"Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу және бюджетке төлеу тәртібі туралы" N 33 ~V950078 Нұсқаулыққа жасалған өзгерістер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН 1998 жылғы 10 шілде N 62. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 23 шілде N 548 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
34. "Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу және бюджетке төлеу тәртiбi туралы" N 33 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1998 жылғы 10 шiлдедегi N 62 V980548_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
I-бөлімде:
2-тармақта мына сөздер алып тасталынсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бір өндірістік кешенде қызметін жүзеге асыратын бірнеше заңды тұлғаларды біртұтас салық төлеуші ретінде анықтауға құқығы бар".
II-бөлімде:
6-тармақтың 9-азатжолында "және санкцияның басқа да түрлері;" деген сөздерден кейін "экспорттау кезінде төмендетілген құны бойынша активтерді сатудан түскен табыстар;" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші азатжолымен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес өзі бойынша талаптың ескіру мерзімі өткен кредиторлық борыш салық төлеушінің табысы деп танылады.";
8-тармақтың бесінші азатжолы мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Өз акцияларын бастапқы орналастыру эмитенттің жарғылық капиталды қалыптастырған кезде акцияларды орналастыруы болып табылады.
Мысалы:
Жабық акционерлік қоғам (бұдан былай - қоғам) 01.01.1998 ж. бастапқы эмиссия кезінде номиналдық құны 80 мың теңге 50 акция шығарды.
Осы қоғам 15.05.1998 ж. номиналы бойынша 5 өз акциясын сатып алды және оларды 90 мың теңге баға бойынша сатты.
Өз акцияларын сатудан түскен 100 мың теңге (50 дана х 2 мың теңге) және 50 мың теңге (5 дана х 10 мың теңге) болды.
Қоғамның жылдық жиынтық табысы өз акциясының құны 100 мың теңге мөлшерінде олардың номиналдық құнынан арту сомасына түзетіледі <*> ".
Ескерту. <*> - Егер қоғам ашық акционерлік қоғам болып табылса, онда ашық акционерлік қоғамның акцияларын сатудан түскен кіріске салық салынуға жатпайды.
10-тармақта:
"амортизациялық нормалармен." деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Салық заңдарымен реттелетін шығыстар белгіленген нормалар шегінде шегеріліп тасталады.":
"Қазақстан Республикасының Үкіметі." деген сөздерден кейін мынадай сөздермен толықтырылсын:
"Табиғи монополистердің жасаған ысырабы Қазақстан Республикасы Заңдарында белгіленген нормалар шегінде шегеріліп тасталады.";
14-тармақта:
төртінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Өндірістің мақсаттары үшін өз құрылысына жұмсалған шығындар салық төлеушінің өндірістік сипаттағы объектілерді салуға оларды қаржыландыру көзі, оның ішінде қарызға алған қаражаттары бар болған жағдайда жұмсалған нақты шығындары болып табылады. Егер өндірістік мақсаттары үшін өз құрылысына жұмсалған шығындар шегерім жасауға қабылданса, онда құрылыс аяқталғаннан кейін объектінің құны топтың құндық балансын арттыруға жатқызылмайды. Үйлерді және ғимараттарды салған кезде олардың бастапқы құнына салу кезеңінде берілген несиелер бойынша сыйақы (мүдде) да кіреді. Бұл жағдайда объектінің құнына жатқызылған сыйақы (мүдде) шегерімге сыйақы (мүдде) ретінде кірмейді, ал амортизациялық аударым арқылы шегерімге жатқызылады.";
бесінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 33 ~V950078 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц"
Утверждено приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 г. N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.07.1998 г. за N 548. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 10 июля 1998 года N 62 "Об утверждении изменений и дополнений
к Инструкциям Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога
с юридических лиц"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В разделе I:
в пункте 2 исключить следующие слова:
"По предложению Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан вправе определять нескольких юридических лиц, осуществляющих деятельность в одном производственном комплексе, как единого налогоплательщика.;
В разделе II:
в абзаце девятом пункте 6 после слов "и другие виды санкций;" дополнить словами "доходы от реализации активов по заниженной стоимости при экспорте;";
пункт 7 дополнить пятым абзацем следующего содержания:
"Кредиторская задолженность, по которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан истек срок исковой давности, признается доходом налогоплательщика.";
абзац пятый пункта 8 дополнить текстом следующего содержания:
"Первичным размещением собственных акций является размещение акций эмитентом при формировании уставного капитала.
Пример
01.01.1998г. закрытое акционерное общество (далее - общество) при первоначальной эмиссии выпустило 50 акций номинальной стоимостью 80 тыс. тенге. Продажная стоимость акций составила 82 тыс.тенге.
15.05.1998г. данное общество приобрело 5 собственных акций по номиналу и реализовало их по цене 90 тыс.тенге.
Доход от реализации собственных акций составит 100 тыс.тенге (50 шт.х 2 тыс.тенге) и 50 тыс.тенге (5 шт.х10 тыс.тенге).
Совокупный годовой доход общества подлежит корректировке на сумму превышения стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью в размере 100 тыс.тенге.*
Примечание. Если общество является открытым акционерным обществом, то доход от реализации акций открытых акционерных обществ не подлежит налогообложению.";
в пункте 10:
после слов "с нормами амортизации." дополнить текстом следующего содержания:
"Расходы, регламентируемые налоговым законодательством, вычитаются в пределах установленных норм.";
после слов "Правительством Республики Казахстан." дополнить словами:
"Потери естественных монополистов вычитаются в пределах норм, установленных законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 14:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Расходами по собственному строительству для производственных целей являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения, при наличии источника их финансирования, включая заемные средства. Если расходы по собственному строительству для производственных целей приняты к вычету, то при завершении строительства стоимость объекта не относится на увеличение стоимостного баланса группы. При строительстве зданий и сооружений в их первоначальную стоимость включается и вознаграждение (интерес) по кредитам, предоставленным на период строительства. В этом случае вознаграждение (интерес), отнесенный на стоимость объекта, не включается в вычеты как вознаграждение (интерес), а относится на вычеты через амортизационные отчисления.";
абзац пятый изложить в следующей редакции:

"Құны 40 айлық есептік көрсеткіштен төмен және (немесе) қызмет мерзімі бір жылдан кем және пайдалануға 1995 жылдың 1 шілдесінен кейін берілген құрал-жабдықтар мен еңбек заттарын толығымен шегерімге жатқызылады.";
15-тармақта:
екінші азатжолы мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын: "Салық төлеуші салық салынатын табысты анықтаған кезде алдағы шығындарға жасалған резервтердің мөлшеріне қарамастан, жөндеуге жұмсалған нақты шығындарды негізге ала отырып анықталған соманы шегерімге жатқызылады.";
үшінші азатжолда "жалгер" деген сөзден кейін мынадай сөздермен толықтырылсын: ",өйткені жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар жалгер тобының құндық балансында есепке алынбайды.";
16-тармақта:
бірінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын: "Бағалау, жайластыру жөніндегі шығыстарды, жалпы әкімшілік шығыстарын және қол қойылатын бонус пен коммерциялық табу бонусын төлеуге байланысты шығыстарды қоса алғанда, геологиялық зерттеуге, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіру ісіне дайындық жұмыстарына жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығыстар амортизациялық қаржылар түрінде жылдық жиынтық табыстан шегерілуге тиіс және жеке топ құрайды. Бұл топ бойынша пайдалы қазбаларды өндіру амортизациялық аударымдар жер қойнауын пайдаланушының қалауынша белгіленген нормалар бойынша пайдалы қазбалар өндіру басталған кезден бастап жүргізіледі, бірақ 2-топтың негізгі құрал-жабдықтары амортизациясының шекті нормасынан аспауға тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы бюджетке нақты төлеген мемлекеттің келісім-шарттық аумағында жұмсалған тарихи шығындарын өтеу сомасы шегерілімге жатқызылады.";
екінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалардың шаруашылық қызметте ұзақ мерзімді уақыт ішінде пайдаланылған материалдық емес объектілерге жұмсаған шығындары материалдық емес активтерге жатады. Материалдық емес активтерге жұмсалған шығыстар 4-топтың негізгі құрал-жабдықтары амортизациялық ставка бойынша амортизациялық аударымдар түрінде шегерілуге тиіс (15%) және жеке топ құрайды.
Егер салық төлеуші материалдық емес активтерді сатып алу жөнінде шығындар жұмсамаса, онда осы материалдық емес активтердің құны шегерілуге жатпайды (гудвилл.)".
17-тармақтың екінші азатжолында "Қаржы министрлігінің келісуі бойынша" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен бірлесіп деген сөзбен ауыстырылсын;
18-тармақтың екінші азатжолында соңғы сөйлем алып тасталсын;
19-тармақтың бесінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инфляция деңгейі шегіндегі тауар-материалдық қорларды жете бағалау сомасы салық салынатын табысқа.";
20-тармақтың үшінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"-бюджетке және бюджеттен тыс мемлекеттік қорларға енгізілуге тиістілерінен өзге айыппұлдар мен өсімдерді қоса алғанда төленген айыпақылар.";
III-бөлімде:
37-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші азатжолмен толықтырылсын:
"Мысалы Қазақстан Республикасының заңды тұлға-резиденті резидент емес-заңды тұлғадан несие алды. Несие шартына сай резидент емес-заңды тұлғаға төлеуге тиесілі проценттер несие сомасын арттыруға жатқызылады, несие сомасын арттыруға бағытталған проценттер сомасы, егер проценттер шегерімге жатқызылмаса төленді деп саналады. Бұл ретте заңды тұлға-резидент төлем көзінде салық төлеуге міндетті."
38-тармақта:
үшінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"-егер ол Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан тұрақты мекемеге және (немесе) Қазақстан Республикасының резиденттеріне шегерім ретінде есептелетін болса, жұмыстың (көрсетілген қызметтің) барлық түрлерінен алынатын кіріс;";
сегізінші азатжолда "резиденттің" деген сөз "резидентке" деген сөзбен ауыстырылсын;";
IV-бөлімде:
45-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші азатжолдармен толықтырылсын:
"Қатысушы (акционер) заңды тұлғаға қатысушы үлесін алып қойған немесе сатқан жағдайда, инфляцияға сай түзетуді ескере отырып, алып қою және сату кезіндегі қатысу үлесінің құны мен қатысушының (акционердің) жарна ретінде жарғылық капиталға енгізген меншікті мүлкінің құны арасындағы айырма ретінде анықталатын құн өсімінің тек 15 процент ставкасы бойынша ғана төлем көзіне салық салынуға тиіс.
Мысалы:
Өзінің жарғылық қоры 10 млн. теңге серіктестік 01.01.1995 ж. құрылған болатын. Серіктестіктің жарғылық капиталына құрылтайшы А жалпы сомасы 4 млн. теңге мүлік салған болатын. Құрылтайшы А 01.01.1998 ж. серіктестіктің құрамынан шықты. Құрылтайшы А шыққан сәтте серіктестіктің меншікті капиталының мөлшері 22 млн. теңгеге жетті. Жарғылық капиталға жарна ретінде салған Құрылтайшы А-ның мүлкінің құны инфляцияға сай түзетуді ескере отырып алып қою сәтінде 5 млн. теңге болды. Құрылтайшы А-ға төленетін қатысу үлесі 9 млн. теңге болды.

"Средства и предметы труда стоимостью ниже 40 месячных расчетных показателей и (или) сроком службы менее одного года и переданные в эксплуатацию после 1 июля 1995 года, полностью относятся на вычет.";
в пункте 15:
второй абзац дополнить текстом следующего содержания:
"Налогоплательщик при определении налогооблагаемого дохода на вычеты относит сумму, определенную исходя из фактических расходов на ремонт, независимо от размера созданного резерва на предстоящие расходы.";
в третьем абзаце после слова "арендатора" дополнить словами: ", так как арендованные основные средства не учитываются в стоимостном балансе группы арендатора";
в пункте 16:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Расходы, произведенные недропользователем на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие и административные расходы и расходы, связанные с выплатой подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные отчисления по данной группе производятся с момента начала добычи полезных ископаемых по нормам, определяемых по усмотрению недропользователя, но не выше предельной нормы амортизации основных средств группы 2. Подлежат вычету фактически выплаченные недропользователем в бюджет суммы возмещения исторических затрат, произведенных государством на контрактных территориях.";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"К нематериальным активам относятся затраты юридических лиц на нематериальные объекты, используемые в течение долгосрочного периода (более одного года) в хозяйственной деятельности. Расходы на нематериальные активы в целях налогообложения образуют отдельную группу и подлежат вычету в виде амортизационных отчислений по ставке амортизации основных средств группы 4 (15%).
Если налогоплательщиком не произведены затраты по приобретению нематериальных активов, то стоимость данных нематериальных активов вычету не подлежит (гудвилл).";
в абзаце втором пункта 17 слова "по согласованию с" заменить словами "совместно с";
в пункте 18 во втором абзаце исключить последнее предложение;
пятый абзац пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Сумма дооценки товарно-материальных запасов в пределах уровня инфляции не включается в налогооблагаемый доход.";
абзац третий пункта 20 изложить в следующей редакции:
"- уплаченные неустойки, включая штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению в бюджет и государственные внебюджетные фонды;".
В разделе III:
пункт 37 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Пример.
Юридическое лицо-резидент Республики Казахстан получил кредит от юридического лица-нерезидента. Согласно кредитного договора проценты, причитающиеся к выплате юридическому лицу-нерезиденту, относятся на увеличение суммы кредита. Сумма процентов, направленная на увеличение суммы кредита, считается выплаченной, если проценты отнесены на вычеты. При этом юридическое лицо-резидент, обязано уплатить налог у источника выплаты.";
в пункте 38:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"- доход, получаемый от всех видов работ (услуг), если он начисляется как вычет постоянному учреждению, расположенному на территории Республики Казахстан, и (или) резидентам Республики Казахстан;";
в восьмом абзаце слово "резидентом;" заменить словом "резиденту;".
В разделе IV:
пункт 45 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"При изъятии или реализации доли участия в юридическом лице участником (акционером) налогообложению у источника выплаты по ставке 15 процентов подлежит только прирост стоимости, определяемый как разница между стоимостью доли участия на момент изъятия или реализации и стоимостью собственного имущества участника (акционера), внесенного в качестве взноса в уставный капитал с учетом корректировки на инфляцию.
Пример
01.01.1995г. было образовано товарищество, уставный капитал которого составил 10 млн.тг. Учредителем А было внесено в уставный капитал товарищества имущество на общую сумму 4 млн.тг.
01.01.1998г. учредитель А вышел из состава товарищества. На момент выхода учредителя размер собственного капитала товарищества достиг 22 млн. тг. На момент изъятия стоимость имущества учредителя А, внесенного в качестве взноса в уставный капитал, с учетом корректировки на инфляцию составил 5 млн.тг. Доля участия, выплачиваемая учредителю А, составила 9 млн.тенге.

Сонымен 4 млн. теңге мөлшеріндегі сома төлем көзінде 15 процент ставка бойынша салық салынуға тиіс (9 млн. теңге - 5 млн. теңге).";
46-тармақта:
бірінші азатжол "және төлем көздерінде осы салықтың төленгенін растайтын құжаттар болғанда бұдан әрі салық салуға жатпайды." деген сөздермен толықтырылсын;
екінші азатжолда "резидент-банктерге" деген сөздерден кейін "және жинақтаушы зейнетақы қорларына" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғаларға ұтыстар төлейтін заңды тұлғалар төлем көзінде 15 процент ставкасы бойынша салық ұсталады, бұған мемлекеттік (ұлттық) лотерея бойынша ұтыстар кірмейді.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаруашылық жүргізуші субъектілер қызметкерлерінің кәсіпкерлік қызметтен байланыссыз, шаруашылық жүргізуші субъектінің таза табысы есебінен алынған тікелей және (немесе) жанама табыстарына төлем көзінде 15 процент ставкасы бойынша салық салынады.
Орналастырылған зейнетақы активтері бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына төленетін инвестициялық кірістерге төлем көзінде табыс салығы салынбауы тиіс.";
V-бөлімде:
50-тармақта:
сегізінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"-ұйымдар, Астана қаласындағы құрылыстан осы нұсқаулықта белгіленген тәртіппен алған кірістері бойынша.
Құрылыс деп жұмыстардың тұтас кешенін: іргетас орнату, қабырғалардың қаңқасын тұрғызу, жамылғы жасау, жабдықтарды монтаждау, әрлеу және басқа арнаулы жұмыстарды (жылыту және желдету, сантехникалық жұмыстар, ұсақ құбырлы жүйе, жылу тораптары), сондай-ақ жол құрылыстары мен қайта құру жұмыстарын қамтитын, ғимараттар мен құрылыс-жайларын тұрғызу жұмыстары ұғынылады.
Қайта құру - объектінің қалдық құнының кемінде 50 проценті мөлшерінде жүзеге асырылған түбегейлі түрде қайтадан салу, бұрыннан бар ғимаратты немесе жолды қалпына келтіру.
Астана қаласындағы құрылысты жүзеге асырудан алынған кірістерді босату жөніндегі жеңілдіктерді алу үшін салық төлеушінің мынадай құжаттарды тапсыруы қажет:
1) тіркеу орыны бойынша салық органына өтініш;
2) құрылыс жұмыстарын жүзеге асыру құқығы жөніндегі лицензияның нотариалдық расталған көшірмесі;
3) құрылысты жүзеге асыру жөніндегі мердігерліктің (қосалқы мердігерліктің) шарты немесе келісім-шарты.
Салық төлеуші кіріс салығы бойынша белгіленген мерзімде алдын ала есеп айырысуды тапсырған кезде тоқсан сайын есепті кезеңде орындалған іс жүзіндегі құрылыстың көлемін растайтын құжаттарды (орындалған жұмыстар қабылданғанының N 2 нысанды актісі, сертификат) көрсетеді.
Егер кірістері кіріс салығын төлеуден босатуға жататын заңды тұлға өзге кәсіпкерлік әрекеттен кіріс алатын болса, олар салық төлеуден босатылған құрылыс объектілері және өзге, жалпы белгіленген тәртіппен салық салынуға тиісті объектілер бойынша, салық салудан босатылған құрылыстан алынған салық салынатын кірісті анықтау үшін, есепті бөлектеп жүргізуге міндетті";
оныншы азатжолда "ауыл шаруашылығы" деген сөздер "ауыл шаруашылығы өндірісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он бірінші азатжолмен толықтырылсын:
"Егер өздерінің кірісі табыс салығын төлеуден босатылуға жататын заңды тұлғалар өзге де кәсіпкерлік қызметтен табыс алатын болса, олар салық төлеуден босатылған объектілер және белгіленген тәртіппен салық салынуға жатпайтын өзге объектілер бойынша бөлек есеп жүргізуге міндетті.";
53-тармақтың бірінші азатжолында "қайырымдылық" деген сөзден кейін "және білім беретін" сөздермен толықтырылсын;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстарда, Астана және Алматы қалаларында құрылған тұрмысы төмен азаматтарға қолдау көрсету жөніндегі жалпы ұлттық және аймақтық қорларға қызмет көрсететін банктердің жылдық жиынтық табысы осы қорларға өтеусіз аударылатын қаржының сомасына азайтылады.";
58-тармақта:
бірінші азатжолда:
"салық қызметі тиісті қаржы органдарымен келісе отырып" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(шаруа, фермер қожалықтарын және ауыл шаруашылық тауар өндірушілерін қоса алғанда)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші азатжолдармен толықтырылсын: "Шаруа (фермер) қожалықтары және өздері үшін жер негізгі өндіріс құрал- жабдығы болып табылатын немесе қызметі ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін жерді пайдаланумен байланысты, сондай-ақ өздері өндірген ауыл шаруашылығы өнімін ұқсатушы ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті белгілейтін тәртіппен патент негізінде салық төлейді.
Патенттің құнын есептеу кезінде бюджетке төленуге тиісті салықтар сомасы шаруа (фермер) қожалықтары және жерді пайдалана отырып, ауыл шаруашылық өнімін өндірумен айналысатын ауыл шаруашылық тауарларын өндірушілер үшін 80 процентке кемітіледі.";
61-тармақта:
бірінші азатжолда "байланысты тараппен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы резиденті емес болып табылатын тараппен немесе салықтық жеңілдіктерді пайдаланатын ұйыммен" деген сөздермен ауыстырылсын,";
екінші азатжол алып тасталсын:
62-тармақта:
бірінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Активтерді өтемсіз негізде беру және (немесе) төмендетілген құны бойынша сату кезінде беруші (сатушы) тұлға активтерінің құны - салық салу мақсатында айқындалатын өзіндік құн негізге алынып, ал алушы тұлға активтерінің құны - берілетін (сатыларын) активтердің кіріске алынған бағалау құны бойынша белгіленеді. Бұл ретте тұтас алғанда есепті тоқсан және салық жылы үшін активтердің құны өнімнің атаулары бойынша бөлмей-ақ анықталады.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші азатжолмен толықтырылсын:
"Экспорттық операциялар бойынша төмендетілген құнымен активтерді сату кезіндегі салық салу мақсатында айқындалған, сатылған активтердің сатылатын бағасы мен өзіндік құны арасындағы айырма сатушы тұлғаның табысы болып табылады.
Мысалы:

Таким образом, налогообложению у источника выплаты по ставке 15% подлежит сумма в 4 млн.тг. (9 млн.тенге - 5 млн.тенге).";
в пункте 46:
абзац первый дополнить словами "и дальнейшему налогообложению не подлежат при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты.";
в абзаце втором после слов "банкам-резидентам" дополнить словами "и накопительным пенсионным фондам";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Юридические лица, выплачивающие выигрыши физическим лицам, удерживают налог у источника выплаты по ставке 15%, кроме выигрышей по государственной (национальной) лотерее.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"Прямые и (или) косвенные доходы работников хозяйствующих субъектов, не связанные с предпринимательской деятельностью, полученные за счет чистого дохода хозяйствующего субъекта, облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов.
Инвестиционные доходы, выплачиваемые накопительным пенсионным фондам по размещенным пенсионным активам, не подлежат обложению подоходным налогом у источника выплаты.".
В разделе У:
в пункте 50:
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"- организаций, по доходам, полученным от строительства в городе Астане, в порядке, установленном настоящей инструкцией.
Под строительством понимается процесс возведения и реконструкции зданий и сооружений, включающий комплекс работ: устройство фундаментов, возведение несущих стен, устройство кровли, монтаж оборудования, отделочные и другие специальные работы (отопление и вентиляция, сантехнические работы, слаботочные устройства, тепловые сети), а также строительство и реконструкция дорог.
Реконструкция - коренное переустройство, восстановление существующего здания или дороги, осуществленное в размере более 50 процентов от остаточной стоимости объекта.
Для получения льготы по освобождению доходов, полученных от осуществления строительства в городе Астане, налогоплательщику необходимо представить следующие документы:
1) заявление в налоговый орган по месту регистрации;
2) нотариально заверенную копию лицензии на право осуществления строительных работ;
3) контракт или договор подряда (субподряда) на осуществление строительства.
Ежеквартально при представлении в установленные сроки предварительного расчета по подоходному налогу налогоплательщик прилагает документы, подтверждающие фактическое выполнение объемов строительства за отчетный период (акт приемки выполненных работ формы N 2, сертификат).
В случае, если юридические лица, доходы которых подлежат освобождению от уплаты подоходного налога, получают доходы от иной предпринимательской деятельности, они обязаны вести раздельный учет по объектам строительства, освобожденным от уплаты налога, и иным объектам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке, для определения налогооблагаемого дохода по строительству, освобождаемому от налогообложения.";
в абзаце десятом слова "сельского хозяйства" заменить словами "сельскохозяйственного производства";
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"В случае, если юридические лица, доходы которых подлежат освобождению от уплаты подоходного налога, получают доходы и от иной предпринимательской деятельности, они обязаны вести раздельный учет по объектам, освобожденным от уплаты налога и иным объектам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке, для определения налогооблагаемого дохода, освобождаемого от налогообложения.";
в абзаце первом пункта 53 после слова "благотворительной" дополнить словами "и образовательной";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"Совокупный годовой доход банков, обслуживающих общенациональный и региональные фонды по поддержке малообеспеченных граждан, созданные в областях, городах Астане и Алматы, уменьшается на сумму безвозмездных отчислений в эти фонды.";
в пункте 58:
в абзаце первом:
слова "налоговая служба по согласованию с соответствующими финансовыми органами" заменить словами "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан";
слова "(включая крестьянские, фермерские хозяйства и сельскохозяйственных товаропроизводителей)" исключить;
дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"Крестьянские (фермерские) хозяйства и сельскохозяйственные товаропроизводители, для которых земля является основным средством производства или деятельность которых связана с использованием земли для производства сельскохозяйственной продукции, а также перерабатывающие сельскохозяйственную продукцию собственного производства, уплачивают налоги на основе патента в порядке, устанавливаемом Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
При расчете стоимости патента сумма налогов, подлежащих уплате в бюджет, уменьшается на 80 процентов для крестьянских (фермерских) хозяйств и сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции с использованием земли.";
в пункте 61: в абзаце первом слова "связанной стороной" заменить словами "стороной, которая является нерезидентом Республики Казахстан или организацией, пользующейся налоговыми льготами,";
абзац второй исключить;
в пункте 62:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"При передаче активов на безвозмездной основе и (или) реализации по заниженной стоимости стоимость активов передающего (реализующего) лица определяется исходя из себестоимости, определяемой в целях налогообложения, а стоимость активов получающего лица - по оприходованной оценочной стоимости передаваемых (реализуемых) активов. При этом стоимость активов определяется в целом за отчетный квартал и налоговый год без распределения по наименованиям продукции.";
дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"При реализации активов по заниженной стоимости по экспортным операциям разница между ценой реализации и себестоимостью реализованных активов, определяемой в целях налогообложения, является доходом реализующего лица.

А заңды тұлға салық жылы ішінде жалпы сомасы 1 млн. теңге тауарлар сатып алды. Аталған тауарларды сақтау, жеткізу, тасымалдау жөніндегі шығындары 100 мың теңге болды, сонымен салық салу мақсатында белгіленетін тауарлардың өзіндік құны 1,1 млн. теңге болды.
А заңды тұлға осы тауарларды 900 мың теңге бағамен В заңды тұлға- резидент емеске экспортқа шығарып сатты.
А заңды тұлға жылдық жиынтық табысты есептеген кезде 900 мың теңге сомасындағы тауарларды сатудан түскен табыстан басқа, сату кезінде 200 мың теңге сомасында алынған айырманы есепке алады.";
төртінші азатжолда "нақты өзіндік құн" деген сөздер "салық салу мақсатында анықталған өзіндік құн" деген сөздермен ауыстырылсын.";
үшінші және төртінші азатжолдар тиісінше бесінші және алтыншы азатжолдары болып саналсын;
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалар Нұсқаулықтың 6б-қосымшасына сәйкес салық органдарына тиісті салық жылының 20 қаңтарына дейінгі айлар бойынша бөліп табыс салығының болжалынып отырған сомасы туралы анықтаманы табыс етуге тиіс. Аванстық төлемдер сомасын бюджетке салық қызмет органдарында мәлімделген салық жылына болжалынып отырған табыс салығы сомасының, 1/12 бөлігін негізге ала отырып, әр айдың жиырмасынан кешіктірмей төленуге тиіс. Есепті салық жылының қаңтары үшін аванстық төлемдер анықтама тапсырылған күннен бастап 5 күн ішінде төленеді, бірақ 25 қаңтардан кешіктірілмеуі тиіс.
Маусымдық жұмыс сипатындағы заңды тұлғалар салық жылы ішінде төленуге тиіс аванстық төлемдер сомасын салық қызметі органдарымен келісім бойынша төлеуі тиіс.
Төлеуші орналасқан жердегі салық органы филиалдар мен бөлімшелердің тарамдалған жүйесі бар салық төлеушінің өтініші бойынша өзге мерзім белгілеуі мүмкін, бірақ белгіленген мерзімнен 20 күннен аспауы тиіс.
Салық төлеушілер есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның екінші айының 15- іне дейін тоқсан сайын салық қызмет органдарына 6 В-қосымшаға сәйкес табыс салығы бойынша алдын-ала есептеулерді тапсырады.
Аталған есептеулерді тапсырғаннан кейін төленуге тиісті табыс салығы енгізілген аванстық төлемдердің сомасынан асып түскен жағдайда салық төлеуші асып түскен соманы аванстық төлемнің кезектік мерзімі басталғанға дейін бюджетке төлеуге міндетті. Енгізілген аванс төлемдердің сомасы төлеуге тиісті табыс салығының сомасынан асып түскен жағдайда артық төленген сома есептеледі немесе қолданыстағы заңдарға сәйкес салық төлеушіге қайтарылады."
65-тармақта:
бірінші азатжолда соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Декларацияның нысаны, қосымшалар және оларды толтыру жөніндегі Нұсқама осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтірілген.";
мынадай мазмұндағы жетінші азатжолмен толықтырылсын: "Салық декларациясы салық қызметі органдарына әкеліп тапсыру тәртібімен немесе хабарлама арқылы тапсырыс хатпен почта арқылы беріледі. Салық комитетінің келісімімен салық декларациясы Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Салық комитеті белгілеген нысан бойынша ақпараттың электрондық көздері арқылы тапсырылуы мүмкін.";
66-тармақта: "салық қызметі", "бір жылдың" деген сөздер тиісінше "Салық комитетінің", "үш айдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
72-тармақта:
"салық қызметі органының", деген сөздер "Салық комитеті органының" деген сөздермен ауыстырылсын,;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші азатжолдармен толықтырылсын:
"Салық төлеушілерге төлем көзінен ұсталған заңды тұлғалардың табыстарынан табыс салығын төлеуді кейінге қалдыру жеңілдігі берілмейді.
Басқа адамға құқықтар ауысып берілген жағдайда салықты және айыппұл санкцияларын төлеу мерзімін ұзарту құқығы ауыспайды.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Пример. Юридическое лицо А за налоговый год приобрело товары на общую сумму 1 млн.тг. Расходы по хранению, доставке, транспортировке указанных товаров составили 100 тыс.тг., таким образом, себестоимость товаров, определяемая в целях налогообложения, составила 1,1 млн.тг.
Данные товары юридическое лицо А реализовало на экспорт юридическому лицу-нерезиденту В по цене 900 тыс.тг.
При исчислении совокупного годового дохода юридическое лицо А кроме дохода от реализации товаров на сумму 900 тыс.тг. учитывает разницу, полученную при реализации на сумму 200 тыс.тг.";
в четвертом абзаце слова "фактической себестоимости" заменить словами "себестоимости, определяемой в целях налогообложения.";
абзацы 3-4 считать соответственно абзацами 5-6;
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"Юридические лица обязаны представлять в налоговые органы справку о предполагаемой сумме подоходного налога с разбивкой по месяцам до 20 января соответствующего налогового года согласно приложения 6Б к Инструкции. Суммы авансовых платежей должны быть внесены в бюджет не позднее двадцатого числа каждого месяца, исходя из 1/12 части суммы предполагаемого подоходного налога за налоговый год, заявленной в органы налоговой службы. Авансовые платежи за январь отчетного налогового года уплачиваются в течение 5 дней со дня представления справки, но не позднее 25 января.
Юридические лица, имеющие сезонный характер работ, обязаны вносить в бюджет авансовые платежи, подлежащие уплате в течение налогового года, в сроки и размерах, согласованных с органами налоговой службы.
По ходатайству налогоплательщика, имеющего разветвленную сеть филиалов и подразделений, налоговый орган по месту нахождения плательщика может установить иной срок, но не более 20 дней от установленного срока.
Ежеквартально, до 15 числа второго месяца квартала, следующего за отчетным, налогоплательщики представляют органам налоговой службы предварительные расчеты по подоходному налогу согласно приложения 6В.
По представлении указанных расчетов в случае превышения подлежащего уплате подоходного налога над суммой внесенных авансовых платежей налогоплательщик обязан сумму превышения уплатить в бюджет до наступления очередного срока авансового платежа. В случае превышения суммы внесенных авансовых платежей над суммой подоходного налога, подлежащего уплате, сумма переплаты зачитывается или возвращается налогоплательщику в соответствии с действующим законодательством."
в пункте 65:
в абзаце первом последнее предложение изложить в следующей редакции:
"Форма декларации, приложения и руководство по их заполнению приведены в приложении 1 к настоящей Инструкции.";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания: "Налоговая декларация представляется органам налоговой службы в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением. По согласованию с Налоговым комитетом налоговая декларация может быть представлена на электронном носителе информации по установленной форме Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.";
в пункте 66 слова "налоговой службы", "одного года" соответственно заменить словами "Налогового комитета", "трех месяцев";
в пункте 72:
слова "органа налогового службы" заменить словами "органа Налогового комитета";
дополнить вторым и третьим абзацами следующего содержания:
"Налогоплательщикам не предоставляется отсрочка уплаты подоходного налога с доходов юридических лиц, удержанного у источника выплаты.
Право на продление срока уплаты налога и штрафных санкций не передается при переуступке прав другому лицу.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығын төлеушілер:
а) салықтың тиесілі сомасын уақытылы және толық мөлшерде төлеуге;
б) салық қызметіне табыстар табуға, салық салу объектілерін ұстауға, салықтарды және мемлекет алдындағы өзге де қаржылық міндеттемелерді есептеуге және төлеуге байланысты есептеулерді, декларацияларды және басқа да құжаттарды тапсыруға, сондай-ақ салық қызметінің талабы бойынша қаржылық есеп-қисаптарды ұсынуға;
в) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетінің актілеріне сәйкес салық есебі бойынша құжаттама жүргізуге міндетті. Салық есебі тек қана салық салу мақсатында жүргізіледі және бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп регистрлерінің деректеріне және (немесе) салық салынуға тиісті болмаса салық салынуға байланысты объектілер туралы өзге құжаттамалық расталған деректерге негізделеді, салық төлеуші салық есебінде есептік түзетулерге бухгалтерлік жазба жасамайды;
г) Салық есебі жөніндегі құжаттаманы қағаз, электрондық немесе магниттік көздерде бес жыл бойы сақтауға міндетті;
д) табыс етілген жазбаша нұсқау негізінде салық қызметі органдары қызметкерлерінің талап етуі бойынша салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуге және төлеуге байланысты есеп құжаттамасы мен мүлікті тексеруге ұсынуға;
е) табыс етілген жазбаша нұсқау негізінде салық қызметі органдары қызметкерлерін табыс алу үшін пайдалынатын өндірістік, қойма, сауда, өзге де үй-жайларды және көлікті тексеруге жіберуге;
ж) қолда бар ақшамен жұмыс істеген кезде операцияларды фискальды зердесі бар бақылау - касса аппараты және компьютерлік жүйелер арқылы, сатып алушы-тұтынушыға бақылау чегін беретін фискальды карталарды пайдалана отырып жүргізуге міндетті.
78-тармақтың бірінші азатжолында "оның ішінде" деген сөздерден кейін
"мәлімдеген" сөз қосылсын;
мынадай мазмұндағы 79а-тармағы енгізілсін:
"Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, табыс салығын төлеген заңды жеке
тұлғаларға табыс салығы сомасын төлем көзінен ұстамағаны үшін тиесілі
салық сомасының 100 проценті мөлшерінде айыппұл салынады.";
79-тармақта "жеткілікті негізсіз" сөздер алып тасталсын;
81-тармақта "аванстық төлемдер сомасынан" деген сөздер "енгізілген
аванстық төлемдер сомасынан" деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
100-НЫСАН
ҚР ҚМ Салық комитетінің
N 33 Нұсқаулығына 1-қосымша
______ жылғы жылдық жиынтық кіріс пен
жасалынған шегерімдер туралы декларация
Атауы ______________________________________         СТТН _________________
Мекен-жайы _________________________________         Банкі ________________
Ауданы _____________________________________         Банктік ______________
Қаласы/облысы _____________________________________  шоттары ______________
Кезекті ____ бастапқы ____ тарату ____ декларациясы
Есептеу әдісі ____ есептеме ____ 41-бап, ұзақ мерзімді шарттар
_________________________________________________________________________
|                Көрсеткіштері                  |Коды|төлеушінің деректері|
|                                               |    |бойынша             |
|_______________________________________________|____|____________________|

