Тауарларды еркiн айналымға шығарудың режимiндегi тауарлардың кедендiк құнына бақылау жасаудың процедурасын орындау кезiндегi тауарлардың кедендiк құнын анықтаудың УАҚЫТША ТӘРТIБI
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кеден комитетi 1997 жылғы 4 шiлдедегi N 174-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 14 тамызда тіркелді. Тіркеу N 352. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттiк Кеден комитетi 2000 жылғы 4 сәуірдегі N 117 бұйрығымен. ~V001123
Тауарларды еркiн айналымға шығарудың режимiндегi тауарлардың кедендiк құнына бақылау жасаудың процедурасын орындау кезiндегi кеден төлемдерi мен салықтарын есептеудiң негiзi болып саналатын тауарлардың кедендiк құнын шынайы анықтау, сыртқы-сауда мен оның төлем балансының күйi туралы статистикалық шынайы ақпараттарды алу мақсатында бұйырамын:
1. Тауарларды еркiн айналымға шығарудың режимiндегi тауарлардың кедендiк құнына бақылау жасаудың процедурасын орындау кезiндегi тауарлардың кедендiк құнын анықтаудың уақытша тәртiбi (1-қосымша) бекiтiлсiн.
2. Төмендегiдей жағдайлар:
тауарлардың кедендiк құнына бақылау жасаудың процедурасын орындау кезiндегi тауарлардың кедендiк құнын анықтаудың уақытша тәртiбiнiң Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өткiзiлетiн барлық тауарларға қатысты қолданылатындығы.
Нақты кеден басқармасы мен кеденнiң қызметi аймағындағы ауданға жиi
әкелiнетiн тауарлардың тiзбесiне тауарлардың шартты бағасын кеден
басқармасы мен кеденнiң бастығы бекiтетiнi;
тауарлардың шартты бағалары туралы ақпараттарды Мемлекеттiк кеден
комитетiнiң Кедендiк кiрiстер басқармасына әр төртiншi айдың 5-күнiне
қарата жiберу керектiгi белгiленсiн.
3. Мемлекеттiк кеден комитетiнiң баспасөз қызметi осы бұйрықтың
ережелерiн бұқаралық ақпарат құралдарында жариялансын.
4. Бұйрық баспасөзде жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
5. Бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Мемлекеттiк кеден комитетi
Төрағасының орынбасары В.Д. Кирдановқа жүктелсiн.
Төраға
ҚР МКК-нiң
1997 жылғы 4 шiлдедегi
N 174-П бұйрығына
1-қосымша
Тауарларды еркiн айналымға шығарудың режимiндегi
тауарлардың кедендiк құнына бақылау жасаудың
процедурасын орындау кезiндегi тауарлардың кедендiк
құнын анықтаудың
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. Декларанттың мәлiмдеген тауарларының кедендiк құнының және кедендiк бағалаудың шынайылығын анықтау кеден басқармалары мен кедендердiң кеден төлемдерi бөлiмдерiнiң құзырына кiредi.
2. Декларанттың мәлiмдеген тауарының кедендiк құны аталған қосымшада көрсетiлген тауардың шартты бағасына сәйкес келмейтiн жағдайда (яғни, 5% не одан да төмен болса) тiзбе (N 1-қосымшада) көрсетiлген тауарларды олардың кедендiк құнын анықтаудың 1-әдiсiн қолдана отырып кедендiк ресiмдеу сыртқы саудалық мәмiленiң нақты төлеу сомасын растайтын банкiлiк төлем құжаттарын мiндеттi түрде ұсыну жолымен жүзеге асырылады.

Об утверждении Временного порядка определения таможенной стоимости товаров при выполнении процедуры контроля таможенной стоимости в режиме Выпуска товаров для свободного обращения
Приказ Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 4 июля 1997 г. N 174-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции 14 августа 1997 г. N 352. Утратил силу - Приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 117 ~V001123
В целях достоверного определения таможенной стоимости товаров, являющейся основой для исчисления таможенных платежей и налогов, при выполнении процедуры контроля таможенной стоимости товаров, а также в целях получения достоверной статистической информации о состоянии внешней торговли и ее платежного баланса приказываю:
1. Утвердить Временный порядок определения таможенной стоимости товаров при выполнении процедуры контроля таможенной стоимости в режиме Выпуска товаров для свободного обращения (Приложение N 1).
