О процедуре периодического и предварительного декларирования
Приказ Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 23 июня 1997 г. N 161-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 7 августа 1997 г. N 347. Утратил силу - приказом председателя Таможенного комитета МГД РК от 15 февраля 2001 г. N 54 ~V011442
В целях совершенствования и ускорения процедуры таможенного оформления товаров, а также в соответствии со статьей 202 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона от 20.07.95 г. N 2368 Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан"
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить "Порядок таможенного оформления импортируемых товаров при использовании процедуры периодического декларирования товаров" (Приложение 1).
2. Утвердить "Порядок таможенного оформления импортируемых товаров при предварительном декларировании" (Приложение 2).
3. Установить, что при использовании процедуры периодического и предварительного декларирования товаров заявляемые товары могут находиться в иных местах на временном хранении под таможенным контролем до завершении таможенного оформления в соответствии с установленным порядком.
4. Считать утратившим силу Приказ Таможенного Комитета от 24 мая 1995 года N 16-П.
5. Начальникам таможенных управлений по областям довести содержание настоящего Приказа до декларантов и иных заинтересованных организаций и предприятий, находящихся в регионе деятельности таможенных управлений и таможен.
6. Приказ вступает в силу с даты государственной регистрации.
7. Пресс-службе (Муратбаевой А.) обеспечить освещение
настоящего Приказа в средствах массовой информации.
8. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на
Заместителя Председателя Кирданова В.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ
Приложение 1
Порядок таможенного оформления импортируемых
товаров при использовании процедуры периодического
декларирования
Согласно статье 202 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 июля 1995 года "О таможенном деле" в Республике Казахстан таможенные процедуры с использованием периодического декларирования могут применяться в отношении одних и тех же товаров, поставляемых на регулярной основе одним и тем же лицом, в соответствии с настоящим порядком.
Понятия, используемые в настоящих Правилах, означают:
под "процедурой периодического декларирования" - процедура декларирования товаров, к которым применяется таможенный режим "выпуск товаров для свободного обращения", при котором одни и те же товары, импортируемые в течение календарного месяца, рассматриваются таможенным органом для целей таможенного оформления как единая партия, независимо от количества отдельных поставок или средств транспортировки.

Мерзiмдiк және алдын ала декларациялау процедурасы туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiң кеден комитетi 1997 жылғы 23 маусым N 161-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 7 тамызда тіркелді. Тіркеу N 347. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы бұйрығымен. ~V011442
Тауарларды кедендiк ресiмдеу процедурасын жетiлдiру мен жеделдету мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 20.07.95 ж. N 2368 Z952368_ "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының 202-бабына сәйкес бұйырамын:
1. "Тауарларды мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалану кезiнде импортталатын тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi" (1-қосымша) бекiтiлсiн.
2. "Алдын ала декларациялау кезiнде импортталатын тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi" (2-қосымша) бекiтiлсiн.
3. Тауарларды мерзiмдiк және алдын ала декларациялау процедурасын пайдалану кезiнде мәлiмделген тауарлардың белгiленген тәртiпке сәйкес кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн өзге жерлерде кедендiк бақылаумен уақытша сақтауда болуы мүмкiн деп белгiленсiн.
4. Кеден комитеттiң 1995 жылғы 24 мамырдағы N 16-п Бұйрығының күшi
жойылған болып табылсын.
5. Облыстық кеден басқармаларының бастықтары қызметi кеден
басқармалары мен кедендердiң аймақтарында жүргiзiлетiн декларанттарға және
өзге де ынталы ұйымдар мен кәсiпорындарға осы бұйрықтың мазмұнын жеткiзсiн.
6. Бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
7. Баспасөз қызметi (Мұратбаева Ә.) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат
құралдарында жариялауын қамтамасыз етсiн.
8. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Төрағаның орынбасары
В. Кирдановқа жүктелсiн.
