Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компанияларға арналған пруденциялық нормативтер туралы Ереже
Қаулы Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1997 жылғы 29 тамыз N 133. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 9 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 363. Күші жойылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық компаниясы 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87 ~V001330 қаулысымен.
Осы Ережемен "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру
туралы"
Z970136_
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына
сәйкес зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялар (бұдан әрi -
Компаниялар) сақтауға мiндеттi пруденциялық нормативтер белгiленедi.
1. Жарғылық капиталдың ең аз мөлшерi
<*>
Ескерту: 1-тарау алынып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі
ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40
Қаулысымен.
V990898_
2. Өз қаражатының жеткiлiктiлiгі
<*>
Ескерту: 2-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40
Қаулысымен.
V990898_
2.1. Компанияның өз қаражатының жеткiлiктiлiгі Компанияның өз
қаражаты мөлшерiнiң оның өз активтерiнiң және оның инвестициялық басқаруға
қабылдаған зейнетақы активтерiнiң мөлшерiне қатынасы ретiнде есептелетiн
К1 коэффициентiмен мынадай формулада сипатталады:
СС
К1=_________ , бұл жерде
СА + ПА
К1 - өз қаражатының жеткiлiктiлiк коэффициентi;
СС - Компанияның өз қаражатының осы Ереженiң 2.2-тармағына
сәйкес есептелген мөлшерi;
СА - Компанияның өз активтерiнiң мөлшерi;
ПА - Компанияның инвестициялық басқаруға қабылдаған зейнетақы
активтерiнiң мөлшерi.
2.2. Компанияның өз қаражатына:
1) жарияланған жарғылық капитал;
2) қосымша төленген капитал;
3) қосымша төленбеген капитал;
4) резервтiк капитал;
5) есептi жылдың бөлiнбеген кiрiсi;
6) өткен жылдардың бөлiнбеген кiрiсi;
шегерiле отырып:
7) төленбеген капитал;
8) алып қойылған капитал;
9) материалсыздандырылған активтер;
10) есептi жылдың жабылмаған зияндары;
11) өткен жылдардың жабылмаған зияндары;
12) кепiлдiктегi немесе өзге де жүк артуға ұшыраған активтер;
13) "Аффилиирленген тұлға" ұғымын қолдану практикасы туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 26 қазандағы N 181 V980680_ қаулысына сәйкес Компанияға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылатын ұйымдардың дебиторлық борышы;
14) компанияға өтеу мерзiмi екi айдан асатын материалсыздандырылған активтердi, негiзгi қаражатты және материалдарды жеткiзу жөнiндегi ұйымдардың дебиторлық борышы;
15) Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен V980642_ бекiтiлген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларының 2-тармағымен айқындалған қаржы құралдарына инвестициялауды қоспағанда қаржылық инвестициялар (сатып алу құнымен);

ПОЛОЖЕНИЕ о пруденциальных нормативах для компаний по управлению пенсионными активами
Утверждено Постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 29 августа 1997 г. N 133. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 9 сентября 1997 г. N 363. Утратило силу - постановлением НКЦБ РК от 15 ноября 2000г. N 87 ~V001330
Настоящим Положением в соответствии с Законом Республики
Казахстан
Z970136_
"О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
от 20 июня 1997 г. устанавливаются обязательные к соблюдению компаниями
по управлению пенсионными активами (далее - Компании) пруденциальные
нормативы.
1. Минимальный размер уставного капитала
<*>
Сноска. Глава 1 "Минимальный размер уставного капитала" исключена
согласно постановлению НКЦБ от 11.08.99 г. N 40
V990898_
.
2. Достаточность собственных средств
2.1. Достаточность собственных средств Компании характеризуется
коэффициентом К1, рассчитываемым как отношение размера собственных средств
Компании к размеру ее собственных активов и пенсионных активов, принятых
ею в инвестиционное управление, по формуле:
СС
К1 = ------- , где
СА + ПА
К1 - коэффициент достаточности собственных средств;
СС - размер собственных средств Компании, рассчитанный
в соответствии с пунктом 2.2 настоящего Положения;
СА - размер собственных активов Компании;
ПА - размер пенсионных активов, принятых Компанией
в инвестиционное управление.
