Кәсiпорындарды және акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн сенiп басқаруға берудiң ретi жөнiндегi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитет 1996 жылғы 23 мамыр N 381 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 22 сәуір N 292 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және Ңекешелендіру департаментінің 1998 жылғы 22 қазандағы N 618 қаулысымен. ~V980676
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" U952721_ 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 қаңтардағы N 56 P960056_ қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылда реформалауды тереңдету жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 51-тармағын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:
1. Кәсiпорындарды және акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн сенiп басқаруға берудiң ретi туралы қоса берiлiп отырған ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Базалық салалар бас басқармасына жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 23 майдағы N 381 қаулысымен бекiтiлген
Мемлекеттiк кәсiпорындарды және акционерлiк қоғамдар
акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн сенiп басқаруға
берудiң ретi туралы
ереже
1-бап. Негiзгi айқындамалар
1. Ережеде мына ұғымдар пайдаланылады:
Комитет - Қазақстан Республикасының меншiгiне қатысты мемлекет мүддесiн бiлдiруге өкiлеттi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi;
Қатысушы - қажеттi құжаттар тапсырған және ұсынылған жағдайлармен шарттама жасауға келiскен жеке тұлға, мемлекеттiк емес заңды тұлға немесе шетелдiк заңды тұлға;
Объект - акцияларының мемлекеттiк пакетi сенiп басқаруға берiлетiн мемлекеттiк меншiк кәсiпорны немесе акционерлiк қоғам;
Өтiнiм - Комитет ұсынған, қажеттi құжаттардың белгiлi бiр жиыны, сондай-ақ Қатысушының шарттама жасауға және оны орындауға берген келiсiмi;
Тендер комиссиясы - объектiнi және акциялардың мемлекеттiк пакетiн басқаруға шарттама жасау жөнiнде тендер ұйымдастыру үшiн Комитет құрған орган;
Басқарушы фирма - Комитетпен шартқа отырушы, Тендер жеңiскерi.
2-бап. Жалпы ережелер
Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" U952721_ Заң күшi бар, 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Жарлығына сәйкес әзiрленген және жеке тұлғалардың, мемлекеттiк емес заңды және шетелдiк заңды тұлғалардың мемлекеттiк меншiк объектiлерiн кейiн сатып алу құқымен кәсiпорындарды және акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн сенiп басқаруға беруге шарттама жасаудың (бұдан әрi - Шарттама), сондай-ақ басқарушы фирмалардың шарттамаларды орындауларын бақылаудың негiзгi тетiктерiн айқындайды. Шарттама қорытындысы - тендерде жеңiске жеткен қатысушыдан объектiге қатысты белгiлi бiр шарттық жағдайларды орындау қажет болғанда, мемлекеттiң оған пайдалану, басқару құқықтарын беру тәсiлi болады. 3-бап. Тендер комиссиясын құру 1. Комитет тендер комиссиясын құрады. Өкiлдерi тендер комиссиясының құрамына мiндеттi түрде кiретiндер: а) Комитет; б) салалық министрлiк; в) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi; г) Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгi; д) Қазақстан Республикасы Монополияға қарсы және баға саясаты жөнiндегi мемлекеттiк комитетi; е) тиiстi облыстардың әкiмдерi; ж) еңбек ұжымы;
Осы аталған өкiлдер тендер комиссиясының жұмысына тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негiзiнде қатысуға тиiстi. Комитеттiң өкiлi тендер комиссиясының төрағасы болады.

у.с. - постановлением Департамента государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 22.10.1998 г. N 618 ~V980676 Об утверждении Положения о порядке передачи в доверительное управление предприятий и государственных пакетов акций акционерных обществ
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом от 23 мая 1996 года N 381 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 1997 г. N 292
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 г. U952721_ "О приватизации", а также во исполнение пункта 51 Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996 год, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 января 1996 г. N 56 P960056_ Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке передачи в доверительное управление предприятий и государственных пакетов акций акционерных обществ.
2. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Главное управление базовых отраслей.
Председатель
Утверждено
постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом
Положение
о порядке передачи в доверительное
управление государственных предприятий и
государственных пакетов акций акционерных обществ
Статья 1. Основные определения
1. В Положении используются следующие понятия:
Комитет - Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, уполномоченный представлять интересы государства в отношении собственности Республики Казахстан;
Участник - физическое лицо, негосударственное юридическое лицо или иностранное юридическое лицо, представившее необходимые документы и выразившее согласие заключить контракт на предложенных условиях;
Объект - предприятие государственной собственности или акционерное общество, государственный пакет акций которого передается в доверительное управление;
Заявка - определенный комплект необходимых документов, а также согласие Участника на выполнение условий контракта и заключение контракта, предложенных Комитетом;
Тендерная комиссия - орган, созданный Комитетом для организации тендера по заключению контракта на управление объектом и государственным пакетом акций;
Управляющая фирма - победитель тендера, заключивший контракт с Комитетом.
Статья 2. Общие положения
Положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года, имеющим силу Закона, "О приватизации" и определяет основные механизмы заключения контрактов на доверительное управление предприятиями и государственными пакетами акций акционерных обществ с правом последующего выкупа (в дальнейшем - Контракт) физическими, негосударственными юридическими лицами и иностранными юридическими лицами объектов государственной собственности, а также контроля за выполнением управляющими фирмами условий контрактов. Заключение контракта является способом передачи государством права пользования, управления Участнику, выигравшему тендер, когда от него требуется выполнение определенных условий по отношению к объекту. Статья 3. Формирование тендерной комиссии 1. Комитет формирует тендерную комиссию. В состав тендерной комиссии обязательно включаются представители: а) Комитета; б) отраслевого министерства; в) Министерства финансов Республики Казахстан; г) Министерства экономики Республики Казахстан; д) Государственного комитета Республики Казахстан по антимонопольной и ценовой политике; е) акимов соответствующих областей; ж) трудового коллектива.
В работе тендерной комиссии вышеуказанные представители должны участвовать на основании надлежаще оформленной доверенности. Председателем тендерной комиссии является представитель Комитета.

2. Тендер комиссиясы.
2.1. басқаруға берiлетiн объектiлер туралы белгiленген ретiмен ақпарат хабарын жариялауды ұйымдастырады.
2.2. өз жұмысының рет-жөнiн дербес әзiрлейдi және бекiтедi.
Шешiм тендер комиссиясы мүшелерiнiң жалпы санынан жай көпшiлiк дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, тендер комиссиясының төрағасының шешушi дауыс алуға құқы бар.
2.3. қажет болған жағдайда, кеңес берушi фирмалары тартады.
2.4. N 1 және 2-қорытындыларға сай қалып бойынша тендер комиссиясына тапсыру үшiн қажеттi, өтiнiмдер түсу шамасына қарай оларды дереу қабылдап, тiркейдi, тапсырылған құжатта аталған кемiшiлiктердi қысқа мерзiмдерде жою үшiн қажеттi шаралар қабылданғандығы туралы Қатысушыларға хабарлайды. Өзге қалаларда тұратын Қатысушылар үшiн өтiнiм жеңiлдетiлген күнгi почта белгiсi тiркеу мерзiмi болып есептеледi.
2.5. N 3 қосымшаға сай қалып бойынша тендерге қатысушы болып танылатындығы туралы, не себептерiн көрсетiп, тендерге қатысатынын танудан бас тарту туралы Қатысушыға жазбаша хабарлайды.
2.6. тендер жеңiскерiн айқындайды.
2.7. тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қояды.
4-бап. Объектiнi тендерге даярлау
Объектiнi және акциялардың мемлекеттiк пакетiн сенiп басқаруға беру туралы Комитет шешiм қабылдағаннан кейiн салалық министрлiк, ведомство немесе өкiлеттi орган берiлген объектiнiң соңғы 2 жылдағы шаруашылық қызметi туралы толық ақпар тапсырады. Қаржы министрлiгi сенiп басқаруға берiлетiн объектiнiң соңғы 2 жылдағы қаржылық жағдайы туралы ақпар тапсырады.
5-бап. Тендер өткiзу туралы хабарлау
1. Тендер комиссиясы баспасөзде жариялау арқылы сенiп басқаруға берiлетiн мемлекеттiк меншiк объектiлерi туралы хабар жеткiзедi.
2. Тендер өткiзу туралы хабар тендер өткiзуге дейiн кем дегенде 30 күн iшiнде республикалық ресми баспасөзде қазақ, орыс тiлдерiнде жариялануға тиiстi.
Тиiмдiлiк жағын жақсарту мақсатында, қосымша, халықаралық баспасөзде, объект туралы толық ақпар беретiн ақпараттық бюллетень жариялануы мүмкiн.
3. Комитет хабар жариялағаннан кейiн басқаруға берiлетiн объект туралы ақпарға барлық тiлек бiлдiрушiлер үшiн еркiн жол ашады.
6-бап. Қатысушыларға қойылатын талап
1. Өтiнiмдi және басқа қажеттi құжаттарды мезгiлiнде берген жеке тұлғалар, мемлекеттiк емес заңды және шетелдiк заңды тұлғалар тендерге қатысуға жiберiледi.
Сонымен қатар, өтiнiм берген жеке тұлға осы немесе осымен ағалас салада қажеттi бiлiмi және жұмыс тәжiрибесi, ал заңды тұлғаның кәсiпорынды (объектiнi) басқару үшiн осындай бiлiктiктерi бар өкiлi болуға тиiстi.

