ҚҚС жөнiндегi декларацияны жыл бойынша толтыру Нұсқаулығы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жыл 6 маусым N 109. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 10 маусымда тіркелді. Тіркеу N 45. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
26. "Қосылған құн салығы бойынша Декларацияны бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1997 жылғы 6 маусымдағы N 109
V970045_
бұйрығы.
-----------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Қосымша Құн Салығы жөнiндегi Декларация    200 нысан /1-97/
____________________________________________________________________
Салық төлеушi                          |
Декларацияны толтырушының аты-жөнi     |   РНН
_______________________________________|____________________________
Бас кәсiпорынның атауы                 |  Телефоны
Мекен-жайы                             |
Аудан/облыс                            |
_______________________________________|____________________________
Есептi кезең:   Күнтiзбе айы:    Тоқсан
____________________________________________________________________
Бағаны     |  Бағаны
ҚҚС-ын есептеу               ҚҚС-нан    |    ҚҚС
тыс құн    |
_______________________________________________________|____________
1. ҚҚС 20% ставкасымен алынатын, айналым
/В қосымшасы/                                   1
2. ҚҚС 20% ставкасымен алынатын, экспорт
айналымы /В қосымшасы/
3. ҚҚС 0% ставкасымен алынатын, экспорт         3
айналымы
4. ҚҚС 0% ставкасымен алынатын, экспорттан      4
басқа айналым
5. Өткен кезеңге /+-/ түзетулер /Е қосымшасы/   5
6. ҚҚС төлеуден босатылған, айналым             6
7. Жалпы айналым /А бағанында 1-ден 6в аралық   7
жолдағы сома/
Жалпы айналымдағы салық салынатын айналым
үлесi /7 жолға бөлiнген 1-ден 5 аралық жолдағы  7а
сома/
8. Импорт кезiнде төленбеген ҚҚС, 70.4 баптар   8
бойынша
9. ҚҚС тауарлар резидент емес тұлға төлейтiн    9
ҚҚС /З қосымшасы/
10. Барлық есептелген ҚҚС /Б баған, 1, 2, 5, 8  10
және 9в жолд.сома/
____________________________________________________________________
Есептемеге қатысты, ҚҚС сомасы                     ҚҚС
рұқсат
есептеме
____________________________________________________________________
11 Iшкi базарда, ТМД елiнде алынған тауар,
жұмыс, қызмет /негiзгi айналымнан басқа/
/Г қосымшасы/                                    11
12 Iшкi базарда, ТМД елiнде алынған негiзгi
қаржы /автомобильдердi, ғимараттарды қоса/,
/Г қосымшасы/                                     12
13 Сыртқы базарда алынған тауарлар /14, 15,
16, 17 жолдарда көрсетiлген импорт
көрсеткiшiнен басқа/                              13
14 Негiзгi қаржы импорты /ТМД елiнен негiзгi
қаржы импортынан және 70,4 бабында
айтылған импорттар басқа/                         14
15 70,4 бабы бойынша тауарлар импорты                15
а. негiзгi қаржы                                15а
б. негiзгi қаржы емес                           15б
16 Босатылған тауарлар импорты /61 бап/              16
17 Өнеркәсiптiк өңдеуге арналған тауарлар

Инструкция по построчному заполнению декларации по НДС
Утверждена приказом Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан от 6 июня 1997 г. N 109. Зарегистрирована Министерством юстиции Республики Казахстан 10.06.1997 г. N 45. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 6 июня 1997 года N 109 "Об утверждении Декларации по налогу
на добавленную стоимость"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Республика Казахстан
Декларация по Налогу на Добавленную Стоимость   Форма 200 (1-97)
------------------------------------------------------------------------
Налогоплательщик
Ф.И.О. лица, заполняющего декларацию            РНН
------------------------------------------------------------------------
Название головного предприятия                  Телефон
Адрес
Район\Область
------------------------------------------------------------------------
Календарный месяц:_________________
Отчетный период:
Квартал:___________________________
---------------------------------------------------------------------
Начисление НДС                ! Колонка А  !Колонка Б
!стоимость за!   НДС
! вычетом НДС!
---------------------------------------------------------------------
1  Оборот, облагаемый по 20% ставке НДС  !1  !
(Приложение В)                        !   !
!   !
2  Оборот по экспорту, облагаемый по 20% !2  !
ставке НДС (Приложение В)             !   !
3  Оборот по экспорту, облагаемый по 0%  !3  !
ставке НДС                            !   !
4  Оборот помимо экспорта, облагаемый по !4  !
0% ставке НДС                         !   !
5  Поправки (+\-) на прежние периоды     !5  !
(Приложение Е)                        !   !
6  Оборот, освобожденный от уплаты НДС   !6  !
7  Общий оборот (сумма строк с 1 по 6 в  !7  !
колонке А)                            !   !
Доля облагаемого оборота в общем      !7а !     %
обороте (сумма строк с 1 по 5,        !   !
поделенная на строку 7)               !   !
8  НДС, не уплаченный при импорте товаров!8  !
по статье 70.4                        !   !
9  НДС, подлежащий уплате за незарегист- !9  !
рированного нерезидента (Приложение З)!   !
10 Всего начислено НДС (сумма строк 1, 2,!10 !
5, 8 и 9 в колонке Б)                 !   !
---------------------------------------------------------------------
Сумма НДС, относимая в зачет           !        !   только
!        !разрешенный
!        !зачет по НДС
---------------------------------------------------------------------
11 Товары, работы и услуги, приобретенные!11 !
на внутреннем рынке и странах СНГ (за !   !
исключением основных средств),        !   !
(Приложение Г)                        !   !
12 Основные средства, приобретенные на   !12 !
внутреннем рынке и странах СНГ        !   !
(включая автомобили и здания),        !   !
(Приложение Г)                        !   !
13 Товары, приобретенные на внешнем рынке!13 !
(за исключением данных по импорту,    !   !
указанных в строках 14, 15, 16, 17)   !   !
14 Импорт основных средств (за исключе-  !14 !
нием импорта основных средств из стран!   !
СНГ и импорта, оговоренного в статье  !   !
70.4)                                 !   !
15 Импорт товаров по статье 70.4         !   !
а. основных средств                   !15а!
б. не основных средств                !15б!
16 Освобожденный импорт товаров (статья  !16 !
61)                                   !   !
17 Импорт товаров, предназначенных для   !17 !

