Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыру тәртiбi туралы Нұсқаулық
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 10 наурыздағы N 63, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнің 1997 жылғы 10 наурыздағы N 26-п бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 8 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 280. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнің 2004 жылғы 5 қарашадағы N 257-ө бұйрығымен.
---------Бұйрықтан үзінді--------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213 Заңына сәйкес Бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыру тәртiбi туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау Министрiнің 1997 жылғы 10 наурыздағы N 26-б бұйрығының (мемлекеттік тіркеу тізімдемесінде 1997 жылдың 8 сәуірінде N 280 тіркелген) күші жойылды деп танылсын...
Министр
_________________________________
Бекiтiлген                            Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң               Еңбек және халықты
N 63 бұйрығымен                     әлеуметтiк қорғау
10 наурыз 1997 жыл                 министрлiгiнiң N 26-п
бұйрығымен
06 наурыз 1997 жыл
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 17 маусымдағы N 3037  Жарлығымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлердi зейнетақымен қамтамасыз ету тәртiбi туралы Ереженiң 24-тармағына сәйкес, мемлекеттiк қызметшiлердi қызмет өткерген жылдары бойынша, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылғандығы бойынша Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында азаматтарды зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Заңымен тағайындаған мөлшер шегiнде зейнетақы төлеудi қаржыландыру Зейнетақы қоры қаржысы есебiнен жүргiзiледi. Бұл зейнетақы мөлшерiнiң қалған бөлiгi, сондай-ақ қызмет өткерген жылдары бойынша зейнет жасына жетпей, осы Ереженiң 6-тармағында көзделген, мерзiмнен бұрын тағайындалған зейнетақының толық көлемi мемлекеттiк бюджет (жергiлiктi және республикалық) қаржысы есебiнен қаржыландырылады. Мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнатықысының кепiлдi мөлшерi, оларды қаржыландыратын түрлi көздер екi бөлiктен тұрады.

Инструкция О порядке возмещения Пенсионному фонду Республики Казахстан доплат к пенсиям госслужащих
Утверждена приказом Министра финансов Республики Казахстан от 10 марта 1997 года N 63, утверждена приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 марта 1997 года N 26-П. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 1997 г. N 280. Утратила силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 5.11.2004г. N 257-п
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения РК
от 5.11.2004г. N 257-п
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. № 213 "О нормативных правовых актах" приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 марта 1997 года N 26-П "Об утверждении Инструкции О порядке возмещения Пенсионному фонду Республики Казахстан доплат к пенсиям госслужащих" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации 8 апреля 1997 года за № 280)...
Министр".
------------------------------------------------------------------
В соответствии с пунктом 24 Положения о порядке пенсионного обеспечения государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного U963037_ Указом Президента Республики Казахстан от 17 июня 1996 года N 3037 финансирование выплаты пенсий госслужащих по выслуге лет, по инвалидности, по потере кормильца в пределах размеров, установленных Законом Республики Казахстан Z912100_ "О пенсионном обеспечении граждан в Республике Казахстан", производится за счет средств Пенсионного фонда. Остальная часть размеров этих пенсий, а также полный размер досрочных пенсий, предусмотренных пунктом 6 данного Положения, до достижения пенсионного возраста по выслуге финансируется за счет средств государственного бюджета (местных и республиканского). Гарантированный размер пенсии госслужащего состоит из двух частей, финансируемых из разных источников.
Для определения доли участия каждого из этих источников в формировании размера пенсии госслужащего, районными органами труда и социальной защиты населения осуществляется расчет по двум частям размера назначаемой государственному служащему пенсии: первая (основная или базовая) часть размера пенсии исчисляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении граждан в Республике Казахстан" (в дальнейшем - Основной пенсионный Закон), вторая часть (доплата из госбюджета) определяется как разница между размером пенсии госслужащего, исчисленным в соответствии с Положением о порядке пенсионного обеспечения государственных служащих, утвержденного Указом

Бұл екi көздiң әрқайсысының мемлекеттiк қызметшiнiң зейнетақы көлемiн қалыптастыруға қатысты үлесiн анықтау үшiн аудандық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау органдары мемлекеттiк қызметшiге тағайындалатын зейнетақы көлемi екi бөлiк бойынша есептеу арқылы жүзеге асырылады: зейнетақының бiрiншi бөлiгiнiң көлемi (негiзгi немесе базалық) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында азаматтарды зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Заңына (одан әрi-Негiзгi зейнетақы Заңы) сәйкес есептеледi, екiншi бөлiгi (мемлекеттiк бюджеттен қосымша төлеу) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 17 маусымдағы N 3037 Қаулысымен (одан әрi - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 17.06.1996 ж. N 3037 Қаулысы бекiтiлген, мемлекеттiк қызметшiлердi зейнетақымен қамтамасыз ету тәртiбi туралы Ережемен сәйкес есептелген мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақы көлемi арасындағы айырмашылық және мөлшердiң негiзгi бөлiгi (базалық) ретiнде айқындалады.