2. Тендерная комиссия
2.1. организует в установленном порядке публикацию информационного сообщения о передаваемых на правление объектах;
2.2. самостоятельно разрабатывает и утверждает регламент своей работы. Решение принимается простым большинством голосов от общего числа членов тендерной комиссии. В случае равенства голосов председатель тендерной комиссии имеет право решающего голоса;
2.3. при необходимости привлекает консультационные фирмы;
2.4. принимает и регистрирует немедленно по мере поступления заявки, необходимые для представления в тендерную комиссию, по формам согласно приложениям N 1 и 2, оповещает Участников о принятии необходимых мер для устранения в кратчайшие сроки недостатков в представленной документации. Для иногородних Участников датой регистрации считается почтовая отметка дня отправления заявки;
2.5. уведомляет письменно Участника о признании его участником тендера по форме согласно приложению N 3 либо об отказе в признании участником тендера с указанием причины;
2.6. определяет победителя тендера;
2.7. подписывает протокол о результатах тендера.
Статья 4. Подготовка объекта к тендеру
После принятия решения Комитетом о передаче объекта и государственного пакета акций в доверительное управление отраслевое министерство, ведомство или уполномоченный орган представляет полную информацию о хозяйственной деятельности передаваемых объектов за последние 2 (два) года. Министерство финансов представляет полную информацию о финансовом состоянии объектов, передаваемых в доверительное управление, за последние 2 (два) года.
Статья 5. Извещение о проведении тендера
1. Тендерная комиссия доводит извещение об объектах государственной собственности, передаваемых в доверительное управление, посредством публикации в прессе.
2. Извещение о проведении тендера должно быть опубликовано не менее чем за 30 дней до проведения тендера в республиканской официальной печати на казахском и русском языках. Дополнительно, в целях улучшения эффективности, может быть опубликован информационный бюллетень, содержащий полную информацию об объекте, в международной прессе.
3. После публикации извещения Комитет предоставляет свободный доступ всем желающим к информации о передаваемом в правление объекте.
Статья 6. Требования к Участникам
1. К участию в тендере допускаются физические, негосударственные юридические лица и иностранные юридические лица, своевременно подавшие заявку и другие необходимые документы.
Кроме того физическое лицо, подавшее заявку должно обладать необходимыми знаниями и иметь опыт работы в данной или смежной отрасли, а юридическое лицо должно иметь представителя для управления предприятием (объектом), также обладающего вышеуказанными данными.

2. Тендерге қатысу үшiн тендер комиссиясының атына келесi құжаттарды тапсыру қажет:
а) N 1 және 2 қосымшаларға сай, тендерге қатысу өтiнiмi;
б) инвестициялық жобаларды негiздеу әдiстемесiне сай, экономикалық және коммерциялық тиiмдiлiгi есебiмен техникалық экономикалық негiздеу (ТЭН);
в) ЮНИДО әдiстемесi бойынша әзiрленген бизнес-жоспар (халықаралық стандарт);
г) жеке конвертке салынған, тендердiң шарты бойынша жазбаша түрдегi ұсыныстар;
д) Қатысушының қаржылық қалпы туралы анықтама;
е) кепiлдiк жарнасын енгiзгендiгiн қуаттайтын құжат.
Кепiлдiк жарнаның мөлшерiн Комитет белгiлейдi және ол Комитеттiң есеп-шотына ақшалай түрде қаражат аудару арқылы енгiзiледi. Жарна жеке тұлғалар үшiн Комитет кассасына қолма-қол ақшамен енгiзiлуi мүмкiн.
Сондай-ақ шетелдiк заңды тұлғалардың тапсыратындары:
Бiрiншi сыныптағы шетелдiк банктiң ұсынысы;
Заңды тұлғалар нотариалдық куәландырылған құрылтайшылық құжаттарды, сондай-ақ олардың тиiстi органда мемлекеттiк тiркеуден өткенiн қуаттайтын құжаттарды тапсырады.
3. Қатысуға өтiнiм қабылдау тендер өткiзiлетiн күн қарсаңында күндiзгi 18 сағатта аяқталады. Белгiленген мерзiм өтiсiмен өтiнiмдердi және құжаттарды қабылдау тоқтатылады.
4. Тендер комиссия құжаттарды алғаннан кейiн өтiнiм берушiнiң тiркелген мерзiмiн көрсетумен оның тендерге қатысуы туралы хабар жiбередi. Өтiнiм берушi хабар жiберiлген кезден бастап тендерге қатысушы мәртебесiн алады.
Өтiнiмдерi хабарлауға қабылданбаған немесе олардан бас тартылғандарға бұл туралы себептерi көрсетiле отырып, 5 күн iшiнде хабар берiледi.
5. Тендерге қатысуға өтiнiм бергендер туралы мәлiметтер жария етуге жатпайды.
6. Тендерге қатысушы бұл туралы тендер басталудан 3 күн бұрын жазбаша хабарлай отырып, тендер өткiзудiң белгiленген күнiне дейiн өз ұсынысын қайтып алуға құқы бар.
7. Тендерге қатысушылардың енгiзiлген кепiл ақша (кепiл) сомасынан тендердi ұйымдастыру бойынша шығындардың орнын толықтыру үшiн қажеттi қаражаттар алынады:
- жеке жобаларды жасау бойынша консалтингтiк қызметтер;
- даулы мәселелер бойынша жер-жерлерше шығу және мемлекеттiк заң мекемелерi немесе мемлекеттiң қатысуымен заңды тұлғалар туралы шешiмдердi қабылдау жолымен мәселелердi шешу бойынша iссапар шығыстары, оларды қайта құру, тарату, сауықтыру рәсiмдерiн жүргiзу үшiн, жекешелендiру үшiн сенiмдi басқарушыға кепiлдiкпен мемлекеттiк меншiк нысандарын жалға беру, жалдау үшiн шарттарға (келiссөздерге, келiсiмдерге) қол қою;
- қалааралық, халықаралық телефон сөйлесулерiн төлеу ;
- нысандардың күзетi үшiн төлем;
- транспорт төлемi;
- жарнамамен және ақпаратпен қамтамасыз еткенi үшiн шығындар;
- қағаздарды, бланкілердi, кеңсе тауарларын, компьютерлердiң қосалқы бөлшектерiн сатып алу, құжаттарды түптеу , жабдықтарды, техникаларды жөндеу; - тендерлердi өткiзуге тiкелей қатысқан және жұмыс уақытынан тыс жұмыс iстеген қызметкерлердi материалдық ынталандыру үшiн. 8. Жеңiске жетпеген тендерге қатысушыға тендердi ұйымдастыру және өткiзу бойынша шығындарды жабу үшiн қажеттi енгiзiлген сомалардың 10 процентiн шегерiп қайтарады. Қалған кепiл ақша (кепiл) сомасы Қатысушыға 20 банк күнi iшiнде қайтарылады. ЕСКЕРТУ. 8-бап өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктi және активтердi басқару департаментiнiң 1997.08.02. N 48 қаулысымен. V970048_ 7-бап. Шарттаманың жағдайы 1. Шарттаманың негiзгi жағдайлары болуға тиiстiлерi: а) белгiлi бiр деңгейде өндiрiс бағдарын, өнiм өндiру көлемiн сақтау немесе одан кейiнгi өсiру; б) кәсiпорынның мүлiктiк кешенiне кiретiн әлеуметтiк сала объектiлерiн қаржыландырып, ұстау; в) шарттамада барлық жұмыс орындарын немесе олардың белгiлi бiр санын сақтау;
г) объект қызметкерлерiне әлеуметтiк кепiлдiк қамтамасыз ету, өндiрiстiк жарақаттан және өндiрiстегi бақытсыз жағдайлардан объект қызметкерлерiнiң өмiрi мен денсаулығын қамдандыру;
д) объект мүлкiн өрттен, жарылыстан, апаттан және басқа төтенше жағдайлардан, сондай-ақ дүлей күштен қамдандыру;
е) өнiм сапасын және оның бәсекелестiгiн арттыру, өндiрiс қалдығын азайту;
ж) объектiнiң қабылдау-өткiзу актысына қол қою кезiндегi барлық борыштарын жою (өтеу);
з) жер қойнауына, айнала ортаға, еңбек қорғауға қатысты нормалар мен ережелердi сақтау;
и) қаржы-қаражат тарату жөнiндегi мiндеттемелер: айналым қаражатына берiлген тауарлық несиелер, инвестициялық қаражат;
к) баға деңгейi бойынша мiндеттемелер;
л) өзара қолайлы баға бойынша отандық тауар өндiрушiлер үшiн iшкi нарық қажетiн қанағаттандыру жөнiндегi мiндеттемелер;
м) басқарушы фирмалардың орта және ұзақ мерзiмдi перспективаға объектiде инвестициялық бағдарламаларды iс жүзiне асыру жөнiндегi мiндеттемелерi мен құқықтары, олардың аймақтар мен салаларды дамытудың мемлекеттiк инвестициялық стратегиясына сәйкес болуы;
н) басқарушы фирмалардың объектiнiң қаржылық тұрақтылыққа жетуiн қамтамасыз ететiн, оны құрылымдаудың толық бағдарламасын әзiрлеу жөнiндегi мiндеттемелерi мен құқықтары;
о) объектiнiң мобилизациялық қуаттарын қолдау;
п) әлемдiк нарық бағасы бойынша Қазақстан Республикасының тысқары жерлерде өнiм өткiзудi жүзеге асыру;
р) жөнелтiлетiн өнiмге алдын ала ақы төлеу кезiнде проценттiк жеңiлдiктердi әлемдiк стандарттарға сәйкес келтiру жөнiндегi мiндеттемелер;
сондай-ақ, тау-кен металлургия кешенi кәсiпорындары үшiн:
с) тау-кен кешенi объектiсiн дамытудың Бас схемасына сәйкес тау жыныстарында жұмыстар жүргiзу;
т) ашылған, алуға дайындалып, әзiрленген қорлардың нормативтерiн ұстау, сондай-ақ аршып алуды және пайдалы құрамдарды өңдеудi қамтамасыз ету;
у) дәстүрлi, әсiресе, ұлттық шикiзат, материалдар берушiлермен және тұтынушылармен шарттық қатынастардың үзiлмеуi;