1 Жол. Осы жолды толтыруда сiзге декларацияның 2 бетiндегi В қосымшасы көмектеседi. Осы жолда сiз ҚҚС-ын қоспай өзiңiздiң барлық айналымыңызды көрсетiңiз, осыдан 20 проценттiк ставка бойынша салық алынады. /Осы тұста экспорттық операциялардың бойынша айналымды, нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымды және босатылған айналымды қоспаңыз/. ҚҚС есептеу үшiн, сiздiң саудаңыздан тапқан табысқа, таза табыс айналымының 20% көбейтiңiз, содан 1 жолдың Б бағанындағы төлемге тиiс ҚҚС-нан алынатын соманы көрсетiңiз.
2 Жол. Осы жолды толтыруда сiзге декларацияның 2 бетiндегi В қосымшасы көмектеседi. Мұнда 1 жолды толтырғандағы ереженi қолданыңыз, бiрақта /Қырғыз Республикасынан басқа/ басқа ТМД-ға мүше-елдерге тиеудiң көлемiн қосыңыз, ҚҚС есептеу үшiн, сiздiң саудаңыздан тапқан табысқа, таза табысы айналымының 20% көбейтiңiз, содан 2 жолдың Б бағанындағы төлемге тиiстi ҚҚС-нан алынатын көлемдi көрсетiңiз.
3 Жол. Мұнда 1 жолды толтырғандағы ереженi қолданыңыз, бiрақта алыс шетел және Қырғыз Республикасы елдерiне экспорт операцияларының тек қана көлемiн қосыңыз.
4 Жол. ҚҚС-ның нөлдiк ставкасы бойынша салық салынатын айналым көлемiн көрсетiңiз. Экспорттық операцияларды қоспаңыз.
5 Жол. Мұнда ҚҚС жөнiндегi алдындағы декларацияға енгiзiлген көбейтiлген немесе азайтылған жағындағы айналымдарға қандай да болмасын түзетулер көрсетiлуi тиiс. Енгiзiлетiн түзетулер және мезгiлдер туралы қысқаша ақпаратқа, олар енгiзiлетiн болғандықтан, ҚҚС-ның қорытынды сомасы, 5 жолдың, Б бағанына ауыстырылғанға дейiн, 3 беттегi Е қосымшасында көрсетiлуi тиiс.
6 Жол. ҚҚС-ын төлеуден босатылған айналым көлемiн көрсетiңiз.
7 Жол. 1 ден 6 баған жолдарына енгiзiлген құрайтын сiздiң барлық толық айналым көлемiн көрсетiңiз. Толық айналымдағы сiздiң салық салынатын айналымыңыздың процентiн есептеңiз және алынған көлемдi 7а жолында көрсетiңiз.
8 Жол. Бұл жол сiзге Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiткен тiзбесi бойынша ауылшаруашылық өндiрiсiнде қолданылатын жабдықтарды, шикiзаттарды, материалдарды, қосалқы бөлшектердi, дәрi-дәрмектердi және тауарларды импорттау кезiнде ҚҚС-ын төлемеуге құқық берiлген болса ғана толтырылады.
Аталған тауарларды импорттау кезiнде төленбеген ҚҚС-ғы, олар есептi кезеңде алынып келген болса, онда тиiсiнше 8 жолында көрсетiлуi тиiс.
9 Жол. ҚҚС-ы жөнiнде тiркелмеген резидент емес тұлға үшiн бюджетке төленуге тиiстi ҚҚС-ның сомасын көрсетiңiз.
10 Жол. Б бағандағы 1, 2, 5, 8 және 9 жолдарға қосындысы енгiзiлген ҚҚС-ның есептелген толық көлемiн көрсетiңiз.
Есептемеге жататын ҚҚС-ның сомасы

Строка 1. При заполнении этой строки вам поможет Приложение В на странице 2 декларации. Укажите в этой строке все ваши обороты, без включения НДС, которые облагаются налогом по ставке 20%. (При этом не включайте оборот от экспортных операций, оборот, облагаемый по нулевой ставке, и освобожденный оборот). Для расчета НДС, начисленного на ваши продажи, умножьте сумму чистого оборота на 20% и укажите полученную сумму НДС, подлежащую уплате, в строке 1, колонке Б.
Строка 2. Приложение В на странице 2 декларации поможет вам при заполнении этой строки. Используйте те же правила, что и при заполнении строки 1, но включите только величину поставок в другие страны-члены СНГ (за исключением Кыргызской Республики). Для расчета НДС, начисленного на ваши продажи, умножьте сумму чистого оборота на 20% и укажите полученную величину НДС, подлежащую уплате, в строке 2, колонке Б.
Строка 3. Пользуйтесь теми же правилами, что и при заполнении строки 1, но включите только величину экспортных операций в страны дальнего зарубежья и Кыргызскую Республику.
Строка 4. Укажите величину оборотов, облагаемых по нулевой ставке НДС. Не включайте экспортные операции.
Строка 5. Здесь должны быть указаны любые поправки к оборотам в сторону увеличения или уменьшения, внесенным в предыдущие декларации по НДС. Краткая информация о вносимых корректировках и периодах, за которые они вносятся, должна быть указана в Приложении Е на странице 3 до того, как итоговая сумма НДС будет перенесена в строку 5, колонку Б.
Строка 6. Укажите величину оборотов, освобожденных от уплаты НДС.
Строка 7. Укажите полную величину вашего оборота, составляющие которого были внесены в строки с 1 по 6 колонки А. Рассчитайте процент, который составляет ваш облагаемый оборот в полном обороте и укажите полученную величину в строке 7а.
Строка 8. Эта строка заполняется только в том случае, если вам было предоставлено право по неуплате НДС при импорте оборудования, сырья, материалов, запасных частей, медикаментов и товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве, по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан. НДС, неуплаченный при импорте указанных товаров, которые были ввезены за отчетный период, должен быть отражен в строке 8.
Строка 9. Укажите сумму НДС, подлежащую уплате в бюджет за нерезидента, не зарегистрированного по НДС.
Строка 10. Укажите полную величину начисленного НДС, компоненты которого были внесены в строки 1, 2, 5, 8 и 9 в колонке Б.
Сумма НДС, относимая в зачет

11 Жол. Осы Жолды толтыруда сiзге 2 беттегi Г қосымшасы көмектеседi. Осы қосымшада сiз әртүрлi көздерден алған табысыңыз туралы мәлiмет беруiңiз тиiс. Қосымшадағы барлық қорытынды сомасы одан кейiн 11 жолға ауыстырылады. Осы жолда Украина, Қырғыз Республикасынан және алыс шетел елдерiнен келген негiзгi құралдарды, тауарларды, сондай-ақ ставкада айырмашылығы бар кеден ресiмдеуiндегi тауарларды көрсетпеңiз.
12 Жол. Осы жолды толтыруда сiзге сондай-ақ 2 беттегi Г қосымшасы көмектеседi, 11 жолды толтырғандағы ереженi қолданыңыз, бiрақта негiзгi алған құралдар жайлы хабарламаны ғана қосыңыз.
13 Жол. Алыс шетел елдерiнен, Қырғыз Республикасынан, Украинадан келген негiзi құралдардан басқа, тауарлардың бағасын, сондай-ақ алыс шетел елдерiнен, Қырғыз Республикасынан, Украинадан келген тауарлар құнын бiрақта ТМД мүшелерi-елдерiнен келген, сондай-ақ ставка айырмашылығы бойынша салық салынатын тауарлар бағасын көрсетiңiз.
14 Жол. Алыс шетел елдерiнен, Қырғыз Республикасынан, Украинадан келген негiзгi құралдардың бағасын көрсетiңiз, негiзгi құралдардың бағасын, сондай-ақ алыс шетел елдерiнен, Қырғыз Республикасынан, Украинадан келген негiзгi құралдардың құнын, бiрақта ТМД мүше-елдерiнен келген, сондай-ақ ставка айырмашылығы бойынша салық салынатын негiзгi құралдардың бағасын көрсетiңiз.
15 Жол. Ауылшаруашылығы өндiрiсiнде пайдаланылатын жабдықтардың, шикiзаттардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердiң, дәрi-дәрмектердiң және тауарлардың бекiтiлген тiзбеге сәйкес импорт тауарларының көлемi көрсетiңiз. ҚҚС-ның толық сомасы 8 жолында көрсетiлген сомаға сай келуi тиiс.
16 Жол. ҚҚС-нан босатылған импорт тауарының көлемiн көрсетiңiз.
17 Жол. 70.3 бап бойынша ҚҚС төлеуге уақыт берiлген өнеркәсiп өңдеуiне арналған импорт тауарының көлемiн көрсетiңiз.
18 Жол. 11 ден 17 жолға қосындылары енгiзiлген есептi кезеңде алынған сiздiң барлық тауарларыңыздың /жұмыс, қызмет/ құнының көлемiн көрсетiңiз.
19 Жол. Бұрын берiлген салық декларациясының есептемесiне енгiзiлген ҚҚС-ы, сомасының барлық түзетулерi, Ж қосымшасында, олар енгiзiлген мезгiлдегi түзетулер туралы қысқаша мәлiмет көрсетiлуi тиiс. Түзетулердiң қорытынды сомасы одан кейiн 19а жолына ауыстырылады.
Егер сiзге өнеркәсiп өңдеуiне арналған импорт тауарының ҚҚС-ын төлеу бойынша уақыт берiлсе, және егер де бюджетпен есеп айырысқаннан кейiн, уақыт берiлген үш ай мерзiмнен кейiн төленбеген ҚҚС-ның сомасы бар болса, сiз аталған соманы тiкелей бюджетке төлеуiңiз керек, осы сома декларацияның бiрiншi бетiндегi 19б жолында көрсетiледi.

