"Заңды тұлғалардан бюджетке табыс салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 33 Нұсқаулыққа өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік салық комитеті 1997 жылғы 3 ақпандағы N 25. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 26 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 34. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
21. "Заңды тұлғалардан бюджетке табыс салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 33 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1997 жылғы 3 ақпандағы N 25 V970034_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Z952235_ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасының Заңының қабылдануына байланысты бұйырамын:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясының N 33 V950078_ "Заңды тұлғалардан бюджетке табыс салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" Нұсқаулығына мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн және 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап әрекетке енгiзiлсiн;
1. Екiншi тармақ мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк салық комитетiнiң Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Үкiметiмен келiсiлген ұсынысы бойынша бiрыңғай салық төлеушi ретiнде, бiр өндiрiстiк кешенде iс-әрекеттi жүзеге асырушы бiрнеше заңды тұлғаларды айқындауға құқылы".
2. Үшiншi тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылдық кiрiс жиынтығы арасындағы айырмашылық ретiнде есептелетiн және шегерiммен белгiленетiн, салық салынатын кiрiстер табыс салығы салынатын кешендер болып табылады. Ол салық төленген сәтке, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi курсы бойынша теңгемен есептеледi".
3. Бесiншi тармақтың бiрiншi абзацындағы "жалпы кiрiс" сөзi "өнiмдi өткiзуден (жұмыстан, қызмет көрсетуден) түскен табыс" сөзiмен ауыстырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
4. Алтыншы тармаққа мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
- үшiншi абзацтағы "сондай-ақ" сөзiнен кейiн "ұзақ мерзiмдi" сөзiмен толықтырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
төртiншi абзацтағы "төленген", "алынған", "алынғандар" сөздерi алынып тасталсын және одан әрi мәтiн бойынша.
алтыншы тармақтың соңғы абзацындағы "өтелетiн шегерiмдер" сөзiнен кейiн "ұтыстар" сөзiмен толықтырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
- мынадай мағынадағы абзацпен толықтырылсын: "ұтыстар - бұл, заңды тұлғалардың конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, салымдар бойынша, бағалы қағаздар бойынша, лотереялар бойынша заттай және ақшалай түрде алған табыстардың кез келген түрi".

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"
Приказ Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 3 февраля 1997 г. N 25. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 26.02.1997 г. N 34. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 3 февраля 1997 года N 25 "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В связи с принятием Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
внести следующие изменения и дополнения в Инструкцию Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан N 33 V950078_ "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц" и ввести в действие с 1 января 1997 года:
1. Пункт два дополнить текстом следующего содержания:
"По предложению Государственного налогового комитета, согласованного с Министерством финансов Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан вправе определять нескольких юридических лиц, осуществляющих деятельность в одном производственном комплексе, как единого налогоплательщика".
2. Пункт три изложить в следующей редакции:
"Объектом обложения подоходным налогом является облагаемый доход, исчисленный как разница между совокупным годовым доходом и установленными вычетами. Облагаемый доход определяется в тенге. В случае, когда облагаемый доход выражен в иностранной валюте он пересчитывается в тенге по курсу Национального банка Республики Казахстан на момент уплаты налога".
3. В пункте пять в абзаце один слова "валового дохода" заменить словами "выручки от реализации продукции (работ, услуг)" и далее по тексту.
4. В пункте шесть произвести следующие дополнения:
- в абзаце три после слов "а также" дополнить словом "долгосрочных" и далее по тексту;
- в абзаце четыре исключить слова "выплаченным", "полученный", "полученные" и далее по тексту;
- в последнем абзаце пункта шесть после слов "компенсируемые вычеты" дополнить словом следующего содержания "выигрыши" и далее по тексту;
- дополнить абзацем следующего содержания: "выигрыши - это любые виды доходов в натуральном и денежном выражении, получаемые юридическими лицами на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по вкладам, по ценным бумагам, по лотереям".

5. Жетiншi тармақтың екiншi сөйлемiндегi "алынған кездегi" сөзi "алынғаннан" сөзiмен ауыстырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
6. Оныншы тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда оқылсын:
"Жылдық жиынтық кiрiстен оны алуға байланысты және белгiленген тәртiппен салық салу кезiнде ескерiлетiн, оның iшiнде еңбек ақы төлеуге, қызметкерлерге материалдық және әлеуметтiк жағдайлар туғызуға, арналған табыс салығы салынған шығындар, мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға, Қазақстан Республикасының заңдарымен реттелетiн арнаулы қорларға аударылатын аударылымдар, материалдық шығындар, жылдық төлемдер мен басқа шығындар шегерiледi, амортизациялардың нормаларына сәйкес есептеу жүргiзiлетiн күрделi сипаттағы шығындардан басқалары".
Оныншы тармақтың бiрiншi абзацы мынадай мағынадағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Iссапар, үкiмет шығындары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде шегерiледi".
Оныншы тармақтың екiншi абзацы алынып тасталсын.
7. Он төртiншi тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Өндiрiстiк мақсаттарға арналған жеке құрылыстар бойынша шығындар және өндiрiстiк мақсаттар үшiн ең кемi үш жыл пайдалануға алынған технологиялық жабдықтардың құны амортизациядан қалған сома шегiнде, амортизациялық кезеңiнiң кез-келген сәтiнде, салық төлеушiнiң қалауы бойынша шегеруге жатады. Салық мақсаттарына арналған технологиялық жабдықтарға өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы өнiмдер мен халық тұтынатын тауарлар шығару үшiн тiкелей қолданылатын технологиялық жүйелер мен басқа да жабдықтар жатады. Аталған өндiрiсте жанамалай пайдаланылатын көлiк құралдарына, мебельдерге және басқа да негiзгi қорларға арналған шегерiмдер технологиялық жабдықтарға жатпайды".
8. Жер қойнауын пайдаланушылардың геологиялық зерттеуге, барлауға және пайдалы қазбаларды өндiруге даярлық жұмыстарына жұмсалған шығындар, бағалау, орналастыру бойынша шығындары және қол қойылған бонустар мен коммерциялық аударымдар түрiнде жылдық кiрiс жиынтығынан шегеруге жатады және жеке топ құрайды. Осы топ бойынша амортизациялық аударымдар 1-топтың негiзгi қорларының амортизациялық нормаларының шегi бойынша пайдалы қазбалар өндiрiле бастаған сәттен бастап бе жыл көлемiнде жүргiзiледi, ал төленетiн қалған бөлiгi жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша айқындалатын, одан кейiнгi амортизациялық кезеңнiң нормалары бойынша кез-келген сәтте, бес жыл көлемiнде шегерiледi. Жер қойнауын пайдаланушының бюджетке нақтылы төлеген, өзара келiсiм аумағында мемлекет жүргiзген, тарихи шығындардың орнын толтыру сомалары шегерiмге жатады.
Материалдық емес активтерге арналған шығындар 3-топтың негiзгi қорларының амортизациялық ставкалары бойынша амортизациялық аударымдар түрiнде шегеруге жатады".

5. Во втором предложении пункта семь заменить слова "полученные при" на слова "от" и далее по тексту.
6. Абзац первый пункта десять изложить в следующей редакции:
"Из совокупного годового дохода вычитаются все расходы, связанные с его получением и учитываемые при налогообложении в установленном порядке, в том числе расходы на заработную плату, предоставлению материальных и социальных благ их работникам, обложенных подоходным налогом, отчисления на государственное социальное страхование, в специальные фонды, регулируемые законодательством Республики Казахстан, материальные затраты, арендная плата и другие расходы, кроме затрат капитального характера, по которым производится вычет в соответствии с нормами амортизации".
Первый абзац пункта десять дополнить текстом следующего содержания:
"Командировочные, представительские расходы вычитаются в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан".
Абзац второй пункта десять исключить.
7. Абзац второй пункта четырнадцать изложить в следующей редакции: "Расходы по собственному строительству для производственных целей и стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого для производственных целей не менее трех лет, подлежат вычету по усмотрению налогоплательщика, в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации. К технологическому оборудованию для налоговых целей относится технологические линии и другое оборудование, прямо используемое для выпуска продукции производственно-технического назначения и товаров народного потребления. Не относятся к технологическому оборудованию для применения вычетов транспортные средства, мебель и другие основные средства, косвенно используемые в указанном производстве".
8. Пункт шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"Расходы, произведенные недропользователями на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой подписанного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из совокупного годового дохода, в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные отчисления по данной группе производятся с момента начала добычи полезных ископаемых в течение пяти лет по предельной норме амортизации основных средств группы 1, а остальная часть стоимости по истечении пяти лет вычитается в любой момент последующего амортизационного периода по нормам, определяемым по усмотрению недропользователя. Подлежат вычету фактически выплаченные недропользователем в бюджет суммы возмещения исторических затрат, произведенных государством на контрактных территориях.
Расходы на нематериальные активы подлежат вычету в виде амортизационных отчислений по ставке амортизации основных средств группы 3 и образуют отдельную группу".

9. Он жетiншi тармақтың бiрiншi абзацындағы екiншi сөйлем алынып тасталсын.
10. Он сегiзiншi тармақ мынадай мағынадағы мәтiнмен толықтырылсын:
"Заңдарға сәйкес жасалған, өзара шарт негiзiнде жер қойнауын игерумен айналысатын заңды тұлға осы кен орнының жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды аяқтауға байланысты, кен орындарын ашу (резерв қоры) зардаптарын жою қорына аударылған шегеруге құқылы. Кен орындарын ашу зардаптарын жою қорына аударымдарды аудару көлемi мен тәртiбi кен орындарын ашу зардаптарын жоюға арналған шығындар сомаларының жобасынан шыға отырып, Құзыреттi органдардың келiсiмi бойынша, шарттарға салық сарабын жүргiзу, кен орындарын ашудың барлық мерзiмiне жер қойнауын пайдалану шартымен тағайындалды. Егер, кен орындарын ашу зардаптарын жою бойынша нақтылы шығындар, көрсетiлген қорға есептелген аударымдардан төмен болған жағдайда, пайдалы айырмашылық, жер қойнауын пайдаланушының салық салынатын кiрiсiне енгiзiледi".
11. Он тоғызыншы тармақтың бiрiншi абзацындағы бiрiншi сөйлемнiң "бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ережелермен" сөзi "бухгалтерлiк есеп стандартымен" сөзiмен ауыстырылсын. Екiншi сөйлемдегi "үш" сөзi алынып тасталсын және "ФИФО, ЛИФО немесе орта өзiндiк құны" сөздерi "орташа ұстамды құн, ФИФО, ЛИФО және спецификалық иденфикацияның" сөзiмен ауыстырылсын және одан әрi мәтiн бойынша.
12. Жиырмасыншы тармақ мынадай мағынадағы абзацпен толықтырылсын:
"_______жер қойнауын игерушiнiң қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтiк салаларын дамытуға нақтылы жұмсалған (төленген) шығындары, жер қойнауын пайдалану шарттарында белгiленген сомалар шегiнде;
- заңдарға сәйкес жасалған, жер қойнауын пайдалану шарттары негiзiнде қызметтерiн жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы, барлық салық төлеушiлер үшiн көзделген, шегерiмдерден басқа, салық салынатын кiрiстердiң сомасын анықтау кезiнде бонустар мен роялтилердiң сомалары бойынша шегерiмдерге құқысы бар".
13. Жиырма екiншi тармақтың бiрiншi абзацындағы "бес жылға дейiн" сөзiнен кейiн "қосып" сөзi қосылсын, онда әрi мәтiн бойынша.
Осы тармақ мынадай мағынадағы абзацпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын пайдалану шарты бойынша жүзеге асырылатын қызметке байланысты жинақталған шығындарды кiрiстерге салықты есептеу кезiнде, жер қойнауын пайдаланушы толық жетi жылғы мерзiмге дейiн ауыстырады. Бұл ретте, барлауға және өндiруге жасалған шарт бойынша кен орындарын барлау және орналастыру шығындарына байланысты жинақталған шығындарды ауыстыру, пайдалы қазбаларды өндiру басталған жылдан басталады.
Мысал: "Х" компаниясы сутегiнi барлауға және өндiруге шарт жасады. Iс барысында, осы шарт бойынша компания төрт жыл бойына барлау жұмыстарын жүргiзiп, бесiншi жылы коммерциялық маңызы бар мынадай кен орнын ашады және сол жылы сол кен орнын игеруге және мұндайды өндiруге кiрiседi.
Бұл жағдайда, компанияның геологиялық зерттеулерге, барлауға және пайдалы қазбаларды өндiрудiң даярлық жұмыстарына, жаздырылған бонустардың және коммерциялық ашу бонустарының төлемдерiне жұмсалған барлық шығындар өндiру басталған жылдан бастап, өткен барлық жылдар көлемiнде қорландырылуы керек. Аталған шығындар бойынша, салық заңдарына сәйкес айқындалған, жинақталған шығындар сомасын ауыстыру мұндай өндiру басталған жылдан - бесiншi жылдан бастап басталады және әр жылдың шығыны одан кейiнгi жетi жылғы мерзiмге дейiн ауыстырылуы мүмкiн".

