7 аудит Ережелері (стандарт) "Жоспарлау"
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Бухгалтерлік есеп әдіснамасы және аудит Департаментінің 1998 жылғы 25 маусымдағы N 107 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 15 тамызда тіркелді. Тіркеу N 578 Қазақстан Республикасы Қаржы Минстрлігінің 1998 жылғы 9 шілдедегі N 310. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі N 179 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі N 179 бұйрығымен.
Үзінді:
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңның  27-бабы  1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:

Об утверждении Положения (стандарта) аудита 7 "Планирование"
Приказ Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 25 июня 1998 года N 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.08.1998 г. за N 578. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года N 179.
Извлечение из приказа
Министра финансов РК
от 15.04.2008 N 179
"В соответствии с пунктом 1  статьи 27  Закона "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:

1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару әдіснамасы департаменті (Ж.Н. Айтжанова) бір апта мерзімде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне және ресми баспа басылымдарына Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп тану туралы хабарласын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр                                     Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 15 сәуірдегі
N 179 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының күшін жойған кейбір
нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии управления государственными активами Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) в недельный срок сообщить Министерству юстиции Республики Казахстан и в официальные печатные издания о признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 апреля 2008 года N 179
Перечень утративших силу некоторых нормативных
правовых актов Республики Казахстан

2) Қажеткердің бухгалтерлік есебі мен ішкі бақылау жүйесін түсіну
а) Субъект тарапынан қабылданған есеп саясаты және ондағы өзгерістер;
ә) Бухгалтерлік есеп пен аудиттің нормативтік құқықтық негіздеріндегі өзгерістердің ықпалы;
б) Қажеткердің бухгалтерлік есебі мен ішкі бақылау жүйесі тарапында аудитордың жинақтаған мағлұматтары және нақты іс әрекеттеріне қатысты бақылау сынақтарына тиісті дәрежеде назар аудару.
3) Тәуекел және мән
а) Ішкі бақылау тәуекелі мен алып тастауға келмейтін тәуекелдің
ықтимал бағалануы және аудиттің маңызды тұстарын анықтау;
ә) Аудит мақсаттарының елеулі мән-мағыналық деңгейлері;
б) Қажеткер тарапынан өткендегі тексерулер тәжірибесін ескеру арқылы
немесе алаяқтық негізінде тиісті ақпараттарды елеулі түрде бұрмалаушылық
мүмкіндігі;
в) Бухгалтерлік есептің, оның ішінде есептік тұрғыдан баға беру
тәсілі қолданылатын неғұрлым күрделі тарауларын анықтау.
4) Іс-әрекеттердің мерзімі мен көлемі
а) басты назардың аудиттің өзіндік ерекшеліктері бар тұстарына қарай
ойысу мүмкіндігі;
ә) аудитқа ақпарат технологиясының тигізер әсері;
б) ішкі аудит жұмысы және осы жұмыстың аудиттік іс-әрекетке ықтимал
әсері.
5) Ұжым мүшелерінің жұмысын үйлестіру, бақылау, тексеру және оған
басшылық жасау
а) бөлімшелерді, мәселен салалық кәсіпорындарды, филиалдарды,
өкілдіктерді тексеруге басқа аудиторларды<*> кірістіру;
______________________
<*> - Бұл тұлға бас аудитор емес, бірақ бас аудитор тексеріп жатқан
қаржылық есепке қамтылған бөлімшелердің бірінің қаржылық ақпаратының
аудиторлық есебіне жауап береді. Басқа аудиторлардың қатарына сонымен
қатар осы фирмаға немесе осы фирманың филиалдарына қатысы жоқ аудиторлар
да кіреді.
ә) эксперт-мамандарды кірістіру;
б) орналасудың сандық мөлшері;
в) адам санына мұқтаждық.
6) Басқа да мәселелер
а) үзіліссіздік принциптерінің күманды жағдайға ұшырау мүмкіндіктері;
ә) өзара байланыстағы жақтардың қарым-қатынастары тәрізді арнайы
назар аударуды талап ететін жағдайлар;
б) міндеттемелік шарттар және заң актілеріне сәйкес, болмаса басқа да құқықтық-нормативтік актілерде көзделген басқадай жауапкершілік;
в) есеп беру сипаты, олардың мерзімдері және аудит жүргізудің шарттарына сәйкес қажеткердің алдына тартылуға тиісті басқа да материалдар.
Аудит бағдарламасы
10. Аудитор жоспарланған аудиттік іс-әрекеттің аудиттің жалпы жоспарын орындау үшін қажет болатын сипатын, мерзімін және көлемін белгілейтін аудит бағдарламасын талдап-құжаттауға міндетті. Аудит бағдарламасы аудитке қамтылған көмекшілерге арналған нұсқаулар сериясынан құралады және жұмыстың тиісті дәрежеде атқарылуына бақылау жасайтын құрал болады. Аудит бағдарламасы сонымен бірге әр учаске бойынша аудит өткізудің мерзімі көрсетілген аудит мақсатын мазмұндайды.

