    |бек   |оның     |
|дар    |        |    |ақы    |iшiнде   |    |ақысы |iшiнде   |
|/бiрлiк|        |    |       |жалақы   |    |      |жалақы   |
|өлшем. |        |    |       |         |    |      |         |
|мен/   |        |    |       |         |    |      |         |
____|_______|________|____|_______|_________|____|______|_________|
1     2       3       4     5        6       7     8       9
___________________________________________________________________
____________________________________
Машинада қызмет көрсететiн жұмысшы
субъектiне шығындар /адам сағаты/
____________________________________
Машинаны пайдалану
____________________________________
оның iшiнде    |  Бiрлiгiне
жалақы       |   Барлығы
___________________|________________
10               11
____________________________________
Құрастырушы _________________________________________________
/қызметi, қолы, фамилиясы, инициалы/
Тексерушi ____________________________________________________
/қызметi, қолы, фамилиясы, инициалы/
N 1 қосымша
N 4 нысан
_______________________________________________________________
/құрылыстың аты/
ОБЪЕКТIНIҢ СМЕТАЛЫҚ РАСЧЕТЫ N
/ОБЪЕКТIНIҢ СМЕТАСЫ/
Құрылыстың ____________________________________________________
_______________________________________________________________
/объектiнiң аты/
Сметалық бағасы ___________________________________ /мың теңге/
Еңбек қажет етуi __________________________________ адам сағаты
Сметалық жалақысы ______________________________ /мың теңгемен/
Бiрлiк бағасының есеп-қисап өлшеуiшi __________________________
1991 жылғы бағамен есептелiнедi.
____________________________________________________________________
N  |Сметаның |Жұмыстың |     Сметалық бағасы /мың теңгемен/       |
Рет.|және     |және шы. |Құрылыс|Монтаж.|Құрал-жабдық,|Басқа  |Бар.|
тiк |есеп-    |ғындардың|жұмысы.|дау жұ |жиhаз және   |әртүрлi|лығы|
саны|шоттың   |аттары   |ның    |мысының|саймандар    |шығын. |    |
|номерлерi|         |       |       |             |дар    |    |
____|_________|_________|_______|_______|_____________|_______|____|
1      2         3        4       5          6          7      8
____________________________________________________________________
_____________________________
Еңбектi   |Сметалық |Бiрлiк |
қажет ету |жалақы   |бағаның|
нормасы   |/мың     |көрсет.|
/мыңнан   |теңгемен/|кiштерi|
есептелген|         |       |
адам сағ./|         |       |
__________|_________|_______|
9         10       11
____________________________
Жобаның бас инженерi _________________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
Бөлiмнiң бастығы _____________________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
Құрастырушы __________________________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
Тексерушi ____________________________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
N 1 қосымша
N 5 нысан
Тапсырыс берушi орган _________________________________________
"Бекiтiлдi"
Шығынның мәлiметi _______________________________ млн. теңгемен
Сол сияқты қайтарылатын сома ____________________ млн. теңгемен
_______________________________________________________________
/бекiтiлгендiгi туралы қаражатқа сiлтеме/
"__"___________ 199 ж.
ШЫҒЫННЫҢ МӘЛIМЕТТЕРI
_______________________________________________________________
/құрылыстың аты/
1991 жылғы бағамен есептелiндi.
199 жылдың "__"__________ дағы кезеңде
____________________________________________________________________
N |     Шығынның аттары       | Өндiрiстiк | Азаматтың    |Барлығы
|                           | бағадағы   |құрылыс бағы. |
|                           | объектiлер |тындағы объек.|
|                           |            |тiлер         |
___|___________________________|____________|______________|________

1і         2         і        3        і         4        і   5
ДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДД
1.   Сметная стоимость:
1.1. строительных и монтажных работ
1.2. оборудования, мебели и инвентаря
1.3. прочих затрат
2.   Общая сметная стоимость:
в том числе:
2.1. возвратных сумм
2.2. НДС
Руководитель проектной организации_____________________________
[подпись (инициалы, фамилия)]
Главный инженер проекта________________________________________
[подпись (инициалы, фамилия)]
Начальник___________________отдела_____________________________
(наименование)         [подпись (инициалы, фамилия)]
Заказчик_______________________________________________________
[должность, подпись(инициалы, фамилия)]
Приложение N 1
Форма N 6
_______________________________________________________________
(наименование стройки)
ВЕДОМОСТЬ СМЕТНОЙ СТОИМОСТИ СТРОИТЕЛЬСТВА
ОБЪЕКТОВ, ВХОДЯЩИХ В ПУСКОВОЙ КОМПЛЕКС
млн.тенге
ДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДү
Наименование і Полная сметная стоимость іСметная стоимость объектов  і
объектов     і   объектов и затрат по   і  и затрат, включенных в    і
(зданий и    і         проекту          і    пусковой комплекс       і
сооружений)  ГДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЕДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДө
и затрат,    і всеі      в том числе    івсеі    в том числе         і
включенных   і го і                     іго і                        і
в пусковой   і    ГДДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДө   ГДДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДДДДө
комплекс     і    істрои-іобору-іпрочих і   істрои-іобору-іпрочих    і
і    ітель- ідова- ізатрат і   ітель- ідова- ізатрат    і
і    іно-моніния   і       і   іно-моніния   і          і
і    ітажныхі      і       і   ітажныхі      і          і
і    іработ і      і       і   іработ і      і          і
і    і      і      і       і   і      і      і          і
1         і 2  і 3    і4     і 5     і6  і  7   і 8    і   9      і
ДДДДДДДДДДДДДБДДДДБДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДБДДДБДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДДЩ
Всего:
В том числе по
объектам пуско-
вого комплекса
(наименование
объектов)
Итого:
Средства,
предусмотренные
в главах 1,8-12
сводного
сметного расчета:
.................
Резерв средств
на непредвиденные
работы и затраты
____________________________________________________________________
Главным инженер проекта_____________________________________
[подпись (инициалы, фамилия)]
Приложение N 1
Форма N 7
_______________________________________________________________
(наименование стройки)
ВЕДОМОСТЬ СТОИМОСТИ ОБЪЕКТОВ И
РАБОТ ПО ОХРАНЕ ОКРУЖАЮЩЕЙ ПРИРОДНОЙ СРЕДЫ
ДДДДДДДДВДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Наимено-іНоме-і       Сметная стоимость, тыс.тенге
вание   іра   ГДДДДДВДДДДДВДДДДДВДДДДДВДДДДДВДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДДДД
объектовіобъ- іИс-  іОхра іОхра іОхра іОхра іОхра іДру-  іВсего
и работ іект- іполь-іна и іна   іна и іняе- іна   ігие   і
іных  ізова-іраци іатмо-іраци імые  інедр імеро- і
і(ло- іние  іона- ісфер-іона- ітер- іи ра-іприя- і
ікаль ітвер-ільноеіного ільноеірито-іцио -ітия   і
іных) ідых  іис-  івоз- іис-  ірии, іналь-і(устраі
ісмет іотхо-іполь-ідуха іполь-іфло- іное  інение і
іи    ідов  ізова і     ізова-іра и іис-  ішумов,і
ірас- іпро- іние  і     іние  іфаунаіполь-івибра-і
іче-  імыш- івод- і     ізе-  і     ізова-іций)  і
ітов  ілен- іных  і     імель і     іние  і      і
і     іного іре-  і     і(кро-і     імине-і      і
і     іпро- ісур- і     іме   і     іраль-і      і
і     іиз-  ісов  і     імели-і     іных  і      і
і     івод- і     і     іора- і     іре-  і      і
і     іства і     і     іции) і     ісур- і      і
і     і     і     і     і     і     ісов  і      і
ДДДДДДДДЕДДДДДЕДДДДДЕДДДДДЕДДДДДЕДДДДДЕДДДДДЕДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДДДДД
1     і 2   і 3   і 4   і 5   і 6   і 7   і 8   і  9   і  10
ДДДДДДДДБДДДДДБДДДДДБДДДДДБДДДДДБДДДДДБДДДДДБДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДДДД
Итого по
отдельным объектам
(наименование объектов)
Строительно-
монтажных работ
Оборудования
............
Средства,
предусмотренные
в главах 1,
8-12 сводного
сметного расчета:
............
Резерв средств
на непредвиденные
работы и затраты:
...........
____________________________________________________________________
Всего по пусковому
комплексу или по
стройке в целом:
строительно-
монтажных работ
оборудования
Главный инженер проекта________________________________________
[подпись (инициалы, фамилия)]
Приложение N 2
Р А С Ч Е Т
величины накладных
расходов в текущем уровне
цен по сравнению с учтенными
в базисной сметной стоимости
При определении величины накладных расходов в текущем уровне цен сметная величина накладных расходов в базисной стоимости умножается на индекс накладных расходов, учитывающий отношение текущего уровня накладных расходов к их величине в уровне сметных норм и цен 1991 года.
Разница между величиной накладных расходов в текущем уровне цен
и в базисной стоимости включается в сводный сметный расчет стройки

1 |              2            |      3     |       4      |    5
___|___________________________|____________|______________|________
1.   Сметалық бағалар:
1.1. Құрылыс және монтаждау
жұмыстары
1.2. Құрал-жабдықтар
1.3. Басқа да шығындар
2.   Барлық сметалық бағасы:
оның iшiнде:
2.1. Қайтарылатын сома
2.2. НДС
Жобалаушы мекеменiң жетекшiсi _________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
Жобаның бас инженерi __________________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
_______ бөлiмнiң бастығы ______________________________________
аты                       /қолы, фамилиясы, инициалы/.
Тапсырыс берушi _______________________________________________
/лауазымды қызметi, қолы, фамилиясы, инициалы/
N 1 қосымша
N 6 нысан
_______________________________________________________________
/құрылыстың аты/
IСКЕ ҚОСЫЛАТЫН КОМПЛЕКСКЕ КIРЕТIН ҚҰРЫЛЫС
ОБЪЕКТIСIНIҢ СМЕТАЛЫҚ БАҒАСЫНЫҢ ВЕДОМОСТIСI
______________________________________________ /млн. теңгемен/
___________________________________________________________________
Iске қосылатын комплекске | Жоба бойынша объектiнiң толық сметалық|
кiретiн объектiлердiң аты | бағасы және шығындары                 |
мен шығындар /үйлер мен   |_______________________________________|
ғимараттар/               |Бар.|          оның iшiнде             |
|лығы|__________________________________|
|    |Құрылыс- |Құрал-   |Әртүрлi, басқа|
|    |монтаждау|жабдықтар|бiр шығындар  |
|    |жұмыстары|         |              |
___________________________|____|_________|_________|______________|
1                2      3         4            5
____________________________________________________________________
_______________________________________
Iске қосылатын комплекстегi объектiнiң |
сметалық бағасы және шығындары         |
_______________________________________|
Бар.|        оның iшiнде               |
лығы|__________________________________|
|Құрылыс- |Құрал-   |Әртүрлi, басқа|
|монтаждау|жабдықтар|бiр шығындар  |
|жұмыстары|         |              |
____|_________|_________|______________|
6      7         8           9
_______________________________________
Барлығы:
оның iшiнде:
Iске қосылатын объектi
/объектi аты/
Жиынтығы:
Жинақталған сметалық
расчеттың 1, 8-12
тарауында көрсетiлген
қаржылар:
.......................
Есепке алынбаған жұмыстар
мен шығындарға жұмсалатын
қаржының резервi
Жобаның бас инженерi _________________________________________
N 1 қосымша
N 7 нысан
_______________________________________________________________
/құрылыстың аты/
ОБЪЕКТIНIҢ СМЕТАЛЫҚ БАҒАСЫ ЖӘНЕ АЙНАЛАДАҒЫ
ТАБИҒАТТЫ ОРТАНЫ ҚОРҒАУ ЖҰМЫСТАРЫНЫҢ ВЕДОМОСТIЛЕРI
____________________________________________________________________
Объектiлердiң|Объектiнiң /локалдық/| Сметалық бағасы /мың теңгемен/
аттары және  |сметасы мен есеп-қи. |________________________________
атқаратын    |сабының номерлерi    |Өнеркәсiп|Су қорларын|Атмосфера.|
жұмыстар     |                     |өндiрiсi.|тиiмдi пай.|лық ауаны |
|                     |нiң қатты|далану және|қорғау    |
|                     |қалдықта.|қорғау     |          |
|                     |рын қада.|           |          |
|                     |ғалау    |           |          |
_____________|_____________________|_________|___________|__________|
1                 2               3           4          5
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сметалық бағасы /мың теңгемен/
_____________________________________________________________________
Жерлердi /суландырған|Аумақтар, өсiмдiктер|Минералдық |Басқа бiр|Бар.
жерден басқа/ тиiмдi |мен жануарлар дүние.|байлықты   |шаралар  |лығы
пайдалану және қорғау|сiн қорғау          |тиiмдi пай.|/айқай-  |
|                    |далану және|шуларды, |
|                    |қойнауын   |тербелiс.|
|                    |қорғау     |тердi жою|
_____________________|____________________|___________|_________|___
6                     7               8          9      10
____________________________________________________________________
Жеке бiр объектiлердегi
/объектi аттары/ құрылыс-
монтаж жұмыстарының
құрал-жабдықтары
..........................
Жинақталған сметалық
расчеттағы 1, 8-12
тарауда көрсетiлген
қаржылар
..........................
Есепке алынбаған жұмыстар
мен шығындағы жұмсалатын
қаржының резервi
..........................
____________________________________________________________________
Iске қосылатын комплекстiң
немесе құрылыс бойынша
тұтастай: құрылыс монтаж
жұмыстарының барлық қосындысы
Жобаның бас инженерi _________________________________________
/қолы, фамилиясы, инициалы/
N 2 қосымша
НАҚТЫ КЕЗЕҢДЕГI БАҒАДАҒЫ ҮСТЕМЕ ШЫҒЫНДАРДЫҢ КӨЛЕМI,
ОЛ СМЕТАЛЫҚ ҚҰНЫНДА ЕСКЕРIЛIП ЕСЕПТЕЛIНЕТIН
ЕСЕП-ҚИСАБЫ
Нақты кезеңдегi бағадағы шығыстарды айқындағанда жинақтық бағадағы үстеме шығындардың сметалық көлемiне көбейтiледi, қазiргi кезеңдегi үстеме шығыстардың көлемiнде шығарылып 1991 ж. сметалық нормамен және бағамен есептелiнедi.

сверх базисной стоимости в графы 4,5 и 8 пропорционально стоимости
строительных и монтажных работ.
Индекс накладных расходов определяется на основании базисной
структуры накладных расходов по экономическим элементам и статьям
затрат (таблица 1) и индексов текущего уровня этих затрат по
отношению к уровню сметных норм и цен, введенных с 1.01.91г., по
формуле:
ЗахИза+МхИх+АхИа+СнхИсн+ПрхИпр
Инр = ------------------------------       (1)
100
где:
За, М, А, Сн, Пр - удельный вес в составе базисной величины
накладных расходов соответственно: средств
на оплату труда административно-
хозяйственного персонала, материальных
затрат, амортизационных отчислений,
отчислений на социальные нужды,
прочих затрат;
Иза, Исн         - индекс изменения текущего уровня средств
на оплату труда в строительстве по
отношению к уровню сметной заработной
платы рабочих, установленному сметными
нормами и ценами, введенными с 01.01.91 г.,
определяется по формуле:
ЗминхnхК1хК2
Иза, Исан = ------------    (2)
Зсм
где:
Змин - гарантированный (минимальный) размер
заработной платы, установленный
законодательными органами, в
ежемесячном исчислении, тенге
(на 1996г.: с 1 января - 1100 тенге,
с 1 апреля - 1400 тенге,
с 1 июля   - 1700 тенге,
с 1 октября- 2000 тенге);
n    - число минимальных размеров заработной платы,
включаемых в себестоимость продукции (на 1996 г.
n=5);
К1   - районный (льготный) коэффициент;
К2   - отраслевой коэффициент;
Зсм  - месячная сметная заработна плата на одного
рабочего по сводному сметному расчету, тенге;
Им   - средний индекс изменения цен по материальным затратам.
Определяется отношением средней фактической
стоимости материалов по стройке к их
базисному сметному уровню (на момент расчета);
Иа   - индекс изменения амортизационных отчислений, равный 1;
Ипр  - индекс изменения цен по прочим затратам.
Определяется по формуле:
72,0хИзп+22,8Им+5,2хИа
Ипр = ----------------------      (3),
100
где:
72,0 - суммарный удельный вес на оплату труда административно-
хозяйственного персонала, рабочих, отчислений на
социальные нужны и пр.;
Изп  - индекс изменения текущего уровня средств на оплату
труда, равен индексу Иза, Исн, определенного по
формуле (2);
22,8 - суммарный удельный вес материальных затрат;
Им   - средний индекс изменения цен по материальным
ресурсам;

Жинақтық бағамен және нақты кезеңдегi бағадағы үстеме шығыстар көлемiнiң арасындағы айырмашылық құрылыстың үстеме шығындарынан жоғары түрде есептелiп жинақталған сметалық есеп-қисапқа қосылып құрылыс пен монтаждау жұмыстарының құрылысқа пропорциалы түрде 4, 5 және 8 графаға қосылады.
Үстеме шығындардың индексi экономикалық элементтiң базистiк құрылыстың үстеме шығысының шығатын статьясы арқылы айқындалады және
сметалық нормамен бағаға сәйкестендiрiлiп бұл шығындар нақты
кезеңдегi индекске сай келiп 1991 ж. 1 қаңтардағы енгiзiлген
формулаға сәйкес есептелiнедi:
Зах Иза + МхИм + АхИа + СнхИсн + ПрхИпр
Инр = ---------------------------------------  /1/
100
Мұнда:
За, М, А, Сн, Пр- Базистiк мөлшерге үстеме шығындардың жеке
салмағы болып келiп, ол мынаған бөлiнедi:
басқару мен шаруашылықта iстейтiн қызмет.
керлердiң жалақысын төлеуге арналған
қаражат, материалдық шығын, амортизация
үшiн ақша аудару, әлеуметтiк қажеттiлiкке
қаржы аудару, басқа да шығыстар;
Иза, Исн- 1991 ж. 1 қаңтарынан бастап енгiзiлген сметалық норма
мен бағаға сәйкес жұмысшылардың жалақысы туралы
сметалық деңгейге қатынасы, ол құрылыстағы еңбекке ақы
төлеудiң нақты кезеңдегi көлемiнiң өзгеру индексi, ол
былайша есептелiнедi:
ЗминхпхКIхК2
Иза, Исн = ----------------  /2/
3 см
Мұнда:
Змин - Заң шығаратын органдардың ұсынылған, нақтылы /төменгi/
еңбек ақысының көлемi, ол ай сайын көбейiп отырады,
/теңгелiк өлшеммен/
1996 жылдың 1 қаңтарынан бастап - 1100 теңге,
1 сәуiрден бастап   - 1400 теңге,
1 шiлдеден бастап   - 1700 теңге,
1 қазаннан бастап   - 2000 теңге;
п -    еңбек ақысының минималдық көлемi /оған өнiмнiң бағасы
қосылады/ /1996 жылы - п=5-ке тең/;
КI -   аудандық /жеңiлдiк түрiндегi/ коэффициент;
К2 -   құрылыс саласы бойынша коэффициент;
3 см - жинақталған сметалық расчетпен әрбiр жұмысшыға төленетiн
еңбек ақысының айлық сметасы /теңгемен/;
Им -   материалдық шығынға жұмсалатын бағаның өзгеруiнiң орташа
индексi;
Иа -   амортизация үшiн ақша аударудың өзгеру индексi /1-ге тең/;
Ипр -  Әртүрлi бағыттағы шығыстардың бағасының өзгеру индексi;
мына формуламен айқындалады:
72,0 х Изп + 22,8 Им + 5,2 х Иа
Ипр = ------------------------------- /3/
100
Мұнда:
72,0 - әлеуметтiк қажеттiлiкке және басқа бiр бағытқа әкiмшiлiктi
шаруашылықты басқаратын қызметкерлер, жұмысшыларға
төленетiн жалақының жинақталған үлес салмағы;
Изп -  еңбекке төленетiн қаржының нақтылы көлемдегi өзгеру
индексi, ол 2 формулада айқындалған Иза, Исп индекске тең;
22,8 - барлық материалдық шығындардың үлес салмағының жиынтығы;
Им -   материалдық ресурстар бойынша бағаның өзгеруiнiң орташа
индексi;

