"Мүлік салығын есептеудің және төлеудің тәртібі туралы" N 38 ~V950071 Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің бұйрығымен бекітілген 1998 жылғы 10 шілде N 62. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 23 шілде N 552 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
34. "Мүлiк салығын есептеудiң және төлеудiң тәртiбi туралы" N 38
Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1998 жылғы 10
шiлдедегi N 62
V980552_
бұйрығы.
-----------------------------------------------------
I бөлімде:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы бірінші азатжол "және жер салығы
салынатын жер учаскелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
IV бөлімде:
18-тармақта:
5) тармақша алынып тасталсын:
6) тармақша 5) тармақша болып есептелсін.
V бөлімде:
21-тармақта:
бірінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Белгіленген мерзімде төленуге тиісті мүлікке салынатын салықтың ағымдағы төлемдерінің сомасы салық төлеуші өз бетімен, бухгалтерлік есеп бойынша айқындалған, жыл басындағы негізгі құрал-жабдықтардың қалдық құнына 1 процент мөлшеріндегі салық ставкасын қолдану арқылы анықталады.";
екінші, төртінші азатжолдар алынып тасталсын;
бесінші, алтыншы, үшінші азатжолдар тиісінше екінші, үшінші, төртінші
азатжолдар болып саналсын;
мынадай мазмұндағы бесінші азатжолмен толықтырылсын:
"Заңды тұлғалар 20 ақпанға дейін салық органдарына 3-қосымшаға сәйкес
белгіленген мерзім бойынша төленуге тиесілі ағымдағы төлемдер бойынша
есептер тапсырады.";
22-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші-бесінші азатжолдармен толықтырылсын:
Салық төлеуге жататын мүліктің орташа жылдық құны есепті салық
жылының әр айының бірінші күні және одан кейінгі жылдың бірінші күні
мұндай мүліктің құнын біріктірген кезде алынған он үштен бірі ретінде
есептеледі.
Мысал:
1998 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жүргізілген қайта бағалауды
есептегенде негізгі құрал-жабдықтардың қалдық құны 20,0 млн. теңгені
құрады.
Негізгі құрал-жабдықтардың түсуі:
қаңтарда - 1 млн. теңге
наурызда - 2 млн. теңге
мамырда - 3 млн. теңге
тамызда - 3 млн. теңге
қарашада - 5 млн. теңге
Барлығы - 14 млн. теңге.
негізгі құрал-жабдықтардың істен шыққаны:
ақпанда - 1 млн. теңге
маусымда - 2 млн. теңге
қыркүйекте - 2 млн. теңге
желтоқсанда - 3 млн. теңге
Барлығы    - 8 млн. теңге

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 38 ~V950071 "О порядке исчисления и уплаты налога на имущество"
Утверждено приказом Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 июля 1998 года N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.07.1998 г. N 552. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 10 июля 1998 года N 62 "Об утверждении изменений и дополнений
к Инструкциям Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан N 33..., N 38 "О порядке исчисления и уплаты налога на
имущество"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В разделе I:
в подпункте 1) пункта 2 абзац первый дополнить словами ", и земельных
участков, облагаемых земельным налогом".
В разделе IV:
в пункте 18:
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) считать подпунктом 5).
В разделе V:
в пункте 21:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Суммы текущих платежей налога на имущество, подлежащих уплате в установленные сроки, определяются налогоплательщиком самостоятельно путем применения ставки налога в размере 1 процент к остаточной стоимости основных средств на начало года, определенной по бухгалтерскому учету.";
абзацы второй, четвертый исключить;
абзацы пятый, шестой, третий считать соответственно абзацами вторым, третьим, четвертым;
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Юридические лица до 20 февраля обязаны представить в налоговые
органы расчеты по причитающимся к уплате текущим платежам по установленным
срокам согласно приложению 3.".
В пункте 22:
дополнить абзацами вторым-пятым следующего содержания:
"Среднегодовая стоимость имущества, подлежащего налогообложению,
исчисляется как одна тринадцатая суммы, полученной при сложении стоимостей
такого имущества на первое число каждого месяца отчетного налогового года
и первое число следующего за ним года.
Пример
Остаточная стоимость основных средств с учетом произведенной
переоценки по состоянию на 1 января 1998 года составила 20,0 млн.тенге.
