Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу жөнiндегі НҰСҚАУ
Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнің Төрағасы 1996 жылғы 13 тамыздағы N 161-П Қаулы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 16 қыркүйекте N 201 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 6 бұйрығымен.
I. НЕГIЗГI ҰҒЫМДАР МЕН ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
I.1. Осы нұсқауда: "халықаралық почта жөнелтiлiмдерi" - Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн, кедендiк бақылауға жататын заттары бар почта жiберiлiмдерi, ұсақ орама сауқаттары, заттары, баспалық өнiмдерiмен "М" арнайы мүшектерi, құндылығы жарияланған хаттар, "EMS" халықаралық жеделдетiлген почта жөнелтiлiмдерi, секограммалар;
"тұлғалар" - кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар, сонымен қатар жеке тұлғалар;
"сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар болып табылатын тұлғалар" - меншiктiлiк нысанына, бағыныштылығына және тiркелген орнына қарамастан өз атауы бар, бiрақ заңды тұлға мәртебесi жоқ азаматтар немесе заңды тұлғалардың бiрлестiктерi, жеке (жанұялық) өзiндiк кәсiпорындар Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тауарлар өткiзетiн, заңды тұлға құралымынсыз кәсiпкерлiкпен айналысатын жеке тұлғалар;
"халықаралық почта айналымының орны" - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорынының түсетiн және жөнелтiлетiн халықаралық почта жөнелтiлiмдердi толық өңдеудi, сонымен қатар бұл арада Қазақстан Республикасы Орталық кеден органымен келiсiп, оларды керектi жерлерiне жөнелтудi жүзеге асыратын почтамттары, почта байланысының кәсiпорындары дегендi бiлдiредi.
I.2. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тұлғалардың тауарларды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзуiнiң тәртiбi республиканың кеден заңдарымен, сонымен қатар осы Нұсқаумен белгiленген талаптар сақтала отырып, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
I.3. Осы Нұсқаудың I.1. тармағында көрсетiлген халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен кеден мақсаттары, кедендiк тексеру (рентген бақылауын қоса) үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi тексеру жолымен және Қазақстан Республикасы заңдарымен көзделген басқа да нысандармен Қазақстан Республикасы кеден органдары лауазымды адамдарының жүргiзетiн кедендiк бақылауына жатады.
I.4. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тұлғалардың мәдени құндылықтарды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзуi Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жасаған мәдени құндылықтарды әкету және әкелу Ережелерiне сәйкес оларды әкетуге құққа рұқсаттың негiзiнде және Қазақстан Республикасы заңдарымен көзделген кеден төлемдерiн төлей отырып жүзеге асырылады.
I.5. Осы Нұсқаудың N 1 қосымшасында аталған тауарларды Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзуiне тиым салынған.
I.6. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы және тұлғалардың тауарлардың жеке түрлерiн халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзуiне өзге мемлекеттiк органдардың:
а) өсiмдiктердi, өсiмдiктен шыққан өнiмдердi - фитосанитарлық бақылау органдарының;
б) жануарларды, жануардан шыққан өнiмдердi - малдәрiгерлiк қадағалау органдарының;
в) радиоэлектронды құралдарды жеке жоғары жиiлiктегi қондырғыларды - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi органдарының;
г) Қазақстан Республикасы аумағында тiркелмеген дәрiлiк құралдарды (Қазақстан Республикасына өткiзетiн кезде) - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi органдарының рұқсатымен жол берiледi.
I.7. Тарихи, көркемдiк, ғылыми немесе өзге де мәдени құндылыққа ие заттарды өткiзу тәртiбi жеке Ережелермен анықталып отыр.
Дыбыс жазу, бейне жазу және ЭВМ-ге ақпарат жазу заттарын шығару кедендiк бақылаудың техникалық құралдарын қолдана отырып, тиiстi кедендiк бақылаудан соң жүзеге асырылады. ЭВМ және операциялық жүйе пайдаланып толтырылған ақпарат жазу заттары олар жөнiндегi жөнелтушiнiң мәлiметтерi бар жағдайында өткiзiледi. Олар болмаса және ЭВМ ақпарат жазу заттарын анықтап ажырату мүмкiндiгi жоқ болса, Кеден бастығының рұқсатымен халықаралық почта жөнелтiлiмiн жөнелтушiге қайтаруға құқылы.
I.8. Қаза болғандардың денесiн кедендiк ресiмдеу медицина мекемелерiнiң санитарлық куәлiктерiнiң бар кезiнде жүргiзiледi. Дене Қазақстан Республикасы елшiлiгi өкiлiнiң не Қазақстан Республикасы консулдық мекемелерi өкiлдерiнiң қатысып отыруымен мөртаңба немесе мөр салынған урналарда болуы тиiс.
Жергiлiктi өкiмет органдары мен консулдық мекемелер тасымалдаушыларға кеден органдары үшiн урналарда бөгде заттардың жоқ екенi туралы анықтамалар бередi.
I.9. Мемлекеттiк наградалар (ордендер, медальдер, белгiлер, есiмi жазылған заттар) меншiктiлiк құқығын растайтын, марапатталуы туралы құжаттар бойынша кеден төлемдерi төленбей өткiзiледi.
Қаза болғандардың мемлекеттiк наградалары мен марапатталуы туралы құжаттары Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес оларды иемденуi мүмкiн адамдардың кеден төлемдерiн төлеуiнсiз-ақ өткiзiледi.
II. КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУ
II.1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн барлық заттар кедендiк бақылауға жатады. Аталған заттар Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес ол басталған сәттен аяқталғанға дейiн кедендiк бақылауда болады.
Қазақтан Республикасы аумағына заттарды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен әкелу кезiнде кедендiк бақылау халықаралық почта жөнелтiлiмiнiң Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн сәтiнен басталып, заттарды шығару сәтiмен аяқталады.
Заттарды Қазақстан Республикасы шекарасы арқылы сыртқа әкету кезiнде кедендiк бақылау почта байланысы кәсiпорнының халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн заттарды халықаралық почта айналымы жерлерiндегi кеден органына көрсететiн сәттен басталады және Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өтетiн сәтте аяқталады.
II.2. Шекаралық кеденнiң қолданған кедендiк қамсыздандыруымен iлеспе құжаттарымен бiрге почта байланысының халықаралық почта жөнелтiмдерiмен өткiзетiн заттары халықаралық почта айналымы жерлерiне жеткiзiлуi тиiс. Iлеспе құжаттарының, ф. СN-37 (жер үстiндегi көлiкпен жеткiзiлген почтаға) немесе ф7 CN-38 (әуе көлiгiмен) почталық құжаттарының барлық даналарына шекаралық кеден органының лауазымды адамы оның жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiретiн кеден жай мөртаңбасын (N 2-3) қояды.
Аталған жөнелтiлiмдер тиелетiн орындардағы кеден органдарының қызметкерi кедендiк қамсыздандыруды атқарады, бұл туралы почталық жүк құжаттарына да инспектордың жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген белгiсi қойылады. Почталық жүк құжаттарын байланыс қызметкерлерi 5 данадан толтырады. Бiр данасы қамсыздандыру шарасын атқарған кеденнiң iс қағаздарында қалады. Халықаралық почта айналымы жерiне халықаралық почта мен көлiк келген кезiнде кеден қызметкерi байланыс қызметкерлерiнiң қатысып отыруымен қорғасын мөртаңбаны (кедендiк қамсыздандыруды) алады және почталық жүк құжаттарының барлық түскен даналарына аталған лауазымды адамның жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген жүктiң келiп түскенi туралы кедендiк жай мөртаңбаны салады. Бұдан кейiн құжаттың бiр данасы бақылаудан алып тастау үшiн шекаралық кеденге салып жiберiледi.

