N 1 тұрғын үй үшiн берiлетiн жәрдемақы нысаны бойынша тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау және төлеу туралы мемлекеттiк статистикалық есептi жасаудың тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Бұйрық Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі 1997 жылғы 8 желтоқсан N 7 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 28 қаңтар N 443 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 302-Ө бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008.12.22 N 302-Ө бұйрығымен.
------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 40-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
"N 1 тұрғын үй үшін берілетін жәрдемақы нысаны бойынша тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау және төлеу туралы мемлекеттік статистикалық есепті жасаудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 1997 жылғы 8 желтоқсандағы N 7 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 443 болып тіркелген).
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Б. Сапарбаев
1. Жалпы нұсқау
Тұрғын үй үшiн берiлетiн N 1 жәрдемақы нысаны бойынша тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау және төлеу туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық статистикалық агенттiгiнiң 1997 жылғы 1 желтоқсандағы N 72 қаулысымен бекiтiлген мемлекеттiк статистикалық есептi аудандардың, қалалардың (Алматы қаласының) Тұрғын үй үшiн жәрдемақы беретiн орталығын жасап, оны есептiк кезең бiткесiн 5-күнi облыстық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармасына өткiзiледi.
Облыстардың (Алматы қаласының) еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары есептi есептiк кезең бiткесiн 30-күнi Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне өткiзедi. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi облыстар (Алматы қаласы) шеңберiнде жиынтық есептi есептiк кезең бiткесiн 65-күнi Ұлттық статистикалық агентствоға өткiзедi. Есепке бiрiншi басшы немесе оның мiндетiн атқаратын адам қол қояды. Есеп Тұрғын үй үшiн жәрдемақы беретiн орталықта есептiк кезең бiткеннен кейiнгi айдың алғашқы күнiне қараған кездегi жағдай бойынша құрылатын алғашқы деректер негiзiнде жасалады. Есеп алғашқы жарты жылдық үшiн және жыл үшiн жасалады. 2. Нысандарды толтыру жөнiнде ереже 01 бағанасында есеп беру кезеңiнде тұрғын үй үшiн берiлетiн жәрдемақыны тағайындауға өтiнiш жасаған отбасыларының саны көрсетiледi. 02 бағанасында Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен қолданыстағы тәртiпке сәйкес тұрғын үй үшiн жәрдемақы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 03 бағанасында балаларына бiрыңғай жәрдемақы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 04 бағанасында есептiк кезең iшiнде тұрғын үй жәрдемақысы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 05 бағанасында балаларына бiрыңғай жәрдемақы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 06 бағанасында есептiк кезең iшiнде тұрғын үй жәрдемақысы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 07 бағанасында балаларына бiрыңғай жәрдемақы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 08 бағанасында есептiк кезең iшiнде тұрғын үй жәрдемақысы тағайындалған отбасыларының саны көрсетiледi. 09 бағанасында есептiк кезең iшiнде төленген тұрғын үй жәрдемақысы көрсетiледi. 10 бағанасында есептiк кезең iшiнде тағайындалған тұрғын үй жәрдемақысының сомасы көрсетiледi. 11 бағанасында есептiк кезең iшiнде отбасыларына төленген тұрғын үй жәрдемақысының сомасы көрсетiледi. 12 бағанасында есептiк кезең iшiнде тағайындалған тұрғын үй жәрдемақысының орташа мөлшерi көрсетiледi. 13 бағанасында есептiк кезең iшiнде төленген тұрғын үй жәрдемақысының орташа мөлшерi көрсетiледi. 3. Нысандарды толтыру үшiн көрсеткiштердi есептеудiң тәртiбi
Отбасыларының және осы отбасылары мүшелерiнiң саны туралы деректер жәрдемақы алуға өтiнiш жасаған, сондай-ақ есептiк кезең iшiнде жәрдемақы тағайындалған және төленген отбасылары жөнiндегi ай сайынғы мәлiметтерден жасалады.