5,2  - суммарный удельный вес амортизационных отчислений;
Иа   - индекс изменения амортизационных отчислений,
равный 1.
Таблица 1
ДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДү
NN  і Наименование экономических  і  Удельный вес элементов        і
п/п і элементов и статей затрат   і     затрат в составе           і
і   накладных расходов        і   накладных расходов, %        і
ДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДБДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДЩ
1. Заработная плата
административно-хозяйственного
персонала                              25,8
2. Материалы                              20,6
3. Амортизация                             4,7
4. Социальные нужды                       39,4
5. Прочие                                  9,5
ПРИМЕР  РАСЧЕТА
величины накладных расходов в
текущем уровне цен по сравнению с
учтенными в базисной сметной стоимости
Стоимость прямых затрат при
строительстве кирпичного жилого дома       - 500 тыс.тенге;
Сметная месячная заработная плата
одного рабочего                            - 301 тенге;
Предельная норма накладных расходов        - 17,1 %;
Масса накладных расходов в базисной
сметной стоимости по объекту               - 85,5 тыс.тенге;
Средний индекс изменений цен по
материальным ресурсам Им                   - 65
1400х5х1,15х1,2   9660
Иза, Исн = --------------- = ---- = 32,09
301           301
72,0х32,09+22,8х65,0+5,2х1,0   3797,68
Ипр = ---------------------------- = ------- = 37,98
100                  100
Величина накладных расходов в текущем уровне цен
определяется по формуле: Нт = Мнр х Инр,
где:
Нт  - величина накладных расходов в текущем уровне цен,
тыс. тенге;
Мнр - масса накладных расходов в базисной сметной
стоимости по объекту, тыс.тенге;
Инр - индекс накладных расходов, определяемый по
формуле (1)
25,8х32,09+20,06х65,0+4,7х1+39,4х32,09+9,5х37,98
Инр = ------------------------------------------------ =
100
827,92+1339+4,7+1264,35+360,81   3796,78
= ------------------------------- = ------- = 37,97
100                     100
Нт = 85,5х37,97 = 3246,44 тыс.тенге
Разница между величиной накладных расходов в текущем
уровне цен и массой накладных расходов в базисной сметной стоимости
по объекту, включаемая в сводный сметный расчет сверх базисной
стоимости, равна:
3246,44 - 85,5 = 3160,94 тыс.тенге
Примечание: цифры в примере приняты условные.
Приложение N 3
П Е Р Е Ч Е Н Ь
основны видов прочих работ и затрат,
включаемых в соответствующие главы
сводного сметного расчета
______________________________________________________________________
|                    | Принципы определения (ссылка на законода-
NN|                    | тельные и нормативные документы)
пп| Наименование глав, |                   стоимости
| объектов, работ и  |____________________________________________
| затрат             | в базисном уровне   | в текущем уровне цен
|                    | цен (на 1.01.91 г.) | (показывается сверх
|                    |                     | базисной стоимости)
__|____________________|_____________________|______________________

5,2 -  амортизация үшiн ақша аударудың үлес салмағының жиынтығы;
Иа  -  амортизация үшiн ақша аудару өзгеруiнiң индексi /1-ге тең/
I кесте
____________________________________________________________________
N  |Үстеме шығынның шығыстарының статьялары|Үстеме шығыстардың құра.
рет |және экономикалық элементтердiң аттары |мындағы шығындар элемен.
саны|                                       |тiнiң нақтылы салмағы
|                                       |/процент есебiмен/
____|_______________________________________|_______________________
1.   Әкiмшiлiк-шаруашылықты басқару                 25,8%
қызметкерлерiнiң жалақысы
2.   Материалдар                                    20,6%
3.   Амортизация                                     4,7%
4.   Әлеуметтiк қажеттiлiк                          39,4%
5.   Әртүрлi бағытта                                 9,5%
____________________________________________________________________
НАҚТЫЛЫ КЕЗЕҢДЕГI БАҒАМЕН ЕСЕПТЕЛIНГЕН БАЗИСТIК
СМЕТАЛЫҚ БАҒАДАҒЫ ҮСТЕМЕ ШЫҒЫНДАР ШЫҒАРУДЫҢ ҮЛГIЛIК
ЕСЕП-ҚИСАБЫ
Кiрпiштен салынған тұрғын үйдiң құрылысына жұмсалатын
тура шығатын шығын                            - 500 мың теңге;
Орташа түрде жұмысшыға жұмсалатын бiр айлық
жалақының сметасы                             - 301 теңге;
Үстеме шығын шегiнiң нормасы                  - 17,1;
Объектi бойынша базистiк сметалық
бағаның үстеме шығынының салмағы             - 85,5 мың теңге;
Материалдық қор бойынша бағаның өзгеруiнiң
орташа индексi /Им/                           - 65
1400 x 5 x 1,15 x 1,2      9660
Иза, Исн = ------------------------- = ------ = 32,09
301                 301
72,0 x 32,09 + 22,8 x 65,0 + 5,2 x 1,0    3797,68
Ипр = ---------------------------------------- = ------- = 37,98
100                        100
Нақты кезеңдегi бағамен үстеме шығынның көлемi мына формуламен
айқындалады:
Мұнда:
Нт -   нақты кезеңдегi бағамен үстеме шығынның көлемi /мың
теңгемен/
Мнр -  объектiдегi базистiк сметалық құнының үстеме шығысының
көлемi /мың теңгемен/;
Инр -  /I/ формуламен есептесiп үстеме шығынның индексi;
25,8х32,09+20,6х65,0+4,7х1+39,4х32,09+9,5х37,98
Инр = ------------------------------------------------ =
100
827,92+1339+4,7+1264,35+360,81    37,96,78
= -------------------------------- = -------- = 37,97
100                      100
Нт = 85,5 x 37,97 = 3246,44 мың теңге
Нақты кезеңдегi бағамен үстеме шығынның көлемi мен жинақталған
сметалық есептеуге қосылатын базистiк бағаға қосылатын объектiдегi
сметалық бағадағы үстеме шығынның көлемi айырмашылығы мынаған тең:
3246,44 - 85,5 = 3160,94 мың теңге
Ескерту: мысалдағы цифрлар шартты түрде алынды.
N 3 қосымша
ЖИНАҚТАЛҒАН СМЕТАЛЫҚ РАСЧЕТТЫҢ НАҚТЫЛЫ ТАРАУЛАРЫНА
КIРЕТIН ӘРТҮРЛI ЖҰМЫСТЫҢ НЕГIЗГI ТҮРЛЕРI МЕН ШЫҒЫНДАРДЫҢ
ТIЗБЕЛЕРI
____________________________________________________________________
N |Тараулардың, объектi. |  Бағаны айқындау үшiн /заң шығарушы/
|лердiң, жұмыстың және | органдардың және нормативтi құжаттарға
|шығынның аттары       | сiлтемелер жасай отырып, айқындаудың
|                      |              принциптерi
|                      |________________________________________
|                      | Бағаның базистiк |Нақты кезеңдегi баға
|                      | деңгейi /1991 ж. |/базистiк деңгейдегi
|                      |   1.01/          |құнынан жоғары болса
|                      |                  |көрсетiледi/
____|______________________|__________________|_____________________

_1|_________2__________|__________3__________|_________4____________
Глава 1. Подготовка территории строительства
1.Оформление земель-
ного участка и
разбивочные работы
1.1.Затраты по отводу  Определяются на основе Определяются расчетом
земельного         ранее действовавшего   на основании письма
участка  выдача    прейскуранта на оплату Минстроя Республики
архитектурно-      работ по отводу        Казахстан "Об установ-
планировочного     земельных участков для лении коэффициентов к
задания и красных  строительства, выдаче  сборникам цен на
линий застройки    архитектурно-планиро-  проектные и изыска-
вочных заданий и       тельские работы".
красных линий          Средства показываются
застройки.Показываются в графах 7,8.
в графах 7,8
1.2.Затраты по         Определяются на основе Определяются расчетом
разбивке основных  сборника цен на изыс-  на основании письма
осей зданий и      кательские работы для  Минстроя Республики
сооружений,пере-   строительства.         Казахстан "Об установ-
нос их в натуру    Показываются в графах  лении коэффициентов к
и закрепление      7,8.                   сборникам цен на
пунктами и                                проектные и изыскатель-
знаками                                   ские работы". Средства
показываются в графах
7,8.
1.3.Плата за землю                            Определяется расчетами
при изъятии (выку-                        в соответствии с Указом
пе) земельного                            Президента Республики
участка для                               Казахстан, имеющим силу
строительства.                            Закона, "О земле" от
22.12.95 г. N 2718,
исходя из нормативной
цены земли, устанавли-
ваемой уполномоченными
на это органами
Республики Казахстан.
Средства показываются
в графах 7,8.
2.Освоение территории
строительства
2.1.Затраты, связанные Определяются по нор-   Определяются расчетами
с компенсациями за мам, действовавшим до  в соответствии с Указом
сносимые строения  1.01.91 г. Средства    Президента Республики
и садово-огородные показываются в графах  Казахстан, имеющим
насаждения, посев, 7 и 8 (и в графах 4,5  силу Закона от
вспашку и др.сель- и 8, если имеют место  22.12.95 г. N 2718
скохозяйственные   строительно-монтажные  "О земле" исходя из
боты,произведенные работы, при этом сос-  положений, приведенных
на отчуждаемой     тавляется локальный    в соответствующих
территории, возме- сметный расчет)        постановлениях Прави-
щением  убытков и                         тельства Республики
потерь, переносу                          Казахстан к этому
зданий и сооруже-                         Закону.
ний (или  строи-                          Средства показываются
тельство новых                            в графах 7,8.
зданий и сооруже-
ний взамен сноси-
мых),по возмещению
убытков, причиняе-
мых проведением
водохозяйственных
мероприятий,
прекращением или
изменением условий
водопользования,
по  возмещению
потерь сельско-
хозяйственного
производства при
отводе земель.
Глава 8. Временные здания и сооружения
Средства на возве- Определяются:          Определяются:
дение и разборку   1) по расчету, осно-   1) по расчету, осно-
временных зданий и ванному на данных      ванному на данных
сооружений произ-  ПОС(ПОР) в соответст-  ПОС(ПОР) в соответст-
водственного и     вии с необходимым      вии с необходимым
вспомогательного   набором титульных      набором титульных
назначения, пре-   временных зданий и     временных зданий и
дусмотренных       сооружений;            сооружений;
данным проектом    2) по нормам, приве-   2) по нормам приве-
(рабочим проектом) денным в Сборнике      денным в Сборнике
сметных норм затрат    сметных норм затрат
на строительство       на строительство
временных зданий и     временных зданий и
сооружений (СНиП       сооружений (СНиП
4.09-91), в процентах  4.09-91), и принимае-
от сметной стоимости   мым с коэффициентом
строительных и монтаж- 0,82, в процентах от
ных работ по итогам    сметной стоимости

1 |          2           |         3        |          4
____|______________________|__________________|_____________________
1 тарау. ҚҰРЫЛЫС САЛАТЫН АУМАҚТАРДЫ ӘЗIРЛЕУ
1.   Жер учаскесiн ресiмдеп,
жұмыстарды бөлу
1.1. Құрылыстың қызыл линия. Бұрын қолданылған   Қазақстан Республи.
сын, сәулеттiк жоспар.  прейскурантқа сәй.  сы Құрылыс министр.
лау тапсырмасын белгi.  кес құрылыс салу    лiгiнiң "Жобалау
леп, жер учаскесiн      үшiн жұмыстарға     және iздестiру
бөлiп беруге кететiн    қаржы төлеп, сәу.   жұмыстарына баға
шығындарды анықтау      леттiк /жоспарлау   жөнiндегi жинақтағы
тапсырмасын берiп,  коэффициенттердi
құрылыстың қызыл    белгiлеу жөнiнде"
линиясын белгiлеу.  қатынас хатына
Ол 7, 8 бағанда     сәйкес есеп-қисап.
көрсетiледi.        тасу арқылы
белгiленедi.
1.2. Құрылыс пен ғимараттар Құрылыс үшiн iздес.  Қазақстан Республи.
дың негiзгi кiндiгiн   тiру жұмыстары үшiн  касы Құрылыс минис.
айқындап бөлуге, оны   бағаның жинағының    трлiгiнiң "Жобалау
өзгертуге тармақтар    негiзiне сәйкес      және iздестiру
мен таңбаларды бекi.   айқындалады, ол 7,   жұмыстарына баға
туге кететiн шығындар. 8 бағанда көрсетi.   жөнiндегi жинақтағы
ды айқындау            ледi                 коэффициенттердi
белгiлеу жөнiндегi
қатынас хатына
сәйкес есеп-қисап.
тасу арқылы
белгiленедi.
1.3. Құрылыс үшiн жер учас.          -           Қазақстан Республи.
кесiн алғанда /сатып                        касы Президентiнiң
алғанда/ берген                             Заң күшi бар 1995 ж.
жағдайда жер үшiн                           22 желтоқсандағы
төлемдер төлеу                              N 2718   U952718_   Жарлығына
байланысты Қазақстан
Республикасы бұл
мәселеге уәкiлдiк
ететiн органдардың
жердiң бағасы туралы
нормативке сәйкес
айқындалады, ол 7,
8 бағанда
көрсетiледi
2.   Құрылыс аумақтарын игеру
2.1. Бұзылатын ескi құры.   1991 ж. 1 қаңтарына  Қазақстан Республи.
лыстарға, бау-бақша.   дейiнгi қолданылған  касы Президентiнiң
ларға, егiстiктерге,   нормаға сәйкес ай.   Заң күшi бар 1995 ж.
ауыл шаруашылығын      қындалады, Қаражат   22 желтоқсандағы
бұдан басқа да /жыр.   7 және 8 бағанда     "Жер туралы" N 2718
тылған, айдалған/      көрсетiледi /егер де Жарлығына сәйкес
жерлерiне, құрылыс     құрылыс-монтаждау    Қазақстан Республи.
салу аумақтарындағы    жұмыстары жүргiзiл.  касы Үкiметiнiң бұл
бұрыннан бар үйлер     ген жағдайда жергi.  заңға сәйкес қабыл.
мен ғимараттарды       лiктi /локалдық/     данған қаулысына
тасымалдағанда оған    сметалық есеп-қисап  сәйкес қабылданған
кететiн шығындар мен   жасалынып, ол 4, 5   Ережеге сәйкес
ысырапқа кететiн       және 8 бағандарға    белгiленедi.
қаржыны өтеуге жұмса.  толтырылады.
латын қаражаттар,
жердi құрғату iстерi
мен суды пайдалануды
тоқтату немесе бағытын
өзгерту жағдайына
байланысты құрылыс
бөлiп бергенде ауыл
шаруашылығының
өндiрiсiне келтiрiлген
шығындар
8 тарау. УАҚЫТША САЛЫНҒАН ҮЙЛЕР МЕН ҒИМАРАТТАР
Бұл жобаға /жұмыс      Белгiленедi:         1/ уақытша түрде са.
жобасына/ сәйкес       1/ уақытша түрде        лынған үйлер мен
өндiрiске немесе       салынған үйлер мен      ғимараттардың ти.
қосалқы қызметтерге    ғимараттардың ти.       тульдiк жиынтығына
қажеттi уақытша са.    тульдiк жиынтығына      қажеттi ПОС /ПОР/
лынған үйлер мен       қажеттiк ПОС /ПОР/      мәлiметтерiне
ғимараттарды салу      мәлiметтерiне сәйкес    сәйкес жасалған
мен бұзуға арналып     жасалған расчетқа       есеп-шотқа сәйкес;
жұмсалынатын қаржылар  сәйкес;              2/ уақытша түрде са.
2/ уақытша түрде        лынған үйлер және
салынатын үйлер мен     ғимараттардың құ.
ғимараттардың құры.     рылысындағы
лысындағы сметалық      сметалық шығынның
шығынның нормасы        нормасы жинақта
жинақта көрсетiлген     көрсетiлген норма.
нормаға сәйкес /СНиП    ға сәйкес /СНиП
1991 ж. 4.09/           1991 ж. 4 IХ/
белгiленедi.            белгiленедi.
Жинақталған сметалық    Рыноктық қатынас.

