1. Жоғары оқу орындарында жұмыс істейтін ғылым
кандидаттарын докторлық диссертацияларын дайындау
үшін аға ғылыми қызметкер лауазымына ауыстыру
3. Теориялық және қолданбалы көкейкесті зерттеулер бойынша едәуір нәтижеге ие болған ғылым кандидаттары докторлық диссертация жазу үшін, өз еркімен ғылыми қызметкер ретінде екі жылға дейінгі мерзімге ауыса алады.
4. Аға ғылыми қызметкер лауазымына үміткер ғылым кандидаты өзі жұмыс істейтін жоғары оқу орнының ректорының атына диссертациялық жұмысына қажет мерзім мөлшерін көрсете отырып, өтініш жазады және оған:
- жұмыстың орындалу кестесі көрсетілген жоспары;
- жарияланған ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк жұмыстарының тiзiмi;
- ғылым кандидатын ғылыми қызметкер жұмысына ауыстыру үшiн берген тиiстi кафедраның қорытындысы қоса тiркеледi.
5. Жоғары оқу орнының ғылыми кеңесi ғылыми қызметкер жұмысына ауыстыру мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдайды және докторлық диссертацияның орындалу мерзiмiн анықтайды.
6. Аға ғылыми қызметкер жұмысына ауыстыру ректордың бұйрығымен ғылыми қызметкерлердiң белгiленген саны шеңберiнде жүзеге асырылады. Жоғары оқу орны бағынатын министрлiкке, ведомствоға ғылыми қызметкердiң есеп құжаттары берiледi.
7. Аға ғылыми қызметкерлердiң санын жоғары оқу орны бағынатын тиiстi министрлiк, ведомство белгiлейдi.
8. Педагогикалық жұмыстан босатылған ғылым кандидаттары оқытушылар ғылыми қызметкер болып ауысуына байланысты ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшiн өз өтiнiштерi бойынша басқа жоғары оқу орындарына, ғылыми-зерттеу мекемелерiне немесе жетекшi шетелдiк орталықтарға (тиiстi шет тiлiн бiлген жағдайда ғана) соңғылардың (осы аталған мекемелердiң) келiсiмiмен жолсапарға бара алады.
9. Жiберушi жақ белгiленген тәртiпке сәйкес аға ғылыми қызметкерге еңбек ақысын төлейдi.
10. Аға ғылыми қызметкер лауазымына ауысқан қызметкерлерге жалақысы ғылыми мекемелердiң аға ғылыми қызметкерлерінiң қызметтiк жалақысы көлемiнде белгiленедi.
Ғылыми қызметкердiң жолсапарға келуiне келiсiм берген жоғары оқу орны, ғылыми-зерттеу мекемелерi немесе ұйымдары оған жұмыс iстеу үшiн жағдай жасайды, ғылыми консультант бередi және оның жұмысын қадағалап отырады.
Жыл аяғында ғылыми қызметкерлер аттестациядан өтедi. Оның қорытындысы бойынша жоғары оқу орнының, ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң, ұйымдардың ғылыми кеңесi оларды келесi жылы ғылыми қызметкер ретiнде қалдыру-қалдырмау мәселесiн қарап, шешедi.
Басқа жоғары оқу орындарына, ғылыми-зерттеу мекемелерiне немесе ұйымдарына жолсапарға жiберiлгендер өздерi есепке тұратын жоғары оқу орнына аттестацияның қорытындысын немесе сол жерден өзiнiң есебiн жiбередi.
Аға ғылыми қызметкер ретiнде жұмыс iстеу мерзiмi бiтiсiмен, ғылым кандидаты өзiнiң ғылыми зерттеуiн докторлық диссертация көлемiнде жоғары оқу орнының, ғылыми-зерттеу мекемесi мен ұйымның ғылыми кеңесiне беруі керек.

1. Перевод кандидатов наук, работающих в
высших учебных заведениях, на должности
старших научных сотрудников для подготовки
ими докторских диссертаций
3. Кандидаты наук, имеющие существенные результаты научных исследований по актуальным теоретическим или прикладным исследованиям, могут быть переведены, по их желанию, на должности старших научных сотрудников сроком до 2-х лет для подготовки докторских диссертаций.
4. Кандидат наук, претендующий на должность старшего научного сотрудника, подает на имя ректора вуза по месту работы заявление с указанием необходимого срока для выполнения диссертационной работы и прилагает к нему:
- развернутый план с календарным графиком его выполнения;
- список опубликованных научных и научно-методических работ;
- заключение соотвествующей кафедры для перевода кандидата на должность научного сотрудника.