"74. Плательщики подоходного налога с юридических лиц обязаны:
а) своевременно и в полном размере уплачивать причитающиеся суммы налога;
б) представлять налоговой службе расчеты, декларации и другие документы, связанные с извлечением доходов, содержанием объектов налогообложения, исчислением и уплатой налогов и иных финансовых обязательств перед государством, а также по требованию налоговых служб представлять финансовую отчетность;
в) вести документацию по налоговому учету в соответствии с актами Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан. Налоговый учет ведется исключительно в целях налогообложения и основывается на данных первичных документов и регистров бухгалтерского учета и (или) на иных документально подтвержденных данных об объектах, подлежащих налогообложению либо связанных с налогообложением. Налогоплательщик на расчетные корректировки в налоговом учете бухгалтерские записи не производит;
г) хранить документацию по налоговому учету на бумажных, электронных или магнитных носителях в течение пяти лет;
д) по требованию сотрудников органов налоговой службы на основании предъявленного предписания представлять для проверки учетную документацию и имущество, связанные с исчислением и уплатой налогов и других финансовых обязательств перед государством;
е) на основании предъявленного предписания допускать сотрудников органов налоговой службы к обследованию производственных, складских, торговых, иных помещений и транспорта, используемых для извлечения доходов либо связанных с содержанием объектов налогообложения;
ж) при работе с наличными деньгами проводить операции через контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью и компьютерные системы с использованием фискальных карт с выдачей контрольного чека покупателюпотребителю."
в абзаце первом пункта 78 после слов "в том числе" включить слово
"заявленные";
внести пункт 79а следующего содержания:
"За неудержанные у источника выплаты сумм подоходного налога на
юридических лиц, выплативших доход, налагается штраф в размере 100
процентов причитающихся сумм налога.";
в пункте 79 слова "без достаточных оснований" исключить;
в пункте 81 после слов "над суммой" дополнить словом "внесенных";
приложение 1 изложить в следующей редакции:
Форма 100                            Приложение 1 к Инструкции N 33
Налогового комитета МФ РК
Декларация о совокупном годовом доходе и
произведенных вычетах_____год
Наименование_____________________           РНН_______________________
Адрес____________________________           Банк______________________
Район____________________________           Банковские
Город/область____________________           счета_____________________
Декларация ___ очередная  ___ первоначальная  ___ ликвидационная
Метод учета ___ начисление ___ Статья 41, долгосрочные контракты
___________________________________________________________________________
Показатели                   ! Код  !По данным плательщика
_____________________________________________!______!______________________

Г бағаны 11 жолының сомасы декларацияның 3 жолына көшірілсін.
Егер сыйақы (мүдде) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде
алынса, онда шетелде төленген және Д бағанында көрсетілген салықтар
14-Қосымшаның I-бөліміндегі 9в жолына жазылады.
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  3 - қосымша   |
|________________|
__________ жыл үшін дивидендтер
_________________________________________________________________________
|   |   Ұйымның атауы   | СТТН | Анықтаманың нөмірі |   | Сома | Ұсталған |
|   |                   |      | және берілген күні |   |      |   салық  |
|___|___________________|______|____________________|___|______|__________|
|   |         А         |   Б  |          В         |   | Г
<*>
|   |                    | 2 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 3 |                   |      |                    | 3 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 4 |                   |      |                    | 4 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 5 |                   |      |                    | 5 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 6 |                   |      |                    | 6 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 7 |                   |      |                  | 7 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 8 |                   |      |                    | 8 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
| 9 |                   |      |                    | 9 |      |          |
|   |___________________|______|____________________|___|______|__________|
|10 |                   |      |                    |10 |      |          |
|___|___________________|______|____________________|___|______|__________|
11  Дивидендтердің жиыны. Г бағанының 1-ден 10-ға  |11 |      |          |
дейінгі жолдарының сомасы.                     |   |      |          |
___________________________________________________|___|______|__________|
11а Қазақстан Республикасында алынған дивидендтер  |   |      |          |
(растайтын құжаттар болған жағдайда)           |   |      |          |
___________________________________________________|___|______|__________|
11б Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде     |   |      |          |
алынған дивидендтер                            |   |      |          |
(растайтын құжаттар болған жағдайда)           |   |      |          |
|___|______|__________|
Г бағанының 11-жолындағы соманы декларацияның 4-жолына жазыңыз. Егер дивидендтер Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде алынса, онда шетелде төленген және Д бағанында көрсетілген салықтар 14-Қосымшаның
I-бөліміндегі 9в жолына жазылады.
___________________________
<*>
- Егер салық төлеушіге Қазақстан Республикасында дивидендтер есептелсе
және дивиденд төлеу көзінде салық ұсталатын болса, онда I бағанында
дивидендтер төлеуші берген анықтамамен расталған ұсталған салықтың сомасы
шегерілгеннен кейін дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  4 - қосымша   |
|________________|
Мүлікті жалға беруден түсетін кіріс
_________________________________________________________________________
|   | Мүліктің түрі | Орналасқан жері |    Жалдама    |   | Жалға беруден |
|   |               |                 |шартының нөмірі|   | түсетін табыс |
|   |               |                 |  және уақыты  |   |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
|   |       А       |         Б       |        В      |   |        Г      |
|___|_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 1 |               |                 |               | 1 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 2 |               |                 |               | 2 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 3 |               |                 |               | 3 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 4 |               |                 |               | 4 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 5 |               |                 |               | 5 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 6 |               |                 |               | 6 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 7 |               |                 |               | 7 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 8 |               |                 |               | 8 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
| 9 |               |                 |               | 9 |               |
|   |_______________|_________________|_______________|___|_______________|
|10 |               |                 |               |10 |               |
|___|_______________|_________________|_______________|___|_______________|
11  Жалға беруден түскен табыстың жиыны 1-ден 10-ға  |11 |               |
дейінгі жолдарының сомасы.                       |___|_______________|

Сумму строки 11 графы Г перенести в строку 3
декларации.
Если вознаграждение (интерес) получены за пределами Республики
Казахстан, то налоги уплаченные за рубежом и отраженные в графе Д,
переносятся в строку 9в раздела I Приложения 14.
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________         Приложение 3
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Дивиденды за ______ год
___________________________________________________________________________
! Наименование организации ! РНН !   N и дата   !   ! Сумма !  Удержано
!                          !     !выдачи справки!   !       !   налога
__!__________________________!_____!______________!___!_______!____________
__!___________А______________!__Б__!_______В______!___!___Г*__!_____Д______
1 ________________________________________________!_1_!____________________
2 ________________________________________________!_2_!____________________
3 ________________________________________________!_3_!____________________
4 ________________________________________________!_4_!____________________
5 ________________________________________________!_5_!____________________
6 ________________________________________________!_6_!____________________
7 ________________________________________________!_7_!____________________
8 ________________________________________________!_8_!____________________
9 ________________________________________________!_9_!____________________
10________________________________________________!_10!____________________
11 Всего дивидендов. Сумма строк с 1 по 10 графы Г! 11!
__________________________________________________!___!____________________
11а Дивиденды, полученные в Республике Казахстан  !   !
(при наличии подтверждающих документов)       !   !
__________________________________________________!___!____________________
11б Дивиденды, полученные за пределами Республики !   !
Казахстан (при наличии подтверждающих         !   !
документов)                                   !___!____________________
Сумму строки 11 графы Г перенесите в строку 4
декларации
Если дивиденды получены за пределами Республики Казахстана, то налоги,
уплаченные зарубежом и отраженные в графе Д переносятся в строку 9в
раздела I приложения 14.
Примечание.
Если налогоплательщику начислены дивиденды в Республике Казахстан и
удержан налог у источника выплаты дивиденда, то в графе Г указывается
сумма дивидендов за минусом суммы удержанного налога, подтвержденной
справкой, выданной плательщиком дивидендов.
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________         Приложение 4
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Доход от сдачи имущества в аренду
___________________________________________________________________________
! Вид имущества ! Местонахождение !N и дата договора !   !Доход от аренды
!               !                 !     аренды       !   !
!_______________!_________________!__________________!___!_______________
__!_______А_______!_______Б_________!________В_________!___!________Г______
1!____________________________________________________!_1_!______________
2!____________________________________________________!_2_!______________
3!____________________________________________________!_3_!______________
4!____________________________________________________!_4_!______________
5!____________________________________________________!_5_!______________
6!____________________________________________________!_6_!______________
7!____________________________________________________!_7_!______________
8!____________________________________________________!_8_!______________
9!____________________________________________________!_9_!______________
10!____________________________________________________!10_!______________
11 Всего дохода от сдачи в аренду. Сумма строк с 1 по10!11_!______________

11 жолдың сомасын декларацияның 7-жолына жазыңыз.
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  5 - қосымша   |
|________________|
Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар
_________________________________________________________________________
| 1. Қызметкерлердің жалақысы                             | 1. |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 2. Қызметкерлердің табыс салығы салынатын материалдық   | 2. |          |
|    және әлеуметтік игіліктер                            |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 3. Міндетті әлеуметтік сақтандыруға арналған            | 3. |          |
|    аударылымдар                                         |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 4. Еңбекақы төлеу жөніндегі басқа да шығындар           | 4. |          |
|    (мағынасын ашып көрсетіңіз)                          |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 5. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығындардың жиыны (1-ден    | 5. |          |
|    4-ге дейінгі жолдарының сомасы)                      |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 6. Негізгі құрал - жабдықтарды жөндеумен айналысатын    | 6. |          |
|    қызметкерлердің еңбек ақысын төлеу жөніндегі         |    |          |
|    шығындар                                             |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 7. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығындарды шегерім жасау    | 7. |          |
|    барлығы (5 бет - 6 бет)                              |    |          |
|    6- қосымшаның 4-жолына жазыңыз                       |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
| 8. Анықтамалық: Қазақстан Республикасы Президентінің    | 8. |          |
|    "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті     |    |          |
|    төлемдер туралы" Заң күші бар Жарлығының 32-1 бабына |    |          |
|    сәйкес 15 проценттік ставка бойынша салық салынатын  |    |          |
|    қызметкерлердің табыстары.                           |    |          |
|_________________________________________________________|____|__________|
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  6 - қосымша   |
|________________|
Өткізілген өнімдер (жұмыстар, қызметтер) жөніндегі зияндар
___________________________________________________________________________
1.  Жылдың басындағы тауарлық-материалдық қор:           |_1._|_________
а) Өндірістік материалдар  _______________          |               |
б) Бітпеген өндіріс        _______________          |               |
в) Дайын өнімдер, тауарлар _______________          |_______________|
2. Жыл аяғындағы тауарлық-материалдық қор:               |_2._|_________
а) Өндірістік материалдар  _______________          |               |
б) Бітпеген өндіріс        _______________          |               |
в) Дайын өнімдер, тауарлар _______________          |_______________|

Сумму строки 11 перенесите в строку 7 декларации
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________         Приложение 5
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Расходы по оплате труда
___________________________________________________________________________
1. Заработная плата работников                          !1!
________________________________________________________!_!________________
2. Материальные и социальные блага работников,          !2!
обложенные подоходным налогом                        ! !
________________________________________________________! !________________
3. Отчисления на обязательное социальное                !3!
страхование                                          ! !
________________________________________________________!_!________________
4. Другие расходы по оплате труда                       !4!
(приложите расшифровку)                              ! !
________________________________________________________!_!________________
5. Итого расходов по оплате труда (сумма строк          !5!
с 1 по 4)                                            ! !
________________________________________________________!_!________________
6. Расходы по оплате труда работников, занятых по       !6!
ремонту основных средств                             ! !
________________________________________________________!_!________________
7. Всего к вычету расходов по оплате труда (стр.5-      !7!
стр.6) Внесите в строку 4 приложения 6               ! !
________________________________________________________!_!________________
8. Справочно: Доходы работников, облагаемые по          !8!
ставке 15 процентов в соответствии со статьей        ! !
32-1 Указа Президента Республики Казахстан,          ! !
имеющего силу Закона, "О налогах и других            ! !
обязательных платежах в бюджет"                      ! !
________________________________________________________!_!________________
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________         Приложение 6
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Затраты по реализованной продукции (работ, услуг)
___________________________________________________________________________
1. Товарно-материальные запасы на начало года:       !1 !__________________
а) Материалы производственные______________       !  !
б) Незавершенное производство______________       !  !
в) Готовая продукция, товары_______________       !_ !__________________
2. Товарно-материальные запасы на конец года:        !2 !__________________
а) Материалы производственные______________       !  !
б) Незавершенное производство______________       !  !
в) Готовая продукция, товары_______________       !_ !__________________

И бағанының 11 жолындағы соманы декларацияның 20 жолына жазыңыз.
_________________________
<*>
- Лондон банкаралық рыногының ставкасы (21.07.97 ж. кейін несие
алған кезде)
<**>
- 50 процентке көбейтілген Лондон банкаралық рыногының ставкасы
(21.07.97 ж. кейін несие алған кезде)
________________
|  100 - нысан   |
|________________|
|  8 - қосымша   |
|________________|
Салық төлеушінің атауы
_______________________
СТТН   | | | | | | | | | | | | |
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Күмәнді талаптар
_________________________________________________________________________
|Рет|   Борышкер     |Құжаттың (шот-|Берешектің|Соманы жылдық |Шегерілімге|
|нө.|  ұйымның аты   | фактураның,  |  сомасы  |   жиынтық    |  жататын  |
|мі.|                |  жөнелтпе    |          | табысқа қосу |   сома    |
|рі |                |  құжаттың)   |          |    күні      |           |
|   |                |  күні мен    |          |              |           |
|   |                |   нөмірі     |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 1 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 2 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 3 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 4 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 5 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 6 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 7 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 8 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 9 |                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 10|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 11|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 12|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 13|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 14|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 15|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
| 16|                |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
|   | Барлығы        |              |          |              |           |
|___|________________|______________|__________|______________|___________|
|Д бағанының "Барлығы" деген жолындағы соманы декларацияның 21 жолына     |
|көшіріңіз                                                                |
|_________________________________________________________________________|
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  8-a қосымша   |
|________________|
1995 жылдың 1 қаңтарына дейін берілген несиелер бойынша
резервтерді (провизияларды) қалыптастырудың есептеулері
_________________________________________________________________________
| Сыныптау бойынша | 01.01.98 жылға |    Салық салу    |   Шегерілімге    |
|    несие тобы    |   өтелмеген    |   мақсатындағы   |     жататын      |
|                  |     қарыз      | резервке жіберу  |       сома       |
|                  |   берешегі     |     мөлшері      |                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|         А        |       Б        |         В        |         Г        |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|Несиелер:         |                |                  |                  |
|1. Күмәнді:       |                |                  |                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|- бейстандарттық  |                |                  |                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|- қанағаттанғысыз |                |                  |                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|- тәуекелі жоғары |                |                  |                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|2. Үмітсіз        |                |                  |                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
|БАРЛЫҒЫ           |                |__________________|                  |
|__________________|________________|__________________|__________________|
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  8-б қосымша   |
|________________|
1995 жылдың 1 қаңтарына дейін берілген несиелер бойынша
резервтерді (провизияларды) қалыптастырудың есептеулері
_________________________________________________________________________
| Сыныптау бойынша |01.01.98 жылға|  Салық салу мақсатындағы  |Шегерілімге|
|    несие тобы    |  өтелмеген   |___________________________|  жататын  |
|                  |    қарыз     | резервке | провизиялардың |    сома   |
|                  |  берешегі    |  жіберу  |     қажетті    |           |
|                  |              |  мөлшері |     сомасы     |           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|Несиелер:         |              |          |                |           |
|1. Күмәнді:       |              |          |                |           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|- бейстандарттық  |              |          |                |           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|- қанағаттанғысыз |              |          |                |           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|- тәуекелі жоғары |              |          |                |           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|2. Үмітсіз        |              |          |                |           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|БАРЛЫҒЫ           |              |__________|________________|           |
|__________________|______________|__________|________________|___________|
|___________________________|
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  9 - қосымша   |
|________________|
Амортизациялық аударымдар, жөндеу жөніндегі шығындар және
негізгі құрал-жабдықтар бойынша басқа да шегерілімдер
_________________________________________________________________________
| Топ | Амортизация нормасы | Түзетулерді |  Құн  |Келіп  |Топтың |Топтың |
|     |       (%)           |ескеріп өткен|өсімнің|түскен |негізгі|салық  |
|     |                     |салық жылдың |сомасы |негізгі|құрал- | жыл   |
|     |                     |  аяғындағы  |       |құрал- |жабдық.|аяғын. |
|     |                     |топтың құндық|       |жабдық.|тарын  |дағы   |
|     |                     |   балансы   |       |тардың |сатудан|құндық |
|     |                     |             |       | құны  |түскен |балансы|
|     |                     |             |       |       | сома  |       |
|     |_____________________|             |       |       |       |       |
|     |шекті| салық төлеуші |             |       |       |       |Б+В+Г+Д|
|     |     |  қолданатын   |             |       |       |       |       |
|     |     |               |             |       |       |       |       |
|_____|_____|_______________|_____________|_______|_______|_______|_______|
|     |  А  |      A        |      Б      |   В   |   Г   |   Д   | Е
<*>
|

Сумма строки 11 графы И перенесите в строку 20 декларации.
_____________________________
Примечание.
* - ставка Лондонского межбанковского рынка (при получении кредита
после 21.07.97г.);
** - ставка Лондонского межбанковского рынка, увеличенная на 50
процентов (при получении кредита после 21.07.97г.).
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________        Приложение 8
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Сомнительные требования
___________________________________________________________________________
N ! Наименование !Дата и номер   !    Сумма    !Дата включения  ! Сумма,
п/п! организации- ! документа     !задолженности!суммы в совокуп!подлежащая
!   должника   !(счета-фактуры,!             !ный годовой     ! вычету
!              ! накладной)    !             !доход           !
___!______________!_______________!_____________!________________!_________
___!______А_______!_______Б_______!______В______!_______Г________!____Д____
1  ________________________________________________________________________
2  _______________________________________________________________________
3  ________________________________________________________________________
4  ________________________________________________________________________
5  ________________________________________________________________________
6  ________________________________________________________________________
7  ________________________________________________________________________
8  ________________________________________________________________________
9  ________________________________________________________________________
10 ________________________________________________________________________
11 ________________________________________________________________________
12 ________________________________________________________________________
13 ________________________________________________________________________
14 _______________________________________________________________________
15 ________________________________________________________________________
16 ________________________________________________________________________
Всего
___________________________________________________________________________
Сумму по строке "Всего" графы Д перенесите в строку 21 декларации
___________________________________________________________________________
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________        Приложение 8а
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Расчет формирования резерва (провизии) по кредитам,
выданным до 1 января 1995 года
___________________________________________________________________________
Группа кредита согласно!Непогашенная ссудная!Размер резерви-!Сумма к вычету
классификации          !задолженность       !рования в целях!
!на 01.01.98год      !налогообложения!
_______________________!____________________!_______________!______________
__________А____________!__________Б_________!________В______!_______Г______
Кредиты:
1. Сомнительные:
___________________________________________________________________________
- нестандартные
___________________________________________________________________________
- неудовлетворительные
___________________________________________________________________________
- с повышенным риском
___________________________________________________________________________
2. Безнадежные
___________________________________________________________________________
Итого
___________________________________________________________________________
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________        Приложение 8б
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Расчет формирования резерва (провизий) по кредитам,
выданным после 1 января 1995 года
___________________________________________________________________________
Группа кредита ! Непогашенная ссудная !       В целях             !Сумма к
согласно    ! задолженность на     !    налогообложения        ! вычету
классификации  ! 01.01.98год          !___________________________!
!                      !размер ре-  !необходимая   !
!                      !зервирования!сумма провизий!
________________!______________________!____________!______________!_______
Кредиты:
1. Сомнительные:
___________________________________________________________________________
- нестандартные
___________________________________________________________________________
- неудовлетворительные
___________________________________________________________________________
- с повышенным риском
___________________________________________________________________________
2. Безнадежные
___________________________________________________________________________
Итого
___________________________________________________________________________
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________        Приложение 9
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Амортизационные отчисления, расходы на ремонт
и другие вычеты по основным средствам
___________________________________________________________________________
Группа !Норма аморти-!Стоимостной ! Сумма ! Стоимость!Сумма от!Стоимостной
!зации, в %   !баланс груп-!прирос-!поступив- !реализа !баланс груп
!_____________!пы на конец !та сто-!ших основ-!ции осно!пы на конец
!преде-!приме-!предыдущего !имости !ных       !вных    !налогового
!льная !няемая!налогового  !       !средств   !средств !года
!      !налого!года с уче- !       !          !группы  !Б+В+Г-Д
!      !плате-!том коррек- !       !          !        !
!      !льщи- !тировок     !       !          !        !
!      !ком   !            !       !          !        !
________!______!______!____________!_______!__________!________!__________

|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         | 15-1-қосымша   |
|________________|
1997 жылғы жылдық баланстық есеп
_______________
__________________________________________________________| Салық | Салық |
|жылының|жылының|
АКТИВ                               |басында|соңында|
__________________________________________________________|_______|_______|
I.  Қолда бар валюта, оның ішінде                        |_______|_______|
1.1. Ұлттық валюта                                 |_______|_______|
1.2. Шетелдік валюта                               |_______|_______|
II.  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі депозиттер  |_______|_______|
III. Басқа банктердегі депозиттер (шығындарды жабуға      |       |       |
арналған мәжбүрлі шығындарды шегере отырып)          |_______|_______|
IV.  Бағалы қағаздар                                      |_______|_______|
V.  Монетарлық қымбат металдар                           |       |       |
VI.  Несиелер мен лизингілер (шығындарды жабуға арналған  |       |       |
мәжбүрлі шығындарды шегере отырып)                   |_______|_______|
VII. Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар     |_______|_______|
VIII.Өтелмеген акцептер бойынша клиенттердің міндеттеме.  |       |       |
лері                                                 |_______|_______|
IХ.  Негізгі қаражаттар (амортизацияны шегере отырып)     |_______|_______|
Х.  Материалдық емес активтер (амортизацияны шегере      |       |       |
отырып)                                              |       |       |
ХI.  Басқа да активтер                                    |_______|_______|
ХII. Минус: Сыныпталған активтер мен дебиторлық берешектер|_______|_______|
жөніндегі шығындарды жабуға арналған өзге де         |       |       |
мәжбүрлі шығындар                                    |       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
ЖИЫНТЫҚ АКТИВ|       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
ПАССИВ
__________________________________________________________________________
МІНДЕТТЕМЕЛЕР
__________________________________________________________________________
I.  Депозиттер, оның ішінде:                             |_______|_______|
1.1. Талап еткенге дейінгі депозиттер              |_______|_______|
1.2. Сақтық депозиттері                            |_______|_______|
1.3. Мерзімді депозиттер:                          |_______|_______|
II.  Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі алдындағы берешек|_______|_______|
III. Басқа банктер мен ұйымдар алдындағы берешек          |_______|_______|
IV.  Банктің бағалы қағаздары                             |_______|_______|
V.  Халықаралық қаржылық ұйымдар арасындағы берешек      |_______|_______|
VI.  Банктің өтелмеген акцептер бойынша міндеттемелері    |_______|_______|
VII. Басқа да қарыздар                                    |_______|_______|
VIII.Өзге де міндеттемелер                                |       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
ЖИЫНТЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР|       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
КАПИТАЛ
__________________________________________________________________________
IХ.  Жарғылық акционерлік капитал (сатып алынған меншікті |       |       |
активтерді шығарып тастағанда)                       |_______|_______|
Х.  Қосымша капитал                                      |_______|_______|
ХI.  Банктің резервтік қоры                               |_______|_______|
ХII. Негізгі қаражаттарды қайта бағалау қоры              |_______|_______|
ХIII.Қайта бағалау жөніндегі резервтер                    |_______|_______|
ХIV. Өндірістік және әлеуметтік даму қоры                 |_______|_______|
ХV.  Бөлінбеген таза кіріс (жабылмаған шығын)             |       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
ЖИЫНТЫҚ КАПИТАЛ|       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
ЖИЫНТЫҚ ПАССИВ|       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
Анықтамалық:                                         |_______|_______|
Қалыптаспаған мәжбүрлі шығындардың сомасы            |_______|_______|
Қалыптаспаған мәжбүрлі шығындарды шығарып тастаған.  |       |       |
дағы меншікті капитал                                |       |       |
__________________________________________________________|_______|_______|
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  15а-қосымша   |
|________________|
Қаржылық есептеменің кірісін (шығынын) декларация бойынша
кіріспен салыстыру
__________________________________________________________________________
1  Қаржылық есептеме бойынша таза кіріс (шығын)                |_________|
2  Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы                     |_________|
3  Салық салынуға тиісті, бірақ осы жылғы бухгалтерлік есепте  |         |
көрсетілмеген кіріс                                         |_________|
а                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
б                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
в                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
г                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
д                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
е                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|

Наименование налогоплательщика____________________       Приложение 15-1
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Годовой балансовый отчет за 1997 год
___________________________
!На начало   !На конец
_______________________________________________!налогового  !налогового
Актив                       !года        !года
_______________________________________________!____________!_____________
I. Наличная  валюта, в т.ч.
1.1. Национальная валюта
1.2. Иностранная валюта
II. Депозиты в Национальном банке Республики
Казахстан
III. Депозиты в других банках (за вычетом
провизий на покрытие убытков)
IV. Ценные бумаги
V. Монетарные драгоценные металлы
VI. Ссуды и лизинги (за вычетом провизий на
покрытие убытков)
VII. Инвестиции в капитал других юридических
лиц
VIII. Обязательства клиентов по непогашенным
акцептам
IХ. Основные средства (за вычетом амортизации)
Х. Нематериальные активы (за вычетом
амортизации)
ХI. Прочие активы
ХII. Минус: Прочие провизии на покрытие убытков
по классифицированным активам и
дебиторской задолженности
___________________________________________________________________________
Итого актив
___________________________________________________________________________
Пассив
___________________________________________________________________________
Обязательства
___________________________________________________________________________
I. Депозиты, в т.ч.
1.1. Депозиты до востребования
1.2. Сберегательные депозиты
1.3. Срочные депозиты:
II. Задолженность перед Национальным Банком
Республики Казахстан
III. Задолженность перед другими банками
и организациями
IV. Ценные бумаги банка
V. Задолженность перед международными
финансовыми организациями
VI. Обязательства банка по непогашенным
акцептам
VII. Другие заимствования
VIII. Прочие обязательства
___________________________________________________________________________
Итого обязательства
___________________________________________________________________________
Капитал
___________________________________________________________________________
IХ. Уставный акционерный капитал (за
минусом выкупленных собственных
акций)
Х. Дополнительный капитал
ХI. Резервный фонд банка
ХII. Фонд переоценки основных средств
ХIII. Резервы по переоценке
ХIV. Фонд производственного и социального
развития
ХV. Нераспределенный чистый доход
(непокрытый убыток)
___________________________________________________________________________
Итого капитал
___________________________________________________________________________
Итого пассив
___________________________________________________________________________
Справочно:
Сумма несформированных провизий
Собственный капитал за минусом
несформированных провизий
___________________________________________________________________________
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________       Приложение 15-а
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Сверка дохода (убытка)
финансовой отчетности с доходами по декларации
___________________________________________________________________________
1. Чистый доход (убыток) по финансовой отчетности              !___________
2. Подоходный налог с юридических лиц                          !___________
3. Доход, подлежащий обложению налогом, но не отраженный       !
в бухгалтерском учете в данном году                         !___________
а___________________________________________________________!___________
б___________________________________________________________!___________
в___________________________________________________________!___________
г___________________________________________________________!___________
д___________________________________________________________!___________
е___________________________________________________________!___________

