Преференциялардың жалпы жүйесiнiң аясында тарифтiк преференцияларды беру кезiнде дамушы елдерден тауарлардың шығуын анықтаудың тәртiбi
Бұйрық Қазақстан Республикасының Кеден комитетi 1996 жылғы 1 қыркүйек N 175-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 31 қазан N 213 тіркелді. Күші жойылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 22 қаңтардағы N 21 бұйрығымен. ~V011446
Преференциялардың жалпы жүйесiнiң аясында Қазақстан Республикасы аумағында уақытша қолданылатын тарифтiк преференцияларды беру кезiнде Дамушы елдерден тауарлардың шығуын анықтаудың ережелерi туралы Келiсiмдi жүзеге асыру мақсатында бұйрық етемiн:
1. Преференциялардың жалпы жүйесiнiң аясында тарифтiк преференцияларды беру кезiнде Дамушы елдерден тауарлардың шығуын анықтаудың ережелерi туралы тәртiп (қоса тiркелiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Тарифтiк преференциалдық режим Қазақстан Республикасы Кеден комитетiне "А" нысанындағы тауарлардың шығу сертификаттарын куәландыруға өкiлеттi құзыреттi органдардың атауларын, мекен-жайларын, мөрлерiнiң басылымын бермеген дамушы елден шығатын тауарға қолданылмайтын болып белгiленсiн.
3. Кеден комитетiнiң Баспасөз қызметi (Ә.О.Мұратбаева) бұқаралық ақпарат құралдарында осы бұйрықтың ережелерiн жарияласын.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Кеден комитетi Төрағасының бiрiншi орынбасары Ә.М. Мелдехановқа жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Кеден комитетiнiң
1996 жылғы 1 қыркүйектегi
N 175-П бұйрығына қосымша
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Преференциялардың жалпы жүйесiнiң аясында тарифтiк преференцияларды беретiн дамушы елдерден импортталатын тауарларға қатысты кедендiк тарифтердi қолдану мәселелерiн реттеу мақсатында жасалып отыр.
1. Тауар төмендегiдей жағдайларда:
а) сол елде ол шығарылған болса;
б) басқа елден шыққан шикiзат материалдары, жартылай өнiмдер немесе даяр өнiмдер пайдаланып, сол елде өндiрiлсе немесе осындай тауарлар төменде көрсетiлгендей жеткiлiктi өңдеу мен ұқсатудан өткiзiлген жағдайда тауардың шығу тегi белгiсiз болса, тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елден шығатын тауар болып табылады.
2. Тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын мынадай тауарлар:
а) сол елдiң аумағында немесе аумақтық суларында немесе оның континентальдық жағалауында және егер елдiң осы жер қойнауын игеруге басым құқықтары бар болса, теңiз қойнауында алынған қазбалы байлықтар;
б) сол елдiң аумағында өсiрiлген немесе жиналған өсiмдiк өнiмдерi;
в) сол елде туылған және өсiрiлген тiрi жануарлар;
г) сол елде өсiрiлген тiрi жануарлардан алынған өнiмдер;
д) сол елде өндiрiлген аң, балық аулау және теңiз кәсiпшiлiгiнiң өнiмдерi;
е) сол елдiң кемелерiнiң, сондай-ақ сол елдiң жалдаған кемелерiнiң әлем мұхиттарында ұстаған теңiз кәсiпшiлiгiнiң өнiмдерi;
ж) сол елдiң, сондай-ақ жүзбелi балық зауыттарының шанағында сол елдiң жалдаған жүзбелi балық зауыттарының шанағында "е" тармақшасында аталған өнiмдерден ғана әзiрленген өнiмдер;
з) сол елде жүзеге асырылатын өндiрiстiк және өзге де операциялардың нәтижесi болатын қосалқы шикiзат пен қалдықтар;
и) ашық ғарышта сол елдiң немесе жалдаған ғарыш кемелерiнде алынған жоғары технологиялардың өнiмдерi;
к) сол елде осы тармақтың "а" және "и" тармақшаларында аталған өнiмдерден ғана әзiрленген өнiмдер дамушы елде толық өндiрiлген болып есептеледi.