2. Для участия в тендере в адрес тендерной комиссии необходимо представить следующие документы:
а) заявку на участие в тендере, согласно приложениям N 1, 2;
б) технико-экономическое обоснование (ТЭО) с расчетами экономической и коммерческой эффективности, согласно методике обоснования инвестиционных проектов;
в) бизнес-план, разработанный по методике ЮНИДО (международный стандарт);
г) предложения в письменной форме по условиям тендера, запечатанные в отдельном конверте;
д) справку о финансовой устойчивости Участника;
е) документ, подтверждающий внесение гарантийного взноса (задаток). Размер гарантийного взноса устанавливается Комитетом и вносится путем перечисления средств в денежном выражении на расчетный счет Комитета. Для физических лиц взнос может быть внесен наличными в кассу Комитета.
Иностранные юридические лица также представляют:
рекомендацию Первоклассного иностранного банка;
юридические лица дополнительно представляют нотариально заверенные учредительные документы, а также документы, подтверждающие прохождение ими государственной регистрации в соответствующем органе.
3. Прием заявок на участие заканчивается в 18 часов дня, предшествующего дню проведения тендера. По истечении установленного срока прием заявок и документов прекращается.
4. После получения документов тендерная комиссия направляет заявителю уведомление об участии его в тендере с указанием даты регистрации его заявки. С момента отправления уведомления заявитель приобретает статус участника тендера.
Заявители, чьи заявки не были приняты к рассмотрению или отклонены, уведомляются об этом в 5-ти дневный срок с указанием причин.
5. Сведения о лицах, подавших заявку на участие в тендере, не подлежат оглашению.
6. Участник тендера имеет право отозвать свое предложение до установленного срока проведения тендера, сообщив об этом письменно за 3 дня до начала тендера.
7. С участников тендера, от суммы внесенного задатка (залога), взимаются средства, необходимые для возмещения расходов по организации тендера, на:
- услуги консалтинговых фирм по разработке индивидуальных проектов;
- командировочные расходы по выезду на места по спорным вопросам и решении проблем путем принятия решений об учреждении государственных юридических лиц либо юридических лиц с участием государства, их реорганизации, ликвидации, подписания контрактов (договоров, соглашений) на передачу объектов государственной собственности под залог, для проведения реабилитационных процедур, в наем, в аренду, доверительное управление, на приватизацию;
- оплату междугородних, международных телефонных переговоров;
- оплату за охрану объекта;
- оплату транспорта;
- расходы на рекламное и информационное обеспечение;
- приобретение бумаги, бланков, канцелярских товаров, запасных частей для компьютеров, переплет документов, ремонт оборудования, техники;
- материальное поощрение работников, принимавших непосредственное участие в проведении тендеров и работавших сверх рабочего времени.
8. Участнику тендера, не оказавшегося победителем, гарантийный взнос возвращается за вычетом 10 процентов внесенной суммы, необходимых для покрытия расходов по организации и проведению тендера. Оставшаяся сумма задатка (залога) возвращается Участникам в течение 20 банковских дней.
Сноска. Статья 6 - с изменениями, внесенными постановлением Департамента управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан от 2 августа 1997 года N 231.
Статья 7. Условия контракта
1. Основными условиями контракта должны быть:
а) сохранение профиля производства, объема выпуска продукции на определенном уровне или последующее увеличение;
б) финансирование и содержание объектов социальной сферы, входящих в имущественный комплекс предприятия;
в) сохранение всех или определенного контрактом количества рабочих мест;
г) обеспечение социальных гарантий работникам объекта, страхование жизни и здоровья работников объекта от производственных травм и несчастных случаев на производстве;
д) страхование имущества объекта от пожаров, взрывов, аварий и других чрезвычайных событий, а также от стихийных бедствий;
е) повышение качества продукции и ее конкурентоспособности, снижение издержек производства;
ж) ликвидация (погашение) всех задолженностей объекта, существующих на момент подписания акта приема-передачи;
з) соблюдение норм и правил, касающихся охраны недр, окружающей среды и охраны труда;
и) обязательства по привлечению финансовых средств: кредиты - товарные под оборотные средства, инвестиционные;
к) обязательства по уровню цен;
л) обязательства по удовлетворению потребностей внутреннего рынка для отечественных товаропроизводителей по взаимоприемлемым ценам;
м) обязательства и права управляющих фирм по реализации инвестиционных программ в объекте на средне и долгосрочную перспективу, их соответствие государственной инвестиционной стратегии развития регионов и отраслей;
н) обязательства и права управляющих фирм по разработке полной программы реструктуризации объекта, обеспечивающей достижение его финансовой стабильности;
о) поддержание мобилизационных мощностей объекта;
п) осуществлять реализацию продукции за пределы Республики Казахстан по ценам мирового рынка;
р) обязательства по приведению в соответствие с мировыми стандартами процента скидки при предоплате за отгружаемую продукцию;
для предприятий горно-металлургического комплекса также:
с) проводить горные работы в соответствии с Генеральной схемой развития объекта горнорудного комплекса;
т) выдерживать нормативы вскрытых, подготовленных и готовых к выемке запасов, а также обеспечение полноты выемки и переработки полезных компонентов;
у) не разрывать договорные отношения с традиционными, особенно с национальными поставщиками и потребителями сырья, материалов.

2. Әрбiр жеке жағдайда объектiнiң ерекшелiгiне байланысты талаптар өзгертiлiп, толықтырылуы мүмкiн. Бұл ретте, тендер комиссиясы сенiп басқаруға берiлген өндiрiстiк сектордың құрылымдық-салалық мәнiне байланысты шарттамаға былайша ескерiп қарауға тиiстi:
- тұтас сала объектiлерi сенiп басқаруға берiледi;
- саланың едәуiр бөлiгi болатын iрi өндiрiстiк кешен сенiп басқаруға берiледi; - жекелеген объект сенiп басқаруға берiледi. 8-бап. Тендер өткiзудiң ретi 1. Тендер комиссиясы жеңiскердi анықтаудың мәжесiн негiзге ала отырып, Қатысушылардың ұсынысын қарайды. Тендер комиссиясы тәуелсiз сараптама жобаларын жүргiзуге құқылы. Сарапшылар тобы Экономика министрлiгiнiң басшылығымен құрылады және оның құрамына өкiлдерi кiретiндер: а) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi; б) Ғылым-министрлiгi - Ғылым академиясы; в) басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволар. Сарапшылар тобының Қатысушылардың өтiнiмдерiн қарау мерзiмi 15 күнмен шектеледi.
2. Тендер комиссиясының шешiмi оның мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады. Дауыстар тең түскен жағдайда төраға шешушi дауыс алады. Дауыс тең түскен жағдайда, тендер комиссиясы Қатысушыларды келiссөзге шақырып, олардың келiсiмiмен жеңiскердi айқындау үшiн қосымша тендер өткiзуге құқылы. Бұл жағдайда, тендер комиссиясына осы кәсiпорынның жұмысын жақсартуға бағытталған қосымша ұсыныстар жасаған Қатысушы жеңiскер болып танылады.
3. Тендер комиссиясының шешiмi хаттамамен ресiмделедi, оған тендер комиссиясының мүшелерi, оның төрағасы және сауда-саттықта ұтқан адам қол қояды. Комиссия мүшелерi өздерiнiң айрықша пiкiрлерiн бiлдiрiп, оны хаттамаға тiркеуге құқылы. Ол туралы хаттамаға белгi қойылады.
Жеңiскер жарияланған күннен 30 күнтiзбе iшiнде тендерге қатысушылар оның нәтижелерiне наразылық бiлдiруi мүмкiн.
4. Комитет жеңiскер жария етiлген күннен 5 күнтiзбе iшiнде тендердiң нәтижелерiн бекiтедi. Тендер нәтижелерi бекiтiлмеген, тендерге қатысуға өтiнiмдер болмаған немесе тендер комиссиясы жеңiскердiң болмағаны туралы шешiм қабылдаған жағдайларда, Комитет тиiстi тендер комиссиясына тендердiң шартын өзгертудi ұсына отырып, жаңа тендер жариялауға құқылы.
9-бап. Шарттаманың қорытындысы
1. (Құпия).
2. Қатысушы жақтар Тендер аяқталғаннан соң 10 күннен кешiкпей объектiнi және акциялардың мемлекеттiк пакетiн басқару шартына қол қоюға мiндеттi. Комитет және тендер жеңiскерi арасындағы шарттама N 4 қосымшаға сай түрде жасалады.

2. В каждом отдельном случае в зависимости от особенности объекта требования могут изменяться и дополняться. При этом тендерная комиссия, в зависимости от структурно-отраслевого значения промышленного сектора, переданного в доверительное управление, должна рассматривать контракт с учетом:
- в доверительное отправление передаются объекты целой отрасли;
- в доверительное управление передается крупный промышленный комплекс, являющийся существенной частью отрасли;
- в доверительное управление передается отдельный объект.
Статья 8. Порядок проведения тендеров
1. Тендерная комиссия рассматривает предложения Участников, исходя из критерия (критериев) выявления победителя. Тендерная комиссия вправе провести независимую экспертизу проектов. Экспертная группа создается под руководством Министерства экономики и включает в свой состав представителей:
а) Министерства финансов Республики Казахстан;
б) Министерства науки-Академии наук;
в) и других заинтересованных министерств и ведомств.
Сроки рассмотрения экспертной группой заявок Участников ограничиваются 15 днями.
2. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов его членов. При равенстве голосов голос председателя является решающим. При равенстве голосов тендерная комиссия вправе пригласить Участников на переговоры и с их согласия устроить дополнительный тендер для выявления победителя. В данном случае победителем признается Участник, предложивший тендерной комиссии дополнительные предложения, направленные на улучшение работы данного предприятия.
3. Решение тендерной комиссии оформляется протоколом, который подписывается членами тендерной комиссии, его председателем и лицом, выигравшим торги. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
Результаты тендера могут быть опротестованы его участниками в течение 30 календарных дней со дня объявления победителя.
4. Результаты тендера утверждаются Комитетом в течение 5-ти календарных дней со дня объявления победителя. В случае неутверждения результатов тендера, отсутствия заявок на участие в тендере или принятия тендерной комиссией решения об отсутствии победителя, Комитет вправе объявить новый тендер, рекомендовав соответствующей тендерной комиссии изменить условия тендера.
Статья 9. Заключение контракта
1. (секретно).
2. Контракт на управление объектом, государственным пакетом акций должен быть подписан сторонами не позднее 10 дней после завершения тендера. Контракт, заключенный между Комитетом и победителем тендера, составляется по форме согласно приложению N 4.