Инструкция о порядке составления государственного статистического отчета о назначении и выплате жилищных пособий по форме N 1 - жилищные пособия
Утверждена приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 7 от 8 декабря 1997 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28.01.1998 г. за № 443. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года N 302-п
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.12.2008 N 302-п.
1. Общие указания
Отчет о назначении и выплате жилищных пособий по форме N 1 - жилищные пособия, утвержденной постановлением Национального статистического агентства Республики Казахстан от 1 декабря 1997 г. N 72, составляется районными, городскими (Алматинским городским) Центрами жилищных пособий и представляется областным (Алматинскому городскому) управлениям по труду и социальной защите населения 5 числа после отчетного периода.
Областные (Алматинский городской) управления по труду и социальной защите населения представляют отчеты Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 30 числа после отчетного периода.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан представляет сводный отчет Национальному статистическому агентству Республики Казахстан в разрезе областей (г.Алматы) на 65 день после отчетного периода.
Отчет подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
Отчет составляется на основании данных первичного учета, организуемого в Центрах жилищных пособий по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным периодом.
Отчет составляется нарастающим итогом, то есть за первое полугодие и год.
2. Указание по заполнению формы
В строке 01 показывается число семей, обратившихся за назначением жилищного пособия в течение отчетного периода.
В строке 02 показывается число семей, которым назначено жилищное пособие согласно действующему порядку, утвержденному Правительством Республики Казахстан. В строке 03 показывается число семей, которым назначено единое пособие на детей. В строке 04 показывается число семей, которым выплачено жилищное пособие в отчетном периоде. В строке 05 показывается число семей, которым выплачено единое пособие на детей. В строке 06 показывается количество членов семей, которым назначено жилищное пособие в отчетном периоде. В строке 07 показывается количество членов семей, которым назначено единое пособие на детей. В строке 08 показывается количество назначенных жилищных пособий в течение отчетного периода. В строке 09 показывается количество выплаченных жилищных пособий в течение отчетного периода. В строке 10 показывается сумма назначенных жилищных пособий семьям на отчетный период. В строке 11 показывается сумма выплаченных жилищных пособий семьям за отчетный период. В строке 12 показывается средний размер назначенных жилищных пособий в отчетном периоде. В строке 13 показывается средний размер выплаченных жилищных пособий в отчетном периоде. 3. Порядок расчета показателей для заполнения формы
Данные о числе семей и количестве членов этих семей формируются из ежемесячных сведений по семьям, обратившимся за пособием, а также семьям, которым были назначены и выплачены пособия в отчетном периоде.

Мәселен, бiрiншi жарты жылдық iшiнде жәрдемақы алуға 10 отбасы (01 бағана) өтiнiш жасады, ал жәрдемақы 8 отбасына тағайындалып (02 бағана), тек 6 отбасына ғана төлендi (04 бағана). Осы отбасылардың саны отбасы құрамы туралы әрбiр отбасы тапсырған құжат бойынша анықталады. Мәселен, егер 1 отбасының құрамы - 5 адам, 2-отбасынiкi -4, 3-отбасынiкi -6, 4-отбасынiкi -8, 5-отбасынiкi - 2, 6-отбасынiкi - 10, 7-отбасынiкi -1, 8-отбасынiкi -7 адам болса, онда 06 бағанада 43 (5+4+6+8+2+10+1+7) деп көрсеткен жөн.
Есептiк кезең iшiнде тағайындалған және төленген жәрдемақылардың саны туралы деректер:
- есептiк кезең iшiнде жәрдемақы тағайындалған және төленген отбасыларының саны туралы;
- есептiк кезең iшiнде жәрдемақы тағайындалған немесе төленген айлардың саны туралы деректерден құралады.
Бұл ретте бiр отбасына тағайындалған немесе төленген жәрдемақының саны есептiк кезең iшiнде тағайындалған немесе төленген айлардың санына теңестiрiледi.
