Зейнетақы төлеу жөнiндегi Мемлекеттiк орталықтан зейнетақыны төлеу жөнiндегi әдiстемелiк нұсқаулық
Бұйрық Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1997 жылғы 9 желтоқсан N 222-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпан тіркелді. ТіркеуN 451. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 17-П бұйрығымен. ~V011432
Жалпы ережелер
Аталған әдiстемелiк нұсқаулық Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 1997 ж. 20 маусымдағы N 136-1 Заң Z970136_ негiзiнде жасалды.
Әдiстемелiк нұсқаулық зейнетақыны төлеу жөнiндегi Мемлекеттiк орталықтан зейнетақы төлеу тәртiбiн анықтайды (бұдан былай Орталық), оның iшiнде:
- зейнеткерлердi есепке алу тәртiбi мен зейнетақы төлеудiң тiзiм-тiзiмдемесiн құру;
- Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнде зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкаларын жүргiзу;
- кәрi кiсiлерге арналған интернат-үйлерде тұратын тұлғаларға, зейнеткердiң қайтыс болуына байланысты алынбаған зейнетақыны төлеу тәртiбi;
- шет елге кететiн азаматтарға зейнетақы төлеудiң тәртiбi.
- Республикалық орталықтың зейнетақы төлемiн қаржыландыру тәртiбi.
1. Зейнеткерлердi есепке алу тәртiбi мен
зейнетақы төлеудiң тiзiм-тiзiмдемесiн құру
1.1. Халықты әлеуметтiк қорғау органдары, әрi қарай Орталықтың облыстық филиалы мен Зейнетақы төлеу жөнiндегi Орталыққа беруi үшiн, Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiне зейнетақы алушылардың зейнетақы iс-қағазынан меңгерушi мен бас бухгалтердiң қолы қойылған және N 1 нысандағы мөр бедерiмен куәландырылған зейнетақының тағайындалған мөлшерi туралы көшiрменi ұсынады. Зейнетақы iс-қағазынан алынған зейнетақының тағайындалған мөлшерi туралы көшiрменiң түпнұсқасы Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнде сақталады, ал электронды түрде Орталықтың облыстық филиалы мен Орталыққа берiледi.
Зейнетақы iс-қағазынан алынған зейнетақының тағайындалған мөлшерi туралы көшiрменi Халықты әлеуметтiк қорғау органдары зейнетақы iс-қағазының нөмiрiн көрсетiп, тiзбе бойынша бередi.
1.2. Халықты әлеуметтiк қорғау органдары зейнетақының тағайындалған мөлшерi туралы көшiрмелермен бiрге Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiне ХII тарауда белгiленген тәртiпке сәйкес орындау құжаттарының түпнұсқасын және дубликатын ұсынады.
1.3. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi зейнетақы iс-қағазынан зейнетақының тағайындалған мөлшерi туралы көшiрменi алғаннан соң, N 2 нысан бойынша қағаз және электронды түрде зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкаларын жүргiзедi. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкалары негiзiнде банктер бойынша топтастыра отырып, ағымдағы айдың 3-не дейiн N 7 нысан бойынша 3 данада тiзiм-тiзiмдеме құрады және оның негiзiнде N 4 нысан түрiндегi зейнетақы төлемiне қажеттiлiктiң тiзiм-тiзiмдемесiн құрады. N 4, 4а, 4б, 4в, 4г, 7 нысанмен жасалған тiзiм-тiзiмдеме N 6 нысанды есеп кiтабында тiркеледi және электронды түрде 3-не дейiн ай сайын орталықтың облыстық филиалына жiберiледi. Орталықтың облыстық филиалында тiзiм-тiзiмдемелердiң деректерi негiзiнде N 5А нысан бойынша зейнетақыны төлеуге қажет жинақтық тiзiмдеме құрылады және N 4 н қоса тiркелiп, электронды түрде Орталыққа берiледi.
