Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыру және тарату туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгi 1997 жылғы 3 қараша N 16-П Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 24 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 422. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Жинақтаушы зейнақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комиттетінің 7.09.2000 жылғы N 100-Ө бұйрығымен. ~V001265
Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларын
қайта ұйымдастыру және тарату туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Бұл ереже "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Z970136_ 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да заңдық актiлерiне сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларын (бұдан әрi - Қорлар) қайта ұйымдастыру мен таратудың тәртiбiн айқындайды.
2. Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру қорды бiрiктiру, қосу, бөлу, бөлiп шығару жолымен жүргiзiледi.
3. Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорын тарату - ерiктi және мәжбүрлеу негiзiнде қызметiн тоқтату.
2. Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорын қайта
ұйымдастыру
4. Қорды қайта құру Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) рұқсатымен Қор акционерлерiнiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
5. Қорды қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат алуға өтiнiш беру үшiн осы Қордың акционерлерi жалпы жиналысының шешiмi негiз болып табылады.
6. Қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшiн мынадай құжаттар тапсырылады:
а) қайта ұйымдастыру туралы, оған акционерлердiң жалпы жиналысымен уәкiлеттiк берiлген адамның қолы қойылған өтiнiш;
б) Қорды қайта ұйымдастыру туралы, оны қайта ұйымдастыру себебi көрсетiлген Қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы қабылдаған шешiм;
в) акционерлердiң жалпы жиналысымен бекiтiлген, Қорды қайта ұйымдастырудың болжалынатын шарттарын, нысанын, тәртiбi мен мерзiмiн мазмұндайтын құжаттар;
г) қайта ұйымдастыру нәтижелерiне, Қордың оны қайта ұйымдастырғаннан кейiнгi және/немесе Қорды қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылған заңды тұлғаның есептiк балансын қоса алғанда, қаржылық болжау.
7. Қорды қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат алу туралы өтiнiш құжаттардың толық пакетiн тапсырған сәттен бастап бiр ай iшiнде қаралуы тиiс.
Агенттiк, қажет болған жағдайда, қарастырылып отырған Қорды қайта ұйымдастыру шарттарын, нысанын, тәртiбi мен мерзiмiн қайта қарау туралы ұсыныс енгiзуге немесе басқа мәлiметтер мен құжаттар сұратып алдыруға құқылы.

ПОЛОЖЕНИЕ о реорганизации и ликвидации негосударственных накопительных пенсионных фондов
Утверждено приказом Национального пенсионного Агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 ноября 1997 г. N 16-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 1997 г. за N 422. Утратил силу - приказом Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2000 года N 100-П ~V001265
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 июля 1997 года Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и другими законодательными актами Республики Казахстан и определяет порядок реорганизации и ликвидации негосударственных накопительных пенсионных фондов (далее - Фонды).
2. Реорганизация негосударственного накопительного пенсионного фонда, преобразование фонда путем слияния, присоединения, разделения, выделения.
3. Ликвидация негосударственного накопительного пенсионного фонда - прекращение деятельности на добровольной и принудительной основе.
2.Реорганизация негосударственного
накопительного пенсионного фонда
4. Реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение) Фонда осуществляется по решению общего собрания акционеров Фонда с разрешения Национального пенсионного Агентства (далее - Агентство).
5. Основанием для подачи ходатайства на получение разрешения на проведение реорганизации Фонда является решение общего собрания акционеров данного Фонда.
6. На получение разрешения на реорганизацию представляются следующие документы:
а) ходатайство о реорганизации, подписанное лицом, уполномоченным на то общим собранием акционеров;
б) решение о реорганизации Фонда, принятое общим собранием акционеров Фонда, с указанием причин его реорганизации;
в) документы, излагающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки реорганизации Фонда, утвержденные общим собранием акционеров;
г) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный баланс Фонда после его реорганизации и/или юридических лиц, образующихся в результате реорганизации Фонда.
7. Ходатайство о получении разрешения на проведение реорганизации Фонда должно быть рассмотрено Агентством в течение одного месяца с момента представления полного пакета документов.