9. В абзаце один пункта семнадцать второе предложение исключить.
10. Пункт восемнадцать дополнить текстом следующего содержания:
"Юридическое лицо, занимающееся деятельностью по недропользованию на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством, имеет право на вычет суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождения (резервный фонд), связанных с завершением операций по недропользованию на этом месторождении. Размер и порядок отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений устанавливается контрактом на недропользование на весь срок разработки месторождения в ходе проведения налоговой экспертизы контрактов по согласованию с Компетентным органом, исходя из проектных сумм затрат на ликвидацию последствий разработки месторождения. В случае, если фактические затраты по ликвидации последствий разработки месторождений ниже произведенных отчислений в указанный фонд, положительная разница подлежит включению в налогооблагаемый доход недропользователя".
11. В первом предложении абзаца один пункта девятнадцать слова "с положениями по бухгалтерскому учету" заменить словами "со стандартами бухгалтерского учета". Во втором предложении исключить слово "трех" и слова "ФИФО, ЛИФО или средней себестоимости", заменить словами "средневзвешенной стоимости, ФИФО, ЛИФО и специфической идентификации" и далее по тексту.
12. Пункт двадцать дополнить абзацами следующего содержания:
"- расходы, фактически понесенные (оплаченные) недропользователем на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов в пределах сумм, установленных контрактами на недропользование;
- недропользователь, осуществляющий деятельность на основании Контракта на недропользование, заключенного в соответствии с законодательством, при определении суммы облагаемого дохода, кроме вычетов, предусмотренных для всех налогоплательщиков, имеет право на вычет по суммам бонусов и роялти".
13. В первом абзаце пункта двадцать два после слов "до пяти лет" включить слово "включительно", далее по тексту.
Данный пункт дополнить абзацем следующего содержания:
"При исчислении облагаемого дохода убытки, образующиеся в связи с деятельностью, осуществляемой по контрактам на недропользование, переносятся недропользователем на срок до семи лет включительно. При этом, по контрактам, заключенным на разведку и добычу, перенос убытков, образовавшихся в связи с затратами на разведку и обустройство месторождения, начинается с года, в котором начата добыча полезных ископаемых.
Пример: Компания "Х" заключила контракт на разведку и добычу углеводородов. В ходе деятельности по данному контракту компания проводила работы по разведке в течение 4 лет, обнаружила на 5 год месторождение нефти, имеющее коммерческий интерес, и приступила в данному году к разработке данного месторождения добычи нефти.
В данном случае все затраты, понесенные компанией на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, выплату подписанного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения должны капитализироваться в течение всех лет, предшествующих году, в котором начата добыча. По указанным затратам образующаяся сумма убытков, определяемых в соответствии с налоговым законодательством, начинает переноситься начиная с года, в котором начата добыча нефти - с 5 года и убытки каждого года могут переноситься на срок до семи последующих лет".

14. Жиырма төртiншi тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға есептеме жүргiзу әдiсi бойынша салық салу мақсатында шығыстар мен кiрiстердi анықтайды.
Есептеме жүргiзу әдiсi бойынша - төлем уақытына байланыссыз, жұмыс орындалған, қызмет көрсетiлген, мүлiктiң жәберiлу және қабылдау сәтiнен бастап кiрiстерге және шегерiмдерге сәйкес есептелетiн ұғым түсiнiледi". Бұл тәртiп 1997 жылдың 1 шiлдесiнен бастап күшiне енедi. Кассалық есеп бойынша есеп жүргiзiлетiн заңды тұлға есептеу әдiсi жүргiзiлген сәттен бастап кiрiс және шығыс бөлiктерiне түзету жүргiзуге мiндеттi. 1997 жылдың 1 шiлдесiне дейiн есептеудiң бұрын белгiленген тәртiбi әрекет етедi.
15. Қырық бiрiншi тармақтағы "өтiнiш бере алады" сөзi "N 7 "А" қосымшаның N 1 үлгiсi бойынша "сөзiмен толықтырылсын, одан әрi мәтiн бойынша.
16. Қырық екiншi тармақтағы "ұсталған сомаларды қайтару туралы белгiленген үлгi бойынша" сөзi "N 7 қосымшаның N 2 үлгiсi бойынша" сөзiмен ауыстырылсын.
17. Қырық үшiншi тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер, резидентке шетел заңды тұлғасының жарғылық қорының бөлiсi тiкелей немесе жанамалап жататын болса немесе ол өз кезiгiнде өз елiнде жеңiлдетiлген салық бойынша табыс алатын, бұл заңды тұлғаның дауыс берушi акцияларының бөлiгiне ие болса, онда резидентке қатысты бұл кiрiс немесе кiрiстiң бөлiгi, оның салық салынатын кiрiсiне енгiзiледi. Бұл тәртiп, сондай-ақ, заңды тұлға құрамай-ақ кәсiпкерлiк қызметтi ұйымдастырудың басқа үлгiлерiмен резиденттiң қатысуымен қолданылады".
Мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер, қандай да бiр тұлға Қазақстан қатысушысы болып табылатын, қолданыстағы халықаралық келiсiмдерде көрсетiлген жеңiлдiк беру құқын алған жағдайда, онда бұл тұлға осы нұсқаулықтың 8-қосымшасының үлгiсi бойынша, халықаралық келiсiмге сәйкес табысқа салық салудан босатуға тiркелген жерi бойынша салық қызметiнiң органдарына өтiнiш бере алады".
18. Қырық алтыншы тармаққа мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
- бiрiншi абзацтағы "және жеке тұлғалар" сөзi алынып тасталсын.
Мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Төлем төлейтiн заңды тұлғаның шаруашылық субъектiсi қызметкерiнiң тiкелей немесе жанама табыстары және кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес басқа шығыстарының, төлем салығы 15 процентпен алынады".
19. Елуiншi тармаққа мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
- бiрiншi абзацтағы "дененi дамыту" сөзiнен кейiн "Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты Ай және Қызыл Крест қоғамы" сөзiмен толықтырылсын, бұл қоғамдардың меншiгi болып табылатын және" сөзiнен кейiн "толық" сөзiмен толықтырылсын, одан әрi мәтiн бойынша,
- екiншi абзацтағы "жарғылық қызметi" сөзiнен кейiн "оның iшiнде демеушiлiк көмек, тiркелу және мүшелiк жарна, қайырымдылық көмек, аударымдар мен жәрдем ету түрiнде алынған кiрiстер, жоғарыда аталған қаржылар өтеусiз негiзде берiлген жағдайда, сондай-ақ өтеусiз берiлген мүлiктер бойынша", одан әрi мәтiн бойынша;
- елуiншi тармақ мынадай мағынадағы алтыншы абзацпен толықтырылсын: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар банктер мен банктiк емес қаржы мекемелерi негiзгi қорларды құру және жаңғырту үшiн үш жылдан артық мерзiмге берiлген орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi инвестициялық несиелер бойынша алынған проценттер бойынша".

14. Пункт двадцать четыре изложить в следующей редакции:
"Юридическое лицо определяет расходы и доходы в целях налогообложения по методу начисления.
Под методом начисления понимается метод учета, согласно которому доходы и вычеты учитываются с момента выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки и оприходования имущества независимо от времени оплаты". Данный порядок вступает в действие с 1 июля 1997 года. Юридическое лицо, осуществляющее учет по кассовому методу, обязано произвести корректировки доходной и расходной частей с момента вступления метода начисления. До 1 июля 1997 года действует ранее установленный порядок учета.
15. В пункте сорок первом слова "может подать заявление" дополнить словами "по форме N 1 приложения N 7 "А" далее по тексту.
16. В пункте сорок втором слова "по установленной форме о возврате удержанных сумм" заменить словами "по форме N 2 приложения N 7".
17. В пункте сорок третьем первый абзац изложить в следующей редакции:
"Если резиденту принадлежит прямо или косвенно часть уставного фонда иностранного юридического лица или он имеет часть голосующих акций этого юридического лица, которое в свою очередь получает доход в стране с льготным налогообложением, тогда этот доход или часть дохода, относящаяся к резиденту, включается в его облагаемый доход. Это положение применяется также к участию резидента в других формах организаций предпринимательской деятельности, не образующих юридического лица".
Дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае, если какое-либо лицо получает право на предоставление льгот, оговоренных действующими международными договорами, участником которых является Казахстан, то это лицо может подать в органы налоговой службы по месту регистрации заявление на освобождение от налога на доход в соответствии с международным соглашением, по форме приложения 8 к настоящей Инструкции".
18. В пункте сорок шесть произвести следующие изменения и дополнения:
- в абзаце один исключить слова "и физическим";
Дополнить абзацем следующего содержания:
"Юридическое лицо, которое выплачивает платежи, являющиеся прямым или косвенным доходом работников хозяйствующих субъектов и другие расходы, не связанные с предпринимательской деятельностью, облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов.
19. В пункт пятьдесят внести следующие изменения и дополнения:
- в первом абзаце после слов "физического развития" дополнить словами "Общество Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан"; после слов "являющихся собственностью этих обществ и" дополнить словом "полностью" и далее по тексту;
- во втором абзаце после слов "уставной деятельности" дополнить словами следующего содержания "в том числе доходы, полученные в виде спонсорской помощи, вступительных и членских взносов, благотворительной помощи, отчислений и пожертвований, при условии передачи вышеуказанных средств на безвозмездной основе, а также по безвозмездно переданному имуществу" и далее по тексту;
- пункт пятьдесят дополнить абзацем шесть следующего содержания "банков и небанковских финансовых учреждений, имеющих лицензию Национального Банка Республики Казахстан, по процентам, полученным по среднесрочным и долгосрочным инвестиционным кредитам, выданным на срок более трех лет, для создания и модернизации основных средств".

20. Елу бiрiншi тармақтағы "олардың қызметкерлерiнiң жалпы саны" сөздерiнен кейiн "қосымша" сөзiмен толықтырылсын, одан әрi мәтiн бойынша.
21. Алпыс үшiншi тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлға салық қызметiнiң органдарына мәлiмдеген салық жылы үшiн, табыс салығының ықтимал сомасының 1/12 бөлiгiнен шыға отырып, әр айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрмей аванстық төлем сомасын бюджетке енгiзуi керек.
Жұмыстарды науқандық сипатқа немесе басқа да жағдайларға ие, кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлға салық қызметi органдарының келiсiмi бойынша, салық жылы көлемiнде төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасын анықтайды.
Заңды тұлғалар табыс салығы бойынша алдын-ала есептеулер жүргiзуге салық қызметi органдарына (почтамен, курьермен) есептi тоқсан үшiн сайын екiншi айдың 15-күнiне дейiн ұсынады. Аванстық төлемдердi анықтау тәртiбi нұсқаулықтың N 15 қосымшасында көрiнiс тапқан. Кiрiске табыс салығын салу бойынша аванстық төлемдердi есептеу үшiн табыс салығынан босатылған, шегерiлуге жататын салықтар мен орын алған шығындар төлем көзiнен ұсталған кiрiс сомаларына түзетiледi.
Заңды тұлға салық органына тиiстi салық жылының 20 қаңтарына дейiн әр айға бөлiп, табыс салығының ықтимал сомасы туралы анықтаманы көрсетуге мiндеттi. Анықтама нұсқаулықтың N 66 қосымшасында.
Табыс салығының енгiзiлген аванстық төлемдерiнiң сомалары салық жылы үшiн салық төлеушiге есептелген табыс салығының есебiне есептеледi".
22. Алпыс сегiзiншi, сексен сегiзiншi және сексен бiрiншi тармақтардағы "ағымдардағы" және "ағымдағы" сөздерi "аванстық" және "авансты" сөздерiмен ауыстырылсын.
23. Сексен бiрiншi тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аванстық төлемдер сомаларының көлемiн кемiткенi үшiн айыппұл төлеу салық салынатын нысанды кемiтiп көрсеткен жағдайда қолданылады. Аванстық төлемдердi уақытылы төлемеген жағдайда белгiленген мөлшерде өсiм алынады".
"Бiр жылда нақтылы табыс салығы есептелген сома жыл iшiнде аванстық төлемдер сомасынан 10 процент мөлшерiнде асып кетсе - салық төлеушiге салық салынатын кiрiстiң 2 процентi көлемiнде, 25 процент асып кетсе - салық салынатын кiрiстiң 5 процентi көлемiнде айып салынады.
24. Сексен екiншi тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Есептеме көрсетiлмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзу үшiн операциялар өндiрiстен дайын өнiмдер қоймасына беру, сауда қоймаларына тауарларды сақтау, сауда кәсiпорындарында сатуға қойылған тауарлар бойынша операциялар және өткiзу процесiмен байланысты және
бухгалтерлiк регистрлерде есептелмеген операциялар болып табылады".

