Айыппұлдар мен айыпақыларды есептен шығару туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 10 шiлдедегi N 12-8-2-01-5/3823 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 25 шілдіде тіркелді. Тіркеу N 337
Облыстар мен Алматы қаласы
бойынша салық басқармалары
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар, Z952235_ "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының 179 бабының 2,3,7 тармақтарын орындау үшiн "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 30 мамырдағы N 138 Z970138_ Заңымен енгiзiлген толықтыруларға сәйкес Осы Заңның ережелерiн жүзеге асырудың тәртiбi туралы нұсқаулар жолдайды.
179 баптың 2 және 3 тармақтарына сәйкес заңды және жеке тұлғалар үшiн мыналар есептен шығарылады:
1. Салық органдарының деректерi бойынша 1995 жылғы 9 тамызға дейiн оларға қалған, 1995 жылғы 1 шiлдеге дейiн жол берiлген салық заңдарының бұзылғаны үшiн есептелген айыппұлдар мен айыпақылар жөнiндегi борыштың сомалары.
Есептен шығарылатын сомаларға, "Салық заңдарын бұзғаны үшiн көзделген санкцияларды (айыппұлдар мен айыпақыларды) өзгерту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 тамыздағы N 1109 P951109_ қаулысына сәйкес, кейiннен прокуратураның нұсқамасы бойынша, қалпына келтiрiлген, салық төлеушiлердiң жеке есеп-шоттарында "Айыппұлдар мен айыпақылардың әкiмшiлiк сомалары" деген жеке жолмен көрсетiлген сомалар жатқызылады.
2. Экономиканы жаңарту қоры, кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту қоры жөнiндегi берешектердiң, қоғамдық қалалық көлiктi дамытуға арналған аударымдардың, сондай-ақ межеленген мөлшерге қоса, өзiндiк құнға негiзделетiн, еңбекке ақы төлеу шығыстарынан асқан және 1995 жылғы 1 шiлдеге дейiн қалыптасқан нормативтерге қоса, кәсiпорындардың қарамағында қалған кiрiстерден тұтыну үшiн жұмсалатын қаржылардан асқан сомадан түсетiн табысқа салынатын салықтың сомалары.
3. Экономиканы жаңарту қорына, кәсiпкерлiктi қолда және бәсекелестiктi дамыту қорына өтемдердi төлеу кезiнде салық заңдарын бұзғаны үшiн аударылған айыппұлдар мен айыпақылардың, қоғамдық қалалық көлiктi дамытуға арналған аударымдардың, сондай-ақ межеленген мөлшерге қоса, өзiндiк құнға негiзделетiн, еңбекке ақы төлеу шығыстарынан асқан және 1995 жылғы 1 шiлдеге дейiн қалыптасқан нормативтерге қоса, кәсiпорындардың қарамағында қалған кiрiстерден тұтыну үшiн жұмсалатын қаржылардан асқан сомадан түсетiн табысқа салынатын салықтың сомалары.

О мерах по списанию штрафов и пени
Письмо Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1997 г. № 12-8-2-01-5/3823. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.07.1997г. за N 337.
Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан во исполнение пунктов 2, 3 и 7 статьи 179 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" в соответствии с дополнениями, внесенными Законом Республики Казахстан от 30 июня 1997 г. N 138 Z970138_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", направляет указания о порядке реализации положений данного Закона.
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 179 юридическим и физическим лицам производится списание:
1. Сумм задолженностей по штрафам и пени, начисленным за допущенные до 1 июля 1995 года нарушения налогового законодательства, имеющимся у них по данным налоговых органов по состоянию на 9 августа 1995 года.
К подлежащим списанию суммам относятся суммы штрафов и пени, отраженные в лицевых счетах налогоплательщиков за 1995 год отдельной строкой как "Амнистированные суммы штрафов и пени", в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 августа 1995 года N 1109 P951109_ "Об отмене санкций (штрафов и пени), предусмотренных за нарушение налогового законодательства", в последующем восстановленных по предписанию Генеральной прокуратуры, в пределах непогашенных остатков на момент осуществления списания.