2.2. Собственные средства Компании включают:
1) объявленный уставный капитал;
2) дополнительный оплаченный капитал;
3) дополнительный неоплаченный капитал;
4) резервный капитал;
5) нераспределенный доход отчетного года;
6) нераспределенный доход предыдущих лет;
за вычетом:
7) неоплаченного капитала;
8) изъятого капитала;
9) нематериальных активов;
10) непокрытого убытка отчетного года;
11) непокрытого убытка предыдущих лет;
12) активов, находящихся в залоге, или подвергнутых иному обременению;
13) дебиторской задолженности организаций, являющихся по отношению к Компании аффилиированными лицами, в соответствии с постановлением Директората Национальной комиссии V980680_ "О практике применения понятия "аффилиированное лицо" от 26 октября 1998 года N 181;
14) дебиторской задолженности организаций по поставке Компании нематериальных активов, основных средств и материалов со сроком погашения более двух месяцев;
15) финансовых инвестиций (по покупной стоимости) за исключением инвестиций в финансовые инструменты, которые определены V980642_ Правилами осуществления инвестиционной деятельности компаний по управлению пенсионными активами, утвержденными постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года N 11;

16) берiлген аванстар кiредi.
2.3. К1 коэффициентiнiң мәнi мыналардан төмен болмау керек:
1) 0,02 - Компанияның инвестициялық басқаруға қабылдаған зейнетақы активтерiнiң кемiнде 5 миллиард теңгенi құрайтын мөлшерi кезiнде;
2) 0,015 - Компанияның инвестициялық басқаруға қабылдаған зейнетақы активтерiнiң 5-тен 10 миллиардқа дейiнгi теңгенi құрайтын мөлшерi кезiнде;
3) 0,01 - Компанияның инвестициялық басқаруға қабылдаған зейнетақы активтерiнiң 10 және одан көп миллиард теңгенi құрайтын мөлшерi кезiнде.
3. Резервтiк капитал
3.1. Компания негiзгi және қосымша резервтiк капиталдарын қалыптастыруға мiндеттi. Негiзгi резервтiк капитал Компанияның басқаруға алған зейнетақы активтерi бойынша мiндеттемелерiнiң уақытында орындалуын қамтамасыз ету мақсатында құрылады. Қосымша резервтiк капитал Компанияның зейнетақы активтерiн басқару кезiнде жiберген инвестициялық тәуекелдер нәтижесiнде туындаған шығындарды жабуды қамтамасыз етуге арналады.
3.2. Негiзгi резервтiк капитал Компанияның өз қаражаттарынан қалыптастырылады және басқаруға қабылданған зейнетақы активтерiнiң сомасынан:
- Компанияның басқаруындағы 5 миллиард теңгеден аз зейнетақы активтерiнiң мөлшерiнде - 0,25%-ке;
- 5-тен 35 миллиард теңге аралығындағы зейнетақы активтерiнiң мөлшерiнде - 0,2%-ке;
- 35-тен 50 миллиард теңге аралығындағы зейнетақы активтерiнiң мөлшерiнде - 0,15%-ке;
- 50 миллиард теңгеден асатын зейнетақы активтерiнiң мөлшерiнде - 0,1%-ке тең мөлшерде құрылады.
Қосымша резервтiк капитал бiр Қордың зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi қызметiн жүзеге асырғаннан кейiн 12 күнтiзбелiк ай iшiнде Компанияның өз қаражаттарын қаржы болу есебiнен Компанияның зейнетақы активтерi бойынша нақты табысының коэффициентi мына екi көрсеткiштен ең жоғары асатын сомада қалыптастырылуға жатады:
1) Республиканың барлық Компанияларының орташа нақты кiрiсi коэффициентiнiң 50%-i;
2) Республикадағы барлық Компаниялардың орташа нақты кiрiсiнiң коэффициентi минус 2%.
Компанияның зейнетақы активтерi жөнiндегi нақты кiрiсiнiң коэффициентi осы Ереженiң 4.6-тармағына сәйкес есептелiнедi.
Республиканың барлық Компанияларының орташа нақты кiрiсiнiң коэффициентi осы Ереженiң 4.8-тармағына сәйкес есептелiнедi. <*>
Компания аталған кезеңде бiрнеше Қордың зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асырған жағдайда, есеп айырысуға Компанияның нақты кiрiсiнiң орташа есептелген өлшемi қабылданады.
