Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджетiнiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың банктегi шоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы Нұсқаулық
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 10 қазандағы N 334 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 17 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 421. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 25 мамырдағы N 241 бұйрығымен. ~V990817
1-тарау. Жалпы тұжырымдар
1. Осы нұсқаулық республикалық және жергiлiктi бюджетiнiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың банктегi шоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбiн бекiтедi.
Республикалық және жергiлiктi бюджетiнiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың банктегi ашылған шоттары өзiнiң құқықтық режимi бойынша ағымдағы шот болып есептелiнедi.
2. Республикалық және жергiлiктi бюджетiнiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың қаржыларын есептеу үшiн мынадай шоттар ашылады:
2.1. Бөлiнген лимиттiң көлемiнде мемлекеттiк бюджеттiң қаржысын жұмсауды есепке алу үшiн бюджет мекемелерi ашатын бюджеттiк шоттар-ағымдағы шоттар.
2.2. Бюджеттен тыс қаржылардың операцияларын жүргiзу үшiн және есептеу үшiн бюджет мекемелерi ашқан шоттар-бюджеттен тыс шоттар.
Бюджеттен тыс шоттар арнайы қаржылардың бюджеттен тыс шоттары, "тапсырыстар бойынша сомалардың" бюджеттен тыс шоттары, депозиттер бойынша бюджеттен тыс шоттар, және бюджеттен тыс қаржылардың бюджеттен тыс шоттары болып бөлiнедi. Бюджеттiк ұйымдарды арнайы қаржылардың барлық түрлерi үшiн бюджеттен тыс бiр ғана шот ашылады тапсырыстардың барлық түрлерi бойынша бiр ғана бюджеттен тыс шот, депозиттер бойынша бiр ғана бюджеттен тыс шот басқа бюджеттен тыс қаржылар бойынша бiр ғана бюджеттен тыс шот ашылады.
Бұдан басқа да мынадай жағдайда шот ашылады:
- Әкiмдердiң әкiмшiлiгiндегi өздерi құрастырған қорлардың қаржысын есептеу және жұмсау үшiн;
- республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын, бюджет қаржыларын жұмсауға лимиттерi жоқ, өздерi лимиттердi бөле алмайтын және лимиттердi бөлетiн мекемелерден басқа жақта тұратын ұйымдарға, лимиттердi бөлетiн тиiстi мекемелердiң еңбекақы мен iссапарлар шығынын аударуы үшiн;
- республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдарға мақсатты қаржыландыру үшiн.
3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың бюджеттегi және бюджеттен тыс шоттары Республикалық Бюджет банкiнде (әрi қарай банк) ашылады. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң арнайы рұқсаты бойынша бюджеттен тыс шоттар Қазақстан Республикасының басқа да кез келген банкiнде ашыла алады.

Инструкция О порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан
Утверждена Приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 7 октября 1997 г. N 334. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 декабря 1997 года N 421. Утратила силу - Приказом Министерства финансов РК от 25 мая 1999 г. N 241 ~V990817
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция устанавливает порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Счета, открываемые организациям, содержащимся за счет средств республиканского и местных бюджетов, по своему правовому режиму являются текущими счетами.
2. Для учета средств организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов, открываются следующие счета:
2.1. бюджетные счета - текущие счета, открываемые бюджетным организациям для учета расходования средств государственного бюджета в пределах выделенных лимитов;
2.2. внебюджетные счета - счета, открываемые бюджетным организациям для учета и совершения операций по внебюджетным средствам.
Внебюджетные счета подразделяются на внебюджетный счет по специальным средствам, внебюджетный счет "Суммы по поручениям", внебюджетный счет по депозитам и внебюджетный счет по другим внебюджетным средствам. Бюджетной организации открывается один внебюджетный счет по всем видам специальных средств, один внебюджетный счет по всем видам поручений, один внебюджетный счет по депозитам и один внебюджетный счет по другим внебюджетным средствам.
2.2.1 Кроме того, счета также открываются:
- местным исполнительным органам для учета и расходования средств, сформированных ими фондов;
- организациям, содержащимся за счет средств республиканского бюджета, не получающим лимиты на расходование бюджетных средств, не являющимся самостоятельными распорядителями лимитов и расположенным вне места нахождения распорядителя лимитов, для зачисления средств, переводимых им соответствующими распорядителями лимитов для выплаты заработной платы и командировочных расходов;
- организациям, содержащимся за счет республиканского бюджета, для целевого финансирования.
