Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығында сот сарапшысы біліктілігін берудің тәртібі туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің бұйрығымен БЕКІТІЛДІ 1998 жылғы 16 наурыз N 181 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 508. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2005.08.05. N 214 бұйрығымен. V053784
1. Сот сарапшысы біліктілігін беру Қазақстан Республикасының "Сот сараптамасы туралы"  Заңының  15-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Біліктілік емтиханын тапсыру сот сараптамасы ісін жүргізуді іс жүргізу заңдары және сот сараптамасы аумағында қазіргі ғылыми жетістіктер талабына сәйкес жоғарғы кәсіби деңгейді қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
Сот сарапшысының біліктілігінің болуы аттестациядан өту мен сот-сараптама қызметімен шұғылдану құқығына лицензия алудың міндетті негізі болып табылады.
2. Сот сарапшысының біліктілігі сарапшылық мамандықтардың тізбесіне сәйкес сарапшылық мамандықтар бойынша беріледі (1 қосымша).
3. Сот сарапшысының біліктілігі сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын адамдарға да, сондай-ақ Қазақстан Республикасы "Сот сараптамасы туралы" Заңының 10-бабы 2-тармағының талаптарын орындайтын және сарапшыларды дайындаудың типтік бағдарламалары негізінде сот сараптамасы аумағында тиісті дайындықтан өткеннен басқа да адамдарға беріледі.
Арнайы ғылыми білім-біліктің қажетті көлемін игеру Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығы базасында оқу немесе жеке өз бетімен дайындалу негізінде жүзеге асырылады.
4. Сот сарапшысы біліктілігін Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығы жанындағы біліктілік комиссиясы береді.
Біліктілік комиссия құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот сараптамасы орталығы директорының ұсынысымен бекітіледі. <*>
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің
2002 жылғы 3 сәуірдегі N  185  бұйрығымен.
5. Біліктілік комиссиясының қызметі мен материалды ресімдеу тәртібі "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы жанындағы біліктілік комиссиясы қызметінің тәртібі туралы" Нұсқауына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы мәселе ізденушіні дайындаған Әділет Министрлігі Сот сараптамасы орталығының құрылымдық бөлімшелер басшыларының ұсынысы бойынша біліктілік комиссиясында қаралады.

Положение о порядке присвоения квалификации судебного эксперта в Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан
Утверждено приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1998 г. N 181. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.04.1998 г. N 508. Приказ утратил силу - приказом и.о. Министра юстиции РК от 5 августа 2005 года N 214 (V053784 (вводится в действие со дня официального опубликования)
1. Присвоение квалификации судебного эксперта осуществляется в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан  Z970188_  "О судебной экспертизе".
Сдача квалификационного экзамена имеет целью обеспечение производства судебных экспертиз на высоком профессиональном уровне в соответствии с требованиями процессуального законодательства и современными научными достижениями в области судебной экспертизы.
Наличие квалификации судебного эксперта является обязательным основанием для прохождения аттестации и получения лицензии на право занятия судебно-экспертной деятельностью.
2. Квалификация судебного эксперта присваивается по экспертным специальностям в соответствии с Перечнем экспертных специальностей, утвержденным Министром юстиции Республики Казахстан (Приложение 1).
3. Квалификация судебного эксперта присваивается как лицам, являющимся сотрудниками органов судебной экспертизы, так и иным лицам, удовлетворяющим требованиям п.2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и получившим подготовку в соответствующей области судебной экспертизы на основе Типовых программ подготовки экспертов.
Освоение необходимого объема специальных научных знаний осуществляется посредством обучения на базе Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан либо самостоятельной подготовки.
4. Квалификация судебного эксперта присваивается квалификационной комиссией при Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Состав квалификационной комиссии утверждается Министром юстиции Республики Казахстан по представлению директора Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Министра юстиции РК от 3 апреля 2002 года N 185  V021838_  .
