Банктi құруға, қайта құруға, банктiк операциялар және басқа банктiк қызметтер жүргiзуге лицензиялар беру, қайтарып алу, олардың күшiн жою және тоқтату, банктердiң филиалдарын ашу, оларды бiрiктiру және өкiлдiктерiн ашу ережелерi жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1996 жылғы 29 ақпандағы N 50 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 ақпанда N 430 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 197 (V043034) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер мен банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы N 2444  Заң  күшi бар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығын iске асыру шаралары туралы" қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Айтылған ескертпелер мен ұсыныстарды ескере отырып, банктi құруға, қайта құруға, банктiк операциялар және басқа банктiк қызметтер жүргiзуге лицензиялар беру, қайтарып алу, олардың күшiн жою және тоқтату, банктердiң филиалдарын ашу, оларды бiрiктiру және өкiлдiктерiн ашу ережелерi бекiтiлсiн және олар 1996 жылдың 1 наурызынан бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Осы Ережелердiң енгiзiлуiмен байланысты 1996 жылғы 1 наурыздан бастап мыналар күшiн жойды деп танылсын:
а) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен (1993 жылғы 22 қазандағы N 23 хаттама) банктердi ашу, жүргiзiлетiн операцияларды лицензиялау, олардың құрылтайшы құжаттарына және Қазақстан Республикасындағы банктердiң қызметi тоқтату тәртiбiне өзгертулер енгiзу ережелерi өзгертулерi және ұсыныстарымен;
б) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен (1995 жылғы 28 наурыздағы N 7 хаттама) құндылықтарды инкассациялау және тасымалдау қызметiн ұйымдастыруға банктерге лицензия беру тәртiбi туралы ереже;
в) банктердi мәжбүрлеп тарату үшiн бақылау-қадағалау және құжаттарды дайындау жұмысын дұрыс ұйымдастыру жөнiнде 1994 жылғы 16 желтоқсандағы N 2107-27 юр ұсынысы;
г) коммерциялық банктерге 1991 жылғы 20 желтоқсаннан бастап шетел валютасымен операциялар жасау құқығына лицензия беру тәртiбi туралы уақытша ережелер.
3. Банктiк қадағалау департаментi (Б.Қ.Жауғаштина) осы шешiмдi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына жiберiп, екiншi деңгейдегi банктерге жiберудi мiндеттесiн.
4. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.А.Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының

О Правилах выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 г. N 50. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.1998 г. за N 430. Утратило силу - Постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 197 (V043034)
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" от 31 августа 1995 года N 2445 Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка, с учетом высказанных предложений и замечаний, и ввести их в действие с 1 марта 1996 года.
2. С введением в действие настоящих Правил признать утратившими силу с 1 марта 1996 года:
а) Правила открытия банков, лицензирования проводимых операций, внесения изменений в их учредительные документы и порядок прекращения деятельности банков на территории Республики Казахстан, утвержденные Правлением Национального Банка Республики Казахстан (протокол N 23 от 22.10.93 г.), с изменениями и дополнениями;
б) Положение о порядке выдачи банкам лицензии на организацию службы инкассации и перевозки ценностей, утвержденное Правлением Национального Банка Республики Казахстан (протокол N 7 от 28.03.95 г.);
в) Рекомендации Национального Банка Республики Казахстан по правильной организации контрольно-надзорной работы и подготовке документов для принудительной ликвидации банков от 16 декабря 1994 года N 21017-27юр;
г) Временные правила о порядке выдачи коммерческим банкам лицензий на право совершения операций в иностранной валюте от 20 декабря 1991 года.
3. Департаменту банковского надзора (Джаугаштина Б.К.) довести настоящее решение до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан, обязав их довести указанные Правила до сведения банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением данного Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель Нацбанка
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

1996 жылғы 29 ақпандағы
N 50 Қаулысы бекiткен
Тiркеу N 327
Банктердi құруға, қайта құруға рұқсатты, банк
операцияларын және басқа банк қызметiн жүргiзуге
лицензияны тапсырудың, қайтарып алудың, олардың күшiн
жоюдың және тоқтатудың, банктiң филиалдарын ашуға,
қосуға және өкiлдiктерiн ашуға келiсiм берудiң, оны
қайтарып алудың  (1996 жылғы қыркүйектiң 19-дағы N 215
және 1997 жылғы сәуiрдiң 30-дағы N 172 өзгертулерi
мен толықтырулары ескерiлген)  ережелерi
Осы Ереже қолданылып жүрген банк заңдарына және мемлекеттiк тiркеу, лицензиялау және заңды тұлғалардың қызметi мәселелерiн реттейтiн заң актiлерiне сәйкес әзiрленген, екiншi деңгейдегi банктердi құру (ашу), лицензиялау және қайта ұйымдастыру, сондай-ақ банк өкiлдерiнiң филиалдарын есептiк тiркеуден өткiзу тәртiбiн анықтайды.
I. Жалпы ережелер
1. Банктердi құруға, қызметiне, қайта құрылуына және банк заңдарында көзделген өзге де операцияларды (бұдан әрi - банктiк операциялар) лицензиялауға байланысты қатынастарды Қазақстан Республикасының Азаматтық  Кодексi  (жалпы бөлiмi) және банк заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгiндегi басқа заң актiлерi реттейдi.
Ескерту: 1-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413  қаулысымен
2. Екiншi деңгейдегi банктердi (бұдан әрi - банктер) заңды тұлға ретінде мемлекеттiк тiркеудi, Қазақстан Республикасының құқықтылық күшi жүретiн, Қазақстан Республикасында ашылатын банктердiң филиалдары мен өкiлдiктерiн есепке алу үшiн тiркеудi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң соларды ашуға арналған рұқсатымен тиiстi құжаттарды ұсынуының негiзiнде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жүргiзедi.
Ескерту:   2-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының тiзiлiмiн, соның iшiнде өкiлеттi банктердiң банктердi ашуға берiлген рұқсаттарының банк операцияларын және басқа да банк қызметiн жүзеге асыруға берiлген лицензияларды жүргiзедi, банктiң филиалдарын ашуға, бiрiктiруге және өкiлдiктерiн ашуға берiлген келiсiмдердiң есебiн жүргiзедi. Банктердiң есеп айырысу касса бөлiмдерiнiң арнайы есепке алуды (тiркеудi) жүргiзедi.
Ескерту:   3-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
4. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Ұлттық Банк мiндеттi түрде лицензиялауға тиiстi қызмет түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензия үлгiлерiн Ұлттық Банк белгiлейдi.

от 29 февраля 1996 года
N 50, N 327
ПРАВИЛА
ВЫДАЧИ, ОТЗЫВА РАЗРЕШЕНИЯ НА СОЗДАНИЕ, РЕОРГАНИЗАЦИЮ
БАНКА, ЛИЦЕНЗИИ НА ПРОВЕДЕНИЕ БАНКОВСКИХ ОПЕРАЦИЙ И
ИНОЙ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ, ИХ АННУЛИРОВАНИЯ И
ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ, ДАЧИ, ОТЗЫВА СОГЛАСИЯ
НА ОТКРЫТИЕ, СЛИЯНИЕ ФИЛИАЛОВ И ОТКРЫТИЕ
ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВ БАНКА
(с учетом изменений и дополнений от 19.09.1996 года N 215
и от 30.04.1997 г. N 172)
Настоящие Правила разработаны в соответствии с действующим банковским законодательством и законодательными актами, регулирующими вопросы государственной регистрации, лицензирования и деятельности юридических лиц, определяют порядок создания (открытия), лицензирования и реорганизации банков второго уровня, а также учетной регистрации филиалов и представительств банков.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Отношения, связанные с созданием, деятельностью, реорганизацией банков и лицензированием банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством (далее - банковских операций), регулируются Гражданским кодексом Республики Казахстан (общей частью) и иными законодательными актами в части, не противоречащей банковскому законодательству.
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г.  N 413 .
2. Государственная регистрация банков второго уровня (далее - банки) в качестве юридических лиц, подпадающих под юрисдикцию Республики Казахстан, учетная регистрация филиалов и представительств банков, открываемых в Республике Казахстан производится Министерством юстиции Республики Казахстан на основании разрешения Национального Банка Республики Казахстан на их открытие и представления соответствующих документов.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г.  N 413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
3. Национальный Банк Республики Казахстан (в дальнейшем - Национальный Банк) ведет реестры банков Республики Казахстан, в том числе реестр уполномоченных банков, выданных разрешений на открытие банков, лицензий на проведение (осуществление) банковских операций и иной банковской деятельности, учет выданных согласий на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка, специальный учет (регистрацию) расчетно-кассовых отделов банков.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
4. Формы лицензий для осуществления видов деятельности, которые, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежат обязательному лицензированию Национальным Банком, устанавливаются Национальным Банком.

5. Жарғылық капиталына қойылатын талаптарды, соның iшiнде оның ең аз мөлшерiн Ұлттық Банк белгiлейдi.
Ескерту:   5-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
6. <*>
Ескерту:   6-тармақ өзгертiлдi, алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
7. Заңды және жеке тұлғаларға банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия берудiң негiздерi мен шарттарын, банкiлiк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, оның iшiнде шет ел валютасын сатып алу, сату және айырбастау жөнiндегi операцияларды жасайтын ұйымдарды лицензиялау тәртiбiн Ұлттық Банктiң жекелеген нормативтiк актiлерi белгiлейдi.
Ескерту:   7-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
8. Ұлттық Банк банк операцияларын жүргiзу лицензиясын Қазақстан теңгесiне де, шет ел валютасына да бередi.
II. Банктi ашу (құру)
9. Банк құрылтай шарттың негiзiнде құрылады және өзiнiң жарғысымен Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс iстейдi.
10. Банктiң атауы оның ұйымдастырушылық-құқықтық үлгiсiнде жасалған сiлтемемен қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң (жалпы бөлiмiнiң)  38-бабының  талаптарына сәйкес келуге тиiс.
Ескерту:   10-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
11. <*>
Ескерту:   11-тармақ өзгертiлдi, алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
12. <*>
Ескерту:   12-тармақ өзгертiлдi, алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
13. Банктердiң құрылтайшылары оны ашуға рұқсат алу үшiн Ұлттық Банкке өткiзетiн тiзбесi;
а) 1-қосымшадағы үлгi бойынша банк ашуға рұқсаттың тапсырылуы туралы қазақ немесе орыс тiлiндегi өтiнiш;
б) банктi құру туралы Құрылтайшы шарттың нотариус куәландырған үш данасы;
в) Құрылтайшы шарт бекiткен және Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген мәлiметтерi бар банк Жарғысының нотариус куәландырған төрт данасы;
г) банктiң Құрылтайшы жиналысының құрылтайшы құжаттарын қабылдау, банктiң Бақылаушы кеңесiн, ревизиялық комиссиясын, басқармасын сайлау (тағайындау) туралы хаттама;
д) құрылтайшылар туралы мәлiметтер;
заңды тұлғалы құрылтайшылар үшiн:
- 2-қосымшаға сай анкеталық мәлiметтер;
- заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктiң нотариус куәландырған көшiрмесi;
- нотариус куәландырған құрылтайшы құжаттар (жарғы, құрылтайшы шарт);
- бухгалтерлiк баланстар, алдыңғы екi жұмыс жылындағы құрылтайшылардың қаржылық қорытындылары және таза табысты пайдаланғаны туралы есептерi;
- баланстардың және қаржылық есептiң дұрыстығын растайтын аудиторлық ұйымның (аудитордың) қорытындысы;
жеке тұлғалы құрылтайшылар үшiн:
- 3-қосымшаға сай анкеталық мәлiметтер, салық инспекциясының табыс мөлшерi туралы анықтамасы.

5. Требования к уставному капиталу банков, в том числе его минимальный размер, устанавливаются Национальным Банком.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
6.  <*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
7. Основания и условия выдачи юридическим и физическим лицам лицензий на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности, порядок лицензирования организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе организаций, совершающих операции по купле, продаже и обмену иностранной валюты, устанавливаются отдельными нормативными актами Национального Банка.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
8. Национальный Банк выдает лицензии на проведение банковских операций как в казахстанских тенге, так и в иностранной валюте.
II. ОТКРЫТИЕ (СОЗДАНИЕ) БАНКА
9. Банк создается на основании учредительного договора и действует в соответствии со своим уставом и законодательством Республики Казахстан.
10. Наименование банка, включая указание на его организационно-правовую форму должно соответствовать требованиям статьи 38 Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общей части).
Сноска. Пункт 10 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
11.  <*>
Сноска. Пункт 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
12.  <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
13. Перечень документов, представляемых учредителями банка в Национальный Банк для получения разрешения на его открытие:
а) заявление на казахском или русском языках о выдаче разрешения на открытие банка по форме согласно Приложению 1;
б) три нотариально заверенных экземпляра Учредительного договора о создании банка;
в) четыре нотариально заверенных экземпляра Устава банка, утвержденного учредительным договором и содержащего данные, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
г) протокол Учредительного собрания банка о принятии учредительных документов банка, об избрании (назначении) Наблюдательного совета банка, Ревизионной комиссии, Правления банка;
д) сведения об учредителях:
для учредителей - юридических лиц:
- анкетные сведения, согласно Приложению 2;
- нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации в качестве юридического лица;
- учредительные документы (устав, учредительный договор), заверенные нотариально;
- бухгалтерские балансы, отчеты о финансовых результатах и использовании чистого дохода учредителей за два предыдущих года  работы;
- заключение аудиторской организации (аудитора), подтверждающее достоверность балансов и финансового отчета;
для учредителей - физических лиц:
- анкетные данные согласно Приложению 3;
- справка налоговой инспекции о размере доходов;

е) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы"» Қазақстан Республикасы Заңының  19-бабының  4-тармағына сәйкес аудиторлық ұйым (аудитор) туралы ақпаратты хабар;
ж) жаңадан құрылатын банктiң мына төмендегiлердi көздейтiн толық ұйымдық құрылымы:
- iшкi аудит қызметiнiң банктің Директорлар кеңесіне тiкелей бағынуы;
- Ревизиялық комиссияның банктiң акционерлерiнiң жалпы жиналысына бағынуы;
- банктiң кредиттiк комитетiнiң банктiң Бақылаушы Кеңесiне) бағынуы;
з) банктің Директорлар кеңесінің мүшелерi туралы мәлiметтер (4-қосымшаға сай анкеталық үлгi).
и) банктің басшы қызметкерлері қызметiне үмiткерлердi Ұлттық Банкпен келiсу үшiн 5-қосымшаға сәйкес анкеталық мәлiметтер тапсыру қажет.
к) Жаңа құрылатын банктiң iшкi аудит қызметi туралы Ереже;
л) Жаңа құрылатын банктiң кредиттiк комитетi туралы Ереже;
м) 6-қосымша бойынша Ұлттық Банктiң ақыл-кеңестерiне сәйкес құрылатын банктiң бизнес-жоспары.
н) Тапсырылған бизнес-жоспар бойынша банктi құру жөнiндегi құрылтайшылардың дайындық iс-шараларының жоспар-кестесi.
о) Өтiнiш берушiлердiң құрылтайшылар атынан өтiнiш беруге өкiлеттiгiн растайтын нотариус куәландырған құжат.
п) Тапсырылған бизнес-жоспар бойынша құрылтайшылардың дайындық iс-шаралар туралы есеп.
р) операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары туралы ережелер.
Ескерту:   13-тармақ өзгертiлдi, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
14. <*>
Ескерту:   14-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
15. Ұлттық Банк сұратқан соңғы қосымша ақпаратты немесе құжатты өтiнiш берушi тапсырған күннен бастап 3 ай iшiнде Ұлттық Банк қарауға тиiс, бiрақ өтiнiш қабылданған күннен бастап 6 айдан асып кетпеу керек.
Банктi ашуға рұқсат беру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қабылдайды.
Банктi ашуға берiлген рұқсаттың Ұлттық Банк банктiк операциялар жүргiзуге банкке лицензия беру туралы шешiм қабылдағанға дейiн заң күшi болады.
Банктiк операциялар жүргiзуге лицензия алғанға дейiнгi кезеңде банк ретiнде тiркелген заңды тұлға жарияланған жарғылық капиталға төлем жасау үшiн уәкiлеттi банкте уақытша ағымдағы корреспонденттiк шот ашуға құқылы. Банк ретiнде тiркелген заңды тұлға ұйымдық-техникалық шараларды орындауды қамтамасыз етуге байланысты, оның iшiнде үй-жайлар мен жабдықты әзiрлеуге тиiстi мамандығы бар қызметкерлердi жалдауға байланысты шығындарды жұмсауға құқылы.
Ескерту:   15-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .

е) информация об аудиторской организации (аудиторе) согласно пункту 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
ж) подробная организационная структура вновь создаваемого банка, предусматривающая:
- подчинение службы внутреннего аудита непосредственно Совету директоров банка;
- подчинение Ревизионной комиссии общему собранию акционеров банка;
- подчинение кредитного комитета банка Совету директоров банка;
з) сведения о членах Совета директоров банка (форма анкеты согласно Приложению 4);
и) для согласования с Национальным Банком кандидатур на должности руководящих работников банка необходимо представить анкетные данные согласно Приложению 5;
к) положение о службе внутреннего аудита вновь создаваемого банка;
л) положение о кредитном комитете создаваемого банка;
м) бизнес-план создаваемого банка, в соответствии с рекомендациями Национального Банка согласно Приложению 6;
н) план-график подготовительных мероприятий учредителей по созданию банка согласно представленному бизнес-плану;
о) нотариально удостоверенный документ, подтверждающий полномочия заявителя на подачу заявления от имени учредителей;
п) отчет о проведенных учредителями подготовительных мероприятиях согласно представленному бизнес-плану;
р) Правила об общих условиях проведения операций.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
14.  (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 ).
15. Заявление о выдаче разрешения на открытие (создание) банка должно быть рассмотрено Национальным Банком в течение трех месяцев со дня представления заявителем последней дополнительной информации или документа, запрошенного Национальным Банком, но не более шести месяцев со дня приема заявления.
Решение о выдаче разрешения на открытие банка принимается Правлением Национального Банка Республики Казахстан.
Разрешение на открытие банка имеет юридическую силу до принятия Национальным Банком решения о выдаче банку лицензии на проведение банковской операции.
В период до получения лицензии на проведение банковских операций юридическое лицо, зарегистрированное в качестве банка, вправе открыть временный текущий корреспондентский счет в уполномоченном банке для оплаты объявленного уставного капитала. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве банка, вправе также производить расходы, связанные с обеспечением выполнения им организационно-технических мероприятий, в том числе подготовкой помещения и оборудования, наймом персонала соответствующей квалификации.
Сноска. Пункт 15 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193

15-1. Ұлттық Банк берілген рұқсатты Ұлттық Банктің банк ашуға берілген, қайтарып алынған рұқсаттарды есепке алу жөніндегі тізіліміне тіркейді.
Ескерту:   15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
16. Банктердің және олардың филиалдарының басшылық қызметтеріне тағайындалуға жататын үміткерлерді келісу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту:   16-тармақ өзгертiлдi, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
III. Резидент-банктiң еншiлес банк құру
ерекшелiктерi
17. Еншiлес банк - екiншi деңгейдегi банк, оның жарғылық капиталының 50 проценттен астамына төркiн банк ие.
Еншiлес банктер дербес заңды тұлға болып табылады.
Ескерту:   17-тармақ өзгертiлдi, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
18. Резидент-банк соңғы екi жыл iшiнде шығынсыз жұмыс iстеген және Ұлттық Банк соңғы алты ай iшiнде белгiлеген пруденциалдық нормативтердi және басқа да нормалар мен лимиттердi сақтаған жағдайда еншiлес банктi құруға құқылы.
19. Қазақстан Республикасының резидент-банкi құратын еншiлес банктiң құрылтайшылары Ұлттық Банкке осы ереженiң 13-тармағында көрсетiлген құжаттар мен мәлiметтердi тапсыруға тиiс.
IV. Шет елдiң қатысуымен банк құрудың және
резидент емес банктiң еншiлес банк
құруының ерекшелiктерi
20. Шет ел қатысатын банк - акцияларының үштен бiрiнен астамы банк заңдары белгiлеген тiзбеде тұрған адамдардың иелiгiнде, меншiгiнде және/немесе басқаруында болатын екiншi деңгейдегi банк.
Ескерту:   20-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
21. Қазақстан Республикасы аумағында шет елдiң қатысуымен банктердiң қызметiн құрғанда және жүзеге асырғанда банк заңдарының талаптары сақталуға тиiс.
22. Шет елдiң қатысуымен банк құрғанда осы Ереженiң 13-тармағында көрсетiлген мәлiметтерден басқа мына төмендегi талаптар сақталуға тиiс:
- банк Басқармасының Төрағасы және банктiң бас бухгалтерi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлiн немесе мемлекеттiк тiлмен қатар мемлекеттiк ұйымдар мен жергiлiктi басқару органдарында ресми қолданылатын орыс тiлiн бiлуге және Қазақстан Республикасы аумағындағы банкте жұмыс iстеу тәжiрибесi кем дегенде бiр жыл болуға тиiс;
- банктiң Бақылаушы кеңесiнiң кем дегенде бiр мүшесi Қазақстан Республикасының азаматы болуға және Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс iстейтiн банкте кем дегенде үш жылдық басшылық жұмыс тәжiрибесiн, Қазақстан Республикасының банк шаруашылық заңдарын бiлетiнiн куәландыратын құжаттар тапсыруға тиiс.
- банктердiң шет елдiң қатысуымен тiркелген жиынтық жарғылық капиталы Ұлттық Банк рұқсат еткен жағдайларда болмаса, Қазақстан Республикасының барлық банктерiнiң жиынтық тiркелген жарғылық капиталының жиырма бес процентiнен аспауы тиiс.
Банк шет елдiң қатысуымен iшкi активтерге қаражатты Ұлттық Банк белгiлеген сомада және тәртiппен орналастыруға мiндеттi.
Ескерту:   22-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен

15-1. Выданное разрешение регистрируется Национальным Банком в реестре Национального Банка по учету выданных, отозванных разрешений на открытие банка.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
16. Согласование кандидатур, подлежащих назначению на руководящие должности банков и их филиалов, производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
III. ОСОБЕННОСТИ СОЗДАНИЯ ДОЧЕРНЕГО
БАНКА БАНКОМ-РЕЗИДЕНТОМ
17. Дочерний банк - банк второго уровня, более пятидесяти процентов уставного капитала которого принадлежит родительскому банку. Дочерние банки являются самостоятельными юридическими лицами.
Сноска. Пункт 17 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
18. Банк-резидент Республики Казахстан вправе создать дочерний банк, при условии его безубыточной деятельности в течение последних двух лет и соблюдения пруденциальных нормативов и других норм и лимитов, установленных Национальным Банком в течение последних шести месяцев.
19. Учредители дочернего банка, создаваемого банком-резидентом Республики Казахстан, должны представить в Национальный Банк документы и сведения, указанные в пункте 13 настоящих Правил.
IV. ОСОБЕННОСТИ СОЗДАНИЯ БАНКА С
ИНОСТРАННЫМ УЧАСТИЕМ И ДОЧЕРНЕГО БАНКА
БАНКОМ-НЕРЕЗИДЕНТОМ
20. Банк с иностранным участием - банк второго уровня, более одной трети акций которого находятся во владении, собственности и/или управлении лиц, перечень которых определен банковским законодательством.
Сноска. Пункт 20 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
21. При создании и осуществлении деятельности банков с иностранным участием на территории Республики Казахстан должны быть соблюдены требования банковского законодательства.
22. При создании банка с иностранным участием помимо сведений, указанных в пункте 13 настоящих Правил, необходимо соблюдение следующих условий:
- председатель Правления банка и главный бухгалтер банка должны владеть государственным языком Республики Казахстан или официально употребляемым в государственных организациях и органах местного самоуправления наравне с государственным языком русским языком и иметь опыт работы в банке на территории Республики Казахстан не менее одного года;
- не менее чем один член Наблюдательного совета банка должен быть гражданином Республики Казахстан и представить документы, свидетельствующие об опыте руководящей работы не менее трех лет в банке, действующем на территории Республики Казахстан, и о знании банковского хозяйственного законодательства Республики Казахстан;
- суммарный зарегистрированный уставный капитал банков с иностранным участием не может превышать двадцати пяти процентов совокупного зарегистрированного уставного капитала всех банков Республики Казахстан за исключением случаев, разрешенных Национальным Банком.
Банк с иностранным участием обязан размещать во внутренние активы средства в сумме и в порядке, устанавливаемых Национальным Банком.
Сноска. Пункт 22 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413

23. Қазақстан Республикасының резидент емес банкi құратын еншiлес банктiң құрылтайшылары осы Ереженiң 13-тармағында көрсетiлген құжаттар мен мәлiметтерден басқа қосымша мыналарды тапсыруға мiндеттi:
- тиiстi мемлекеттiң Банктердi қадағалау органының, құрылтайшы банктiң банк қызметiн жүргiзуге арналған, күшiне енгiзiлген лицензиясы бар екендiгiнiң және бiрлескен негiзде қадағалануға тиiстi екендiгiнiң жазбаша расталуы;
- тиiстi мемлекеттiң мемлекеттiк немесе қадағалау органының банк құрылтайшысының Қазақстан Республикасы резидент-банкiнiң жарғылық капиталына қатысуына рұқсат бергенi туралы жазбаша хабарлама немесе тиiстi мемлекеттiң банктердi қадағалау органының мемлекеттiң заңдары бойынша құрылтайшы банктiң ондай рұқсаты талап етiлмейтiндiгi туралы өтiнiшi.
Ескерту:   23-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
V. Құрылтайшы құжаттарға өзгертулер мен
толықтырулардың енгiзiлуi.
Банктердi қайта ұйымдастырудың ерекшелiктерi
24. Банктiң оның iшiнде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде қайта тiркелуге тиiстi құрылтайшы құжаттарына енгiзiлетiн өзгертулер мен толықтырулар алдын-ала мiндеттi түрде Ұлттық Банкпен келiсiлуге тиiс.
Ескерту:   24-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
25. Банктiң құрылтайшы құжаттарына өзгертулер мен толықтырулар енгiзуге келiсiм беру туралы мәселенi Ұлттық Банк барлық талап етiлген құжаттарды өтiнiш берушi тапсырған күннен бастап бiр айдың iшiнде қарауға тиiс.
26. Банктердi қайта ұйымдастыру банк заңдары белгiлеген ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi.
Банктердi мәжбүрлеп қайта құру қолданылып жүрген заңға сәйкес соттың шешiмiмен "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы"»Қазақстан Республикасының  Заңында  көзделген ерекшелiктердi ескере отырып жүргiзiледi.
Ескерту:   26-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
27. Банктердi ерiктi қайта ұйымдастыру (бiрiктiру, қосып алу, ажырату, бөлу, қайта құру) Ұлттық Банктiң рұқсатымен акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту:   27-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
28. Осы банктiң акционерлерiнiң жалпы жиналысының шешiмiнiң бар екендiгi банктi ерiктi қайта ұйымдастыруға рұқсат алуға арналған өтiнiш беруге негiз болып табылады.
Ескерту:   28-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен

23. Учредители дочернего банка, создаваемого банком-нерезидентом Республики Казахстан, помимо документов и сведений, указанных в пункте 13 настоящих Правил, обязаны дополнительно представить:
- письменное подтверждение органа банковского надзора соответствующего государства о том, что банк-учредитель обладает действующей лицензией на ведение банковской деятельности и подлежит надзору на консолидированной основе;
- письменное уведомление государственного или надзорного органа соответствующего государства о том, что он разрешает участие банка учредителя в уставном капитале банка-резидента Республики Казахстан, либо заявление органа банковского надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства банка учредителя не требуется.
Сноска. Пункт 23 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
V. ВНЕСЕНИЕ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ
В УЧРЕДИТЕЛЬНЫЕ ДОКУМЕНТЫ.
ОСОБЕННОСТИ РЕОРГАНИЗАЦИИ БАНКОВ
24. Изменения и дополнения, вносимые в учредительные документы банка, в том числе требующие перерегистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, подлежат обязательному предварительному согласованию с Национальным Банком.
Сноска. Пункт 24 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
25. Вопрос о даче согласия на внесение изменений и дополнений в учредительные документы банка должен быть рассмотрен Национальным Банком в течение одного месяца со дня представления заявителем всех требуемых документов.
26. Реорганизация банков производится с учетом особенностей, установленных банковским законодательством.
Принудительная реорганизация банков производится по решению суда в соответствии с действующим законодательством, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 26 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
27. Добровольная реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) банков может быть осуществлена по решению общего собрания акционеров с разрешения Национального Банка.
Сноска. Пункт 27 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
28. Основанием для подачи ходатайства на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации банка является наличие решения общего собрания акционеров данного банка.
Сноска. Пункт 28 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413

29. Ұлттық Банктiң банктi қайта құруға рұқсатын алу өтiнiштерiне төмендегi құжаттар қоса тiркелуге тиiс:
а) банктiң жоғары органының оны қайта құру жөнiндегi шешiмi;
б) банктi ерiктi қайта ұйымдастыруды талап ететiн шарттарды, үлгiлердi, тәртiбi мен мерзiмдерiн сипаттайтын құжаттар;
банктiң қайта ұйымдастырылуынан кейiнгi оның және/немесе банктi қайта ұйымдастыру нәтижесiнде пайда болған заңды тұлғалардың есептiк балансын қоса алғанда, ерiктi қайта ұйымдастырудың зардаптарының қаржылық болжамы.
Ескерту:   29-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
30. Банктi ерiктi қайта ұйымдастыруға рұқсат алу жөнiндегi өтiнiштi және басқа қажеттi құжаттарды Ұлттық Банк оларды қабылдаған күннен бастап екi айдың iшiнде қарауға тиiс.
Ескерту:   30-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
31. Банктi ерiктi қайта ұйымдастыруға рұқсатты тапсыру туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi (Директорат) қабылдайды.
Ескерту:   31-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
32. Қайта ұйымдастырылатын банк Ұлттық Банктiң қайта ұйымдастыруға рұқсатын алған күннен бастап екi аптаның iшiнде алда тұрған өзгерiстер туралы өзiнiң барлық депозиторларын, клиенттерiн, корреспонденттерiн және займшыларын тiкелей хабарландыру және кем дегенде екi республикалық газетте тиiстi хабарландырулар жариялау арқылы құлақтандыруға тиiс.
33. Қайта құрылудың нәтижесiнде пайда болған заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу немесе қайта тiркеу қолданылып жүрген заңға сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту:   33-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
34. Төмендегi негiздердiң кез-келгенiне сүйене отырып, Ұлттық Банк банктi ерiктi қайта ұйымдастыруға рұқсат бермейдi:
а) ерiктi қайта ұйымдастырылатын банктердiң жоғары органдарының тиiстi шешiмдерiнiң болмауы;
б) талап етiлiп отырған ерiктi қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде депозиторлардың мүддесiне нұқсан келтiру;
в) талап етiлiп отырған ерiктi қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде пруденциалдық нормативтердi және сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi бұзу;
г) талап етiлiп отырған ерiктi қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде монополияға қарсы заңдардың бұзылуы.
Ескерту:   22-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
VI. Банктiң филиалдарын ашудың және бiрiктiрудiң
тәртiбi