Орталықтың облыстық филиалында зейнетақы iс-қағазынан N 1 нысан бойынша көшiрме түскен кезде "бағдарлама" N 2 нысан бойынша зейнеткердiң есеп карточкасының барлығын тексередi, ол карточка болмаған жағдайда электронды түрде зейнеткердiң есеп карточкасын жүргiзедi, ал Орталықта осыған ұқсас электронды түрде N 3 нысанды зейнеткердiң есеп карточкасы жүргiзiледi.
1.4. Зейнетақы төлеу жөнiндегi Орталық N 4 нысандағы тiзiм-тiзiмдемеге және Орталықтың облыстық филиалының өтiнiмiне (N 5а н бойынша) сәйкес қызмет көрсетушi банктiң корреспонденттiк шотына бiр мезгiлде жазбаша хабарлама (N 19 н бойынша) жiбере отырып (МТ 102 жүйесi бойынша), бiр немесе бiрнеше төлем тапсырмаларымен зейнетақыға төленетiн қаржыны қаржыландыруды жүргiзедi.
Орталық төлем тапсырмаларында салымдар бойынша зейнетақы қажеттiлiгiне сәйкес шоттарға аударылатын сомалар тiзiм-тiзiмдемесiнiң нөмiрiн көрсетедi және оны N 6 нысандағы төлем тапсырмаларының есеп кiтабына жазады.
Сондай-ақ облыстық филиалдарының есеп айырысу шоттарына ұстап қалу бойынша жалпы соманы аударады, төлем тапсырмаларының N 6 нысандағы есеп кiтабына оны жазады және зейнетақыға төленетiн аударымды зейнеткердiң есеп карточкасында көрсетедi.

Об утверждении Методических указаний по выплате пенсий из Государственного центра по выплате пенсий
Приказ Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 1997 г. N 222-п Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 г. за N 451. Утратил силу - приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 25 марта 2001 г. N 17-п ~V011432
В связи с созданием Государственного центра по выплате пенсий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и передачей ему с 1 января 1998 года функций Пенсионного фонда, приказываю:
1. Утвердить Методические указания по выплате пенсий из Государственного центра по выплате пенсий.
2. Областным управлениям труда и социальной защиты населения обеспечить:
- полный расчет с пенсионерами по выплате пенсий по состоянию на
1 января 1998 года, в том числе и с работающими пенсионерами;
- открытие лицевых счетов в Народном банке работающим
пенсионерам, не имеющим их для зачисления сумм пенсии с 1 января 1998
года.
3. Органам социальной защиты населения представить в городские,
районные отделения Пенсионного центра до 30 декабря текущего года:
- выписки о назначенном размере пенсии из пенсионного дела;
- оригиналы исполнительных документов по удержаниям из пенсии.
4. Настоящие Методические указания вступают в силу со дня
государственной регистрации.
Министр
Методические указания по выплате пенсий из
Государственного центра по выплате пенсий
Общие положения
Настоящие Методические указания разработаны на основании Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года за N 136-1. Методические указания определяют порядок выплаты пенсий из Государственного центра по выплате пенсий (далее - Центр), в том числе:
- порядок учета пенсионеров и составление списков-ведомостей на
выплату пенсий;
- ведение карточек учета по выплате пенсий в городских, районных
отделениях Центра;
- порядок выплаты пенсий, лицам, проживающим в домах-интернатах
для престарелых и инвалидов, недополученных в связи со смертью
пенсионера;
- порядок выплаты пенсии гражданам, выезжающим за границу;
- порядок финансирования Республиканским Центром пенсионных
выплат.
I. Порядок учета  пенсионеров и составление
списка-ведомости на выплату пенсий
1.1. Органами социальной защиты населения представляются в городские, районные отделения Центра для последующей передачи областному филиалу Центра и в Центр по выплате пенсий выписки о назначенном размере пенсии из пенсионного дела получателей пенсионных выплат за подписью заведующей и главного бухгалтера и удостоверенные оттиском печати по форме N 1. Подлинники выписок о назначенном размере пенсии из пенсионного дела хранятся в городских, районных отделениях Центра, а в электронной форме передается в областной филиал Центра и в Центр.
Выписки о назначенном размере пенсий из пенсионного дела передаются Органами социальной защиты населения по описи с указанием номеров пенсионных дел.