При необходимости Агентство вправе внести предложение о пересмотре предполагаемых условий, формы, порядка и сроков реорганизации Фонда или запросить другие сведения и документы.

8. Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы шешiмдi Агенттiк қабылдайды.
9. Қайта ұйымдастырылатын Қор Агенттiктен қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат алған күннен бастап екi апта iшiнде өзiнiң барлық салымшылары мен қордың алушыларын тiкелей жазбаша хабарлау және кемiнде екi республикалық газетке хабарландырулар жариялау жолымен болатын өзгерiстер туралы хабарландыруға мiндеттi.
10. Қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде құрылатын заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) Қазақстан Республикасының тиiстi қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
11. Агенттiктiң Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беруден бас тарту
мына негiздемелердiң кез келгенi бойынша жүргiзiледi:
а) қайта ұйымдастырылатын Қор акционерлерi жалпы жиналысының тиiстi
шешiмi болмаса;
б) қарастырылып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесiнде салымшылар мен
алушылардың мүдделерiнiң бұзылуы;
в) қарастырылып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесiнде монополияға
қарсы заңдардың сақталмауы.
3. Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорын тарату
12. Қор мынадай жағдайларда таратылуы мүмкiн:
а) Агенттiктiң рұқсаты болған кезде оның акционерлерiнiң шешiмi
бойынша (ерiктi түрде тарату);
б) Қазақстан Республикасының заңдық актiлерiнде көзделген жағдайларда
соттың шешiмi бойынша (мәжбүрлеп тарату).
13. Тарату комиссиясын тағайындаған сәттен бастап оған заңды тұлғаның
мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi уәкiлеттiк берiледi, тарату комиссиясы
сотта таратылатын заңды тұлғаның атынан сөйлейдi.
14. Қорлардың қызметiн тоқтату Қазақстан Республикасының заңдық
актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
3.1. Ерiктi түрде тарату
15. Қор оның акционерлерiнiң жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде өзiн
ерiктi түрде таратуға рұқсат беру туралы өтiнiшпен Агенттiкке өтiнiш
айтуға құқылы.
16. Қорды ерiктi түрде таратуға рұқсат алу үшiн мынадай құжаттар
тапсырылады:
- осыған акционерлердiң жалпы жиналысында уәкiлеттiк берiлген адам
қол қойған ерiктi түрде тарату туралы өтiнiш;
- зейнетақы активтерiнiң тарату туралы шешiм қабылданған күнгi
бағалануы;
- зейнетақы активтерiн беру мерзiмдерi мен кезеңдерi және Қорды өз қызметiн тоқтатуға әзiрлеу туралы акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен тiзбесi;
- таратылатын қордың зейнетақы активтерiн қабылдап алатын қордың салымшылар мен алушылар ауқымын кеңейту жөнiндегi мүмкiндiктердiң болуына негiзделген келiсiмi;
- Қордың оның мiндеттерi бойынша есептерiнiң аяқталғандығын куәландыратын соңғы есептiк күнге баланстық есебi.

8. Решение о выдаче разрешения на реорганизацию Фонда принимается Агентством.
9. Реорганизуемый Фонд в течение двух недель со дня получения разрешения Агентства на проведение реорганизации обязан проинформировать о предстоящих изменениях всех своих вкладчиков и получателей фонда путем непосредственного письменного уведомления и публикации объявления не менее чем в двух республиканских газетах.
10. Государственная регистрация (перерегистрация) образующихся в результате реорганизации юридических лиц производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Отказ в выдаче разрешения на реорганизацию Фонда
производится Агентством по любому из следующих оснований:
а) отсутствие соответствующих решений общего собрания акционеров
реорганизуемых Фондов;
б) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов
вкладчиков и получателей;
в) нарушение в результате предполагаемой реорганизации
требований антимонопольного законодательства.