Строка 11. При заполнении этой строки вам поможет Приложение Г на странице 2. В Приложении вы должны указать информацию о ваших приобретениях, полученных из различных источников. Итоговая сумма из Приложения переносится затем в строку 11. Не указывайте в этой строке приобретение основных средств, товары, происходящие из Украины, Кыргызской Республики и стран дальнего зарубежья, а также товары, обложенные при таможенном оформлении по разнице в ставках.
Строка 12. При заполнении этой строки вам также поможет Приложение Г на странице 2. Используйте те же правила, что и при заполнении строки 11, но вносите только информацию по приобретению основных средств.
Строка 13. Укажите стоимость товаров, за исключением основных средств, ввезенных из стран дальнего зарубежья, из Кыргызской Республики, Украины, а также стоимость товаров, происходящих из дальнего зарубежья, из Украины, Кыргызской Республики, но ввезенных из стран-членов СНГ, а также стоимость товаров, облагаемых по разнице в ставках.
Строка 14. Укажите стоимость основных средств, ввезенных из стран дальнего зарубежья, и включите импорт основных средств из Кыргызской Республики, Украины, а также стоимость основных средств, происходящих из дальнего зарубежья, из Украины, Кыргызской Республики, но ввезенных из стран-членов СНГ, а также стоимость основных средств, облагаемых по разнице в ставках.
Строка 15. Укажите величину импорта товаров в соответствии с утвержденным перечнем оборудования, сырья, материалов, запасных частей, медикаментов и товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве. Полная сумма НДС должна равняться сумме, указанной в строке 8.
Строка 16. Укажите величину импорта товаров, освобожденных от НДС.
Строка 17. Укажите величину импорта товаров, предназначенных для промышленной переработки, по которым была предоставлена отсрочка уплаты НДС по статье 70.3.
Строка 18. Укажите величину стоимости всех ваших товаров (работ, услуг), полученных за отчетный период, компоненты которой были внесены в строки с 11 по 17.
Строка 19. Все поправки сумм НДС, отнесенных в зачет в ранее поданных налоговых декларациях, должны быть указаны в Приложении Ж с краткой информацией о вносимых корректировках и с указанием периода, за который они вносятся. Итоговая сумма поправок затем переносится в строку 19а.
Если вам была предоставлена отсрочка по уплате НДС на импорт товаров, предназначенных для промышленной переработки, и, если после взаимозачетов с бюджетом, по истечении трехмесячного периода отсрочки, все еще имеется непогашенная сумма НДС, вы должны уплатить указанную сумму непосредственно в бюджет. Уплаченная сумма указывается в строке 19б на первой странице декларации.

20 Жол. Есептi кезеңдегi ҚҚС есептемесiне рұқсат берiлген толық сомасын көрсетiңiз, ол құрастырылғанда 11 ден 15 және 19 жолдарда көрсетiлген.
21 Жол. Егер сiзде ҚҚС босатылған айналымыңыз бар болса, онда сiздiң өзiңiздiң жөнелтушiңiз төлеген ҚҚС барлық сомасына есептеме жүргiзуге құқыңыз жоқ. Сiз есептемеге жататын ҚҚС барлық сомасын және 20 жолда салық салу айналымының үлесiне 7а жолында көрсетiлген соманы қосасыз. Сiз тек осы өлшемде ғана есептеме ала аласыз.
Есептi кезеңдегi ҚҚС есебi
22 Жол. ҚҚС-на есептелген толық сомасынан /10 жол/ есептемеге қатысты ҚҚС-ның толық сомасын алып тастаңыз /21 жол/, ҚҚС-сы жөнiндегi салық мiндеттемесiнiң осы жолдағы есептi кезеңдегi табысты көрсетiңiз. Егер де есепке алынатын есептелген салық сомасы салық сомасынан асып кетсе, онда сiз 23 жолды толтырмайсыз.
23 Жол. Егер де есептемеге қатысты ҚҚС-ның табысы есептелген ҚҚС-нан асып түссе, осы жолдағы асып түскен соманы көрсетiңiз. Осы жағдайда сiз 22 жолды толтырмайсыз.
24 Жол. Егер де сiз ҚҚС-ы жөнiнде ағымдағы төлемдi қоссаңыз, онда толық сомасы А қосымшасынан аталған жолға ауыстырылады.
25 Жол. Сiз осы жолда бюджетке төленетiн ҚҚС-ның толық сомасын көрсетiңiз 24 жолда көрсетiлген табыстан 25 жолдағы табысты алып тастаңыз. Егер де сiз аталған жолды толтырсаңыз онда сiз 26 жолды толтырмайсыз.
26 Жол. Егер де барлық түзетулердi енгiзгеннен кейiн сiзде есептемеге қатысты сома қалғанда ғана осы жол толтырылады. Егер де сiз осы жолды толтырған болсаңыз, онда 25 жолға сызық қоясыз.
Қосымша
А Қосымша /Ағымдағы және алдағы есептеме мезгiлiнде ауыстырылған төлемдердi қосындылау/. Осы ереже егер де сiз ағымдағы төлемдердi бюджетке қосуыңыз керек болса немесе өткен мезгiлге ҚҚС-ының сомасын сiзге қайтарылмағандықтан қайтаруға құқыңыз бар болса, ол сiздiң болашақ салық мiндеттемеңiзге ауыстырылған жағдайда ғана толтырылады.
Б Қосымша /Импортқа ҚҚС-ын төлеу бойынша уақыт берiлуi туралы/. Сiз өзiңiзге берiлген уақытты бөлек есептеуiңiз керек, ол кейiн Б қосымшасын толтырғанда пайдаланылады.
Сiз тауарларды импорттағанда есептi кезеңнiң алғашқы үшiн бағанын толтырасыз. Осы мәлiметтер уақыт мерзiмi аяқталғанға дейiнгi келесi есептi мерзiмнiң декларациясында көрсетiледi. Уақыт мерзiмi аяқталысымен сiз барлық бағанда толтырасыз. Осы мезгiлге есепайырысуда өтелмеген ҚҚС сомасы тiкелей бюджетке төленуi тиiс. Сiз осы ҚҚС сомасын төлесiмен оны есептемеге жатқызасыз, декларацияның 1 бетiндегi 19б жолында көрсетесiз. Сiз ҚҚС тiкелей бюджетке төлегенге дейiн ҚҚС жөнiндегi есептеменi талап ете алмайсыз.
В қосымшасы /ҚҚС-ын есептеу/. 1.1 және 1.2 жолдарында ҚҚС-ын қоспай, тауар, жұмыс, қызмет атқару жөнiндегi барлық айналымды көрсетiңiз. 2.1 және 2.2 жолдары сiз бұрын тауарларды сатып алғанда ҚҚС-на есептеме алмаған жағдайда, мәселен кәсiпкерлiк қызметке арналмаған автомобильдердi, тауарларды, сондай-ақ қолданылып жүрген салық заңы енгiзiлгенге дейiн иемденген тауарларды сатып жiберiлгеннен кейiн ғана толтырылады. Енгiзiлген сомада тауарлардың құны мен оларды сатуда айырмашылығы болуы тиiс. 3.1 және 3.2 жолдары жоғарыда орналасқан жолдардың тиiстi сомасы болып табылады және 20% ҚҚС-ы төленетiн айналымның толық көлемiн көрсетедi.
Г Қосымшасы /ҚҚС-ы бойынша есептемеге рұқсат берiлген соманың есебi/. ҚҚС-ы бойынша есептемеге рұқсат сол кезде берiледi, егер сiздiң қолыңызда есептеме туралы қойған талабыңызда өзiңiздiң дәлелденген салық есептемеңiз бар болса. 11 жолға Қазақстанда, Қазақстанда және ТМД елдерiнде иемденген тауарлар, жұмыстар және қызметтер кiредi. 12 жолда Қазақстанда және ТМД елдерiнде алынған негiзгi құралдар көрсетiледi. 11а/12а жолдары ҚҚС-ы көрсетiлген барлық салық есептемесi бойынша көрсеткiштерге сәйкес соманы бiлдiредi. Аталған жолдарға ҚҚС-ы есептелмеген сомалық құны, ҚҚС-ның сомалық сомасы, салық есептемесiнде қойылған және ҚҚС-ы жөнiндегi есептемеге рұқсат берiлген сома жазылады.
11б, 11в және 12б, 12в жолдарында сiздiң алғандарыңыздың құны көрсетiледi. Сiз осы алғандарыңыз бойынша есептеме талап ете алмайсыз.
11г/12г жолдарында сiз алған сомаларыңыздың құнын және оларға ҚҚС-ның сомасын көрсетесiз, бiрақ ТМД елдерiнде алынғандар бойынша есептеме жүргiзуге тыйым салынады.

