Қазақстан Республикасы бiлiм мекемелерiнiң мөлшерленбеген жұмыс күндi (аптасына 41 сағат) лауазымдары мен қызметкерлерiнiң Тiзiмiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бiлiм, Мәдениет және Денсаулық Сақтау Министрлiгi 1997 жылғы 11 қараша N 438. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 ақпан N 471 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 554 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 14.01.97. ж. N 64 "Заңға тәуелдi актiлердi әрі қарай өңдеу жөнiндегi жұмыстар туралы" қаулысына байланысты БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым қызметкерлерi кәсiподағының Орталық Комитетiмен келiсiлген (11.11.1997 ж. NN 03-2/4981, 2-14/78) "Жыл сайынғы демалыстарының ұзақтығы 24 жұмыс күнiмен бекiтiлген бiлiм саласы мекемелерiнiң мөлшерленбеген жұмыс күндi (аптасына 41 сағат) лауазымдары мен қызметкерлерiнiң Тiзiмi" бекiтiлсiн.
2. Облыстық (қалалық) бiлiм басқармаларының (департаменттердiң) бастықтары, жоғары, орта арнаулы оқу орындарының және басқа республикалық бiлiм мекемелерiнiң басшылары осы Тiзiмдi басшылыққа алсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме мiндеттеймiн.
Вице-министрдiң
мiндетiн орындаушы
Қазақстан Республикасы             Бiлiм және ғылым қызметкерлер
Еңбек және халықты әлеуметтiк      кәсiподағы Орталық Комитетiнiң
қорғау министрi                    төрағасы
______________________             ________________________
11 қараша 1997 ж.                  11 қараша 1997 ж.
N 03-2/4982                         N 214/78
Жыл сайынғы демалыстарының ұзақтығы 24 жұмыс күнiмен
бекiтiлген бiлiм саласы мекемелерiнiң мөлшерленбеген
жұмыс күндi (41 сағат) лауазымдары мен қызметкерлерiнiң
ТIЗIМI
Бiлiм мекемелерiнiң мөлшерленбеген жұмыс күндi лауазымдары тiзiмiне қызметкерлердiң мынадай санаттары кiредi:
- психологтар, аға вожатыйлар, өндiрiстiк оқу шеберлерi, жетiм және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған балалар үйлерi мен мектеп-интернаттардың еңбек нұсқаушылары, балалар және жасөспiрiмдермен тәрбие жұмысын ұйымдастырушы педагогтар, колледждер, демалыс үйлерi, пансионаттар, үлкендерге арналған әлеуметтiк қамтамасыз ету мекемелерiнiң балалар мекемелерiнiң (алаңдарының) тәрбиешiлерi, библиотека қызметкерлерi, әдiскерлер, лаборанттар, аға ғылыми қызметкерлер, ғылыми қызметкерлер;
- мекемелердiң, ұйымдар мен өндiрiстердiң (мектеп директорларынан басқа) басшылары (бастықтары, меңгерушiлерi, директорлары), олардың орынбасарлары мен көмекшiлерi;
- құрылым бөлiмдерiнiң (бас басқармалардың, басқармалардың, бөлiмдердiң, инспекциялардың, секторлардың, канцеляриялардың экспедициялардың, топтардың, кабинеттердiң, оқу залдарының, бөлiмшелердiң, цехтардың, өндiрiстердiң, шеберханалардың, бюролардың, зертханалардың, секциялардың, учаскелердiң, шаруашылықтар және т.б.) iс басқарушылары, олардың орынбасарлары, оқу хатшылары мен жауапты хатшылары;
- бас инженерлер, конструкторлар, энергетиктер, механиктер, технологтар, экономистер, арбитрлар және басқа бас мамандар мен олардың орынбасарлары;
- аға мамандар мен мамандар: инспектор-әдiскерлер, инспекторлар, әдiскерлер, зертханашылар (мектеп, мектеп-интернаттар инспекторларынан, әдiстемелiк кабинеттердiң әдiскерлерiнен, ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң зертханашыларынан (жоғары немесе арнаулы орта бiлiмi бар), жоғары оқу орындары мен колледждердiң зертханашыларынан, мектеп зертханашылары мен мұғалiмдердiң бiлiктiлiгiн көтеру институттарының әдiскерлерiнен басқа), референттер, барлық мамандықты инженерлер, конструкторлар, технологтар, энергетиктер, шеберлер, бақылау шеберлерi, жұмыс өндiрушiлерi, механиктер, экономистер, экономист-статистиктер, статистиктер, товароведтер, юрисконсульттар, барлық мамандықты техниктер, диспетчерлер, нормировщиктер, әкiмшiлiктер, операторлар, жабдықтау агенттерi, экспедитор агенттерi, экспедиторлар, табельщиктер, учетчиктер, нұсқаушылар;
- бас бухгалтерлер мен олардың орынбасарлары, аға бухгалтерлер, бухгалтерлер, аға ревизорлар, ревизорлар, бухгалтер-ревизорлар, аға кассирлер, кассирлер, бухгалтер-кассирлер, кассир-инкассаторлар, инкассаторлар, есепшi-кассирлер, есепшiлер (бухгалтер болмаған кезде);