П мем* = П баз + ҚОС мб
П мем    - Президентiнiң N 3037
Жарлығына сәйкес
есептелген зейнетақы көлемi
ҚОС мб   = П мем - П баз
П баз    -   Негiзгi зейнетақы Заңы
бойынша есептелген базалық
зейнетақы көлемi
ҚОС мб   - мемлекеттiк бюджеттен
қосылған сома базалық
зейнетақы көлемiне
жергiлiктi немесе
республикалық бюджеттен
Мемлекеттiк қызметшiлердi зейнетақымен қамтамасыз ету туралы Ереженiң 14 тармағына сәйкес тек Зейнетақы қоры қаржысы есебiнен төленетiн, Зейнетақы қоры және асыраушысынан айырылғандығы бойынша зейнетақы қаржыларының қатысуынсыз тиiстi бюджет қаржылары есебiнен төленетiн, 2 жыл көлемiнде мерзiмнен бұрын тағайындалған зейнетақылардан басқалары.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 17.06.1996 жылғы N 3037 Жарлығы негiзiнде тағайындалған мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысының көлемi Негiзгi зейнетақы Заңына сәйкес есептелген зейнетақы қоры көлемiнен базалық зейнетақы көлемiнiң қосымшасынан асқан жағдайда, сондай-ақ мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы жасына жетпей мерзiмнен тыс тағайындалған зейнетақыларды төлеу мемлекеттiк бюджет қаржысы есебiнен жүргiзiледi, еңбек ақысы жергiлiктi бюджет есебiнен төленген мемлекеттiк қызметшiлер үшiн жергiлiктi бюджет қорына, еңбек ақысы Республикалық бюджет есебiнен төленген мемлекеттiк қызметшiлер үшiн - республикалық бюджет қорынан.
Осыларға байланысты жергiлiктi және республикалық бюджеттерде жыл сайын 06 мiндеткер топ, 01 мiндеттер, 06 iшкi мiндеттер, 213 мекеме, 42 бағдарлама бойынша қолданымдағы бюджеттiк сыныптамаға сәйкес мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыруға және мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы жасына жетпей мерзiмнен тыс тағайындалған зейнетақыларға төлеуге қаржы қарастырылады. Зейнетақы қорына көрсетiлген қосымшаларды толықтыру тәртiбi мынадай:
1. Жергiлiктi еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау органдары мемлекеттiк қызметшiлерге қосымшадағы заңдарға сәйкес зейнетақы тағайындауды жүзеге асырады, зейнетақының базалық көлемiн есептейдi және зейнетақының немесе қосымшаларды толықтырудың бюджеттiк бөлiгiн, сондай-ақ оның қаржыландыру көзiн немесе республикалық бюджетi анықтайды. Зейнетақы iсiн толықтыру кезiнде титульдық параққа мiндеттi түрде Өткерген жылдары бойынша зейнеткер мемлекеттiк қызметшi зейнеткердiң дәрежесi, мемлекеттiк қызметшiнiң зейнетке шығар алдында еңбек ақы төлеу жүзеге асырылған бюджет деңгейiнiң есебiн есептеу отырып, зейнеткер-мемлекеттiк қызметшiнiң деңгейiн көрсетедi, жергiлiктi немесе республикалық.
