Жергiлiктi телекоммуникациялар тораптарының қызмет көрсету ережелерi
Қазақстан Республикасының Транспорт және коммуникациялар министрлiгi 1997 жылғы 27 мамырдағы N 465 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 27 маусымда тіркелді. Тіркеу N 329. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Жергiлiктi телекоммуникациялар тораптарының
қызмет көрсету ережелерi
1. Ережелерде қолданылатын негiзгi терминдер
мен анықтаулар
1.1. Жергiлiктi телекоммуникациялар торабы /ЖТТ/ - бұл қалаларда және селолық елдi мекендерде электр байланысын жүзеге асыруға арналған, коммутациялық жабдықтардан /станциялар, подстанциялар, концентраторлар/, желiлiк-кабельдiк қондырғылардан /қосу желiлерi, каналдар/ беру жүйелерiнен және абоненттiк құрылғылардан /терминалдар/ тұратын техникалық құралдар жиынтығы. Елдi мекендер статусына байланысты ЖТТ қалалық және селолық телекоммуникациялар тораптарына бөлiнедi.
1.2. Терминал - соңғы абоненттiк құрылғы /телефон аппараты, факс моделi т.б./.
1.3. Пайдаланушылар - /ЖТТ/ қызметiн пайдалануға сұраныс берген немесе сұраныс беруге ниет бiлдiрген меншiктiк формалары әртүрлi мекемелер, ұйымдар, кәсiпорындары, олардың бiрлестiктерi, Қазақстан Республикасының азаматтары және басқа жеке тұлғалар.
1.4. Абонент - ЖТТ қызметiн пайдалануға келiсiм жасасқан жеке немесе заңды тұлғалар.
1.5. ЖТТ операторы - лицензияға сәйкес ЖТТ-ны пайдаланып әртүрлi электр байланысының /телефон, факсимильдiк, ЭВМ ақпарат алмасуымен бiрге деректер беру қызметтерiн ұсынатын қамтамасыз ететiн тұлға.
1.6. ЖТТ қызметi - ЖТТ операторының абоненттерге көрсететiн қызметi.
1.7. Абоненттiк желi - ЖТТ бөлiгi болып табылатын, абонент терминалын коммутациялық жабдықпен қосатын телекоммуникациялық желi.
1.8. Абоненттiк төлем - жергiлiктi телефон байланысын пайдаланғаны үшiн абонент төлейтiн, қолданудағы тарифпен анықталатын төлем.
1.9. Абонент ашылуы /ЖТТ-ға қосылу/ - ЖТТ-ның пайдалануға берiлуiне келiсiмнiң жасалуы.
1.10. Терминал орнатылуы - терминал орнатудағы ЖТТ операторының өкiлi /монтер/ орындайтын табиғи жұмыс көлемi.
1.11. Телефон станциясының әрекет ету зонасы - осы АТС-тiң немесе тiректiк АТС-тiң бөлiп шығарылған постанциясының магистральдық және тарату тораптарының кабель /әуе/ желiлерi орналасқан және осы жабдықтардың көмегiмен телефондандырылуға болатын елдi мекен бөлiгi.
1.12. Абонент атын өзгерту - келiсiмдi басқа заңды немесе жеке тұлға атына қайта ресiмдеу.
2. Жалпы қағидалар
2.1. Жергiлiктi телекоммуникациялар тораптарының қызмет көрсету ережелерi Қазақстан Республикасының қолданылудағы заңдарына сәйкес жасалынған. Ол ЖТТ қызмет көрсету аумағында ЖТТ операторларының және операторларының мiндеттерiн, құқығын және жауаптылығын белгiлейдi.
Ережелер абонеттердiң сондай-ақ операторлардың мүдделерiн қорғауды қарастырады және ережелердiң Қазақстан Республикасының территориясында орындалуы мiндеттi болып табылады.
Ережелер жекелеген және арнайы байланыс тораптарында, сондай-ақ жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар тораптарына шықпайтын iшкi өндiрiстiк және технологиялық мақсаттағы байланыс тораптарында ЖТТ қызмет көрсету процестерiнде қолданылмайды.

Об утверждении Правил предоставления услуг местными сетями телекоммуникаций
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 мая 1997 года N 465. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 27 июня 1997 г. N 329. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
1. ОСНОВНЫЕ ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ,
ПРИМЕНЯЕМЫЕ В НАСТОЯЩИХ ПРАВИЛАХ
1.1. Местная сеть телекоммуникации (МСТ) - это совокупность технических средств, предназначенных для осуществления электрической связи в городах и сельских населенных пунктах, состоящая из коммутационного оборудования (станции, подстанции, концентраторы), линейнокабельных сооружений (соединительные линии и каналы), систем передачи и абонентских устройств (терминалы). МСТ подразделяется на городскую и сельскую сеть телекоммуникаций в зависимости от статуса населенного пункта.
1.2. Терминал - оконечное абонентское устройство (телефонный аппарат, факс, модем и т.д.).
1.3. Пользователи - учреждения, организации, предприятия, их объединения, независимо от форм собственности, граждане Республики Казахстан и другие физические лица, которые обратились или имеют намерение обратиться с целью получения услуг МСТ.
1.4. Абонент - физическое или юридическое лицо с которым заключен договор на предоставление пользования МСТ.
1.5. Оператор МСТ - юридическое лицо, предоставляющее различные услуги электрической связи (телефонную, факсимильную передачу данных, включая обмен информацией между ЭВМ) с использованием МСТ в соответствии с лицензией.
1.6. Услуги МСТ - услуги, предоставляемые оператором МСТ абонентам.
1.7. Абонентская линия - это линия телекоммуникаций, являющаяся частью МСТ, соединяющая терминал абонента с коммутационным оборудованием.
1.8. Абонентская плата - это определенная действующими тарифами плата, вносимая абонентом за пользование местной телефонной связью.
1.9. Открытие абонемента (подключение к МСТ) - это заключение договора на предоставление пользования МСТ.
1.10. Установка терминала - физический объем работ, выполняемый при установке терминала представителем оператора МСТ (монтером).
1.11. Зона действия телефонной станции - это часть территории населенного пункта, на которой размещены кабельные (воздушные) линии магистральной и распределительной сети, включенные в данную АТС или выносную подстанцию опорной АТС, и которая может быть телефонизирована с помощью данного оборудования.
1.12. Переименование абонемента - переоформление договора на другое юридическое или физическое лицо.
2. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
2.1. Правила предоставления услуг местными сетями телекоммуникаций разработаны в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, устанавливают обязанности, права и ответственность операторов МСТ и абонентов в сфере оказания услуг МСТ.
Правила предусматривают защиту интересов абонентов, а также операторов и являются обязательными для исполнения на территории Республики Казахстан.
Правила не распространяются на предоставление услуг МСТ на выделенных и специальных сетях связи, а также на сетях связи внутрипроизводственного и технологического назначения, не имеющих выхода на сеть телекоммуникаций общего пользования.

2.2. Кез келген меншiктiк формадағы дербес немесе телекоммуникациялар бiрлескен кәсiпорындары құрамындағы операторлар Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi немесе басқа өкiлеттi орган берген лицензия негiзiнде ЖТТ қызметiн көрсетедi.
2.3. ЖТТ қызметiн көрсетуге қатысты операторлармен жасалынатын келiсiмдер, сондай-ақ белгiленген тәртiп бойынша шығарылатын нұсқаулар, мен басқа да нормативтiк актiлер осы ережелер талаптарына негiзделетiн және оларға қайшы келмейтiн болуы тиiс.
2.4. ЖТТ тәулiк бойы жұмыс iстейдi.
2.5. Телефондық сөйлесулердi тыңдауға, олар туралы мәлiмет алуға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiптер мен негiздер бойынша жол берiледi. Операторлар телефондық сөйлесулер құпиясын сақтауға мiндеттi. Бұл тәртiптiң бұзылуына жол берген лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
2.6. ЖТТ барлық қызметтерiн пайдалану үшiн абоненттерге телефон каналының стандарттық спектрiнде ақпарат берудi қамтамасыз ететiн және Қазақстан Республикасының сәйкестiк сертификаты бар терминалдар қойылады.
ЖТТ операторларының меншiгi болып табылатын телефондық коммуникациялар /станциялық нөмiрлер, желiлiк қондырғылар/ абонент пайдалануына /жалға/ берiледi.
Терминалды абоненттер сатып алады және олар абоненттердiң меншiгi болып табылады, абоненттер олардың сақталуына және жұмыс iстеуге қабiлеттi күйде ұсталуына жауап бередi.
Абоненттерде орнатылған терминалдар белгiлi бiр жүкке, абонент желiсiне есептелiнген жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар торабының бөлiгi болып табылады. Барлық терминалдар халықаралық электр байланысы Одағы /ХЭО/ ұсынған халықаралық стандартқа сәйкес болуы тиiс.
2.7. ЖТТ операторы жергiлiктi атқару органдарының келiсiмi бойынша әртүрлi көпшiлiк орындарына таксафондар орнатылады.
2.8. Абоненттерге ЖТТ қызметi Қазақстан Республикасының қолданылудағы заңдарында қарастырылған жеңiлдiктер ескерiлiп осы "Ережелерге" сәйкес жасалынған келiсiм негiзiнде көрсетiледi.
2.9. Кәсiпорындар телефондарының нөмiрлерi туралы ақпарат беру үшiн ЖТТ өз құрамында анықтамалық-ақпараттық қызмет ұйымдастырады, абоненттер анықтамасын басып шығарады.
Абоненттiң жазбаша сұранысына сәйкес оның нөмiрi анықтамалық-ақпараттық қызметтiң абоненттер тiзiмiне енгiзiлуi мүмкiн.
2.10. Пайдаланушылардың жергiлiк телекоммуникациялар торабының қызметiмен толығырақ қанағаттандыру және желiлiк қондырғыларды ұтымды пайдалану мақсатымен пайдаланушылардың келiсiмi бойынша қосарлану схемасы бойынша немесе абоненттiк желiнi тығыздау аппаратурасын қолдану арқылы дербес пайдалану терминалдарын қосуға жол берiледi.
Осындай мақсатпен бұрын жеке желiлерге орнатылған терминалдар қосарлану схемасы бойынша немесе абоненттiк желiнi тығыздау аппаратурасын қолдану арқылы жұмысқа қосыла алады. Қайта қосу тек абоненттiң жазбаша келiсiмi бойынша орындалады.
Қосарлану схемасы бойынша жұмыс iстейтiн терминалдарға параллель терминалдар қосуға жол берiлмейдi.
Терминалды қосарлану схемасы бойынша жұмысқа қайта қосқанда оның абоненттiк нөмiрi өзгередi.