2. Сумм задолженностей по Фонду Преобразования Экономики, Фонду поддержки предпринимательства и развития конкуренции, отчислений на развитие общественного городского транспорта, а также налога на прибыль с суммы превышения расходов на оплату труда, включаемых в себестоимость, над нормируемой величиной, и превышения средств, направляемых на потребление из прибыли, остающейся в распоряжении предприятия, над нормативом, сложившимся на 1 июля 1995 года, и зарегистрированных в лицевых счетах в налоговых органах по состоянию на 9 августа 1995 года, в пределах непогашенных остатков на момент списания.
3. Сумм штрафов и пени, начисленных за нарушения налогового законодательства при уплате платежей в Фонд Преобразования Экономики, Фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции, отчислений на развитие общественного городского транспорта, а также налога на прибыль с суммы превышения расходов на оплату труда, включаемых в себестоимость, над нормируемой величиной, и превышения средств, направляемых на потребление из прибыли, остающейся в распоряжении предприятия, над нормативом, по состоянию на 1 июля 1997 года.

Жоғарыда көрсетiлген қорлар бойынша берешектер есептен шығарылғаннан кейiн салық төлеушiнiң олар жөнiндегi жеке есеп-шоты 1995 жылғы 1 шiлдеден кейiн пайда болған борышы жоқ жағдайда жабылады.
179 баптың 7-тармағына сәйкес 1997 жылдың 1 сәуiрiнен бастап 1997 жылдың 1 сәуiрiндегi жағдай бойынша қалыптасқан салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi борыштарды төлеу және аудару 1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн тоқтатылады.
Борыштардың доғарылған негiзгi сомасын өтеумен қатар 1997 жылдың 1 сәуiрiндегi жағдай бойынша аударылған айыппұлдар мен айыпақыларды есептен шығару жүргiзiледi. Есептен шығару доғарылған борышты өтеудiң анықталған үлесi бойынша тиiстi есеп жүргiзiлгеннен кейiн шiлдеден бастап, әрбiр айдың 20-сындағы жағдай бойынша жүргiзiлетiн болады. Айыппұлдар мен айыпақылардың сомасын анықтау үшiн "Салықтық амнистияға сәйкес есептен шығарылатын айыппұлдар мен айыпақылардың мөлшерiн анықтау" кестелерiн (N 1 қосымша) толтыру қажет. 1998 жылдан бастап борыш жалпы белгiленген тәртiп бойынша, яғни мынадай: айыпақы, айыппұл, салықтың сомасы - ретiмен қайтарып алынады. Төлейтiн мерзiмi 1997 жылғы 1 сәуiрден кейiн басталатын ағымдағы және аванстық төлемдер жалпы белгiленген тәртiппен өтеледi.
Борыш 1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн толық өтелген жағдайда, салық органдары хаттаманың негiзiнде айыппұлдар мен айыпақылардың тиiстi сомасын есептен шығарады. Егер 1997 жылдың 1 қаңтарында негiзгi борыш бойынша берешек болмаған жағдайда, бiрақ айыппұл санкциялары мен айыпақылардың есептелген сомасы болса, онда бұл борыш (айыппұлдар мен айыпақылар бойынша) автоматты түрде есептен шығарылады. 1 сәуiрден кейiн төленген айыппұлдар мен айыпақылардың сомасы қайтадан төлеу ретiнде есептеледi.
Қосымша айтармыз, сомаларды үйлестiрудi бөлiнбеген табыстың ұлғаюы есебiнен салық төлеушiлер жүргiзедi.