3. Ликвидация негосударственного
накопительного пенсионного Фонда
12. Фонд может быть ликвидирован:
а) по решению его акционеров при наличии разрешения Агентства
(добровольная ликвидация);
б) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательными
актами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
13. С момента начала деятельности ликвидационной комиссии
Фонд:
- утрачивает право на имущество и управление им;
- имеет право обжаловать в суде неправомерные действия
ликвидационной комиссии.
14. Прекращение деятельности Фондов осуществляется в
соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3.1. Добровольная ликвидация
15. Фонд на основании решения общего собрания его акционеров вправе обратиться в Агентство с ходатайством о выдаче разрешения на его добровольную ликвидацию.
16. Для получения разрешения на добровольную ликвидацию Фонда представляются следующие документы:
- ходатайство о добровольной ликвидации, подписанное лицом, уполномоченным на то общим собранием акционеров;
- решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации;
- оценка пенсионных активов на день принятия решения о ликвидации;
- перечень мероприятий о сроках и этапах передачи пенсионных активов и подготовки Фонда к прекращению своей деятельности, утвержденных общим собранием акционеров;
- согласие фонда, принимающего пенсионные активы ликвидируемого фонда с обоснованием наличия возможностей по расширению круга вкладчиков и получателей;
- балансовый отчет на последнюю отчетную дату, свидетельствующий о завершении расчетов Фонда по его обязательствам.

17. Агенттiк ерiктi түрде таратылуға рұқсат беру туралы өтiнiштi осы Ереженiң 16-тармағында аталған құжаттардың мiндеттi пакетiн тапсырған күннен бастап бiр ай iшiнде қарайды. Агенттiк қажет болған жағдайда тарату процесiнiң мерзiмi мен кезеңдерi туралы шаралар тiзбесiн қайта қарауды, сондай-ақ зейнетақы активтерiн тапсыруды ұсынуға немесе басқа мәлiметтер мен материалдарды сұратуға құқылы.
18. Агенттiк ерiктi түрде таратуға рұқсат беруден бас тартқан жағдайда ол туралы дәлелдi шешiм шығарады және бас тартуды Қордың басшылығы мен акционерлерiне хабарлайды.
19. Ерiктi түрде таратылуға Агенттiктiң рұқсатын алғаннан кейiн Қор 10 күннiң iшiнде мыналарға мiндеттi:
- тарату туралы шешiм қабылданғандығы туралы ақпаратты таратылатын қордың мекен-жайын көрсете отырып, кемiнде 2 республикалық газетте жариялауға, салымшылар мен алушыларды зейнетақы активтерiн аудару жоспарланып отырған Қордың атауын көрсете отырып тапсырыстық хатпен хабарландыруға;
- Қорды басқару жөнiндегi уәкiлеттiктер берiлетiн тарату комиссиясын құруға. Тарату комиссиясының құрамына байқаушы ретiнде Агенттiктiң бiр өкiлiн енгiзу керек;
- Қорды тарату комиссиясы құрылған күннен бастап Қорда жою процесi басталды деп саналады.
3.2. Мәжбүрлеп тарату
20. Қорды мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешiмi қабылданған күннен бастап:
- қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тарату комиссиясы тағайындалады;
- акционерлердiң жалпы жиналысының, таратылатын Қордың басқа органдары мен лауазымды адамдарының, соның iшiнде мүлiкке иелiк ету мен мiндеттемелердi өтеуге уәкiлеттiгi, сондай-ақ олардың Қорды басқару жөнiндегi құқығы тоқтатылады;
- таратылатын қордың атынан немесе оның есебiнен жүзеге асырылатын қызметтер, егер оларды тарату комиссиясының басшысы не ол берген сенiмхат бойынша жасалған жағдайда ғана заңдық күшi болады;
- таратылатын Қордың барлық борыштық мiндеттемелерiнiң мерзiмi өткен болып саналады;
- мүлiктiк және қаржылық сипаттағы Қорға қатысты барлық талаптар тек қана Қорды тарату комиссиясының атына берiледi және ол заңдарда белгiленген тәртiпте қаралады.
4. Тарату комиссиясы
21. Қордың тарату комиссиясы құрылған сәттен бастап таратылатын қордың атынан қызмет етедi, оны лауазымды адам басқарады және өз қызметiн қолданылып жүрген заңға сәйкес уәкiлеттiк шегiнде орындайды.