2.2. Услуги МСТ предоставляются операторами любой формы собственности, как самостоятельными, так и в составе объединенных предприятий телекоммуникаций, на основании лицензии, выданной Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или иным уполномоченным органом.
2.3. Заключаемые операторами договора, а также инструкции и иные нормативные акты, касающиеся сферы предоставления услуг МСТ, издаваемые в установленном порядке, должны основываться на требованиях настоящих Правил и не противоречить им.
2.4. МСТ функционирует круглосуточно.
2.5. Прослушивание телефонных переговоров, получение сведений о них допускаются только в порядке и на основаниях, установленных законодательством Республики Казахстан. Операторы обязаны соблюдать тайну телефонных переговоров. Должностные лица, допустившие нарушение несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.6. Для пользования всеми услугами МСТ у абонентов устанавливаются терминалы, обеспечивающие передачу информации в стандартном спектре телефонного канала и имеющие сертификат соответствия Республики Казахстан.
Телефонные коммуникации (станционные номера, линейные сооружения), являющиеся собственностью оператора МСТ, предоставляются абоненту в пользование (аренду).
Терминалы приобретаются абонентами, являются их собственностью и абоненты несут ответственность за их сохранность и содержание в исправном состоянии.
Установленные у абонентов терминалы являются частью сети телекоммуникаций общего пользования, рассчитанной на определенную нагрузку на каждую абонентскую линию. Все терминалы должны соответствовать международным стандартам, рекомендованным Международным Союзом Электросвязи (МСЭ).
2.7. Оператор МСТ, по согласованию с местными исполнительными органами, устанавливает таксофоны в различных общественных местах.
2.8. Услуги МСТ предоставляются абонентам в соответствии с настоящими "Правилами" на договорной основе с учетом льгот, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
2.9. Для информации о номерах телефонов предприятия МСТ организуют в своем составе справочно-информационные службы, издают справочники абонентов.
По письменному заявлению абонента его номер может не вноситься в списки абонентов справочно-информационной службы.
2.10. В целях более полного удовлетворения потребности пользователей в услугах местной сети телекоммуникаций и рационального использования линейных сооружений допускается, с согласия пользователя, включение терминалов индивидуального пользования по спаренной схеме или с применением аппаратуры уплотнения абонентской линии.
С этой же целью, ранее установленные терминалы на отдельной линии, могут переключаться на работу по спаренной схеме или с применением аппаратуры уплотнения абонентской линии. Переключение производится только при письменном согласии абонента.
К терминалам, работающим по спаренной схеме не допускается подключение параллельных терминалов.
При переключении терминалов на работу по спаренной схеме производится замена абонентского номера.

2.11. Үлкен жүк туғызатын терминалдар /деректер беру түйiндерi, телематикалық қызмет орталықтары, анықтамалық-ақпараттық, диспетчерлiк, тағы басқа қызметтер/ сериялық нөмiр беру арқылы автоматтық телефон станциясының /АТС/ арнайы коммутациялық жабдығына қосылады. Жұмыс орындарының санына және техникалық жобалау нормаларының талаптарына сәйкес қажеттi сандағы қосу желiлерiн ұйымдастыру - "жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар торабына қосылу тәртiбi туралы ережелерге" сәйкес ЖТТ операторымен жеке келiсiм жасау арқылы жүзеге асырылады.
2.12. Пайдаланушының ЖТТ қызметiн пайдаланудағы талаптары оператордың техникалық мүмкiндiгiнен немесе оның лицензиясынан тыс болатын болса оператор ондай талаптарды орындаудан бас тартады.
ЖТТ қызметiн көрсетуден оператордың бас тартуы туралы пайдаланушы себептерi көрсетiлген жазбаша түрде қолданылудағы заңдарда белгiленген мерзiмде хабарлануы тиiс. Оператордың бас тартуына пайдаланушы сот арқылы шағым жасай алады.
3. ЖТТ операторы көрсететiн қызметтер
3.1. ЖТТ операторы көрсететiн қызметтер сапасы тұрғысынан қолданылудағы стандарттарға, келiсiм шарттарына және көрсетiлетiн қызметтер туралы ақпараттарға /жарнамаға/ сәйкес болуы тиiс.
3.2. ЖТТ операторы пайдаланушыларды көрсетiлетiн қызметтер туралы, өздерiнiң деректемелерi және жұмыс тәртiбi, қол таңбасын қоюға өкiлеттi тұлғалар туралы хабардар етедi.
Көрсетiлетiн қызметтер туралы ақпаратта;
көрсетiлетiн қызметтер тiзiмi;
ұсынылатын қызмет үшiн тариф деңгейi;
қызмет көрсетудiң шарттары, ережелерi мен мерзiмi;
техникалық қызметпен қамтамасыз ету және шағымдар қабылдау тәртiптерi көрсетілуi тиiс.
Айтылған ақпарат пайдаланушымен келiсiм жасалғанда оған көрнектi түрде, тегiн ұсынылады, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе пайдаланушыға және абонентке ыңғайлы кез келген әдiспен таратылады.
Оператор бағдарламамен басқарылатын АТС-тың болуына қарай, бiрақ өзiне берiлген лицензия шегiнде көрсетiлетiн қызмет тiзiмiн кеңейте алады.
3.3. Телефондармен сөйлесу және ақпараттарды беру үшiн абонент жалпы пайдаланудағы ЖТТ-да қолдануға рұқсат етiлген кез келген терминалды пайдалана алады.
4. Қызмет көрсету тәртiбi мен шарттары
4.1. ЖТТ көрсететiн пайдалануға келiсiм жасау үшiн заңды тұлға телекоммуникациялар кәсiпорындарына жазбаша арыз бередi.
Оның мекен-жайы, есеп айырысу шотының нөмiрi және басқа деректемелерi бар болған жағдайда, ал арыз берушi жеке тұлғаның көрсетiлген адресте тұратындығын растайтын құжаты немесе мекен-жайына меншiктiлiгiн қуаттайтын басқа құжаты болған жағдайда пайдаланушылар есепке алынады.
Саяжайға терминал орнату үшiн берiлетiн арыз қабылдану үшiн пайдаланушының меншiктiк құқығын қуаттайтын құжаты болуы тиiс.
Жеке пәтерде абонемент ашу үшiн бiр тұлғадан, ал коммунальдық пәтерде абонент ашу үшiн әрбiр отбасынан арыз қабылданады.
Қанағаттандырылмаған арызы бар азаматтар бiр ЖТТ аумағында бiр орыннан басқа орынға көшкен жағдайда олардың арыздары жаңа адреске ауыстырылып, алғашқы арыз берген датасы ескерiледi.

2.11. Терминалы, создающие большую нагрузку (узлы передачи данных, центры телематических служб, справочно-информационные, диспетчерские и другие службы), включаются в специальное коммутационное оборудование автоматических телефонных станций (АТС) с выделением серийных номеров. Организация необходимого количества соединительных линий в соответствии с числом рабочих мест и требованиями норм технологического проектирования производится по отдельному договору с оператором МСТ в соответствии с "Положением о порядке присоединения к сетям телекоммуникаций общего пользования".
2.12. Пользователю может быть отказано в предоставлении услуг МСТ, если его требования выходят за рамки технических возможностей оператора или имеющейся у него лицензии.
Отказ оператора в предоставлении услуг МСТ должен быть направлен пользователю в письменном виде с указанием причин отказа в сроки, установленные действующим законодательством. Отказ может быть обжалован пользователем в судебном порядке.
3. УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЛЯЕМЫЕ ОПЕРАТОРОМ МСТ
3.1. Услуги, предоставляемые оператором МСТ должны соответствовать по качеству требованиям действующих стандартов, условиям договора, а также информации (рекламе) об услугах.
3.2. Оператор МСТ информирует пользователей о предоставляемых услугах, о своих реквизитах и режиме работы, о лицах, уполномоченных подписывать договор.
Информация об услугах должна содержать:
перечень предоставляемых услуг;
уровень тарифов за предлагаемые услуги;
условия, правила и сроки предоставления услуг;
порядок обеспечения технического обслуживания и принятия претензий.
Указанная информация в наглядной и доступной форме бесплатно доводится до сведения пользователей при заключении договоров, а также через средства массовой информации или любым другим удобным для пользователей и абонентов способом.
Оператор может расширить перечень услуг в зависимости от наличия АТС с программным управлением, но в пределах выданной ему лицензии.
3.3. Для ведения телефонных разговоров и передачи информации абонент может применять любой терминал, разрешенный для эксплуатации на МСТ общего пользования.
4. ПОРЯДОК И УСЛОВИЯ ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ УСЛУГ
4.1. Для оформления договора на пользование услугами МСТ пользователи подают на предприятия телекоммуникаций письменные заявления, которые берутся на учет при наличии адреса, номера расчетного счета и других реквизитов юридического лица, а от физических лиц - при наличии соответствующего документа, подтверждающего проживание по данному адресу или документов, подтверждающих право собственности на помещение.
Для установки терминала на даче - при наличии документов, подтверждающих право собственности.
Заявление на открытие абонемента в отдельной квартире принимается от одного лица, а в коммунальной квартире - от каждой семьи.
При переезде граждан, имеющих неудовлетворенные заявления на открытие абонемента, в пределах одной МСТ, их заявления переносятся на новый адрес и учитываются с даты первичной подачи.