3а, 3б, 3в, 3г, 3д, 3е бойынша жиынтық                     |_________|
4  Бухгалтерлік есепте көрсетілген, бірақ осы декларацияның    |         |
шегерімдеріне енгізілмеген шығыстар                         |_________|
а                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
б                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
в                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
г                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
д                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
е                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
4а, 4б, 4в, 4г, 4д, 4е бойынша жиынтық                     |_________|
5  1-4-жолдардың сомасы                                        |         |
________________________________________________________________|_________|
6  Бухгалтерлік есепте көрсетілген, бірақ осы декларацияға     |         |
енгізілмеген кіріс                                          |_________|
а                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
б                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
в                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
г                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
д                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
е                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
ж                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
6а, 6б, 6в, 6г, 6д, 6е, 6ж бойынша жиынтық                 |_________|
7  Бухгалтерлік есеп бойынша шығыстарға жатқызылмаған осы      |         |
декларацияның шегерімдері                                   |_________|
а                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
б                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
в                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
г                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
д                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
е                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
ж                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
7а, 7б, 7в, 7г, 7д, 7е, 7ж бойынша жиынтық                 |_________|
8  6-7-жолдардың сомасы                                        |_________|
9  Салық салынатын кіріс (5-8-жолдар)                          |         |
(Нәтиже декларацияның 32-жолының мөлшеріне тең келуі керек) |_________|
Салық төлеушінің атауы                                    ________________
_______________________                          |  100 - нысан   |
СТТН   | | | | | | | | | | | | |                         |________________|
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|                         |  15б-қосымша   |
|________________|
Үлестірілмеген кіріс (жабылмаған зиян) сомаларының болуы мен
қозғалысы туралы
__________________________________________________________________________
1  Жыл басындағы сальдо (жыл басына 15-қосымшаның 26-жолынан   |         |
көшіріледі)                                                 |_________|
2  Қаржылық есептеме бойынша таза кіріс (шығын)                |_________|
3  Үлестірілмеген кірістің басқа да өсулері                    |_________|
|         |
а                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
б                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
в                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
|         |
_____________________________________________________________|_________|
4  Жиынтығы (1-3-жолдар сомасы)                                |_________|
5  Дивидендтерді төлеуге жіберілгені                           |_________|
6  Үлестірілмеген кірістің басқа да кемітулері                 |         |
_____________________________________________________________|_________|
а                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
б                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
в                                                           |         |
_____________________________________________________________|_________|
|         |
_____________________________________________________________|_________|
7  Жиынтығы (5-6-жолдар сомасы)                                |_________|
8  Жыл соңындағы сальдо (4-7-жолдар).                          |         |
Белгілі бір сома жыл соңында 15-қосымшаның 26-жолының       |         |
сомасына тең келеді                                         |         |
_____________________________________________________________|_________|
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігінің Салық комитетінің N 33 Нұсқаулығына N 1 қосымша
Заңды тұлғаның
жылдық жиынтық кірісі мен
жасалған шегерімдері туралы
декларацияны толтыру жөніндегі
НҰСҚАМА
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
100-нысанның мақсаты

Итого по 3а, 3б, 3в, 3г, 3д, 3е                             !___________
4. Расходы, отраженные в бухгалтерском учете, но не включенные !
в вычеты в данной декларации                                !___________
а___________________________________________________________!___________
б___________________________________________________________!___________
в___________________________________________________________!___________
г___________________________________________________________!___________
д___________________________________________________________!___________
е___________________________________________________________!___________
Итого по 4а, 4б, 4в, 4г, 4д, 4е                            !___________
5. Сумма строк с 1 по 4                                        !___________
_______________________________________________________________!___________
6. Доход, учтенный в бухгалтерском учете, но не включенный     !
в декларацию                                                !___________
а___________________________________________________________!___________
б___________________________________________________________!___________
в___________________________________________________________!___________
г___________________________________________________________!___________
д___________________________________________________________!___________
е___________________________________________________________!___________
ж___________________________________________________________!___________
Итого по 6а, 6б, 6в, 6г, 6д, 6е, 6ж                      !___________
7. Вычеты данной декларации, не отнесенные к расходам по       !
бухгалтерскому учету                                        !___________
а___________________________________________________________!___________
б___________________________________________________________!___________
в___________________________________________________________!___________
г___________________________________________________________!___________
д___________________________________________________________!___________
е___________________________________________________________!___________
ж___________________________________________________________!___________
Итого по 7а, 7б, 7в, 7г, 7д, 7е, 7ж                      !___________
8. Сумма строк 6 и 7                                           !___________
9. Налогооблагаемый доход (стр.5-стр.8)                        !
(Результат должен равняться величине строки 32 декларации)  !___________
Форма 100
Наименование налогоплательщика____________________       Приложение 15-б
_______________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
О наличии и движении сумм нераспределенного
дохода (непокрытого убытка)
___________________________________________________________________________
1. Сальдо на начало года (переносится со строки 26 приложения  !
15, на начало года)                                         !___________
2. Чистый доход (убыток) по финансовой отчетности              !___________
3. Другие увеличения нераспределенного дохода                  !___________
а___________________________________________________________!___________
б___________________________________________________________!___________
в___________________________________________________________!___________
____________________________________________________________!___________
4. Итого (сумма строк с 1 по 3)                                !___________
5. Направлено на выплату дивидендов                            !___________
6. Другие уменьшения нераспределенного дохода                  !___________
а___________________________________________________________!___________
б___________________________________________________________!___________
в___________________________________________________________!___________
____________________________________________________________!___________
7. Итого (сумма строк 5 и 6)                                   !___________
8. Сальдо на конец года (стр.4-стр.7).                         !
Определенная сумма должна совпадать с суммой строки 26      !
приложения 15, на конец года                                !
_______________________________________________________________!___________
Руководство
по заполнению декларации
о совокупном годовом доходе и
произведенных вычетах юридического лица
Общие положения
Назначение Формы 100
Форма 100 - "Декларация о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах" (далее декларация), предназначена для декларирования дохода, полученного юридическим лицом от предпринимательской деятельности. В ней отражаются полученные доходы, произведенные вычеты, перенесенные убытки и полученные зачеты по представленным льготам в целях налогообложения.

100-нысан - "Жылдық жиынтық кіріс және жасалынған шегерімдер туралы декларация" (бұдан әрі - декларация) - заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметтен алған кірісін мағлұмдауға арналған. Онда алынған кірістер, жасалынған шегерімдер, ұшыраған шығындар және салық салу үшін берілген жеңілдіктер бойынша алынған есептемелер көрсетіледі. 100-нысан, сондай-ақ, заңды тұлғаның есеп беру кезеңіндегі салықтық міндеттемесін есептеуге арналған.
100-нысан декларациядан және қосымшалардан тұрады. Қосымшалардың құрамына белгіленген нысандағы қосымшалардан басқа еркін нысанда жасалынған анықтамалар, ведомостар кіреді.
Декларацияда көрсетілген белгілі бір кірістер мен шегерімдер болмаса, олар бойынша тиісті қосымшалар жасалынбайды.
Декларация тапсыруға міндетті тұлғалар - Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Заң күші бар Жарлығының 49-бабы (бұдан әрі - бап).
100-нысан бойынша декларацияны меншік нысанына, қызмет түріне және салық жылында салық салынатын кірісі бар немесе жоқ екендігіне қарамастан, барлық заңды тұлғалар жергілікті салық тіркеу орнына тапсырады.
34-баптың ережелері бойынша кірістері салық салудан толық босатылған заңды тұлғалар декларацияны басқа заңды тұлғалармен қатар тапсырады.
Декларацияны тапсыру мерзімдері - 49-бап
Қазақстан Республикасының салық заңдарында заңды тұлғалардан алынатын кіріс салығы жөніндегі декларацияны есеп беру жылынан кейінгі жылдың 31 наурызына дейін тапсырады деп белгіленген. Егер декларацияны тапсыру мерзімі демалыс немесе мереке күнімен тұспа-тұс келсе, декларация келесі жұмыс күні болып саналатын күні тапсырылады.
Салық қызметі салық төлеушілерден он екі айға жетпейтін мерзім ішінде декларацияны тапсыруды мынадай жағдайларда талап ете алады:
- Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті аяқтаған немесе тоқтатқан жағдайда - 49,3-бап <*> . Салық төлеуші заңды тұлғаға декларацияның себебі және күні, қашан және қай кезең үшін декларация тапсырылуға тиіс екендігі көрсетілген салық органының жазбаша хабарламасы тапсырылады.
- Салық төлеуші - заңды тұлға таратылғанда - 49.4-бап. Тарату комиссиясы немесе салық төлеуші бұл туралы салық қызметіне кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды. Салық жылының өткен кезеңдегі қызметіне арналған декларация тарату туралы шешім қабылданғаннан кейінгі 15 күннің ішінде тапсырылады.
Ескерту. <*> - 49-баптың 3-тармағы
Декларацияны тапсыру мерзімін ұзарту - 146-бап.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне декларацияны тапсыру мерзімін үш айдан аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтініш бере алады. Декларацияны тапсыру мерзімін ұзарту туралы шешімді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті қабылдайды.
Мұндай жағдайда декларацияны тапсыру мерзімін ұзарту салық төлеу немесе аванстық төлемдер жасау мерзімін өзгертпейтінін есте сақтау қажет.
Декларация мен оның қосымшаларына кім қол қояды
Декларацияға басшы немесе уәкілетті адам және бас бухгалтер (егер штаттық кестеде бас бухгалтердің лауазымы жоқ болса, бухгалтер) қол қояды. Уәкілетті адам екінші басшы, сондай-ақ ұйымның қаржылық басқармасының басшысы немесе орынбасары бола алады. Декларация жасау жөніндегі жұмысқа аудитор қатыстырылған жағдайда, 100-нысанға аудитор да қол қояды, ол өзінің СТТН-ін, аудитор куәлігінің нөмірін көрсете отырып мөрін басады.
100-нысанның қосымшаларын толтырған кезде, барлық қосымшаларға бас бухгалтер (егер штатта бас бухгалтердің лауазымы болмаса - бухгалтер) қол қояды, қосымшаларды жасау жөніндегі жұмысқа аудитор шақырылған жағдайда қосымшаларға аудитор да қол қояды, ол өзінің СТТН-ін, аудитор куәлігінің нөмірін көрсете отырып мөрін басады.
Салықтың есептеу әдісі - 40-бап
Салық төлеуші салық салу мақсатында кірістер мен шығыстарды есептеу әдісі бойынша айқындайды.
Есептеу әдісі - салықтық есептеу әдісі бұл әдіс бойынша кірістер мен шегерімдер, төленетін уақытына қарамастан, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген, мүліктер сату мақсатында жөнелтілген және кіріске алынған сәттен бастап есептеледі. Сонымен, бұл кірістер мен шегерімдер олардың түсу және ақша қаражатының төлену уақытына қарамастан, қай есеп беру кезеңіне қатысты болса, сол есеп беру кезеңінде қабылданады.
Ұзақ мерзімді шарт кезіндегі салықты есепке алу - 41-бап
Бір жылдан аса мерзімге жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісім) ұзақ мерзімді шарт болып табылады.
Ұзақ мерзімді шарттарға қатысты кіріс және шегерімдер салық жылы ішінде олардың іс жүзінде орындалу бөлігінде ескеріледі. Шарттың орындалған бөлігінің көлемін салық жылының соңына дейін ұшыраған шығындарды осы шарт бойынша жиынтық шығындармен салыстыру арқылы анықталады.
Декларация тапсырылатын орын
Декларацияны салық төлеуші заңды тұлға өзгелік немесе почта арқылы куәландырылатын хатпен салықтық тіркеу орны бойынша салық органына тапсырады. Салық комитетімен келісе отырып, салық декларациясы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі салық комитеті белгілеген нысан бойынша электронды ақпарат құралымен тапсырылуы мүмкін.

Форма 100 предназначена также для исчисления юридическим лицом налогового обязательства за отчетный период. Форма 100 состоит из декларации и Приложений. В состав приложений, кроме приложений установленных форм, входят справки, ведомости, составленные в произвольной форме.
В случае отсутствия определенных доходов и вычетов, отраженных в декларации, соответствующие приложения по ним не составляются.
Лица, обязанные представлять декларацию - Статья 49 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - статья).
Декларация по Форме 100 представляется всеми юридическими лицами по месту налоговой регистрации независимо от форм собственности, видов деятельности и от того, имеют они налогооблагаемый доход в налоговом году или нет.
Юридические лица, доходы которых полностью освобождены от налогообложения по положениям статьи 34, представляют декларацию наравне с другими юридическими лицами.
Сроки представления декларации - статья 49
Налоговым законодательством Республики Казахстан установлено, что декларация по подоходному налогу с юридических лиц представляется до 31 марта года, следующего за отчетным. Если срок представления декларации приходится на выходной или праздничный день, декларация представляется в день, являющийся следующим рабочим днем.
Налоговая служба может потребовать от налогоплательщика представление декларации за период меньший, чем 12 месяцев, в следующих случаях:
При завершении или прекращении предпринимательской деятельности в Республике Казахстан - статья 49.3*. Налогоплательщику - юридическому лицу вручается письменное уведомление налогового органа, в котором указываются причина и дата, когда и за какой период должна быть представлена декларация.
Примечание.
* - Пункт 3 статьи 49.
При ликвидации налогоплательщика - юридического лица - статья 49.4. Ликвидационная комиссия или налогоплательщик незамедлительно письменно сообщают об этом налоговой службе. Декларация за истекший период деятельности в налоговом году представляется в течение 15 дней после принятия решения о ликвидации.
Продление срока представления декларации - статья 146
Налогоплательщик может подать просьбу в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан о продлении срока представления декларации на период не более, чем три месяца. Решение о продлении срока представления декларации принимается руководителем Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.
При этом необходимо помнить, что продление срока представления декларации не изменяет срок уплаты налога или внесения авансовых платежей.
Кем подписывается декларация и приложения к ней
Декларация подписывается руководителем или уполномоченным лицом и главным бухгалтером (бухгалтером, если в штате отсутствует должность главного бухгалтера). Уполномоченным лицом может быть второй руководитель, а также руководитель или заместитель руководителя финансового управления организации. В случае привлечения к работе по составлению декларации аудитора. Форма 100 также подписывается аудитором, который должен указать свой РНН, номер свидетельства аудитора и проставить печать.
При заполнении приложений к форме 100, все приложения подписываются главным бухгалтером (бухгалтером, если в штате отсутствует должность главного бухгалтера), в случае привлечения к работе по составлению приложений аудитора, приложения также подписываются аудитором, который должен указать свой РНН, номер свидетельства аудитора и проставить печать.
Метод налогового учета - статья 40
Налогоплательщик определяет доходы и расходы в целях налогообложения по методу начислений.
"Метод начислений" - метод налогового учета, согласно которому доходы и вычеты учитываются с момента выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки с целью реализации и оприходования имущества, независимо от времени оплаты. Таким образом, это означает, что доходы и вычеты принимаются в том отчетном периоде, к которому они относятся, независимо от времени поступления и выплаты денежных средств.
Налоговый учет при долгосрочных контрактах - статья 41
Долгосрочным контрактом является контракт (договор) на выполнение работ (оказание услуг) сроком более одного года.
Доход и вычеты, касающиеся долгосрочных контрактов, учитываются в течение налогового года в части фактического их исполнения. Величина части исполнения контракта определяется посредством сопоставления расходов, понесенных до конца налогового года, с совокупными расходами по данному контракту.
Место представления декларации
Декларация представляется в налоговый орган по месту налоговой регистрации налогоплательщика - юридического лица в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением. По согласованию с Налоговым комитетом, налоговая декларация может быть представлена на электронном носителе информации по установленной форме Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.

Есеп құжаттарын жасау және сақтау - 143, 148-баптар
Декларацияда көрсетілген мәліметтер есеп құжаттарымен расталуға тиіс. Есеп құжаттарын заңды тұлғаның сақтау мерзімі салық заңдарында бес жылға белгіленген талап-арыздың ескіру мерзімі бойынша белгіленеді. Декларацияда келтірілген кірістер, шегерімдер, ұшыраған шығындар және жеңілдіктер туралы мәліметтерді растайтын құжаттарды салық төлеушілер декларацияны жасаған және тапсырған күннен бастап 5 жыл бойы сақтауға міндетті. Ұзақ мерзімді активтердің алғашқы және ағымдағы құнын растайтын құжаттама салық салу мақсатында белгіленген бүкіл амортизациялық кезең бойы сақталуға тиіс.
Сонымен қатар барлық тапсырылған декларациялардың екінші даналарын сақтай отыру қажет, олардың алдағы кезеңдердің декларацияларын жасауға және, қажет болса, тапсырылған декларацияларға талап-арыздың ескіру мерзімі шегінде түзетулер енгізуге көмегі тиеді.
Есепке алу құжаттамасы электрондық немесе магниттік жазбаларда сақталған салық төлеушілер салық қызметі органдарының талабы бойынша таңбасы түсірілген құжаттарды тапсырады.
Салық төлеушінің шетел тілдерінде жасаған есепке алу құжаттары салық қызметінің талабы бойынша қазақ және орыс тілдерінде аударылуға тиіс.
Жыл қорытындысы бойынша кіріс салығын төлеу - 52-бап
Салық төлеуші есеп беретін салық жылы ішінде декларация тапсырған күннен бастап мемлекеттік бюджетпен 10 күн ішінде түпкілікті есептеседі. Кіріс салығын төлеудің соңғы күні декларация тапсыру күніне байланыссыз есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірі болып табылады.
Салықты және айыппұл санкцияларын төлеу мерзімін ұзарту - 152-бап
Салықты және (немесе) айыппұл санкцияларын төлеу үшін салық заңдары белгілеген мерзімді ұзарту туралы шешімді салық қызметі органының басшысы қабылдайды. Шешім салық төлеушінің өтінішінің негізделгенін қарағаннан кейін және тиісті қаржы органының басшысымен келісілгеннен кейін қабылданады. Салықты және (немесе) айыппұл санкцияларын төлеу мерзімі бір салық жылынан артық жылға ұзартылмайды.
Салық төлеушілерге заңды тұлғалардың кірістерінен, төлем көзінен ұсталған кіріс салығын төлеу мерзімін ұзартуға мұрсат берілмейді.
Салық пен айыппұлдарды төлеу мерзімін ұзарту құқығы басқа тұлғаға құқықты тапсырып берген кезде көшірілмейді.
Салықты және айыппұл санкцияларын төлеу мерзімін ұзарту тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы сәуірдің 18-дегі N 591 қаулысымен бекітілген "Салықты және айыппұл санкцияларын төлеу мерзімін ұзарту тәртібі туралы" Ережеде белгіленген.
Кіріс салығы бойынша аванстық төлемдер - 51-бап
Аванстық төлемді салық төлеуші әрбір айдың 20-нда төлеп отырады. Аванстық төлем сомасы салық төлеуші өз бетімен белгілеген және салық қызметі органына мәлімдеген салық жылындағы мөлшерленген кіріс салығының он екіден бір бөлігін құрайды. Маусымдық сипаты немесе басқа шарттары бар жұмыстарға байланысты кірістер жөніндегі аванстық төлемдер туралы сомасын салық төлеуші салық қызметінің органдарымен келіседі.

Составление и хранение учетной документации - статьи 143, 148
Данные, отраженные в декларации, должны быть подтверждены учетной документацией. Срок хранения юридическим лицом учетной документации определяется сроком исковой давности, установленным налоговым законодательством в пять лет. Документы, подтверждающие приведенные в декларациях данные о доходах, вычетах, перенесенных убытках и льготах, налогоплательщики обязаны хранить в течение 5 лет с даты составления и представления декларации. Документация, подтверждающая первоначальную и текущую стоимость долгосрочных активов, должна храниться в течение всего амортизационного периода, определенного в целях налогообложения.
Также необходимо хранить вторые экземпляры всех представленных деклараций, которые могут помочь при составлении деклараций предстоящих периодов и, при необходимости, внести исправления в уже представленные декларации в пределах сроков исковой давности.
Налогоплательщики, учетная документация которых хранится на электронных или магнитных носителях, представляют отпечатанные копии документов по требованию органов налоговой службы.
Учетные документы, составленные налогоплательщиком на иностранных языках, по требованию налоговой службы подлежат переводу на казахский и русский языки.
Уплата подоходного налога по итогам года - статья 52
Налогоплательщик окончательный расчет с государственным бюджетом за отчетный налоговый год производит в течение 10 дней со дня представления декларации. Последним днем уплаты подоходного налога является 10 апреля года, следующего за отчетным, независимо от даты представления декларации.
Продление срока уплаты налога и штрафных санкций - статья 152
Решение о продлении срока, установленного налоговым законодательством для уплаты налога и (или) штрафных санкций, принимается руководителем органа Налогового комитета. Решение принимается после рассмотрения обоснованности просьбы налогоплательщика и по согласованию с руководителем соответствующего финансового органа. Срок уплаты налога и (или) штрафных санкций не может быть продлен более, чем на один налоговый год.
Налогоплательщикам не предоставляется отсрочка уплаты подоходного налога с доходов юридических лиц, удержанного у источника выплаты.
Право на продление срока уплаты налога и штрафных санкций не передается при переуступке прав другому лицу.
Порядок продления срока уплаты налога и штрафных санкций определен Положением "О порядке продления срока уплаты налога и штрафных санкций", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 1997 года N 591.
Авансовые платежи по подоходному налогу - статья 51
Авансовые платежи вносятся налогоплательщиком к 20-му числу каждого месяца. Сумма авансового платежа составляет 1/12 часть суммы предполагаемого подоходного налога за налоговый год, определенной налогоплательщиком самостоятельно и заявленной в органы налогового комитета. Сумму авансовых платежей по доходам, связанным с работами, имеющими сезонный характер или другие условия, налогоплательщик согласовывает с органами налогового комитета.

Бір жылдағы іс жүзінде есепке жазылған кіріс салығының сомасы жыл бойы төленген аванстық төлемдердің сомасынан 10 проценттен артық мөлшерде асып кеткен жағдайда, салық төлеушіге салық салынатын кірістің 2 проценті мөлшерінде, 25 проценттен асса - 5 процент мөлшерінде айыппұл салынады.
Дауларды шешу. Шағым жасауға деген құқық - 165-бап
Салық төлеуші салық қызметі жасаған есепке алуды немесе басқа шешімді шағым беру арқылы бұздыра алады. Шешімді қайта қарау туралы өтініш әкімшілік тәртіппен салық қызметінің шешім шығарған бөлімшесіне беріледі. Өтініште салық төлеуші өзінің шағымы негізделген құжаттарды көрсетеді және себептері туралы жазады.
Салық қызметінің жоғары органына және сотқа шағым беру 165 және 166- баптарда ескерілген.
Өсімақылар мен айыппұлдар 160-163-баптар
Заңды немесе жеке тұлғаның төлем көздерінен ұсталмаған кіріс салығының сомасы кіріс төлеушіден өндіріліп алынады. Кіріс салығының сомасын төлем көзінен ұстамаған, кәсіпкерлікпен айналысатын, кірісті төлеген заңды және жеке тұлғаларға есептелетін салық сомасының 100% мөлшерінде айыппұл салынады.
Салықтардың уақытылы төленбеген сомалары, оның ішінде ағымдық және аванстық төлемдер Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің қайта қаржыландырылуының ресми ставкасының осы сома төленген күнгі 1,5 еселік мөлшерінде өсімді есептей отырып (төленген күнді қоса алғанда), әрбір мерзімі өткен күн үшін бюджетке өндіріліп алынады.
Белгіленген мерзімде декларация тапсырылмағандықтан, декларация тапсырылмаған әрбір ай ішінде төленуге тиісті, бірақ декларация бойынша төленбеген соманың 5 проценті мөлшерінде айыппұл есептеледі.
Декларациядағы салық мөлшері кемітіліп, толық төленбегені үшін салық төлеушіге салықтың кемітілген сомасының 100 процент мөлшерінде айыппұл салынады.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі операциялардың есепте көрсетілмей өткізілгені үшін аталған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құнының 100 проценті мөлшерінде айыппұл салынады.
Салық төлеушінің атауы, орналасқан жері
Атауы. Тиісті жолдарға заңды тұлғаның ресми атауын баспаша әріптермен жазыңыз немесе басыңыз (Жарғыда немесе өзге де құрылтай құжаттарында көрсетілуі бойынша).
Орналасқан жері. Салық төлеушінің мекен-жайы: қаласы, облысы, көшенің атауынан кейін үйдің нөмірін көрсетіңіз, бөлмелерге бөлінген болса, бөлмесін де көрсету керек. Егер салық төлеуші ауылды жерде тұрса, онда ауданын көрсетіңіз.
Егер көрсетілген мекен-жай бойынша почта хабарды жеткізе алмаса, және абоненттік жәшік болса, 14-қосымшаның төмен жағында абоненттік жәшіктің нөмірін көрсетіңіз.
Ескерту: Егер декларация тапсырғаннан кейін мекен-жайы өзгерген болса, онда салық төлеуші өзінің жаңа мекен-жайын хабарлауға міндетті.
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТТН) - 139-бап
Салық қызметі әрбір салық төлеушіге тіркеу нөмірін береді, ол барлық салықтарға қатысты пайдаланылады.
Декларацияның 100-нысанында және оның барлық қосымшасында көрсетіледі.
Банктің атауы және банк шоттары
Егер салық төлеуші бірнеше банктің қызметін пайдаланса, немесе бірнеше шоты болса, онда декларацияның 100-нысанында орын жетіспеген жағдайда, банктердің атаулары мен әрбір банктегі шоттардың нөмірлері декларацияға қосымша тіркелетін жеке бетте көрсетіледі.
Бастапқы, кезекті, тарату декларациялары
Егер заңды тұлғаны тіркегеннен кейін бірінші декларация болып табылатын декларация тапсырылса, онда салық төлеуші "бастапқы декларация" деген ұяны қосу белгісімен белгілейді; заңды тұлға қызметін аяқтаған немесе тоқтатқан, таратқан жағдайда, "тарату декларациясы" деген ұя белгіленеді. Басқа жағдайларда "кезекті декларация" деген ұя белгіленеді.

Обращается внимание, что в случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой внесенных авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов - в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода.
Разрешение споров. Право обжалования - статья 165
Налогоплательщик имеет право обжаловать произведенное начисление или иное решение налоговой службы. Ходатайство о пересмотре решения в административном порядке подается в подразделение налоговой службы, вынесшее решение. В ходатайстве излагаются причины и указываются документы, в которых налогоплательщик основывает свое обжалование.
Обжалование в вышестоящий орган налоговой службы и в суд предусматривается в статьях 165, 166.
Пеня и штрафы - статьи 160-163
Сумма подоходного налога, не удержанная юридическим или физическим лицом у источника выплаты, взыскивается с плательщика дохода. За неудержание у источника выплаты сумм подоходного налога на юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, выплативших доход, налагается штраф в размере 100 процентов причитающихся сумм налога.
Своевременно не уплаченные суммы налогов, в том числе текущие и авансовые платежи, взыскиваются в бюджет с начислением пени в размере 1,5- кратной официальной ставки рефинансирования Национального банка Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
За непредставление декларации в установленные сроки, начисляется штраф за каждый месяц непредставления декларации в размере 5 процентов суммы, подлежащей к уплате, но не уплаченной по декларации.
За занижение размера налога в декларации, повлекшее недоплату, на налогоплательщика налагается штраф в размере 100 процентов от заниженной суммы налога.
За проведение операций по реализации товаров (работ, услуг) без отражения в учете налагается штраф в размере 100 процентов стоимости указанных товаров (работ, услуг).
Наименование налогоплательщика, местонахождение
Наименование. Впишите печатными буквами или напечатайте в соответствующих строках официальное наименование юридического лица (как оно обозначено в Уставе или ином учредительном документе).
Местонахождение. Адрес налогоплательщика: город, область, после названия улицы укажите номер строения, а в случае наличия комнаты, также и ее номер. Если налогоплательщик находится в сельской местности, то укажите также район.
Если по указанному адресу почта корреспонденцию не доставляет, и имеется абонентский ящик, укажите номер абонентского ящика внизу приложения 14.
Примечание. Если после представления декларации поменялся адрес, то налогоплательщик обязан сообщить в налоговый орган свой новый адрес.
Регистрационный номер налогоплательщика (РНН) - статья 139
Налоговая служба присваивает каждому налогоплательщику регистрационный номер, который используется в отношении всех налогов.
Указывается в декларации Формы 100 и на всех ее приложениях.
Наименование банка и банковские счета
Если налогоплательщик пользуется услугами нескольких банков или имеет несколько счетов, то при недостатке места в декларации Формы 100, наименования банков и номера счетов в каждом банке указываются на отдельной странице, прилагаемой к декларации.
Первоначальная, очередная, ликвидационная декларации
Если представляется декларация, являющаяся первой после регистрации юридического лица, то налогоплательщиком отмечается крестиком ячейка "первоначальная декларация"; при завершении или прекращении деятельности, ликвидации юридического лица отмечается ячейка "ликвидационная декларация". В остальных случаях отмечается ячейка "очередная декларация".

Есептеу әдісі - 40, 41-баптар
Ұзақ мерзімді шарттарға қатысты кіріс және шегерімдер салық жылы ішінде олардың іс жүзінде орындалу бөлігінде ескеріледі. Шарттың орындалған бөлігінің көлемі салық жылының соңына дейін ұшыраған шығындарды осы шарт бойынша жиынтық шығындармен салыстыру арқылы анықталады.
1997 жылдың 1 шілдесінен бастап салық төлеуші салық салу мақсатында кірістер мен шығыстарды есептеу әдісімен анықтайды.
1997 жылдың бірінші жарты жылдығында салықты есептеуде қолданған әдісіне қарамастан, салық төлеуші 1997 жылғы декларацияны есептеу әдісімен жасайды.
Декларацияда 1997 жылғы жылдық жиынтық кіріс және шегерімдер, сонымен қатар жылдық жиынтық кірістің құрамына кірмеген және өткен жылдардағы декларациялардың шегерімдерінің 1997 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелген кірістер және Ұшыраған шығындар көрсетіледі.
Мысалы: 1996 жылы тіркелген салық төлеуші бухгалтерлік есепті есептеу принципіне сәйкес жүзеге асырады, ал салықты есептеуде кассалық әдіс қолданылады.
1996 жылы 500 мың теңге сомасының өнімі тиеліп жөнелтілді, оның 350 мың теңгесі төленді. Салық төлеуші 400 мың теңге мөлшерінде шығынға ұшырады, оның 320 мың теңгесі төленді. Кассалық әдіс бойынша 1996 жылғы декларацияда салық салынатын кіріс 30 мың теңге болды (350-320).
1997 жылы 700 мың теңге сомасының өнімі тиеліп жөнелтілді, оның 600 мың теңгесі төленді. 1996 жылы тиеліп жөнелтілген өнімнің 130 мың теңге сомасындағы төлемі түсті, өнімнің 20 мың теңгесі төленген жоқ. 580 мың теңге мөлшерінде шығын шығарылды, оның 500 мың теңгесі төленді. 1997 жылы
салық төлеуші 1996 жылғы 80 мың теңге сомадағы шығынын төледі. 1997 жылғы
салық салынатын кіріс есебінің әдісі бойынша 190 мың теңге болды
(700+150)-(580+80).
Ескерту. "1997 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан
Республикасының Заңында әрбір ай сайын есептелген есептік көрсеткіш
мынадай мөлшерде белгіленген:
1997 жылғы 1 қаңтардан бастап - 550 теңге;
1997 жылғы 1 сәуірден бастап - 565 теңге;
1997 жылғы 1 шілдеден бастап - 585 теңге;
1997 жылғы 1 қазаннан бастап - 620 теңге.
<*>
Ескерту.
<*>
- Курсивпен белгіленген мәтін 1997 жыл үшін декларация
жасаған кезде ескерілуге тиіс.
ЖЫЛДЫҚ ЖИЫНТЫҚ КІРІС
1. Жылдық жиынтық кіріс дегеніміз заңды тұлғаның салық жылы ішінде
алған және әртүрлі көздерден алуға тиісті кірісі.
2. Салық төлеуші - заңды тұлғаның, сондай-ақ өзінің қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаның (бейрезиденттің) жылдық жиынтық кірісі олардың Қазақстан Республикасында және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде салық жылы ішінде алған немесе алуға тиісті кірістерінен құралады.