у.с. - приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 22 января 2001 года N 21 ~V011446 Об утверждении Порядка происхождения товаров развивающихся стран при предоставлении тарифных преференций в рамках общей системы преференций
Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 1 сентября 1996 года N 175-п зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31.10.1996 г. № 213
В целях реализации Соглашения о Правилах определения происхождения товаров развивающихся стран при предоставлении тарифных преференций в рамках Общей системы преференций, временно действующего на территории Республики Казахстан
П Р И К А З Ы В А Ю:
1. Утвердить Порядок определения происхождения товаров развивающихся стран при предоставлении тарифных преференций в рамках Общей системы преференций. (Приложение)
2. Установить, что тарифный преференциальный режим не распространяется на товар, происходящий из развивающейся страны, которая не предоставила в Таможенный комитет Республики Казахстан наименования, адреса, оттиски печатей компетентных органов, уполномоченных заверять сертификаты происхождения товаров формы "А".
3. Пресс-службе Таможенного комитета (Муратбаева А.О.) осветить положения настоящего Приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на первого заместителя Председателя Таможенного комитета Республики Казахстан Мельдаханова А.М.
Председатель
Приложение к приказу
Таможенного комитета
Республики Казахстан
от 01.09.1996 г.
N 175-п
П о р я д о к
определения происхождения товаров
развивающихся стран при предоставлении
тарифных преференций в рамках Общей системы преференций
Настоящий порядок разработан в целях упорядочения вопросов применения таможенных тарифов в отношении товаров, импортируемых из развивающихся стран, которым Республика Казахстан предоставляет тарифные преференции в рамках Общей системы преференций.
1. Товар считается происходящим из развивающейся страны, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, в следующих случаях:
а) когда он полностью произведен в данной стране;
б) когда он произведен в данной стране с использованием сырьевых материалов, полуфабрикатов или готовых изделий, происходящих из другой страны, или товар неизвестного происхождения при условии, что такие товары подверглись в данной стране достаточной обработке или переработке, как указано ниже.
2. Следующие товары считаются полностью произведенными в развивающейся стране, на которую распространяется тарифный преференциальный режим:
а) полезные ископаемые, добытые на территории данной страны или в ее территориальных водах или на ее континентальном шельфе и в морских недрах, если страна имеет исключительные права на разработку этих недр;
б) растительная продукция, выращенная или собранная на территории данной страны;
в) живые животные, родившиеся в данной стране;
г) продукция, полученная от выращенных в данной стране животных;
д) продукция охотничьего, рыболовного и морского промыслов, произведенная в данной стране;
е) продукция морского промысла, добытая в Мировом океане судами данной страны, а также судами, арендованными данной страной;
ж) продукты, изготовленные на борту плавучих рыбозаводов данной страны, а также на борту плавучих рыбозаводов, зафрахтованных данной страной, исключительно из продуктов, упомянутых в подпункте "е";
з) вторичное сырье и отходы, являющиеся результатом производственных и иных операций, осуществляемых в данной стране;
и) продукция высоких технологий, полученная в открытом космосе на космических судах, принадлежащих данной стране либо арендуемых ею;
к) товары, произведенные в данной стране исключительно из продуктов, упомянутых в подпунктах от "а" до "и" настоящего пункта.