2. Установить следующие положения:
Временный порядок определения таможенной стоимости товаров при выполнении процедуры контроля таможенной стоимости в режиме Выпуска товаров для свободного обращения применяется в отношении всех товаров, перемещаемых через таможенную территорию Республики Казахстан;
условная цена товаров на перечень наиболее часто ввозимых товаров в регион, находящийся в зоне деятельности конкретного таможенного управления или таможни, утверждается руководителем таможенного управления или таможни;
информацию по условным ценам товаров следует направлять в
управление таможенных доходов Государственного таможенного комитета
к 5 числу каждого четвертого месяца.
3. Пресс-службе Государственного таможенного комитета осветить
положения данного Приказа в средствах массовой информации.
4. Приказ вступает в силу с даты опубликования в прессе.
5. Контроль за исполнением Приказа возложить на заместителя
Председателя Государственного таможенного комитета Кирданова В.Д.
Председатель
Приложение N 1
к приказу ГТК РК
от 4 июля 1997 г. N 174-П
Временный порядок
определения таможенной стоимости товаров
при выполнении процедуры контроля таможенной
стоимости товаров в режиме Выпуска товаров
для свободного обращения
1. Определение достоверности заявленной декларантом таможенной стоимости и таможенная оценка товаров входит в компетенцию отделов таможенных платежей таможенных управлений и таможен.
2. Таможенное оформление товаров, указанных в перечне (Приложение N 1), с применением 1-го метода определения таможенной стоимости в случаях, если заявляемая декларантом таможенная стоимость не соответствует условной цене товара, установленной в указанном приложении (т.е. ниже на 5% и более) осуществляется с обязательным представлением банковских платежных документов, подтверждающих фактическую сумму оплаты внешнеторговой сделки.

Аталған тауарларға сыртқысаудалық мәмiленiң нақты төлеу сомасын растайтын банкiлiк төлем құжаттары жоқ болатын кезде кедендiк құнды анықтаудың 2-5-әдiстерi қолданылмайды, кедендiк бағалау N 1-қосымшада белгiленген Қазақстан Республикасы франкошекарасы шарттарымен тауарлардың шартты бағасы ескерiлiп жүзеге асырылады.
3. N 1-қосымшада көрсетiлмеген тауарларға қатысты декларанттың мәлiмдеген тауарының кедендiк құны тауардың шартты бағасына <*> 25% кем болатын жағдайда, сатушының шотына сатып алушының төлеген төлеу сомасын растайтын банкiлiк төлем құжаттарын кеден органдарына ұсыну кедендiк құнды 1-әдiс бойынша анықтаудың мiндеттi шарты болып табылады. Оның үстiне төлеу кедендiк жүк декларациясы қабылданған күнi жүзеге асырылуы тиiс. Сыртқысаудалық мәмiленiң нақты төлеу сомасын растайтын банкiлiк төлем құжаттары жоқ болатын кезде немесе келiсiм-шартпен тауарды өткеру ескерiле отырып, бағаны қайта қарау туралы ережеге сәйкес әкелiнетiн тауардың түпкiлiктi бағасы көзделетiн жағдайда сатушының сатып алушыға төлеген жалпы төлеу сомасы бойынша анықталуы мүмкiн болатындығы көзделетiн кезде 2-5-әдiстерi қолданылмайды, тауарларды кедендiк бағалау тауарлардың шартты бағасы ескерiле отырып, 6-әдiстiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескертулер:
<*> Тауардың шартты бағасы - импорттық бағалардың қалыптасқан деңгейi ескерiлiп, жеке алынған кеден органының статистикалық деректерiнiң, сондай-ақ баға анықтамалықтарының, баға прейскуранттарының, фирмалар каталогтарының, орташа келiсiм-шарттық анықтамалықтардың негiзiнде тауарларды жеткiзудiң ерекшелiктерi (тауардың түрi, топтаманың мөлшерi, жөнелту елi, шыққан елi, жеткiзiлiмнiң шарттары мен уақыты) ескерiле отырып есептеледi.
Мейлiнше жиi әкелiнетiн тауарлардың тiзбесiне қойылатын тауарлардың шартты бағасы бұдан бұрынғы 90 күн iшiнде осы тауарларға қалыптасқан бағалардың деңгейi ескерiлiп, 3 ай мерзiмiне белгiленедi.
4. Тауарларды шартты түрде еркiн айналымға шығару декларанттың жазбаша өтiнiшi бойынша (N 2-қосымша) тек қана кеден органының депозитiне, кеден төлемдерi мен салықтарының қажеттi сомаларын салудың мiндеттi шарты орындалатын жағдайда жүзеге асырылады.