3. Келiсушi жақтар қол қойған, Комитеттiң объектiнi және акциялардың мемлекеттiк пакетiн басқару құнын қабылдау-өткiзу актысын қабылдауы, шарттаманың құрамдас бөлiгi болады.
10-бап. Шарттаманың мерзiмдерi
1. Комитет және Басқарушы фирма арасындағы шарттама оған қол қойылған кезден күшiне кiредi. Комитет акциялардың мемлекеттiк пакетiн (объектiнiң) Басқарушы фирмаға берген күннен оның мерзiмi санала бастайды.
2. Шарттама өнеркәсiп саласының құрылымдық-салалық мәнiне байланысты, 5 жылдан 10 жыл мерзiмдерге жасалады.
11-бап. Айрықша жағдайлар
Басқарушы фирма шарттаманы тиiстi түрде орындаған жағдайда, оған объектiнi немесе акционерлiк қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiн сатып алуда басым құқық берiлетiн болады. Сатып алуға жататын акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң мерзiмдерi мен мөлшерiн Комитет айқындайды.
12-бап. Қатысушы жақтардың жауапкершiлiгi
1. Қатысушы жақтар шарттама бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiстi түрде орындамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жауапкершiлiк алады, Қазақстан Республикасының заңдарымен және шарттамамен реттелмеген мәселелер бойынша, Қазақстан Республикасы бекiткен нормалар және халықаралық келiсiмдер қолданылады.
2. Шарттаманың талаптарын тiкелей немесе жасырын түрде бұзған мәмлелердiң күшi жоқ, ал бұған кiнәлi жақтар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiптiк, материалдық, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiк алады.
3. Кiнәлi жақтардың тәртiптiк, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке тартылуы, оларды материалдық зиянды өтеу мiндетiнен босатпайды.
4. Шарттама мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда, кiнәлi жақ басқа жағына оны бұзудан болған барлық тiкелей шығынды өтеуге мiндеттi.
13-бап. Форс-мажор
1. Егер бұлар бөгде күш (форс-мажор) жағдайының салдарынан болса, Қатысушы жақтар шарттамадағы мiндеттемелердi толық немесе iшiнара орындамауға, сондай-ақ оларды орындаудағы кiдiрiс үшiн жауапкершiлiктен босатылады. Бөгде күш жағдайларына, Қатысушы жақтардың бақылау шеңберiнен шығатын, нақты айтқанда, әскери жанжалдар, дүлей күш (су тасқыны, жер сiлкiнiсi және басқалары) жатады.
2. Форс-мажор (бөгде күш) болған жағдайларда, одан зардап шеккен жақ оқиғаның басталған кезiн көрсете отырып, бұл туралы басқа жағына жазбаша түрде дереу хабарлайды және форс-мажор жағдайының дәлел-айғағын тапсыруға мiндеттi.
3. Шарттама мiндеттемелерiн орындау мерзiмi форс-мажор жағдайы болған уақытқа сай кейiн шегерiледi.

3. Акт приема-передачи Комитетом права на управление объектом и государственным пакетом акций акционерных обществ, подписанное сторонами, является составной частью контракта.
Статья 10. Сроки контракта
1. Контракт между Комитетом и Управляющей фирмой вступает в силу с момента его подписания. Исчисление срока начинается со дня передачи Комитетом Управляющей фирме государственного пакета акций (объекта).
2. Контракт заключается сроком от 5 до 10 лет, в зависимости от структурно-отраслевого значения промышленного сектора.
Статья 11. Особые условия
При надлежащем исполнении условий контракта Управляющей фирме будет предложено преимущественное право выкупа объекта или государственного пакета акций акционерного общества. Сроки и размер государственного пакета акций, подлежащий выкупу, устанавливает Комитет.
Статья 12. Ответственность сторон
1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по контракту стороны несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан, по вопросам не урегулированным законодательством Республики Казахстан и условиями контракта, применяются нормы и международные соглашения, ратифицированные Республикой Казахстан.
2. Сделки, в прямой и скрытой форме нарушающие требования и условия контракта, являются недействительными, а лица, виновные в их совершении, несут установленную законами Республики Казахстан дисциплинарную, материальную, административную и уголовную ответственность.
3. Привлечение к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности не освобождает виновных лиц от обязанности возмещения причиненного ущерба.
4. В случае досрочного расторжения контракта, виновная сторона обязана возместить другой стороне вое прямые убытки, причиненные таким расторжением.
Статья 13. Форс-мажор
1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное невыполнение обязательств, а также задержку в их выполнении по заключенному контракту, если таковые явились следствием обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор). К обстоятельствам непреодолимой силы относятся любые события, выходящие за рамки контроля сторон, а именно: военные конфликты, стихийные бедствия (наводнения, землетрясения и т.п.).
2. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств, сторона, пострадавшая от них, незамедлительно, в письменном виде, уведомляет об этом другую сторону с указанием даты начала событий и обязана представить подтверждение форс-мажорных обстоятельств.
3. Срок исполнения обязательств по заключенному контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали форс-мажорные обстоятельства.

14-бап. Шарттаманың орындалуын бақылау
Комитет және салалық министрлiк шарттаманың орындалуын бақылап отырады. Комитет осы мақсатпен тиiстi министрлiктер мен ведомтсволардың өкiлдерiнен жұмыс тобын құрады. Жұмыс тобы өз жұмысын Басқарушы фирманың жағдайларын ескере отырып, жасалған шарттамаға сәйкес ұйымдастырады. Басқарушы фирма материалдарды (есептi) белгiленген мерзiмдерде және N 5 қосымшаға сай түрде жұмыс тобының қарауына тапсырады.
15-бап. Шарттаманың күшiн тоқтату жағдайы
1. Шарттама мына себептердiң бiрiмен өз күшiн тоқтатады:
- егер қатысушы жақтардың келiсiмен оның күшi ұзартылмаған болса, шарттама күшi мерзiмiнiң соңғы күнi өтiсiмен;
- осы Ереженiң 13-бабының 1-тармағына сай, бөгде күшке (форс-мажор) байланысты жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне сәйкес, жақтардың бiрi шарттаманы орындамаған немесе шарттаманы едәуiр бұзғанда;
- Жақтардың бiрi басқа жағының келiсiмiнсiз өз мүддесiнiң кез-келген бөлiгiн үшiншi жаққа бергенде;
- жақтардың бiрi сот шешiмдерiн орындамаған жағдайда.
2. Басқарушы фирма объектiнiң қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттемелердi шарттамада көрсетiлген мерзiмдерде орындамаған жағдайда, Комитет бұл туралы Басқарушы фирмаға 15 күн бұрын ескерте отырып, шарттаманы бiр жақты түрде бұзуға құқылы.
16-бап. Даудың шешiлуi
1. Қатысушы жақтар осы ережеде реттелмеген барлық мәселелер жөнiнде Қазақстан Республикасының заң нормаларын, Қазақстан Республикасы таныған халықаралық шарт нормаларын басшылыққа алады.
2. Шарттама бойынша объектiнi және акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн басқару құқын беру кезiнде туындаған даулы мәселелер жақтардың өзара келiсуiмен немесе сотпен қаралады. Жақтардың шешуi мүмкiн болмаған жағдайда, олар 60 (алпыс) күн iшiнде халықаралық институциональдық төрелiк орталықтарға түпкiлiктi шешуге берiледi. Бұл органдардың шешiмi екi жағы үшiн де түпкiлiктi болады.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 23 мамырдағы N 381 қаулысына N 1 қосымша
______________________________________________________________ Тендер комиссиясының төрағасына _______________________________ Тендерге қатысу өтiнiмi (заңды тұлға толтырады) ______________________________________________________________ (өтiнiм берген заңды тұлғаның толық аты) 1. Акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн және беру шарттарын беру құқы сенiп басқаруға берiлетiн _____________________________________ акционерлiк қоғамы (дары) туралы ___________________________________ (объектiнiң толық аты) (хабар жарияланған басылымның аты, N ___- және мерзiмi) 199__ жылы "___"_____________ N_______ санында жарияланған ақпарат хабарын оқып, бiле келiп, бiз, төменде өтiнiмге қол қоюға өкiлеттiк алғандар, ұсынылып отырған шарттармен және осы өтiнiмге тiркелген бiздiң ұсыныстарымызға сәйкес сенiп басқаруға шарттама жасауға келiстiк.

Статья 14. Контроль за выполнением условий контракта
Контроль за выполнением условий контракта осуществляет Комитет и отраслевое министерство. С этой целью Комитет создает рабочую группу из представителей соответствующих министерств и ведомств. Рабочая группа организует свою работу в соответствии с заключенным контрактом, с учетом обязательств Управляющей фирмы .Управляющая фирма представляет на рассмотрение рабочей группы материалы (отчеты) в установленные сроки и по форме согласно Приложения N 5.
Статья 15. Условия прекращения действия контракта
1. Контракт прекращает свое действие по одной из следующих причин:
- по истечении последнего дня срока действия контракта, в случае если его действие не продлено по согласованию сторон;
- одна из сторон не выполняет или существенно нарушает условия контракта, в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан кроме случаев, связанных с обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор) согласно п. 1. ст. 13 настоящего Положения;
- одна из сторон переуступает любую часть своего интереса третьей стороне без согласия другой стороны;
- невыполнение одной из сторон решений суда.
2. Комитет, в случае невыполнения Управляющей фирмой в установленные контрактом сроки обязательств по обеспечению деятельности объекта, имеет право, в одностороннем порядке расторгнуть контракт, предупредив об этом Управляющую фирму за 15 дней.
Статья 16. Разрешение споров
1. По всем неурегулированным настоящим Положением вопросам стороны руководствуются нормами законодательства Республики Казахстан, нормами международных договоров, признаваемыми Республикой Казахстан.
2. Споры, возникающие при передаче права на управление объектом и государственным пакетом акций по контракту, рассматриваются по взаимному согласию сторон или судом. В случае невозможности их разрешения сторонами в течение 60 (шестидесяти) дней, передаются на окончательное разрешение в международные институциональные арбитражные центры. Решение этих органов будет окончательным для обеих сторон.
Приложение N 1
к постановлению Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом N 381 от "23"_мая__1996г.
_____________________________________________________________________ Председателю тендерной комиссии _________________________________ ЗАЯВКА НА УЧАСТИЕ В ТЕНДЕРЕ (заполняется юридическим лицом) от___________________________________________________________________ (полное наименование юридического лица, подавшего заявку) 1. Изучив информационное сообщение, опубликованное в_________________ _________________________N ____________ от "___"____________199____г. (наименование, N и дата издания, в котором опубликовано сообщение) об акционерном(ых) обществе(ах) _____________________________________
(полное наименование объекта) право управление государственным(и) пакетом(ами) акций которого (ых) передается в доверительное управление, и условия его передачи, мы, нижеподписавшиеся, уполномоченные на подписание заявки, согласны заключить контракт на доверительное управление на предложенных условиях и в соответствии с нашими предложениями, предлагаемыми к настоящей заявке.

