Ақыл-есi кем балаларға арналған интернат үйi туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк құрғау министрлiгi 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134-П бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 6 қазанда N 380/1 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2005 жылғы 13 қазандағы N 272-ө бұйрығымен (2005 жылғы 13 желтоқсандағы "Заң газетінде" N 168(792) жарияланған) .
---------------Бұйрықтан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің "Заңға тәуелді актілерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкімін орындау үшін, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің кейбір күші жойылған
бұйрықтарының тізімі
...
4. "Ақыл-есі кем балаларға арналған интернат үйі туралы ереже" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 1997 жылғы 13 тамыздағы N 134-ө бұйрығы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіндегі 1997 жылғы 6 қазандағы N 380/1 тіркелу нөмірі...
----------------------------------
I. Жалпы ережелерi
1. Ақыл-есi кем балаларға арналған интернат үйi (бұдан әрi балалар интернат-үйi) күтiмге, тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетуге, сондай-ақ әлеуметтiк еңбек арқылы бейiмделуге мұқтаж балалардың тұрақты тұруына арналған медициналық-әлеуметтiк мекеме болып табылады.
Балалар интернат үйiнде бес немесе алты емдiк режимдегi бөлiм немесе топ ұйымдастырылуы мүмкiн.
2. Балалар интернат үйi Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң келiсiмi бойынша облыстық және астаналық әкiмдердiң шешiмдерiмен құрылады, қайта құрылады және таратылады.
3. Балалар үйi өз қызметiн облыстық, астаналық еңбек және әлеуметтiк қорғау басқармаларының басшылығымен жүзеге асырады.
4. Облыстар мен астана әкiмдерiнiң келiсiмi бойынша, облыстық, астаналық еңбек және әлеуметтiк қорғау басқармалары, облыстың, қаланың, астананың аумағындағы балалар интернат үйiнiң қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады.
5. Балалар интернат үйi өзi орналасқан облыстың немесе қаланың атымен аталады.
Бiр елдi мекенде екi және одан көп балалар интернат үйлерi болса, оларға реттiк нөмiрлер берiлуi мүмкiн.

П О Л О Ж Е Н И Е о доме-интернате для умственно-отсталых детей
У Т В Е Р Ж Д Е Н О приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 августа 1997 г. N 134-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 06.10.1997г. за N 380/1. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Извлечение из
приказа Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан от 13 октября 2005 года N 272-п
Во исполнение распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению.
...
Министр
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
...
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 августа 1997 г. N 134-П "Положение о доме-интернате для умственно-отсталых детей", регистрационный номер в Министерстве юстиции Республики Казахстан 380/1 от 6 октября 1997 года.
...
--------------------------------------------------------------
I. Общие положения
1. Дом-интернат для умственно-отсталых детей (далее - детский дом-интернат) является медико-социальным учреждением, предназначенным для постоянного проживания детей, нуждающихся в уходе, бытовом и медицинском обслуживании, а также социально-трудовой адаптации.
В детском доме-интернате может быть организовано отделение или группа с пяти или шестидневным режимом содержания.
2. Детский дом-интернат создается, реорганизуется и ликвидируется решением акимов областей и столицы по согласованию с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Детский дом-интернат для умственно-отсталых детей, как специализированное учреждение социальной защиты закрытого типа, приватизации не подлежит.
3. Детский дом-интернат осуществляет свою деятельность под руководством областных, столичного управлений труда и социальной защиты.
4. Областные, столичное управления труда и социальной защиты по согласованию с акимами областей и столицы осуществляют координацию деятельности детских домов-интернатов, находящихся соответственно на территории области, города, столицы.
5. Детский дом-интернат именуется по названию области или города, на территории которых он расположен.
При наличии в одном населенном пункте двух и более детских домов-интернатов им могут быть присвоены порядковые номера.

6. Балалар интернат үй санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы талаптар мен техникалық қауiпсiздiк талаптарына жауап беретiн бейiмделген және тәрбиеленушiлердiң тұруы үшiн барлық коммуналдық жағдайлармен жабдықталып арнап салынған (типтi) қажеттi бөлмелерi бар үйлерде орналасады.
7. Балалар интернат үйiндегi тәрбиеленушiлердi сауықтыру және еңбекке үйретудi жүзеге асыру үшiн, еңбекпен емдеу шеберханалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi бекiткен ережеге сәйкес өз қызметiн жүзеге асыратын қосалқы ауыл шаруашылықтары құрылады.
Қосалқы шаруашылықтың, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметiнен, ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн ақшалай қаражаттар интернат үйiнiң "Ақылы қызмет көрсетулерден түсетiн қаражат" деген ағымдағы шотына аударылады және мақсатты орны бойынша материалдық-техникалық қамтамасыз етуге, тамаққа, медициналық көмек көрсетуге, әлеуметтiк-тұрмыстық және еңбекпен оңалтуға бағытталған шараларды жүзеге асыруға, мәдени-бұқаралық жұмыстар жүргiзуге, еңбекпен емдеу шеберханаларын, қосалқы шаруашылықты дамытуға, еңбек процестерiне белсендi қатысушы қамқорлықтағыларды мадақтауға, қосалқы шаруашылық, еңбекпен емдеу шеберханаларының қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге жұмсалады.<*>
2000 жылдың 1 қаңтарынан бастап қамқорлықтағыларға жәрдемақылар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес төленедi.<*>
Еңбекпен емдеу шеберханалары мен қосалқы шаруашылықтар, қолданыстағы заңға байланысты, айналым салығын және пайдадан аударым бойынша бюджетке төлемдер төлеуден босатылады.
Ақыл-есi кем балалар интернаты жанынан, тәрбиеленушiлердiң негiзгi контингентiне зиян келтiрмей, тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетудi қажет ететiн және интернат үйiне орналасу үшiн кезегi жоқ мүгедек балалардың тұрғылықты және уақытша тұруына арналған ақылы бөлiмдердi ұйымдастыруға болады.
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O  бұйрығымен .  V001086_
8. Балалар интернат үйiнде тұратын тәрбиеленушiлерге көрсетiлетiн медициналық қызметтiң сапасын, санитарлық-эпидемияға қарсы режимнiң сақталуын және арнаулы медициналық көмектiң көрсетiлуiн бақылауды, белгiленген тәртiппен, денсаулық сақтау органдары жүзеге асырады.
9. Балалар интернат үйi жергiлiктi бюджетте тұрады, жылдық шығыс сметасы бар заңды тұлға болып табылады, қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған өзiнiң мөрi және мөртабаны, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген штаттық кестесi бар.

