Жоғары және арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы құжаттарды қалпына келтіру туралы Нұсқауды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі 1998 жылғы 2 наурыздағы N 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 20 мамырда тіркелді. Тіркеу N 512. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 19 қазандағы N 846 бұйрығы.
------------бұйрықтан үзінді--------
Ведомстволық нормативтік құқықтық базаны қолданыстағы заңнамаға сәйкестендіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Күші жойылды деп танылсын:
2) N 512 тіркелген, "Жоғары және орта арнаулы оқу орындарын бітіргені туралы құжаттарды қалпына келтіру тәртібі туралы" Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрінің 1998 жылғы 2 наурыздағы N 84 бұйрығы...
Министр
______________________________________
Бұйырамын:
1. Білім комитеті ұсынған жоғары және арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы құжаттарды қалпына келтіру тәртібі туралы Нұсқау бекітілсін.
2. Білім комитетіне (Ахметов Ә.Қ.) осы Нұсқау жоғары және арнаулы орта оқу орындарына мағлұмат етілсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Е.М. Арынға
жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім, мәдениет және денсаулық
сақтау министрлігінің
1998 жылғы 2 наурыз N 84
бұйрығына 1-қосымша
Жоғары және арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы
құжаттарды қалпына келтіру туралы
Нұсқау
1. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы дипломын жоғалтқан немесе кезінде алмаған тұлғалар, өзінің білімі туралы құжатын қалпына келтіру үшін өзі, бітірген оқу орнына өтініш береді.
2. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы дипломның дубликаты бір рет қана беріледі. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіру туралы құжатын қайта жоғалтқанда диплом орнына куәлік беріледі.
3. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы жоғалған және кезінде алмаған дипломдардың орнына дубликаттар немесе куәліктер оқу орнының архивіне өтініш иесінің сол оқу орнын бітіргендігін куәландыратын келесі құжаттардың бірі болғанда беріледі:
а) оқу жоспарын орындағандығы туралы құжаттық мәліметтер;
б) Мемлекеттік біліктілік (емтихан) комиссиясы мәжілісінің хаттамасы;
в) оқу орны ректорының (директорының) жас мамандардың бітіруі туралы бұйрығы;
г) диплом беру туралы кітап жазбасы;
д) оқу орнын бітіргеннен кейін жұмысқа жіберілгендігі туралы жолдама;
ж) жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын өтініш иесінің бітіргендігін анықтайтын басқа да құжаттар.
Өтініш иесінің жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіргендігін анықтайтын, дипломның дубликатын немесе куәлік беруге негіз болатын барлық құжаттар осы оқу орнын бітірушілердің жеке іс қағаздарымен бірдей сақталады.
Ескерту. Оқу орнын бітірушілермен бірге топ болып түскен суреттер, сонымен бірге тағы да жанама материалдар жоғары және арнаулы орта оқу орындарын бітіргендігін растайтын құжаттар орнына қабылданбайды.

Об утверждении Инструкции "О порядке восстановления документов об окончании высших и средних специальных учебных заведений"
Приказ Министра образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 1998 г. N 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.05.1998 г. N 512. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 19 октября 2004 года N 846
Извлечение из приказа Министра образования и науки РК
от 19 октября 2004 года N 846
"В целях приведения ведомственной нормативной правовой базы в соответствие с действующим законодательством приказываю:
1. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 1998 г. N 84 "Об утверждении Инструкции "О порядке восстановления документов об окончании высших и средних специальных учебных заведений", зарегистрированный за N 512...
Министр".
--------------------------------------------------------------------
1. Утвердить Инструкцию "О порядке восстановления документов об окончании высших и средних специальных учебных заведений", предоставленную Управлением высшего и среднего специального образования (прилагается).
2. Управлению высшего и среднего специального образования (Дамитов Б.К.) довести настоящую Инструкцию до высших и средних
специальных учебных заведений.
3. Контроль за выполнением настоящего Приказа возложить на вице-Министра Арына Е.М.
Министр
Инструкция
"О порядке восстановления документов об окончании
высших и средних специальных учебных заведений"
1. Лица, утратившие или своевременно не получившие дипломы об окончании высшего или среднего специального учебного заведения, для восстановления документа о своем образовании обращаются с заявлением в учебное заведение, которое они окончили.
2. Дубликат диплома об окончании высшего и среднего специального учебного заведения выдается только один раз. При повторной утрате документа об окончании высшего или среднего специального учебного заведения вместо диплома выдается удостоверение.
3. Дубликаты или удостоверения, взамен утраченных и своевременно не полученных дипломов об окончании высших или средних специальных учебных заведений, выдаются только при наличии в архиве учебного заведения одного из следующих документов, подтверждающих факт окончания заявителем данного учебного заведения:
а) документальных данных о выполнении учебного плана;
б) протокола заседания Государственной квалификационной (экзаменационной) комиссии;
в) приказа ректора (директора) учебного заведения о выпуске молодых специалистов;
г) книги записи о выдаче дипломов;
д) путевок о направлении на работу по окончании учебного заведения;
е) других документов, прямо устанавливающих факт окончания заявителем высшего или среднего специального учебного заведения.
Все документы, удостоверяющие факт окончания заявителем высшего или среднего специального учебного заведения, служащие основанием для выдачи дубликата диплома или удостоверения, хранятся наравне с личными делами окончивших данное учебное заведение.
Примечание. Групповые фотографии со снимками окончивших учебное заведение, а также другие косвенные материалы не принимаются за документы, подтверждающие окончание высшего или среднего специального учебного заведения.