2. Бiздiң ұсыныстарымыз қабылданған жағдайда, тендердiң нәтижесi жарияланған кезден 10 күннен кешiкпейтiн мерзiмде шарттама жасауға өзiмiзге мiндеттеме аламыз. 3. Шарттамаға қол қойылғанға дейiн бiздiң ұсыныстарымыздың қабылданғандығы туралы Сiздiң жазбаша хабарыңыз бар осы өтiнiм арамызда шарттық күшi бар болып есептелетiн болады. 4. Тендердiң нәтижесi туралы шешiмдi мына мекен-жайға жiберуiңiздi сұраймыз: ______________________________________________________________ Осы өтiнiмге келесi құжаттар тiркеледi: ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы) ______________________________________________________________ (өкiлеттi адамдардың қызмет лауазымы, аты-жөнi) Қолы ____________ 19__ жыл "___"_____________ Қабылданды: 19__ "___"___________ Қолы ____________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 23 мамырдағы N 381 қаулысына N 2 қосымша
______________________________________________________________ Тендер комиссиясының төрағасы _____________________________ Тендерге қатысу өтiнiмi (заңды тұлға толтырады) 1. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және беру шарттарын беру құқы сенiп басқаруға берiлетiн ____________________________________ акционерлiк қоғамы (дары) туралы __________________________________ (объектiнiң толық аты) (хабар жарияланған басылымның аты, N ___ және мерзiмi) 199__ жылы "___"_____________ N_______ санында жарияланған ақпарат хабарын оқыған, мен, ұсынылып отырған шарттармен және осы өтiнiмге тiркелген менiң ұсыныстарыма сәйкес сенiп басқаруға шарттама жасауға келiсемiн.
2. Менiң ұсыныстарым қабылданған жағдайда, тендердiң нәтижесi жарияланған кезден 10 күннен кешiкпейтiн мерзiмде шарттама жасауға өзiме мiндеттеме аламын. 3. Шарттамаға қол қойылғанға дейiн менiң ұсыныстарымның қабылданғандығы туралы Сiздiң жазбаша хабарыңыз бар осы өтiнiм арамызда шарттық күшi бар болып есептелетiн болады. 4. Тендердiң нәтижесi туралы шешiмдi мына мекен-жайға жiберуiңiздi сұраймыз: ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ Қолы ____________ 19__ жыл "___"_____________ Қабылданды: 19__ "___"___________ Қолы ____________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 23 мамырдағы N 381 қаулысына N 3 қосымша

2. В случае, если наши предложения будут приняты, берем на себя обязательство заключить контракт в срок не позднее 10 дней с момента объявления результатов тендера. 3. До подписания контракта настоящая заявка с Вашим письменным сообщением о принятии наших предложений будет считаться имеющей силу договора между нами. 4. Решение о результатах тендера просим выслать по адресу:______ _____________________________________________________________________ К настоящей заявке прилагаются следующие документы: _________________ _____________________________________________________________________ за___________________________________________________________________ (наименование юридического лица) _____________________________________________________________________ (должность уполномоченных лиц, Ф.И.О.) Подпись __________________ "____" ________________199___ г. ПРИНЯТО: "___" ___________ 199____ г. Подпись _____________________
Приложение N 2
к постановлению Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом N 381 от "23"_мая__1996г. (заполняется физическим лицом)
_____________________________________________________________________ Председателю тендерной комиссии _________________________________ ЗАЯВКА КА УЧАСТИЕ В ТЕНДЕРЕ (заполняется физическим лицом) 1. Изучив информационное сообщение, опубликованное в ________________ _____________________________________________________________________ (наименование, N и дата издания, в котором опубликовано сообщение) об акционерном (ых) обществе (ах)____________________________________ _____________________________________________________________________
(полное наименование объекта) право управление государственным (и) пакетом (ами) акций которого (ых) передается в доверительное управление, и условия его передачи, я, ____ _______________________________________ согласен заключить контракт на доверительное управление на предложенных условиях и в соответствии с моими предложениями, предлагаемыми к настоящей заявке.
2. В случае, если мои предложения будут приняты, беру на себя обязательство заключить контракт в срок не позднее 10 дней с момента объявления результатов тендера. 3. До подписания контракта настоящая заявка с Вашим письменным сообщением о принятии моих предложений будет считаться имеющей силу договора между нами. 4. Решение о результатах тендера прошу выслать по адресу:____________ _____________________________________________________________________ К настоящей заявке прилагаются следующие документы:__________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ Подпись _________________ "___"_____________199___г. ПРИНЯТО: "____"__________199___г. Подпись _________________________
Приложение N 3
к постановлению Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом N 381 от "23"_мая__1996г.

______________________________________________________________ ______________________________________________________________ _____________________________ _____________________________ Тендерге қатысуға жiберу туралы тендер комиссиясының хабары ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ (тендерге қатысушының толық аты және мекен-жайы) Сенiп басқаруға шарттама жасауға құқық алудағы тендер ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ (объектiнiң толық аты және орналасқан жерi) 199__ жылы "___"____________, мекен-жайы ______________ болады ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ Тендер комиссиясының төрағасы _____________________________ _____________ (Аты-жөнi, қолы) 199__ жыл "___"______________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 23 мамырдағы N 381 қаулысына N 3 қосымша
Кәсiпорындарды және акционерлiк қоғамдар акцияларының
мемлекеттiк пакеттерiн сенiп басқаруға жасалатын
үлгiлiк шарттама
Алматы қаласы 199__ жыл"__"___________
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 29 мамырдағы N 716 P950716_ Қаулысымен бекiтiлген, "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы" Ереже негiзiнде жұмыс iстейтiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығына сәйкес, бiрiншi жақтан, бұдан әрi "Комитет" деп аталатын, оның төрағасы _____________ _______________ болып және екiншi жақтап, _______________________ Жарғысы негiзiнде қимыл жасайтын, бұдан әрi "Басқарушы фирма" деп аталатын, _______________________мырзаның өзi болып, төмендегiлер туралы осы шарттаманы жасады: Шарттаманың өзегi
1.1. Шарттаманың өзегi - Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулыларына сәйкес басқаруды жүзеге асыру құқын беру және Комитет пен Басқарушы фирма арасында өзара шарттық қатынастарды айқындау.
______________________________________ басқару құқын беру оның ______________________ мөлшерiндегi акцияларының мемлекеттiк пакетiн беру арқылы жүзеге асырылады.
1.2. Бұдан әрi "Объект" деп аталатын __________________________ басқару құқын осы шарттамада көрсетiлген жағдайларымен Комитет бередi, ал Басқарушы фирма оны алады.

________________________________ ________________________________ Уведомление тендерной комиссии о допуске к участию в тендере _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ (полное наименование и адрес участника тендера) Тендер на право заключений контракта на доверительное управление _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ (полное наименование и местонахождение объекта) состоится "_____"____________199__г. в ______ часов, по адресу ______ _____________________________________________________________________ Председатель тендерной комиссии ___________________________________ (Ф.И.О.. подпись) "___"______________199___ г.
Приложение N 4
к постановлению Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом N 381 от "23"_мая__1996г.
ТИПОВОЙ КОНТРАКТ НА ДОВЕРИТЕЛЬНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ПРЕДПРИЯТИЕМ И ГОСУДАРСТВЕННЫМ ПАКЕТОМ АКЦИЙ АКЦИОНЕРНОГО ОБЩЕСТВА г. Алматы "___"________199__г. Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, действующий на основании Положения "О государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом", утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 мая 1995 г. N 716, в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 23 декабря 1995 г., имеющим силу Закона, "О приватизации" в лице его председателя________________________________________________________, именуемый в дальнейшем "Комитет", с одной стороны, и ________________ __________________, и именуемый (ая) в дальнейшем "Управляющая фирма" в лице ______________г-на _____________________________, действующего на основании Устава _______________, с другой стороны, заключили настоящий контракт о нижеследующем: Предмет контракта 1.1. Предметом контракта является передача права на осуществление управления___________________________________________ в соответствии с законами Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан и определение договорных взаимоотношений между Комитетом и Управляющей фирмой.
Передача прав управления ________________________ осуществляется путем передачи его государственного пакета акций в размере _________.
1.2. Комитет передает, а Управляющая фирма приобретает на условиях, изложенных в настоящем Контракте, право на осуществление управления _______________, именуемом в дальнейшем "Объект".