3. Тауар егер:
а) тауар дамушы елде жеткiлiктi өңдеу мен ұқсатуға ұшыраса және оның барысында пайдаланылған, тарифтiк преференциалдық режим қолданылмайтын басқа елдерден шыққан тауарлардың (шикiзат материалдарының, жартылай өнiмдер немесе даяр өнiмдердiң) немесе шығу тегi белгiсiз тауарлардың құны тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елден экспортталатын тауар құнынан 50% артпаса;
б) тауар тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын бiрнеше дамушы елде жеткiлiктi өңдеу мен ұқсатуға ұшыраса және пайдаланылған, тарифтiк преференциалдық режим қолданылмайтын басқа елдерден шыққан тауарлардың немесе шығу тегi белгiсiз тауарлардың құны тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елдерден экспортталатын тауар құнынан 50% артпаса;
в) тауар тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елдердiң бiрiнде өндiрiлсе және тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын бiр немесе бiрнеше елдерге жеткiлiктi өңдеу мен ұқсатуға ұшыраса, тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елде жеткiлiктi өңдеу мен ұқсатуға ұшыраған болып есептеледi.
Осы тармақтың "а" және "б" тармақшаларында көрсетiлген тарифтiк преференциалдық режим қолданылмайтын елден шыққан тауардың құны экспортталатын тауарды өндiрушi елде белгiленген осы тауардың кедендiк құны негiзiнде анықталады.
Осы тармақтың "а" және "б" тармақшаларында көрсетiлген шығу тегi белгiсiз тауардың құны тарифтiк преференциалдық режим экспортталатын тауарды өндiрушi-дамушы елдiң аумағында осы тауарға төленген бағаның мөлшерiнде белгiленедi.
тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын елге преференцияларды беретiн елдердiң бiрiнен әкетiлген және преференцияларды беретiн осы елге экспортқа жататын тауарларды өндiру үшiн пайдаланылған тауарлар (шикiзат материалдары, жартылай өнiмдер мен даяр өнiмдер) жоғарыда аталған экспорттаушы-елде өндiрiлген болып қаралады.
Дамушы елдiң экспорттайтын тауарының құны тауар әзiрлеушi франко-зауыттың бағасының негiзiнде айқындалады.
4. Тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елдерден шығатын тауарларға қатысты тарифтiк преференциялар осы елдерде осындай тауарларды тiкелей сатып алатын және тарифтiк преференцияларды беретiн елге оларды тiкелей қою жағдайында ғана берiледi.
Тауар егер импортшы оны тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елде кәсiпкерлiк қызмет субъектiсi ретiнде белгiлеген тәртiппен тiркелген адамнан сатып алса, тiкелей сатып алынған болып қаралады.
Тiкелей жеткiзiлiм болып тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елден басқа мемлекеттiң аумағы арқылы тасымай-ақ преференцияларды берген елге тасылатын тауарлардың жеткiзiлiмi есептеледi.
Тiкелей жеткiзiлiм ережесiне сондай-ақ тауарлардың транзит елдерiнде, оның iшiнде тауарларды осы елдердiң аумағында уақытша сақтау кезiнде кедендiк бақылаумен болатын жағдайында географиялық, транспорттық, техникалық немесе экономикалық себептердiң салдарынан бiр немесе бiрнеше елдердiң аумағы арқылы тасылатын тауарлар да жатады.
Тiкелей жеткiзiлiм ережесiне сондай-ақ импортшының көрмелер мен жәрмеңкелерде сатып алған тауарлары:
а) тауарлар тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елдiң аумағынан көрмелер немесе жәрмеңкелер өткiзiлетiн елдiң аумағына жеткiзiлген және оларды жүргiзу кезiнде кедендiк бақылаумен қалған жағдайда;
б) оларды көрмелер немесе жәрмеңкелерге жөнелткен сәттен бастап тауарлар көрсетуден басқа мақсаттарда пайдаланылмаған болса;
в) тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозу немесе кему салдарынан күйiнiң өзгеруiн ескермей-ақ тарифтiк преференцияларды берген елге тауарлар көрмелер немесе жәрмеңкелерге жеткiзiлген күйiндегiдей әкелiнетiн кездегi шарттар орындалса жатады.