29. К ходатайству на получение разрешения Национального Банка на проведение добровольной реорганизации банка должны прилагаться следующие документы:
а) решение высшего органа банка о его добровольной реорганизации;
б) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации банка;
в) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс банка после его добровольной реорганизации и/или юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации банка.
Сноска. Пункт 29 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
30. Ходатайство о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации банка и другие необходимые документы должны быть рассмотрены Национальным Банком в течение двух месяцев со дня их приема.
Сноска. Пункт 30 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
31. Решение о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка принимается Советом Директоров (Директоратом) Национального Банка.
Сноска. Пункт 31 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
32. Реорганизуемый банк в течение двух недель со дня получения разрешения Национального Банка на проведение реорганизации обязан проинформировать о предстоящих изменениях всех своих депозиторов, клиентов, корреспондентов и заемщиков путем непосредственного уведомления и публикации соответствующего объявления не менее, чем в двух республиканских газетах.
33. Государственная регистрация или перерегистрация образующихся в результате реорганизации юридических лиц производится в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 33 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
34. Отказ в выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка производится Национальным Банком по любому из следующих оснований:
а) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых банков;
б) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов депозиторов;
в) нарушение в результате предполагаемой реорганизации пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
г) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства.
Сноска. Пункт 34 - с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 .
VI. ПОРЯДОК ОТКРЫТИЯ И
СЛИЯНИЯ ФИЛИАЛОВ БАНКА

35. Банктiң филиалы - заңды тұлға болып табылмайтын, банк тұрған жерден тыс орналасқан, банктің атынан банктiк операцияларды жүзеге асыратын және өзiне банк берген өкiлеттiктер шегiнде iс-қимыл жасайтын банктiң бөлiмшесi.
Банктiң филиалының балансы, сондай-ақ банкiнiң атауымен толық сәйкес келетiн атауы бар.
36. Банк өзiнiң филиалын ашуға, бiрiктiруге және оларды әдiлет органдарында есепке тiркетуге Ұлттық Банктiң келiсiмiн алуға мiндеттi.
37. Банк шығынсыз жұмыс iстеген, қаржылық жағдайы тұрақты болған жағдайда, өтiнiш бергенге дейiнгi алты ай iшiнде пруденциалды нормативтердi және өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi сақтаған және өзiнiң жарғылық капиталын төлеген жағдайда Ұлттық Банкке өтiнiш беруге құқылы.
Ескерту:   37-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
38. Банктiң филиалын ашуға (бiрiктiруге) келiсiм беру мәселесiн Ұлттық Банк құжаттардың толық бумасын тапсырған күннен бастап үш ай мерзiмнiң iшiнде қарауға тиiс.
39. Банктiң филиалын ашуға келiсiм беру туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса тiркелуге тиiс:
а) өтiнiш берушi банктiң (Жарғыға сәйкес) өкiлеттi органының банк филиалын ашу туралы шешiмi;
б) банк филиалы туралы нотариус куәландырған Ереженiң үш данасы, онда филиал сенiм хат негiзiнде жасайтын банк операциялары тiзбесiн жасауға өкiлеттiгi көрсетiледi;
в) банктiң тиiстi органының филиалдың бiрiншi басшысын және бас бухгалтерiн тағайындау туралы шешiмi;
г) осы Ереженiң 5-қосымшасы бойынша бiрiншi басшысы мен бас бухгалтердiң қызметiне үмiткерлер туралы мәлiметтер;
д) осы Ереженiң 5-қосымшасына сай филиал басшысы мен бас бухгалтердiң орынбасарлары туралы мәлiметтер.
40. Банктiң жұмыс iстеп жатқан филиалдарын бiрiктiруге келiсiм беру туралы өтiнiшке төмендегi құжаттар қоса тiркелуге тиiс:
а) банктiң (Жарғыға сәйкес) жоғарғы органының оның жұмыс iстеп жатқан филиалдарын бiрiктiру туралы шешiмi;
б) банк филиалдарын бiрiктiрудiң талап етiлген шарттарын, үлгiлерiн, тәртiбi мен мерзiмдерiн сипаттайтын құжаттар.
41. Төмендегi негiздердiң кез-келгенiне сүйене отырып, банк филиалдарын ашуға (бiрiктiруге) келiсiм берiлмейдi.
а) банк филиалы бiрiншi басшының және бас бухгалтерiнiң қызметiне үмiткерлердiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  19-бабының  3-тармағында және  20-бабының  3-5-тармақтарында белгiленген ең аз талаптарына сәйкес келмеуi;
б) банк филиалының қолда бар үй-жайлары мен жабдықтарының Ұлттық Банк белгiлеген техникалық талаптарына сәйкес келмеуi;
в) Ұлттық Банк белгiлеген пруденциалдық нормативтер мен басқа да нормалар мен лимиттердi банктiң сақтамауы;
г) қолданылып жүрген заңдарды және Ұлттық Банктiң құқықтық актiлерiн бұзу.
Ескерту:   41-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .

35. Филиал банка - подразделение банка, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения банка, осуществляющее банковские операции от имени банка и действующее в пределах полномочий, предоставленных ему банком.
Филиал банка имеет единые с банком баланс, а также наименование, полностью совпадающее с наименованием банка.
Сноска. Пункт 35 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
36. Банк обязан получить согласие Национального Банка на открытие, слияние своего филиала и произвести их учетную регистрацию в органах юстиции.
37. Банк вправе обратиться в Национальный Банк по вопросу открытия филиала при условии его безубыточной деятельности, устойчивого финансового положения, соблюдения пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение шести месяцев до подачи заявления и фактической оплаты своего уставного капитала.
Сноска. Пункт 37 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
38. Вопрос о даче согласия на открытие (слияние) филиала банка должен быть рассмотрен Национальным Банком в трехмесячный срок со дня представления полного пакета документов.
39. К заявлению о даче согласия на открытие филиала банка должны прилагаться следующие документы:
а) решение уполномоченного (в соответствии с Уставом) органа банка-заявителя об открытии филиала банка;
б) нотариально заверенное Положение о филиале банка в трех экземплярах, с указанием перечня банковских операций, которые филиал будет уполномочен проводить на основании доверенности;
в) решение соответствующего органа банка о назначении первого руководителя и главного бухгалтера филиала;
г) сведения о кандидатах на должности первого руководителя и главного бухгалтера согласно Приложению 5 настоящих Правил;
д) сведения о заместителях руководителя и главного бухгалтера филиала согласно Приложению 5 настоящих Правил.
40. К заявлению о даче согласия на слияние действующих филиалов банка должны прилагаться следующие документы:
а) решение уполномоченного (в соответствии с Уставом) органа банка о слиянии его действующих филиалов;
б) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки слияния филиалов банка.
41. Отказ в даче согласия на открытие (слияние) филиала банка производится по любому из следующих оснований:
а) несоответствие кандидатов на должности первого руководителя и главного бухгалтера филиала банка минимальным требованиям, установленными пунктом 3 статьи 19 и пунктами 3-5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
б) несоответствие имеющихся помещений и оборудования филиала банка установленным Национальным Банком техническим требованиям;
в) несоблюдение банком пруденциальных нормативов и иных норм и лимитов, определенных Национальным Банком;
г) нарушение действующего законодательства и нормативных правовых актов Национального Банка.
Сноска. Пункт 41 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193

42. Банк филиалын ашуға (бiрiктiруге) келiсiм беру туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi (Директорат) қабылдайды.
VII. Банк өкiлдiгiнiң құрылуы
43. Банктiң өкiлдiгi - заңды тұлға болып табылмайтын, банк тұрған жерден тыс орналасқан, банктiң атынан және банктiң тапсырмасы бойынша iс-қимыл жасайтын және банк операцияларын жүзеге асырмайтын банктiң бөлiмшесi.
44. Банк өзiнiң өкiлдiгiн ашуға Ұлттық Банктiң келiсiмiн алуға және оны әдiлет органдарына есептiк тiркеуге мiндеттi.
45. Банктiң өкiлдiгiн ашуға келiсiм беру туралы мәселенi Ұлттық Банк құжаттардың толық бумасын алған күннен бастап үш ай мерзiмнiң iшiнде қарауға тиiс.
46. Қазақстан Республикасының резидент-банкiнiң өкiлдiгiн Қазақстан Республикасы аумағында және одан тыс жерлерде ашуға келiсiм беру туралы өтiнiшке төмендегi құжаттар қоса тiркелуге тиiс:
а) өкiлдiк туралы Ереженiң нотариус куәландырған үш данасы;
б) 5-қосымша бойынша өкiлдiктiң басшылығы туралы мәлiметтер;
в) өкiлдiктiң талап етiлетiн қызметкерлерiнiң саны туралы мәлiметтер.
47. Қазақстан Республикасы резидент емес банкiнiң өкiлдiгiн ашуға келiсiм беру туралы өтiнiшке 46-тармақта көзделген құжаттардан басқа нотариус куәландырған мынадай құжаттар қоса тiркелуге тиiс:
а) өтiнiш берушi банктiң құрылтайшы құжаттары (құрылтайшы шарт және/немесе Жарғы);
б) өтiнiш берушi банктiң тиiстi органының Қазақстан Республикасы аумағында өкiлдiк ашу туралы шешiмi;
в) тиiстi мемлекеттiң банктердi қадағалау органының өтiнiш берушi банктiң банк қызметiн жүргiзуге тиiстi лицензиясы бар екендiгi туралы жазбаша растау;
г) өтiнiш берушi банктiң Қазақстан Республикасы аумағында өзiнiң өкiлдiгiн ашуға қарсылығы жоқ екендiгi туралы жазбаша хабарламасы немесе тиiстi мемлекеттiң банктердi қадағалау органының немесе беделi заң қызметiнiң мемлекеттiң заңдары бойынша өтiнiш берушi банктiң ондай шешiмдi талап етпейтiндiгi туралы тиiстi мемлекеттiң банктердi қадағалау органының мәлiмдемесi;
д) өкiлдiктiң басшысына арналған сенiм хат;
е) өтiнiш берушi банктiң тиiстi түрде ресiмделген есебi және соңғы қаржылық (операциялық) жыл iшiндегi табыстар мен шығындар туралы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  19-бабындағы  4-тармақтың талаптарына сәйкес келетiн аудиторлық фирма, ұйым (аудитор) куәландырған есебi.
Ескерту:   47-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен

42. Решение о выдаче согласия на открытие (слияние) филиала банка принимается Советом Директоров (Директоратом) Национального Банка.
VII. СОЗДАНИЕ ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВА БАНКА
43. Представительство банка - подразделение банка, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения банка, действующее от имени и по поручению банка и не осуществляющее банковские операции.
44. Банк обязан получить согласие Национального Банка на открытие своего представительства и произвести его учетную регистрацию в органах юстиции.
45. Вопрос о даче согласия на открытие представительства банка должен быть рассмотрен Национальным Банком в трехмесячный срок со дня представления полного пакета документов.
46. К заявлению о даче согласия на открытие представительства банка-резидента Республики Казахстан как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами, должны прилагаться следующие документы:
а) нотариально заверенное Положение о представительстве в трех экземплярах;
б) данные о руководстве представительства согласно Приложению 5;
в) сведения о предполагаемом количестве сотрудников представительства.
47. К заявлению о даче согласия на открытие представительства банка-нерезидента Республики Казахстан, помимо документов, предусмотренных пунктом 46 должны прилагаться следующие нотариально заверенные документы:
а) учредительные документы банка-заявителя (учредительный договор и/или Устав);
б) решение соответствующего органа банка-заявителя об открытии представительства на территории Республики Казахстан;
в) письменное подтверждение органа банковского надзора соответствующего государства о том, что банк-заявитель обладает соответствующей лицензией на ведение банковской деятельности;
г) письменное уведомление органа банковского надзора соответствующего государства о том, что он не возражает против открытия представительства банка-заявителя на территории Республики Казахстан, либо заявление органа банковского надзора или авторитетной юридической службы соответствующего государства о том, что такое решение по законодательству государства банка-заявителя не требуется;
д) доверенность на руководителя представительства;
е) надлежащим образом оформленный годовой отчет банка-заявителя и отчет о прибылях и убытках за последний финансовый (операционный) год, заверенные аудиторской организацией (аудитором), соответствующей требованиям пункта 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 47 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193

48. Банктiң өкiлдiгiн ашуға келiсiм беру туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi (Директорат) қабылдайды.
VIII. Банктiң филиалдары мен өкiлдiктерiн жабу тәртiбi, Ұлттық Банкте банктiң есеп айырысу-касса бөлiмдерiн
арнайы тiркеу
Ескерту:   VIII-бөлiм жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
49. Банктердiң филиалдары мен өкiлдiктерi қолданылып жүрген заңда белгiленген тәртiппен жабылады.
Банктiң филиалын жапқан кезде есептiк тiркеуге енгiзiлетiн өзгерiстер Ұлттық Банкпен алдын-ала келiсiлгеннен кейiн әдiлет органдарына берiледi.
50. Банктер Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген тәртiппен Ұлттық Банктiң келiсiмiмен өзiнiң есеп айырысу-кассалық бөлiмдерiн ашуға құқылы. Банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiмi банктiң құрылымдық бөлiмшесi, ол банк тұрған жерден басқа жерде болады, заңды тұлға болып табылмайды, банк филиалының мәртебесi жоқ және банктiң атынан банк операцияларының жекелеген түрлерiн Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес банк берген сенiм хат негiзiнде жүзеге асырады.
51. Ұлттық Банк банктердiң есеп айырысу-кассалық бөлiмдерiн арнайы тiркеуден өткiзедi. Банктердiң есеп айырысу-кассалық бөлiмдерi әдiлет органдарында есептiк тiркеуден өткiзiлмейдi.
Банктердiң есеп айырысу-кассалық бөлiмдерiн арнайы тiркеу құжаттары Ұлттық Банкке Банктiк қадағалау департаментiне берiледi.
52. Банк өзiнiң филиалдарының, өкiлдiктерiнiң және есеп айырысу-кассалық бөлiмдерiнiң мiндеттемелерi бойынша жауап бередi.
IХ. Банктi құруға рұқсатты бергiзбеу, банктiң
филиалы мен өкілдiгiн ашуға келiсiм бермеу
53. Төмендегi негiздер бойынша Ұлттық Банк банктi ашуға рұқсат бергiзбеуге құқылы:
а) құрылтайшы құжаттар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келмейдi;
б) банктiң атауы қойылған талаптарға сәйкес келмейдi;
в) жарғылық капиталдың ең аз мөлшерiнiң қойылған талаптарға сәйкес келмеуi;
г) талап етiлiп отырған құрылтайшылардың кез-келгенiнiң қаржылық жағдайының төмендегi фактiлердiң кез-келгенiмен расталған тұрақсыздығы:
- банктiң акцияларын төлеуге арналған меншiк қаражаттарының жоқ болуы;
- сот арқылы банкрот болып танылуы;
- құрылтайшыны сот банкрот деп таныған-танымағанына қарамастан мiндеттемелерден асып кететiн активтерiнiң болуы;
- қарыздардың сомасы бойынша талап етiлген мiндеттемелердiң құрылып отырған банктiң тұрақтылығы үшiн едәуiр тәуекелге душар етуi;
- егер құрылтайшының бiреуi бұған дейiнгi үш жыл бойы доғару режимiнде болған банк болса;
д) құрылтайшылар (акционерлер) жөнiнде банк заңдарында белгiленген шектеулердiң сақталмауы;
е) басшылық қызметке үмiткерлердiң заң және Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерi белгiлеген талаптарға сәйкес келмеуi;

