Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі Нұсқаулыққа N 1 толықтырулар мен өзгерістер
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің бұйрығымен Бекітілген 1998 жылғы 22 сәуір N 184 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 мамырда тіркелді. Тіркеу N 81. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 V980489_ бұйрығымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі Нұсқаулығына осы толықтырулармен және өзгерістермен сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалары бойынша қаржылық операциялардың бухгалтерлік есептегі көрінісін айқындайды.
1) "Бюджеттік ұйымдар үшін шығыстар сметасы атқарылуының бухгалтерлік есептеме шоттарының жоспары":
1.1. 11 "Бюджеттен тыс және валюталық шоттар" шотының атауы "Сыртқы заемдармен бірлесіп қаржыландыру бойынша бюджеттен тыс, валюталық шоттар және арнаулы шоттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
енгізілсін:
1.2. V бөлімге. 11 "Сыртқы заемдар мен бірлесіп қаржыландыру бойынша бюджеттен тыс, валюталық шоттар және арнаулы шоттар" шоттар бойынша "Ақша қаражаттары" - 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар" қосалқы шоты және 114 "Бірлесіп қаржыландырудың арнаулы шоты" қосалқы шоты.
1.3 VII бөлімге. 15 "Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет көрсету үшін жеткізушілермен, мердігерлермен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар" шоты бойынша "Есептесулер" - 151 "Сыртқы заемдар есебінен міндеттемелер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоты.
1.4 VIII бөлімге. 20 "Бюджет бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шығыстар" - 204 "Сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шоты.
1.5 IX бөлімге. 23 "Қаржыландыру" шоты бойынша "Қаржыландыру" - 239 "Сыртқы заем қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру".
2) "Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражаттар бойынша сметалардың атқарылуы жөніндегі операциялардың есебі":

О внесении дополнений и изменений в Инструкцию по бухгалтерскому учету в бюджетных организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов
Приказ Департамента Казначейства Минфина Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 1998 года № 81. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Утвердить прилагаемые к настоящему Приказу Дополнения и изменения N 1
к действующей Инструкции по бухгалтерскому учету в бюджетных организациях,
содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов,
V980489_
утвержденной приказом Департамента Казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30.
И.о. директора
Дополнения и изменения N 1
в Инструкцию по бухгалтерскому учету
в организациях, содержащихся за счет
республиканского и местных бюджетов
Департамент Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан настоящими Дополнениями и изменениями в действующую Инструкцию по бухгалтерскому учету в организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, утвержденную приказом Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30, определяет отражение в бухгалтерском учете финансовых операций по внедрению проектов, финансируемых за счет внешних займов.
1) В п.32 "План счетов бухгалтерского учета исполнения сметы расходов для бюджетных организаций":
1.1. название счета 11 "Внебюджетные и валютные счета" заменить словами "Внебюджетные, валютные счета и специальные счета по внешним займам и софинансированию";
ввести:
1.2. в раздел V. "Денежные средства" по счету 11 "Внебюджетные, валютные счета и специальные счета по внешним займам и софинансированию" - субсчет 113 "Специальный счет по внешним займам" и субсчет 114 "Специальный счет софинансирования";
1.3. в раздел VII. "Расчеты" по счету 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги" - субсчет 151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов";
1.4. в раздел VIII. "Расходы" по счету 20 "Расходы по бюджету" - субсчет 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов";
1.5. в раздел IХ. "Финансирование" по счету 23 "Финансирование" - субсчет 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов".
2) В "Учет операций по исполнению смет расходов по бюджету и внебюджетным средствам":

