Қазақстан Республикасы аумағында кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын адамдарға кеден қоймаларынан шығарылатын тауарларға кедендiк бақылау туралы нүсқауды күшiне енгiзу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетi 1997 жылғы 23 сәуiр N 107-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 11 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 333. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы бұйрығымен. ~V011442
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының Z952368_ 32, 33 тарауларындағы кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын шет ел адамдарының Қазақстан Республикасы аумағында тұтынуына арналған тауарларына кедендiк ресiмдеудi реттеу мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы аумағында кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын шет елдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерге, олардың дипломатиялық қызметкерлерiнiң мүшелерiне және оларға теңестiрiлген адамдарға кеден қоймаларынан шығарылатын тауарларға кедендiк бақылау
туралы нұсқаудың 1997 жылдың 1 тамызынан бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Облыстың кеден басқармаларының бастықтары мен кедендердiң
бастықтары осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кеден комитетi Төрағасының Орынбасары В.Д. Кирдановқа
жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы аумағында кеден жеңiлдiктерiн
пайдаланатын шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген
өкiлдiктерге, олардың дипломатиялық қызметкерлерiнiң
мүшелерi мен оларға теңестiрiлген адамдарға кеден
қоймаларынан шығарылатын тауарларға кедендiк бақылау
туралы Нұсқау
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Нұсқау тауарларды кедендiк ресiмдеуде реттеу үшiн жасалып отыр және шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктер, сонымен қатар солардың дипломатиялық құрамының мүшелерi мен оларға теңестiрiлген адамдар үшiн Кеден қоймалары туралы ереженi қолданудың тәртiбiн (ҚР КҚ 16.10.95 ж. N 147-П бұйрығы) анықтайды.
Дипломатиялық құрамның мүшелерi бөлiнiп ҚР-нан тысқары тұрақты тұратын төмендегiдей жеке тұлғалар:
- ҚР СIМ берген "дипломатиялық карточкалары барлар";
- тiзбелерi тиiстi халықаралық келiсiмдермен уәж етiлген өкiлдiктерде, халықаралық ұйымдарда белгiлi бiр лауазымдарды атқарып отырғандар мен ҚР СIМ берген тиiстi құжаты барлар түсiндiрiледi.
Аталған өкiлдiктер мен адамдардың Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының IХ тарауына сәйкес кеден жеңiлдiктерi бар.
1.2. 1.1-тарауда көрсетiлген мақсаттардағы тауарлар осы Ереженiң талаптары сақталатын жағдайларда ғана кеден қоймаларына орналастырылады, оларда сақталады және кеден төлемдерi төленбей шығарылады.

О введении в действие Инструкции о таможенном контроле за товарами, выпускаемыми с таможенных складов лицам, пользующимся на территории Республики Казахстан таможенными льготами
Приказ Государственного Таможенного комитета Республики Казахстан от 23 апреля 1997 г. N 107-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 11 июля 1997 г. N 333. Утратил силу - приказом председателя Таможенного комитета МГД РК от 15 февраля 2001 г. N 54 ~V011442
В целях упорядочения таможенного оформления товаров, предназначенных для потребления на территории Республики Казахстан иностранными лицами, пользующимися таможенными льготами главы 32, 33 Указа Президента Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан",
приказываю:
1. Ввести в действие с 1 августа 1997 года Инструкцию о таможенном контроле за товарами, выпускаемыми с таможенных складов иностранным дипломатическим и приравненным к ним представительствам, членам дипломатического персонала представительств и лицам, приравненным к ним, пользующимся на территории Республики Казахстан таможенными льготами.
2. Начальникам таможенных управлений по областям, начальникам
таможен обеспечить исполнение Приказа.
3. Контроль за исполнением Приказа возложить на заместителя
Председателя Государственного таможенного комитета Республики
Казахстан Кирданова В.Д.