Компанияның оның негiзгi және қосымша резервтiк капиталдарының жиынтық өлшемiне сәйкес келетiн өз активтерiн Компания тек қана Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекiтiлген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларының 2-тармағында айқындалған қаржы құралдарына орналастыруы керек.
Компанияның өз активтерi есебiнен аталған қаржы құралдарына жүзеге асырылатын инвестициялардың жиынтық баланстық құны күнделiктi кемiнде оның осы тармақтың шарттарына сәйкес есептелген негiзгi және қосымша резервтiк капиталдарының жиынтық өлшемiн құрау керек. <*>
Ескерту: 3-2 тармақтың он бірінші бөлігі өзгертілді, он үшінші
бөлігі жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40
Қаулысымен. V990898_

16) авансов выданных.
2.3. Значение коэффициента К1 должно быть не менее:
1) 0,02 - при размере пенсионных активов, принятых Компаний в инвестиционное управление, составляющем менее 5 миллиардов тенге;
2) 0,015 - при размере пенсионных активов, принятых Компаний в инвестиционное управление, составляющем от 5 до 10 миллиардов тенге;
3) 0,01 - при размере пенсионных активов, принятых Компаний в инвестиционное управление, составляющем 10 и более миллиардов тенге. <*>
Сноска. Глава 2 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ от 11.08.99 г. N 40 V990898_ .
3. Резервный капитал
3.1. Компания обязана формировать основной и дополнительный резервный капитал. Основной резервный капитал создается с целью обеспечения своевременного выполнения обязательств Компании по принятым в управление пенсионным активам. Дополнительный резервный капитал служит обеспечением погашения убытков, возникающих в результате допущенных Компанией инвестиционных рисков при управлении пенсионными активами.
3.2. Основной резервный капитал формируется из собственных средств Компании и создается в размере, равном:
- 0,25% при размере находящихся в управлении Компании пенсионных активов менее 5 миллиардов тенге;
- 0,2% при размере пенсионных активов от 5 до 35 миллиардов тенге;
- 0,15% при размере пенсионных активов от 35 до 50 миллиардов тенге;
- 0,1% при размере пенсионных активов более 50 миллиардов тенге
от суммы принятых в управление пенсионных активов.
Дополнительный резервный капитал подлежит формированию после осуществления деятельности по управлению пенсионными активами одного Фонда в течение 12 календарных месяцев за счет отчисления собственных средств Компании в сумме, на которую коэффициент реального дохода Компании по пенсионным активам превышает максимальный из следующих двух показателей:
1) 50% коэффициента среднего реального дохода всех Компаний в республике;
2) коэффициента среднего реального дохода всех Компаний в республике минус 2%.
Коэффициент реального дохода Компании по пенсионным активам рассчитывается в соответствии с пунктом 4.6. настоящего Положения.
Коэффициент среднего реального дохода всех Компаний республики рассчитывается согласно пункту 4.8. настоящего Положения.
В случае осуществления Компанией в указанный период деятельности по управлению пенсионными активами нескольких Фондов, в расчет принимается средневзвешенная величина реального дохода Компании.
Собственные активы Компании, соответствующие суммарной величине ее основного и дополнительного резервных капиталов, должны размещаться Компанией исключительно в финансовые инструменты, которые определены Правилами V980642_ осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами, утвержденными постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") от 13 августа 1998 года N 11. Суммарная балансовая стоимость инвестиций в указанные финансовые инструменты, осуществляемых за счет собственных активов Компании, должна ежедневно составлять не менее суммарной величины ее основного и дополнительного резервных капиталов, рассчитанных в соответствии с условиями настоящего пункта. <*>
Сноска. Пункт 3.2. - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11.08.99 г. N 40 V990898_ .

3.3. Басқарудағы зейнетақы активтерiнiң мөлшерiне пара-пар түрде негiзгi резервтiк капитал өсiрiлуге жатады. Негiзгi резервтiк капиталдың мөлшерi күн сайын осы Ереженiң 3.2-тармағының талаптарына сәйкес болу керек.