2.1. 11 "Сыртқы заемдар мен бірлесіп қаржыландыру бойынша бюджеттен тыс, валюталық шоттар және арнаулы шоттар" шотының "Ақша қаражаттары" V бөлімінің 129-тармағы 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар" және 114 "Бірлесіп қаржыландырудың арнаулы шотымен" толықтырылсын;
132.1-тармаққа мынадай сөздер енгізілсін: "Сыртқы заемдар (заем қаражаттары) бойынша қаражаттардың түсуі және жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар" 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар" қосалқы шотында ескеріледі. Арнаулы шот Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған екінші деңгейдегі банкте ашылады.
Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттарға қаражаттар түскен кезде 113 қосалқы шоттың дебетіне және 229 "Сыртқы заем қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының кредитіне жазба жазылады.
Сыртқы заем қаражаттарының қозғалысы бойынша операциялардың есебі н.381 жинақтаушы ведомостында (2 мемориалды ордер) жүргізіледі. Жазбалар бет шоттың және оларға қоса берілген құжаттардың үзінді көшірмелері негізінде жүргізіледі.
113 қосалқы шот бойынша талдау есебі н.294-а карточкаларында шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша жүргізіледі".
2.2. мынадай мазмұндағы 132.2-тармақ енгізілсін: "Республикалық бюджеттен жобаларды бірлесіп қаржыландыру қаражаттарының түсуінің және жұмсалуының есебі 114 "Бірлесіп қаржыландырудың арнаулы шоты" қосалқы шотында жүргізіледі. Арнаулы шот бірлесіп қаржыландырудың арнаулы шотын ашуға деген рұқсат бар жағдайда ашылады. Республикалық бюджет есебінен ұсталатын ұйымдарды бірлесіп қаржыландырудың арнаулы шоттарын ашуға рұқсатты қаражаттарды соңғы алушымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен жасалған, Заем туралы келісім бар болғанда Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті береді.
Республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландырылатын жобаларды жүзеге асыру мақсатында, бюджеттік шотқа қаржыландыруға түскен ұйымдар 090 "Ведомостволық бағынысты ұйымдар мен басқа шараларға арнап аудару үшін ұйымдардың шығыстарына арналған ашық лимиттер" қосалқы шотының дебеті және 230 "Ұйымдардың және басқа шаралардың шығыстарына арнап бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының дебетінде көрініс табады. Сонымен бірге, арнаулы шотқа қаражаттарды аудару кезінде 090 қосалқы шотында кредиттеледі, бұл ретте 114 қосалқы шотында дебеттеледі.
Қаржы жылының 25 желтоқсанына дейін бірлесіп қаржыландырудың арнаулы шотындағы пайдаланылмаған қаражаттар жобаны орындауды жүзеге асырушы ұйымдардың есебінен бюджеттік шотқа қалпына келтіруге жатады, бұл ретте 090 қосалқы шот кредитінің дебеті және 114 қосалқы шот кредиті бойынша жазба жасалады.

2.1. п.129 Раздела V. "Денежные средства" счет 11 "Внебюджетные, валютные счета и специальные счета по внешним займам и софинансированию" дополнить:
"113 "Специальный счет по внешним займам";
"114 "Специальный счет софинансирования";
ввести п.132.1 следующего содержания: "Финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам) учитываются на субсчете 113 "Специальный счет по внешним займам". Специальный счет открывается в рекомендованном Национальным Банком Республики Казахстан банке второго уровня.
При поступлении средств на спецсчет по внешним займам производится запись в дебет субсчета 113 и в кредит субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов".
Учет операций по движению средств внешних займов ведется в накопительной ведомости ф.381 (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании выписок из лицевых счетов и приложенных к ним документов.
Аналитический учет по субсчету 113 ведется по кодам бюджетной классификации расходов на карточках ф.294-а.";
2.2. ввести п.132.2 следующего содержания: "Учет поступления и расходования средств софинансирования проектов из республиканского бюджета ведется на субсчете 114 "Специальный счет софинансирования". Специальный счет открывается в банке второго уровня при наличии разрешения на открытие спецсчета софинансирования. Разрешение на открытие спецсчета софинансирования организациям, содержащимся за счет республиканского бюджета, выдается Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан при наличии Соглашения о займах, заключаемого Министерством финансов Республики Казахстан с конечным получателем средств.
В целях реализации проектов, софинансируемых из республиканского бюджета, поступившее финансирование на бюджетный счет организации отражается по дебету субсчета 090 "Открытые лимиты на расходование организации, для перевода подведомственным организациям и на другие мероприятия" и кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы организации и другие мероприятия". Одновременно при перечислении средств на спецсчет софинансирования кредитуется субсчет 090, при этом дебетуется субсчет 114.
Неиспользованные средства на специальном счете софинансирования до 25 декабря финансового года подлежат восстановлению на бюджетный счет организации, осуществляющей реализацию проекта, при этом производится запись по дебету субсчета 090 и кредиту субсчета 114.