5. Порядок деятельности квалификационной комиссии и оформление материалов осуществляются в соответствии с Инструкцией "О порядке деятельности квалификационной комиссии при Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан".
6. Вопрос о присвоении квалификации судебного эксперта рассматривается квалификационной комиссией по представлениям руководителей структурных подразделений Центра судебной экспертизы Министерства юстиции, осуществивших подготовку соискателя.

7. Біліктілік комиссиясының жұмыс нәтижелері бойынша сот сарапшысы біліктілігін беру туралы шешім қабылданады.
8. Біліктілік комиссиясы сот сарапшысы біліктілігін беру үшін жеткілікті негіз жоқ деп тапса, онда комиссия шешімінде оң шешім қабылдауға бөгет болып отырған себептер көрсетілуі керек.
9. Біліктілік берілмеген жағдайда біліктілікті беру туралы мәселені қарауға үш ай мерзім өткеннен кейін рұқсат етіледі.
10. Біліктілік комиссиясының сот сарапшысы біліктілігін беруден бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігіне шағымдануға болады.
11. Біліктілік комиссиясының шешіміне сәйкес сот сарапшысы біліктілігін алған ізденушіге белгіленген нысандағы "Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәлік" беріледі (2-қосымша).
12. Сот сарапшысы біліктілігі бар және қосымша мамандық алған адамға біліктілік комиссиясының шешімімен жаңадан алған мамандығы бойынша сот сарапшысы біліктілігі беріледі.
Бірнеше сарапшылық мамандықтар бойынша біліктілік емтиханын тапсырған ізденушіге біліктілік барлық сарапшылық мамандықтар бойынша бір мезгілде беріледі.
13. Сот сарапшысының біліктілігі 5 жыл мерзімге беріледі.
14. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі Сот сараптамасы орталығының қызметкерлері өздерінің біліктілігін жұмыс істейтін орындарындағы қызмет лауазымына сәйкес аттестациядан өту арқылы растайды.
15. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі Сот сараптамасы орталығының қызметкерлері болып табылмайтын адамдар өздерінің біліктілігін біліктілік емтиханын қайта тапсыру арқылы растайды.
16. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығы сарапшысының біліктілігінен айыру оның кезекті аттестацияда өз
қызмет лауазымына лайықты емес деп танылуы болып табылады. Сот сараптамасы органының қызметкері болып табылмайтын адамның сарапшы біліктілігінен айыру біліктілік емтиханын қайта тапсыру кезінде біліктілік комиссиясының "лайықсыз" шешім қабылдауы жағдайында жүргізіледі.
17. Адамды сарапшы біліктілігінен айыру туралы шешімді біліктілік комиссиясы шығарады. Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәлік алынады және бұл жөнінде біліктілік комиссиясына хабарланады.
Қосымша 1
Ескерту: 1 қосымшаның күші жойылды - ҚР Әділет министрлігінің  1999 жылғы 14 маусымдағы  N 44  бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
сот сараптамасы Орталығында жүргізілетін сараптамалар мен
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі біліктілік
дәрежесін бекітетін сарапшылық мамандықтары түрлерінің
Тізбесі
--------------------------------------------------------------------
N  !      Сараптама түрлері  ! Сарапшылық мамандықтар ! Мамандықтар
!                         !                        ! шифрі
--------------------------------------------------------------------

7. По результатам работы квалификационной комиссии принимается решение о присвоении квалификации судебного эксперта.
8. Если квалификационная комиссия не найдет достаточных оснований для присвоения квалификации судебного эксперта, в решении комиссии должны быть указаны мотивы, по которым комиссия воздерживается от принятия положительного решения.
9. В случае принятия отрицательного решения, повторное рассмотрение вопроса о присвоении квалификации допускается не ранее, чем через три месяца.
10. Решение квалификационной комиссии об отказе в присвоении квалификации судебного эксперта может быть обжаловано в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
11. В соответствии с решением квалификационной комиссии соискателю, получившему квалификацию судебного эксперта, выдается "Свидетельство о присвоении квалификации судебного эксперта" установленной формы (Приложение 2).