Бұл ретте кеден органының депозитiне салынатын кеден төлемдерi мен салықтарының қажеттi сомасы кеден органының КҚТ-1 нысанын толтыра отырып, кеден органы жүргiзген тауарларды уақытша (шартты) бағалауы мен декларанттың мәлiмдеген кедендiк құны арасындағы айырмашылық ескерiле отырып есептеледi.
Мұндай жағдайда КҚТ-нiң сыртқы бетiнде "Кеденнiң белгiлерi үшiн" бағанында кеден органының лауазымды адамы "КҚ нақтылануда" деп жазады. "_____"_______________N ________уақытша КҚ. Түзету мерзiмi "_____"__________________", ол белгiленген тәртiппен куәландырылады. Осындай жазу КЖД-нiң "С" бағанында жазылады.
Келiсiм-шарттың шарттарына сәйкес кеден органының белгiлеген мерзiмiнде декларант тауарлардың кедендiк құнын растайтын барлық құжаттарды ұсынғаннан кейiн кедендiк құнды және тиiстi кеден төлемдерi мен салықтарын қайта есептеу, оның iшiнде артық төленген сомаларды қайтару не кем төленген сомаларды өтеу КҚТ-1 нысанын толтыра отырып жүзеге асырылады.

При отсутствии банковских платежных документов, подтверждающих фактическую сумму оплаты внешнеторговой сделки указанных товаров, 2-5 методы определения таможенной стоимости не применяются, таможенная оценка осуществляется исходя из условной цены товаров на условиях франко-граница Республики Казахстан, установленной в Приложении N 1.
3. В отношении товаров, неуказанных в Приложении N 1, когда заявленная декларантом таможенная стоимость более чем на 25% меньше условной цены товара <*> обязательным условием определения таможенной стоимости по методу 1 (метод оценки по цене сделки с ввозимыми товарами) является предоставление таможенным органам банковского платежного документа, подтверждающего фактическую сумму оплаты покупателем счета, выставленного продавцом. Причем оплата должна быть уже осуществлена на день принятия грузовой таможенной декларации, при отсутствии банковских платежных документов, подтверждающих фактическую сумму оплаты внешнеторговой сделки товаров и/или когда условиями контракта предусмотрено положение о пересмотре цен с учетом реализации товара, в соответствии с которым окончательная цена ввозимого товара может быть определена по общей сумме платежей покупателя продавцу, методы 2-5 не применяются, таможенная оценка товаров осуществляется на основе 6-го метода, исходя из условной цены товаров.
4. Условный выпуск товаров в свободное обращение осуществляется с письменного заявления декларанта (Приложение N 2) только при обязательном условии внесения необходимых сумм таможенных платежей и налогов на депозит таможенного органа.
При этом сумма таможенных платежей и налогов, вносимых на депозит таможенного органа рассчитывается, исходя из разницы временной (условной) таможенной оценки товаров, произведенной таможенным органом с заполнением формы КТС-1 и таможенной стоимостью, заявленной декларантом.
В этом случае на лицевой стороне ДТС в графе "для отметок таможни" должностным лицом таможенного органа делается запись "ТС уточняется". Временная ТС от "_____" ____________ N_________, срок корректировки "___" ___________", которая заверяется в установленном порядке. Аналогичная запись делается в графе "С" ГТД.
После представления декларантом всех документов, в течение срока, устанавливаемого таможенным органом в соответствии с условиями контракта, необходимых для подтверждения таможенной стоимости товаров, осуществляется перерасчет таможенной стоимости и соответствующих таможенных платежей и налогов, в т.ч. возврат излишне уплаченных сумм, либо взыскание недоплаченных, с заполнением формы КТС-1.

Ондай жағдайда декларанттың алғаш мәлiмдеген кедендiк құн банкiлiк төлем құжаттары арқылы расталады, КҚТ-1 толтырылмайды, КҚД-1-де "Кеденнiң белгiлерi үшiн" бағанында "КҚ қабылданады" деп жазылады және кедендiк құнды растау үшiн ұсынылған құжаттың N көрсетiледi. Осындай белгiлер КЖД-нiң "С" бағанында жазылады.
Мәлiмделген кедендiк құнды растайтын қажеттi құжаттар белгiленген мерзiм өткенге дейiн ұсынылмаса, тауарлардың шартты бағасы қолданылып есептелiнген, кеден төлемдерi мен салықтарының сомасы тауарлардың кедендiк құнына қатысты түпкiлiктi шешiм болып саналатын КҚТ-1-дi кеден органы лауазымды адамының толтыруы жолымен бюджеттiң кiрiсiне аударылады.