6. Детский дом-интернат организуется в специально построенном (типовом) или приспособленном здании с необходимыми помещениями, которые должны соответствовать санитарно-гигиеническим, противопожарным требованиям и требованиям техники безопасности и располагать всеми видами коммунального благоустройства для проживания воспитанников.
7. В детском доме-интернате для осуществления реабилитации и трудового обучения воспитанников создаются лечебно-трудовые мастерские, а также подсобные сельские хозяйства, которые осуществляют свою деятельность в соответствии с положениями о них, утвержденными Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Денежные средства, поступившие от деятельности подсобного хозяйства, лечебно-трудовых мастерских, платных услуг перечисляются на текущий счет дома-интерната "Средства от платных услуг" и расходуются по целевому назначению на материально-бытовое обеспечение, питание, оказание медицинской помощи, осуществление мероприятий, направленных на социально-бытовую и трудовую реабилитацию, проведение культурно-массовой работы, развитие лечебно-трудовых мастерских, подсобного хозяйства, поощрение воспитанников, активно участвующих в трудовых процессах, оплату труда работников подсобных хозяйств, лечебно-трудовых мастерских.
С 1 января 2000 года пособие на опекаемых выплачивается в соответствии с действующим законодательством.
Лечебно-трудовые мастерские и подсобные хозяйства, в соответствии с действующим законодательством, освобождаются от уплаты налога с оборота и платежей в бюджет по отчислению от прибылей.
При доме-интернате для умственно отсталых детей допускается возможность организации платных отделений для временного и постоянного проживания детей-инвалидов, нуждающихся в бытовом и медицинском обслуживании без ущерба основному контингенту воспитанников и в случае отсутствия очередности. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
8. Контроль за качеством медицинского обслуживания воспитанников, проживающих в детском доме-интернате, соблюдением санитарно-противоэпидемического режима и оказанием специализированной медицинской помощи осуществляют органы здравоохранения в установленном порядке.
9. Детский дом-интернат состоит на местном бюджете, имеет годовую смету расходов, является юридическим лицом, имеет печать и штамп со своим наименованием на казахском и русском языках, а также штатное расписание, утверждаемое в установленном порядке.

10. Балалар интернат үйi өз қызметiнде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдары мен нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң бұйрықтарын, нұсқама хаттарын, сондай-ақ Ереженi басшылыққа алады.
II. Балалар интернат үйiнiң мiндеттерi мен қызметтерi
12. Балалар интернат үйiнiң негiзгi мiндеттерi:
- тәрбиеленушiлердi материалдық-тұрмыстық жабдықтармен қамтамасыз ету, олар үшiн тұрмыстың жайлы жағдайларын жасау, оларды күту және медициналық көмек көрсетудi ұйымдастыру;
- тәрбиеленушiлердi әлеуметтiк еңбекке бейiмдеуге бағытталған шараларды жүзеге асыру болып табылады.
13. Балалар интернат үйi өзiнiң негiзгi мiндеттерiне сәйкес:
- тәрбиеленушiлерге тұрмыстық қызмет көрсету, оларға жиhазбен, дүние-мүлiкпен, төсек-орынмен, киiммен және аяқ киiммен жабдықталған тұрғылықты орын берудi;
- жасы мен денсаулығын ескере отырып тиiмдi тамақтандыруды;
- диспансерлеу, емдеу, мамандарға кеңестiк көмектi ұйымдастыруды, сондай-ақ ауруларды емдеу-алдын алу мекемелерiне жатқызуды;
- тәрбиеленушiлердi есту аппараттарымен, көзiлдiрiктермен, протездi-ортопедиялық бұйымдармен, сондай-ақ моторсыз қозғалу құралдарымен (жетек арбалармен, таяқтармен, балдақтармен, кресло-коляскалармен) қамтамасыз етудi;
- мүгедек балаларды Қазақстан Республикасының бiлiм және мәдениет министрлiгi әзiрлеп бекiткен арнаулы оқу көлемiндегi бағдарламалар, жоспарлар бойынша оқытуды;
- тәрбиеленушiлердi балалар интернат үйiнiң емдеу-еңбек шеберханаларының, қосалқы ауыл шаруашылығының негiзiнде еңбекке оқытуды және бейiмдеудi;
- мүгедек балаларға қызмет көрсету, ұстау және күту сапасын жақсарту, алдыңғы қатарлы жұмыс түрлерi мен қызмет көрсету әдiстерiн тәжірибеге енгiзу жөнiндегi шараларды;
- персонал еңбегiн ұйымдастыруды және оның бiлiктiлiгiн көтерудi жетiлдiрудi;
- тұрғын үй қорын пайдалануды жақсартуға, аумақтарды, қосалқы үйлердi және мәдени-тұрмысқа белгiленген объектiлердi көркейтуге қайырымдылық қоғамдары мен қорларының көмегiн мақсатты пайдалануды жүзеге асырады.
14. Балалар интернат үйiнiң қаржылық-шаруашылық қызметi бекiтiлген шығыс сметасына сәйкес жүзеге асырылады. Осы мақсатта балалар интернат үйiнiң әкiмшiлiгi:
- балалар интернат үйiн материалдармен, жабдықтармен, құралдармен, жылумен,<*> iш киiмдермен, мектептiң керек-жарақтарымен, көрнектi құралдармен, ойыншықтармен қамтамасыз етудi және оларды тиiмдi пайдалануды;
<*> Ескерту. Белгiленген норма шеңберiнде орталықтандырылған
жылу жоқ болғанда.
- балалар интернат үйiн ұстауға бөлiнген мемлекеттiк қаржыларды мақсатты және үнемдi жұмсауды және тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етудi;
- еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi мен өртке қарсы қауiпсiздiктi сақтауды;
- тұрғын үйлердi, ғимараттарды, құрылыстарды, коммуникацияларды қайта құруды, сондай-ақ күнделiктi және күрделi жөндеудi;
- негiзгi қорларды тиiмдi пайдалануды және барлық қосалқы қызметтердiң тоқтаусыз жұмыс iстеуiн;
- балалардың спорт бұрыштарын, алаңдарын жасауды және т.т.;
- балалар интернат үйiн сәулеттендiру мән көгалдандыруды;
- осы Нұсқамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау саласының ұйымдары мен мекемелерiндегi есеп бойынша iстен шыққан мүлiктердi, ақ жаймалар мен төсек орын жабдықтарын, киiм-кешек пен аяқ киiмдердi есептен шығаруды;
- бекiтiлген форма бойынша бухгалтерлiк, статистикалық есептердi жүргiзудi, жасауды, оны белгiленген мерзiмде тиiстi органдарға тапсыруды ұйымдастырады.