- хатшылар, хатшы-стенографистер, хатшы-машинистер;
- архив меңгерушiлерi (бастықтары), аға архивариустар, архивариустар (архив меңгерушiлерi болмаған кезде);
- аға iс жүргiзушiлер, iс жүргiзушi-машинистер, машинистер, стенографистер;
- iс жүргiзушiлер, iс жүргiзушi-машинистер;
- сырттай және кешкi оқу, әкiмшiлiк-шаруашылық жұмысы бойынша проректорлар, ректорлар көмекшiлерi, декандардың орынбасарлары;
- филиалдардың, оқу-консультация пункттердiң меңгерушiлерi (директорлары), автомобиль жүргiзуге iс жүзiнде оқыту нұсқаушылары, ауылшаруашылық машиналарымен жұмысқа үйрету нұсқаушылары;
- мектептен тыс мекемелерi ансамбльдерiнiң педагог-ұйымдастырушылары;
- арнайы мектептердегi аға кезекшiлер мен кезекшiлер;
- аудармашылар, аудармашы-дактилологтар, соқыр мұғалiмдер мен оқытушылардың ассистенттерi;
- бiлiм мекемелерiнiң аға және патронажды мейiрбикелерi, мектептер, мектеп-интернаттар мен балалар үйлерiнiң мейiрбикелерi мен фельдшерлерi;
- бас редакторлар, жауапты редакторлар мен оларды орынбасарлары, редакциялар меңгерушiлерi, бөлiм меңгерушiлерi, техноруктар, жауапты хатшылар мен олардың орынбасарлары, шығарушылар, аға редакторлар, редакторлар және олардың орынбасарлары, кiшi редакторлар, техникалық редакторлар, аға әдебиет қызметкерлерi, әдебиет қызметкерлерi, кiшi әдебиет қызметкерлерi, корреспонденттер, фотокорреспонденттер, корректорлiктердi меңгерушiлер, аға корректорлар, корректорлар, жазба оқушылары;
- көркемдiк жетекшiлерi, бас режиссерлер, режиссерлердiң көмекшiлерi, режиссерлер;
- дирижерлер, концертмейстерлер, балетмейстерлер, аккомпаниаторлар, костюмерлер меңгерушiлерi, хормейстерлер;
- кинорежиссерлер, кинооператорлар, кинооператорлардың ассистенттерi, монтажерлер, фильмотекалардың меңгерушiлерi;
- бас суретшiлер, барлық маманды суретшiлер;
- экскурсоводтар, экскурсовод-әдiскерлер;
- агрономдар, бағбандар, гүл отырғызушылар, арашылар, энтомологтар, дендрологтар, зоологтар;
- оқу кемелерiнiң капитандары және олардың көмекшiлерi, механиктердiң көмекшiлерi, боцмандар, су станцияларының басшылары;
- есеп-есептеу станциялары мен электрондық-есептеу машиналарының басшылары мен олардың орынбасарлары, математик-программистер, математиктер мен программистер;
- аға аспазшылар;
- қойма меңгерушiлерi мен олардың орынбасарлары, аға қоймашы мен қоймашылар (қойма меңгерушiлерi болмағанда), материалдық қоймалардың тексерушiлерi;
- гараж меңгерушiлерi, автобазалар мен гараждардың механиктерi, жеңiл машиналардың жүргiзушiлерi;
- тұрғын-эксплуатациялық кеңселерiнiң бастықтары, үй басқармалары, кiтапханалар меңгерушiлерi, коменданттар;
- өрт-күзету, өрт-кезектi сақтандыру, қарауыл бастықтары мен олардың көмекшiлерi, кезек бастықтары.

Об утверждении Перечня должностей и работников с ненормированным рабочим днем (41 час в неделю) учреждений образования Республики Казахстан
Приказ Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан от 11 ноября 1997 г. № 438. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.02.1998 г. за № 471. Утратил силу - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2003 г. N 554
В соответствии с постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14.01.97 г. № 64 "О работе по дальнейшему совершенствованию подзаконных актов" приказываю:
1. утвердить "Перечень должностей и работников с ненормированным рабочим днем (41 час в неделю) учреждений системы образования, для которых установлен ежегодный отпуск продолжительностью 24 рабочих дня", согласованных с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и ЦК профсоюза работников образования и науки Республики Казахстан (от 11.11.1997 г., №№ 03-2/4981, 2-14/78).
2. Начальникам областных (городских) управлений (департаментов) образования, руководителям высших, средних специальных учебных заведений и других республиканских учреждений данный Перечень принять к руководству.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа оставляю за собой.
