"Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметiн жүзеге асырудың қағидаларын бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1997 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қазанда тіркелді. Тіркеу N 388. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 418 (V032633) қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулының атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасындағы бағалы Қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметiн жүзеге асырудың қағидалары бекiтiлсiн (қоса берiлдi). <*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасына жоғарыда көрсетiлген Қағидаларды мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсыну жүктелсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
3. Жоғарыда көрсетiлген Қағидалардың орындалысына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы атқарушы аппаратының рыногтi реттеу басқармасына жүктелсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
4. Қағидалар Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
Ұлттық комиссиясының
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясының
1997 жылғы 22 тамыздағы
N 131 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы
кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн
ұйымдарының қызметiн жүзеге асырудың қағидалары
ЕСКЕРТУ. Туынды нормативтiк құқықтық актiнiң аты жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарын (бұдан әрi "ӨРҰ" деп аталады) құрудың және қызметiн жүзеге асырудың тәртiбiн белгiлейдi. <*>
ЕСКЕРТУ. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
1 тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР

Об утверждении Правил осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг в Республике Казахстан
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 22 августа 1997 г. N 131. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 г. N 388. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года N 418 (V032633)
Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
1. Утвердить Правила осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг в Республике Казахстан (прилагаются). <*>
Сноска. Пункт 1 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 6 9 V001115_  .
2. Поручить управлению правового обеспечения представить вышеуказанные Правила в Министерство юстиции Республики Казахстан для регистрации. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
3. Контроль за исполнением вышеуказанных Правил возложить на управление регулирования рынка исполнительного аппарата Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
4. Вышеуказанные Правила вводятся в действие с момента регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
Председатель
Утверждены постановлением
Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 22 августа 1997 г. N 131
Правила осуществления деятельности
саморегулируемых организаций профессиональных
участников рынка ценных бумаг в Республике Казахстан <*>
Сноска. Заголовок - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года и устанавливают порядок осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (далее именуемых "СРО") в Республике Казахстан. <*>
Сноска. Преамбула - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ <*>
Сноска. Название Главы 1 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .

1. ӨРҰ - бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының олардың қызметтерiн үйлестiру, сондай-ақ олардың жалпы мүдделерiн қорғау мақсатында қауымдастық (одақ) нысанында құрылған және Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) ӨРҰ ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензиясын иеленген бiрлестiк. <*>
ЕСКЕРТУ. 1-тараудың атауы және 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
2. ӨРҰ және коммерциялық емес ұйым болып табылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
3. ӨРҰ негiзгi мiндеттерi:
1) бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларының тиiмдi қызмет ету жағдайларын қамтамасыз ету және бағалы қағаздар рыногындағы қызмет әдебiн сақтау;
2) бағалы қағаздарды иеленушiлердiң және бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушылары клиенттерiнiң мүдделерiн қорғау;
3) бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу ережелерi мен стандарттарын жасау болып табылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
4. ӨРҰ өз мүшелерi үшiн мiндеттi болып табылатын бағалы қағаздар рыногындағы кәсiпқой қызметтi жүзеге асыру ережелерiн, бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу стандарттарын белгiлейдi және олардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
5. <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ алып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
2-тарау. ӨРҰ-на МҮШЕ БОЛУ
ЕСКЕРТУ. 2-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
6. Қазақстан Республикасының заңдарына және ӨРҰ ережелерiне сәйкес бағалы қағаздар рыногындағы қызметтердiң бiреуiн жүзеге асырушы кәсiпқой қатысушылар ӨРҰ-ның мүшелерi болып табылады.
7. ӨРҰ-ның мүшелiгiне қабылдау, шығу және шығарып тастау тәртiбiн ӨРҰ оның iшкi құжаттарының негiзiнде дербес түрде белгiлейдi.
7-1. ӨРҰ кәсiпқой қатысушыны мүшелiгiне қабылдаудан:
1) бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушысының Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу фактiсi анықталса;
2) бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушысы ӨРҰ белгiлеген қызмет стандарттарына сәйкес келмесе бас тартуға құқылы.
ӨРҰ-ның мүшелiгiне қабылдаудан бас тартылғанда кәсiпқой қатысушыға ӨРҰ белгiлеген мерзiмдерде жазбаша түрде дәлелдi жауап берiледi.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-1-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
7-2. ӨРҰ бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушысын өзiнiң мүшелiгiнен:

1. СРО - объединение профессиональных участников рынка ценных бумаг в форме ассоциации (союза), созданное в целях координации их деятельности, а также представления и защиты их общих интересов и обладающее лицензией Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") на осуществление деятельности в качестве СРО. <*>
Сноска. Пункт 1 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
2. СРО является некоммерческой организацией. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
3. Основными задачами СРО являются:
1) обеспечение условий эффективной деятельности профессиональным участникам рынка ценных бумаг и соблюдения этики деятельности на рынке ценных бумаг;
2) защита интересов владельцев ценных бумаг и клиентов профессиональных участников рынка ценных бумаг;
3) разработка правил и стандартов проведения операций с ценными бумагами. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
4. СРО устанавливает обязательные для своих членов правила осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, стандарты проведения операций с ценными бумагами и осуществляет контроль за их соблюдением.
5. <*>
Сноска. Пункт 5 - исключен согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
Глава 2. ЧЛЕНСТВО В СРО <*>
Сноска. Название Главы 2 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
6. Членами СРО являются профессиональные участники, осуществляющие одну из деятельностей на рынке ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан и правилами СРО.
7. Порядок вступления в члены СРО, выхода и исключения из членов устанавливается СРО самостоятельно на основании ее внутренних документов.
7-1. СРО вправе отказать профессиональному участнику в приеме в ее члены при:
1) обнаружении фактов нарушения законодательства Республики Казахстан профессиональным участником рынка ценных бумаг;
2) несоответствии деятельности профессионального участника рынка ценных бумаг установленным СРО стандартам деятельности.
При отказе в приеме в члены СРО профессиональному участнику выдается мотивированный ответ в письменном виде в установленные СРО сроки. <*>
Сноска. Пункт 7-1 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69   V001115_  .
7-2. СРО вправе исключить профессионального участника рынка ценных бумаг из своих членов при:

1) мүше Қазақстан Республикасының заңдарын және ӨРҰ-ның ережелерiн бұзса;
2) бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушысы лицензиясының
қолданылуын тоқтатқан жағдайда шығарып тастауға құқылы.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
7.3. <*>
7.4. <*>
ЕСКЕРТУ. 7.3, 7.4.-тармақтар алып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
3-тарау. ӨРҰ-ның ОРГАНДАРЫ
ЕСКЕРТУ. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
8. ӨРҰ-ның органдарының тiзбесi оның жарғысымен айқындалады. ӨРҰ мүшелерiнiң оның органдарын сайлау (қалыптастыру) және ӨРҰ-ның қызметiн басқаруға қатысу кезiнде тек құқықтары болады.<*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
9. ӨРҰ органдарының құзырлықтары, функциялары, өкiлеттiктерi және жауапкершiліктері, сондай-ақ оларды сайлаудың (Қалыптастырудың) және қызметiнiң тәртiбi ӨРҰ-ның жарғысымен айқындалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
10. <*>
11. <*>
12. <*>
13. <*>
14. <*>
15. <*>
ЕСКЕРТУ. 10, 11, 12, 13, 14, 15-тармақтар алып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
4-тарау. ӨРҰ-ның КIРIСТЕРІ <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
16. ӨРҰ-ның қызметi өзiн-өзi өтеу принципiне негiзделедi.
17. ӨРҰ-ның кiрiстерi:
1) ӨРҰ-ның мүшелерi төлеген жарналардан және алымдардан;
2) ӨРҰ-ның мүлiктерiн пайдаланудан;
3) ақпараттық кеңес беру және ӨРҰ-ның жарғысымен көзделген өзге де қызметтердi көрсетуден алынған қаражаттардан қалыптастырылады.<*>
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
5-тарау. ӨРҰ-ның ҚҰҚЫҚТАРЫ <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
18. ӨРҰ-ы:
1) осы Ережеге сәйкес кәсiпқой қызметтi жүзеге асырудың ережелерi мен стандарттарын, өзiнiң мүшелерiнiң бағалы қағаздармен операциялар жүргiзулерiнiң тәртiбiн әзiрлеуге, сондай-ақ олардың сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыруға;
2) өзiнiң мүшелерiнiң лицензияларын тоқтата тұру және қайтарып алу туралы Ұлттық комиссия алдында өтiнуге;
3) Ұлттық комиссия белгiлеген тәртiпте, ол жүзеге асыратын өзiнiң мүшелерiнiң қызметтерiне жүргiзiлген тексерiстердiң нәтижелерi бойынша ақпарат алуға;

