Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық тұрақтылық нормативтерiн есептеу тәртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қаулысы 1997 жылғы 30 шiлдедегi N 112 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 29 тамызда тіркелді. Тіркеу N 359. Күші жойылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998.11.25. N 17 ~V980663 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық тұрақтылық нормативтерiн есептеу тәртiбi туралы нұсқау бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы осы нұсқауды екi күн мерзiмде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне тiркеуге ұсынсын.
3. Осы нұсқаудың орындалысына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы атқарушы аппаратының рынокты реттеу басқармасына жүктелсiн.
4. Осы нұсқау Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген сәттен бастап осы Нұсқау күшiне енгiзiлгенге дейiн алынған лицензиялар негiзiнде бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшiн 1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енгiзiлетiн 2-тармағының ережелерiн және 1998 жылдың 1 шiлдесiнен бастап күшiне енгiзiлетiн 3-тармақтың ережелерiн қоспағанда, күшiне енедi.
Ұлттық комиссиясының
Төрағасының м.а.
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясының
1997 жылғы 26 маусымдағы
N 91 қаулысымен бекiтiлдi
Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк
қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық
тұрақтылық нормативтерiн есептеу тәртiбi туралы нұсқау
1. Осы Нұсқау "Бағалы қағаздар туралы" 1997 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының N 77-1 Заңына "Лицензиялау туралы" Заң күшi бар 1995 жылғы 17 көкектегi Қазақстан Республикасы Президентiнiң N 2200 Z952200_ Жарлығына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293 P970293_ қаулысымен бекiтiлген Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi лицензиялау туралы ережеге сәйкес әзiрлендi, бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi (бұдан әрi - брокер-дилер) жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы жөнiндегi талаптарды белгiлейдi.
Осы нұсқаудың ережелерi банкiлерге және банктiк емес мекемелерге қолданылмайды.

Об утверждении Инструкции о порядке расчета нормативов финансовой устойчивости для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 июля 1997 г. N 112. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 1997 г. N 359. Утратило силу - постановлением Нацкомиссии РК от 25 ноября 1998 г. N 17 ~V980663
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Утвердить Инструкцию о порядке расчета нормативов финансовой устойчивости для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
2. Управлению правового обеспечения в двухдневный срок представить данную Инструкцию в Министерство юстиции Республики Казахстан для регистрации.
3. Контроль за исполнением данной Инструкции возложить на управление регулирования рынка исполнительного аппарата Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
4. Настоящая Инструкция вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением положений пункта 2, вступающих в силу с 1 июля 1998 года и положений пункта 3, вступающих в силу с 1 января 1998 года для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензий, полученных до вступления в силу настоящей Инструкции.
И.О. Председателя
Утверждена
Постановлением Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
от 30 июля 1997 г. N 112
ИНСТРУКЦИЯ
О ПОРЯДКЕ РАСЧЕТА НОРМАТИВОВ ФИНАНСОВОЙ УСТОЙЧИВОСТИ
ДЛЯ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ
БРОКЕРСКУЮ И ДИЛЕРСКУЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ НА РЫНКЕ
ЦЕННЫХ БУМАГ
1. Настоящая Инструкция, разработанная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 марта 1997 года N 77-1 Z970077_ "О рынке ценных бумаг", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 17 апреля N 2200 Z952200_ "О лицензировании", Положением о лицензировании брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта N 293, устанавливает обязательные требования по финансовой устойчивости юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - брокер-дилер).
Положения настоящей Инструкции не распространяются на банки и небанковские финансовые учреждения.