4. Инвестициялық кiрiстiң ең аз мөлшерi
4.1. Инвестициялық кiрiстiң ең аз мөлшерiнiң коэффициентi Компания басқаруға алған зейнетақы активтерi бойынша кiрiстiлiктiң ең аз деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында белгiленген. Коэффициент бiр Қордың зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi қызмет жүзеге асырылғаннан кейiн 12 күнтiзбелiк ай iшiнде Компаниялармен есеп айырысуға жатады.
Компания аталған кезеңде бiрнеше Қордың зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асырған жағдайда, коэффициенттiң есебi әрбiр қордың зейнетақы активтерi бойынша жеке-жеке жүргiзiледi, сондай-ақ оның орташа өлшемi айқындалады.
4.2. Компанияның басқаруына зейнетақы активтерi келiп түскен бiрiншi күннен бастап, ол күн сайын зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгi құнының есебiн жүргiзедi.
Зейнетақы активтерiнiң шартты бiрлiгi - бұл зейнетақы активтерiнiң, Компанияның инвестициялық қызметi нәтижесiндегi олардың құнындағы өзгерiстер мөлшерiн сипаттайтын жалпы құнының үлес бiрлiгi.
4.3. Зейнетақы активтерiнiң шартты бiрлiгiнiң құнын күн сайын есептеу
инвестициялау күнiнiң соңына мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
а) Компанияның басқаруына зейнетақы активтерiнiң келiп түскен күн,
келiп түскен зейнетақы активтерiнiң тиiстi сомасы сәйкес келетiн шартты
бiрлiктердiң жалпы санын есептеу жүргiзiледi:
ЗА
H = -------------, бұл жерде:
Қ
ЗА - басқаруға алғашқы келiп түскен зейнетақы активтерiнiң жалпы
сомасы;
Қ - инвестициялық басқарудың бiрiншi күнiнде 100 теңгеге тең
сомада қабылданған зейнетақы активтерiнiң бiр шарты бiрлiгiнiң құны;
б) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқарудың кейiнгi күндерi
бiр шартты бiрлiктiң құнын қайта есептеу мынадай түрде жүргiзiледi:
ЗАt
Ct = -----------, бұл жерде:
Ht
ЗАt - зейнетақы активтерiнiң күн аяғына ағымдағы құны;
Нt - ағымдағы және өткен күндерде басқаруға келiп түскен зейнетақы активтерiнiң құнына сәйкес келетiн шартты бiрлiктiң жалпы саны;
Ht = Ht - l + (Bt - ПВt)/Сt - l, бұл жерде:
Ht-l - өткен күндегi шарты бiрлiктiң жалпы саны;
Вt - ағымдағы күнi Қорға келiп түскен зейнетақы жарналары мен трансферттiк аударымдардың сомасы;
ПВt - ағымдағы күнi Қордың төленген зейнетақы төлемдерi мен трансферттiк аударымдардың сомасы;
Ct-l - өткен күнi қалыптасқан бiр шартты бiрлiктiң құны.
4.4. Бiрiншi 12 айды қоспағанда, зейнетақы активтерiн басқару
жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын Компания есептi айдан кейiнгi айдың
5-шi күнiнен кешiктiрмей Ұлттық комиссияға осы Ереженiң 4.2. және
4.3-тармақтарына сәйкес есептелген зейнетақы жиналымдарын орналастырудан

3.3. Основной резервный капитал подлежит увеличению пропорционально размеру находящихся в управлении пенсионных активов. Размер основного резервного капитала должен ежедневно соответствовать требованию пункта 3.2. настоящего Положения.
4. Минимальный размер инвестиционного дохода
4.1. Коэффициент минимального размера инвестиционного дохода установлен с целью обеспечения минимального уровня доходности по принятым Компанией в управление пенсионным активам. Коэффициент подлежит расчету Компаниями после осуществления деятельности по управлению пенсионными активами одного Фонда в течение 12 календарных месяцев.
В случае осуществления Компанией в указанный период деятельности по управлению пенсионными активами нескольких Фондов расчет коэффициента производится по пенсионным активам каждого фонда в отдельности, а также определяется его средневзвешенная величина.
4.2. Начиная с первого дня поступления в управление Компании пенсионных активов, она производит ежедневный расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов.
Условная единица пенсионных активов - это удельная величина
общей стоимости пенсионных активов, характеризующая размер изменения
их стоимости в результате инвестиционной деятельности Компании.