Метод учета - статьи 40, 41
Доход и вычеты, касающиеся долгосрочных контрактов, учитываются в течение налогового года в части фактического их исполнения. Величина части исполнения контракта определяется посредством сопоставления расходов, понесенных до конца налогового года, с совокупными расходами по данному контракту.
С 1 июля 1997 года налогоплательщик определяет доходы и расходы в целях налогообложения по методу начислений.
Декларация составляется налогоплательщиком за 1997 год по методу начисления, независимо от применяемого им метода в налоговом учете в 1 полугодии 1997 года.
В декларации отражаются совокупный годовой доход и вычеты за 1997 год, а также начисленные доходы и произведенные расходы по состоянию на 1 января 1997 года, не включенные в состав совокупного годового дохода и вычетов в декларациях предыдущих лет.
Пример. Налогоплательщик, зарегистрированный в 1996 году, осуществляет бухгалтерский учет в соответствии с принципом начисления, в налоговом учете применяет кассовый метод.
В 1996 году отгружено продукции на сумму 500 тыс.тенге, из них оплачено 350 тыс.тенге. Произведены налогоплательщиком расходы в размере 400 тыс.тенге, из них оплачены 320 тыс.тенге. Налогооблагаемый доход в декларации за 1996 год по кассовому методу составил 30 тыс.тенге (350-320).
В 1997 году отгружено продукции на сумму 700 тыс.тенге, из них
оплачено 600 тыс.тенге. Поступила оплата за отгруженную в 1996 году
продукцию в сумме 130 тыс.тенге, продукция на 20 тыс.тенге не оплачена.
Произведены расходы в размере 580 тыс.тенге, из них оплачено 500 тыс.
тенге. В 1997 году налогоплательщиком оплачены расходы 1996 года на сумму
80 тыс.тенге. Налогооблагаемый доход за 1997 год по методу начисления
составляет 190 тыс.тенге (700+150)-(580+80).
Примечание. Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете
на 1997 год" установлен расчетный показатель в ежемесячном исчислении в
следующих размерах:
с 1 января 1997 года  - 550 тенге;
с 1 апреля 1997 года  - 565 тенге;
с 1 июля 1997 года    - 585 тенге;
с 1 октября 1997 года - 620 тенге.*
Примечание. Выделенный курсивом текст (см.бумажный вариант) должен быть учтен при составлении декларации за 1997 год.
СОВОКУПНЫЙ ГОДОВОЙ ДОХОД
1. Под совокупным годовым доходом понимается доход юридического лица, полученный и подлежащий к получению из разных источников в течение налогового года.
2. Совокупный годовой доход налогоплательщика - юридического лица, а также иностранного юридического лица (нерезидента), осуществляющего деятельность через постоянное Учреждение состоит из доходов, полученных им и подлежащих к получению в течение налогового года в Республике Казахстан и за пределами Республики Казахстан.

3. Салық төлеушінің - шетелдік заңды тұлғаның (бейрезиденттің) жылдық жиынтық кірісі Қазақстан көздерінен алынған мынадай кірістерден тұрады:
а) кірістің төленетін жеріне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы еңбек шарты (келісімі) бойынша немесе мердігерлік (жалдау) шарты бойынша алынатын кіріс;
б) кірістің төленетін жеріне қарамастан, Қазақстан Республикасында тауарларды өндіруден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кіріс;
в) кәсіпкерлік қызметтен түскен кіріс:
- Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан тұрақты мекеме алатын кіріс;
- Қазақстан Республикасында тауарлар өткізуден пайда болған кіріс;
- Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен немесе соған ұқсас сипаттағы кәсіпкерлік қызметтен түскен кіріс;
- басқару, қаржылық және сақтандыру қызметтерінен алынатын кіріс, егер ол Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің есебіне шегерілім ретінде жазылса;
г) резидент - заңды тұлғадан және осындай заңды тұлғаға қатысу үлесін өткізуден түскен дивиденд түріндегі кіріс;
д) резиденттерден немесе Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесі немесе мүлкі бар адамнан сыйақы (мүдде) түрінде алынған кіріс, егер бұл адамның берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса;
е) Қазақстан Республикасында құқықтарды немесе мүлікті пайдалануға деген құқығын сатқанда, пайдаланғанда немесе біреуге бергенде түсетін роялти түріндегі кіріс;
ж) Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен түскен, осындай мүлікке қатысу үлесін өткізуден түскен кірісті қоса алғандағы кіріс;
з) акциялардың немесе активтерінің құны көбінесе тікелей немесе жанамалай Қазақстанда орналасқан жылжымайтын мүліктің құны болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъектіге қатысу үлесін өткізуден түскен кіріс;
и) резиденттің мүлкін өткізуден түскен басқа кірістер;
к) Қазақстан Республикасындағы сақтандыру немесе қатерді қайта сақтандыруға келісімдер бойынша төленетін сақтандыру төлемдері нысанындағы кіріс;
л) Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттер арасындағы халықаралық байланыстағы тасылымдардан, немесе телекоммуникациялық немесе көлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
м) Алдындағы тармақшаларда қамтылмаған Қазақстан Республикасындағы қызметтердің негізінде пайда болатын басқа кірістер.
4. Жылдық жиынтық кіріске тиеп жөнелтілген өнім, орындалған жұмыс, қызмет көрсету және салық төлеуші алуға тиісті (алған), өзара есеп айырысу ретінде үшінші адамға бағытталған немесе тікелей және (немесе) жанама шығындарды өтеуге бағытталған басқа операциялар үшін төленген ақшалай немесе басқа қаражаттар кіреді.

3. Совокупный годовой доход налогоплательщика - иностранного юридического лица (нерезидента) состоит из доходов, полученных из казахстанских источников:
а) доход по трудовому договору (контракту) или по договору подряда (найма) в Республике Казахстан, независимо от места выплаты такого дохода;
б) доход от производства товаров, выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан, независимо от места выплаты такого дохода;
в) доход от предпринимательской деятельности:
- доход, получаемый постоянным учреждением, расположенным на территории Республики Казахстан;
- доход, возникающий от продажи товаров в Республике Казахстан;
- доход, возникающий от предпринимательской деятельности, которая имеет такой же или схожий характер, что и деятельность, осуществляемая через постоянное учреждение, расположенное на территории Республики Казахстан;
- доход, получаемый от всех видов работ (услуг), если он начисляется как вычет постоянному учреждению, расположенному на территории Республики Казахстан, и (или) резидентам Республики Казахстан;
г) доход в форме дивидендов, поступающий от юридического лица - резидента и от реализации доли участия в таком юридическом лице;
д) доход в форме вознаграждения (интереса), полученный от резидентов либо лица, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное на территории Республики Казахстан, если задолженность этого лица относится к его постоянному учреждению или имуществу;
е) доход в форме роялти, возникающий при реализации, использовании или передаче права пользования в Республике Казахстан прав или имущества;
ж) доход, получаемый от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доход от реализации доли участия в таком имуществе;
з) доход от реализации акций или доли участия в хозяйствующем субъекте, стоимость активов которого большей частью прямо или косвенно является стоимостью недвижимого имущества, расположенного в Казахстане;
и) иные доходы от реализации имущества резиденту;
к) доход в форме страховых платежей, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков в Республике Казахстан;
л) доход от телекоммуникационных или транспортных услуг в международной связи или перевозках между Республикой Казахстан и другими государствами;
м) другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан.
4. В совокупный годовой доход включаются денежные или другие средства за отгруженную продукцию, выполненные работы, оказанные услуги и другие операции, подлежащие получению (полученные) налогоплательщиком, направленные в порядке взаиморасчетов третьим лицам или на погашение прямых и (или) косвенных расходов.

5. Заңды тұлғаның жылдық жиынтық кірісіне кәсіпкерлік қызметтен
түскен, мыналарды қамтитын кірістердің барлық түрі жатады:
1) өнімнің (жұмысты, қызмет көрсетуді) өткізуден түскен кіріс;
2) ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын
активтерді олардың инфляцияға байланысты түзетілген құнын ескере отырып
сатқан кездегі құнының өсімінен түскен кіріс;
3) сыйақы (мүдде) түріндегі кіріс;
4) дивидендтер;
5) ұтыстар;
6) өтеусіз алынған мүлік және ақша;
7) мүлікті жалға беруден түскен кірістер;
8) роялти;
9) заңды тұлғалардың мемлекеттік бюджеттен алған субсидияларынан
басқа алған субсидиялары;
10) кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе кәсіпорындарды жабуға
келіскені үшін алынған кірістер;
11) банк және сақтандыру ұйымдарының резервтік қорларының мөлшерін
азайтудан түскен кірістер;
12) талаптарды есептен шығарудан түскен кірістер;
13) Жарлықтың 20-бабының 7-тармағына және 42-бабының 3-тармағына
сәйкес түскен кіріс;
14) 44-бапқа сәйкес өтемақы берілетін шегерілімдер;
15) экспорт жағдайында активтерді төмендетілген құны бойынша
өткізуден түскен кірістер.
1-жол. Өнімдерді (жұмысты, қызмет көрсетуді) өткізуден түскен кіріс
Салық төлеуші алған және алуға тиісті кірістердің тиелген тауар-материалдық қорлар, орындалған жұмыстар, қызмет көрсеткені үшін бартерлік операциялар, сатып алушының үшінші адамның шотына аударым жасауы секілді төлемнің түрлеріне байланыссыз (жанама салықтарсыз) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
2-жол. Ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді, олардың инфляцияға байланысты түзетілген құнын ескере отырып сатқан кездегі құнының өсімінен түскен кіріс.
Осы жолды толтырғанда 1-қосымшаның деректері пайдаланылады. Ж бағанының 36-жолында белгіленген соманы көрсетіңіз.
2-жолда заңды тұлғаның және оның кәсіпкерлік қызметімен байланысты алынған бағамдық айырма көрсетіледі.
1-ҚОСЫМША
Ғимараттарды, құрылыстарды, салынған жайларды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді, олардың инфляцияға байланысты түзетілген құнын ескере отырып сатқан кездегі құнының өсімінен түскен кіріс.
Осы қосымшада ғимараттарды, құрылыстарды, салынған жайларды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді, олардың инфляцияға байланысты түзетілген құнын ескере отырып сатқан кездегі құнының өсімінен түскен, алынған және алынуға тиесілі кіріс көрсетіледі. Кірісті анықтағанда, салынған жайларды өткізуден ұшыраған зиян ескерілмейді. Шығын, егер сатылған ғимараттар, құрылыстар, салынған жайлар кәсіпкерлік қызметте кем дегенде үш жыл пайдаланылмаса ғана есепке алынады. Басқа жағдайда жоғарыда аталған негізгі құралдарды өткізуден түскен шығындар жылдық жиынтық кірістің азаюына апарып соқпайды.
Жоғарыдағы тәртіппен сипатталған, есепке алынған құрылыс жайларын өткізуден ұшыраған зияндардан басқа негізгі құралдарды өткізуден түскен шығындар, жер телімдерін өткізуден түскендерді қоса алғанда, салық салу мақсатында есепке алынбайды. Бағалы қағаздарды сатқанда пайда болған шығындар шегерімге жатпайды, бірақ басқа бағалы қағаздарды сатқанда алынған құнның өсімінен түскен кіріс есебінен өтеледі. Егер шеккен шығындар сол жылы өтелмейтін болса, онда олар бағалы қағаздарды сатқан кезде құнның өсімінен алынған кіріс есебінен өтеледі және болашақ кезеңдерге көшіріледі. Аталған шығындарды бес жыл бойы көшіруге және өтеуге болады. Егер көрсетілген шығын бес жыл бойы өтелмесе, онда өтелмеген шығын салық салу үшін есепке алынбайды (26-бап).
А бағанында есепте көрсетілген ғимараттардың, құрылыстардың, салынған жайлардың, жер телімдерінің және бағалы қағаздардың бастапқы құны алдағы жылға арналған декларацияның 9-қосымшасына сәйкес көрсетіледі.
Б бағанында инфляция деңгейі шегінде қайта бағалауды ескеретін және тиісті салық заңдарына сәйкес белгіленген ғимараттардың, құрылыстардың, салынған жайлардың, жер телімдерінің және бағалы қағаздардың құнының өсімі көрсетіледі.
В бағанында салық төлеушінің ғимараттарға, салынған жайларға, жер телімдеріне одан әрі салған капитал салымдары, солардың нәтижесінде олардың бастапқы құны артқаны көрсетілген.
Г бағанында 20-бапқа сәйкес ғимараттарды, құрылыстарды, салынған
жайларды есепке алудың VII тобы бойынша салықтық есептеген амортизациялық
аударым сомалары көрсетіледі.
Д бағанында сатылу сәтіндегі мүліктің құны белгіленеді:
А тобы + Б тобы + В тобы - Г тобы (ғимараттар үшін),
А тобы + Б тобы + В тобы (жер телімдері үшін),
А тобы + Б тобы (бағалы қағаздар үшін).
Е бағанында салық төлеуші алған және алуға тиісті ғимараттардың,
құрылыстардың, салынған жайлардың, жер телімдерінің және бағалы
қағаздардың сатылу құны көрсетіледі.
Ғимараттарды, құрылыстарды, салынған жайларды, жер телімдерін және
бағалы қағаздарды өткізуден алынған құнның өсімінен түскен, Ж бағанының

5. К совокупному годовому доходу юридического лица относятся все виды
доходов от предпринимательской деятельности, которые включают:
1) доход от реализации продукции (работ, услуг);
2) доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а
также активов, не подлежащих амортизации с учетом корректировки их
стоимости на инфляцию;
3) доход в форме вознаграждения (интереса);
4) дивиденды;
5) выигрыши;
6) безвозмездно полученные имущество и деньги;
7) доходы от сдачи в аренду имущества;
8) роялти;
9) субсидии, полученные юридическими лицами, кроме субсидий,
полученных из государственного бюджета;
10) доходы, полученные за согласие ограничить предпринимательскую
деятельность или закрыть предприятие;
11) доходы от снижения размеров резервных фондов банковских и
страховых организаций;
12) доходы от списания требований;
13) суммы, включаемые в доход согласно пункту 7 статьи 20 и пункту 3
статьи 42 Указа;
14) компенсируемые вычеты согласно статье 44 Указа;
15) доходы от реализации активов по заниженной стоимости при экспорте.
Строка 1. Доход от реализации продукции (работ, услуг)
Указывается общая сумма полученных и подлежащих к получению налогоплательщиком доходов (без косвенных налогов и сборов) за отгруженные товарно-материальные запасы, выполненные работы, оказанные услуги, независимо от вида платежа: бартерные операции, перечисление покупателем на счет третьего лица.
Строка 2. Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию.
При заполнении данной строки используются данные приложения 1. Укажите сумму, определенную по строке 36 графы Ж.
По строке 2 также отражается положительная курсовая разница, полученная юридическим лицом и связанная с его предпринимательской деятельностью.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений и строений, а также активов, не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию
В данном приложении отражается полученный и причитающийся к получению доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, земельных участков и ценных бумаг. При определении налогооблагаемого дохода, убыток, полученный от реализации строений, не учитывается. Убыток учитывается только в том случае, если реализованное здание, сооружение и строение использовалось в предпринимательской деятельности не менее трех лет. В других случаях убытки, полученные от реализации вышеназванных основных средств, не приводят к уменьшению совокупного годового дохода.
Убытки, полученные от реализации основных средств, включая от реализации земельных участков, в целях налогообложения не учитываются, кроме убытков от реализации строений, которые учитываются в описанном выше порядке. Убытки, возникающие при реализации ценных бумаг, вычету не подлежат, но компенсируются за счет дохода от прироста стоимости, полученного при реализации других ценных бумаг. Если понесенные убытки не могут быть компенсированы в том же году, когда они понесены, то они переносятся и компенсируются за счет дохода, полученного от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, в будущие периоды. Перенос и компенсация указанных убытков может производится в течение пяти лет. Если указанный убыток в течение пяти летне не компенсирован, то далее некомпенсированный убыток в целях налогообложения не учитывается (статья 26).
В графе А указывается первоначальная стоимость зданий, сооружений, строений, определяемая по налоговому учету, согласно приложению 9 к декларации за предыдущий налоговый год, а стоимость земельных участков и ценных бумаг указывается по данным бухгалтерского учета.
В графе Б указывается прирост стоимости зданий, сооружений, строений, земельных участков и ценных бумаг, учитывающий переоценку, определенную в соответствии с налоговым законодательством.
В графе В отражаются произведенные налогоплательщиком последующие капитальные вложения в здания, сооружения, строения и земельные участки, в результате которых увеличена их первоначальная стоимость.
В графе Г указываются суммы амортизационных отчислений, исчисленных в налоговом учете по группе VII учета зданий, сооружений, строений согласно статьи 20.
В графе Д определяется стоимость имущества на момент продажи:
гр.А+гр.Б+гр.В-гр.Г (для зданий, сооружений, строений);
гр.А+гр.Б+гр.В (для земельных участков);
гр.А+гр.Б (для ценных бумаг).
В графе Е отражается стоимость реализации зданий, сооружений, строений, земельных участков и ценных бумаг, которые получены и подлежат к получению налогоплательщиком.

36-жолында белгіленген кіріс декларациясының 2-жолына көшіріледі.
3-жол. Сыйақы (мүдде) нысанында кіріс
Осы жолды толтырғанда, 2-қосымшаның деректері пайдаланылады. Бағанның
11-жолында белгіленген соманы көрсетіңіз.
2-ҚОСЫМША
Сыйақы (мүдде) нысанындағы кіріс
Бұл қосымшада салық төлеуші Қазақстан Республикасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде алған сыйақы (мүдде) көрсетіледі. <*> Жарлықтың 32-бабына сәйкес банк-резиденттерге және жинақтаушы зейнетақы қорларына төленетінін қоспағанда, заңды тұлғаларға төленетін сыйақыға (мүддеге) есептелген соманың 15 проценттік ставка бойынша төлем көзінде салық салынады және бұл салықтың төлем көзінде ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда бұдан кейін салық салынбайды. Сыйақы (мүдде) Қазақстан Республикасынан тысқары алынған жағдайда салық төлеуші жеке қосымшаны толтырады.
Ескерту. <*> - мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақыны (мүддені) қоса "Ұйымның атауы" деген бағанда сыйақы (мүдде) алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
"СТТН" Б бағанында сыйақы (мүдде) алынған салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Анықтаманың N __ берілген күні" деген В бағанында төлем кезінде сыйақы (мүдде), кіріс салығы туралы анықтаманың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Анықтаманы төлеуші заңды тұлға сыйақыны (мүддені) төлегенде береді.
"Сома" деген Г бағанында ұсталған салықты қоса алғанда сыйақының (мүдденің) есебіне жазылған сомасы көрсетіледі.
Сыйақы (мүдде) Қазақстан Республикасынан тысқары алынған жағдайда салық төлеуші Г бағанында ұсталған салықтың сомасын қоса отырып, сыйақының (мүдденің) есептелген сомасын көрсетеді. Қазақстан Республикасынан тысқары ұсталған салықтың сомасы 14-қосымшаның 1-бөліміндегі 9в-жолына көшіріледі.
"Ұсталған салық" деген Г бағанында сыйақыны (мүддені) төлеген кезде растайтын құжаттар бар болғанда ұстаған салық сомасы көрсетіледі.
Жолдар жетпеген жағдайда, дәл сондай қосымша ведомость жасалады. Сонда декларацияның 3-жолындағы және 14-қосымшаның 1-бөлімінің деректері қосымша ведомостардағы мәліметтер ескеріле отырып көрсетіледі.
4-жол. Дивидендтер
Бұл жолды толтырғанда 3-қосымшаның деректері қолданылады. Г бағанының
11-жолында белгіленген соманы көрсетіңіз.
Осы жол бойынша, сондай-ақ қатысушының (акционердің) заңды тұлғадағы
қатысу үлесін қайтарып алу немесе сату кезінде алынатын, қайтарып алған
немесе сатылған сәттегі қатысу үлесінің құны мен инфляцияға байланысты
түзетуді ескере отырып жарғылық капиталға қосылған үлес ретінде енгізілген
қатысушының (акционердің) меншікті мүлкінің құны арасындағы айырмашылықпен
айқындалатын құнының өсімі көрсетіледі.
3-ҚОСЫМША
Дивидендтер
3-қосымшада салық төлеушінің Қазақстан Республикасының және одан тыс жерлерде алған дивидендтер көрсетіледі. 5.4-бапқа сәйкес заңды тұлғаның қатысушылары (акционерлері) арасында бөлінген таза кірістің бөлігі, сондай-ақ заңды тұлғаның таратылған кездегі мүлкін бөлудегі түскен кірістері дивидендтер болып табылады, жарғылық капиталға инфляция ескеріле отырып салынған жарналар бұған қосылмайды. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде дивиденд алғанда, салық төлеуші жеке қатысушыны толтырады. Олай болғанда Г бағанында ұсталған салық сомасын қоса алғанда дивидендтердің есептелген сомасы көрсетіледі. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұсталған салық сомасы 14-қосымшаның 1-бөлімінің 9в-бағанына көшіріледі.
"Ұйымның атауы" деген бағанда дивиденд алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
"СТТН" Б бағанында дивидендтер алынған салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
"Анықтаманың N-i және берілген күні" деген В бағанында дивидендтердің төлеу кезде дивидендтерге салынған кіріс салығын ұстау заңды тұлға берген анықтаманың нөмірлері және берілген күні көрсетіледі.
"Сома" деген Г бағанында Қазақстан Республикасында алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі, бұған растайтын құжаттар бар болғанда ұсталған салықтар қосылмайды. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде дивиденд алғанда, салық төлеуші Г бағанында ұсталған салық сомасын қоса алғанда, дивидендтерді есебіне жазылған сома көрсетіледі.
"Ұсталған салық" деген Д бағанында растайтын құжаттар бар болғанда салық төлеушіге дивидендтер төлегенде, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұстаған салық сомасы көрсетіледі.
5-жол. Ұтыстар
5-жолда салық төлеушінің конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, салымдар, бағалы қағаздар, лотерея бойынша заттай және (немесе) ақшалай алған ұтыстарының жалпы сомасы беріледі.
6-жол. Қайтарымсыз алынған мүлік пен ақша
Декларацияға алынған мүлік пен ақшаның мәні ашылған, осы мүлікті (ақшаны) берген заңды немесе жеке тұлғаның атауы мен мекен-жайы көрсетілген ведомость қоса тіркеледі. Мұндай жағдайда төтенше оқиғаға ұшыраған жағдайдағы ізгілік көмек түрінде алынған мүлікті қоса алғанда, өтеусіз алынған бүкіл мүлік кіріс болып табылады.
Төтенше оқиғаға ұшыраған жағдайдағы ізгілік көмек түрінде алынған
және соған байланысты пайдаланылған мүліктің құны декларацияның

Доход от прироста стоимости, полученной при реализации зданий, сооружений, земельных участков и ценных бумаг, определенный в строке 36 графы Ж переносится в строку 2 декларации.
Убыток от реализации строений, определенный по строке 15, переносится в строку 30 декларации.
Строка 3. Доход в форме вознаграждения (интереса)
При заполнении данной строки используются данные приложения 2. Укажите сумму, определенную по строке 11 графы Г.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
Доход в форме вознаграждения (интереса)
В данном приложении отражается вознаграждение (интересы)*, полученное налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за пределами Республики Казахстан. Согласно статьи 32 Указа вознаграждение (интерес), выплачиваемое юридическим лицам, за исключением выплачиваемого банкам- резидентам и накопительным пенсионным фондам, облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов от причитающейся суммы и дальнейшему налогообложению не подлежат при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты. При получении вознаграждения (интереса) за пределами Республики Казахстан налогоплательщик заполняет отдельное приложение.
Примечание.
* - включая вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам.
В графе "Наименование организации" указывается полное наименование юридического лица, от которого получено вознаграждение (интерес).
В графе Б "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика, от которого получено вознаграждение (интерес).
В графе В "N и дата выдачи справки" указываются номер и дата выдачи справки об удержанном у источника выплаты вознаграждения (интереса) подоходном налоге. Справка выдается юридическим лицом-плательщиком при выплате вознаграждения (интереса).
В графе Г "Сумма" указывается начисленная сумма вознаграждения (интереса), за исключением сумм налогов, удержанных у источника выплаты при получении вознаграждения (интереса) на территории РК.
При получении вознаграждения (интереса) за пределами РК, налогоплательщиком в графе Г указывается начисленная сумма вознаграждения (интереса), включая сумму удержанного налога. Сумма удержанного налога за пределами Республики Казахстан переносится в строку 9в раздела 1 приложения 14.
В графе Д "Удержано налога" указывается сумма удержанного налога при выплате вознаграждений (интереса) налогоплательщику, при наличии подтверждающих документов.
При недостаточности строк составляется идентичная дополнительная ведомость. При этом данные в строке 3 декларации и в строке 2 в разделе 1 приложения 14 указываются с учетом данных дополнительных ведомостей.
Строка 4. Дивиденды
При заполнении данной строки используются данные приложения 3. Укажите сумму, определенную по строке 11 графы Г.
По данной строке также отражается прирост стоимости, полученный при изъятии или реализации доли участия в юридическом лице участником (акционером), определяемый как разница между стоимостью доли участия на момент изъятия или реализации и стоимостью собственного имущества участника (акционера), внесенного в качестве взноса в уставный капитал с учетом корректировки на инфляцию.
Приложение 3
Дивиденды
В Приложении 3 указываются дивиденды, полученные налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами. Согласно статьи 5.4 дивидендами является часть чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его участниками (акционерами), а также доходы от распределения имущества при ликвидации юридического лица, за исключением взносов в уставный капитал с учетом инфляции. При получении дивидендов за пределами Республики Казахстан налогоплательщик заполняет отдельное приложение. При этом по графе Г указывается начисленная сумма дивидендов, включая сумму удержанного налога. Сумма удержанного налога за пределами Республики Казахстан переносится в строку 9в раздела I приложения 14.
В графе "Наименование организации" указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды.
В графе Б "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика, от которого получены дивиденды.
В графе В "N и дата выдачи справки" указываются номер и дата выдачи справки об удержании подоходного налога на дивиденды, выданной юридическим лицом при выплате дивидендов.
В графе Г "Сумма" указывается полученная сумма дивидендов в Республике Казахстан за исключением удержанных налогов, при наличии подтверждающих документов. При получении дивидендов за пределами Республики Казахстан, налогоплательщиком в графе Г указывается начисленная сумма дивидендов, включая сумму удержанного налога.
В графе Д "Удержано налога" указывается сумма удержанного при выплате налогоплательщику дивидендов налога за пределами Республики Казахстан, при наличии подтверждающих документов.
Строка 5. Выигрыши
По строке 5 отражается общая сумма выигрышей, полученных налогоплательщиком в натуральном и (или) денежном выражении на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по вкладам, ценным бумагам, лотереям, кроме выигрышей по государственной (национальной) лотерее.
Строка 6. Безвозмездно полученные имущество и деньги

34.1-жолында шегерілуге тиіс.
7-жол. Мүлікті жалға беруден түскен кірістер
Осы жолды толтырғанда 4-қосымшаның мәліметтері пайдаланылады.
Г бағанының 11-жолында белгіленген соманы көрсетіңіз.
4-ҚОСЫМША
Мүлікті жалға беруден түскен кіріс
Бұл қосымшада салық төлеушінің Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде жалға берген мүлкі үшін алған және алуға тиісті жалдық төлемнің сомасы көрсетіледі.
А бағанында жалға беруші жалға берілген мүліктің түрін көрсетеді.
Б бағанында алушының жалға алынған мүліктің орналасқан жері көрсетілген толық мекен-жайы көрсетіледі.
В бағанында жалға беру шартының нөмірі және күні көрсетіледі.
Г бағанында жалға беруші есеп беріліп отырған салық жылында жалға беру шартына сәйкес алған және алуға тиесілі жалдық төлем көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жалға берілген мүлік үшін жалдық төлем алса және алуға тиісті болса, онда Г бағанында жылдық төлемнің есебіне жазылған сома көрсетіледі. Ондайда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кірісті төлегенде Ұсталған салықты төлеуші 14-қосымшаның 1-бөлімінің 9в-жолында есепке алады және есептеледі.
8-жол Роялти
Салық төлеуші қоса тіркеп отырған қосымшаға сәйкес бұл жол роялти түрінде алынған кіріс бойынша толтырылады. Салық төлеуші қосымшаны роялти төлеген заңды және (немесе) жеке тұлғалардың атауын және олардың әрқайсысынан алынған соманы көрсете отырып, еркін түрде жасайды.
9-жол. Заңды тұлғалардың мемлекеттік бюджеттен алған субсидияларынан басқа алған субсидиялары
Алынған құралдардың мәні ашылған, субсидия жасау мақсаты қосымша баяндалған және субсидияның кімнен алынғаны көрсетілген ведомость қоса тіркеледі.
10-жол. Кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе кәсіпорындарды жабуға келіскені үшін алынған кірістер
Мысал. А және Б деген заңды тұлғалар кәсіпкерлік қызметпен айналысады, қызмет барысында олар бір ауданда біркелкі тауарларды сатып жүреді. Соның нәтижесінде А деген заңды тұлғасы үшін өткізу рыногы айтарлықтай тарылды. А және Б деген заңды тұлғаларының келісімі бойынша соңғысы бұл ауданда аталған тауарларды сатып алуға келісті, сол үшін А деген заңды тұлғасынан 100 мың теңге алды. Б деген заңды тұлғасы үшін 100 мың теңге жылдық жиынтық кіріске қосылады.
11-жол. Банк және сақтандыру ұйымдарының резервтік қорларының мөлшерін азайтудан түскен кірістер
Бұл жолды банк мекемелері, сақтандыру ұйымдары және жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
Егер кен орындарын игеру зардаптарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығындар салық төлеушінің резервтік қорға бөлген қаржыларынан төленген болса, оның оң айырымы жер қойнауын пайдаланушылардың салық салынатын кірісіне енгізілуге тиіс.
12-жол. Талаптарды шығарып тастаудан түскен кірістер
Талаптарды заңды тұлғадан шығарып тастау оның кірісі болып табылады. Талаптарды шығарып тастаудың нәтижесінде пайда болған кірістің сомасы салық төлеушіден шығарып тасталған міндеттеменің сомасына тең. Олай болғанда салық төлеуші қосымшаны кредитордың атауын, міндеттеменің айы мен жылын, міндеттеменің сомасын растайтын құжаттың нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып еркін түрде жасайды.

К декларации прилагается соответствующая ведомость с расшифровкой полученного имущества и денег, с указанием наименования и адреса юридического или физического лица, передающего это имущество (деньги). При этом доходом является все имущество, полученное безвозмездно, включая имущество, полученное в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных обстоятельств. Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных обстоятельств и использованных по назначению, подлежит вычету по строке 34.1 декларации.
Строка 7. Доходы от сдачи в аренду имущества
При заполнении данной строки используются данные приложения 4. Укажите сумму, определенную по строке 11 графы Г.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
Доход от сдачи имущества в аренду
В данном приложении отражаются суммы арендной платы, полученные и подлежащие к получению налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами за переданное в аренду имущество.
В графе А указывается арендодателем вид имущества, переданного в аренду.
В графе Б указывается полный адрес арендатора с указанием местонахождения арендованного имущества.
В графе В указывается номер и дата договора аренды.
В графе Г арендодателем указывается полученная и причитающаяся к получению за отчетный налоговый год арендная плата согласно договора аренды.
Если налогоплательщиком получена и подлежит получению арендная плата за имущество, переданное в аренду, за пределами Республики Казахстан, то в графе Г отражается начисленная сумма арендной платы. При этом сумма удержанного налога за пределами Республики Казахстан при выплате дохода налогоплательщиком учитывается и принимается в зачет по строке 9в раздела 1 приложения 14.
Строка 8. Роялти
Данная строка согласно прилагаемого налогоплательщиком приложения заполняется по полученному доходу в виде роялти. Приложение составляется налогоплательщиком произвольно с указанием наименования юридических и (или) физических лиц, выплативших роялти и сумм, полученных от каждого из них.
Строка 9. Субсидии, полученные юридическими лицами, кроме субсидий, полученных из государственного бюджета
Прилагается ведомость с расшифровкой полученных средств, с кратким описанием цели субсидирования и указывается от кого получены субсидии.
Строка 10. Доходы, полученные за согласие ограничить предпринимательскую деятельность или закрыть предприятие
Пример. Юридические лица А и Б занимаются предпринимательской деятельностью, в ходе которой они реализуют в одном районе одни и те же товары. В результате для юридического лица А рынок сбыта значительно сузился. По договоренности между юридическим лицами А и Б последнее согласилось не продавать данные товары в этом районе, за что получило 100 тыс.тенге от юридического лица А. Для юридического лица Б 100 тыс.тенге включаются в совокупный годовой доход.
Строка 11. Доходы от снижения размеров резервных фондов банковских и страховых организаций
Данная строка заполняется банковскими учреждениями, страховыми организациями и недропользователями.
Если фактические затраты по ликвидации последствий разработки месторождений ниже произведенных налогоплательщиком отчислений в резервный фонд, положительная разница подлежит включению в налогооблагаемый доход недропользователя.
Строка 12. Доходы от списания требований
Списание требования с юридического лица является его доходом. Сумма дохода, полученного в результате списания требования, равна сумме списанного обязательства с налогоплательщика. Кредиторская задолженность, по которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан истек срок исковой давности признается доходом налогоплательщика. При этом налогоплательщик составляет приложение в произвольной форме с указанием наименования кредитора, месяца и года образования обязательства, номера и даты документа, подтверждающего сумму обязательства.