И Н С Т Р У К Ц И Я по таможенному оформлению товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан
Утверждена приказом Председателя Таможенного комитета Республики Казахстан от 13 августа 1996 г. N 161-п. Утратила силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 9 января 2004 года N 6
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 9 января 2004 года N 6
"В связи с введением в действие Таможенного кодекса Республики Казахстан и в целях систематизации нормативных правовых актов в сфере таможенного дела, приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - ТК МГД РК) и Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (далее - АТК РК) согласно приложению...
Председатель
Приложение
к приказу Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 9 января 2004 года N 6
Перечень
приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан и Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан,
утративших силу
...
5) Приказ Таможенного Комитета МГД РК от 13 августа 1996 г. N 161-П "Инструкция по таможенному оформлению товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан".
--------------------------------------------------------------------
I. Основные понятия и общие положения
I.I. В настоящей Инструкции понимаются:
под "международными почтовыми отправлениями" - перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан почтовые посылки, мелкие пакеты, бандероли, специальные мешки "М" с печатной продукцией, которые содержат предметы, подлежащие таможенному контролю, письма с объявленной ценностью, отправления международной ускоренной почты "ЕМS", секограммы;
под "лицами" - предприятия, учреждения и организации, а также физические лица;
под "лицами, являющимися участниками внешнеэкономической деятельности" - лица, независимо от форм собственности, подчиненности и места регистрации, объединения граждан или юридических лиц, имеющих собственное наименование, но не обладающих статусом юридического лица, индивидуальные (семейные) частные предприятия, физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, перемещающие товары через таможенную границу Республики Казахстан;
под "местом международного почтового обмена" - почтамты, предприятия перевозки почты Республиканского государственного предприятия почтовой связи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, осуществляющие полную обработку входящих и исходящих международных почтовых отправлений, а также их отправку по назначению, согласовав при этом с Центральным таможенным органом Республики Казахстан.
I.2. Порядок перемещения товаров лицами через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, с соблюдением требований, установленных таможенным законодательством республики, а также настоящей Инструкцией.
I.3. Международные почтовые отправления, указанные в п.I.I. настоящей Инструкции, подлежат таможенному контролю, проводимому должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан, путем проверки документов и сведений, необходимых для таможенных целей, таможенного досмотра (включая рентгеновский контроль) и в других формах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
I.4. Перемещение лицами культурных ценностей в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами по вывозу и ввозу культурных ценностей, разработанных Министерством культуры Республики Казахстан на основании разрешений на право их вывоза и с уплатой таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
I.5. Запрещены к перемещению физическими лицами товары через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях, поименованные в Приложении N 1 к настоящей Инструкции.
I.6. Перемещение физическими лицами отдельных видов товаров через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях допускается с разрешения иных государственных органов:
а) растений, продуктов растительного происхождения - органов фитосанитарного контроля;
б) животных, продуктов животного происхождения - органов ветеринарного надзора;
в) радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств - органов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
г) лекарственных средств, не зарегистрированных на территории Республики Казахстан, (при перемещении в Республику Казахстан) - органов Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
I.7. Отдельными Правилами определен порядок перемещения предметов, имеющих историческую, художественную, научную или иную культурную ценность.
Выпуск предметов звукозаписи, видеозаписи и носителей информации к ЭВМ осуществляется после соответствующего таможенного контроля с применением технических средств таможенного контроля. Заполненные носители информации пропускаются при наличии сведений отправителя о типе ЭВМ и операционной системе, с использованием которых произведена запись. При его отсутствии и при невозможности расшифровки носителя информации ЭВМ инспектор таможни вправе с разрешения начальника таможни вернуть международное почтовое отправление отправителю.
I.8. Таможенное оформление праха умерших производится при наличии санитарных удостоверений медицинских учреждений. Прах должен находиться в урнах, опломбированных или опечатанных в присутствии представителя посольства Республики Казахстан либо представителей консульских учреждений Республики Казахстан.
Местные органы власти и консульские учреждения выдают перевозчикам справки для таможенных органов о том, что в урнах нет посторонних предметов.
I.9. Государственные награды (ордена, медали, знаки, именные предметы) пропускаются без уплаты таможенных платежей по документам о награждении, подтверждающим их права собственности.
Государственные награды и документы о награждении умерших лиц пропускаются без уплаты таможенных платежей лицам, которые могут владеть ими в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
II. Таможенное оформление
II.I. Таможенному контролю подлежат все предметы, перемещаемые в международных почтовых отправлениях через границу Республики Казахстан. Указанные предметы находятся под таможенным контролем с момента его начала и до его завершения в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
При ввозе предметов в международных почтовых отправлениях на территорию Республики Казахстан таможенный контроль начинается с момента пересечения международным почтовым отправлением таможенной границы Республики Казахстан и завершается в момент выпуска предметов.
При вывозе предметов в международных почтовых отправлениях за границу Республики Казахстан таможенный контроль начинается с момента предъявления предприятием почтовой связи предметов, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, таможенному органу в местах международного почтового обмена и завершается в момент пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
II.2. Предметы, перемещаемые в международных почтовых отправлениях почтовой связью через таможенную границу на территорию Республики Казахстан вместе с сопроводительными документами под таможенным обеспечением, наложенным пограничной таможней, подлежат доставке в месте международного почтового обмена. На всех экземплярах сопроводительных документов, почтовых накладных ф.СN-37 (на почту, доставленной наземным транспортом) или ф.СN-38 (воздушным транспортом) должностное лицо пограничного таможенного органа проставляет таможенный штамп, который заверяется личной номерной печатью данного должностного лица (Приложение N 2-3).
Таможенное обеспечение налагается сотрудником таможенных органов в пунктах погрузки указанных отправлений, о чем делается отметка в почтовых накладных, заверенная личной печатью инспектора. Почтовые накладные заполняются работниками связи в 5-ти экземплярах. Один экземпляр остается в делах таможни, наложившей обеспечение. По прибытии транспорта с международной почтой в место международного почтового обмена сотрудник таможни в присутствии работников связи снимает пломбу (таможенное обеспечение) и ставит таможенный штамп о поступлении груза, который заверяется личной номерной печатью данного должностного лица, во всех поступивших экземплярах почтовой накладной. После чего, один экземпляр накладной пересылается в пограничную таможню отправления для снятия с контроля.

Қазақстан Республикасы аумағы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен транзитпен өткiзiлетiн заттар шешiм қабылдаған кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген кедендiк жай мөртаңбаны шекаралық кеден органы барлық даналарында қоятын ф-16, СN-37, СN-38 нысандарындағы жүк құжаттары бойынша өткiзiлуге жатады.
II.3. Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн заттарды аталған заттардың шекарадан сыртқа шығарылуына құқық беретiн шешiмдi қабылдаған кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген кедендiк жай мөртаңба СN-37, СN-38 нысандарындағы барлық даналарында бар болса, Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзу орындарында орналасқан шекаралық кеден органдары шығарады.