4.3. Ежедневный расчет стоимости условной единицы пенсионных
активов производится в конце инвестиционного дня в следующем
порядке:
а) в день поступления пенсионных активов в управление Компании
производится расчет общего количества условных единиц,
соответствующего сумме поступивших пенсионных активов:
ПА
Н = ------ , где
С
ПА - общая стоимость первоначально поступивших в управление
пенсионных активов;
С - стоимость одной условной единицы пенсионных активов в
первый день инвестиционного управления, принимаемая в сумме, равной
100 тенге;.
б) в последующие дни инвестиционного управления пенсионными
активами пересчет стоимости одной условной единицы производится
следующим образом:
ПАt
Ct = ----- , где
Ht
ПАt - текущая стоимость пенсионных активов на конец дня;
Ht - общее количество условных единиц, соответствующее стоимости поступивших в управление пенсионных активов в текущий и предшествующие дни.
Ht = Ht-1 + (Вt-ПВt)/Сt-1 ,где
Ht-1 - общее количество условных единиц прошлого дня;
Bt - сумма поступивших за текущий день пенсионных взносов и трансфертных переводов в Фонд;
ПВt - сумма произведенных за текущий день пенсионных выплат и трансфертных переводов из Фонда;
Ct-1 - стоимость одной условной единицы, сложившаяся за прошлый день.
4.4. Компания, осуществляющая деятельность по управлению пенсионными
активами, за исключением первых 12 месяцев, обязана не позднее 5-го числа
месяца, следующего за отчетным, представлять в Национальную комиссию

түскен Компанияның бастапқы кiрiсiнiң (К2) және нақты кiрiсiнiң (К3)
коэффициенттерiнiң есебiн беру керек.
<*>
Ескерту: 4.4-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40 Қаулысымен.
V990898_
4.5. Бастапқы кiрiстiң коэффициентi:
Ct
K2 = (----------- - l) x 100%, бұл жерде:
Co
Сt - есептi айдағы зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң
орташа құны;
Со - өткен жылдың осы айындағы зейнетақы активтерiнiң бiр шартты
бiрлiгiнiң орташа құны.
Зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң орташа құны 30
күнтiзбелiк күнге қаралып отырған айдың әрбiр күнiндегi құнының сомасын
бөлу арқылы есептеледi. Бұл ретте әрбiр демалыс күнiндегi бiр шартты
бiрлiктiң құны оның өткен жұмыс күнiндегi қалыптасқан құнымен бiрдей
қабылданады.
4.6. Нақты кiрiстiң коэффициентi:
К2 - И
K3 = (-----------) x 100%, бұл жерде:
l + И
К2 - осы Ереженiң 4.5-тармағына сәйкес есептелiнiп, 100%-ке бөлiнген
нақты кiрiстiң коэффициентi;
И - қаралып отырған жылдық кезең уақытына инфляцияның Қазақстан Республикасының орталық статистика органы айқындаған деңгейi.
4.7. Компанияның нақты кiрiсiнiң коэффициентi мына екi көрсеткiштiң төменгiсiнен аз болмауы керек:
1) Республикадағы барлық Компанияның орташа нақты кiрiсiнiң коэффициентiнiң 50%;
2) Республикадағы барлық Компанияның орташа нақты кiрiсiнiң коэффициентi минус 2%.
4.8. Барлық Компанияның аяқталған айдағы орташа нақты кiрiсiнiң коэффициентiн Ұлттық комиссия айқындайды және келесi айдың 15 күнiнен кешiктiрiлмей жарияланады. <*>
Барлық Компанияның орташа нақты кiрiсiнiң коэффициентiн есептеу тәртiбi, К2 Республикадағы барлық Компанияның орташа бастапқы кiрiсiнiң коэффициентi ретiнде болған кезде осы Ереженiң 4.6-тармағында келтiрiлгенге ұқсас болады.
Республикадағы барлық Компанияның орташа бастапқы кiрiсiнiң коэффициентi барлық Компанияның бастапқы кiрiсiнiң орташа өлшемiмен айқындалады.
Ескерту: 4.8-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40 V990898_ қаулысымен.