10. В своей деятельности детский дом-интернат руководствуется действующими законодательными и нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказами, инструктивными письмами Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
II. Задачи и функции детского дома-интерната
12. Основными задачами детского дома-интерната являются:
- материально-бытовое обеспечение воспитанников, создание для них благоприятных условий жизни, организация ухода и оказания им медицинской помощи;
- осуществление мероприятий, направленных на социально-трудовую адаптацию воспитанников.
13. В соответствии с основными задачами детский дом-интернат осуществляет:
- бытовое обслуживание воспитанников, предоставление им благоустроенного жилья с мебелью, инвентарем, постельными принадлежностями, одеждой и обувью;
- организацию рационального питания, с учетом возраста и состояния здоровья;
- диспансеризацию, лечение, организацию консультативной помощи специалистам, а также госпитализацию больных в лечебно-профилактические учреждения;
- обеспечение нуждающихся воспитанников слуховыми аппаратами, очками, протезно-ортопедическими изделиями, а также немоторными средствами передвижения (ходунки, трости, костыли, кресла-коляски и др.);
- обучение детей-инвалидов в объеме специальных учебных программ, планов, разработанных и утвержденных Министерством образования и культуры Республики Казахстан;
- трудовое обучение и реабилитацию воспитанников на базе лечебно-трудовых мастерских, подсобных сельских хозяйств детского дома-интерната;
- мероприятия по повышению качества обслуживания, содержания и ухода, внедрению в практику передовых форм работы и методов обслуживания детей-инвалидов;
- совершенствование организации труда персонала и повышения его квалификации;
- целевое использование помощи благотворительных обществ и фондов в улучшении эксплуатации жилого фонда, благоустройства территории, подсобных помещений и объектов культурно-бытового назначения.
14. Финансово-хозяйственная деятельность детского дома-интерната осуществляется в соответствии с утвержденной сметой расходов. В этих целях администрация детского дома-интерната организует:
- обеспечение детского дома-интерната материалами, оборудованием, инвентарем, топливом<*>, бельем, школьными принадлежностями, наглядными пособиями, игрушками и их рациональное использование
Примечание. При отсутствии централизованного отопления в пределах установленных норм;
- целевое и экономное расходование государственных средств, выделяемых на содержание детского дома-интерната и обеспечение сохранности товарно-материальных ценностей;
- соблюдение правил охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности;
- реконструкцию, а также своевременный текущий и капитальный ремонт жилых помещений, зданий, сооружений, коммуникаций;
- рациональное использование основных фондов и бесперебойную работу всех вспомогательных служб;
- устройство детских спортивных уголков, площадок и т.д.;
- благоустройство и озеленение детского дома-интерната;
- списание имущества, пришедшего в негодность, в соответствии с Инструкцией по учету белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви в учреждениях и организациях системы труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
- ведение бухгалтерского, статистического учета, составление по утвержденным формам, предоставление ее в установленные сроки соответствующим органам.

