Акционерлiк қоғамдардың қоғамға тиесiлi активтердi беру арқылы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1997 жылғы 22 шiлде N 106 Қаулы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 28 тамызда тіркелді. Тіркеу N 357. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 392 қаулысымен.
--------------Қаулыдан үзінді-------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қабылданған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі агенттігі басқармасының
2004 жылғы 27 желтоқсандағы
N 392 қаулысына Қосымша
Күшi жойылды деп танылатын нормативтiк
құқықтық актiлердiң тiзбесi
3. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Акционерлiк қоғамдардың қоғамға тиесiлі активтердi беру арқылы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу тәртiбi туралы" 1997 жылғы 22 шiлдедегi N 106 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 357 тiркелген, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы жөнiндегi нормативтiк актiлер жинағында жарияланған, 2001 жыл, 3-том)...
------------------------------------
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына акционерлiк қоғамдардың қатысу рәсiмiн реттеу және акционерлердiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. Жарғылық капиталына қоғамның активтерiн беру арқылы заңды тұлғалардың қызметiне акционерлiк қоғамдардың қатысуының мынадай тәртiбi белгiленсiн:
а) заңды тұлғаның жарғылық капиталына активтерiн беру арқылы акционерлiк қоғамдардың қатысуы туралы шешiмдi қоғамның уәкiлеттi органы оның жарғысының ережелерiне сәйкес қабылдайды.
Осындай шешiмдi қоғамның атқарушы органы қабылдаған жағдайда Бақылау кеңесi оған заңды тұлғаның жарғылық капиталына активтерiн беруге ресми рұқсат беру керек;
б) қоғам оның активтерiн беру туралы шешiм қабылданған күннен бастап 30 күн iшiнде бұл туралы хабарлама қағаз жiберу немесе осы мәлiметтердi бұқаралық ақпарат құралдарына жариялау арқылы акционерлердi хабардар етуге мiндеттi;
в) мөлшерi қоғамға тиесiлi барлық активтердiң 25 және одан көп процентiн құрайтын сомадағы қоғамның таза активтерiнiң бiр жолғы немесе бiрнеше бөлiгiн беру туралы шешiм тек акционерлердiң жалпы жиналысында қабылданады.
Қоғамның активтерiн өзге заңды тұлғаның жарғылық капиталына беру жөнiндегi дауыс беруге қатыспаған немесе қарсы дауыс берген акционер қоғамның оған тиесiлi акцияларын бастапқы бағасынан төмен емес, ал рыноктiк баға кесу болған жағдайда бастапқы бағадан асатын төлеудi талап етуге құқықты.
Акционер аталған талаптарды қойған жағдайда акционерлiк қоғам оған тиесiлi акцияларды қоғамның акцияларын беру туралы шешiм қабылданған күннен бастап 30 күн iшiнде сатып алуға мiндеттi.
Егер, акционер қабылданған шешiм туралы естiмеген жағдайда, ол қоғамның активтерiн өзге заңды тұлғаның жарғылық капиталына беру туралы бiлген күннен бастап 3 айдың iшiнде Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң талап ету мерзiмдерi туралы нормаларын ескере отырып, акционерлiк қоғамға акцияларды төлеу туралы талап қоюға құқығы бар;
г) заңды тұлғаның жарғылық капиталына қоғамның активтерiн беру берiлетiн мүлiктiң құнын тәуелсiз аудитордың немесе бағалаушының белгiлеулерi және мүлiктi беру-өткiзу актiсiнiң негiзiнде жүзеге асырылады. Енгiзiлген қаражаттарға одан әрi есеп жүргiзу қоғамның балансында заңға сәйкес жүзеге асырылады;
д) егер активтер берiлгеннен кейiн жеке капиталдың мөлшерi қоғамның жарғылық капиталының мөлшерiнен төмен болып қалса және егер осы мәмiле қоғамның төлем қабiлетсiздiгiне немесе шамасыздығына (банкроттыққа) әкеп соқса, өзiнiң активтерiн берудi жүзеге асыруға акционерлiк қоғамның құқығы жоқ.

О порядке участия акционерных обществ в уставном капитале юридических лиц путем передачи принадлежащих обществу активов
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 22 июля 1997 г. N 106. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 28 августа 1997 г. N 357. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.12.2004г. N 392
Извлечение из постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.12.2004г. N 392
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27.12.2004г. N 392
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
3. постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 22 июля 1997 г. N 106 "О порядке участия акционерных обществ в уставном капитале юридических лиц путем передачи принадлежащих обществу активов" ...".
--------------------------------------------------------------------
В целях упорядочения процедуры участия акционерных обществ в уставном капитале юридических лиц и защиты прав и законных интересов акционеров, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Установить следующий порядок участия акционерных обществ в деятельности юридических лиц путем передачи активов общества в их уставный капитал:
а) решение об участии акционерного общества в уставном капитале юридического лица путем передачи его активов принимается уполномоченным органом общества в соответствии с положениями его устава.
В случае принятия такого решения исполнительным органом общества, Наблюдательный совет должен дать ему официальное разрешение на передачу активов общества в уставный капитал юридического лица;
б) общество в течение 30 дней с даты принятия решения о передаче его активов обязано известить об этом акционеров путем направления извещений или опубликования данных сведений в средствах массовой информации;
в) решение о передаче разовой или нескольких частей активов общества, размер которых в сумме составляет 25 и более процентов от всех принадлежащих обществу активов, принимается только общим собранием акционеров.
Акционер, не принимающий участие в голосовании или голосовавший против передачи активов общества в уставный капитал иного юридического лица, вправе требовать выкупа принадлежащих ему акций общества по цене не ниже номинальной, а при наличии рыночной котировки - по цене, превышающей номинальную.
В случае предъявления указанного требования акционером, акционерное общество обязано выкупить принадлежащие ему акции в течение 30 дней с даты принятия решения о передаче активов общества.
В случае, если акционер не был извещен о принятом решении, он имеет право предъявить акционерному обществу требование о выкупе акций в течение 3-х месяцев с даты, когда, он узнал о передаче активов общества в уставный капитал иного юридического лица с учетом норм Гражданского кодекса Республики Казахстан о сроках исковой давности;
г) передача активов общества в уставный капитал юридического лица осуществляется на основании определения стоимости передаваемого имущества независимым аудитором или оценщиком и акта-приема передачи имущества. В дальнейшем учет внесенных средств осуществляется в балансе общества в соответствии с законодательством;
д) акционерное общество не имеет права осуществлять передачу своих активов, если размер собственного капитала после передачи активов станет меньше размера уставного капитала общества и, если данная сделка повлечет за собой неплатежеспособность или несостоятельность (банкротство) общества.

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы

2. Настоящее Постановление вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель