Қазақстан Республикасы кәсiптiк-техникалық лицей туралы Уақытша Ережесiн бекiту
Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң 1996 жылғы 26 тамыз N 277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 29 қаңтарда N 255 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 554 бұйрығымен.
Жастарға және халыққа жоғары деңгейлi жұмысшы квалификациясын, күрделi және бiрегей жабдықтар қолданылған кәсiпорындарында жұмыс атқару үшiн мамандық алуға ыңғайлы жағдай жасау мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы кәсiптiк-техникалық лицей туралы Уақытша Ережесi бекiтiлсiн.
2. Кәсiптiк-техникалық бiлiм басқармасына /Қ.Қ.Бөрiбеков/:
2.1. Қазақстан Республикасы кәсiптiк-техникалық лицей туралы Уақытша Ережесi Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн;
2.2. Жергiлiктi бiлiм басқармалары мен кәсiптiк-техникалық лицейлерге нақты кәсiптер мамандықтардың оқу жоспарын және бағдарламаларын әзiрлеуге iс жүзiнде көмек көрсетсiн.
3. Облыстық және Алматы қалалық бiлiм басқармалары /департаменттерi/, кәсiптiк-техникалық лицей директорлары оқу орындарының жарғыларын Уақытша Ережеге сәйкестендiрсiн және белгiленген тәртiп бойынша тiркеуден өткiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындарының құрамына енген кәсiптiк-техникалық лицейлердiң директорларына орта буынды мамандарды дайындауды жалғастыруға рұқсат берiлсiн (жалпы оқушы санының 10%-нен жоғары болмасын).
5. Қазақ ССР халыққа бiлiм беру министрлiгiнiң 1991 жылы 19 желтоқсанда бекiткен "Жоғарғы кәсiптiк-техникалық училище туралы Уақытша ережесi" күшiн жойды деп табылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды министрдiң орынбасары Беркiмбаева Ш.Қ. жүктелсiн.
Министр
Енгiзген:                     Келiсiлдi:
Кәсiптiк-техникалық бiлiм     Министрдiң орынбасары
басқармасы                    "___" _________ 1996 ж.
18.07.1996 ж.                 Жоғары бiлiм және ғылым
бас басқармасы
"___"________ 1996 ж.
Орта бiлiм беру бас басқармасы
"___"________ 1996 ж.
Экономика және қаржы бас
басқармасы
"___"________ 1996 ж.
Орта арнаулы бiлiм басқармасы
20.07.1996 ж.
Заң бөлiмi
25.07. 1996 ж.
Қазақстан Республикасы кәсiптiк-техникалық лицейi туралы
УАҚЫТША ЕРЕЖЕ I. Жалпы мәлiмет
1.1. Кәсiптiк-техникалық лицей (КТЛ):
- үздiксiз бiлiм беру принципi бойынша жоғары дәрежедегi жұмысшы мамандарды дайындау, қайта дайындау және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды қамтамасыз ететiн, жалпы бiлiм беру жүйесiнiң жоғарғы сатыдағы оқу орны болып табылады.
1.2. Кәсiптiк-техникалық лицей алдын ала аттестациядан өткен ең жақсы кәсiптiк-техникалық мектептiң базасында құралады және өз қызметiн Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" Заңы, "Кәсiптiк-техникалық мектебi туралы" Уақытша Ережесi және кәсiптiк-техникалық лицейдiң Жарғысы және осы Ереже негiзiнде жүргiзедi.