3. Бюджетные и внебюджетные счета организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов, открываются в Республиканском Бюджетном банке (далее Банк). По специальному разрешению Министерства финансов Республики Казахстан внебюджетные счета могут быть открыты в любом другом банке Республики Казахстан.

4. Бюджеттегi мекемелер бюджеттен тыс шоттарды осы нұсқаулықтың 3 бабында көрсетiлген жағдайдан басқа бюджет есебi ашылған банктiң бөлiмшелерiнде аша алады.
5. Бюджеттен тыс қаржының иелерi болып осы ұйымдарды ұстаудың лимитiн иелену құқығы берiлген бюджет ұйымдарының басшылары болып табылады.
6. Қазақстан Республикасының дамуы үшiн ресми көмектiң көлемiндегi донор мемлекеттердiң және халықаралық қаржы және экономикалық ұйымдардың гаранттары және несие қаржылары және бюджеттегi қосымша қаржыландыру жобаларын iске асыру мақсатында Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын ұйымдарға кепiлдiк/несиелердiң келiсiм шарттарына сәйкес екiншi дәрежедегi банктерден теңге эквивалентiндегi ағымдағы қосымша қаржыландыру (арнайы) шоттары ашылады.
7. Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдарға қаржының түсу көздерi мен жұмсау мақсаттарын реттейтiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жазбаша рұқсаты болған жағдайда Банктiң бөлiмшелерiнде шетел валютасы есебiмен қаржыны сақтайтын жұмсайтын валюталық шоттарды ашуға болады.
Валюталық шоттарды ашу рұқсаты мынадай жағдайларда берiледi:
- Бюджет мекемелерiне Жарғыға немесе Нұсқаулыққа сәйкес өзiне жүктелген сыртқы экономикалық жағдайларға байланысты мiндеттердi орындау үшiн;
- Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және сыртқы қаржы көздерi мен республикалық бюджеттен қосымша қаржыландырылатын мемлекеттiк ұйымдарға;
- Қазақстан Республикасы Үкiметi Қазақстан Республикасының дамуы үшiн ресми берiлген несиелер мен бағдарламалардың жобасын iске асыру жөнiндегi құқығы бар мемлекеттiк басқару органдарына, егер валюталық есеп ашу Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiнде көрсетiлген болса;
- республикалық бюджеттен және сыртқы қаржы көздерiнен бiрдей қаржыландырылатын бюджет мекемелерiне;
- сыйлар мен садақалар, қаржылай көмек, демеушiлiк аудармалар, кепiлдiк аударымдар алу үшiн;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң арнайы шешiмiмен.
2-тарау. Бюджет ұйымдарының банк шоттарын ашу
тәртiбi
8. Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың банк бөлiмшелерiнде бюджеттiк және бюджеттен тыс шоттарды ашу үшiн мынадай құжаттар тапсыруға тиiс:
а) Шотқа иелiк ететiн басшы мен бас бухгалтер қол қойған шотты ашу үшiн арыз (қосымша N 1). Егер штатта екiншi қол қоюдың құқығы берiлген бас бухгалтерден немесе бухгалтердiң қызметi болмаса онда арызға тек қана басшының қолы қойылады.
Республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен ұсталынатын ұйымның бюджеттiң есебi ашылған жағдайда, шотты ашу туралы арызға қазынашылық бөлiмнiң белгiсi соғылуға тиiс.
б) Мөрдiң және қолдың үлгiлерi салынған құжат (қосымша N 2).
Мөрдiң және қолдың үлгiлерi бар құжат жоғарыда тұрған ұйымның басшысын немесе басшының орынбасарының қолымен куәландырып куәландыру кеңсесiнiң мөрiмен бекiтiледi. Куәландыру кеңсесi жоқ елдi мекендерге қолдың және мөрдiң үлгiлерi жергiлiктi атқару органдарының куәландырылуымен берiледi. Бюджет шоттарын ашу үшiн министрлiктердiң, ведомстволардың, жергiлiктi атқару органдарының қолдары мен мөр үлгiлерiн куәландыру қажет етiлмейдi.