3. Товар считается подвергшимся достаточной обработке или переработке в развивающейся стране, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, если:
а) товар подвергся обработке или переработке в развивающейся стране и стоимость использованных в этом процессе товаров (сырьевых материалов, полуфабрикатов и готовых изделий), происходящих из других стран, на которые не распространяется тарифный преференциальный режим, или товаров неизвестного происхождения не превышает 50% от стоимости товара, экспортируемого развивающейся страной, на которую распространяется тарифный режим;
б) товар подвергся обработке или переработке в нескольких развивающихся странах, на которые распространяется тарифный преференциальный режим, и стоимость использованных при этом товаров, происходящих из других стран, на которые не распространяется тарифный преференциальный режим, или товаров неизвестного происхождения не превышает 50% от стоимости товара, экспортируемого одной из развивающихся стран, на которую распространяется тарифный преференциальный режим;
в) товар произведен в одной из развивающихся стран, на который распространяется тарифный преференциальный режим, и подвергся обработке или переработке в другой, одной или нескольких развивающихся странах, на которые распространяется тарифный преференциальный режим.
Стоимость указанного в подпунктах "а" и "б" настоящего пункта товара, происходящего из страны, на которую не распространяется тарифный преференциальный режим, определяется на основании таможенной стоимости этого товара, установленной в стране-производителе экспортируемого товара.
Стоимость указанного в подпунктах "а" и "б" настоящего пункта товара неизвестного происхождения принимается в размере цены, уплаченной за этот товар на территории развивающейся страны-производителя экспортируемого товара.
Товары (сырьевые материалы, полуфабрикаты и готовые изделия), вывезенные из одной из стран, предоставляющих преференции, в страну, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, и использованные там для производства товаров, подлежащих экспорту в эту же страну, предоставляющую преференции, рассматриваются как товары, произведенные в упомянутой развивающейся стране-экспортере.
Стоимость товара, экспортируемого развивающейся страной, определяется на базе цены франко-завод изготовителя товара.
4. Тарифные преференции в отношении товаров, происходящих из развивающихся стран, на которые распространяется тарифный преференциальный режим, предоставляются только при условии непосредственной закупки таких товаров в этих странах и прямой поставки их в страну, предоставляющую тарифные преференции.
Товар рассматривается как непосредственно закупленный, если импортер приобрел его у лица, зарегистрированного в установленном порядке в качестве субъекта предпринимательской деятельности в развивающейся стране, на которую распространяется тарифный преференциальный режим.
Прямой поставкой считается поставка товаров, транспортируемых из развивающейся страны, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, в страну, предоставившую преференции без провоза через территорию другого государства.
Правилу прямой поставки отвечают также товары, транспортируемые через территорию одной или нескольких стран вследствие географических, транспортных, технических или экономических причин, при условии, что товары в странах транзита, в том числе при их временном складировании на территории этих стран, находятся под таможенным контролем.
Правилу прямой поставки также отвечают товары, закупленные импортером на выставках или ярмарках, при выполнении следующих условий:
а) товары были поставлены с территории развивающейся страны, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, на территории страны проведения выставки или ярмарки и оставались под таможенным контролем при их проведении;
б) товары с момента их отправки на выставку или ярмарку не использовались в каких-либо иных целях, кроме демонстрационных;
в) товары ввозятся в страну, предоставившую тарифные преференции, в том же состоянии, в котором они были поставлены на выставку или ярмарку, без учета изменений состояния товаров вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.

5. Тауардың тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын дамушы елден шыққандығын куәлендiру үшiн тауарларды өткiзетiн адам Преференциялардың жалпы жүйесiнiң аясында қабылданған "А" нысанындағы тауардың шығуы туралы декларация-сертификатты (бұдан әрi - сертификат) ұсынады, (қоса тiркелiп отыр).
Сертификаттың қолданылу мерзiмi ол берiлген күннен бастап 12 ай.
