Нотариаттық қызмет құқығына лицензиялар беру тәртібі туралы Ереже
Бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі 1998 жылғы 13 наурыз N 177. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 20 наурызда тіркелді. Тіркеу N 488. Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2002 жылғы 14 наурыздағы N 31 бұйрығымен.
1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының
Z970155_
"Нотариат
туралы" Заңына сәйкес бұйырамын:
1. Нотариаттық қызмет құқығына лицензиялар беру тәртібі туралы қоса
беріліп отырған Ереже бекітілсін.
2. Аталған Ереже 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енгізілсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
13 наурыз 1998 ж. N 177
бұйрығымен бекітілді
Нотариаттық қызмет құқығына лицензиялар
беру тәртібі туралы
Ереже
1. Нотариаттық қызмет құқығына лицензиялар беру тәртібі туралы ереже (әрі қарай - Ереже) жекеменшік нотариустарға нотариаттық қызмет құқығын іске асыруға лицензия беру (әрі қарай - нотариус лицензиясы) тәртібін, мерзімі мен шарттарын реттейді.
2. Ереженің құқықтық негізі 1997 жылғы 14 шілдедегі "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы болып табылады.
3. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияларды беруді Әділет біліктілік алқасы ұсынуымен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (әрі қарай - лицензиар) жүзеге асырады.
4. Нотариустың лицензиясы (әрі қарай - лицензиат) жоғары заң білімі, заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл стажы бар, Әділет біліктілік алқасында біліктілік емтиханын тапсырған және мемлекеттік немесе жеке нотариус сынағынан өткен, ӘБА-ның ұсынымын алған, жекеменшік нотариаттық тәжірибемен айналысуды қалаған Қазақстан Республикасының азаматына беріледі.
5. Лицензиат бір жолғы лицензиялық алымды Қазақстан Республикасының
Үкіметі бекіткен мөлшерде төлейді.
<*>
Лицензия алымы біліктілік емтиханын жақсы тапсыру жағдайында лицензия
алғанға дейін төленеді.
Лицензиар төленген алым сомасының бюджетке аударылу дұрыстығы,
толықтығы және уақытылы бюджетке аударылуы үшін жауап береді.
Ескерту. 5-тармақ толықтырылды - ҚР Әділет министрлігінің 1999.02.24.
N 18
V990701_
бұйрығымен.
Ескерту. 5-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 1999.07.09.
N 395
V990839_
бұйрығымен.

Об утверждении ПОЛОЖЕНИЯ О порядке выдачи лицензий на право занятия нотариальной деятельностью
Приказ Министерства юстиции Республики Казахстан от 13 марта 1998 г. N 177. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.03.1998 г. за N 488. Утратил силу - приказом Министра юстиции РК от 14.03.2002г. № 31.
Извлечение из приказа Министра юстиции РК
от 14.03.2002г. № 31
В соответствии с пунктом 3 постановления Правительства Республики
Казахстан от 27 февраля 2002 года № 254
P020254Oб
"Об утверждении Правил
лицензирования адвокатской деятельности и деятельности нотариусов"
приказываю:
1. Признать утратившими силу следующие приказы Министра юстиции
Республики Казахстан:
1) об утверждении Положения о порядке выдачи лицензий на право
занятия нотариальной деятельностью от 13 марта 1998 г. N 177 ...
Министр"
----------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан
Z970155_
"О нотариате"
от 14 июля 1997 года приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение "О порядке выдачи лицензий на
право занятия нотариальной деятельностью".
2. Ввести в действие указанное Положение с 1 января 1998 года.
Министр
ПОЛОЖЕНИЕ
О порядке выдачи лицензий
на право занятия нотариальной деятельностью
1. Положение "О порядке выдачи лицензий на право занятия нотариальной деятельностью" (далее - Положение) регулирует порядок, условия и сроки выдачи лицензий на право занятия нотариальной деятельностью (далее - лицензия нотариуса).
2. Правовой основой Положения является Закон Республики Казахстан "О нотариате" от 14 июля 1997 года.
3. Выдача лицензий на право занятия нотариальной деятельностью осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан (далее - лицензиар).
4. Лицензия нотариуса (далее - лицензиат) выдается гражданину Республики Казахстан, имеющему высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее двух лет, прошедшему стажировку у государственного или частного нотариуса, сдавшему квалификационный экзамен в Квалификационной коллегии юстиции (далее - ККЮ), получившему рекомендацию ККЮ и пожелавшему заниматься частной нотариальной деятельностью.
5. Лицензиат вносит разовый лицензионный сбор в размере, установленном Правительством Республики Казахстан.
Лицензиар несет ответственность за правильность, полноту и своевременность перечисления уплаченных сумм сбора в бюджет.
Сноска. Пункт 5 - с дополнениями и изменениями, внесенными приказами Министерства юстиции РК от 24.02.1999г. N 18 V990701_ ; от 9 июля 1999 г. N 395 V990839_ .