Строка 20. Укажите полную сумму разрешенного зачета НДС за отчетный период, составляющие которого были указаны в строках с 11 по 15 и 19.
Строка 21. Если у вас есть оборот, освобожденный от НДС, вы не имеете права на зачет всей суммы НДС, уплаченной вашим поставщикам. Вы должны умножить полную сумму НДС, относимую в зачет и указанную в строке 20, на долю налогооблагаемого оборота, указанную в строке 7а. Вы можете получить зачет только в размере этой величины.
Расчет НДС за отчетный период
Строка 22. Из полной суммы начисленного НДС (строка 10) вычтете полную сумму НДС, относимую в зачет (строка 21), и укажите полученную величину налоговых обязательств по НДС за отчетный период в этой строке. Если начисленная сумма налога превышает сумму налога, относимого в зачет, то вам не надо заполнять строку 23.
Строка 23. Если относимая в зачет величина НДС, превышает начисленную сумму НДС, укажите сумму превышения в этой строке. В этом случае вам не надо заполнять строку 22.
Строка 24. Если вы должны вносить текущие платежи по НДС, то их полная сумма из Приложения А переносится в данную строку.
Строка 25. Укажите в этой строке полную сумму НДС, подлежащую уплате в бюджет, вычитая величину, указанную в строке 24, из величины в строке 25. Если вы заполнили данную строку, то вам не надо заполнять строку 26.
Строка 26. Эта строка заполняется только в том случае, если после внесения всех корректировок у вас все же остается сумма, относимая в зачет. Если вы заполнили эту строку, то в строке 25 ставится прочерк.
Приложения
Приложение А (Суммирование текущих платежей и перенесенных из предыдущего периода зачетов). Это приложение заполняется в том случае, если вы должны вносить текущие платежи в бюджет или если вы имеете право на возврат сумм НДС за предыдущие периоды, которые вам не были возмещены, а были перенесены в счет ваших будущих налоговых обязательств.
Приложение Б (Предоставление отсрочки по уплате НДС на импорт). Вы должны вести отдельный учет предоставляемых вам отсрочек, которые затем будут использоваться при заполнении Приложения Б.
Вы должны заполнить первые три колонки в том отчетном периоде, когда вы импортировали товары. Эти же сведения указываются в декларациях за последующие отчетные периоды до окончания периода отсрочки. По завершении периода отсрочки, вы должны заполнить все колонки. Сумма НДС, непогашенная к этому моменту взаимозачетами, должна быть уплачена непосредственно в бюджет. Как только вы уплатили эту сумму НДС, вы можете отнести ее в зачет, указав ее в строке 19б на 1-ой странице декларации. Но до тех пор, пока вы не произвели уплаты НДС непосредственно в бюджет, вы не можете требовать зачет по НДС.
Приложение В (Начисление НДС). В строках 1.1 и 1.2 укажите, без включения НДС, все обороты по реализации товаров, работ, услуг. Строки 2.1 и 2.2 заполняются только в том случае, если вы реализовали товары, по которым ранее вы не получили зачет НДС, уплаченный при их приобретении, например автомобили, товары, не предназначенные для предпринимательской деятельности, а также товары, приобретенные до введения действующего налогового законодательства. Вносимая сумма должна представлять собой разность между ценой реализации товаров и их учетной стоимостью. Строки 3.1 и
3.2 являются суммами соответствующих вышерасположенных строк и представляют полные величины оборотов, облагаемых НДС по ставке 20%.
Приложение Г (Расчет суммы разрешенного зачета по НДС). Зачет НДС разрешен только в том случае, если у вас есть достоверные налоговые счета-фактуры, подтверждающие справедливость вашего требования о зачете. Строка 11 включает только товары, работы и услуги, приобретенные в Казахстане и странах СНГ. В строке 12 указываются только основные средства, приобретенные в Казахстане и странах СНГ.
Строка 11а/12а представляет собой сумму соответствующих данных по всем налоговым счетам-фактурам, в которых указан НДС. В указанные строки вносится суммарная стоимость за вычетом НДС, суммарная сумма НДС, проставленного на налоговых счетах-фактурах, и сумма разрешенного зачета по НДС.
В строках 11б, 11в и 12б, 12в указывается только стоимость ваших приобретений. Вы не можете потребовать зачет по этим приобретениям. В строках 11г/12г вы указываете стоимость ваших приобретений и сумму НДС на них, но относить в зачет НДС по приобретениям, сделанным в странах СНГ, обычно не разрешается.