Төраға
1-қосымша
Мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалану кезiнде импортталатын
тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 1995 жылғы 20 шiлдедегi "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Жарлығының 202-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының мерзiмдiк декларациялауды пайдалана отырып, кеден процедураларын осы тәртiпке сәйкес белгiлi бiр ғана адамның жүйелi түрде жеткiзетiн белгiлi бiр ғана тауарларына қатысты қолдануға болады.
Осы ережелердегi пайдаланылатын ұғымдар:
"Мерзiмдiк декларациялау процедурасы" кедендiк ресiмдеу мақсаттары үшiн кеден органының жекелеген жеткiзiлiмдердiң немесе көлiк құралдарының санына қарамастан күнтiзбелiк ай iшiнде белгiлi бiр ғана импортталатын тауарларды бiрыңғай топтама деп қарастыратын тауарларын еркiн айналымға шығарудың кеден режимi қолданылатын тауарларды декларациялау процедурасын бiлдiредi.

1. Общие положения
1.1. Процедура периодического декларирования позволяет осуществить выпуск товара для свободного обращения путем упрощенного декларирования, описанного в п. 2.6. настоящих Правил, с последующим предоставлением ежемесячной периодической таможенной декларации, описанной в п. 2.9. настоящих Правил.
1.2. Периодическая таможенная декларация и отметка таможенного органа на грузовых и товаросопроводительных документах об упрощенном декларировании, о которых говорится в настоящих Правилах, рассматриваются как единый, неделимый документ, вступающий в силу в день принятия таможенным органом решения о выпуске товара по процедуре периодического декларирования.
1.3. Товары рассматриваются как одни и те же, если они имеют одинаковый девятизначный код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
1.4. Товар рассматривается как регулярно поставляемый, если одно лицо производит две и более поставки одного и того же товара в месяц.
1.5. При периодическом декларировании товаров применяются ставки пошлин, налогов, иных платежей, иные положения законодательства, действующие на день принятия таможенным органом периодической таможенной декларации.
1.6. Товары, помещаемые под процедуру периодического декларирования могут находиться в иных местах на временном хранении под таможенным контролем до завершения таможенного оформления согласно пункту 2.6. настоящего Порядка.
2. Порядок таможенного оформления
2.1. Лицо, намеревающееся использовать периодическое декларирование, обращается в таможенный орган, в котором планируется использовать процедуру периодического декларирования с заявлением о письменном разрешении использовать периодическое декларирование. В заявлении должны быть указаны:
1. Товары, которые будут импортированы (с указанием товарного кода по ТН ВЭД) согласно процедуре периодического декларирования;
2. Предполагаемая частота и объем поставок товара в месяц;
3. Страна происхождения товара;
4. Наименование экспортера (экспортеров) и зарубежного производителя (производителей) товара;
5. Номер контракта или иного документа, в котором определено право собственности или право распоряжения данным товаром;
6. Ориентировочная таможенная стоимость товаров;
7. Гарантия получателя о внесении предварительной оплаты таможенных платежей.
Заявление подписывается первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером юридического лица.
2.2. Разрешение таможенного органа на периодическое декларирование товаров выдается таможенным органом по установленной форме (Приложение 1б) при условии принятия предварительного решения относительно:
а) классификации товаров;
б) страны происхождения товаров, в том случае, если в отношении импортируемого товара установлен преференциальный режим по ставкам Таможенного тарифа в виде освобождения от обложения таможенными платежами, а также освобождение от обложения налогами.
Разрешение считается действующим с момента поступления предварительной суммы оплаты таможенных платежей и налогов на депозитный счет таможенного органа.
Ежемесячная сумма предварительной оплаты таможенных платежей и налогов рассчитывается таможенным органом исходя из условной цены импортируемых товаров, объема и частоты поставок и вносится декларантом на депозит до начала календарного месяца предполагаемых поставок.

1. Жалпы ережелер
1.1. Мерзiмдiк декларациялау процедурасы осы ережелердiң 2.9.-тармағында сипатталған ай сайынғы мерзiмдiк кедендiк декларацияларды одан әрi ұсына отырып, осы ережелердiң 2.6.-тармағында сипатталған оңайлатылған декларациялау жолымен тауарды еркiн айналымға шығаруды жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi.