1.2. Вместе с выписками о назначенном размере пенсии органами социальной защиты населения передаются в городские, районные отделения Центра оригиналы или дубликаты исполнительных документов в соответствии с порядком, установленным в разделе VII.
1.3. Городские, районные отделения Центра по получении выписки о назначенном размере пенсии из пенсионного дела, заводят карточки учета по выплате пенсий в бумажном и в электронном виде по форме N 2. На основании карточки учета по выплате пенсий, городские, районные отделения Центра составляют списки-ведомости по форме N 7 в 3-х экземплярах до 3 числа текущего месяца с группировкой по банкам и на ее основании составляют список-ведомость потребности на выплату пенсий по форме N 4.
Списки-ведомости по форме N 4, 4-А, 4-Б, 4-В, 4-Г, 7 регистрируются в книге учета формы N 6-А и в электронном виде направляются до 3 числа ежемесячно в областной филиал Центра. В областном филиале Центра на основе данных списков-ведомостей составляется сводная ведомость в потребности на выплату пенсий по форме N 5-А и передается в электронном виде в Центр с приложением формы N 4. В областном филиале Центра при поступлении выписки из пенсионного дела по форме N 1 в электронном виде - "программа" проверяет наличие карточки учета пенсионера (форма N 2), при отсутствии заводит данную карточку учета пенсионера в электронном виде, в Центре аналогично заводится карточка учета пенсионера в электронном виде по форме N 3.
1.4.Центр по выплате пенсий согласно списка - ведомости по форме N 4 и заявок областных филиалов Центра по форме N 5-А производит финансирование средств на выплату пенсий одним или несколькими платежными поручениями (по системе МТ 102) с приложением списка-ведомости ежемесячно не позднее 20 числа каждого месяца на корреспондентский счет обслуживающего Банка с одновременным направлением уведомления по форме N 19.
В платежных поручениях Центр указывает номера списков-ведомостей на перечисление сумм согласно потребности на пенсии на счета по вкладам и производит запись в книге учета платежных поручений по форме N 6.
Также ежемесячно на расчетные счета областных филиалов перечисляют общую сумму по удержаниям, производят запись в книге учета платежных поручений по форме N 6 и отражают перечисление на выплату пенсии в карточке учета пенсионера.

1.5. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi бұрын жасалған N 7 нысанды тiзiм-тiзiмдеменi 2 данада банкке бередi, бiреуiн бақылау жасау үшiн өзiне қалдырады.
Көрсетiлген тiзiм-тiзiмдемелер штамппен куәландырылады және қалалық бөлiмдерде бөлiм бастығы аудандық бөлiмдерде бас маман қол қояды.
1.6. Зейнетақыны төлеу аяқталған соң, қызмет көрсетушi банк N 7 нысандағы тiзiм-тiзiмдемелердiң бiр данасы зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкасына тарату мен салыстырып тексеру актiсiн 8 нысан бойынша жасау Орталықтың қалалық аудандық бөлiмдерiне қайтарады.
1.7. Орталықтың қалалық және аудандық бөлiмдерi электронды түрде Орталықтың облыстық филиалына N 7 нысан бойынша iс жүзiне жүргiзiлген зейнетақы төлемi мен салыстырып тексеру актісі туралы ақпаратты жiбередi.
Облыстық филиалда N 7 нысан негiзiнде ақпарат автоматты түрде N 2 нысанға енгiзiледi.
II. Зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкаларын
жүргiзу
2.1. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi толтырған N 9 нысанға сәйкес зейнетақы төлемiн алушылардың зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкалары аумақтық учаскелердегi қызметкерлерге бекiтiледi. <*>
<*> Ескерту. Аумақтық учаске - банктiң бiр филиалы (бөлiмi)
қызмет көрсететiн учаске.
2.2. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнiң бас маманы Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнде N 9 нысан бойынша жүргiзiлетiн ресiмделген зейнетақы төлеудiң есеп карточкаларын зейнетақы төлеу жөнiндегi карточкалардың кiтап реестрiнде тiркейдi.