5. Ученый Совет высшего учебного заведения принимает решение о возможности перевода на должность старшего научного сотрудника и определяет сроки выполнения докторской диссертации.
6. Перевод на должность старшего научного сотрудника осуществляется приказом ректора в пределах установленной численности старших научных сотрудников. В министерство, ведомство по подчиненности вуза представляются учетные документы на старшего научного сотрудника.
7. Численность должностей старших научных сотрудников устанавливается министерством, ведомством по подчиненности вуза.
8. Преподаватели - кандидаты наук, освобожденные от педагогической работы в связи с переводом на должности старших научных сотрудников, могут быть по их просьбе направлены для проведения научного исследования в другие вузы, научно-исследовательские учреждения или ведущие зарубежные центры (при условии владения соответствующим иностранным языком) с согласия последних.
9. Старшим научным сотрудником, прикомандированным к вузам (научно-исследовательское учреждение), заработная плата выплачивается по основному месту работы.
10. Должностные оклады лицам, переведенным на должности старших научных сотрудников, устанавливаются на уровне окладов старших научных сотрудников научных учреждений.
Вуз, научно-исследовательское учреждение или организация, принявшие старшего научного сотрудника, обеспечивают его научным консультантом, создают условия для проведения научных исследований, проживания и осуществляют контроль за его работой.
По истечении года старшие научные сотрудники проходят аттестацию, по результатам которой Ученый Совет вуза, научно-исследовательского учреждения и организации рассматривает и решает вопрос о пребывании их в должности старшего научного сотрудника на следующий годичный срок. Лица, прикомандированные к другим вузам, научно-исследовательским учреждениям или организациям, представляют в вуз, в штате которого они состоят, результаты аттестации или отчет с места прикомандирования.
По окончании срока пребывания на должности старшего научного сотрудника кандидат наук обязан представить научное исследование в объеме докторской диссертации и доложить его на Ученом Совете вуза, научно-исследовательского учреждения, организации.

11. Ғылыми қызметкерлер қатарына ауысқан оқытушылық құрамның орнына белгiленген тәртiп бойынша конкурссыз жедел түрдегi еңбек келiсiм шарты негiзiнде (контракт) басқа адамдарды алуға болады.
12. Аға ғылыми қызметкер жұмысына ауысқан адамдардың бұрынғы қызметiне қайтадан келуiне құқы бар.
13. Педагогикалық жұмысқа уақыты бiтпей тұрып шақырылған аға ғылыми қызметкер өзiнiң пайдаланылмай қалған мерзiмiне ғылыми қызметкер ретiнде қайтадан орналаса алады.
14. Аға ғылыми қызметкер болып ауысқан адамдарға 24 жұмыс күндiк еңбек демалысы берiледi.
15. Аға ғылыми қызметкерлiк жұмысқа ауысқан адамдарға докторантураға түсу үшiн және докторлық диссертацияларын бiтiргенше шығармашылық демалыс алу құқығы берiлмейдi.
2. Аспирантурадан тыс кандидаттық диссертациямен
жұмыс iстейтiн ғылыми дәреже үшiн iзденушiлер туралы
16. Аспирантурадан тыс диссертациямен ғылым кандидаты дәрежесi үшiн iзденушiлер (мәтiнде бұдан әрi iзденушi деп аталады) жоғары бiлiмi бар немесе ғылым магистрi дәрежесi барлар ғана бола алады.
17. Iзденушiлер философияны, шет тiлiн және арнаулы пәндердi теориялық түрде тереңiрек оқу үшiн, кандидаттық дисссертацияны дайындау және қорғау үшiн сол тиiстi пәндер бойынша аспирантурасы бар жоғары оқу орындарына, ғылыми-зерттеу мекемелерi мен ұйымдарына бекiтiледi.
Ізденушi ретiнде тiркелу мерзiмi 5 жылдан аспау керек.
Қатарынан бiрнеше жоғары оқу орындарында, ғылыми-зерттеу мекемелерi мен ұйымдарда iзденушi ретiнде тiркелуге рұқсат етiлмейдi.
Ізденушi ретiндегi уақытын толық пайдаланғандарға қайтадан тiркелуге болмайды, ал бұл мерзiмдi iшiнара пайдаланғандар жұмсалмай қалған мерзiмiне тiркелуге құқы бар.
Аспирантураның толық курсын немесе ассистентура-стажировканы бiтiргендерге iзденушi ретiнде тiркелу құқы берiлмейдi.