48. Решение о выдаче согласия на открытие представительства банка принимается Советом Директоров (Директоратом) Национального Банка.
VIII. ПОРЯДОК ЗАКРЫТИЯ ФИЛИАЛОВ И ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВ БАНКА.
СПЕЦИАЛЬНАЯ РЕГИСТРАЦИЯ В НАЦИОНАЛЬНОМ БАНКЕ
РАСЧЕТНО-КАССОВЫХ ОТДЕЛОВ БАНКА
49. Закрытие филиалов и представительств банков производится в порядке, установленном действующим законодательством.
Изменения в данные учетной регистрации при закрытии филиала банка представляются в органы юстиции после предварительного согласования с Национальным Банком.
50. Банки вправе создавать свои расчетно-кассовые отделы с согласия Национального Банка в порядке, установленном нормативными правовыми актами Национального Банка.
Расчетно-кассовый отдел банка - структурное подразделение банка, которое находится вне места нахождения банка, не является юридическим лицом, не имеет статуса филиала банка и уполномочено осуществлять от имени банка отдельные виды банковских операций в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка на основании доверенности, выданной банком.
51. Национальный Банк производит специальную регистрацию расчетно-кассовых отделов банков. Учетная регистрация расчетно-кассовых отделов банка в органах юстиции не проводится.
Документы на специальную регистрацию расчетно-кассового отдела банка в Национальном Банке представляются в Департамент банковского надзора.
52. Банк несет ответственность по обязательствам своих филиалов, представительств и расчетно-кассовых отделов.
Сноска. Раздел VIII - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 .
IХ. ОТКАЗ В ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА СОЗДАНИЕ
БАНКА, ДАЧЕ СОГЛАСИЯ НА ОТКРЫТИЕ ФИЛИАЛА И
ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВА БАНКА
53. Национальный Банк вправе отказать в выдаче разрешения на открытие банка по следующим основаниям:
а) учредительные документы не соответствуют действующему законодательству;
б) наименование банка не соответствует предъявляемым требованиям;
в) несоответствие минимального размера и структуры уставного капитала установленным требованиям;
г) неустойчивость финансового положения любого из предполагаемых учредителей, подтвержденная любым из следующих фактов:
- отсутствие собственных средств для оплаты акций банка;
- признание судом банкротом;
- наличие обязательств, превышающих активы, независимо от того, был ли учредитель признан судом банкротом;
- предполагаемые обязательства по сумме задолженности могут создать значительные риски для стабильности учреждаемого банка;
- если какой-либо из учредителей является банком, который находился в режиме консервации в течение предшествующих трех лет;
д) несоблюдение ограничений, установленных банковским законодательством в отношении учредителей (акционеров);
е) несоответствие кандидатов на руководящие должности требованиям, установленным законодательными и нормативными правовыми актами Национального Банка;

ж) шет ел қатысатын банктiң құрылтайшы құжаттарының "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  22-бабындағы  1-тармақтың және осы Ереженiң талаптарына сәйкес келмеуi;
з) банктiң үй-жайлары мен жабдықтарының Ұлттық Банктiң нормативтiк талаптарына сәйкес келмеуi;
и) өтiнiш берушi тапсырған құрылатын банктiң бизнес-жоспары және басқа құжаттар банктiң:
- осы Ереженiң 10-қосымшасында көрсетiлгенiндей, өз қызметiнiң алғашқы қаржылық (операциялық) жылдары өткеннен кейiн тиiмдi болатындығын;
- банктiң оның iс-қимыл жоспарына сәйкес ұйымдық құрылымға ие екендiгiн;
- оның iс-қимыл жоспарына сәйкес есептiк және бақылау құрамына ие екендiгiн растамайды.
Ескерту:   53-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
54. Құрылатын банк басқармасының құрылымы банктiң тұрақты қызметiне сай келмейдi деп танылады, егер:
- әрбiр талап етiлетiн қызмет түрi бойынша iшкi бақылауды жүзеге асыратын адамдар бақылау мiндеттерiне қажеттi бiлiктiлiкке және тәжiрибеге ие болмаса;
- банктiң басшы қызметкерi "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  20-бабында  көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
- Ұлттық Банкке қасақана жалған немесе адастыратын ақпарат тапсырса.
Ескерту:   54-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
55. Ұлттық Банк филиалдарды ашуға, бiрiктiруге және өкiлдiктердi ашуға төмендегi негiздер бойынша келiсiм бермеуге құқылы:
а) банктiң қанағаттанғысыз қаржылық жағдайы;
б) тапсырылған құжаттардың қойылған талаптарға сәйкес келмеуi немесе толық еместiгi.
56. Ұлттық Банк өтiнiш берушiге өзiнiң шешiмi туралы келiсiм бермеудiң нақты себептерiн көрсете отырып, жазбаша хабарлайды.
Х. Лицензиялаудың жалпы шарттары. Банк құрылған
кезде оған лицензия берудiң негiздерi
57. Ұлттық Банк банк операцияларын жүргiзу лицензияларын осы Ережеде, банк қызметiн лицензиялайтын мәселелердi реттеушi басқа нормативтi құқықтық актiлерде және қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен берiледi.
Ескерту:   57-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .

ж) несоответствие учредительных документов банка с иностранным участием требованиям пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и настоящих Правил;
з) несоответствие помещений и оборудования банка нормативным требованиям Национального Банка;
и) бизнес-план создаваемого банка и другие документы, представленные заявителем, не подтверждают, что банк:
- будет рентабельным по истечении первых трех финансовых (операционных) лет его деятельности, как указано в Приложении N 10 настоящих Правил;
- банк обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
- банк обладает учетной и контрольной структурой, соответствующей планам его деятельности.
Сноска. Пункт 53 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
54. Структура управления создаваемого банка признается не отвечающей стабильной деятельности банка, если:
- лица, осуществляющие внутренний контроль по каждому предполагаемому виду деятельности, не обладают квалификацией и опытом, необходимыми для контрольных функций;
- руководящий работник банка не соответствует требованиям, предусмотренным статьей 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан;
- заведомо представил какую-либо сфальсифицированную или вводящую в заблуждение информацию Национальному Банку.
Сноска. Пункт 54 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
55. Отказ в даче согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств Национальный Банк вправе произвести по следующим основаниям:
а) неудовлетворительное финансовое положение банка;
б) неполнота или несоответствие представленных документов, предъявляемым требованиям.
56. Национальный Банк письменно уведомляет заявителя о своем решении с указанием конкретных мотивов отказа.
Х. ОБЩИЕ УСЛОВИЯ ЛИЦЕНЗИРОВАНИЯ.
ОСНОВАНИЯ ВЫДАЧИ ЛИЦЕНЗИИ БАНКУ
ПРИ ЕГО СОЗДАНИИ
57. Лицензии на проведение банковских операций выдаются Национальным Банком в порядке, установленном настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами, регламентирующими вопросы лицензирования банковской деятельности и действующим законодательством.
Сноска. Пункт 57 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413

58. <*>
Ескерту:   58-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
59. Банк операцияларын жүргiзуге лицензия алу үшiн олардың мемлекеттiк тiркелуiнен кейiн банктер бiр жыл бойы банктiң ұйымдық-техникалық iс-шараларын өткiзудi, үй-жайлары мен жабдықтарды дайындауды тиiстi бiлiктiлiгi бар қызметкерлермен толықтыруды қоса алғанда, барлық қажеттi талаптарды орындауға, жарияланған жарғылық капиталды төлеуге мiндеттi.
Осы Ереже банкке шет ел валютасымен және тазаланған қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзуге банкке лицензия тапсырудың қосымша негiздерiн белгiлейдi.
Ескерту:   59-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
60. Инкассация қызметiн, банкноттарды, металл ақшаларды және құндылықтарды жiберудi ұйымдастыру лицензиясын банкке техникалық және осы Ережеге тiркелген, инкассация қызметiн, банкноттарды, металл ақшаларды және құндылықтарды жiберудi ұйымдастыруға лицензия тапсыруға арналған Техникалық талаптарда белгiленген басқа да талаптарды орындаған жағдайда тапсырылады (N 7-қосымша).
Банктердiң және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттiк шоттарын ашуға және жүргiзуге берiлетiн лицензия банкке мынадай талаптар орындалған жағдайда берiледi:
а) осы Ереженiң 59, 70 және 72-тармақтарында көзделген талаптарды банкiнiң орындауы;
б) корреспонденттiк шоттарды есептеудiң және жүргiзудiң әдiстерiнiң негiзгi принциптерiне, стандарттарға және Қазақстан Республикасындағы төлем жүйесiнiң нормативтерiне сәйкес келсе.
Ескерту:   60-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
61. Банк операцияларын жүргiзуге лицензия тапсыру туралы өтiнiштi Ұлттық Банк осы Ережеге сәйкес талап етiлетiн барлық мәлiметтер тапсырылған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде қарауға тиiс.
62. Банк операцияларын жүргiзу лицензиясы шексiз уақытқа берiледi және үшiншi адамға беруге болмайды.
Банк өзiнiң лицензиясында көрсетiлген операцияларды ғана жүргiзуге құқылы. Банктiң банк операцияларын жүргiзуге тиiстi лицензиясы жоқ болғанда жасаған мәмiлелерi заңсыз деп есептеледi.
62-1. Лицензияны қайта ресімдеу "Лицензиялау туралы"» Қазақстан Республикасының  Заңында  белгіленген негіздер бойынша жүргізіледі.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін банк Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынады:
1) лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжат;

58.  (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 ).
59. Для получения лицензии на проведение банковских операций банки, после их государственной регистрации, обязаны в течение года выполнить все необходимые требования, включая проведение организационно-технических мероприятий, подготовку помещений и оборудования, укомплектование персонала банка соответствующей квалификации, оплатить объявленный уставный капитал.
Настоящими Правилами устанавливаются дополнительные основания для выдачи банку лицензии на проведение банковских операций в иностранной валюте и операций с аффинированными драгоценными металлами.
Сноска. Пункт 59 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
60. Лицензия на организацию службы инкассации и пересылки банкнот, монет и ценностей может быть выдана банку при условии выполнения им технических и иных требований, определенных в прилагаемой к настоящим Правилам Техническим требованиям для выдачи лицензии на организацию службы инкассации и пересылки банкнот, монет и ценностей. (Приложение N 7)
Лицензия на открытие и ведение корреспондентских счетов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций выдается банку при условии:
а) выполнения банком требований, предусмотренных пунктами 59, 70, и 72 настоящих Правил;
б) соответствия технологий, методов расчета и ведения корреспондентских счетов основным принципам, стандартам и нормам платежной системы в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 60 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
61. Заявление о выдаче лицензии на проведение банковских операций должно быть рассмотрено Национальным Банком в месячный срок с даты представления всех требуемых сведений, в соответствии с настоящими Правилами.
62. Лицензия на проведение банковских операций выдается на неограниченный период времени и не может быть передана третьим лицам.
Банк вправе проводить только те банковские операции, которые указаны в его лицензии. Сделки банка, совершенные при отсутствии соответствующей лицензии на проведение банковских операций, считаются недействительными.
62-1. Переоформление лицензии производиться по основаниям,  установленным  Законом  Республики Казахстан "О лицензировании".
Для переоформления лицензии банк представляет в Национальный Банк следующие документы:
1) заявление о переоформлении лицензии;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии;

3) банк атауының немесе тұрған орнының өзгергенін растайтын құжат.
Банк тиісті жазбаша өтініш берген күннен бастап он күн ішінде Ұлттық Банк лицензияны ресімдейді.
Ескерту:   62-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
63. Банк филиалы өзiне банк рұқсат берген банк операцияларын банктiң сенiм хаты негiзiнде жүргiзуге құқылы, сенiм хат көшiрмесi бiр мезгiлде Ұлттық Банкке тапсырылады.
Филиалға банк рұқсат берген банк операцияларының тiзбесiндегi өзгертулер туралы банк Ұлттық Банкке осындай шешiм қабылдағандығы туралы бiр апта мерзiм iшiнде хабарлауға мiндеттi.
64. Банк операцияларын теңгемен, сондай-ақ теңгемен және шет ел валютасымен жүргiзуге арналған лицензия үлгiлерiн Ұлттық Банк белгiлейдi (N 8-9-қосымшалар). Лицензияда Ұлттық Банк банкке рұқсат берген банкiлiк операциялардың барлық түрi (бүкiл тiзбесi) көрсетiледi.
65. Банк операцияларын жүргiзуге лицензия бергенi үшiн алым төленедi, оны төлеудiң мөлшерi мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
65-1. Ұлттық Банк берілген, қолданылуы тоқтатылған, қайтарып алынған және қайта ресімделген лицензиялардың тізілімін жүргізеді.
Ескерту:   65-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
66. Ұлттық Банктiң банкке банк операцияларын жүргiзуге лицензия бергенi туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң ресми басылымдарында.
Ескерту:   66-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
67. Ашылатын банктiң банк операцияларының белгiленген аясын өткiзуге дайындық дәрежесiн анықтау үшiн Ұлттық Банк комиссия құрады.
Комиссия кассалық тораптың дайындығын, банк үй-жайларының техникалық жарақтанғандығын, клиенттерге қызмет көрсету үшiн, сондай-ақ кадр құрамының Ұлттық Банкте қолданылып жүрген нормативтi құқықтық актiлерге сәйкес жарақтанғандығы мен кәсiпқой дайындығын тексередi.
Осымен бiрге мезгiлде банктiң жарғылық капиталын қалыптастырудың, сондай-ақ ұйымдастыру кезеңiнде жарғылық қордан алынғандығының дұрыстығы туралы мәселенi зерттейдi.
Ескерту: 67-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
68. Комиссия тексерiсiнiң қорытындысы бойынша банктiң банк операцияларын жүзеге асыруға дайындығы туралы Акт жасалады, онда осы банк орындауға құқылы банкiлiк операциялардың түрлерi көрсетiледi. Актiге Комиссияның барлық мүшелерi және банкiнiң басшылығы қол қояды.
Аталған Актiнiң негiзiнде Комиссия банк операцияларын жүргiзу лицензиясының қайсысын банкiге тапсыру мүмкiндiгi туралы (еркiн үлгiде) қорытынды жасайды.
ХI. Банкке банкiлiк операциялардың қосымша түрлерiн
жүргiзуге лицензия беру тәртiбi

3) документ, удостоверяющий изменение наименования или место нахождения банка.
Национальный Банк в течение десяти дней со дня подачи банком соответствующего письменного заявления переоформляет лицензию.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 62-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
63. Филиал банка вправе проводить отдельные банковские операции, разрешенные ему банком, на основании доверенности банка, копия которой одновременно представляется в Национальный Банк.
Об изменениях в перечне банковских операций, разрешенных филиалу банком, банк обязан сообщить в Национальный Банк в недельный срок со дня принятия такого решения.
64. Формы лицензий на проведение банковских операций в тенге, а также в тенге и иностранных валютах устанавливаются Национальным Банком (Приложение N 8,9). В лицензии указываются все виды (весь перечень) банковских операций, которые разрешены банку Национальным Банком.
65. За выдачу лицензии на проведение банковских операций, взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяется Правительством Республики Казахстан.
65-1. Национальный Банк ведет реестры выданных, приостановленных, отозванных и переоформленных лицензий.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 65-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
66. Решение Национального Банка о предоставлении банку лицензии на проведение банковских операций публикуется в официальных изданиях Национального Банка.
Сноска. Пункт 66 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
67. Для определения степени готовности открываемого банка к проведению установленного круга банковских операций Национальным Банком создается комиссия.
Комиссия проверяет готовность кассового узла, техническую оснащенность помещений банка к обслуживанию клиентов, а также укомплектованность и профессионализм кадрового состава в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Национального Банка.
Одновременно ею изучаются вопросы правильности формирования уставного капитала банка, а также расходов из уставного фонда в организационный период.
Сноска. Пункт 67 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
68. По результатам проверки Комиссией составляется Акт о готовности банка к осуществлению банковских операций, с указанием тех видов банковских операций, которые данный банк вправе выполнять. Акт подписывается всеми членами Комиссии и руководством банка.
На основании указанного Акта комиссией составляется заключение (произвольной формы) о возможности выдачи банку той или иной лицензии на проведение банковских операций.
ХI. ПОРЯДОК ВЫДАЧИ БАНКУ
ЛИЦЕНЗИИ НА ПРОВЕДЕНИЕ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ
ВИДОВ БАНКОВСКИХ ОПЕРАЦИЙ