Председатель
Инструкция
О таможенном контроле за товарами, выпускаемыми с таможенных складов иностранным дипломатическим и приравненным к ним представительствам, членам их дипломатического персонала и лицам, приравненным к ним, пользующимся на территории Республики Казахстан таможенными льготами
I. Общие положения
1.1. Настоящая Инструкция разработана для таможенного оформления товаров и определяет порядок применения Положения о таможенных складах (Приказ ТК РК N 147-П от 16.10.95 года), для иностранных дипломатических и приравненных к ним представительств, а также для членов дипломатического корпуса данных представительств и лиц приравненных к ним.
Под членами дипломатического персонала понимаются следующие физические лица, постоянно проживающие за пределами РК:
имеющие "дипломатические карточки", выданные МИД РК;
занимающие определенные должности в представительствах, международных организациях, перечень которых оговорен соответствующими международными соглашениями, и имеющие соответствующий документ, выданный МИД РК.
Указанные представительства и лица имеют таможенные льготы в соответствии с разделом IX Указа Президента РК "О таможенном деле в Республике Казахстан".
1.2. Товары, предназначенные для целей, указанных в п.1.1., помещаются только на таможенные склады, хранятся на них и выпускаются без уплаты таможенных платежей при условии соблюдения требований настоящей Инструкции.

1.3. 1.1-тарауда көрсетiлген мақсаттарға ашылатын жабық үлгiдегi кеден қоймалары мамандандырылған болып табылады, яғни оларға Қазақстан Республикасы аумағында кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын адамдарға арналған тауарлар орналастырылады.
1.4. Жарлықта көрсетiлген кеден қоймалары мен олардың иелерiне қатысты талаптар кедендiк бақылауы осы Нұсқаумен реттелетiн қоймаларға қолданылады.
II. Тауарларды мамандандырылған кеден
қоймаларына орналастыру
2.1. Тауарларды мамандандырылған кеден қоймаларына орналастыру ҚР КҚ 16.10.95 ж. N 147-П бұйрығымен көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
2.2. Мамандандырылған кеден қоймасының құрамына тауарларды көрсетуге (көрмеге қоюға) арналған үй-жайлардың, сондай-ақ Жарлықтың 47-бабында көзделген тауарлармен операцияларды жасауға арналған технологиялық үй-жайлардың кiруi мүмкiн.
2.3. Мамандандырылған кеден қоймасына тауарларды орналастыру процедурасы Кеден қоймалары туралы ереженiң 6-тарауында көзделген процедуралармен сәйкес келедi.
2.4. Көрме үлгiлерi ретiнде орналастырылған тауарлар уақытша әкелудiң кеден режимiмен ресiмделедi не кеден қоймасында жатқан болып есептеледi.
III. Мамандандырылғын кеден қоймасына
орналастырылған тауарлармен операциялар
3.1. Мамандандырылғын кеден қоймасына орналастырылған тауарлармен кеден қоймалары үшiн кеден заңдарымен белгiленген барлық операциялардың жүргiзiлуi мүмкiн.
IV. Мамандандырылғын кеден қоймасынан тауарларды
шығару мен кеден төлемдерiн алудың ерекшелiгi
4.1. Мамандандырылғын кеден қоймасынан тауарларды шығаруды кеден органы осы Нұсқаумен белгiленген шығарудың шарттары орындалған жағдайда кеден төлемдерiн алмай-ақ жүргiзедi.
4.2. Тауарларды кеден төлемдерiн алмай-ақ шығаруға Қазақстан Республикасының заңдарымен кейбiр шет ел адамдарына берiлген кеден жеңiлдiктерi негiз болып табылады.
4.3. Мамандандырылғын кеден қоймасынан тауарларды жеңiлдiк шарттарымен шығару осындай жеңiлдіктi пайдаланылатын адамдардың өтiнiштерiне сәйкес жүргiзiледi. Бұл арада шығару қызметкерлерi не олардың отбасы мүшелерi өтiнiштерiн ресiмдеген дипломатиялық, консульдық, басқа да мекемелердiң атына шағын көтерме топтамаларымен жүргiзiледi. Өтiнiштер белгiленген нысан бойынша (Нұсқауға қосымша) жүргiзiледi және тиiстi мекеменiң (елшiлiктiң, консульдықтың, ұйымның) мөрiмен куәлендiрiледi.