11д/12д жолдарында резидент емес тұлғаның төлем кезiндегi алынған ҚҚС-ның толық сомасы көрсетiледi және ол декларацияның бiрiншi бетiндегi 9 жолындағы көрсетiлген сомаға тең келуi тиiс. Егер сiзде босатылған айналым болса, онда сiз ҚҚС-ның барлық сомасы бойынша есептеме талап етуiңiзге болады.
12д жолында автомобильдер мен ғимараттардың құны және ҚҚС-ның сәйкес тиiстi табысы көрсетiледi.
Д қосымшасы /ҚҚС-ы жөнiнде рұқсат етiлмеген есептеменi бөлу/. Осы қосымшада сiз сiзге есептеме жүргiзуге рұқсат етiлмеген ҚҚС-ның сомасын көрсетесiз, ол бiраздан соң, сiзге табыс салығы жөнiндегi мiндеттемеңiздiң есеп айырысуына қажет болады.
Е және Ж қосымшалары /Түзетулер енгiзу/. Осы қосымшалар өткен мезгiлдегi ҚҚС-ы сомасына байланысты өзгерiстер енгiзсеңiз ғана толтырылады.
З қосымшасы /Төлем көзi кезiндегi резидент емес тұлғадан ұсталған
ҚҚС-ы/. Осы қосымшада сiз ҚҚС-сы сомасы туралы төлем көзi кезiндегi
ұсталған сома туралы және резидент емес тұлғаның көрсеткiшi жайлы мәлiмет
беруiңiз тиiс, резидент емес тұлғаның толық атын, оның мекен-жайын, оның
тiркеу нөмiрiн және мәмiлеге есептелген ҚҚС-ның сомасын көрсетiңiз. Егер
де қосымшада барлық мәлiметке орын жетпесе, онда сiз қосымша тiзiм бересiз
және декларацияның бiрiншi бетiндегi 9 жолында және қосымшада жиынтық
сомасын көрсетесiз.
Қазақстан Республикасы
Қосымша Құн Салығы жөнiндегi Декларация    200S /5-97/
____________________________________________________________________
Салық төлеушi                          |
Декларацияны толтырушының аты-жөнi     |   РНН
_______________________________________|____________________________
Бас кәсiпорынның атауы                 |  Телефоны
Мекен-жайы                             |
Аудан/облыс                            |
_______________________________________|____________________________
Есептi кезең:   Күнтiзбе айы:    Тоқсан
____________________________________________________________________
Бағаны     |  Бағаны
ҚҚС-ын есептеу               ҚҚС-нан    |    ҚҚС
тыс құн    |
_______________________________________________________|____________
1. ҚҚС 20% ставкасымен алынатын, айналымы       1
2. ҚҚС 0% ставкасымен алынатын, экспорттан      2
басқа айналым
3. Өткен кезеңге /+-/ түзетулер /Е қосымшасы/   3
4. ҚҚС төлеуден босатылған, айналым             4
5. Жалпы айналым                                5
Жалпы айналымдағы салық салынатын айналым
үлесi /5 жолға бөлiнген 1-ден 3 аралық жолдағы  5а
сома/
6. ҚҚС тауарлар резидент емес тұлға төлейтiн    6
ҚҚС

В строках 11д/12е указывается полная сумма НДС, удержанная с нерезидента у источника выплаты, и она должна соответствовать сумме, указанной в строке 9 на первой странице декларации.
В строке 12д указывается стоимость приобретений автомобилей и зданий и соответствующая величина НДС. Вы не имеете права на зачет НДС по этим приобретениям.
Приложение Д (Распределение неразрешенного зачета по НДС). В этом Приложении вы указываете суммы НДС, по которым вам не разрешен зачет, но которые позднее будут вами использоваться при расчете ваших обязательств по подоходному налогу.
Приложения Е и Ж (Внесение поправок). Эти Приложения заполняются только в том случае, если вы вносите изменения, касающиеся сумм НДС за предыдущие периоды.
Приложение З (НДС, удержанный с нерезидента у источника выплаты). В этом Приложении вы должны указать сведения о суммах НДС, удержанных у источника выплаты, и данные по соответствующим нерезидентам. Укажите полное название нерезидента, его адрес, его
регистрационный номер и сумму НДС, начисленную на сделку. Если места
в Приложении окажется недостаточно, чтобы внести все сведения, вы
можете приложить дополнительную ведомость и указать итоговую сумму в
Приложении и в строке 9 на первой странице декларации.
Республика Казахстан
Декларация по Налогу на Добавленную Стоимость    Форма 200S (5-97)
--------------------------------------------------------------------
Налогоплательщик                           !
Ф.И.0. лица, заполняющего декларацию       !  РНН
--------------------------------------------------------------------
Название головного предприятия             !
Адрес                                      !
Район/ Область                             !  Телефон
--------------------------------------------------------------------
отчетный период:  Календарный месяц:________ или   Квартал:________
--------------------------------------------------------------------
НАЧИСЛЕНИЕ НДС                !Колонка A   !Колонка Б
!стоимость за!  НДС
!вычетом НДС !
--------------------------------------------------------------------
1. Оборот, облагаемый по 20% ставке НДС  !1 !
2. Оборот кроме экспорта, облагаемый     !  !
по 0% ставке НДС                      !2 !
3. Поправки (+/-) на прежние периоды     !3 !
4. Оборот, освобожденный от уплаты НДС   !4 !
5. Общий оборот                          !5 !
Доля облагаемого оборота в общем      !  !
обороте (сумма строк с 1 по 3,        !  !
поделенная на строку 5)               !5а!       %
6. НДС, подлежащий уплате за             !  !
незарегистрированного нерезидента     !6 !