II.4. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн заттарды кедендiк ресiмдеу кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органы жасаған және кеден органы жұмысының режимiн ескере отырып, байланыс кәсiпорнымен келiсiлген технологиялық нобай бойынша жүзеге асырылады.
II.5. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн кедендiк ресiмдеу қызметi аймағында халықаралық почта айналымы орындары орналасқан кеден органдары жүзеге асырады.
Кедендiк рәсiмдеу үшiн кеден органдарына:
- шет елдермен түскен почта жөнелтiлiмдерi - оларға iлеспе мекен-жайлары (N 4 қосымша), почталық С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациялары (N 6 қосымша) және басқа да құжаттар тiркелген тiзбелер (N 5 қосымша) бойынша. Тiзбе мен кеден декларациясының бiр-бiрден данасы шығару туралы шешiм қабылданған кеденде қалады;
- шет елдерге жiберiлетiн почта жөнелтiлiмдерi - оларға iлеспе мекен-жайлары, почталық С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациялары тiркелген СN-37 құжаттамалары бойынша СN-37 нысанындағы жүк құжаттамасы мен кеден декларациясының бiр-бiрден данасын шығару туралы шешiм қабылдаған кеденде қалады;
- шет елдерден түсетiн, сондай-ақ шет елдерге жiберiлетiн iшiнде баспа материалдары бар хаттар, почта карточкалар, орама заттары мен "М" мүшектер, секограммалар - iлеспе құжаттарынсыз.
II.6. Халықаралық почта айналымы орнына бүлiнген күйде салмағы өзгеше болып, iшiндегiсi бұзылған немесе қажеттi iлеспе құжаттарынсыз түскен почта жөнелтiлiмдерi кемшiлiктi анықтаған тұлғалардың қолдары қойылған байланыс кәсiпорны жасаған актi тiркелiп, кедендiк тексеруге ұсынылады.
Шет елдерден түскен почта жөнелтiлiмдерiн кедендiк тексеру барысында анықталған салмаққа қатысты ауытқушылықтарға және басқа да кемшiлiктерге байланыс кәсiпорны қызметкерлерi N 5 нысанындағы актiнi (N 7 қосымша) екi данада жасайды. Актiнiң бiр данасы почта жөнелтiмiнiң iшiне салынады, екiншi данасы байланыс кәсiпорнында қалады.
II.7. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес кеден төлемдерi салынады.

Предметы, перемещаемые в международных почтовых отправлениях транзитом через территорию Республики Казахстан, подлежат пропуску по накладным формы Ф-16, СN-37 или СN-38, на всех экземплярах которых пограничным таможенным органом проставляется таможенный штамп, который заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, принявшего решение.
II.3. Предметы, перемещаемые в международных почтовых отправлениях за пределы таможенной территории Республики Казахстан, выпускаются пограничными таможенными органами, расположенными в пунктах пропуска товаров через таможенную границу Республики Казахстан, при наличии на всех экземплярах накладных формы СN-37 или СN-38 таможенного штампа, заверенного личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, принявшего решение, дающее право на перемещение указанных предметов за границу. Один экземпляр накладных со штампом таможни остается в таможенном органе, расположенном в пункте пропуска предметов через таможенную границу Республики Казахстан, как основание для пропуска предметов.
II.4. Таможенное оформление предметов, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, должно осуществляться по технологической схеме, разработанной таможенным органом, осуществляющим таможенное оформление и согласованной с предприятием связи с учетом режима работы таможенного органа.
II.5. Таможенное оформление международных почтовых отправлений осуществляется таможенными органами, в регионе деятельности которых располагаются места международного почтового обмена.
Таможенным органам предъявляются к таможенному оформлению:
- поступившие из-за границы почтовые отправления - по перечням (Приложение N 4) с приложением к ним сопроводительных адресов (Приложение N 5), почтовых таможенных деклараций СР2/СЗ (Приложение N 6) и других документов. По одному экземпляру перечня и таможенной декларации остаются в таможне, принимающей решение о выпуске;
- пересылаемые за границу почтовые отправления - по накладным ф.СN-37 с приложением к ним сопроводительных адресов и почтовых таможенных деклараций СР2/СЗ. По одному экземпляру накладной ф.СN-37 и таможенной декларации остаются в таможне, принявшей решение о выпуске;
- письма, почтовые карточки, бандероли и мешки "М" с вложением печатных материалов, как поступившие из-за границы, так и пересылаемые за границу, секограммы - без сопроводительных документов.
II.6. Почтовые отправления, поступившие в место международного почтового обмена в поврежденном виде, с расхождением в весе, с испорченным вложением или без необходимых сопроводительных документов предъявляются на таможенный досмотр с приложением акта, составленного предприятием связи за подписями лиц, установивших дефект.
На расхождение в количестве и на другие дефекты, выявленные в процессе таможенного досмотра поступивших из-за рубежа почтовых отправлений, работниками предприятия связи составляется в 2-х экземплярах акт формы N Т-5 (Приложение N 7). Первый экземпляр акта вкладывается внутрь почтового отправления, второй экземпляр остается в предприятии связи.
II.7. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан облагаются таможенными платежами в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.

II.7.1. Өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметке арналмаған халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн өткiзу кезiнде жеке тұлғалардың халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзетiн жалпы құны 200 АҚШ долларына дейiнгi тауарларды жөнелту мен алуға құқысы бар.
II.7.2. Жеке тұлғалардың осы сомадан артатын халықаралық почта жөнелтiлiмi тауарлардың кедендiк құнының 30% көлемiнде бiрыңғай ставка бойынша кеден төлемдерiн есептей отырып ресiмделiнедi.
II.7.3. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар болып табылатын тұлғалар халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен тауарларды салық салуды тарифтiк және тарифтiк емес реттеудiң жалпы тәртiбi мен шарттарына сәйкес кеден төлемдерiн төлеп, өткiзе алады.
II.7.4. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен тауарларды өткiзетiн жеке тұлғалардың құндық және сандық квоталардың жоғарғы шектерiн асырып жiберетiн жағдайларында осындай асырудың бөлiгiнде сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға көзделген салық салу мен кедендiк ресiмдеудi тарифтiк және тарифтiк емес реттеудiң жалпы тәртiбi мен шарттары және тұлғалардың осы санаты үшiн осы Нұсқауда көзделген кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерi қолданылады.
II.7.5. Қазақстан Республикасының кеден органдары тауарлардың өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметке арналуын жалпыға бiрдей қабылданған халықаралық нормалар мен практикаға сәйкес тауарларды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен жiберудiң сипатын, соны мен жиiлiгiн ескере отырып анықтайды.
II.8. Қазақстан Республикасы кеден аумағына халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi:
II.8.1. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу "Р" аппаратурасы көмегiмен жүзеге асырылатын кедендiк тексеруден басталады, қажет жағдайда тексеру үстелiндегi орауды байланыс операторларының ашуы арқылы көзбен тексеру жолымен және кеден инспекторына салуды ұсыну жолымен жүзеге асырылады. "Р" қондырғысына орама сауқаттарын жiберудi байланыс операторлары жүргiзедi.
Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары бойынша өткiзiлетiн тауарларды контрабанданы өткiзуге негiзделген күмәндi жағдайларды қоспағанда кеден қызметкерлерi фирмалық сыртқы қабығын бүлдiрмей (Посылторг жүйесiмен) тексередi.