1) нарушении членом законодательства Республики Казахстан и правил СРО;
2) в случае прекращения действия лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг. <*>
Сноска. Пункт 7-2 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69   V001115_  .
7.3 - 7.4 <*>
Сноска. Пункты исключены согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69   V001115_  .
Глава 3. ОРГАНЫ СРО <*>
Сноска. Название Главы 3 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
8. Перечень органов СРО определяется ее уставом. Члены СРО имеют равные права при избрании (формировании) ее органов и участии в управлении деятельностью СРО. <*>
Сноска. Пункт 8 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
9. Компетенция, функции, полномочия и ответственность органов СРО, а также порядок их избрания (формирования) и деятельности определяются уставом СРО. <*>
Сноска. Пункт 9 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69   V001115_  .
10-15. <*>
Сноска. Пункты 10-15 исключены согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69   V001115_  .
Глава 4. ДОХОДЫ СРО <*>
Сноска. Название Главы 4 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69   V001115_  .
16. Деятельность СРО основывается на принципе самоокупаемости.
17. Доходы СРО формируются за счет:
1) уплачиваемых членами СРО взносов и сборов;
2) пользования имуществом СРО;
3) средств, полученных за оказание информационных, консультационных и иных услуг, предусмотренных уставом СРО. <*>
Сноска. Пункт 17 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
Глава 5. ПРАВА СРО <*>
Сноска. Заголовок Главы 5 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
18. СРО вправе:
1) разрабатывать в соответствии с настоящим Положением правила и стандарты осуществления профессиональной деятельности, порядок проведения операций с ценными бумагами своими членами, а также осуществлять контроль за их соблюдением;
2) ходатайствовать о приостановлении или отзыве лицензии своих членов перед Национальной комиссией;
3) получать информацию по результатам проверок деятельности своих членов, осуществляемых Национальной комиссией в установленном ею порядке;

4) Ұлттық комиссия белгiлеген тәртiпке сәйкес ӨРҰ мүшелерiнiң қызметкерлерiн дайындауды және сынақтан өткiзудi жүзеге асыруға;
5) ӨРҰ белгiлеген тәртiпке сәйкес өзiнiң мүшелерiнен олардың қызметтерi туралы ақпараттар берулерiн талап етуге құқылы.<*>
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
19. Жарғыға және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де қызметтердi жүзеге асыруға ӨРҰ құқылы.
6-тарау. ӨРҰ-ның ҚАҒИДАЛАРЫ <*>
ЕСКЕРТУ. 6-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
20. ӨРҰ-ның Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар туралы заңдарын және өзiнiң ережелерiн ӨРҰ мүшелерiнiң сақтауларын қамтамасыз етуге мүмкiндiк жасау керек. ӨРҰ-ның ережелерiн Ұлттық комиссия бекiтедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000  N 69 қаулысымен .
21. ӨРҰ-ның Қағидаларында және ережелерiнде:
1) <*>
2) кәсiпқой қатысушылар қызметкерлерiнiң (техникалық қызметкерлердi қоспағанда) бiлiктiлiгiне;
3) кәсiби қызметтi және кәсiби әдептi жүзеге асырудың ережелерiне және стандарттарына;
4) бағалы қағаздардың бағаларымен жасалатын айлашарғыларды шектейтiн ережелерге;
5) ӨРҰ-ның мүшелерiнiң құжаттамаларын жүргiзудiң, есепке алудың және есеп берудiң ережелерiне;
6) бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларының ұйымына кiрудiң және шығудың, одан шығарып тастаудың және мүшелiктi тоқтата тұрудың тәртiбiне;
7) шығындарды, төлемдердi, алымдарды ӨРҰ-ның мүшелерi арасында
бөлудiң тәртiбiне;
8) ӨРҰ мүшелерiнiң шағымдары мен арыздарын қараудың тәртiбiне;
9) ұйым клиенттерiнiң шағымдары мен арыздарын қараудың тәртiбiн қоса отырып, клиенттердiң құқықтарын қорғау тәртiбiне;
10) ӨРҚ мүшелерiнiң кәсiби қызметтiң және кәсiби әдептiң белгiленген стандарттарын сақтауларына бақылау жасаудың тәртiбiне;
11) ӨРҰ мүшелерiне, олардың лауазымды тұлғаларына және қызметкерлерiне қатысты жазаларға және өзге де шараларға және олардың қолданылу тәртiбiне;
12) ӨРҰ мүшелерiне қолданылатын жазалардың және өзге де шаралардың орындалысына жасалатын бақылауға;
13) мүдделi тұлғаларды ӨРҰ-ның қызметi және оның қызметiн тексерудiң нәтижелерi туралы ақпаратпен қамтамасыз етуге;
13-1) банктiк, қызметтiк немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда ӨРҰ мүшелерiнiң қызметi туралы ақпараттың жариялығын қамтамасыз ету;
14) қауымдастық мүшелерiнiң және олардың клиенттерiнiң арасындағы дауларды қараудың рәсiмiне;
15) өзiнiң мүшелерiнiң лицензияларын қолдануды тоқтата тұру немесе қайтарып алу туралы Ұлттық комиссия алдында өтiнiш жасаудың тәртiбiне қатысты талаптар болу керек. <*>
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
VII. <*>
ЕСКЕРТУ. 7-тарау (22-24-тармақтар) алып тасталынды - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .

4) в соответствии с установленным Национальной комиссией порядком осуществлять подготовку и тестирование персонала членов СРО;
5) в соответствии с установленным СРО порядком требовать предоставления информации у своих членов о их деятельности. <*>
Сноска. Пункт 18 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
19. СРО вправе осуществлять иные действия в соответствии с Уставом и законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. ПРАВИЛА СРО <*>
Сноска. Название Главы 6 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
20. СРО должна способствовать обеспечению соблюдения членами СРО законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и собственных правил. Правила СРО утверждаются Национальной комиссией. <*>
Сноска. Пункт 20 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 6 V001115_  .
21. Правила СРО должны содержать требования в отношении:
1) (подпункт исключен)
2) квалификации персонала профессиональных участников (за исключением технического);
3) правил и стандартов осуществления профессиональной деятельности и профессиональной этики;
4) правил, ограничивающих манипулирование ценами на ценные бумаги;
5) правил ведения документации, учета и отчетности членов СРО;
6) порядка вступления в организацию профессионального участника рынка ценных бумаг и выхода, исключения из нее и приостановления членства;
7) порядка распределения издержек, выплат, сборов среди членов СРО;
8) порядка рассмотрения претензий и жалоб членов СРО;
9) порядка защиты прав клиентов, включая порядок рассмотрения претензий и жалоб клиентов членов организации;
10) порядка проведения проверок соблюдения членами СРО установленных стандартов профессиональной деятельности и профессиональной этики;
11) санкций и иных мер в отношении членов СРО, их должностных лиц и персонала и порядка их применения;
12) контроля за исполнением санкций и иных мер, применяемых к членам СРО;
13) обеспечения информацией о деятельности СРО и результатов проверки ее деятельности заинтересованных лиц;
13-1) обеспечения открытости информации о деятельности членов СРО, за исключением информации, составляющей банковскую, служебную или коммерческую тайну;
14) процедур рассмотрения споров между членами ассоциации и их клиентами;
15) порядка ходатайствования перед Национальной комиссией о приостановлении действия лицензий своих членов или их отзыве. <*>
Сноска. Пункт 21 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
VII. Порядок рассмотрения споров <*>
Сноска. Глава VII исключена согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .

8-тарау. ӨРҰ МҮШЕЛЕРIНІҢ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРIН ТЕСТIЛЕУ
ЕСКЕРТУ. 8-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
25. ӨРҰ-ның қызметкерiн сынақтан өткiзу оның кәсiби деңгейiн айқындау мақсатында жүргiзiледi.
26. ӨРҰ мүдделi тұлғаларды Ұлттың комиссияның бiлiктiлiк куәлiктерiн иеленген және ӨРҰ-ның сынағынан өткен ӨРҰ мүшелерi қызметкерлерiнiң тiзiмiмен еркiн танысуды қамтамасыз етедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 26-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
27. ӨРҰ өзiнiң мүшелерiнiң бiлiктi қызметкерлерi құрамын және оған енгiзiлген өзгерiстердi есепке алуды жүзеге асырады.
9-тарау. ӨРҰ МYШЕЛЕРIНIҢ ҚЫЗМЕТIНЕ БАҚЫЛАУ ЖАСАУ
ЕСКЕРТУ. 9-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
28. ӨРҰ:
1) ӨРҰ мүшелерiнiң қызметiн және қызметтерiнiң iшкi ережелерiне олардың қолданылып жүрген заңның талаптарына және ӨРҰ-ның ережелерiне сәйкестiлiгiн тексеру;
2) есепке алудың, есеп берудiң және қойылатын талаптарға бақылау жасаудың жағдайын тексеру енгiзiлген, ӨРҰ-ның қызметiне бақылау жасауды жүзеге асырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 28-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
29. Бақылау жасау ӨРҰ-ның бастамасы бойынша, Ұлттық комиссия келiсiп ӨРҰ бекiтiлген және мерзiмдiлiк және ӨРҰ-ның барлық мүшелерiн тексерiстермен қамту көзделген күнтiзбелiк жұмыс жоспары бойынша жүргiзiледi. <*>
ЕСКЕРТУ. 29-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
30. Қолданылып жүрген заңдардың бұзылуы туралы ақпарат келiп түскен жағдайда, жоспардан тыс тексерiстер жүргiзiлуi мүмкiн.
31. Тексерiстiң нәтижесi актiмен ресiмделедi.
32. ӨРҰ-ның мүшелерi ӨРҰ-на есептердi және қажеттi ақпарат пен құжаттамаларды ӨРҰ белгiлеген тәртiпте беру керек.
33. ӨРҰ қызметiнiң ережелерiн оның мүшелерiнiң бұзғандық фактiлерi анықталған жағдайда, ӨРҰ заң бұзушыларға жазалар және ӨРҰ ережелерiмен белгiленген өзге де шаралар қолданады.
34. Бағалы қағаздар рыногы қатысушыларын алдауға немесе адастыруға бағытталған не бағалы қағаздар рыногының ұқсас қызметпен шұғылданатын басқа да кәсiпқой қатысушыларының жетiмсiздiктерiн көрсететiн анық емес ақпарат жариялау фактiсi анықталған жағдайда, ӨРҰ:
1) анық емес жарнаманы және ақпаратты жариялауды тоқтата тұруға шаралар қолданады;
2) анық емес жарнаманы және ақпаратты жариялауды тоқтаудың қажеттiлiгi туралы жарнама берушiге жазбаша ескертедi және бұл үшiн мерзiмдер белгiлейдi;