1.3. Келiсушi жақтар "Басқару" - деп ________________________ басқарушы фирмасының Объектiнiң ағымдағы бiрқалыпты өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз ететiн, перспективалық техникалық және әлеуметтiк-экономикалық бағдарламалар кешенiн iс жүзiне асыру үшiн қолайлы қаржы жағдайын туғызу мақсатымен Объектiнi дамытуға және техникалық қайта қаруландыруға бағытталған, сол объектiнiң қаржы-қаражатының, сондай-ақ заемдық немесе Басқарушы фирманың кез-келген түрде жинақтаған қаражаты есебiнен айқындалатын және жүзеге асырылатын iс-қимыл мен шаралар кешенiн түсiнедi;
- Объектiде және оған жақын өңiрлерде экологиялық жағдайда түзету мәселелерiн бiр мезгiлде шеше отырып, өндiрiстi тұрақтандыру және дамыту жөнiнде iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру; - Объектiнiң бiрiншi кезектегi әлеуметтiк проблемаларын шешу, жұмыс орындарын сақтау және оларды жаңадан құру. 1.4. Осы шарттама Объектiнi басқаруды жүзеге асыру құқын куәландыратын құжат болады. Жақтардың құқы 2.1. Комитеттiң құқы: 2.1.1. Басқарушы фирмамен тiке келiссөздерде Қазақстан Республикасын бiлдiредi; 2.1.2. Үкiмет атынан шарттамаға қол қояды;
2.1.3. Басқарушы фирманы басталардан отыз күн бұрын алдын ала хабарлай отырып, әрбiр күнтiзбелiк жыл аяқталысымен, мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың мамандарын тарта отырып, объектiнiң барлық бухгалтерлiк кiтаптары мен есеп құжаттарына түгендеу жүргiзедi.
2.1.4. Объектiнiң активтерiнiң _____ және одан да көп проценттерiн құрайтын мүлкiн қарызға салуға рұқсат бередi;
2.1.5. Акция иелерiнiң жалпы жиналысында өзiнiң аумақтық органдары арқылы Басқарушы фирманың өкiлеттiктерiн iс жүзiне асыруды бақылауды жүзеге асырады.
2.1.5. Оның дамуына жасалған, осы шарттамадағы мiндеттемелердiң және барлық қосымша келiсiмдердiң орындалуын бақылайды.
2.2. Басқарушы фирманың құқықтары:
2.2.1. Осы шарттамада айтылған жағдайларымен объектiнiң негiзгi және айналым қаражаттарын иеленедi және пайдаланады;
2.2.2. Оған осы шарттамамен берiлген құқық шеңберлерiнде кез-келген заңды iс-қимылдар қолданады.
2.2.3. табиғат қорғау органдары белгiлеген ретiмен өндiрiс қалдықтарын жинайды.
2.2.4. Кеден заңдылығы шеңберiнде өндiрiс қызметiн жүзеге асыруға қажеттi машиналарды, құрал-жабдықтарды, өзге материалдарды шет елдерден әкеледi және шет елдерге шығарады. 2.2.5. әлемдiк нарық бағалары бойынша әлемдiк нарықта, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен келiсiлген, Объект өнiмiнiң бiр бөлiгiн өткiзедi, бұл ретте ақы төленiп сұраныс болғанда, iшкi нарықта өнiм сатуға ден қойылады. 2.2.6. әр тоқсан сайынғы қорытынды бойынша Объектiнiң таза пайдасынан ______ процент алады. Жақтардың мiндеттерi 3.1. Басқарушы фирма алатын мiндеттер: 3.1.1. Осы шарттаманың бұлжымас бөлiгi - Жобаға (бизнес-жоспарға) сәйкес объектiнiң активтерiн әзiрлеп, дамыту;

1.3. Под "управлением" стороны понимают комплекс действий и мероприятий, определяемых и осуществляемых Управляющей фирмой ____________________ за счет средств Объекта, а так же заемных или любым образом консолидированных Управляющей фирмой средств, направленных на развитие и техническое перевооружение Объекта с целью:
- создания благоприятной финансовой ситуации для реализации комплекса перспективных технических и социально-экономических программ, обеспечивающих устойчивую текущую производственную деятельность Объекта;
- осуществления комплекса мероприятий по стабилизации и развитию производства с одновременным решением вопросов оздоровления экологической обстановки в Объекте и прилегающих к нему зонах;
- решения первоочередных социальных проблем Объекта, сохранения и создания новых рабочих мест. 1.4. Документом, удостоверяющим право на осуществление управления Объектом, является данный Контракт. Права сторон 2.1. Комитет имеет право: 2.1.1. представлять Республику Казахстан на прямых переговорах с Управляющей фирмой; 2.1.2. подписывать контракт от имени Правительства;
2.1.3. проводить ревизии с привлечением специалистов заинтересованных министерств и ведомств всех бухгалтерских книг и учетных документов Объекта по окончанию каждого календарного года, предварительно уведомив Управляющую фирму за тридцать дней до ее начала;
2.1.4. давать разрешение на залог имущества Объекта, составляющего ____ и более процентов его активов;
2.1.5. осуществлять через свои территориальные органы контроль за реализацией полномочий Управляющей фирмы на общем собрании акционеров;
2.1.5. контролировать выполнение обязательств по настоящему Контракту и всех дополнительных соглашений, заключенных в его развитие.
2.2. Управляющая фирма имеет право:
2.2.1. владеть, пользоваться основными и оборотными средствами Объекта на условиях, оговоренных настоящим Контрактом;
2.2.2. предпринимать любые законные действия в рамках прав, предоставленных ей настоящим Контрактом;
2.2.3. складировать отходы производства в порядке, устанавливаемом природоохранными органами;
2.2.4. импортировать и экспортировать машины, оборудование и иные материалы, необходимые для осуществления производственной деятельности в рамках таможенного законодательства; 2.2.5. реализовывать часть продукции Объекта, согласованную с Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан, на мировом рынке по ценам мирового рынка, при этом предпочтение отдается продаже продукции на внутреннем рынке при наличии оплаченного спроса; 2.2.6. получать ____ % чистой прибыли Объекта по итогам за каждый квартал. Обязанности сторон 3.1. Управляющая фирма обязуется:
3.1.1. разрабатывать и развивать активы Объекта, в соответствии с Проектом (бизнес-планом), являющимся неотъемлемой частью настоящего Контракта, который будет подписан дополнительно;

3.1.2. Осы Шарттама күшiнде болатын барлық мерзiм iшiнде жер қойнауын қорғауға, айнала ортаны қорғауға, еңбек қорғауға қатысты нормалар мен ережелердi, сондай-ақ тиiстi мемлекеттiк органдардың қаулыларын сақтау;
3.1.3. осы шарттаманың және Объект өнiмдерiнiң өндiрiсi және өткiзу жөнiндегi өндiрiстiк жоспарлардың орындалу барысы туралы Комитетке, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне әрбiр қаржы жылы өтiсiмен, тұрақты түрде, лайықты ақпар тапсыру;
3.1.5. Объектiнiң өндiрiстiк қызметiн жүзеге асыруға байланысты барлық шығыстар мен қалдықтардың толық және дәл бухгалтерлiк есебiн жүзеге асыру, сондай-ақ бухгалтерлiк құжаттарды тиiстi түрде сақтап, мұқият жүргiзу;
3.1.6. Қаржы және салық органдарының бiрiншi талап етуi бойынша объект қаражатын жасау және жұмсауға қатысты, сондай-ақ кәсiпорындардың мәмiлелер жасау, атқару және олардың нәтижелерi бойынша барлық есептемелерiн тапсыру; ревизорлардың барлық бухгалтерлiк құжаттарда, материалдарда, өзге ақпарларда еркiн алуын қамтамасыз ету;
3.1.7. шарттаманың күшiнде болатын бүкiл мерзiмiнде қолдағы жұмыс орындарының санын сақтау;
3.1.8. шарттаманың күшiнде болатын бүкiл мерзiмiнде Объект өндiрiстiк қызметi нәтижелерiнiң айналадағы ортаға зиянды әсерiнiң қалыпты нормасынан асуына жол бермеу;
3.1.9. шарттаманың күшiнде болатын бүкiл мерзiмiнде Объектiнiң өнiм шығару көлемiн сақтау және оны арттыруға шара қолдану;
3.1.10. Қазақстан Республикасының заңына сәйкес бюджетке және мемлекеттiк бюджеттiк қорларға мезгiлiнде салық және басқа қаражат аудару;
3.1.13. Кесте бойынша, мүмкiндiгiнше, қысқа мерзiмдерде жеңiлдiкпен несиелеу және сыртқы заем қаражаттарының есебiнен Объектiнiң айналым қаражатын толықтыруды қамтамасыз ету;
3.1.14. шарттаманың бүкiл қолданысында Объектiге жеңiлдiк несие берiп, өсiруде шетелдiк инвесторлар тарту есебiнен (Комитетпен келiсу бойынша) АҚШ-тың ___________________________ доллары мөлшерiне дейiн кәсiпорындардың инвестициялық бағдарламаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету.
3.1.15. шарттамаға қол қоюда келiсiлген кесте бойынша Объектiнiң Қазақстан Республикасының аралас қызметтерi және барлық деңгейдегi бюджеттерi алдыдағы барлық борыштарын жою;
3.1.16. жiберiлген өнiмнiң мерзiмi өткен дебиторлық борыштардың, сондай-ақ барлық өзге борыштардың мөлшерiн Кәсiпорынға қайтару жөнiнде қажеттi қимылдар қолдану;
3.1.17. осы шарттаманы жасау кезiндегiсiнен кем емес деңгейде Объектiнiң әлеуметтiк инфрақұрылым жағдайын және қызметкерлердiң заңмен айқындалған белгiлi бiр санаттары үшiн (жұмыс iстейтiн зейнеткерлер, зиянды өндiрiстерде жұмыс iстейтiндер және басқалары) жеңiлдiк тәртiбiн қамтамасыз ету;

3.1.2. в течение всего срока действия настоящего Контракта соблюдать нормы и правила, а также постановления соответствующих государственных органов, касающиеся охраны недр, охраны окружающей среды, охраны труда;
3.1.3. регулярно, по истечении каждого финансового года, представлять Комитету и Министерству промышленности и торговли адекватную информацию, соответственно, о ходе выполнения условий настоящего Контракта и производственного плана Объекта по производству и реализации его продукции;
3.1.5. осуществлять полный и точный бухгалтерский учет всех расходов и издержек в связи с осуществлением Объектом производственной деятельности, а так же надлежаще хранить и аккуратно вести бухгалтерские документы;
3.1.6. по первому требованию финансовых и налоговых органов представлять всю отчетность, касающуюся формирования и расходования средств Объекта, а так же по заключению, исполнению и результатам сделок, совершаемых предприятием;
обеспечивать свободный доступ ревизорам ко всем бухгалтерским документам, материалам и иной информации;
3.1.7. в течение всего срока действия Контракта сохранять существующее количество рабочих мест;
3.1.8. в течение всего срока действия контракта не допускать превышение допустимых норм вредного воздействия на окружающую среду результатов производственной деятельности Объекта;
3.1.9. в течение всего срока действия Контракта сохранять объем выпуска продукции Объектом и предпринимать меры к его увеличению;
3.1.10. своевременно производить налоговые и прочие отчисления в бюджет и в государственные бюджетные фонды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3.1.13. в возможно короткие сроки обеспечить пополнение оборотных средств Объекта за счет льготного кредитования и внешних заемных средств;
3.1.14. обеспечивает в течение действия Контракта, финансирование инвестиционных программ предприятия на сумму до_______ _________ долларов США за счет привлечения иностранных инвесторов (по согласованию с Комитетом), предоставления Объекту льготных кредитов и увеличения;
3.1.15. ликвидировать все задолженности Объекта перед смежниками и бюджетами всех уровней Республики Казахстан по графику, согласованному при подписании Контракта;
3.1.16. предпринять необходимые действия по возврату Предприятию сумм просроченной дебиторской задолженности за отгруженную продукцию, а также всех иных задолженностей;
3.1.17. обеспечить состояние социальной инфраструктуры Объекта и режим льгот для определенных законодательством, категорий работников (работающие пенсионеры, лица, занятые на вредных производствах и т.д.) не ниже уровня, существовавшего на момент заключения настоящего Контракта;