Поступило основных средств:
в январе        -    1 млн. тенге
марте           -    2 млн. тенге
мае             -    3 млн. тенге
августе         -    3 млн. тенге
ноябре          -    5 млн. тенге
Итого:          -   14 млн. тенге
Выбыло основных средств:
в феврале       -    1 млн. тенге
июне            -    2 млн. тенге
сентябре        -    2 млн. тенге
декабре         -    3 млн. тенге
Итого:          -    8 млн. тенге

1998 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі жағдай бойынша негізгі құрал-
жабдықтар 26 млн. теңгені құрады (20+14-8), ішінде салық жылы бойындағы
әрбір айдың басындағы негізгі құрал-жабдықтар құны мынадай болды:
1 қаңтарда    - 20 млн. теңге
1 ақпанда     - 21 млн. теңге
1 наурызда    - 20 млн. теңге
1 сәуірде     - 22 млн. теңге
1 мамырда     - 22 млн. теңге
1 маусымда    - 25 млн. теңге
1 шілдеде     - 23 млн. теңге
1 тамызда     - 23 млн. теңге
1 қыркүйекте  - 26 млн. теңге
1 қазанда     - 24 млн. теңге
1 қарашада    - 24 млн. теңге
1 желтоқсанда - 29 млн. теңге
1 қаңтарда    - 26 млн. теңге
Салықты есептен шығаруға қолданылатын негізгі құрал-жабдықтардың
орташа жылдық құны мынадай тәртіппен анықталады:
(20+21+20+22+22+25+23+23+26+24+24+29+26) : 13 = 23,5
Егер салық кезеңінің ұзақтығы бір жылдан кем болса мұндай мүліктің
осы салық кезеңі бойынша орташаландырылған құнына салық кезеңіндегі
басталатын әрбір айдың бірі күнгі және келесі есепті кезеңнің бірінші
күніндегі осы мүліктің құндарын қосудан алынған қосындыны қосылғыштарға
бөлгеннен шыққан сома қабылданады.
Мысал:
Заңды тұлға 1998 жылдың мамырында құрылды.
1998 жылдың 1 маусымындағы жағдай бойынша негізгі құрал-жабдықтардың
қалдық құны 10,0 млн. теңгені құрады.
Негізгі құрал-жабдықтардың түсуі:
тамызда   - 3 млн. теңге
қарашада  - 5 млн. теңге
Барлығы   - 8 млн. теңге
Негізгі құрал-жабдықтардың істен шыққаны:
қыркүйекте   - 2 млн. теңге
желтоқсанда  - 3 млн. теңге
Барлығы      - 5 млн. теңге
1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша негізгі құрал-жабдықтар
13 млн. теңгені (10+8-5) құрады, оның ішінде салық жылы бойындағы әрбір
айдың басында негізгі құрал-жабдықтардың құны мынандай болды:
1 маусымда     - 10 млн. теңге
1 шілдеде      - 10 млн. теңге
1 тамызда      - 10 млн. теңге
1 қыркүйекте   - 13 млн. теңге
1 қазанда      - 11 млн. теңге
1 қарашада     - 13 млн. теңге
1 желтоқсанда  - 18 млн. теңге
1 қаңтарда     - 13 млн. теңге
Салықты есептен шығаруға қолданылатын негізгі құрал-жабдықтардың
орташа жылдық құны мынадай тәртіппен анықталады:
(10+10+13+11+13+18+13) : 7 = 12,57
Заңды тұлға 1998 жылдың қазанында таратылды.
1998 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жүргізілген қайта бағалауды
есептегенде негізгі құрал-жабдықтардың қалдық құны 20,0 млн. теңгені
құрады.