Шот ашатын ұйымның бiрiншi басшысы бiрiншi қол қою құқығына немесе қол тапсырған екiншi тұлға осындай құқыққа ие болады. Екiншi қол қою құқығына ұйымның бас бухгалтерi немесе ұйымның басшысы мiндеттеген басқа тұлға ие болады. Бюджеттiк мекеменiң штатында екiншi қол қою құқығы берiлген тұлға жоқ болса қолдың және мөрдiң үлгiлерi бар құжатқа тек қана бiрiншi қол қоятын тұлға енгiзiледi. Қолдың үлгiлерiнiң қажеттi саны банктiң бөлiмшесiмен шоттың иесi арасында келiсiмде көрсетiледi.
Шотты ашу үшiн тұлға тапсыратын қол мен мөр үлгiлерiнiң қажеттi даналары банктiң талап еткен көлемiнде құжатта көрсетiледi.
Мекеме берiлген қол мен мөрдiң үлгiлерi бар құжатқа елтаңбасы бар мөрдiң үлгiсi енедi. Жаңадан ашылған ұйымның уақытша мөрi болмаған, аты өзгерген жағдайда, мөр жоғалған немесе тозған жағдайда банк бөлiмшесiнiң бастығы шоттың иесiне мөрдi дайындау үшiн уақыт бередi. Банк пен шоттың иесi мөр болмаған уақытта төлем құжаттарын жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
Мөрдi немесе қолдың бiреуiн алмастырған немесе қосқан жағдайда банктiң бөлiмшесiне қолдың және мөрдiң үлгiлерi бар осы нұсқаулықта бекiтiлген тәртiп бойынша куәландырған қосымша құжат берiледi.
в) Шот иесiнiң салық органдарында есепке тұрғандығын растайтын салық қызметi органдары берген тағайындалған формадағы құжат.
г) Қазақстан Республикасы зейнетақы қорына жарна төлеушi ретiнде ұйымның тiркелгендiгiн растайтын салық қызметiнiң органы берген тағайындалған формадағы құжат.
д) Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлген тәртiп бойынша куәландырылған мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк және оның көшiрмесi.
Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкте банктiң бас бухгалтерi қол қойып және мөрiн басқан шоттың ашылғандығы туралы банктiң белгiсi соғылады. Куәлiктiң түпнұсқасы шот ашушыға қайтарылады, ал көшiрмесi шоттың ашылуы туралы iс қағазына тiгiледi.
е) Нұсқаулықтың "жарғының" Қазақстан Республикасының заңымен бекiтiлген, куәландырылған көшiрмесi.
ж) Ұйымды құру немесе қайта құру туралы Қазақстан Республикасы заң шығару органының құқығына сәйкес шешiм (өкiм, қаулы, бұйрық).

4. Внебюджетные счета открываются бюджетным организациям в тех подразделениях Банка, в которых им открыты бюджетные счета, за исключением случаев, предусмотренных п.3 Настоящей инструкции.
5. Распорядителями внебюджетных средств являются руководители бюджетных организаций, которым предоставлены права распорядителей лимитов на содержание этих организаций.
6. В целях реализации проектов, софинансируемых из бюджета и средств займов и грантов международных финансовых и экономических организаций и стран-доноров в рамках официальной помощи развитию Республики Казахстан, организациям, содержащимся за счет государственного бюджета, в соответствии с условиями Соглашений о займах/грантах в банках второго уровня открываются текущие (специальные) счета софинансирования в тенговом эквиваленте.
7. Организациям, содержащимся за счет средств государственного бюджета, при наличии письменного разрешения Министерства финансов Республики Казахстан, регламентирующего источники поступления средств и направления их расходования, в подразделениях Банка могут быть открыты валютные счета для учета, хранения и расходования средств в иностранной валюте.
Разрешение на открытие валютных счетов выдается в следующих случаях:
- бюджетным организациям для выполнения возложенных на них функций по внешнеэкономической деятельности согласно их Положениям или Уставам;
- межгосударственным организациям, расположенным на территории Республики Казахстан и софинансируемым из республиканского бюджета и внешних источников;
- государственным органам управления, имеющим предоставленные Правительством Республики Казахстан полномочия по реализации программных и проектных займов в рамках официальной помощи развитию Республики Казахстан, если открытие валютных счетов предусмотрено международными соглашениями Республики Казахстан;
- бюджетным организациям, софинансируемым одновременно из республиканского бюджета и внешних источников;
- для зачисления грантов, спонсорских отчислений, финансовой помощи, пожертвований и даров;
- по специальным решениям Правительства Республики Казахстан.