22. Тарату комиссиясының лауазымды адамы тарату комиссиясы жұмысының дұрыс ұйымдастырылуына жауапкершiлiкте болады.
Тарату комиссиясының лауазымды адамы жоқ болған кезде оның мiндеттерiн орынбасар атқарады.

17. Ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию рассматривается Агентством в течение месяца со дня представления обязательного пакета документов, указанных в п.16 настоящего Положения. При необходимости Агентство вправе предложить пересмотреть перечень мероприятий о сроках и этапах ликвидационного процесса, а также передаче пенсионных активов или запросить другие сведения или материалы.
18. В случае отказа в разрешении на добровольную ликвидацию Агентство выносит об этом мотивированное решение и доводит отказ до сведения руководства и акционеров Фонда.
19. После получения разрешения Агентства на добровольную ликвидацию Фонд обязан в течение 10 дней:
- опубликовать информацию о принятом решении о ликвидации не менее чем в 2-х республиканских газетах, с указанием адреса ликвидируемого Фонда, уведомить вкладчиков и получателей заказным письмом с указанием наименования Фонда, в который планируется перевести пенсионные активы;
- создать ликвидационную комиссию, к которой переходят
полномочия по управлению Фондом. В качестве наблюдателя в состав
ликвидационной комиссии подлежит включению один представитель
Агентства;
- ликвидационный процесс в Фонде считается начатым со дня
создания ликвидационной комиссии Фонда.
3.2. Принудительная ликвидация
20. С даты принятия решения суда о принудительной ликвидации
Фонда:
- назначается ликвидационная комиссия в соответствии с
действующим законодательством;
- приостанавливаются полномочия общего собрания акционеров, других органов и должностных лиц ликвидируемого Фонда, в том числе по распоряжению имуществом и погашению обязательств, а также их права по управлению Фондом;
- действия, осуществляемые от имени или за счет ликвидируемого Фонда, могут иметь юридическую силу лишь в случае, если они совершены руководителем ликвидационной комиссии либо по выданной им доверенности;
- сроки всех долговых обязательств ликвидируемого Фонда считаются истекшими;
- все требования имущественного или финансового характера, относящиеся к Фонду могут быть предъявлены только на имя ликвидационной комиссии Фонда и рассмотрены ею в порядке, установленном законодательством.
4. Ликвидационная комиссия
21. С момента создания ликвидационная комиссия фонда действует от имени ликвидируемого фонда, возглавляется должностным лицом и выполняет свои функции в пределах полномочий согласно действующему законодательству.
22. Должностное лицо ликвидационной комиссии несет ответственность за правильную организацию работы ликвидационной комиссии и обладает всеми полномочиями, предоставленными этой комиссии.
В отсутствие должностного лица ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель.

23. Тарату комиссиясы таратылатын қордың зейнетақы активтерiнiң (жинақталған зейнетақы қаражатының) толық көлемде, оның салымшылар мен алушылар алдындағы зейнетақы шарттары жөнiндегi мiндеттемелерiнiң осы ережемен белгiленген тәртiпте басқа мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорына берiлуi жөнiнде шаралар қабылдауға мiндеттi.
Қор жинақталған зейнетақы қаражатының шығындары бойынша жауап беруге құқылы емес.
Таратылатын қордың салымшылары мен алушылары тарату комиссиясы айқындаған мерзiмде өздiгiнен басқа қорды таңдап алуға құқылы. Белгiленген мерзiм өткен соң тарату комиссиясы жинақталған зейнетақы қаржыларын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына аудару туралы шешiмдi дербес қабылдайды.
24. Бұл шаралар қабылданғаннан кейiн тарату комиссиясы таратылатын Қордың кредиторлар алдындағы мiндеттемелерiнiң орындалуы жөнiнде Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте шаралар қабылдайды.
25. Қордың тарату комиссиясы тарату балансы мен есебi бекiтiлгеннен кейiн жетi күн мерзiмде оларды Агенттiкке және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне тапсыруға мiндеттi.