2.3. Зейнетақы алушылардың зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкалары әрбiр аумақтық учаске бойынша картотекаларда нөмiрлердiң өсу тәртiбiмен тоқталады.
2.4. Барлық картотекалар екi түрге бөлiнедi:
- ұстап қалу iсi жүргiзiлмейтiн зейнеткерлер бойынша;
- орындаушылық өндiрiс тәртiбiмен ұстап қалу iсi жүргiзiлетiн зейнеткерлер бойынша.
2.5. Халықты әлеуметтiк қорғау органдары зейнеткердiң кетiп қалуы, қайтыс болуы және басқа да себептер салдарымен зейнетақы төлеу, тоқтатылған жағдайда Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiне N 10 нысан бойынша жазбаша хабарлайды.
Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi ол туралы Орталық пен Орталықтың облыстық филиалына хабарлайды.
Жабылған есеп карточкалары Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнде қолданыстағы зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкаларынан сақталады және тексеру өткiзiлген соң алфавиттiк тәртiппен сақталатын Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiне тапсырылады.
Зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкасын жабу кезiнде "Зейнетақы төлемiн тоқтату" тарауында Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiндегi лауазымды тұлғалардың қолы қойылып, күнi мен жабылу себебi, сондай-ақ зейнетақы төлеу жөнiндегi карточкалардың кiтап реестрiнде бiр мезгiлде белгi жасалған зейнетақы төленген айлар көрсетiлiп жазу жазылады.

1.5. Городские, районные отделения Центра ранее составленные списки-ведомости по форме N 7 в двух экземплярах передают в банк, один - для контроля оставляют у себя.
Указанные списки-ведомости заверяются штампом и подписываются:
- в городских отделениях - начальником отделения;
- в районных отделениях - главным специалистом.
1.6. По окончании выплаты пенсий обслуживающий банк возвращает один экземпляр списков-ведомостей по форме N 7 на выплату пенсий в городские, районные отделения Центра для разноски в карточках учета по выплате пенсий и для составления совместного акта сверки по форме N 8.
1.7. Городские, районные отделения Центра в электронном виде направляют в областной филиал Центра информацию о фактически произведенных выплатах пенсий по форме N 7 и акт сверки по форме N 8.
В областном филиале на основании формы N 7 автоматически вносится информация в форму N 2.
II. Ведение карточек учета по выплате пенсий
2.1. Заполненные городскими, районными отделениями Центра карточки учета по выплате пенсий получателей пенсионных выплат согласно формы N 2 закрепляются за работниками по территориальным участкам *.
Примечание. Территориальные участки - участки обслуживаемые одним филиалом (отделением) банка.
2.2. Главный специалист городского, районного отделения Центра регистрирует оформленные карточки учета по выплате пенсий в книге-реестре карточек по выплате пенсий, которая заводится в городском, районном отделении Центра по форме N 9.
2.3. По каждому территориальному участку карточки учета по выплате пенсий получателей пенсий группируются в картотеках в порядке возрастания номеров.
2.4. Вся имеющаяся картотека делится на два вида:
- по пенсионерам, не имеющим удержания;
- по пенсионерам, имеющим удержания в порядке исполнительного производства.
2.5. Органы социальной защиты населения в случае выезда пенсионера, смерти и по другим причинам, вследствие которых наступает прекращение выплаты пенсии уведомляют городские, районные отделения Центра по форме N 10.
Городские, районные отделения Центра информируют об этом областной филиал Центра и Центр.
Закрытые карточки учета хранятся в городских, районных отделениях Центра отдельно от действующих карточек учета по выплате пенсий и после проведения ревизии сдаются в архив городского, районного отделения Центра, где хранятся в алфавитном порядке.
При закрытии карточки учета по выплате пенсий в разделе "прекращение выплаты пенсии" за подписью должностных лиц городского, районного отделения Центра делается запись с указанием даты и причины закрытия, а также месяца, по который выплачена пенсия с одновременной отметкой в книге-реестре карточки по выплате пенсий.