II.8.2. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға кеден төлемдерi есептелмейтiн болса, онда халықаралық почта айналымы орнында орналасқан кеден органының лауазымды адамы шығару туралы шешiм қабылдайды және С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациясында жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген кедендiк жай мөртаңбаны қояды және iлеспе құжаттармен бiрге халықаралық почта жөнелтiлiмiн иесiне табыс ету үшiн халықаралық почта айналымы орнының қызметкерiне бередi.
II.8.3. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға кеден төлемдерi есептелетiн болса, онда халықаралық почта айналымы орнында орналасқан кеден органының лауазымды адамы осы почта жөнелтiлiмiн ұстауға заттардың атауларын, ерекше қасиеттерiн, есептелген төлемдерiнiң мөлшерiн құны мен сомасын көрсетiп, Т-15 нысанындағы тексеруге қол қойғызу қағазын (N 8 қосымша) екi данада жасайды. Сонан соң осы лауазымды адам шығару туралы шешiм қабылдайды және халықаралық почта жөнелтiлiмiнiң сыртына, Т-15 нысанындағы тексеруге қол қойғызу қағазының барлық даналарына, инспектордың жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiруге С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациясына кедендiк жай мөртаңбаларын қояды.
Тексеруге қол қойғызу қағазының бiрiншi данасы халықаралық почта айналымының орны орналасқан кеден органында қалады, одан кейiн 3 жыл мерзiмге шығару туралы шешiм қабылдаған бөлiмшенiң архивiне сақталуға берiледi. Халықаралық почта жөнелтiлiмiмен бiрге Тексеруге қол қойғызу қағазының екiншi данасы иесiне табыс ету үшiн почта айналымының орны орналасқан жердегi байланыс кәсiпорнына берiледi.
Бұдан басқа байланыс кәсiпорнына халықаралық почта айналымы байланыс кәсiпорындарының бухгалтериясының дебиторлық жазуды жазуы және Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес тиесiлi кеден төлемдерi мен салықтарының бюджет кiрiсiне одан әрi түсуiне бақылау жасау үшiн тексеруге қол қойғызу қағазының бiрiншi данасының жыртылмалы талоны берiледi.
Ресiмделiнген тексеруге қол қойғызу қағазының негiзiнде байланыс кәсiпорындарының қызметкерлерi тексеруге қол қойғызу қағазының екiншi данасымен бiрге почта жөнелтiлiмiнiң сыртына немесе iлеспе мекен-жайға қоса берiк тiркелетiн есептелген төлемдердiң сомасына 113 нысанындағы кеден төлемi почталық аударылымының бланкiсiн толтырады. Одан соң халықаралық почта айналымы орындарының байланыс кәсiпорны халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн иесiне салып жiбередi.
II.9. Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi.

II.7.1. При перемещении в международных почтовых отправлениях товаров, не предназначенных для производственной или иной коммерческой деятельности, физические лица имеют право без начисления таможенных платежей отправлять и получать пересылаемые в международных почтовых отправлениях товары, общей стоимостью до 200 долларов США включительно.
II.7.2. Свыше данной суммы международное почтовое отправление физических лиц оформляется с начислением таможенных платежей по единой ставке в размере 30% таможенной стоимости товаров.
II.7.3. Лица, являющиеся участниками внешнеэкономической деятельности могут перемещать товары в международных почтовых отправлениях с уплатой таможенных платежей в соответствии с общим порядком и условиями тарифного и нетарифного регулирования налогообложения.
II.7.4. При превышении физическими лицами, перемещающими товары через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях, верхних пределов стоимостных и количественных квот, в части такого превышения применяется общий порядок и условия тарифного и нетарифного регулирования налогообложения и таможенного оформления, предусмотренные для участников внешнеэкономической деятельности, и особенности таможенного оформления, предусмотренные в настоящей Инструкции для этой категории лиц.
II.7.5. Предназначение товаров для производственной или иной коммерческой деятельности устанавливается таможенными органами Республики Казахстан в соответствии с общепринятыми международными нормами и практикой, исходя из характера, количества и частоты пересылки товаров в международных почтовых отправлениях.
II.8. Порядок таможенного оформления товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях на таможенную территорию Республики Казахстан:
II.8.1. Таможенное оформление товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, начинается с таможенного досмотра, осуществляемого с помощью "Р"-аппаратуры, а при необходимости, визуальным досмотром со вскрытием упаковки на досмотровом столе операторами связи и предъявлением вложения инспектору таможни. Подача посылок на "Р"-установку производится операторами связи.
Товары, пересылаемые по заказам физических или юридических лиц (по системе Посылторга) досматриваются работниками таможни без нарушения фирменной внешней оболочки, за исключением случаев обоснованного подозрения в перемещении контрабанды.
II.8.2. Если на пересылаемые в международных почтовых отправлениях товары не начисляются таможенные платежи, должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте международного почтового обмена, принимает решение о выпуске и проставляет в таможенной декларации формы С2/СРЗ таможенный штамп, заверенный личной номерной печатью и передает международное почтовое отправление вместе с сопроводительными документами сотруднику места международного почтового обмена для вручения адресату.
II.8.3. Если на пересылаемые в международных почтовых отправлениях товары должны начисляться таможенные платежи, на содержание этого почтового отправления должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте международного почтового обмена, составляет досмотровую роспись ф.Т-15 (Приложение N 8) в 2-х экз. с указанием в нем наименования предметов, их отличительных признаков, количества, стоимости и суммы начисленных платежей. После чего должностное лицо принимает решение о выпуске и проставляет на оболочке международного почтового отправления, на всех экземплярах досмотровой росписи формы Т-15 и таможенной декларации формы С2/СРЗ таможенные штампы, заверенные инспектором личной номерной печатью.
Первый экземпляр досмотровой росписи остается в таможенном органе, в регионе деятельности которого находится место международного почтового обмена, с последующим хранением в архиве подразделения, принявшего решение о выпуске, сроком 3 года. Второй экземпляр досмотровой росписи вместе с международным почтовым отправлением передается в предприятие связи места международного почтового обмена для вручения адресату. Кроме того, предприятию связи передается отрывной талон первого экземпляра досмотровой росписи для дебиторской записи бухгалтерией предприятий связи международного почтового обмена и контроля за последующим поступлением в доход бюджета начисленных таможенных платежей и налогов, причитающихся законодательством Республики Казахстан.
Работники предприятия связи на основании оформленной досмотровой росписи заполняют бланк почтового перевода наложенного платежа ф.113 на сумму начисленных платежей, который вместе со вторым экземпляром досмотровой росписи прочно прикрепляется к оболочке почтового отправления или к сопроводительному адресу. После чего, предприятие связи места международного почтового обмена пересылает международное почтовое отправление адресату.
II.9. Порядок таможенного оформления товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях за пределы таможенной территории Республики Казахстан:

II.9.1. Кедендiк ресiмдеу байланыс кәсiпорындары қызметкерлерi халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн және олардың С-37 нысанындағы жүк құжаттарына қоса тiркеулердi алдын ала сұрыптауды жүргiзгеннен кейiн басталады.