20. В пункте пятьдесят один после слов "общего числа их работников" дополнить словом "дополнительно" и далее по тексту.
21. Пункт шестьдесят три изложить в следующей редакции:
"Юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, обязаны вносить в бюджет суммы авансовых платежей не позднее двадцатого числа каждого месяца, исходя из 1/12 части суммы предполагаемого подоходного налога за налоговый год, заявленной в органы налоговой службы.
Юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, имеющей сезонный характер работ или другие условия, определяют сумму авансовых платежей, подлежащих уплате в течение налогового года, по согласованию с органами налоговой службы.
Предварительные расчеты по подоходному налогу юридическими лицами представляются органам налоговой службы (почтой, курьером) ежеквартально до 15 числа второго месяца за отчетным кварталом. Порядок определения авансовых платежей отражен в приложении N 6 Инструкции. Для исчисления авансовых платежей по подоходному налогу облагаемый доход корректируется на сумму доходов, обложенных у источника выплаты, освобожденных от подоходного налога, налогов подлежащих вычету и переносимых убытков.
Юридическое лицо обязано предоставить в налоговый орган справку о предполагаемой сумме подоходного налога с разбивкой по месяцам до 20 января соответствующего налогового года. Справка в приложении N 6Б Инструкции.
Внесенные суммы авансовых платежей подоходного налога идут в зачет подоходного налога, начисленного налогоплательщику за налоговый год".
22. В пунктах шестьдесят восемь, семьдесят восемь и восемьдесят один слова "текущих" и "текущие" заменить на слова "авансовых" и "авансовые".
23. Пункт восемьдесят один дополнить абзацами следующего содержания:
"Штраф за занижение размера сумм авансовых платежей применяется в случае занижения объекта налогообложения. При несвоевременном взносе авансовых платежей применяется пеня в установленном размере".
"В случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов - в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода".
24. Пункт восемьдесят два дополнить абзацем следующего содержания:
"Операциями по реализации товаров (работ, услуг) без отражения в учете являются операции по передаче товаров из производства на склад готовой продукции, хранению товаров на торговых складах, товарам, выставленным для реализации в торговых предприятиях и другие операции, связанные процессом реализации и неучтенные в бухгалтерских регистрах".

25. Сексен бесiншi тармақтағы "Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы" сөздерi "Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк салық инспекциясы" сөздерiмен ауыстырылсын.
26. Жылдық кiрiс жиынтығы және Қазақстан Республикасындағы қызметiн
тұрақты өкiл арқылы жүзеге асыратын шетел заңды тұлғаларынан шегерiмдердi
есептеу туралы Декларация үлгiсi мынадай мағынадағы 14, 15-тармақтармен
толықтырылсын.
"14. Проценттерден табыс көзiнен ұсталған салықтар бойынша есеп.
15. Дивидендтерден табыс көзiнен ұсталған салықтар бойынша есеп".
14-тармақ соған сәйкес 16-тармақ болып саналсын және "есептелген"
сөзi "төленген" сөзiмен ауыстырылсын.
Декларация үлгiсi мынадай мағынадағы 17-тармақпен толықтырылсын.
"17. Есептемелер мен аванстық төлемдер сомасы (14 бет + 15 бет
+ 16 бет)".
14, 16-тармақтар соған сәйкес 18, 19-тармақтар болып есептелсiн.
27. Нұсқаулықтың 2-қосымшасының 2-тармағындағы "амортизация
нормалары" сөздерiнен кейiн мынадай мазмұндағы кесте енгiзiлсiн:
"Амортизацияға жататын негiзгi қорлар амортизацияның мынадай шектi
нормаларының топтары бойынша таратылады:
___________________________________________________________________
Топ |   Мүлiктiң атауы                      |Амортизацияның шектi
нөмiрi|                                       |нормалары процентпен
___________________________________________________________________
1  |                  2                    |         3
___________________________________________________________________
1.  |Құбырлар: мұнайгазқұбырлары; пайдалы   |          25
|қазбаларды өндiру және өңдеуге арналған|
|жабдықтар, машиналар және механизмдер, |
|мәлiметтердi өңдеу бойынша компьютерлер,
|периферийлiк қондырғылар және жабдықтар|
2.  |Жолдарда пайдалануға арналған          |          20
|автотрактор техникасы;арнаулы құралдар,|
|заттар және жабдықтар                  |
3.  |Жеңiл автомобильдер; таксилер;         |
|автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамы; |
|жүк автомобильдерi; автобустар, арнаулы|
|автомобильдер және автоприцептер. Құю  |
|өндiрiсiнiң барлық өнеркәсiп салаларына|
|арналған машиналар мен жабдықтар;      |
|темiр ұсталық-престiк жабдықтар;       |
|электрондық жабдықтар; құрылыс         |
|жабдықтары; ауылшаруашылық машиналары  |
|мен жабдықтары. Офистерге арналған    |
|мебельдер.                             |
4.  |Басқа топтарға енгiзiлмеген            |
|амортизацияланатын активтер            |          10
5.  |Темiр жол, су және өзен көлiк          |          8
|құралдары. Күш машиналары және         |
|жабдықтар; жылутехникалық жабдықтар,   |
|турбиндiк жабдықтар, электр            |
|двигательдерi және дизель-генераторлар.|
|Электрлi хабар тарату және байланыс    |
|қондырғылары                           |
6.  |Үйлер, құрылыстар, салынған құрылыстар |          7
___________________________________________________________________
Салық төлеушi өз қалауы бойынша кез-келген салық жылында
амортизацияның басқа нормаларын қолдануға құқылы, бiрақ мөлшерлi шектен
аспауы керек".

25. В пункте восемьдесят пять слова "Главной государственной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан" заменить на слова "Государственного налогового комитета Республики Казахстан".
26. Дополнить форму Декларации о совокупном годовом доходе и
произведенных вычетах иностранного юридического лица,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через
постоянное представительство пунктами 14, 15 следующего содержания:
"14. Зачет по удержанным у источника налогам с процентов.
15. Зачет по удержанным у источника налогам с дивидендов".
Пункт 14 соответственно считать пунктом 16 и слово
"начисленные" заменить на слово "уплаченные".
Дополнить форму Декларации пунктом 17 следующего содержания:
"17. Сумма зачетов и авансовых платежей (стр. 14 + стр. 15 +
стр. 16)".
Пункты 15, 16 считать соответственно пунктами 18, 19.
27. В приложении 2 Инструкции в пункте 2 после слов "нормами
амортизации" внести таблицу следующего содержания:
"Подлежащие амортизации основные средства распределяются по
группам со следующими предельными нормами амортизации:
---------------------------------------------------------------------
Номер і      Наименование имущества               іПредельная норма
Группыі                                           іамортизации в
і                                           іпроцентах
---------------------------------------------------------------------
1   і                      2                    і       3
---------------------------------------------------------------------
1      Трубопроводы, нефтегазопроводы;                  25
оборудование, машины и механизмы,
используемые для добычи и переработки
полезных ископаемых, компьютеры,
периферийные устройства и оборудование
по обработке данных
2      Автотракторная техника для использования         20
на дорогах; специальные инструменты,
инвентарь и принадлежности
3      Легковые автомобили; такси; подвижной            15
состав автомобильного транспорта:
грузовые автомобили, автобусы, специальные
автомобили и автоприцепы.
Машины и оборудование: для всех отраслей
промышленности, литейного производства;
кузнечно-прессовое оборудование; электронное
оборудование; строительное оборудование,
сельскохозяйственные машины и оборудование.
Мебель для офиса
4      Амортизируемые активы, не включенные в           10
другие группы
5      Железнодорожные, морские и речные                 8
транспортные средства.
Силовые машины и оборудование:
теплотехническое оборудование, турбинное
оборудование, электродвигатели и
дизель - генераторы
Устройства электропередачи и связи
6      Здания, сооружения, строения                      7
---------------------------------------------------------------------
Налогоплательщик вправе, по своему усмотрению, применять иные
нормы амортизации в любой налоговый год, но не выше предельных.";

28. Нұсқаулықтың "Аванстық төлемдер және бюджетпен орталықтанған есеп
айырысу тәртiбi туралы" 6-қосымшасы бекiтiлсiн.
29. Осы Нұсқаулық 1997 жылдың 1 қаңтарынан әрекетке енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
төрағасы, Салық қызметiнiң
1 дәрежелi мемлекеттiк кеңесшiсi
ҚР ҚМ-нiң Бас ғылыми-зерттеу
институтының 1995 жылғы 28 шiлдедегi N 33 Нұсқаулығына 6-Қосымша
Аванспен өтемақы төлеудiң бюджетпен
орталықтандырылған есеп айырысудың
ТӘРТIБI
Куәлiктiң негiзiнде жұмыс iстейтiн заңды тұлғалар сол сияқты жеке тұлғалар әр айдың жиырмасынан кешiктiрмей салық қызметiнiң органдары белгiлеген салық жылы үшiн жобаланған табыс салығының белгiленген сомасынан шығарып бюджетке өтемақы төлеуге мiндеттi.
Маусымдық жұмыстар жүргiзетiн немесе басқа жағдайлары бар заңды тұлғалар салық қызметi органдарымен келiсiлген көлемде бюджетке салық жылының iшiнде төленуге тиiс бюджетке аванспен төленетiн өтемақыны уақытылы төлеп отыруға мiндеттi.
Мұндай жағдайда N 6 қосымшаға сәйкес ай сайын бөлiнген табыс салығының жобаланған сомасы жайлы анықтама әрбiр салық жылының 20 қаңтарына дейiн салық органдарына тапсырылады. 1997 жылдың қаңтар айының аванстық өтем ай, жыл аяқталған соң жылдың басынан бастап өсiмнiң үдемелi қорытындысы бойынша 15 мамырда: 15 тамызда, 15 қарашада және 15 ақпанда табыс салығы бойынша алдын-ала есептемелер жүргiзедi ақысы анықтама берiлген күннен кейiнгi 5 күннiң iшiнде, бiрақ 25 қаңтардан кешiктiрiлмей төленедi.
Тарамдалған филиалдары мен бөлiмшелерi бар төлемшiнiң ұсынысы бойынша салық органы төлемшiнiң тұрған орынына байланысты төлемақы төлеудiң тағайындалған мерзiмiнен 20 күнге кешiкпеген басқа уақытын тағайындай алады.
Табыс салығының бюджетке бiркелкi түсуi және салық төлеушiлерге айып санкциясының қолданылмауы үшiн - заңды тұлғалар бiрiншi тоқсан, бiрiншi жарты жыл және 9 ай мен жыл бiткен соң жылдың басынан бастап үдемелi қорытынды бойынша 6 В қосымшаға сәйкес салық есебi айқындаған табыс салығының алдын-ала болжалған есептерiн тапсырады.
(Амортизация үшiн өтемақы төлеу соңғы салық жылының соңындағы топтың баланс бағасының 12 айға бөлiнгендiгi бөлiгiмен есептелiнедi. Жөндеу үшiн жұмсалатын қаржы жөндеуге кететiн шығынның нақты сомасымен, төленген өтемақының соңғы салық жылындағы топтың баланс бағасының 10%-iнде ықшамдалып шектелген көлемiмен есептелiнедi. Амортизация үшiн төлемдердi және шығындарды реттеу салық жылының бойына жүргiзiледi). Тапсырылған есептердiң көрсетулерi бойынша табыс салығына жататын төлемдер төлемақы авансынан асып кеткен жағдайда, салық төлеушi асып кеткен соманы кезектi төлемақы авансының мерзiмiне шейiн бюджетке төлеуге мiндеттi, ал керiсiнше аванс төлемақысы табыс салығының сомасынан асып кеткен жағдайда қолданымдағы заңдарға сәйкес артық төленген сома салық төлеушiге қайтарылады немесе есепке алынып қойылады. Қажет болған жағдайда салық төлеушi салық жылында төленедi деп жоспарланған табыс салығы сомасының көлемiнiң анықтамасына өзгертулер енгiзе алады.
Аванстық төлемнiң көлемiнен асқан төленуге тиiс табыс салығынан ауысқан өтемақы сомасын төлемеген жағдайда аванс төлейтiн кезектi мерзiмнiң басынан бастап, аванс төленген соңғы күнге шейiнгi мерзiм арасында салық төлеушiге айыпақы есептеу түрiнде айыппұл санкциясы салынады.
Мысалы:
Кәсiпорын 1997 жылға жобаланған табыс салығының көлемi 120 млн. теңге деп белгiлеген. Осыған сәйкес ол 1997 жылдың 20 қаңтарынан бастап 20 желтоқсанға дейiн әр ай сайын 10 млн. теңге табыс салығын төлеп отыруға тиiс. Алдын ала жасалған есеп бойынша 1997 жылдың бiрiншi тоқсанында төленуге тиiстi табыс салығы 39 млн. теңге, демек ай сайын кәсiпорын 13 млн. теңге төлеуге тиiс. Бiрiншi тоқсан үшiн есеп берудiң соңғы мерзiмi 15 мамыр, ал кезектi аванстың өтемақысын төлеудiң соңғы мерзiмi 20 мамыр екендiгiн ескере келе, кәсiпорын 10 млн. теңге сомасындағы аванс өтемақысының сомасына қоса, бiрiншi тоқсанда төленбеген 9 млн. теңге сомасы көлемiнде қосымша төлемақы төлеуге мiндеттi. Кәсiпорын қажет болған жағдайда 1997 жылғы табыс салығының жобаланған сомасына 120 млн. теңгенiң орынына 156 млн. теңге көрсетiп сәуiр айы үшiн қосымша 13 млн. теңге төлеп 1997 жылдың 20 мамырынан бастап 13 млн. теңге көлемiнде аванс өтемақысын төлеуге мiндеттi.