Сертификат кеден органдарына орыс және ағылшын тiлдерiнде түзетусiз қағазға басылған күйiнде ұсынылады.
Сертификат тауарды кедендiк ресiмдеу кезiнде берiлетiн кеден декларациясы және басқа да құжаттармен бiрге ұсынылады.
Тауардың нақты жеткiзiлгендегi және сертификатта көрсетiлгендегi мөлшерi арасындағы айырмашылық 5%-тен аспауы тиiс.
Сертификат жоғалған жағдайда оның ресми куәлендiрiлген көшiрмесi қабылданады.
Тауарлардың шағын топтамаларының (кедендiк құны 5000 АҚШ долларына тең не одан аса) шығу тегiн куәлендiру үшiн сертификатты ұсыну талап етiлмейдi. Мұндай жағдайда экспорттаушы шот-фактура немесе басқа да тауарларды алып жүру құжаттарының негiзiнде тауардың шыққан елiн мәлiмдей алады.
Тауардың шығу тегi туралы мәлiмделiнген деректерге қатысты дәлелдi күмән туындайтын жағдайда кеден органы тауардың шығу тегi туралы сертификатты көрсетудi талап етуге құқылы.
6. Сертификаттың мiнсiздiгiне немесе онда мәлiмделiнген деректерге, сондай-ақ тауардың шығу тегi туралы деректерге қатысты дәлелдi күмән туындайтын жағдайда кеден органы Кеден комитетi арқылы дамушы елдердiң сертификатты куәлендiрiлген құзыреттi ұлттық органдарына қосымша немесе нақтылай түсетiн деректердi хабарлау жөнiнде өтiнiшпен қайырылуға құқылы.
Дамушы елдiң тауары тиiстi түрде ресiмделiнген тауардың шығу тегi және сұрау салынған деректер туралы сертификат ұсынылғанға дейiн тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын осы елден шыққан болып есептелiнбейдi.
Осындай тауар үшiн тарифтiк преференциялар тарифтiк преференциалдық режим қолданылатын елдердiң құзыреттi ұлттық органдарының қанағаттандыратын жауабы алынғаннан кейiн ғана берiледi.

5. В удостоверение происхождения товара в развивающейся стране, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, лицо, перемещающее товары, представляет декларацию-сертификат о происхождении товара (далее - сертификат) по форме "А", принятой в рамках Общей системы преференций. (Прилагается)
Срок действия сертификата составляет 12 месяцев со дня его выдачи.
Сертификат представляется таможенным органам в напечатанном виде, без исправлений, на русском или английском языке.
Сертификат представляется вместе с таможенной декларацией и другими документами, представляемыми при таможенном оформлении товара.
Расхождение между фактически поставленным количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать 5%.
В случае утраты сертификата принимается его официально заверенный дубликат (копия).
В удостоверение происхождения небольших партий товаров (таможенной стоимостью, эквивалентной не более 5000 долларов США) представление сертификата не требуется. В этом случае экспортер может декларировать страну происхождения товара на основе счета-фактуры или других товаросопроводительных документов.
В случае возникновения обоснованных сомнений относительно заявленных сведений о происхождении товара таможенный орган вправе потребовать предоставление сертификата о происхождении товара.
6. В случае возникновения обоснованных сомнений относительно безупречности сертификата или содержащихся в нем сведений, а также относительно сведений о происхождении товара таможенный орган через Таможенный комитет вправе обратиться в компетентные национальные органы развивающихся стран, заверившие сертификат, с мотивированной просьбой сообщить дополнительные или уточняющие сведения.
Товар развивающейся страны не считается происходящим из этой страны, на которую распространяется тарифный преференциальный режим, до тех пор пока не будет представлен надлежащим образом оформленный сертификат о происхождении товара или запрошенные сведения.
Тарифные преференции для такого товара предоставляются лишь после получения удовлетворительного ответа компетентных национальных органов страны, на которую распространяется тарифный преференциальный режим.