II.9.2. Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес декларацияланған халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен жiберуге тиым салынған заттар жөнелтушiге қайтарылуы мүмкiн. Iлеспе құжаты мен С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациясында тиiстi үлгiдегi кедендiк жай мөртаңба қойылады. СN-37 нысанындағы жүк құжаттарында сондай-ақ нақты халықаралық почта жөнелтiлiмiн қайтару жөнiндегi белгi жасалынады. Жүк құжатындағы кедендiк жай мөртаңба мен жазу шешiм қабылдаған кеден органының лауазымды адамның жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi.
II.9.3. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу II.8.1. тармағында көрсетiлген тәртiптерге сәйкес жүзеге асырылады.
II.9.4. Аралас қызметтердiң (карантиндiк, мал дәрiгерлiк бақылау, контрабанда мен кеден ережелерiн бұзумен күрес бөлiмi) бақылауына жататын тауарларды кедендiк ресiмдеу шығару туралы шешiм үшiн аталған бақылауға ұсынылады, бұл жөнiнде iлеспе құжатында кеден органы лауазымды адамының тиiстi белгiсi жасалынады.
II.9.5. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға кеден төлемдерi есептелмейтiн болса, онда халықаралық почта айналымы орнында орналасқан кеден органының лауазымды адамы шығару туралы шешiм қабылдайды және С2\СN-37 немесе СN-38 нысанындағы және ф-16 нысанындағы жүк құжаттарының барлық даналарында жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген кедендiк жай мөртаңбаны қояды. Одан кейiн халықаралық почта жөнелтiлiмi келешекте шет елге жөнелту үшiн халықаралық почта айналымы орнындағы байланыс кәсiпорнына берiледi.
II.9.6. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға кеден төлемдерi есептелетiн болса, онда халықаралық почта айналымы орнында орналасқан кеден органының лауазымды адамы С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациясының деректерiн қызметi аймағында халықаралық почта айналымы орны орналасқан кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген кеден төлемдерiн төлеу туралы белгi жасалынуы тиiс кедендiк кiрiс ордерiнiң бiрiншi данасының деректерiмен салыстырып тексерудi жүргiзедi.
Кеден төлемдерiн есептеу кезiнде қателер жiберiлсе, халықаралық почта жөнелтiлiмi қайта есептеудi жүргiзу мен кеден төлемдерi мен салықтарды төлеу үшiн халықаралық почта айналымы орнына қайтарылады.
II.10. Қазақстан Республикасы кеден аумағы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарлардың кедендiк құнын анықтау тәртiбi:
II.10.1. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауардың кедендiк құнын анықтауға жөнелтушiнiң С2\СРЗ нысанындағы кеден декларациясында көрсеткен нақты тауардың (жарияланған құндылық) құны болып табылады.
II.10.2. С2/СРЗ нысанындағы кеден декларациясында нақты тауардың құны туралы жазба жоқ болатын, сонымен қатар мәлiмделiнген құн осындай тауарлардың бөлшек саудасын жүзеге асыратын анағұрлым әйгiлi фирмалардың каталогында көрсетiлген деректерден 30 процент ерекшеленетiн жағдайда кеден органының лауазымды адамы тауар құнын өз бетiнше белгiлейдi.
II.10.3. Белгiленген тауар құнымен келiспеген жағдайда кеден төлемдерiн төлеуге жауапты тұлға кедендiк ресiмдеудi жүргiзген және халықаралық почта айналымы орны орналасқан кеден органына нақты тауар құнын растайтын құжаттарды (келiсiм шарттар, чектер, шот-фактуралар ж.т.б.) ұсынуға құқылы.
III. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ПОЧТА ЖӨНЕЛТIЛIМДЕРIМЕН ӨТКIЗIЛЕТIН
ТАУАРДЫ КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУ ҮШIН КЕДЕН
ТӨЛЕМДЕРIН ЕСЕПТЕУ МЕН АЛУ ТӘРТIБI

II.9.1. Таможенное оформление начинается после проведения работниками предприятия связи предварительной сортировки международных почтовых отправлений и приписки их к накладным ф.СN-37.
II.9.2. Запрещенные к пересылке предметы в международных почтовых отправлениях, задекларированные в соответствии с законодательством РК, могут быть возвращены отправителю. На сопроводительном адресе и таможенной декларации формы С2/СРЗ проставляется таможенный штамп соответствующего образца. На накладных ф.СN-37 также делается отметка о возврате конкретного международного почтового отправления. Таможенный штамп и запись на накладной заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, принявшего решение.
II.9.3. Таможенный досмотр товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, осуществляется в соответствии с порядками, указанными в п.II.8.1.
II.9.4. Товары, подлежащие контролю смежных служб (карантинного, ветеринарного контроля, контроля отдела по борьбе с контрабандой и нарушением таможенных правил и т.п.) предъявляются на указанный контроль для решения вопроса о выпуске, о чем в накладной делается соответствующая отметка должностного лица таможенного органа.
II.9.5. Если на товары, перемещаемые в международных почтовых отправлениях, не начисляются таможенные платежи, должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте международного почтового обмена, принимает решение о выпуске и проставляет в таможенной декларации формы С2/СРЗ и всех экземплярах накладных формы СN-37 и формы Ф-16 таможенный штамп, заверенный личной номерной печатью. Один экземпляр накладной Ф-16 остается в таможенном органе. После чего международное почтовое отправление передается предприятию связи места международного почтового обмена для дальнейшей отправки за границу.
II.9.6. Если на товары, перемещаемые в международных почтовых отправлениях, начисляются таможенные платежи, должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте международного почтового обмена, производит сверку данных таможенной декларации формы С2/СРЗ с данными первого экземпляра таможенного приходного ордера, в котором должна быть проставлена отметка об уплате таможенных платежей, заверенная личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, в регионе деятельности которого находится место международного почтового обмена.
Если при начислении платежей были допущены ошибки, международное почтовое отправление возвращается в место международного почтового обмена для проведения повторного начисления и уплаты всех таможенных платежей и налогов.
II.I0. Порядок определения таможенной стоимости товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан:
II.I0.1. Основанием для определения таможенной стоимости товара, перемещаемого в международных почтовых отправлениях, является стоимость (объявленная ценность) конкретного товара, указанная отправителем в таможенной декларации формы С2/СРЗ.
II.I0.2. В случае отсутствия записи о стоимости конкретного товара в таможенной декларации формы С2/СРЗ, а также в случае, если заявленная стоимость отличается от данных, указанных в каталогах наиболее известных фирм, осуществляющих розничную продажу товаров такого рода более чем на 30 процентов, должностное лицо таможенного органа устанавливает стоимость товара самостоятельно.
II.I0.3. В случае несогласия с установленной стоимостью товара лицо, ответственное за уплату таможенных платежей, вправе представить в таможенный орган, проводивший оформление и расположенный в месте международного почтового обмена, документы (контракты, чеки, счета-фактуры и т.д.), подтверждающие стоимость конкретного товара.
III. Порядок начисления и взимания
таможенных платежей за таможенное
оформление товаров, перемещаемых в
международных почтовых отправлениях

III.1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен коммерциялық емес мақсатта өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн алымдар тұлға Қазақстан Республикасы кеден аумағы арқылы немесе Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары жалпы сомасы 200 АҚШ доллары тұратын тауарларды өткiзетiн жағдайда есептелiнедi.
III.2. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн алымдар тауарлардың кедендiк құнының 0,2 процентi мөлшерiнде алынады.