28. Утвердить Приложение 6 Инструкции "О порядке уплаты
авансовых платежей и централизованного расчета с бюджетом" и 9
"Справка об удержании налога у источника выплаты".
29. Настоящая Инструкция вводится в действие с 1 января 1997
года.
Председатель Государственного
налогового комитета
Республики Казахстан
Приложение 6
к Инструкции ГлавНИ МФ РК от 28.06.95 г. N 33
Порядок
уплаты авансовых платежей и
централизованного расчета с бюджетом
Юридические лица, а также физические лица, работающие на основании свидетельства, обязаны вносить в бюджет авансовые платежи не позднее двадцатого числа каждого месяца, в сумме определенных исходя из предполагаемого подоходного налога за налоговый год, заявленного в органы налоговой службы.
Юридические лица, имеющие сезонный характер работ или другие условия, обязаны вносить в бюджет авансовые платежи, подлежащие уплате в течение налогового года, в сроки и в размерах, согласованных с органами налоговой службы.
При этом справка о предполагаемой сумме подоходного налога с разбивкой по месяцам представляется в налоговый орган до 20 января соответствующего налогового года согласно приложению 6Б. Авансовые платежи января 1997 года уплачиваются в течение 5 дней со дня представления справки, но не позднее 25 января.
По ходатайству плательщика, имеющего разветвленную сеть филиалов и подразделений, налоговый орган по месту нахождения плательщика может установить иной срок уплаты, но не более 20 дней от установленного срока.
В целях равномерного поступления подоходного налога в бюджет и не применения штрафных санкций налогоплательщики - юридические лица по окончании первого квартала, первого полугодия, 9 месяцев и года нарастающим итогам с начала года представляют соответственно 15 мая, 15 августа, 15 ноября и 15 февраля предварительные расчеты по подоходному налогу, определяемого по налоговому учету, за соответствующие периоды согласно приложению 6В (Следует иметь в виду, что амортизационные отчисления начисляются от стоимостного баланса группы на конец предыдущего налогового года, деленного на 12 месяцев. Расходы на ремонт вычитаются от сумм фактических расходов на ремонт, скорректированных на 10-процентное ограничение по стоимостному балансу группы за предыдущий налоговый год, деленный на 12 месяцев. Корректировка по амортизационным отчислениям и расходам на ремонт будет производится по истечении налогового года). По представлению указанных расчетов, в случае превышения подлежащего уплате подоходного налога над суммой авансовых платежей, налогоплательщик обязан сумму превышения уплатить в бюджет до очередного срока авансового платежа, в случае превышения авансовых платежей над суммой подоходного налога, подлежащего уплате, сумма переплаты зачитывается или возвращается налогоплательщику в соответствии с действующим законодательством. При необходимости налогоплательщик вправе внести изменения в справку о предполагаемой сумме подоходного налога за налоговый год.
В случае неуплаты суммы превышения подоходного налога, подлежащего уплате, над суммой авансовых платежей, на налогоплательщика налагаются штрафные санкции в виде начисления пени, с момента очередного срока авансового платежа по день уплаты.
Пример:
Предприятие определяет сумму предполагаемого подоходного налога за 1997 год в сумме 120 млн. тенге. Соответственно оно обязано, начиная с периода с 20 января по период до 20 декабря 1997 года уплачивать подоходный налог ежемесячно в сумме по 10 млн. тенге. При представлении предварительного расчета за первый квартал 1997 года подоходный налог, подлежащий уплате, составил 39 млн. тенге, т.е. предприятие ежемесячно недоплачивало по 3 млн. тенге. Учитывая, что срок представления расчета за первый квартал предусмотрен 15 мая, а срок уплаты очередного авансового платежа предусмотрен до 20 мая, предприятие вместе с суммой авансового платежа в сумме 10 млн. тенге, обязано дополнительно уплатить недоплату за первый квартал в сумме 9 млн. тенге. Кроме того при необходимости предприятие вправе внести в оправку о предполагаемой сумме подоходного налога за 1997 год изменения, указав в ней вместо 120 млн. тенге, 156 млн. тенге и уплачивать авансовые платежи по 13 млн. тенге, начиная с периода до 20 мая 1997 года, уплатив дополнительно 3 млн. тенге за апрель месяц.

1997 жылдың 20 мамырына дейiн 9 млн. теңгенi төлемеген жағдайда төлемақыны төлеген күнге шейiн кәсiпорынға айыппұл салынады.
Жыл бойына төленетiн табыс салығы төлемақысының сомасы нақты есептелген табыс салығынан 10%-ке көп болған жағдайда салық төлеушiге салық төлеуге жататын пайданың 2 процентi көлемiнде, ал 25 проценттен асып кеткен жағдайда салық төлеуге жататын табыстың 5%-i көлемiнде айыппұл салынады.
Мысалы:
1997 жылы төленедi деп жобаланған табыс салығының жобасы туралы анықтамада кәсiпорын 120 млн. теңге төлейдi деп жоспарланды да, салық қызметi органдарын алдын-ала жасалған есептi тапсырған жоқ. Сосын 1997 жылдың қорытындысы бойынша барлық жылдық табыс және заңды тұлғалардан алынған табыс бойынша кәсiпорын табыс салығының көлемiн 156 млн теңге сомасы көлемiнде көрсетiп декларация тапсырады. Есептi өткiзбегендiктерi және жоғарыда келтiрiлген мысалдағы тәртiп бойынша салынған айыппұлды қоса есептегенде табыс салығының көлемi аванс өтемақысының сомасынан асып түскендiктен (156:120х100-100) кәсiпорын табыс салығын 35%-тiк ставка бойынша 182 млн. теңге сомасы көлемiнде, салық төлеуге жататын табыстан 520 млн. теңге сомасы көлемiнде айыппұл санкциясы салынады.
1996 жылдың желтоқсан айы үшiн заңды тұлғалардың табыстарынан алынатын табыс салығының төлемақысы бұрын тағайындалған тәртiптер бойынша алынады.
Бiр заңды тұлға болып табылатын басты (негiзгi) кәсiпорындар мен олардың бөлiмшелерi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер туралы" қаулысының 6 бабының 2 тармағына сәйкес бюджетпен есептескенде заңды тұлғалар бойынша салықты толық төлеуге тиiс.
Аймақтар бойынша жинақталған төлемдердi бюджетке бiркелкi түсiру мақсатында салықтың бюджет тұрған жерлердегi көрсеткiштерi және заңды тұлғалардың табыс салығынан бюджетпен есептесу 6 А қосымшаға сәйкес бағынышты бөлiмшелердiң қаржы нәтижелерiн қоса есептеп, басты кәсiпорындар салық салынатын табыстан түскен жинақталған сома бойынша барлық заңды тұлғалардан алынған өзiндiк жалпы үлесi бойынша бөлiнуге тиiс.
Табыс салығы бойынша бюджетпен орталықтандырылған есеп жүргiзгенде, заңды тұлғалардан бюджетке табыс салығын, аванс төлемақысын қоса есептегенде басты кәсiпорын тiкелей өзiнiң есеп-шотынан жүргiзедi, төлем жасау үшiн жергiлiктi банктерде есеп айырысу шоттары бар өзiнiң бөлiмшелерiне төлем қағазын бередi.
Басты кәсiпорын заңды тұлғалар үшiн табыс салығын өзiнiң бөлiмшелеріне төлеудi тапсырған кезде, олар төлемақы төлеу туралы есеп қағазының көшiрмесiн 6 Г қосымшасында көрсетiлген форма бойынша қаржының бюджетке аударылатын мерзiмiн көрсетiп салық органдарына жiберуге мiндеттi.
Мұндай жағдайда салық төлеушiлердiң және салық органдарының оны салық қағазын өздерi орналасқан жер бойынша салық төленетiн уақыттан 5 күн бұрын алуларын қамтамасыз ету керек.
Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығының төленгендiгi жайлы есеп қағазы төлем жасалатын уақыттан өтiп кетiп барып берiлсе қолданымдағы заңға сәйкес айыпақы салынады.
Заңды тұлғалардан бюджетке төленген табыс салығының есеп қағазының жинақталған тiзiмiн 6 Д қосымшасының формасына сәйкес осы заңды тұлғаның бюджетпен есеп айырысуының бақылау есебi бойынша басты кәсiпорын салық органына тапсырады.
Бюджетпен орталықтандырылған тәртiп бойынша есептесетiн барлық заңды тұлғалар бюджетке беретiн төлемақыға бақылау жасауды қамтамасыз ету үшiн салық органына салық есебiнiң жиынтығын: сол сияқты заңды тұлғалар мен оларға тiкелей бағынышты бөлiмшелерден табыс салығынан бюджетке аударылған есеп жайлы уақтылы мәлiмет берiп отыруға тиiс.
Салық төленуге тиiс табыстан төленетiн заңды тұлғалардың және басты
кәсiпорыннан алынатын табыс салығының сомасы салық төлеушiден бюджеттiң
кiрiсiне жылдық жалпы табыс бойынша есептеп шығарылған табыс жайлы
декларация жарияланғаннан 10 күннiң iшiнде, салық қызметiнiң хабарлауын
күтпей-ақ 10 сәуiрден кешiктiрмей келесi есептi жылында қосымша төленедi.
ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң
" "__________1995 жылғы
N 33 Нұсқаулығына
6 А-Қосымша
Заңды тұлғалар бөлiмшелер арасындағы табыс
салығын бөлудiң
Мысалы
Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы және аванс өтемақылары тұрған
жерi бойынша есепке алынған бөлiмшелердегi заңды тұлғалардан олардың
қосқан орташа үлесiне байланысты және жiберiлген өнiм көлемiне (жұмыс
атқару, қызмет көрсету) негiзгi қордың бағасына және есептелген еңбекақыға
байланысты төленедi.
___________________________________________________________________
N |Заңды тұлға және|Тарамның|Еңбек. |Негiзгi| Салықты   |Теңге
|оның бөлiмшелерi|көлемi  |ақыны  |қордың |бөлудiң    |есебiмен
|                |        |есептеу|бағасы |орташа     |сома
|                |        |       |       |өзiндiк    |
|                |        |       |       |үлесi      |
___________________________________________________________________
1 |        2       |   3    |   4   |   5   |     6     |    7
___________________________________________________________________