4.9. Егер Компанияның нақты кiрiсiнiң коэффициентi белгiленген ең аз мәннен төмен болған жағдайда, Компания айырманы зейнетақы активтерiнiң пайдасына қосымша резервтiк капиталдың есебiнен өтейдi. Нақты кiрiстiң коэффициентiнiң ең аз мәнiне жету үшiн қосымша резервтiк капиталдың есебiнен жабылады.
Қосымша және негiзгi резервтiк капиталдардың сомасы жетпеген жағдайда, Компания қалыптасқан айырманы негiзгi қаржы есебiнен жабуға мiндеттi.

расчет коэффициентов номинального дохода (К2) и реального дохода (К3)
Компании от размещения пенсионных накоплений, рассчитанного в соответствии
с пунктами 4. 2. и 4.3 настоящего Положения.
<*>
Сноска. Пункт 4.4. - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ от
11.08.99 г. N 40
V990898_
.
4.5. Коэффициент номинального дохода:
-
Ct
К2 = (----- - 1) х 100%, где
-
Со
-
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных
активов за отчетный месяц;
-
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных
активов того же месяца прошлого года.
Средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов
рассчитывается путем деления суммы стоимостей за каждый день
рассматриваемого месяца на 30 календарных дней. При этом стоимость
одной условной единицы за каждый выходной день принимается равной ее
стоимости, сложившейся в предыдущий рабочий день.
4.6. Коэффициент реального дохода:
К2 - И
К3 = (------) х 100%, где
1 + И
К2 - коэффициент номинального дохода, рассчитанный в соответствии с пунктом 4.5. настоящего Положения, деленный на 100%;
И - уровень инфляции, определенный центральным органом статистики Республики Казахстан за рассматриваемый годовой период времени.
4.7. Коэффициент реального дохода Компании должен быть не ниже наименьшего из следующих двух показателей:
1) 50% коэффициента среднего реального дохода всех Компаний в республике;
2) коэффициента среднего реального дохода всех Компаний в республике минус 2%.
4.8. Коэффициент среднего реального дохода всех Компаний за истекший месяц определяется и публикуется Нацинальной комиссией не позднее 15 числа следующего месяца.
Порядок расчета коэффициента среднего реального дохода всех Компаний аналогичен приведенному в пункте 4.6. настоящего Положения, при значении К2 как коэффициента среднего номинального дохода всех Компаний в Республике.
Коэффициент среднего номинального дохода всех Компаний в Республике определяется средневзвешенной величиной коэффициентов номинального дохода всех Компаний. <*>
Сноска. Пункт 4.8 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11.08.99 г. N 40 V990898_ .
4.9. В случае, если коэффициент реального дохода Компании будет ниже установленного минимального значения, Компания компенсирует разницу в пользу пенсионных активов за счет дополнительного резервного капитала. При недостаточности размера дополнительного резервного капитала для достижения минимального значения коэффициента реального дохода, остаток покрывается за счет основного резервного капитала.
В случае недостаточности суммы дополнительного и основного резервных капиталов Компания обязана покрыть сложившуюся разницу за счет собственных средств.

5. Бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына,
бiр екiншi деңгейдегi банктегi депозитке және бiр екiншi
деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатына жасалатын
инвестициялардың ең төменгi мөлшерi
5.1. Осы Ережемен және Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен бекiтiлген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына, бiр екiншi деңгейдегі банктегi депозитке және бiр екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатына Компания жасайтын инвестициялардың жиынтық мөлшерi мынадай мәндерден аспауы керек:
1) бiр екiншi деңгейдегi банкке эмиссияланған бағалы қағаздарға, сондай-ақ осы банктегi депозиттерге және оның депозиттiк сертификаттарына:
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жекелеген жинақтаушы зейнетақы қорының Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 10%-нен, өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Компанияның өз активтерi көлемiнiң 10%-нен,
бiрақ жиынтығында осы банктiң өз капиталы мөлшерiнiң 25%-нен аспайтындай;
2) екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын эмитенттiң облигацияларына:
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жекелеген жинақтаушы зейнетақы қорының Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 5%-нен, өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Компанияның өз активтерi көлемiнiң 5%-нен,
бiрақ жиынтығында осы эмитенттiң өз капиталы мөлшерiнiң 25%-нен немесе осы эмитенттiң бiр эмиссиясының облигацияларының жалпы санының 25%-нен аспайтындай (аталған өлшемдердiң қайсы аса төмен болып табылатындығына байланысты);
3) екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын эмитенттiң акцияларына:
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жекелеген жинақтаушы зейнетақы қорының Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 5%-нен, өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Компанияның өз активтерi көлемiнiң 5%-нен,
бiрақ жиынтығында осы эмитенттiң акцияларының жалпы санының 25%-нен аспайтындай.