глав 1-7 сводного      строительных и монтаж-
сметного расчета.      ных работ в текущем
Средства включаются    уровне цен (т.е. от
в графы 4,5 и 8        дополнительных затрат
подрядчика, вызываемых
рыночными отношениями).
Средства показываются
в графах 4,5 и 8
Глава 9. Прочие работы и затраты
1.Дополнительные зат-  Определяются на основе Определяются по нормам
раты при производ-   СНиП 4.07-91 от стои-  СНиП 4.07-91 в процен-
стве строительно-    мости строительно-     тах от дополнительных
монтажных работ в    монтажных работ, опре- затрат подрядчика (СМР)
зимнее время         деленной от итога      в текущих ценах с умень-
глав 1-8.Включаются в  шением применяемого
графы 4,5 и 8          норматива на коэффи-
циент перехода от
сметной стоимости
зимних удорожаний к
трудоемкости (учтенно-
го в составе нормируе-
мой величины на оплату
труда), приведенного в
таблице 1 приложения
N 7 данного документа
(например, жилые дома:
2,2-(2,2х0,63)=0,81%)
Средства показываются
в графах 4,5 и 8.
2.Дополнительные за-   Стоимость электроэнер- Разница в стоимости
траты, связанные с   гии в затратах на      электрической энергии
увеличением стоимос- эксплуатацию машин     между текущими ценами
ти электрической     учтена в расценках     и учтенной в расценках
энергии              СНиР-91 в размере      СНиР-91 определяются
4,25 тиын/кВт          в установленном порядке
(см.п.2.2 Общих положе-
ний по применению
СНиР-91 и приложение
N 6 данного документа).
Средства включаются
в графы 4,5 и 8.
3.Дополнительные за-  Стоимость сжатого      Разница в затратах на
траты на сжатый     воздуха в расценках    сжатый воздух учиты-
воздух              СНиР-91 учтена в       вается только по тем
размерах от компрес-   видам специальных
сорных станций -       работ, по которым
1 тиын/мЗ, от пере-    расход сжатого возду-
движных компрессоров   ха указан в таблицах
- 2 тиын/мЗ.           СНиР, в соответствии с
п.2.2 Общих положений
по применению СНиР-91.
Эти средства показы-
ваются в графах 4,8
4.Дополнительные                              Разницу в стоимости
затраты на тепловую                         тепловой энергии на
энергию                                     отопление зданий в
период производства
строительно-монтажных
работ, а также в период
оттаивания и сушки
конструкций между
действующей на момент
составления расчетов в
текущих ценах и учтен-
ной в сметных нормах
на зимнее удорожание
следует определять в
порядке, установленном
в Сборнике НДЗ-91 СНиП
4.07.91 (см.письмо
Минстроя РК от 13.04.94.
N ЖД-5-1-709).
Эти средства показы-
ваются в графах 4,8.
5.Средства на возмеще- Принимаются в процен-
ние затрат подрядных тах от сметной стои-
организаций на вы-   мости строительных и
плату единовремен-   монтажных работ по

расчеттың 1-7 тарауын.  тарға байланысты
дағы қосындысы бойынша  мердiгерлердiң
құрылыс пен монтаждау   шығарған қосымша
жұмысының сметалық      шығындарынан
құнының процентiне      қазiргi кездегi
байланысты. Қаржылар    бағаның деңгейiне
4, 5 және 8 бағандарда  сәйкес құрылыс
жазылады.               пен монтаждау
жұмысының смета.
лық құнының про.
центiнiң 0,82
коэффициентiн
қолданады.
9 тарау. ӘРТҮРЛI ЖҰМЫСТАР МЕН ШЫҒЫНДАР
1.   Қыс кезiнде құрылыс    1991 ж. 04.07.91     Қолданылатын норма.
монтаждау жұмыстарын   жылғы СНиП нормасы.  тивтерге қазiргi
жүргiзгенде шығатын    мен айқындалады.     кездегi бағаға сәй.
қосымша шығындар       1-8 тараулардың      кес қосымша шығындар
жиынтығында көрсе.   қыс кезiндегi смета.
тiлген құрылыс-      лық баға қымбатсыйды
монтаж жұмысының     /Жалақы төлеу көлемi
бағасынан 1991 ж.    нормаланған құрамда
4.ҮII күнгi СНиП-та  ескерiледi/, ол
көрсетiлген негiз    1991 ж. 4.07 СНиП
арқылы анықталады.   нормасымен айқында.
4, 5 және 8 баған.   лып жалгерлердiң
дарға қосылады.      қосымша жұмсаған
процентiмен айқын.
далады, ол N 1
кестедегi N 7
қосымша көрсетiлген.
/Мысалы: тұрғын үй:
2,2 - /2,2х0,63=
0,81/
Қаржы 4, 5, 8 баған.
дарда көрсетiледi.
2.   Электр қуатының баға.  Машинаны пайдалан.   Қазiргi кездегi ба.
сының өсуiне байла.    ғанда кеткен электр  ғаға сәйкес электр
нысты қосымша шығындар қуатының бағасы      қуатының бағасының
СНиП-91 баға көрсет. айырмашылығы СНиП-91
кiшiнде ескерiлiп,   баға көрсеткiшiнде
4,25 тиын көлемiнде  ескерiлiп белгiлен.
есептелiнедi.        ген тәртiпке сай
айқындалады. СНиП-91
қолданудың жалпы
Ережелерiне осы
құжаттың N 6 қосым.
шасына сәйкес есеп.
телiнедi. Қаржы 4,
5 және 8 бағандарға
қосылады.
3.   Сығылған ауаға қосымша Сығылған ауа үшiн    Сығылған ауа үшiн
шығындар               төленетiн бағаның    төленетiн шығынның
құны СНиП-91-дегi    құнының айырмасы
баға көрсеткiште     арнайы жұмыс түр.
ескерiлген, ол       лерiне байланысты
компрессорлық стан.  ескерiледi, сығыл.
цияның көлемiнде 1   ған ауа үшiн шығыс
текше метр - 1 тиын  СНиП кестесiнде
туралы ол жылжымалы  көрсетiлiп, 2,2
компрессорда 1 т/м   тармаққа сәйкес
- 2 тиын.            төленедi. Бұл қаржы
4, 8 бағандарда
көрсетiледi.
4.   Жылу қуаты үшiн               -             Құрылыс-монтаждау
қосымша шығындар                            жұмысы жүргiзiлгенде
бөлмелердi жылыту
үшiн кететiн жылу
қуатының бағасы мен
қазiргi қолданылып
келе жатқан бағаға
сәйкес конструкцияны
ерiтiп және кептiр
ген кездегi кететiн
қаржының айырмасы
қысқы кезеңде қым.
батсыйтын сметалық
нормада көрсетiлген
бағамен екеуiнiң
айырмасы 4.ҮII-91
жылы НДЗ-91-СНиП жи.
нағында белгiленген.
5.   Мердiгерлiк ұйымдардың Құрылыс және монтаж.
бiр жолғы қызмет өткер.дау жұмыстарының
ген жылдардағы сый     сметалық құнының
ақыны және үзiлiссiз   процентi есебiнен

_1|__________2___________|_______3__________|__________4_____________
1.Энергетическое              до 80           0,2
строительство               свыше 80        0,1, но не менее
160 тыс.тенге
2.Промышленное и транс-       до 20           0,2
портное строительство       свыше 20        0,1, но не менее
40 тыс.тенге
3.Строительство пред-         независимо      0,1
приятий, зданий и           от сметной
сооружений связи            стоимости
строительства
4.Сельскохозяйственное,       до 20           0,2
мелиоративное,              от 20 до 80     0,15, но не менее
водохозяйственное                           40 тыс.тенге
строительство              свыше 80        0,1, но не менее
120 тыс.тенге
5.Жилищно-гражданское         до 4            0,2
строительство               свыше 4         0,1, но не менее
8 тыс.тенге
6.Комплексный капитальный     независимо      0,2
ремонт жилых домов и        от сметной
объектов культурно-         стоимости
бытового назначения
Пример расчета
затрат на осуществление авторского надзора
Базисная сметная стоимость жилого дома по главам 1-9 сводного
сметного расчета - 3600 тыс. тенге; сметная месячная заработная
плата одного рабочего - 270 тенге; минимальная заработная плата,
установленная законодательным органом - 1400 тенге; районный
коэффициент - 1,15; отраслевой коэффициент - 1,2.
Размер увеличения заработной платы (К) составит:
(1400х5х1,15х1,2)-270
К=-----------------------= 34,78 раз
270
Затраты на авторский надзор, включаемые в базисную сметную
стоимость: 0,2% от 3600 тыс.тенге = 7,2 тыс.тенге.
Затраты на авторский надзор, включаемые сверх базисной
стоимости: 7,2х34,78 = 250,42 тыс.тенге.
Общая сумма затрат на авторский надзор по сводному сметному
расчету (в базисном уровне и сверх базисной стоимости) на момент
составления расчета:
7,2+250,42 = 257,62 тыс.тенге.
Цифры в примере расчета приведены условные.
Приложение N 5
П О Р Я Д О К
определения удорожания материальных ресурсов,
приобретаемых по договорным и другим ценам,
превышающим базисный уровень
1. На основании локальных сметных расчетов производится выборка материальных ресурсов, необходимых для строительства конкретного объекта (в принятых физических единицах измерения: м3, м2, т и др.), производится суммирование ресурсных показателей по соответствующим разделам локальной сметы и по объекту в целом.
2. Оценка итоговых данных о нормативной потребности и материальных ресурсах осуществляется:
- в базисном уровне - по Сборнику сметных цен на материалы, изделия и конструкции (СНиП РК 4.04.-91) и республиканским сборникам сметных цен на местные строительные материалы, изделия и конструкции для зон промышленно-гражданского и сельского строительства, утвержденных в установленном порядке и введенных в действие с 1.01.91 г.;
- в текущем уровне - по фактической стоимости материалов, изделий и конструкций (с учетом транспортных и заготовительно-складских расходов), получаемых подрядной организацией, на основании бухгалтерских документов для конкретной стройки (без учета НДС); при этом, дополнительные затраты на
перевозку материальных ресурсов в сводный сметный расчет (повторно)
сверх базисной стоимости не включаются.

1 |          2         |           3         |         4
____|____________________|_____________________|__________________
1. Энергетика құрылыс.       80 дейiн          0,2
тары                    80-нен жоғары       0,1-одан кем емес
160 млн. теңге
2. Өндiрiстiк және         20 дейiн            0,2
қатынастық құрылыстар  20-дан жоғары       0,1-бiрақ одан кем
емес 40 мың теңге
3. Байланыс кәсiпорын.   Құрылыстың сметалық
дарының, үйлер мен    бағасына тәуелдi       0,1
ғимараттарының        емес
құрылыстары
4. Ауыл шаруашылық,        20 дейiн            0,2
суландыру, су        20-дан 80 дейiн       0,15-одан кем емес
шаруашылығының       80-нен жоғары         40 мың теңге
құрылыстары                                0,1 одан кем емес
120 мың теңге
5. Азаматтық-тұрғын үй     4 дейiн             0,2
құрылыстары            4-тен жоғары       0,1-бiрақ одан кем емес
8 мың теңге
6. Тұрғын үйлердi және   Сметалық бағаға       0,2
мәдени-тұрмыстық       тәуелдi емес
бағыттағы объектi.
лердi комплекстi
күрделi жөндеуден
өткiзу
____________________________________________________________________
АВТОРЛЫҚ БАҚЫЛАУДЫ ЖҮРГIЗГЕН
КЕЗДЕГI ШЫҒЫННЫҢ РАСЧЕТЫНЫҢ ҮЛГIСI
Жинақталған сметалық расчеттың 1-9 тарауына сәйкес тұрғын үйдiң
жергiлiктi сметалық бағасы - 3600 теңге, бiр жұмысшының сметалық
айлық жалақысы - 270 теңге, Заң шығарушы органдардың бекiткен ең
төменгi жалақысы - 1400 теңге, аудандық коэффициент - 1,15, салалық
коэффициент - 1,2;
Жалақы көлемi /К/ көбейту көлемi мынадай:
/1400х5х1,15х1,2/-270
К = ---------------------- = 34,78 есе
270
Базистiк сметалық бағаға қосылатын авторлық бақылауға төленетiн
шығындар 3600 теңге = 7,2 мың теңге.
Базистiк бағадан жоғары қосылатын авторлық бақылауға төленетiн
шығындар:
7,2 x 34,78 = 250,42 мың теңге.
Жинақталған сметалық расчетқа қосылатын авторлық бақылау үшiн
шығатын шығындардың жалпы сомасы, ол расчет жасалған кезде
сәйкестендiрiледi:
7,2 + 250,42 = 257,62 мың теңге
Расчеттағы цифрлар шартты түрде алынып отыр.
N 5 қосымша
БАЗИСТIК ДЕҢГЕЙДI АРТТЫРАТЫН КЕЛIСIМДIК ЖӘНЕ БАСҚА
БАҒАЛАРМЕН САТЫП АЛАТЫН МАТЕРИАЛДЫҚ ҚОРЛАРДЫҢ
ҚЫМБАТТАУЫН БЕЛГIЛЕУ
ТӘРТIБI
1. Құрылыстың нақты объектiсiне қажеттi материалдық қорларды iрiктеу жергiлiктi сметалық расчет негiзiнде жүргiзiледi. /Қазiргi қолданылып жүрген бiрлiк өлшемiнде, м3, м2 және т.б./ бұл бөлiм бойынша қордың жинақталған нәтижесiн көрсетедi, ол жергiлiктi сметаның бөлiмдерiне объектiлерге тұтастай сай келедi.
2. Нормативтiк қажеттiлiктi және материалдық қордың қорытындысы нәтижесi бойынша жүзеге асады:
- базистiк деңгейде - 1991 ж. 1 қаңтарынан бастап қолданылып келе жатқан нормативтiк құжатқа сәйкес жергiлiктi құрылыс материалдарына, өндiрiстiк-азаматтық және селолық құрылыстың аумағының конструкциясы, бұйымдары және конструкциялардың сметалық бағасы жөнiндегi жинақ арқылы /ҚР ҚНмЕ 4.04.91 ж./ жүзеге асады.
- қазiргi деңгейде - жалгерлiк ұйымдардың материалдарды, бұйымдарды және конструкцияларды /қатынастардың және дайындау-қоймалық шығыстарды есептегенде/ бухгалтерлiк құжаттардың негiзiне сәйкес /НДС-ты есептегенде/, нақтылы бағасы осыған байланысты болады, сонымен бiрге материалдық қорларды тасыған кездегi қосымша шыққан шығындар базистiк бағадан артық ретiнде /екiншi рет/ жинақталған сметалық расчетқа қосылмайды.
3. Қазiргi және базистiк деңгейде материалдық қорлардың бағаларындағы айырмашылықтар базистiк құнынан тыс 4, 5 және 8 бағандарда көрсетiледi.
N 6 қосымша
ЭЛЕКТР ҚУАТЫН ЖҰМСАУДЫҢ КӨРСЕТКIШТЕРI
құрылыс-монтаждау жұмысының сметалық
бағасы мың, квт. сағат - 1 млн. теңге
1. Көмiр өндiру, металлургия, химия, мұнай айыру,
мұнай-химиялық, целлюлоза-қағаз және машина
құрылысы өнеркәсiбi кәсiпорындарының құрылыстарына       100
2. Мұнай өндiру, газ, ағаш өңдеу өнеркәсiбiнiң құрылыстары
сол сияқты мұнай өнiмдерi үшiн металды резервуарларды және
элеватор құрылысы кәсiпорындарының құрылыстарына          80

3. Разница между стоимостью материальных ресурсов в текущем и
базисном уровне цен показывается сверх базисной стоимости в гр. 4,5
и 8.
Приложение N 6
ПОКАЗАТЕЛИ РАСХОДА ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
тыс. кВт.ч на 1 млн.тенге сметной стоимости
строительно-монтажных работ
1. Строительство предприятий угольной, металлургической,        100
химической, нефтеперерабатывающей, нефтехимической,
целлюлозно-бумажной и машиностроительной промышленности
2. Строительство предприятий нефтедобывающей, газовой,           80
деревообрабатывающей промышленности, а также металлических
резервуаров для нефтепродуктов и элеваторостроение
3. Строительство предприятий легкой, пищевой, мясомолочной и     70
рыбной промышленности
4. Строительство тепловых и атомных электростанций,              80
предприятий строительной индустрии и промышленности
строительных материалов
5. Строительство объектов сельскохозяйственного                  70
производственного назначения и небольших предприятий по
переработке продуктов сельского хозяйства
6. Строительство гидроэлектростанций                             90
на мягких грунтах                                             по
на скальных грунтах                                      проекту
7. Строительство железнодорожных линий и вторых путей            60
(без больших мостов и тоннелей)
8. Строительство автомобильных дорог (без больших
мостов и тоннелей):
цементно-бетонных                                             60
асфальто-бетонных                                             80
прочих                                                        30
9. Строительство больших мостов и других                        210
искусственных сооружений вне комплекса дорожного
строительства
10. Строительство сооружений морского и речного транспорта       60
11. Водохозяйственное строительство                              70
12. Жилищно-гражданское и коммунальное строительство             65
13. Прочие виды строительства                                    50
Примечание:
1. В показателях не учтен расход электроэнергии на приготовление в построечных условиях растворов, бетонов, асфальтобетонных смесей и других полуфабрикатов и изделий. Стоимость этих полуфабрикатов и изделий следует определять с учетом сметной цены на электроэнергию, утвержденной для данного строительства.
2. В состав показателей расхода электроэнергии по отдельным видам строительства не входит расход электроэнергии на горнопроходческие и горновскрышные работы, на строительство тоннелей, на земляные работы, выполняемые методом гидромеханизации, на водопонижение при производстве работ.

3. Жеңiл, тамақ, ет-сүт және балық өнеркәсiбiнiң
кәсiпорындарының құрылыстарына                            70
4. Жылу және атом электростанциялары, құрылыс
индустриясының кәсiпорындары және құрылыс
материалдары өнеркәсiбiнiң құрылыстарына                  80
5. Ауыл шаруашылық өндiрiстiк бағытындағы және ауыл
шаруашылық өнiмдерiн қайта өңдеу жөнiндегi шағын
кәсiпорындардың құрылыстарына                             70
6. Су электр станцияларының құрылыстарына                    90
- жұмсақ топырақта                                   Жобаға
- құз-жартасты топырақта                             сәйкес
7. Темiр жол қатынасының желiлерiн және екiншi бiр
жолдардың /үлкен емес көпiр мен тоннелдерсiз/
құрылыстарына                                             60
8. Автомобиль қатынас жолдардың /үлкен емес көпiр мен
тоннелдерсiз/ құрылыстарына:
- цементтi бетонды                                        60
- асфальтты бетонды                                       80
- әртүрлi                                                 30
9. Жол құрылысынан тыс салынатын үлкен көпiрлер мен
басқа да жасанды ғимараттардың құрылыстарына             210
10. Теңiз бен өзендердегi қатынастардың ғимараттардың
құрылыстарына                                            60
11. Су шаруашылығының құрылыстарына                          70
12. Азаматтық тұрғын үй және коммуналдық бағыттағы
құрылыстарға                                             65
13. Әртүрлi бағыттағы құрылыстарға                           50
ЕСКЕРТУЛЕР:
1. Құрылыс жұмыстары жүргiзiлген кезде ерiтiндiлердi, бетондарды, асфальт-бетондық қоспаларды және басқа да жартылау өңделген өнiмдердi және бұйымдарды дайындағанда жұмсалған электр қуатының шығындары көрсеткiштерде ескерiлген жоқ. Бұл жартылай өңделген өнiмдер мен бұйымдардың бағаларын айқындау бұл салаға арналып бекiлген электр қуатының сметалық бағасын ескере отырып айқындалады.
2. Гидромеханизациялық әдiспен, су деңгейiн түсiру бағытында iстелiнген жер қазу, тоннельдер салу жұмыстары кезiнде тау кен бұрғылау жер аршу жұмыстарына жұмсалатын электрқуатқа кететiн шығындар құрылыстың кейбiр түрлерi құрамына көрсеткiш ретiнде кiрмейдi.