В случае неуплаты 9 млн. тенге до 20 мая 1997 года на предприятие будет начисляться пени по день уплаты.
В случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода.
Пример:
Предприятие в справке о предполагаемой сумме подоходного налога за 1997 год указало сумму налога в размере 120 млн. тенге, и при этом предварительные расчеты в налоговый орган не представляло. По итогам 1997 года предприятие представило Декларацию о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах юридического лица с указанием суммы подоходного налога 156 млн. тенге. Кроме штрафных санкций за непредставление расчетов и начисления пени в порядке, изложенном в вышеприведенном примере, предприятие уплатит подоходный налог по ставке 35 процентов в сумме 182 млн. тенге от налогооблагаемого дохода в сумме 520 млн. тенге, поскольку превышение подоходного налога над суммой авансовых платежей составило более 25 процентов (156 : 120 х 100 - 100).
Текущий платеж по подоходному налогу с доходов юридических лиц за декабрь 1996 года уплачивается в соответствии с ранее установленным порядком.
Головное (основное) предприятие и его филиалы, которые составляют одно юридическое лицо, согласно пункта 2 статьи 6 Указа Президента Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", должны при расчетах с бюджетом исчислять налог в целом по юридическому лицу.
В целях равномерного поступления налогов по регионам исчисленные по своду платежи в бюджет должны распределяться между бюджетами по месту нахождения филиалов по ряду показателей, исходя из общего удельного веса, исчисленного в целом по юридическому лицу, т.е. расчеты с бюджетом по подоходному налогу с юридических лиц производятся головными предприятиями централизованно по сумме налогооблагаемого дохода, включая финансовые результаты подчиненных им филиалов, согласно приложению 6А.
При централизованных расчетах с бюджетом по подоходному налогу с юридических лиц головные предприятия уплату в бюджет подоходного налога с юридических лиц, включая авансовые платежи, производят непосредственно со своего расчетного счета или дают поручения на взнос платежей своим филиалам, имеющим расчетные счета в учреждениях банков.
В тех случаях, когда головные предприятия возлагают уплату подоходного налога с юридических лиц на филиалы, они обязаны выслать им и в копии налоговым органам поручения на взнос платежей в бюджет с указанием срока уплаты по форме согласно приложению 6Г.
При этом должно быть обеспечено получение плательщиками и налоговыми органами по месту их нахождения поручений не позднее, чем за 5 дней до наступления срока уплаты.
В случае, если поручения на уплату подоходного налога с юридических лиц были получены по истечении срока уплаты, начисляется пени в установленном законодательством порядке.
Сводный реестр поручений на уплату в бюджет подоходного налога с юридических лиц представляется головным предприятием налоговому органу, контролирующему расчеты с бюджетом по данному юридическому лицу по форме согласно приложению 6Д.
Все юридические лица, рассчитывающиеся с бюджетом в централизованном порядке, обязаны в установленные сроки представлять налоговому органу, осуществляющему контроль за платежами в бюджет, сводную налоговую отчетность, а также расчеты отчислений в бюджет подоходного налога с юридических лиц в разрезе непосредственно подчиненных им филиалов.
Суммы подоходного налога с юридических лиц дополнительно исчисленные самим головным предприятием исходя из налогооблагаемого дохода, вносятся плательщиками в доход бюджета, по истечении 10 дней со дня представления декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за отчетный год, не ожидая извещения налоговой службы, но не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Приложение 6A
к Инструкции Государственного налогового комитета РК N 33
Пример
распределения сумм подоходного налога
между подразделениями юридического лица
Распределение подоходного налога и авансовых платежей с
юридических лиц между регионами по месту нахождения филиалов
юридических лиц осуществляется в зависимости от среднего удельного
веса показателей по объему реализации продукции (работ, услуг),
начисленной заработной плате и стоимости основных средств.
---------------------------------------------------------------------
NіЮридическое лицоіОбъем іНачис-  іСтои-   іСредний       іСумма
і      и его     іреали-іленная  імость   іудельный вес  іналога
і  подразделения ізации ізарплатаіосновныхідля распре-   іт. тенге
і                і      і        ісредств іделения налогаі
---------------------------------------------------------------------

1.  Алматыда            5%     60%      70%    136%:3-45%   67500
тiркелген басты
к/о
2.  Қарағандыдағы       20%    7%       6%     33%:3-11%    16500
бөлiмше
3.  Павлодардағы        35%    8%       4%     47%:3-15,7%  23550
бөлiмше
4.  Ақтаудағы бөлiмше   25%    5%       9%     39%:3-13%    19500
5.  Қостанайдағы        15%    20%      11%    465:3-15,3   22950
бөлiмше
Барлығы             100%   100%     100%       100%     150000
Жаңа тұлғалардың және филиалдарының арасындағы табыс салығы мен
аванс төлемақыларының есебi басты кәсiпорынның салық қызметiне
олардың жылдық декларациясына байланысты төленедi.
Артық төленген қаржыны қайтару тиiстi бюджеттiң негiзгi орташа
есебiмен жасалынады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 28 маусымдағы N 38-iнші нұсқаулығына 6 Б қосымша
___________________                __________________________
салық төлеушiнiң                   Аудандық, қалалық_______
реттiк саны                        __________________________
бөлiмi бойынша
___________________
салық төлеушiнiң толық             ___________________
аты-жөнi
АНЫҚТАМА
заңды тұлғалардың табыстарының
_______________1997 жылғы табыс салығының ______________
жобаланған сомасы
1. Салық салынатын табыстың жорамалы         _______________
2. Белгiленген кезеңдегi жасалған шығынның
сомасы (әрбiр салық жылы бойынша          _______________
көрсету керек)
3. Ауыстырылған шығынның есебiмен
жорамалданған салық салынатын кiрiс       _______________
4. 1997 жылғы салық салынатын кiрiстiң
жорамалданған сомасы                      _______________
5. Әр ай сайын бөлiнген табыс салығына
аванс төлем ақысы                         _______________
___________________________________________________________________
Барлығы | I | II |III | IV | V | VI |VII| VIII| IХ |  Х | ХI | ХII
___________________________________________________________________
(Заңды тұлғаның
басшысы)                               (Бас бухгалтер)
_______________________                 _____________________
(қолы)                                     (қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымда шыққан N 33 нұсқаулығына 6 В қосымша
___________________                __________________________
Салық төлеушiнiң                   (Ауданы, қаласы)
реттiк саны
___________________                Төлеген мерзiмi_______
(Салық төлеушiнiң                  Төлеген нақты
аты-жөнi)                          уақыты_______________
заңды тұлғаның табыс салығы бойынша
19__ жылғы " "_____________айдағы жобадағы
ЕСЕБI
___________________________________________________________________
Көрсеткiштерi                         Сомасы мың теңге
есебiмен
___________________________________________________________________

1. Головное п/п     5%     60%      70%     135%:3 - 45%   67500
зарегистрировано
в г. Алматы
2. Филиал в г.      20%    7%       6%      33%:3 - 11%    16500
Караганде
3. Филиал в г.      35%    8%       4%      47%:3 - 15,7%  23550
Павлодаре
4. Филиал в г.      25%    5%       9%      39%:3 - 13%    19500
Актау
5. Филиал в г.      15%    20%      11%     465:3 - 15,3%  22950
Костанае
Итого            100%   100%     100%    100%           150000
Расчет распределения подоходного налога и авансовых платежей
между филиалами юридического лица производится головным предприятием
и представляется в налоговую службу совместно с годовой декларацией.
Возврат переплаты производится также по среднему удельному весу
из соответствующих бюджетов.
Приложение 6Б
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 N 33
________________________          Налоговому отделу по _____________
(регистрационный номер            __________________________________
налогоплательщика)                      (району, городу)
________________________
(полное наименование
плательщика)
С П Р А В К А
о предполагаемой сумме подоходного налога
с доходов юридического лица за 1997 год
1. Предполагаемый налогооблагаемый доход           __________
2. Сумма переносимых убытков за соответствующие
периоды (указать по каждому налоговому году)    __________
3. Предполагаемый налогооблагаемый доход с
учетом переносимых убытков                      __________
4. Сумма предполагаемого налогооблагаемого дохода
за 1997 год                                     __________
5. Авансовые платежи по подоходному налогу в
разрезе месяцев
---------------------------------------------------------------------
Всегоі I і II і III і IV і V і VI і VII і VIII і IX і X і XI і XII
---------------------------------------------------------------------
___________________________           ________________________
(Руководитель юридического              (Главный бухгалтер)
лица)
___________________________           ________________________
(подпись)                               (подпись)
Приложение 6В
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 N 33
________________________              Налоговый отдел по
(регистрационный номер                ______________________________
налогоплательщика)                          (району, городу)
Срок представления ___________
________________________              Фактически представлено_______
(полное наименование
плательщика)
Предварительный расчет
по подоходному налогу юридического
лица за_____________ 199__года
(указать период)
---------------------------------------------------------------------
Показатели                         Сумма в тыс. тенге
---------------------------------------------------------------------

1. Салық салынатын табыс                          ___________
2. Салынатын салық сомаға есебi:
а) кiрiстер, төлем көзiнiң төлемi,             ___________
табыс салығынан босатылу
б) есептеп алынатын салықтар                   ___________
в) күтiлген шығындар                           ___________
4. Салық салынатын кiрiстер
5. Төленуге тиiс табыс салығының                  ___________
сомасы
6. Аванс өтемақысының нақты төленуi               ___________
7. Уақытында төленуге тиiс қосымша                ___________
8. Азайтуға                                       ___________
Ескерту: 1-тармақ бюджетке аванс төлеудiң орталықтандырылған
есебi бойынша тағайындалған тәртiпке сәйкес
амортизацияға аударылатын және негiзгi қордың
жөндеуi бойынша есеп ескерiлiп толтырылады.
Банк мекемесiнiң аты               Есеп шоттың реттiк
саны       ____________
Заңды тұлғаның басшысы             Салық бөлiмiнiң
________________                     басшысы ___________
(қолы)                                    (қолы)
Бас бухгалтер                      Бөлiм бастығы
________________                   ___________________
_________
телефон нөмiрi
Негiзгi кәсiпорынның                      Қазақстан Республикасы
штампы                                Қаржы министрлiгi Бас
салық инспекциясының
1995 жылғы 28 маусымдағы
шыққан N 33  нұсқаулығына
6 Г қосымша
_______________________
кiмге ___________________
(салық төлеушiнiң
аты-жөнi)
Мекен-жайы_______________
__________________________
Көшiрмесi _______________
(салық органының
аты)
Мекен-жайы________________
__________________________
Заңды тұлғалардан бюджетке табыс салығын төлеудiң
ЕСЕП ҚАҒАЗЫ
_________________________________________________________________
(Басты кәсiпорынның аты)
жергiлiктi банк мекемесiне заңды тұлғалардан 199___жылы (1000 теңге
көлемiнде) төленетiн мына табыс салығының бюджетке сомасын аударуын
ұсынады
_________________________________________________________________
Көрсеткiштер       | 199__ жыл үшiн   | 199__ жылдың айы үшiн
_________________________________________________________________
Заңды тұлғалардың  |                  |
табыс салығы       |                  |
_________________________________________________________________
Барлығы          |                  |
_________________________________________________________________
Заңды тұлғалардың бюджетке табыс салығын уақытында және толық
аударылуын қамтамасыз етiңiз.
Басты кәсiпорынның басшысы        _____________________
(қолы)
Салық инспекциясының бастығы      _____________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы шыққан N 33 нұсқаулығына 6 Д қосымша
Мұнда заңды тұлғалардан 199__ жылғы төлеу
анықтамасының жиынтығының реестрмен қатынасы жайлы
анықтама қоса берiледi.
ЖИЫНТЫҚ РЕЕСТР
___________________________________________________________________
Бөлiм.|   Салық салынатын  |  Табыс салығының|Есеп      |Есеп
шенiң |  табыстың сомасы   |      сомасы     |қағазы    |қағазын
аты  |                    |                 |жiберiлген|жiберген
|                    |                 |салық     |уақыты
|                    |                 |органының |және реттiк
|                    |                 |аты       |саны
|____________________|_________________|          |
|жыл  |оның iшiнде   |жыл |оның iшiнде |          |
|бойы |тоқсан сайын  |бойы|тоқсан сайын|          |
|на   |              |на  |            |          |
|     |______________|    |____________|          |
|     |I | II|III|IV |    | I|II|III|IV|          |
___________________________________________________________________
|     |  |   |   |   |    |  |  |   |  |          |
|     |  |   |   |   |    |  |  |   |  |          |
|     |  |   |   |   |    |  |  |   |  |          |
___________________________________________________________________
Басты кәсiпорынның басшысы        _____________________
(қолы)
Салық инспекциясының бастығы      _____________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1995 ж. 28 маусымдағы N 33 нұсқаулығына N 7 қосымша N 2 үлгi Салық бөлiмiне __________________ _________________________________
Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан,
қызметiн жүзеге асырушы шетелдiк заңды тұлғалардың
табыс көзiнен ұсталған салықты қайтаруға
МӘЛIМДЕМЕ