5. Таратылатын Қордың активтерiне иелiк ету
26. Тарату комиссиясы осы Ережеге және Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң Қордағы бухгалтерлiк есеп пен есептiлiктi реттейтiн басқа да нормативтiк актiлерге сәйкес таратылатын Қордың уәкiлеттi қызметкерлерiнiң қатысуымен Қордың активтерi мен мүлкiне мүлiктiк түгендеу жүргiзуге, сондай-ақ мүлiктiк бағалау, тартылған сарапшының көмегiмен болуы да мүмкiн, жүргiзуге мiндеттi.
27. Қордың активiне мыналар кiредi:
- зейнетақы активтерi;
- Қордың жекеменшiк мүлкi.
28. Қорда және Қордан тыс сақталатын барлық кепiлдiк қамсыздандырулар, оның жай-күйi мен сақталуы түгенделуге жатады.
29. Активтердi түгендеу кезiнде анықталған нақты қолда бар қаржы мен бухгалтерлiк есеп мәлiметтерi арасындағы алшақтық Агенттiктiң нормативтiк-құқықтық актi құжаттармен көзделген тәртiпте реттеледi және аралық баланста ескерiлуi тиiс.
30. Таратылатын Қордың түгендеу жолымен белгiленген барлық активтерi мен мүлкi (зейнетақы активтерiн қоспағанда) таратылатын топқа енгiзiлуге жатады. Оны тарату туралы шешiм шығарылған күнгi Қор балансына енгiзiлмеген және түгендеу барысында айқындалған активтер аралық тарату балансында көрсетiлуi тиiс.
31. Тарату комиссиясы таратылатын Қордың мүлкiн сатуды төмендегi шарттар мен мақсаттарға сүйене отырып, заңмен белгiленген тәртiпке сәйкес жүзеге асырады:
- Қордың мүлкiн мүмкiндiгiне қарай неғұрлым жоғары бағаға сату;
- Қордың мүлкiн сатудан келетiн шығысты барынша азайту;
- осы мүлiктi сатып алушыларға қалыпты бәсекелестiктi және әдiл қарым-қатынасты қолдау.

23. Ликвидационная комиссия обязана принять меры по передаче в полном объеме пенсионных активов (пенсионных накоплений) ликвидируемого Фонда, его обязательств перед вкладчиками и получателями по пенсионным договорам - другому негосударственному накопительному пенсионному фонду в порядке, установленном настоящим Положением.
Фонд не вправе отвечать по убыткам пенсионными накоплениями.
Вкладчики и получатели ликвидируемого Фонда вправе самостоятельно выбрать другой Фонд в сроки, определенные ликвидационной комиссией. По истечении установленного срока, ликвидационная комиссия самостоятельно принимает решение о переводе пенсионных накоплений в накопительный пенсионный фонд.
24. После принятия этих мер, ликвидационная комиссия принимает меры по выполнению обязательств перед кредиторами ликвидируемого Фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
25. Ликвидационная комиссия Фонда обязана в семидневный срок после утверждения ликвидационного баланса и отчета представить их в Агентство и Министерство юстиции Республики Казахстан.
5. Распоряжение активами ликвидируемого Фонда
26. Ликвидационная комиссия обязана безотлагательно произвести инвентаризацию активов и имущества Фонда с участием уполномоченных работников ликвидируемого Фонда в соответствии с настоящим Положением и другими нормативными актами Национального пенсионного агентства, регулирующими бухгалтерский учет и отчетность в Фонде, а также произвести оценку имущества, возможно с помощью привлеченного эксперта.
27. Активы Фонда включают в себя:
- пенсионные активы;
- собственное имущество Фонда.
28. Подлежит инвентаризации все залоговое обеспечение, хранящееся в Фонде и вне Фонда, его состояние и сохранность.
29. Выявленные при инвентаризации активов расхождения фактического наличия с данными бухгалтерского учета регулируются в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами, документами Агентства и должны быть учтены в промежуточном балансе.