4.2. Пайдаланушы және ЖТТ операторы ЖТТ пайдалануға типтiк келiсiм негiзiнде келiсiм жасайды.
ЖТТ пайдалануға берiлу келiсiмi /абонементтiң ашылуы/ абоненттiк сыйымдылықтың бос нөмiрi және телефон кабельдерiнде бос абоненттiк желi бар болған жағдайда жасалынады.
Келiсiм екi дана етiлiп жасалып, бiреуi пайдаланушыға берiледi, екiншiсi ЖТТ операторында сақталады.
Келiсiм әрекетi:
- абонент арызына сәйкес;
- абоненттiң басқа орынға көшкенде;
- абонент осы "Ережелердiң" 6.1-тармағының талаптарын орындамаған жағдайда ЖТТ оператордың ықпалы бойынша уақытша немесе толық тоқтатылуы мүмкiн.
4.3. Қажет болған жағдайда пайдаланушы ЖТТ операторы беретiн техникалық шарттар бойынша өз қаржысы есебiнен желiлiк қондырғылар құрылысын жүзеге асырады.
4.4. Жиырмадан көп терминалдарды орнату қажет болған жағдайда заңды және жеке тұлғалар өз қаржылары есебiнен офистiк автоматтық телефон станцияларының құрылысын жүзеге асыра алады, ондай станциялар белгiленген тәртiпке сай жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар торабына қосылады.
4.5. Абоненттер ашуға берiлген арыздар техникалық мүмкiндiктер болған жағдайда мынадай реттеу қанағаттандырылады:
- медициналық мекемелер;
- милиция бөлiмшелерi мен өрт сөндiру бөлiмдерi;
- балалар мекемелерi;
- басқа заңды және жеке тұлғалар.
4.6. Жеке тұлғалар арыздарын есепке алу тұрғын үйлер бойынша, ал жеке секторларда - шкафтық аудандар бойынша жүргiзiледi.
Пайдаланушылар арыздары берiлген телефон станциясының қызмет көрсету аудандары бойынша кезектiлiк тәртiбiмен, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кезектен тыс телефон орнатуға құқығы бар тұлғаларға берiлетiн басымдылық ескерiлiп қанағаттандырылады.
Терминал орнату үшiн бiр үйде бос сыйымдылықтың жоқ болуы ондай мүмкiндiгi бар басқа үйлердiң тұрғындарынан кейiн түскен арыздардың қанағаттандырылуына кедергi бола алмайды.
4.7. Бiрнеше отбасы тұратын пәтерлерде немесе үйлерде ұжымдық пайдалану терминалы қойылады. Ұжымдық терминалдан бiр коммуналдық пәтерде тұратын басқа тұрғындар жазбаша түрде бас тартқан жағдайда ондағы бiр тұрғынға дербес пайдалану терминалы қойылуы мүмкiн. Техникалық мүмкiндiк болған жағдайда бiр коммуналдық пәтерге бiрнеше дербес пайдалану терминалы орнатыла алады.
Коммуналдық пәтер тұрғындарының бiрiнiң арызы бойынша, тек басқа тұрғындардың жазбаша келiсiмдерi болған жағдайда ұжымдық пайдалану терминалы қойыла алады. Мұндай жағдайда пәтерiне терминал қойылған тұрғын терминал орнату жұмыс ақысынан босатылады.

4.2. Пользователь и оператор МСТ заключают типовой договор на предоставление пользования МСТ.
Договор (открытие абонемента) на предоставление пользования МСТ заключается при наличии свободных номеров абонентской емкости в коммутационном оборудовании и свободных абонентских линий в телефонных кабелях.
Договор составляется в двух экземплярах, один из которых передается абоненту, а другой хранится у оператора МСТ. Действие договора может быть приостановлено или прекращено:
- по заявлению абонента;
- при переезде абонента на новое место жительства;
- по инициативе оператора МСТ в случаях нарушения абонентом п.6.1. настоящих "Правил".
4.3.Пользователи, при необходимости, производят строительство линейных сооружений за счет собственных средств по техническим условиям, выдаваемым оператором МСТ.
4.4. Юридические и физические лица при необходимости установки более 20 терминалов могут осуществлять строительство офисных автоматических телефонных станций за счет своих средств с включением таких станций в установленном порядке в сеть телекоммуникаций общего пользования.
4.5. Заявления на открытие абонемента при наличии технической возможности удовлетворяются в следующем порядке:
- медицинских учреждений;
- отделений милиции и пожарных частей;
- детских учреждений;
- других юридических и физических лиц.
4.6. Учет заявлений от физических лиц производится по жилым домам, а в частном секторе - по шкафному району.
Заявления пользователей удовлетворяются в порядке очередности подачи заявления по району обслуживания данной телефонной станции и с учетом приоритета лиц, имеющих право на внеочередную установку телефона в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Отсутствие свободной емкости для установки терминала в одном доме не является препятствием для установки терминалов по заявлениям, поступившим позднее, в других домах и подъездах, где такая возможность имеется.
4.7. В квартирах или домах, где проживает несколько семей, устанавливаются терминалы коллективного пользования. Одному из жильцов коммунальной квартиры может быть установлен терминал индивидуального пользования при письменном отказе остальных проживающих в квартире жильцов от терминала коллективного пользования. При наличии технической возможности в коммунальной квартире могут быть установлены терминалы индивидуального пользования.
По заявлению одного из жильцов коммунальной квартиры терминал может быть переставлен для коллективного пользования только при письменном согласии основного абонента. При этом стоимость работ с семьи, в комнате которой был установлен терминал, не взимается.

4.8. ЖТТ операторы келiсiм шарттарын орындау үшiн талап етiлетiн жұмыстарды абонент осы жұмыстар ақысын төлегеннен кейiн бiр ай iшiнде орындайды.
Телефон розеткалары абонент көрсеткен бөлмедегi бақылауға ыңғайлы орынға орнатылады. Қосымша төлем бойынша қосымша розеткалар қойылуы мүмкiн.
Мұндай жағдайда пәтер /қызмет бабы бөлмесi/ iшiнде терминалдарды орнату жұмыстарын кез келген шаруашылық жүргiзушi субъект /абонент қалауы бойынша/ орындай алады.
4.9. Өз атына ЖТТ қызметiн пайдалану абонементi ашылған заңды және жеке тұлғалар /абоненттер/ өздерi келiсiм жасаған ЖТТ операторының қосымша келiсiмiнсiз терминалды пайдалану құқығын басқа заңды немесе жеке тұлғаларға бере алмайды.
4.10. Абонент өзi қызметiн пайдаланатын телефон станциясы қамтитын аумақта басқа орынға қоныс аударған жағдайда оның арызы бойынша мүмкiндiктiң болуы қарай абоненттiк нөмiр жаңа адреске қайта орнатылады. Бұл жағдайда жаңа адрестегi үйде қанағаттандырылмаған арыздардың болуы, сондай-ақ ақысыз қосылатын кезектен тыс телефон орнатуға жеңiлдiгi бар пайдаланушының болуы кедергi бола алмайды.
Абоненттің бір қаланың немесе елді мекеннің ішінде телефоны жоқ жаңа қонысқа ауысқан кезінде техникалық мүмкіндік болған жағдайда абоненттік номерді қосу, егер бұрынғы тұрғылықты орнында абоненттік номерін операторға өткізген жағдайда, ақы алусыз жүргізіледі. Бұндай жағдайда оператордың өткізілген абонент номерін өз қалауынша пайдалануға құқы бар.
Егер абонент жаңа тұрғылықты орында электронды станцияға қосылса, бұрынғы нөмірі электр механикалық станцияға қосылған болса, онда абонент операторға қосқандығы үшін тарифтегі айырмашылықты төлейді.<*>
Ескерту: 4.10 тармақ толықтырылды - ҚР Транспорт, коммуникация және туризм министрлігі 1999 жылғы 30 маусым N 359-І, ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі 1999 жылғы 15 маусым N 35-ОД бұйрығымен .
4.11. Абонент басқа жаққа кеткен /немесе қайтыс болған/ жағдайда оның пәтерiне орнатылған дербес пайдаланудағы терминал онымен бiрге тұрған отбасы мүшелерiнiң бiрiне /немесе туысқандық қатысы жоқ, бiрақ абонентпен бiрге тұрған басқа тұлғаға/ қайта ресiмделедi немесе егер пәтер коммуналдық пәтер болса ондағы тұрғындардың бiрiне қайта ресiмделедi.
4.12. Ерлi-зайыптылар ажырасып, олардың бiрi басқа жаққа кеткен жағдайда сол пәтерде қалған бұрынғы отбасы мүшесiне арызы бойынша абонемент қайта ресiмделедi.
Басқа жаққа кеткен отбасы мүшесi қамқорлығында кәмелетке жетпеген жас бала бар болған жағдайда техникалық мүмкiндiкке сай терминал оның жаңа тұрғын орнына ауыстырылады.

4.8. Работы, требуемые для выполнения условий договора, выполняются оператором МСТ в течение одного месяца после оплаты абонентом стоимости этих работ.
Телефонные розетки устанавливаются в помещениях в местах, указанных абонентом и удобных для обслуживания. За дополнительную оплату могут быть установлены дополнительные розетки.
При этом работы по установке терминалов внутри квартиры (служебного помещения) могут осуществляться любым хозяйствующим субъектом (по желанию абонента).
4.9. Юридические и физические лица (абоненты), на имя которых открыт абонемент на предоставление пользования МСТ, не могут передавать свои права другим юридическим и физическим лицам без согласия оператора МСТ, с которым заключен договор.
4.10. При переезде абонента на новое место жительства в зоне действия той же телефонной станции по его заявлению абонентский номер переставляется при наличии возможности по новому адресу независимо от наличия по дому, в который он переехал неудовлетворенных заявлений, в том числе и от лиц, имеющих льготы на внеочередную установку, без оплаты за подключение.
При переезде абонента на новое место жительства в пределах одного города или населенного пункта в нетелефонизированное жилое помещение предоставление абонентского номера при наличии технической возможности производится без взимания платы за подключение при условии сдачи абонентского номера оператору по прежнему месту жительства. При этом оператор имеет право использовать сданный абонентский номер по своему усмотрению.
В случае подключения абонента по месту нового жительства к электронной станции, и если прежний номер был подключен к электромеханической станции, то абонент возмещает оператору разницу в тарифах за подключение. <*>
Сноска. Пункт 4.10. - с дополнениями, внесенными совместным приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15.06.99г. № 35-ОД и Министерства транспорта, коммуникаций и туризма РК от 30.06.99г. № 359-I V990862_  .
4.11. При выбытии (или в случае смерти) абонента, установленный в квартире терминал индивидуального пользования переоформляется на одного из совместно с ним проживавших членов семьи (либо лица не связанного с абонентом родственными узами, но совместно с ним проживавшего) или передается в пользование коллективу жильцов коммунальной квартиры, если терминал установлен в комнате коммунальной квартиры.
4.12. При выбытии одного из разведенных супругов абонемент переименовывается на супруга, оставшегося в квартире по его заявлению.
Исключение составляет случай, когда выезжает один из супругов с несовершеннолетними детьми, тогда телефон, при наличии технической возможности, переставляется по его новому месту жительства.

