Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Аудиторларды аттестациялау жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясының ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 5 мамырдағы N 12 қаулысы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 22 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 333. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрiнiң 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 453 бұйрығымен.
-----------Бұйрықтан үзінді-----------
1. Қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
күшi жойылған кейбiр нормативтiк құқықтық
актiлерiнiң тiзбесi
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Алқасының "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Аудиторларды аттестациялау жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясы туралы" 1997 жылғы 5 мамырдағы N 12, 1997 жылғы 22 шiлдедегi N 335 Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген қаулысы...
-----------------------------
I бөлiм. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанында Қазақстан Республикасының 18.10.93 ж. N 2446-ХII "Қазақстан Республикасындағы аудиторлық қызмет туралы" заңына сәйкес үмiткерлердi, Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметпен шұғылданғысы келетiн шетелдiктердi аттестациялау мақсатында құрылған Бiлiктiлiк комиссиясының (әрi қарай - Комиссия) жұмыс тәртiбiн белгiлейдi.
2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының 18.10.93 ж. N 2446-ХII "Қазақстан Республикасындағы аудиторлық қызмет туралы" заңды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар, 26.12.95 ж. N 2732 "Бухгалтерлiк есеп туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының Парламентi мен Үкiметiнiң аудиторлық қызмет мәселелерiн реттейтiн нормативтiк-құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Аудиторлық бiлiктiлiк куәлiгiн алудан үмiткерлердiң бiлiктiлiк дәрежесiн анықтау мақсатында құрылатын комиссия мыналардан тұрады:
- бiлiктiлiк дәрежесi кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын аудитордың, бухгалтерлiк есеп және аудит бойынша ғылыми-оқытушылық стажы бар аудиторлардың, бухгалтерлiк есеп және аудиттiң әдiстемесiмен, әрi бухгалтерлер және аудиторларды оқытумен тiкелей шұғылданатын аудиторлардың бiлiктiлiк куәлiгiмен расталған аудиторлар;
- мемлекеттiк органдардың қызметкерлерi.
Мемлекеттiк органдар қызметкерлерiнiң аудиттiң әдiстемелерiн (заң актiлерiн, стандарттарды) әзiрлеуге, аудиттiк қызметтiк лицензия беруге тiкелей қатысуы, аттестациялау жөнiндегi Бiлiктiлiк және емтихан комиссияларына мүше болуы, бухгалтерлiк есеп және аудит жөнiндегi ғылыми-оқытушылық қызметi олардың аудитор ретiндегi қызметiне растама болып табылады.

О квалификационной комиссии по аттестации аудиторов при Министерстве финансов Республики Казахстан
Постановление коллегии Министерства финансов Республики Казахстан от 5 мая 1997 г. N 12. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 22 июля 1997 г. N 335. Утратило силу - приказом Министра финансов РК от 20 декабря 2004 года N 453
Извлечение из приказа
Министра финансов РК от 20 декабря 2004 года N 453
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые  акты Министерства финансов Республики Казахстан, согласно приложению.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Перечень утративших силу некоторых
нормативных правовых актов
Министерства финансов Республики Казахстан
"...
4. Постановление коллегии Министерства финансов Республики Казахстан от 5 мая 1997 г. N 12 "О квалификационной комиссии по аттестации аудиторов при Министерстве финансов Республики Казахстан"...".
-------------------------------------------------------------------
В связи с переходом на новую систему реформирования и повышения требований к профессиональному уровню бухгалтеров и аудиторов и учитывая трехлетний опыт работы по организации аттестации претендентов на получение квалификационного свидетельства аудитора возникла необходимость пересмотреть действующее положение о Квалификационной комиссии по аттестации аудиторов при Министерстве финансов Республики Казахстан. Коллегия Министерства финансов Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о Квалификационной комиссии по аттестации аудиторов при Министерстве финансов Республики Казахстан согласно Приложения N 1.
2. Утвердить состав Квалификационной комиссии по аттестации аудиторов при Министерстве финансов Республики Казахстан согласно Приложения N 2.