III.3. Кеден бажы, қосымша құнға салық пен акциздер Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен тауарларды өткiзетiн тұлғалардан (тауарларды жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзетiн жеке тұлғаларды қоспағанда) Президенттiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының, сондай-ақ басқа заңды актiлер мен тиiстi кедендiк қалыпты құжаттарының ережелерiне сәйкес алынады.
IҮ. КЕДЕН ТӨЛЕМДЕРIН ТӨЛЕУДIҢ ТӘРТIБI
IҮ.1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты кеден төлемдерiн төлеу тәртiбi осы Нұсқаудың ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады, ал онымен реттелмеген бөлiгiнде Қазақстан Республикасының кеден төлемдерiн төлеудi реттейтiн заң актiлерiмен жүзеге асырылады.
IҮ.1.1. Кеден төлемдерiн төлеу осы Нұсқаудың II.8.3. тармағында көрсетiлген 113 нысанындағы почта аударылымының бланкiсiнде қойылған сомада халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн алатындар тұратын (орналасатын) байланыс кәсiпорындарында жүргiзiледi. Почта аударылымының жоғары бөлiгi төлемдердi қабылдаған байланыс кәсiпорнында қалады, аудару төлемiнiң почта аударылымының талоны тексеруге қол қойғызу қағазына қоса тiркеледi және кеден төлемдерiнiң алынуына бақылау жасайтын халықаралық почта айналымы орнына 24 сағат iшiнде салынып жiберiледi, одан соң аталған кеден органы шотына кеден төлемдерiн аудару мен түсуiне бақылау және одан кейiн сақтау үшiн кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органы бухгалтерлiк бөлiмiне берiледi. Есеп айырысу шоттары N 9 қосымшада көрсетiледi.
IҮ.1.2. Кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органының шотына кеден төлемдерiн аударуды байланыс кәсiпорындары екi аптада бiр рет жүргiзедi.

III.1. Сборы за таможенное оформление товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях не для коммерческих целей, начисляются в случаях, когда товары перемещаются лицом на таможенную территорию Республики Казахстан или за пределы таможенной территории Республики Казахстан на общую сумму свыше 200 долларов США.
III.2. Сборы за таможенное оформление товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан участниками внешнеэкономической деятельности в международных почтовых отправлениях, взимаются в размере 0,2 процента таможенной стоимости товаров.
III.3. Таможенная пошлина, налог на добавленную стоимость и акцизы с лиц, перемещающих товары через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях (кроме физических лиц, перемещающих товары в льготном порядке) взимаются в соответствии с положениями Указа Президента "О таможенном деле в Республике Казахстан", Закона Республики Казахстан "О таможенном тарифе", Указа Президента Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", а также других законодательных актов и соответствующих таможенных нормативных документов.
IV. Порядок уплаты таможенных платежей
IV.1. Порядок уплаты лицами таможенных платежей в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях, осуществляется в соответствии с положениями настоящей Инструкции, а в части не урегулированной ею, актами законодательства Республики Казахстан, регулирующими уплату таможенных платежей.
IV.1.1. Оплата таможенных платежей производится в предприятиях связи, в регионе деятельности которых проживают (располагаются) получатели международных почтовых отправлений в сумме, проставленной на бланке почтового перевода ф.113, указанного в п.II.8.3. настоящей Инструкции. Верхняя часть бланка почтового перевода остается в предприятии связи, принявшем платеж, а талон к почтовому переводу наложенного платежа подкалывается к талону досмотровой росписи и в течение 24 час. пересылается в место международного почтового обмена, которое контролирует взимание таможенных платежей, после чего передается в отдел бухгалтерского учета таможенного органа, проводившего таможенное оформление для контроля за перечислением и поступлением таможенных платежей на учет указанного таможенного органа и последующего хранения. Расчетные счета указаны в Приложении N 9.
IV.1.2. Перечисление таможенных платежей на счет таможенного органа, проводившего таможенное оформление, производится предприятиями связи один раз в две недели.

IҮ.1.3. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты кеден төлемдерiн төлеу алушыға халықаралық почта жөнелтiлiмiн беретiн сәтке дейiн жүргiзiледi.
IҮ.2. Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты кеден төлемдерiн төлеудiң тәртiбi:
IҮ.2.1. Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты кеден төлемдерiн төлеу байланыс кәсiпорнының халықаралық почта жөнелтiлiмiн жiберуге қабылдаған сәтiне дейiн жүргiзiледi.
IҮ.2.2. Кеден төлемдерiн төлеу қызметi аймағында халықаралық почта жөнелтiлiмiн жөнелтушi тұратын (орналасатын) кеден органында жүргiзiледi.
Коммерциялық емес мақсатта өткiзiлетiн тауарлар С2\СРЗ нысанындағы декларация және тауарларды өткiзетiн тұлғаның осы Нұсқаудың N 10 қосымшасында келтiрiлген нысанда жасалған өтiнiшi бойынша төлеуге жатады.
Кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау мақсатындағы мұндай өтiнiш кеден декларациясы ретiнде қаралады.
IҮ.2.3. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзетiн тауарлары Қазақстан Республикасы орталық кеден органының арнайы қалыпты актiлерiмен белгiленген тәртiппен декларациялауға және төлеуге жатады.
IҮ.4. Кеден төлемдерiн Президенттiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығында өзгеше қаралмаса, декларант не кез келген мүдделi тұлға төлейдi.
IҮ.5. Кеден төлемдерi мен салықтарды төлемегенi үшiн декларант, ал оның жоқ кезiнде Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен тауарларды өткiзетiн тұлға жауапкершiлiкте болады.
Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тауарларды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзетiн тұлғалардың кеден төлемдерiн төлемеуi туралы фактiлер анықталатын кезде анықтаудың уақытына байланыссыз төленбеген сома даусыз тәртiппен, сот тәртiбiмен өндiрiлiп алынады.
Ү. КЕДЕН ЕРЕЖЕЛЕРIН БҰЗҒАНЫ ҮШIН ЖАУАПКЕРШIЛIК
Кедендiк бақылаудан жасырын салып жiберiлетiн заттар контрабанда делiнiп қаралады және Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке әкелiп соғады.
Кеден декларациясында көрсетiлмеген немесе өз атауымен көрсетiлмеген, халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен әкелуге және әкетуге тиым салынған заттар кеден ережелерiн бұзу туралы хаттама бойынша ұсталынады және Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес тәргiлеуге жатады. Кеден ережелерiн бұзу туралы хаттаманың бiр данасы алушы үшiн халықаралық почта жөнелтiлiмiне салынады. Кеден ережелерiн бұзу туралы хаттаманың көшiрмесi кедендiк тексеру
жүргiзiлген халықаралық почта айналымы орнының байланыс кәсiпорнына берiледi.
ҮI. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ПОЧТА ЖӨНЕЛТIЛIМДЕРI БОЙЫНША КЕДЕН
БАЖЫН НЕМЕСЕ МАТЕРИАЛДЫҚ ШАҒЫМДАРДЫ ЕСЕПТЕУ ЖӨНIНДЕ ӨТIНIШТЕРДI ҚАРАУ
Почта жөнелтiлiмдерi бойынша азаматтар, мекемелер мен ұйымдардың өтiнiштерiн:
- материалдық шағымдар бойынша байланыс кәсiпорындары;
- есептелiнген кеден бажы және тәргiленген заттар бойынша кеден органдары қарайды.