Мәселен. Тұрғын үй үшiн берiлетiн жәрдемақы орталығына жәрдемақы тағайындау үшiн бiрiншi жарты жылдықта 100 отбасы өтiнiш жасады, олардан:
- 20 отбасына 1 қаңтардан бастап 6 айға жәрдемақы тағайындалды;
- 30 отбасына 1 наурыздан бастап 6 айға тағайындалды, бiрақ алғашқы жарты жылдық үшiн есепке оның 4 айы ғана енедi, ал қалған 2 айы жылдық есептi әзiрлеген кездегi есепке енедi;
- 35 отбасына 1 мамырдан бастап 6 айға тағайындалды, бiрақ алғашқы жарты жылдық үшiн есеп кезеңiнде оның 2 айы ғана енедi, ал қалған 4 айы жылдық есептi әзiрлеген кездегi есепке енедi;
- 15 отбасына 1 маусымнан бастап 6 айға тағайындалды, бiрақ алғашқы жарты жылдық үшiн есеп кезеңiнде оның 1 айы ғана енедi, ал қалған 5 айы жылдық есептi әзiрлеген кездегi есепке енедi.
Сөйтiп, алғашқы жарты жылдықта тағайындалған жәрдемақының саны:
(20 х 6)+(30 х 4)+(35 х 2)+(15 х 1) - 325-ке теңеледi.
Төленген жәрдемақылардың саны да осылай есептеледi.
Тағайындалған және төленген жәрдемақылардың сомасы есептiк кезең iшiнде тағайындалған және төленген ай сайынғы сомаларды қосу арқылы анықталады және мың теңгелеп қойылады;
Жәрдемақының орташа мөлшерi былайша белгiленедi:
тағайындалған: 12 бағана - 10 бағана : 08 бағана.
төленген: 13 бағана - 11-бағана : 09 бағана.

Например, за пособием в первом полугодии обратилось 10 семей (строка 01), назначено оно было 8 семьям (строка 02), а выплачено 6 семьям (строка 04). Количество членов этих семей определяется согласно представленным каждой семьей документам о составе семьи путем их суммирования. Так, если состав 1-ой семьи - 5 человек, 2-ой - 4, 3-ей - 6, 4-ой - 8, 5-ой - 2, 6-ой - 10, 7-ой - 1 и 8-ой - 7 человек, то в строке 06 следует показать 43 (5+4+6+8+2+10+1+7).
Данные о количестве назначенных и выплаченных пособий за отчетный период формируются из данных:
- о числе семей, которым назначено или выплачено пособие в отчетном периоде;
- о числе месяцев в отчетном периоде, на которые было назначено или за которые было выплачено пособие.
При этом, количество назначенных или выплаченных пособий одной семье будет равняться числу месяцев, на которые оно было назначено или выплачено в отчетном периоде.
Например: в Центр жилищных пособий за назначением жилищного пособия в первом полугодии обратилось 100 семей:
- 20 семьям было назначено пособие с 1 января на 6 месяцев;
- 30 семьям - с 1 марта на 6 месяцев, но в отчет за первое полугодие войдут только 4 месяца, а оставшиеся 2 месяца будут включены в расчет при подготовке годового отчета;
- 35 семьям - с 1 мая на 6 месяцев, но в отчет за первое полугодие войдут только 4 месяца, а оставшиеся 2 месяца будут включены в расчет при подготовке годового отчета;
- 15 семьям - с 1 июня на 6 месяцев, но в отчет за первое полугодие войдет только 1 месяц, а оставшиеся 5 месяцев будут включены в расчет при подготовке годового отчета. Таким образом, количество назначенных пособий в первом полугодии будет равняться: (20 х 6) + (30 х 4) + (35 х 2) + (15 х 1) = 325. Аналогично рассчитывается количество выплаченных пособий. Назначенные и выплаченные суммы пособий определяются путем суммирования ежемесячных сумм назначенных и выплаченных пособий в отчетном периоде и проставляются в тыс. тенге. Средний размер пособий определяется: назначенных: стр.12 = стр.10 : стр.08 выплаченных: стр.13 = стр.11 : стр.09