3. Признать утратившими силу постановление коллегии Министерства финансов Республики Казахстан от 15.05.95 г. N 11 и протокольное решение коллегии Министерства финансов Республики Казахстан от 31.07.96 г. N 12.
Председатель коллегии
Положение
О Квалификационной комиссии по аттестации аудиторов
при Министерстве финансов Республики Казахстан
Раздел I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок работы Квалификационной комиссии (далее - Комиссии), созданной при Министерстве финансов Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18.10.93 г. N 2446-ХII Z933100_  "Об аудиторской деятельности в Республике Казахстан" в целях аттестации претендентов, в том числе и иностранных, желающих заниматься аудиторской деятельностью на территории Республики Казахстан.
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Законом Республики Казахстан от 18.10.93 г. N 2446-ХII "Об аудиторской деятельности в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона от 26.12.95 г. Z952732_  N 2732 "О бухгалтерском учете", нормативными правовыми актами Парламента и Правительства Республики Казахстан, регулирующими вопросы аудиторской деятельности, а также настоящим Положением.
3. Комиссия, создаваемая с целью определения квалификационной пригодности претендентов на получение квалификационного свидетельства аудитора формируется из:
- аудиторов, квалификационный уровень которых, подтвержден наличием квалификационного свидетельства аудитора, в том числе: аудиторов, занимающихся предпринимательской деятельностью, аудиторов, имеющих научно-преподавательский стаж по бухгалтерскому учету и аудиту; аудиторов, занимающихся непосредственно разработкой методологии бухгалтерского учета и аудита и обучением бухгалтеров и аудиторов;
- работников государственных органов.

Комиссия 5 жылдық мерзiмге, 14 адамдық құрамда құрылады, олардың 7-еуi аудиторлардың, 7-еуi -мемлекеттiк органдардың өкiлдерi.
4. Комиссияның адам құрамын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң алқасы бекiтедi. Комиссияның төрағасы болып бухгалтерлiк есептiң және аудиттiң әдiстемесiн әзiрлеумен тiкелей шұғылданатын, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi қызметкерлерiнiң комиссиясы құрамына кiретiн аудитор сайланады.
5. Аудитордың бiлiктiлiк куәлiгiн алуға үмiткердiң жоғары экономикалық яки орта арнаулы бiлiмi және кемiнде 2 жылдық экономикалық, қаржылық, есептеу-талдау, бақылау-тексеру немесе құқықтық жұмыс тәжiрибесi болуға тиiс. Арнаулы бiлiмге қосымша, осы саладағы жоғары бiлiм туралы куәлiк кемiнде 300 сағаттық көлемдегi сабаққа сәйкес келетiн, оқу орнының арнаулы курсынан немесе қайта даярлау курсынан өткендiгi туралы құжатпен расталуы керек. Мұның iшiнде:
Бухгалтерлiк есеп                 100 сағат
Аудит                              90 сағат
Салық салу                        40 сағат
Қаржылық талдау                   40 сағат
Құқық негiздерi                   30 сағат
6. Үмiткер аудитордың бiлiктiлiк куәлiгiн алуға қажеттi емтиханды тапсыру үшiн талап етiлетiн дайындықтар мақсатында, өзiне қолайлы кез-келген уақытта бухгалтерлердi немесе аудиторларды қайтадан даярлауды жүзеге асыратын оқу орталықтарында бiлiм алуға құқығы бар.
7. Үкiметкердi аттестациялау тоқсан сайын бiр рет өткiзiледi. Аттестацияны өткiзетiн нақты мерзiмдi Комиссия белгiлейдi және баспасөзде бiр айдан аспайтын мерзiмде жариялануға тиiс.
8. Аттестация Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тәртiппен ақылы негiзде жүргiзiлуi мүмкiн.
9. Жыл сайын 31 желтоқсанға дейiн Бiлiктiлiк емтиханына енгiзiлетiн мәселелердiң тiзбесi жарияланады. Комиссия осы тiзбеге сәйкес емтихан билеттерiн белгiлейдi.