12. Лицу, имеющему квалификацию судебного эксперта и получившему дополнительную специальность, решением квалификационной комиссии присваивается квалификация судебного эксперта и по вновь полученной специальности.
Соискателю, сдавшему квалификационный экзамен по нескольким экспертным специальностям, квалификация присваивается по всем экспертным специальностям одновременно.
13. Квалификация судебного эксперта присваивается сроком на пять лет.
14. Сотрудники Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан подтверждают свою квалификацию посредством прохождения аттестации на соответствие занимаемой должности по месту работы.
15. Лица, не являющиеся сотрудниками Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, подтверждают свою квалификацию путем повторной сдачи квалификационного экзамена.
16. Лишение квалификации эксперта Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан является следствием признания его несоответствующим занимаемой должности при очередной аттестации. Лишение квалификации эксперта лица, не являющегося сотрудником органа судебной экспертизы, производится в случае принятия отрицательного решения квалификационной комиссией при повторной сдаче квалификационного экзамена.
17. Решение о лишении лица квалификации эксперта принимается квалификационной комиссией. Свидетельство о присвоении квалификации судебного эксперта изымается, о чем сообщается в квалификационную комиссию.
Приложение 1
Перечень
видов экспертиз, производимых в Центре судебной
экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан,
и экспертных специальностей, квалификация по которым
присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан  <*>
Сноска. Перечень - отменен согласно приказу Минюста РК от 14.06.99г. N 44   V990861_  .
___________________________________________________________________________
N !      Вид экспертизы      !     Экспертные специальности      ! Номер
п/п!                          !                                   !спец-ти
___!__________________________!___________________________________!________
_1_!___________2______________!_______________3___________________!____4___

1  Құжаттардың сот сараптамасы    Қол жазуы мен қолтаңбаны    1.1
сот-сараптамалық зерттеу
Құжаттарды сот-техникалық   1.2
зерттеу
Соттық-автортану зерттеу    1.3
-------------------------------------------------------------------
2  Соттық-портреттік сараптама    Сот-сараптама габитологиялық
зерттеу                     2.1
-------------------------------------------------------------------
3  Соттық видеофоноскопиялық      Соттық сараптамалық         3.1
сараптама                      видеофоноскопиялық зерттеу
--------------------------------------------------------------------
4  Соттық-фототехникалық          Соттық-сараптама фототехни- 4.1
сараптама                      калық зерттеу
--------------------------------------------------------------------
5  Соттық трасологиялық сараптама Соттық-трасологиялық зерттеу 5.1  --------------------------------------------------------------------
6  Соттық баллистикалық сараптама Сот-сараптамалық зерттеу    6.1
--------------------------------------------------------------------
7  Материалдар мен бұйымдардың    Лакты бояу, төсенішпен      7.1
сот сараптамасы                полимер материалдарын сот-
сараптамалық зерттеу
Мұнай өнімдерімен материал- 7.2
дарын сот-сараптамалық
зерттеу
Металдар мен қорытпаларды   7.3
сот-сараптамалық зерттеу
Топырақты сот-сараптамалық  7.4
зерттеу
Талшықтық материалдарды     7.5
және олардан жасалған
бұйымдарды сот-сараптамалық
зерттеу
Спирттік сұйықтарды         7.6
сот-сараптамалық зерттеу
Химиялық арнайы заттарды    7.7
сот-сараптамалық зерттеу
-------------------------------------------------------------------
8  Жол-көлік оқиғалары және көлік Жол-көлік оқиғаларын        8.1
құралдарының сот сараптамасы   сот-сараптамалық зерттеу
Көлік-трасологиялық сот-    8.2
сараптамалық зерттеу
Көлік құралдарын сот-       8.3
сараптамалық зерттеу
--------------------------------------------------------------------
9  Экономикалық сот сараптамасы   Шаруашылық операцияларын    9.1
сот-сараптамалық зерттеу
Бухгалтерлік сот-сараптамалық 9.2
зерттеу
Қаржы-несиелік сот-         9.3
сараптамалық зерттеу
Экономикалық-құқықтық сот-  9.4
сараптамалық зерттеу
Қаржылық-бюджеттік сот-     9.5
сараптамалық зерттеу
--------------------------------------------------------------------
10 Тауартану сот сараптамасы      Азық-түлікке жатпайтын      10.1
тауарларды тауартану сот-
сараптамалық зерттеу
Азық-түлік тауарларын       10.2
тауартану сот-сараптамалық
зерттеу
Автотауартану сот-сарапта-  10.3
малық зерттеу
Құрылыстық-тауартану сот-   10.4
сараптамалық зерттеу
--------------------------------------------------------------------

1  Судебная экспертиза        Судебно-экспертное исследование        1.1
документов                 почерка и подписи
Судебно-техническое исследование       1.2
Судебно-автороведческое исследование   1.3
2  Судебная портретная        Судебно-экспертное габитологическое    2.1
экспертиза                 исследование
3  Судебная фоноскопическая   Судебно-экспертное фоноскопическое     3.1
экспертиза                 исследование
4  Судебная фототехническая   Судебно-экспертное фототехническое     4.1
экспертиза                 исследование
5  Судебная трасологическая   Судебно-экспертное трасологическое     5.1
экспертиза                 исследование
6  Судебная баллистическая    Судебно-экспертное баллистическое      6.1
экспертиза                 исследование
7  Судебная экспертиза        Судебно-экспертное исследование        7.1
материалов, веществ,       лакокрасочных материалов, покрытий
изделий и объектов         и полимерных материалов
биологической природы
Судебно-экспертное исследование        7.2
нефтепродуктов и горюче-смазочных
материалов
Судебно-экспертное исследование        7.3
металлов и сплавов
Судебно-экспертное исследование почв   7.4
Судебно-экспертное исследование        7.5
волокнистых материалов и изделий
из них
Судебно-экспертное исследование        7.6
спиртосодержащих жидкостей
Судебно-экспертное исследование        7.7
наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров
Судебно-экспертное биологическое       7.8
исследование
8  Судебная экспертиза        Судебно-экспертное исследование        8.1
дорожно-транспортных       обстоятельств дорожно-транспортного
происшествий и             происшествия
транспортных средств
Судебно-экспертное транспортно-        8.2
трасологическое исследование
Судебно-экспертное исследование        8.3
транспортных средств
9  Судебная экономическая     Судебно-экспертное исследование        9.1
экспертиза                 хозяйственных операций
Судебно-экспертное бухгалтерское       9.2
исследование
Судебно-экспертное финансово-          9.3
кредитное исследование
10 Судебная товароведческая   Судебно-экспертное товароведческое    10.1
экспертиза                 исследование непродовольственных
товаров
Судебно-экспертное товароведческое    10.2
исследование продовольственных товаров
Судебно-экспертное                    10.3
автотовароведческое исследование

11 Құрылыс сот сараптамасы        Үйлер мен ғимараттарды      11.1
құрылыс-экономикалық сот-
сараптамалық зерттеу
Үйлер мен ғимараттарды      11.2
құрылыс-техникалық сот-
сараптамалық зерттеу
-------------------------------------------------------------------
12 Технологиялық сот сараптамасы  Технологиялық сот-сарапта-  12.1
малық зерттеу
Компьютерлік технологиялық  12.2
құралдарды сот-сараптамалық
зерттеу
-------------------------------------------------------------------
13 Өрт-техникалық сот сараптамасы Өрт жағдайларын сот-сарапта-13.1
малық зерттеу
--------------------------------------------------------------------
14 Жарылыстехникалық сот          Жарылыс жағдайларын сот-    14.1
сараптамасы                    сараптамалық зерттеу
--------------------------------------------------------------------
15 Есірткі құралдары, психотроп-  Есірткі құралдары, психо-   15.1
тық заттар мен прекурсорлардың троптық заттар мен прекурсор-
сот сараптамасы                ларды сот-сараптамалық зерттеу
-------------------------------------------------------------------
16 Биологиялық сот сараптамасы    Биологиялық сот-сараптамалық 16.1
зерттеу
Дәрі-дәрмектік биологиялық   16.2
айғақ заттарды сот-сараптамалық
зерттеу
--------------------------------------------------------------------
17 Адам психикасының және         Психиатриялық сот-сарапта-   17.1
психофизиологиялық процестері- малық зерттеу
нің сот сараптамасы            Психологиялық сот-сарапта-   17.2
малық зерттеу
Психикалық-психиатриялық сот-17.3
сараптамалық зерттеу
Психиялық-криминалистік сот- 17.4
сараптамалық зерттеу
Инженерлік-физиологиялық сот-17.5
сараптамалық зерттеу
-------------------------------------------------------------------
Ескерту: Осы тізбенің Қазақстан Республикасының сот ісін жүргізу мүмкіндігі ескере отырып одан әрі кеңейтілуі мүмкін.