1.2. Мерзiмдiк кедендiк декларациялар және осы ережелерде айтылатын жүк-тауар жолдау құжаттарындағы кеден органның оңайлатылған декларациялау туралы белгiсi кеден органының мерзiмдiк декларациялау процедурасы бойынша тауарлы еркiн айналымға шығару туралы шешiмi қабылданған күнi күшiне енетiн, бiрыңғай ажырамас құжат деп қаралады.
1.3. Егер тауарлардың сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлар номенклатурасының тоғыз таңбалы коды бар болса, олар белгiлi бiр ғана тауарлар деп қарастырылады.
1.4. Егер бiр адам айына белгiлi бiр ғана тауардың жеткiзiлiмiн екi не одан көп рет жүргiзетiн болса, тауар жүйелi түрде жеткiзiлетiн тауар деп қарастырылады.
1.5. Тауарларды мерзiмдiк декларациялау кезiнде кеден баждарының, салықтарының, өзге де төлемдердiң ставкалары, кеден органының мерзiмдiк кедендiк декларацияны қабылдаған күнi қолданылып отырған заңдардың өзге де ережелерi қолданылады.
1.6. Мерзiмдiк декларациялау процедурасымен орналастырылатын тауарлар осы ережелердiң 2.6.-тармағына сәйкес кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн өзге жерлерде кедендiк бақылаумен уақытша сақтауда бола алады.
2. Кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
2.1. Мерзiмдiк декларациялауды пайдаланғысы келген адам мерзiмдiк декларациялауды пайдалануға жазбаша рұқсат беру жөнiнде өтiнiштi мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалану жоспарланып отырған кеден органына қайырылады. Өтiнiште:
1. Мерзiмдiк декларациялау процедурасына сәйкес импортталатын
тауарлар (СЭҚ ТН тауар коды көрсетiлiп);
2. Айына тауарды жеткiзудiң болжалды жиiлiгi мен көлемi;
3. Тауардың шыққан елi;
4. Экспортшының (экспортшылардың) және шет елдiк тауар өндiрушiнiң
(өндiрушiлердiң) атауы;
5. Меншiк құқы немесе осы тауарды иемдену құқы анықталған
келiсiм-шарттың немесе өзге де құжаттың нөмiрi;
6. Тауарлардың болжалды кедендiк құны;
7. Алушының кеден төлемдерiн алдын ала төлейтiндiгi туралы кепiлi
көрсетiлуi тиiс.
Өтiнiшке заңды тұлғаның басшысы немесе оның орындағы адам, сондай-ақ
бас бухгалтер қол қояды.
2.2. Кеден органының тауарларды мерзiмдiк декларациялауға рұқсатын
кеден органы:
а) тауарларды сыныптауға;
б) тауарлардың шыққан елiне, оның iшiнде импортталатын тауарға қатысты Кедендiк тариф ставкалары бойынша төлемдерiн салудан босату түрiнде преференциальдық режим, сондай-ақ, салықтар салудан босату белгiленген жағдайдағыға қатысты алдын ала шешiм қабылданатын болса, белгiленген нысанда (1 б-қосымша) бередi,
Рұқсат кеден органының депозиттi шотына кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудiң алдын ала сомасы түскен сәттен бастап қолданылады деп есептеледi.
Кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудiң ай сайынғы алдын ала сомасын кеден органы импортталатын тауарлардың шартты бағасын, жеткiзiлiм көлемi мен жиiлiгiн ескере отырып есептейдi және оны декларант депозитке жоспарланған жеткiзiлiмдердiң күнтiзбелiк айы басталғанға дейiн салады.

2.3. Решение таможенного органа в отношении выдачи разрешения на использование процедуры периодического декларирования должно быть доведено до заинтересованного лица в письменной форме в срок до 10 дней.
В выдаче разрешения может быть отказано на основании того, что импортер:
а) совершил серьезное нарушение таможенных правил или повторное нарушение таможенных правил;
б) осуществляет декларирование одних и тех же товаров нерегулярно;
в) имеет задолженность по таможенным платежам и налогам;
г) нарушил иные положения данного Порядка.