15. Балалар интернат үйiнiң әкiмшiлiгi интернатта тұратын және қамқорлық пен қарауға алуды қажет ететiн тәрбиеленушiлерге қатысты мiндеттердi заң белгiлеген тәртiпте орындайды.
Қоғамдық, кәсiподақтық және дiни ұйымдар қатарындағы интернат үйлерiнiң жанынан кемiнде 5 адамнан тұратын қарауына алатын Кеңес құрылады, оның Ережесiн Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi әзiрлейдi және ол балалар интернат үйiнiң тәрбиеленушiлерiн сол интернатта ұстау және оларға қызмет көрсету өндiрiстiк, тұрғын-үй тұрмыстық, әлеуметтiк (қамқорындағыларды еңбекке орналастыру және т.б.) мәселелерiн шешедi.
Тәрбиеленушiлердiң мүлiктiк мүдделерiн (жәрдемақы алу, мүлкiне ие болу және т.б.) қорғау үшiн қажет болған жағдайларда және заңдарда көзделген тәртiппен мүлiкке қамқоршы тағайындалуы мүмкiн.<*>
Ескерту: 15-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы  N 21-O бұйрығымен .  V001086_
III. Тәрбиеленушiлердi қабылдау, ұстау және шығарудың
шарттары
_________________________________________________________ ___________________________________________________________________
16. Балалар интернат үйiне дене құрылысы мен ақыл-есiнде ауытқулары бар 4 тен 18 жасқа дейiнгi балалар, сондай-ақ "Интернат үйiне қабылдауға медициналық айғақтама және медицинаға қайшы айғақтамалар туралы" Нұсқамаға сәйкес, заңға байланысты оларды ұстауға мiндеттi жақын туысқандары болғанына қарамай, денсаулығына байланысты күтiмге, тұрмыстық қызмет көрсетуге, медициналық көмекке мұқтаж психикалық аурулармен зардап шегетiн балалар қабылданады.<*>
Ескерту: 16-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен .  V001086_
17. Балалар интернат үйiне балаларды қабылдау, ата-аналарының, қамқоршыларының арызы немесе интернатқа баланы қабылдау туралы емдеу мекемесiнiң өтiнiшi, психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның қорытындысы, медициналық картасы, емдеу-алдын алу мекемесi ресiмдеген аурудың үндеу тарихынан көшiрме, ДКК-ның анықтамасы негiзiнде берiлетiн Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң, облыстық және астаналық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының жолдамалары бойынша жүргiзiледi.
Балалар интернат үйiне қабылданған әр балаға:
- iшiнде арызы, жолдамасы, тууы туралы куәлiгi (түпнұсқасы) сақталатын жеке iс қағазы;
- барлық медициналық құжаттары: бала ауруының үдеу тарихының көшiрмесi, медициналық картасы, психиологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның қорытындысы қосып тiркелген аурудың тарихы арналады.
Баланың жеке iс қағазы интернат кеңсесiнде, кадрлар бөлiмiнде арнаулы отқа жанбайтын сейфте сақталады.

15. Администрация детского дома-интерната выполняет обязанности опекуна и попечителя в отношении воспитанников, проживающих в интернате и нуждающихся в опеке и попечительстве, в порядке, установленном законодательством.
При доме-интернате из числа общественных, профсоюзных и религиозных организаций создается попечительский Совет не менее 5 человек, Положение о котором разрабатывается Министерством труда и социальной защиты населения, для решения вопросов содержания и обслуживания воспитанников детского дома-интерната - производственных, жилищно-бытовых, социальных (трудоустройство опекаемых и др.).
Для охраны имущественных интересов воспитанников в необходимых случаях и порядке, предусмотренном законодательством, назначается опекун над имуществом. <*>
Сноска. Пункт 15 - с дополнениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
III. Условия приема, содержания и выписки воспитанников
16. В детский дом-интернат принимаются дети в возрасте от 4 до 18 лет с аномалиями умственного и физического развития, а также дети, страдающие психическими заболеваниями, нуждающиеся по состоянию здоровья в уходе, бытовом обслуживании, медицинской помощи в соответствии с Инструкцией "О медицинских показаниях и противопоказаниях к приему в дома-интернаты" независимо от наличия близких родственников, обязанных согласно законодательства их содержать. <*>
Сноска. Пункт 16 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
17. Прием детей в детский дом-интернат производится по путевке (направлению) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, областных и столичного управлений труда и социальной защиты населения, которая выдается на основании заявления родителей, опекунов или ходатайства лечебного учреждения о приеме ребенка в интернат, заключения психолого-медико-педагогической комиссии, медицинской карты, выписки из истории развития и болезни, справки ВКК, оформленных лечебно-профилактическим учреждением.
На каждого ребенка, поступившего в детский дом-интернат, заводятся:
- личное дело, в котором хранятся заявление, путевка, свидетельство о рождении (подлинник);
- история болезни, к которой приобщаются все медицинские документы: выписка из истории развития и болезни ребенка, медицинская карта, заключение психолого-медико-педагогической комиссии.
Личное дело ребенка хранится в канцелярии интерната в отделе кадров в специальном несгораемом сейфе. История болезни - в кабинете врача.

18. Ең жақсы күтiмдi, медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастыру, әлеуметтiк-еңбекке бейiмдеудi жүзеге асыру және оқу-тәрбиелiк жұмыстарын жүргiзу үшiн, тәрбиеленушiлердiң аурулары, жастары ескерiле отырып бөлмелерге орналастырылады және топтарға бөлiнедi.
19. Тәрбиеленушiлердiң балалар интернат үйiнен уақытша босатылуы үш айдан аспайтын мерзiмге, дәрiгердiң қорытындысы, ата-аналарының жазбаша арызы немесе туысқандарының оларды қажеттi күтiммен қамтамасыз ететiн мiндеттемелерi болған жағдайда болуы мүмкiн.
Ата-аналарына немесе туысқандарына барған кездегi шыққан шығындарды, балалар интернат үйi өтемейдi.
20. 16-18 жасқа толған, өзiне қызмет етуге дағдыланған және шамасы келетiн жұмысты меңгерген тәрбиеленушiлер, МӘСК-ның қорытындысына сәйкес және психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның шешiмiмен психикалық-жүйке аурулары интернатына ауыстырылды. 18 жасқа толған тәрбиеленушiлер медициналық айғақтамалары мен жүйке аурулары ауруханасы ДКК-ның қорытындылары ескерiле отырып ересектер интернат үйлерiне ауыстырылады немесе ата-аналарының немесе жақындарының қалауымен үйiне шығарылады. Патологиялық жыныстық жағынан ерте есейген жағдайда медициналық айғақтамалары ескерiле отырып балалар 16 жастан бастап-ақ ересектер интернат үйлерiне ауыстырылуы мүмкін.<*>
Ескерту: 20-тармақ толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен .  V001086_
21. Балалар мекемесiнен шығарылатын тәрбиеленушiлерге, интернат үйiнiң әкiмшiлiгi мынадай құжаттарды ресiмдейдi:
- балалар интернат үйiнде болған мерзiмi туралы анықтама;
- мүгедектiгi туралы МӘСК-ның анықтамасы;
- төлқұжаты;
- тәрбиеленушiнiң ауруының тарихынан көшiрме және еңбекке дағдыланғандығы туралы қорытындысы бар аударым эпикризы.
IV. Интернат үйiндегi (арнаулы бағдарламалар мен әдiстер
бойынша оқытуға қабілетi бар балалар үшiн)
оқу-тәрбиелiк жұмыстарды ұйымдастыру
22. Балалар интернат үйiндегi тәрбиеленушiлерге өзiн-өзi қызмет ете алатын дағдыларды, еңбек дағдыларын: үстiртiн сауатқа және санауға үйретудi, балалардың қарапайым ойлауы мен түсiнiгiн кеңейтудi көздейтiн оқу-тәрбиелiк процесс жүзеге асырылады.
23. Балалар интернат үйiндегi тәрбиелеу мен оқыту, интернаттағы ақыл-ойлары өте төмен балаларды арнаулы оқу жоспары бойынша тәрбиелеу және дифференцалдық оқыту жөнiндегi Бағдарламаға сәйкес Қазақстан Республикасы бiлiм және ғылым министрлiгiнiң арнаулы бағдарламалары мен әдiстерi бойынша жүзеге асырылады.<*>
Ескерту: 23-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен .  V001086_

18. Для лучшей организации ухода, медицинского обслуживания, осуществления мероприятий по социально-трудовой адаптации и проведения учебно-воспитательной работы, воспитанники размещаются по комнатам с учетом заболевания, возраста и распределяются по группам.
19. Временное выбытие воспитанников из детского дома-интерната разрешается на срок не более трех месяцев, разрешение на которое может быть дано при наличии заключения врача, письменного заявления родителей или обязательства родственников по обеспечению необходимого содержания и уходу за ними.
Расходы, связанные с поездкой к родителям или родственникам, детским домом-интернатом не возмещаются.
20. Воспитанники, достигшие 16-18 летнего возраста, овладевшие определенными навыками по самообслуживанию и занятию посильным трудом, в соответствии с заключением МСЭК и решением психолого-медико-педагогической комиссии, переводятся в психоневрологические интернаты. Воспитанники, достигшие 18 лет, переводятся во взрослые дома-интернаты с учетом медицинских показаний и заключения ВКК психиатрической больницы или, при желании родителей или близких родственников, выписываются домой. В случаях патологической гиперсексуальности и с учетом медицинских показаний возможен перевод детей во взрослые дома-интернаты с 16 лет. <*>
Сноска. Пункт 20 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .
21. На воспитанников, выписываемых из детского учреждения, администрация дома-интерната оформляет следующие документы:
- справку о сроке пребывания в детском доме-интернате;
- справку МСЭК о группе инвалидности;
- паспорт;
- выписку из истории болезни воспитанника и переводной эпикриз с заключением врача о трудовых навыках.
IV. Организация учебно-воспитательной работы
в доме-интернате (для детей, способных
к обучению по специальным программам и методикам)
22. В детском доме-интернате осуществляется учебно-воспитательный процесс, предусматривающий привитие воспитанникам навыков самообслуживания, трудовых навыков: обучение элементарной грамоте, счету, развитие у детей простейших представлений и понятий.
23. Воспитание и обучение в детском доме-интернате осуществляется по специальным программам и методикам Министерства образования и науки Республики Казахстан, по специальному учебному плану в соответствии с Программой по воспитанию и дифференцированному обучению глубоко умственно отсталых детей в детских домах-интернатах.
Сноска. Пункт 23 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п   V001086_  .

24. Балалар интернаты үйiнде тұратын барлық тәрбиеленушiлер жастарына, дене мен ақыл-парасатының дамуына және еңбек дағдыларын меңгеру мүмкiндiгiне сәйкес топтарға бөлiнедi.
Балалар 15 адамнан топтарға бөлiнедi:
- 4 тен 8 жас арасындағы мектепке дейiнгi топ;
- 8 ден 12 жасқа дейiн дайындау тобы;
- 12 ден 18 жасқа дейiнгi еңбекпен дайындау тобы;
(оның iшiнде 14 тен 18 жасқа дейiнгi жасөспiрiмдер тобы);
- 4 тен 15 жасқа дейiнгi диагностикалық топ.
Ескерту:
ақыл-ой дәрежесiнiң мешеулiгiн, еңбекке бейiмдеу мүмкiндiгiн және коррекциялық-тәрбиелiк жұмыстардың әдiстерiн анықтау мақсатында диагностикалық топтар құрылады.
25. Балаларды тәрбиелеу мен оқытуды, ұжымдық шараларды өткiзу кезiнде, сондай-ақ жалпы бiлiм беретiн пәндердi оқыту процесiнде еңбек нұсқаушылары, мұғалiмдер және тәрбиешiлер жүзеге асырады.
26. Балалар интернат үйлерiндегi оқу сабақтары Қазақстан Республикасының бiлiм және ғылым министрлiгi бекiткен мерзiмге сәйкес жүргiзiледi.
Оқу-тәрбиелiк процесiн ұйымдастыру кезiнде ақыл-ойлары өте төмен балаларды екi режимдi енгiзу арқылы даралап оқыту принциптерi қолданылады.<*>
Ескерту: 23-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен .  V001086_
27. Оқу группаларына балаларды жинақтап оқыту мүмкiндiгi туралы мәселелердi шешу кезiнде, интернат үйiнiң медициналық-педагогикалық комиссиясының қорытындысы, сондай-ақ балалардың жасы, ал сыныптарға жинақтаған кезде - баланың оқыған жылы есептеледi.
V. Педагогикалық к еңес
28. Балалар интернат үйiндегi тәрбиеленушiлердi оқу-тәрбиелiк жұмыстар мен еңбекке оқытудың негiзгi мәселелерiн шешу мақсатында педагогикалық кеңес құрылады.
Педагогикалық кеңес жылдық жұмыс жоспарын бекiтедi және оқу жылында 4 реттен кем өткiзiлмейдi.
Педагогикалық кеңестiң құрамына кiретiндер:
- балалар интернат үйiнiң директоры (кеңестiң төрағасы);
- оқу-тәрбиелiк жұмысы жөнiндегi директордың орынбасары;
- дәрiгер (медициналық бөлiктiң меңгерушiсi);
- аға тәрбиешi және тәрбиешi;
- логопед, психолог;
- көпшiлiк-мәдени ұйымдастырушы;
- оқу-өндiрiстiк шеберханасының мастерi, еңбек жөнiндегi нұсқаушы, қосалқы шаруашылықтың меңгерушiсi.
29. Педагогикалық кеңес:
- балалар интернат үйiнiң оқу-тәрбиелiк жұмыс жоспарын;
- группалардың әр оқу тоқсанындағы тәрбиелiк жұмыстарының қорытындысын, денсаулықты жақсарту жұмыстарын, таңертеңгiлiк, мерекелiк шараларды және т.т. өткiзудi;
- мүгедек балаларға тағайындалған зейнетақының 70% қамқорға алынғандарға (қамқорға алынғандарға жеке-жеке) медициналық-педагогикалық көмекке мақсатты түрде бөлiнуiн;
- еңбекке оқытуды жақсарту жөнiндегi шараларды;
- балаларды дене шынықтыру мен спорттық тәрбиелеу, соның iшiнде спорттық, мәдени-сауықтыру шараларын өткiзудi;
- тәрбиеленушiлердiң денсаулықтарын қорғау жөнiндегi шараларды, оқу, еңбек ету және дем алудың санитарлық-гигиеналық жағдайларын құруды, техникалық қауiпсiздiк жағдайларын;
- балалар интернат үйiндегi методикалық жұмыстарды ұйымдастыру мәселелерiн, методикалық кеңестердi, семинарларды және конференцияларды өткiзудiң қорытындыларын қарастырады.
Ескерту: 29-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2000 жылғы 31 қаңтардағы N 21-O бұйрығымен .  V001086_

24. Все воспитанники, находящиеся в детском доме-интернате, распределяются по группам в соответствии с их возрастом, физическим и интеллектуальным развитием и с учетом возможности обучения и овладения трудовыми навыками.
Дети распределяются по группам с наполняемостью 15 человек:
- дошкольная группа от 4 до 8 лет;
- подготовительная группа от 8 до 12 лет;
- группа трудового обучения от 12 до 18 лет;
(в том числе подростковая от 14 до 18 лет);
- диагностическая от 4 до 18 лет.
Примечание:
диагностическая группа создается с целью выяснения степени умственной отсталости, возможности трудового обучения и уточнения методов коррекционно-воспитательной работы.
25. Воспитание и обучение детей осуществляется воспитателями, учителями и инструкторами по труду в процессе обучения, при проведении коллективных мероприятий, а также на занятиях по общеобразовательным предметам.
26. Учебные занятия в детском доме-интернате проводятся в соответствии со сроками, утвержденными Министерством образования и науки Республики Казахстан.
При организации учебно-воспитательного процесса используются принципы дифференцированного обучения глубоко умственно отсталых детей с введением двум режимов.
Сноска. Пункт 26 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п   V001086_  .
27. При комплектовании групп обучения и решении вопроса о возможности обучения детей учитывается заключение медико-педагогической комиссии дома-интерната, а также возраст детей, а при комплектовании классов - год обучения ребенка.
V. Педагогический совет
28. В целях решения основных вопросов учебно-воспитательной работы и трудового обучения воспитанников в детском доме-интернате образовывается педагогический совет.
Педагогический совет утверждает план работы на год и созывается не менее 4-х раз в учебном году.
В состав педагогического совета входят:
- директор детского дома-интерната (председатель совета);
- заместитель директора по учебно-воспитательной работе;
- врач (заведующий медицинской частью);
- старший воспитатель и воспитатель;
- логопед, психолог;
- массовик-культорганизатор;
- мастер учебно-производственных мастерских, инструктор по труду, заведующий подсобным хозяйством.
29. Педагогический совет рассматривает:
- планы работы детского дома-интерната по учебно-воспитательной работе;
- итоги воспитательной работы групп за каждую учебную четверть, проведение оздоровительной работы, утренников, праздничных мероприятий и т.д.;
- распределение 70 процентов назначенных пенсий детей-инвалидов на целевую (индивидуальную для каждого подопечного) медико-педагогическую помощь опекаемым;
- мероприятия по улучшению учебно-трудового обучения;
- состояние физического и спортивного воспитания детей, в т.ч. проведение спортивных, культурно-оздоровительных мероприятий;
- мероприятия по охране здоровья воспитанников, создание санитарно-гигиенических условий обучения, труда и отдыха воспитанников, состояние техники безопасности;
- вопросы организации и состояния методической работы в детском доме-интернате, результаты проведения методических совещаний, семинаров и конференций. <*>
Сноска. Пункт 29 - с изменениями, внесенными приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 31 января 2000 года N 21-п  V001086_  .