2 қосымша
Сот сараптамасы біліктілігін беру
туралы куәліктің үлгісі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ
N ___ КУӘЛІК
_____________________________________________
_____________________________________________
квалификациялық комиссияның 199 __ жылғы
"_______"_____________________ шешімімен
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
мамандығы бойынша сот сарапшысы квалификациясы берілді.
КВАЛИФИКАЦИЯЛЫҚ
М.О.                         КОМИССИЯНЫҢ
ТӨРАҒАСЫ
ХАТШЫСЫ
Алматы қаласы "__"_______199_ ж. Тіркеу N __
Куәлікті сипаттау
Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәлік баспа тәсілімен дайындалады, ол 9,9 х 13,25 см көлемдегі бланк қағазы.
Қағаздың ішкі жағында: баспа мәтіндер мен сызықтар, қара түсті бояу мен орындалған баспа мәтіндер мен сызықтар, қара түсті бояу мен орындалған баспа мәтіндер мен сызықтар; сұрғылт-көгілдір түсті бояумен орындалған екі Қазақстан Республикасы елтаңбасының бейнесі; көгілдір түсті бояумен орындалған сызықтардан тұратын қорғану торлары.

11 Судебная строительная      Судебно-экспертное строительно-       11.1
экспертиза                 экономическое исследование
зданий и сооружений
Судебно-экспертное строительно-       11.2
техническое исследование зданий
и сооружений
12 Судебная технологическая   Судебно-экспертное технологическое    12.1
экспертиза                 исследование
13 Судебная пожарно-          Судебно-экспертное исследование       13.1
техническая экспертиза     обстоятельств пожаров
14 Судебная взрывотехническая Судебно-экспертное исследование       14.1
экспертиза                 обстоятельств взрывов
15 Судебная экспертиза        Судебно-экспертное исследование       15.1
средств компьютерной       средств компьютерной технологии
технологии
Примечание:
Настоящий перечень может быть расширен с учетом потребностей судопроизводства Республики Казахстан.
Приложение 2
Образец свидетельства о присвоении
квалификации судебного эксперта
___________________________________________________________________________
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Свидетельство N_____
Выдано_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
в том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии от "____"______
19__г. присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства
судебной экспертизы по специальности__________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
М.П.                              Председатель
квалификационной
комиссии
Секретарь
г.Алматы      "____"___________19___г.       рег.N____________
___________________________________________________________________________
Описание свидетельства
Свидетельство о присвоении квалификации судебного эксперта изготавливается типографским способом и представляет собой бланк форматом 9,9 х 13,25см.
На внутренней стороне бланка имеются: печатные тексты и линовки, исполненные красящим веществом черного цвета; два изображения герба РК, исполненные красящим веществом серо-голубого цвета; защитная сетка, состоящая из линий, исполненных красящим веществом голубого цвета.