Раздел 2. Порядок открытия банковских счетов
бюджетных организаций
8. Для открытия бюджетных и внебюджетных счетов в подразделениях Банка организации, содержащиеся за счет государственного бюджета, представляют следующие документы:
а) Заявление на открытие счета (приложение N 1), подписанное руководителем и главным бухгалтером владельца счета. Если в штате нет должности главного бухгалтера или бухгалтера, которому предоставлено право второй подписи, заявление подписывается только руководителем.
При открытии бюджетного счета организациям, содержащимся за счет средств республиканского бюджета, на заявлении на открытие счета должна быть отметка подразделения Казначейства;
б) документ с образцами подписей и печати (приложение N 2).
Документ с образцами подписей и печати должен быть заверен подписью руководителя или заместителя руководителя вышестоящей организации, скрепленной печатью или заверенной нотариально. В населенных пунктах, где отсутствуют нотариальные конторы, документ с образцами подписей и печати заверяется местным органом исполнительной власти. Для открытия бюджетных счетов министерствам, ведомствам, местным органам исполнительной власти заверение документа с образцами подписей и печати не требуется.
Правом первой подписи обладает руководитель организации, которой открывается счет, либо другое уполномоченное им лицо. Право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру организации либо другому уполномоченному руководителем организации лицу. Данные полномочия предоставляются на основании приказов руководителя организации. Если в штате бюджетной организации отсутствует лицо, которому может быть предоставлено право второй подписи, в документ с образцами подписей и печати включается только подпись лица, которому принадлежит право первой подписи. Необходимое количество образцов подписей устанавливается в договоре между подразделением Банка и владельцем счета.
Необходимое количество экземпляров документа с образцами подписей и печати, представляемого клиентом для открытия счета, определяется Банком.
В документ с образцами подписей и печати включается образец гербовой печати, присвоенной организации. Применение печатей, предназначенных для специальных целей, не допускается. В случае временного отсутствия печати у вновь созданной организации, изменения наименования, изношенности или утери печати руководитель подразделения Банка предоставляет владельцу счета время для изготовления печати. Одновременно Банк и владелец счета определяют порядок оформления платежных документов на время отсутствия печати.
В случае замены или дополнения хотя бы одной подписи или замены печати, в подразделение Банка представляется новый документ с образцами подписей и печати, заверенный в порядке, установленном Настоящей инструкцией;
в) документ установленной формы, выданный органом налоговой службы, подтверждающий факт постановки владельца счета на учет в налоговых органах;
г) документ установленной формы, выданный органом налоговой службы, подтверждающий факт регистрации организации в качестве плательщика взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан;
д) свидетельство о государственной регистрации и его копию, заверенную в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
На свидетельстве о государственной регистрации делается отметка Банка об открытии счета, которая подписывается главным бухгалтером Банка и скрепляется печатью Банка. Подлинник свидетельства возвращается клиенту, а надлежаще оформленная копия помещается в дело по открытию счета;
е) копию положения (устава), заверенного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
ж) решение (распоряжение, постановление, приказ) уполномоченного в соответствии с законодательством Республики Казахстан органа о создании или реорганизации организации.

9. Бюджет мекемелерi валюта шоттарын ашу үшiн тиiстi қазынашылық органының немесе облыстық (Алматы қалалық) қаржы басқармасының (қосымша N
3) валюта түрiн осы қаржы жұмсалуға тиiстi қаржының түсу көзi мен жұмсалу мақсаттарын көрсететiн құжаттар тапсырады.
Республикалық бюджетте тұрған ұйымдарға валюта шоттарын ашу үшiн жазбаша рұқсатты қазынашылық органдары бередi. Лимиттердiң негiзгi таратушысына - Қаржы министрлiгiнiң қазынашылық департаментi, ведомстволарға қарасты бюджет ұйымдарына қазынашылықтың тиiстi аумақтық бөлiмшелерi. Жергiлiктi бюджетке қарасты ұйымдардың валюталық шоттарды ашуына жазбаша рұқсатты облыстық (Алматы қалалық) қаржы басқармалары бередi.