N 1 қосымша
Жеке тұлғаларға жататын және Қазақстан Республикасы кеден
шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен
өткiзуге тиым салынған тауарлардың
ТIЗБЕСI

IV.1.3. Оплата таможенных платежей в отношении товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях на таможенную границу Республики Казахстан производится до момента выдачи международного почтового отправления получателю.
IV.2. Порядок уплаты таможенных платежей в отношении товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях за пределы таможенной территории Республики Казахстан:
IV.2.1. Оплата таможенных платежей в отношении товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях за пределы таможенной территории Республики Казахстан, производится до момента принятия международного почтового отправления предприятием связи к пересылке.
IV.2.2. Оплата таможенных платежей производится в таможенном органе, в регионе деятельности которого проживает (располагается) отправитель международного почтового отправления.
Товары, перемещаемые не в коммерческих целях, подлежат отплате по декларации ф.С2/СРЗ и заявления лица, перемещающего товары, составленного по форме, приведенной в Приложении N 10 к настоящей Инструкции.
Такое заявление для целей таможенного оформления и таможенного контроля рассматривается в качестве таможенной декларации.
IV.2.3. Товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан участниками внешнеэкономической деятельности в международных почтовых отправлениях, подлежат декларированию и оплате в порядке, установленном специальными нормативными актами центрального таможенного органа Республики казахстан.
IV.4. Таможенные платежи уплачиваются декларантом либо любым заинтересованным лицом, если иное не предусмотрено Указом Президента "О таможенном деле в Республике Казахстан".
IV.5. Ответственность за неуплату таможенных платежей и налогов несет декларант, а при его отсутствии лицо, перемещающее товары через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях.
При обнаружении факта неуплаты указанных платежей лицами, перемещающими товары через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях, вне зависимости от времени обнаружения, неуплаченная сумма взыскивается в бесспорном порядке, в судебном порядке.
V. Ответственность за нарушение таможенных правил
Предметы, пересылаемые с сокрытием от таможенного контроля, рассматриваются как контрабанда и влечет за собой ответственность согласно таможенного законодательства Республики Казахстан.
Предметы, запрещенные к ввозу и вывозу в международных почтовых отправлениях, не показанные в таможенной декларации или показанные не своим наименованием, задерживаются по протоколу о нарушении таможенных правил и подлежат конфискации в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Один экземпляр протокола о нарушении таможенных правил вкладывается в международное почтовое отправление для получателя. Копия протокола о нарушении таможенных правил передается предприятию связи места международного почтового обмена, где производился таможенный досмотр.
VI. Рассмотрение заявлений о
начисленной таможенной пошлине
или материальных претензиях по
международным почтовым отправлениям
Заявления граждан, учреждений и организаций по почтовым отправлениям рассматриваются:
1) по материальным претензиям - предприятиями связи;
2) по начисленной таможенной пошлине и конфискованным предметам - таможенными органами.
Приложение N 1
П Е Р Е Ч Е Н Ь
товаров, принадлежащих
физическим лицам и запрещенных
к перемещению через таможенную
границу Республики Казахстан в
международных почтовых отправлениях

1. Есiрткi, жүйке улағыш, улы заттар.
2. Мазмұны бойынша мемлекеттiң қоғамдық тәртiбiне, iзгiлiгiне және азаматтардың мүдделерiне нұқсан келтiруi мүмкiн ақпарат жазылатын не түсiрiлетiн нәрселер (баспасөз шығармалары, бейнетыңдату материалдары, суретпен бейнелеу материалдары ж.т.б.).
3. Қару-жарақ және әскери техника, оларды әзiрлеу үшiн жинақтаушы арнайы бұйымдар, қалыпты техникалық құжаттама және әскери мәндегi өнiмдер.
4. Оқ-дәрi, жарылғыш заттар, жару және пиротехника құралдары.
5. Ядролық материалдар, технологиялар, құрал-жабдықтар мен қондырғылар, арнайы ядролық емес материалдар, радиоактивтi қалдықтарды қосқандағы радиоактивтi сәулелендiру көздерi.
6. Аса бағалы металдар, қорытпалары, рудалар, концентраттар, аса бағалы металдардың қалдықтары янтарь (тек Қазақстаннан әкету кезiнде ғана).
7. Аса бағалы тастар, қалдықтар, ұнтақтар және аса бағалы табиғи металдардың қайта пайдаланылатындары, iнжу, янтарь (тек ҚР-сынан әкету кезiнде ғана).
8. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы нумизматиматикалық мақсатта өткiзiлетiн ақшалай белгiлердi қоспағанда кез келген шет елдiк және ұлттық валюта.
9. Маралдар мен бөкендердiң мүйiздерi, тұяқтары мен пантылары.
10. Бекiре мен қызыл балықтың уылдырығы (тек ҚР-сынан әкету кезiнде ғана).
11. Қазақстан Республикасы аумағында және континентальдық жағалау, экономикалық теңiз аймағы шегiнде орналасқан отын-энергетикалық және минералдық шикiзат аудандары мен кенiштерi бойынша жер байлықтары жөнiндегi ақпарат.
12. Анықтап ажырату құралдары (анықтап ажырату техникасын, анықтап ажырату техникасының бөлшектерiн және анықтап ажырату үшiн бағдармалар пакеттерiн қоса), анықтап ажырату құралдарына қалыпты техникалық құжаттама (конструкторлық және пайдалану).
13. Сирек кездесетiн, жер қабатындағы сирек металдар, өндiру үшiн шикiзаттар, қорытпалар, қосындылары мен бұйымдар.
14. Өнеркәсiп қалдықтары.
15. Әскери билеттердiң, жеке бас куәлiктерiнiң түпнұсқалары және көшiрмелерi.
N 2 қосымша
РҚАО-ның ескертуі: Қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
N 3 қосымша
____________________________________________________________________
Жыл       іОрама    іҚай     іСал.   іҚұн.   іКеден      іБелгiлер
басынан   ісауқат   іжерге,  імағы   ідылы   ібаждары    і үшiн
бергi     іберген   іқашан   і       іғы     іқұны       і
реттiк    іжер мен  іжiбе.   і       і       і-----------і
(жалпы)   іN        ірiлдi   і       і       і сом  ітиыні
N         і         і        і       і       і      і    і
--------------------------------------------------------------------
----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
-----------і---------і--------і-------і-------і------і----і---------
N 4 қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлiк және байланыс министрлiгi
199 ж "___"_____________
Кеденге тексеруге ұсынылатын орама сауықтардың
ТIЗБЕСI
Жалпы N N
Қарап тексергендер:
Кеден инспекторы:
Таразышы:
Орап-түюшi:
Қосып жазған:_____________
Тексерген:________________
N 5 қосымша
Берген IЛЕСПЕ МЕКЕН ЖАЙЫ Орама СР7 және СР6  СР7 маркасы
сауқат жарлық қа.  (Оң жақ бетi)
тардың ғаздары
нөмiрi нөмiрi
-----------------------
іЖөнелтушiнiң аты-жөнiі
імен мекен-жайы       і-------------------------------
і---------------------іЖолының бағыты
іЖiберiлген елiн қоса і-------------------------------
іалушының аты-жөнi меніАйырбас мекемесi
ітолық мекен-жайы     і
і-----------------------------------------------------
іЖарияланған құндылық іЖарияланған құндылық
іжазумен цифрлармен   іфр.дол.