4.13. Жеке тұлға басқа жеке тұлғадан телефондандырылған пәтердi, үйдi, саяжайды өз меншiгiне мұрагерлiкпен немесе сатып алса, сондай-ақ заңды тұлғаға тән өндiрiстiк ғимаратты, жайларды иеленсе ЖТТ қызметiн пайдалану туралы келiсiм айтылған объектiлердiң жаңа иесiмен жасалынады. Үй бойынша немесе шкафтық аудан бойынша оған дейiн терминал орнату туралы арыздардың болуы, олардың iшiнде төлемсiз абонемент ашуға құқықты жеңiлдiктi пайдаланушылардың болуы айтылған келiсiмдi жасауға кедергi бола алмайды.
4.14. Егер абонемент жеңiлдiк негiзiнде ашылған болса және ол басқа тұрғын жайға ауысқан болса, онда абоненттiк нөмiр қалған отбасы мүшелерiне қайта берiледi, абонент ашу төлемiндегi айырмашылық сол кезеңдегi қолданылу бағасы бойынша төленедi.
4.15. Қайта құру нәтижесiнде құрылымдық бөлiмдер негiзiнде пайда болып, бұрынғы адресiн сақтаған заңды мұрагер болып табылатын заңды тұлғалар бұрынғы абоненттiк телефондар саны көлемiнде ЖТТ қызметiн одан әрi пайдалану үшiн абонементтi қайта ресiмдеуге хұқықты.
Айтылған саннан артық әрбiр абоненттiк нөмiр үшiн жаңа абонемент ашылуы ретiнде төлем ақы алынуы тиiс.
4.16. ЖТТ операторы қызмет көрсететiн зонада телефондандырылған жайлар, үйлер алмастырылған жағдайда заңды және жеке тұлғалардың арыздарына сәйкес алмастырылуға қатысушы тұлғалар арасында келiсiмдер қайта ресiмделедi.
4.17. Уақытша шет елдерге немесе елдiң басқа аудандарына кеткен азаматтардың телефон орнату туралы арызы ЖТТ операторында есепте сақталады және жалпы негiзде қарастырылады, қанағаттандырылады. Абонемент ашу келiсiмiн ресiмдеу үшiн арыз иесiнiң өзi немесе куәландырылған сенiмхаты бар ол сенiм артқан тұлға келе алады. Егер келiсiмдi ресiмдеу үшiн арыз иесi /немесе ол сенiм артқан тұлға/ келмесе, онда арыз есепте сақталады және техникалық мүмкiндiк болғанда қанағаттандырылады.
4.18. Жаңа станциялар салуға және торапты қайта құруға байланысты телефондар нөмiрлерiнiң өзгертiлуi абоненттердiң келiсiмiнсiз тегiн жүргiзiледi ол туралы қайта қосылудың бастауынан кем дегенде бiр ай бұрын абоненттен мiндеттi түрде жазбаша хабардар етiледi.
Телефондар нөмiрлерi жаппай қайта қосылған жағдайда ол туралы алдын ала жергiлiктi баспасөз, радио және телевидение арқылы хабарландыру берiледi.
Абонент тiлегi бойынша телефон нөмiрiн ауыстыру техникалық мүмкiндiк болған жағдайда тиiстi төлем арқылы орындалады.
4.19. Абонент тiлегi бойынша терминалды арызда көрсетiлген мерзiмге уақытша ажырату орындала алады. Мұндай жағдайда абонент атында абоненттiк нөмiр сақталады, абоненттiң сақталуы үшiн төлем алынады.
Сондай-ақ абонент есептен шықпастан пәтердi жалға берген жағдайда да оның арызы бойынша абоненттiк нөмiр терминалды пайдалану арқылы дер кезiнде төлену шарты бойынша сақталады.

4.13. При наследовании, приобретении в собственность телефонизированных квартир, домов, дач, принадлежащих физическим лицам, а также при приобретении производственных зданий, помещений, принадлежащих юридическим лицам, заключение договора на предоставление пользования МСТ с новым владельцем производится по его заявлению, независимо от наличия заявлений на установку терминалов по дому или шкафному району, в том числе от лиц, пользующихся льготами, без взимания платы за открытие абонемента.
4.14. Если абонемент был открыт на льготных условиях, то при переезде абонента на новое место жительство, абонентский номер переименовывается на оставшихся членов семьи с выплатой разницы в оплате за открытие абонемента в ценах, действующих в период переоформления.
4.15. Юридические лица, образованные на базе структурных подразделений в результате реорганизации, являющиеся правоприемниками и сохранившие свой прежний адрес (свои телефонизированные помещения), имеют право на переименование абонемента на предоставление пользования МСТ в пределах ранее абонируемого количества телефонов.
За каждый абонентский номер сверх этого количества должна взиматься плата как за открытие абонемента.
4.16. При обмене в зоне обслуживания оператора МСТ телефонизированными помещениями, домами по заявлению физических и юридических лиц производится взаимное переоформление договоров на лиц, участвующих в обмене.
4.17. Заявления на установку телефонов граждан, временно выехавших на работу за границу или другие районы страны, сохраняются на учете оператора МСТ и должны рассматриваться и удовлетворяться на общих основаниях. Для оформления договора на открытие абонемента может прибыть заявитель лично или доверенное лицо, имея от заявителя заверенную доверенность. Если для оформления договора заявитель (или его доверенное лицо) не явился, заявление сохраняется на учете и удовлетворяется при наличии технической возможности.
4.18. Замена номеров телефонов в связи с вводом новых станций и реконструкцией сети производится без согласия абонентов, без взимания оплаты и с обязательным письменным уведомлением не менее, чем за один месяц до начала переключения.
При массовых переключениях номеров телефонов заблаговременно даются объявления в местной печати, по радио и телевидению.
Замена номера телефона по просьбе абонента производится при наличии технической возможности за соответствующую оплату.
4.19. По просьбе абонента допускается временное отключение терминала на срок, указанный им в заявлении. В этом случае за абонентом сохраняется абонентский номер и взимается плата за время сохранения абонемента.
Абонентский номер также сохраняется по заявлению абонента при сдаче им квартиры в аренду без выписки при условии своевременной оплаты за пользование терминалом.

4.20. Табиғи апаттарда, карантиндерде және басқа Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген төтенше жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өкiлеттiк органдары ЖТТ операторына тән ЖТТ-ны басымдылықпен пайдалануға, сондай-ақ заңды және жеке тұлғаларда орнатылған терминалдарды уақытша ажыратуға құқықты.
4.21. Техникалық мүмкiндiк болған жағдайда абонементтi ашу туралы ЖТТ операторы жазбаша түрде пайдаланушыны хабардар етедi. Хабарлама жiберiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде пайдаланушы ЖТТ-ны пайдалануға келiсiм жасау үшiн ЖТТ операторына келуi тиiс. Пайдаланушы келмеген жағдайда ЖТТ операторы екiншi рет табыс етiлгендiгi қайта хабарланатын хабарлама жiбередi. Егер екiншi хабарламаны алғаннан кейiн бiр ай iшiнде пайдаланушы ЖТТ операторына келмесе, онда ЖТТ операторы бөлiнген абоненттiк нөмiрдi өз қалауынша пайдалануға құқықты.
5. ЖТТ операторының мiндетi мен құқығы
5.1. ЖТТ операторы:
- қолданылудағы стандарттарға сәйкес ЖТТ орнықты және сапалы жұмысын қамтамасыз етуге;
- жергiлiктi баспасөз, радио және телевидение арқылы пайдаланушыларға жан-жақты және жергiлiктi түрде көрсетiлетiн қызмет туралы ақпараттар беруге, сондай-ақ келушiлердi қабылдау орындарында, даму цехтарында /абонент бөлiмдерiнде/ автоматтық телефон станцияларының енгiзiлу және кеңейітiлу мерзiмдерi туралы ЖТТ-ға қосылу және оны пайдалану мүмкiндiктерi туралы, терминалдар орнату мүмкiндiктерi туралы, сертификация негiзгi талаптары мен шарттары және терминалдарды тiркеу туралы, сертификацияланған терминалдар тiзiмi туралы, ЖТТ көрсететiн негiзгi және қосымша қызметтер туралы, телефондарды кезектен тыс орнату жеңiлдiктерi туралы, орнату кезегiнiң жылжуы туралы, өзiнiң жұмыс тәртiбi мен деректемелерi туралы хабарландырулар жасауға;
- келiсiмде белгiленген мерзiмде қызмет көрсетуге;
- келiсiмде көрсетiлген мерзiмде қызмет көрсету процесiнде орын алған кемшiлiктердi жоюға;
- телефон торабындағы iстен шығу туралы абоненттен мәлiмет түскен жағдайда iстен шығу участогын анықтауға, бұл жөнiнде монтердi шақырудың қажеттiлiгi туралы шешiм қабылдауға, ол туралы абоненттi хабардар етуге мiндеттi. Телефон торабындағы iстен шығу туралы шақырылған ЖТТ операторының өкiлi абонентке өз қызмет куәлiгiн және жұмыс жасау жөнiндегi құжатын /наряд/ көрсетуге мiндеттi;
Сондай-ақ ЖТТ операторы:
- телефон байланысы әрекетсiз тұрған жағдайда абоненттiк төлем мөлшерiн қайта есептеуге;
- абоненттер сұранысы бойынша олар сатып алған телефон аппараттарының, басқа да терминалдардың техникалық нормаларға сәйкестiгiн тексеруге, сосын ол аппаратураларды абонент есебiнен маркалауға;
- пайдаланушылар мен абоненттердi Ережелермен таныстыруға /баспасөз және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жариялауға, абонент бөлiмiнде пайдаланушылар сөресiн ресiмдеуге, т.б./ - мiндеттi.

4.20. При стихийных бедствиях, карантинах и других чрезвычайных обстоятельствах, установленных законодательством Республики Казахстан, уполномоченные Правительством Республики Казахстан органы имеют право приоритетного использования МСТ, принадлежащей оператору МСТ, а также временного выключения терминалов, установленных у юридических и физических лиц.
4.21. При наличии технической возможности открытия абонемента оператор МСТ письменно извещает об этом пользователя. Пользователь в месячный срок со дня направления извещения должен обратиться к оператору МСТ для заключения договора на пользование МСТ. В случае неявки пользователя оператор МСТ направляет повторное извещение с уведомлением о вручении. Если пользователь в месячный срок после получения повторного извещения не обращается к оператору МСТ для оформления договора, оператор МСТ вправе использовать выделенные абонентские номера и линии по своему усмотрению.
5. ОБЯЗАННОСТИ И ПРАВА ОПЕРАТОРА МСТ
5.1. Оператор МСТ обязан:
- обеспечить устойчивую и качественную работу МСТ в соответствии с действующими стандартами;
- предоставлять в доступной форме широкую, исчерпывающую информацию пользователям при помощи средств местного радио, печати, телевидения, а также объявлений в местах приема посетителей, в цехах развития (абонентских отделах) о сроках ввода и расширения автоматических телефонных станций, о возможностях предоставления доступа к МСТ и пользования МСТ, о возможности установки терминалов, об основных условиях и требованиях сертификации и регистрации терминалов, о перечне сертифицированных терминалов, о порядке и условиях предоставления основных и дополнительных услуг МСТ, о льготах на внеочередную установку телефонов, о движении очереди на установку, о режиме работы и своих реквизитах;
- оказывать услуги в сроки, установленные договором;
- в сроки, установленные договором, устранять недостатки, обнаруженные в процессе предоставления услуги;
- при поступлении заявки от абонента о повреждении телефонной сети, определить участок повреждения и принять решение о целесообразности вызова монтера, после чего сообщить об этом абоненту. Представители оператора МСТ, вызванные абонентом при повреждениях телефонной сети, обязаны предъявлять служебное удостоверение и наряд на производство работ;
- производить перерасчет абонплаты в случаях бездействия телефонной связи;
- по желанию абонента осуществлять проверку приобретенных им телефонных аппаратов и других терминалов на соответствие их техническим нормам с последующей маркировкой за счет абонента;
- доводить Правила до сведения пользователей и абонентов (публикация в средствах печати и массовой информации, оформление стенда пользователей в абонентском отделе и т.п.).