Осы айтылғандардың негiзiнде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi облыстар мен Алматы қаласы бойынша салық басқармаларының бастықтарына мыналарды тапсырады:
1) Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы айыппұлдар мен айыпақылар жөнiндегi борыштардың, сондай-ақ өзгертiлген төлемдер жөнiндегi борыштардың сомаларын есептен шығарудың ережелерi туралы және оны жүргiзудiң тәртiбi туралы түсiндiру жұмысы жүргiзiлсiн, әрбiр мүдделi салық төлеушiге оның пайда болған құқықтары туралы жеткiзiлетiн болсын. Салықтық амнистияны жүргiзуге қатысты барлық заңдар мен нормативтiк құжаттардың баспасөзде жариялануы қамтамасыз етiлсiн;
2) әрбiр салық органында құрамында 4 адамы бар жұмыс комиссиясы құрылсын, оған жергiлiктi атқару органдарының келiсiмi бойынша, салықтық есептеу бөлiмшесiнiң басшысы - жергiлiктi әкiмшiлiктiң қызметкерi, қаржы органының келiсiмi бойынша - қаржы саласының қызметкерi кiруге тиiс;

После списания задолженностей по вышеуказанным фондам лицевой счет налогоплательщика по ним закрывается при отсутствии задолженности, возникшей после 1 июля 1995 года.
В соответствии с пунктом 7 статьи 179 с 1 апреля 1997 года приостанавливается взыскание задолженности и начисление пени по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, сложившейся по состоянию на 1 апреля 1997 года, сроком до 1 января 1998 года.
Пропорционально погашению замороженной основной суммы задолженности будет производиться списание штрафов и пени, начисленных по состоянию на 1 апреля 1997 года. Списание должно производится по состоянию на 20 число каждого месяца, начиная с июля, после проведения соответствующих расчетов по определению доли погашения замороженной задолженности. Для определения сумм штрафов и пени необходимо заполнение таблицы "Определение размеров штрафов и пени, списываемых в соответствии с налоговой амнистией" (Приложение N 1). С 1 января 1998 года задолженность взыскивается в общеустановленном порядке, то есть в следующей последовательности - пеня, штраф, сумма налога. Текущие и авансовые платежи, срок уплаты которых наступает после 1 апреля 1997 года, уплачиваются в общеустановленном порядке.
В случае полного погашения задолженности до 1 января 1998 года, налоговые органы на основе протокола производят списание соответствующих сумм штрафов и пени. В случае, если на 1 апреля 1997 года отсутствует задолженность по основному долгу, но при этом имеются начисленные суммы штрафных санкций и пени, то данная задолженность (по штрафам и пени) списывается автоматически; суммы штрафов и пени, уплаченные после 1 апреля, засчитываются как переплата.
Дополнительно сообщаем, что корректировка сумм производится налогоплательщиками за счет увеличения нераспределенного дохода.
На основании изложенного Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан поручает начальникам налоговых управлений по областям и городу Алматы:
1) организовать разъяснительную работу через средства массовой информации о положениях и о порядке проведения списания сумм задолженностей по штрафам и пени, а также задолженностям по отмененным платежам, довести до каждого заинтересованного налогоплательщика о его возникших правах. Обеспечить публикацию всех законодательных и нормативных документов, касающихся проведения налоговой амнистии, в печатных изданиях;
2) создать рабочие комиссии в каждом налоговом органе в составе не менее 4-х человек, в которую должны входить руководитель подразделения налогового учета, по согласованию с местными исполнительными органами - работник местной администрации, по согласованию в финансовым органом - работник финансовой службы. Комиссия должна возглавляться начальником налогового органа;

3) 1997 жылдың 20 шiлдесiне дейiн жеке есеп-шоттар арқылы 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi жағдай бойынша салық төлеушiлердiң берешектерiне түгендеу жүргiзiлсiн және салықтар, айыппұлдар мен айыпақылар бойынша берешектердi жекелеп белгiленсiн, әрбiр салық төлеушi бойынша берешектердiң көрсетiлген сомасынан кесте жасалсын;
4) 179 баптың 2 және 3 тармақтарына сәйкес, есептен шығарылған айыппұлдар мен айыпақылардың, сондай-ақ көрсетiлген бюджеттен тыс қорлар жөнiндегi борыштардың сомалары туралы жинақталған есеп Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiне N 2 және 3 қосымшалар үлгiсiнде әрбiр салық пен төлемге бөлiнген түрiнде берiлетiн болсын;
5) борыштарды есептен шығару хаттама арқылы жасалсын, онда салық
төлеушi туралы және есептен шығару сәтiндегi борыштардың сомалары,
айыппұлдар, айыпақылар мен өзгертiлген төлемдер және борыштың қалдықтары
туралы барлық деректер көрсетiлетiн болсын;
6) бұл нұсқаулар төмендегi салық органдарына жеткiзiлсiн және олардың
толық әрi дер кезiнде орындалуы қамтамасыз етiлсiн.