2.4. Разрешение на использование процедуры периодического декларирования выдается декларанту в письменной форме на срок до 1 года при условии, что имеется возможность обеспечения эффективного контроля в соответствии с требованиями относительно товаров, запрещенных к ввозу, или иными ограничениями, указанными в законодательстве.
По истечении срока, указанного в разрешении на периодическое декларирование (свыше 1 года), в таможенный орган подается повторное заявление за 1 месяц до следующей поставки. Вопрос о предоставлении дальнейшего использования процедуры периодического декларирования решается в соответствии с настоящим порядком.
2.5. Таможенный орган, разрешив импортеру использовать процедуру периодического декларирования, может отозвать разрешение в случаях, указанных в п. 2.3. настоящих Правил.
2.6. По прибытии каждой партии товара таможенному органу предъявляются грузовые документы на товар и товаросопроводительные документы.
Таможенный орган обеспечивает их предварительную проверку и соответствие данных в этих документах фактическим результатам досмотра товаров и в необходимых случаях - таможенной экспертизы.
В случае установления такого соответствия в грузовых и товаросопроводительных документах проставляется дата и делается запись (или проставляется штамп) "Выпуск разрешен. Периодическое декларирование", которая заверяется личной подписью лица, производившего досмотр и проверку, а также его личной номерной печатью. С этого момента товар считается выпущенным в свободное обращение.
2.7. Предоставление периодической таможенной декларации производится не позднее 10 дней после окончания календарного месяца, в котором была произведена поставка товара согласно процедуры периодического декларирования.
Декларант представляет таможенному органу периодическую таможенную декларацию, которая заполняется в соответствии с правилами, предусмотренными для таможенного режима "выпуск товаров для свободного обращения" с указанием в третьем подразделе графы 1 "ПДТ" (периодическое декларирование товаров).

2.3. Кеден органының мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалануға рұқсатты беруге қатысты шешiмi ынталы адамға жазбаша түрде 10 күн мерзiмiнде жеткiзiлуi тиiс.
Импортшы:
а) кеден ережелерiн елеулi дәрежеде бұзса немесе кеден ережелерiн қайталап бұзса;
б) белгiлi бiр ғана тауарларды кедендiк декларациялауды жүйесiз жүзеге асырса;
в) кеден төлемдерi мен салықтары бойынша борышы бар болса;
г) осы тәртiптiң өзге де ережелерiн бұзса, рұқсатты беруден бас тартылуы мүмкiн.
2.4. Мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалануға рұқсат декларантқа әкелуге тыйым салынған тауарларға қатысты талаптарға немесе заңдарда көрсетiлген өзге де шектеулерге сәйкес тиiмдi бақылауды қамтамасыз ету мүмкiндiгi бар болса, жазбаша түрде 1 жыл мерзiмге берiледi.
Мерзiмдiк декларациялауға рұқсатқа көрсетiлген мерзiм (1 жылдан аса) өткен соң кеден органына келесi жеткiзiлiмге дейiнгi 1 ай iшiнде екiншi рет өтiнiш берiледi. Мерзiмдiк декларациялау процедурасын одан әрi пайдалануға рұқсат беру мәселесi осы тәртiпке сәйкес шешiледi.
2.5. Импортшыға мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалануға рұқсат берген кеден органы осы ережелердiң 2.3.-тармағында көрсетiлген жағдайларда рұқсатты керi ала алады.
2.6. Тауардың әр тораптамасы келген сайын кеден органына жүк-тауар жолдау құжаттары ұсынылады.
Кеден органы оларды алдын ала тексерудi және осы құжаттардағы деректердiң тауарларды қарап тексерудiң, қажет жағдайларда кеден сараптамасының нақты нәтижелерiне сәйкес келуiн қамтамасыз етедi.