3. В случаях, когда на строительство предприятия (объекта) наряду с общественными работами, для которых расход электроэнергии установлен на 1 млн.тенге базисной сметной строительно-монтажных работ, должны также выполняться и специальные строительные работы с расходом электроэнергии по норме на единицу работы, указанной в расценках, разница в затратах на электроэнергию исчисляется
раздельно - на специальные работы и на общестроительные работы.
Для водопонижения нормы расхода электроэнергии следует
принимать по сборнику норм для определения сметной стоимости
эксплуатации строительных машин.
Приложение N 7
П О Р Я Д О К
определения размера средств на оплату труда
рабочих для учета в составе сметной документации и
договорных цен на строительство
I. Сметная заработная плата рабочих включает в себя:
основную заработную плату рабочих, занятых непосредственно на
строительных и монтажных работах;
заработную плату рабочих, занятых на управлении и обслуживании
машин;
заработную плату рабочих, учтенную в накладных расходах в размере 15,0% от массы накладных расходов, принимаемой из строки "Накладные расходы" локальных смет (в тенге);
заработную плату рабочих, учтенную в стоимости возведения временных зданий и сооружений в размере 14,1% от суммы, принимаемой из строки "Временные здания и сооружения" главы 8 сводного сметного расчета стоимости строительства;
заработную плату рабочих, учтенную в составе зимних удорожаний, определяемую произведением суммы удорожания строительно-монтажных работ в зимнее время (по главе 9 сводного сметного расчета) на коэффициент перехода от сметной стоимости зимних удорожаний к сметной заработной плате рабочих в составе этих удорожаний по таблице 1;
заработную плату рабочих, учтенную в составе других начислений на строительные и монтажные работы сводного сметного расчета стоимости строительства, определяемую в том же проценте, в каком подсчитывается их сметная стоимость, то есть от суммы сметной заработной платы по итогу глав 1-8 сводного сметного расчета стоимости строительства;
заработную плату из состава резерва средств на непредвиденные работы и затраты путем применения норматива резерва к предшествующему итогу сметной заработной платы.
К сметной заработной плате, определенной по выше приведенной методике следует добавить суммы средств на аккордную оплату труда, вознаграждение за выслугу лет и затраты, связанные с дополнительными ежегодными оплачиваемыми отпусками.
II. Нормативная трудоемкость строительно-монтажных работ включает в себя:
затраты труда рабочих, непосредственно выполняющих строительные и монтажные работы;
затраты труда рабочих, занятых на управлении и обслуживании машин;

3. Кәсiпорынның /объектiнiң/ құрылысына жалпы құрылыстың жұмысына электр қуатының шығыны құрылыс-монтаждау жұмыстың базистiк сметасында 1 млн. теңге болып белгiленсе, сонымен бiрге арнаулы құрылыс жұмысы жұмыстың нормасы мен бiрлiгiне сай баға көрсеткiшпен  көрсетiлгенде электр қуатының жұмсалған шығындарының айырмашылығы арнаулы және жалпы құрылыстық жұмысқа деп бөлiнiп, жеке түрде жазылады.
Су деңгейiн түсiру туралы жұмыстарға кеткен электр қуатының нормасы құрылыс машиналарын пайдалану жөнiндегi сметалық бағасын айқындау жөнiндегi жинақтан алынуы тиiс.
N 7 қосымша
ҚҰРЫЛЫСТЫҢ КЕЛIСIМДIК БАҒАСЫ ЖӘНЕ СМЕТАЛЫҚ
ҚҰЖАТТАРЫ ҚҰРАМЫНДА ЖҰМЫСШЫЛАРДЫҢ ЕҢБЕК АҚЫСЫНА
ЖҰМСАЛАТЫН ҚАРЖЫНЫҢ КӨЛЕМIН АЙҚЫНДАУДЫҢ
ТӘРТIБI
І. Жұмысшылардың еңбек ақысының сметасына мыналар қосылады:      құрылыс пен монтаждау жұмыстарында тiкелей iстейтiн жұмысшылардың негiзгi жалақысы;
басқаруда және машиналарға қызмет көрсететiн жұмысшылардың еңбек ақысы;
үстеме шығындардың көлемiнен 15,0 процент көлемiнде есептелiнген жинақталған шығындар, ол "алғашқы сметалық шығындар" /теңгемен/ "Үстеме шығындар" деген жолда қолданылатын жұмысшылардың еңбек ақысы;
уақытша салынған үйлер мен ғимараттардың құқының 14,1 процентi есебiнде ескерiледi, құрылыстың жинақталған бағасының сметалық есеп-шотындағы 8 тараудың "Уақытша салынған үйлер мен ғимараттар" деген жолда, жұмысшының еңбек ақысы ескерiледi;
қыс кезiнде жұмыс iстеген құрамда есептелiнiп, құрылыс-монтаждау жұмысының қыс кезiнде жұмысының қымбаттауына байланысты /жинақтық сметалық расчеттың 9 тарау бойынша/ қыс кезiндегi коэффициентке байланысты жұмысшылардың сметалық еңбек ақысының қымбаттауы 1 кестеге сәйкес жұмысшылардың еңбек ақысының қымбаттауы есептелінедi;
құрылыс пен монтаждау жұмысының құрамындағы басқа да құрамда есептелiнген құрылыс құны жинақталған сметалық расчетта ескерiлiп, 1-8 жинақталған сметалық расчеттың нәтижесiмен сметалық бағасы есептелiнедi;
резервтiк қаржының құрамынан жалақы ақша ескерiлмеген жұмыстар мен резервтiң нормативтiк жолдарының шығындары еңбек ақысының сметалық қорытындысына қосылады.
Еңбек ақысының сметасына жоғарыда көрсетiлген әдiстермен шарт бойынша орындалатын, келiсiмдi жұмыс ақысының сомасын, көп жылдың сiңiрген еңбегi және жыл сайынғы төленетiн демалысқа төленетiн қосымша шығындар қосылады.
ІІ. Еңбектi көп қажет ететiн құрылыс-монтаждау жұмыстарының нормативтерiне мыналар жатады:
құрылыс пен монтаждау жұмыстарында тiкелей iстейтiн жұмысшылардың еңбек шығындары;
басқаруды және машиналарға қызмет көрсететiн жұмысшылардың еңбек шығындары;

нормативную трудоемкость работ, выполняемых за счет накладных расходов, в размере 5,0% от массы накладных расходов, принимаемой из строки "Накладные расходы" локальных смет;
затраты труда по строительно-монтажным работам, выполняемым при возведении временных зданий и сооружений, в размере 18,0% от суммы, принимаемой из строки "Временные здания и сооружения" главы 8 сводного сметного расчета стоимости строительства;
затраты труда рабочих, приходящиеся на зимнее удорожание, определяемые произведением суммы удорожания строительно-монтажных работ в зимнее время (по главе 9 сводного сметного расчета) на коэффициент перехода от сметной стоимости зимних удорожаний и нормативной трудоемкости согласно таблице 1;
затраты труда рабочих в остальных видах прочих работ и затраты относимых строительно-монтажным работам главы 9 сводного сметного расчета стоимости строительства, определяемые в том же проценте, в каком подсчитывается их сметная стоимость, то есть от суммы нормативной трудоемкости по итогу глав 1-8 сводного сметного расчета стоимости строительства;
нормативную трудоемкость из состава резерва средств на непредвиденные работы и затраты путем применения норматива резерва к предшествующему итогу нормативной трудоемкости.
III. Дополнительный размер средств на оплату труда для учета в сводном сметном расчете стоимости строительства объекта и договорной цене на строительную продукцию определяется исходя из гарантированного (минимального) размера заработной платы,
установленного законодательными органами и включаемого в
себестоимость продукции (работ, услуг).
Дополнительные затраты подрядчиков, связанные с увеличением
заработной платы рабочих, занятых в строительном производстве,
определяются по формуле:
З = Тн х (3 мин х n х К1 х К2 - 3 см),
где
З    - размер затрат, связанных с увеличением заработной платы
рабочих, тенге;
Тн   - нормативная трудоемкость по сводному сметному расчету,
чел/мес;
Змин - гарантированный (минимальный) размер заработной платы в
ежемесячном исчислении, установленный законодательными
органами, тенге (на 1996 г. в следующих размерах:
с 1 января  - 1100 тенге,
с 1 апреля  - 1400 тенге,
с 1 июля    - 1700 тенге,
с 1 октября - 2000 тенге);
n    - число минимальных размеров заработной платы, включаемых
в себестоимость продукции (на 1996 г. n=5);
К1   - районный коэффициент к заработной плате, установленный
действующим законодательством;
К2   - отраслевой коэффициент (для отрасли Строительство
К2=1,2);
Зсм  - месячная сметная заработная плата на одного рабочего
по сводному сметному расчету, тенге
Получаемая таким образом сумма является лимитом заказчика и
показывается в сводном сметном расчете сверх базисной стоимости в

үстеме шығындардың көлемiнен 5,0% көлемiнде есептелiнген жинақталынған шығындар, ол алғашқы сметалық шығындар "Үстеме шығындар" деген жолда қолданылатын еңбектi көп қажет ететiн нормативтерi;
құрылыс құнының жинақталған сметалық расчетты 8 тарауындағы "Уақытша салынған үйлер мен ғимараттар" жолдарынан алынатын Уақытша салынған үйлер мен ғимараттарды тұрғызуға орындалатын құрылыс-монтаждау жұмысына кететiн шығындар жалпы соманың 18% көлемiнде болады;
қыс кезiнде қымбаттап жұмысшылардың еңбегiне шығатын шығындар қыс кезiнде құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргiзгенде қымбаттаған сомасынан /жинақталған сметалық расчеттың 9 тарауынан/ қысқы кезеңде жинақталған сметалық құнынан коэффициентке көшуi 1 кестеге сәйкес жүргiзiледi.
әртүрлi жұмыстардағы жұмысшылардың еңбек шығындары және құрылыс-монтаждау жұмысына кiретiн шығындар 9 тараудағы құрылыс құнының жинақталған сметалық расчеты, осы процентте айқындалады, осымен сметалық бағасы есептеледi, нормативтiк жұмысшылардың еңбегiне шығатын шығындар сомасы ретiнде құрылыстың құнының жиынтық сметалық расчеттың 1-8 тарауының қорытындысына жатады.
III. Объектiдегi құрылыстың құны жиынтық сметалық расчетында еңбекке төлейтiн қаржының қосымша көлемi және құрылыс материалдарының келiсiмдi бағасы- заң шығарушы органдардың бекiткен ең төменгi жалақысы көлемiнде есептелiнедi, оған өнiмнiң /жұмыстың, қызмет көрсетудiң/ өзiндiк құны қосылады.
Құрылыс өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың еңбек ақысының өсуiне байланысты жалгерлердiң қосымша шығындары мына формуламен шешiледi:
3 = Тн /Змин п КI К2 - 3 см/,
Мұнда:
З -    жұмысшылардың еңбек ақысының өсуiне байланысты шығындардың
көлемi /теңгемен/;
Тн -   жинақталған сметалық расчетына байланысты еңбекке
шығатын шығындар /адам/аймен/;
Змин - заң шығарушы органдардың бекiткен ең төменгi айлық
жалақысы /теңгемен/;
1996 жылы төмендегi көлемде:
1 қаңтардан бастап - 1100 теңге;
1 сәуiрден бастап  - 1400 теңге;
1 шiлдеден бастап  - 1700 теңге;
1 қазаннан бастап  - 2000 теңге;
п -   өнiмнiң өзiндiк құны қосылған төменгi еңбек ақысының
көлемi;
КI -  заңды ұйымдар бекiткен еңбек ақыға қосылатын аудандық
коэффициенттер;
К2 -  салалық коэффициент /құрылыс саласы үшiн, К2-1,2/;
З см - жинақталған сметалық расчет бойынша бiр жұмысшының
айлық сметалық жалақысы /теңгемен/.
Мiне, осындай жолмен алынған сомалар тапсырыс берушiнiң шегi

графах 4 и 8.
Таблица 1
КОЭФФИЦИЕНТЫ ПЕРЕХОДА
от сметной стоимости зимних удорожаний к трудоемкости
и заработной плате рабочих, занятых на строительно-
монтажных работах
--------------------------------------------------------------------
NN !  Наименование отраслей  !Температурные!Коэффициенты перехода от
п/п!  промышленности и видов !зоны         !сметной стоимости зимних
!  строительства          !             !удорожаний к:
!                         !             !------------------------
!                         !             !трудоемкости!сметной
!                         !             !            !заработной
!                         !             !            !плате
!                         !             !            !рабочих
!                         !             !            !в составе
!                         !             !            !этих
!                         !             !            !удорожаний
--------------------------------------------------------------------
1. Предприятия угольной         I-VI            0,46       0,33
промышленности               I-II            0,52       0,37
2. Предприятия черной и         I-VI            0,46       0,33
цветной металлургии          VII-VIII        0,58       0,42
3. Предприятия химической,      I-VIII          0,58       0,42
станко-строительной и
инструментальной,
автомобильной, целлюлозно-
бумажной и
деревообрабатывающей,
пищевой, молочной
промышленности, сахарные
и консервные заводы, заводы
легкого и прочего
машиностроения, склады и
хранилища
4. Предприятия тракторного и    I-VI            0,52       0,37
сельскохозяйственного        VII-VIII        0,58       0,42
машиностроения, мясной и
промышленности, первичной
обработки
сельскохозяйственной
продукции, медицинской
промышленности
5. Предприятия промышленности   I-VIII          0,52       0,37
строительных материалов:
заводы и полигоны сборных
железобетонных и бетонных
конструкций и изделий,
цементные заводы, предприятия
асбесто-цементной,
санитарно-технической и
стекольной промышленности
6. Предприятия легкой           I-VIII          0,46       0,33
промышленности, насосные
станции водопроводные
7. Предприятия рыбного          I-VIII          0,69       0,50
хозяйства, дорожные
покрытия (гравийные или
щебеночные)
8. Элеваторы из сборного и      I-II            0,81       0,58
монолитного железобетона     III-VIII        0,69       0,54
9. Энергетическое строительство I-II            0,86       0,62
воздушные линии              III-VIII        0,81       0,58
электропередачи 35 кВт и
выше

болып табылады және ол базистiк бағадан тыс ретiнде 4, 8 бағанда
жинақталған сметалық расчетта көрсетiледi.
1 кесте
ҚҰРЫЛЫС-МОНТАЖДАУ ЖҰМЫСТАРЫНДА ЖҰМЫС IСТЕЙТIН
ЖҰМЫСШЫЛАРДЫҢ ЕҢБЕК АҚЫСЫ ҚЫС КЕЗIНДЕ ЕҢБЕКТI КӨП
ҚАЖЕТ ЕТЕТIН СМЕТАЛЫҚ БАҒАСЫНА КӨШУДIҢ
КОЭФФИЦИЕНТI
___________________________________________________________________
N |Өнеркәсiптiк салалары және|Темпера.|Сметалық бағадан қыс кезiн.
|   құрылыстың түрлерiнiң  |туралық |дегi қымбаттауға көшудiң
|          аттары          |зонасы  |коэффициентi
|                          |        |___________________________
|                          |        | қыс кезiнде | қымбаттауға
|                          |        | еңбектi көп | байланысты
|                          |        | қажет етуi  |жұмысшылардың
|                          |        |             |  сметалық
|                          |        |             |  жалақысы
___|__________________________|________|_____________|_____________
1                2                3          4             5
___________________________________________________________________
1. Көмiр өнеркәсiбiнiң кәсiп.  I-VI         0,46        0,33
орындары                    I-II         0,52        0,37
2. Қара және түстi металлур.   I-VI         0,46        0,33
гияның кәсiпорындары        VII-VIII     0,58        0,42
3. Химия, станок-құрылыс және  I-VIII       0,58        0,42
құрал-жабдықтық, автомо.
биль, целлюлоза-қағаз және
ағаш өңдеу, тамақ, сүт
өнеркәсiптерiнiң, қант
және консерв заводтарының,
жеңiл және жай машина
құрылысының заводтары,
қоймалар мен кiлеттер
4. Тракторлар мен ауыл шаруа.  I-VI         0,52        0,37
шылық машиналарын жасау,    VII-VIII     0,58        0,42
кәсiпорынды, ет өнеркәсiбi,
ауыл шаруашылық өнiмдерiн
алғашқы түрде қайта өңдеу
және медицина өнеркәсiп.
терi
5. Құрылыс материалдары өнер.  I-VIII       0,52        0,37
кәсiбiнiң кәсiпорындары:
Құрама темiр бетон және
бетондық конструкциялар
мен өнiмдердi шығаратын
заводтар мен полигондар,
цемент заводтар, асбес.
цемент кәсiпорындары,
санитарлық-техникалық
және әйнек жасау өнер.
кәсiптерi
6. Жеңiл өнеркәсiптiң         I-VIII        0,46        0,33
кәсiпорындары, насос
станциялар
7. Балық шаруашылығының       I-VIII        0,69        0,50
кәсiпорындары, жолдың
бетiн /майда тастармен
немесе қиыршық тастар.
мен/ жабу
8. Құрастырылған және құйма   I-II          0,81        0,58
темiр бетондардан жасал.   III-VIII      0,69        0,54
ған элеваторлар
9. 35кВт-тан және одан        I-II          0,86        0,62
жоғары кернеудегi әуе      III-VIII      0,81        0,58
арқылы электр беретiн
энергетикалық құрылыстар

10. Строительство дорог:
земляное полотно из          I-VI            0,46       0,33
обыкновенных и дренирующих   VII-VIII         -          -
грунтов;
земляное полотно из окольных I-VI            0,98       0,71
грунтов;                     VII-VIII         -          -
крепление земляного полотна  I-VIII          0,58       0,42
и регуляционных сооружений;  VII-VIII         -          -
прочие искусственные         I-VI            0,52       0,37
сооружения, сооружения       VII-VIII         -          -
водоснабжения и канализации;
верхнее строение пути        I-VI            0,69       0,50
VII-VIII         -          -
11. Строительство зданий и       I-VI            0,69       0,50
сооружений связи             VII-VIII        0,81       0,58
12. Сельскохозяйственное         I-VIII          0,63       0,46
строительство и
строительство жилых и
общественных зданий
13. Горнопроходческие работы:
шахтные стволы;              I-VIII          0,17       0,12
горизонтальные и наклонные   I-VIII          0,12       0,08
выработки (без подогрева
воздуха)
14. Строительство наружных
трубопроводов:
водоснабжение и газопроводы  I-VI            0,52       0,37
в мягких грунтах;            VII-VIII        0,69       0,50
канализация в мягких грунтах I-VI            0,46       0,33
VII-VIII        0,69       0,50
15. Прочие виды строительства:   I-VI            0,52       0,37
коллекторы для подземных     VII-VIII        0,63       0,46
сооружений
Примечание: По отраслям и видам строительства, не приведенным в
таблице, коэффициент перехода к трудоемкости
принимается равным 0,54, а коэффициент перехода к
сметной заработной плате рабочих в составе зимних
удорожаний - 0,42.
Приложение N 8
ПРИМЕР РАСЧЕТА
премии за ввод в действие в срок объектов
строительства
Сметная заработная плата                          164578 тенге
Нормативная трудоемкость                          546 ч/мес.
Средняя сметная месячная заработная плата
одного работающего (164578:546)                   301 тенге
Базисная сметная стоимость строительно-
монтажных работ                                   822890 тенге
Размер премии за ввод по отраслям
"Жилищное строительство"                          1,72%
Сумма премии за ввод в действие объектов строительства составит
822890 х 1,72% = 14154 тенге
Эта сумма является базисной и показывается в главе 9 (графы 7,8)
сводного сметного расчета.
Размер увеличения заработной платы (К1) составит:
1400 х 5 х 1,15 х 1,2
К1 = ----------------------- = 32,09 (раз)
301
здесь:
1400х5 - 5-кратная минимальная заработная плата (апрель 1996 г. -
1400 тенге), установленная законодательными органами;

10. Жол құрылыстары:
жай кәдiмгiдей және        I-VI          0,46        0,33
құрғатылған топырақтан     VII-VIII       -            -
үйiлген жолдар;
окольдық топырақтан        I-VI          0,98        0,71
үйiлген жолдар;            VII-VIII       -           -
жер тоғандарын және        I-VIII        0,58        0,42
реттелген құрылыстарды     VII-VIII       -           -
бекiту;
жасанды құрылыстарды,      I-VI          0,52        0,37
сумен жабдықтайтын         VII-VIII       -           -
ғимараттарды және
канализацияны тұрғызу;
жол құрылысының жоғарғы    I-VI          0,69        0,50
беттерi                    VII-VIII       -           -
11. Байланыстың үйлерi мен     I-VI          0,69        0,50
ғимараттарын салу          VII-VIII      0,81        0,58
12. Ауыл шаруашылық құры.      I-VIII        0,63        0,46
лыстары, тұрғын үй және
қоғамдық мекемелерге
ғимараттарды салу
13. Тау-кендi бұрғылау         I-VIII        0,17        0,12
жұмыстары:
шахтаны бұрғылау;
тiкелей және көлбеу түр.   I-VIII        0,12        0,08
дегi үңгiлеу /ауаны
қыздырмай-ақ/
14. Сыртқы трубопроводтардың
құрылыстары:
жұмсақ топырақта сумен     I-VI          0,52        0,37
жабдықтайтын және газ      VII-VIII      0,69        0,50
желiлерiн салу;
жұмсақ топырақта кана.     I-VI          0,46        0,33
лизация құрылысын          VII-VIII      0,69        0,50
жүргiзу
15. Басқа да әртүрлi бағыт.
тағы құрылыстар:           I-VI          0,52        0,37
жер асты коллекторының     VII-VIII      0,63        0,46
құрылыстары
Ескерту: Кестеде көрсетiлген құрылыстың салалары мен түрлерiне
еңбектi көп қажет ететiн коэффициент 0,54-ке теңеледi,
қыс мезгiлiнде қымбаттағанда жұмысшылардың жалақысы
ауысу коэффициентi 0,42 тең болады.
N 8 қосымша
ҚҰРЫЛЫС ОБЪЕКТIЛЕРIН IСКЕ ҚОСҚАН КЕЗДЕГI СЫЙЛЫҚТАРДЫҢ
РАСЧЕТЫНЫҢ ҮЛГIЛЕРI
Сметалық ақы                              164578 теңге
Еңбектi көп қажет ететiн нормативi        546 адам/айы
Сметалық орташа жалақы
/орташа еңбек ақы 164.578:546/            301 теңге
Құрылыс-монтаж жұмыстарының
базистiк сметалық құны                    822890 теңге
Тұрғын үй құрылысы саласындағы
iске қосқаны үшiн сыйлықтарды
төлеу көлемi                              1,72%
Құрылыс объектiсiн iске қосқаны үшiн сыйлықтар мына көлемде
болады: 822890 х 1,72/ = 14154 теңге
Бұл ақша базистiк болып есептелiнiп жинақталған сметалық
расчетының 9 тарауының /7, 8 бағандарында/ көрсетiледi.
Жалақы көлемiнiң өсуiнiң көлемi /КI/ бойынша мынадай:
1400 x 5 x 1,15 x 1,2
К = ---------------------- = 32,09 /есе/
301
Мұнда:
1400 х 5 - заң шығарушы органдар бекiткен ең төменгi еңбек
ақының /1996 ж. сәуiр айынан бастап 1400 теңге/
5 есесi;