жататын салық төлеушiде айналым қоры болса /73.2 бабы/ табыс салығын
төлеуге есептен шығарылуы тиiс.
Негiзгi қаражаттан алынған ҚҚС /ғимараттар мен жеңiл
автомобильдер/.
____________________________________________________________________
Д қосымшасы ҚҚС есептеуде қатысты түзету
____________________________________________________________________
Жол      Түзету енгiзiлетiн есептi кезеңдi көрсету
ҚҚС сомасы
/+-/
1
2
Жиыны /1 ден 3 жол сомасы;
3 жол ұсынылған жаршыға сәйкес анықталады/
____________________________________________________________________
Ж қосымшасы  Резидент емес тұлғаның төлем көзiнде төлеген
ҚҚС бойынша мәлiмет
____________________________________________________________________
Күнi  Резидент емес   Резидент емес  Резидент емес    Мәмле
тұлғаның аты    тұлғаның       тұлғаның РНН     көлемi
мекен-жайы     бар болса
ҚҚС сомасы
9б жолы бойынша жиыны жиынтық сомасы ұсынылған жаршыға сәйкес
анықталады
____________________________________________________________________
199__ ж. "____"______________
_____________________________       ___________________________
басшы                               қолы
_____________________________       ___________________________
осы декларацияны толтыруға                   қолы
жауапты тұлғаның аты-жөнi
_____________________________       ___________________________
салық инспекторы                        қолы
Мен, осында берiлген ақпараттың толық және дұрыстығын мәлiмдеймiн.
Мен, салық кодексiнiң бұзылуы бюджет алдындағы жауапкершiлiктi жүктейтiнiн
түсiнемiн.
ҚҚС жөнiндегi декларацияны жол бойынша толтыру
НҰСҚАУЛЫҒЫ
Сiз декларацияда айтылған мерзiмнен кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмей ҚҚС жөнiндегi өзiңiздiң декларацияңызды ұсынуларыңыз және бюджетке салық төлеулерiңiз тиiс. Есiңiзде болсын! Егер сiз өзiңiздiң декларацияңызды кешiктiрiп өткiзсеңiз және/немесе салықты кейiн төлесеңiз және/немесе оның сомасы дұрыс болмаса, онда сiзге белгiленген тәртiппен айыппұл санкциясы қолданылады.
Жалпы хабарлама
ҚҚС жөнiндегi жаңа декларация екi беттен тұрады. Қосымша сiздiң кәсiпкерлік қызметiңiз жөнiндегi есеп жазбаларыңыздан қажеттi хабарлама мәлiметi үшiн арналған және одан кейiн қорытынды сома түрiнде бiрiншi бетке ауыстырылады. Декларацияның осы нысанын экспорттық және импорттық тауарларды шығармаған салық төлеушiлер қолданады. Егер де сiздiң кәсiпкерлiк қызметiңiз импорт және экспорт тауарларын қосса, онда сiз ҚҚС жөнiндегi декларацияны толық толықтырасыз. Сiздiң кәсiпкерлiк қызметiңiздiң түрiне қарай сiзге салық декларациясының барлық жолдарын толтырмау қажетi де туындап қалуы да ықтимал. Егер де қандай да болмасын жолдар немесе қосымша пайдаланылмаса, онда сiз ол жерге сызық қоясыз.
Егер де сiз салық заңының ережесiне сәйкес ҚҚС жөнiндегi есепте тұрмасаңыз және ҚҚС жөнiнде тiркелмеген резидент емес тұлғадан тауар /жұмыс, қызмет/ алуды жүзеге асырсаңыз, онда сiз белгiленген тәртiппен, резидент емес тұлға үшiн бюджетке ҚҚС-ын төлейсiз және ҚҚС жөнiнде 6, 14, 17 жолдарды және Ж қосымшасын толтырған декларацияны ұсынасыз. Декларацияны ұсыну және төлем төлеу есептi айдан кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрiлмей берiледi.
ҚҚС-на есептеме жүргiзу
1 Жол. Осы жолды толтыруда сiзге декларацияның 2 бетiндегi Б қосымшасы көмектеседi. Осы жолда сiз ҚҚС-ын қоспай өзiңiздiң барлық айналымыңызды көрсетiңiз, осыдан 20 проценттiк ставка бойынша салық алынады. /Осы тұста экспорттық операциялардың бойынша айналымды, нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымды және босатылған айналымды қоспаңыз/. ҚҚС есептеу үшiн, сiздiң саудаңыздан тапқан табысқа, таза табыс айналымының 20% көбейтiңiз, содан 1 жолдың Б бағанындағы төлемге тиiс ҚҚС-нан алынатын соманы көрсетiңiз.
2 Жол. ҚҚС-ның нөлдiк ставкасы бойынша салық салынатын айналым көлемiн көрсетiңiз.

(ст. 73.2)                                               !
--------------------------------------------------------------------
НДС по приобретенным основным средствам (зданиям и       !
легковым автомобилям)                                    !
--------------------------------------------------------------------
Приложение Д        Изменения, касающиеся начисления НДС
--------------------------------------------------------------------
Строка !Указать отчетный период, по которому!Корректировка!Сумма НДС
!вносится поправка                   !оборота (+/-)!  (+/-)
--------------------------------------------------------------------
1
--------------------------------------------------------------------
2
--------------------------------------------------------------------
3
--------------------------------------------------------------------
4    Итого (сумма строк с 1 по 3; при
этом строка 3 может иметь расшифровку
в соответствии с прилагаемой
ведомостью)
---------------------------------------------------------------------
Приложение Е    Изменения, касающиеся суммы НДС, относимой в зачет
---------------------------------------------------------------------
Строка !Указать отчетный период, по которому         !
!вносится поправка                            !Сумма НДС (+/-)
---------------------------------------------------------------------
1
---------------------------------------------------------------------
2
---------------------------------------------------------------------
3
---------------------------------------------------------------------
4       Итого (сумма строк с 1 по 3; при этом строка 3
может иметь расшифровку в соответствии с
прилагаемой ведомостью)
---------------------------------------------------------------------
Приложение Ж       Информация по НДС, удержанному с нерезидента
у источника выплаты
---------------------------------------------------------------------
Дата!Название   !Адрес      !РНН нерезидента!Объем      !Сумма НДС
!нерезидента!нерезидента!(если есть)    !сделки без !
!           !           !               !НДС        !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
!Итого по строке 96 (итоговая сумма     !
!может иметь расшифровку в соответствии !
!с прилагаемой ведомостью)              !
--------------------------------------------------------------------
"____"__________199____
________________________            ___________________________
руководитель                          подпись
________________________            ___________________________
Ф.И.О. лица,                                подпись
ответственного за
заполнение данной декларации
________________________            ___________________________
налоговый инспектор                         подпись
Я заявляю, что представленная здесь информация является полной
и достоверной. Я знаю, что нарушение налогового кодекса ведет
ответственности перед бюджетом.
Инструкция по заполнению
декларации
Упрощенная форма декларации по НДС
Вы должны представить вашу декларацию по НДС и уплатить налог в бюджет не позднее 15 числа месяца, следующего за периодом, отраженным в декларации. Помните! Если вы представите свою декларацию с опозданием и/или позже произведете уплату налога и/или, если его сумма будет неправильной, то к вам будут применены штрафные санкции в установленном порядке.
Общая информация
Упрощенная форма декларации по НДС состоит из двух страниц. Приложения предназначены для сведения необходимой информации из учетных записей по вашей предпринимательской деятельности, которая затем в виде итоговой суммы переносится на первую страницу. Данная форма декларации может использоваться только налогоплательщиками, не производящими экспортные и импортные операции. Если ваша предпринимательская деятельность включает импорт и экспорт товаров, то вам необходимо заполнять полную декларацию по НДС. В зависимости от вида вашей предпринимательской деятельности может оказаться, что вам не нужно заполнять все строки налоговой декларации. Если какие-либо строки или приложения не используются, вам необходимо проставить в них прочерк.
Если вы не состоите, в соответствии с положениями налогового законодательства, на учете по НДС и осуществили приобретения товаров (работ, услуг) у нерезидента, не зарегистрированного по НДС, то вы, в установленном порядке, уплачиваете в бюджет НДС за нерезидента и подаете декларацию по НДС с заполнением строк 6, 14. 17 и Приложения Ж. Декларации подаются и платежи вносятся не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Начисление НДС
Строка 1. При заполнении этой строки вам поможет Приложение Б декларации. Укажите в этой строке все ваши обороты без включения НДС, которые облагаются НДС по ставке 20%. (При этом не включайте оборот, облагаемый по нулевой ставке, и освобожденный оборот). Для расчета НДС, начисленного на ваши продажи, умножьте сумму чистого оборота на 20% и укажите полученную сумму НДС, подлежащую уплате, в строке 1, колонке Б.
Строка 2. Укажите величину оборотов, облагаемых по нулевой ставке НДС.