30. Все активы и имущество ликвидируемого Фонда (за исключением пенсионных активов), установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную массу. Активы, не включенные в баланс Фонда на день вынесения решения о его ликвидации и выявленные в ходе инвентаризации, должны быть отражены в промежуточном ликвидационном балансе.
31. Ликвидационная комиссия производит продажу имущества ликвидируемого Фонда в соответствии с порядком, установленным законодательством, исходя из следующих условий и целей:
- продажи имущества Фонда по возможно более высокой цене;
- минимизации потерь от распродажи имущества Фонда;
- поддержания нормальной конкуренции и справедливого отношения к покупателям этого имущества.

32. Қордың мүлкiн аукцион арқылы сатқан кезде тарату комиссиясы кешiктiрмей, хабарландыру жарияланғаннан кейiн 30 күннен кешiкпей, хабарландыруда көрсетiлген күнi таратылатын Қор мүлкiнiң аукционнан сатылатындығы туралы кемiнде екi газетте хабарландыру жариялауы тиiс.
33. Егер тарату комиссиясы мүлiктi бәсекелестiк ұсыныстары бойынша (яғни коммерциялық конкурспен) сатуға шешiм қабылдаған болса, онда ол кешiктiрмей кемiнде екi республикалық газетте хабарландыру жариялауы тиiс.
34. Қордың мүлкiн сатудан алынған қаражат жария түрдегi сауда-саттық сияқты, бәсекелестiк ұсыныстар тәртiбiмен де тарату шотына есептеледi.
6. Таратылатын қорға талап қоюлар бойынша шешiм қабылдау
процедурасы
35. Таратылатын қордың зейнетақы активтерiнiң барлық көлемi басқа Қорға/Қорларға толығымен берiлгеннен кейiн тарату комиссиясы кредиторлардың айқындалуына және олардың талаптарын қанағаттандыруға шаралар қабылдайды.
36. Талап-арызды қарау кезiнде Қордың тарату комиссиясы қойылып отырған талаптың заңдылығын және оның негiздiлiгiн (айғақтамалардың болуы, өндiрiлетiн сома есебiнiң дұрыстығы және т.б.) тексеруi керек.
Егер талап-арызға оны қарау үшiн қажеттi құжаттар қоса берiлмеген болса, онда ол өтiнiш берушiден жолда болатын почталық жiберу уақытын есептей отырып 5 күннен кем болмауы тиiс болатындай тапсыру мерзiмi көрсетiле отырып сұратылады. Талап етiлген құжаттарды алмаған жағдайда қолда бар құжат бойынша қаралады.
Қордың тарату комиссиясы талап-арызды қарау кезiнде қажет болған жағдайларда есептердi, сараптаманы және дауды талап қою тәртiбiмен реттеудi қамтамасыз ететiн басқа да қызметтердi жүргiзуi керек. Мұндай жағдайларда талап-арызды қарау мерзiмi талап етiлген құжаттарды алу үшiн қажет болатын мерзiмге ұзартылады.
37. Талап-арызды алған тарату комиссиясы өтiнiш иесiнiң негiзгi талаптарын қанағаттандыруы тиiс және оған қойылған талап-арызды қарау нәтижелерi туралы жазбаша нысанда хабарлауға мiндеттi.
38. Талап арыз беруге және берiлген барлық талап-арыздарды қарауға арналған мерзiм өткеннен кейiн тарату комиссиясы активтер мен мүлiкке жүргiзiлген түгендеудi ескере отырып, таратылатын Қор мүлкiнiң құрамы, берiлген талап-арыздар тiзбесi, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi туралы мәлiметтерден тұратын аралық тарату балансын жасайды.
39. Аралық балансты Ұлттық зейнетақы агенттiгi бекiтедi (қарайды). Таратылатын Қордың мiндеттемелерi бойынша есептесулер аралық баланс бекiтiлгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.

32. При продаже имущества Фонда через аукцион, ликвидационная комиссия должна незамедлительно опубликовать объявления не менее чем в двух газетах о продаже имущества ликвидируемого Фонда с аукциона в указанный в объявлении день, не позднее чем через 30 дней после публикации объявления.