Глава 8. ТЕСТИРОВАНИЕ ПЕРСОНАЛА ЧЛЕНОВ СРО <*>
Сноска. Заголовок Главы 8 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
25. Тестирование персонала членов СРО проводится с целью определения его профессионального уровня.
26. СРО обеспечивает свободный доступ заинтересованных лиц к списку персонала членов СРО, обладающих квалификационными свидетельствами Национальной комиссии и прошедших тестирование СРО. <*>
Сноска. Пункт 26 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
27. СРО обязана осуществлять учет состава квалифицированного персонала своих членов и его изменений.
Глава 9. КОНТРОЛЬ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ ЧЛЕНОВ СРО <*>
Сноска. Заголовок Главы 9 - в новой редакции согласно постановлению НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
28. СРО осуществляет контроль за деятельностью членов СРО, который включает:
1) проверку деятельности и внутренних правил деятельности членов СРО на их соответствие предъявляемым действующим законодательством требованиям и правилам СРО;
2) проверку состояния учета, отчетности и контроля предъявляемым требованиям. <*>
Сноска. Пункт 28 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
29. Контроль проводится по инициативе СРО по утвержденному СРО календарному плану работ, согласованному с Национальной комиссией и предусматривающему периодичность и охват проверками всех членов СРО. <*>
Сноска. Пункт 29 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
30. В случае поступления информации о нарушениях действующего законодательства возможны внеплановые проверки.
31. Результаты проверки оформляются актом.
32. Члены СРО должны предоставлять в СРО отчеты и необходимую информацию и документацию в порядке, установленном СРО.
33. В случае обнаружения фактов нарушения членом правил деятельности СРО принимает к нарушителю санкции и иные меры, предусмотренные правилами СРО.
34. В случае обнаружения фактов опубликования недостоверной информации, которая направлена на обман или введение в заблуждение участников рынка ценных бумаг, либо указывает на недостатки других профессиональных участников рынка ценных бумаг, занимающихся аналогичной деятельностью, СРО:
1) принимает меры к приостановлению публикации недостоверной рекламы и информации;
2) письменно извещает рекламодателя о необходимости прекращения публикации недостоверной рекламы и информации, а также устанавливает для этого сроки;

3) бұқаралық ақпарат құралдарына анық емес жарнама және ақпарат фактiлерi туралы мәлiмет жариялауды. <*>
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
35. ӨРҰ барлық анықталған заң бұзушылық немесе Қазақстан Республикасының заңдарын бұзудың жорамалданған фактiлерi туралы Ұлттық комиссиясына толық ақпарат беруге мiндеттi. <*>
ЕСКЕРТУ. 35-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 23.03.2000 N 69 қаулысымен .
36. ӨРҰ-ның мүшелерiнiң, сондай-ақ олардың лауазымды тұлғаларының ӨРҰ-ның әрекеттерi жөнiнде сотқа шағымдануға құқығы бар.

3) публикует в средствах массовой информации сведения о фактах недостоверной рекламы и информации. <*>
Сноска. Пункт 34 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
35. СРО обязана предоставлять Национальной комиссии полную информацию о всех фактах выявленных нарушений или предполагаемых нарушениях законодательства Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 35 - с изменениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 23 марта 2000 года N 69 V001115_  .
36. Члены СРО, а также их должностные лица имеют право на обжалование действий СРО в суде.