і-----------------------------------------------------
іСалынған төлемнiң    і
ісомасы жазумен       і
іцифрлармен           і
і-----------------------------------------------------
іАғымдық почта шотыныңіКеден   іБерген мекеме
іN  чектiк мекеме     іштемпелiіне жөнелтушi
і                     і        іайырбас мекемесiнiң
і                     і        іштемпелi
і-----------------------------------------------------
іАғымдық почта шотыныңіКедендiкі
іиесi                 іалымдар і
і-----------------------------------------------------
іСаны                 і                 Брутто
і---------------------і                 салмағы
і     іОрама і        і
і     ісауқаті        і
і     ітар   і        і
і---------------------
і     ікуәлiкі
і     іфакту і
і     іра    і
і------------і
і     іКеден і
і     ідекла і
і     ірация.і
і
іЖәшiк, пакет, картон қорап

1. Наркотические, психотропные средства, яды.
2. Носители информации (произведения печати, аудиовизуальные
материалы, изобразительные материалы и др.), содержание
которых может причинить вред государственному порядку,
общественной нравственности и интересам граждан.
3. Вооружения и военная техника, специальные комплектующие
изделия для их изготовления, нормативно-техническая
документация к продукции военного назначения.
4. Порох, взрывчатые вещества, средства взрывания и пиротехники.
5. Ядерные материалы, технологии, оборудование и установки,
специальные неядерные материалы, источники радиоактивного
излучения, включая радиоактивные отходы.
6. Драгоценные материалы, сплавы, руды, концентраты, лом и
отходы драгоценных металлов (только при вывозе из
Казахстана).
7. Драгоценные природные камни, отходы, порошки и рекуперат
драгоценных природных, жемчуг, янтарь (только при вывозе из
РК).
8. Любая валюта иностранная и национальная, за исключением
денежных знаков, перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан в нумизматических целях.
9. Рога, копыта, панты маралов и сайгаков.
10. Икра осетровая и лососевая (только при вывозе из РК).
11. Информация о недрах по районам и месторождениям
топливно-энергетического и минерального сырья, расположенным
на территории Республики Казахстан и в пределах
континентального шельфа и морской экономической зоны.
12. Шифровальные средства (включая шифровальную технику,
части для шифровальной техники и пакеты программ для
шифрования), нормативно-техническая документация к
шифровальным средствам (включая конструкторскую и
эксплуатационную).
13. Металлы редкие, редкоземельные, сырье для производства,
сплавы, соединения и изделия.
14. Промышленные отходы.
15. Подлинники и копии военных билетов, удостоверений
личности.
Приложение N 2
Бланк
(Текст бланка на иностранном языке)
Приложение N 3
Бланк
(Текст бланка на иностранном языке)
Приложение N 4
СССР
Министерство связи
"__"_______19__г.
N_____
П Е Р Е Ч Е Н Ь
посылок, предъявленных
в таможню для досмотра
Валовые NN
Досматривали:
Инспектор таможни:
Весовщик:
Упаковщик:
Приписал:__________________
Проверил:__________________
_____________________________________________________________________
N поряд-іМесто подачи иіКуда и комуіВесіЦенностьі   Сумма   і  Для   і
ковый   і     N        і адресованоі   і        ітаможенных і отметокі
валовой і   посылки    і           і   і        і   пошлин  і        і
с началаі              і           і   і        і ----------і        і
года    і              і           і   і        і руб.  коп.і        і
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение N 5
(Страна СОПРОВОДИТЕЛЬНЫЙ АДРЕС Номер     Место   Мерки СР2 (Лицевая
подачи)                        посылки    для               сторона)
(посылок) ярлыков
СР7 и
СР6
----------------------------------------
іФамилия и адрес отправителя           і
_________________________________________________________________
і                                      і Путь направления
іФамилия и полный адрес получателя.    --------------------------
іВключая страну назначения             і Учреждение обмена
_________________________________________________________________
і                                      і
іОбъявленная ценность-прописью  цифрамиі Объяв.цен.зол.Фр.
_________________________________________________________________
і                                      і          і
іN текущего почтового счета,           і Штемпель і
ічековое учреждение                    і таможни  і
__________________________________________________ Штемпель
і                                      і          іучреждения
і                                      і          іподачи или
і                                      і          іотправляющего
і                                      і          іучреждения
і                                      іТаможенныеіобмена
іВладелец текущего почтового счета     і   сборы  і
_________________________________________________________________
і           Количество  і              і
------------------------ Род упаковки  і
і          і            і              і
і          і  посылок   і              і
_______________________________________
і          ісвидетельстві
і          і  и фактур  і
________________________
і          і таможенных і
і          і деклараций і
і(Ящик, пакет, картонная коробка и т.д.)
(Текст бланка дублируется на иностранном языке)
СР2
(Оборотная сторона)
УКАЗАНИЯ, ДАВАЕМЫЕ ОТПРАВИТЕЛЕМ
(Дать только одно указание)
Отправитель должен указать ниже и на посылке, каким образом следует поступить с его отправлением в случае невыдачи.
Посылки могут быть возвращены без уведомления, если отправитель не дал указаний или если они противоречивы. В этом случае, а также в случаях распоряжений, указанных ниже в литерах с), d), q) и l), отправитель обязан оплатить расходы, связанные с каждой новой пересылкой, а также и другие расходы, которые будут включены в счет заинтересованными администрациями.
________________________________________________________________________
іЕсли указанная на лицевой стороне сопроводительного
іадреса посылка не будет выдана, я прошу:
____________________________________________________________
!_!     послать мне уведомление о невыдаче
а      ____________________________________________________________
!_!    послать уведомление о    Фамилия и адрес третьего
b      !_!    невыдаче в адрес         лица в стране назначения
____________________________________________________________
с      !_!    немедленно возвратить  ЪДү наземным ЪДү воздушным
!_!    посылку                і і путем    і і путем
!_!    имя           путем    АДЩ          АДЩ
і
____________________________________________________________
d      ГДДү   возвратить мне посылку по истечении
і  і                                Количество дней
ГДДЩ
і          ЪДДДү наземным     ЪДДДү воздушным
і          АДДДЩ путем        АДДДЩ путем
____________________________________________________________
е      ГДү   выдать или дослать    ЪДДү  наземным ЪДДүвоздушным
і і   посылку               АДДЩ  путем    АДДЩпутем
ГДЩ
і   (Указать в надлежащем случае, следует ли выдать
і посылку без взимания наложенного платежа или с
і уплатой суммы меньшей, чем первоначальная)
____________________________________________________________
і Фамилия и адрес нового получателя
____________________________________________________________
f      ГДДү  дослать посылку       ЪДДү  наземнымЪДДү воздушным
ГДДЩ                        АДДЩ  путем   АДДЩ путем
і для выдачи первоначальному адресату
____________________________________________________________
g      ГДДДү считать, что я отказываюсь от посылки
____________________________________________________________
і Подпись отправителя
____________________________________________________________
і РАСПИСКА АДРЕСАТА
і Нижеподписавшийся получил посылку, указанную (посылки,
і указанные) на лицевой стороне настоящего
і сопроводительного адреса.
і Дата и подпись
(Текст бланка дублируется на иностранном языке)
Приложение N 6
і