10. Бюджеттен тыс шоттарды ашу үшiн бюджет ұйымдарына осы Нұсқаулықтың сегiзiншi тарауында көрсетiлген құжаттарға қоса банкте сақтаулы тұрған шот иесiнiң арнайы ашылған iс қағазында қосымша мынадай құжаттар болуға тиiс:
10.1. Бюджеттен тыс арнайы қарыздар шоттарын ашу үшiн:
- шығыстардың бағыты (қосымша N 4) және арнайы қаржы бойынша кiрiс көздерi көрсетiлген тиiстi мемлекеттiк орган берген арнайы қаржының бекiтiлген сметасы туралы анықтама.
10.2. Бюджеттен тыс "Тапсырыс бойынша сома" шотын ашу үшiн:
- қаржының жұмсалатын мақсаттары (қосымша N 5) және оның түсетiн көздерi көрсетiлген Үкiмет шешiмдерiмен берiлген тиiстi қаржы органдарының рұқсаты немесе басқа да құқықтық-нормативтiк актiлер. Республикалық бюджет бойынша лимиттердiң негiзгi бөлушiлерiне және ведомстволарға бағынышты ұйымдарға рұқсат тиiсiнше қазынашылық департаментi және аумақтық қазынашылық органдары, ал жергiлiктi бюджетке қарайтын ұйымдарға-жергiлiктi бюджет ұйымдары арқылы берiледi.
10.3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң арнайы шешiмi негiзiнде ашылған депозиттiк шот.
10.4. Мемлекеттiк бюджеттiң қаржының есебiнен ұсталатын, бюджет қаржысын жұмсауға лимит алмаған, өз бетiнше лимит берушi болып есептелмейтiн және лимит берушi тұрған жерден басқа жерде тұратын ұйымдарға лимит берушiнiң аударымдарына сәйкес еңбекақы төлеуге және iссапар шығындарын беруге бюджеттен тыс шоттарды мынадай жағдайда ашуға болады:
- ұйымның немесе оның басшысының атына шоттарды ашуға лимит берушiнiң өтiнiш хаты сол сияқты лимит берушiнiң жоғарыдағы қарызына аударғандығы жайлы тапсырысы болған жағдайда.

9. Для оформления открытия валютных счетов бюджетные организации представляют, кроме того, разрешение соответствующего органа казначейства или областного (Алматинского городского) финансового управления (приложение N 3) с обязательным указанием вида валюты, источника поступления средств и цели, на которые данные средства могут быть использованы.
Организациям, содержащимся на республиканском бюджете, письменное разрешение на открытие валютного счета выдается органами казначейства: главным распорядителям лимитов - Департаментом Казначейства Министерства финансов, подведомственным бюджетным организациям - соответствующими территориальными подразделениями Казначейства.
Организациям, содержащимся на местном бюджете, письменное разрешение на открытие валютного счета выдают областные (Алматинское городское) финансовые управления.
10. Для открытия бюджетным организациям внебюджетных счетов дополнительно к документам, перечисленным в п. 8 Настоящей инструкции и хранящимися в Банке в специально заведенном деле владельца счета, представляются следующие документы:
10.1. для открытия внебюджетного счета по специальным средствам:
- справка об утверждении смет специальных средств, выданная уполномоченным государственным органом, в которой должны быть указаны источники доходов по специальным средствам и направление расходов (приложение N 4);
10.2. для открытия внебюджетного счета "Суммы по поручениям":
- письменное разрешение соответствующего финансового органа, выданное по решениям Правительства или другим нормативно-правовым актам, в которых также должны быть указаны источники поступающих средств и цели, на которые данные средства могут быть расходованы (приложение N 5). Главным распорядителям лимитов по республиканскому бюджету и подведомственным организациям разрешения выдаются, соответственно, Департаментом Казначейства и территориальными органами казначейства, а для организаций на местном бюджете - местным финансовым органом;
10.3. депозитный счет открывается на основании специальных решений Правительства Республики Казахстан;
10.4. для открытия внебюджетного счета организации, содержащейся за счет средств государственного бюджета, не получающей лимиты на расходование бюджетных средств, не являющейся самостоятельным распорядителем лимитов и расположенной вне места нахождения распорядителя лимитов, для зачисления средств, переводимых ей соответствующими распорядителями лимитов для выплаты заработной платы и командировочных расходов:
- письмо-ходатайство распорядителя лимитов на открытие счета на имя организации или на имя руководителя, а также платежное поручение этого распорядителя лимитов по переводу вышеуказанных средств;

10.5. Республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымды қаржыландыру үшiн бюджеттен тыс шотты ашу үшiн:
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлген сол сияқты қаржыны аудару туралы бюджет классификациясының коды көрсетiлмеген бiрақ жалпы сома көрсетiлген лимит берушiнiң төлем тапсырысы бойынша лимит берушiнiң жеке нұсқауы болуға тиiс.