13-жол. 20-баптың 7-тармағына және 42-баптың 3-тармағына сәйкес түскен кіріс
Егер салық жылы ішінде топтың негізгі құралдарын өткізуден түскен салық төлеуші алған және алуға тиісті сома осы топты жыл соңындағы құндық балансынан асса, инфляцияға байланысты түзетілуі ескерілген артығы оның кірісі болып табылады және декларацияның 13-жолында беріледі. Ондайда осы топтың құндық балансы нөлге тең болады. Декларацияның 13-жолын толтырғанда 9-қосымшаның Е бағанының I-ден VI-ке дейінгі топтарының баланстық құны жөніндегі мәліметтер пайдаланылады.
Бұл жолда сондай-ақ инфляция деңгейінен жоғары негізгі қорлар қайта бағаланған сомасы мен салық төлеушінің есепті жыл ішіндегі инфляция деңгейінен артық тауарлық-материалдық қорларының ұлғайған құны көрсетіледі.
14-жол. 44-бапқа сәйкес өтемақы берілетін шегерімдер
Бұл жолда салық жылы ішінде алдыңғы кезеңдерде шегерімге жатқызылған күмәнді талаптар бойынша алынған өтелу сомасы көрсетіледі. Егер бұрын әйтеуір бір сома шығын ретінде шегерімге жатқызылған, бірақ салық төлеуші төлемеген болса немесе борышты кредитор шығарып тастаса, онда мұндай сома бұл жолда салық төлеушінің еркін түрде жасаған ведомосына сәйкес кіріс ретінде көрсетіледі.
15-жол. Басқа кірістер
Бұл жерде салық төлеушінің 1-14-жолдарда көрсетілмей қалған кірісі көрсетіледі. Алынған кірістің түрі және сомасы салық төлеушінің тіркеп отырған ведомосында көрсетіледі. Егер "Басқа кірістер" деген тізім бір ұстанымнан ғана тұратын болса, онда алынған кіріс бойынша мәліметтерді декларацияда ведомость қоса тіркемей-ақ, 15-жолда жақшада беруге болады. "Басқа кірістер" деген заңды тұлға алатын мысалдардың бірі 6-қосымшаның 11б-жолында (ііі) белгіленген, тауар-материалдық қорлардың өзіндік құны бағалау әдісін өзгертудің нәтижесінде алынған кіріс болып табылады.
15-жолға салықты басқару мақсатында салық төлеушінің активтерді өтеусіз негізде берген кезде немесе кемітілген құн бойынша алынған айырымы енгізіледі. Ондай жағдайда сатушы - салық төлеушінің активтерінің құны қалыптасқан шығындарға сүйене отырып анықталады.
Алушы адамның кірісін анықтағанда, активтердің құны кіріске жазылған
бағалау құны бойынша, бірақ басқа біреуге берілетін активтердің өзіндік
құнынан кем болмайтындай болып анықталады.
Активтер экспорттық операциялар бойынша төмендетілген құнмен
өткізілген жағдайда өткізілген баға мен өткізілген активтердің өзіндік
құны арасындағы айырмашылық өткізуші тұлғаның салық салынатын кірісі болып
табылады.
15-жолда салық төлеуші бұрын 20.10-бапқа сәйкес шегерілімге
жатқызылған үш жылға жуық мерзімнен кейін сатылған технологиялық жабдықтың
қалған амортизациясының құнын немесе сомасын көрсетеді.
16-жол. Жылдық жиынтық кіріс

Строка 13. Доход согласно пункта 7 статьи 20 и пункта 3 статьи 42
Если сумма, полученная и подлежащая к получению налогоплательщиком от реализации основных средств из группы в течение налогового года, превышает стоимостной баланс данной группы на конец года, излишек с учетом корректировки на инфляцию является его доходом и отражается по строке 13 декларации. При этом стоимостной баланс данной группы на конец налогового года становится равным нулю. При заполнении строки 13 декларации используются данные графы Е приложения 9 по стоимостному балансу групп с I по VI.
По данной строке также отражается сумма переоценки основных средств сверх уровня инфляции и увеличение стоимости товарно-материальных запасов налогоплательщика в течение отчетного года, превышающее уровень инфляции.
Строка 14. Компенсируемые вычеты согласно статьи 44
В этой строке указывается сумма возмещений, полученных в течение налогового года по сомнительным требованиям, отнесенным на вычет в предшествующие периоды. Если ранее некая сумма была отнесена на вычет в качестве расхода, но не была уплачена налогоплательщиком или долг кредитором был списан, то такая сумма, показывается в этой строке как доход, согласно составленной налогоплательщиком в произвольной форме ведомости.
Строка 15. Другие доходы
Здесь указывается доход налогоплательщика, не нашедший отражения в строках 1-14. Вид и сумма полученного дохода указываются в прилагаемой налогоплательщиком ведомости. В случае, если список "Другие доходы" состоит только из одной позиции, то данные по полученному доходу можно представить в скобках в декларации без приложения ведомости, в строке 15. Одним из примеров "Других доходов" получаемых юридическим лицом является доход, полученный в результате изменения метода оценки себестоимости товарноматериальных запасов, определенного по строке 11б (iii) Приложения
6.
В строку 15 в целях налогового администрирования также включается разница, полученная налогоплательщиком при передаче активов на безвозмездной основе и (или) реализации по заниженной стоимости. При этом стоимость активов передающего (реализующего) лица определяется, исходя из себестоимости, определяемой в целях налогообложения.
При реализации активов по заниженной стоимости по экспортным
операциям разница между ценой реализации и себестоимостью реализованных
активов, определяемой в целях налогообложения, является доходом
реализующего лица.
По строке 15 также указывается налогоплательщиком стоимость или сумма
оставшейся амортизации технологического оборудования, ранее отнесенная на
вычет согласно статьи 20.10, при его реализации со сроком службы менее
трех лет.
Строка 16. Совокупный годовой доход
Сумма совокупного годового дохода определяется сложением сумм строк

Жылдық жиынтық кірістің сомасы 1-ден 15-ке дейінгі жолдар сомасын
қосу арқылы анықталады.
17-жол. 13-бапқа сәйкес жылдық жиынтық кірістің түзетілуі
Мыналар жылдық жиынтық кірістен алып тасталынуға тиіс:
- растайтын құжаттары болған жағдайда ұсталған салықтарды қоспағанда,
Қазақстан Республикасында алынған дивидендтер;
- заңды тұлға алған және оның кәсіпкерлік әрекетіне байланысты оңды
бағамдық айырмашылық;
- ашық акционерлік қоғамдардың, инфляцияға байланысты түзетуді ескере
отырып бағалы қағаздарды өткізген кездегі құнның өсімінен алынатын кіріс;
- зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңдарға сәйкес алынған және
дербес зейнетақы шотына жіберілген инвестициялық кірістер;
- меншікті акциялар құнының олардың тіркелген құнынан, оларды бағалы
қағаздар рыногында алғаш орналастырған кезде эмитент алған артық құн.
18-жол. Түзетуден кейінгі жылдық жиынтық кіріс
16-жолдың 17-жолдан шегерілуі.
ШЕГЕРІМДЕР
19-жол. Өткізілген өнімдер (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығындар
Сатылған өнімнің (жұмыстардың, қызмет көрсетудің) өзіндік құны салық салу мақсатында салық заңдарында реттелген шығындардан басқа өнімді, жұмыстарды, қызмет көрсетуді сатып алуға, өндіруге және сатуға байланысты барлық шығындар жатады. 6-қосымшаның 10-жолында белгіленген сома енгізіледі. 6-қосымшаның 4-жолын толтыру үшін 5-қосымша толтырылады.
Банктер 6а-қосымшасының 3-жолы бойынша белгіленген соманы енгізеді. 6а-қосымшасының 1-жолын толтыру үшін 5-қосымша толтырылады.
5-ҚОСЫМША
Еңбекке ақы төлеу жөніндегі шығындар
Бұл қосымшада өнім өндіруге, жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетуге қатысатын қызметкерлердің, әкімшілік қызметкерлермен және өнімді (жұмысты, қызмет көрсетуді) сатумен айналысатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығындар беріледі.
"Қызметкерлердің жалақысы" деген 1-жолда өнімді өндіруге, жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің, әкімшілік қызметкерлердің және сатумен айналысатын қызметкерлердің есебіне жазылған жалақының жалпы сомасы көрсетіледі.
"Қызметкерлердің кіріс салығы салынатын материалдық және әлеуметтік игіліктері" деген 2-жолда өнім өндіруге, жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлерге, әкімшілік қызметкерге және өнімді (жұмысты, қызмет көрсетуді) сатумен айналысатын қызметкерлерге берілетін материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі. Және мынау ескерілуге тиіс: 2-жолға қызметкерлерге берілген және 29-баптың ережелеріне сәйкес жеке тұлғада салық салынған материалдық және әлеуметтік игіліктер енгізіледі.
Шаруашылық субъектінің таза табысы есебінен алынған, кәсіпкерлік қызметке қатысы жоқ, шаруашылық субъектілері қызметкерлерінің тікелей және жанама кірістеріне төлем көзінде 15 проценттік ставка бойынша салық салынады және шегерімге жатқызылмайды.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыруға бөлінген қаржылар" деген 3-жолда әлеуметтік сақтандыруға және Қазақстан Республикасында Еңбекпен қамтуға жәрдемдесу қорына еңбекақыдан белгіленген тәртіппен бөлінген міндетті қаржылардың сомасы көрсетіледі.

с 1 по 15.
Строка 17. Корректировка совокупного годового дохода согласно статьи
13
Из совокупного годового дохода подлежат исключению:
- дивиденды, полученные в Республике Казахстан, за исключением удержанных налогов при наличии подтверждающих документов;
- положительная курсовая разница, полученная юридическим лицом и связанная с его предпринимательской деятельностью;
- доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг открытых
акционерных обществ с учетом корректировки на инфляцию;
- инвестиционные доходы, полученные в соответствии с
законодательством о пенсионном обеспечении и направленные на
индивидуальные пенсионные счета;
- превышение стоимости собственных акций над их номинальной
стоимостью, полученное эмитентом при первичном размещении их на рынке
ценных бумаг.
Строка 18. Совокупный годовой доход после корректировки
Строка 16 минус строка 17.
ВЫЧЕТЫ
Строка 19. Затраты по реализованной продукции (работам, услугам)
В затраты по реализованной продукции (работам, услугам) в целях налогообложения относятся все расходы, связанные с приобретением, производством и реализацией продукции, работ, услуг, кроме расходов, регламентированных налоговым законодательством. Вносится сумма, определенная по строке 10 приложения 6. Для заполнения строки 4 приложения 6 заполняется приложение 5.
Банками вносится сумма, определенная по строке 3 приложения 6а. Для заполнения строки 1 приложения 6a заполняется приложение 5.
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
Расходы по оплате труда
В данном приложении отражаются расходы по оплате труда работников, которые непосредственно участвуют в производстве продукции, выполнении работ, оказании услуг, административного персонала и работников, занимающихся реализацией продукции (работ, услуг).
В строке 1 "Заработная плата работников" указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве продукции (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией.
В строке 2 "Материальные и социальные блага работников, обложенные подоходным налогом" указывается сумма материальных и социальных благ, связанных с предпринимательской деятельностью, предоставленных работникам, непосредственно участвующим в процессе производства, выполнении работ, оказании услуг, административному персоналу и работникам, занятым реализацией продукции (работ, услуг). При этом следует учесть, что в строку 2 включаются материальные и социальные блага, связанные предпринимательской деятельностью, предоставленные работникам и обложенные подоходным налогом у физического лица, согласно положений статьи 29.
Прямые и косвенные доходы работников хозяйствующих субъектов, не связанные с предпринимательской деятельностью, полученные за счет чистого дохода хозяйствующего субъекта, облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов и не подлежат отнесению на вычеты.
В строке 3 "Отчисления на обязательное социальное страхование" указывается сумма произведенных обязательных отчислений на социальное страхование и в Фонд содействия занятости Республики Казахстан, от оплаты труда в установленном порядке.

"Еңбекке ақы төлеу жөніндегі басқа шығындар" деген 4-жолда 1, 2, 3-жолдарда қызметкерлерге еңбекке ақы төлеу жөнінде көрініс таппаған шығындар көрсетіледі. Мысалы: қайта құрылуына, қызметкерлер санының және штатының қысқаруына байланысты қызметкерлерге төленетін төлемдер.
"Еңбекке ақы төлеу жөніндегі жиынтық шығындар" деген 5-жолда төлеу жөніндегі шығындардың жалпы сомасы анықталады.
"Негізгі құралдарды жөндеумен айналысатын қызметкердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығындар" деген 6-жолда өндірістік мақсаттағы негізгі құралдарды жөндеумен айналысып жүрген қызметкерлердің есебіне жазылған жалақы сомасы, соларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы және әлеуметтік сақтандыруға, Қазақстан Республикасында Еңбекпен қамтуға жәрдемдесу қорына олардың еңбекақыларынан бөлінген міндетті қаржылардың сомасы көрсетіледі.
"Еңбекке ақы төлеу жөніндегі шегерімге тиісті барлық шығындар" деген 7-жолда шегерімге тиісті еңбекке ақы төлеу жөніндегі шығындар көрсетіледі.
6-ҚОСЫМША
Өткізілген өнімдер (Жұмыстар, қызметтер) бойынша шығындар
Кез келген салық төлеуші үшін өнімдер (жұмыстар, қызметтер) сатып алу, өндіру, сату кіріс табу құралы болып табылады. Сондықтан ол салық жылының басында және аяғында тауар-материалдық қорларды есепке алмай тұра алмайды. Өзінің алғашқы декларациясын беретін салық төлеуші де жылдың басында тауар-материалдық қорлар тіпті болмауы мүмкін. <*>
Ескерту. <*> - Тауар-материалдық қорлардың құрамы (бұдан әрі - ТМҚ) "Тауар-материалдық қорларды есепке алу" деген бухгалтерлік есептің 7-стандартымен анықталады.
1-жол. "Жылдың басындағы тауар-материалдық қорлар". Тауар-материалдық қорлардың жылдың басындағы құны тауар-материалдық қорлардың алдыңғы салық жылының соңындағы құны болып табылады. Материалдар жыл басындағы бухгалтерлік баланс бойынша анықталатын мәліметтерге сай толтырылады.
2-жол. "Жылдың аяғындағы тауар-материалдық қорлар". Бұл жол жыл соңындағы бухгалтерлік баланс мәліметтері бойынша толтырылады.
3-жол. "Сатып алынған материалдар, тауарлар, жұмыстар және қызметтер". Салық төлеушінің жыл бойында сатып алынған материалдарының (шикізаттың және материалдардың, сатып алынған жартылай фабрикаттардың және комплект бұйымдардың, конструкциялар мен бөлшектердің, отынның, қосалқы бөлшектердің және басқалардың), тауарлардың, орындалған жұмыстардың және салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметіне қажетті сырт ұйымдар көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.
4-жол. "Еңбекке ақы төлеу жөніндегі шығындар". Бұл жолды толтыру үшін 5-қосымшаның 7-жолында белгіленген сома көшіріледі.
5-жол. "Тауар-материалдық қорлардың инфляция деңгейі ескерілген толық бағалау сомасы". ТМҚ (тауар-материалдық қор) есептеп шығару үшін пайдаланылған әдіс және оны қайта бағалау есептері көрініп тұрған ведомості қоса тіркеңіз.

В строке 4 "Другие расходы по оплате труда" указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 1, 2 и 3. Например: выплаты работникам организаций в связи с их реорганизацией, сокращением численности работников и штатов.
В строке 5 "Итого расходов по оплате труда" определяется общая сумма расходов по оплате труда.
В строке 6 "Расходы по оплате труда, работников, занятых по ремонту основных средств" указывается сумма начисленной заработной платы работникам, занятым на ремонте основных средств производственного назначения, сумма материальных и социальных благ, предоставленных им, и обязательных отчислений на социальное страхование, в Фонд содействия занятости Республики Казахстан от их оплаты труда.
В строке 7 "Всего к вычету расходов по оплате труда" указываются расходы по оплате труда, подлежащие к вычету.
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
Затраты по реализованной продукции (работам, услугам)
Любой налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация продукции (работ, услуг) является средством получения дохода, не может обойтись без учета товарно-материальных запасов* на начало и конец налогового года. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, товарно-материальные запасы на начало года могут полностью отсутствовать.
Примечание.
* - состав товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) определяется стандартом бухгалтерского учета 7 "Учет товарно-материальных запасов".
Строка 1. "Товарно-материальные запасы на начало года". Стоимостью товарно-материальных запасов на начало года является стоимость товарно- материальных запасов на конец предыдущего налогового года. Данные заполняются согласно данных, определяемых по бухгалтерскому балансу на начало года.
Строка 2. "Товарно-материальные запасы на конец года". Данная строка заполняется согласно данных бухгалтерского баланса на конец года.
Строка 3. "Приобретено материалов, товаров, работ и услуг". Отражается стоимость приобретенных в течение года налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями для предпринимательской деятельности налогоплательщика.
Строка 4. "Расходы по оплате труда". Для заполнения данной строки переносится сумма, определенная по строке 7 приложения 5.
Строка 5. "Сумма дооценки товарно-материальных запасов с учетом уровня инфляции. Приложите ведомость, из которой видны использованный метод исчисления и расчеты переоценки ТМЗ.

6-жол. "Өзіндік құнға енгізілетін басқа шығындар". Өнімдерді (жұмыстарды, қызметтерді) өндіру, сату жөніндегі барлық басқа шығындардың 3-жолда ескерілмеген жиынтық көлемін енгізіңіз. Мысалы: Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шегіндегі Іссапар және өкілдік шығындар, т.б.
Мынаған ерекше көңіл бөліңіз: осы қосымшаның 3, 4, 6-жолдарында келтірілген деректер декларацияның 20-30-жолдарында көрсеткендерді қайталамайтын болсын.
7-жол. "Жиынтығы". Жиынтық (1-2-жолдар)+3 - 6-жолдардың сомасы.
8-жол. "Жөндеу шығындарына қосылған ТМҚ құны". 21-бапқа сәйкес салық төлеушінің негізгі құралдарды жөндеу жөніндегі шегерімге тиісті шығындары топтың жыл соңындағы жылдық балансының 10%-мен шектелген. Салық төлеуші жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланған тауар-материалдық қорлардың іс жүзіндегі құнын анықтау және оны 8-жолда көрсету қажет.
9-жол. "Кәсіпкерлік қызмет үшін пайдаланылмаған ТМҚ құны". Кәсіпкерлі қызметке арналған тауар-материалдық қорларды салық төлеуші басқа мақсат үшін пайдаланған кезде осы жол толтырылады.
10-жол. "Сатылған өнімдердің (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны". 7-жолдың сомасынан 8, 9-жолдардың сомаларын шегеру арқылы шығарылады. 10-жолдың деректерін декларацияның 19-жолына апарыңыз.
11-жол. 11а-дан ТМҚ жыл соңындағы өзіндік құнын бағалаудың пайдаланылған әдісі қосу белгісімен көрсетілген. 11б-да пайдаланылатын бағалау әдісінің іс жүзіндегі өзгеруі жазылған. Бұл жолды салық төлеуші ТМҚ өзіндік құнын бағалау әдісін өзгерткенде толтырылады. <*>
Ескерту. <*> - ТМҚ өзіндік құнын бағалау әдістері "Тауар-материалдық қорларды есепке алу" деген бухгалтерлік есептің 7-стандартында сипатталған.
6а-ҚОСЫМША
Қаржылық қызметтер көрсету жөніндегі шығындар
Банктер бұл қосымшаны "Кірістер мен шығындар туралы есеп" деген N 2 нысан негізінде толтырады.
1-жол. "Еңбекке ақы төлеу жөніндегі шығындар". Бұл жолды толтыру үшін 5-қосымшаның 7-жолында анықталған сома көшіріледі.
2-жол. "Кеңсенің және жабдықты ұстауға арналған шығындар". 2-жолда кеңсені және жабдықты ұстауға бағытталған шығындар көрсетіледі.
3-жол. "Сот шығындары". 3-жолда банктердің сот шығындары көрсетіледі.
4-жол. "Сыйақыны (мүддені) төлеуге байланысты емес басқа шығындар". Алдыңғы жолдарда көрсетілмеген және шегерімге тиісті басқа шығындар көрсетіледі. Шеккен шығындардың мәні ашылған ведомость қоса тіркелуге тиіс.
5-жол. "Қаржылық қызмет көрсету жөніндегі барлық шығындар". 1-ден 4-ке дейінгі жолдардың сомасы анықталады.
20-жол. "Алынған кредиттер үшін төленетін сыйақы (мүдде)".

Строка 6. "Другие расходы, включаемые в затраты". Внесите суммарную величину всех других расходов по производству и реализации продукции (работ, услуг), не учтенных в строке 3. Например: командировочные и представительские расходы в пределах установленных норм Правительством Республики Казахстан и др.
Обратите особое внимание на то, чтобы данные, приводимые в строках 3, 4, 6 данного приложения, не повторяли данных, отраженных в строках 20-30 декларации.
Строка 7. "Итого". (стр.1-стр.2)+ сумма строк с 3 по 6.
Строка 8. "Стоимость ТМЗ, включенных в расходы на ремонт". Согласно статьи 21 размер расходов налогоплательщика по ремонту основных средств, подлежащих вычету, ограничен 10 процентами от стоимостного баланса группы на конец года. Налогоплательщику необходимо определить фактическую стоимость товарно-материальных запасов, использованных для проведения ремонтных работ, и отразить ее в строке 8.
Строка 9. "Стоимость ТМЗ, использованных не в целях предпринимательской деятельности". Строка заполняется в том случае, когда товарно-материальные запасы, предназначенные для предпринимательской деятельности, используются налогоплательщиком в иных целях.
Строка 10. "Затраты по реализованной продукции (работ, услуг)". Выводится вычитанием сумм строк 8, 9 из суммы строки 7. Перенесите данные строки 10 в строку 19 декларации.
Строка 11. В 11а указывается крестиком использованный метод оценки себестоимости ТМЗ*, имеющейся на конец года. В 11б фиксируется факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ.
Примечание.
* - методы оценки себестоимости ТМЗ описаны в стандарте бухгалтерского учета 7 "Учет товарно-материальных запасов".
ПРИЛОЖЕНИЕ 6а
Расходы по оказанию финансовых услуг
Банки заполняют данное приложение на основе формы N 2 "Отчета о прибылях и убытках".
Строка 1. "Расходы по оплате труда". Для заполнения данной строки переносится сумма, определенная по строке 7 Приложения 5.
Строка 2. "Расходы на содержание офиса и оборудования". В строке 2 указываются расходы, направленные на содержание офиса и оборудования, кроме расходов, регламентированных налоговым законодательством.
Строка 3. "Судебные издержки". В строке 3 указываются судебные издержки банков.
Строка 4. "Прочие расходы, не связанные с выплатой вознаграждения (интереса)". Указываются другие расходы, подлежащие вычету и неотраженные в предыдущих строках. Следует приложить ведомость с расшифровкой произведенных расходов.
Строка 5. "Всего расходов по оказанию финансовых услуг". Определяется сумма строк с 1 по 4.
Строка 20 Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты

7-қосымшаны толтырып болған соң, осы қосымшаның И бағанының 11-жолында алынған соманы осы жолда көрсетіңіз.
7-ҚОСЫМША
Алынған кредиттер үшін төленетін сыйақы (мүдде)
Бұл қосымша теңгемен және шетел валютасымен банктерден және басқа ұйымдардан 16-баптың ережелеріне сәйкес белгіленген шекте алынған кредиттер үшін төленетін сыйақыны (мүддені) анықтауға арналған.
Кредиттер үшін төленетін теңгемен алынған сыйақы (мүдде) сыйақылардың (мүдделердің) қайта қаржыландырудың Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ресми ставкасының есебі бойынша анықталған сомалардың шегінде шегерімге тиіс және осы ставканың 50 процентіне арттырылған есебі бойынша анықталған сомаларының шегінде шегерілуге тиіс.
А бағанында кредит берген мекеменің толық атауы көрсетіледі.
Б бағанында кредит берген салық төлеуші-ұйымның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
В бағанында кредит шартының нөмірі және күні көрсетіледі.
Г бағанында кредит алынған сәт: күні, айы, жылы көрсетіледі.
Д бағанында алынған кредиттің сомасы көрсетіледі.
Е бағанында кредит шартының талаптарына сәйкес белгіленген ставкасын қолдана отырып, салық төлеушінің алынған кредит үшін сыйақыны (мүддені) төлеуге арналған іс жүзіндегі шығындары көрсетіледі.
Ж1 бағанында теңгемен кредит алғанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің қайта қаржыландыруының ресми ставкасы көрсетіледі, шетел валютасымен кредит алғанда, Лондон банкаралық рыногының кредит алған күнгі ставкасы көрсетіледі.
Ж2 бағанында салық заңдары ұрықсат берген ставкасы көрсетіледі, яғни Ж1 бағанында көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің 150 процентке сәйкес қайта қаржыландыру ресми ставкасы, Лондон банкаралық рыногының 150 процентке сәйкес ставкасы.
Осы орайда мынаны ескеру қажет: шетел валютасымен алынған кредиттер жөніндегі сыйақыны (мүддені) анықтау үшін Лондон банкаралық рыногының ставкасы 1997 жылғы шілденің 21-нен бастап қолданылады, бұл күнге дейін сыйақы (мүдде) сомасы Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің қайта қаржыландыруының ресми ставкасын қолдану арқылы анықталады.
3 бағанында Ж2 бағанындағы көрсетілген ставканы қолданып алынған кредит үшін сыйақы (мүдде) көрсетіледі.
И бағанында шегерімге тиісті сыйақы (мүдде) сомасы беріледі, бұл сома Е және З бағанында көрсетілген сомалардың ең төменгі сомасы ретінде анықталады.
Әрбір алынған кредит бойынша жолдар жеке толтырылады.
21-жол. Күмәнді талаптар
21-жолда бұрын жылдық жиынтық кіріске енгізілген, бірақ кіріс есептеле бастаған күннен бастап екі жыл бойы салық төлеуші алмаған (5.27- және 17 баптар) сатылған өнімге (жұмыстарға, қызмет көрсетуге) төленген дебиторлық берешек сомасы енгізіледі. Бұл жолда 8-қосымшаға сәйкес қабылданған есептеп шығарылған күмәнді талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі. Банктер 8а және 8б-қосымшаларын толтырады.
Банктердің Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген мөлшердегі күмәнді және үміт үздірген талаптарына қарсы ұстаным бойынша шегерім жасауға құқы бар, оның ішінде: <*>

Заполнив приложение 7, укажите в данной строке сумму, полученную в строке 11 графы И этого приложения.
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты
Данное приложение предназначено для определения вознаграждения (интереса) за кредиты, полученные в тенге и в иностранной валюте от банков и других организаций в пределах, установленных положениями статьи 16.
Вознаграждение (интерес) за кредиты, полученные в тенге, подлежат вычету в пределах сумм вознаграждений (интереса), определенных из расчета официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, и увеличенной на 50 процентов указанной ставки.
В графе А указывается полное наименование организации, предоставившей кредит.
В графе Б указывается регистрационный номер налогоплательщика - организации, предоставившей кредит.
В графе В указывается номер и дата кредитного договора.
В графе Г указывается момент получения кредита: день, месяц, год.
В графе Д указывается сумма полученного кредита.
В графе Е указываются фактические расходы налогоплательщика на выплату вознаграждения (интереса) за полученный кредит - согласно условий кредитного договора с применением установленной в нем ставки.
В графе Ж1, при получении кредита в тенге, указывается официальная ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан, при получении в иностранной валюте - указывается ставка Лондонского межбанковского рынка, на момент получения кредита.
В графе Ж2 указывается ставка, разрешенная налоговым законодательством, т.е. соответственно 150 процентов официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, 150 процентов ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе Ж1.
При этом необходимо учесть, что ставка Лондонского межбанковского рынка для определения вознаграждения (интереса) по кредитам, полученным в иностранной валюте применяется с 21.07.97г., до этой даты сумма вознаграждения (интереса) определяется с применением официальной ставки рефинансирования Национального банка Республики Казахстан.
В графе 3 указывается вознаграждение (интерес) за полученный кредит с применением ставки, указанной в графе Ж2.
В графе И отражается сумма вознаграждения (интереса), подлежащая вычету, которая определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах Е и 3.
Строки заполняются по каждому полученному кредиту отдельно.
Строка 21. Сомнительные требования
В строку 21 вносится сумма дебиторской задолженности за реализованную продукцию (работы, услуги), которая ранее была включена в совокупный годовой доход, но в течение двух лет с момента начисления дохода не получена налогоплательщиком (статьи 5.27 и 17). В данной строке показывается общая сумма списанных сомнительных требований, принятых к вычету согласно приложения 8. Банки заполняют приложения 8а и 8б.
Банки имеют право на вычет по провизиям против сомнительных и безнадежных требований в размере, установленном Национальным банком Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан*, в том числе:

- 1995 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген кредиттер бойынша барлық қажетті сома мөлшерінде;
- 1995 жылғы 1 қаңтардан кейін берілген кредиттер бойынша - берілген және жыл ішінде өтелмеген кредиттердің 50 проценттік сомасы шегінде.
Ескерту. <*> - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Салық комитетінің 1996 жылғы 26 желтоқсандағы N 10-2 және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің 1996 жылғы 26 желтоқсандағы N 411 бірлескен хаты.
8-ҚОСЫМША
Күмәнді талаптар
Өнімдерді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді сатудың нәтижесінде пайда болған және кіріс есептеле бастаған күннен бастап екі жыл ішінде борышкер қанағаттандырмаған салық төлеушінің талаптары күмәнді талаптар болып табылады.
Қосымшаның салық салыну үшін кем дегенде екі жыл есебіне жазу әдісін қолданып жүрген салық төлеушілер толтырады.
А бағанында мекен-жайына салық төлеуші өнім тиеп жөнелткен, жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен және берешегі екі жыл бойы өтелмеген ұйымның атауы көрсетіледі.
Б бағанында құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі, салық төлеушіде осы құжат бойынша дебиторлық берешек жазулы тұр.
В бағанында өнімдерді (жұмыстарды орындауды, көрсетілген қызметтерді) сату жөніндегі дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
Г бағанында В бағанында салық төлеуші көрсетілген берешектен алынатын салықтардың есептелген айын және жылын көрсетеді.
Д бағанында күмәнді талап болып табылатын және жоғарыда көрсетілген шарттарды орындаған жағдайда шегерімге тиісті дебиторлық қарыз сомасы көрсетіледі.
Мысал: 1995 жылғы қыркүйекте ұйым 7200 мың теңге сомасына өнімді тиеп жөнелтті. Осы ұйымның салық есебіне жазу әдісі қолданылады және 1995 жылдың екінші жартыжылдығы үшін заңды тұлғалардан алынатын кіріс салығының сомасын анықтағанда, салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне өнімді өткізуден түскен 6000 мың теңге сома енгізілген, ал 1200 мың теңге қыркүйек айы үшін бюджетке төленуге тиісті ҚҚС сомасын есептемегенде есепке алынады.
Өнімді алушы 1996, 1997 жылдардың 7200 мың теңге мөлшеріндегі берешегі өтелмеген.
Бұл жерде өнімді тиеп жөнелткен салық төлеуші 1997 жылдың ҚҚҚ тоқсаны үшін заңды тұлғалардан алынатын кіріс салығының алдын ала есебін жасағанда және 1997 жылдың декларациясында ҚҚС-ның 6000 мың теңгесіне күмәнді талап ретінде қарап, шығарып тастағаннан қалған берешектің барлық алынбаған сомасын шегерімдердің құрамына енгізген. 1997 жылдың қыркүйегі үшін ҚҚС бойынша декларация жасағанда, салық салынатын айналымның мөлшері 1200 мың теңге кемиді.
Мынаған назар аударыңыз, салық төлеушінің бухгалтерлік есепте талап- арыз бойынша іздеу салу мерзімі өтіп кеткен дебиторлық берешекті шығарып тастаудан, сондай-ақ өндіріп алу іске аспайтын басқа қарыздарды шығарып тастаудан пайда болған шығындары салық есебінде есептелмейді (есепке алынбайды).
22-жол. Резервтік қорларға бөлінген қаржылар
Сақтандыру ұйымдары және жер қойнауын пайдаланушылар (18-бап) белгіленген тәртіппен резервтік қорларға қаржы бөледі.
Сақтандыру ұйымдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген нормаларға сәйкес резервтік сақтандыру қорлары үшін бөлінген қаржылар сомасын игеруге жатқызады.
Өзінің қызметін заңға сәйкес жасасқан шарт негізінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы кен орнында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың аяқталуына байланысты кен орнын (резервтік қорды) игерудің зардаптарын жою қоры үшін бөлінген қаржылар сомасын шегеруге жатқызуға құқылы. Осы қор үшін бөлінетін қаржылардың көлемін және бөлу тәртібін кен орнын игеру зардаптарын жоюға арналған шығындардың жобалық сомалары негізінде құзыретті органның келісімі бойынша шарттарға салық сараптарын жүргізу барысында кенді игерудің толық мерзіміне арналған шарт белгілейді. Егер кен орнын игерудің зардаптарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығындар аталған қоры үшін бөлінген қаржыдан кем болған жағдайда, оның оң айырмасы декларацияның 15-жолына жер қойнауын пайдаланудың салық салынатын кірісіне енгізілуге тиіс.
Резервтік қорларды қалыптастыру жөніндегі есептерді салық төлеуші
декларацияға қоса тіркейтін қажетті деректерді көрсете отырып жасалған
ведомоста келтіреді.
23-жол. Ғылыми-зерттеу, жобалау және тәжірибе конструкторлық
жұмыстарға арналған шығындар
Негізгі құралдарды сатып алуға, орнатуға және күрделі сипаттағы басқа
шығындарға арналған шығындардан басқа кіріс табуға байланысты ғылыми-
зерттеу, жобалау және тәжірибе конструкторлық жұмыстарға арналған шығындар
бойынша шегерімдер жасалады.
Мынаған назар аударыңыз, осында көрсетілген сомалар декларацияның
басқа жолдарында қайталанып қойылып жүрмесін.
24-жол. Амортизацияға бөлінген қаржылар және негізгі қорлар бойынша
шегерімдер

- по кредитам, выданным до 1 января 1995 года, в размере всей необходимой суммы;
- по кредитам, выданным после 1 января 1995 года - в пределах 50 процентов суммы выданных и непогашенных в течение года кредитов.
Примечание.
* - совместное письмо Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 26 декабря 1996 года N 10-2 и Национального банка Республики Казахстан от 26 декабря 1996 года N 411.
ПРИЛОЖЕНИЕ 8
Сомнительные требования
Сомнительными требованиями являются требования налогоплательщика, возникшие в результате реализации продукции, выполнения работ, оказания услуг и не удовлетворенные должником в течение двух лет с момента начисления дохода.
Приложение заполняют те налогоплательщики, которые применяют в целях налогообложения метод начислений не менее двух лет.
В графе А указывается наименование организации, в адрес которой отгружена продукция, выполнены работы, оказаны услуги налогоплательщиком и задолженность которой не погашена в течение двух лет.
В графе Б указываются дата и номер документа, по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика.
В графе В отражается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации продукции (работ, услуг).
В графе Г указывается месяц и год начисления налогов налогоплательщиком с задолженности, отраженной по графе В.
В графе Д указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием и подлежит вычету, при выполнении вышеуказанных условий.
Пример. Организация отгрузила продукцию на сумму 7200 тыс.тенге в сентябре 1995 года. В налоговом учете данной организацией применяется метод начислений и при определении суммы подоходного налога с юридических лиц за II полугодие 1995 года в совокупный годовой доход налогоплательщика включена сумма от реализации продукции 6000 тыс.тенге, а сумма 1200 тыс. тенге учитывается при расчете суммы НДС, подлежащей уплате в бюджет за сентябрь месяц.
Задолженность в размере 7200 тыс.тенге в 1996, 1997 годах получателем продукции не погашена.
В данном случае налогоплательщик, отгрузивший продукцию, при составлении предварительного расчета подоходного налога с юридических лиц за III квартал 1997 года и в декларации за 1997 год в состав вычетов включает всю неполученную сумму задолженности за минусом НДС - 6000 тыс.тенге, рассматривая ее как сомнительное требование. При составлении декларации по НДС за сентябрь 1997 года размер облагаемого оборота уменьшается на сумму 6000 тыс.тенге.
Обратите внимание, что убытки налогоплательщика, возникшие в бухгалтерском учете от списания дебиторской задолженности, по которой срок исковой давности истек, а также от списания других долгов, нереальных для взыскания, в налоговом учете не учитывается.
Строка 22. Отчисления в резервные фонды
Отчисления в резервные фонды производят страховые организации и недропользователи (статья 18) в установленном порядке.
Страховыми организациями на вычет относятся суммы отчислений в страховые резервные фонды в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан.
Недропользователь, осуществляющий свою деятельность на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством, имеет право на вычет суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождения (резервный фонд), связанных с завершением операций по недропользованию на этом месторождении. Размер и порядок отчислений в данный фонд устанавливается контрактом на недропользование на весь срок разработки месторождения в ходе проведения налоговой экспертизы контрактов по согласованию с Компетентным органом, исходя из проектных сумм затрат на ликвидацию последствий разработки месторождения. В случае, если фактические затраты по ликвидации последствий разработки месторождений ниже произведенных отчислений в указанный фонд, положительная разница подлежит включению в налогооблагаемый доход недропользователя по строке 15 декларации.
Расчеты по формированию резервных фондов приводятся в ведомости, составленной налогоплательщиком с указанием необходимых данных, прилагаемой к декларации.
Строка 23. Расходы на научно-исследовательские, проектные и опытно- конструкторские работы
Вычеты производятся по расходам на научно-исследовательские, проектные и опытно-конструкторские работы, связанные с получением дохода, кроме расходов на приобретение основных средств, их установку и других затрат капитального характера.
Обратите внимание на то, чтобы указываемые здесь суммы не оказались повторно проставленными в других строках декларации.
Строка 24. Амортизационные отчисления и вычеты по основным средствам

24а-24г жолдар. 24а-24г жолдар 9-қосымшаға сүйене отырып толтырылады.
Бұл қосымша тікелей өнімді (жұмыстарды, қызмет көрсетуді) өндірісінде,
басқару және тұрмыс саласында пайдаланылатын негізгі құралдар жөніндегі
амортизацияға бөлінетін қаржыларды есептеп шығаруға арналған. Алдыңғы
тармақтағы сақтандыру толығымен осы жолға да қатысты.
24а-жолда 9-қосымшаның 17 жолының Ж бағанындағы жолдардың деректері
беріледі.
24б-жолда 9-қосымшаның К1 бағанындағы жолдардың сомасы беріледі.
24в-жолда 9-қосымшаның К бағанындағы жолдардың сомасы беріледі.
24г-жолда 9-қосымшаның 17 жолының Л бағанындағы жолдардың деректері
беріледі.
9-ҚОСЫМША
Амортизацияға бөлінген қаржылар, жөндеуге және негізгі құралдар бойынша басқа шегерімдерге арналған шығындар Салық салынатын негізгі құралдар құны 40 айлық есептік көрсеткіштерден және қызметтің мерзімі бір жылдан асатын, салық заңдарына сәйкес амортизацияға жатқызылатын активтер болып табылады.
Өндірісте пайдаланылатын негізгі құралдарға байланысты амортизацияға бөлінетін қаржылардың сомасы топтың құндық балансы және салық заңдары белгілеген (шектен аспайтын) нормалардың негізінде игерілуге жатады. Және де ғимараттар, құрылыстар және салынған жайлар бойынша (бұдан әрі - салынған жайлар) амортизация әрбір жеке салынған жайға есептеп шығарылады.
"Топ" деген бағанда 20-бапқа сәйкес салық салыну үшін амортизацияға бөлінген қаржыларды есептеп шығару үшін топтың нөмірі көрсетілген.
А1 бағанда 20.3-бапқа сәйкес әрбір топ бойынша амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетілген.
А2 бағанда салық салыну мақсатында амортизацияның салық төлеуші қолданатын, бірақ А1 бағанында көрсетілген шектен аспайтын нормалары көрсетіледі.
Б бағанда әрбір салық тобы бойынша топтың құндық балансының өткен салық жылының соңындағы салық салу мақсатында алдыңғы салық жылы есептен шығарылған амортизацияның сомасына кемітілген көлемі көрсетіледі. Бұл көлем 20 және 21-баптардың ережелеріне сәйкес түзетіледі.
В бағанында салық тобының негізгі құралдарының қалдық құнын қайта бағалаудың нәтижесінде алынған құнның өсімінің сомасы көрсетіледі.
Мынаған назар аударыңыз, салық есебінде анықталған құнның өсімі сомасының бухгалтерлік есепте анықталған қайта бағалау сомасынан айырмашылығы бар.
Г бағанында салық жылы ішінде түскен негізгі құралдардың әрбір тобы бойынша құны көрсетіледі. Бұрын пайдаланылған негізгі құралдар түскен жағдайда, бұл бағанда олардың қалдық құны көрсетіледі.
Д бағанында салық жылы ішінде негізгі құралдарды өткізуден алынған және алынуға тиісті сома көрсетіледі. Өткізуден түскен сома 11-қосымшаның Ж бағанында анықталған және шегерімге жатқызылған технологиялық жабдықтың қалған амортизацияның сомасы немесе құны қосылады.
Е бағанында топтың баланстық құнының салық жылының соңындағы 20 және 21-баптардың ережелеріне сәйкес түзету жүргізілмеген көлемі анықталады.
Салық жылының соңындағы топтың баланстық құнының көлемі топтың негізгі құралдарын өткізуден түскен сомаларды (Б тобы + В тобы + Г тобы - Д тобы) шығарып тасталғаннан кейін алдыңғы салық жылының соңындағы топтың баланстық құнының түзетулері ескерілген көлемінің, құнның өсімінің көлемінің, түскен негізгі құралдардың құнының көлемінің жиынтығы ретінде анықталады.
Ж бағанында салық заңдарына сәйкес (топ Е х топ А2) есеп беру салық жылындағы амортизацияға бөлінген шығындар сомасы анықталады. Салық төлеуші таратылған немесе қайтадан ұйымдастырылған жағдайда амортизация аударымы салық жылындағы іс-әрекеттің кезеңіне үйлестіріледі.
21-бапқа сәйкес негізгі құралдарды (күрделі, орташа, ағымдағы) жөндеуге арналған іс жүзіндегі шығындардың сомасы негізгі құралдардың әрбір тобы бойынша топтың салық жылы соңындағы баланстық құнының 10 проценті шегінде шегерілімге жатады. Және осы топқа кіретін негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығындар бойынша әрбір топқа қатысты шегерім жасауға жол беріледі. Жалға алушының ағымдағы жөндеуге қабылданған негізгі құралдарға шығарылған шығындар сомасы шегерімге жатпайды.
Салық төлеушінің негізгі құралдарды жөндеуге іс жүзінде жұмсалған шығындарының аталған шектен асатын сомасы негізгі құралдар тобының құндық балансын арттырады.
Салық төлеушінің кәсіпкерлік мақсат үшін пайдаланатын топтардың негізгі құралдарының жөнделуіне жұмсалған барлық іс жүзіндегі шығындарының сомасы З және И бағандарында көрсетіледі.
К бағанында салық жылының соңындағы топтың құндық балансы көрсетіледі, егер оның мөлшері 100 айлық есептік көрсеткіштен аз сома болса.

Строки 24а-24г. Строки 24а-24г заполняются на основании приложения 9. Данное приложение предназначено для исчисления амортизационных отчислений по основным средствам, используемым непосредственно в производстве продукции (работ, услуг), в сфере управления и сбыта. Предостережение, сделанное в предыдущем пункте, в полной мере относится и к данной строке.
В строке 24а отражаются данные строки 17 графы Ж приложения 9.
В строке 24б отражается сумма строк по графе К1 приложения 9.
В строке 24в отражается сумма строк по графе К приложения 9.
В строке 24г отражаются данные строки 17 графы Л приложения 9.
ПРИЛОЖЕНИЕ 9
Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по основным средствам
Основными средствами в целях налогообложения являются активы стоимостью свыше 40 месячных расчетных показателей и сроком службы более одного года, которые подлежат амортизации согласно налогового законодательства.
Подлежат вычету суммы амортизационных отчислений по основным средствам, используемым в производстве исходя из стоимостного баланса групп и норм (не выше предельных), установленных налоговым законодательством. При этом по зданиям, сооружениям и строениям (далее строения) амортизация исчисляется на каждое строение отдельно.
В графе "Группа" указан номер группы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения согласно статьи 20.
В графе А1 указаны предельные нормы амортизации в процентах согласно статьи 20.3 по каждой группе.
В графе А2 указываются применяемые налогоплательщиком нормы амортизации в целях налогообложения, но не выше предельных, указанных в графе А1.
В графе Б по каждой налоговой группе указывается величина стоимостного баланса группы на конец предыдущего налогового года, уменьшенная на сумму амортизации, исчисленной в целях налогообложения в предыдущем налоговом году. Данная величина корректируется согласно положений статей 20 и 21.
В графе В указывается сумма прироста стоимости, полученной в результате переоценки остаточной стоимости основных средств налоговой группы.
Обратите внимание, что сумма прироста стоимости, определенная в налоговом учете отличается от суммы переоценки, определенной в бухгалтерском учете.
В графе Г отражается по каждой группе стоимость поступивших основных средств за налоговый год.
В графе Д указывается полученная и подлежащая к получению сумма от реализации основных средств за налоговый год, а также указывается стоимость безвозмездно переданных и списанных основных средств. К сумме от реализации добавляется стоимость или сумма оставшейся амортизации технологического оборудования, определенная в приложении 11 по графе Ж и отнесенная на вычеты.
В графе Е определяется величина стоимостного баланса группы на конец налогового года без проведения корректировок согласно положений статей 20 и 21.
Величина стоимостного баланса группы на конец налогового года определяется как сумма величины стоимостного баланса группы на конец предыдущего налогового года с учетом корректировок, величины прироста стоимости, величины стоимости поступивших основных средств, за вычетом суммы от реализации основных средств группы (гр.Б+гр.В+гр.Г- гр.Д).
В графе Ж определяется сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый год согласно налогового законодательства (гр.Е х гр.А2). В случае ликвидации или реорганизации налогоплательщика отчисления на амортизацию корректируются на период деятельности в налоговом году.
В соответствии со статьей 21 сумма фактических расходов на ремонт основных средств (капитальный, средний, текущий) по каждой группе основных средств относится на вычеты в пределах 10 процентов от стоимостного баланса группы на конец налогового года. При этом вычет допускается в отношении каждой группы по расходам на ремонт основных средств, входящих в данную группу. Сумма произведенных арендатором расходов на ремонт основных средств, принятых на текущую аренду, не подлежит вычету арендатором, так как основные средства, переданные в текущую аренду включаются в стоимостной баланс группы арендодателя.
Сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая указанный предел, увеличивает стоимостной баланс группы основных средств.
Сумма всех фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств групп, используемых для предпринимательских целей, указывается по графам 3 и И.
В графе К указывается стоимостной баланс группы на конец налогового года, если размер его составляет сумму, меньшую чем 100 месячных расчетных показателей.

К1 бағанында салынған жайлардың құны көрсетіледі, егер оның мөлшері 40 айлық есептік көрсеткіштен аз сома болса.
Л бағанында салық жылының соңындағы топтың құндық балансының Е бағанында көрсетілген құндық балансы көрсетіледі, егер салық жылының соңын бұл топтың барлық негізгі құралдары сатылған немесе таратылған болса.
24д-жол. 24д-жолда 10-қосымшаның Д бағанындағы "Барлығы" деген жолдағы мәліметтер көрсетіледі. Өндірістік мақсатқа арналған өз құрылысы жөніндегі шығындар Жарлықтың 20-бабының 10-тармағына сәйкес шегерімге жатады. Осы орайда өндірістік мақсатқа арналған меншікті құрылысы жөніндегі шығындар салық төлеушінің өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысына өзінің қаражаттары есебінен шығарған шығындары болып табылады.
10-ҚОСЫМША
Өндірістік мақсатқа арналған меншіктік құрылысқа байланысты шығындар
А бағанында құрылыс объектісінің атауы көрсетіледі.
Б бағанында өндірістік мақсатқа арналған аяқталмаған құрылыстың салық жылының басындағы құны көрсетіледі.
В бағанында салық жылындағы өндірістік мақсатқа арналған меншікті құрылыс жөніндегі орындалған жұмыстар мен шығындардың құны көрсетіледі.
Г бағанында салық жылының соңындағы аяқталмаған құрылыстың құны көрсетіледі.
Д бағанында шегерімге жатқызылатын меншікті құрылыс бойынша шығындар көрсетіледі.
жолдар өндірістік мақсаттар үшін алынып жатқан әрбір объект бойынша жеке толтырылады.
24-жол. 24ж-жолда 11-қосымшаның Ж бағанының "Жиынтығы" деген жолдың деректері беріледі. Жарлықтың 20-бабының 10-тармағына сәйкес кем дегенде үш жыл өндірістік мақсаттар үшін пайдаланылатын сатып алынған технологиялық жабдықтың құны салық төлеушінің қалауы бойынша кез келген уақытта амортизациялық кезең ішінде қалған амортизацияның сомалары шегінде, оларды топтың құндық балансына енгізген күннен бастап шегерілуге тиіс.
Егер технологиялық жабдықтың қалған амортизацияның құны немесе сомасы шегерімге жатқызғаннан кейін, салық төлеуші өндірісте кем дегенде үш жылға жуық пайдаланылған бұл жабдықты сатса, онда бұрын шегерімге жатқызылған сома 15 жылда қайта қалпына келтіріледі.
Салық салуға арналған технологиялық жабдыққа өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімді және халық тұтынатын тауарларды шығару үшін тікелей пайдаланылатын технологиялық желілер және басқа жабдықтар жатады. Шегерімдер қолданылатын технологиялық жабдыққа көлік құралдары, жиһаз және аталған өндірісте жанамалап пайдаланылатын басқа негізгі құралдар жатады.
11-ҚОСЫМША
Өндірістік мақсатқа пайдаланылатын технологиялық жабдықтың құны
А бағанында технологиялық жабдықтың түрі (атауы) көрсетіледі.
Б бағанында технологиялық жабдықты пайдалануға беру күні көрсетіледі.
В бағанында сатып алынған технологиялық жабдықтың құны көрсетіледі.
Г бағанында салық салу мақсатында осы технологиялық жабдыққа арналған амортизация нормасы көрсетіледі.
Д бағанында салық салу мақсатында салық төлеуші есептеп шығарған,
амортизацияға бөлінген қаржылар сомасы көрсетіледі.
Е бағанында салық есебінде анықталған технологиялық жабдықтың қалдық
құны көрсетіледі.
Ж бағанында шегерімге жатуға тиісті технологиялық жабдықтың құны
көрсетіледі.
З бағанында технологиялық жабдықты құнының шегерімге енгізілген күні
көрсетіледі.
И бағанында технологиялық жабдықтың шығарылуы (сатылуы) көрсетіледі.
Ескерту. Өндірістік мақсатқа пайдаланылатын технологиялық жабдықтың
құнын шегерімге жатқызғанда, бақылау үшін кейінгі жолдардың
декларацияларының қосымшасында салық төлеуші технологиялық жабдықтың кем
дегенде үш жылға жуық өндірістік мақсаттар үшін пайдаланылып келе жатқанын
растайды.
25-жол. Жөндеуге арналған шығындар

В графе К1 указывается стоимость строений, если ее величина составляет сумму, меньшую чем 40 месячных расчетных показателей.
В графе Л показывается стоимостной баланс группы на конец налогового года, отраженный в графе Е, если на конец налогового года все основные средства данной группы были реализованы или ликвидированы.
Строка 24д. В строке 24д отражаются данные по строке "Всего" графы Д приложения 10. Согласно пункта 10 статьи 20 Указа расходы по собственному строительству для производственных целей подлежат вычету. При этом расходами по собственному строительству для производственных целей являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения, при наличии источника их финансирования, включая заемные средства.
ПРИЛОЖЕНИЕ 10
Расходы по собственному строительству для производственных целей
В графе А указывается наименование объекта строительства.
В графе Б отражается стоимость незавершенного строительства для производственных целей на начало налогового года.
В графе В указывается стоимость выполненных работ и затрат по собственному строительству для производственных целей за налоговый год.
В графе Г указывается стоимость незавершенного строительства на конец налогового года.
В графе Д отражаются расходы по собственному строительству, отнесенные на вычет. Строки заполняются по каждому строящемуся объекту для производственных целей отдельно.
Строка 24ж. В строке 24ж отражаются данные по строке "Итого" графы Ж приложения 11. В соответствии с пунктом 10 статьи 20 Указа стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого не менее трех лет для производственных целей, подлежит вычету по усмотрению налогоплательщика в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации, с момента включения их в стоимостной баланс группы.
Если после отнесения на вычеты стоимости или суммы оставшейся амортизации технологического оборудования, налогоплательщик реализует данное оборудование, использованное в производстве менее трех лет, то сумма, ранее отнесенная на вычеты, восстанавливается по строке 15.
К технологическому оборудованию для налоговых целей относятся технологические линии и другое оборудование, прямо используемое для выпуска продукции производственно-технического назначения и товаров народного потребления. Не относятся к технологическому оборудованию для применения вычетов транспортные средства, мебель и другие основные средства, косвенно используемые в указанном производстве.
ПРИЛОЖЕНИЕ 11
Стоимость технологического оборудования, используемого для
производственных целей
В графе А указывается вид (наименование) технологического
оборудования.
В графе Б указывается дата ввода в эксплуатацию технологического
оборудования.
В графе В указывается стоимость приобретенного технологического
оборудования.
В графе Г указывается норма амортизации для данного технологического
оборудования в целях налогообложения.
В графе Д указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных
налогоплательщиком в целях налогообложения.
В графе Е отражается остаточная стоимость технологического
оборудования, определенная в налоговом учете.
В графе Ж указывается стоимость технологического оборудования,
подлежащая вычету.
В графе 3 указывается дата включения стоимости технологического
оборудования в вычеты.
В графе И указывается дата выбытия (реализации), технологического
оборудования.
Примечание. При отнесении на вычет стоимости технологического оборудования, используемого для производственных целей, в целях контроля в приложении к декларации последующих лет налогоплательщик подтверждает, что технологическое оборудование используется налогоплательщиком для производственных целей не менее трех лет.
Строка 25 Расходы на ремонт

9-қосымшаға сәйкес толтырылады, бұл жолға 9-қосымшасының 3 бағанының 17-жолынан алынған сома жазылады. Назар аударыңыз: осы жерде енгізіліп отырған жөндеуге арналған шығындар туралы деректер басқа қосымшаларда қайталанбауға тиіс.
Салық төлеуші негізгі құралдарды жөндеуге арналған алдағы шығындарға
байланысты резервті құрған жағдайда, осы резервке бөлінген қаржылардың
сомасы шегерімге жатпайды.
26-жол. Сақтандыру төлемдері бойынша шығындар
Заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметіне байланысты сақтандыру шарттарына
байланысты төленетін сақтандыру төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі.
Жинақтау немесе қайтарылатын сипаттағы шарттарға байланысты сақтандыру
төлемдері шегерімге жатпайды. 12-қосымшада сақтандыру шарттарын жасау
нөмірлері мен күні, сақтандыру төлемдерінің көлемі және шегерімге енгізуге
қажетті басқа да ақпарат көрсетіледі.
26-жолға 12-қосымшаның Г бағанындағы "Барлығы" деген жолдың сомасы
енгізіледі.
12-ҚОСЫМША
Сақтандыру төлемдегі бойынша шығындар
А бағанында шегерімге қабылданатын жинақтаушы және қайтарылатын
сипаттағы сақтандыру төлемдерінен басқа төлемдердің атауы көрсетіледі.
Б бағанында сақтандыру шарттарының күні және нөмірі көрсетіледі.
В бағанында сақтандыру төлемін жасауға негіз болған төлем құжатының
күні мен нөмірі беріледі.
Г бағанында сақтандыру төлемінің сомасы көрсетіледі.
27-жол. Геологиялық зерделеуге және табиғи ресурстардың өндіру үшін
дайындық жұмыстарына арналған шығындар
Бұл жолды жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
Жер қойнауын пайдаланушылардың геологиялық зерделеуге, пайдалы қазба байлықтарды өндіруге қажетті барлау және дайындық жұмыстарына жұмсалған шығындарын бағалау, игеру шығындарын, жалпы әкімшілік шығындарын және жазылу бонусы мен коммерциялық көрініс бонусын төлеуге байланысты шығындарды қосқанда жылдық жиынтық кірістен амортизацияға бөлінетін қаржылар түрінде шегерімге тиіс және олар бөлек топ құрайды. Осы топ бойынша амортизацияға бөлінетін қаржылар пайдалы қазба байлықтарды өндіре бастаған алғашқы бес жыл бойы 2-топтың негізгі құралдарының шекті нормасы бойынша бөлінеді (25%), ал құнның қалған бөлігі бес жыл өткеннен кейінгі амортизациялық кезеңнің кез келген уақытында жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша белгіленетін нормалар бойынша көрсетіледі.
28-жол. Материалдық емес активтердің амортизациясына бөлінген
қаржылар
Салық есебінде материалдық емес активтерге заңды тұлғалардың ұзақ
мерзімді кезең ішінде (бір жылдан асса) шаруашылық қызметте пайдаланатын
материалдық емес объектілерге жұмсаған шығындары жатады.
Материалдық емес активтерге салық салу мақсатында жұмсалған шығындар
бөлек топ құрайды және 4-топтың негізгі құралдарының амортизациясының
ставкасы бойынша (15%) амортизацияға бөлінген қаржылар түрінде шегерілуге
тиіс.

Заполняется согласно приложению 9, в данную строку вносится сумма, полученная в строке 17 графы 3 приложения 9. Обратите внимание: вносимые здесь данные о расходах на ремонт не должны повторяться в других приложениях.
В случае создания налогоплательщиком резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств, на вычеты относится сумма, определенная исходя из фактических расходов на ремонт, независимо от размера созданного резерва.
Строка 26 Расходы по страховым платежам
Указывается общая сумма уплачиваемых страховых платежей по договорам страхования, связанным с предпринимательской деятельностью юридического лица. Страховые платежи по договорам накопительного или возвратного характера вычету не подлежат. В приложении 12 приводятся номера и даты заключения договоров страхования, величина страховых платежей и другая информация, необходимая для включения в вычеты.
В строку 26 вносится сумма из строки "Всего" графы Г приложения 12.
ПРИЛОЖЕНИЕ 12
Расходы по страховым платежам
В графе А указываются наименования страховых платежей, принимаемых к вычету, кроме накопительного и возвратного характера.
В графе Б указывается дата и номер договора страхования.
В графе В отражаются дата и номер платежного документа, по которому произведен страховой платеж.
В графе Г указывается сумма страхового платежа.
Строка 27. Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов
Данная строка заполняется недропользователями.
Расходы, произведенные недропользователями на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные отчисления по данной группе производятся с момента начала добычи полезных ископаемых по нормам, определяемым по усмотрению недропользователя, но не выше предельной нормы амортизации основных средств группы 2 (25%).
Строка 28 Амортизационные отчисления нематериальных активов
В налоговом учете к нематериальным активам относятся затраты юридических лиц на нематериальные объекты, используемые в течение долгосрочного периода (более одного года) в хозяйственной деятельности.
Расходы на нематериальные активы в целях налогообложения образуют отдельную группу и подлежат вычету в виде амортизационных отчислений по ставке амортизации основных средств группы 4 (15%).