10. Бiр мезгiлде аттестацияланатын үмiткерлердiң саны 10 адамнан кем емес және 25 адамнан артық емес болуы керек.
11. Бiлiктiлiк және емтихан комиссияларының қызметiн ұйымдық-техникалық қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлiк есеп және аудит әдiстемесi департаментi жүзеге асырады.
12. Комиссияның шешiмi туралы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне шағым жасауға болады.
II бөлiм. Комиссияның мiндеттерi

Непосредственное участие работников государственных органов в разработке методологии аудита (законодательные акты, стандарты), лицензировании аудиторской деятельности, членство в Квалификационной и экзаменационной комиссиях по аттестации, научно-преподавательская деятельность по бухгалтерскому учету и аудиту является подтверждением деятельности в качестве аудитора. Комиссия формируется сроком на 5 лет в количестве 14 человек, из которых 7 - представители аудиторов, 7 - представители государственных органов.
4. Персональный состав Комиссии утверждается коллегией Министерства финансов Республики Казахстан. Председателем комиссии избирается аудитор, из входящих в состав комиссии работников Министерства финансов Республики Казахстан, непосредственно занимающихся разработкой методологии бухгалтерского учета и аудита.
5. Претендент на получение квалификационного свидетельства аудитора должен иметь высшее экономическое либо среднее специальное образование и опыт экономической, финансовой, учетно-аналитической, контрольно-ревизионной или правовой работы не менее 2-х лет. Высшее образование в области, отличной от специального, должно быть подтверждено документом о прослушанном курсе в учебном заведении или на курсах переподготовки по соответствующим дисциплинам в объеме не менее 300 часов:
Бухгалтерский учет 100 часов
Аудит 90 часов
Налогообложение 40 часов
Финансовый анализ 40 часов
Основы права 30 часов
6. С целью подготовки к сдаче квалификационного экзамена на получение квалификационного свидетельства аудитора претендент имеет право в любое удобное для него время пройти курс обучения в учебных центрах, осуществляющих переподготовку бухгалтеров и аудиторов.
7. Аттестация претендентов проводится 1 раз в квартал. Конкретная дата проведения аттестации определяется Комиссией и публикуется в печати не позднее, чем за месяц до начала.
8. Аттестация может проводиться на платной основе в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
9. Ежегодно до 31 января в печати публикуется перечень вопросов, выносимых на квалификационный экзамен. В соответствии с перечнем Комиссия утверждает экзаменационные билеты.
10. Количество одновременно аттестуемых претендентов должно быть не менее 10 и не более 25 человек.
11. Организационно-техническое обеспечение деятельности Квалификационной и экзаменационной комиссий осуществляется Департаментом методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
12. Решение Комиссии может быть обжаловано в Министерство финансов Республики Казахстан.
Раздел II. Задачи Комиссии

13. Комиссияға мынадай мiндеттер жүктеледi:
- аудитордың бiлiктiлiк куәлiгiн алғысы келетiн үмiткерлердiң бiлiмiн анықтау;
- аудитордың бiлiктiлiк дәрежесiн ұдайы көтеру мақсатында бақылауды жүзеге асыру;
аудиторлар туралы деректердiң ақпараттық базасын қамтамасыз ету.
III бөлiм. Комиссияның функциялары
14. Комиссия оған жүктелген мiндеттерге сәйкес:
- бiлiктiлiк емтиханын жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi;
- мынадай пәндер: бухгалтерлiк есептiң теориясы, аудит, салық салу қаржылық талдау жасау, құқық негiздерi бойынша бiлiктiлiк емтиханын алудың бiртұтас бағдарламасын бекiтедi;
- қажет болған жағдайда емтихандық билеттердi тексерiп, бекiтедi;
- емтиханды өткiзудiң уақытын белгiлейдi;
- емтихандық комиссияның құрамын бекiтедi;
- бекiтiлген бағдарламаға сәйкес үмiткерлердi аттестациялауды жүргiзедi;
- бiлiктiлiк емтихандарының нәтижелерiн қарайды және бекiтедi;
- Комиссия белгiлеген үлгi бойынша бiлiктiлiк куәлiгiн бередi;
- баспасөзде аудиторлардың тiзiмiн жариялай отырып, Бiлiктiлiк куәлiгiн алған аудиторлардың мемлекеттiк тiзбесiн жүргiзедi;
- заңдарда белгiленген шарттарға сәйкес, баспасөзде жариялай отырып ақпараттық куәлiкке талдау бередi;
- есеп берiлiп отырған жылдың бiрiншi ақпанынан кешiкпей Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнде атқарылған жұмыстардың қорытындысы бойынша өз қызметi туралы есеп тапсырады.