2. Н1 қаржылық тұрақтылық нормативi брокер-дилерлердiң баланстардың өтiмдiлiгiн ұстап тұру мақсатында есептеледi және мынадай жолмен айқындалады:
Н1 = ЛА - ТО,
бұл жерде ЛА - мыналар енгiзiлген активтер:
а) жер, үй-жайлар мен ғимараттар, машиналар және құрал-жабдықтар енгiзiлетiн жеке негiзгi қаражаттардың баланстық құнының 20%-, жiктелуге сәйкес негiзгi қаражаттардың басқа да түрлерi, сондай-ақ аяқталмаған күрделi құрылыс;
б) тек мынадай бөлiктердегi ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялар:
дисконт мөлшерлемесiнiң 5%-iн есептегенде ескерiлетiн мемлекеттiк бағалы қағаздар;
дисконт мөлшерлемесiнiң 5%-iн есептегенде ескерiлетiн депозитарлық сертификаттар;
ұйымдасқан рыноктағы саудаластыққа жiберiлген тiзiмге енгiзетiн, дисконт мөлшерлемесiнiң 20%-iмен ескерiлетiн бағалы қағаздар; S&P немесе
;Mjjdy s компаниялары қабылдағандардан төмен болмайтын рейтингi (ВВ) бап шетелдiк мемлекеттердiң дисконт мөлшерлемесiнiң 10%-iн есептегенде ескерiлетiн мемлекеттiк бағалы қағаздары;
Нью-Йорк қор биржасында, Лондон қор биржасында, Токио қор биржасында
сатылатын, дисконт мөлшерлемесiнiң 20%-iн есептегенде ескерiлетiн бағалы
қағаздар;
Ресей Федерациясының ұйымдасқан рыноктарында сатылатын, дисконт
мөлшерлемесiнiң 30%-iн есептегенде ескерiлетiн бағалы қағаздар;
в) ұзақ мерзiмдi дебиторлық борыштың 20%-i және есеп беру күнiнен бiр
жыл iшiнде алынатын дебиторлық борыштың 30%-i;
г) болашақ кезеңдердiң ұйымдасқан рыноктарға қайтарылатын кепiлденген
жарналар бөлiгiндегi шығындар;
д) ақшалай қаражаттар.
ТО - мыналар құрамына енгiзiлген ағымдағы мiндеттемелер:
а) қысқа мерзiмдi кредиттер және овертрафт;
б) ұзақ мерзiмдi кредиттердiң ағымдағы бөлiгi;
в) кредиторлық борыш;
г) төлеуге есептелген шығындар;
д) болашақ кезеңдердiң кiрiстерi;
е) әлдеқалай жағдаяттар бойынша есептелген төлемдер.
Н1 қаржылық тұрақтылығы нормативiнiң мәнi мыналардан кем болмау
керек:
а) нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығын
иеленген брокер-дилер үшiн 30 000 есептi көрсеткiш;
б) клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокер-дилер үшiн 6000
есептi көрсеткiш.
3. Брокер-дилердiң мiндеттемелерiнiң оның Н1 қаржылық тұрақтылығына
қатынасы:
О
Н1 = --------.
Н1
бұл жерде, О - құрамында мыналар көрсетiлген ағымдағы және ұзақ
мерзiмдi мiндеттемелердiң сомасы:
а) қамтамасыз етiлген кредиттер;
б) қамтамасыз етiлмеген кредиттер;
в) негiзгi шаруашылық жүргiзушi серiктестiктер мен оның төл
серiктестiктерi бiр-бiрiне беретiн кредиттер;
г) кейiнгi қалдырылған кредиттер;
д) қысқа мерзiмдi кредиттер және овердравт;
е) кредиторлық борыш;
ж) төлеуге есептелген шығындар;
з) болашақ кезеңдердiң табыстары;
и) әлдеқалай жағдаяттар бойынша есептелген төлемдер.
Н2 нормативiнiң мәнi мыналардан аспау керек:

2. Норматив финансовой устойчивости H1 рассчитывается в целях поддержания брокерами-дилерами ликвидности балансов и определяется следующим образом:
H1 = ЛА-ТО, где
ЛА - активы, которые включают в себя:
а) 20% от балансовой стоимости собственных основных средств, включающих землю, здания и сооружения, машины и оборудование, другие виды основных средств в соответствии с классификацией, а также незавершенное капитальное строительство;
б) долгосрочные и краткосрочные финансовые инвестиции только в части:
государственных ценных бумаг, учитываемых при расчете со ставкой дисконта 5%;
депозитных сертификатов, учитываемых при расчете со ставкой дисконта 10%;
ценных бумаг, входящих в список допущенных к торгам на организованных рынках, учитываемых со ставкой дисконта 20%;
государственных ценных бумаг иностранных государств, имеющих рейтинг не ниже (ВВ), принятых компаниями S&P или Мооdу's,
;учитываемых при расчете со ставкой дисконта 10%;
ценных бумаг, торгуемых на Нью-йоркской фондовой бирже,
Лондонской фондовой бирже, Токийской фондовой бирже, учитываемых при
расчете со ставкой дисконта 20%;
ценных бумаг, торгуемых на организованных рынках Российской
Федерации, учитываемых при расчете со ставкой дисконта 30%;
в) 20% от долгосрочной дебиторской задолженности и 30%
дебиторской задолженности, которая будет получена в течение одного
года от отчетной даты;
г) расходы будущих периодов в части возвращаемых
гарантированных взносов организованным рынкам;
д) денежные средства.
ТО - текущие обязательства, включающие в себя:
а) краткосрочные кредиты и овердрафт;
б) текущая часть долгосрочных кредитов;
в) кредиторская задолженность;
г) начисленные расходы к оплате;
д) доходы будущих периодов;
е) начисленные платежи по непредвиденным обстоятельствам.
Значение норматива финансовой устойчивости H1 должно быть не
менее:
a) 30 000 расчетных показателей для брокера-дилера, обладающим
правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя;
б) 6000 расчетных показателей для брокера-дилера без права
ведения счетов клиентов.
3. Соотношение обязательств брокера-дилера к нормативу его
финансовой устойчивости Н1:
О
Н2 = -----, где
H1
О - сумма текущих и долгосрочных обязательств, в составе
которых отражены:
а) обеспеченные кредиты;
б) необеспеченные кредиты;
в) кредиты, предоставляемые друг другу основным хозяйственным
товариществом и его дочерними товариществами;
г) отсроченные налоги;
д) краткосрочные кредиты и овердрафт;
е) кредиторская задолженность;
ж) начисленные расходы к оплате;
з) доходы будущих периодов;
и) начисленные платежи по непредвиденным обстоятельствам.
Значение норматива Н2 не должно превышать:

- 1998 жылдың 1 шiлдесiне дейiн - 50,0;
- 1999 жылдың 1 қаңтарына дейiн - 40,0;
- 1999 жылдың 1 шiлдесiне дейiн - 30,0;
- 2000 жылдың 1 қаңтарына дейiн - 20,0.
4. Н1 және Н2 қаржылық тұрақтылық нормативтерiн брокер-дилерлер күн сайын есептейдi және белгiленген ең төменгi мөлшерден төмен болмау керек.
5. Н1 және Н2 қаржылық тұрақтылық нормативтерiнiң есептері БҚҰК тоқсан сайын еркiн нысанда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есеп берушiлiкпен бiрге берiледi.
6. Нормативтер мөлшерлерiнiң БҚҰК белгiлеген талаптарға сәйкессiздiгi туындаған жағдайда брокер-дилер бiр күн iшiнде факт және осы сәйкессiздiктiң себептерi туралы осы себептердi жоюдың жоспарын қоса берiп БҚҰК хабарлауға мiндеттi.
7. Нормативтерге қойылатын белгiленген талаптар бiр рет орындалмағанда БҚҰК брокер-дилердiң лицензиясының күшiн тоқтата тұру туралы шешiм қабылдауға құқықты.
8. Нормативтердiң талаптары жүйелi түрде бұзылғанда (күнтiзбелiк тоқсан iшiнде екi және одан да көп) БҚҰК брокер-дилердiң лицензиясын керi қайтарып алу туралы шешiм қабылдауға құқықты.

- до 1 июля 1998 года - 50,0;
- до 1 января 1999 года - 40,0;
- до 1 июля 1999 года - 30,0;
- до 1 января 2000 года - 20,0.
4. Нормативы финансовой устойчивости H1 и H2 , рассчитываются брокерами-дилерами ежедневно и не должны быть менее минимального установленного размера.
5. Расчет нормативов финансовой устойчивости H1 и H2 представляется в НКЦБ ежеквартально в произвольной форме совместно с отчетностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. В случае возникновения несоответствия размеров нормативов требованиям, установленным НКЦБ, брокер-дилер обязан в течение одного дня информировать НКЦБ о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана устранения этих причин.
7. При одноразовом невыполнении установленных требований к нормативам НКЦБ вправе принять решение о приостановлении действия лицензии брокера-дилера.
8. В случае систематического (два и более раз в течение календарного квартала) нарушения требований нормативов НКЦБ вправе принять решение об отзыве лицензии брокера-дилера.