4. Дипломның дубликатына дипломның дубликаты берілген жылы бекітілген Мемлекеттік біліктілік (емтихан) комиссиясының төрағасы, сонымен оқу орнының ректоры (директоры) және Мемлекеттік біліктілік (емтихан) комиссиясының хатшысы қол қоюлары керек.
Жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіру туралы куәлікке оқу орнының ректоры (директоры) және оқу бөлімінің хатшысы қол қоюлары керек.
5. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіру туралы дипломның орнына дипломның дубликатын немесе куәлікті оқу орнының проректоры (директордың орынбасары) береді.
6. Жоғары немесе арнаулы оқу орны таратылған жағдайда жоғалған дипломның орнына дипломның дубликатын министрліктің Білім комитетінің (оқу орындары бөлімінің), таратылған оқу орны қарамағында болған ведомствоның, облыстық білім басқармасының (департаментінің) нұсқауы бойынша сол министрліктің, ведомствоның, облыстық білім басқармасының департаментінің немесе сол оқу орнының құжаттық материалдары сақтауға берілген тиісті мемлекеттік архивтің өтініш иесінің жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіргендігін куәландыратын анықтама негізінде беріледі.
7. Оқу орны және оқу орны қарамағында болған министрліктің Білім комитеті (оқу орындары бөлімі), ведомстволар, облыстық білім басқармасы (департаменттері) таратылған жағдайда жоғалған дипломның орнына дубликатты таратылған мекеменің құқығын иеленуші болып табылатын министрліктің Білім комитетінің (оқу орындары бөлімінің), ведомствоның, облыстық білім басқармаларының (департаменттерінің) нұсқауы бойынша, осы нұсқаудың 3-ші бабында тізілген архивтік құжаттар негізінде беріледі.
8. Жоғары және арнаулы орта оқу орындарында белгіленген үлгіде берілетін дипломның дубликаттарын және куәліктерді тіркеу ерекше кітап арқылы ресімделеді:
а) реттік тіркеу нөмірі;
б) құжаттың нөмірі және берілген күні;
в) құжатты алған тұлғаның фамилиясы, аты жөні;
г) өтініш иесінің бітірген жоғары немесе арнаулы оқу орнының аты;
д) бітірген жылы және айы;
е) мамандықтың және біліктіліктің аты;
ж) жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіргендігі туралы құжат беруде негіз болған құжаттардың тізімі;
з) диплом дубликатын, куәлікті алғандығы туралы тұлғаның қолхаты;
и) оқу орнының құжат берген проректорының (директордың орынбасарының) қолы енеді.
Ескерту: Берілген диплом дубликаттары мен куәліктер тіркелетін кітап жіппен қайымдалады, нөмірленеді және оқу орнының проректорында (директордың орынбасарында) сақталады.

4. Дубликат диплома должен быть подписан председателем Государственной квалификационной (экзаменационной) комиссии, утвержденным на год фактической выдачи дубликата диплома, а также ректором (директором) учебного заведения и секретарем Государственной квалификационной (экзаменационной) комиссии.
Удостоверение об окончании высшего или среднего специального учебного заведения должно быть подписано ректором (директором) и секретарем учебной части.
5. Дубликат диплома или удостоверение взамен диплома об окончании высшего или среднего специального учебного заведения выдает проректор (заместитель директора) учебного заведения.
6. В случае ликвидации высшего или среднего специального учебного заведения дубликат диплома, взамен утраченного диплома выдает другое однотипное учебное заведение по указанию Комитета образования (Отдела учебных заведений) министерства, ведомства, областного управления (департамента) образования, которому было подчинено ликвидированное учебное заведение на основании справки, подтверждающей факт окончания заявителем высшего или среднего специального учебного заведения, выданной архивом этого министерства, ведомства, областного управления (департамента) образования или соответствующим государственным архивом, в который были переданы на хранение документальные материалы данного учебного заведения.
7. В случае, когда учебное заведение и Комитет образования (Отдел учебных заведений) министерства, ведомства, областное управление (департамент) образования, которому было подведомственно учебное заведение, ликвидированы, дубликат взамен утраченного диплома выдает другое однотипное учебное заведение по указанию Комитета образования (Отдела учебных заведений) министерств, ведомств, областного управления (департамента) образования, которое является преемником ликвидированного, на основании архивных документов, перечисленных в п.3 настоящей Инструкции.
8. Для регистрации выдаваемых дубликатов дипломов и удостоверений установленного образца в высших и средних специальных учебных заведениях ведется особая книга, в которую заносят:
а) порядковый регистрационный номер;
б) номер и дату выдачи документа;
в) фамилию, имя и отчество лица, получившего документ;
г) наименование высшего или среднего специального учебного заведения, которое закончил заявитель;
д) год и месяц окончания;
е) наименование специальности и квалификации;
ж) перечень документов, на основании которых выдан документ об окончании высшего или среднего специального учебного заведения;
з) расписку лица, получившего дубликат диплома, удостоверения;
и) подпись проректора (заместителя директора) учебного заведения, выдающего документ.
Примечание. Книга для регистрации выданных дубликатов дипломов и удостоверений прошнуровывается, пронумеровывается и хранится у проректора (заместителя директора) учебного заведения.