13-қосымшаны толтырыңыз. 28-жолға 13-қосымшаның Е бағанының "Барлығы"
деген жолындағы сома енгізіледі.
13-ҚОСЫМША
Материалдық емес активтердің амортизациясы бөлінген қаржылар
А бағанында материалдық емес активтердің түрлері көрсетіледі.
Б бағанында материалдық емес активтердің алдыңғы салық жылының соңындағы, 1997 жылдың 31 желтоқсанындағы қалдық құны көрсетіледі.
В бағанында салық жылы ішінде сатып алынған материалдық емес активтердің құны көрсетіледі. Ондайда, егер материалдық емес активтерді сатып алуға немесе өндіруге байланысты шығындар салық төлеушінің салық салынатын кірісін есептегенде шегерілген болса, онда бұл шығындар материалдық емес активтердің құнына қосылмайды.
Г бағанында материалдық емес активтерді өткізуден алынған немесе алынуға тиісті сома, сондай-ақ материалдық емес активтердің оларды жойғанда немесе шығарылғанда салық есебі бойынша анықталған қалдық құны көрсетіледі.
Д бағалық жылының соңындағы қалдық құн белгіленеді.
Е бағанында салық салу мақсатында есептеп шығарылған амортизацияға бөлінген қаржылар сомасы белгіленеді.
Ж бағанында материалдық емес активтердің салық жылының соңындағы Е бағанында белгіленген амортизацияның сомасына кемітілген (бұл сома келесі салық жылының басына көшіріледі) қалдық құн көрсетіледі.
29-жол. Салықтар, айыппұлдар және өтемақы шығындары
29-жол. 29а-жолда 25-бапқа сәйкес жылдық жиынтық кірісті (ҚҚС, акциз) анықтағанға дейін шығарып тасталған салықтардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында және басқа мемлекеттерде төленген кіріс салығынан және үстеме пайдаға салынатын салықтан басқа төленген салықтар көрсетіледі.
Салық төлеуші қолданатын салық есебі әдісіне қарамастан есепке жазылған сома шегіндегі төленген салықтар шегерімге тиіс екендігін атап өту қажет.
29б-жол. 29б-жолда шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін сот кесіп берген немесе салық төлеуші мойындаған айыппұл, өсімпұл, тұрақсыздық айыбының сомасы көрсетіледі. Бюджетке және бюджеттен тыс қорларға төленген айыппұлдар мен өсімақылар шегеруге жатпайды.
29в-жол. 29в-жолда Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995
жылдың 26 шілдесіндегі N 1021 "Мемлекеттік әлеуметтік сала объектілерін
ұстауға арналған шығындар нормативтері туралы" өзгертулері мен
толықтырулары ескерілген қаулысына сәйкес заңды тұлғалардың мемлекеттік
әлеуметтік саланы ұстауға арналған шығындары көрсетіледі.
1. Балансында әлеуметтік сала объектілері бар заңды тұлғалар үшін
төмендегідей нормативтер белгіленген:
__________________________________________________________________________
|  ең аз есеп   |
| көрсеткішінің |
| төменгі мөлше.|
|   рі бойынша  |
______________________________________________________|_______________|

Заполните приложение 13. В строку 28 вносится сумма из строки "Всего" графы Е приложения 13.
ПРИЛОЖЕНИЕ 13
Амортизационные отчисления нематериальных активов
В графе А указываются виды нематериальных активов.
В графе Б указывается остаточная стоимость нематериальных активов на конец предыдущего налогового года, т.е. на 31.12.97г.
В графе В указывается стоимость приобретенных в течение налогового года нематериальных активов. При этом, если расходы по приобретению или производству нематериальных активов были вычтены при подсчете облагаемого дохода налогоплательщика, то данные расходы в стоимость нематериальных активов не включаются.
В графе Г отражается полученная и подлежащая к получению сумма от реализации нематериальных активов, а также остаточная стоимость нематериальных активов, определенная по налоговому учету при их ликвидации или выбытии.
В графе Д определяется остаточная стоимость на конец налогового года.
В графе Е определяется сумма амортизационных отчислений, исчисленная в целях налогообложения.
В графе Ж указывается остаточная стоимость нематериальных активов на конец налогового года, уменьшенная на сумму амортизации, определенную по графе Е (данная сумма переносится на начало следующего налогового года).
Строка 29. Налоги, штрафы и компенсационные расходы
Строка 29а. В строке 29а в соответствии со статьей 25 отражаются уплаченные налоги, кроме налогов и сборов, исключенных до определения совокупного годового дохода (НДС, акциз), а также подоходного налога, уплаченного на территории Республики Казахстан и в других государствах, и налога на сверхприбыль.
Необходимо отметить, что независимо от применяемого налогоплательщиком метода налогового учета, вычету подлежат уплаченные налоги в пределах начисленной суммы.
Строка 29б. По строке 29б указывается сумма уплаченных налогоплательщиком штрафов, пени, неустоек за нарушение условий хозяйственных договоров. Не подлежат вычету штрафы и пени, уплаченные в бюджет и во внебюджетные фонды.
Строка 29в. По строке 29в отражаются расходы, понесенные юридическими
лицами на содержание государственной социальной сферы в соответствии с
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан "О нормативах
затрат на содержание объектов государственной социальной сферы" от 26 июля
1995 года N 1021 с учетом изменений и дополнений.
1. Для юридических лиц, имеющих на балансе объекты социальной сферы,
установлены следующие нормативы:
---------------------------------------------------------------------------
к минимальному размеру
месячного расчетного
показателя
---------------------------------------------------------------------------

күніне 1 төсекке қабылданатын аурухана бойынша                 - 1,6
күніне 1 балаға шаққандағы балалар бақшасы жөнінде             - 0,4
күніне 1 дәрігерлік лауазымға арналған есеп бойынша            - 1,3
күніне 1 балаға есептегенде балалардың демалыс лагері
бойынша                                                        - 0,6
күніне 1 шаршы метр деп есептегенде тұрғын үй және
жатақхана бойынша                                              - 0,01
___________________________________________________________________________
2. Мемлекетті әлеуметтік саланы ұстауға қаражатын аударған немесе
мүлкін берген заңды тұлғалар бұл шығындарды кәсіпкерлік қызметтен түскен
салық салынатын кірістің (бұл жеңілдікті есепке алмай) екі проценті
мөлшерінде шегерімге жатқызады.
Салық салынатын кіріс жоқ болғанда, көрсетілген шығындар салық салу
үшін шегерімге жатпайды.
30-жол. Салынған жайларды өткізуден ұшыраған шығындар
Бұл жолға 1-қосымшаның 15-жолында белгіленген сома енгізіледі.
31-жол. Шегерімдер - барлығы
19-дан 30-ға дейінгі жолдар сомалары көрсетіледі.
32-жол. Салық салынатын кіріс
Жылдық жиынтық кіріс пен шегерімдердің айырмасы (18-жол 31-жолдан
шегеріледі) ретінде анықталады.
Алынған айырманы 14-қосымшаның 1-бөлімінің 1-жолына көшіріңіз.
Есеп беру жылының нәтижелері бойынша зиян шеккен жағдайда, бұл сома
дөңгелек жақшаға алынады.
33-жол. 27-бапқа сәйкес кәсіпкерлік қызметтен шеккен зиян
Ескерілген шегерімдердің жылдық жиынтық кірістен алып кетуі ретінде анықталған кәсіпкерлік қызметтен шеккен зиян бес жыл мерзімге дейін келесі кезеңдердің жылдық жиынтық кірісі есебінен өтелу үшін көшіріледі.
Шарт бойынша жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыру қызметіне байланысты пайда болған зиян жеті жыл мерзімге көшіріледі.
34-бап. 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған кірістер
1) Төтенше жағдайларға байланысты және атқаратын міндеті бойынша жұмсалған ізгілік көмек.
34.1-жолда декларацияның алтыншы жолынан төтенше жағдайға байланысты алынған және атқаратын міндеті бойынша жұмсалған ізгілік көмек көрсетіледі.
2) мүгедектердің еңбегін төлеу жөніндегі шығындардың екі еселенген сомасы және олардың еңбегін төлеуден түскен бөлінген қаржылар.
34.2-жолды қызметкерлерінің жалпы санының 30%-тен кем емесін мүгедектер құрайтын өндірістік ұйым толтырады.
3) Мемлекеттік бағалы қағаздарға байланысты сыйақы (мүдде) 34.3-жолда декларацияның 3-жолынан салықтан толық босатылған мемлекеттік бағалы қағаздарға байланысты сыйақы (мүдде) көрсетіледі.
4) Коммерциялық емес ұйымдарға берілетін қайырымдылық жарналар.

по больницам из расчета на 1 койку в день               - 1,6
по детским садам из расчета на 1 ребенка в день         - 0,4
по поликлиникам из расчета на 1 врачебную должность в
день                                                    - 1,3
по детским лагерям отдыха из расчета на 1 ребенка в день- 0,6
по жилью и общежитиям из расчета на 1 кв.м в день       - 0,01
---------------------------------------------------------------------------
2. Юридические лица, перечислившие средства или передавшие имущество на содержание государственной социальной сферы, данные расходы относят на вычеты в размере двух процентов от облагаемого дохода (без учета данной льготы) от предпринимательской деятельности.
При отсутствии налогооблагаемого дохода, указанные расходы в целях
налогообложения не подлежат вычету.
Строка 30. Убытки от реализации строений
В данную строку вносится сумма, определенная по строке 15 Приложения
1.
Строка 31. Вычетов - всего
Приводится сумма строк с 19 по 30.
Строка 32 Налогооблагаемый доход
Определяется как разница между совокупным годовым доходом и вычетами
(строка 18 минус строка 31).
Полученную разницу перенесите в строку 1 раздела 1 приложения 14.
В случае, если по результатам отчетного года получен убыток, то
данная сумма берется в круглые скобки.
Строка 33. Убытки от предпринимательской деятельности, перенесенные
согласно статьи 27
Убытки от предпринимательской деятельности, определенные как превышение предусмотренных вычетов над совокупным годовым доходом, переносятся на срок до пяти лет включительно для погашения за счет совокупного годового дохода будущих периодов.
Убытки, образующиеся в связи с деятельностью, осуществляемой по контрактам на недропользование, переносятся на срок до семи лет включительно.
Строка 34. Доходы, освобожденные от налогообложения согласно статьи 34
1) Гуманитарная помощь по чрезвычайным обстоятельствам и использованная по назначению.
По строке 34.1 указывается из строки 6 декларации сумма гуманитарной помощи, полученной в связи с чрезвычайными обстоятельствами и использованной по назначению.
2) Двухкратная сумма расходов по оплате труда инвалидов и отчисления от их оплаты труда.
Строка 34.2 заполняется производственной организацией, в которой инвалиды составляют не менее 30 процентов от общего числа их работников.
3) Вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам.
В строке 34.3 указываются из строки 3 декларации вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам, которые полностью освобождены от обложения налогом.
4) Благотворительные взносы некоммерческим организациям.

34.4-жолда салық төлеушілер қайырымдылық қызметпен айналысатын коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүліктің және ақшаның декларацияның 32-жолында белгіленген салық салынатын кірістің екі проценттен аспайтын мөлшеріндегі сомасы көрсетіледі.
Егер өтеусіз берілген мүліктің және ақшаның іс жүзіндегі сомасы салық салынатын кірістің екі процентінен кем сома болып шықса, жұмсалған шығындардың іс жүзіндегі сомасы салықтан босатылады.
5) "Жаңа астана" қорына бағытталған қаржылар.
34.5-жолда бюджеттен тыс "Жаңа астана" қорына бағытталған қаржылардың салық салынатын кірістің декларациясындағы 32-жолында белгіленген 10 проценттен аспайтын мөлшердегі сомасы көрсетіледі.
6) Ақмола қаласында тұрғын үй құрылысына бағытталған және пайдаланылған қаржылар.
Салық төлеуші 34.6-жолда Ақмола қаласында тұрғын үй құрылысына бағытталған іс жүзінде есеп беру жылы атқаратын міндеті бойынша жұмсалған қаржылар сомасы көрсетіледі.
7) Банктердің қайырымдылық қорларына өтеусіз бөлген қаржылары (банктер толтырады).
34.7-жолы бойынша облыстарда, Ақмола және Алматы қалаларында құрылған тұрмысы төмен азаматтарды қолдау жөніндегі жалпыұлттық және аймақтық қорларға қызмет ететін банктер осы қорларға қайтарымсыз аударымдардың сомасын көрсетеді.
8) Мемлекеттік (Ұлттық) лотерея өткізуден алынған кірістер.
34.8-жолда заңды тұлғаның мемлекеттік (Ұлттық) лотерея өткізуден алынған кірісі көрсетіледі.
9) Ерікті зейнетақы жарналарының сомасы.
10) Жаңа технологиялық жабдықтың лизинг бойынша алынған сыйақы (мүдде).
11) 34.11-жолда ұйымдар 34-баптың 1-тармағына сәйкес салықтан босатылған кірістерін көрсетеді. Ондай ұйымдарға мыналар жатады:
- Қазақстан Республикасының Ерікті мүгедектер одағы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Ақылы және бойы дамымай қалған балалар мен жеткіншектерді әлеуметтік бейімдеу және еңбекпен сауықтыру орталығы, Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншігі болып табылатын және толығымен солардың қаражаты есебінен құрылған өндірістік ұйымдар, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерінің Қазақ республикалық Ұйымы (кәсіпорынсыз). Осы орайда жоғарыда аталған ұйымдардың сауда-делдалдық қызметтен түскен кірістерінен басқа кірістері салықтан босатылуға тиіс.
- Астана қаласында құрылыспен айналысып жүрген ұйымдар;
- Коммерциялық емес ұйымдар. Бұл орайда демеушілік көмек, кіру және мүшелік жарналар, қайырымдылық көмек жоғарыда аталған қаражаттардың қайтарымсыз негізде берілген жағдайында жасалған аударымдар мен құрбандықтар, сондай-ақ оған қайтарымсыз берілген мүліктен алынған кірістер;
- халықаралық ұйымдар, оның тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді;
- мемлекеттік бюджеттің және Қазақстан Республикасының заңдарымен реттелген арнайы қорлардың есебінен ұсталған ұйымдар. Мемлекеттің кепілдігімен қамтамасыз етілген шетелдік кредит желілері бойынша, сонымен қатар тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген халықаралық ұйымдар желісі бойынша алынған мүлікке байланысты кірістер салықтан босатылады.
- тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін халықаралық
ұйымдар;
- негізгі құралдарды жасауға және жаңартуға үш жылдан аса мерзім
берілген орташа және ұзақ инвестициялық кредиттер бойынша алынған сыйақыға
(мүддеге) байланысты банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын банктер және ұйымдар;
35-жол. Шеккен зияндарын және берілген жеңілдіктерін есептей отырып
салық салынатын кіріс

По строке 34.4 налогоплательщики указывают сумму безвозмездно переданного имущества и денег некоммерческим организациям, занимающимся благотворительной и образовательной деятельностью, в размере не более двух процентов от облагаемого дохода, определенного по строке 32 декларации.
Если фактическая сумма безвозмездно переданного имущества и денег составляет сумму, меньшую чем два процента от облагаемого дохода, освобождается от налога фактическая сумма произведенных расходов.
5) Средства, направленные в фонд "Новая столица".
По строке 34.5 отражается сумма средств, направленных во внебюджетный фонд "Новая столица" в размере не более 10 процентов от облагаемого дохода, определенного по строке 32 декларации.
6) Средства, направленные и использованные на строительство жилья в городе "Акмоле".
Налогоплательщик по строке 34.6 указывает сумму средств, направленных на строительство жилья в г.Акмоле и фактически использованных по целевому назначению в отчетном году.
7) Безвозмездные отчисления банков в общенациональный и региональные фонды (заполняется банками).
По строке 34.7 банки, обслуживающие общенациональный и региональные фонды по поддержке малообеспеченных граждан, созданные в областях, городах Астане и Алматы, указывают сумму безвозмездных отчислений в эти фонды.
8) Доходы, полученные от проведения государственной (национальной) лотереи.
По строке 34.8 отражается доход юридического лица, полученный от проведения государственной (национальной) лотереи.
9) Сумма добровольных пенсионных взносов.
10) Вознаграждение (интерес), полученные по лизингу нового технологического оборудования.
11) По строке 34.11 организации указывают доходы, которые освобождены от налогообложения по пункту 1 статьи 34. К таким организациями относятся:
- Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество слепых, Казахское общество глухих, Центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушениями умственного и физического развития, Общество Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан, а также производственные организации, являющиеся собственностью этих обществ и полностью созданные за счет их средств, Казахская республиканская организация ветеранов войны в Афганистане (без предприятий). При этом освобождению подлежат доходы вышеназванных организаций, кроме доходов от торгово-посреднической деятельности;
- организации, осуществляющие строительство в г. Астане;
- некоммерческие организации. При этом, освобождаются доходы полученные в виде спонсорской помощи, вступительных и членских взносов, благотворительной помощи, отчислений и пожертвований при условии передачи вышеуказанных средств на безвозмездной основе, а также доходы, полученные по безвозмездно переданному ей имуществу;
- международные организации, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан;
- организации, содержащиеся за счет государственного бюджета и специальных фондов, регулируемых законодательством Республики Казахстан. Освобождаются доходы по имуществу, полученному по иностранным кредитным линиям, которые обеспечены гарантией государства, а также по линии международных организаций, перечень которых установлен Правительством Республики Казахстан;
- банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций по вознаграждению (интересу), полученному по среднесрочным и долгосрочным инвестиционным кредитам, выданным на срок более трех лет, для создания и модернизации основных средств и по ипотечным кредитам, выданным физическим лицам на срок более трех лет для приобретения и строительства
жилья для собственных нужд;
- организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций,
исключительным видом деятельности которых является кредитование
сельскохозяйственного производства, в течение трех лет с момента создания.
Строка 35. Налогооблагаемый доход с учетом переносимых убытков и
предоставляемых льгот

32-33- және 34-жолдардың айырмасы ретінде анықталады.
36-жол. Есептелген салықтың барлығы
Бұл жолды толтыру үшін 14-қосымшаның бірінші бөлімін толтырыңыз.
14-қосымшаның 1-бөлімінің 8 және 8б-жолдарының сомаларының айырмасын
енгізіңіз.
37-жол. Жасалған аванстық төлемдер мен есептемелердің сомасы
14-қосымшаның 1-бөлімінің 10-жолынан алынған соманы енгізіңіз.
38-жол. Артық төлемдердің сомалары
Егер 37-жолда көрсетілген сома 36-жолда көрсетілген сомадан артық
болса, онда одан 36-жолдың сомасын шегеріп тастау керек. Алынған шегерім
нәтижесі төленген салықтың есептелген салықтан (14-қосымшаның 11-жолы)
асқан сомасы болып табылады.
39-жол. Төленетін салықтардың барлығы
Егер 37-жолда көрсетілген сома 36-жолда көрсетілген сомадан аз болса,
онда 36-жолдың сомасынан шегеріп тастау керек. Алынған нәтиже бюджет
алдындағы сіздің салықтық міндеттемеңіз болып табылады.
40-жол. Айыппұл санкциялары
14-қосымшаның I бөлімінің 14-жолын толтырыңыз да, осы жолға алынған
нәтижені көрсетіңіз.
41-жол. Салықтар мен айыппұл санкцияларының барлығы
14-қосымшаның I бөлімінің 15-жолында көрсетілген соманы енгізіңіз.
42-жол. Алдағы төлемдердің есебіне жасалған артық төлемдердің сомасы
14-қосымшаның II бөлімін толтырыңыз. Осы жолға II бөлімнің 5-жолының
сомасын енгізіңіз.
43-жол. Қайтарылуға тиісті артық төлемдердің сомасы
Бұл соманы алу үшін 42-жолда көрсетілген соманы 38-жолда көрсетілген
нәтижеден шегеріп тастау қажет. Алынған нәтиже кіріс салығына байланысты
артық төлем ретіндегі қайтарылуға тиісті соманы білдіреді.
САЛЫҚ ТӨЛЕУШІНІҢ ЗАҢ АЛДЫНДАҒЫ ЖАУАПКЕРШІЛІГІ
Тапсырылған декларацияның шындығына және толықтығына басшы немесе
өкілетті адам және бас бухгалтер (егер штатта бас бухгалтердің қызметі
болмаса, бухгалтер), сондай-ақ декларацияны жасау жұмысына тартылған
аудитор жауап береді.
14-ҚОСЫМША
1-бөлім. Салықты және жасалынған төлемдерді есептеу бойынша
есептемелер
1-жолда декларацияның 35-жолында белгіленген салық салынатын кірістің
сомасы көрсетіледі.
2-жолда Қазақстан Республикасында алынған сыйақы (мүдде) көрсетіледі, дәлелдейтін құжаттар бар болғанда ұсталған салықтар бұған кірмейді.
3-жолда сыйақы (мүдде) шегерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі, себебі сыйақыға (мүддеге) 15 проценттік ставка бойынша төлем көзінде салық салынуға тиіс және одан кейін салық салуға жатпайды (1-жолдың 2-жолдан шегеріледі).
4а-4г-жолдарда заңды тұлғаның кіріс салығының салық заңдары белгілеген әр түрлі ставкалары келтірілген. Қажетті ставка қосу белгісімен көрсетіліп, 5-жолға енгізіледі. Егер әр түрлі ставкалар қолданылса, одан қосу белгісі 4д-жолға қойылады. Бұл жағдайда әр түрлі ставкаларды қолдану себептері кіріс салығының көлемінің есебі және қасақана әдістемесі жазып көрсетілген анықтама қоса тіркеледі.

Определяется как разница строк 32, 33 и 34.
Строка 36. Всего начислено налога
Для заполнения данной строки заполните раздел 1 приложения 14.
Внесите разницу сумм строки 8 и строки 8б раздела 1 приложения 14.
Строка 37. Сумма произведенных авансовых платежей и зачетов
Внесите сумму, полученную в строке 10 раздела 1 приложения 14.
Строка 38. Сумма переплаты
Если сумма, указанная в строке 37, больше суммы, указанной в строке 36, то из нее надо вычесть сумму строки 36. Полученный положительный результат - есть сумма превышения уплаченного налога над начисленным налогом (строка 11 приложения 14).
Строка 39. Всего налога к уплате
Если сумма, указанная в строке 37, меньше суммы, указанной в строке
36, то ее надо вычесть из суммы строки 36. Полученный результат является
суммой вашего налогового обязательства перед бюджетом.
Строка 40. Штрафные санкции
Заполните строку 14 раздела 1 приложения 14, и в данную строку
перенесите полученный результат.
Строка 41. Всего налога и штрафных санкций
Внесите сумму, указанную в строке 15 раздела 1 приложения 14.
Строка 42. Сумма переплаты в счет предстоящих платежей
Заполните раздел II приложения 14. В данную строку внесите сумму
строки 5 раздела II.
Строка 43. Сумма переплаты к возврату
Для получения данной суммы, необходимо указанную в строке 42 сумму
вычесть из результата, указанного в строке 38. Полученный результат
представляет сумму, подлежащую возврату как переплата по подоходному
налогу.
Ответственность налогоплательщика перед законом
За истинность и полноту сведений представленной декларации
ответственность несут руководитель или уполномоченное лицо и главный
бухгалтер (бухгалтер, если в штате отсутствует должность главного
бухгалтера), а также аудитор, привлекавшийся к работе по составлению
декларации.
ПРИЛОЖЕНИЕ 14
Раздел 1. Расчет по исчислению налога и
произведенных платежей
В строке 1 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная по строке 35 декларации.
В строке 2 указывается вознаграждение (интерес), полученное в Республике Казахстан, за исключением удержанных налогов при наличии подтверждающих документов.
В строке 3 указывается налогооблагаемый доход за вычетом вознаграждения (интереса), так как вознаграждение (интерес) подлежит обложению налогом у источника выплаты по ставке 15 процентов и дальнейшему налогообложению не подлежат (строка 1 минус строка 2).
В строках 4а-4г приведены разные ставки подоходного налога юридического лица, установленные налоговым законодательством. Нужная ставка указывается крестиком и вписывается в строку 5. Если применяются разные ставки, то крестик ставится в строке 4д. В этом случае прилагается справка с указанием причин применения нескольких ставок, кратким изложением методики и расчетом объема подоходного налога.

5-жолда кіріс салығының ондық бөлшек түріндегі ставкасы көрсетіледі. Егер жоғарырақта 4д-жолы белгіленсе, онда 5-жол толтырылмайды. Кіріс салығы туралы анықтама алдыңғы абзацта айтылған анықтамада көрсетіледі.
6-жолда "Салық салынатын кіріс" деген 3-жолдың сомасын "Кіріс салығының ондық бөлшек түріндегі ставкасы" деген 5-жолда көрсетілген коэффициентке көбейту арқылы анықталатын кіріс салығының сомасы көрсетіледі.
7-жол шетелдік заңды тұлғаның тұрақты мекемесінің 37-баптың ережелеріне сәйкес алынатын таза кірісіне салынатын кіріс салығының сомасын көрсетуге арналған.
Егер заңды тұлға Қазақстан Республикасының резиденті емес адам болса, және тұрақты мекеменің иесі болса, онда 35-бапта шетелдік заңды тұлғаға 4а- жолда және қосымша 37-бап бойынша ескерілген кіріс салығының әдеттегі ставкасы бойынша салық салынады, тұрақты мекеменің таза кірісіне 15 проценттік ставка бойынша салық салынады. 37-бапта ескерілген таза кіріске салынатын 15 процент мөлшеріндегі салық ставкасын Қазақстан мен шетелдік заңды тұлғаны тіркеген ел арасындағы жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау туралы Конвенцияның тиісті ережелері негізінде азайтуға болады.
8-жол. Заңды тұлғаның есептелген кіріс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Ол декларацияның 36-жолына көшіріледі.
9-жол. Жасалған аванстық төлемдер және салық төлеушінің алған есептемелері.
9а-жолда алдыңғы жылдан ағымдағы жылдың кіріс салығы төлемнің есебіне көшірілген артық төлем көрсетіледі.
9б-жолда салық төлеушінің салық жылында жасаған аванстық төлемдерінің жиынтық көлемі ескеріледі.
9-в-жолда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген осы декларацияда көрсетілген және Қазақстан Республикасында есепке қабылданған кірістен ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Қоса тіркелетін анықтамада кірістің түрі, кірісті төлеген ел және ұсталған салықтың сомасы көрсетіледі. Анықтамада кірістің барлық есептелген сомасы және шетелде төлеген салық сомасы көрсетілетіні есіңізде болуға тиіс. Осы орайда
салықтың есептелетін сомасының мөлшері Қазақстан Республикасында осы
кіріске Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген ставкалар бойынша
есептелетіндей салық сомасының мөлшерінен аспайды.
10-жол. Бұл жерде салық жылындағы жасалған барлық аванстық төлемдер
мен есептеу сомалары көрсетіледі, бұл үшін 9а-дан 9в-ға дейінгі жолдардың
сомасының деректері жинақталады.
11-жол. Салық жылының соңындағы артық төлемнің сомасы көрсетіледі.
10-жол - 8-жол (бұл сала декларацияның 38-жолында көрсетілген саламен
бірдей).
12-жол. Төленуге тиісті салықтың сомасы анықталады, ол үшін салықтың
есебіне жазылған сомадан жасалған аванстық төлемдердің және есептелген
сомасы шегеріледі (8-жол - 10-жол).
13-жол. Есептелген айыппұл санкцияларының сомасы көрсетіледі.
Жарлықтың 161, 162 және 163-баптарына сәйкес есептелген айыппұл
санкциялары 13а-13г-жолдарға тиісінше енгізіледі.

В строке 5 указывается ставка подоходного налога в виде десятичной дроби. Если выше отмечена строка 4д, то строка 5 не заполняется. Ставка подоходного налога будет указана в справке, упомянутой в предыдущем абзаце.
В строке 6 указывается сумма подоходного налога, определенная умножением суммы строки 3 "Налогооблагаемый доход" на коэффициент, указанный в строке 5 "Ставка подоходного налога в виде десятичной дроби". В случае применения нескольких ставок сумма подоходного налога выписывается из вышеупомянутой справки.
Строка 7 предназначена для указания суммы подоходного налога на чистый доход постоянного учреждения иностранного юридического лица, взимаемого по положениям статьи 37.
Если юридическое лицо является нерезидентом Республики Казахстан и имеет постоянное учреждение, то статья 35 предусматривает обложение иностранного юридического лица по обычной ставке подоходного налога, предусмотренного по строке 4а и дополнительно по статье 37 - чистый доход постоянного учреждения, облагается по ставке 15 процентов. Ставка налога на чистый доход, предусмотренная статьей 37, в размере 15 процентов может быть уменьшена на основании соответствующего положения Конвенции об Избежании Двойного Налогообложения, заключенной между Казахстаном и страной регистрации иностранного юридического лица.
Строка 8. Указывается общая сумма начисленного подоходного налога юридического лица. Она переносится в строку 36 декларации.
Строка 9. Произведенные авансовые платежи и полученные налогоплательщиком зачеты.
В строке 9а указывается переплата, перенесенная с предыдущего года в счет уплаты подоходного налога текущего года.
В строке 9б учитывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за налоговый год.
В строке 9в указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной декларации и принятая в зачет в Республике Казахстан. В прилагаемой справке указывается вид дохода, страна, выплатившая доход, и сумма удержанного налога. Следует иметь в виду, что в справке указывается вся начисленная сумма дохода и уплаченного налога за рубежом. При этом размер засчитываемой суммы налога не может превышать размера суммы налога, которая была бы начислена в Республике Казахстан к этому доходу по ставкам, действующим в Республике Казахстан.
Строка 10. Здесь указывается сумма всех произведенных авансовых платежей и зачетов за налоговый год, для этого суммируются данные строк с 9a по 9в.
Строка 11. Указывается сумма переплаты на конец налогового года. Стр. 10-стр.8 (данная сумма идентична сумме, указанной по строке 38 декларации).
Строка 12. Определяется сумма налога к уплате, для чего от начисленной суммы налога вычитается сумма произведенных авансовых платежей и зачетов (стр.8-стр.10).
Строка 13. Указывается сумма начисленных штрафных санкций. Штрафные санкции, начисленные в соответствии со статьями 161, 162 и 163 Указа, вносятся в соответствующие строки 13а-13г.

14-жол. Айыппұл санкцияларының жалпы сомасы 13а-13г-жолдардың
сомаларын қосу арқылы анықталады.
15-жол. Барлық салық және айыппұл санкциялары. 12 және 14-жолдардың
сомалары.
II Бөлім. ҚҚ бөлім. Алдағы төлемдердің есебіне артық төленген
сомаларды көшіру
Бұл бөлім салық төлеушінің артық төленген сомаларын кіріс салығына байланысты алдағы аванстық төлемдердің есебіне немесе басқа салықтық төлемдерінің есебіне жатқызу туралы өз бетінше өз қалауын көрсетуге арналған.
1-жол. Декларацияның 38-жолында көрсетілген артық төленген сома енгізіледі.
2-жол. Салық төлеуші келесі есеп беру кезеңінің мөлшерленген кіріс
салығын негізге ала отырып, 1-жолда көрсетілген артық төленген соманы
кіріс салығы бойынша болашақ аванстық төлемдердің есебіне төлей алады.
3-жол. "_____________ аяқталатын кезеңнің ҚҚС"
1-жолда көрсетілген, ҚҚС жөніндегі болашақ төлемдердің есебіне
төленетін артық төленген сома көрсетіледі.
4-жол. "_____________ аяқталатын кезеңнің акцизі" 1-жолда
көрсетілген, ҚҚС жөніндегі болашақ төлемдердің есебіне төленетін акциздің
сомасы көрсетіледі.
5-жол. Алдағы төлемдердің есебіне жатқызылатын артық төленген сома 2,
3, және 4-жолдардың сомасымен анықталады. Алынған сома декларацияның
42-жолына енгізіледі.
III бөлім. Басқа ақпарат
1-жол. Кәсіпкерлік қызметінің түрлерін белгілеп қойыңыз. Егер
қызметтің қажет түрі олардың ішінде жоқ болса, оны И ұясына қолмен жазыңыз
немесе басыңыз.
2-жол. Өзіңіздің ұйымыңызға ресми берілген шаруашылық қызметтің қорын
қолмен жазыңыз.
3-жол. Ұйымның ұйымдық-құқықтық нысанын көрсетіңіз.
4-жол. Ұйымның меншік нысанын көрсетіңіз.
5-жол. Салық есебінде есептемелер әдісіне көшу.
5.1. 1.07.97 ж. жағдайы бойынша салық есебінен есептемелер әдісіне көшкен кезде пайда болған табыс салығы сомасы мен белгіленген тәртіп бойынша салық органына мәлімделген соманың айырмашылығы көрсетіледі.
5.2. 20.06.97 ж. N 1001 "Салық төлеушілердің салық есебінде есептемелер әдісіне көшуі туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының 2-тармағына сәйкес айқындалатын табыс салығы сомаларының айырмашылығы көрсетіледі.
5.3. 1997 жылдың II жартысы мен 1998 жыл үшін табыс салығы
сомаларының айырмашылығын жабу үшін жұмсалған сомалар көрсетіледі.
5.4. 1.01.199- жылғы жағдай бойынша табыс салығы сомаларының
айырмашылығы.
5.5. Оның ішінде берешектер бойынша.
6-жол. Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасының бейрезиденті
болып саналатын тараппен бірге немесе тәуелсіз кәсіпорындар арасында
қолдануда ерекшеленетін бағалардың салықтық жеңілдіктерін пайдаланатын
ұйыммен арадағы өзінің коммерциялық немесе өзге де қаржылық
операцияларында қолданса, онда салық қызметі салық алу мақсатында салық
төлеушінің кірісін бағалауда пайда болған айырмашылыққа үйлестіретін
болады.
15, 15-1-ҚОСЫМША
Бухгалтерлік баланс (Жылдық баланстық есеп)
<*>
Бухгалтерлік баланс (Жылдық баланстық есеп) салық төлеушінің
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп-қисап
заңдарына сәйкес дайындаған қаржылық есебі болып табылады.
15 (15-1)-қосымша салық төлеушінің 1997 жылға арналған "Бухгалтерлік
баланс" немесе "Жылдық баланстық есеп" салық төлеу мақсатында ешқандай
түзетусіз келтіріледі.
Ескерту.
<*>
- Жылдық баланстық есепті (үлгі N 1) кірістер мен
зияндар туралы есепті (үлгі N 2) банктер толтырады.
15а-ҚОСЫМША
Декларация бойынша кірістердің қаржылық есептемесінің кірісін
(шығынын) салыстыру
Қаржылық есеп бойынша кіріс (зиян) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептеме жөніндегі заңдарына сәйкес әзірленген "Қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепте" ("Кірістер мен зияндар туралы есеп") анықталған, заңды тұлғаның таза кірісі (зияны) болып табылады.
Осы қосымшада салыстырып тексеру үшін салық төлеушінің салық заңдарының ережелеріне сәйкес қаржылық есебі бойынша анықталған таза кірісті (зиянды) түзетеді.
1-жолда қаржылық есепке байланысты таза кіріс (зиян) көрсетіледі, егер зиян сома дөңгелек жақшада тұрса().
2-жолда 14-қосымшаның 1-бөлімінің 8-жолында көрсетілген есептелген салықтың сомасы беріледі.
3-жолда салық салынуға тиісті, бірақ өткен кезеңнің бухгалтерлік есебі бойынша кірісте көрсетілмеген кіріс көрсетіледі (жол жетпесе, кірістердің мәні ашылған ведомость қоса тіркеледі).
3-тармақтың барлық сомалары қосылады және "жиынтығында" деген жолда жиынтық көлем анықталады.
4-жолда бухгалтерлік есепте ескерілетін, бірақ салық заңдары бойынша шегерімге жатпайтын шығындар көрсетіледі (жол жетпесе шығындардың мәні ашылған ведомость қоса тіркеледі). Ондай сомалар салық заңдарында белгіленген шектеулерге байланысты пайда болады.