2) Понимание систем бухгалтерского учета и внутреннего контроля клиента
а) принятая субъектом учетная политика и изменения в ней;
б) влияние изменений нормативной правовой базы бухгалтерского учета и аудита;
в) накопленное аудитором знание о системах бухгалтерского учета и
внутреннего контроля клиента, а также соответствующее внимание тестам
контроля и процедурам по существу.
3) Риск и существенность
а) ожидаемые оценки неотъемлемого риска и риска внутреннего контроля
и выявление важных участков аудита;
б) уровни существенности для целей аудита;
в) возможность существенного искажения информации клиентом, с учетом
опыта прошлых проверок, или мошенничества;
г) выявление наиболее сложных разделов бухгалтерского учета, включая
те, в которых используются учетные оценки.
4) Характер, сроки и объем процедур
а) возможное смещение центров внимания к специфическим участкам
аудита;
б) влияние информационной технологии на аудит;
в) работа внутреннего аудита и предполагаемый эффект этой работы на
процедуры аудита.
5) Координация, руководство, наблюдение и проверка работы персонала
а) вовлечение других* аудиторов в аудит подразделений, например,
дочерних предприятий, филиалов, представительств;
Примечание * - Лицо, не являющееся главным аудитором и несущее
ответственность за аудиторскую отчетность по финансовой информации одного
из подразделений, включенную в проверенную главным аудитором финансовую
отчетность. В число других аудиторов входят как не связанные с данной
фирмой аудиторы, так и филиалы данной фирмы.
б) вовлечение экспертов;
в) количество месторасположений;
г) потребность в персонале.
6) Прочие вопросы
а) возможность того, что принцип непрерывности ставится под сомнение;
б) случаи, требующие специального внимания, такие как отношения
связанных сторон;
в) условия обязательства и другая ответственность, предусмотренная законодательными и иными нормативными правовыми актами;
г) характер отчетов, их сроки или другие материалы, которые предполагается предоставить для клиента по условиям проведения аудита.
Программа аудита
10. Аудитор должен разработать и документально оформить программу аудита, определяющую характер, сроки и объем запланированных процедур аудита, требующихся для того, чтобы осуществить общий план аудита. Программа аудита представляет собой серию инструкций для помощников, вовлеченных в аудит, а также средство контроля за надлежащим выполнением работы. Программа аудита может также содержать цели аудита для каждого участка с указанием сроков проведения аудита.

11. Аудит бағдарламасын жасау барысында аудитор ішкі бақылау тәуекелі мен алып тастауға келмейтін тәуекелдің өзіндік бағалануын және іс-әрекеттер арқылы шын мәнінде қамтамасыз етілетін талапқа сай сенімділік деңгейін назарда ұстауы тиіс. Аудитор сонымен қатар бақылау сынақтары мен шын мәніндегі іс-әрекеттерді жүргізу мерзімдерін, көмекшілер белгілеуді және басқа аудиторлар<*> мен маман-эксперттерді кірістіруді қарастыруы тиіс. Аудит бағдарламасын жасау барысында 9 тарауда көрсетілген басқа да мәселелерді егжей-тегжейлі қарастыру қажеттігі тууы мүмкін. ______________________________
<*> - Бұл тұлға бас аудитор емес, бірақ бас аудитор тексеріп жатқан қаржылық есепке қамтылған бөлімшелердің бірінің қаржылық ақпаратының аудиторлық есебіне жауап береді. Басқа аудиторлардың қатарына сонымен қатар осы фирмаға немесе осы фирманың филиалдарына қатысы жоқ аудиторлар да кіреді.
Жалпы жоспар мен аудит бағдарламасындағы өзгерістер
Жалпы жоспар мен аудит бағдарламасы аудитті атқару барысында
қажеттілігіне қарай қайта қаралуы мүмкін. Жоспарлау ісі аудит аяқталғанға
дейін үзілмейді, себебі жағдай аяқ-астынан өзгеруі мүмкін немесе аудитор
аудиторлық іс-әрекеттерді жүргізу барысында күтпеген қорытындыларға тап
болуы мүмкін. Едәуір дәрежедегі өзгерістердің себептері міндетті түрде
құжатталуы тиіс.
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Касымбеков Б.А.

11. При подготовке программы аудита, аудитору необходимо принимать во внимание специфические оценки неотъемлемого риска и риска внутреннего контроля, а также требуемую степень уверенности, обеспечиваемую процедурами по существу. Аудитор также должен рассмотреть сроки проведения тестов контроля и процедур по существу, координацию любой помощи, ожидаемой от субъекта, наличие помощников, а также привлечение других* аудиторов или экспертов. Во время разработки программы аудита, вероятно, возникнет необходимость рассмотреть более детально другие вопросы, указанные в параграфе 9.
Примечание * - См. сноску 1
Изменения в общем плане и программе аудита
Общий план и программа аудита могут пересматриваться по мере необходимости во время выполнения аудита. Процесс планирования является непрерывным до завершения аудита, поскольку могут измениться условия, или аудитор может получить неожиданные результаты от проведения аудиторских процедур. Причины значительных изменений необходимо документировать.