5. Қазақстан Республикасында Экспорттық-импорттық валюталық
келiсiм-шарттарды ұйымдастыру туралы ереже енгiзiлген сәттен бастап
импорттық мәмiленi төлеу бойынша хабардар ету сыртқысаудалық мәмiленi
растау болып табылады.
6. Кедендiк құнды түзеу нысанын толтыру Ережеге (КҚТ-1 мен КҚТ-2
нысандарын толтыру жөнiндегi уақытша нұсқау) N 3-қосымшаға сәйкес
жүргiзiледi.
7. Шартты түрде шығарылған тауарларға толық бақылау жасауды кеден
төлемдерi бөлiмi төмендегiдей процедураларды:
- төмендегiдей мәлiметтердi:
1) КЖД нөмiрiн;
2) кәсiпорын атауын;
3) тауардың атауын;
4) тауардың кодын;
5) кедендiк ресiмдеудiң күнiндегi төлемнiң валюта коды мен шетелдiк
валюта бағамын;
6) кеден органы депозитiне төленген кеден төлемдерi мен салықтарының
сомасын, сондай-ақ КҚТ-1 N-iн;
7) кедендiк құнды растаудың белгiленген мерзiмiн;
8) шартты құнды қолдана отырып, кедендiк бағалаудың нәтижесiнде
алынған және бюджетке аударылған кеден төлемдерi мен салықтарының сомасын,
сондай-ақ КҚТ-1 N -iн;
9) түпкiлiктi кедендiк бағалаудың күнiн бейнелей отырып тауардың
кедендiк құнын растаудың қажет болуына байланысты тауарларды шартты түрде
шығару жүзеге асырылып отырылған КЖД-нi есепке қою журналын ендiрудi
орындай отырып жүзеге асырады.
Тауарларды еркiн айналымға шығарудың режимiндегi
тауарлардың кедендiк құнына бақылау жасаудың
процедурасын орындау кезiндегi тауарлардың кедендiк
құнын анықтаудың уақытша тәртiбiне
1-қосымша
Сыртқысаудалық мәмiленiң төлену фактiсiн растайтын банкiлiк төлем
құжаттарын мiндеттi түрде ұсыну көзделген тауарлардың тiзбесi
____________________________________________________________________
СЭҚ ТН бойынша| Тауардың қысқаша атауы| Өлшем |Әлемдiк бағалар
тауардың коды |                       |бiрлiгi|негiзiнде (өлшем
|                       |       |бiрлiгi үшiн АҚШ
|                       |       |долларымен) есептелген
|                       |       |кедендiк бағалауға
|                       |       |арналған шартты баға
____________________________________________________________________

В том случае, когда первоначально заявленная декларантом таможенная стоимость подтверждается банковскими платежными документами, КТС-1 не заполняется, В ДТС-1, в графе "Для отметок таможни" делается запись "ТС принята" и указывается N документа, представленного для подтверждения таможенной стоимости. Аналогичные отметки делаются в графе "С" ГТД.
При непредставлении необходимых документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость до истечения установленного срока, сумма таможенных платежей и налогов, исчисленная с применением условной цены товаров, перечисляется в доход бюджета, путем заполнения должностным лицом таможенного органа КТС-1, которая будет являться окончательным решением в отношении таможенной стоимости товара.
5. С момента введения положения Об организации экспортно-импортных валютных контрактов в Республике Казахстан подтверждением оплаты внешнеторговой сделки будет являться извещение по оплате импортной сделки.
6. Заполнение формы Корректировки таможенной стоимости
производится согласно Приложению N 3 к Положению (Временная
инструкция по заполнению формы КТС-1 и КТС-2.)
7. Осуществление полноценного контроля за условно выпущенными
товарами производится отделом таможенных платежей с выполнением
следующих процедур:
- введением Журнала учета ГТД, по которым осуществлен условный
выпуск товаров, в связи с необходимостью подтверждения таможенной
стоимости товара с отражением в нем следующих сведений:
1) номер ГТД;
2) наименование предприятия;
3) наименование товара;
4) код товара;
5) код валюты платежа и курса иностранной валюты на дату
таможенного оформления;
6) сумма таможенных платежей и налогов, внесенных на депозит
таможенного органа, а также N КТС-1;
7) установленный срок подтверждения таможенной стоимости;
8) разница сумм таможенных платежей и налогов, полученная и перечисленная в бюджет в результате таможенной оценки с применением условной стоимости, а также N КТС-1;
9) дата окончательной таможенной оценки.