Строка 14. Общая сумма штрафных санкций определяется сложением сумм строк 13а-13г.
Строка 15. Всего налога и штрафных санкций. Сумма строк 12 и 14.
Раздел II. Перенос суммы переплаты в счет предстоящих платежей
Данный раздел предназначен для того, чтобы налогоплательщик мог самостоятельно указать о своем желании перенести суммы переплаты в счет предстоящих авансовых платежей по подоходному налогу или в счет платежей других налогов.
Строка 1. Вносится сумма переплаты, указанная в строке 38 декларации.
Строка 2. Налогоплательщик, исходя из предполагаемого подоходного налога на следующий отчетный период, сумму переплаты, указанную в строке 1, может внести в счет уплаты предстоящих авансовых платежей по подоходному налогу. Вносимая сумма отражается в данной строке. При этом указывается дата окончания периода взноса авансовых платежей.
Строка 3. "НДС за период, оканчивающийся ___ __________ ___". Указывается вносимая сумма переплаты из суммы, указанной в строке 1, в счет предстоящих платежей по НДС.
Строка 4. "Акцизы за период, оканчивающийся ___ __________ ___". Указывается вносимая сумма переплаты из суммы, указанной в строке 1, в счет предстоящих платежей по акцизам.
Строка 5. Сумма переплаты, отнесенная в счет предстоящих платежей, определяется суммой строк 2, 3 и 4. Полученная сумма вносится в строку 42 декларации.
Раздел III. Другая информация
Строка 1. Отметьте виды предпринимательской деятельности организации. Если нужный вид деятельности не находится среди перечисленных, впишите или впечатайте его в ячейку И.
Строка 2. Впишите код(ы) хозяйственной деятельности, официально присвоенный(е) Вашей организации.
Строка 3. Укажите организационно-правовую форму организации.
Строка 4. Укажите форму собственности организации.
Строка 5. Переход на метод начислений в налоговом учете.
5.1 Указывается разница сумм подоходного налога, образовавшаяся при переходе на метод начислений в налоговом учете по состоянию на 1.07.97 г. и заявленная в налоговые органы в установленном порядке.
5.2 Отражается разница сумм подоходного налога, определенная в соответствии с пунктом 2 постановления Правительства Республики Казахстан "О переходе налогоплательщиков на метод начислений в налоговом учете" от 20.06.97 года N 1001.
5.3 Указывается сумма, направленная на погашение разницы сумм
подоходного налога во П полугодии 1997 года и за 1998 год.
5.4 разница сумм подоходного налога по состоянию на 1.01.199__года.
5.5 из них по долгам.
Строка 6. Если налогоплательщик применяет в своих коммерческих или
иных финансовых операциях со стороной, которая является нерезидентом
Республики Казахстан или организацией, пользующейся налоговыми льготами
цены, отличающиеся от применяемых между независимыми предприятиями, то в
целях налогообложения налоговая служба корректирует доход
налогоплательщика на возникшую разницу в ценах.
ПРИЛОЖЕНИЯ 15, 15-1
Бухгалтерский баланс (Годовой балансовый отчет*)
Примечание.
* - Годовой балансовый отчет (Форма N 1), Отчет о прибылях и убытках
(Форма N 2) заполняются банками.
Бухгалтерский баланс (Годовой балансовый отчет) является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
В приложении 15 (15-1) приводится "Бухгалтерский баланс" или "Годовой балансовый отчет" налогоплательщика без каких-либо корректировок, произведенных в целях налогообложения.
ПРИЛОЖЕНИЕ 15а
Сверка дохода (убытка) по финансовой
отчетности с доходом по декларации
Доходом (убытком) по финансовой отчетности является чистый доход (убыток) юридического лица, определенный в "Отчете о результатах финансово- хозяйственной деятельности" ("Отчете о прибылях и убытках"*), подготовленном в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
Примечание.
* - Годовой балансовый отчет (Форма N 1), Отчет о прибылях и убытках (Форма N 2) заполняются банками.
Для сверки в данном приложении производится корректировка чистого дохода (убытка), определенного налогоплательщиком по финансовой отчетности, согласно положений налогового законодательства.
В строке 1 показывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности. Если убыток, сумма помещается в круглые скобки ( ).
В строке 2 указывается сумма начисленного налога, отраженная в строке 8 раздела 1 приложения 14. В строке 3 указывается доход, подлежащий налогообложению, но не отраженный в доходе по бухгалтерскому учету текущего периода (при недостаточности строк приложите ведомость с расшифровкой доходов).
Все суммы пункта 3 складываются и в строке "Итого" определяется суммарная величина. В строке 4 отражаются расходы, учитываемые в бухгалтерском учете, но не подлежащие вычету по налоговому законодательству (при недостаточности строк приложите ведомость с расшифровкой расходов). Такие суммы возникают в силу ограничений, определенных налоговым законодательством.

5-жолда 1-ден 4-ке дейінгі жолдар көрсетіледі, егер 1-жолда оң сома болса.
6-жолда бухгалтерлік есепте көрсетілген, бірақ бұл декларацияға
енгізілмеген кіріс көрсетіледі (жол жетпесе кірістердің мәні ашылған
ведомость қоса тіркеледі).
7-жолда осы декларацияда шегерімге жатқызылған, бірақ бухгалтерлік
есеп бойынша шығындарға жатқызылмаған шығындар көрсетіледі (жол жетпесе
шығындардың мәні ашылған ведомость қоса тіркеледі).
8-жолда 6 және 7-жолдардың сомасы анықталады.
9-жолда 8- және 5-жолдардың айырмасы көрсетіледі (5-жол - 8-жол).
Нәтижесінде алынған сан декларацияның 32-жолында анықталған салық
салынатын кірістің сомасына сәйкес келуге тиіс.
15а-қосымшаға кірістер мен шығыстардың үлгілік тізбесі
3-жол бойынша
1) ғимараттардың, құрылыстардың, сонымен қатар амортизацияға
жатпайтын активтердің инфляцияға байланысты түзетілген құны ескерілген
құнының өсімінен түскен кіріс (декларацияның 2-жолынан);
2) 20-баптың 7-тармағына және 42-баптың 3-тармағына (декларацияның
13-жолынан) сәйкес кіріс;
3) басқа шығындар (декларацияның 15-жолынан).
4-жол бойынша
1) теріс бағамдық айырма;
2) төленген және бюджетке және бюджеттен тыс қорларға енгізілуге
тиісті айып санкциялары;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормадан тыс іссапар,
өкілдік шығындар;
4) жинақтық және қайтарылатын сипаттағы сақтандыру жөніндегі шығындар;
5) негізгі құралдарды таратудан (жоюдан) және шығарып тастаудан
шеккен зияндар;
6) материалдық емес активтерді жоюдан (таратудан) және шығарып
тастаудан түскен зияндар;
7) алынған кредиттерге салық заңдарында белгіленген сомалардан артық
төленген сыйақы (мүдде);
8) мемлекеттік әлеуметтік сала объектілерін ұстауға байланысты
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормативтерден артық шығындар;
9) негізгі құралдарды жөндеуге байланысты 21-бапта белгіленген
шектеулерден артық шығындар;
10) күмәнді қарыздарға байланысты резервтер құру жөніндегі шығындар;
11) тауар-материалдық қорлардың нормативтен тыс шығындары, бұзылуы
және жетіспеуі, өндірістік емес басқа шығындар және залалдар;
12) айыптылары анықталмаған тонаушылықтан немесе айыпкер жағының
есебінен қажетті соманың өтеуін қайтару айыпкер жағының есебінен қажетті
соманың өтеуін қайтару мүмкін болмаған жағдайда шеккен зияндар;
13) уақытша тоқтатылған өндірістік қуаттарды және объектілерді
ұстауға жұмсалған шығындар;
14) қызметкерлердің демалысына резервтер құру жөнінде бөлінген
қаржылар;
15) негізгі құралдарды жөндеуге арналған болашақ шығындарға резервтер
құру жөнінде бөлінген қаржылар;
16) негізгі құралдардың, материалдық емес активтерді амортизациясына
бөлінген, бухгалтерлік есепте есептелген қаржылар;

В строке 5 отражается сумма строк с 1 по 4, если по строке 1 - положительная сумма.
В строке 6 указывается доход, отраженный в бухгалтерском учете, но не
включенный в данную декларацию (при недостаточности строк приложите
ведомость с расшифровкой доходов).
В строке 7 указываются расходы, отнесенные на вычет в данной
декларации, но не отнесены к расходам по бухгалтерскому учету (при
недостаточности строк приложите ведомость с расшифровкой расходов).
В строке 8 определяется сумма строк 6 и 7.
В строке 9 указывается разница строк 8 и 5 (стр.5-стр.8). Полученная
в результате величина должна совпадать с суммой налогооблагаемого дохода,
определенного по строке 32 декларации.
Примерный перечень доходов и расходов к приложению 15а
По строке 3
1) доход от прироста стоимости зданий, сооружений, а также активов,
не подлежащих амортизации, с учетом корректировки их стоимости на инфляцию
(из строки 2 декларации);
2) доход согласно пункта 7 статьи 20 и пункта 3 статьи 42 (из строки
13 декларации;
3) другие доходы (из строки 15 декларации).
По строке 4
1) отрицательная курсовая разница;
2) штрафные санкции, уплаченные и подлежащие внесению в бюджет и во
внебюджетные фонды;
3) командировочные, представительские расходы сверх нормативов,
установленных Правительством Республики Казахстан;
4) расходы по страховым платежам накопительного и возвратного
характера;
5) убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
6) убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
7) вознаграждение (интерес) за полученные кредиты сверх сумм,
определенных налоговым законодательством;
8) расходы по содержанию объектов государственной социальной сферы
сверх нормативов, установленных Правительством Республики Казахстан;
9) расходы по ремонту основных средств сверх ограничения,
установленного статьей 21;
10) расходы по созданию резервов по сомнительным долгам;
11) сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных
запасов, другие непроизводственные расходы и потери;
12) убытки от хищений, виновники которых не установлены или в случае,
если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
13) затраты на содержание законсервированных производственных
мощностей и объектов;
14) отчисления по созданию резервов по отпускам работников;
15) отчисления по созданию резерва на предстоящие расходы на ремонт
основных средств;
16) амортизационные отчисления основных средств, нематериальных
активов, начисленные в бухгалтерском учете;

17) ұйымдардың дебиторлық берешегін қосқанда, талап-арыз мерзімі өтіп
кетуге байланысты шығарып тасталған дебиторлық берешек сомасы, бұған
күмәнді талаптарға байланысты резерв есебінен шығарып тасталған сомалар
қосылмайды;
18) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес шығындар.
6-жол бойынша
1) оң бағамдық айырма;
2) негізгі құралдарды өткізуден түскен кіріс;
3) мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы (мүдде);
4) бағалы қағаздарды өткізуден түскен кіріс;
7-жол бойынша
1) салық салу үшін есептеп шығарылған, негізгі құралдардың
амортизациясына бөлінген шығындар;
2) салық салу үшін есептеп шығарылған, материалдық емес активтердің
амортизациясына бөлінген шығындар;
3) шегерімге жатқызылған технологиялық жабдықтың қалған
амортизациясының құны немесе сомасы;
4) өндірістік мақсаттарға арналған меншікті құрылысқа байланысты
шегерімге жатқызылған шығындар;
5) тауар-материалдық қорлардың шегерімге жатқызылған, инфляция
деңгейі ескерілген толық бағалау сомасы.
15б-ҚОСЫМША
Бөлінбеген кірістің (жабылмаған зиянның) сомаларының бар екендігі
және жылжуы туралы
1-жолда салық жылының басындағы бөлінбеген кірістің (жабылмаған
зиянның) сомасы көрсетіледі.
2-жолда салық жылы бухгалтерлік есеп бойынша алынған және бөлінбеген
кірісті (жабылмаған зиянды) арттыруға бағытталған таза кірістің сомасы
көрсетіледі.
3а-3в-жолдарда басқа көздерден алынған бөлінбеген кірісті арттыруға
бағытталған сомалар көрсетіледі.
4-жолда 1-ден 3-ке дейінгі жолдардың сомасы анықталады.
5-жолда дивидендтерді төлеуге бағытталған сома көрсетіледі.
6а-6в-жолдарда 5-жолда көрсетілген сомалардан басқа бөлінбеген
кірісті азайтуға жатқызылған сомалар көрсетіледі.
7-жолда 5 және 6-жолдардың сомасы анықталады.
8-жолда салық жылының соңындағы бөлінбеген кірістің (жабылмаған
зиянның) қалдығы анықталады.
2-қосымшада:
3-тармақта:
мынадай мағынадағы үшінші және төртінші абзацтар енгізілсін:
"Егер салық төлеуші таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда
амортизация үшін аударым салық жылындағы әрекет ету кезеңіне үйлестіріледі.
Мысалы:
Құрылтай жиналысының шешімі бойынша заңды тұлға өзінің әрекетін
1998 ж. мамырда тоқтатты. 1998 жылдың 1 маусымында салық төлеуші салық
комитетіне 01.01.98 ж. бастап 31.05.98 ж. дейінгі кезең үшін жиынтық
жылдық кірісі және тарату балансы туралы декларацияны, сондай-ақ басқа да
тиісті құжаттарды тапсырды.
Негізгі құралдардың құндық балансы 31.05.1998 ж. дейін мынаны құрады:
I топ - 500 мың теңге;
IV топ - 1,5 млн. теңге.
Салық салынатын кірісті анықтау үшін осы заңды тұлғаның негізгі
құралдарының амортизациясы үшін аударым оның әрекет еткен кезеңіне сәйкес
үйлестіріледі:
I топ бойынша - 500 мың теңге х 25% : 12 ай = 52,1 мың теңге;
IV топ бойынша - 1,5 млн. теңге х 15% : 12 ай = 93,8 мың теңге.
Негізгі қорлар бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы

17) сумма списанной дебиторской задолженности по истечению срока
исковой давности, включая дебиторскую задолженность ликвидированных
организаций, за исключением сумм, списанных за счет резерва по
сомнительным требованиям;
18) расходы, не связанные с предпринимательской деятельностью.
По строке 6
1) положительная курсовая разница;
2) доход от реализации основных средств;
3) вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам;
4) доход от реализации ценных бумаг.
По строке 7
1) амортизационные отчисления основных средств, исчисленные в целях
налогообложения;
2) амортизационные отчисления нематериальных активов, исчисленные в
целях налогообложения;
3) стоимость или сумма оставшейся амортизации технологического
оборудования, отнесенная на вычеты;
4) расходы по собственному строительству для производственных целей,
отнесенные на вычеты;
5) сумма дооценки товарно-материальных запасов с учетом уровня
инфляции, отнесенная на вычеты.
ПРИЛОЖЕНИЕ 15б
О наличии и движении сумм нераспределенного дохода (непокрытого убытка)
В строке 1 указывается сумма нераспределенного дохода (непокрытого убытка) на начало налогового года.
В строке 2 отражается сумма чистого дохода (убытка), полученная за
налоговый год по бухгалтерскому учету и направленная на увеличение
нераспределенного дохода (непокрытого убытка).
В строках 3а-3в указываются суммы, направленные на увеличение
нераспределенного дохода из других источников.
В строке 4 определяется сумма строк с 1 по 3.
В строке 5 указывается сумма, направленная на выплату дивидендов.
В строках 6а-6в указываются суммы, отнесенные на уменьшение
нераспределенного дохода, кроме сумм, указанных по строке 5.
По строке 7 определяется сумма строк 5 и 6.
В строке 8 определяется остаток нераспределенного дохода (непокрытого
убытка) на конец налогового года.".
В приложении 2:
в пункте 3:
внести третий и четвертый абзацы следующего содержания:
"В случае ликвидации или реорганизации налогоплательщика отчисления на амортизацию корректируются на период деятельности в налоговом году.
Пример.
По решению учредительного собрания юридическое лицо прекращает свою деятельность в мае 1998г. На первое июня 1998г. налогоплательщик представил в налоговый орган Декларацию о совокупном годовом доходе и ликвидационный баланс за период с 01.01.98г. по 31.05.98г, а также другие соответствующие документы.
Стоимостной баланс основных средств на 31.05.1998 г. составил:
I группа  - 500 тыс.тенге;
IV группа - 1,5 млн.тенге.
Для определения налогооблагаемого дохода отчисления на амортизацию
основных средств данного юридического лица в целях налогообложения
корректируются в соответствии с периодом его деятельности:
По I группе - 500 тыс.тенге х 25% : 12 месяцев х 5 месяцев = 52,1
тыс.тенге
По IV группе - 1,5 млн.тенге х 15% : 12 месяцев х 5 месяцев = 93,8
тыс.тенге
Общая сумма амортизационных отчислений, исчисленная по основным

сомасы 145,9 мың теңгені құрады.";
бесінші абзацтағы "инфляцияның деңгейі шегінде" деген сөздер алынып
тасталсын;
3-11 абзацтар тиісінше 5-13 абзацтар болып есептелсін.
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен
толықтырылсын:
"Топтың негізгі құралдарын қайта бағалағанда инфляция деңгейінен
жоғары сома жиынтық жылдық кіріске қосылады.
Мысалы:
баға комиссиясы жасаған бағалаудың нәтижесінде 1998 ж. 1 қаңтардағы заңды тұлғаның негізгі құралдарының құны 120 мың теңге сомасына өсті. Бірақ Мемстатком бекіткен коэффициенттерге қатысты инфляция деңгейі шегіндегі сома 100 мың теңгені құрауы керек. Бұл жағдайда заңды тұлғаның жиынтық жылдық кірісі 20 мың теңгеге өсуге тиіс, ал топтың құндық балансының өсуі үшін құнның өсім сомасы 120 мың теңгені құрайды.;"
6-тармаққа мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтар енгізілсін:
"Жабдықтар үш жылдық кезең біткенше өткізілген жағдайда, жасалған шегерім есепті кезеңдегі шегерімді кеміту есебінен өтеледі.
Мысалы:
Заңды тұлға 1997 ж. 01 қаңтарда 10 млн. теңге сомасына технологиялық жабдық алып, 1997 жылдың 10 қаңтарында пайдалануға қосты. 1997 жылдың қорытындысы бойынша заңды тұлға 3 млн. теңге мөлшеріндегі технологиялық жабдықтарды шегерімге жатқызды. 1998 ж. заңды тұлға берілген технологиялық жабдықты 3 млн. теңгеге өткізді. Сөйтіп, салық төлеуші 3 млн. теңге сомасындағы, 1998 жылғы жиынтық кірісті ұлғайту жолымен бұрын жүргізілген шегерімнің орнын толтыруға міндетті.";
6-қосымша:
біріншіден бесіншіге дейінгі абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалар осы Нұсқаулықтың 6Б-қосымшасына сай салық жылының 20-қаңтарына дейінгі айларға бөлінген табыс салығының сомасы туралы анықтаманы тапсыруға міндетті. Аванстық төлемдердің сомасы салық органдарына мәлімделген салық жылы жөніндегі болжамды табыс салығы сомасының 1/12 бөлігі тұрғысынан әрбір айдың жиырмасы күнінен кешіктірмей бюджетке енгізілуге тиіс. Есепті салық жылының қаңтар айындағы аванстық төлемдері анықтама берілген күннен бастап 5 күннің ішінде, 25 қаңтардан кешіктірместен төленеді.
Қажет болған жағдайда есептік салық жылы үшін болжамды табыс салығының сомасы туралы өзгерген анықтаманы тапсыру жолымен болжамды табыс салығының мәлімделген сомасын түзетуге құқықты.
Жұмысы маусымдық сипаттағы заңды тұлғалар салық жылы ішінде төленуге тиісті аванстық төлемдерді бюджетке салық қызметі органдарында келісілген мерзімдер мен мөлшерлерде енгізуге міндетті.
Салаланған филиалдары мен бөлімшелері бар салық төлеушілердің ұсынымдары бойынша төлеушінің тұрақты орнындағы салық органы өзгеше, бірақ белгіленген мерзімнен соң 20 күннен аспайтын мерзімді белгілей алады.

средствам, составила 145,9 тыс.тенге";
в пятом абзаце слова "в пределах уровня инфляции" исключить;
абзацы 3-11 считать соответственно абзацами 5-13;
пункт 4 дополнить третьим и четвертым абзацами следующего содержания:
"Сумма переоценки основных средств группы сверх уровня инфляции
включается в совокупный годовой доход.
Пример.
В результате произведенной переоценки на основании акта оценочной комиссии стоимость основных средств юридического лица на 01.01.1998г. увеличилась на сумму 120 тыс.тенге. Однако, в соответствии с утвержденными Госкомстатом коэффициентами сумма дооценки в пределах уровня инфляции должна составить 100 тыс.тенге. Совокупный годовой доход юридического лица в этом случае должен увеличиться на 20 тыс.тенге, а сумма прироста стоимости для увеличения стоимостного баланса группы составит 120 тыс.тенге.";
в пункт 6 внести абзацы второй и третий следующего содержания:
"При реализации оборудования до истечения трехлетнего периода, произведенный вычет компенсируется за счет уменьшения вычетов в отчетном периоде.
Пример.
Юридическое лицо 01.01.1997г. приобрело технологическое оборудование на сумму 3 млн.тг. и ввело в эксплуатацию 10.01.1997г. По итогам 1997 года юридическое лицо стоимость технологического оборудования в размере 3 млн.тенге отнесло на вычет. В 1998г. юридическое лицо реализовало данное технологическое оборудование за 3 млн.тенге. Соответственно налогоплательщик обязан компенсировать ранее произведенный вычет путем увеличения совокупного годового дохода за 1998г. на сумму 3 млн.тенге.";
в приложении 6:
абзацы с первого по пятый изложить в следующей редакции:
"Юридические лица обязаны представлять в налоговые органы справку о предполагаемой сумме подоходного налога с разбивкой по месяцам до 20 января соответствующего налогового года согласно приложения 6Б к Инструкции. Суммы авансовых платежей должны быть внесены в бюджет не позднее двадцатого числа каждого месяца, исходя из 1/12 части суммы предполагаемого подоходного налога за налоговый год, заявленной в органы налоговой службы. Авансовые платежи за январь отчетного налогового года уплачиваются в течение 5 дней со дня представления справки, но не позднее 25 января.
При необходимости налогоплательщик вправе корректировать заявленную сумму предполагаемого подоходного налога путем представления измененной справки о предполагаемой сумме подоходного налога за отчетный налоговый год.
Юридические лица, имеющие сезонный характер работ, обязаны вносить в бюджет авансовые платежи, подлежащие уплате в течение налогового года, в сроки и размерах, согласованных с органами налоговой службы.
По ходатайству налогоплательщика, имеющего разветвленную сеть филиалов и подразделений, налоговый орган по месту нахождения плательщика может установить иной срок, но не более 20 дней от установленного срока.

Табыс салығының бюджетке біркелкі түсуі және айыппұл шараларын болдырмау үшін есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-іне дейін салық төлеушілер тоқсан сайын, 6в-қосымшасына сәйкес салық жылының басынан бастап үдемелі қорытынды бойынша табыс салығы жөнінде болжамды есептер тапсырады.
Аталған есептер тапсырылған соң төленуге тиісті табыс салығы енгізілген аванстық төлемдердің сомасынан асып кеткен жағдайда салық төлеуші асып кеткен соманы аванстық төлемнің кезекті мерзімі жеткенге дейін бюджетке төлеуге міндетті. Енгізілген аванстық төлемдердің сомасы табыс салығының сомасынан асып кеткен жағдайда артық төленген сома қолданылып жүрген заңдарға сәйкес салық төлеушіге есептеледі немесе қайтарылады.
Алтыншы және сегізінші абзацтарда "соманың үстіне" деген сөздерден соң "енгізілген" деген сөзбен толықтырылсын";
6в-қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Бас салық инспекциясының 1998 ж. 28 маусымдағы N 33 Нұсқаулығына 6В қосымша
_____________________________________   ___________________________________
(СТТН)                             (ауданы, қаласы)
бойынша салық комитеті
_____________________________________   ___________________________________
(тұрған орыны)                        (тапсыратын уақыты)
_____________________________________   ___________________________________
(телефоны)                          (тапсырылған уақыты)
_____________________________________
(банктік деректемелері)
199 __ жылдың ____________ үшін
тұлғаның табыс салығы жөніндегі
АЛДЫН-АЛА ЕСЕБІ
_________________________________________________________________________
|                  Көрсеткіштер                     |  Сомасы, мың теңге  |
|___________________________________________________|_____________________|
|1. Салық салынатын кіріс                           |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|2. 27-бапқа сәйкес болатын шығындар                |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|3. 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған        |                     |
|   кірістер                                        |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|4. Ұшыраған шығындар мен берілген жеңілдіктерді    |                     |
|   ескергендегі салық салынатын кіріс              |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|5. Есептелген табыс салығының сомасы               |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|6. Шетелдік салық есебі                            |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|7. Төленуге тиіс табыс салығының сомасы            |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|8. Іс жүзінде төленген аванстық төлемдер           |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
|9. Тиісті: төленуге                                |                     |
|           қайтаруға                               |                     |
|___________________________________________________|_____________________|
Заңды тұлғаның басшысы                       Бас бухгалтер
__________________________________________   _____________________________
(қолы)                                   (қолы)
Салық комитетінің қызметшісі
__________________________________________
(қолы)
ҚАБЫЛДАП АЛДЫМ:                               ТАПСЫРЫП БЕРДІМ:
__________________________________________   _____________________________
(қолы)                                  (қолы)
Ескерту.
1. 1-жолда заңды тұлғаның жылдық жиынтық кіріс пен шегерімдер арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын салық салынатын кірісі көрсетіледі. Мұнда жылдық жиынтық кірістен шығарып тасталатын түзетулердің көлеміне үйлестіріледі.
2. 2-жолда 27-бапқа сәйкес пайда болған кәсіпкерлік әрекеттің шығындары көрсетіледі.
3. 3-жолда 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған кірістер көрсетіледі.

В целях равномерного поступления сумм подоходного налога в бюджет и избежания штрафных санкций ежеквартально, до 15 числа второго месяца квартала, следующего за отчетным, налогоплательщики представляют предварительные расчеты по подоходному налогу с нарастающим итогом с начала налогового года согласно приложения 6В.
По представлении указанных расчетов в случае превышения подлежащего уплате подоходного налога над суммой внесенных авансовых платежей налогоплательщик обязан сумму превышения уплатить в бюджет до наступления очередного срока авансового платежа. В случае превышения суммы внесенных
авансовых платежей над суммой подоходного налога, подлежащего уплате,
сумма переплаты зачитывается или возвращается налогоплательщику в
соответствии с действующим законодательством.";
в абзацах шестом и восьмом после слов "над суммой" дополнить словом
"внесенных";
приложение 6В изложить в следующей редакции:
Приложение 6В к
Инструкции Главной
налоговой
инспекции Министерства
финансов Республики
Казахстан
от 28 июня 1995г. N 33
___________________                           Налоговый комитет по
(РНН)                                   ___________________
____________________                            (району, городу)
(местонахождение)
___________________                           ____________________
(телефон)                                 (срок представления)
___________________                           ____________________
(банковские реквизиты)                       (фактически представлено)
ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЙ РАСЧЕТ
по подоходному налогу юридического лица
за _______________ 199__ года
(указать период)
------------------------------------------------------------------------
Показатели                 !    Сумма, тыс.тенге
------------------------------------------------------------------------
1. Налогооблагаемый доход
2. Переносимые убытки согласно ст.27
3. Доходы, освобожденные от налогообложения
согласно ст.34
4. Налогооблагаемый доход с учетом переносимых
убытков и предоставленных льгот
5. Сумма начисленного подоходного налога
6. Зачет иностранного налога
7. Сумма подоходного налога, подлежащего к уплате
8. Фактически уплачено авансовых платежей
9. Подлежит: к доплате
возврату
------------------------------------------------------------------------
Руководитель юридического лица                Главный бухгалтер
______________________________           ______________________________
(подпись)                                 (подпись)
Работник Налогового комитета
______________________________
(подпись)
Принял:                                  Сдал:
______________________________           ______________________________
(подпись)                                 (подпись)
Примечание.
1. По строке 1 отражается налогооблагаемый доход юридического лица, который определяется как разница между совокупным годовым доходом и вычетами. При этом совокупный годовой доход корректируется на величину корректировок, подлежащих исключению из совокупного дохода.
2. По строке 2 отражаются убытки от предпринимательской деятельности, перенесенные согласно статьи 27.
3. По строке 3 отражаются доходы, освобожденные от налогообложения согласно статьи 34.

4. 4-жолда ұшыраған шығындар мен көрсетілген қызметтер (1-жол - 2-жол -3-жол) ескеріле отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі.
5. 5-жолда 30-бапқа сәйкес ставкалар бойынша есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
6. 6-жолда салық төлеушіден Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде ұсталған және Қазақстан Республикасының есебіне қабылданған шетелдік салықтың сомасы көрсетіледі. Есептелетін салық сомасының мөлшері Қазақстан Республикасында қолданылатын ставкалар бойынша осы кіріске жатқызылатын салықтың сомасынан артық болмауға тиіс.
7. 7-жолда есепті кезеңде төленуге тиісті табыс салығының сомасы (5-жол - 6-жол) көрсетіледі.
8. 8-жолда салық төлеуші аударған аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі.
9. 9-жолда есепті кезеңдегі табыс салығы мен аударылған аванстық төлемдер сомасының арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын салық төлеушіге қосымша төленетін немесе қайтарып берілетін табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Мысалы.
1998 жылдың басында А-заңды тұлғасы 5 мың теңге мөлшерінде табыс салығы артық төлеушілердің қатарында болатын.
Аталған заңды тұлға 1998 жыл үшін 120 мың теңге сомасында табыс салығының болжамды сомасы туралы анықтама тапсырды және тапсырылған анықтамаға сәйкес 1-тоқсан үшін 30 мың теңге сомасында аванстық төлем жасады. Табыс салығының болжамды сомасы туралы 1-тоқсанның ағымдағы өзгерістерді заңды тұлға енгізбеген.
1998 ж. 1-тоқсаны үшін алдын ала тапсырылған есепте заңды тұлға 1-тоқсан үшін 45 мың теңге мөлшерінде төленуге тиісті табыс салығының іс жүзіндегі сомасын көрсеткен. Сөйтіп 1998 ж. 1-тоқсаны үшін төленуге тиісті салықтың сомасы 10 мың теңгеге тең келеді.

4. По строке 4 отражается налогооблагаемый доход с учетом переносимых убытков и предоставленных льгот (стр.1 - стр.2 - стр.3).
5. По строке 5 отражается сумма начисленного подоходного налога по ставкам согласно статьи 30.
6. По строке 6 отражается сумма иностранного налога, удержанного с налогоплательщика за пределами Республики Казахстан и принятого в зачет в Республике Казахстан. Размер засчитываемой суммы налога не может превышать размера суммы налога, которая была бы начислена в Республике Казахстан к этому доходу по ставкам, действующим в Республике Казахстан.
7. По строке 7 отражается сумма подоходного налога, подлежащего уплате за отчетный период (стр.5 - стр.6).
8. По строке 8 отражается сумма внесенных налогоплательщиком авансовых платежей.
9. По строке 9 отражается сумма подоходного налога, подлежащего доплате или возврату налогоплательщику, определяемая как разница между начисленным за отчетный период подоходным налогом и суммой внесенных авансовых платежей.
Пример.
На начало 1998г. за юридическим лицом А числилась переплата по подоходному налога в размере 5 тыс.тенге.
Данное юридическое лицо представило справку о предполагаемой сумме подоходного налога за 1998г. в сумме 120 тыс.тенге и согласно представленной справки внесло авансовых платежей за 1 квартал на сумму 30 тыс.тенге. Текущие изменения за 1 квартал в справку о предполагаемой сумме подоходного налога юридическое лицо не вносило.
В представленном предварительном расчете за 1 квартал 1998г. юридическое лицо указало фактическую сумму подоходного налога, подлежащего уплате за 1 квартал, в размере 45 тыс.тенге. Таким образом, сумма налога, подлежащая к уплате за 1 квартал 1998г., равна 10 тыс.тенге.