2.6. Зейнетақы төлеу аяқталған соң қызмет көрсетушi банк пен Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi арасында есеп айырысуды өзара бiрге салыстырып тексеру жөнiндегi акт жасалады және Орталықтың облыстық филиалдарына берiлетiн есеп беру N 1 ПЦ нысаны бойынша, "Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi әдiстемелiк нұсқаулық" жасалады. Облыстық филиал жинақтық есеп берудi жасайды және Орталыққа бередi.
2.7. Қызмет көрсетушi банктегi зейнеткердiң жеке шотына аударылған зейнетақы сомасы, ол қайтыс болған жағдайда, хаттың негiзiнде Орталықтың есеп айырысу шотына бiр ай iшiнде қайтарылуы тиiс.
2.8. Қызмет көрсетушi банктегi жеке есеп шотты өзгерту Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiне зейнеткердiң берген өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
2.9. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнде жылына бiр рет зейнетақы төлеу жөнiндегi есеп карточкасын түгендеу жүргiзiледi.
III. Зейнеткердiң қайтыс болуына байланысты
алынбаған зейнетақыны төлеу
3.1. Зейнетақы төлемiн алушы қайтыс болған жағдайда Халықты әлеуметтiк қорғау органдарының жазбаша хабарламасы негiзiнде алынбаған зейнетақы туысқанына төленедi. Мысалы: азамат Ивановқа сәуiр айына тиiстi зейнетақы сомасы 5500 теңге. Кесте бойынша зейнетақы алу мерзiмi 25 мамыр, азамат Иванов 15 мамырда қайтыс болған. Бұл жағдайда сәуiр мен мамыр айы үшiн 8161 теңге (5500+(5500:31х15) теңгенi құрайтын зейнетақы растайтын құжаттарды ұсынған соң, қайтыс болған күнi онымен бiрге тұрып жатқан отбасы мүшелерiне төленедi.
Азамат Сидоров - қаңтар айына зейнетақы 6000 теңге, кесте бойынша зейнетақы төлемiн 10 ақпанда алады, 25 ақпанда қайтыс болған, мұндай жағдайда зейнеткер қаңтар айы үшiн төленетiн 6000 теңгенi алған, ал ақпан айы үшiн 5537 теңге (6000:28х25) оның отбасы мүшелерiне төленедi.
Алынбаған зейнетақы сомасы зейнеткермен бiрге тұратын оның отбасы мүшелерiне, зейнеткер қайтыс болғаннан кейiн 6 айдан кешiктiрмей растайтын құжатты ұсынған соң төленедi.
3.2. Зейнеткер қайтыс болған жағдайда, Халықты әлеуметтiк қорғау органдары ұсынған жазбаша хабарлама негiзiнде, оның отбасына немесе жерлеудi жүзеге асырған тұлғаға жерлеу үшiн жыл сайын республикалық бюджетте белгiленген есеп айырысу көрсеткiштерiнiң он бес есе мөлшерi көлемiнде жәрдемақы төленедi. ҰОС-на қатысушы қайтыс болған жағдайда, жерлеу үшiн есеп айырысу көрсеткiшiнiң 35 есе мөлшерiнде жәрдемақы төленедi, оның iшiнде есеп айырысу көрсеткiшiнiң 30 есе мөлшерi Мемлекеттiк бюджеттен толықтырылады.
3.3. Зейнеткер қайтыс болған жағдайда, Халықты әлеуметтiк қорғау органының N 1-Б нысанын қоса берген (жерлеуге берiлетiн бiр жолғы төлем мөлшерi) N 10 нысандағы жазбаша хабарламасы негiзiнде Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi сол күнi Орталықтың облыстық филиалына жерлеуге берiлетiн бiр жолғы төлеммен N 11 нысанға сай борышты ескере отырып, алынбаған зейнетақы үшiн өтiнiм жасайды.

2.6. По окончании выплаты пенсий составляется акт о взаимосверке расчетов между обслуживающим банком и городскими, районными отделениями Центра и составляется отчет по форме N 1-ПЦ (Методических указаний по бухучету), который передается в областной филиал Центра. Областным филиалом составляется сводный отчет по области и передается в Центр.