33. Если ликвидационная комиссия решила продать имущество по конкурентным предложениям (то есть посредством коммерческого конкурса), то она должна незамедлительно опубликовать объявление в двух республиканских газетах.
34. Средства, полученные от продажи имущества Фонда как с публичных торгов, так и в порядке конкурентных предложений, зачисляются на ликвидационный счет.
6. Процедура принятия решения по
претензиям к ликвидируемому Фонду
35. После полной передачи всего объема пенсионных активов ликвидируемого Фонда, в другой/другие Фонды ликвидационная комиссия принимает меры к выявлению кредиторов и удовлетворению их требований.
36. При рассмотрении претензий ликвидационная комиссия Фонда должна проверить законность предъявляемого требования и его обоснованность (наличие доказательств, правильность расчета взыскиваемой суммы и т.п.).
Если к претензии не приложены документы, необходимые для ее рассмотрения, то они запрашиваются у заявителя с указанием срока их предъявления, который не может быть менее 5 дней, не считая времени нахождения почтового отправления в пути. При неполучении затребованных документов, рассмотрение производится по имеющимся документам.
В необходимых случаях при рассмотрении претензии ликвидационная комиссия Фонда должна производить сверку расчетов, экспертизу и другие действия, обеспечивающие урегулирование спора в претензионном порядке. В этих случаях срок рассмотрения претензии продлевается на срок, необходимый для получения затребованных документов.
37. Ликвидационная комиссия, получившая претензию, обязана удовлетворить основные требования заявителя и в письменной форме уведомить его о результатах рассмотрения претензии.
38. После истечения срока для предъявления претензий и рассмотрения всех предъявленных претензий ликвидационная комиссия составляет промежуточный ликвидационный баланс с учетом проведенной инвентаризации активов и имущества, который должен содержать сведения о составе имущества ликвидируемого Фонда, перечне заявленных претензий, а также результатах их рассмотрения.
39. Промежуточный баланс утверждается (рассматривается) Национальным пенсионным агентством. Расчеты по обязательствам ликвидируемого Фонда осуществляются только после утверждения промежуточного баланса.

7. Таратылатын Қордың кредиторларының талаптарын
қанағаттандыру
40. Кредиторлардың тарату комиссиясы мойындаған талаптары, жинақталған зейнетақы қаражатының толық сомасын басқа Қорға аударғаннан кейiн мынадай кезектiлiкпен қанағаттандырылуы тиiс:
а) кезектен тыс тарату өндiрiсiне, әкiмшiлiк функциясын атқаруға байланысты шығыстардың орны жабылады;
б) бiрiншi кезекте - өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн таратылатын қор олардың алдында жауапты болып табылатын азаматтардың талаптары тиiстi мерзiмдi төлемдердi капиталдандыру жолымен қанағаттандырылады;
в) екiншi кезекте - несие берушiлердiң таратылатын Қордың мүлкiн аманатқа берумен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бойынша талаптары қамтамасыз ету сомасының шегiнде қанағаттандырылады;
г) үшiншi кезекте - еңбек шарты бойынша жұмыс iстейтiн адамдармен еңбекақы төлеу және шығардағы жәрдемақы төлеу бойынша есеп айырысу жүргiзiледi;
д) төртiншi кезекте - бюджетке және бюджеттен тыс қорларға мiндеттi төлемдер бойынша берешек өтеледi;
ж) бесiншi кезекте - заң актiлерiне сәйкес басқа несие берушiлермен есеп айырысулар жүргiзiледi.
41. Таратылатын Қордың барлық талаптарды бiр кезекте толық қанағаттандыру үшiн мүлкi жетпеген жағдайда қолда бар қаражат тиiстi кезектiң несие берушiлерi арасында қанағаттандыруға жататын талаптардың сомасына пропорционалды бөлiнедi.