3.1.18. қазақстандық заңды және жеке тұлғалар құрылтайшылары болып отырған банктерден қызмет алу;
3.1.19 Басқарушы фирманың жедел шаруашылық қызметiмен байланысты, активтердiң өзгеруi ескерiлiп, объектiнiң мүлкiн сақтауды қамтамасыз ету;
3.1.20. заң белгiлеген ретiмен акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивиденд есептеп, пайдалануды ұсыну;
3.1.21. Комитетпен Объект активтерiнiң _________ және одан да көп процентiн құрайтын мүлкiн қарызға салуды, сондай-ақ Объектiнiң Жарғысын өзгерту мәселелерiн келiсу.
4.1. Басқарушы фирма несиелiк мiндеттемелер бойынша толық мүлiктiң жауапкершiлiк алады.
Басқарушы фирманың осы шарттама бойынша өз мiндеттемелерiн жүзеге асыру кезеңiнде Объектiде шығын туындаған жағдайда, ол бұл шығындарды өз есебiнен жабуға мiндеттенедi.
4.2. Басқарушы фирма Объектiнi техникалық қаруландыруға және әлеуметтiк саласын дамытуға инвестиция тартуды қамтамасыз етуге мiндеттенедi.
4.3. Комитет Объектiнi жекешелендiруге дайындап, жұмыс жүргiзу кезiнде Басқару фирма жан-жақты қолдау көрсетуге тиiстi. 4.4. Басқарушы фирма шарттамаға қол қойылғанға дейiн жасалған, мемлекетаралық шарттарға сәйкес Объектiнiң тұтынушыларына өнiм берудi қамтамасыз етуге мiндеттенедi. 4.5. Басқарушы фирманың басқа акционерлiк қоғамға, не өзге заңды тұлғаға салым ретiнде Объектiнi, оның акцияларын сатуға немесе пайдалануға құқы жоқ. 4.6. қолдағы бар мобилизациялық тапсырмаларды орындау, жаңа мобилизациялық қорлар мен қуаттарды енгiзу, мемлекеттiк құпияларды сақтау; ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ ______________________________________________________________ 5.1. Комитет алатын мiндеттер: 5.1.1. Объектiнiң ____________ процент мөлшерiндегi акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн Басқарушы фирманың иеленуiне және пайдалануына беру;
5.1.2. шарттаманың күшiнде болатын бүкiл мерзiмiнде Басқарушы фирмаға осы шарттамамен берiлген, акциялардың мемлекеттiк пакетiн толық көлемде, ал ол ұзартылған жағдайда - ұзартылған мерзiм бойында сақтау;
5.1.3. осы шарттаманың күшiнде болатын мерзiмi iшiнде Басқарушы фирмаға жоғарыда аталған құқықтардың сақталуына кепiлдiк беру;
5.1.4. Олардың жауапкершiлiгiн айқындау мақсатымен осы Шарттама бойынша Басқарушы фирманың басқару құқына кiрiскенiне дейiнгi жасалған мәмлелер және басқару актiлерi бойынша Объект басшылары қызметiнiң заңдылығына байланысты мемлекеттiк сараптама жүргiзудi қамтамасыз ету;

3.1.18. обслуживаться в банках, учредителями которых являются казахстанские юридические и физические лица;
3.1.19. обеспечить сохранность имущества Объекта с учетом изменения активов, обусловленных оперативной хозяйственной деятельностью Управляющей фирмы;
3.1.20. рекомендовать начисление и использование дивидендов на государственный пакет акций в установленном законодательством порядке;
3.1.21. согласовывать с Комитетом залог на имущество Объекта, составляющего _____ и более процентов его активов, а также вопросы изменения Устава Объекта.
4.1. Управляющая фирма несет полную имущественную ответственность по кредитным обязательствам.
В случае возникновения убытков в Объекте по вине Управляющей фирмы в период осуществления ею своих обязательств по настоящему Контракту, она обязуется погашать такие убытки за свой счет.
4.2. Управляющая фирма обязуется обеспечить привлечение инвестиций в техническое перевооружение и развитие социальной сферы Объекта.
4.3. При проведении Комитетом работ по подготовке Объекта к приватизации, Управляющая фирма должна оказывать всяческую поддержку и содействие. 4.4. Управляющая фирма обязуется обеспечить поставки продукции Объекта потребителям, в соответствии с заключенными межгосударственными договорами, заключенных до момента подписания Контракта. 4.5. Управляющая фирма не имеет право продать или использовать Объект, его акции в качестве вклада а другое акционерное общество, либо иное юридическое лицо. _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ 5.1. Комитет обязуется: 5.1.1. передать во владение и пользование Управляющей фирме государственный пакет акций Объекта в размере _________%;
5.1.2. сохранить за Управляющей фирмой в полном объеме переданный ей по настоящему Контракту, государственный пакет акций в течение всего срока действия настоящего Контракта, а в случае его продления - и в течение срока продления;
5.1.3. гарантировать Управляющей фирме в течение всего срока действия настоящего Контракта соблюдение вышеперечисленных прав;
5.1.4. обеспечить проведение государственной экспертизы на предмет законности деятельности руководителей Объекта по сделкам и актам управления, совершенных до начала исполнения настоящего Контракта Управляющей фирмой, с целью определения меры их ответственности;

5.1.5. Басқарушы фирмаға және Кәсiпорынға осы шарттаманы жасау кезiнде республикада қолданылып келгенiнен аспайтын кеден, салық және тұтаспай заң тәртiптерiн қолдану;
5.1.6. заң белгiлеген ретiмен Басқарушы фирмаға акциялардың мемлекеттiк пакетiн сатып алуда басым құқық беру;
тәуелсiз сараптама нәтижелерiне негiзделген, Объектiнiң Жарғы қорының мөлшерiн қайта бағалаудан кейiн (Шартқа қол қою мерзiмiндегi жағдай бойынша). Жарғы қоры қайта тiркеледi және акциялардың құны қойылады. Олар осылар бойынша Басқарушы фирмаға сатылады. Шарттама күшiне кiрген күннен 6 айдан кешiкпей Жарғы қоры қайта тiркелуге тиiстi.
5.2. Шарттамаға қол қойылған кезден есептегенде, екi апта мерзiмде, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi объектiнiң жоғарыда аталған акцияларын пакетiн басқаруға жазбаша сенiмхат беруi, осы шарттама ережелерiнiң негiзiнде Басқарушы фирмаға Объектiнi басқару құқын беруi болады.
Жақтардың жауапкершiлiгi
6.1. Осы шарттамаға бойынша мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiстi түрде орындалмаған жағдайда Қатысушы жақтар Қазақстан Республикасы заңымен белгiленген жауапкершiлiк алады, Қазақстан Республикасының заңымен реттелмеген және осы шарттаманың жағдайлары жөнiндегi мәселелер бойынша, Қазақстан Республикасы бекiткен нормалар және халықаралық келiсiмдер қолданылады.
6.2. Осы шарттаманың талап-шарттарын тiкелей және жасырын түрде бұзатын мәмлелердiң күшi болмайды, ал оған кiнәлi жақтар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiптiк, материалдық, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiк алады.
6.3. кiнәлi жақтардың тәртiптiк, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке тартылуы оларды зиянды өтеу мiндеттерiнен босатпайды.
6.4. шарттама мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда, кiнәлi жақ басқа жағына осындай бұзумен болған барлық тiкелей шығындарды өтеуге мiндеттi.
Форс-мажор
7.1. Егер бұлар бөгде күш (форс-мажор) жағдайының салдарынан болса, Қатысушы жақтар шарттамадағы мiндеттемелердi толық немесе iшiнара орындамауға, сондай-ақ оларды орындаудағы кiдiрiс үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
7.2. Бөгде күш жағдайларына, Қатысушы жақтардың бақылау шеңберiнен шығатын, нақты айтқанда: әскери жанжалдар, табиғат апаттары, дүлей күш (су тасқыны, жер сiлкiнiсi және басқалары) жатады.
7.3. Форс-мажор (бөгде күш) болған жағдайларда, одан зардап шеккен жақ оқиғаның басталған кезiн көрсетiп және форс-мажор жағдайын баяндап, бұл туралы басқа жағына жазбаша түрде дереу хабарлайды.
Жақтар осындай жағдайлардың салдарын бәсеңдету үшiн бiрлескен күш-жiгермен шаралар қолданады.

5.1.5. применять к Управляющей фирме и Предприятию таможенный, налоговый и, в целом, законодательные режимы, не выше действующие в республике на момент заключения настоящего Контракта;
5.1.6. Предоставить Управляющей фирме преимущественное право выкупа государственного пакета акций в порядке, установленном законодательством.
После переоценки размеров Уставного фонда Объекта (по состоянию на дату подписания Договора), основанных на результатах независимой экспертизы, производится перерегистрация Уставного фонда и фиксация стоимости акций, по которым будет производиться их продажа Управляющей фирме. Перерегистрация Уставного фонда должна быть произведена не позднее 6 месяцев с даты вступления Контракта в силу.
5.2. Передачей прав на управление Объектом Управляющей фирме, на основе положений настоящего Контракта является выдача ей в двухнедельный срок, исчисляемый с даты подписания контракта, Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу письменной доверенности на управление вышеназванным пакетом акций Объекта.
Ответственность сторон
6.1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Контракту стороны несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан, по вопросам, не урегулированным законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Контракта, применяются нормы и международные соглашения, ратифицированные Республикой Казахстан.
6.2. Сделки, в прямой и скрытой форме нарушающие требования и условия настоящего Контракта, являются недействительными, а лица, виновные в их совершении, несут установленную законами Республики Казахстан дисциплинарную, материальную, административную и уголовную ответственность.
6.3. Привлечение к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности не освобождает виновных лиц от обязанности возмещения причиненного ущерба.
6.4. В случае досрочного расторжения контракта, виновная сторона обязана возместить другой стороне все прямые убытки, причиненные таким расторжением.
Форс-мажор
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное невыполнение обязательств, а также задержку в их выполнении по настоящему Контракту, если таковые явились следствием обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор).
7.2. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся любые события, выходящие за рамки контроля сторон, а именно: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (наводнения, землетрясения и т.п.).
7.3. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, сторона, пострадавшая от них, незамедлительно, в письменном виде, уведомляет об этом другую сторону с указанием даты начала событий и описания форс-мажорных обстоятельств.
Стороны, совместными усилиями предпринимают меры для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.