6. Лицензиар лицензияны беру туралы мәселенi мынадай құжаттардың
негiзiнде қарайды:
1) лицензия беру туралы өтiнiш;
2) Әдiлет бiлiктiлiк алқасының бiлiктiлiк емтиханын тапсырған
нәтижелерi және ұсынымды тапсырғаны туралы шешiмi;
3) Лицензиялық алымды төлеу туралы түбiртек немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
Бұрын нотариус болып жұмыс iстемеген адам сынақтан өту туралы шарттың
көшiрмесiн, бұйрықтың немесе одан сынақтың жетекшiсiн тағайындау туралы
үзiндiсiнiң көшiрмесiн және одан өту нәтижелерi туралы қорытындыны қосымша
ұсынады.
<*>
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрлігінің
2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
7. Біліктілік емтиханын тапсыру нәтижелері бойынша Лицензиар:
- нотариустың лицензиясын беру туралы;
- нотариустың лицензиясын беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
8. Лицензиардың шешімі барлық қажеттi құжаттарымен бiрге өтiнiш
берген күннен бастап он күннің ішінде Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің бұйрығы түрінде ресімделеді.
<*>
<*>
Ескерту. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 1999.02.24.
N 18
V990701_
бұйрығымен.
Ескерту. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің
2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
9. Лицензия беруден бас тарту туралы шешім, егер лицензия алуға
келген тұлға:
- нотариаттық қызмет жасауға сот тыйым салса;
- қасақана қылмыс істеуге қатысты алынбаған немесе мерзімі бітпеген
сотталушылығы бар.
- қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде терiс қылықтары және
заңдылықтарды бұзғаны үшiн әдiлет, прокуратура, ұлттық қауiпсiздiк, кеден
қызметi, салық полициясы, анықтау, тергеу органдарының судьясы, қызметкерi
қызметiнен босатылса;
- осы Ереженiң 6-тармағына сәйкес талап етiлетiн барлық құжаттарды
тапсырмаса;
- нотариаттық қызмет құқығымен айналысу құқығына лицензиялық алым
бермесе.
<*>
Ескерту. 9-тармақ толықтырылды - ҚР Әділет министрлігінің
2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
10. Лицензия беруден бас тарту кезiнде өтiнiш иесiне лицензия беру
үшiн белгiленген мерзiмде дәлелденген жазбаша түрде жауап берiледi.
Бас тарту туралы шешiм сот тәртiбiмен шағымдана алады.
<*>
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет
министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
11.
<*>
Ескерту. 11-тармақ алынып тасталынды - ҚР Әділет
министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
12. Лицензия Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен нысанда беріледі
және Лицензиар жүргізетін жекеменшік нотариустың Мемлекеттік лицензиарлар
тізіліміне енгізіледі.
13. Лицензия жоғалған кезінде лицензиаттың өтініші негізінде он күн
ішінде оның дубликаты беріледі. Бұл жағдайда лицензиаттан осы Ереженің
5-тармағымен көзделген мөлшерінде лицензиялық алым төленеді.
<*>
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 1999.07.09.
N 395
V990839_
бұйрығымен.
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің
2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.