4.4. Тауарларды шығару кезiнде өтiнiштердi бiр тапсырысқа жинақтаған тиiстi заңды тұлға еркiн айналымға шығарылатын тауарларды өз бетiнше не делдал (оның iшiнде қойма иесi арқылы) арқылы мәлiмдейдi. Тауарларды шығару кезiнде олардың құнына кiретiн, қоймасында сақтағаны үшiн төлемдер ғана төленедi.

1.3. Таможенные склады закрытого типа, открываемые для целей, указанных в п.1.1, являются специализированными в том смысле, что в них помещаются товары, предназначенные для лиц, пользующихся на территории Республики Казахстан таможенными льготами.
1.4. Требования в отношении таможенных складов и их владельцев, предусмотренные Указом, в равной степени применяются к складам, таможенный контроль на которых регулируется настоящей Инструкцией.
II Помещение товаров на специализированный таможенный склад
2.1. Помещение товаров на специализированный таможенный склад производится в порядке, который предусмотрен Приказом ТК РК N 147-П от 16.10.95 года.
2.2. Специализированный таможенный склад может включать в себя помещения для демонстрации (экспонирования) товаров, а также технологические помещения, предназначенные для осуществления с товарами операций, предусмотренных ст. 47. Указа.
2.3. Процедура помещения товаров на специализированный таможенный склад совпадает с процедурами, предусмотренными разделом
6. Положения о таможенных складах.
2.4. Товары, помещаемые в качестве выставочных образцов, оформляются в таможенном режиме временного ввоза, либо учитываются находящимися на таможенном складе.
III Операции с товарами, помещенными на специализированный
таможенный склад
3.1. С товарами, помещенными на специализированный таможенный склад, могут производиться все операции, установленные таможенным законодательством для таможенных складов.
IV Выпуск товаров со специализированного таможенного склада и
специфика взимания таможенных платежей
4.1. Выпуск товаров со специализированного таможенного склада производится таможенным органом без взимания таможенных платежей, при соблюдении условий выпуска, установленного настоящей Инструкцией.
4.2. Основанием для выпуска товаров без взимания таможенных платежей являются таможенные льготы, предоставленные законодательством Республики Казахстан отдельным категориям иностранных лиц.
4.3. Выпуск товаров на льготных условиях производится со специализированного таможенного склада по заявкам лиц, пользующихся такими льготами. При этом выпуск производится мелкооптовыми партиями в адрес дипломатических, консульских и других учреждений, сотрудниками которых или членами их семей были оформлены заявки. Заявки производятся по установленной форме (приложение к Инструкции) и заверяются печатью соответствующего учреждения (посольства, консульства, организации).
4.4. При выпуске товаров соответствующее юридическое лицо, скомплектовавшее заявки в один заказ, декларирует самостоятельно или через посредника (в том числе через владельца склада), выпускаемые товары для свободного обращения. При выпуске товаров могут уплачиваться только платежи за хранение на таможенном складе, которые включаются в стоимость товаров.

4.5. Мамандандырылған кеден қоймасының иесi тауарларды бақылау мен шығаруды реттеу мақсатында сенiмдi мүдделi адамдармен бiрге тауарларды алу үшiн қызметкерлердi және мамандандырылған тапсырыстарды шығарудың кестелерiн анықтайды.
4.6. Осы Нұсқаудың 1.1-тармағында көрсетiлмеген басқа да адамдар үшiн тауарларды шығару Қазақстан Республикасының аумағында кеден қоймалары үшiн белгiленген кәдiмгi тәртiппен жүргiзiлуi мүмкiн.