Төрағаның орынбасары, салық
қызметiнiң 2 дәрежелi
Мемлекеттiк кеңесшiсi
N 1 қосымша
Салық амнистиясына сәйкес бөлiнетiн айыппұлдар
мен айыпақылар мөлшерiн анықтау
______________________             Толтырылған күнi ________________
(салық органының атауы)
___________________________
(салық төлеушiнiң атауы)
___________________________________________________________________
Салық |1.04.97 жылға       |Толтырылған  |Өтеу |Есептен шығарылуға
түрi  |арналған қарыздардың|күнге дейiнгi|про. |жатады
|сомасы              |салықтың     |центi|
|____________________|өтелуi       |     |___________________
|салық|айыппұл|айып  |             |     |айыппұл. |айыпақы.
|     |       | ақы  |             |     | дардың  |лардың
___________________________________________________________________
______|_____|_______|______|_____________|_____|_________|_________
______|_____|_______|______|_____________|_____|_________|_________
______|_____|_______|______|_____________|_____|_________|_________
______|_____|_______|______|_____________|_____|_________|_________
Есептеу бөлiмiнiң инспекторы ________________
Инспектор __________________
Бөлiм бастығы ______________
N 2 қосымша
Салық амнистиясына сәйкес есептен шығарылған айыппұлдар
мен айыпақылардың, сондай-ақ бюджеттен тыс мақсатты
қорларға аударымдардың деректерi
__________________________
(салық органының атауы)
__________________________
(салық төлеушiнiң атауы)
___________________________________________________________________
Салық түрi|Есептен шығаруға   |Есептен шығаруға  |1.07.97 ж.арналған
|жататын қаржылық   |жататын бюджеттен |есептен шығаруға
|санкциялардың      |тыс қорлар бойынша|жататын қорлар
|сомасы
|өтелмеген қарыз.  |бойынша қаржылық
|                   |дардың қалдықтары |санкциялардың
|                   |                  |қалдықтары
|___________________|                  |_________________
|Айыппұлдар|Айыпақы.|                  |Айыппұлдар|Айып.
|          |лар     |                  |          |ақылар
__________|__________|________|__________________|__________|______
__________|__________|________|__________________|__________|______
__________|__________|________|__________________|__________|______
__________|__________|________|__________________|__________|______
Барлығы:  |__________|________|__________________|__________|______
Ескерту.
Есептен шығаруға жататын айыппұлдар мен айыпақылардың
сомалары "Айыппұлдар мен айыпақылардың амнистияланған сомалары" Бас
прокуратураның нұсқамасымен оның қалпына келгенiне дейiн олар бойынша
өтелген сомалардың шегерiм жолдары бойынша 1995 жылға арналған жеке
есепшоттарда бейнеленген сомалар тәрiздi айқындалады.