Негізгі құрал-жабдықтардың түсуі:
қаңтарда  - 1 млн. теңге
наурызда  - 2 млн. теңге
мамырда   - 3 млн. теңге
тамызда   - 3 млн. теңге
Барлығы   - 9 млн. теңге
негізгі құрал-жабдықтардың істен шыққаны:
ақпанда     - 1 млн. теңге
маусымда    - 2 млн. теңге
қыркүйекте  - 2 млн. теңге
Барлығы     - 5 млн. теңге
1998 жылдың 1 қазанындағы жағдай бойынша негізгі құрал-жабдықтардың

По состоянию на 31 декабря 1998 года стоимость основных средств
составила 26 млн.тенге (20+14-8), в том числе стоимость основных средств
на начало каждого месяца в течение налогового года составила:
на 1 января      - 20 млн. тенге
1 февраля        - 21 млн. тенге
1 марта          - 20 млн. тенге
1 апреля         - 22 млн. тенге
1 мая            - 22 млн. тенге
1 июня           - 25 млн. тенге
1 июля           - 23 млн. тенге
1 августа        - 23 млн. тенге
1 сентября       - 26 млн. тенге
1 октября        - 24 млн. тенге
1 ноября         - 24 млн. тенге
1 декабря        - 29 млн. тенге
1 января         - 26 млн. тенге
Среднегодовая стоимость основных средств, принимаемая для исчисления
налога, определяется в следующем порядке:
(20+21+20+22+22+25+23+23+26+24+24+29+26): 13 = 23,5
Если продолжительность налогового периода составляет менее одного
года, усредненная по этому налоговому периоду стоимость такого имущества
принимается равной сумме, полученной при сложении стоимостей этого
имущества на первое число каждого начинающегося в налоговом периоде месяца
и на первое число следующего за отчетным периодом, деленной на число
слагаемых в этой сумме.
Пример
Юридическое лицо образовалось в мае 1998 года.
Остаточная стоимость основных средств по состоянию на 1 июня 1998
года составила 10,0 млн. тенге.
Поступило основных средств:
в августе       -    3 млн. тенге
ноябре          -    5 млн. тенге
Итого:          -    8 млн. тенге
Выбыло основных средств:
в сентябре      -    2 млн. тенге
декабре         -    3 млн. тенге
Итого:          -    5 млн. тенге
По состоянию на 31 декабря 1998 года стоимость основных средств
составила 13 млн. тенге (10+8-5), в том числе стоимость основных
средств на начало каждого месяца в течение налогового года составила:
на 1 июня       -  10 млн. тенге
1 июля          -  10 млн. тенге
1 августа       -  10 млн. тенге
1 сентября      -  13 млн. тенге
1 октября       -  11 млн. тенге
1 ноября        -  13 млн. тенге
1 декабря       -  18 млн. тенге
1 января        -  13 млн. тенге
Среднегодовая стоимость основных средств, принимаемая для исчисления
налога, определяется в следующем порядке:
10 млн. тенге
(10+10+13+11+13+18+13):7=12,57
Юридическое лицо ликвидировалось в октябре 1998 года.
Остаточная стоимость основных средств с учетом произведенной
переоценки по состоянию на 1 января 1998 года составила 20,0 млн.тенге.
Поступило основных средств:
в январе        -    1 млн. тенге
марте           -    2 млн. тенге
мае             -    3 млн. тенге
августе         -    3 млн. тенге
Итого:          -    9 млн. тенге
Выбыло основных средств:
в феврале       -     1 млн. тенге
июне            -     2 млн. тенге
сентябре        -     2 млн. тенге
Итого:          -     5 млн. тенге
По состоянию на 1 октября 1998 года стоимость основных средств

24 млн. теңгені құрады (20+9-5), оның ішінде салық жылы бойындағы әрбір
айдың басындағы негізгі құрал-жабдықтардың құны мынадай болды:
1 қаңтарда   - 20 млн. теңге
1 ақпанда    - 21 млн. теңге
1 наурызда   - 20 млн. теңге
1 сәуірде    - 22 млн. теңге
1 мамырда    - 22 млн. теңге
1 маусымда   - 25 млн. теңге
1 шілдеде    - 23 млн. теңге
1 тамызда    - 23 млн. теңге
1 қыркүйекте - 26 млн. теңге
1 қазанда    - 24 млн. теңге
Салықты есептен шығаруға қолданылатын негізгі құрал-жабдықтардың
орташа жылдық құны мынадай тәртіппен анықталады:
(20+21+20+22+22+25+23+23+26+24) : 10 = 20,4;
бесінші азат жолда "кезекті" деген сөз "алдағы" деген сөздермен
ауыстырылсын;
екінші, төртінші азат жолдар алынып тасталсын;
үшінші, бесінші - тоғызыншы азат жолдар тиісінше алтыншы - он бірінші
азат жолдар болып саналсын;
2-қосымшада:
4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жыл аяғындағы негізгі құрал-жабдықтардың қалдық құны";
мынадай мазмұндағы бесінші жолмен толықтырылсын:
"5. Салықты есептеген кезде қолданылатын негізгі құрал-жабдықтардың
орташа жылдық құны";
5-9 жолдар тиісінше 6-10 жолдар болып саналсын;
7-жолдағы "4" саны "5" санымен ауыстырылсын.