1. Облагаемый доход                             ___________
2. Корректировки облагаемого дохода на сумму:
а) доходов, обложенных у источника выплаты,
освобожденных от подоходного налога          ___________
б) налогов, подлежащих вычету                   ___________
в) переносимых убытков                          ___________
4. Налогооблагаемый доход                       ___________
5. Сумма подоходного налога,
подлежащего к уплате                         ___________
6. Фактически уплачено
авансовых платежей                           ___________
7. Подлежит к доплате
по сроку                                     ___________
8. К уменьшению                                 ___________
Примечание: Пункт 1 заполняется о учетом амортизационных отчислений
и ремонтов по основным средствам в соответствии с
установленным Порядком уплаты авансовых платежей и
централизованного расчета с бюджетом.
Наименование учреждения банка           номер счета
_____________________________           ____________________________
Руководитель юридического               Руководитель налогового
лица                                    отдела
_____________________________           ____________________________
(подпись)                         (подпись)
Главный бухгалтер                       Начальник отдела
_____________________________           ____________________________
(подпись)                          (подпись)
_____________________
(номер телефона)
Штамп головного                    Приложение 6Г
предприятия           к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 28 июня 1995 N 33
Кому ______________________________
(наименование плательщика)
Адрес _____________________________
Копия _____________________________
(наименование налогового
органа)
Адрес _____________________________
Поручение
на уплату в бюджет подоходного налога с юридических лиц
____________________________________________________________________
(наименование головного предприятия)
предлагает перечислить через местное учреждение банка в доход
________________бюджета суммы подоходного налога с юридических лиц
в 199__году в следующих размерах (в тыс. тенге):
---------------------------------------------------------------------
Показатели       і     За       і    За__________(месяц)
і   199__г.    і         199__г.
---------------------------------------------------------------------
Подоходный налог с       і              і
юридических лиц          і              і
---------------------------------------------------------------------
Итого                    і              і
---------------------------------------------------------------------
Обеспечьте своевременное и полное перечисление суммы
подоходного налога с юридических лиц в бюджет.
Руководитель головного предприятия______________________________
(подпись)
Начальник налоговой инспекции___________________________________
(подпись)
Штамп головного                    Приложение 6Д
предприятия           к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 28 июня 1995 N 33
Кому ________________________________
(наименование налогового органа)
Адрес _______________________________
При этом препровождается сводный реестр справок о
взаимоотношениях с бюджетом по уплате подоходного налога с
юридических лиц на 199__год.
Сводный реестр
---------------------------------------------------------------------
НаименованиеіСумма налогообл.іСумма подоход-  іНаимено-  іДата отпра-
филиала   і     дохода     іного налога     івание     івления по-
і----------------і----------------іналого-   іручений, их
іза ів том числе іза ів том числе івого      іномера
ігодіпо кварталамігодіпо кварталаміоргана,   і
і   і------------і   і------------ікоторому  і
і   іIіIIіIIIіIV і   іIіIIіIIIіIV інаправленыі
і   і і  і   і   і   і і  і   і   іпоручения і
---------------------------------------------------------------------
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
і   і і  і   і   і   і і  і   і   і          і
---------------------------------------------------------------------
Руководитель головного предприятия ___________________________
(подпись)
Начальник налоговой инспекции ________________________________
(подпись)
Приложение N 7
Форма N 2
к Инструкции Государственного
налогового комитета
Республики Казахстан
от 28 июня 1995 года N 33
В налоговый отдел __________________________
____________________________________________
Заявление
на возврат налога,
удержанного у источника в Республике Казахстан
с дохода иностранного юридического лица,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан
без образования постоянного учреждения

1. Шетелдiк заңды тұлғаның толық атауы ____________________________
___________________________________________________________________
2. Шетелдiк заңды тұлғаның резиденттiк елi  _______________________
___________________________________________________________________
3. Шетелдiк заңды тұлғаның толық адресi   _________________________
___________________________________________________________________
(индексi, қала, үй N, телефон, факс)
4. Өкiлеттi тұлғаның резиденттiк елi мен толық адресi _____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(индексi, қала, үй N, телефон, факс)
Қазақстан Республикасы мен ________________________________________
(елдiң атауы, Келiсiмнiң толық атауы)
___________________________________________________________________
арасындағы қосарланған салықты болдырмау туралы Келiсiмнiң
(Конвенцияның)________бабының ережесiне сәйкес ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
тұрғысында алынған, табыс көзiнен ұсталған салықтың сомасын маған
қайтаруды сұраймын.
5. Кiрiстi төлеген кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның атауы, адресi
және салық төлейтiн тiркеу нөмiрi (СТН)____________________________
___________________________________________________________________
6. Кiрiстiң төленген уақыты _______________________________________
7. Салық ұсталғанға дейiнгi кiрiстiң сомасы _______________________
8. Ұсталған салықтың сомасы _______________________________________
9. Қайтарылуға тиiстi салықтың сомасы _____________________________
10. Қайтарым сомасын N_______ есеп-шотқа аударуды сұраймын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Осымен:
а) аталған кiрiстiң, Қазақстан Республикасы мен ___________________
___________________________________________________________________
арасында қосарланған салықты болдырмау туралы Келiсiмде (Конвенцияда) көрсетiлгенiндей, осы мекемеге немесе тұрақты базаға жатпайтынын;
б) аталған кiрiс пайда болған күнi мәлiмдемешiнiң iс жүзiнде оның иесi болып саналғанын;
в) осы мәлiмдеменiң тармағында кiрiстер (дивидендтер) пайда болған күнi мәлiмдеменi дивидендтердi төлеушi-компания капиталының (дауыс
құқығының) кемiнде ________ процентiнiң иесi болғаны көрсетiлгенiн;
г) бұл кiрiстiң _________________________толықтай салық салуға
жататынын;
д) айғақсыз деректер бергенi үшiн Қазақстан Республикасының
заңдарында көрсетiлген жауапкершлiк туралы хабардар екендiгiмдi;
е) өтiнiште келтiрiлген ақпараттар айғақты және толық. Келешекте
болуы мүмкiн, кез-келген өзгерiстер туралы Қазақстан Республикасының
салық органдарын дер кезiнде хабардар етiп тұратындығымды растаймын.
Толтырылған уақыты мен орыны ______________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                          Қолы ________________________
(мәлiмдемешi)
ҚҰЗЫРЕТТI ОРГАН ___________________________________________________
(елдiң және органның атауы)
растайды:

1. Полное наименование иностранного юридического лица _________
____________________________________________________________________
2. Страна резидентства иностранного юридического лица __________
____________________________________________________________________
3. Полный адрес иностранного юридического лица ________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, улица, N дома, телефон, факс)
4. Страна резидентства и полный адрес уполномоченного лица _____
____________________________________________________________________
(индекс, город, улица, N дома, телефон, факс)
В соответствии с положениями статьи (ей) ___ Соглашения
(Концепции) об избежании двойного налогообложения между Республикой
Казахстан и ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(название страны, полное название Соглашения)
Прошу возвратить мне сумму налога, удержанного у источника с
дохода, полученного в качестве _____________________________________
____________________________________________________________________
(указывается вид дохода)
5. Наименование, адрес и РНН предприятия, учреждения,
организации, выплатившей доход______________________________________
6. Дата выплаты (перевода) дохода _____________________________
7. Сумма дохода до удержания налога ___________________________
8. Сумма удержанного налога ___________________________________
9. Сумма налога, подлежащая возврату __________________________
10. Сумму возврата прошу перевести на счет N __________________
_______________________________________________________________
(наименование и адрес банка)
11. Настоящим подтверждаю, что:
а) упомянутый доход не относится к постоянному учреждению или
постоянной базе, как это определено в Соглашении (Конвенции) об
избежании двойного налогообложения между Республикой
Казахстан и ________________________________________________________;
б) на день возникновения упомянутого дохода заявитель является
его фактическим владельцем;
в) на день возникновения дохода (дивидендов) указано в пункте
настоящего Заявления, компания-заявитель фактически владела не
менее_____ процентов капитала (право голоса) компании, выплачивающей
дивиденды;
г) этот доход подлежит полному налогообложению в ______________;
д) уведомлен об ответственности, предусмотренной
законодательством Республики Казахстан за предоставление
недостоверных данных;
е) предоставленная в заявлении информация является достоверной
и полной. Обязуюсь своевременно известить налоговые органы
Республики Казахстан о любых изменениях, которые могут произойти в
будущем.
Дата и место заполнения _______________________________________
МП                       Подпись ____________________________
(заявителя)
КОМПЕТЕНТНЫЙ ОРГАН_____________________________________________
(название страны)
подтверждает:

1. Мәлiмдемешi шындығында Қазақстан Республикасы мен_______________
___________________________________________________________________
(елдiң атауы және Келiсiмнiң толық атауы)
арасындағы қосарланған салықты болдырмау туралы Келiсiмнiң
(Конвенцияның) тұрғысынан резидент болып табылады, және осы
Мәлiмдеменiң 3 тармағында көрсетiлген мекен-жай бойынша ұдайы тұрып
келедi.
2. Мәлiмдемешiнiң Қазақстан Республикасында алған табысы
___________________________________________________________________
(елдiң атауы)
салық салуға жатады.
Уақыты және толтырылған орны ______________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                                   Қолы ______________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРЖЫ ОРГАНЫНЫҢ
БЕЛГIСI
Бюджетке __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(сомасы цифрлармен және жазбаша)
қайтарылуға тиiс.
Салық бөлiмiнiң бастығы ___________________________________________
(қолы)
М.О.                                1997 ж. " "________________
ЕСКЕРТУ:
1. Осы мәлiмдемеде барлық ақшалай сомалар төлем (аударым) валютасымен
көрсетiледi.
2. Мәлiмдеме үш данаға толтырылады және мәлiмдемешiнiң тұрақтап тұрған елiнiң құзыреттi органдарымен расталады. Бұдан кейiн мәлiмдеменiң екi данасы Қазақстандағы кiрiс төленген орын бойынша салық органына тапсырылады. Салық органы қолдағы мәлiмдеменiң аталған елмен Келiсiмнiң (Конвенцияның) ережелерiне сәйкестiгiн тексерiп, екi данаға тиiстi белгi қояды және олардың бiрiн мәлiмдемешiге қайтарады. Басқа дананы салық органы жоғары тұрған республикалық органға жiбередi.
3. Мәлiмдеме салық ұсталған күннен бастап iзденудiң ескiру мерзiмi өткенге дейiн тиiстi салық органына берiлуге тиiс. Бұл мерзiм өткеннен соң берiлген мәлiмдемелер қарауға қабылданбайды.
4. Мәлiмдеменi кiрiс алушы емес, осыған өкiлеттiк берiлген тұлғаның беруi мүмкiн. Бұл жағдайда өкiлеттi тұлға нотариалдық тұрғыда хатталған өкiлеттiлiгiн көрсетуге тиiс.
5. Мәлiмдеменi елдiң, қосарланған салық төлеудi болдырмау туралы Конвенцияда айтылған, құзыреттi органы ғана растайды.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1995 ж. 28 маусымдағы N 33 нұсқаулығына N 7 "А"қосымша N 1 үлгi Салық бөлiмiне __________________ _________________________________
Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан,
қызметiн жүзеге асырушы шетелдiк заңды тұлғаларды
кiрiс салығынан босату, кiрiс салығының
ставкаларын төмендету туралы
МӘЛIМДЕМЕ

1. Заявитель действительно является резидентом ________________
в смысле Соглашения (Конвенции) об избежании двойного налогообложения
между Республикой Казахстан и
________________________________________
______________________________________________, и имеет постоянное
(название страны и полное название Соглашения)
место пребывания по адресу, указанному в пункте 3 настоящего
Заявления.
2. Доход заявителя, полученный им в Республике Казахстан,
подлежит налогообложению в __________________________________________
(название страны)
Дата и место заполнения ________________________________________
МП                       Подпись _______________________________
ОТМЕТКА НАЛОГОВОГО ОРГАНА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Подлежит возврату из бюджета ___________________________________
________________________________________________________________
(суммы цифрами и прописью)
Начальник налогового отдела ____________________________________
(подпись)
МП                            "___"_______________19__г.
ПРИМЕЧАНИЯ:
1. Все денежные суммы в настоящем заявлении указываются и
валюте платежа (перевода).
2. Заявление заполняется в трех экземплярах и заверяется компетентными органами страны постоянного местопребывания заявителя. После этого два экземпляра заявления представляются в налоговый орган по месту выплаты доходов в Республике Казахстан. Налоговый орган, проверив соответствие имеющегося заявления положениям Соглашения (Конвенции) с указанной страной, делает на двух экземплярах соответствующую отметку и возвращает один из экземпляров заявителю. Другой экземпляр налоговый орган направляет в вышестоящий республиканский орган.
3. Заявление должно быть подано в соответствующий налоговый
орган до истечения срока исковой давности со дня удержания налога.
Заявления, поданные после истечения этого срока, к рассмотрению не
принимаются.
4. Заявление может быть подано не получателем дохода, а
уполномоченным им на это лицом. В этом случае уполномоченное лицо
должно представить нотариально оформленные полномочия.
5. Заявление заверяется только Компетентным органом страны,
оговариваемый в Конвенции об устранении двойного налогообложения.
Приложение N 7"А"
Форма N 1
к Инструкции Государственного
налогового комитета
Республики Казахстан
от 28 июня 1995 года N 33
В налоговый отдел __________________________
____________________________________________
Заявление
об освобождении от налога с дохода,
понижения ставки налога с дохода иностранного юридического лица,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан
без образования постоянного учреждения.