5.2. ЖТТ операторы:
- төлем ақыны уақыт бойынша есепке алу аппаратураларының /АПУС/ негiзгi талаптарына сәйкес келетiн, метрологиялық қамтамасыз ету нормаларына жауап беретiн мiндеттi мемлекеттiк тексеруге жататын жергiліктi сөйлесулер ақысын уақыт бойынша есепке алу жүйесiн енгiзуге;
- берiлетiн сигналдардың қуатын шектеу бойынша талаптарға сәйкес келмейтiн сөйлесу құралдары емес терминалдарды ажыратып тастауға;
- бөтен тұлғалар тарапынан пайдаланылудағы телефон немесе таксафон желiлерiне өз бетiмен қосылған терминалдарды ажыратып тастауға;
- жабдықтар мен байланыс қондырғыларын бiлдiру арқылы зиян келтiрген жағдайда жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңды актiлерiне сәйкес талап қоюға;
- телефон байланысының әрекетсiз тұруына абонент кiнәлi болған жағдайда абоненттiк төлемдi қайта есептемеуге;
- абонент Ережелер талаптарын орындамаған және келiсiм шарттарын бұзған жағдайда абонентпен ЖТТ қызметiн пайдалануға жасалған келiсiмдi уақытша тоқтатуға немесе жоюға құқықты.
6. Абоненттердiң мiндеттерi мен құқығы
6.1. Абонент:
- сәйкестiк сертификаты жоқ терминалдарды өз бетiнше қосуға жол бермеуге;
- терминалды басқа абоненттердiң тыныштығын қасақана бұзу мақсатымен пайдалануға жол бермеуге;
- қосарланған телефон абонентiнiң ЖТТ-ны қалыпты пайдалануын қиындату мақсатымен қасақана әрекеттердiң жасалуына жол бермеуге;
- ЖТТ-ны пайдаланғаны үшiн ақылы келiсiмде көрсетiлген мерзiмде төлеуге, қалааралық сөйлесулер үшiн алынған мерзiмiнде есеп айырысуға, несие арқылы берiлген жеделхаттар және басқа операторлар көрсеткен қызметтер үшiн уақтылы есеп айырысуға;
- өзiнiң басқа жаққа кету туралы, телефондандырылған пәтерлерiн, үйлерiн, саяжайларын, сондай-ақ өндiрiстiк ғимараттарын, жайларын сататындығы туралы бiр ай бұрын ЖТТ операторларына хабарлауға;
- терминалдарды, байланыс құралдарын ЖТТ операторы өкiлiнiң көруiне, жөндеуiне және техникалық күтiм көрсетуiне кедергi жасамауға;
- терминалдарды жұмыс iстеуге қабiлеттi күйде ұстауға - мiндеттi.
6.2. Абонент:
- телефондардың сөйлесулер, кез келген әдiспен деректер беру үшiн ЖТТ-ны оның мүмкiндiгi шегiнде пайдалануға;
- ЖТТ операторынан оның деректемелерi, жұмыс тәртiбi, көрсететiн қызметтерi туралы ақпараттар талап етуге;
- өзiнiң қатысуынсыз телефон байланысы үзiлген жағдайда ол туралы жөндеу бюросына жазбаша мәлiмдеген сәттен бастап жөнделгенге дейiн ақы төлемеуге;
- арнайы қызмет орындарымен /милиция, өрттен қорғау қызметi, медициналық жедел жәрдем көрсету қызметi, авария қызметтерi/ тегiн телефон байланысын пайдалануға, абонементтi өз отбасы мүшелерiнiң бiрiнiң атына қайта ресiмдеуге;
- ЖТТ операторынан келiсiм шарттарында қарастырылған мөлшерде айыппұл талап етуге, ЖТТ операторы әрекеттерiне заңдарда белгiленген тәртiпке сай шағым жасауға құқықты.

5.2. Оператор МСТ имеет право:
- вводить систему повременного учета стоимости местных разговоров, соответствующую основным требованиям к аппаратуре повременного учета стоимости (АПУС), отвечающую нормам метрологического обеспечения и подлежащую обязательной государственной поверке;
- отключать, не соответствующие требованиям по ограничению мощности передаваемого сигнала неречевые терминалы;
- отключать терминалы, самовольно подключаемые посторонними лицами к линии действующего телефона или таксофона;
- в случае причинения ущерба, связанного с порчей оборудования и сооружений связи, предъявить иск, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, физическому или юридическому лицу, причинившему ущерб;
- не производить перерасчет абонементной платы, если бездействие телефонной связи произошло по вине абонента;
- приостановить или расторгнуть договор с абонентом на предоставление пользования МСТ в случае нарушения абонентом Правил или условий договора.
6. ОБЯЗАННОСТИ И ПРАВА АБОНЕНТОВ
6.1. Абонент обязан:
- не допускать самовольного подключения терминалов, не имеющих сертификата соответствия;
- не допускать использования терминала для преднамеренного причинения беспокойства другим абонентам;
- не создавать преднамеренно абоненту спаренного телефона затруднительных условий для нормального пользования МСТ;
- вносить плату за пользование МСТ, в установленные договором сроки, оплачивать счета за междугородные разговоры, за телеграммы, поданные в кредит, и другие услуги, предоставляемые операторами связи;
- в месячный срок сообщать оператору МСТ о своем выбытии, о продаже телефонизированных жилых помещений, домов, дач, а также производственных зданий, помещений;
- обеспечивать доступ для осмотра, ремонта, и технического обслуживания терминалов, средств связи;
- содержать терминалы в исправном состоянии.
6.2. Абонент имеет право:
- использовать МСТ для ведения телефонных разговоров, передачи информации любым способом в пределах допустимых нагрузок;
- требовать от оператора МСТ предоставления необходимой информации о его реквизитах, режиме работы, оказываемых услугах;
- при нарушениях телефонной связи не по его вине не вносить за период бездействия терминала абонентскую плату, считая с момента подачи им заявки в бюро ремонта;
- бесплатно пользоваться телефонной связью со спецслужбами (милиция, служба пожарной охраны, служба скорой медицинской помощи, аварийная служба); переименовать абонемент на имя одного из членов своей семьи;
- требовать выплаты неустойки оператором МСТ в размере, предусмотренном договором, а также обжаловать действия оператора МСТ в установленном законом порядке.

7. ЖТТ көрсеткен қызметтер үшiн абоненттермен
есеп айырысу
7.1. ЖТТ негiзгi қызметтерiнiң тарифтерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес реттеледi.
7.2. ЖТТ қызметiнiң тарифтерi тоқсанына бiр реттен аспайтын жиiлiкпен өзгеруi мүмкiн, жаңа тариф енгiзiлуден кем дегенде он күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы абоненттер хабарлануы тиiс.
ЖТТ қызметiн төлеуге жеңiлдiк белгiленген жағдайда алынбаған табыс сомасын ЖТТ операторы қолданылудағы заңдармен белгiленген тәртiп бойынша толықтырады.
7.3. Жергiлiктi телекоммуникациялар торабына қосу және ЖТТ-ны пайдалануға беру төлем ақыларын абонент ЖТТ қызметiн пайдалануға келiсiмдi ресiмдеу кезiнде төлеудi. ЖТТ қызметiн пайдаланғаны үшiн төлем абонент терминалын ЖТТ-ға қосқан күннен бастап есептеледi.
7.4. ЖТТ-ның пайдаланудағы берiлгенi және ЖТТ қызметi көрсетiлгенi үшiн есеп айырысу, қызмет көрсетiлгенi үшiн ақы төленбеген немесе осы Ереженi бұзылған жағдайда абонент әрекетiн тоқтату және қайта қалпына келтiру формалары мен тәртiбiн келiсiм шарттарына сәйкес ЖТТ операторы анықтайды.
Абоненттiң кінәсiнсiз телефон байланысы бұзылған жағдайда 6.2-тармаққа сәйкес абоненттiк төлем қайта есептеледi.
Абонент кiнәсi бойынша терминалдың жұмыссыз тұрған уақыты үшiн абоненттiк төлем толығымен төленедi.
7.5. Ережелерiнiң 4.20-тармағына сәйкес телефондар және басқа соңғы құрылғылар ажыратылған жағдайда, ажыратылған кездегi пайдаланылғаны үшiн және қайтадан қосылғаны үшiн ақы төленбейдi.
7.6. Телекоммуникациялардың жергiлiктi тораптарында телефон арқылы сөйлесу құнын уақыт бойынша есептеу енгiзiлген жағдайда абоненттiң талабына сәйкес оператор ол сұраған кезеңдегi телефондық сөйлесулер туралы ақпарат беруге мiндеттi. Ондай ақпарат берiлмеген жағдайда сөйлесу құны уақыт бойынша есептелмейтiн абоненттiк төлем мөлшерiнде ақы төлейдi.
7.7. Мынадай жағдайларда абонент арызы бойынша төленген ақшалар қайтарылады:
- абонент ресiмделген заказды орындаудан бас тартқан жағдайда терминал орнатудағы абонементтi ашу үшiн орындалған төлем /егер оператор ол жұмысты орындауға кiрiспеген болса/, егер жұмыс бiр ай өткенде орындалмаса айыппұл сомасы қайтарылады;
- абонемент жабылған күнiнен бастап абонент ЖТТ қызметiн пайдаланудан бас тартқан жағдайда - ЖТТ пайдаланғаны үшiн төлем ақы қайтарылады.
8. Жауапкершiлiктерi
8.1. Оператор ЖТТ қызметiн көрсетуде өз мiндетiн орындамаса немесе тиiстi дәрежеде орындамаса - ол оператор алдында Қазақстан Республикасы заңдарында және келiсiмде қарастырылған тәртiп бойынша және көрсетiлгенге мөлшерде жауап бередi.
ТЕЛЕГРАФ БАЙЛАНЫСЫ ҚЫЗМЕТIН КӨРСЕТУ
ЕРЕЖЕЛЕРI
I. Жалпы қағидалар