69. Жұмыс iстеп жатқан банкке банк операцияларының қосымша түрлерiн лицензия тапсыру үшiн Ұлттық Банк банкiнiң оларды өткiзуге дайындығын осы Ереженiң 10-тарауында белгiленген тәртiпке тексередi.
70. Банк операцияларының қосымша түрлерiн өткiзудiң лицензиясы, тазаланған қымбат бағалы металдар мен операцияны айтпағанда, банкке 59-тармақта көзделген негiздерден басқа, төмендегi шарттар орындалған жағдайда тапсырылады:
а) тұрақты қаржылық жағдай және банк операцияларын жүргiзу лицензиясы тапсырылғандығы туралы өтiнiш берiлгенге дейiнгi үш айдың iшiнде пруденциалдық нормативтердi және өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi сақтау;
б) банктiң осы операцияларды жүргiзу құқын жолдайтын филиалдары жөнiнде мәлiметтер тапсыру;
- филиалдың орналасқан орны және тiркелу нөмiрi туралы;
- филиалдардың банк операцияларының жоспарланған көлемiн орындауға дайындығы туралы.
Тазаланған қымбат бағалы металдармен банк операцияларын жүргiзу лицензиясы банкке 59-тармақта көзделген негiздерден басқа төмендегi шарттар орындалған жағдайда тапсырылады:
а) тұрақты қаржылық жағдай;
б) тазаланған қымбат бағалы металдармен банк операцияларын жүргiзу лицензиясын тапсыру туралы өтiнiш берiлген күнгi ағымдағы өтiмдiлiктiң коэффициентiн сақтау.
Ескерту:   70-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
71. Банкке банк операцияларының қосымша рұқсат етiлген түрлерi енгiзiлген лицензияны берген кезде бұрынғы лицензия Ұлттық Банкке қайтарылуға тиiс.
ХII. Банкке шет ел валютасымен банк операцияларын
және тазаланған қымбат бағалы металдармен
операция жүргiзу лицензиясы тапсырудың
қосымша шарттары
72. Банкке шет ел валютасымен банк операцияларын және тазаланған қымбат бағалы металдармен операциялар жүргiзу лицензиясын берудiң шарттары осы Ереженiң 59, 69 және 70-тармақтарында көзделген тармақтардан басқа мыналар:
а)  алынып тасталды
б) Ұлттық Банктiң қаржылық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшенің тиiстi ұйымдастыру құрылымының болуын қоса алғанда, банктiң шет ел валютасымен операцияларды және тазаланған қымбат бағалы металдармен операцияларды орындауға дайындығы туралы қорытындысы.
Ескерту:   72-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
ХIII. Банк операцияларын жүргiзу лицензиясын
тапсырудан бас тарту

69. Для выдачи действующему банку лицензии на проведение дополнительных видов банковских операций Национальный Банк проверяет готовность банка к их проведению в порядке, определенном разделом Х настоящих Правил.
70. Лицензия на проведение дополнительных видов банковских операций, за исключением операций с аффинированными драгоценными металлами, может быть выдана банку при выполнении, помимо оснований, предусмотренных п.59, следующих условий:
а) устойчивое финансовое положение и соблюдение пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение трех месяцев до подачи заявления о выдаче лицензии на проведение банковских операций;
б) представление банком по филиалам, которым будут делегированы права на проведение этих операций, сведений:
- о местонахождении и регистрационном номере филиала;
- о готовности филиалов к проведению планируемого объема банковских операций.
Лицензия на проведение банковских операций с аффинированными драгоценными металлами может быть выдана банку при выполнении, помимо оснований, предусмотренных пунктом 59, следующих условий:
а) устойчивое финансовое положение;
б) соблюдения коэффициента текущей ликвидности на дату подачи заявления о выдаче лицензии на проведение банковских операций с аффинированными драгоценными металлами.
Сноска. Пункт 70 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
71. При выдаче банку лицензии с включением в нее дополнительно разрешенных видов банковских операций прежняя лицензия подлежит возврату в Национальный Банк.
ХII. ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ ДЛЯ ВЫДАЧИ
БАНКУ ЛИЦЕНЗИИ НА ПРОВЕДЕНИЕ БАНКОВСКИХ
ОПЕРАЦИЙ В ИНОСТРАННОЙ ВАЛЮТЕ И ОПЕРАЦИЙ
С АФФИНИРОВАННЫМИ ДРАГОЦЕННЫМИ МЕТАЛЛАМИ
72. Условиями для выдачи банку лицензии на проведение банковских операции в иностранной валюте и операций с аффинированными драгоценными металлами помимо требований, предусмотренных пп.59, 69 и 70 настоящих Правил, являются:
а)  (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 );
б) заключение подразделения, осуществляющего финансовый надзор Национального Банка о готовности банка к выполнению операций в иностранной валюте и операций с аффинированными драгоценными металлами, включая наличие соответствующей организационной структуры.
Сноска. Пункт 72 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
ХIII. ОТКАЗ В ВЫДАЧЕ ЛИЦЕНЗИИ
НА ПРОВЕДЕНИЕ БАНКОВСКИХ ОПЕРАЦИЙ

73. Банк операцияларын жүргiзу лицензиясын тапсырудан мынадай жағдайларда бас тартады:
а) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  26-бабындағы  2-тармақта және осы Ережеде белгiленген талаптарының кез-келгенiн сақтамау;
б) егер банк мемлекеттiк тiркелуден өткен күннен бастап бiр жыл iшiнде банк операцияларын жүргiзу лицензиясын алуға өтiнiш бермеген жағдайда.
Ескерту:   73-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
74. Банк операцияларын жүргiзу лицензиясын беруден бас тартқан кезде өтiнiш берушiге жазбаша түрде бас тартудың себептерiн көрсете отырып дәлелдi жауап берiледi.
75. <*>
Ескерту:   75-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
ХIV. Банктерге ұлттық банк тапсырған лицензияларды
тоқтатудың және олардың күшiн жоюдың тәртiбi.
Банктi ашуға берiлген рұқсатты және банктiң
филиалдары мен өкiлдiктерiн құруға берген
келiсiмдi қайтарып алу
76. Ұлттық Банктiң берiлген лицензияларды тоқтатуының немесе күшiн жоюының шарттары мен негiздерi, оның банктi ерiксiз тарату (қайта құру) туралы материалдарды сотқа жолдау тәртiбi Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  48,  48-1  және  68-баптарында  көзделген.
Ескерту:   76-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
77. Банк операцияларын жүргiзу лицензияларын тоқтату немесе күшiн жою туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Басқармасы қабылдайды.
78. Банк операцияларын жүргiзу лицензияларын тоқтату туралы шешiмдi осындай шешiмнiң себептерi және осы лицензияны тоқтату мерзiмi көрсетiлуi тиiс.
79. Банк операцияларын жүргiзу лицензияларын тоқтату нақты банк операцияларын жүзеге асыруға тыйым салу деп түсiнемiз, бұл операциялар жөнiнде Ұлттық Банктiң тиiстi шешiмi бар.
80. Банк операцияларының бiреуiн өткiзу лицензиясын тоқтату туралы шешiмнiң көшiрмесi алынған күннен бастап екi апта мерзiмнiң iшiнде банк Ұлттық Банкке осы шешiмдi орындауды қамтамасыз ететiндiгi туралы жазбаша мiндеттеме тапсыруға мiндеттi.
81. Тоқтатуға себеп болған жағдаяттарды жойған кезде банк операцияларын жүргiзу лицензиясы Ұлттық Банк Басқармасы шешiмiнiң негiзiнде қайта қалпына келтiрiледi.
82. Ұлттық Банк банктi ашуға берiлген рұқсатты мынадай жағдайларда қайтарып алуға құқылы:
а) банк өз қызметiн қайта ұйымдастыру немесе тарату жолымен ерiктi түрде тоқтату туралы шешiм қабылдаса;
б) банктiң қызметiн тоқтату туралы сот шешiм қабылдаса;

73. Отказ в выдаче лицензии на проведение банковских операций производится в случаях:
а) несоблюдения любого из требований, установленных пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и настоящими Правилами;
б) если банк в течение одного года со дня его государственной регистрации не обратился за получением лицензии на проведение банковских операций.  <*>
Сноска. Пункт 73 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193
74. При отказе в выдаче лицензии на проведение банковских операций заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
75.  (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 ).
ХIV. ПОРЯДОК ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ И АННУЛИРОВАНИЯ ЛИЦЕНЗИЙ,
ВЫДАННЫХ БАНКАМ НАЦИОНАЛЬНЫМ БАНКОМ.
ОТЗЫВ РАЗРЕШЕНИЯ НА ОТКРЫТИЕ БАНКА И СОГЛАСИЯ НА
СОЗДАНИЕ ФИЛИАЛА И ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВА БАНКА
76. Условия и основания для приостановления либо аннулирования Национальным Банком выданных лицензий, порядок направления им материалов о принудительной ликвидации (реорганизации) банка в суд предусмотрены статьями 48, 48-1 и 68 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 76 - в новой редакции постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
77. Решение о приостановлении или аннулировании лицензии на проведение банковских операций принимается Правлением Национального Банка.
78. В решении о приостановлении лицензии на проведение банковских операций должны быть указаны причины такого решения и срок приостановления этой лицензии.
79. Под приостановлением лицензии на проведение банковских операций понимается запрет на осуществление конкретных банковских операций, по которым имеется соответствующее решение Национального Банка.
80. В 2-х недельный срок с даты получения копии решения о приостановлении лицензии на проведение той или иной банковской операции, банк обязан представить в Национальный Банк письменное обязательство о том, что обеспечит выполнение данного решения.
81. При устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, лицензия на проведение банковских операций восстанавливается на основании решения Правления Национального Банка.
82. Национальный Банк вправе отозвать выданное разрешение на открытие банка в случаях:
а) принятия банком решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации или ликвидации;
б) принятия судом решения о прекращении деятельности банка;

в) банк ретiнде тiркелген заңды тұлғаның қызметiнде Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  49-бабының  2-тармағында көзделген тәртiп бұзушылықтар белгiленсе.
Заңды тұлғаға берiлген банктi ашуға рұқсат туралы пiкiрдi Ұлттық Банк мынадай негiздемелердiң кез-келгенi бойынша қайтарып алады:
а) заңды тұлғаны банк ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде рұқсат беруге негiз болған мәлiметтердiң дұрыс еместiгi байқалса;
б) заңды тұлғаны банк ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде банк операцияларын жүргiзуге берiлген лицензия толық алынбаса;
в) заңды тұлғаны банк ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде жарияланған жарғылық капитал өтелмесе;
г) банк ретiнде тiркелген заңды тұлға үшiн банк заңдарында көзделген қызметтiң шарттары бұзылса.
Ескерту:   82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
83. Банктi ашуға берiлген рұқсатты Ұлттық Банктiң Басқармасы қабылдайды.
Ұлттық Банк Басқармасының банктi ашуға берiлген рұқсатты қайтарып алу туралы Қаулысы заңды тұлғаның қызметiн қайта тiркеуге немесе тоқтатуға негiз болып табылады.
Ескерту:   83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
84. Ұлттық Банктiң банктiң лицензияларының күшiн жою шешiмi Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  48-1-бабында  көзделген тәртiппен банктер Банктiк қадағалау департаментiнiң ұсынуы негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының Қаулысы түрiнде қабылданады.
Банк лицензияларының қайтарып алу туралы Ұлттық Банк қабылдаған шешiм туралы ақпаратты Ұлттық Банк екi республикалық газетте жариялайды.
Ескерту:   84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
85. Банк заңдарында көзделген банк және өзге операцияларды жүргiзуге берiлген барлық лицензиялардың қайтарып алу туралы Ұлттық Банк Басқармасының Қаулысында банктiң уақытша әкiмшiлiгiн (уақытша әкiмдi) тағайындау туралы шешiм болуға тиiстi.
Уақытша әкiмшiлiктi (уақытша әкiмдi) тағайындау тәртiбi мен өкiлеттiгi Ұлттық Банктiң жекелеген нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
Ескерту:   85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен

в) установления в деятельности юридического лица, зарегистрированного в качестве банка, нарушений, предусмотренных пунктом 2 статьи 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Отзыв разрешения на открытие банка, выданного юридическому лицу, производится Национальным Банком по любому из следующих оснований:
а) обнаружение в течение одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве банка недостоверности сведений, на основании которых было выдано разрешение;
б) неполучение лицензии на проведение банковских операций в течении одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве банка;
в) неоплата объявленного уставного капитала в течение одного года после государственной регистрации юридического лица в качестве банка;
г) нарушение условий деятельности, предусмотренных банковским законодательством для юридического лица, зарегистрированного в качестве банка.
Сноска. Пункт 82 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
83. Решение об отзыве разрешения на открытие банка принимается Правлением Национального Банка.
Постановление Правления Национального Банка об отзыве разрешения на открытие банка является основанием для перерегистрации или прекращения деятельности юридического лица.
Сноска. Пункт 83 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
84. Решение Национального Банка об отзыве лицензий банка, в порядке предусмотренном статьей 48-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" принимается в форме постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан на основании представления Департамента банковского надзора.
Информация о принятом Национальным Банком решении об отзыве лицензий банка публикуется Национальным Банком в двух республиканских газетах.
Сноска. Пункт 84 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
85. Постановление Правления Национального Банка об отзыве всех лицензий на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством должно содержать решение о назначении временной администрации (временного администратора) банка.
Порядок назначения и полномочия временной администрации (временного администратора) определяются отдельными нормативно-правовыми актами Национального Банка.
Сноска. Пункт 85 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .

86. Ұлттық Банк банктiк операцияларды жүргiзуге берiлген барлық лицензиялардың қайтарып алғаннан кейiн 10 күн iшiнде сотқа заңда белгiленген тәртiппен банктiң қызметiн ерiксiз тоқтату (қайтарып алу) туралы арыз бередi.
Ескерту:   86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен
87. Ұлттық Банк банктiң филиалын (өкiлдiгiн) ашуға келiсiмдi мынадай жағдайда қайтарып алады:
а) филиалды жабу туралы банктiң өкiлеттi органының тиiстi шешiмi негiзiнде, бұл шешiм екi апта мерзiм iшiнде Ұлттық Банктiң назарына жеткiзiлуге тиiс;
б) Ұлттық Банк белгiлеген пруденциалдық нормативтердi және сақталуға мiндеттi басқа да нормалар мен лимиттердi банк сақтамаған жағдайда, сондай-ақ банк шығынмен қызмет еткен жағдайда;
в) филиалдың өзiне берiлген өкiлеттiктер шегiнен тыс басқа қызметтi және операцияларды орындағаны үшiн.
ХV. Банктi ашуға, ерiктi қайта ұйымдастыруға берiлген рұқсатты, банктердiң филиалдары мен өкiлдiктерiн ашуға берiлген лицензиялар мен келiсiмдердi тiркеу және ресiмдеу
Ескерту:   Бөлiм атауы өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
88. Осы Ереже тиiстi рұқсаттарды (келiсiмдердi) алу үшiн көзделген қажеттi құжаттар бумасы Ұлттық Банктiң қаржылық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшеге тапсырылады.
Түзетiлген немесе қосып жазылғандары бар құрылтайшы құжаттар, сызылған сөздер және басқа келiсiлмеген түзетулер қарауға қабылданбайды.
Тапсырылған құжаттардың қолданылып жүрген заңдар сәйкестiгi туралы мәселенi Ұлттық Банктiң тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiмен келiсе отырып, Банктердi қадағалау департаментi қарайды.
Ескерту:   88-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
89. Ұлттық Банктiң Басқармасы банктердi ашуға және оларды қайта шақырып алуға берiлген рұқсат туралы, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзудiң лицензияларын тапсыру туралы, олардың күшiн тоқтату және жою туралы, банктердiң қызметiн доғару туралы мәселелердi қаржылық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшенiң ұсынысы негiзiнде қарайды.
Ұлттық Банктiң Басқармасы банк операцияларын және басқа банк қызметiн лицензиялауға және жүзеге асыруға байланысты мәселелердi қарауға құқылы.
Ескерту:   89-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен

86. Национальный Банк после отзыва лицензии на проведение банковских операций в 10-дневный срок обращается в суд с заявлением о принудительном прекращении деятельности (ликвидации) банка в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 86 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
87. Согласие на открытие филиала (представительства) банка может быть отозвано Национальным Банком:
а) на основании соответствующего решения уполномоченного органа банка о закрытии филиала, которое в 2-х недельный срок должно быть доведено до сведения Национального Банка;
б) в случае несоблюдения банком установленных Национальным Банком пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, а также убыточной деятельности банка;
в) за выполнение филиалом операций и иной деятельности, выходящих за пределы предоставленных ему полномочий.
ХV. УЧЕТ И ОФОРМЛЕНИЕ РАЗРЕШЕНИЙ НА ОТКРЫТИЕ,
ДОБРОВОЛЬНУЮ РЕОРГАНИЗАЦИЮ БАНКА, ЛИЦЕНЗИЙ, ДАЧИ
СОГЛАСИЯ НА ОТКРЫТИЕ ФИЛИАЛОВ
И ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВ БАНКОВ
Сноска. Название раздела ХV - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
88. Пакет необходимых документов, предусмотренных настоящими Правилами для получения соответствующих разрешений (согласий), лицензий представляется в подразделение, осуществляющее финансовый надзор Национального Банка.
Не принимаются для рассмотрения учредительные документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные исправления.
Вопрос о соответствии представленных документов действующему законодательству рассматривается Департаментом банковского надзора по согласованию с соответствующими структурными подразделениями Национального Банка.  <*>
Сноска. Пункт 88 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
89. Правление Национального Банка рассматривает вопросы о выдаче разрешения на открытие банков и об их отзыве, о выдаче лицензий на проведение отдельных видов банковских операций, приостановлении их действия и аннулировании, консервации банков на основании представления подразделения, осуществляющего финансовый надзор.
Правление Национального Банка вправе рассматривать и другие вопросы, связанные с лицензированием и осуществлением банковских операций и иной банковской деятельности.  <*>
Сноска. Пункт 89 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .

90. Банктi ашуға рұқсат Басқарманың шешiмi негiзiнде тапсырылады және Ұлттық Банк Төрағасы орынбасарының қолымен ресiмделедi. Құрылтайшы құжаттардың (Жарғының және құрылтайшы шарттың) барлық даналарының титулдық бетi былайша куәландырылады: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiлген. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары". Банктiң жарғысы мен құрылтайшы шартына Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары қол қояды және Ұлттық Банктiң мөрiмен бекiтiледi.
91. Банктiң жарғысы мен құрылтайшы шартының Ұлттық Банкпен келiсiлген бiр данасы банктiң құқықтық iс қағаздарына тiркеледi, ал олардың қалған даналары әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуден (қайта тiркеуден) өту үшiн өтiнiш берушiге қайтарылады.
92. Әдiлет органдарында банк мемлекеттiк тiркеуден (қайта тiркеуден) кейiнгi екi апта мерзiм iшiнде Ұлттық Банктiң Банктердi қадағалау департаментiне Жарғысының және Құрылтайшы шартының бiр данасын оларды тiркеген органның белгiсiмен және мөрiмен банктiң мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы банктiң нотариус куәландырған көшiрмесiмен бiрге (филиалды немесе өкiлдiктi есептiк тiркеудiң мәлiметтерiмен бiрге) тапсыруға мiндеттi.
93. Банктi ашуға рұқсаттың, банк операцияларын (банк қызметiн) жүргiзу лицензияларының көшiрмелерi, сондай-ақ банктен ауыстыруға немесе күшiн жоюға байланысты алынған лицензиялар банктiң құқықтық iс қағаздарына тiгiледi.
ХVI. Қорытынды ережелер
94. Ұлттық Банктiң банктi ашуға рұқсатты, банкiлiк және басқа операцияларды жүргiзуге лицензияларын тапсырудан бас тарту туралы, банктi ашуға рұқсатты қайтарып алу, лицензияларды тоқтату және күшiн жою туралы және басқа мәселелер жөнiндегi Ұлттық Банктiң шешiмiне банктер Қазақстан Республикасының соттарында заң белгiлеген тәртiппен шағым жасай алады.
95. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының нормаларына сәйкес шешiледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк Төрағасы
1-қосымша
" " __________199__ж.             Қазақстан Республикасы
N_______                  Ұлттық Банкiнiң Төрағасы
______________мырзаға
Банк ашуға
ӨТIНIШ
___________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң атауы)
199__жылғы " "______________ N ____ құрылтайшы жиналысының шешiмiне
сәйкес ____________________________________________________________
(ашылатын банктiң атауы)
___________________________________________________________________
(оның тұрған орны көрсетiлсiн)
банкiн ашуға рұқсат беруiңiздi сұрайды.
Жоғарыда көрсетiлген банкi ашу жөнiндегi мiндеттер жүктелген
уәкiлеттiк берiлген адам __________________________________________
(фамилиясы, аты-жөнi)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, байланыс телефоны және мекен-жайы)
Құрылтайшылар өтiнiшке қоса берiлетiн құжаттар мен ақпараттардың
дұрыстығына, сондай-ақ өтiнiштi қарауға байланысты сұратылатын
қосымша ақпараттар мен құжаттардың Ұлттық Банкке уақытылы берiлуiне
толық жауап бередi.
Қосымшалар (жiберiлетiн құжаттардың атаулы тiзбесi, әр құжат
данасының саны және бетi көрсетiлуi тиiс):
Құрылатын банк Кеңесiнiң
немесе басқарма Төрағасының
қолы
2-қосымша
Ескерту:   2-қосымша өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
Құрылтайшы туралы мәлiметтер
(заңды тұлға)
_________________________________
(банктiң атауы)
199__ " " _______________

90. Выдача разрешения на открытие банка производится на основании решения Правления и оформляется подписью заместителя председателя Национального Банка. Титульный лист всех экземпляров учредительных документов (Устава и Учредительного договора) заверяется следующей формулировкой: "Согласовано с Национальным Банком Республики Казахстан. Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан". Устав и учредительный договор банка подписываются заместителем председателя Национального Банка и скрепляются печатью Национального Банка.
91. Один экземпляр Устава и Учредительного договора банка, согласованных с Национальным Банком подшиваются в юридическое дело банка, а их остальные экземпляры возвращаются заявителю для прохождения государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции.
92. В 2-х недельный срок после государственной регистрации (перерегистрации) банка в органах юстиции, банк обязан представить в Департамент банковского надзора Национального Банка один экземпляр своего Устава и Учредительного договора, с отметкой и печатью зарегистрировавшего их органа вместе с нотариально заверенной копией свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) банка (данных учетной регистрации филиала или представительства).
93. Копии разрешения на открытие банка, лицензии на проведение банковских операций (банковской деятельности), а также лицензии, изъятые у банка в связи с их заменой или аннулированием, подшиваются в юридическое дело банка.
ХVI. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
94. Решения Национального Банка от отказе в выдаче разрешения на открытие банка, лицензии на проведение банковских и иных операций, об отзыве разрешения на открытие банка, о приостановлении, аннулировании лицензий и по другим вопросам могут быть обжалованы банками в судах Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
95. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
Зам.председателя Национального
Банка Республики Казахстан
Приложение 1
" "_______199___г.                        Председателю
Национального Банка
N _____                                   Республики Казахстан
г-ну____________
ЗАЯВЛЕНИЕ
на открытие банка
____________________________________________________________________
(наименование заявителя)
просит в соответствии с решением учредительного собрания N ___ "___"
____________ 199_ года,    _________________________________________
(место проведения)
дать разрешение на открытие ________________________________________
(наименование создаваемого банка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(с указанием места его нахождения)
уполномоченным лицом, на которого возложены обязанности по открытию указанного выше банка утвержден(а) _________________________________
(фамилия, И.0)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(место работы, должность, контактный телефон и адрес )
Учредители полностью отвечают за достоверность прилагаемых к заявлению документов и информации, а также своевременное представление Национальному Банку дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Приложения (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
Подпись Председателя Совета
или Правления создаваемого банка
Приложение 2
Сноска. Приложение 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 .
СВЕДЕНИЯ ОБ УЧРЕДИТЕЛЕ
(юридическое лицо)
________________________________
/наименование банка/
на "____" ________________ 199 __г.

1. Құрылтайшы ________________________________________________
(заңды атауы)
2. Бас офистiң мекен-жайы ____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтаның индексi, қаласы, көшесi, байланыс телефоны)
3. Мемлекеттiк тiркеу
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың түрi, номерi, берiлген күнi, кiм берген)
4. Қызметiнiң сипаты _________________________________________
___________________________________________________________________
(негiзгi қызметiнiң түрi көрсетiлсiн)
5. Қазақстан Республикасының резидентi ме, резидентi емес пе
( тиiстi сөздiң асты сызылсын )
6. Резидент емес құрылтайшының Қазақстан Республикасының
резидент банкiнiң Жарғылық капиталында қатысуға рұқсаты
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың түрi, номерi және күнi көрсетiлiп, көшiрмесi, қоса
берiлсiн)
7. Құрылтайшы-кәсiпорынның басшысы ___________________________
___________________________________________________________________
(Фамилиясы, аты-жөнi, туған күнi, жылы)
8. Бiлiмi_____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оқу орны, бiтiрген жылы, мамандығы көрсетiлсiн)
9. Еңбек ету жолы туралы қысқаша сипаттама ___________________
___________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, жұмыс iстеген уақыты)
10. Заңды тұлғаның құрылтайшылық жарнасы:
__________________________________________________________________
Жарна сомасы               |   Қосымша мәлiметтер         |
__________________________________________________________________|
Жарияланған  | нақты төленген   |                              |
________________|__________________|______________________________|
________________|__________________|______________________________|
11. Соңғы үш жылғы кезең iшiнде кәсiпорында (құрылтайшыда) iрi
қаржы қиындықтары, оның iшiнде банкроттық, жұмысын доғару, санация
болды ма____________________________
- Олардың пайда болу себептерi ______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
- Бұл мәселелердi шешу нәтижелерi____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1. Учредитель ______________________________________________________
____________________________________________________________________
(юридическое наименование)
2. Адрес головного офиса ___________________________________________
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, город, улица, контактный телефон)
3. Государственная регистрация
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(вид документа, номер, дата, кем выдан)
4. Характер деятельности ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
5. Является ли резидентом, нерезидентом Республики Казахстан
(нужное подчеркнуть)
6. Разрешение на участие учредителя-нерезидента в Уставном капитале
банка-резидента Республики Казахстан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать вид документа, N и дату,
приложить копии данного документа)
7. Руководитель предприятия-учредителя _____________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата, год рождения)
8. Образование _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
9. Краткое резюме о трудовой деятельности __________________________
____________________________________________________________________
(место, должность, время работы)
10. Учредительный взнос юридического лица:
--------------------------------------------------------------------
СУММА ВЗНОСА       !       Дополнительные сведения
--------------------------------------------------------------------
Объявленная !  фактически !
!  внесенная  !
--------------------------------------------------------------------
!             !
--------------------------------------------------------------------
11. Возникали ли в период последних трех лет у предприятия (учредителя) крупные финансовые проблемы, в том числе банкротство, консервация, санация
____________________________________________________________________
Причины их возникновения ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Результаты решения этих проблем ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

12. Акционер (барлық акциялардың он немесе одан да көп
проценттерiн тiкелей немесе жанама түрде иеленушi немесе бақылаушы)
ретiнде қатысы бар ұйымды көрсетiңiз:
- ұйымның аты немесе тұрған орны ____________________________
___________________________________________________________________
- қызметiнiң түрi (қызметтiң түрiн атаңыз)___________________
___________________________________________________________________
- осы ұйымның Жарғылық капиталындағы меншiк үлесi _________
___________________________________________________________________
3-қосымша
Құрылтайшы туралы мәлiметтер
(жеке тұлға)
______________________________
(банктiң атауы)
199__ " " ______________
1. Құрылтайшы _______________________________________________
(фамилиясы, аты-жөнi)
___________________________________________________________________
2. Туған күнi, жылы _________________________________________
3. Туған жерi _______________________________________________
4. Азаматтығы _______________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттағы мәлiметтер ____________
6. Тұрған жерi ______________________________________________
___________________________________________________________________
7. Жұмыс iстейтiн жерi, қызметi _____________________________
___________________________________________________________________
8. Бiлiмi ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(оқу орны, бiтiрген жылы, мамандығы көрсетiлсiн)
9. Еңбек ету жолы туралы қысқаша сипаттама __________________
___________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, жұмыс iстеген уақыты)
10. Салық инспекциясы берген декларацияда көрсетiлген
табысының мөлшерi туралы анықтама.
11. Құрылтайшылық жарнасы:
__________________________________________________________________
Жарна сомасы               |   Қосымша мәлiметтер         |
__________________________________________________________________|
Жарияланған  | нақты төленген   |                              |
________________|__________________|______________________________|
________________|__________________|______________________________|
4-қосымша
Ескерту: 4-қосымша өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының
1997.12.05. N 413   қаулысымен ,  2003 жылғы 17 маусымдағы N 193   қаулысымен .
(фотосуретi)
Директорлар кеңесінің мүшелерi туралы
мәлiметтер
__________________________
(банктiң атауы)
199__ "__" ______________

12. Укажите организации, к которым имеется отношение как акционера (владельца или контролирующего, прямо или косвенно, десятью или более процентами всех акций):
- название и местонахождение организации ___________________________
____________________________________________________________________
- вид деятельности (перечислите виды деятельности) _________________
____________________________________________________________________
- доля собственности в Уставном капитале данной организации ________
____________________________________________________________________
Приложение 3
СВЕДЕНИЯ ОБ УЧРЕДИТЕЛЕ
(физическое лицо)
_______________________________
/наименование банка/
на "____" _____________ 199 ___г.
1. Учредитель ______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
2. Дата рождения ___________________________________________________
3. Место рождения __________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Гражданство _____________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность ______________________
____________________________________________________________________
6. Место проживания ________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Место работы, должность _________________________________________
____________________________________________________________________
8. Образование _____________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
9. Краткое резюме о трудовой деятельности __________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(место, должность, время работы)
10. Справка о размере доходов, отраженных в декларации, выданной
налоговой инспекцией
11. Учредительный взнос:
--------------------------------------------------------------------
СУММА ВЗНОСА       !        Дополнительные сведения
--------------------------------------------------------------------
Объявленная  !фактически  !
!внесенная   !
-------------!------------!-----------------------------------------
-------------!------------!-----------------------------------------
Приложение 4  <*>
Сноска. Приложение 4 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г.  N 193 .
(фото)
СВЕДЕНИЯ О ЧЛЕНАХ
Совета директоров
_________________________
/наименование банка/
на"____"________________199___г.