Об утверждении Временного положения о профессионально-техническом лицее Республики Казахстан
Приказ Министра образования Республики Казахстан от 26 августа 1996 г. N 277. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 1997 г. N 255. Утратил силу - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2003 г. N 554
В целях создания оптимальных условий для получения молодежью и взрослым населением профессионального образования повышенного уровня рабочей квалификации, подготовки специалистов по особо сложным профессиям, а также для работ, связанных с уникальным оборудованием, наукоемких и принципиально новых производств приказываю:
1. Утвердить Временное Положение о профессионально-техническом лицее Республики Казахстан (прилагается).
2. Управлению профессионально-технического образования (К.Борибеков):
2.1. Провести регистрацию Временного Положения о профессионально-техническом лицее Республики Казахстан в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2.2. Оказать практическую помощь местным органам образования и профтехлицеям в разработке учебных планов и программ по конкретным профессиям и специальностям.
3. Областным и Алматинскому городскому управлениям (департаментам) образования, директорам профессионально-технических лицеев привести Уставы учебных заведений в соответствие с Временным положением и в установленном порядке провести их регистрацию.
4. Директорам профессионально-технических лицеев, включенных в состав высших учебных заведений Республики Казахстан, разрешить продолжить подготовку специалистов среднего уровня по схеме непрерывного профессионального образования (не более 10% от общего количества учащихся).
5. Считать утратившим силу Типовое Положение о высшем профессиональном училище Казахской ССР (временное), утвержденное Министерством народного образования Казахской ССР от 19 декабря 1991 года.
6. Контроль за выполнением настоящего Приказа возложить на заместителя министра Беркимбаеву Ш.К.
Министр
Временное положение
о профессионально-техническом
лицее Республики Казахстан
1. Общие сведения
1.1. Профессионально-технический лицей (ПТЛ) является учебным заведением старшей ступени системы общего среднего образования, реализующий принцип непрерывного образования, обеспечивающий повышенный уровень подготовки высококвалифицированных рабочих кадров, их переподготовку и повышение квалификации.
1.2. Профессионально-технический лицей создается на базе лучшей профессионально-технической школы, прошедшей предварительную аттестацию и осуществляет свою деятельность на основе Закона Республики Казахстан "Об образовании", Временного Положения "о профессионально-технической школе", настоящим Положением и Уставом профессионально-технического лицея.

1.3. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң басты мiндеттерi:
- жастар мен халықтың дәрежедегi кәсiптiк бiлiм алуына тиiмдi жағдай жасау;
- күрделi кәсiптер бойынша жоғарғы дәрежедегi мамандарды дайындауды, ғылыми-керемет жабдықтармен байланысты жаңа өнеркәсiптердiң жұмысын қамтамасыз ету.
1.4. Кәсiптiк-техникалық лицей заңды құқы бар мекеме болып табылады, оның өзiнiң Қазақстан Республикасының Елтаңбасы салынған мөрi, атауы, Жарғысы, ұлттық банкiнiң бөлiмшелерiнде ағымды және басқа есеп-шоттары болады.
1.5. Кәсiптiк-техникалық лицей оқу кешенiнiң құрамындағы ерекше негiздегi әртүрлi оқу орындары, өнеркәсiптер мен ұйымдар қосылатын, өз бетiнше оқу орны болып қызмет ете алады.
1.6. Кәсiптiк-техникалық лицей мемлекеттiк бiлiм беру орындары лицензия берген сәттен бастап, Қазақстан Республикасы беретiн бiлiмдiк әрекеттер ұйымдастыруға және жеңiлдiктер алуға құқы бар.
II. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң құрылымы
2.1. Дәрежелi жұмысшы мамандар дайындауды кәсiптiк-техникалық лицей екi сатыда iске асырады:
I-саты: Күрделi мамандықтар бойынша 3-4 дәрежелi жұмысшы мамандығын және орта бiлiмдi қоса меңгерiп шығады.
II-сатыда өте күрделi мамандықтар бойынша, ғылыми-керемет жабдықтар мен байланысты жаңа өнеркәсiптердегi жұмысты жүргiзушi 5-6 дәрежелi жұмысшы мамандар дайындалады.
2.2. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң әр сатысындағы оқу бiтiргендерге кәсiптiк қорытынды жасалады, әрбiр сатыны бiтiрген түлек өнеркәсiпте еңбек ете алады.
III. Оқушыларды қабылдау және оқу орнын бiтiру тәртiбi
3.1. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң бiрiншi сатысына кәсiптiк-техникалық мектепке түсу тәртiбiне байланысты және кәсiптiк-техникалық лицейдiң Жарғысы бойынша толық бiлiмi бар оқушылар қабылданады.
3.2. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң II сатысына I сатыны өте жақсы бiтiрген оқушылар, басқа кәсiптiк-техникалық мектептердiң толық курсын бiтiрген және мамандығы тура келетiн жұмысшылар қабылданады.
3.3. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң II сатысына түсетiн оқушыларға немесе I сатыдан II сатыға өтетiн оқушыларға қосымша талап қоюға құқтары бар.