Вице-министр
Перечень должностей и работников с ненормированным
рабочим днем (41 час в неделю) учреждений системы
образования, для которых установлен ежегодный отпуск
продолжительностью 24 рабочих дня
В перечень должностей с ненормированным рабочим днем учреждений образования входят следующие категории работников:
- психологи, старшие вожатые, мастера производственного обучения, инструкторы по труду детских домов и школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, педагоги-организаторы воспитательной работы с детьми и подростками, воспитатели общежитий колледжей, детских комнат (площадок), домов отдыха, пансионатов, учреждений социального обеспечения для взрослых, библиотечные работники, методисты, лаборанты, старшие научные работники, научные работники;
- руководители (начальники, заведующие, директора) учреждений (кроме директоров школ), организаций и предприятий, их заместители и помощники;
- руководители (начальники, заведующие, директора) структурных подразделений (главных управлений, управлений, отделов, инспекций, секторов, канцелярий, экспедиций, групп, кабинетов, читальных залов, частей, цехов, производств, мастерских, бюро, лабораторий, секций, участков, хозяйств и т.п.), управляющие делами, их заместители и помощники, ученые секретари и ответственные секретари;
- главные инженеры, конструкторы, энергетики, механики, технологи, экономисты, арбитры и другие главные специалисты и их заместители;
- старшие специалисты и специалисты: инспектора-методисты, инспектора, методисты, лаборанты (кроме инспекторов школ и школ-интернатов, методистов методических кабинетов,(лаборантов, имеющих законченное высшее или среднее специальное образование, научно-исследовательских учреждений, лаборантов ВУЗов и колледжей, лаборантов школ и методистов институтов усовершенствования учителей), референты, инженеры всех специальностей, конструкторы, технологи, энергетики, мастера, контрольные мастера, производители работ, механики, экономисты, экономисты-статистики, статистики, товароведы, юрисконсульты, техники всех специальностей, диспетчеры, нормировщики, администраторы, операторы, агенты по снабжению, агенты-экспедиторы, экспедиторы, табельщики, учетчики, инструкторы;
- главные бухгалтеры и их заместители, старшие бухгалтеры, бухгалтеры, старшие ревизоры, ревизоры, бухгалтеры-ревизоры, старшие кассиры, кассиры, бухгалтеры-кассиры, кассиры-инкассаторы, инкассаторы, счетоводы-кассиры, счетоводы (при отсутствии бухгалтеров);
- секретари, секретари-стенографистки, секретари-машинистки;
- заведующие (начальники) архивами, старшие архивариусы, архивариусы (при отсутствии заведующих архивами);
- старшие делопроизводители, делопроизводители-машинистки, машинистки, стенографистки;
- делопроизводители, делопроизводители-машинистки;
- проректоры по заочному и вечернему образованию, по административно-хозяйственной работе, помощники ректоров, заместители деканов;
- заведующие (директора) филиалами, учебно-консультационными пунктами, инструкторы по обучению практическому вождению автомобиля, инструкторы по обучению работе на сельскохозяйственных машинах;
- педагоги-организаторы ансамблей во внешкольных учреждениях;
- старшие дежурные и дежурные в специальных школах;
- переводчики, переводчики-дактилологи, ассистенты слепых учителей и преподавателей;
- старшие и патронажные медицинские сестры учреждений образования, медицинские сестры и фельдшера школ, школ-интернатов и детских домов;
- главные редакторы, ответственные редакторы и их заместители, заведующие редакциями, заведующие отделами, техноруки, ответственные секретари и их заместители, выпускающие, старшие редакторы, редакторы и их заместители, младшие редакторы, технические редакторы, старшие литературные сотрудники, литературные сотрудники, младшие литературные сотрудники, корреспонденты, фотокорреспонденты, заведующие корректорской, старшие корректоры, корректоры, подчитчики;
- художественные руководители, главные режиссеры, помощники режиссеров, режиссеры;
- дирижеры, концертмейстеры, балетмейстеры, аккомпаниаторы, заведующие костюмерными, хормейстеры;
- кинорежиссеры, кинооператоры, ассистенты кинооператоров, монтажеры, заведующие фильмотеками;
- главные художники, художники всех специальностей;
- экскурсоводы, экскурсоводы-методисты;
- агрономы, садоводы, цветоводы, пчеловоды, энтомологи, дендрологи, зоологи;
- капитаны учебных кораблей и их старшие помощники, помощники механиков, боцманы, начальники водных станций;
- начальники счетно-вычислительных станций и электронно-вычислительных машин и их заместители, математики-программисты, математики и программисты;
- шеф-повара;
- заведующие складами и их заместители, старшие кладовщики и кладовщики (при отсутствии заведующих складами), контролеры материальных складов;
- заведующие гаражами, механики автобаз и гаражей, шоферы легковых автомобилей;
- начальники жилищно-эксплуатационных контор, управляющие домами, заведующие общежитиями, коменданты;
- начальники пожарно-сторожевой, пожарно-вахтерской охраны, караула и их помощники, начальники смен.