2. Облыстардың, Алматы қаласының қаржы басқармалары 6 мiндеткер топ, 213 мекеме, 42 бағдарлама, 00 iшкi бағдарлама, 333 арнаулы ерекшелiк шығыстардың бюджеттiк коды 2134200333 бойынша шығыстардың сметасына сәйкес ай сайын облыстардың, Алматы қаласының Зейнетақы қорының ағымдағы (829) шотына аванстық тәртiппен одан әрi аударып тұру үшiн облыстардың еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларына Алматы қалалық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасына мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыруға жергiлiктi бюджетте көзделген қаржыларды бөледi. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi сметалық шығыстарға сәйкес республикалық деңгейдегi мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыру үшiн республикалық бюджетте көзделген, қазынашылық рұқсатпен Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорының ағымдағы шотына (шоты 829) аванстық тәртiппен, одан әрi аударып тұру үшiн Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне ай сайын қаржы бөледi.

Президента Республики Казахстан от 17 июня 1996 года N 3037 (в дальнейшем - Указ Президента Республики Казахстан от 17.06.1996г. N 3037) и основной (базовой) частью размера:
П гос * = П баз + ДОП гб , где П гос - размер пенсии,  исчисленный в соответствии с Указом Президента N 3037
ДОП гб = П гос - П баз         П баз - базовый размер
пенсии, исчисленный
по Основному пенсионному
Закону
ДОП гб - сумма доплаты из
госбюджета:
местного или
республиканского к
базовому размеру пенсии
* - за исключением
досрочных пенсий
в пределах 2-х лет,
которые
выплачиваются за счет
средств
соответствующих бюджетов
без участия
средств Пенсионного фонда
и пенсий
по случаю потери
кормильца, которые
выплачиваются только за
счет средств
Пенсионного фонда в
соответствии с
пунктом 14 Положения о
порядке
пенсионного обеспечения
государственных служащих.
В случае, когда размер пенсии госслужащего, назначенной на основании Указа Президента Республики Казахстан от 17.06.1996 года N 3037, превышает размер пенсии, исчисленной в соответствии о Основным пенсионным Законом, доплата к базовому размеру пенсии, а также выплата досрочных пенсий госслужащим до достижения пенсионного возраста осуществляется за счет средств государственного бюджета: для госслужащих, оплата труда которых производилась за счет местного бюджета - из средств местного бюджета, для госслужащих, оплата труда которых производилась за счет республиканского бюджета - из средств республиканского бюджета.
В связи с этим в местных и республиканском бюджетах ежегодно предусматриваются средства на возмещение доплат к пенсиям госслужащих и на выплату досрочных пенсий госслужащих до достижения пенсионного возраста в соответствии с действующей бюджетной классификацией по О6 функциональной группе, 01 функции, 06 подфункции, 213 учреждения, 42 программе. Порядок возмещения указанных доплат Пенсионному фонду следующий:
1. Органами труда и социальной защиты населения на местах производится назначение пенсий госслужащим в соответствии с действующим законодательством, исчисляется базовый размер пенсии и определяется бюджетная часть пенсии или доплата, а также источник ее финансирования - местный или республиканский бюджет. При оформлении пенсионного дела на титульном листе в обязательном порядке указывается статус пенсионера "пенсионер по выслуге лет - госслужащий", уровень пенсионера-госслужащего с учетом уровня бюджета, за счет которого осуществлялась оплата труда госслужащего перед выходом на пенсию: местный или республиканский.
2. Областными, Алматинским городским финансовыми управлениями в соответствии со сметами расходов по 6 функциональной группе, 213 учреждения, 42 программе, 00 подпрограмме 333 специфике (бюджетный код расходов 2134200333) ежемесячно выделяют предусмотренные местными бюджетами средства на доплаты к пенсиям госслужащих областным управлениям труда и социальной защиты населения, Алматинскому городскому управлению социальной защиты населения для последующего перечисления в авансовом порядке на текущий (829) счет областных, Алматинского городского Пенсионных фондов. Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии со сметой расходов осуществляется ежемесячное выделение казначейскими разрешениями средств, предусмотренных республиканским бюджетом на доплаты к пенсиям государственных служащих республиканского уровня, Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан для последующего перечисления в авансовом порядке на текущий счет Пенсионного фонда Республики Казахстан (829 счет).

3. Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi облыстық басқармалары, Алматы қалалық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасы "Зейнетақы қорына қаржылардың түсуi және жұмсалуы туралы" 2-ПФ үлгiсi, "Зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындау мен төлеу туралы" 1-собес.