Бюджеттен бірлесіп қаржыландыру қаражаттарының қозғалысы бойынша операциялардың есебі н.381 жинақтаушы ведомостында (2 мемориалды ордер) жүргізіледі. Жазбалар бет шоттың және оларға қоса берілген құжаттардың үзінді көшірмелері негізінде жүргізіледі.
114 қосалқы шот бойынша талдау есебі н.292-а карточкаларында жүргізіледі".
2.3 "Есептесулер" VII бөлімінің 149-тармағы "151 "Сыртқы заемдар есебінен міндеттемелер бойынша есептесулер" деп толықтырылсын;
150.1-тармаққа мынадай сөздер енгізілсін: "151 "Сыртқы заемдар есебінен міндеттемелер бойынша есептесулер" қосалқы шотында жоба бойынша жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға арнап келісім (шарт) жасасқан жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар ескеріледі.
151 қосалқы шот дебеті бойынша мердігермен (жеткізушімен) есеп айырысу бойынша орындалған жұмыстар үшін аударылған сомалар көрініс табады, бұл ретте 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар" қосалқы шотында кредиттеледі. Мердігер (жеткізуші) орындаған жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) сомаларына 204 "Сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шот дебетіне және 151 қосалқы шот кредитіне жазба жасалады.
Материалдық құндылықтардың сатып алынған активтерінің құны тиісті материалдық құндылық активтері дебеті және 151 қосалқы шот кредиті бойынша көрініс табады. Сонымен бірге активтерді сатып алу кезінде 204 қосалқы шотының дебеті және 250 "Активтердегі қорлар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жасалады.
151 қосалқы шот бойынша талдау есебі н.292-а талдау есебінің карточкаларында әр жеткізуші және мердігер бойынша жүргізіледі".
2.4. 20 "Бюджет бойынша есептесулер" шотының "Шығыстар" III бөлімінің 195-тармағы "204 "Сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар қосалқы шотында" сыртқы заемдар есебінен жобаларды жүзеге асыру барысында жасалған нақтылы шығындар ескеріледі.
Заем қаражаттары Заем туралы келісімде көзделген нысаналы мақсаттарға сәйкес қатаң жұмсалады.
Жалақы төлеу және консультант қызметкерлерге қосымша ақы төлеу сыртқы заем қаражаттарынан сыйақыларды (гонорарларды) төлеу жолымен жүргізіледі. Есептелген сыйақылардың (гонорарлардың) сомасына 180 "Жұмысшылармен және қызметшілермен есептесулер" қосалқы шотының кредитіне және 204 қосалқы шот дебетіне жазба жасалады. Қолданылып жүрген заңдармен белгіленген міндетті жарналарға есептелген сомалар 159, 171, 198/1, 199 тиісті қосалқы шоттардың кредиті және 204 қосалқы шоттың дебеті бойынша көрініс табады. Төленген сыйақылардың (гонорарлардың) белгіленген тәртіпте ұсталған сомалары 183 қосалқы шот дебеті және 120 "Касса", 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шот" қосалқы шоттарының кредиті және 17 "Түрлі дебиторлар мен кредиторлармен есептесулер" шотының тиісті шоттарында көрсетіледі.

Учет операций по движению средств софинансирования из бюджета ведется в накопительной ведомости ф.381 (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании выписок из лицевых счетов и приложенных к ним документов.
Аналитический учет по субсчету 114 ведется на карточках ф.292-а.";
2.3. п.149 Раздела VII. "Расчеты" дополнить: "151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов";
- ввести п.150.1 следующего содержания: "На субсчете 151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов" учитываются расчеты с поставщиками и подрядчиками, заключившими договора (контракты) на выполнение работ (услуг) по проекту.
По расчетам с подрядчиком (поставщиком) по дебету субсчета 151 отражаются суммы, перечисленные за выполненные работы (услуги), при этом кредитуется субсчет 113 "Специальный счет по внешним займам". На суммы выполненных подрядчиком (поставщиком) работ (услуг) производится запись в дебет субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" и кредит субсчета 151.
Стоимость приобретенных активов, материальных ценностей отражается по дебету соответствующих счетов активов, материальных ценностей и кредиту субсчета 151. Одновременно при приобретении активов производится запись по дебету субсчета 204 и кредиту субсчета 250 "Фонд в активах".
Аналитический учет по субсчету 151 ведется по каждому поставщику и подрядчику на карточках аналитического учета ф.292-а.";
2.4. п.195 Раздела III. "Расходы" счет 20 "Расходы по бюджету" дополнить: "204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов";
ввести п.198.1 следующего содержания: "На субсчете 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" учитываются фактически произведенные расходы в ходе реализации проектов за счет внешних займов.
Заемные средства расходуются в строгом соответствии с целевым назначением, предусмотренным Соглашением о займах.
Оплата труда и дополнительная оплата сотрудников-консультантов производится путем выплаты вознаграждений (гонораров) из средств внешних займов. На сумму начисленных вознаграждений (гонораров) производится запись в кредит субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими" и в дебет субсчета 204. Начисленные суммы установленных действующим законодательством обязательных взносов отражаются по кредиту соответствующих субсчетов 159, 171, 198\1, 199 и дебету субсчета 204. Суммы выплаченных вознаграждений (гонораров), удержания, произведенные в установленном порядке, показываются по дебету субсчета 180 и кредиту субсчетов 120 "Касса", 113 "Специальный счет по внешним займам" и соответствующих субсчетов счета 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами".

Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар операцияларының банктік қызметтеріне төлем жасау 204 қосалқы шот дебеті және 113 қосалқы шот кредиті бойынша көрініс табады.
Есеп беретін адамның жұмсаған авансының есептен шығарылған сомасына 160 "Есеп беретін адамның есептесулері" қосалқы шотының кредитіне және 113 қосалқы шоттың дебетіне жазба жасалады.
Қаржы жылының соңында 204 қосалқы шот 239 "Сыртқы заем қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шот дебетіне нақтылы жасалған шығындарды есептен шығару жолымен жабылады.
Сыртқы заемдар есебінен жасалған нақтылы шығындардың талдау есебі н.294-а карточкасында жүргізіледі.
2.5 23 "Қаржыландыру" шотының "Қаржыландыру" IX бөлімінің 209-тармағы 239 "Сыртқы заемдардың қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" деп толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 213.1-тармақ енгізілсін: "239 "Сыртқы заемдардың қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотында" сыртқы заем қаражаттары есебінен жүзеге асырылатын жобаларды қаржыландыру ескеріледі.
Қаржы жылы аяқталған бойда сыртқы заемдардың есебінен шығыстардың қорытынды айналымдарын есептен шығару 239 қосалқы шот дебеті, 204 "Сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шоты бойынша бухгалтерлік жазба жазылады. 239 қосалқы шот бойынша талдау есебі
бағдарламалар, ішкі бағдарламалар және н.292-а талдау есебінің
карточкасында шығыстардың есебі бойынша жүргізіледі.
3) Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын
ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі Нұсқаулыққа "Негізгі бухгалтерлік
операциялар бойынша қосалқы шоттар корреспонденциясы"
_________________________________________________________________________
|     |            Операцияның мазмұны               |  Нөмірі  | Қосалқы |
|     |                                              |          | шоттар  |
|_____|______________________________________________|__________|_________|
|  1  |                        2                     |     3    |    4    |
|_____|______________________________________________|__________|_________|
|     |                                              |          |         |
|     |           I бөлім. Активтер                  |          |         |
|     |                                              |          |         |
| 2.1 |Машиналар мен жабдықтарды, транспорт          | 013,015, |   151   |
|     |құралдарын, құрал-жабдықтарды және басқа      | 016,019  |         |
|     |активтерді сатып алу                          |          |         |
|     |Сонымен бірге екінші жазба жазылады           |    204   |   250   |
|     |                                              |          |         |

Оплата банковских услуг по операциям по спецсчету по внешним займам отражается по дебету субсчета 204 и кредиту субсчета 113.
На списанные суммы аванса, израсходованные подотчетными лицами, производится запись в кредит субсчета 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и в дебет субсчета 204.
В конце финансового года субсчет 204 закрывается путем списания фактически произведенных расходов в дебет субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов".
Аналитический учет фактических расходов, произведенных за счет внешних займов, ведется в карточке ф.294-а.";
2.5. п.209 Раздела IХ. "Финансирование" счет 23 "Финансирование" дополнить: "239 "Финансирование проектов из средств внешних займов";
ввести п.213.1 следующего содержания: "На субсчете 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов" учитывается финансирование проектов, осуществляемое за счет средств внешних займов.
По окончании финансового года списание заключительными оборотами расходов, произведенных за счет внешних займов, проводится бухгалтерской записью по дебету субсчета 239, кредиту субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов".
Аналитический учет по субсчету 239 ведется по программам,
подпрограммам и спецификам расходов на карточках аналитического учета
ф.292-а."
3) В приложение "Корреспонденция субсчетов по основным бухгалтерским
операциям" к Инструкции по бухгалтерскому учету в организациях,
содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов ввести:
______________________________________________________________________
!   Содержание операций                  !Номер     !субсчетов
!                                        !----------!------------
!                                        !по дебету !по кредиту
______________________________________________________________________
1   !                      2                 !     3    !     4
______________________________________________________________________
Раздел I. Активы
2.1   Приобретение машин и оборудования,         013,015,      151
транспортных средств, инструментов и       016,019
прочих активов
Одновременно производится вторая запись    204           250