Шет ел валюталарын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 29 қаулысы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 72. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Қолданылып жүрген валюта заңын "Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері жөніндегі кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы бекіткен (1997 жылғы 24 сәуірдегі N 130 қаулы) шет ел валюталарын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және ол Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Өртембаев А.К.):
а) осы қаулыны және шет ел валюталарын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркесін;
б) осы қаулыны және шет ел валюталарын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (аумақтық) басқармаларына (филиалдарына) және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.С. Ержановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
1998 жылғы 27 қаңтар
N 29 қаулысымен
бекітілген
Шет ел валюталарын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуірдегі N 130 қаулысымен бекітілген шет ел валюталарын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге (бұдан әрі - Ереже) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Ереженің 1.3.-тармағындағы "әуежайлар мен теңіз порттары транзиттік аймағының аумағына" деген сөздер "халықаралық қатынастарға ашылған Қазақстан Республикасының кеден аумағындағы әуежайларда, порттарда және шекаралық өтпе жолдарда кедендік бақылаумен" деген сөздермен алмастырылсын.

Об утверждении изменений и дополнений в Положение "О порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты"
Постановление Правления Нацбанка Республики Казахстан от 27 января 1998 г. № 29 Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 25.02. 1998 г. за № 72. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях приведения действующего валютного законодательства в соответствие с Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности" от 11 июля 1997 года Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить изменения и дополнения в Положение V970314_ "О порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты", утвержденное Правлением Национального Банка Республики Казахстан (постановление от 24 апреля 1997 года N 130), и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.):
а) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение "О порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты";
б) довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение "О порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты" до сведения областных (территориальных) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Ержанова У.С.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 января 1998 года N 29
Изменения и дополнения
в Положение "О порядке лицензирования деятельности,
связанной с использованием иностранной валюты"
В Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 1997 года N 130 (далее - Положение) внести следующие изменения и дополнения:
1. В пункте 1.3 Положения слова "на территории транзитных зон аэропортов, морских портов" заменить словами "под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения".

2. Ереженің 1.4.-тармағының сегізінші азатжолы, 2.2.-тармағының оныншы азатжолы, 3.4.-тармағының а) тармақшасының тоғызыншы азатжолы б) тармақшасының сегізінші азатжолы, в) тармақшасының төртінші азатжолы "(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензия беру туралы шешімі қабылданған соң беріледі)" деген сөздермен толықтырылсын.
3. Ереженің 2.1.-тармағының үшінші азатжолы:
"(Бағалы қағаздар рыногындағы уәкілетті банктердің кәсіби қызметінен, ал атап айтқанда, резидент еместердің мемлекеттік бағалы қағаздармен брокерлік және дилерлік қызметінен басқасы)" деген сөздермен толықтырылсын.
4. Ереженің 2.2.-тармағындағы:
- алтыншы азатжолдағы "Экономика және сауда министрлігінің 100 мың АҚШ долларына балама сомадан асатын операциялар жүргізу үшін" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 100 мың АҚШ долларына балама сомадан асатын операциялар жүргізуі үшін, ал 10 миллион АҚШ долларына баламадан асатын сома бойынша сондай-ақ Қазақстан Республикасы стратегиялық жоспарлау және реформалау жөніндегі агенттік" деген сөздермен алмастырылсын;
- жетінші, сегізінші, тоғызыншы азатжолдар "(заңды тұлғалар үшін)" деген сөздермен толықтырылсын;
- мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банктік қадағалау департаментінің резидент еместердің (банктер үшін) банк капиталына қатысуы мүмкін екенін ескере отырып есептелген банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі қорытындысы".
5. Ереженің 3.1.-тармағы мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Уәкілетті банктердің шет ел банктерінде корреспонденттік шот ашуы банктер арасындағы тиісті шарттарда көзделген негізде және тәртіппен жүзеге асырылады".
6. Ереженің 3.4.-тармағының а) тармақшасының төртінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің шет елде шот ашуға жазбаша келісімі".
7. Ереженің 3.7.-тармағының б) тармақшасындағы "тоқсан сайын" деген сөзден кейін "есеп беріліп отырған тоқсаннан кейінгі келесі айдың 20-на дейін" деген сөздермен толықтырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы

2. Абзац восьмой пункта 1.4, абзац десятый пункта 2.2, абзац девятый подпункта а), абзац восьмой подпункта б), абзац четвертый подпункта в) пункта 3.4 Положения дополнить словами "(представляются после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о выдаче лицензии)".
3. Абзац третий пункта 2.1 Положения дополнить словами: "(кроме профессиональной деятельности уполномоченных банков на рынке ценных бумаг, а именно брокерской и дилерской деятельности с государственными ценными бумагами нерезидентов)".
4. В пункте 2.2 Положения:
- в абзаце шестом слова "Министерства экономики и торговли для операций, превышающих сумму, эквивалентную 100 тысяч долларов США" заменить словами "Министерства финансов Республики Казахстан для операций, превышающих сумму, эквивалентную 100 тысяч долларов США, а по суммам свыше эквивалента 10 миллионов долларов США также Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан";
- абзацы седьмой, восьмой, девятый дополнить словами "(для юридических лиц)";
- дополнить абзацем следующего содержания:
"заключение департамента банковского надзора Национального Банка Республики Казахстан по выполнению банком пруденциальных нормативов, рассчитанных с учетом предполагаемого участия банка в капитале нерезидента (для банков)".
5. Пункт 3.1 Положения дополнить абзацем следующего содержания:
"Открытие уполномоченными банками корреспондентских счетов в  иностранных банках осуществляется на основании и в порядке, предусмотренном соответствующими договорами между банками".
6. Абзац четвертый подпункта а) пункта 3.4 Положения изложить в следующей редакции: "письменное согласие Министерства финансов Республики Казахстан на открытие счета за границей".
7. Подпункт б) пункта 3.7 Положения после слова "ежеквартально" дополнить словами "до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом".
Председатель