18. Жоғары оқу орнына, ғылыми-зерттеу мекемесi мен ұйымына бекiтiлу үшiн iзденушi сол мекеме басшысының атына:
өтiнiш;
жарияланған ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк еңбектерiнiң тiзiмiн;
диссертациялық жұмысының кеңейтілген жоспарын;
жоғары оқу орнын бiтiргенi туралы дипломның көшiрмесiн;
кадрлар есебi жөнiндегi жеке парағын;
егер кандидаттық емтихандарды тапсырған болса, онда сол жөнiндегi куәлiктi өткiзедi.
19. Жоғары оқу орнының, ғылыми-зерттеу мекемесi немесе ұйымның басшысы iзденушiмен өткiзiлген пiкiрлесудің нәтижесi мен тиiстi кафедраның (бөлiмнiң, сектордың, лабораторияның) қорытындысы негiзiнде iзденушiнi бекiту туралы, мерзiмi мен ғылыми жетекшiсiн бiрге көрсете отырып, бұйрық шығарады.
Ізденушiлердiң ғылыми жетекшiлерi, әдеттегідей, ғылым докторлары немесе профессорлар қатарынан тағайындалады. Жекеленген жағдайларда жоғары оқу орындарының, ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң және ұйымдардың ғылыми кеңестерiнiң шешiмдерiмен ғылыми кадрларды аттестациялау департаментiнiң келiсiмiмен iзденушiлердiң ғылыми жетекшiлiгiне мамандығы сәйкес келетiн жетекшi доценттердi, ғылым кандидаттарын тартуға болады.

11. Должности преподавательского состава, освободившиеся в результате перевода в число старших научных сотрудников кандидатов наук, ранее их занимавших, могут замещаться другими лицами без конкурса на условиях срочного трудового договора (контракта) в установленном порядке.
12. Лицам, переведенным на должности старших научных сотрудников, сохраняется право возвращения на прежнюю должность.
13. Старший научный сотрудник, досрочно отозванный на педагогическую работу, может быть восстановлен в должности старшего научного сотрудника на неиспользованный срок.
14. Лицам, переведенным на должность старших научных сотрудников, ежегодно предоставляется трудовой отпуск продолжительностью 24 рабочих дня.
15. Лица, переведенные на должности старших научных сотрудников, не пользуются правом поступления в докторантуру и представления им творческого отпуска для завершения докторской диссертации.
2. О соискателях ученой степени,
работающих над кандидатскими
диссертациями вне аспирантуры
16. Соискатели ученой степени кандидата наук (далее - соискатели), работающими над диссертациями вне аспирантуры могут быть лица, имеющие высшее образование или степень магистра наук.
17. Соискатели прикрепляются к вузам, научно-исследовательским учреждениям и организациям, имеющим аспирантуру по соответствующим специальностям, для углубленного теоретического изучения философии, иностранного языка и специальных дисциплин, подготовки и защиты кандидатских диссертаций. Общий срок пребывания в качестве соискателя не должен превышать 5 лет. Состоять соискателем одновременно в нескольких вузах, научно-исследовательских учреждениях и организациях не разрешается.
Лица, полностью использовавшие срок пребывания в качестве соискателя, правом повторного прикрепления не пользуются, а использовавшие указанный срок частично могут быть зачислены на оставшееся время.
Не пользуются правом прикрепления в качестве соискателей лица, прошедшие полный курс обучения в аспирантуре или окончившие ассистентуру- стажировку.
18. Для прикрепления к вузу, научно-исследовательскому учреждению или организации соискатель подает на имя руководителя:
- заявление;
- список опубликованных научных и научно-методических работ;
- развернутый план диссертационной работы;
- копию диплома об окончании вуза;
- личный листок по учету кадров;
- удостоверение о сдаче кандидатских экзаменов, если они сданы.
19. Руководитель вуза, научно-исследовательского учреждения или организации на основании результатов собеседования соискателя с предполагаемым научным руководителем и заключения соответствующей кафедры (отдела, сектора, лаборатории) издает приказ о прикреплении соискателя с указанием срока и утверждением научного руководителя.
Научными руководителями соискателей назначаются лица, как правило, из числа докторов наук или профессоров. В отдельных случаях, по решению Ученых Советов вузов, научно-исследовательских учреждений и организаций к научному руководству соискателей могут привлекаться ведущие доценты, кандидаты наук соответствующей специальности, по согласованию с Департаментом аттестации научных кадров Министерства наук-Академией наук Республики Казахстан.