Есептеу инспекторы _______________________
Инспектор _____________________
Бөлiм бастығы__________________
N 3 қосымша
Айыппұлдар мен айыпақылардың амнистияланған сомалар
бойынша, сондай-ақ есептен шығарылған бюджеттен тыс
қорлар бойынша төлемдердiң жиынтық кестесi
_______________________
(салық органының атауы)
___________________________________________________________________
Салық|Кәсiпорындар|9.08.95 ж.арналған|Қорлар     |9.08.95ж.арналған
түрi |дың саны    |есептен шығарылған|бойынша    |қорлар бойынша
|            |айыппұлдар мен    |шығарылған |есептен шығарылған
|            |айыпақылардың     |төлемдердiң|айыппұлдар мен
|            |сомасы            |сомасы     |айыпақылардың
|            |                  |           |сомасы
____________________________________________________________________
_____|____________|__________________|___________|__________________
_____|____________|__________________|___________|__________________
_____|____________|__________________|___________|__________________
Бар. |____________|__________________|___________|__________________
лығы |____________|__________________|___________|__________________
Есептеу бөлiмiнiң бастығы ______________________
Салық органының бастығы   ______________________

3) провести до 20 июля 1997 года инвентаризацию задолженности налогоплательщиков по состоянию на 1 апреля 1997 года по лицевым счетам и выделить отдельно задолженности по налогам, штрафам и пени, составить таблицу с указанием сумм задолженностей по каждому налогоплательщику (Приложение N 1);
4) сводный отчет о списанных суммах штрафов и пени, а также задолженностей по указанным внебюджетным фондам, в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 179, представить в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан в разрезе каждого налога и платежа в виде Приложений N 2 и 3;
5) оформить списание задолженности протоколом, в котором должны
быть указаны все данные о налогоплательщике и суммах задолженности
на момент списания, суммах задолженностей, подлежащих списанию по
штрафам, пени и отмененным платежам, и остатки задолженностей;
6) данные указания довести до нижестоящих налоговых органов и
обеспечить их полное и своевременное исполнение.
Заместитель председателя
Приложение N 1
Определение размеров штрафов и пени,
списываемых в соответствии с налоговой амнистией
____________________________________ Дата заполнения ____________
(Наименование налогового органа)
____________________________________
(Наименование налогоплательщика)
--------------------------------------------------------------------
Вид налога!Сумма задолженности!Погашено !Процент!Подлежит списанию
!на 1.04.97 г. !налога на !погаше-!------------------
!-------------------!дату !ния !Штрафов !Пени
!Налог!Штраф !Пеня !заполнения! ! !
--------------------------------------------------------------------
! ! ! ! ! ! !
----------------------------------------------------------
! ! ! ! ! ! !
----------------------------------------------------------
! ! ! ! ! ! !
----------------------------------------------------------
! ! ! ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
Инспектор отдела учета _________________________
Инспектор ____________________________
Начальник отдела _______________________________
Приложение N 2
Данные по списанию штрафов и пени, а также
отчислений во внебюджетные целевые фонды
в соответствии с налоговой амнистией
_________________________________
(Наименование налогового органа)
_________________________________
(Наименование налогоплательщика)
--------------------------------------------------------------------
Вид налога!Сумма !Остатки непогашенной!Суммы финансовых санкций
!финансовых!задолженности по !по фондам, подлежащие
!санкций, !внебюджетным фондам,!списанию по состоянию
!подлежащих!подлежащие списанию !на 1.07.97 г.
!списанию* ! !-------------------------
!Штра-!Пени! ! Штрафы ! Пени
!фы ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
! ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
! ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
! ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО: ! ! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
Примечание. Сумма штрафов и пени, подлежащие списанию, определяются
как суммы, отраженные в лицевых счетах 1995 года по строке
"Амнистированные суммы штрафов и пени" минус суммы, погашенные по ним
после их восстановления по предписанию Генеральной прокуратуры.
Инспектор учета _________________________
Инспектор _______________________________
Начальник отдела ________________________
Приложение N 3
Сводная таблица по амнистированным суммам штрафов
и пени, а также платежей по отмененным внебюджетным фондам
__________________________________
(наименование налогового органа)
--------------------------------------------------------------------
Вид !Количество !Сумма списанных!Сумма списанных!Сумма списанных
налога !предприятий!штрафов и пени !платежей по !штрафов и пени
! !на 9.08.95 г. !фондам !по фондам на
! ! ! !1.07.97 г.
--------------------------------------------------------------------
! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
! ! ! !
--------------------------------------------------------------------
Всего: ! ХХХ ! ! !
--------------------------------------------------------------------
Начальник отдела учета _______________________
Руководитель налогового органа __________________