6. Лицензиар рассматривает вопрос о выдаче лицензии на основании следующих документов:
1) заявление о выдаче лицензии;
2) решение Квалификационной коллегии юстиции о результатах сдачи квалификационного экзамена и даче рекомендации;
3) квитанция или копия платежного поручения об уплате лицензионного сбора.
Лицом, ранее не работавшим нотариусом, дополнительно представляются копия договора о прохождении стажировки, копия приказа или выписки из него о назначении руководителя стажировки и заключение о результатах ее прохождения. <*>
Сноска. Пункт 6 - в новой редакции согласно приказу Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
7. По результатам рассмотрения заявления и решения Квалификационной коллегии юстиции, давшей рекомендацию, лицензиар принимает решение:
- о выдаче лицензии;
- об отказе в выдаче лицензии.
8. Решение лицензиара о выдаче лицензии оформляется в виде приказа Министра юстиции Республики Казахстан в течение десяти дней со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами. <*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными приказом Министерства юстиции РК от 24.02.1999г. N 18 V990701_ ; приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
9. Решение об отказе в выдаче лицензии принимается в случаях, если за получением лицензии обратилось лицо:
- которому занятие нотариальной деятельностью запрещено судом;
имеющее неснятую или непогашенную судимость в связи с совершенным им умышленным преступлением;
- освобожденные от должности судьи, работника органов юстиции, прокуратуры, национальной безопасности, таможенной службы, налоговой полиции, дознания, следствия за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении служебных обязанностей;
- не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 6 настоящего Положения;
- не внесен лицензионный сбор за право занятия нотариальной деятельностью. <*>
Сноска. Пункт 9 - с дополнениями, внесенными приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
10. При отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
Решение об отказе может быть обжаловано в судебном порядке. <*>
Сноска. Пункт 10 - в новой редакции согласно приказу Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
11. <*> Пункт 11 - исключен согласно приказу Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
12. Лицензия выдается по форме, установленной Правительством Республики Казахстан и вносится в государственный реестр лицензий частного нотариуса, который ведется лицензиаром.
13. В случае утраты лицензии на основании заявления лицензиата выдается ее дубликат в течение десяти дней. При этом лицензиатом уплачивается лицензионный сбор за дубликат лицензии в размере, предусмотренном пунктом 5 настоящего Положения. <*>
Сноска. Пункт 13 - с изменениями, внесенными приказом Министерства юстиции РК от 9 июля 1999 г. N 395 V990839_ ; приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .

14. Нотариус лицензиясын алған және нотариаттық қызметпен айналысуды
қалаған адам аумақтық әділет органының тіркелу есебіне кіреді және
нотариаттық палата мүшелігіне енеді.
14-1. Тегiн, атын, әкесiнiң атын, төлқұжаттық деректерiн және тұратын
жерiн өзгерткен жағдайда нотариус лицензиарға бiр айлық мерзiмде
көрсетiлген мәліметтерді растайтын қосымшалармен тиiстi құжаттарды жазбаша
хабарлауға мiндеттi.
<*>
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет
министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
15. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алған адам
аумақтық әділет органының бұйрығы бойынша мемлекеттік нотариус қызметіне
тағайындалуы мүмкін.
<*>
Ескерту. 15-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің
2000 жылғы 4 қазандағы N 78
V001280_
бұйрығымен.
16. Лицензия негізгі, мерзімсіз болып табылады және Қазақстан
Республикасының барлық аумағында қолданылады.
оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

14. Лицо, получившее лицензию и пожелавшее заняться частной нотариальной деятельностью, проходит учетную регистрацию в территориальном органе юстиции в соответствии с Положением о порядке учетной регистрации частных нотариусов и вступает в члены нотариальной палаты.
14-1. В случае изменения фамилии, имени, отчества, паспортных данных и места нахождения нотариус обязан сообщить лицензиару письменно, в месячный срок, с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения. <*>
<*> Положение дополнено пунктом 14-1 согласно приказу Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
15. Лицо, получившее лицензию на право занятия нотариальной деятельностью, может быть назначено на должность государственного нотариуса приказом территориального органа юстиции. <*>
Сноска. Пункт 15 - с изменениями, внесенными приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 V001280_ .
16. Лицензия является генеральной, постоянной и действует на всей территории Республики Казахстан.