1. Шетелдiк заңды тұлғаның толық атауы ____________________________
___________________________________________________________________
2. Шетелдiк заңды тұлғаның резиденттiк елi  _______________________
___________________________________________________________________
3. Шетелдiк заңды тұлғаның толық адресi   _________________________
___________________________________________________________________
(индексi, қала, үй N, телефон, факс)
4. Өкiлеттi тұлғаның резиденттiк елi мен толық адресi _____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(индексi, қала, үй N, телефон, факс)
Қазақстан Республикасы мен ________________________________________
(елдiң атауы, Келiсiмнiң толық атауы)
___________________________________________________________________
(кiрiстiң түрi көрсетiледi)
арасындағы қосарланған салықты болдырмау туралы Келiсiмнiң
(Конвенцияның)________бабының ережесiне сәйкес ____________________
___________________________________________________________________
(кiрiстiң сомасын жазбаша көрсетiледi)
___________________________________________________________________
есептелген салықты Қазақстан Республикасына төлеген кезде салықты
ұстамастан, оны iшiнара ұстап, (қажеттiсiнiң асты сызылсын)
есептелген салықтың сомасын маған төлеуге рұқсат етудi сұраймын.
5. Кiрiстi төлеген кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның атауы, адресi
және салық төлейтiн тiркеу нөмiрi (СТН)____________________________
___________________________________________________________________
6. Қазақстан Республикасының ______________________________________
___________________________________________________________________
заңдарына сәйкес мәлiмделген кiрiс салығының ставкасы
7. ________________________________________________________________
____________________________ Келiсiмнiң (Конвенцияның) ережелерiне
сәйкес салықтың ставкасы
8. Осымен:
а) аталған кiрiстiң, Қазақстан Республикасы мен ___________________
___________________________________________________________________
арасында қосарланған салықты болдырмау туралы Келісiмде (Конвенцияда) көрсетiлгенiндей, осы мекемеге немесе тұрақты базаға жатпайтынын;
б) аталған кiрiс пайда болған күнi мәлiмдемешiнiң iс жүзiнде оның иесi болып табылатынын;
в) осы мәлiмдеменiң тармағында кiрiстер (дивидендтер) пайда болған күнi мәлiмдемешi дивидендтердi төлеушi-компания капиталының (дауыс құқығының) кемiнде процентiнiң иесi болғаны көрсетiлгенiн;
г) бұл кiрiстiң _________________________толықтай салық салуға
жататынын;
д) айғақсыз деректер бергенi үшiн Қазақстан Республикасының
заңдарында көрсетiлген жауапкершілiк туралы хабардар екендiгiмдi;
е) мәлiмдемеде келтiрiлген ақпараттар айғақты және толық. Келешекте
болуы мүмкiн, кез-келген өзгерiстер туралы Қазақстан Республикасының
салық органдарын дер кезiнде хабардар етiп тұратындығымды растаймын.
Толтырылған уақыты мен орыны ______________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                          Қолы ________________________
(өтiнiшiнiң)
ҚҰЗЫРЕТТI ОРГАН ___________________________________________________
(елдiң және органның атауы)
растайды:

1. Полное наименование иностранного юридического лица _________
_______________________________________________________________
2. Страна резидентства иностранного юридического лица __________
_______________________________________________________________
3. Полный адрес иностранного юридического лица ________________
_______________________________________________________________
(индекс, город, улица, N дома, телефон, факс)
4. Страна резидентства и полный адрес уполномоченного лица______
_______________________________________________________________
(индекс, город, улица, N дома, телефон, факс)
В соответствии с положениями статьи (ей) Соглашения (Конвенции)
об избежании двойного налогообложения между Республикой Казахстан
и __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(название страны, полное название Соглашения)
при выплате в Республике Казахстан причитающегося дохода_______
____________________________________________________________________
(указывается вид дохода)
в сумме _______________________________________________________
(указывается сумма дохода прописью)
Прошу разрешить, выплатить мне сумму причитающегося дохода без
удержания налога, с частичным его удержанием (нужное подчеркнуть)
5. Наименование, адрес и РНН предприятия, учреждения,
организации, выплачивающего доход __________________________________
6. Ставка налога на заявленный доход по законодательству
Республики Казахстан _______________________________________________
7. Ставка налога в соответствии с положениями Соглашения
(Концепции)_________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Настоящим подтверждаю, что:
а) упомянутый доход не относится к постоянному учреждению или
постоянной базе, как это определено в Соглашении (Конвенции) об
избежании двойного налогообложения между Республикой Казахстан
и _________________________________________________________________;
б) на день возникновения упомянутого дохода заявитель является
его фактическим владельцем;
в) на день возникновения дохода (дивидендов) указано в пункте
4 настоящего Заявления, компания-заявитель фактически владела не
менее _____ процентов капитала (право голоса) компании,
выплачивающей дивиденды;
г) этот доход подлежит полному налогообложению в _____________;
д) уведомлен об ответственности, предусмотренной
законодательством Республики Казахстан за предоставление
недостоверных данных;
е) предоставленная в заявлении информация является достоверной
и полной. Обязуюсь своевременно известить налоговые органы
Республики Казахстан о любых изменениях, которые могут произойти в
будущем.
Дата и место заполнения _______________________________________
МП                        Подпись____________________
КОМПЕТЕНТНЫЙ ОРГАН_____________________________________________
(название страны и органа)
подтверждает:

1. Мәлiмдемешi шындығында Қазақстан Республикасы мен_______________
___________________________________________________________________
(елдiң атауы және Келiсiмнiң толық атауы)
арасындағы қосарланған салықты болдырмау туралы Келiсiмнiң
(Конвенцияның) тұрғысынан резидент болып табылады, және осы
Мәлiмдеменiң 3 тармағында көрсетiлген мекен-жай бойынша ұдайы тұрып
келедi.
2. Мәлiмдемешiнiң Қазақстан Республикасының бастауынан алатын
күтiлiмдегi                                          табысы
___________________________________________________________________
(елдiң атауы немесе Келiсiм бойынша кiрiстiң ставкасы)
салық салуға жатады.
Уақыты және толтырылған орны ______________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                                   Қолы ______________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САЛЫҚ ОРГАНЫНЫҢ
БЕЛГIСI
Осы мәлiмдемеде көрсетiлгендердiң Қазақстан Республикасы мен
___________________________________________________________________
(елдiң атауы және Келiсiмнiң толық атауы)
арасындағы қосарланған салық салуды болдырмау туралы Келiсiмнiң
(Конвенцияның) ____________бабының ережелерiне сәйкес келетiндiгi
және аталған кiрiстен мәлiмдемешiге есептелетiн салықтың сомасы ___
___________________________________________________________________
(сомасы цифрлермен және жазбаша)
құрайтындығы расталған.
Салық бөлiмiнiң бастығы ___________________________________________
(қолы)
М.О.                                1997 ж. " "________________
ЕСКЕРТУ
1. Мәлiмдеме үш данаға толтырылады және мәлiмдемешiнiң тұрақтап тұрған елiнiң құзыреттi органдарымен расталады. Бұдан кейiн мәлiмдеменiң екi данасы Қазақстандағы кiрiс төленген орын бойынша салық органына тапсырылады. Салық органы қолдағы мәлiмдеменiң аталған елмен Келiсiмнiң (Конвенцияның) ережелерiне сәйкестiгiн тексерiп, екi данаға тиiстi белгi қояды және олардың бiрiн мәлiмдемешiге қайтарады. Бұл даналардың бiреуiн мәлiмдемешi Қазақстан Республикасында оған кiрiс төлейтiн кәсiпорынға немесе ұйымға тапсырады. Осы негiзде Қазақстан Республикасында салық төлеушiнi салық ұстаудан не толық, не iшiнара босату жүргiзiледi. Мәлiмдеменiң көшiрмесiн кiрiстi төлейтiн кәсiпорынның немесе ұйымның тұрған орны бойынша салық органына тапсырған жөн.
2. Осы мәлiмдемеде барлық ақшалай сомалар төлем (аударым) валютасымен көрсетiледi.
3. Мәлiмдеменi кiрiс алушы емес, осыған өкiлеттiк берiлген тұлғаның беруi мүмкiн. Бұл жағдайда өкiлеттi тұлға нотариалдық тұрғыда хатталған өкiлеттiгiн көрсетуге тиiс.

1. Заявитель действительно является резидентом ________________
в смысле Соглашения (Конвенции) об избежании двойного налогообложения
между Республикой Казахстан и
________________________________________
______________________________________________, и имеет постоянное
(название страны и полное название Соглашения)
место пребывания по адресу указанному в пункте 3 настоящего
Заявления.
2. Ожидаемый доход заявителя из источника в Республике
Казахстан,
подлежит налогообложению в __________________________________________
(название страны или ставка налога по
соглашению)
Дата и место заполнения ________________________________________
МП                       Подпись _______________________________
ОТМЕТКА НАЛОГОВОГО ОРГАНА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Подтверждается, что указанное в данном заявлении соответствует
положениям статьи (ей)_____Соглашения (Конвенции) об избежании
двойного налогообложения между Республикой Казахстан и ______________
_____________________________________________________________________
(название страны и полное название Соглашения)
и что сумма причитающегося с заявителя налога с указанного
дохода составляет___________________________________________________
____________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Начальник налогового отдела ____________________________________
МП                               подпись___________________
"___"_______________19__г.
ПРИМЕЧАНИЯ:
1. Заявление заполняется в трех экземплярах и заверяется компетентными органами страны постоянного местопребывания заявителя. После этого два экземпляра заявления представляются в налоговый орган по месту выплаты доходов Республике Казахстан. Налоговый орган, проверив соответствие представленного заявления положениям Соглашения (Конвенции) с указанной страной, делает на двух экземплярах соответствующую отметку и возвращает их заявителю. Один из таких экземпляров заявитель представляет предприятию или организации, которые выплачивают ему доход в Республике Казахстан. На этом основании производится либо полное, либо частичное освобождение плательщика от удержания налога в Республике Казахстан. Копию заявления следует представить в налоговый орган по месту нахождения предприятия или организации, выплачивающей доход.
2. Все денежные суммы в настоящем заявлении указываются в валюте платежа (перевода).
3. Заявление может быть подано не получателем дохода, а уполномоченным на это лицом. В этом случае уполномоченное лицо должно представить нотариально оформленные полномочия.