5.2. Компанияның бiр эмитенттiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына, бiр екiншi деңгейдегi банктегi депозитке және бiр екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатына жасалатын инвестицияларының жиынтық мөлшерiн есептеу кезiнде:
1) Қазақстан Республикасының ұйымы - банктiң (эмитенттiң) өз капиталы банктiк қызметтi реттейтiн заңға немесе акционерлiк қоғамдар туралы заңдарға сәйкес баспасөз басылымында жарияланған не листингтiк рәсiмдерге сәйкес "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ы ұсынған оның соңғы тоқсандық балансының негiзiнде айқындалады;

5. Максимальный размер инвестиций в негосударственные
ценные бумаги одного эмитента, на депозиты в одном банке
второго уровня и в депозитные сертификаты одного
банка второго уровня
5.1. Суммарный размер инвестиций Компании в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, на депозиты в одном банке второго уровня и в депозитные сертификаты одного банка второго уровня, которые могут быть осуществлены в соответствии с настоящим Положением и Правилами осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами, утвержденными постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года N 11, не должен превышать следующих значений:
1) в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, а также на депозиты в данном банке и в его депозитные сертификаты:
при инвестировании пенсионных активов - 10% от объема пенсионных активов каждого отдельного накопительного пенсионного фонда, находящихся у Компании в инвестиционном управлении,
при инвестировании собственных активов - 10% от объема собственных активов Компании,
но в совокупности не более 25% от размера собственного капитала данного банка;
2) в облигации эмитента, не являющегося банком второго уровня:
при инвестировании пенсионных активов - 5% от объема пенсионных активов каждого отдельного накопительного пенсионного фонда, находящихся у Компании в инвестиционном управлении,
при инвестировании собственных активов - 5% от объема собственных активов Компании,
но в совокупности не более 25% от размера собственного капитала данного эмитента или не более 25% от общего количества облигаций одной эмиссии данного эмитента (в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей);
3) в акции эмитента, не являющегося банком второго уровня:
при инвестировании пенсионных активов - 5% от объема пенсионных активов каждого отдельного накопительного пенсионного фонда, находящихся у Компании в инвестиционном управлении,
при инвестировании собственных активов - 5% от объема собственных активов Компании,
но в совокупности не более 5% от общего количества акций данного эмитента.
5.2. При расчете суммарного размера инвестиций Компании в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, на депозиты в одном банке второго уровня и в депозитные сертификаты одного банка второго уровня:
1) собственный капитал банка (эмитента) - организации Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, опубликованного в печатном издании в соответствии с законодательством, регулирующим банковскую деятельность, или законодательством об акционерных обществах, либо предоставленного ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" в соответствии с листинговыми процедурами;

2) шетелдiк эмитенттiң өз капиталы оның Компания үшiн жеткiлiктi
соңғы тоқсандық немесе жылдық балансының негiзiнде айқындалады;
3) бiр-бiрiне аффилиирленген екiншi деңгейдегi банктер бiр банк
ретiнде танылады.
5.3. Осы Ереженiң 5.1 және 5.2-тармақтарында белгiленген нормалар
халықаралық қаржы ұйымдарының Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N
11 қаулысымен бекiтiлген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi
компаниялардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларына сәйкес
Компания сатып алуы мүмкiн бағалы қағаздарына қолданылмайды.
<*>
Ескерту: 5-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40
V990898_
қаулысымен.
6. Негiзгi қаржылардағы және айналыстан тыс активтердегi
салымдардың ең аз мөлшерi
6.1. Компанияның өз қаржыларын негiзгi қаржыларға және айналыстар тыс
басқа активтерге салудың мөлшерi өз капиталына қатысты, 0,25-тен аспау
керек.