2.7. Суммы пенсий, перечисленные на лицевой счет, пенсионера в обслуживающем банке в случае его смерти подлежат возврату на расчетный счет Центра за период со следующего месяца после его смерти, на основании письма.
2.8. Изменение лицевого счета в обслуживающем банке производится по заявлению пенсионеров в городское, районное отделение Центра.
2.9. Городскими, районными отделениями Центра один раз в год производится инвентаризация карточек учета по выплате пенсий.
III. Выплата недополученной пенсии в связи
со смертью пенсионера
3.1. В случае смерти получателей пенсионных выплат, на основании уведомления органов социальной защиты населения, недополученная им пенсия выплачивается родственникам.
Например: гражданину Иванову причитающаяся за апрель сумма пенсии 5500 тенге. Срок получения пенсии по графику 25 мая, гражданин Иванов умер 15 мая. В этом случае пенсия за апрель и за май составит 8161 тенге (5500+(5500:31х15)) выплачивается членам его семьи, проживавшим совместно с пенсионером на день его смерти, с предоставлением подтверждающего документа.
Гражданин Сидоров - пенсия за январь 6000 тенге, по графику пенсионные выплаты получает 10 февраля, умер 25 февраля, в таком случае пенсия за январь в размере 6000 тенге, а за февраль пенсия 5357 тенге (6000 : 28 х 25) выплачивается членам его семьи.
Недополученная пенсия выплачиваются членам семьи, проживавшим совместно с пенсионером, если обращение за ними последовало не позднее 6-ти месяцев после смерти пенсионера с предоставлением подтверждающего документа.
3.2. В случае смерти пенсионера, на основании уведомлений представленных органами социальной защиты населения, его семье или лицу, осуществляющему погребение выплачивается пособие на погребение в пятнадцатикратном размере расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете. В случае смерти участника Великой Отечественной войны пособие на погребение выплачивается в размере тридцатипятикратного размера расчетного показателя, из них с последующим возмещением двадцатикратного размера расчетного показателя из госбюджета.
3.3. В случае смерти пенсионера, на основании уведомления органов социальной защиты населения по форме N 10 с приложением формы N 1-Б (размер единовременной выплаты на погребение), городскими, районными отделениями Центра в тот же день представляется в областной филиал Центра заявка для единовременной выплаты на погребение и недополученной пенсии с учетом задолженности по форме N 11.

3.4. Облыстық филиал өтiнiмге сәйкес Орталыққа жинақтық ақпаратты бередi. Орталық жерлеуге берiлетiн сома мен алынбаған зейнетақы төлемiн қаржыландыруды жүргiзедi. Осы сомалар төленген соң Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерiнде, облыстық филиалдарында N 2 нысанға белгi қойылады, сонан соң карточка архивке тапсырылады.
IV. Кәрi кiсiлерге арналған интернат-үйлерде
(пансионаттарда) тұратын тұлғаларға
зейнетақы төлеу
4.1. Кәрi кiсiлер мен мүгедектерге арналған интернат-үйлерiнде (пансионаттарда) тұратын зейнеткерлер бойынша N 1-А нысаны көшiрмесiне сәйкес зейнеткерлердiң есеп карточкасына (N 2, 3) белгi қойылады.
4.2. Кәрi кiсiлер мен мүгедектерге арналған интернат-үйлердiң аумақтық орналасуы бойынша Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi ай сайын Орталықтың облыстық филиалдарына келешекте нақты зейнеткерлерге пайдалануға (келiсiм-шарт негiзiнде) кәрi кiсiлерге арналған интернат-үйлердiң арнайы есеп шотына аудару үшiн реквизиттердi көрсете отырып, N 4-Г нысаны бойынша зейнеткерлердiң тiзiм-тiзiмдемесiн ұсынады.
Облыстық филиал N 5А нысандағы жинақтық ақпаратты көрсетiлген соманы белгiленген тәртiппен қаржыландыруды жүргiзетiн Орталыққа бередi.
V. Шет елге кететiн азаматтарға зейнетақы төлеу
5.1. Шет елге тұрақты тұруға кететiн азаматтарға зейнетақы кеткен айының есебiмен төленедi.