30. Педагогикалық кеңестiң мүшелерi өз ықыластарымен оқу-тәрбиелiк жұмысқа байланысты мәселелерi педагогикалық кеңестiң қарауына енгiзуге құқылары бар.
31. Педагогикалық кеңестiң мәжiлiстерiнде талқыланатын мәселелердiң орындалу мерзiмi мен оларды орындауға жауапты адамдар көрсетiлген шешiмдер қойылады.
32. Педагогикалық кеңестiң шешiмi кеңес мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады және хаттамамен ресiмделедi.
33. Педагогикалық кеңестiң iстерiн жүргiзу үшiн, оның мүшелерiнiң iшiнен жыл сайын, мәжiлiстердiң хаттамасын жүргiзетiн, кеңестiң есеп беру кезеңiнiң жұмысы туралы құжаттарды сақтайтын хатшысы сайланады.
34. Педагогикалық кеңестiң төрағасы кеңестiң қабылдайтын шешiмдерiнiң орындалуына жүйелi тексерудi ұйымдастырады және тексеру қорытындылары туралы кеңестi хабардар етедi.
VI. Балалар интернат үйiн басқару
35. Балалар интернат үйiн директор басқарады, оны облыстық және астаналық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
36. Директор балалар интернат үйiнiң барлық жұмыстарын ұйымдастырады және оның жағдайы мен қызметiне толық жауап бередi.
Балалар интернат үйiнiң директоры педагогикалық кеңеспен келiсе отырып, қарауындағы балаларды күтуде және қарауда, сондай-ақ оларға тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетуде, мүгедек балалардың әлеуметтiк-еңбекке бейiмделу дәрежесiнде жоғары көрсеткiшке жатқан жұмыскерлерге сыйлық бередi.
37. Директор балалар интернат үйiнiң атынан сенiмхатсыз iс-әрекет жасайды, оны барлық ұйымдар мен мекемелерге таныстырады, балалар интернат үйiнiң мүлiктерi мен қаражатын белгiленген тәртiп бойынша басқарады, қайта сенiм бiлдiру құқығы бар сенiмхат бередi, банкте балалар интернат үйiнiң ағымдағы есеп-шотын ашады.
Директор, өз құзыры шеңберiнде, балалар интернат үйi бойынша бұйрықтар шығарады, еңбек заңдылығына сәйкес жұмыскерлердi жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, балалар интернат үйiнiң жұмыскерлерiн мадақтау және оларға тәртiптiк жаза қолдану шараларын қолданады.
38. Директор Қазақстан Республикасы еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң бұйрығына сәйкес педагогикалық, медициналық және басқа кадрларды iрiктеу мен орналастыруды қамтамасыз етедi, педагогикалық және медициналық қызметкерлердiң жұмысын, олардың бiлiктiлiктерiн көтеруiн басқаруды жүзеге асырады, сондай-ақ балалар интернат үйiне тәрбиеленушiлердi жинақтауға қатысады және оқу-тәрбиелiк жоспарының орындалуына жауап бередi.
39. Балалар интернат үйiнiң әкiмшiлiгi белгiленген тәртiп бойынша:
- iшкi тәртiп ережелерiн қабылдайды;
- мекемедегi тұрғын орындарын бөледi.

30. Члены педагогического совета имеют право вносить по своей инициативе на рассмотрение совета вопросы, связанные с учебно-воспитательной работой.
31. По вопросам, обсуждаемым на заседаниях педагогического совета, выносятся решения с указанием сроков и лиц, ответственных за их исполнение.
32. Решение педагогического совета принимается большинством голосов присутствующих членов совета и оформляется протоколом.
33. Для ведения дел педагогического совета из числа его членов ежегодно выбирается секретарь, который ведет протоколы заседаний, хранит документацию о работе совета за отчетный период.
34. Председатель педагогического совета организует систематическую проверку исполнения принимаемых решений совета и информирует совет об итогах проверки.
VII. Руководство детским домом-интернатом
35. Детский дом-интернат возглавляет директор, который назначается и освобождается от должности областным и столичным управлениями труда и социальной защиты населения.
36. Директор организует всю работу детского дома-интерната и несет полную ответственность за его состояние и деятельность.
Директор детского дома-интерната по согласованию с педагогическим советом производит в установленном порядке премирование работников за достижение лучших показателей в уходе и содержании подопечных детей, их бытовом и медицинском обслуживании, степени социально-трудовой адаптации детей-инвалидов.
37. Директор без доверенности действует от имени детского дома-интерната, представляет его во всех учреждениях и организациях, распоряжается в установленном законодательством порядке имуществом и средствами детского дома-интерната, заключает договоры, выдает доверенности, в том числе с правом передоверия, открывает в банке текущий счет детского дома-интерната.
В пределах своей компетенции директор издает приказы по детскому дому-интернату; в соответствии с трудовым законодательством принимает и увольняет работников, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников детского дома-интерната.
38. Директор обеспечивает подбор и расстановку педагогических, медицинских и других кадров в соответствии с приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, осуществляет руководство работой педагогического и медицинского персонала, повышение их квалификации, а также принимает участие в комплектовании детского дома-интерната воспитанниками и отвечает за выполнение учебно-воспитательного плана.