1.3. Основные цели, задачи профессионально-технического лицея:
- создание оптимальных условий для получения молодежью и взрослым населением профессионального образования повышенного уровня рабочей квалификации;
- обеспечение повышенного уровня подготовки специалистов по особо сложным профессиям, а также для работ, связанных с уникальным оборудованием, наукоемких и принципиально новых производств.
1.4. Профессионально-технический лицей является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и своим наименованием, Устав, текущий счет и другие счета в отделениях Нацбанка.
1.5. Профессионально-технический лицей может функционировать как самостоятельное учебное заведение, так и в составе учебного (учебно-производственного) комплекса, включающего на добровольной основе различные типы учебных заведений, предприятий и организаций.
1.6. Профессионально-технический лицей получает права на образовательную деятельность и льготы, предоставляемые государством Республики Казахстан, с момента выдачи ему государственными органами управления образования лицензии.
2. Структура профессионально-технического лицея
2.1. Подготовка квалифицированных рабочих профессионально-техническим лицеем осуществляется по двум ступеням.
I ступень - подготовка рабочих широкого профиля по сложным профессиям с присвоением 3-4 квалификационного разряда (класса, категории) и с получением общего среднего образования.
II ступень - подготовка рабочих кадров по особо сложным профессиям, а также для работ, связанных с уникальным оборудованием наукоемких и принципиально новых производств с присвоением выпускникам высшей квалификации 5-6 разряда (класса, категории).
2.2. Каждая ступень обучения в профессионально-техническом лицее имеет профессиональную завершенность, что позволяет выпускникам, окончившим ее, работать по соответствующей профессии.
3. Порядок приема и выпуска учащихся
3.1. В профессионально-технический лицей I ступени принимаются учащиеся, завершившие основную ступень общего среднего образования в соответствии с Правилами приема в профессионально-технические школы и Уставом профессионально-технического лицея.
3.2. Прием на II ступень профессионально-технического лицея осуществляется из числа лучших учащихся, окончивших первую ступень, выпускников других профессионально-технических школ соответствующего профиля, а также из числа рабочих и специалистов, имеющих соответствующий уровень квалификации.
3.3. Профессионально-технический лицей имеет право устанавливать для учащихся, поступающих на II ступень, дополнительные требования при приеме или переводе с первой ступени обучения на вторую.

3.4. Өтпелi және оқу бiтiру емтиханы Қазақстан Республикасы Бiлiм беру министрлiгi бекiткен "Оқушылардың өтпелi оқу бiтiру емтиханының тәртiбi" туралы нұсқауларына сәйкес өткiзiледi.
3.5. Кәсiптiк-техникалық лицей оқушылары уақытша "Кәсiптiк-техникалық мектеп" ережесiне сәйкес барлық жеңiлдiктер мен құқықтарды, мiндеттердi пайдалана алады.
3.6. Кәсiптiк-техникалық лицейдi үздiк бiтiрген оқушы бiлiмiн мерзiмi қысқартылған жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарында өз мамандығына сәйкес жалғастыруға құқы бар. Оқуға қабылдау тәртiбiн кәсiптiк-техникалық лицеймен жасалған келiсiм бойынша жоғарғы оқу орны анықтайды.
IV. Оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыру
4.1. Оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыру және кәсiптiк-техникалық лицейдi басқару "Кәсiптiк-техникалық мектептiң" Уақытша ережесiне сәйкес жүргiзiледi.
4.2. Кәсiптiк-техникалық лицей Бiлiм беру министрлiгi бекiткен оқу жоспары мен бағдарламаларымен жұмыс iстейдi.
4.3. Топтағы оқушы саны 25 адамнан аспауы керек.
4.4. Кәсiптiк-техникалық лицейге жалпы басшылықты, құрамында жоғарғы оқу мен жұмыс беру орындарының өкiлi бар педагогикалық кеңес жүргiзедi.
4.5. Кәсiптiк-техникалық лицейге тiкелей осы лицейдiң мудiрi жүргiзедi.
4.6. Кәсiптiк-техникалық лицейге инженер-педагогикалық кадрлар Еңбек туралы заң кодекстерiне сәйкес конкурстық байқау арқылы келiсiм-шартпен қызметке алынады.
V. Кәсiптiк-техникалық лицейдегi құқық жағдайы және
қаржыландыру
5.1. Кәсiптiк-техникалық лицейдi қаржыландыру Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" заңы белгiлеген тәртiппен "Кәсiптiк-техникалық мектептiң уақытша ережесiне және басқа да нормативтi құжаттарға сәйкес ұйымдастырылады.
5.2. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң қаржысы:
- мемлекеттiк бюджеттен қаржы бөлу;
- мекеме, өнеркәсiптердiң, жеке азаматтардың ерiктi жарна төлеуi;
- бюджеттен тыс қаржылар, заңмен белгiленген ақылы қызмет көрсетуден және басқа iскерлiктен түскен қаржылар.
5.3. Кәсiптiк-техникалық лицейдегi оқытушының апталық сағат санының мөлшерiн Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлейдi.