Ол үшiн зейнеткер Халықты әлеуметтiк қорғау органдарына шет елге кетуi жөнiндегi өтiнiшiн бередi. Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмi N 4 В нысаны бойынша бөлек тiзiм-тiзiмдеме құрады және оны облыстық филиалға бередi. Орталықтың облыстық филиалы көрсетiлген соманы N 5-А нысандағы тiзiм-тiзiмдемелерге қосады және бұл тiзiмдi Орталыққа бередi. Орталық тiзiм-тiзiмдемелерге сәйкес қаржыландыруды жүргiзедi.
Кететiн зейнеткерге зейнетақыны төлеудi жүргiзгеннен соң Орталықтың қалалық, аудандық бөлiмдерi, облыстық филиалдары N 2 нысанға белгi қояды және карточканы архивке тапсырады.
VI. Бас бостандықтан айрылу кезiне зейнетақы төлеу
6.1. Зейнеткер бас бостандығынан айрылған жағдайда, Халықты әлеуметтiк қорғау органдары тағайындаған зейнетақы төлемi төленбейдi.
VII. Зейнетақыдан ұстап қалу
7.1. Зейнетақыдан ұстап қалу ретi мына негiзде жүргiзiлуi мүмкiн:
1) соттың шешiмдерi, анықтамалары, қаулылары мен үкiмдерiнiң тарауы (мүлiктiк жаза,) нотариалдық кеңселердiң орындаушылық жазуы және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот шешiмдерiн орындау үшiн белгiленген тәртiпте жүргiзiлетiн басқа да қаулылар мен шешiмдер негiзiнде;

3.4. Областной филиал передает сводную информацию в Центр согласно заявки. Центр производит финансирование на сумму погребения и выплаты недополученной пенсии. После выплаты этих сумм в областных филиалах, городских, районных отделениях Центра делаются отметки в формах N 2 после чего карточка сдается в архив.
IV. Выплата пенсии лицам, проживающим в
домах-интернатах (пансионатах) для престарелых
4.1. По пенсионерам, проживающим в домах-интернатах (пансионатах) для престарелых и инвалидов согласно выписки формы N 1-А делается отметка в карточке учета пенсионера (форма N 2, 3).
4.2. Городские, районные отделения Центра по территориальному расположению домов-интернатов представляют ежемесячно в областные филиалы Центра списки-ведомости на пенсионеров по форме N 4-Г с указанием реквизитов для перечисления назначенной пенсии на специальные счета домов-интернатов (пансионатов) для престарелых и инвалидов с дальнейшим использованием на конкретного пенсионера (на договорных условиях).
Областной филиал передает сводную информацию по форме N 5-А в Центр, который производит финансирование указанных сумм в установленном порядке.
V. Выплата пенсий гражданам, выезжающим за границу
5.1. Пенсионерам, выезжающим на постоянное место жительство за границу, пенсия выплачивается с учетом месяца выписки.
Для этого пенсионером подается заявление о выезде за границу в органы социальной защиты населения.
Городское, районное отделение Центра составляет отдельный список-ведомость по форме N 4-В и передает его в областной филиал. Областной филиал Центра включает указанную сумму в общий список-ведомость по форме N 5-А и передает эти списки в Центр. Центр на основании списка-ведомости производит финансирование.
После произведенной выплаты пенсии выезжающим пенсионерам областными филиалами, городскими, районными отделениями Центра делаются отметки в карточках учета пенсионера по форме N 2 и карточки сдаются в архив.
VI. Выплаты пенсии на время лишения свободы
6.1. В случае лишения пенсионера свободы, выплата пенсии, назначенной органами социальной защиты населения, на время лишения свободы не выплачивается.
VII. Удержания из пенсии
7.1. Удержания из пенсии могут производиться:
1) на основании судебных решений, определений, постановлений и приговоров в части (имущественных взысканий), исполнительных надписей нотариальных контор и других решений и постановлений, исполнение которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан производится в порядке, установленном для исполнения судебных решений;
2) в случае переплаты пенсий по вине пенсионера удержания производятся через судебные органы по иску органов социальной защиты населения.