IV бөлiм. Комиссияның құқықтары
15. Комиссияның мынадай құқықтары бар:
- орталық экономикалық органдардың, салық қызметкерлерiнiң мамандарын, оқыту және емтихан комиссиясының құрамына арналған билеттердi дайындауға қатысатын бухгалтерлер мен аудиторларды тәжiрибеден өткiзетiн құрамды белгiлеу;
- үмiткерден қажеттi құжаттарды растығына күдiк туған жағдайда, оны растайтын қосымша дәлелдемелiк құжаттарға бiлiктiлiк куәлiгiн анықтауды талап ету;
- емтихан комиссиясы қойған бағаның шындығына күдiк туған жағдайда қайтадан емтихан тапсыруға рұқсат ету;
- бухгалтерлiк есеп, салық салу, аудит және құқық мәселелерi жөнiндегi өзгерген заң жүзiндегi және нормативтiк актiлерге байланысты бiлiктiлiк емтиханын жүргiзу туралы шешiм шығару;
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне Комиссияның қызметтегi құрамы бойынша олардың бiлiктiлiгiн одан әрi көтеру жөнiнде және аттестациялау шарасын жүргiзудiң тәртiбiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныс жасау;
- өзiнiң өкiлеттiлiгiне сәйкес басқада шешiмдер қабылдау.
V бөлiм. Комиссия жұмысының ретi

13. На Комиссию возлагается:
- определение квалификации претендентов на получение квалификационного свидетельства аудитора;
- осуществление контроля за постоянным повышением квалификационного уровня аудиторов;
- обеспечение информационной базы данных об аудиторах.
Раздел III. Функции комиссии
14. В соответствии с возложенными задачами Комиссия:
- определяет порядок проведения квалификационного экзамена;
- утверждает единую программу квалификационных экзаменов по следующим дисциплинам: теория бухгалтерского учета, бухгалтерский учет, аудит, налогообложение, финансовый анализ, основы права;
- утверждает экзаменационные билеты, по мере необходимости обновляет их;
- утверждает дату проведения экзамена;
- утверждает состав экзаменационной комиссии;
- проводит аттестацию претендентов в соответствии с утвержденной программой;
- рассматривает и утверждает результаты квалификационных экзаменов;
- выдает квалификационное свидетельство, утвержденного Комиссией образца;
- ведет государственный реестр аудиторов, получивших Квалификационное свидетельство, с опубликованием списка аудиторов в печати;
- аннулирует квалификационное свидетельство в соответствии с условиями, определенными законодательством, с опубликованием данной информации в печати;
- представляет отчет о своей деятельности по итогам работы за год в Министерство финансов Республики Казахстан не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным.
Раздел IV. Права Комиссии
15. Комиссия имеет право:
- привлекать на договорной основе специалистов центральных экономических органов, налоговых служб, преподавательский состав учебных заведений, практикующих бухгалтеров и аудиторов при разработке программы обучения, экзаменационных билетов, в состав экзаменационной комиссии;
- требовать у претендента на получение квалификационного свидетельства дополнительные документы, подтверждающие представленные сведения, в случае возникновения сомнений в достоверности этих сведений;
- назначать переэкзаменовку в случае возникновения сомнений в объективности оценки, выставленной экзаменационной комиссией;
- выносить решение о проведении квалификационного экзамена при кардинальных изменениях законодательных и нормативных правовых актов по вопросам бухгалтерского учета, налогообложения, аудита и права;
- вносить предложения Министерству финансов Республики Казахстан по совершенствованию порядка проведения аттестации,  последующего повышения квалификации, по действующему составу Комиссии;
- принимать другие решения в соответствии со своими полномочиями.