Жүк-тауар жолдау құжаттарында осындай сәйкестiк анықталса, тексеру мен қарап тексерудi жүргiзген лауазымды адамның жеке қолымен, сондай-ақ жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлетiн күн қойылады және "Шығаруға рұқсат етiлiп отыр. Мерзiмдiк декларациялау" жазуы жазылады (немесе жай мөртаңба қойылады). Осы сәттен бастап тауар еркiн айналымға шығарылған болып есептеледi.
2.7. Мерзiмдiк кедендiк декларацияны ұсыну мерзiмдiк декларациялау процедурасына сәйкес тауарды жеткiзу жүргiзiлген күнтiзбелiк ай аяқталғаннан кейiнгi 10 күннен кешiктiрiлмей жүргiзiледi.
Декларант кеден органына "ТМД"-ның (тауарларды мерзiмдiк декларациялау) 1-бағанының үшiншi бөлiмшесiнде көрсете отырып, "тауарларды еркiн айналымға шығарудың" кедендiк режимi үшiн қарастырылған ережелерге сәйкес толтырылатын мерзiмдiк кедендiк декларацияны ұсынады.

2.8. При таможенном оформлении товаров по периодической таможенной декларации таможенный орган принимает для целей исчисления таможенных платежей и налогов курс валюты, устанавливаемый Национальным Банком и действующий на день принятия периодической грузовой таможенной декларации.
При этом производится зачет депозитной суммы, внесенной получателем в счет таможенных платежей, в случае необходимости осуществляется восполнение необходимого лимита предварительного платежа. В случае не внесения такого лимита, оговоренного в разрешении на периодическое декларирование в течение 10 дней, таможенный орган объявляет импортера задолжником и отзывает разрешение на периодическое декларирование в соответствии с п. 2.3 настоящего Порядка.
2.9. Таможенное оформление товаров по периодической таможенной декларации производится в установленном таможенным законодательством порядке применительно к таможенному режиму "выпуск товаров для свободного обращения" с уплатой таможенных платежей и налогов, предусмотренных законодательством, и соблюдением мер экономической политики.
Для целей таможенного контроля таможенным органом, производящим таможенное оформление по процедуре периодического декларирования, необходимо вести учет товаров в журнале установленной формы (см. Приложение 1а).
2.10. В случае непредставления ГТД, таможенный орган производит проверку предприятия-грузополучателя с целью корректировки таможенной стоимости, взыскания таможенных платежей и налогов в бюджет, а также выяснения целесообразности дальнейшего использования
процедуры периодического декларирования.
2.11. К лицу, допустившему нарушение таможенного оформления по
данной процедуре, применяются меры, предусмотренные настоящим
Положением и таможенным законодательством.
Приложение N 1а
Журнал учета товаров
по периодическому декларированию
---------------------------------------------------------------------
Дата     !Организация-!   Номер  !Ф.И.О.       !N периодической
предъявления!заявитель   !разрешения!инспектора,  !ГТД
товара к    !            !          !проводившего !Дата выпуска
досмотру    !            !          !оформление по!
!            !          !ПДТ          !
---------------------------------------------------------------------
Приложение N 1б
РАЗРЕШЕНИЕ
на периодическое декларирование товаров
N 00000/000
<*>
от____ _______________19___
Настоящим разрешается _________________________________________
/наименование организации, адрес/
Использование процедуры периодического декларирования
импортируемых товаров, помещаемых под таможенный режим "выпуск
товаров для свободного обращения" для следующих товаров:
____________________________________________________________________
/наименование и коды товаров согласно ТН ВЭД/
Разрешение возлагает обязанности и предоставляет права,
предусмотренные таможенным законодательством и нормативными актами
Государственного таможенного комитета.
Срок действия настоящего разрешения истекает
"____"________________19___г.