3 Жол. Мұнда ҚҚС жөнiндегi алдындағы декларацияға енгiзiлген көбейтiлген немесе азайтылған жағындағы айналымдарға қандай да болмасын түзетулер көрсетiлуi тиiс. Енгiзiлетiн түзетулер және мезгiлдер туралы қысқаша ақпаратқа, олар енгiзiлетiн болғандықтан, ҚҚС-ның қорытынды сомасы, 3 жолдың, Б бағанына ауыстырылғанға дейiн, Д қосымшасында көрсетiлуi тиiс.
4 Жол. ҚҚС-ын төлеуден босатылған айналым көлемiн көрсетiңiз.
5 Жол. А бағанындағы 1 ден 4 жолдарына енгiзiлген құрайтын сiздiң барлық толық айналым көлемiн көрсетiңiз. Толық айналымдағы сiздiң салық салынатын айналымыңыздың процентiн есептеңiз және алынған көлемдi толық айналым көлемiнiң төменде орналасқан жолда көрсетiңiз.
6 Жол. ҚҚС-ы жөнiнде тiркелмеген резидент емес тұлға үшiн бюджетке төленуге тиiстi ҚҚС-ның сомасын көрсетiңiз.
7 Жол. Б бағандағы 1, 3 және 6 жолдарға қосындысы енгiзiлген ҚҚС-ның есептелген толық көлемiн көрсетiңiз.
Есептемеге жататын ҚҚС-ның сомасы
8 Жол. Осы Жолды толтыруда сiзге В қосымшасы көмектеседi. Осы қосымшада сiз әртүрлi көздерден алған табысыңыз туралы мәлiмет беруiңiз тиiс. Қосымшадағы барлық қорытынды сомасы одан кейiн 8 жолға ауыстырылады. Осы жолда келген негiзгi құралдарды көрсетпеңiз.
9 Жол. Осы жолды толтыруда сiзге В қосымшасы көмектеседi, 8 жолды толтырғандағы ереженi қолданыңыз, бiрақта негiзгi алған құралдар жайлы хабарламаны ғана қосыңыз.
10 Жол. 8 ден 9 жолға қосындылары енгiзiлген есептi кезеңде алынған сiздiң барлық тауарларыңыздың /жұмыс, қызмет/ құнының көлемiн көрсетiңiз.
11 Жол. Бұрын берiлген салық декларациясының есептемесiне енгiзiлген ҚҚС-ы, сомасының барлық түзетулерi, Е қосымшасында, олар енгiзiлген мезгiлдегi түзетулер туралы қысқаша мәлiмет көрсетiлуi тиiс. Түзетулердiң қорытынды сомасы одан кейiн 11 жолына ауыстырылады.
12 Жол. Есептi кезеңдегi ҚҚС есептемесiне рұқсат берiлген толық сомасын көрсетiңiз, ол құрастырылғанда 8, 9 және 19 жолдарда көрсетiлген.
13 Жол. Егер сiзде ҚҚС босатылған айналымыңыз бар болса, онда сiздiң өзiңiздiң жөнелтушiңiз төлеген ҚҚС барлық сомасына есептеме жүргiзуге құқыңыз жоқ. Сiз есептемеге жататын ҚҚС барлық сомасын және 12 жолда салық салу айналымының үлесiне 5а жолында көрсетiлген соманы қосасыз. Сiз тек осы өлшемде ғана есептеме ала аласыз.
Есептi кезеңдегi ҚҚС есебi
14 Жол. ҚҚС-на есептелген толық сомасынан /7 жол/ есептемеге қатысты ҚҚС-ның толық сомасын алып тастаңыз /13 жол/, ҚҚС-сы жөнiндегi салық мiндеттемесiнiң осы жолдағы есептi кезеңдегi табысты көрсетiңiз. Егер де есепке алынатын есептелген салық сомасы салық сомасынан асып кетсе, онда сiз 15 жолды толтырмайсыз.

Строка 3. Здесь должны быть указаны любые поправки к оборотам в сторону увеличения или уменьшения, внесенные в предыдущие декларации по НДС. Краткая информация о вносимых корректировках и периодах, за которые они вносятся, должна быть указана в Приложении Д до того, как итоговая сумма НДС будет перенесена в строку 3, колонку Б.
Строка 4. Укажите величину оборотов, освобожденных от уплаты НДС.
Строка 5. Укажите полную величину вашего оборота, составляющие которого были внесены в строки с 1 по 4 колонки А.
Рассчитайте процент, который составляет ваш облагаемый оборот в полном обороте и укажите полученную величину в строке, расположенной под величиной полного оборота.
Строка 6. Укажите сумму НДС, подлежащую уплате в бюджет за нерезидента, не зарегистрированного по НДС.
Строка 7. Укажите полную величину начисленного НДС, компоненты которого были внесены в строки 1, 3 и 6 колонки Б.
Сумма НДС, относимая в зачет
Строка 8. При заполнении этой строки вам поможет Приложение В. В Приложении вы должны указать информацию о ваших приобретениях, полученных из различных источников. Итоговая сумма из Приложения переносится затем в строку 8. Не указывайте в этой строке приобретение основных средств.
Строка 9. При заполнении этой строки вам также поможет Приложение В. Используйте те же правила, что и при заполнении строки 8, но вносите только информацию по приобретению основных средств.
Строка 10. Укажите величину стоимости всех ваших товаров (работ, услуг), полученных за отчетный период, компоненты которой были внесены в строки 8 и 9.
Строка 11. Все поправки сумм НДС, отнесенных в зачет в ранее поданных налоговых декларациях, должны быть указаны в Приложении Е с краткой информацией о вносимых корректировках и с указанием периода, за который они вносятся. Итоговая сумма поправок затем переносится в строку 11.
Строка 12. Укажите полную сумму разрешенного зачета по НДС за отчетный период, составляющие которого были указаны в строках 8, 9 и
11.
Строка 13. Если у вас есть оборот, освобожденный от НДС, вы не имеете права на зачет всей суммы НДС, уплаченной вашим поставщикам. Вы должны умножить полную сумму НДС, ОТНОСИМУЮ в зачет, указанную в строке 12, на долю налогооблагаемого оборота, указанную в строке 5а. Вы можете получить зачет только в размере этой величины,
Расчет НДС за отчетный период
Строка 14. Из полной суммы начисленного НДС (строка 7) вычтете полную сумму НДС, относимую в зачет (строка 13), и укажите полученную величину налоговых обязательств по НДС за отчетный период в этой строке. Если начисленная сумма налога превышает сумму налога, относимого в зачет, то вам не чадо заполнять строку 15.