1. Фамилиясы, аты-жөнi _______________________________________
2. Кеңесте атқаратын мiндетi _________________________________
___________________________________________________________________
3. Туған күнi, жылы __________________________________________
4. Туған жерi ________________________________________________
5. Азаматтығы ________________________________________________
6. Жеке басын куәландыратын құжаттағы мәлiметтер _____________
7. Негiзгi қызмет орны _______________________________________
8. Офисiнiң тұрған жерi, байланыс телефоны ___________________
9. Бiлiмi (бiлiктiлiктi арттыру курсын қосқанда) _____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оқу орны, бiтiрген жылы, мамандығы көрсетiлсiн)
10. Еңбек ету жолы туралы қысқаша сипаттама __________________
___________________________________________________________________
(жұмыс орны, қызметi, жұмыс iстеген уақыты)
11. Акционер (барлық акциялардың он немесе одан да көп
проценттерiн тiкелей немесе жанама түрде иеленушi немесе бақылаушы)
ретiнде қатысы бар ұйымды көрсетiңiз:
Ұйымның аты немесе тұрған орны _______________________________
Қызметiнiң түрi (қызметтiң түрiн атаңыз)______________________
___________________________________________________________________
Осы ұйымның Жарғылық капиталындағы меншiк үлесi____________
12. Белгiленген тәртiппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы
бар ма ____________________________________________________________
13. Банкроттыққа ұшыраған, жұмысы тоқтатылған, санацияға
жатқызылған, ерiксiз таратылған заңды тұлғаның бұрынғы басшы
қызметкерi болған ба
___________________________________________________________________
Олардың пайда болу себептерi _________________________________
Бұл мәселелердi шешу нәтижелерi ______________________________
___________________________________________________________________
Ескерту:  банк Кеңесiнiң әрбiр мүшесiне толтырылады
Қолы  _________
5-қосымша
Ескерту: 5-қосымша өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының
1997.12.05. N 413   қаулысымен
фотосурет
А Н К Е Т А
_______________қызметiне кандидат
__________________________________________________________
(банктiң атауы)
Кандидаттың өмiрбаянынан мәлiметтер

1. Ф.И.О. __________________________________________________________
2. Обязанности в Совете ____________________________________________
____________________________________________________________________
3. Дата рождения ___________________________________________________
4. Место рождения __________________________________________________
5. Гражданство _____________________________________________________
6. Данные документа, удостоверяющего личность ______________________
7. Основное место работы, должность ________________________________
8. Адрес офиса, контактный телефон _________________________________
9. Образование (включая курсы повышения квалификации) ______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
10. Краткое резюме о трудовой деятельности _________________________
____________________________________________________________________
(место, должность, время работы)
11. Укажите организации, к которым имеется отношение как акционера
(владельца или контролирующего, прямо или косвенно, десятью или
более процентами всех акций).
Название и местонахождение организации _____________________________
Вид деятельности (перечислите виды деятельности) ___________________
Доля собственности в Уставном капитале данной организации __________
Сноска. Пункт 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными
постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 .
12. Имеется ли непогашенная или неснятая в установленном порядке судимость___________________________________________________________
13. Являлся ли в прошлом руководящим работником юридического лица потерпевшего банкротство, консервацию, санацию, принудительную ликвидацию _________________________________________________________
Причины их возникновения ___________________________________________
____________________________________________________________________
Результаты решения этих проблем ____________________________________
____________________________________________________________________
* Примечание: заполняется на каждого члена Совета банка.
Подпись ________________
Приложение 5
Сноска. Приложение 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 .
(фото)
АНКЕТА
Кандидата на должность _____________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование банка)
Биографические данные кандидата

1. Фамилиясы _________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесiнiң аты _____________________________________________
2. Тұрған жерi _______________________________________________
(почта индексiмен қоса толық түрде көрсетсiн)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Туған күнi, жылы _________________________________________
4. Туған жерi _______________________________________________
5. Азаматтығы _______________________________________________
6. Жеке басын куәландыратын құжаттағы мәлiметтер ____________
___________________________________________________________________
7. Телефон номерi (жұмысының және үйiнiң коды көрсетiлсiн)
___________________________________________________________________
8. Өз жақын туыстары (әкесi, шешесi, балалары, ағалары,
iнiлерi, жұбайы):
Ф.А.Ж.                Жасы           Туыстық қатынасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Бұрынғы қолданылған барлық фамилияларыңызды, оларды қолдану
кезеңiнде оларды өзгеру себебiн негiзiн түсiндiре отырып қоса
көрсетiңiз
Фамилия             Қолданылу кезеңi        Пайдалану кезеңi
(өзгертулер)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бiлiмi және жұмыс тәжiрибесi
1. Бiлiмi жөнiнде мәлiметтер (бiлiктiлiгiн жоғарылату курсын қоса)
___________________________________________________________________
Оқу орнының | Бiтiрген жылы|Мамандығы|Диплом.   |Оқу орнының       |
атауы     |              |         |сертификат|тұрған жерi       |
___________________________________________________________________|
____________|______________|_________|__________|__________________|
____________|______________|_________|__________|__________________|
____________|______________|_________|__________|__________________|
____________|______________|_________|__________|__________________|
____________|______________|_________|__________|__________________|
Ескерту . Дипломдар мен сертификаттардың нотариус куәландырған
көшiрмесiн қоса беру қажет.
2. Қызметтiк және ғылыми қызметi жөнiнде қосымша мәлiметтер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_______________________________________

1. Фамилия _________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество ________________________________________________________
2. Адрес (полный, с указанием почтового индекса):      ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Дата рождения ___________________________________________________
4. Место рождения __________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Гражданство _____________________________________________________
6. Данные документа, удостоверяющего личность ______________________
____________________________________________________________________
7. Номер телефона (указать код, рабочий и домашний) ________________
____________________________________________________________________
8.  Близкие родственники (отец, мать, дети, братья, сестры,
супруг(а):
Ф. И. О.         Возраст      Родственные отношения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Включите все другие фамилии, использовавшиеся ранее с
обоснованием причин их изменения в период их использования
Фамилия      Период               Причина изменения
использования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Образование и опыт работы
1. Данные об образовании (включая курсы повышения квалификации)*:
--------------------------------------------------------------------
Наименование учеб-!Год окон-!Специаль-!Диплом.   ! Местонахождение
ного заведения    !чания    !ность    !Сертификат!учебного заведения
------------------!---------!---------!----------!------------------
------------------!---------!---------!----------!------------------
------------------!---------!---------!----------!------------------
------------------!---------!---------!----------!------------------
------------------!---------!---------!----------!------------------
Примечание. Необходимо приложить копии дипломов и сертификатов, заверенных нотариально.
2. Дополнительные сведения о служебной и научной деятельности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3. Шет ел тiлдерiнен бiлiмi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
( кандидат қай тiлдi меңгерген )
4. Еңбек қызметi басталғанда орындаған жұмысы
(  жеке парақпен қоса берiледi )
5. Осыдан бұрынғы лауазымына келуi/ұйымының аты, жұмысының
сипаты, осы қызметке тағайындалған күнi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_______________________________________
6. Кем дегенге үш ұсынушы адамның Ф.А.Ж., олардың жұмыс орны,
қызметi, байланыс телефоны (жұмысы, үйi) мекен-жайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту : ұсынысты осы анкетаның 2-қосымшасында көрсетiлген
сұрақтардың тiзбесiмен қоса беру керек.
7. Кандидаттың мынадай бiлiмдерi бар ма: (иә - жоқ)
- Қазақстан Республикасының банк заңдарын_______
- Қазақстан Республикасының банктiк қадағалау талаптарын_____
- Қазақстан Республикасындағы банктiк есеп берудi және
бухгалтерлiк есеп жүргiзудi ____
- Қазақстан Республикасының валюталық реттеуiн _____
- Қазақстан Республикасының салық жөнiндегi саясатын ______
- Қазақстан Республикасының ақша айналысын ұйымдастыруын____
- банктiк есеп жүргiзудi компьютерлеудi және автоматтандыруды_
- банктегi касса операцияларын ұйымдастыруды және жүргiзудi___
- кредит жұмысын ұйымдастыруды ______
- халықаралық операцияларды немесе шет ел валюталарымен
операцияларды____
8. Сiздiң бiлiктiлiгiңiздi анықтауда өзiңiз маңызды деп
есептейтiн кез келген басқа да ақпаратты берiңiз
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Кандидат ұсынған басқару органының банкпен қаржылық
қарым-қатынасы бар ма
__________________________________________________________________
____________________________
Кандидатқа қосымша мәлiметтер
1. Соңғы тұрған жерi.
Соңғы бес жылда тұрған жерлерiңiздi ретiмен көрсетiңiз. Тұрған
уақытыңызды көрсетiңiз.
Қала ____________________________
Облыс ___________________________
Көше ____________________________
Үйдiң N__________________________
Почтаның индексi ___________ "  " _____________ (жылы, айы)

3. Знание иностранных языков
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/указать какими языками владеет кандидат/
4. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности*
Примечание. Приложить на отдельном листе
5. Пребывание в предыдущей должности /наименование организации,
характер работы, дата назначения на эту должность
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Ф.И.О. не менее трех рекомендующих, место их работы, должность, контактный телефон /раб., дом./, адрес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Примечание: приложить рекомендации с перечнем вопросов, указанных в Приложении 2 к данной анкете.
7. Имеются ли у кандидата знания в области: (да - нет)
- банковского законодательства Республики Казахстан       ____
- требований банковского надзора Республики Казахстан     ____
- ведения банковской отчетности и бухгалтерского
учета в Республике Казахстан                            ____
- валютного регулирования Республики Казахстан            ____
- налоговой политики Республики Казахстан                 ____
- организации денежного обращения в Республике Казахстан  ____
- компьютеризации и автоматизации банковского учета       ____
- организации и ведения кассовых операций в банке         ____
- организации кредитной работы                            ____
- международных операций или операций
с иностранной валютой                                   ____
8. Представьте любую другую информацию, которую вы считаете важной
при определении вашей квалификации
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Имеются ли финансовые взаимоотношения с банком, орган управления
которого рекомендует кандидата
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ СВЕДЕНИЯ НА КАНДИДАТА
1. Последние места проживания.
Укажите в обратном хронологическом порядке все места проживания за последние пять лет. Укажите даты проживания
Город _________________________________________________
Область _______________________________________________
Улица _________________________________________________Дом N ______
Почтовый индекс ________ от ___________ до __________ (мес, год)

2. Iрi акционер ретiнде қандай финанс ұйымдарымен байланыста
болдыңыз немесе болып жүрсiз (иегер немесе бақылаушы, тiкелей немесе
жанама, барлық акцияның 5 % немесе одан көп)
Ұйымның атауы және тұрған жерi _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қызмет түрi __________________________________________________
Осы ұйымның жарғылық капиталындағы меншiк үлесiңiз
___________________________________________________________________
3. Кредитордың аты-жөнiн және адресiн, займның берiлген
күнiн және алғашқы сомасын, займды өтеудiң көрсетiлген мерзiмiн,
ағымдағы мiндеттеменiң сомасын көрсетiңiз.
Кредитордың атауы және адресi
___________________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Займды өтеу мерзiмi __________________________________________
Ағымдағы борыш қорытындысы____________________________________
4. Жауапкер немесе шағым иесi ретiнде қандай да бiр сот
талқысына түсiп көрдiңiз бе. (иә, жоқ) егер жоқ десеңiз мына
таблицада толық мағлұмат берiңiз:
___________________________________________________________________
Сот тәркiнiң атауы      |атауы  |Болған  |Сот қарауының   |шағым
және сипаты             |және   |күнi    |қорытындысындағы|сомасы
|адресi |        |шығарылған шешiм|
___________________________________________________________________
________________________|_______|________|________________|________
________________________|_______|________|________________|________
________________________|_______|________|________________|________
________________________|_______|________|________________|________
5. Кандидаттың кәсiпорынға, банкке басшылық еткен уақытында
оларды банкротқа, санацияға, доғаруға, мәжбүрлеп таратуға әкелердей
қаржылық iрi проблемалар болды ма.
______________________________________________________________
Олардың туындаған себептерi
______________________________________________________________
Осы проблемалар шешiмiнiң нәтижесi
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
Анкетада көрсетiлген мәлiметтерге растау
Осы құпия өмiрбаяндық және қаржылық есепте көрсетiлген
ақпараттарды растаймын, менiң тарапымнан нақты және толық мұқият
тексерiлдi, егер бұрмалаушылық немесе мен ұсынған материалда қалып
қойғаны болса ұсынылған қызметке бекiтпеуге негiз болатынын және
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес маған санкция қолдануға
болатынын түсiнемiн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiн менiң жеке өмiрбаянымда
және қаржылық жағдайымда болған барлық өзгерiстерден хабардар етуге
мiндеттенемiн.
_______________                      ____________________
(қолы)                              (қол қойған күнi)
____________________________
(фамилиясы баспа әрiптермен)
Қызметке кандидаттыққа ұсыныс
___________________________________________________________________
(банктiң атауы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ұсыныс берушiнiң аты-жөнi ____________________________________
Ұйымның атауы және тұратын жерi
___________________________________________________________________
Байланыс телефоны (жұмыстағы, үйдегi)
___________________________________________________________________
Назарыңызға.
Ұлттық Банк сiздiң осы кандидатқа көзқарасыңызды, оның
беделiн, iскерлiгiн, кәсiби деңгейiн, қай жерде және қашан бiрге
жұмыс iстедiңiз, басқа да бiзге керектi деген мәлiметтi
көрсетуiңiздi сұрайды.
Ескерту:
Банк жетекшiлiгiнiң қызметiне ұсыныс берушi онымен туыстық
қатысы болмауы керек немесе осы ұсынысқа ешқандай қатысы болмауы
керек.
Ұсыныс берушiнiң қолы ___________ күнi ____________
N 6-қосымша
Ескерту: 6-қосымша өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен
Жаңа құрылатын банктiң бизнес-жоспарын
жасауға ұсыныс

2. Укажите финансовые организации, к которым вы имеете или имели отношение как крупный акционер (владеющий или контролирующий, прямо или косвенно, 5 % или более всех акций).
Название и местонахождение организации _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вид деятельности (перечислите виды деятельности)_______________________________________________________
____________________________________________________________________
Доля собственности в Уставном капитале данной организации
____________________________________________________________________
3. Укажите фамилию и адрес кредитора, дату выдачи займа и первоначальную сумму, указанные сроки выплаты займа, сумму текущего обязательства
Название и адрес кредитора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата выдачи займа и первоначальная сумма
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сроки выплаты займа ________________________________________________
Итого текущий долг _________________________________________________
4. Вовлекались ли вы в какое-либо судебное разбирательство в качестве ответчика или истца? (да; нет), если да, дайте подробную информацию в следующей таблице:
--------------------------------------------------------------------
Название и характер су-! Название !Дата раз-!Решение вынесен-!Сумма
дебного разбирательства! и адрес  !бирательс!ное в результате!иска
! суда     !тва      !разбирательства !
-----------------------!----------!---------!----------------!------
-----------------------!----------!---------!----------------!------
-----------------------!----------!---------!----------------!------
-----------------------!----------!---------!----------------!------
-----------------------!----------!---------!----------------!------
5. Возникали ли в период осуществления руководства кандидатом предприятием, банком, крупные финансовые проблемы, приведшие к их банкротству, санации, консервации, принудительной ликвидации ____________________________________________________________________
Причины их возникновения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Результаты решения этих проблем
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
СВЕДЕНИЙ, ПРЕДСТАВЛЕННЫХ В АНКЕТЕ
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этих конфиденциальных биографических и финансовых отчетах, была тщательно проверена мною и является достоверной и полной, и признаю, что в случае обнаружения искажений и упущений в материале, представленном мною, это может служить основанием для отказа в утверждении на рекомендуемую должность и может повлечь в отношении меня дальнейшее применение санкций в соответствии с законами Республики Казахстан. Обязуюсь уведомить Национальный Банк Республики Казахстан о всех существенных изменениях в моей личной биографии и финансового положения.
_______________                             ________________________
/подпись/                                     /дата подписи/
_________________________________
/фамилия печатными буквами/
Рекомендация на кандидата на должность
____________________________________________________________________
(наименование банка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ф.И.О. рекомендателя____________________________________
Наименование и местонахождение организации
____________________________________________________________________
Контактный телефон/рабочий, домашний/
____________________________________________________________________
Внимание.
Национальный Банк просит вас отразить в рекомендации ваше отношение к данному кандидату, его репутацию, деловые качества, профессиональную пригодность, где и когда вместе работали и другие сведения, которые могут оказаться для нас полезными.
Примечание:
Рекомендующий на должность руководителя банка (филиала) не должен быть связан с последним родственными отношениями или иметь какие-либо отношения к данному предложению.
Подпись рекомендующего ___________    дата _____________
Приложение N 6
Сноска. Приложение N 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413
Рекомендации
по составлению бизнес-плана вновь создаваемого банка