1,15   - районный коэффициент;
1,2 - отраслевой коэффициент
Размер премии за ввод с учетом увеличения заработной платы (К2)
равен:
К2 = 1,72 х 32,09 = 55,19%
Сумма премии за ввод объекта в эксплуатацию с учетом увеличения
заработной платы составит:
822890 х 0,5519 = 454153 тенге
Разница между суммой премии за ввод объекта в эксплуатацию с
учетом увеличения заработной платы и базисной в размере 439999 тенге
(454153-14154) показывается в сводном сметном расчете сверх базисной
сметной стоимости строительства в графах 7,8.
Примечание: цифры в примере приняты условные.
Приложение N 9
ПРИМЕРНАЯ НОМЕНКЛАТУРА
сводного сметного расчета стоимости строительства
--------------------------------------------------------------------
NN!Номера!Наименование глав,  !Сметная стоимость, тыс.тенге! Общая
пп!смет- !объектов, работ и   !----------------------------!сметная
!ных   !затрат              !строи- !мон- !обору- !прочих!стои-
!расче-!                    !тельных!таж- !дования!работ !мость
!тов и !                    !работ  !ных  !мебели,!и за- !тыс.
!смет  !                    !       !работ!инвен- !трат  !тенге
!      !                    !       !     !таря   !      !
--------------------------------------------------------------------
1 !   2  !          3         !   4   !  5  !   6   !  7   !   8
--------------------------------------------------------------------
ГЛАВА 1. ПОДГОТОВКА ТЕРРИТОРИИ СТРОИТЕЛЬСТВА
Оформление земельного
участка и разбивочные
работы
- отвод земельного участка,                      +      +
выдача архитектурно-
планировочного задания
и красных линий застройки;
- разбивка основных осей                         +      +
зданий и сооружений,
перенос их в натуру и
закрепление пунктами и
знаками;
Освоение территории строительства
Освобождение территории  +    +                       +
строительства от имеющихся
на ней строений,
лесонасаждений, промышленных
отвалов и других мешающих
предметов, переселение
жильцов из сносимых домов,
перенос и переустройство
инженерных сетей, коммуникаций,
сооружений, путей и дорог, снятие
и хранение плодородного слоя почвы
и т.п.
Компенсация стоимости    +                     +      +
сносимых (переносимых)
строений и насаждений
принадлежащих государственным,
общественным, кооперативным
организациям и отдельным лицам
(владельцам на правах частной
собственности)
Осушение территории      +    +      +         +      +
стройки, проведение на
ней других мероприятий,
связанных с прекращением
или уменьшением условий
водопользования, а также
с защитой окружающей среды
и ликвидацией неблагоприятных
условий строительства
Приведение земельных     +    +      +         +      +
участков, предоставленных
во временное пользование
на период строительства в
состояние, пригодное для
использования в сельском,
лесном, рыбном хозяйстве
или для других целей, в
соответствии с проектом
восстановления (рекультивация)
нарушенных земель
Плата за землю при изъятии
(выкупе) земельного участка
для строительства                              +      +
Возмещение убытков,      +                     +      +
причиненных пользователям
земли изъятием или временным
занятием земельных участков,
ограничением их прав или
ухудшением качества земель
(стоимость подлежащих сносу
или переносу зданий и
сооружений)
Стоимость плодово-       +                     +      +
ягодных, защитных и иных
многолетних насаждений
незавершенного производства
Вспашка, внесение        +                     +      +
удобрений, посев и
другие работы, затраты,
необходимые для
восстановления ухудшенного
качества земель и др.
Возмещение потерь        +                     +      +
сельскохозяйственного
производства, вызванных
изъятием или ограничением
использования, ухудшения
качества сельскохозяйственных
угодий
Другие затраты,          +                     +      +
связанные с освоением
застраиваемой территории
и возмещение компенсаций,
полагающихся по действующему
законодательству
ИТОГО по главе 1:        +    +      +         +      +
ГЛАВА 2. ОСНОВНЫЕ ОБЪЕКТЫ СТРОИТЕЛЬСТВА
Здания и сооружения,     +    +      +         +      +
предназначенные для
выполнения основных
технологических функций
предприятий отраслей
народного хозяйства и
отраслей промышленности
Специализированные цехи  +    +      +         +      +
по выпуску товаров народного
потребления предприятий
машиностроения и других
предприятий отраслей народного
хозяйства и отраслей
промышленности
Жилые дома               +    +      +         +      +
ИТОГО по главе 2:        +    +      +         +      +
ГЛАВА 3. ОБЪЕКТЫ ПОДСОБНОГО И ОБСЛУЖИВАЮЩЕГО НАЗНАЧЕНИЯ
Здания ремонтно-         +    +      +         +      +
технических мастерских,
газогенераторные,
кислородные,
компрессорные, всякого
рода складские помещения,
эстакады, галереи, здания
лабораторий и другие
аналогичные здания и
сооружения
Природоохранные работы,  +    +      +         +      +
охрана памятников культуры
и т.п. работы
Хозяйственные корпуса,   +    +      +         +      +
проходные, теплицы в
больничных и научных
городках и др.
ИТОГО по главе 3:        +    +      +         +      +
ГЛАВА 4. ОБЪЕКТЫ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОГО ХОЗЯЙСТВА
Электростанции,          +    +      +         +      +
трансформаторные
подстанции и киоски,
линии электроснабжения
и др.
ИТОГО по главе 4:        +    +      +         +      +
ГЛАВА 5. ОБЪЕКТЫ ТРАНСПОРТНОГО ХОЗЯЙСТВА И СВЯЗИ
Железнодорожные          +    +      +         +      +
подъездные пути (земляное
полотно, верхнее строение
пути, мосты и трубы,
обустройство пути,
сигнализация, централизация,
блокировка и связь)
Автомобильные подъезные  +                            +
и внутренние дороги
Здания и сооружения по   +    +      +         +      +
обслуживанию транспорта:
депо, гаражи, площадки для
стоянки автомашин и других
транспортных средств
Наружные работы по       +    +      +         +      +
устройству всех видов
связи - внешней
(телефонизация и др.)
и внутренней (диспетчерская,
селекторная, абонентская и
др.), а также наружные работы
по радиофикации и часификации
зданий и сооружений
Здания для размещения    +    +      +         +      +
устройств связи
ИТОГО по главе 5:        +    +      +         +      +
ГЛАВА 6. НАРУЖНЫЕ СЕТИ И СООРУЖЕНИЯ ВОДОСНАБЖЕНИЯ,
КАНАЛИЗАЦИИ, ТЕПЛОСНАБЖЕНИЯ И ГАЗОСНАБЖЕНИЯ
Плотины, водозаборные    +    +      +         +      +
сооружения, насосные
станции, напорные линии
водоснабжения, водонапорные
башни, фильтры, разводящая
сеть с кранами, гидроколонками
и другими обустройствами,
системы водооборота с градирнями
Наружная сеть канализации +   +      +         +      +
со смотровыми колодцами
Очистные сооружения и др.
Здания котельных со      +    +      +         +      +
вспомогательными сооружениями
(бойлерная, мазутопроводы,
резервуары и др.)
Тепловые сети            +                            +
Газоснабжение, газо-     +    +      +         +      +
распределительные пункты (ГРП)
ИТОГО по главе 6:        +    +      +         +      +
ГЛАВА 7. БЛАГОУСТРОЙСТВО И ОЗЕЛЕНЕНИЕ ТЕРРИТОРИИ
Вертикальная планировка  +    +                       +
территории, устройство
дорожек, малые архитектурные
формы, спортивные и игровые
площадки, спортивные сооружения,
ограждение территорий, посадка
деревьев, кустарников, устройство
клумб, газонов

1,15 -     аудандық коэффициентi;
1,2 -      салалық коэффициентi;
Iске қосылғаны үшiн төленетiн сыйлықтар еңбек ақының өсуi
есебiнен /К2/ мынаған теңеледi:
К2 = 1,72 х 32,09 = 55,19%
Құрылыс объектiлерiн iске қосқаны үшiн еңбек ақының көлемiнiң
өсуiн есептей отырып сыйлықтардың көлемi былайша болады:
822890 х 0,5519 = 454153 теңге;
Құрылыс объектiлерiн iске қосқаны үшiн төленетiн еңбек ақының
көлемiнiң өсуi мен базистiк жалақы арасындағы айырмашылықтар 439,999
теңге деп есептелсе /454153 - 14154/ құрылыстың сметалық бағасының
базистен артық түрiнде жалақы сметалық расчетта 7, 8 нысанда
толтырылады.
Ескерту: Цирфрлар шартты түрде алынып отыр.
N 9 қосымша
ҚҰРЫЛЫС БАҒАСЫНЫҢ ЖИНАҚТАЛҒАН СМЕТАЛЫҚ
РАСЧЕТТАҒЫ ҮЛГI РЕТIНДЕГI НОМЕНКЛАТУРАСЫ
___________________________________________________________________
N   |Объектiнiң, тараудың,     | Сметалық бағасы /мың теңгемен/
|жұмыстың, шығынның аттары |құры.|мон.|құрал  |басқа |жалпы
|                          |лыс  |таж.|сайман.|да әр.|сметалық
|                          |жұмыс|дау |дар,   |түрлi |бағасы
|                          |тары |жұ. |жиhаз, |шығын.|/мың
|                          |     |мыс.|жабдық.|дар   |теңге.
|                          |     |тары|тар    |      |мен/
________|__________________________|_____|____|_______|______|_____
1 | 2  |              3           |  4  |  5 |   6   |   7  |  8
___|____|__________________________|_____|____|_______|______|_____
1 тарау.  ҚҰРЫЛЫС АЙМАҒЫН ДАЙЫНДАУ
Жер учаскесiн және жұмыстарды бөлудi ресiмдеу
- жер учаскесiн кесiп беру,  .     .      .      +      +
сәулеттiк-жобалау тапсыр.
маларын және құрылыстың
ернеу шетiн бөлiп беру;
- құрылыс пен ғимараттың
негiзгi осьты бөлiп, оны
тармақтармен, таңбалы
белгiлермен бөлу;
Құрылыстың аумағын игеру
Құрылыс салатын аумақтарда   +     +      .      .      .
бұрыннан бар керексiз құ.
рылыстардан, егiлген ағаш.
тардан, өндiрiстiк үйiндi.
лерден және басқа кедергi
келтiретiн басы артық зат.
тардан тазарту және тұрғын
халықты көшiру инженерлiк
желiлер мен коммуникация.
лардан, темiр жол мен авто.
мобиль жолдарын көшiрiлiп,
жердiң бетiндегi құнарлы
топырақ сыдырып алынып,
басқа бiр жерге тасылып,
үйiледi.
Жеке бiр адамның /иесi жеке  +      .      .      +      +
меншiктiк құқысы да болуы
да/, мемлекеттiк, қоғамдық,
кооперативтiк ұйымдардың
меншiгiндегi бұзылатын /не.
месе көшiрiлетiн/ құрылыс.
тарға, көгал мен екпе ағаш.
тардың бағасына сәйкес өтем
ақылары төленедi.
Құрылыс жүргiзiлетiн аумақ   +      +     +     +     +
құрғатылып, суды пайдалану.
ды тоқтатып немесе азайту
iсiн ұйымдастырады, сол
сияқты табиғи айналаны қор,
ғауды ұйымдастырып, құрылыс.
қа кедергi келтiрiп, кесiрiн
тигiзетiн қолайсыз жағдайлар
жойылады
Құрылыс жұмысы жүргiзiлуге   +      +      +      +      +
бөлiнiп берiлген жер учас.
кесiн тәртiпке сай дұрыс
ұстап кейiн ауыл шаруашылық
орман-тоғай, балық өсiретiн
кәсiбiне пайдаланған кезде
берiлген жердi орнына қайта
келтiру /рекультивация/
жасалады
Құрылыстар салу үшiн бөлiн.  .       .      .      +      +
ген жер учаскесi үшiн төлем
ақы төленедi
Уақытша пайдалануға бөлiнген  .      .      .      .      .
жер учаскесiне келтiрiлген
зиянды және кеткен шығындарды
оларды ортақ зиянды құқықта.
рын шектеп және жердiң құнар.
лылығының төмендеуiне байланысты
/тұрғын үйлер мен ғимараттарды
бұзу немесе бiр жерге қайта
көшiруге/ кететiн шығындар
төленедi
Жемiс-жидектiк, қорған болу   +      .      .     +     +
үшiн отырғызылған ағаштар
немесе көпжылдық көшеттердiң
бағасы өтеледi
Жердiң құнарлылығын қалпына   +     .     .     +     +
келтiру үшiн, жыртуға, ты.
ңайтқыштарды және басқа
жұмыстарға, күздiкке егуге
кеткен тағы басқа жұмыстарға
кеткен қаржылар өтеледi
Ауыл шаруашылық өндiрiсi үшiн  +     .     .     +     +
пайдаланылатын жерлердiң
сапасының нашарлауы, соған
байланысты оның пайдалану
көлемiнiң шектелуi және оны
пайдаланудан алып тастауға
кеткен шығындарда төленедi.
Құрылыс жүргiзiлген аймақты  +     .     .     +     +
қайта қарап, қалпына келтi.
руге байланысты кеткен
басқа шығындардың өтемi
қолданылып отырған заңдарға
сәйкес төленедi
1 тарау бойынша жиынтық:     +     +     +     +     +
2 тарау. Құрылыстың басты объектiлерi
Салалық өнеркәсiптiң және    +     +     +     +     +
халық шаруашылық салаларының
кәсiпорындарының негiзгi
технологиялық функцияларын
орындауға арналған, үйлер
мен ғимараттар
Халық тұтынатын тауарларды   +     +     +     +     +
шығаратын машина құрылысының
кәсiпорындарының маманданды.
рылған цехтары
Тұрғын үйлер                 +     +     +     +     +
2 тарау бойынша жиынтық      +     +     +     +     +
3 тарау. Қосалқы және қызмет көрсететiн объектiлер
Жөндеу-техникалық шеберхана. +     +     +     +     +
лардың үйлерi, газгенератор,
кислород, компрессор және
басқа түрлiше қоймалар,
эстакада, галерей, лабора.
ториялық үйлер және басқа да
осы сияқты үйлер мен ғима.
раттар
Табиғат сақтау және мәдени   +     +     +     +     +
ескерткiштердi қорғау жұмыс.
тары, т.б.
Шаруашылық үшiн қажеттi      +     +     +     +     +
корпустар, адамдар әрi-берi
өтетiн бөлме /проходная/
ғылыми қалашық пен аурухана.
дағы жылы жайлар /теплицалар/
3 тарау бойынша жиынтық:     +     +     +     +     +
4 тарау. Энергетикалық шаруашылықтың объектiлерi
Электростанциялары,          +     +     +     +     +
трансформаторлық подстанция.
лар және киоскалар, электр.
мен жабдықтайтын линиялар
және т.б.
4 тарау бойынша жиынтық:     +     +     +     +     +
5 тарау. Қатынас шаруашылығы мен байланыс объектiлерi
Темiржолдың қосымша, кiрме   +     +     +     +     +
жолдарына /топырақ полот.
носы, жолдың үстiңгi құры.
лыстары, көпiрлер пен
құбырлар, жолдарды қайта
салу, сигнал беру, орталық.
ты басқару, блокировка мен
байланыс жүйелерi/
Автомобиль жолдарының кiрме +     .     .     .     +
жолдары және iшкi жолдар
Қатынасқа қызмет көрсететiн +     +     +     +     +
үйлер мен ғимараттар:
депо, гараждар, машиналар
тұратын және басқа қатынас
құралдары тұратын авто
тұрақтар
Сыртпен байланыс жасайтын    +     +     +     +     +
байланыстың барлық түрi
/телефондандыру және т.б./
селектрлiк, абоненттiк және
басқалар, сонымен бiрге
үйлер мен ғимараттардың
сыртын радиоландыру мен
сағаттандыру жұмыстары
Байланыс құралдарын орна.    +     +     +     +     +
ластыратын мекен-жай:
5 тарау бойынша жиынтық:     +     +     +     +     +
6 тарау. Сумен жабдықтауға, канализацияға,
жылумен қамтамасыз етуге, газбен
қамтамасыз етуге арналған құрылыстар
мен сыртқы жүйелерi
Тоғандар, су жинайтын құрылыс. +     +     +     +     +
тар, насос станциялары судың
қысымын арттыратын жүйелер,
судың деңгейiн көтеретiн
мұнаралар, сүзгiлер, суды
тартатын шүмектерi бар қон.
дырғылар, суды қайта
айналдыратын градирнясы бар
жүйелер т.б.
Канализацияның сыртқы жүйесi  +     +     +     +     +
қарайтын құдықтары бар
Тазартатын құрылыстар және
басқалары
Қосымша мекен-жайы бар қазан. +     +     +     +     +
дықтар /бойлерная, мазут
жеткiзетiн, резервуарлар т.б./
жылу жүйелерi                 +     .     .     .     +
Газбен жабдықтайтын, газды    +     +     +     +     +
бөлетiн /ГРП/ пункттер
6 тарау бойынша жиынтығы:     +     +     +     +     +
7 тарау. Аумақтарды көркейту және көгалдандыру
Аумақтарды тiк бағытта жос.   +     .     .     .     +
парлау, адам жүретiн жолдар
салу, кiшiгiрiм сәулеттiк
түрдегi, спорттық және балалар
ойнайтын алаңдар тұрғызу,
спорттық бағыттағы құрылғылар,
аумақтарды әдемiлеп қоршау,
көшеттердi отырғызу, гүлдер
егу үшiн топырақты үю, көгалды
алқаптарды жасау