15 Жол. Егер де есептемеге қатысты ҚҚС-ның табысы есептелген ҚҚС-нан асып түссе, осы жолдағы асып түскен соманы көрсетiңiз. Осы жағдайда сiз 14 жолды толтырмайсыз.
16 Жол. Егер де сiз ҚҚС-ы жөнiнде ағымдағы төлемдi қоссаңыз, онда оның толық сомасы А қосымшасынан аталған жолға ауыстырылады.
17 Жол. Сiз осы жолда бюджетке төленетiн ҚҚС-ның толық сомасын көрсетiңiз 14 жолда көрсетiлген табыстан 16 жолдағы табысты алып тастаңыз. Егер де сiз аталған жолды толтырсаңыз онда сiз 26 жолды толтырмайсыз.
18 Жол. Егер де барлық түзетулердi енгiзгеннен кейiн сiзде есептемеге қатысты сома қалғанда ғана осы жол толтырылады. Егер де сiз осы жолды толтырған болсаңыз, онда 17 жолға сызық қоясыз.
Қосымша
А Қосымша /Ағымдағы және алдағы есептеме мезгiлiнде ауыстырылған төлемдердi қосындылау/. Осы ереже егер де сiз ағымдағы төлемдердi бюджетке қосуыңыз керек болса немесе өткен мезгiлге ҚҚС-ының сомасын сiзге қайтарылмағандықтан қайтаруға құқыңыз бар болса, ол сiздiң болашақ салық мiндеттемеңiзге ауыстырылған жағдайда ғана толтырылады.
Б қосымшасы /ҚҚС-ын есептеу/. 1.1 жолында ҚҚС-ын қоспай, тауар, жұмыс, қызмет атқару жөнiндегi барлық айналымды көрсетiңiз. 2.1 жолында сiз бұрын тауарларды сатып алғанда ҚҚС-на есептеме алмаған жағдайда, мәселен кәсiпкерлiк қызметке арналмаған автомобильдердi, тауарларды, сондай-ақ қолданылып жүрген салық заңы енгiзiлгенге дейiн иемденген тауарларды сатып жiберiлгеннен кейiн ғана толтырылады. Енгiзiлген сомада тауарлардың құны мен оларды сатуда айырмашылығы болуы тиiс.
3.1 және жолы жоғарыда орналасқан жолдардың тиiстi сомасы болып табылады және 20% ҚҚС-ы төленетiн айналымның толық көлемiн көрсетедi.
В Қосымшасы /ҚҚС-ы бойынша есептемеге рұқсат берiлген соманың есебi/. ҚҚС-ы бойынша есептемеге рұқсат сол кезде берiледi, егер сiздiң қолыңызда есептеме туралы қойған талабыңызда өзiңiздiң дәлелденген салық есептемеңiз бар болса. 8 жолға Қазақстанда иемденген тауарлар, жұмыстар және қызметтер кiредi. 9 жолда Қазақстанда алынған негiзгi құралдар көрсетiледi.
8а/9а жолдары ҚҚС-ы көрсетiлген барлық салық есептемесi бойынша көрсеткiштерге сәйкес соманы бiлдiредi. Аталған жолдарға ҚҚС-ы есептелмеген сомалық құны, ҚҚС-ның сомалық сомасы, салық есептемесiнде қойылған және ҚҚС-ы жөнiндегi есептемеге рұқсат берiлген сома жазылады.
8б, 8в және 9б, 9в жолдарында сiздiң алғандарыңыздың құны көрсетiледi. Сiз осы алғандарыңыз бойынша есептеме талап ете алмайсыз.
11д/12е жолдарында резидент емес тұлғаның төлем кезiндегi алынған ҚҚС-ның толық сомасы көрсетiледi және ол декларацияның бiрiншi бетiндегi 6 жолындағы көрсетiлген сомаға тең келуi тиiс.
9 жолында автомобильдер мен ғимараттардың құны және ҚҚС-ның сәйкес тиiстi табысы көрсетiледi. Сiз осы табыс бойынша есептеме талап ете алмайсыз.
Г қосымшасы /ҚҚС-ы жөнiнде рұқсат етiлмеген есептеменi бөлу/. Осы қосымшада сiз сiзге есептеме жүргiзуге рұқсат етiлмеген ҚҚС-ның сомасын көрсетiңiз, ол бiраздан соң, сiзге табыс салығы жөнiндегi мiндеттемеңiздiң есеп айырысуына қажет болады.
Д және Е қосымшалары /Түзетулер енгiзу/. Осы қосымшалар өткен мезгiлдегi ҚҚС-ы сомасына байланысты өзгерiстер енгiзсеңiз ғана толтырылады.
Ж қосымшасы /Төлем көзi кезiндегi резидент емес тұлғадан ұсталған ҚҚС-ы/. Осы қосымшада сiз ҚҚС-сы сомасы туралы төлем көзi кезiндегi ұсталған сома туралы және резидент емес тұлғаның көрсеткiшi жайлы мәлiмет беруiңiз тиiс. Резидент емес тұлғаның толық атын, оның мекен-жайын, оның тiркеу нөмiрiн және мәмiлеге есептелген ҚҚС-ның сомасын көрсетiңiз. Егер де қосымшада барлық мәлiметке орын жетпесе, онда сiз қосымша тiзiм бересiз және декларацияның бiрiншi бетiндегi 6 жолында және қосымшада жиынтық сомасын көрсетiңiз.

Строка 15. Если относимая в зачет величина НДС превышает начисленную сумму НДС, укажите сумму превышения в этой строке. В этом случае вам не надо заполнять строку 14.
Строка 16. Если вы должны вносить текущие платежи по НДС, то их полная сумма из Приложения А переносится в данную строку.
Строка 17. Укажите в этой строке полную сумму НДС, подлежащую уплате в бюджет, вычитая величину, указанную в строке 16 из величины в строке 14. Если вы заполнили данную строку, то вам не надо заполнять строку 18.
Строка 18. Эта строка заполняется только в том случае, если после внесения всех корректировок у вас все же остается сумма, относимая в зачет. Если бы заполнили эту строку, то в строке 17 ставится прочерк.
Приложения
Приложение А (Суммирование текущих платежей и перенесенных из предыдущего периода зачетов) Это приложение заполняется в том случае, если вы должны вносить текущие платежи в бюджет или если вы имеете право на возврат сумм НДС за предыдущие периоды, которые вам не были возмещены, а были перенесены в счет ваших будущих налоговых обязательств.
Приложение Б (Начисление НДС) В строке 1.1 укажите, без включения НДС, все обороты по реализации товаров, работ, услуг. Строка 2.1 заполняется только в том случае, если вы реализовали товары, по которым вы не получили зачет НДС, уплаченный при их приобретении, например автомобили, товары не предназначенные для предпринимательской деятельности, а также товары, приобретенные до введения действующего налогового законодательства. Вносимая сумма должна представлять собой разность между ценой реализации товаров и их учетной стоимостью. Строка 3.1 является суммой соответствующих вышерасположенных строк и представляет полную величину оборотов, облагаемых НДС по ставке 20%.
Приложение В (Расчет суммы разрешенного зачета по НДС) Зачет НДС разрешен только в том случае, если у вас есть достоверные налоговые счета-фактуры, подтверждающие справедливость вашего требования о зачете. Строка 8 включает только товары, работы и услуги, приобретенные в Казахстане. В строке 9 указываются только приобретенные в Казахстане основные средства.
Строка 8а/9а представляет собой сумму соответствующих данных по всем налоговым счетам-фактурам, в которых указан НДС. В указанные строки вносится суммарная стоимость за вычетом НДС, сумма НДС, проставленных в налоговых счетах-фактурах, и сумма разрешенного зачета по НДС.
В строках 8б, 8в и 96, 9в указывается только стоимость ваших приобретений. Вы не можете потребовать зачет по этим приобретениям. В строках 8г/9д указывается полная сумма НДС, удержанная с нерезидента у источника выплаты, и она должна соответствовать сумме, указанной в строке 6 на первой странице декларации.
В строке 9г указывается стоимость приобретений автомобилей и зданий и соответствующая величина НДС Вы не имеете права на зачет НДС по этим приобретениям.
Приложение Г (Распределение неразрешенного зачета по НДС) В этом Приложении вы указываете суммы НДС, по которым вам не разрешен зачет, но которые позднее будут вами использоваться при расчете ваших обязательств по подоходному налогу.
Приложения Д и Е (Внесение поправок) Эти Приложения заполняются только в том случае, если вы вносите изменения, касающиеся сумм НДС за предыдущие периоды.
Приложение Ж (НДС, удержанный с нерезидента у источника выплаты) В этом Приложении вы должны указать сведения о суммах НДС, удержанных у источника выплаты и данные по соответствующим нерезидентам. Укажите полное название нерезидента, его адрес, его регистрационный номер и сумму НДС, начисленную на сделку. Если места в Приложении окажется недостаточно, чтобы внести все сведения, вы можете приложить дополнительную ведомость и затем указать итоговую сумму в Приложении и в строке 6 на первой странице декларации.