"Зейнеткерлердiң саны және оларға тағайындалған айлық зейнетақының сомасы" 94 РИК үлгiсiмен жартыжылдық және жылдық есеп беру бойынша тоқсан сайын есеп берудi қалыптастыру кезiнде мемлекеттiк қызметшiлерге тағайындалған зейнетақылардың түрлерiн көрсетiп, қаржыландыру көздерi бойынша тағайындалған және төленген зейнетақылар ажыратылып мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы тағайындау және төлеу жөнiндегi нақтылы мәлiметтер, сондай-ақ зейнеткер-мемлекеттiк қызметшiлерге сомалармен төлеудi мемлекеттiк бюджет үлесiн Зейнетақы қорына толықтыру жөнiндегi мәлiметтер көрiнiс табады, осы жағдайларға байланысты көрсетiлген үлгiлерге тиiстi өзгертулер енгiзiлдi:
2-ПФ үлгiсi бойынша
1-тарау. Кiрiстер
151 жолдан кейiн "оның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң 17.06.1996 ж N 3037 Жарлығының 24-тармағы негiзiнде мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыру үшiн Зейнетақы қорына жергiлiктi бюджеттен түсетiн қаржылардың сомасы көрсетiлген 152-жол енгiзiлген. Аталған соманың есепте көрiнiс табуы кезiнде облыстық қаржы басқармасымен келiсiлген болуы керек.
181-жолдан кейiн, республика деңгейiндегi мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымша республикалық бюджеттен нақтылы түскен қаржылар көрiнiс табатын, "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 17.06.1996 ж. N 3037 Жарлығының 24-тармағы негiзiнде мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына республикалық бюджетте қосымшаларды толықтырып 152-жолы енгiзiлген.
2-тарау. Шығыстар
- 221 жолдан кейiн:
- есептi мерзiм iшiнде П баз - базалық зейнетақылардың сомалары көрсетiлетiн "оның iшiнде, Негiзгi зейнетақы Заңына сәйкес тағайындалған, зейнеткер-мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы төлеу" 222.
- тиiстi бюджеттiк қорлардан толықтыруға жататын ҚОС мб   мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен қосымшаларды толықтыру сомасы көрiнiс табатын, "оның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң 17.06.1996 ж. N 3037 Жарлығының 24-тармағы негiзiнде мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына қосымшаларды толықтыру" 223 жолдары енгiзiлген.
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу бойынша контингенттер туралы МӘЛIМЕТ тарауындағы "ҚР-дағы азаматтарды зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңға сәйкес зейнетақы алатын зейнеткерлердiң саны" жолынан кейiн, зейнеткер-мемлекеттiк қызметшiлер саны және оларға төленген зейнетақы сомасы (П мем ). Көрсетiлген соманың 222 + 223 (П баз + ҚОС мб ) жолдарының сомасына сәйкес келуi керектiгi  көрiнiс табатын, "ҚР Президентiнiң 17.06.96 ж. N 3037 Жарлығына сәйкес зейнетақы алатын зейнеткерлердiң саны жолы енгiзiлген.
1-собес үлгiсi бойынша.

3. Областные управления по труду и социальной защите населения, Алматинское городское управления социальной защиты населения при формировании ежеквартальной отчетности по формам 2-ПФ "О поступлении и расходовании средств Пенсионного фонда", 1собес "О назначении и выплате пенсий и пособий", полугодовому и годовому отчету по форме 94-РИК "О численности пенсионеров и суммах назначенных им месячных пенсий" отражают фактические данные по назначению и выплате пенсий государственным служащим с указанием видов назначенных пенсий, разделением размеров назначенных и выплаченных пенсий по источникам финансирования, а также данные по возмещению Пенсионному фонду доли государственного бюджета в сумме выплат пенсионерам-госслужащим за счет средств местных и республиканского бюджетов, в связи с чем в указанные формы внесены соответствующие изменения:
По форме 2-ПФ:
РАЗДЕЛ 1 ДОХОДЫ
- после строки 151 внесена строка 152 "в т.ч. возмещение доплат к пенсиям госслужащих на основании п.24 Указа Президента Республики Казахстан от 17.06.1996 г. N 3037", где указывается сумма средств, поступивших из местного бюджета в Пенсионный фонд на возмещение доплат к пенсиям госслужащих местных органов управления. При отражении в отчете указанная сумма должна быть согласована с областным финансовым управлением,
- после строки 181 внесена строка 182 "Из республиканского бюджета на возмещение доплат к пенсиям госслужащих на основании п.24 Указа Президента Республики Казахстан от 17.06.1996 г. N 3037", по которой отражается сумма фактических поступлений средств республиканского бюджета на возмещение доплат к пенсиям госслужащих республиканского уровня.