4. Елдiң құзыреттi органы қосарланған салықты болдырмау туралы Конвенцияда айтылуға тиiс.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1995 ж. 28 маусымдағы N 33 нұсқаулығына N 8 қосымша
Мәлiмдемешiнiң СТН
----------------
| | | | | | | | |
-----------------
Қазақстан Республикасы мен____________________
_____________________________________арасындағы
"_____________________________________________"
халықаралық Келiсiмге сәйкес
кiрiс салығынан босатуға
МӘЛIМДЕМЕ
1. Мәлiмдемешiнiң толық атауы _____________________________________
___________________________________________________________________
2. Мәлiмдемешiнiң толық адресi   __________________________________
___________________________________________________________________
(индексi, қала, үй N, телефон, факс)
3. Қазақстан Республикасы мен _____________________________________
(елдiң атауы, Келiсiмнiң толық атауы)
___________________________________________________________________
Келiсiмнiң (Конвенцияның)________бабының ережесiне сәйкес (әрi қарай
"Келiсiм") жүзеге асырылған қызметтен алынған, жоғарыда аталған
Келiсiмде көзделген, кiрiс сомасының салығынан босатуға рұқсат етудi
сұраймын.
4. Келiсiмге сәйкес орындалған жұмысты немесе көрсетiлген қызметтi
растайтын, ________________________________________________________
___________________________________________________________________
арасында қол қойылған өзара шарттың (келiсiмiң) нөмiрi және
уақыты_____________________________________________________________
5. Өзара шарттың жалпы сомасы _____________________________________
6. 199 ж. " " ______________________дан " " ____________ға дейiнгi
кезеңдегi кiрiстiң сомасы:
- жоспар бойынша ________________________
- iс жүзiнде ____________________________
7. ________________________________________________________________
келiсiмге сәйкес 199__ж " "_________________дан " " ____________ға
дейiнгi кезеңдегi кiрiстiң сомасы __________________
8. Осымен:
а) мәлiмдемеде келтiрiлген ақпараттар айғақты және толық, Келешекте
болуы мүмкiн, кез-келген өзгерiстер туралы Қазақстан
Республикасының салық органдарын дер кезiнде хабардар етiп
тұратындығымды,
б) айғақсыз деректер бергенi үшiн Қазақстан Республикасының
заңдарында көрсетiлген жауапкершiлiк туралы хабардар екендiгiмдi, -
растаймын.
Толтырылған уақыты мен орыны ______________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                          Қолы ________________________
(мәлiмдемешiнiң)
Ескерту: Қажет болған жағдайда мәлiмдемешi, босатуға рұқсат
етудiң негiзi болып табылатын, Келiсiмнiң мәтiнiн көрсетуге мiндеттi.
Қазақстан Республикасы салық органының
БЕЛГIСI
Осы мәлiмдемеде көрсетiлгендердiң Қазақстан Республикасы мен
________________________________________________________арасындағы
"_________________________________________________________________"
келiсiмнiң ______бабының ережелерiне сәйкес келетiнiн және
мәлiмдеменiң _______ тармағында көрсетiлген, ___________ табыстың
мәлiмделген сомасы шын мәнiнде кiрiс салығынан босатуға жататынын,
растаймыз.
Салық бөлiмiнiң бастығы _________________________
М.О.                               Қолы
199__ж. " "____________________
ҚР МСК
1995 ж. 28 маусымдағы N 33
нұсқаулығына
N 9 қосымша
СТН
------------------
| | | | | | | | |
-----------------
Салық бөлiмiне __________________
_________________________________
(аудан, қала бойынша)
_____________________________
(Заңды тұлғаның толық атауы)
Тапсыру мерзiмi _________________
Iс жүзiнде тапсырылды____________
Салықтың сомасын төлем көзiнен ұстау туралы
АНЫҚТАМА
___________________________________________________________________
Төлемнiң түрi               |Төлем  |Салық   | Салық
|сомасы |ставкасы|сомасы
___________________________________________________________________
1. Тұрақты мекемелермен байланысы жоқ,   |       |  хххх  |
резидент еместерге қазақстандық       |       |        |
көздерден, оның iшiнде:               |       |        |
___________________________________________________________________
а) дивидендтер мен проценттер           |       |  15%   |
___________________________________________________________________
б) сақтандыру және кепiлдiктердi қайта   |       |  5%    |
сақтандыру шарттары бойынша төленетiн |       |        |
сақтық төлемдер                       |       |        |
___________________________________________________________________
в) ҚР мен басқа республикалар арасындағы |       |  5%    |
Халықаралық байланыстағы немесе       |       |        |
тасымалдаудағы телекоммуникациялық    |       |        |
және көлiктiк қызмет үшiн             |       |        |
___________________________________________________________________
г) Роялти жөнiндегi, қызмет көрсету      |       |  20%   |
кiрiстерi, басқару жөнiндегi қызметтi |       |        |
қоса, кеңес беру қызметтерi, жалға    |       |        |
беру, тағы басқалар жөнiндегi         |       |        |
(29 бапқа сәйкес ставкалар бойынша    |       |        |
алынатын, еңбекке ақы төлеу түрiнде   |       |        |
жүргiзiлетiн төлемдерден басқа)       |       |        |
___________________________________________________________________
II.Қызметкерлердiң тiкелей және жанама   |       |        |
кiрiстерi болып табылатын төлемдер    |       |        |
(оның iшiнде iссапарлық және өкiлеттiк|       |        |
шығындардың межесiнен асып кеткенi)   |       |        |
___________________________________________________________________
III.Шаруашылық субъектiсiнiң қызметкерi  |       |29 бапта|
болып саналмайтын және кәсiпкерлiк   |       |көзделген
қызметпен байланысы жоқ жеке         |       |ставка  |
тұлғаларға төлемдер                  |       |бойынша |
|       |алынады |
___________________________________________________________________
IV.Кәсiпкерлiк қызметтiң субъектiсi      |       |        |
ретiнде тiркелмеген жеке тұлғаларға   |       |        |
төлемдер                              |       |        |
___________________________________________________________________
Барлығы: - ұсталғаны                |       |        |
- аударылғаны              |       |        |
____________________________________________________________________
Салық төлем жасалған ай бiткеннен соң бес күннiң iшiнде
бюджетке аударылады.
Кәсiпорынның (бiрлестiктiң,
ұйымның) басшысы                      ______________________
(қолы)
Бас бухгалтер                         ______________________
(қолы)
Бөлiм бастығы                         ______________________
(қолы)
Төлем көзiнен салық ұстау туралы анықтама
берудiң
Тәртiбi
Куәлiктер негiзiнде жұмыс iстейтiн заңды тұлғалар, сондай-ақ жеке тұлғалар төлем көздерiне заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардан табыс салығын ұстау туралы анықтама тапсыруға мiндеттi.
Анықтама заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы жөнiндегi тоқсандық есеппен бiр мезгiлде тапсырылады.
Бұл орайда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығының 160 бабына сәйкес, кiрiстiң төленетiн көзiнен ұсталмаған табыс салығының сомасы кiрiстi төлеген заңды және жеке тұлғалардан қайтарып алынады.

4. Компетентный орган страны оговаривается в Конвенциях об устранении двойного налогообложения.
Приложение 8
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 28 июня 1995 N 33
РНН заявителя
Заявление
на освобождение от налога на доход,
в соответствии с международным
Соглашением между Республикой Казахстан
и____________________________
"_____________________________________"
1. Полное наименование заявителя_______________________________
2. Полный адрес заявителя _____________________________________
(индекс, город, улица, дом, тел.,
факс)
3. В соответствии с положениями статьи (ей) ________ Соглашения
между Республикой Казахстан и______________"_______________________",
(название Соглашения)
в дальнейшем "Соглашения" прошу разрешить освободить от налога сумму
дохода, полученного от осуществления деятельности, предусмотренной
вышеупомянутым Соглашением.
4. Номер и дата контракта (договора), заключенного между ______
______________________, подтверждающего выполнение работ или
оказание услуг в соответствии с Соглашением (период действия
контракта).
5. Общая сумма контракта (договора)________________________
6. Сумма дохода за период с____по_____"___"__________199__г.
по плану:_____________
фактически:___________
7. Сумма дохода, за период с____по_______, подлежащая
освобождению в соответствии с Соглашением __________________.
8. Настоящим подтверждаю, что:
а) представленная в заявлении информация является достоверной и
полной. Обязуюсь своевременно известить налоговые органы Республики
Казахстан о любых изменениях, которые могут произойти в будущем;
б) уведомлен об ответственности, предусмотренной
законодательством Республики Казахстан за предоставление
недостоверных
данных.
Дата и место заполнения____________________________
МП                     Подпись_____________________
Примечание: в случае необходимости Заявитель обязан
предоставить текст Соглашения, на основании которого дается
освобождение.
Отметка налогового органа Республики Казахстан
Подтверждаем, что указанное в данном заявлении соответствует
положениям статьи(ей) Соглашения между Республикой Казахстан и
___________"_______________________________________________________"
и что сумма заявленного____________дохода, указанного в пункте 7
Заявления, действительно подлежит освобождению от налога на доход.
Начальник налогового отдела___________________________________
МП                        Подпись____________________
"___"_______________199__г.
Приложение N 9
к Инструкции ГНК РК
от 28 июля 1995 года N 33
РНН і_і_і_і_і_і_і_і_і_і_і_і_і
Налоговому органу по
______________________________
(району, городу)
__________________________         Срок представления______________
(Полное наименование             фактически представлено_________
юридического лица)
С П Р А В К А
об удержании сумм налога у источника выплаты
---------------------------------------------------------------------
Виды выплаты                і Сумма іСтавка налогаі Сумма
івыплатыі             і налога
--------------------------------------і-------і-------------і--------
I. Нерезидентам из казахстанского     і       і     ХХХХ    і
источника, не связанным с постоянным  і       і             і
учреждением, в том числе:             і       і             і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
а) дивидендов и процентов;            і       і     15%     і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
б) страховых платежей, выплачиваемых  і       і             і
по договорам страхования и            і       і             і
перестрахования рисков;               і       і      5%     і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
в) за телекоммуникационные и          і       і             і
транспортные услуги в международной   і       і             і
связи или перевозках между            і       і             і
Республикой Казахстан и другими       і       і             і
государствами;                        і       і      5%     і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
г) по роялти, доходы от оказания      і       і             і
услуг, включая услуги по управлению,  і       і             і
консультационные услуги, по аренде и  і       і             і
другие (кроме выплат, производимых в  і       і             і
виде оплаты труда, облагаемых по      і       і             і
ставкам, в соответствии со статьей    і       і             і
29)                                   і       і     20%     і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
II. Выплаты, являющиеся прямыми или   і       і             і
косвенными доходами работников        і       і             і
(в том числе превышение норм          і       і             і
командировочных и представительских   і       і             і
расходов)                             і       і     15%     і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
III. Выплаты физическим лицам, не     і       іоблагаются   і
являющимся работниками                і       іпо ставкам,  і
хозяйствующего субъекта, и не         і       іпредусмотрен-і
связанные с предпринимательской       і       іным статьей  і
деятельностью                         і       і29           і
--------------------------------------і-------і             і--------
IV. Выплаты физическим лицам, не      і       і             і
зарегистрированных в качестве         і       і             і
субъектов предпринимательской         і       і             і
деятельности                          і       і             і
--------------------------------------і-------і-------------і--------
Всего: - удержано;                    і       і             і
- перечислено                  і       і             і
---------------------------------------------------------------------
Налог перечисляется в бюджет в течение пяти дней после
окончания месяца, в котором была произведена выплата.
Руководитель предприятия
(объединения, организации)
___________________________       Начальник отдела
(подпись)
_________________________
Главный бухгалтер              (подпись)
___________________________
(подпись)
Приложение N 9
к Инструкции ГлавНИ МФ РК от 28 июля 1995 года N 33
Порядок
представления справки об удержании
налога у источника выплаты
Юридические лица, а также физические лица, работающие на основании свидетельства, обязаны представлять справки об удержании подоходного налога с юридических и физических лиц у источника выплаты.
Справка предоставляется одновременно с квартальным расчетом по подоходному налогу с юридических лиц.
При этом, в соответствии со статьей 160 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" неудержанные суммы подоходного налога у источника выплаты дохода взыскивается с юридических и физических лиц, выплативших доход.

Барлық шаруақор субъектiлер, 145 бапқа және 172 баптың 11 тармағына сәйкес, анықтамаларды тапсыруға мiндеттi саналады, осы орайда салық төлеушi салық қызметiнiң талабы бойынша орындалған жұмыстар немесе көрсетiлген қызметтер жөнiнде өздерi жүзеге асырған төлемдер туралы ақпарат беруге мiндеттi және салық органдары кәсiпкерлiк қызмет туралы мәлiметтердi, анықтамаларды, сондай-ақ құжаттарды талап етуге құқықты.
Төлем көзiнен салық ұстау туралы анықтамалар берiлмеген кезде салық органдары ұйымдар мен азаматтардың есепшоттары және басқа шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтатып қоюға құқықты, сондай-ақ қолданыстағы заңдарға сәйкес лауазымды тұлғаларды әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартады.

Предоставление справки для всех хозяйствующих субъектов является обязательным в соответствии со статьей 145 и пункту 11 статьи 172, согласно которым налогоплательщик обязан по требованию налоговой службы предоставлять информацию об осуществляемой ими оплате по выполненным работам или оказанным услугам и налоговые органы вправе требовать сведения, справки, а также документы о предпринимательской деятельности.
При непредоставлении справок об удержании налога у источника выплаты налоговые органы вправе приостанавливать расходные операции организаций и граждан по их расчетным и другим счетам, а также влечет административную ответственность должностных лиц в соответствии с действующим законодательством.