Қордың тарату комиссиясы несие берушiнiң талаптарын қанағаттандырудан не оларды қараудан бас тартқан жағдайда несие берушi таратылатын қордың тарату балансы бекiтiлгенге дейiн тарату комиссиясының атына сотқа шағымдануға құқылы. Соттың шешiмi бойынша несие берушiнiң талаптары таратылатын Қордың қалған мүлкi есебiнен қанағаттандырылуы мүмкiн.
Тарату балансы бекiтiлгенге дейiн берiлмеген таратылатын Қор мүлкiнiң (активтерiнiң) жетпестiгiне қанағаттанбаған несие берушiнiң талап-өтiнiшi, сондай-ақ заңды тұлғаның талап-өтiнiшi өтелген болып саналады.
Сондай-ақ Тарату комиссиясы мойындамаған несие берушiлердiң талаптары, егер олар сотқа талап қоюмен шағымданбаған болса, және несие берушiге сот шешiмiмен қанағаттандырудан бас тартылған талаптар да өтелген болып саналады.
8. Есеп айырысу тәртiбi және таратуды аяқтау
42. Таратылатын қордың несие берушiлердiң талаптарын қанағаттандырғаннан кейiн қалған мүлкi, егер заңда немесе таратылатын Қордың құрылтай құжаттарында өзгеше көзделмеген болса, оның меншiк иесiне немесе осы мүлiкке заттық құқығы немесе таратылатын Қорға қатысты мiндеттемелiк құқығы бар қатысушысына берiледi.
43. Егер таратылатын Қордың кредит берушiлердiң талаптарын қанағаттандыру үшiн ақша қаражаты жеткiлiксiз болса, тарату комиссиясы Агенттiктiң нормативтiк актiлерiмен және қолданылып жүрген заңдармен айқындалған тәртiппен Қордың мүлкiн жария саудаластықта және/немесе бәсекелестiк ұсыныстар негiзiнде сатуды жүзеге асырады.

7. Удовлетворение требований кредиторов
ликвидируемого Фонда
40. Требования кредиторов, признанные ликвидационной комиссией, должны быть удовлетворены в следующей очередности:
а) в первую очередь - после перевода полной суммы пенсионных накоплений в другой Фонд возмещаются расходы, связанные с ликвидационным производством, выполнением функций доверенного лица, а также расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемого Фонда;
б) во вторую очередь - производятся расчеты по оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору;
в) в третью очередь - производятся расчеты с кредиторами по обязательствам, обеспеченным залогом имущества ликвидируемого Фонда;
г) в четвертую очередь - погашается задолженность по обязательным платежам в бюджет и внебюджетные Фонды;
д) в пятую очередь - производятся расчеты с другими кредиторами в соответствии с законодательными актами.
41. При недостаточности имущества ликвидируемого Фонда для полного удовлетворения всех требований одной очереди имеющиеся средства распределяются между кредиторами соответствующей очереди пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению.
В случае отказа ликвидационной комиссии Фонда в удовлетворении требований кредитора либо уклонения от их рассмотрения кредитор вправе до утверждения ликвидационного баланса ликвидируемого Фонда обратиться в суд с иском к ликвидационной комиссии. По решению суда требования кредитора могут быть удовлетворены за счет оставшегося имущества ликвидируемого Фонда.
Претензии кредиторов, не удовлетворенные за недостатком имущества (активов) ликвидируемого Фонда, а также претензии юридических лиц, не заявленные до утверждения ликвидационного баланса, считаются погашенными.
Погашенными считаются также требования кредиторов, не признанные ликвидационной комиссией, если кредитор не обращался с иском в суд, и требования, в удовлетворении которых решением суда кредитору отказано.
8. Порядок расчетов и завершение ликвидации
42. Оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество ликвидируемого Фонда передается его собственнику или участникам, имеющим вещные права на это имущество или обязательственные права в отношении ликвидируемого Фонда, если иное не предусмотрено законодательством или учредительными документами ликвидируемого Фонда.
43. Если имеющиеся у ликвидируемого Фонда денежные средства недостаточны для удовлетворения требований кредиторов, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества Фонда с публичных торгов и/или на основе конкурентных предложений в порядке, определенном нормативными актами Агентства и действующим законодательством.