11. Банк пен шот иесiнiң арасындағы банк шотын ашу туралы келiсiм жасалған соң барып шот ашылады. Шотты ашу рәсiмi банктiң шот иесiне жеке құпияланған код (әрi қарай ЖҚК) беруi арқылы жасалады.
12. Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымның шоты ашылғаннан кейiн, банктiң бөлiмшесi он күндiк мерзiм iшiнде салық қызметi органына шоттың ашылғандығы және оның ЖҚК-сы туралы хабарлама жасауға тиiс.
13. Осы тарауда шот иесiнiң жұмысын жүргiзетiн бухгалтердiң арнайы картотекасында сақталған, қол және мөр үлгiлерiнен басқа, және клиенттердiң ақшалай шектерiн төлеу операцияларына бақылау жүргiзетiн бақылаушының тiзiлген құжаттарынан басқа құжаттар әр шоттың иесi үшiн арнайы ашылған iс қағазға тiгiлiп, банкте сақталады.
14. Осы Нұсқаулықтың алтыншы тарауында көрсетiлген қосымша қаржыландырудың ағымдағы (арнайы) шоттарын ашу рұқсаты болған жағдайда (қосымша N 6) және екiншi дәрежедегi банк пен ұйымның атына шот ашылатын мекеменiң (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң кепiлдемесi бойынша) арасындағы келiсiм бойынша жасалады. Республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдарға қосымша қаржыландырудың арнайы есебiн ашуға рұқсатты Қазынашылық департаментi бередi, ал жергiлiктi бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдарға - тиiстi облыстық (Алматы қалалық) қаржы басқармалары бередi.
3-тарау. Бюджет ұйымдарының банк шоттары арқылы
операциялар жүргiзуiнiң жалпы тәртiбi
15. Республикалық және жергiлiктi бюджеттiң қаржысы есебiнен ұсталатын бюджеттiк және бюджеттен тыс ұйымдардың шоттар мен операциялар жасау Қаржы министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң тиiстi нормативтiк-құқықтық актiлерiне байланысты жүргiзiледi.
16. Республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын ұйымдардың бюджеттiк шоттарынан шығыс операциялары, тапсырыс құжаттарының сыртына жауап беретiн қазынашылықтың штампымен куәландырған, оған қызмет көрсететiн қазынашылықтың рұқсат қолы болған жағдайда оған бөлiнген лимиттiң деңгейiнде жүргiзiледi. Бюджет шоттарынан шығыс операцияларын жүргiзгенде дебеттiк қалдық бөлiнген лимиттен асып кетпеуге тиiс.
Банктiң бөлiмшесiне облыстық (Алматы қалалық) Қазынашылық басқармасының (қосымша N 7) мөрiмен куәландырған жеке штампының таңбасы және жауапты орындаушылардың қолдарының үлгiсi бар реестр тапсырылады.
Жергiлiктi бюджеттiң есебiнен ұсталатын бюджеттiк ұйымдарының шоттарынан шығыс операцияларын жүргiзу бюджет қаржысының шығындарына тағайындалған лимиттердiң көлемi деңгейiнде жүргiзiледi. Бюджет шоттарынан шығыс операцияларын жүргiзгенде дебеттiк қалдық бөлiнген лимиттен асып кетпеуге тиiс.

10.5. для открытия внебюджетного счета для целевого финансирования организации, содержащейся за счет республиканского бюджета:
- отдельное указание распорядителя лимитов, согласованное с Министерством финансов Республики Казахстан, а также платежное поручение распорядителя лимитов по переводу средств, в котором указывается общая сумма без расшифровки по кодам бюджетной классификации.
11. Открытие счетов производится при заключении договора банковского счета между Банком и владельцем счета. Открытие счета производится путем присвоения Банком владельцу счета индивидуального идентификационного кода (далее ИИК).