9. Ескіргендігіне немесе басқа себептермен жарамсыз болып қалған дипломдарды дипломның дубликатына ауыстыру осы нұсқаудың 3-ші бабында тізілген архивтік құжаттар негізінде жүргізіледі.
Фамилиясы және аты-жөні өзгерген жеке тұлғалардың, дипломды дипломның дубликатына ауыстыруы осы нұсқаудың 3-ші бабында тізілген архивтік құжаттар және өзгерген деректі растайтын құжаттар негізінде жүргізіледі.
Өзгерген деректі растайтын құжаттар, осы оқу орнын бітірушілердің жеке іс қағаздарымен бірдей сақталады.
10. Куәліктің бланкілері орталықтандырылған тәртіпте қоса берілген үлгіге сәйкес беріледі.
11. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарын бітіру туралы куәлік алуға өтініш, диплом бланкілерін алуға белгіленген тәртіпте жіберіледі.
12. Куәлік бланкілері ерекше есептегі құжаттар ретінде Білім комитетінде және жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарында сақталады.
13. Жоғары немесе арнаулы орта оқу орнын бітіру туралы құжатты қалпына келтіруден оқу орнының ректоры (директоры) бас тартқан жағдайда өтініш иесі оқу орнының басқару органына шағым беруі мүмкін.
Жоғары және арнаулы орта оқу
орындарын бітіру туралы құжаттарды
қалпына келтіру туралы Нұсқауға
1-қосымша
ҚР Елтаңбасы
____________________________________________________________________                           (министрліктің аты)
____________________________________________________________________                   (жоғары немесе арнаулы орта орнының аты)
Куәлік
Азамат(ша)__________________________________________________________
(фамилиясы, аты-жөні)
____________________________________________________________берілді.
____________________________________________________________________                       (оқу орнының аты)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________                     (министрлік немесе ведомствоның аты)
__________________________________________________мамандығы бойынша
және Мемлекеттік біліктілік / емтихан комиссиясының шешімімен
____________________________________________________________________
___________________________________________біліктілігі берілді.
Осы куәлік ____________________________________________________
_____________________________________________________орнына берілді.
Куәлікті беруге негіз болған___________________________________
____________________________________________________________________                           (архивтік құжаттар)
____________________________________________________________________
Ректор (директор)______________________________________________
______________________________________________қолы.
Оқу бөлімінің хатшысы_____________________________________қолы.
____________________________________________________________қаласы.
Тіркеу нөмірі__________________________________________________
Берілген уақыты "   " ________________ 199 __ ж.

9. Обмен дипломов, пришедших в негодность вследствие ветхости или другим причинам, на дубликат диплома производится на основании архивных документов, перечисленных в пункте 3 настоящей Инструкции.
Обмен дипломов лиц, переменивших фамилию или имя, отчество на дубликат диплома производится на основании архивных документов, перечисленных в пункте 3 настоящей Инструкции и документов, подтверждающих факт соответствующих изменений.
Документы, подтверждающие факт внесенных изменений, хранятся наравне с личными делами окончивших данное учебное заведение.
10. Бланки удостоверений печатаются в централизованном порядке согласно прилагаемому образцу.
11. Заявки на получение удостоверений об окончании высших или средних специальных учебных заведений учебные заведения направляют в порядке, установленном для получения бланков дипломов.
12. Бланки удостоверений должны храниться в Комитете образования и в высших или средних специальных учебных заведениях как документы строгой отчетности.
13. Отказ ректора (директора) учебного заведения в восстановлении документа об окончании высшего или среднего специального учебного заведения может быть обжалован заявителем в органах управления учебным заведением.
Приложение
к Инструкции "О порядке восстановления
документов об окончании высших и средних
специальных учебных заведений"
Герб РК
___________________________________________________________________________
(наименование министерства)
___________________________________________________________________________
(наименование высшего или среднего специального учебного заведения)
Удостоверение N
Выдано гр._________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
___________________________________________________________________________
(наименование министерства или ведомства)
по специальности___________________________________________________________
и решением Государственной квалификационной (экзаменационной) комиссии
присвоена квалификация_____________________________________________________
Настоящее удостоверение выдано взамен______________________________________
Основание выдачи удостоверения:____________________________________________
(архивные документы)
___________________________________________________________________________
Ректор (Директор)_____________________________________________________
____________________________________________(подпись)
Секретарь учебной части______________________________________(подпись)
Город_________________________________________________________________
Регистрационный номер______________________________________________________
Дата выдачи   "____"_______________ _____ г.