7.4. Шарттама мiндеттемелерiн орындау мерзiмi форс-мажор жағдайы болған уақытқа сай кейiн шегерiледi.
Құпиялылық
8.1. Шарттасушы Жақтар құпиялылықты сақтауға қатысты, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңына және Үкiмет ережелерiне сәйкес барлық құжаттар, ақпар, есептемелер бойынша құпиялылықты сақтаудың мерзiмдерiн айқындайды.
8.2. Шарттасушы Жақтардың қай-қайсысы болмасын, басқа Жағының жазбаша келiсiмiнсiз, құпияны сақтау мерзiмiнде осы Шарттаманың мазмұнын немесе өзге де ақпарларды үшiншi бiр жаққа ашуға құқы жоқ.
Даудың шешiлуi
9.1. Қатысушы жақтар осы ережеде реттелмеген барлық мәселелер жөнiнде Қазақстан Республикасының заң нормаларын, Қазақстан Республикасы таныған халықаралық шарт нормаларын басшылыққа алады.
9.2. Шарттама бойынша объектiнi және акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн басқару құқын беру кезiнде туындаған даулы мәселелер жақтардың өзара келiсуiмен немесе сотпен қаралады. Жақтардың шешуi мүмкiн болмаған жағдайда, олар 60 (алпыс) күн iшiнде халықаралық институциональдық төрелiк орталықтарға түпкiлiктi шешуге берiледi. Бұл органдардың шешiмi екi жағы үшiн де түпкiлiктi болады.
Шарттаманың күшiн тоқтату жағдайлары
10.1. Шарттама мына себептердiң бiрiмен өз күшiн тоқтатады:
10.1.1. егер қатысушы жақтардың келiсiмен оның күшi ұзартылмаған болса, шарттама күшi мерзiмiнiң соңғы күнi өткен бойда. Бұл қосымша келiссөздер жүргiзуге өзек болады;
10.1.2. бөгде күшке (фарс-мажор) байланысты жағдайлардан басқа, жақтардың бiрi осы шарттаманы орындамаған немесе шарттаманы едәуiр бұзғанда;
10.1.3. Бiр жағы осы шарттаманы орындамаған немесе бұзған жағдайда, басқа жағы қолайлы келiсiлген уақыт кезеңiнде шарттама ережелерiн орындауды немесе оны бұзушылықты жоюды талап ету құқын алады; өйтпеген жағдайда, талап етушi жақ жоғарыда аталған уақыт кезеңiнiң күнi өтiсiмен шарттаманың күшiн бiр жақты түрде жоюға құқы бар; 10.1.4. Жақтардың бiрi басқа жағының келiсiмiнсiз өз мүддесiнiң кез-келген бөлiгiн үшiншi жаққа бергенде; 10.1.5. жақтардың бiрi сот шешiмдерiн орындамаған жағдайда. 10.2. Басқарушы фирма объектiнiң қызметiн қаржылай қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттемелердi ______________ банк күнi iшiнде (жазумен) орындамаған жағдайда, комитет шарттаманы бiр жақты түрде бұзуға және Басқарушы фирмаға осы шарттаманы орындамауы туралы талап қоюға құқылы. 10.3. Жақтардың осы шарттама бойынша қатынастары осы жақтардың барлық мүлiктiк талаптары реттелгеннен кейiн тоқтатылады. Олар бұл туралы акт жасайды, оған қол қою мерзiмiнен бастап, осы шарттама күшiн жояды. Шарттаманың күшiнде болу мерзiмi 11.1. Осы шарттама оған қол қойылған кезден күшiне кiредi. Алайда, жоғарыда айтылғандай, Комитеттiң Басқарушы фирмаға акциялардың мемлекеттiк пакетiн берген күнiнен мерзiм есептеле бастайды. 11.2. Шарттаманың күшiнде болу мерзiмi __________________ жыл (жазумен). Айрықша жағдайлар

7.4. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали форс-мажорные обстоятельства.
Конфиденциальность
8.1. Стороны, в соответствии с действующими законами Республики Казахстан и положениями Правительства, касающимися соблюдения конфиденциальности, определяют сроки соблюдения конфиденциальности по всем документам, информации, отчетам.
8.2. Ни одна из сторон, без получения письменного согласия другой Стороны не вправе раскрыть какой-либо третьей стороне, в течение срока соблюдения конфиденциальности, содержание настоящего Контракта или иной информации, считаемой конфиденциальной.
Разрешение споров
9.1. По всем неурегулированным настоящим Положением вопросам стороны руководствуются нормами законодательства Республики Казахстан, нормами международных договоров, признаваемыми Республикой Казахстан.
9.2. Споры, возникающие при передаче права на управление объектом и государственным пакетом акций по контракту, рассматриваются по взаимному согласию сторон или судом. В случае невозможности их разрешения сторонами в течение 60 (шестидесяти) дней, предаются на окончательное разрешение в международные институциональные арбитражные центры. Решение этих органов будет окончательным для обеих сторон.
Условия прекращения действия контракта
10.1. Настоящий Контракт прекращает свое действие по одной из следующих причин:
10.1.1. по истечении последнего дня срока действия данного Контракта, в случае если его действие не продлено по согласованию сторон, что является предметом дополнительных переговоров;
10.1.2. одна из сторон не выполняет или существенно нарушает условия настоящего Контракта, кроме случаев, связанных с обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор);
10.1.3. в случае невыполнения или нарушения одной из сторон условий настоящего Контракта, другая сторона наделяется правом потребовать выполнения или устранения нарушений условий контракта в течение приемлемого согласованного периода времени; в противном случае сторона, предъявившая претензию, имеет право прекратить в одностороннем порядке действие контракта со дня истечения вышеназванного периода времени; 10.1.4. одна из сторон переуступает любую часть своего интереса третьей стороне без согласия другой стороны; 10.1.5. невыполнение одной из сторон решений суда. 10.2. Комитет, в случае невыполнения Управляющей фирмой в течение ______(..........(прописью)) банковских дней обязательств по обеспечению финансирования деятельности Объекта, имеет право, в одностороннем порядке, расторгнуть контракт и предъявить Управляющей фирме претензию о невыполнении ею условий настоящего Контракта. 10.3. Отношения сторон по настоящему Контракту прекращаются после урегулирования всех имущественных претензий сторон, о чем они составляют акт, с даты подписания которого настоящий Контракт перестает действовать. Срок действия Контракта 11.1. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания. Однако исчисление сроков начинается со дня передачи Комитетом Управляющей фирме, оговоренного выше, государственного пакета акций. 11.2. Срок действия контракта ______ (...........) лет. Особые условия

12.1. Комитет және Басқарушы фирма өзара келiсулерi бойынша, қолданыстағы рет-жөнiне сәйкес, осы шарттамаға өзгертулер мен толықтырулар енгiзуге, шарттама күшiнiң мерзiмiн ұзартуға, сондай-ақ осы шарттаманы iс жүзiне асыруға байланысты қажеттi қосымша келiсiмдер жасауға құқықтары бар.
12.2. осы шарттаманың барлық қосымшалары мен толықтырулары оның бұлжымас және қажеттi бөлiгi болады және оларға Келiсушi жақтардың өкiлеттi уәкiлдерi қол қоюға тиiстi.
Бұл ретте осы шарттаманың және оның қосымшасының мәтiндерiнiң мағынасы мен құрамында алшақтық болған жағдайда, мерзiмi бұрынырақ қойылған құжаттардың ережелерi басыңқы пайдаланылады.
12.3. Жақтар шарттамаға отырғаннан кейiн қаржы-шаруашылық жағдайда бағалау үшiн бiрлесе отырып тәуелсiз аудитор тағайындайды. Аудиторлық тексерудiң қорытындылары Меммүлiккомына берiледi, ол бекiтедi және олар осы шарттамаға қосымша жағдайларды келiсу үшiн негiз болуы мүмкiн.
12.4. Осы шарттама орыс тiлiнде үш данамен жасалған және олардың әрқайсысының бiрдей заңдық күшi бар.

12.1. Комитет и Управляющая фирма имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения к настоящему Контракту в соответствии с действующим порядком прекращать срок действия контракта, а также заключать необходимые дополнительные соглашения, связанные с реализацией настоящего Контракта.
12.2. Данные приложения и дополнения к настоящему Контракту являются его неотъемлемой и необходимой частью и должны быть подписаны полномочными представителями сторон.
При этом, в случае расхождений в смысле и составе текстов настоящего Контракта и приложений к нему приоритетом пользуются положения документов, датированных более поздним числом. 12.3. Стороны после заключения контракта совместно назначают независимого аудитора для оценки финансово-хозяйственного состояния. Итоги аудиторской проверки представляются в Госкомимущество, утверждается Госкомимуществом и могут явиться основанием для согласования дополнительных условий к настоящему Контракту. 12.4. Настоящий Контракт составлен в трех экземплярах на русском языке, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу. ЮРИДИЧЕСКИЕ АДРЕСА СТОРОН: ГОСКОМИМУЩЕСТВА: Фирма"_________________" Республика Казахстан, г. Алматы, улица Казыбек би, 66 тел. ____________________ телекс_____________ факс_____________________ телеграф___________ телеграф_________________ ПОДПИСИ СТОРОН: за ГОСКОМИМУЩЕСТВА: за УПРАВЛЯЮЩУЮ ФИРМУ: подпись_____________ подпись_____________ М.П. М.П.