7. РАСЧЕТЫ С АБОНЕНТАМИ ЗА ОКАЗАННЫЕ
УСЛУГИ МСТ
7.1. Тарифы на основные услуги МСТ регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7.2. Изменение действующих тарифов на услуги МСТ может производиться не чаще одного раза в квартал с уведомлением абонентов через средства массовой информации не менее, чем за 10 дней до даты введения тарифов.
При установлении льгот по оплате услуг МСТ возмещение недополученных сумм доходов операторам МСТ производится в порядке, установленном действующим законодательством.
7.3. Плата за подключение к местной сети телекоммуникаций и предоставление пользования МСТ вносится абонентом при оформлении договора на предоставление услуг МСТ.
Начисление платы за пользование услугами МСТ производится со дня подключения терминала абонента к МСТ.
7.4. Форма и порядок расчетов за предоставление пользования МСТ и услуги МСТ, приостановления, прекращения и восстановления действия абонемента в связи с неоплатой услуг или с нарушением абонентом настоящих Правил определяются оператором МСТ в соответствии с условиями договора.
При нарушении телефонной связи не по вине абонента производится перерасчет абонентской платы согласно п.6.2.
За время бездействия терминала по вине абонента абонентская плата взимается в полном объеме.
7.5. В случае отключения телефонов и других оконечных устройств в соответствии с п. 4.20. плата за пользование ими за время отключения и за обратное включение не взимается.
7.6. При введенном на сети МСТ повременном учете стоимости местных телефонных разговоров по первому требованию абонента, оператором должна быть выдана полная информация о состоявшихся за прошедший период телефонных разговорах, включающая перечень сведений, соответствующий действующим стандартам. В случае отсутствия возможности предоставления данной информации абонент вправе оплатить только абонементную плату, установленную для абонентов, не переведенных на повременный учет.
7.7. Внесенная плата возвращается по заявлению абонента в следующих случаях:
- плата за открытие абонемента на установку терминала - при отказе абонента от выполнения оформленного заказа, если оператор не приступил к работе и сумма неустойки, если работы не были выполнены по истечение месяца;
- плата за пользование МСТ - в случае отказа абонента от пользования услугами МСТ со дня закрытия абонемента.
8. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
8.1. Оператор несет ответственность перед абонентом в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязательств по предоставлению услуг МСТ в порядке и размерах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и договором.
ПРАВИЛА
ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ УСЛУГ ТЕЛЕГРАФНОЙ СВЯЗИ
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ

1.1. Телеграф байланысы қызметiн көрсету ережелерi /бұдан әрi Ережелер деп аталады/:
- пайдаланушыларға көрсетiлетiн қызмет тәртiбiн және ол жөнiндегi негiзгi шарттарды, барлық телеграф байланыс торабы операторларының телеграф байланысы қызметiн көрсету аумағындағы жұмыстарына қойылатын талаптарды анықтайды;
- пайдаланушылар мен телеграф байланыс тораптары операторларының телеграф байланысы қызметiн көрсету аумақтарындағы құқығын және мiндетiн, сондай-ақ олардың Ережелердi бұзғаны үшiн жауаптылығын айқындайды;
- пайдаланушылар мен телеграф байланыс тораптары операторларының мүддесiн қорғауды қарастырады.
Ережелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалынған және олардың орындалуы мiндеттi болып табылады.
1.2. Бұл Ережелер бөлiнiп шығарылған және арнайы байланыс тораптарында, сондай-ақ iшкi зоналық және технологиялық мақсаттағы байланыс тораптарында телеграф байланысы қызметiн көрсетуде қолданылмайды.
1.3. Ережелерде мынадай терминдар мен түсiнiктер пайдаланылады:
"пайдаланушылар" - өздерiне телеграф байланысы қызметi көрсетiлетiн жеке және заңды тұлғалар;
"торап операторы" - телеграф байланысы қызметiн көрсетушi байланыс операторы;
"телеграф байланысы қызметi" - телеграф байланысы қызметiн көрсету аумағындағы телеграф байланыс торабы операторының iс-әрекетiнiң қорытындысы.
1.4. Телеграф байланысы қызметiн көрсету Мемлекеттiк және басқа тiлдерде жүзеге асырылады.
1.5. ТМД елдерiнде жеделхаттар бiр тұтас технологиямен өңделетiн болғандықтан телеграф байланысын жүзеге асыруда есепке алу - есеп беру уақыты ретiнде Мәскеу уақыты қолданылады. Телеграф байланысы қызметiнiң көрсетiлуi туралы пайдаланушыларды хабардар ету жергiлiктi уақыт бойынша жүзеге асырылады.
1.6. Телеграф байланыс торабының операторы пайдалануға қызмет көрсетуде мәдениеттiлiктi және Қазақстан Республикасының қолданылудағы заңдарына сәйкес телеграф хабарларының құпиялылығын сақтауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
1.7. Телеграф байланыс торабы операторының көрсететiн қызметi сапасы тұрғысынан қолданылудағы техникалық нормалардың, келiсiм шарттарының, сондай-ақ қызмет туралы ақпараттың /жарнаманың/ талаптарына сәйкес болуы тиiс.
1.8. Тораптар қатынасы квитанциямен, бақылау - касса машинасының чегiмен немесе жазба түрiндегi келiсiммен ресiмделедi.
1.9. Телеграф байланысы торабының операторы тұтынушыларға телеграф байланысы қызметiн көрсетушi кәсiпорнының жұмыс тәртiбi, көрсетiлетiн қызметтер, өздерiнiң деректемесi, жеделхаттың жету уақыты, телеграф байланысы қызметiн көрсету ережелерi және осы қызметтердiң тарифi туралы қажеттi және жан-жақты ақпараттар беруге мiндеттi. Айтылған ақпараттар көрнекi және жеткiлiктi түрде көпшiлiкке тегiн тұтынушылар тақтасы түрiнде, сондай-ақ бұқаралық ақпараттар құралы немесе оларға ыңғайлы басқа әдiстер арқылы жеткiзiледi.

1.1. Правила предоставления услуг телеграфной связи (далее Правила):
определяют порядок и основные условия предоставления услуг пользователям, требования к работе всех операторов сети телеграфной связи в сфере оказания услуг телеграфной связи;
устанавливают права и обязанности пользователей и операторов сети телеграфной связи в сфере оказания услуг телеграфной связи, а также их ответственность за нарушение Правил;
предусматривают защиту интересов пользователей и операторов сети телеграфной связи.
Правила разработаны в соответствии с законодательством Республики Казахстан и являются обязательными для исполнения.
1.2. Правила не распространяются на предоставление услуг телеграфной связи на выделенных и специальных сетях связи, а также на сетях связи внутрипроизводственного и технологического назначении.
1.3. В Правилах используются следующие термины и понятия:
"пользователи" - физические и юридические лица, которым была предоставлена услуга телеграфной связи;
"оператор сети" - оператор связи, предоставляющий услуги телеграфной связи;
"услуга телеграфной связи" - результат деятельности оператора сети телеграфной связи в сфере оказания услуг телеграфной связи.
1.4. Предоставление услуг телеграфной связи осуществляется на государственном языке и других языках.
1.5. В связи с единством технологии обработки телеграмм в странах СНГ при осуществлении телеграфной связи применяется учетно-отчетное время - московское. Информирование пользователей о предоставлении услуг телеграфной связи производится с указанием местного времени.
1.6. Операторы сети телеграфной связи обязаны соблюдать культуру обслуживания пользователей и обеспечить тайну телеграфных сообщений в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
1.7. Услуги, предоставляемые оператором телеграфной связи должны соответствовать по качеству требованиям действующих технических норм, условиям договора, а также информации об услугах (рекламе).
1.8. Отношения сторон оформляются квитанцией, чеком контрольно- кассовой машины или договором в письменной форме.
1.9. Операторы сети телеграфной связи обязаны предоставлять потребителям необходимую и достоверную информацию о режиме работы предприятий, предоставляющих услуги телеграфной связи, оказываемых услугах, своих реквизитах, сроках прохождения телеграмм, правилах предоставления услуг телеграфной связи и тарифах за эти услуги. Указанная информация в наглядной и доступной форме (стенд потребителя) бесплатно доводится до сведения пользователей, а также через средства массовой информации или любым другим для пользователей способом.

1.10. Телеграф байланысы торабы операторының жұмыс тәртiбi оператор мен пайдаланушы келiсiмiнде ерекше шарт болмаған жағдайда жеткiлiктi атқару органдарының келiсiмi бойынша белгiленедi.
1.11. Телеграф байланысы қызметiн көрсету процестерiн тәртiпке келтiретiн, бiрақ пайдаланушылар құқығына қатысы болмайтын нұсқауларды сiлтемелердi және басқа нормативтiк актiлердi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi бекiтедi және олар телеграф байланысы тораптарының барлық операторлары үшiн орындауға мiндеттi болып табылады.
2. Телеграф байланысы көрсететiн қызметтер
2.1. Телеграф байланысы торабының операторы мынадай телеграф байланысы қызметтерiн көрсете алады:
- жеделхат;
- абоненттiк телеграф қызметi;
- телеграф каналын жалға беру;
- газет алабын беру.
2.2. Оператор телеграф байланысы қызметiн көрсету үшiн өзiне берiлген лицензияға сәйкес және пайдаланушылар сұранысын ескерiп көрсетiлетiн телеграф байланысы қызметiнiң тiзiмiн жасайды.
2.3. Жеделхаттар өздерiнiң басымдылығына және өңделуiне қарай категориялар мен түрлерге бөлiнедi.
2.4. Жеделхаттар мынадай категорияларға бөлiнедi:
"категориядан тыс" - /"ауа", "ракета", "жұмылдыру", "ұшақ", "мина" деген ерекше белгiлi жеделхаттар/;
"кезектен тыс" - /"авария", "дауыл", "авиа" деген ерекше белгiлi жеделхаттар/;
"Жоғары үкiметтiк";
"Үкiметтiк";
"Шұғыл";
"Қарапайым".
2.5. Абсолюттiк басымдылық теңiздегi, жер бетiндегi, әуедегi және ғарыш кеңiстiгiндегi адам өмiрiне қауiптiлiк туралы, сондай-ақ қорғаныс және құқық қорғау шараларын жүзеге асыру, iрi авариялар, апаттар, iндеттер туралы хабарлайтын жеделхаттарға берiледi.
"Жоғары үкiметтiк" және "Үкiметтiк" категориялы жеделхаттар да басымдылық тәртiппен берiледi.
2.6. Жеделхаттар ашық /жалпы қабылданған/ немесе шартты /кодталған/ тiлде жазылуы мүмкiн.
Егер жазба мемлекеттiк немесе басқа тiлдерде жазылып, оған әрiптермен және цифрлармен белгiленген зауыттық белгiлер сауда белгiлерi мен маркалары, тек цифрлардан тұратын статистикалық немесе басқа да мәлiметтер кiретiн болса, онда жеделхат ашық /жалпы қабылданған/ түрде жазылған деп саналады.
Егер жазба шартты белгiлер көмегiмен немесе шартты мағынасы бар әдеттегi сөздермен жазылған болса, онда жеделхат шартты /кодталған/ тiлде жазылған деп саналады.
2.7. Адам қасиетiн мазақ етушi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қауiпсiздiгiне және Мемлекеттiк мүддесiне қарсы бағытталған мәтiндегi жеделхаттар қабылдауға жатпайды.
2.8. Жеделхаттар мынадай түрлерге бөлiнедi:
"табыс етiлгендiгi хабарланатын";
"тұтынушы талап еткен мерзiмде жеткiзiлетiн";
"телефон арқылы жеткiзiлетiн";
"АТ /Телекс немесе Факспен жеткiзiлетiн/";
"Көркем суреттi бланкпен жеткiзiлетiн";
"Куәландырылған";
"Жауабы төленген"
"Схемалық жеделхат";
"Криптограмма және перфотаспадағы криптограмма".