Иос
К4 = ========
< 0,25, бұл жерде:
К
И - мынадай активтердiң сомасы ретiнде айқындалатын негiзгi
қаржылардағы және басқа да айналыстан тыс активтердегi салымдар:
а) үй-жайлар және ғимараттар;
б) шаруашылық мүлiктер;
в) материалдық емес активтер;
г) көлiк құралдары;
д) машиналар және құрал-жабдықтар;
е) аяқталмаған құрылыс;
ж) шаруашылық материалдары;
з) басқа негiзгi қаржылар минус негiзгi қаржылардың тозуы.
К - компанияның бухгалтерлiк есеп жүргiзу туралы заңға сәйкес
есептелiнген өз капиталы.
7. Қорытынды ережелер р
<*>
Ескерту: 7-тараудағы "БҚҰҚ" сөздері "Ұлттық комиссия" сөздерімен
өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясының 1999 жылғы 11 тамыз N 40
V990898_
қаулысымен.
7.1. Пруденциялық нормативтердi есептеу үшiн Компания күн сайын Ұлттық комиссияға баланстарды және К1, К2, К3 коэффициенттерiнiң және бiр заңды тұлғаның бағалы қағаздарына (депозиттерiне) инвестициялаудың ең жоғары мөлшерiнiң есебiнен бiрге анықтамалар бередi. <*>
Осы Ереженiң 4.1-тармағымен белгiленген мерзiмнiң аяқталуы бойынша Компания есептi айдан кейiнгi айдың 5-шi күнiнен кешiктiрмей, қарастырылған айдың әрбiр күнiндегi зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгi құнының есебiмен бiрге анықтама, оның әр айдағы орташа айлық құнын және осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес К4 коэффициентiн бередi.
7.2. Компания белгiленген пруденциялық нормативтердi орындамаған жағдайда, Ұлттық комиссия Компанияның лицензиясын "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi лицензиялау туралы" Ережеге сәйкес тоқтата тұруға құқылы. <*>

2) собственный капитал иностранного эмитента определяется на
основании его последнего доступного для Компании квартального или годового
баланса;
3) аффилиированные по отношению друг к другу банки (эмитенты)
признаются в качестве одного банка (эмитента).
5.3. Нормы, установленные пунктами 5.1 и 5.2 настоящего Положения, не
распространяются на ценные бумаги международных финансовых организаций,
которые могут быть приобретены Компанией в соответствии с настоящими
Положением и Правилами осуществления инвестиционной деятельности
компаниями по управлению пенсионными активами, утвержденными
постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года N 11.
<*>
Сноска. Глава 5 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ от 11.
08.99 г. N 40
V990898_
.
6. Максимальный размер вложений в основные средства и
другие внеоборотные активы
6.1 Отношение размера вложений собственных средств Компании в
основные средства и другие внеоборотные активы к собственному
капиталу, не должно превышать 0,25:
И ос
К4 =  ----
< 0,25 , где
К   -
И - вложения в основные средства и другие внеоборотные активы,
определяемые как сумма следующих активов:
а) здания и сооружения;
б) хозяйственный инвентарь;
в) нематериальные активы;
г) транспортные средства;
д) машины и оборудование;
е) незавершенное строительство;
ж) хозяйственные материалы;
з) прочие основные средства минус износ основных средств.
К - собственный капитал Компании, рассчитанный в соответствии с
законодательством о бухгалтерском учете.
7. Заключительные положения
7.1. Для расчета пруденциальных нормативов Компания ежедневно представляет в Национальную комиссию балансы и справки с расчетом коэффициентов К1, К2, К3 и максимального размера инвестиций в ценные бумаги (депозиты) одного юридического лица.
По истечении срока, установленного п. 4.1. настоящего положения, Компания, не позднее 5-го числа следующего за отчетным месяца, представляет справку с расчетом стоимостей одной условной единицы пенсионных активов за каждый день рассматриваемых месяцев, ее среднемесячной стоимости на каждый месяц и коэффициента К4, согласно приложению 1 настоящего Положения. <*>
Сноска. Пункт 7.1. - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11.08.99 г. N 40 V990898_ .
7.2. В случае невыполнения Компанией установленных пруденциальных нормативов Национальная комиссия вправе приостановить действие лицензии Компании в соответствии с Положением "О лицензировании деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами".
Сноска. Пункт 7.2. - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ от 11.08.99 г. N 40 V990898_ .