3.4. Переводные и выпускные экзамены проводятся в соответствии с Инструкцией "О порядке перевода, аттестации и выпуске учащихся", утвержденный Министерством образования Республики Казахстан.
3.5. На учащихся профессионально-технического лицея распространяются все права, обязанности и льготы, предусмотренные Временным Положением "О профессионально-технической школе".
3.6. Выпускникам профессионально-технического лицея, успешно окончивших полный курс обучения, предоставляется право поступления для продолжения образования в высшие, средние специальные учебные заведения по родственным специальностям с сокращенным сроком обучения. Порядок приема выпускников определяется высшими учебными заведениями на основании совместного договора с профессионально-техническим лицеем.
4. Организация учебно-воспитательного процесса
4.1. Организация учебно-воспитательного процесса и управление профессионально-техническим лицеем осуществляется в соответствии с Временным Положением "О профессионально-технической школе".
4.2. Профессионально-технический лицей работает по учебным планам и программам, утвержденным Министерством образования Республики Казахстан.
4.3. Количество учащихся в учебных группах профессионально-технического лицея не должно превышать 25 человек.
4.4. Общее руководство профессионально-техническим лицеем осуществляет Совет, в состав которого входят представители соответствующего ВУЗа и работодателя.
4.5. Непосредственное руководство профессионально-техническим лицеем осуществляет директор, назначаемый соответствующим органом управления образования и учредителем.
4.6. Комплектование инженерно-педагогическими кадрами профессионально-технического лицея осуществляется на конкурсной основе, с последующим заключением контракта согласно КЗОТа.
5. Правовое положение и финансовое обеспечение
профессионально-технического лицея
5.1. Финансирование профессионально-технического лицея осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об образовании", Временным Положением "О профессионально-технической школе" и другими нормативными документами.
5.2. Финансовые средства профессионально-технического лицея образуют:
- ассигнования государственного бюджета;
- добровольные взносы предприятий, учреждений, частных лиц;
- внебюджетные средства, в том числе от оказания платных услуг и других видов деятельности, разрешенных действующим законодательством.
5.3. Нормативная учебная нагрузка для преподавателя профессионально-технического лицея определяется Правительством Республики Казахстан.

5.4. Кәсiптiк-техникалық лицейдiң басшылығы бюджеттiк және бюджеттен тыс қаржыны жұмсағаны жөнiнде белгiленген орындарға мерзiмде есеп берiп отырады.
VI. Кәсiптiк-техникалық лицейдi жабу және қайта құру
6.1. Кәсiптiк-техникалық лицейді қалыптастыру, қайта құру және жабу Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заң күшi бар "Қазақстан Республикасының бiлiм беру мәселелерi жөнiндегi кейбiр актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Жарлығының 7-шi тарауына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысына сәйкес жүзеге асады.

5.4. Руководство ПТЛ отчитывается за расходование бюджетных и внебюджетных средств в установленные адреса и сроки.
6. Реорганизация и ликвидация профтехлицея
Создание, реорганизация и ликвидация профессионально-технического лицея осуществляется в соответствии со статьей 7 Указа Президента Республики Казахстан, имеющей силу Закона "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования" от 27 января 1996 года и соответствующего Постановления Правительства Республики Казахстан.