Нұсқаулық мынадай мазмұндағы 3-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің
1997 жылғы 29 желтоқсандағы
N 38 нұсқаулығына
3 - қосымша
Мүлік салығы бойынша
ағымдағы төлемдердің
есебі
______ жылғы ______________________________________________________ бойынша
(кәсіпорынның, ұйымның атауы)
СТТН       -----------------------
| | | | | | | | | | | | |
-----------------------
Мекен-жайы ___________________________
Телефоны _______________
_________________________________________________________________________
|  N  |                                                    |   Салық      |
| р/р |                   Көрсеткіштер                     |  төлеушінің  |
|     |                                                    |   мәліметі   |
|     |                                                    |   бойынша    |
|_____|____________________________________________________|______________|
|  1  |                          2                         |       3      |
|_____|____________________________________________________|______________|
|  1. |Жыл басындағы негізгі құрал-жабдықтардың қалдық     |              |
|     |құны                                                |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
|  2. |Салық ставкасы                                      |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
|  3. |Салық сомасы (1-жол х 2-жол)                        |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
|  4. |Мерзім бойынша төлеуге: 20 ақпан                    |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
|     |                        20 мамыр                    |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
|     |                        20 тамыз                    |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
|     |                        20 қараша                   |              |
|_____|____________________________________________________|______________|
МО
Кәсіпорынның, ұйымның                     Салық комитетінің
басшысы                                   басшысы
_____________________                     ________________________
Бас бухгалтер                             Бөлім бастығы
_____________________                     ________________________"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Әдістемелік Кеңесінде
келісілген
1998 жылғы "___"__________________ N _________ хаттама

составила 24 млн.тенге (20+9-5), в том числе стоимость основных средств
на начало месяца в течение налогового года составила:
на 1 января     -    20 млн. тенге
1 февраля       -    21 млн. тенге
1 марта         -    20 млн. тенге
1 апреля        -    22 млн. тенге
1 мая           -    22 млн. тенге
1 июня          -    25 млн. тенге
1 июля          -    23 млн. тенге
1 августа       -    23 млн. тенге
1 сентября      -    26 млн. тенге
1 октября       -    24 млн. тенге
Среднегодовая стоимость основных средств, принимаемая для исчисления
налога, определяется в следующем порядке:
(20+21+20+22+22+25+23+23+26+24): 10 = 20,4;
в абзаце пятом слово "очередных" заменить словом "предстоящих";
абзацы второй, четвертый исключить;
абзацы третий, пятый-девятый считать соответственно абзацами
шестым-одиннадцатым;
В приложении 2:
строку 4 изложить в следующей редакции:
"4. Остаточная стоимость основных средств на конец года";
дополнить строкой 5 следующего содержания:
"5. Среднегодовая стоимость основных средств, принимаемая при
исчислении налога";
строки 5-9 считать соответственно строками 6-10;
в строке 7 цифру "4" заменить цифрой "5".
Инструкцию дополнить приложением 3 следующего содержания:
"Приложение 3
к Инструкции Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 г. N 38
Расчет
текущих платежей по налогу на имущество
по ___________________________________________ на ______г.
(наименование предприятия, организации)
_________________________
РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Адрес _______________________________________________________
телефон ______________
___________________________________________________________________________
N !                 Показатели                         ! По данным
п/п!                                                    ! плательщика
___!____________________________________________________!__________________
_1_!_______________________2____________________________!_________3________
1.  Остаточная стоимость основных средств на начало года
2.  Ставка налога
3.  Сумма налога (стр.1 х стр.2)
4.  К оплате по сроку: 20 февраля
20 мая
20 августа
20 ноября
МП
Руководитель предприятия,                       Руководитель налогового
организации                                     комитета
_______________________                         ___________________________
Главный бухгалтер                               Начальник отдела
_______________________                         __________________________"