Облыс орман-тоғайларын өрттен қорғауды күшейтудiң қосымша шаралары туралы
Қызылорда облысы әкімінің 1997 жылғы 17 сәуірдегі № 476 шешімі. Қызылорда облысының Әділет басқармасында 1997 жылғы 05 мамырда № 8 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 20.12.2004 № 247 қаулысымен.
Облыс әкімінің 1995 жылғы 8 желтоқсандағы № 88 "Облыс орман-тоғайларын қорғау туралы" шешімін орындау барысында облыста біршама жұмыстар атқарылғанымен орман-тоғайларды өрттен қорғау жағдайы қанағаттанғысыз. Әсіресе, көктемгі егістік науқаны кезінде өсімдік дүниесіне орны толмас залал келтірілуде. Шаруашылық басшыларының экологиялық жауапсыздығы мен немқұрайлылығынан жайылымдықтар, шабындықтар мен орман-тоғайлардың өртенуінежол берілуде. 1996 жылы мемлекеттік орман қорында 8 орман өрті тіркеліп, 70 га жер өртке шалынып, 54,5 мың теңге шығын келтірілді. Өрттің шығуына кінәлі 4 адам анықталып, онық 3 істері тергеу орындарына берілді. Шаруашылықтарға ұзақ мерзімге бекітілген мемлекеттік орман қорындағы тоғайлардың өртке шалыну фактілерін жылдан-жылға көбеюде. Қармақшы ауданының ІІІ Интенационал шаруашылығында үлкен көлемде орман өртеліп, жарты миллион теңгеге залал келтірілді.
Осындай жағдайлар Шиелі ауданының Қарғалы, Сырдария аудандарының Тартоғай, Айдарлы шаруашылықтарында, машина-сынау станциясы, Қазалы ауданының шаруашылықтарында орын алды.
Облыс орман-тоғайларын өрттен қорғауды күшейту мақсатында ШЕШІМ ЕТЕМІН:
1. Аудан әкімдеріне, облыстық орман шаруашылығы бірлестігіне, облыстық экология және биоресурстар басқармасына, облыстық ауыл шаруашылығы басқармасына, облыстық су ресурстары жөніндегі комитетіне, жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі облыстық комитетіне, облыстық төтенше жағдайлар жөніндегі басқармасына, облыстық ішкі істер басқармасына облыс орман-тоғайларын өрттен қорғаудың қосымша шараларын әзірлеп, оны іске асыру тапсырылсын.
2. Аудан әкімдеріне ауданда орман-тоғайларды өрттен қорғау жөнінде арнайы жедел топ құрып, оны қажетті өртке қарсы күрес техникамен және басқа да құралдарымен жабдықталуын қамтамасыз ету, жедел топқа меншік нысанасына қарамастан аудандағы барлық шаруашылық жүргізуші субъектілерін техникасын, тасымалдау көліктерін, басқа да материалды-техникалық ресурстарын тарту міндеттелсін.
3. Аудан әкімдері тиісті мекемелермен бірлесе орман-тоғайларды өрттен қорғауда шаруашылық басшылары мен ауыл әкімдерінен жауапкершіліктер қатаң сұралып, өрттен қорғау шараларының мүлтіксіз орындалуы қатаң бақылауға алсын.

О дополнительных мерах усиления охраны от пожаров тугайных лесов области
Решение акима Кызылординской области от 17 апреля 1997 года № 476. Зарегистрировано Управлением юстиции Кызылординской области 05 мая 1997 года № 8. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20 декабря 2004 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20.12.2004 № 247.
Несмотря на проведенную работу в области в ходе выполнения решения акима области от 8 декабря 1995 года № 88 "Об охрано тугайных лесов области" состояние охраны лесов от пожара неудовлетворительное. Особенно невосполнимый ущерб наносится растительному миру весной в период посевной компании. Из-за экологической безответственности и равнодушия руководителей хозяйств допускается сжигания пастбищ, сенокосов и тугайных лесов. В 1996 году на гослефонде зарегистрировано 8 пожаров, повреждено огнем 70 га земель, нанесен ущерб в 54,5 тыс.тенге. Выявлены 4 человека виновных в возникновении пожаров, из них дела 3 переданы в слдественные органы. Из года в год увеличиваются факты повреждения огнем тугайных лесов гослесфонде, закрепленных за хозяйствами в долгосрочное пользование. В хозяйстве ІІІ Интернационал сожжены значительные плащади лесов, нанесен ущерб в полмиллиона тенге.
Подобные факты имели место в хозяйствах Каргалы, Сырдария, Шиелийского, Тартоғай, Айдарлы, машино-испытательной станции Сырдарьинского, хозяйствах Казалинского районов.
В целях усиления охраны тугайных лесов области от пожаров РЕШИЛ:
1. Акимам районов, областному лесхозяйственному объединению, областному управление экологии и биоресурсов, областному управлению сельского хозяйства, областному комитету по водным ресурсам, областному комитету по земельным отношениям и землеустройству, областному управлению внутренних дел разработать и осуществить дополнительные меры по охране от пожаров тугайных лесов области.
2. Обязать акимов районов создать в районе оперативную группу по охране тугайных лесов от пожаров, обеспечить его техникой и другими противопожарными обрудованиями, привлечь для оперативной группы технику, транспортные средства, другие материально-технические ресурсы всех хозяйствующих субъектов в районе, независимо от форм собственности.
3. Акимам районов совместно с соответствующими организациями усилить спрос к руководителям хозяйств и акимам аулов за охрану от пожаров тугайных лесов, взять под усиленный контроль безусловное выполнение мероприятий по охране лесов от пожаров.

4. Осы шешімнің орындалу барысы жөнінде әр он күн сайын мәлімен облыстық орман бірлестігіне, облыстық экология және биоресурстар басқармасына тапсырылсын.
Облыс әкімінің
міндетін атқарушы С. Нұрғисаев

4. Поручить областному лесохозяйтвенному объединению, областному управлению экологии и биоресурсов ежедекадно представлять информацию о выполении данного решения.
И.О. АКИМА С. НУРГИСАЕВ