ИТОГО по главам 1-7:     +    +      +         +      +
ГЛАВА 8. ВРЕМЕННЫЕ ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ
СНиП      Средства на возведение и
4.09-91   разборку временных зданий
и сооружений производственного
и вспомогательного назначения,
предусмотренных данным проектом
(рабочим проектом)       +    +                       +
ИТОГО по главе 8:        +    +                       +
ИТОГО по главам 1-8:     +    +      +         +      +
ГЛАВА 9. ПРОЧИЕ РАБОТЫ И ЗАТРАТЫ
1. По стройкам всех отраслей
народного хозяйства и отраслей
промышленности включаются
средства на возмещение:  +    +                       +
НДЗ-91    дополнительных затрат    +    +                       +
при производстве строительно-
монтажных работ в зимнее
время - в % от сметной
стоимости строительно-
монтажных работ по итогу
глав 1-8;
по уста-  затрат, связанных с выплатой                   +      +
новлен.   единовременного вознаграждения
нормам    за выслугу лет в размере 1,0%
от сметной стоимости
строительных и монтажных работ
по итогу глав 1-8;
-"-     затрат, связанных с      +                     +      +
предоставлением дополнительных
отпусков за непрерывный стаж
работы в размере 0,4% от сметной
стоимости строительных и монтажных
работ по итогу глав 1-8;
2. По стройкам всех отраслей народного
хозяйства и отраслей промышленности
при соответствующем обосновании
дополнительно включаются средства
на возмещение:
ПОС       затрат, связанных с организацией                      +
для работников строительных
организаций специальных маршрутов
городского пассажирского транспорта;
-"-     затрат по перевозке работников                 +      +
строительно-монтажных организаций
к месту работы и обратно автомобильным
транспортом (расчет);
ПОС,      затрат, связанных с командированием            +      +
исходные  работников подрядных организаций
данные    на стройки (в том числе для выполнения
подряд-   работ вахтовым методом) (расчет);
чика
других затрат, имеющих место                   +      +
по конкретно стройке при
соответствующем обосновании
3. По стройкам отдельных отраслей
народного хозяйства и отраслей
промышленности дополнительно
включаются средства на возмещение:
постано-  затрат, связанных с премированием              +      +
вление    за ввод в действие производственных
ГКТ СССР, мощностей и объектов строительства, -
Госстроя  по нормам в % от полной стоимости
СССР,     строительных и монтажных работ по
Президи-  стройке;
ума ВЦСПС
от 23.11.89 г.
N 372/151/П-12,
письмо
Минтруда и
Госстроя
СССР от
10.10.91 г.
N 1336-ВК/1-Д
других затрат, учитывающих                     +      +
специфические условия
работ конкретной стройки
ИТОГО по главе 9:        +    +                +      +
ИТОГО по главам 1-9:     +    +      +         +      +
ГЛАВА 10. СОДЕРЖАНИЕ ДИРЕКЦИИ (ТЕХНИЧЕСКИЙ НАДЗОР)
СТРОЯЩЕГОСЯ ПРЕДПРИЯТИЯ (УЧРЕЖДЕНИЯ) И
АВТОРСКИЙ НАДЗОР
Постано-  Затраты на содержание                          +      +
вление    дирекции строящегося
Госстроя  предприятия (технический
СССР от   надзор)
25.04.83 г.
N 79
ИТОГО по главе 10:                             +      +
ГЛАВА 11. ПОДГОТОВКА ЭКСПЛУАТАЦИОННЫХ КАДРОВ
Обосно-   Средства на подготовку                         +      +
вание     эксплуатационных кадров
ПОС       для вновь строящихся
промышленных предприятий
ГЛАВА 12. ПРОЕКТНЫЕ И ИЗЫСКАТЕЛЬСКИЕ РАБОТЫ,
АВТОРСКИЙ НАДЗОР
Сб. цен   Проектные и изыскательские                     +      +
на про-   работы
ектные и
изыскательские
работы
Затраты на осуществление                       +      +
авторского надзора в %
от полной сметной стоимости
строительства по итогу глав
1-9 (базисный уровень)
Постан.   Стоимость экспертизы                           +      +
коллегии  проектно-сметной документации
Минстроя  - в % от общей стоимости
РК от     проектно-изыскательских работ
31.08.95 г.   (базисный уровень)
N 9-2,    ИТОГО по главе 12:                             +      +
Порядок стр.6
табл.1    ИТОГО по главам 1-12:    +    +      +         +      +
Резерв средств на        +    +      +         +      +
непредвиденные работы
и затраты
Итого базисная стоимость +    +      +         +      +
по сводному сметному
расчету:
Расчет    Удорожание материальных  +    +                       +
ресурсов, приобретаемых
по договорным и другим
ценам, превышающим базисный
уровень (без учета налога на
добавленную стоимость)
-"-     Дополнительные затраты   +    +                       +
подрядчика, связанные с
увеличением стоимости
электрической энергии,
сверх учтенных в базисной
стоимости
-"-     То же, сжатого воздуха   +    +                       +
-"-     Дополнительные затраты,  +    +                       +
связанные с увеличением
заработной платы рабочих,
занятых в строительстве
-"-     Дополнительные затраты,                        +      +
связанные с уточнением
размера премии за ввод
в действие производ-
ственных мощностей
и объектов строительства
-"-      Дополнительные затраты,  +    +                       +
связанные с уточнением
величины накладных расходов
в текущем уровне цен
-"-     Дополнительные средства  +    +                       +
на увеличение стоимости
материальных затрат в
составе эксплуатации
строительных машин в
текущем уровне цен
Письмо    Дополнительные затраты   +                            +
Мин-      на возмещение разницы
строя РК  в стоимости тепловой
от 13.04. энергии
94.
N ЖД-5-1
-709
Письмо    Лимит заказчика на                             +      +
Мин-      содержание дирекции строящегося
строя РК  предприятия (технический надзор)
8.07.94.  в текущем уровне цен
N ЖД-5-1- (сверх базисной стоимости)
-1126
Расчет    Лимит заказчика на                             +      +
осуществление авторского
надзора (сверх базисной
стоимости)
Лимит заказчика на                             +      +
осуществление архитектурно-
строительного контроля

1-7 тараулар бойынша жиынтығы: +     +     +     +     +
8-тарау. Уақытша салынған үйлер мен ғимараттар
СНиП  Осы жобаға сәйкес салынатын
4.09- /жұмыс жобасы/ өндiрiстiк
91    және қосымша түрде салынған
үйлер мен ғимараттарды
тұрғызу мен кейiн оны бөл.
шектеуге жұмсалатын қаржылар +     +     .     .     +
8-тарау бойынша жиынтығы:    +     +     .     .     +
1-8 тараулар бойынша жалпы жиынтық:      +     +     +
9 тарау. Әртүрлi бағыттағы жұмыстар
мен шығындар
I. Халық шаруашылығының барлық
салаларындағы және өнеркәсiп.
тiң саласы бойынша құрылыс
жұмыстарына кететiн шығындар.
дың есебiн қайтару:
НДЗ-  Қыс кезiндегi құрылыс-монтаждау
91    жұмыстарын жүргiзгенде шығатын  +     +     .     .     +
шығындар 1-8 тараудың қорытын.
дысы бойынша құрылыс-монтаждау
жұмыстарының сметалық құнының
% - қатынасы
Белгi. Көп жылдық сiңiрген еңбегi
ленген үшiн бiр жолғы ретте төлеуге
норма  бөлiнетiн шығындар, ол 1-8
бойын. тараулардың қорытындысы
ша     бойынша құрылыс пен монтаж.
дау жұмыстарының сметалық
құнының 1% көлемiнде төленедi: .     .     .     +     +
Үзiлiс стажы бар жұмыс iстеп,
Белгi. қосымша түрде берiлген қосымша
ленген демалыс беруге сәйкес шыққан
норма  шығындар, 1-8 тараулардың
қорытындысы бойынша құрылыс пен
монтаждау жұмыстарының сметалық
құнының 0,4% көлемiнде төленедi +     .     .     +     +
2. Халық шаруашылығының барлық
салаларындағы және өнеркәсiп.
тiң саласы бойынша қосымша түрде
негiзделген кезде құрылыс
жұмыстарына кететiн шығындар.
дың есесiн қайтару:
ПОС    Құрылыс мекемелерiнiң қызмет.  .     .     .     .     +
керлерi үшiн арнаулы маршрут
бойынша қалалық қатынасты
ұйымдастырғаны үшiн кететiн
шығындар
ПОС    Автомобиль қатынастарымен      .     .     .     +     +
құрылыс-монтаж ұйымдарының
қызметкерлерiн жұмысқа апа.
рып керi тасымалдау үшiн
кететiн шығындар /есеп-қисап
бойынша/;
ПОС    Жалгерлiк кәсiпорындардың
жалгер жұмысшыларын iс сапарға
лiктер жұмсауға байланысты /оның
дiң    iшiнде вахталық әдiспен
бастап жұмыс iстейтiндер/ шыққан
қы     шығындар /расчет/             .     .     .     +     +
дерек.
терi
ССРО,  ГКГ нақтылы дәлелдемелерге   .     .     .     +     +
ССРО   сай құрылыстың нақтылы бар
мемқұ. орнына қарай басқа да
рылыс  шығындар
ком-тi
ВЦСПС  3. Халық шаруашылығының жеке
Прези. бiр салалары және өнеркәсiп.
диумы. тiң салаларының қосымша
ның    құрылыстарын өтеу үшiн
1989   қосымша шығарылатын
23.ХI  қаржылар;
күнгi
N372/  Құрылыс объектiлерiн және
151    өндiрiстiк қуаттарды iске
п-12   қосуға байланысты сыйлықтар
қаулы. беру туралы шығындар - құ.
сы.    рылыстағы құрылыс пен
Еңбек  монтаждау жұмыстарының
мин-гi толық құнының проценттiк
мен    нормасына сәйкес шығады      .     .     .     +     +
ССРО
мемқұр
ком-тi
1991 ж
10.Х.
күнгi
N1336
-13К/
1-Д
хаты
нақтылы құрылыстың жұмыс.
тарының арнайы шарттары
ескерiледi, басқа да шығын.
дар
9 тарау жиынтығы:            +     +     .     +     +
1-9 тарау бойынша жиынтық:   +     +     +     +     +
10 тарау. Салынып жатқан кәсiпорынның /мекеменiң
дирекциясын /техн. қадағалаушы/ және
авторлық қадағалаушыларды ұстау
ССРО   Салынып жатқан кәсiпорынның
мем,   құрылыстың дирекциясын /техн.
құр-с  бақылау/ ұстауға кететiн
кол-ы  шығындар                      .     .     .     +     +
1983
ж.
25.04
пунк
N 79
қаулы.
сы
10 тарау бойынша жиынтық:     .     .     .     +     +
11 тарау. Эксплуатациялық /пайдаланушы/
кадрларды әзiрлеу
ПОС-    Жаңадан салынып жатқан
тың     өндiрiс кәсiпорындары үшiн
негiз.  эксплуатациялық кадрларды
деме.   дайындау үшiн қаржылар        +     +     .     .     .
сi
12 тарау. Жобалау және iздестiру жұмыстары
Жоба.   Жобалау және iздестiру        +     +     .     .     .
лық     жұмыстары
және
iздес.
тiру
жұмыс.
тары.
ның
баға.
сының
жинағы
Авторлық қадағалауды жүргi.
зуге кететiн шығындар 1-9
тараудың жиынтығы бойынша
құрылыстың толық сметалық
бағасының процентiмен
есептелiнедi /базистiк
деңгейде/                     .     .     .     +     +
ҚР      Жобалау сметалық құжаттардың
Құрмин. сараптаудың бағасы - жобалау
кол-сы  iздестiру жұмыстарының жалпы
ның     бағасының процентiмен есеп.
1995 Ж. телiнедi /базистiк деңгейде/  .     .     .     +     +
31.08
күнгi
N9-2
қаулы.
сы 6
бет, 1
кесте
12 тарау бойынша жиынтығы:   .     .     .     +     +
1-12 тараулар бойынша барлық
жиынтығы:                    +     +     +     +     +
Бұрын еске алынбаған, кез.
дейсоқ кездескен жұмыстарды
қаржыландыру және шығындар.
дың резервi                  +     +     +     +     +
Жинақталған сметалық есеп-
шот бойынша базистiк бағаның
жиынтығы:                    +     +     +     +     +
Есеп-   Базистiк деңгейден асатын
қисап   келiсiмдiк немесе басқа бiр
бағамен алынған материалдық
қордың қымбаттауы /НДС
есептелiнбейдi/              +     +     .     .     +
Есеп-   Базистiк деңгейден асатын
қисап   электрқуатының бағасының
өсуiне байланысты жалгер.
лердiң қосымша шығындары     +     +     .     .     +
Есеп-   Бұл да сондай, тек тығыз.
қисап   далған ауаға байланысты      +     +     .     .     +
Есеп-   Құрылыста жұмыс iстейтiн
қисап   жұмысшылардың жалақысының
көбеюiне байланысты
қосымша шығындар             +     +     .     .     +
Есеп-   Құрылыс объектiсiнiң және
қисап   өндiрiстiк құжаттарды iске
қосуына байланысты сыйлық.
тардың көлемiн нақтылауға
байланысты кететiн қосымша
шығындар                     .     .     .     +     +
Есеп-   Қазiргi бағаның деңгейiнде
қисап   үстеме шығындардың нақтылауға
кететiн қосымша шығындары     +     +     .     .     +
Есеп-   Қазiргi бағаның деңгейiнде
қисап   құрылыс машиналарын пайда.
лану құрамындағы материалдық
шығындардың өсуiне байланыс.
ты қосымша қаржылар           +     +     .     .     +
ҚР Құ.  Жылу қуатының бағасының
рылыс   айырмашылығын өтеудегi
минис.  қосымша шығындар             +     +     .     .     +
трлi.
гiнiң
1994 ж.
13.04.
94 N ЖД-
5-1-709
қаулысы
ҚР Құ.  Қазiргi баға деңгейiнде
рылыс   құрылысы жүрген кәсiпорынның
минис.  дирекциясын /техн. бақылау.
трлi.   ды/ ұстауға тапсырыс берушi.
гiнiң   нiң шегi /лимитi/ /базистiк
1994 ж. құннан жоғары/               .     .     .     +     +
8.07.
күнгi
N ЖД-5-
-1-1126
қаты.
насы
Есеп-   Авторлық қадағалауды жүр.
қисап   гiзуде тапсырыс берушiнiң
шегi /лимитi/ базистiк
бағадан жоғары/              .     .     .     +     +
Есеп-   Рынокты есептей отырып,
қисап   сәулеттiк-құрылыс бақылауды
жүзеге асыруда құрылыс-мон.
таждау жұмысының /СМР/ сме.

в размере 0,5% от сметной
стоимости СМР с учетом
рынка
Расчет,   Дополнительные затраты   +    +                       +
СНиП      на временные здания и
4.09-91   сооружения - по нормативу
с К=0,82  с К=0,82 от сметной стоимости
доп. затрат подрядчика,
вызываемых рыночными
отношениями либо расчеты в
соответствии с ПОС
Расчет,   Дополнительные затраты   +    +                       +
СНиП      при производстве
4.07-91   строительно-монтажных
(с коэф-  работ в зимнее время
фициентом
уменьшения
- см.
приложение
N 3)
Сметная прибыль          +    +                       +
(плановые накопления)
на дополнительные
затраты подрядчика,
вызываемые рыночными
отношениями, в размере,
согласованном между
заказчиком и подрядчиком
Постано-  Лимит заказчика на оплату                      +      +
вление    экспертизы проектно-сметной
коллегии  документации (сверх базисного
Минстроя  уровня, разница)
РК от
31.08.95.
N 9-2,
"Порядок..." р.3
Расчет    Другие затраты,          +    +      +         +      +
согласованные
заказчиком и подрядчиком
Резерв средств на        +    +      +         +      +
непредвиденные работы
и затраты (как лимит
заказчика)
Итого базисная           +    +      +         +      +
стоимость с учетом
рыночных отношений
Решения   Средства на отчисления                         +      +
Прави-    в фонд содействия
тельства  занятости
-"-     Средства на отчисления                         +      +
в Дорожный фонд
-"-     Средства на покрытие затрат                    +      +
по уплате налога на
добавленную стоимость
Итого по сводному
сметному расчету:        +    +      +         +      +
Всего по сводному
сметному расчету:        +    +      +         +      +
#
Приложение N 10
ПРИМЕРНЫЙ ПЕРЕЧЕНЬ
РАБОТ И ЗАТРАТ, ВКЛЮЧАЕМЫХ В ВЕДОМОСТЬ
(ПРОТОКОЛ СОГЛАСОВАНИЯ) ДОГОВОРНОЙ ЦЕНЫ
--------------------------------------------------------------------
NN!Номера!Наименование!Стоимость, включаемая в договорную!Договорная
пп!смет и!объектов,ра-!         цену, тыс.тенге          !(свободная)
!расче-!бот и затрат!----------------------------------!цена на
!тов   !            !подрядных работ, в том  !других   !строитель-
!или   !            !числе                   !затрат и !ную продук-
!иных  !            !------------------------!работ по !цию тыс.
!доку- !            !строи-!монтажных !прочих!договору !тенге
!ментов!            !тель- !работ     !работ !         !
!      !            !ных   !          !      !         !
!      !            !работ !          !      !         !
--------------------------------------------------------------------

талық бағасының 0,5 /көле.
мiндегi тапсырыс берушiнiң
шегi /лимитi/                .     .     .     +     +
СНиП-   Уақытша салынған үйлер мен
тiң     ғимараттардың қосымша шығыны
1991 ж. рыноктың қатынасқа сәйкес
4.ХI. с расчеттар ПОС-қа сәйкес
К=0,82  жалгерлердiң қосымша шығын.
есеп-   дарына сметалық бағадағы
қисабы  с К=0,82 нормативiне сәйкес
келедi                       +     +     .     .     +
СНиП-   Қыс кезiнде жүргiзiлген
тiң     құрылыс-монтаждау жұмысына
1991 ж. кететiн қосымша шығындар     +     +     .     .     +
4.07.
күнгi
/ра.
счеты
азаю.
дың
коэф./
N 3 қо.
сымшаны
қараңыз/
Рыноктық қатынасқа байла.
нысты мердiгерлердiң қо.
сымша шығындарына, мердi.
герлер мен тапсырыс беру.
шiлердiң өзара келiсiмге
келуiнiң көлемiнде /жиын.
тық қор жинаудың/ сметалық
кiрiсi /пайдасы/             +     +     .     .     +
ҚР Құ.  Жобалау-сметалық құжаттарды
рылыс   сараптауға төлейтiн ақша
минис.  тапсырыс берушiнiң шегi
трлiнiң /лимитi/ /базистiк деңгей.
1995 ж. ден жоғары, айырмашылықтары/ .     .     .     +     +
31.ҮШ.
күнгi
колле.
гиясы.
ның
N 9-2
қаулы.
сының
"Тәр.
тiбi...
Р-3"
Есеп-   Тапсырыс берушi мен мердi.
қисап   герлер арасында келiскен
басқа да, әртүрлi шығындар   +     +     +     +     +
Ескерiлмеген жұмыстары және
жұмыстарға қаржы резервi
/тапсырыс берушiнiң шегi
сияқты/                      +     +     +     +     +
Рыноктық қатынасты ескере
отырып, базистiк бағаның     +     +     +     +     +
жиынтығы
Үкiмет. Еңбекпен қамтушы қорға
тiң     төленетiн қаржы              .     .     .     +     +
шешiм.
дерi
"-"-"   Жол қорына аударылатын
қаржылар                     .     .     .     +     +
"-"-"   Қосымша құнға төленетiн
шығындарды жабатын қаражаттар .     .     .     +     +
Құрама сметалық расчеты
бойынша жиынтығы:            +     +     +     +     +
Құрама сметалық расчеты
бойынша барлығы:             +     +     +     +     +
N 10 қосымша
КЕЛIСIМДIК БАҒА АРҚЫЛЫ /КЕЛIСУ ХАТТАМАСЫНЫҢ/
ВЕДОМОСТIГЕ ҚОСЫЛАТЫН ЖҰМЫС ПЕН ШЫҒЫННЫҢ
ҮЛГIЛIК ТIЗБЕСI
____________________________________________________________________
N |Сметалық | Объектiлердiң, |Келiсiмдiк бағаға қосылатын құн|Құры.
рет|және рас.| жұмыстардың    |         /мың теңгемен/        |лыс
са.|чет неме.| және шығындар  |_______________________________|өнiм.
ны |се басқа | аттары         |мердiгерлiк жұмыстар,|келiсiл. |дерi.
|бiр құжат|                |     оның iшiнде     |ген, жүр.|не
|тардың   |                |_____________________|гiзiлген |келi.
|номерi   |                |құрылыс|мон.  |әртүр.|жұмыстар |сiмдiк
|         |                |жұмыс. |таж.  |лi жұ.|және шы. |еркiн
|         |                |тары   |дау   |мыстар|ғындар   |баға
|         |                |       |жұмыс.|      |         |/мың
|         |                |       |тары  |      |         |теңге.
|         |                |       |      |      |         |мен/
___|_________|________________|_______|______|______|_________|_____