М.П.           Начальник таможенного
органа
Примечание. Номер разрешения формируется следующим образом:
00000 - код таможенного органа, выдавшего разрешение
000 - номер разрешения
Приложение 2
Порядок таможенного оформления импортируемых
товаров при предварительном декларировании
Для дальнейшего ускорения процесса таможенного оформления ввозимых товаров декларантам разрешается предъявлять грузовую таможенную декларацию до прибытия товара на таможенную территорию согласно следующему порядку:

2.8. Мерзiмдiк кедендiк декларация бойынша тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде кеден органы кеден төлемдерi мен салықтарын есептеу мақсаттары үшiн Ұлттық банк белгiлейтiн, мерзiмдiк кедендiк жүк декларациясы қабылданған күнге қолданылып отырған валюта бағамы қолданады.
Бұл ретте кеден төлемдерiнiң шотына алушының төлеген депозиттi сомасын есепке жатқызу жүргiзiледi, қажет кезiнде алдын ала төлемнiң керектi лимитiн толтыру жүзеге асырылады. Мұндай мерзiмдiк декларациялауға рұқсатта айтылған лимит 10 күн iшiнде төленбесе, кеден органы импортшыны борышкер деп жариялайды және осы ережелердiң 2.3.-тармағына сәйкес мерзiмдiк декларациялауға рұқсатты керi алады.
2.9. Мерзiмдiк кедендiк декларация бойынша тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде заңдармен көзделген кеден төлемдерi мен салықтарын төлей, экономика саясатының шараларын сақтай отырып, "тауарларды еркiн айналымға шығарудың" кедендiк режимiне қатысты кеден заңдарымен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Мерзiмдiк декларациялау процедурасы бойынша кедендiк ресiмдеудi жүргiзiп отырған кеден органының кедендiк бақылауының мақсаттары үшiн белгiленген нысандағы журналда тауарларды есепке алуды жүргiзу қажет (1 а-қосымшаны қараңыз).
2.10. КЖД ұсынылмаған жағдайда кеден органы кедендiк құнды түзету,
бюджетке кеден төлемдерi мен салықтарын төлету, сондай-ақ мерзiмдiк
декларациялау процедурасын одан әрi пайдаланудың мақсатқа сай келетiндiгiн
анықтау үшiн жүк алушы-кәсiпорынды тексередi.
2.11. Осы процедура бойынша кедендiк ресiмдеудi бұзуға жол берген
адамға осы ережелерде және кеден заңдарында қарастырылған шаралар
қолданылады.
1а қосымша
Мерзiмдiк декларациялау бойынша
тауарларды есепке алу журналы
___________________________________________________________________
|Тауарды      |Мәлiмдеушi |Рұқсаттың  |ТМД бойынша      |КЖД-ның    |
|қарап        |-ұйым      |нөмiрi     |ресiмдеудi       |мерзiмдiк  |
|тексеруге    |           |           |жүргiзген        |N Шығару   |
|ұсыну күнi   |           |           |инспектордың Т.Е.|күнi       |
|_____________|___________|___________|_________________|___________|
N 1б - қосымша
Тауарларды мерзiмдiк декларациялауға
РҰҚСАТ
N 0000/000*      19__ ____ __________________
Ескерту:
<*>
Рұқсат нөмiрi төмендегiше қалыптастырылады:
0000 - рұқсатты берген кеден органының коды
000 - рұқсат нөмiрi
Осы __________________________________________ "тауарларды
/ұйымның атауы мен мекен-жайы/
еркiн айналымға шығарудың" кедендiк режимiмен орналастырылатын
импортталатын тауарларды мерзiмдiк декларациялау процедурасын пайдалануға
төмендегi тауарлар үшiн рұқсат етiлiп отыр:
__________________________________________________________________
/тауарлардың СЭҚ ТН-ға сәйкес атауы мен коды/
Рұқсат мiндеттердi жүктейдi және Мемлекеттiк кеден комитетiнiң кеден
заңдары және нормативтi актiлерiмен көзделген құқықтарды бередi.
Осы рұқсаттың қолдану мерзiмi
19__ ж. "____"_________________ аяқталады.