Раздел 2 РАСХОДЫ
- После строки 221 внесены строки:
- 222 "в т.ч. выплата пенсионерам-госслужащим пенсий, назначенных в соответствии с Основным пенсионным Законом" по которой указывается сумма базовых пенсий - П баз, выплаченных в отчетном периоде,
- 223 "в т.ч. доплата к пенсиям госслужащих на основании п.24 Указа Президента Республики Казахстан от 17.06.96 г. N 3037", по которой отражается сумма доплат за счет республиканского и местного бюджетов к пенсиям госслужащих ДОПгб, подлежащая возмещению из средств соответствующих бюджетов.
В разделе "СВЕДЕНИЯ о контингентах по выплате пенсий и пособий" после строки "Число пенсионеров, получающих пенсии в соответствии с Законом "О пенсионном обеспечении граждан в РК" внесена строка "Число пенсионеров, получающих пенсии в соответствии с Указом Президента РК от 17.06.96 N 3037", по которой отражается количество пенсионеров-госслужащих и сумма выплаченной им пенсии (П гос). Указанная сумма должна соответствовать сумме строк 222 + 223 (П баз + ДОП гб).
По форме 1-собес:

10-жолдан кейiн барлық тағайындалған түрлер бойынша мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы тағайындау және төлеу көрсетiлген 11-26 жолдар енгiзiлген: жасы толғандығы бойынша, екi жыл шегiнде мерзiмнен бұрын, жеке жағдайы бойынша, тағайындалған қаржы көздерiн бөле отырып, асыраушысынан айырылғандығына байланысты.
- "оның iшiнде мемлекеттiк қызметшiлер, барлығы" 11-жол бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң 17.06.96 ж. N 3037 Жарлығына сәйкес сомасы тағайындалған, зейнеткер- мемлекеттiк қызметшiлердiң жалпы саны көрiнiс табады;
- "а) Зейнетақы қоры қаржысынан төленетiн базалық зейнетақы сомасы" тиiстi бюджеттердiң есебiнен екi жыл шегiнде зейнетақы төленетiн, мерзiмнен бұрын тағайындалған зейнетақыдан басқа, мемлекеттiк қызметшiлердiң саны көрсетiледi. Негiзгi зейнетақы Заңы және Зейнетақы қоры қаржысына сәйкес тағайындалған базалық зейнетақының сомасы көрiнiс табады. 12-жол бойынша төленген зейнетақылардың көрсетiлген сомасы 2-ПФ үлгiсiнiң 222-жолы бойынша зейнетақы сомасына сәйкес келуi керек;
- "б) Республикалық бюджет қоры есебiнен базалық зейнетақыларға қосымшаларды толықтыру" 13-жол бойынша асыраушысынан айырылғандығы бойынша тағайындалған зейнетақылардан басқа республикалық деңгейдегi зейнетақыларды санын көрсетедi. Республикалық деңгейдегi мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақыларына тағайындалған және төленген толықтырылған қосымшалардың және олардың орта көлемiнiң сомасы көрiнiс табады;
- "в) жергiлiктi бюджет қорынан базалық зейнетақыға қосымшаларды толықтыру: 14-жол бойынша, асыраушысынан айырылғандығы бойынша тағайындалған зейнеткерлерден басқа жергiлiктi деңгейдегi зейнеткерлердiң саны көрсетiледi. Жергiлiктi деңгейдегi мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақыларына тағайындалған және төленген толықтырылған қосымшалардың және олардың орта көлемiнiң сомасы көрiнiс табады;
15-26-жолдар бойынша мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысының Толтыру тәртiбiн тағайындау түрлерi бойынша 11-14-жолдарға ұқсас жазылған. Мерзiмнен бұрын тағайындалған зейнетақылардың зейнет жасына жеткенге дейiн, бiрақ екi жылдан артық емес тиiстi бюджет қоры есебiнен, ал асыраушысынан айырылғандығы бойынша зейнетақы толығымен Зейнетақы қоры есебiнен төленетiнiн ескеру керек.