12. После открытия счетов организациям, содержащимся за счет государственного бюджета, подразделение Банка должно в 10-дневный срок сообщить органу налоговой службы дату открытия счета и его ИИК.
13. Документы, перечисленные в настоящем разделе, кроме документов с образцами подписей и печати, которые хранятся в специальной картотеке у бухгалтера, ведущего счет клиента, и у контролера, осуществляющего контроль за операциями по оплате денежных чеков клиентов, должны подшиваться и храниться в Банке в специально заведенном деле по каждому владельцу счета вместе с оригиналом договора.
14. Открытие текущих (специальных) счетов софинансирования, определенных в п. 6 Настоящей инструкции, производится при наличии Разрешения (приложение N 6) и соглашения, заключаемого между банком второго уровня (по рекомендации Национального Банка Республики Казахстана) и организацией, на имя которой открывается счет. Организациям, содержащимся на республиканском бюджете, Разрешение на открытие спецсчета софинансирования выдает Департамент Казначейства, а организациям, содержащимся на местном бюджете, - соответствующее областное (Алматинское городское) финансовое управление.
Раздел 3. Общие правила осуществления операций
по банковским счетам бюджетных организаций
15. Осуществление операций по бюджетным и внебюджетным счетам организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов, производится в соответствии c нормативными правовыми актами Министерства финансов и Национального Банка Республики Казахстан.
16. Осуществление расходных операций с бюджетных счетов организаций, содержащихся за счет республиканского бюджета, производится в пределах выделенных лимитов и при наличии на оборотной стороне платежных документов разрешительной надписи обслуживающего казначейства, заверенной именным штампом ответисполнителя казначейства. При осуществлении расходных операций на бюджетных счетах дебетовый остаток не должен превышать выделенные лимиты.
Подразделению Банка представляется реестр с образцами подписей ответственных исполнителей казначейства и оттиска именных штампов, заверенный печатью областного (Алматинского городского) управления Казначейства (приложение N 7).
Осуществление расходных операций с бюджетных счетов организаций, содержащихся за счет местного бюджета, производится в пределах установленных им лимитов на расходование бюджетных средств. При осуществлении расходных операций на бюджетных счетах дебетовый остаток не должен превышать выделенные лимиты.

17. Қосымша қаржыландырудың ағымдағы (арнайы шоттарының) бағдарламадағы және жобадағы несиелерiнiң қарыз шығыстары қаржыны алу туралы (қосымша N 8) төлем тапсырысына сәйкес екi топтың қолдарымен куәландырылған, бiрiншi топ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң сыртқы қарыз жөнiндегi комитетiнiң тобы қол қойған, ал екiншi тобы жобаларды iске асыратын ұйымдар қол қойған құжат бойынша жүргiзiледi.
Ағымдағы (арнайы) шоттардағы шығыс операциялары бюджет классификациясының 10 таңбалы төлем тапсырысы коды және қазынашылықтың (қаржы басқармасының) жауапты органының рұқсат визасы болған жағдайда жүргiзiледi.
Ағымдағы (арнайы) шоттағы пайдаланылмаған қаржы қаржыландырылатын жылдың 25 желтоқсанына дейiн жобаны жүзеге асыратын ұйымның шотына қайтаруға жатқызылады.
18. Валюталық шоттардағы операцияларды жүргiзу Қазақстан Республикасының валюталық заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
Бюджет ұйымының есебiне валюталық шотты ашу рұқсаты алынған кезде, осы валютаның түсiм көздерi көрсетiлмеген шетелдiк валюта түсе қалған жағдайда валюта қаржысын (қосымша N 3) жұмсауға рұқсат бергенге дейiн қаржы шот иесiнiң есебiне кiредi. Мұндай жағдайда рұқсатты осы ұйымның валюталық есебiн ашуға рұқсат берген қаржы органы бере алады.
19. Бюджет ұйымдары арнайы қаржылар бойынша бюджеттен тыс шығыстарды төлеу кезiнде төлем құжаттарында арнайы қаржының әр түрi бойынша қалған ақшалардың сомасын көрсетедi.
20. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаржысы есебiнен ұсталатын ұйымдардың шоттарынан ақшаларды даусыз алу (жою) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
4-тарау. Бюджет ұйымдарының банк шоттарын жабу
21. Республикалық және жергiлiктi бюджеттiң қаржысы есебiнен ұсталатын ұйымдардың шоттары заңды тұлға қайта құрылған немесе жойылған банктегi шот туралы шарттың күшi тоқтаған сәтте жабылады.