1.10. Режим работы операторов сети телеграфной связи устанавливается по согласованию с местными исполнительными органами, если иное не предусмотрено в договоре оператора и пользователя.
1.11. Инструкции, указания и другие нормативные акты, регламентирующие процессы предоставления услуг телеграфной связи, но не затрагивающие права пользователей, утверждаются Министерством транспорта и коммуникации Республики Казахстан и являются обязательными для всех операторов сети телеграфной связи.
2. УСЛУГИ ТЕЛЕГРАФНОЙ СВЯЗИ
2.1. Операторы сети телеграфной связи предоставляют следующие услуги телеграфной связи:
телеграмма
абонентское телеграфирование
предоставление телеграфных каналов в аренду
передача газетных полос
2.2. Перечень предоставляемых услуг телеграфной связи определяется оператором сети телеграфной связи в соответствии с выданной ему лицензией на предоставление услуг телеграфной связи и с учетом спроса пользователей.
2.3. Телеграммы в зависимости от приоритета и обработки разделяются на категории и виды.
2.4. Телеграммы разделяются на следующие категории:
"вне категории" - (с отметкой "воздух", "ракета", "мобилизационная", "самолет", "тина");
"внеочередная" - (с отметками "авария", "шторм", "авиа");
"высшая правительственная";
"правительственная";
"срочная":
"обыкновенная".
2.5. Абсолютный приоритет предоставляется телеграммам с сообщениями, касающимися безопасности человеческой жизни на море, на земле, в воздухе и в космическом пространстве, а также с сообщениями о проведении оборонных и правоохранительных мероприятий, крупных авариях, катастрофах, об эпидемиях.
В приоритетном порядке передаются также телеграммы категорий "высшая правительственная", "правительственная".
2.6. Телеграммы могут быть написаны на открытом (общепринятом) или условном (кодированном) языке.
Телеграмма считается написанной на открытом (общепринятом) языке, если запись сделана на государственном и других языках, включает в себя заводские, торговые знаки и марки, изображенные буквами и цифрами, статистические или иные сводки, состоящие из одних цифр. Телеграмма считается написанной на условном (кодированном) языке, если запись сделана при помощи условных обозначений или обычных слов, но имеющих условное значение.
2.7. Не подлежат приему телеграммы, содержащие непристойные, бранные и оскорбляющие человеческое достоинство слова, а также текст, направленный против безопасности и государственных интересов Республики Казахстан.
2.8. Телеграммы разделяются на следующие виды:
"с уведомлением о вручении";
"с доставкой в срок, указанный потребителем";
"с доставкой по телефону";
"с доставкой на АТ/Телекс или Факс";
"с доставкой на художественном бланке";
"заверенная";
"с оплаченным ответом";
"схемная телеграмма";
"криптограмма и криптограмма на перфоленте".

2.10. "Табыс етiлгендiгi хабарланатын" түрдегi жеделхаттарды Қазақстан Республикасы шегiндегi телеграф байланыс тораптарының операторлары қабылдайды.
2.11. "Тұтынушы талап еткен мерзiмде жеткiзiлетiн" түрдегi жеделхаттарды телеграф байланыс тораптарының операторлары белгiленген жеткiзу мерзiмiнен кем дегенде бiр тәулiктен аз емес уақыт iшiнде жөнелту үшiн қабылдайды.
2.12. Телеграф байланыс торабының операторы жеделхатта хабарланатын қандай да бiр шындықты, жөнелтушi қолтаңбасын немесе жеделхат көмегiмен жөнелтiлетiн сенiмхатты куәландыра алады. Пайдаланушы жеделхатпен хабарланатын шындықты растайтын ресми анықтама, куәлiк немесе басқа құжат көрсетуге мiндеттi.
2.13. "Жауабы төленген" түрдегi жеделхаттарды Қазақстан Республикасы шегiндегi телеграф байланысы тораптарының операторлары қабылдайды.
2.14. Тұтынушылар:
берiлген жеделхатты жөнелтiлгенге дейiн жоюға немесе оның адресiн өзгерту жеделхат берiлгеннен соңғы 6 ай iшiнде оның куәландырылған көшiрмесiн алу;
жеделхат берiлгеннен соңғы 6 ай iшiнде оның адресатқа табыс етiлгендiгi туралы растама алу;
"куәландырылған", "жауабы төленген" және "табыс етiлгенi хабарланатын" түрлерден басқа бұрын берiлген жеделхаттарды қайталап беру;
"талап етушiге" адресiмен жiберiлген жеделхаттарды белгiленген табыс ету мерзiмiнен тыс 2 ай бойы сақтау;
жеделхатты басқа адрес бойынша қайта жөнелту немесе қайта тапсыру;
"талап етушiге адресiмен жiберiлген жеделхатты үйге жеткiзу";
Жеделхатты почта жәшiгiнде және абонент шкафында қалдыру;
жеделхатты несиемен төлеу арқылы телефон бойынша беру - сияқты телеграф байланысының қосымша қызметтерiн пайдалана алады.
2.15. Телеграф байланысы торабының операторлары белгiленген мерзiм iшiнде телеграф байланысы қызметiн көрсетуге мiндеттi.
2.16. "Қарапайым", "шұғыл" категориялы жеделхаттардың жөнелтушiден адресатқа дейiн /ТМД елдерiн қоса есептегенде/ жүрiп өту және жедел хаттың адресатқа табыс етiлгендiгi туралы хабардың жеткiзiлу мерзiмi мынадай:
а/ қалалар арасында және қала iшiнде /жергiлiктi/;
"қарапайым" категориялы жеделхаттар үшiн - 6 сағатқа дейiн;
"шұғыл" категориялы жеделхаттар үшiн - 3 сағатқа дейiн;
табыс етiлгендiгiн хабарлау үшiн - 24 сағатқа дейiн;
б/ аудан орталықтары арасында, аудан орталықтары мен қалалар арасында:
"қарапайым" категориялы жеделхаттар үшiн - 10 сағатқа дейiн;
"шұғыл" категориялы жеделхаттар үшiн - 5 сағатқа дейiн;
табыс етiлгендiгiн хабарлау үшiн - 24 сағатқа дейiн;
в/ қалалар мен басқа елдi мекендер арасында:
"қарапайым" категориялы жеделхаттар үшiн - 20 сағатқа дейiн;
"шұғыл" категориялы жеделхаттар үшiн - 10 сағатқа дейiн;
табыс етiлгендiгiн хабарлау үшiн - 48 сағатқа дейiн.
Жеделхаттардың жүрiп өту және табыс етiлгенiн хабарлау уақыттарына телеграф байланыс торабы операторының жұмыс тәртiбiне сәйкес жеделхатты табыс етудi және табыс етiлгендiгi туралы хабарлауды жүзеге асыру жұмыстары жасалынбайтын уақыттар, түнгi уақыттар және пайдаланушы жазбаша хабарлауы бойынша жеделхатты беру тоқтатылатын уақыттар кiрмейдi.

2.10. Телеграммы вида "с уведомлением о вручении" принимаются операторами сети телеграфной связи в пределах Республики Казахстан.
2.11. Телеграммы вида "с доставкой в срок, указанный пользователем" принимаются операторами сети телеграфной связи для отправления не менее чем за сутки до установленного срока доставки.
2.12. Оператор сети телеграфной связи может заверить какой-нибудь факт, сообщаемый в телеграмме, подпись отправителя или доверенность, пересылаемую при помощи телеграммы. Пользователь должен предъявить официальную справку, удостоверение или другой документ, подтверждающие факт, сообщаемый в телеграмме.
2.13. Телеграммы вида "с оплаченным ответом" принимаются оператором сети телеграфной связи в пределах Республики Казахстан.
2.14. Пользователь имеет право на следующие дополнительные услуги телеграфной связи:
аннулирование поданной телеграммы или изменение ее адреса до начала передачи телеграммы;
получение засвидетельствованной копии телеграммы в течение 6 месяцев со дня подачи телеграммы;
получение подтверждения о вручении телеграммы адресату в течение 6 месяцев со дня ее вручения;
повторная передача ранее полученной телеграммы, за исключением телеграмм видов "заверенная", "с оплаченным ответом" и "с уведомлением о вручении";
сохранение телеграммы с адресом "до востребования" в течение 2 месяцев сверх установленного срока;
досылка или доставка телеграммы по другому адресу;
доставка на дом телеграммы "до востребования";
оставление телеграмм в почтовых ящиках и абонентских шкафах,
передача телеграмм по телефону с оплатой в кредит.
2.15. Операторы сети телеграфной связи обязаны оказывать услуги телеграфной связи в установленные сроки.
2.16. Сроки прохождения от отправителя до адресата (в том числе в странах СНГ) телеграмм категорий "обыкновенная", "срочная" и сроки доставки отправителю уведомления о вручении телеграммы составляют:
а) между городами и внутри города (местные):
для телеграмм категории "обыкновенная" - до 6 часов;
для телеграмм категории "срочная" - до 3 часов;
для уведомлений - до 24 часов;
б) между районными центрами, районными центрами и городами:
для телеграмм категории "обыкновенная" - до 10 часов;
для телеграмм категории "срочная" - до 5 часов;
для уведомлений - до 24 часов;
в) между городами и другими населенными пунктами:
для телеграмм категории "обыкновенная" - до 20 часов;
для телеграмм категории "срочная" -до 10 часов;
для уведомлений - до 48 часов.