4. Облыстық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары, Алматы қалалық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасы тоқсан сайын келесi тоқсандық есеп беру айының 30-ы күнiнен кешiктiрмей, жергiлiктi бюджет қорының жұмсалған шығындарын нақтылау үшiн облыстық қаржы басқармаларына есеп берудiң 2-ПФ және 1-собес үлгiлерiн тапсырады. Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Қаржы министрлiгiне республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жұмсалған шығындарын нақтылау үшiн 25 ақпаннан, 25 мамырдан, 25 тамыздан және 25 қарашадан кешiктiрмей 2-ПФ, 1- собес үлгiлерi бойынша бiрiккен есебiн ұсынады.

После строки 10 внесены строки 11 - 26, по которым показывается назначение и выплата пенсий госслужащим по всем видам назначения: по возрасту, досрочные в пределах двух лет, по инвалидности, по случаю потери кормильца с выделением установленных источников финансирования:
- по строке 11 "в т.ч. госслужащим, всего" отражается общая численность пенсионеров-госслужащих, сумма назначенных в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17.06.1996 года N 3037 и выплаченных пенсий, средний размер пенсии,
- по строке 12 "а) сумма базовой пенсии, выплачиваемой из средств Пенсионного фонда" указывается численность пенсионеров- госслужащих за исключением досрочного назначения, пенсия которым выплачивается в пределах двух лет за счет соответствующих бюджетов. Отражается сумма базовых размеров пенсий, назначенных в соответствии с Основным пенсионным Законом и выплачиваемых из средств Пенсионного фонда. Указанная сумма выплаченных пенсий по строке 12 должна соответствовать сумме пенсий по строке 222 формы 2-ПФ,
- по строке 13 "б) доплаты к базовой пенсии за счет средств Республиканского бюджета" указывается численность пенсионеров республиканского уровня за исключением пенсионеров по потере кормильца. Отражается сумма назначенных и выплаченных доплат к пенсиям госслужащих республиканского уровня и их средний размер,
- по строке 14 "в) доплаты к базовой пенсии из средств местных бюджетов" указывается численность пенсионеров местного уровня за исключением пенсионеров по потере кормильца. Отражается сумма назначенных и выплаченных доплат к пенсиям госслужащих местного уровня и их средний размер.
По строкам 15-26 пенсии госслужащим расписаны по видам назначения. Порядок заполнения аналогичен строкам 11 - 14. Следует учесть, что досрочные пенсии выплачиваются до достижения пенсионного возраста, но не более 2-х лет, за счет средств соответствующих бюджетов, а пенсии по потере кормильца - полностью за счет средств Пенсионного фонда.
4. Областные управления труда и социальной защиты
населения, Алматинское городское управление социальной защиты населения ежеквартально не позднее 30 числа следующего за отчетным кварталом месяца представляют формы отчетности 2-ПФ и 1-собес в областные управления финансов для уточнения произведенных расходов средств местного бюджета. Министерство труда и социальной защиты населения представляет сводные отчеты по формам 2-ПФ , 1-собес в Министерство финансов не позднее 25 февраля, 25 мая, 25 августа и 25 ноября для уточнения произведенных расходов республиканского и местного бюджетов.

5. Мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы тағайындаудың дұрыстығына бақылауды, еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау органдарының зейнетақыларға мемлекеттiк бюджет қорларынан қосымшаларды толықтыруға жұмсалған шығындардың заңдылығын олардан жоғары тұрған органдар, сондай-ақ қаржы органдары тоқсан сайын жүзеге асырып отырады.
6. Мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақылары дұрыс есептелмегендiгi бойынша артық төленген сома, оның iшiнде, мемлекеттiк бюджет қоры есебiнен мемлекеттiк қызметшiлердiң зейнетақысына артық төленген қосымшаларды толықтыру сомалары, азаматтық заңдармен тағайындалған тәртiптерге сәйкес реттеуге жатады.

5. Контроль за правильностью назначения пенсий госслужащим, законностью расходования средств государственного бюджета на доплаты к пенсиям органами труда и социальной защиты населения осуществляется их вышестоящими органами, а также финансовыми органами ежеквартально.
6. Суммы переплат по пенсиям госслужащих вследствие неправильного назначения, в том числе излишне выплаченные суммы доплат к пенсиям госслужащих за счет средств государственного бюджета подлежат урегулированию в соответствии с порядком, установленным гражданским законодательством.