40. Балалар интернат үйiнiң жұмысын және қаржылық-шаруашылық қызметiн тексерудi, жоғары тұрған және басқа ұйымдар жүргiзедi.
N 1 қосымша
(Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмдерiнде ресiмделедi)
__________________________________________________________________
(еңбек және әлеуметтiк қорғау бөлiмi)
Шешесiнен ________________________________________________________
(Ф.А.Ә.)
Әкесiнен _________________________________________________________
(Ф.А.Ә.)
тұратын мекен-жайы _______________________________________________
__________________________________________________________________
Немесе ата-анасының орнындағылар (туысқандары, қамқоршылары,
дәрiгерлер, көршiлерi, әкiмшiлiк органдары, бiлiм орындары және т.т.)
___________________________________________________________________
(Ф.А.Ә., туыстық жақындығы, жасы, отбасының жағдайы, әлеуметтiк
___________________________________________________________________
мәртебесi, жалақысы, тұратын мекен жайы)
Ө Т I Н I Ш
Менiң ұлым (қызым)____________________________________________
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты
______________________________________денсаулығына байланысты
туған жылы, айы, күнi
күтiмге және медициналық қызметке мұқтаж болғандықтан, балалар
интернат үйiне қабылдауларыңызды сұраймын.
Балалар интернат үйiне қабылдау, күту және шығару шарттарымен
таныстым.
Өтiнiшке қосымшалар: тууы туралы куәлiгi, ақыл-есi кем
балаларға арналған интернат үйiне күтiлуге мұқтаж баланың денсау.
лығы туралы облыстық психиологиялық-медициналық-педагогикалық
комиссияның қорытынды хаттамасы, медициналық картасы.
________________________                ______________________
(мерзiмi)                                 (қолы)
Азамат ____________________________өтiнiшi________бет қосымшалармен
199__ж. "  "_____________қабылданып, N______ тiркелдi
Маман ____________________________________
қызметi, Ф.А.Ә.
___________________________
(қолы)
N 2 Қосымша
_______________________________
Фамилиясы, аты, әкесiнiң аты
_____________________
Туған жылы
Педиатр____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
N 63 нысанының (егу) көшiрмесi          Сериясы________ N _________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қандағы РВ анализы ________________________________________________
ВИЧ ________________________________________________
биохимиялық
АЛТ ________________________________________________
АСТ ________________________________________________
Австралия антигены _________________________________
N 30 нысаны ________________________________________
(оба ауруын қоздырушы)
Зәрдiң жалпы анализы ______________________________________________
Iшек тобының анализдерi:
үлкен дәреттегi яйцеглистке _______________________________________
дизентерияға ______________________________________________________
iшек құртын тазартуға______________________________________________
Дифтерияға жағынды алу ____________________________________________
Психиатр _________________________________________________________
___________________________________________________________________
Хирург ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Фтизиатр __________________________________________________________
Дерматолог ________________________________________________________
Эндокринолог ______________________________________________________
Окулист ___________________________________________________________
Стоматолог ________________________________________________________
Лор _______________________________________________________________
Аурухананың меңгерушiсi
_______________________
қолы
М.О.

40. Администрация детского дома-интерната в установленном порядке:
- принимает правила внутреннего распорядка;
- распределяет жилую площадь в учреждении.
41. Проверка работы и ревизия финансово-хозяйственной деятельности детского дома-интерната производится вышестоящей и другими организациями в установленном порядке.
Приложение N 1
(Оформляется отделом труда и социальной защиты населения)
В _____________________________________________________________
(отдел труда и социальной защиты)
От матери _____________________________________________________
Ф.И.О.
отца _______________________________________________________
Ф.И.О.
проживающих по адресу _________________________________________
_______________________________________________________________
или лиц, заменяющих родителей (родственников, опекунов, врачей,
соседей, административные органы, органы образования и др.)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О., родственные отношения, возраст, семейное положение,
_______________________________________________________________
социальный статус, заработок, адрес проживания)
З А Я В Л Е Н И Е
Прошу принять на пребывание в детский дом-интернат сына (дочь)
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
____________________________, т.к. по состоянию здоровья он (она)
число, год и месяц рождения
нуждается в уходе и медицинском обслуживании.
С условиями приема, содержания и выписки из детского
дома-интерната ознакомлен(а).
К заявлению прилагаем:
свидетельство о рождении, протокол областной
психолого-медико-педагогической комиссии с заключением о состоянии
здоровья и нуждаемости ребенка в содержании его в доме-интернате для
умственно-отсталых детей, медицинская карта.
___________________________    ________________________________
(дата)                          (подпись)
Заявление гр. _________________________________
с приложением документов на _____стр. принято "___"____199  г.
и зарегистрировано под N _____.
Специалист __________________________________
должность, Ф.И.О.
______________________
(подпись)
Приложение N 2
__________________________________
Фамилия, имя, отчество
_______________
Год рождения
Педиатр ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Форма N 63 (прививки) - выписка          Серия ______ N ____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Анализ крови на РВ _________________________________________________
на ВИЧ ________________________________________________
биохимический
АЛТ ___________________________________________________
АСТ ___________________________________________________
Австралийский антиген _________________________________
Ф. N 30 _______________________________________________
(на возбудитель холеры)
Общий анализ мочи __________________________________________________
Анализ кишечной группы:
кала на яйцеглист _____________________________________________
на дизентерию ____________________________________________
соскоб на острицы _____________________________________________
Мазок на дифтерию __________________________________________________
Психиатр ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Хирург _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фтизиатр ___________________________________________________________
Дерматолог _________________________________________________________
Эндокринолог _______________________________________________________
Окулист ____________________________________________________________
Стоматолог _________________________________________________________
Лор ________________________________________________________________
Заведующий(ая) поликлиникой
М.П.                       ____________________________
Подпись