М.О.                        Кеден органының бастығы
2-қосымша
Алдына ала декларациялау кезiнде
импортталатын тауарларды кедендiк
ресiмдеудiң тәртiбi
Әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу барысын одан әрi жеделдету үшiн декларанттарға тауардың кеден аумағына әкелiнгенiне дейiн төмендегiдей тәртiппен кедендiк жүк декларациясын ұсынуға рұқсат етiледi:

1. Декларант заполняет грузовую таможенную декларацию на ввозимые товары до прибытия товаров и вместе со всеми документами, необходимыми и достаточными для производства таможенного оформления, предъявляет таможенному органу (за исключением оригиналов товаросопроводительных документов, которые должны быть предъявлены в момент прибытия товаров). При этом устанавливаемый срок, в течение которого товары должны прибыть, не должен превышать 10 дней со дня регистрации ГТД в таможенном органе. В случае, если товар не будет представлен в указанный срок, декларация должна быть аннулирована.
2. К товару, декларируемому до прибытия, применяются ставки таможенных платежей и налогов, а также иные меры, установленные законодательством, действующие на день регистрации грузовой таможенной декларации.
3. Грузовая таможенная декларация заполняется в установленном ГТК РК порядке. При этом в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" необходимо указывать "ПД" - предварительное декларирование.
4. Таможенное оформление товара по процедуре ПД производится в установленном таможенным законодательством порядке в соответствии с выбранным таможенным режимом.
5. После регистрации ГТД таможенный орган осуществляет проверку всех документов на всех этапах таможенного оформления, в том числе уплату таможенных платежей и налогов.
6. По прибытии товара на таможенную территорию Республики Казахстан декларант представляет товар к досмотру и предоставляет недостающие товаросопроводительные документы, которые вносятся в опись при регистрации ГТД.
7. После осуществления досмотра товаров и проведения идентификации, таможенный орган принимает решение о выпуске товаров путем проставления в гр. Д грузовой таможенной декларации штампа "Выпуск разрешен" и личной номерной печати инспектора.

1. Декларанат тауарлар әкелiнгенге дейiн әкелiнетiн тауарларға кедендiк жүк декларациясын толтырады және кедендiк ресiмдеудi жүргiзуге қажеттi және жеткiлiктi барлық құжаттармен бiрге кеден органына ұсынады (тауарлар келген сәтте ұсынылуға тиiстi тауар жолдау құжаттарының түпнұсқаларын қоспағанда). Бұл ретте тауарлардың келiп жетуiнiң керектiгi белгiленетiн мерзiм КЖД-ның кеден органында тiркелгеннен кейiнгi 10 күннен аспауы керек. Тауар аталған мерзiмде ұсынылмайтын болса, декларацияның күшi жойылуы тиiс.
2. Әкелiнуге дейiнгi декларацияланатын тауарға кеден төлемдерi мен салықтарының ставкалары, сондай-ақ кедендiк жүк декларациясы қабылданған күн қолданылып отырған заңдармен белгiленген өзге де шаралар қолданылады.
3. Кедендiк жүк декларациясы ҚР МКК белгiлеген тәртiппен толтырылады. Бұл ретте "Декларацияның үлгiсiнің" 1-бабының үшiншi бөлiмшесiнде "МД" - алдын ала декларациялау деп көрсетiлуi керек.
4. МД процедурасы бойынша тауарды кедендiк ресiмдеу таңдалған кеден режимiне сәйкес кеден заңдарымен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
5. КЖД тiркелген соң кеден органы кедендiк ресiмдеудiң барлық кезеңдерiнде барлық құжаттарды тексерудi, оның iшiнде кеден төлемдерi мен салықтарын төлетудi жүзеге асырады.
6. Тауар Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнгеннен кейiн декларант тауарды қарап тексеруге ұсынады және КЖД-ны тiркеу кезiнде тiзбеге жазылатын жетiспеген тауар жолдау құжаттарын көрсетедi.
7. Тауарларды қарап тексерудi жүзеге асырғаннан және теңдестiрудi жүргiзгеннен кейiн кеден органы кедендiк жүк декларациясының Д-бағанында "Шығаруға рұқсат етiлiп отыр" жай мөртаңбасын және инспектордың жеке нөмiрлiк мөрiн қою жолымен тауарларды шығару туралы шешiм қабылдайды.