Раздел V. Порядок работы Комиссии

16. Комиссия құрамына Комиссияның төрағасы, оның орынбасары, жауапты хатшысы мен мүшелерi кiредi.
17. Комиссияның төрағасы:
а) Комиссияның мәжiлiстерiн жүргiзедi және оның шешiмдерiне
қол қояды;
б) Комиссияның жұмысына басшылық жасайды;
в) Комиссияның беретiн бiлiктiлiк куәлiктерiн қол қойып
бекiтедi;
г) Комиссияның басқа да шешiмдерiнiң орындалуын ұйымдастырады;
д) Комиссия төрағасының орынбасарын және жауапты хатшысын
тағайындайды.
18. Комиссия төрағасының орынбасары ол болмаған кезде Комиссия
төрағасының өкiлеттiлiгiн жүзеге асырады.
19. Комиссия жауапты хатшысы:
а) 5 күннен кешiкпей, кезектi мәжiлiстiң уақыты, өтетiн орны және күн тәртiбi туралы оның мүшелерiн жазбаша түрде хабардар етедi. Одан кейiнгi мәжiлiстердiң материалдарына қажеттi деректердi жинастырады;
б) Комиссияның шешiмiне қол қояды;
г) өзiнiң өкiлеттiгi шегiнде Комиссия төрағасының тапсырмасын
орындайды.
20. Комиссияның мүшелерi оның мәжiлiстерiне қатысады, сондай-ақ Төрағаның, оның орынбасарының тапсымалдарын орындайды.
21. Комиссияның мәжiлiстерi 1 ақпанға дейiн Комиссияның төрағасы жыл сайын бекiтiп отыратын, жұмыс жоспарына сәйкес өткiзiледi.
22. Комиссияның кезектен тыс мәжiлiстерi:
- Комиссия төрағасының;
- Комиссия төрағасы орынбасарының;
- Комиссияның кемiнде үш мүшесiнiң талабы бойынша өткiзiледi.
23. Комиссияның мәжiлiсi оның 2/3 мүшесi қатысқан жағдайда құқықты деп саналады.
Комиссияның шешiмдерi мүшелерiнiң қарапайым басым дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Төрағаның, ол жоқ болса, Орынбасардың дауысы шешушi болып саналады.
24. Мәжiлiстердiң өткiзiлуi және шешiмдердiң қабылдануы оған қатысқан Комиссия мүшелерiнiң бәрi қол қойған мәжiлiс хатпен бекiтiледi.
25. Мәжiлiстерге Комиссияның мүшесi ұдайы қатыспаған жағдайда (кемiнде үш рет), Комиссияның Төрағасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне оны Комиссия мүшелiгiнен алып тастау және ауыстыру туралы ұсыныс жасауға құқықты.
26. Комиссия аттестация жүргiзiлетiнi туралы мезгiлден кемiнде бiр ай бұрын емтихандық Комиссияның құрамын белгiлейдi емтихан Комиссиясы 7 адамнан құралады.
27. Емтихан Комиссияның құрамына оның кемiнде үш мүшесi, мемлекеттiк органдардың мамандары, жоғары оқу орындарының оқытушылар, iс жүзiнде тәжiрибеден өткен бухгалтерлер мен аудиторлар, емтихан бағдарламасына кiрген мәселелерге байланысты кәсiптiк мамандығы бар бiлiктi адамдар енгiзiледi.
28. Емтихан Комиссиясындағы адамдардың құрамы аттестация өткiзiлетiн мерзiмге байланысты Комиссияның мәжiлiсiнде бекiтiледi.
29. Емтихандық Комиссияның Төрағасы Комиссияның Төрағасы болып тағайындайды.