1. Бизнес-жоспар банктiң алдына қойған жақын арадағы сияқты перспективалық ағымдағы қызметiнiң жақсы және әлсiз жақтарына баға беру, рынокқа талдау жасау және клиенттер туралы ақпараттар беру, туындайтын қызмет түрлерiн, бәсекелестiк жағдайында мақсатқа жеткiзер қажеттi ресурстарды бағалау, бас офис және оның болашақ филиалдары үшiн iрiктелiп алынған орынның қолайлылығы мен жарамдылығын көрсетушi ақпараттарды бағалау мақсаттары мен мiндеттерiн қамтиды.
2. Жоспардың қаржылық перспективалары есеп айырысу балансын, (N 1 үлгi), жоспарланатын бюджет (N 2 үлгi) және үш жыл бойы рентабельдi қызмет жасай алатын болашақ банктiң қабiлетiн көрсететiн басқа ақпараттарды қамтиды. Мұндай перспективалар толық болжамдарға және осындай болжамдарға қолдау болатын мәлiметтерге негiзделуi керек. Жоспардың бұл бөлiгiне банктiң жоспарланған операциялар мен түрлерiн жүргiзе алатын алғашқы капитал деңгейi кiргiзiлуi тиiс.
3. Маркетингтiң жоспарын рыноктағы банктiң экономикалық жағдайын және бәсекелестiгiн сипаттайтын, қазiргi және жоспарланып отырған және бәсекелестiк жағдайларын ескере отырып, сол рыноктарға келешекте қызмет көрсететiн банк жоспарын географиялық және өндiрiстiк рыноктар белгiлейдi.
4. Еңбек ресурстарына тарту жоспарына қызметкерлердiң көзделуi саны, олардың кәсiби тәжiрибелерi және бiлiктiлiгi, банк ұсынатын қызметтiң күрделiлiгi мен көлемiн, келешектегi түрлерiн назарға ала отырып, еңбекке ақы төлеудiң деңгейi кiргiзiлуi керек.
5. Бизнес-жоспар тәуекелдiң әр үлгiсi критерийлерiне сәйкес келуi тиiс:
а) Кредит тәуекелi бойынша (заемшы негiзгi борышын немесе кредит үшiн сыйақыға (мүддеге) борышын дер уақытында өтемеу тәуекелi):
банк әдеттегi кредиттiк қатынастармен қатар банктiң борыштық мiндеттемелердi сатып алу кезiнде қолданатын алдын ала талдауын ашып көрсету;
банктiң кредит комитетi құрылымын, комитетке кiргiзуге жататын адамдардың тiзiмiн (қызметтерi бойынша аты-жөндерiмен) кредит комитетiнiң болашақтағы мәжiлiстерiнiң мерзiмдiлiгiн кiргiзу;
кредиттi санкциялау кезiнде ұсынатын стандарттарды, сондай-ақ несие портфелiн кредиттiк проблемаларды анықтау мақсатында жүргiзiлетiн тұрақты қадағалауда қолданатын тәртiптi және кредиттер бойынша шығындарды жабу үшiн резервтер құруын сипаттау.
б) Тиiмдiлiк Тәуекелi бойынша (банктiң өз депозиторлары мен кредиторлары алдындағы өзiнiң төлем мiндеттемелерi бойынша мерзiмiнде және жұмсалған ең төменгi шығындармен жауап беруге қабiлетсiздiк тәуекелi):
- активтердiң жалпы сомасына шығарылған акциялардың, iрi
мiндеттемелердiң, негiзгi депозиттер мен тиiмдiлiк
активтерiнiң жалпы сомасынан күтiлетiн арақатынасын
көрсету;
- борыш мiндеттемелерi портфелiнiң жоспарланған құрылымы
бойынша сияқты, төлем мерзiмдерi бойынша да нәтижелерге
жету үшiн кестенi қосқандағы жан-жақты жасалған жоспардан
тұрады;
в) Процент ставкаларының Тәуекелi бойынша (рыноктық проценттер деңгейiнiң өзгерiстерiнен туындайтын сыйақыға (мүддеге) және акциялардың рыноктық құнынан таза кiрiстiң төмендеу тәуекелi);
- өзгеруi мүмкiн проценттiк ставкалар бойынша активтер мен
мiндеттемелер жөнiндегi күтiлетiн төлемдердiң ұзақтығы
мен мерзiмдерiнiң сәйкестiгi жөнiнде банктiң несиелiк және
инвестициялық портфельдерiн сипаттау;
- болашақта проценттiк ставкалардың өзгеруiне байланысты
банктiң болжамын нақты анықтау және қолдау;
- кредит комитетiнiң болжамдық құрылымы, оған қоса аты-жөнi
немесе комитет мүшелерiнiң лауазымдары мен мәжiлiстердiң
өткiзiлу мерзiмдерi бiрге жiберiледi.
г) Операциялық Тәуекел бойынша (банктiң шұғыл қызметтерiнен күтiлетiн алғашқы деңгейден едәуiр артуы мүмкiн тәуекел):
- болашақта жасалатын жұмыстардың көлемiн және көрсетiлетiн
қызметтердi көрсету, банктiң теңгемен және шетел валютасымен
жасалатын операциялардың орташа және ең жоғары көлемi,
банктiң осы сала шегiнде белгiленгендерден асатын шығындарды
жабу жөнiндегi жоспары.
д) Капитал Тәуекелi бойынша (Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiне оның активiне капиталының арақатынасы жөнiнде сәйкес болатын капиталы жеткiлiктi мөлшерiн банктiң қолдауға мүмкiндiгiнiң болмау тәуекелi).
е) Валюталық Тәуекел бойынша (егер банк шетел валютасымен операциялар жүргiзгiсi келсе):
- валюта бағамдарының өзгерулерiне байланысты тәуекелдi шектеу
жөнiнде тапсырысшының жоспарын ескеру;
- банктiң пайдасы мен капиталына осындай өзгерiстердiң әсерiн
анықтайтын, сондай өзгерiстерге бақылайтын тәртiп кiредi;
- банктiң күнделiктi валюталық позициясы бойынша шегiн белгiлеу
(шетелдiк валютаның әр түрi мен жиынтығы бойынша).

1. Бизнес-план включает в себя цели и задачи, которые ставит банк перед собой, как ближайшие, так и перспективные, оценку текущего момента, возможные сильные и слабые стороны деятельности, анализ рынка и информацию о клиентах, виды предполагаемых услуг, оценку ресурсов, необходимых для достижения целей в условиях конкуренции, информацию, демонстрирующую удобство и пригодность места (мест), выбранного(ых) для главного офиса и всех его предполагаемых филиалов.
2. Финансовые перспективы плана должны включать расчетный баланс (форма N 1), планируемый бюджет (форма N 2) и любую другую необходимую информацию, которая будет демонстрировать способность предполагаемого банка поддерживать рентабельную оперативную деятельность в течение трех лет, следующих за началом деятельности. Такие перспективы должны основываться на подробных предположениях и должны включать сведения в поддержку таких предположений. В эту часть плана должен быть включен первоначальный уровень капитала, с помощью которого банк будет осуществлять планируемый объем и виды операций.
3. План маркетинга должен определить географический и производственный рынки, которые предполагается обслуживать, описать состояние экономических условий и конкуренции на рынках, и изложить планы банка по поставке предполагаемых услуг тем рынкам, учитывая существующие и планируемые экономические и конкурентные условия.
4. План привлечения трудовых ресурсов должен включать предполагаемое число служащих, их профессиональный опыт и квалификацию, принимая во внимание предполагаемые виды, сложность и объем услуг, которые будут предложены банком, и предполагаемые уровни оплаты труда. Все прогнозы должны основываться на реальных предположениях и рассматриваться с точки зрения их разумности и соответствия остальной части бизнес-плана.
5. Бизнес-план должен соответствовать следующим критериям по каждому типу риска:
а) по Кредитному Риску (риск того, что заемщик не погасит основной долг или долг по вознаграждению (интересу) за кредит своевременно):
- раскрыть предположительный анализ, который банк будет применять как в традиционных кредитных отношениях, так и при покупке банком долговых обязательств;
- включать в себя структуру кредитного комитета банка, список лиц, которые подлежат включению в комитет (поименно и по должностям), предполагаемая периодичность заседаний кредитного комитета;
- описывать стандарты, которых следует придерживаться при санкционировании кредитов, а также порядок, применяемый при постоянном наблюдении и контроле ссудного портфеля, проводимый с целью выявления проблемных кредитов и создания резервов для покрытия убытков по кредитам;
б) по Риску Ликвидности (риск того, что банк будет неспособен ответить по своим платежным обязательствам перед своими депозиторами и кредиторами своевременно и с минимальными затратами):
- отражать ожидаемое соотношение общей суммы выпущенных акций, крупных обязательств, основных депозитов и ликвидных активов к общей сумме активов;
- состоять из подробного плана, включающего графики для достижения результатов, как по планируемой структуре портфеля долговых обязательств, так и по срокам платежей;
в) по Риску Процентных Ставок (риск снижения чистых доходов от вознаграждения (интереса) и рыночной стоимости акций, вызванный изменениями уровня рыночных процентных ставок):
- описывать предполагаемую структуру ссудного и инвестиционного портфелей банка, ожидаемое соответствие длительности и сроков платежей по активам и обязательствам по возможным изменениям процентных ставок;
- точно определять и поддерживать предположения банка относительно будущего поведения процентных ставок;
- приложить предполагаемую структуру кредитного комитета, включая ФИО или должности членов комитета, и периодичность его заседаний;
г) по Операционному Риску (риск того, что расходы банка от его оперативной деятельности могут существенно превышать первоначально предполагавшийся уровень):
- раскрывать предполагаемый объем и перечень услуг, которые будут предоставляться, ожидаемые средний и наиболее высокий объемы операций банка в тенге и в иностранной валюте, планы банка по покрытию расходов, превышающих установленные пределы в этих сферах;
д) по Риску Капитала (риск того, что банк может оказаться неспособным поддерживать размер капитала, достаточный для того, чтобы соответствовать нормативным правовым актам Национального Банка относительно соотношения капитала к его активам);
е) по Валютному Риску (если банк намерен проводить операции с иностранной валютой):
- учитывать планы заявителя по ограничению риска, связанного с изменениями курсов валют;
- включать в себя порядок наблюдения за такими изменениями, определяя воздействие таких изменений на прибыль и капитал банка;
- установить пределы по ежедневной валютной позиции банка (в совокупности и по каждому виду иностранной валюты).

6-қосымшаға 1-нысан
ЕСКЕРТУ. 6-қосымша 1-нысан өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 1997.12.05. N 413   қаулысымен .
Б А Л А Н С
(мың теңге)
___________________________________________________________________
N | Статьялардың атауы               |01.01.199__ж. |01.01.199__ж.
___________________________________________________________________
Актив
___________________________________________________________________
1. |Касса                             |              |
___________________________________________________________________
2. |Корреспонденттiк шот              |              |
___________________________________________________________________
3. |Материалдық емес активтер         |              |
___________________________________________________________________
4. |Бағалы қағаздарға салым           |              |
___________________________________________________________________
5. | Банк берген кредиттер:           |              |
___________________________________________________________________
| - басқа банктерге                |              |
| - заңды тұлғаларға (банктен      |              |
|   басқаларға)                    |              |
| - жеке тұлғаларға                |              |
___________________________________________________________________
6. |негiзгi құрал-жабдықтар           |              |
___________________________________________________________________
7. |Берiлген кредиттер бойынша мерзiмi|              |
|өткен кредиттер                   |              |
___________________________________________________________________
8. |Банктiң шығыстары                 |              |
___________________________________________________________________
9. |Банктiң залалдары                 |              |
___________________________________________________________________
10.|Басқа да активтер                 |              |
___________________________________________________________________
|                     Баланс:      |              |
|_______________________________________________________________
Пассив
________________________________________________________________
|         Өз капиталы:             |              |
|________________________________________________________________
1. |Жарғылық капитал                  |              |
___________________________________________________________________
2. |Резерв қоры                       |              |
___________________________________________________________________
3. |Басқа да қорлар                   |              |
___________________________________________________________________
4. |Есеп беру жылындағы табысы        |              |
___________________________________________________________________
5. |Өткен жылдың табысы               |              |
___________________________________________________________________
6. |Провизиялар                       |              |
___________________________________________________________________
7. |Негiзгi құрал-жабдықтарды қайта   |              |
|бағалау қоры                      |              |
___________________________________________________________________
Мiндеттемелер:
___________________________________________________________________
8. |Заңды тұлғалардың есеп айырысу    |              |
|(ағымдағы) шоттары                |              |
___________________________________________________________________
9. |Халықтың салымдары:               |              |
___________________________________________________________________
10.|Алынған кредиттер                 |              |
|- басқа банктерден                |              |
|- орталықтандырылған              |              |
___________________________________________________________________
11.|Банктiң кiрiстерi                 |              |
___________________________________________________________________
12.|Басқа да пассивтер                |              |
___________________________________________________________________
Баланс:             |              |
___________________________________________________________________

Форма 1 к приложению 6
Сноска. Форма 1 к приложению 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 5.12.97г. N  413 .
БАЛАНС
/тыс.тенге/
--------------------------------------------------------------------
N !НАИМЕНОВАНИЕ СТАТЕЙ              !НА 01.01.199__ !НА 01.01.199__
--------------------------------------------------------------------
АКТИВ
--------------------------------------------------------------------
1.!Касса                             !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
2.!Корреспондентский счет            !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
3.!Нематериальные активы             !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
4.!Вложения в ценные бумаги          !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
5.!Кредиты, выданные банком:         !               !
- другим банкам                   !               !
- юридическим лицам (кроме банков)!               !
- физическим лицам                !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
6.!Основные средства                 !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
7.!Просроченная задолженность по     !               !
!выданным кредитам                 !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
8.!Расходы банка                     !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
9.!Убытки банка                      !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
10!Прочие активы                     !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
!БАЛАНС:                           !               !
--------------------------------------------------------------------
ПАССИВ
--------------------------------------------------------------------
!Собственный капитал:              !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
1.!Уставный капитал                  !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
2.!Резервный фонд                    !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
3.!Другие фонды                      !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
4.!Доход отчетного года              !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
5.!Доход прошлого года               !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
6.!Провизии                          !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
7.!Фонд переоценки основных средств  !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
Обязательства:          !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
8.!Текущие (расчетные) счета         !               !
!юридических лиц                   !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
9.!Вклады населения:                 !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
10!Полученные кредиты                !               !
- от других банков                !               !
- централизованные                !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
11!Доходы банка                      !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
12!Прочие пассивы                    !               !
--!----------------------------------!---------------!--------------
БАЛАНС:                           !               !
--------------------------------------------------------------------