Арнайы қаржылар бойынша бюджеттен тыс шоттар арнайы қаржының бекiтiлген сметасы туралы анықтаманы банк ағымдағы жылдың 1-сәуiрiне дейiн алмаған жағдайда жабылуы мүмкiн, мұндай жағдайда шотта қалған қаржыны банк тиiстi бюджеттiң кiрiсiне өз еркiмен аудара алады.
22. Шотты жабу, сол сияқты бюджет ұйымының атын өзгерту немесе ЖҚК-ның өзгеруi жайлы шот иесi шот жабылған күнге дейiнгi қаржы қалдығының көлемiн көрсететiн құжат сол сияқты банкке пайдаланылмаған чектерi бар чек кiтапшаларын, пайдаланылған чектердiң реттiк сандарын арызда көрсетiп, оның түптемелерiн қайтаруға тиiс. Бюджеттен тыс шот жабылған кезде шотта пайдаланбаған қаржы бола қалса шоттың иесi банкке осы қалдықты оның орнын басатын тұлғаның шотына немесе жоғарыдағы ұйымға, әйтпесе тиiстi бюджетке беру туралы төлем тапсырысын бередi.
Ұйымның таратылуына байланысты бюджет шоты жабылған кезде жоғарыдағы
абзацта көрсетiлгендегiдей шот жабылған күнгi сол бюджетте қалған қаржы
туралы анықтама берiледi. Айналымның қорытындысы жасалған осы шот бойынша
кассалық шоттар жылдың соңында жабылады.

17. Расходование средств программных и проектных займов с текущих (специальных) счетов софинансирования производится на основании платежного поручения и Заявки на снятие средств (приложение N 8), заверенной двумя группами подписей, где первая группа подписывается Комитетом по внешнему заимствованию Министерства финансов Республики Казахстан, а вторая группа - организациями, осуществляющими реализацию проекта.
Осуществление расходных операций с текущих (специальных) счетов производится при обязательном наличии в платежном поручении 10- значного кода бюджетной классификации и разрешительной визы ответисполнителя органа казначейства (финансового управления).
Неиспользованные средства на текущем (специальном) счете до 25 декабря финансового года подлежат восстановлению на бюджетные счета организаций, осуществляющих реализацию проекта.
18. Осуществление операций по валютным счетам осуществляется в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.
В случае поступления иностранной валюты на счет бюджетной организации, источники которых не указаны в разрешении на открытие валютного счета, средства зачисляются на счет клиента без права расходования до выдачи разрешения на расходование данных валютных средств (приложение N 3). При этом, указанное разрешение выдается тем финансовым органом, по разрешению которого был открыт валютный счет данной организации.
19. При оплате расходов с внебюджетных счетов по специальным средствам бюджетные организации указывают в платежных документах сумму остатка денег по каждому виду специальных средств.
20. Бесспорное изъятие (списание) денег со счетов организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел 4. Закрытие банковских счетов бюджетных организаций
21. Счета организаций, содержащихся за счет средств республиканского и местных бюджетов, закрываются при прекращении действия договора банковского счета и при ликвидации или реорганизации юридического лица.
Внебюджетные счета по специальным средствам могут быть закрыты в случае неполучения Банком справок об утверждении смет специальных средств до 1 апреля текущего года, при этом остатки средств на счете Банк самостоятельно перечисляет в доходы соответствующего бюджета.
22. Для закрытия счета, а также при изменении наименования бюджетной организации, либо ИИКа владелец счета обязан представить в Банк заявление, в котором должно содержаться подтверждение остатка средств на счете на день закрытия, а также возвратить банку чековые книжки с оставшимися неиспользованными чеками и корешками, указав в заявлении номера возвращаемых неиспользованных чеков. При наличии на закрываемом внебюджетном счете остатка неиспользованных средств владелец счета представляет в Банк платежное поручение на перечисление этого остатка на счет правопреемника или вышестоящей организации либо в соответствующий бюджет.
При закрытии бюджетного счета в связи с ликвидацией организации
к документам, указанным в предыдущем абзаце, прилагается справка о
полученных из соответствующего бюджета средствах на день закрытия
счета. Кассовые расходы по этим счетам закрываются в конце года
заключительными оборотами.