16. В состав Комиссии входит Председатель Комиссии, его заместитель, ответственный секретарь и члены Комиссии.
17. Председатель Комиссии:
а) ведет заседания Комиссии и подписывает ее решения;
б) руководит работой Комиссии;
в) подписывает выдаваемые Комиссией квалификационные свидетельства;
г) организует выполнение других решений Комиссии;
д) назначает заместителя и ответственного секретаря Комиссии.
18. Заместитель Председателя Комиссии осуществляет полномочия Председателя комиссии в его отсутствие.
19. Ответственный секретарь Комиссии:
а) организует заседания Комиссии с уведомлением в письменной форме членов о дате, месте проведения и повестке очередного заседания не менее чем за 5 дней. Осуществляет рассылку необходимых для предстоящего заседания материалов;
б) подписывает решения Комиссии;
г) выполняет поручения Председателя Комиссии в пределах своих полномочий.
20. Члены Комиссии участвуют в ее заседаниях, а также выполняют поручения Председателя, его заместителя.
21. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом работы, ежегодно утверждаемым председателем Комиссии до 1 февраля.
22. Внеочередные заседания Комиссии проводятся по требованию:
- Председателя Комиссии;
- Заместителя председателя Комиссии;
- не менее трех членов Комиссии.
23. Заседание Комиссии считается правомочным при наличии 2/3 от общего числа членов Комиссии. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов членов Комиссии. В случае равенства голосов решающим является голос Председателя, а в его отсутствие заместителя.
24. Проведение заседаний и принятие решений оформляется протоколом, который подписывается всеми присутствующими членами Комиссии.
25. В случае систематического неучастия члена Комиссии в заседаниях (не менее трех очередных), Председатель Комиссии вправе вносить представление Министерству финансов Республики Казахстан об исключении члена Комиссии и его замене.
26. Комиссия определяет состав экзаменационной комиссии не позднее, чем за 1 месяц до объявленной даты проведения аттестации. Экзаменационная комиссия формируется в количестве 7 человек.
27. В состав экзаменационной комиссии входят не менее 3-х членов Комиссии, специалисты госорганов, преподаватели вузов, практикующие бухгалтера и аудиторы, профессионально владеющие соответствующими вопросами, включенными в программу экзаменов.
28. Персональный состав экзаменационной комиссии утверждается на заседании Комиссии на срок проведения аттестации.
29. Председатель экзаменационной комиссии назначается Председателем Комиссии.

30. Емтихандарды жүргiзу тәртiбiн Комиссия бекiтедi.
31. Бiлiктiлiк куәлiгiн хаттауды және берудi емтиханның нәтижелерi жөнiнде шешiмдi 5 күннiң iшiнде Комиссия жүзеге асырады.
32. Аудиторға берiлген бiлiктiлiк куәлiгi 5 жылға дейiн күшiн сақтайды.
33. Аудитор бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн сақтайтын кезеңде Комиссия белгiлеген тәртiпке сәйкес, өзiнiң бiлiктiлiк дәрежесiн көтеруге тиiс.
34. Мерзiмi өтпеген куәлiгiн жоғалтқан жағдайда аудиторға оның өтiнiшi бойынша аттестациядан өтуi үшiн төленетiн ақының 50% көлемiнде айыпақы төлеу жөнiнде шешiмiмен оның қосымша үлгiсi берiлуi мүмкiн.

30. Порядок проведения экзаменов утверждается Комиссией.
31. Оформление и выдача квалификационного свидетельства осуществляется Комиссией в течении 5 дней с момента принятия решения по результатам экзаменов.
32. Полученное квалификационное свидетельство аудитора действительно в течение 5 лет.
33. В течение действия квалификационного свидетельства аудитор повышает свой квалификационный уровень в соответствии с порядком, установленным Комиссией.
34. Взамен утерянного свидетельства, срок действия которого не истек, по заявлению аудитора может быть выдан дубликат, за выдачу которого взимается плата в размере 50% от платы за проведение аттестации.