Примечания:
1. <*> Условная цена товара - рассчитывается на основе статистических данных таможенного органа отдельно взятого региона с учетом сложившегося уровня импортных цен, а также ценовых, справочников, прейскурантов цен, каталогов фирм, справок по средне-контрактным ценам, принимая во внимание особенности поставок товаров (вид товара, размер партии, страна отправления, страна происхождения товара, условия и время поставки).
Условная цена товаров на перечень наиболее часто ввозимых товаров устанавливается срок 3 месяца, с учетом сложившегося уровня цен на данные товары за предыдущие 90 дней.
Приложение 1
к Временному Порядку определения таможенной стоимости товаров при выполнении процедуры контроля таможенной стоимости в режиме Выпуска товаров для свободного обращения
Перечень товаров, для которых предусмотрено обязательное
представление банковских платежных документов, подтверждающих факт
оплаты внешнеторговой сделки.
---------------------------------------------------------------------
Код товара   !Краткое наименование товара    !Единица!Условная цена
по ТН ВЭД    !                               !измере-!для таможенной
!                               !ния    !оценки, рас-
!                               !       !считанная на
!                               !       !основе мировых
!                               !       !цен (в долларах
!                               !       !США за единицу
!                               !       !измерения)
---------------------------------------------------------------------

8703 21        |Iштен жанатын поршеньдi| дана  | 10000.00
8703 22        |двигателi бар двигате. |       |
|лiнiң жұмыс көлемi 1500|       |
|текше см. жеңiл        |       |
|автомобильдер          |       |
____________________________________________________________________
8703 23        |Iштен жанатын поршеньдi| дана  | 20000.00
|двигателi бар двигате. |       |
|лiнiң жұмыс көлемi қоса|       |
|алғанда 1500 текше см. |       |
|ден 3000 текше см.ге   |       |
|дейнiгi жеңiл          |       |
|автомобильдер          |       |
____________________________________________________________________
ҚР МКК-нiң Нұсқауына
2-Қосымша
____________________
____________бастығына
____________________
____________________
(декларанттың атауы
мен мекен-жайы)
Ө Т I Н I Ш
__________________________КЖД бойынша кедендiк ресiмдеу үшiн
ұсынылған мәлiмделген тауарлардың кедендiк құнын нақтылау мақсатында
қосымша құжаттарды көрсету қажеттiлiгiнiң туындауына байланысты Сiзден
кеден органының депозитiне кеден төлемдерi мен салықтарының
сомаларын төлей отырып, тауарды бiздiң пайдалануымызға берудi
сұраймыз.
Кедендiк уақытша (шартты) бағалаудың негiзiнде 199__ жылдың
"__" ______________ _________________________________ мөлшерiнде
есептелген кеден төлемдерi мен салықтарының қосымша сомасын төлеу
кеден органының 199__ж. N _________________ от "________"
__________________ПП депозитiне соманы салу жолымен:
қамтамасыз етiлiп отыр.
Құжаттарды ұсыну мерзiмi 199__ж. "___" ______________
Ұйымның мөрi                          Басшы ____________________
Күнi                                Бас бухгалтер ____________

8703 21,     Автомобили легковые с           шт         10000.00
8703 22      поршневым двигателем
внутреннего сгорания и рабочим
объемом двигателя до 1500
куб. см
8703 23      Автомобили легковые с           шт         20000.00
поршневым двигателем
внутреннего сгорания и рабочим
объемом двигателя 1501 куб. см
до 3000 куб. см включительно
---------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Временному порядку
Начальнику___________________
_____________________________ от___________________________ _____________________________ (наименование и адрес декларанта)
ЗАЯВЛЕНИЕ
В связи с возникшей необходимостью представления дополнительных
документов в целях уточнения заявленной таможенной стоимости
товаров, предъявленных для таможенного оформления по ГТД
_____________________, просим Вас предоставить товар в наше
пользование под внесение суммы таможенных платежей и налогов на
депозит таможенного органа.
Уплата дополнительной суммы таможенных платежей и налогов,
исчисленных на основе временной (условной) таможенной оценки от
"____" ______________ 199__года в размере _____________________
обеспечена:
внесением суммы на депозит таможенного органа ПП N_____________
от "___"____________1996 г.
Срок представления документов "___"__________199___г.
Печать организации                Руководитель__________________
Дата                              Главный бухгалтер_____________