V. Мамандандырылған кеден қоймасы арқылы тауарлардың
қозғалысы туралы есеп беру
5.1. Кеден қоймалары үшiн кеден заңдарымен белгiленген есеп беруден басқа мамандандырылған кеден қоймасының иелері өтiнiштер тiркеудi жүргiзедi, шығарылатын тауарларға ерекшелiктер мен шот-фактураларды ресiмдейдi, сенiмдi адамдар мен кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын адамдардың тiзбесiн жүргiзедi.
VI. Мамандандырылған кеден қоймасының иесiне
қойылатын басқа да талаптар
6.1. Мамандандырылған кеден қоймасындағы жұмыс уақытының бақылаушы кеден органының жұмыс уақытынан қысқа болуы мүмкiн емес.
6.2. Тауарларды сақтау мен операциялар жүргiзуге арналған қоймаға бiрлесе анықталған тiзiм бойынша кеден қызметкерлерiнiң, қойма қызметкерлерiнiң ғана кiру құқығы бар.
6.3. Кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын адамдардың тауарларды көрсету мен оларды сатып алғаны үшiн өтiнiштердi ресiмдеу мақсатында қоймаға кiре алады. Кеден жеңiлдіктерiн пайдаланатын адамдарды мамандандырылған кеден қоймасының көрме (көрсету) жайына кiргiзу сол адамның жеңiлдiк пайдаланатын адамдар санатына (ҚР СIМ берген дипкарточка және басқа да құжаттар) жататынын растайтын құжатты сол адам ұсынған соң жүргiзiледi.
6.4. Қоймадан шығарылатын тауарлар үшiн өзара есептесу мәселелерi толығымен қойма иесiне жүктеледi.
VII. Қорытынды ережелер
7.1. Мамандандырылған кеден қоймаларында кедендiк бақылау мен ресiмдеудiң тәртiбiн бұзушылықтар Қазақстан Республикасы кеден заңдарына сәйкес қудаланады.

4.5. Владелец специализированного таможенного склада в целях упорядочения контроля и выпуска товаров определяет совместно с заинтересованными лицами доверенных сотрудников для получения товаров и графики выпуска специализированных заказов.
4.6. Выпуск товаров со склада для прочих лиц, не упомянутых в п.1.1. настоящей Инструкции, может производиться в обычном порядке, установленном для таможенных складов на территории Республики Казахстан.
V Отчетность о движении товаров
через специализированный склад
5.1. Кроме предусмотренной таможенным законодательством для таможенных складов отчетности, владельцы специализированных таможенных складов ведут регистрацию заявок, оформляют спецификации и счета-фактуры на выпускаемые товары, ведут реестр доверенных лиц и лиц, пользующихся таможенными льготами.
VI Прочие требования к владельцу
специализированного таможенного склада
6.1. Время работы специализированного таможенного склада не может быть короче времени работы контролирующего таможенного органа.
6.2. Право входа в помещение склада, предназначенного для хранения товаров и операций с ними имеют только сотрудники таможни, сотрудники склада по совместно определенному списку.
6.3. Лица, пользующиеся таможенными льготами, имеют доступ в помещение для демонстрации товаров и оформления заявок на их покупку. Пропуск лиц, пользующихся таможенными льготами в демонстрационное (выставочное помещение) таможенного специализированного склада, производится по предъявлению лицом документа, удостоверяющего, что данное лицо относится к категории льготников (дипкарточка, другие документы, выданные МИД РК).
6.4. Вопросы взаиморасчетов за выпускаемые со склада товары
полностью возлагаются на владельца склада.
VII Заключительные положения
7.1. Нарушения порядка таможенного контроля и оформления на
специализированных таможенных складах преследуются в соответствии с
таможенным законодательством Республики Казахстан.
Приложение
Доверенность
(Образец заполненного бланка
Доверенности прилагается на бумаге)
Приложение
Таможенная декларация
(Образец заполненного бланка
ТД прилагается на бумаге)
Приложение
СПРАВКА-СЧЕТ N
(Образец заполненного бланка
Справки-счет прилагается на бумаге)