1 !  2   !      3     !  4   !    5     !  6   !    7    !    8
--------------------------------------------------------------------
1. Сводный Сметная
сметный стоимость
расчет  поручаемых
подрядчику
работ в
базисном
уровне цен
(по главам
1-12)         +        +        +        +         +
в том числе:
подрядных
работ          +        +        +                  +
обеспечение
оборудованием                             +         +
проектных                                 +         +
работ
2.        Непредвиденные +        +        +        +         +
работы и
затраты
подрядчика
3.        Затраты, не
учтенные
базисным
уровнем цен    +        +        +                  +
в том числе:
Расчет    Удорожание     +        +                           +
материальных
ресурсов,
приобретаемых
по договорным
и другим ценам,
превышающим
базисный уровень
(без учета налога
на добавленную
стоимость)
-"-     Затраты,       +        +                           +
связанные с
увеличением
заработной платы
рабочих, занятых
в строительстве
-"-     Дополнительные +        +                           +
затраты,связанные
с увеличением
стоимости электрической
энергии, сверх
учтенных в базисной
стоимости
-"-     То же, на      +        +                           +
сжатый
воздух
СНиП      Дополнительные +        +                           +
4.09-91   затраты на
с К=0,82  временные здания
или       и сооружения
расчет
Расчет    Дополнительные +        +                           +
затраты, связанные
с уточнением величины
накладных расходов
в текущем уровне
цен
-"-     Дополнительные +        +                           +
средства на
увеличение
стоимости
материальных
затрат в составе
эксплуатации
строительных
машин в текущем
уровне цен
Письмо    Дополнительные +                                    +
Минстроя  затраты на
РК от     возмещение разницы
13.04.94. в стоимости тепловой
N ЖД-5-1  энергии
-709
Расчет    Дополнительные +        +                           +
СНиП      затраты при
4.07-91   производстве
(с коэф-  строительно-
фициентом монтажных работ
уменьше-  работ в зимнее
ния см.   время
прило-
жение N 3)
Письмо    Сметная прибыль+        +                           +
Минстроя  (плановые
РК от     накопления) на
14.11.95  дополнительные
N АК-05-  затраты подрядчика,
6-1881    вызываемые рыночными
отношениями - в
размере, согласованном
между заказчиком и
подрядчиком
Расчет    Другие затраты,+        +        +        +         +
согласованные с
заказчиками
Всего по
договорной цене+        +        +        +         +
Приложение N 11
МЕТОДИКА ОПРЕДЕЛЕНИЯ
увеличения стоимости материальных затрат в составе
эксплуатации строительных машин в текущем уровне
цен по сравнению с учтенными в базисной стоимости
строительства при составлении сметной документации
без применения автоматизированной программы АВС-4
Размер увеличения материальных затрат в составе эксплуатации
строительных машин в текущем уровне цен определяется по формуле:

1 |     2   |       3        |   4   |   5  |   6  |    7    |  8
___|_________|________________|_______|______|______|_________|_____
1. Жинақтал. Базистiк деңгей.
ған сме.  дегi бағадағы
талық     жалгерге тапсыра.
есеп-     тын жұмыстардың
қисап     сметалық құны
/1-12 тараулар
бойынша/            +       +       +       +       +
оның iшiнде:
жалгерлiк жұмыс.
тар                 +       +       +       .       +
құрал-саймандар.
мен қамтамасыз
ету                 .       .       .       +       +
жобалау жұмыстары   .       .       .       +       +
2.           Жалгерлердiң еске.
рiлмеген жұмыстары
және оның шығындары  +       +       +       +       +
3.           Базистiк деңгейдегi
бағада еске алынба.
ған шығындар        +       +       .       .       +
оның iшiнде:
Есеп-        Базистiк деңгейден
қисап        асатын /НДС-ты еске
алмағанда/ келiсiм.
дiк немесе басқа бiр
бағалармен сатып ал.
ған материалдық қор.
лардың қымбаттауы
Есеп- қисап  Құрылыста жұмыс iс.
тейiн жұмысшылардың
жалақысының өсуiне
байланысты шығындар +       +       .       .       +
Есеп-қисап   Базистiк бағадан
сырт есептелген
электр қуатының
өсуiне байланысты
қосымша шығындар    +       +       .       .       +
Есеп- қисап  Осы сияқты, бiрақ
тығыз ауа үшiн      +       +       .       .       +
СНиП 1991 ж. Уақытша салынған
04.09 күнгi  үйлер мен ғимарат.
с К=0,82     тарға жұмсалған
немесе есеп- қосымша шығындар    +       +       .       .       +
қисап
Есеп- қисап  Қазiргi бағаның дең.
гейiне сәйкес үсте.
ме шығындар көлемiн
айқындауға байланыс.
ты кететiн қосымша
шығындар            +       +       .       .       +
Есеп- қисап  Қазiргi бағаның дең.
гейiне сәйкес құрылыс
машиналарын пайдалану
кезiнде материалдық
шығындар бағасының
артуы үшiн жұмсала.
тын қосымша шығын.  +       +       .       .       +
дар
ҚР Құрылыс   Жылу қуатын пайдалан.
министрлi.   ған кездегi қазiргi
гiнiң 1994 ж.пайда болған айырмаға
13.IҮ N ЖД   төленетiн қосымша
-5-1-709     шығындар            +       .       .       .       +
хаты
СНиП 1991 ж. Қыс кезiнде жүргi.
04.07 күнгi  зiлген құрылыс-мон.
есеп- қисабы таж жұмыстарына
азайтылған   жұмсалатын қосымша
/коэф-иент/  шығындар            +       +       .       .       +
N 3 қосым.
шаны
қараңыз
ҚР Құрылыс   Тапсырыс берушi мен
министрлi.   мердiгерлердiң
гiнiң 1995   өзара келiсулерiнiң
14.11 күнгi  көлемiнде - рынок.
N АК-05-6-   тық қатынасқа сәй.
1881 хаты    кес мердiгерлердiң
қосымша жұмсалған
шығындарының /жос.
парлы қаржының
сметалық пайдасы/   +       +       .       .       +
Есеп- қисап  Тапсырыс берушiмен
келiсiлген басқа
бiр шығындар        +       +       +       +       +
Келiсiмдiк бағамен
жалпы жиынтығы      +       +       +       +       +
N 11 қосымша
Қазiргi кезеңдегi бағаның деңгейiне қарай сметалық
құжаттарды /АВС-4 автоматтандырылған бағдарламаны
қолданбай есептеп/ құрылыстың базистiк бағасын
салыстырып құрылыс машиналарын пайдаланған кездегi
материалдық шығынның өсуiн айқындаудың
ӘДIСТЕМЕЛЕРI
Қазiргi кездегi бағаның деңгейiне қарай құрылыс машиналарын
пайдаланған кездегi материалдық шығынның өсуiнiң көлемi мына
формуламен айқындалады:

Дмэ = (0,85Э - Зэм) (Кмат - 1)
где:
0,85    - коэффициент, учитывающий изменения только переменных
затрат;
Э       - базисная стоимость эксплуатации строительных машин
по объекту, тенге (без накладных расходов и плановых
накоплений);
Зэм     - базисная заработная плата машинистов, тенге (без
накладных расходов и плановых накоплений);
Кмат    - коэффициент, учитывающий увеличение стоимости
материалов, принимаемый равным индексу увеличения
стоимости материалов по главам 1-7 сводного сметного
расчета;
Эти затраты включаются в сводный сметный расчет стройки
(договорную цену) сверх базисной стоимости в графы 4,5 и 8
пропорционально стоимости строительных и монтажных работ.
ПРИМЕР РАСЧЕТА
Базисная стоимость эксплуатации строительных машин (Э) - 43,0
тыс.тенге, в том числе: заработная плата машинистов (Зэм) - 13,5
тыс. тенге
Коэффициент, учитывающий увеличение стоимости материалов (Кмат) - 65
Размер увеличения стоимости материальных затрат в составе
эксплуатации строительных машин в текущем уровне цен составит:
Дмэ = (0,85 х 43 - 13,5) (65 - 1) = 1475,2 тыс.тенге
Примечание: цифры в примере приняты условные
Приложение N 12
МЕТОДИКА ОПРЕДЕЛЕНИЯ
увеличения стоимости материальных затрат в составе
эксплуатации строительных машин в текущем уровне
цен по сравнению с учтенными в базисной стоимости
строительства при составлении сметной документации
с использованием автоматизированной программы АВС-4
На основе "Ведомости потребных ресурсов для эксплуатации машин, используемых на строительстве объектов" (приложение к локальной смете при определении сметной стоимости с использованием программы АВС-4) рассчитать долю постоянных и переменных эксплуатационных затрат (за исключением заработной платы машинистов) и затрат на перебазировку. Определить коэффициент увеличения стоимости материальных затрат в составе эксплуатации строительных машин от текущего уровня цен к базисному по составляющим. (Расчет N 1).
На основании рассчитанной доли и коэффициентов определить общий
индекс увеличения стоимости материальных затрат в составе
эксплуатации строительных машин. (Расчет N 2).
Величина материальных затрат в составе эксплуатации
строительных машин в текущем уровне цен определяется по формуле:
Дмэ = (Э - Зэм) х Иэ
где:
Дмэ     - материальные затраты в составе эксплуатации
строительных машин в текущем уровне цен, тенге;
Э       - стоимость эксплуатации строительных машин по
объекту, (без накладных расходов и плановых
накоплений), тенге;
Зэм     - заработная плата машиниста (без накладных расходов
и плановых накоплений), тенге;
Иэ      - индекс, учитывающий увеличение стоимости
материальных затрат, определяемый по расчету N 2,
составленного на основе Сборника сметных цен на
эксплуатацию строительных машин
Разница между величиной материальных затрат в составе
эксплуатации строительных машин в текущем уровне цен и базисной
сметной стоимостью по объекту включается в сводный сметный расчет

Дмэ = /0,85э - Зэм/ /Кмат - 1/
Мұнда:
0,85  - тек қана ауыспалы шығындардың өзгеруiн есептейтiн
коэффициент;
Э     - объектi бойынша құрылыс машиналарын пайдаланудың
базистiк бағасы теңгемен /қосымша шығынсыз және
жоспарлы қор жинаусыз/;
Зэм   - машинистердiң базистiк еңбек ақысы /қосымша шығынсыз
және жоспарлы қор жинаусыз жинақталған/;
Кмат  - жинақталған сметалық құнның 1-7 тараулары бойынша
материалдардың қордың артуына бiрдей индекстi
пайдаланатын, материалдардың құнының артуын
есептейтiн коэффициент;
Бұл шығындар құрылыстың жинақталған сметалық есеп-қисабына
/келiсiмдiк бағамен/ құрылыс пен монтаждау жұмыстарының құнына
пропорциялы түрде базалық бағадан 4, 5 және 8 бағандардағы шығындарға
қосылады.
ЕСЕП-ҚИСАП ЖАСАУДЫҢ ҮЛГIСI
Құрылыс машиналарын пайдаланудың базистiк құны /Э/ - 43,0 мың
теңге, оның iшiнде: машинистердiң еңбек ақысы /Зэм/ - 13,5 мың теңге.
Материалдардың құнының артуына есептейтiн коэффициентi /Кмат/ - 65;
Қазiргi кезеңдегi бағаның өлшемiне сәйкес құрылыс машиналарын
пайдаланудың құрамындағы материалдық шығындардың артуының көлемi
бойынша есептеледi:
Дмэ = /0,85 x 43 - 13,5/ /65-1/ = 1475,2 мың теңге.
Ескерту: Мысалдағы цифрлар үлгi ретiнде алынып отыр.
N 12 қосымша
Қазiргi кезеңдегi бағаның өлшемiне қарай сметалық
құжаттарды /АВС-4 автоматтандырылған бағдарламаны
қолданып есептегенде/ құрылыстың базистiк бағасын
салыстырып құрылыс машиналарын пайдаланған кездегi
материалдық шығынның артуын айқындаудың әдiстерi
"Құрылыс объектiлерiне пайдаланылатын машиналарды пайдалану үшiн қорлардың қажеттiлiгiн ведомостiлiгiнiң" негiзiнде/жергiлiктi сметалық қосымшадағы сметалық бағаны АВС-4 бағдарламаны қолданып, айқындағанда пайдалануға кететiн ауыспалы және тұрақты үлестерi /мұнда машинистердiң жалақысы есептелмейдi/ және екiншi бiр жерге апарғандағы шығындар ескерiледi.
Материалдық шығындардың бағасының өсуiнiң коэффициентi бағаға сәйкес құрылыс машиналарын пайдалану құрамында айқындайды /N 1 есеп-қисап/.
Коэффициент пен үлестерiне арналған негiзге сәйкес құрылыс машиналарын пайдалану құрамында бағалау өсуiнiң жалпы индексi айқындалады /N 2 есеп-қисап/.
Қазiргi кездегi бағаның өлшемiне құрылыс машиналарын пайдалану материалдық шығындардың көлемi құрамында мына формула көлемiнде айқындалады:
Дмэ = /Э - Зэм/ х Иэ
Мұнда:
Дмэ  - қазiргi кездегi бағаның көлемiнде құрылыс машиналарын
пайдалану құрамындағы материалдық шығындар (теңгемен);
Э    - объект бойынша құрылыс машиналарын пайдалану бағасы
/қосымша шығынсыз және жоспарлы қор жинаусыз/,
/теңгемен/.
Зэм  - машинистiң жалақысы /қосымша шығынсыз және жоспарлы
қор жинаусыз/ /теңгемен/.
Иэ   - құрылыс машиналарын пайдалану арқылы сметалық бағаның
жинағы негiзiнде қарастырылып, 82 есеп-қисапта
айқындалған, материалдық шығынның бағасының артуын
ескеретiн индекс.
Қазiргi кездегi бағаның өлшемiне құрылыс машиналарын пайдалану
материалдық шығындардың көлемi мен объект бойынша базистiк сметалық баға
арасындағы айырмашылықтар құрылыстың базистiк бағадан тыс жинақталған
сметалық есеп-қисапқа /келiсiмдiк бағаға/ объектiнiң базистiк құнына

(договорную цену) стройки сверх базисной стоимости в графы 4,5 и 8.
Расчет N 1
коэффициентов увеличения стоимости материальных затрат
в составе эксплуатации строительных машин по составляющим
Бензин - базисная сметная стоимость 0,31 тенге/кг
фактическая стоимость 16,50 тенге/л
К = 16,50 : 0,76 : 0,31 = 70,03
Дизельное топливо - базисная сметная стоимость
0,17 тенге/кг
фактическая стоимость 11,00 тенге/кг
К = 11,00 : 0,17 = 64,71
Электроэнергия - базисная сметная стоимость
0,0425 тенге/кВт.час
фактическая стоимость - 2,15 тенге/кВт.час
К = 2,15 : 0,0425 = 50,59
Сжатый воздух - базисная сметная стоимость
0,02 тиын/м3
фактическая стоимость - 1,5 тиын/м3
К = 1,5 : 0,02 = 75
Смазочные материалы - базисная сметная стоимость
0,78 тенге/кг
фактическая стоимость 50,7 тенге/кг
К = 50,7 : 0,78 = 65
Затраты на перебазировку принимаются аналогично коэффициенту
изменения тарифа на автоперевозки.
Примечание: базисная стоимость на бензин, дизельное топливо,
смазочные материалы принимаются в соответствии с
итоговой таблицей "Ведомости потребных ресурсов
для эксплуатации машин, используемых на
строительстве объекта", как отношение "стоимости"
(тенге) к "общему"
Расчет N 2
общего индекса увеличения стоимости материальных затрат
в составе эксплуатации строительных машин (в соответствии
с ресурсной сметой)
--------------------------------------------------------------------
Наименование статей затрат     ! Доля, %  !    Коэффициент
!          !увеличения!с учетом
!          !          !доли
--------------------------------------------------------------------
Постоянные эксплуатационные затраты:
- амортизационные отчисления       22,82       1,00    0,23
Переменные эксплуатационные затраты:
- бензин                            0,81      70,03    0,57
- дизельное топливо                 5,28      64,71    3,42
- электроэнергия                    6,56      50,59    3,32
- сжатый воздух                     1,27      75,00    0,95
- смазочные материалы               2,21      65,00    1,44
- затраты на перебазировку          2,64      67,00    1,77
- затраты на замену быстро-
изнашивающихся частей             4,56      28,13    1,28
- затраты на ремонт и техническое
обслуживание                     53,85      28,13   15,15
Итого:                            100                 28,13
Примечание: 1. Коэффициенты увеличения по графе 3
принимаются из расчета N 1.
1. Коэффициенты увеличения на замену
быстроизнашивающихся частей и на ремонт и
техническое обслуживание принимаются
средневзвешенными по вышеперечисленным
материалам:
(гр.2 х гр.3)
(К = -------------)
гр.2
Пример расчета увеличения стоимости материальных затрат в
составе эксплуатации строительных машин:
стоимость эксплуатации строительных машин по итогу
ресурсной сметы - 20691 тенге, в том числе заработная
плата машиниста - 5439 тенге
Величина материальных затрат в составе эксплуатации
строительных машин в текущем уровне цен:

қосылады, ол 4, 5 және 8 графада көрсетiлген.
Құрылыс машиналарын пайдаланған құрамда
материалдық шығындардың бағасының арту
коэффициентiн құрайтын N 1 есеп-қисабы
Бензиннiң базистiк сметалық бағасы литрi 0,31 теңге /1 кг
нақтылы бағасы 16,50 теңге/ К = 16,50 : 0,76 : 0,31 = 70,03
Дизельдiк жанармайдың базистiк сметалық бағасы кг = /0,17
теңге/, 1 кг нақтылы бағасы 11 теңге;
к = 11,00 : 0,17 = 64,71
Электр қуатының базистiк сметалық бағасы 1 квт/сағ = 0,0425 теңге
1 квт/сағ нақтылы бағасы 2, 15 теңге.
Сығылған ауаның базистiк сметалық бағасы - м3 = 0,02 тиын.
1 м3 = нақтылы бағасы - 1,5 тиын.
к = 1,5 : 0,02 = 75
Майлайтын материалдардың базистiк сметалық бағасы - кгр = 0,78
теңге. 1 кг нақтылы бағасы 50,7 теңге.
к = 50,7 : 0,78 = 65
Басқа жерге тасу үшiн шығатын шығындар автомобиль мен тасудың
тарифтiк коэффициентiне сәйкес алынады.
Ескерту: Бензинге, дизельдiк жанармайға, майлайтын
материалдардың базистiк құны - құрылыс объектiлерiнде пайдаланатын
машиналарды пайдалану үшiн қорлардың қажеттiлiгi туралы Ведомостiнiң,
жалпыға "баға" жөнiндегi қатынастағы /теңгемен/ қорытынды кестеге
сәйкес алынады.
Құрылыс машиналарын пайдаланған құрамда
материалдық шығындардың бағасының артуындағы
жалпы индекстеудiң N 2 есеп-қисабы
____________________________________________________________________
Шығындардың атының статьялары  |% проценттiк|    Коэффициент
|    үлесi   | артуы  |үлестi ес-де
_________________________________|____________|________|____________
Тұрақты пайдаланудың шығындары:
- амортизация үшiн аудару             22,82       1,00      0,23
Ауыстырылған пайдалану шығындары:
- бензин                               0,81      70,03      0,57
- дизельдiк жанар май                  5,28      64,71      3,42
- электр қуаты                         6,56      50,59      3,32
- сығылған ауа                         1,27      75,00      0,95
- майлау материалы                     2,21      65,00      1,44
- көшiру үшiн шығындар                 2,64      67,00      1,77
- тез тозатын бөлiктер үшiн            4,56      28,13      1,28
кететiн шығындар
- жөндеу мен техникалық қызмет        53,85      28,13     15,15
көрсету үшiн шығындар
Барлығы:                           100           -       28,13
Ескерту: 1. Өсу коэффициентi 1 есеп-қисаптың N 3 бағанынан алынады.
2. Тез тозатын бөлiктер мен техникалық қызмет көрсету
және жөндеу үшiн қолданылатын өсу коэффициентi
жоғарыда айтылғандай орташа өлшеммен алынады.
Материалдар бойынша:
/гр.2 х гр.3/
/К = --------------/
гр.2
Құрылыс машиналарын пайдаланған құрамында
материалдық шығындардың бағасының өсуiнiң
мысалдық есеп-қисабы
Ресурстық сметаның жиынтығы бойынша құрылыс машиналарын
пайдалану бағасы - 20691 теңге, оның iшiнде машинаның еңбек
ақысы - 5439 теңге.
Қазiргi кездегi бағаның өлшемiне қарай құрылыс машиналарын
пайдалану құрамындағы материалдық шығындардың мөлшерi:

Дмэ = (20691 - 5439) х 28,13 = 429039 (тенге)
Разница между величиной материальных затрат в составе
эксплуатации строительных машин в текущем уровне цен и базисной
сметной стоимости по объекту составит:
429039 - (20691 - 5439) = 413787 тенге
Примечание: цифры в примере приняты условные
Приложение N 13
П Е Р Е Ч Е Н Ь
работ и затрат, относящихся к титульным временным
зданиям и сооружениям
1. Временное приспособление вновь построенных постоянных зданий и сооружений для обслуживания работников строительства, восстановление и ремонт их по окончании использования.
2. Аренда и приспособление существующих помещений с последующей ликвидацией обустройств.
3. Временное приспособление вновь построенных и существующих постоянных зданий и сооружений для производственных нужд строительства, восстановление и ремонт их по окончании использования.
4. Перемещение конструкции и деталей производственных, складских, вспомогательных, жилых и общественных контейнерных и сборно-разборных мобильных (инвентарных) зданий и сооружений на строительную площадку, устройство оснований и фундаментов, монтаж с необходимой отделкой, монтаж оборудования, ввод инженерных сетей, создание и благоустройство временных поселков (в том числе вахтовых), разборка и демонтаж, восстановление площадки, перемещение конструкций и деталей на склад.
5. Амортизационные отчисления (или арендная плата), расходы на текущий ремонт мобильных (инвентарных) зданий контейнерного сборно-разборного типа (за исключением предназначенных для санитарно-бытового обслуживания).
6. Временные материально-технические склады на строительной площадке закрытые (отапливаемые и неотапливаемые) и открытые для хранения материалов, конструкций и оборудования, поступающих для данной стройки.
7. Временные обустройства (площадки, платформы и др.) для материалов, изделий, конструкций и оборудования, а также для погрузочно-разгрузочных работ.
8. Временные производственные мастерские многофункционального назначения (ремонтно-механические, арматурные, столярно-плотничные и др.).
9. Электростанции, трансформаторные подстанции, котельные, насосные, компрессорные, водопроводные, канализационные, калориферные, вентиляторные и т.п. временного назначения.
10. Временные станции для отделочных работ.

Дмэ = /20691 - 5439/х 28,13 = 429039 теңге
Объектiнiң базистiк сметалық бағасы мен қазiргi кездегi бағаның
өлшемiне қарай құрылыс машиналарын пайдаланудың құрамындағы
материалдық шығындардың көлемiнiң арасындағы айырмашылықтар:
429039 - /20691 - 5439/ = 413787 теңге
Ескерту: мысалға алынған сандар шартты жағдайда алынды.
N 13 қосымша
Уақытша салынған үйлер мен ғимараттардың
титулына қатысты жұмыстар мен шығындардың
ТIЗБЕЛЕРI
1. Құрылыстың жұмысшылары мен қызметкерлерiн қамту үшiн уақытша салынған үйлер мен құрылыстар тұрғызып, жөндеуден өткен соң оларды пайдаланады.
2. Адам тұруға арналған бөлмелердi дайындаған соң оны бiрте-бiрте жалға беруге әзiрлейдi.
3. Үйлер мен ғимараттарды құрылыстағы өндiрiстiк бағыт үшiн уақытша түрде қайта жасақтап, қалпына келтiрiп жөндеу жұмысы аяқталған соң пайдалануға берiледi.
4. Алаңдағы конструкциялар мен бөлшектердi бөлшектеп, қайта құрып, оны қайта құру немесе қоймаға тасу уақытша салынған /оның iшiнде вахталық жұмыс iстеу үшiн/ поселкаларды салып, оны көрiктендiру, инженерлiк жүйелердi iске қосу, құрал-жабдақтарды құрастырып, оның майлау жұмыстарын бiтiру, құрылыстың негiзгi фундаментiн бекiту, құрылыс аумағындағы ғимараттарды жинап-бөлшектеу, қоғамдық және тұрғын үйлердегi қосалқы контейнерлердi жинап-бөлшектеу, қоймалық, көмекшi оралымдағы /инвентарлық/ үйлер мен ғимараттарды жинап-бөлшектеу, өндiрiстiк, қоймадағы конструкциялар мен бөлшектердi көшiру жұмыстары жүргiзiлдi.
5. Амортизация үшiн аударымға кететiн /немесе жалгерлiк төлемдер үшiн/ шығындар, жинап-бөлшектейтiн үлгiдегi контейнерлер /санитарлық тұрмыстық қызмет көрсетуге арналғандардан басқасы/ мобильдiк үйлердi жәй жөндеуден өткiзуге кететiн шығындар.
6. Құрылыс алаңында уақытша түрде салынған материалдық-техникалық бағыттағы қоймалар, құрылысқа қажеттi түрде келiп түскен конструкциялардың құрал-жабдықтары және материалдарды сақтауға арналған ашық немесе жабық түрдегi /жылытатын немесе жылытпайтын/ алаңқайлар.
7. Материалдарды бұйымдар мен конструкцияларды және құрал-жабдықтарды сақтайтын, сол сияқты тиеп-түсiретiн жұмыстарға арналған алаңқайлар мен платформаларды салып бiтiрiп, уақытша түрде жайландыру.
8. Көпфункциялы маңызы бар өндiрiстiк-техникалық бағыттағы /жөндеу-механикалық, арматуралық, ағаш шеберi-балташы т.б. уақытша салынған өндiрiстiк шеберханалары.
9. Электр қуатын беретiн стансалар, трансформаторлық подстанциялар, бу қазандары, насос, компрессор, су айдайтын, канализациялық жылытатын, желдететiн және т.б. уақытша бағыттағы ғимараттар.
10. Майлап-сылау бағытындағы жұмыстар үшiн уақытша салынған стансалар.

11. Временные установки для очистки и обеззараживания поверхностных источников.
12. Временные камнедробильно-сортировочные установки, бетонорастворные узлы и установки для приготовления бетона и раствора с обустройствами на территории строительства или передвижные на линейном строительстве.
13. Временные установки для приготовления грунтов, обработанных органическими и неорганическими вяжущими, временные цементно-бетонные и асфальтобетонные заводы для приготовления бетонных и асфальтобетонных смесей с битумохранилищами и т.п.
14. Полигоны для изготовления железобетонных и бетонных изделий и доборных элементов с пропарочными камерами.
15. Площадки, стенды для укрупнительной и предварительной сборки оборудования.
16. Звеносборочные базы для сборки звеньев железнодорожного пути.
17. Здания и обустройства во временных карьерах, кроме дорог.
18. Временные конторы строительных участков, поездов, строительных управлений и трестов-площадок.
19. Временные лаборатории для испытаний строительных материалов и изделий на строительных площадках.
20. Временные гаражи.
21. Временные сооружения, связанные с противопожарными мероприятиями и охраной на территории строительства, в жилом поселке, пожарном депо.
22. Устройство оснований и фундаментов под машины и механизмы, для которых эти затраты не учтены в стоимости машино-часа.
23. Специальные и архитектурно-оформленные заборы и ограждения в городах.
24. Устройство и содержание временных железных, автомобильных и землевозных дорог и проездов, проходящих по стройплощадке, а также от пункта примыкания до внутрипостоечной сети дорог и временной кольцевой (вокруг стройки) дороги, в т.ч. соединительных участков между притрассовой дорогой и строящимся линейным сооружением, с искусственными сооружениями, эстакадами и переездами. Разборка дорог и проездов.
25. Устройство временных подвесных дорог и кабелькранов для перемещения материалов и деталей, а также разборка их.
26. Устройство и разборка сетей связи и временных коммуникаций для обеспечения электроэнергией, водой, теплом и т.п., проходящих по стройплощадке, а также от источника получения до распределительных устройств на строительной площадке(территории строительства).
27. Постройка перевалочных баз подрядчика в пунктах перегрузки строительных материалов и конструкций с одного вида транспорта на другой, когда эта перегрузка не обеспечивается грузовыми службами транспортных организаций.

11. Қайнар көздердiң жоғарғы жағынан тазартып, залалсыздандыру үшiн уақытша орнатылған қондырғылар.
12. Құрылыс аумағында салынған немесе көшпелi түрде объектiге қызмет көрсететiн бетон мен ерiтiндi-майларды дайындайтын қондырғылар, бетон ерiтiндiлерiн дайындайтын жүйелер, тас уатып, сорттайтын уақытша салынған қондырғылар.
13. Бетон мен асфальт-бетондық ерiтiндiлердi дайындайтын /битум сақтайтын қоймасы бар және т.б./ уақытша түрде салынған цемент-бетон және асфальт бетон зауыттары, органикалық және органикалық емес байланыстырғыштық қасиетi бар топырақтарды дайындау үшiн уақытша түрде салынған қондырғылар.
14. Буландыру әдiстерi арқылы дайындалатын темiрбетондық және бетондық бұйымдарды дайындайтын полигондар.
15. Алдын ала жабдықтарды жинайтын, қабырғаларды бекiтетiн алаңдар әзiрлеу.
16. Темiржолдардың звеноларын құрастыратын звено жинайтын базалар.
17. Жолдан басқа, уақытша ашылған карьерлерге үйлер салып, оны жабдықтау.
18. Құрылыс басқармалары, трестер үшiн құрылыс учаскесi мен поездар үшiн салынған уақтыша кеңселер.
19. Құрылыс алаңдарында құрылыс материалдары мен өнiмдердi сынақтан өткiзетiн уақытша лабораториялар.
20. Машиналар тұру үшiн уақытша түрде салынған гараждар.
21. Тұрғын үйлiк поселкада, өрт сөндiретiн деполарда, өртке қарсы шараларды жүргiзетiн және құрылыс аумағында күзету қызметi үшiн уақытша салынған құрылыстар.
22. Машиналар мен механизмдердiң асты үшiн құйылып, салынған фундаменттер /бұл шығындар машина-сағатының құнына есептелген емес/.
23. Қалада арнаулы түрде және сәулеттiк-әдемiлiк түрде дайындалған қоршау-қорғандар.
24. Құрылыс алаңдарын басып өтетiн уақытша салынған темiржол, автомобиль және құрылыс материалдарын таситын жолдар мен тұйық жолдарды ұстау мен күту жұмыстары, сол сияқты құрылыс жүргiзiлетiн алаңда салынған қосатын, трасса жанындағы, салынып жатқан линейлiк құрылыстар, жасанды ғимараттар, эстакадалар мен переездер.
Жолдарды және өткелдердi бөлшектеу.
25. Уақытша түрде салынған аспалы жолдарды материалдар мен бұйымдарды әрi тасып, жоғарыға жеткiзiп беретiн көтергiш кабельдi крандар тұрғызып, кейін оны бөлшектеу.
26. Құрылыс алаңдарынан өтетiн электр қуатымен, сумен, жылумен және т.б. қамтамасыз ететiн уақытша салынған құбырлармен байланыс тораптарын салып, кейiн бөлшектеу, қабылдап алатын кезден құрылыс алаңындағы тарататын қондырғыларға дейiнгi аралықтар.
27. Егерде қатынаспен айналысатын мекемелер тасып берудi қамтамасыз ете алмаған жағдайда, материалдары мен конструкциялары бiр қатынастан екiншi бiр қатынасқа ауыстырар жағдайда кәсiпорынның жалгерлiк жүк түсiретiн базасы жасалынады.

28. Устройство и содержание временных дорог с искусственными сооружениями на них вдоль трассы и линейных сооружений.
29. Строительство и содержание временных зданий и сооружений, необходимых для размещения и обслуживания специальных категорий строителей, военно-строительных подразделений, а также вахтовых поселков.
П Е Р Е Ч Е Н Ь
нетитульных временных зданий и сооружений
К нетитульным временным зданиям, сооружениям, приспособлениям и устройствам относятся:
приобъектные конторы и кладовые прорабов и мастеров, складские помещения и навесы при объекте строительства, душевые, кубовые, неканализационные уборные и помещения для обогрева рабочих;
настилы, стремянки, лестницы, переходные мостики, ходовые доски, обноски при разработке здания, приспособления по технике безопасности;
инвентарные, унифицированные средства подмащивания типа молек, вышек инвентарных площадок, подмостей и т.п., заборы и ограждения (кроме специальных и архитектурно-оформленных). Предохранительные козырьки, укрытия при производстве буровзрывных работ;
временные разводки от магистральных и разводящих сетей электроэнергии, воды, пара, газа и воздуха в пределах рабочей зоны (территории в пределах 25 м от периметра зданий или линейных сооружений);
расходы, связанные с приспособлениями строящихся и существующих на строительных площадках зданий и сооружений вместо строительства указанных выше нетитульных временных зданий и сооружений.
Расходы по возведению, сборке, разборке, амортизации, текущему ремонту и перемещению нетитульных временных зданий и сооружений, учитывается нормами накладных расходов.
Приложение N 14
Определение размера затрат на увеличение
транспортных расходов
Дополнительные затраты, связанные с увеличением транспортных расходов в связи с изменением тарифов на железнодорожные и автомобильные перевозки, определяются по формуле:
Тд = Т х (0,65 Ка + 0,29 Кж - 1),
где:
Тд - увеличение транспортных расходов в связи с изменением тарифов на железнодорожные и автомобильные перевозки, тыс. тенге;
Т - стоимость транспортных расходов материалов, изделий и конструкций в уровне цен 1991 года (без накладных расходов и плановых накоплений), тыс.тенге;
Ка - коэффициент, учитывающий увеличение тарифов при автомобильных перевозках;
Кж - тоже, при железнодорожных перевозках;
0,65 - соотношение доли автоперевозок в транспортных расходах (0,67) к коэффициенту увеличения тарифов (1,03) при автоперевозках, учтенному сметными нормами;

28. Құрылыс жүрiп жатқан линияларда және оның трассасы бойында жасанды құрылыстар салып, уақытша жол салып оны көркейту жұмыстары.
29. Әскери-құрылыстың бөлімшелердi, сол секiлдi вахталық жұмыс iстейтiн адамдар тұратын поселкаларды, арнаулы категориядағы құрылысшылар тұратын, оларға қызмет көрсетуге қажеттi уақытша салынған үйлер мен ғимараттарды салып, оны ұстау iстерi.
Титульды емес уақытша салынған үйлер мен ғимараттар
ТIЗБЕЛЕРI
Уақытша түрде салынған титульды емес үйлер мен ғимараттарға мыналар жатады:
прорабтар мен шеберлер үшiн объектi жанында салынған кеңселер мен қоймалар, кiлеттiк бөлмелер, құрылыс жанындағы қалқалар, душ, су қайнататын бөлмелер, канализациясы жоқ әжетханалар, жұмысшылардың жылынуы үшiн бөлмелер;
төсемдер уақытша салынған жеңiл сатылар, баспалдақтар, аспалы жолдар, адам жүретiн тақтайлар, үйдiң қабырғаларын бұзғандағы обноскалар, техникалық қауiпсiздiгiне қажеттi құрылғылар;
инвентарлық, молек типтес тастарды төсеудiң құралдары, инвентарлық аумақтардағы мұнаралар, подмосты және т.б. қоршау және жабдықтарды /арнайы немесе сәулеттiк бағыттағы безендiрулер/, қорғайтын, маңдайшалар, бұрғыланған қопарылыс жұмыстарын жасағанда паналайтын жерлер;
электр қуатын, суды, буды, газ бен ауаны магистралдардан уақытша алып жұмыс зонасы iшiнде тарату /үйлер мен линиялық ғимараттардың периметрi 25 км шамасында/.
құрылыс алаңындағы салынып жатқан, салынған үйлер мен  ғимараттарды жоғарыда көрсетiлген уақытша түрде салынған титульдiк емес үйлер мен ғимараттарды салу орнына пайдаланған немесе оған бағыштағанда шығатын шығындар.
Титульды емес уақытша салынған үйлер мен ғимараттарды жәй /жылдық/ жөндеуден өткiзгенде, басқа бiр жерге көшiрген кездегi пайдаланғанда тозғандығы, жинап, тұрғызып, бөлшектеген кездегi шыққан шығындар үстеме шығын нормасы ретiнде есептелiнедi.
N 14 қосымша
Қатынастық төлемнiң артуына байланысты
шығынның көлемiн айқындау
Темiржол және автомобиль мен жүк тасығанда тарифтердiң өзгеруiне
байланысты қатынастық төлемнiң артуына байланысты шығатын қосымша
шығындар мына формуламен шешiледi:
Тд = Тх /0,65 Ка + 0,29 Кж - 1/;
Мұнда:
Тд   - Темiржол мен автомобиль арқылы жүк тасығаны үшiн
тарифтiк өзгеруiне байланысты қатынастық шығынның
артуы /мың теңгемен/;
Т    - 1991 ж. баға көлемiне сәйкес /үстеме шығынды және
жоспарлы қорды жинамай-ақ/ тарифтiң өзгеруiне сәйкес
материалдарды, бұйымдар мен конструкцияларды
тасымалдағанда жұмсалған шығындардың көлемi;
Ка   - автомобильмен тасығанда тарифтiң өсуiн көрсететiн
коэффициент;
Кж   - бұл да тек темiржолмен тасығанда.
0,65 - сметалық нормада ескерiлiп автомашинамен тасығанда шығынның /0,67/ автомобильмен тасығанда тарифтің /1,03/ өсу коэффициентi;