"шұғыл" категориялы жеделхаттар жөнелтiлгеннен күнгi жергiлiктi уақыт бойынша 8 бен 20 сағат аралығында адресатқа табыс етiлмейтiндей жағдайда телеграф байланыс торабының операторы ол туралы пайдаланушыны ескертуге мiндеттi. Мұндай жағдайда жөнелтушiнiң келiсiмi бойынша жеделхатты қабылдау және бағалау "қарапайым" категориясы бойынша жүзеге асырылады.
2.17. Пайдаланушы хабар /ақпарат/ беру үшiн Қазақстан Республикасының телеграф тораптарында қолдануға құқық беретiн сәйкестiк сертификаты бар көзделген типтегi жабдықтарды пайдалануға құқықты. Егер пайдаланушы сәйкестiк сертификаты жоқ жабдықтар пайдаланатын болса, онда телеграф байланыс торабының операторы келiсiмдi бұзуға құқықты.
2.18. Абоненттiк телеграфтау телеграф байланыс торабының операторы мен пайдаланушы арасында жасалынған келiсiм шарттары негiзiнде пайдалануға берiледi.
2.19. Телеграф каналдары телеграф байланыс торабының операторы мен пайдаланушы арасындағы келiсiм шарттары бойынша жалға берiледi.
2.20. Басылым тиражын шығару үшiн газет талаптарын байланыс каналдары бойынша орталықтанбаған газет шығару пункттерiне беру келiсiм негiзiнде орындалады.
3. Телеграф байланысы қызметiн көрсету тарифтерi.
Есеп айырысу тәртiбi
3.1. Телеграф байланысы көрсететiн негiзгi қызметтер тарифi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес реттеледi.
Телеграф байланысы қызметiнiң қолданылудағы тарифi тоқсанда бiрреттен жиi емес түрде өзгертiле алады. Ол туралы пайдаланушылар алдын ала бұқаралық ақпараттар құралы арқылы жаңа тариф енгiзiлерден кем дегенде он күн бұрын хабардар етiледi.
Аталған қызметтер бойынша жеңiлдiк пайдалануға құқығы бар тұлғаларға қызмет көрсетiлгенде алынбаған табыс сомасын телеграф байланыс торабының операторы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiп бойынша толықтырады.
3.2. Көрсетiлген телеграф байланысы қызметi үшiн есеп айырысудың тәртiбi, шарты және мерзiмi заңды тұлғалар үшiн келiсiм бойынша, жеке тұлғалар үшiн жарияланған келiсiм бойынша белгiленедi.
4. Шағым жасау
4.1. Телеграф байланысы қызметi көрсетiлгенде қызмет көрсетушi жағы өз мiндетiн орындамаса немесе жеткiлiктi дәрежеде орындамаса пайдаланушы телеграф байланыс торабының операторына шағым жасай алады.
4.2. Телеграф байланыс торабының операторы шағымды тiркейдi және оны заңдарда белгiленген тәртiптерге сәйкес қарастырады.
шағым жеделхатты қабылдау және табыс ету жақтарындағы телеграф байланыс тораптарының операторларына бiрдей жасала алады.

В сроки прохождения телеграмм и доставки уведомлений о вручении не включается время, в течение которого в соответствии с режимом работы оператора сети телеграфной связи доставка телеграмм и уведомлений не осуществляется, ночное время и время, на которое прекращается доставка в соответствии с письменным заявлением пользователя. В том случае, когда телеграмма категории "срочная" не может быть доставлена адресату в день отправки в период с 8 до 20 часов местного времени, оператор сети телеграфной связи обязан предупредить об этом пользователя. По согласию отправителя прием и тарификация телеграммы в этом случае осуществляется по категории "обыкновенная".
2.17. Пользователь вправе использовать для передачи сообщений (информации) любой тип оборудования, имеющего сертификат соответствия, который дает право применения на телеграфных сетях Республики Казахстан.
Оператор сети телеграфной связи вправе расторгнуть договор, если потребителем используется оборудование, не имеющее сертификата соответствия.
2.18. Абонентское телеграфирование предоставляется в пользование на условиях договора между оператором сети телеграфной связи и пользователем.
2.19. Телеграфные каналы предоставляются в аренду на условиях договора между оператором сети телеграфной связи и пользователем.
2.20. Передача газетных полос по каналам связи в пункты децентрализованного печатания газет для выпуска тиражей изданий производится на договорной основе.
3. ТАРИФЫ НА УСЛУГИ ТЕЛЕГРАФНОЙ СВЯЗИ;
ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
3.1.Тарифы на основные услуги телеграфной связи регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Изменение действующих тарифов на услуги телеграфной связи может производиться не чаще одного раза в квартал с заблаговременным уведомлением пользователей услуг через средства массовой информации не менее, чем за 10 дней до даты введения новых тарифов.
При предоставлении льгот по оплате указанных услуг лицам, имеющим на это право, недополученные суммы доходов возмещаются операторам сети телеграфной связи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3.2. Порядок, условия и сроки расчетов за услуги телеграфной связи устанавливаются для юридических лиц договорами, для физических лиц публичными договорами.
4. ПРЕДЪЯВЛЕНИЕ ПРЕТЕНЗИЙ
4.1. При неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств при предоставлении услуг телеграфной связи пользователь вправе предъявить оператору сети телеграфной связи претензию.
4.2. Претензии предъявляются оператору сети телеграфной связи, который регистрирует ее и рассматривает в установленном законодательством порядке.
Претензии могут предъявляться оператору сети телеграфной связи как по месту приема, так и по месту назначения телеграммы.

4.3. Телеграф байланыс торабы операторының қызмет көрсетпегендiгi, қызметтi дер кезiнде көрсетпегендiгi немесе көрсетiлген қызметтiң сапасыз болғандығы туралы шағым Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлген мерзiмде жасалынады.
4.4. Егер келiсiм шартында қосымша талаптар қойылмаған болса, онда телеграф байланыс торабының операторы түскен шағымды /арызды/ келiп түскен сәтiнен бастап бiр ай iшiнде қарастырады.
4.5. Қарастырылған шағым қорытындысы туралы пайдаланушы жазбаша түрде хабардар етiледi.
4.6. Пайдаланушы қарастыру қорытындысымен келiспеген жағдайда ол мәселенi шешу үшiн жоғарғы орындарға шығуға немесе оны сот арқылы шешуге құқықты.
5. Жауаптылықтары
5.1. Телеграф байланыс торабының операторы қолданылудағы стандарттарға сәйкес орнықты және сапалы жұмысты қамтамасыз етуге мiндеттi және жеделхат мәтiнiн бұрмаланғаны, жеткiзудегi кешiккенi немесе жоғалғаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданылудағы заңдарына сәйкес пайдаланушы алдында мүлiктiк жауап бередi.
Телеграф байланысы торабының операторы өз мiндетiн тиiстi дәрежеде орындамауы себебiнен пайдаланушыға келтiрген материалдық шығынды және сот арқылы белгiленген көлемдегi моральдық шығынды өтеуге мiндеттi.
5.2. Көрсетiлген қызметтегi кемшiлiктi байқаған телеграф байланыс торабының операторы пайдаланушының таңдауы бойынша:
байқалған кемшiлiктi төлемақысыз жояды;
көрсетiлген қызмет үшiн төлемақыны азайтады;
қосымша төлемақысыз көрсетiлген қызметтi қайталайды.
қызмет көрсетудегi орын алған кемшiлiк уақтылы жойылмаған немесе қызмет көрсетуде айтарлықтай кемшiлiк орын алған немесе келiсiм шартынан айтарлықтай алшақтық байқалған жағдайларда пайдаланушы келiсiлдi /шарттық қатынастарды/ бұзуға және өзiне келтiрiлген шығындарды өтеудi талап етуге құқықты. Мұндай жағдайда келiсiмдi /шарттық қатынастарды/ бұзу пайдаланушының себептерi көрсетiлген жазбаша арызы негiзiнде орындалады. Телеграф байланыс торабының операторы телеграф байланысы қызметiн көрсетуде орын алған кемшiлiктердi жою мерзiмiн бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының азаматтық кодексiнде белгiленген тәртiп бойынша жауап бередi.
5.4. Телеграф байланысы қызметiн көрсету мерзiмi бұзылған жағдайда:
а/ пайдаланушының таңдауы бойынша;
қызмет көрсетудiң жаңа мерзiмi белгiленедi;
қызмет көрсету құны төмендетiледi;
шығын өтелумен қатар келiсiм бұзылады.
б/ пайдаланушыға:
телеграмма бойынша - мерзiмнiң бұзылған әрбiр сағаты үшiн;
басқа қызмет түрлерi бойынша - мерзiмнiң бұзылған әрбiр құны үшiн - көрсетiлетiн қызметтiң 3 процентi көлемiнде айыппұл төленедi.
пайдаланушы өндiрген айыппұл көлемi оған көрсетiлген қызмет құнынан аспайтын болады.

4.3. Претензии, связанные с непредставлением, несвоевременным или некачественным предоставлением услуг телеграфной связи операторами сети, предъявляются в сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
4.4. Претензия (заявление) рассматривается оператором сети телеграфной связи в течение одного месяца с момента ее предъявления, если иное не предусмотрено договором.
4.5. О результатах рассмотрения претензий пользователь извещается письменно.
4.6. В случае несогласия с результатом рассмотрения претензии потребитель вправе для разрешения спора обратиться в вышестоящий орган или разрешить его в судебном порядке.
5. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
5.1. Оператор сети телеграфной связи обязан обеспечивать устойчивую и качественную работу в соответствии с действующими стандартами и при оказании услуг телеграфной связи несет имущественную ответственность перед пользователем за искажение, задержку доставки или утрату всех видов телеграфных отправлений в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
Оператор сети телеграфной связи обязан возместить материальный ущерб и моральный вред, причиненный пользователю в результате ненадлежащего исполнения своих обязанностей, в размере определяемом судом.
5.2. Оператор сети телеграфной связи не несет ответственности перед пользователем, если докажет, что неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств произошло вследствие вины пользователя либо непреодолимой силы.
5.3. При обнаружении недостатков в оказании услуги телеграфной связи оператор сети телеграфной связи по выбору пользователя:
безвозмездно устраняет установленные недостатки;
уменьшает размер оплаты за оказанные услуги;
без дополнительной оплаты повторно оказывает услугу.
Пользователь вправе расторгнуть договор (договорные отношения) и потребовать возмещения убытков, если недостатки в оказании услуги не были устранены в указанный срок или обнаружены существенные недостатки в оказании услуги, или допущены иные существенные отступления от условий договора. При этом расторжение договора (договорных отношений) производится на основании письменного заявления пользователя с указанием причин. Оператор сети  телеграфной связи несет ответственность за нарушение сроков устранения недостатков в оказании услуг телеграфной связи в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
5.4. При нарушении сроков оказания услуги телеграфной связи
(просрочке):
а) по выбору пользователя:
назначается новый срок оказания услуги,
уменьшается оплата стоимости услуги,
расторгается договор с возмещением убытков,
б) пользователю уплачивается неустойка в размере 3 процентов от стоимости услуг:
по телеграммам - за каждый час просрочки,
по другим услугам - за каждый день просрочки.
Сумма взысканной пользователем неустойки не может превышать стоимости услуги.